نسخه شماره 3285 - 1392/06/17 -

افزايش 2.4درصدي آمار مراجعين نزاع به پزشکي قانوني
روزانه 2100 نفر به خاطر دعوا به پزشکي قانوني مي‌روند


هشدار درباره احتمال خطر وبا در تهران


افزايش نرخ سرويس مدارس پايتخت تا 25 درصد

مدير سياسي - فرهنگي معاونت امور زنان و خانواده نهاد رياست جمهوري هشدار داد:
زنگ خطر تجرد قطعي دختران براي خانواده‌ها


افزايش مدت مرخصي زايمان ‌آري يا نه؟


سـلامـت


اخبار کوتاه


 افزايش 2.4درصدي آمار مراجعين نزاع به پزشکي قانوني
 روزانه 2100 نفر به خاطر دعوا به پزشکي قانوني مي‌روند 

 گروه اجتماعي: آمار پزشکي قانوني نشاندهنده افزايش آمار مراجعين نزاع به پزشکي قانوني در تيرماه سال جاري است.

براساس آمار اعلام شده، در تير ماه سال جاري آمار مراجعين نزاع با 4 / 2 درصد افزايش نسبت به مدت مشابه سال قبل به 65 هزار و 62 مورد رسيد که نسبت به ديگر ماه‌هاي سال جاري بيشترين رقم را داشته است. براساس آمار تيرماه، روزانه 2100 نفر به خاطر دعوا و نزاع به پزشکي قانوني مراجعه مي‌کنند. با توجه به اينکه بخش اعظم نزاعها و دعواهاي خياباني به مراجعه به پزشکي قانوني منتهي نمي‌شود، افزايش آمار دعواهاي خياباني مي‌تواند هشداردهنده باشد.

در چهار ماهه نخست سال جاري 226 هزار و 617 نفر به دليل صدمات ناشي از نزاع به مراکز پزشکي قانوني سراسر کشور مراجعه کردند، اين رقم در مقايسه با مدت مشابه سال قبل که تعداد مراجعين نزاع 231 هزار و دو نفر بود، 9 / 1 درصد کاهش يافته است.

از کل مراجعين نزاع در چهار ماهه امسال 158 هزار و 659 نفر مرد و 67 هزار و 958 نفر زن بودند.

در اين مدت استان‌هاي تهران با 37 هزار و 918، خراسان رضوي با 20 هزار و 944 و اصفهان با 16 هزار و 862 مورد بيشترين و استان‌هاي خراسان جنوبي با يکهزار و 211 مورد، ايلام با يکهزار و 514 مورد و سمنان با يکهزار و 823 مورد کمترين آمار مراجعين نزاع را داشته‌اند. در تير ماه سال جاري آمار مراجعين نزاع با 4 / 2 درصد افزايش نسبت به مدت مشابه سال قبل به 65 هزار و 62 مورد رسيد که نسبت به ديگر ماه‌هاي سال جاري بيشترين رقم را داشته است.

مراجعين نزاع در هنگام مراجعه به پزشکي قانوني بايد به خاطر داشته باشند که:

1- ظاهر خون آلود تأثيري در صدور نظريه کار‌شناسي توسط پزشکي قانوني ندارد، آنچه مبناي صدور نظريه کار‌شناسي در خصوص جراحات است، نوع جراحت و عمق آن است. لذا معاينه دقيق ‌تر ضايعات نيازمند تميز بودن موضع و بررسي دقيق آن توسط کار‌شناسان پزشکي قانوني است.

2- همچنين بايد افزود که ديگر چيزي به نام طول درمان در پزشکي قانوني تعيين نمي‌شود و اين هم يکي ديگر از باورهاي نادرست به يادگار مانده از گذشته است.

3- براي صدور نظريه کار‌شناسي در خصوص صدمات ناشي از نزاع توسط سازمان پزشکي قانوني ارائه معرفي نامه از مراجع قضايي و يا کلانتري الزامي است.

4- در مواردي براي بررسي دقيق‌تر جراحات و يا عوارض صدمات نيازمند اخذ مشاوره و يا تصويربرداري و يا ساير اقدامات پاراکلينيک هستيم. اين امر براي حفظ حقوق مراجعين و اظهار نظر دقيق در خصوص صدمات است، لذا صبر و شکيبايي بيشتر مراجعين را مي‌طلبد.

5- در صورت وجود جراحات و صدمات عمده و تهديد کننده، فرد مي‌تواند پس از انجام اقدامات درماني به پزشکي قانوني مراجعه کنند. سوابق اقدامات انجام شده از سوي پزشکي قانوني از مرجع درمان کننده اخذ خواهد شد تا حقي از فردي ضايع نشود.

6- صدمات ايجاد شده در نزاع (شامل آثار ضرب و جرح) يا مشمول ديه است يا ارش. در ديه «که مقدار مالِ معيني است و در شرع مقدس به سبب جنايات غيرعمدي بر نَفس، عضو يا منفعت يا جنايات عمدي در مواردي که به هر جهت قصاص ندارد، مقرر شده‌ است.» اَرش نيز« ديه غير مقدر است و ميزان آن در شرع تعيين نشده است و دادگاه با لحاظ نوع و کيفيت جنايت و تآثير آن بر سلامت مجني عليه و ميزان خسارت وارده با در نظر گرفتن ديه مقدر و با جلب نظر کار‌شناس ميزان آن را تعيين مي‌کند. »لذا در مواردي که براي صدمه وارده ديه مقدر وجود نداشته باشد کار‌شناس پزشکي قانوني بر اساس نوع جراحت و کيفيت آن و تأثير بر سلامت مُجني عليه و ايجاد يا عدم ايجاد نقص عضوي و تأثير در کارايي عضو يا اندام اقدام به تعيين ارش مي‌کند که ميزان ارش نسبت به ديه کامل انسان تعيين مي‌شود.


 هشدار درباره احتمال خطر وبا در تهران 

 رئيس جامعه پزشکان متخصص داخلي ايران نسبت به احتمال ورود بيماران مبتلا به وبا به مرکز کشور هشدار داد و گفت: اين افراد که اغلب به طور قاچاق از کشورهاي همسايه وارد ايران مي‌شوند، ممکن است بيماري را تا تهران هم بياورند.

دکتر ايرج خسرونيا در گفت‌وگو با مهر اظهارداشت: بيماري وبا معمولا در فصل پاييز و همراه با رطوبت و از طريق مصرف صيفي‌جات منتقل مي‌شود و علت آن نيز، عدم رعايت اصول اوليه بهداشتي است.

وي با عنوان اين مطلب که يک مقدار از اين بيماري در کشور ما بومي ‌است، افزود: متاسفانه بيشترين علل ابتلا به وبا از طريق افراد بيمار است که از کشورهاي همسايه در مرزهاي شرقي وارد ايران مي‌شوند.

عضو هيات مديره نظام پزشکي تهران بزرگ با اعلام اينکه هر آنچه تاکنون در سال جاري از موارد ابتلا به وبا در کشورمان مشاهد شده مربوط به بيماران غيربومي بوده است، ادامه داد: اين افراد به صورت قاچاق از کشورهاي پاکستان و افغانستان وارد استان‌هاي سيستان و بلوچستان و قسمتي از خراسان شده‌اند. خسرونيا با اعلام اينکه آمار مبتلايان را وزارت بهداشت اعلام مي‌کند، گفت: متاسفانه بيماران مبتلا به وبا چون قاچاق وارد کشور مي‌شوند، بنابراين قرنطينه نمي‌شوند و همين مسئله عامل ابتلاي سايرين به اين بيماري مي‌شود. وي تاکيد کرد: چون اين افراد قرنطينه نمي‌شوند، بنابراين ممکن است تا مرکز کشور هم بيايند. البته تاکنون موردي از بيماري در پايتخت گزارش نشده اما خطر وجود دارد و احتمال دارد افراد مبتلا به سمت تهران هم بيايند و موجب شيوع اين بيماري شوند.

رئيس جامعه پزشکان متخصص داخلي ايران در ارتباط با وضعيت بيماران مبتلا به وبا، گفت: برخي بيماران هيچ علامتي ندارند و فقط از طريق مدفوع ايجاد آلودگي مي‌کنند. اما اکثر مبتلايان با علائمي همچون اسهال، استفراغ، از دست دادن آب بدن، ضعف و بي‌حالي و... مواجه مي‌شوند که بايد در کوتاه‌ترين زمان ممکن بستري و تحت درمان قرار بگيرند. خسرونيا با اعلام اينکه درمان بيماري خيلي آسان است، اظهارداشت: فقط بايد در چند ساعت اوليه از ابتلا، بيماري تشخيص داده شود و تحت درمان قرار گيرد. وي با اشاره به اينکه تشخيص وبا از طريق نمونه مدفوع انجام مي‌شود، افزود: هر بيماري که احساس کرد مدفوعش آبکي است، بايد به بيماري خود شک کند و نزد پزشک برود. چندي پيش رئيس مرکز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت آخرين شمار مبتلايان به وبا در کشور را 64 نفر اعلام کرد که همه مهاجران غيرقانوني کشورهاي همسايه شرقي بودند که يک نفر به علت شدت عوارض فوت کرد.


 افزايش نرخ سرويس مدارس پايتخت تا 25 درصد 

رئيس‌ گروه انجمن اوليا و مربيان آموزش‌و‌‌پرورش شهر تهران از آموزش 10 هزار راننده سرويس مدارس در حوزه روانشناسي کودک و نوجوان خبر داد و گفت: نرخ سرويس مدارس در شهر تهران بين صفر تا 25 درصد قابل افزايش است. احمدرضا ايماني در گفت‌وگو با مهر درباره افزايش نرخ سرويس مدارس گفت: براساس مصوبه شوراي شهر تهران سرويس‌هاي مدارس مي‌توانند تا سقف 5/31 درصد نسبت به قيمت سال گذشته، نرخ‌هاي خود را افزايش دهند. وي ادامه داد: اما با توجه به وضعيت اقتصادي شهروندان، کارگروه سرويس مدارس آموزش‌و‌‌پرورش شهر تهران به اين نتيجه رسيد که نرخ سرويس مدارس را از صفر تا 25 درصد در مناطق مختلف شهر تهران افزايش دهد. به گفته ايماني، نرخ سرويس مدارس براي سال تحصيلي جديددر مناطق جنوبي شهر تا 15 درصد، در مناطق مرکزي تا 20 درصد و در مناطق شمالي شهر تا 25 درصد افزايش خواهد يافت. رئيس گروه انجمن اوليا و مربيان آموزش‌و‌‌پرورش شهر تهران با اعلام آمادگي آموزش‌و‌‌پرورش براي آغاز سال تحصيلي گفت: يکي ديگر از برنامه‌هاي ما که با همکاري پليس راهور و معاونت حمل‌‌و‌نقل و ترافيک شهرداري تهران انجام مي‌شود، آموزش رانندگان سرويس مدارس است که اين آموزش‌ها به دو بخش تقسيم مي‌شود. وي ادامه داد: يک بخش از آموزش، مربوط به آموزش رانندگان در قوانين راهنمايي‌و‌رانندگي است و بخش ديگر آموزش‌ها، آشنايي رانندگان با روانشناسي کودک و نوجوان است تا آنها بتوانند ارتباط موثري با دانش‌آموزان داشته و هيجانات آنها را کنترل کنند. ايماني با بيان اينکه براي تمام رانندگان شرکت‌کننده گواهينامه صادر مي‌شود، گفت: آموزش رانندگان سرويس مدارس آغاز شده است و در روزهاي پنج‌شنبه و جمعه هر هفته دو هزار راننده و در مجموع 10 هزار راننده آموزش مي‌بينند. وي درباره تعداد دانش‌آموزاني که از سرويس مدرسه استفاده مي‌کنند، گفت: پيش‌بيني مي‌شود که براي سال تحصيلي جديد 110 هزار دانش‌آموز از سرويس مدرسه استفاده کنند و 17 هزار خودرو شامل تاکسي، ون، ميني‌بوس و اتوبوس به عنوان سرويس مدرسه خدمات‌دهي مي‌کنند. به گفته ايماني، والدين مي‌توانند در صورت مشاهده هر گونه تخلف در حوزه سرويس مدارس تاکسي و اتوبوس با شماره 1888 تماس گيرند و يا موضوع را انجمن اوليا و مربيان منطقه مطرح کنند.همچنين اداره ارزيابي عملکرد و رسيدگي به شکايات آموزش‌و‌‌پرورش آماده دريافت شکايات است. وي در پايان عنوان کرد: درصدد هستيم که دامنه کلاس‌هاي آموزشي را براي دانش‌آموزاني که از سرويس مدرسه استفاده مي‌کنند، مسوولان سرويس در مدارس و اولياي دانش‌آموزان نيز گسترش دهيم.


 مدير سياسي - فرهنگي معاونت امور زنان و خانواده نهاد رياست جمهوري هشدار داد:
 زنگ خطر تجرد قطعي دختران براي خانواده‌ها 

 مديرسياسي - فرهنگي معاونت امور زنان و خانواده نهاد رياست جمهوري گفت: در صورت حل مسئله ازدواج جوانان، بسياري از مشکلات اخلاقي و اجتماعي خود به خود کاهش مي‌يابد، چرا که مشکلات اخلاقي برخي دختران و پسران جوان در شهرهاي بزرگ به علت افزايش سن ازدواج است.

زهره سادات لاجوردي در گفت‌وگو با ايسنا افزود: لازم است پسران و دختران در اولويت‌هاي خود براي انتخاب همسر بازنگري کنند و به اين موضوع بپردازند که چقدر از لحاظ اخلاقي، اعتقادي و فرهنگي با يکديگر تناسب دارند؛ چرا که توجه به چنين نکاتي باعث جلوگيري از بروز بسياري از آسيب‌هاي اجتماعي مي‌شود. مديرسياسي - فرهنگي معاونت امور زنان و خانواده نهاد رياست جمهوري در ادامه اظهار کرد: در چند سال اخير شاهد افزايش سن ازدواج بوده‌ايم و حتي برخي از دختران به سن تجرد قطعي رسيده‌اند و اين وضعيت زنگ خطر را براي خانواده‌ها به صدا درآورده است. در اين شرايط بايد بيشترين توجه را به خانواده‌ها داشته باشيم و سبک زندگي خود را بازنگري کنيم. وي با بيان اينکه ازدواج در سن بالا چه براي دختر و چه براي پسر مي‌تواند مسائل زيادي را در پي داشته باشد، تاکيد کرد: هنگامي که فرد در سن بالا ازدواج مي‌کند، ديرتر به آرامش رواني که بر اثر ازدواج به موقع به آن دست مي‌يابد، مي‌رسد و حتي ممکن است نبود آرامش کافي موجب ناموفق بودن او در محيط کاري شود. مديرسياسي - فرهنگي معاون امور زنان و خانواده نهاد رياست جمهوري با تاکيد بر نقش خانواده‌ها در تسهيل ازدواج جوانان، اظهار کرد: لازم است خانواده‌ها شرايط را به گونه‌اي فراهم کنند که جوانان به موقع ازدواج و از تشريفات زائد خودداري کنند و شرايطي را براي طرفين فراهم نکنند که دستيابي به آنها دشوار باشد.

لاجوردي با بيان اينکه خانواده‌ها بايد به بهداشت رواني اعضاي خود توجه کنند، گفت: اگر بهداشت رواني فرزندان در خانواده‌ها تامين شود و محيط خانواده‌ها پرتنش نباشند فرزندان آماده تشکيل خانواده موفق مي‌شوند؛ اين در حالي است که آنان در خانواده‌هاي پرتنش دچار سردرگمي مي‌شوند و به بي‌راهه مي‌روند. وي افزود: دختران به علت برخورداري از روحيه‌اي حساس‌تر در خانواده‌هاي پرتنش آسيب‌پذيرتر هستند. آنان احساس بي‌پناهي مي‌کنند و اگر به طور دائم در معرض مشاجره‌هاي پدر و مادر خود باشند، تعادل رواني و عاطفي خود را از دست مي‌دهند. چنين دختري در زندگي مشترک نمي‌تواند نقش مادري و همسري خود را به خوبي ايفا کند.

مديرسياسي - فرهنگي معاونت امور زنان و خانواده نهاد رياست جمهوري با تاکيد بر ضرورت پرداختن به سيره حضرت معصومه(س)، اظهارکرد: لازم است ايشان را براي دختران ايراني الگو قرار دهيم و اعضاي خانواده بايد تلاش کنند در جهت تکامل يکديگرعمل کنند. وي با بيان اينکه لازم است بيش از پيش به موضوع ازدواج جوانان توجه شود، گفت: خانواده‌ها بايد در رويکرد خود نسبت به ازدواج بازنگري کنند. علاوه بر آن مشخص شود که چرا طي يکي دو دهه سن ازدواج بسيار افزايش پيدا کرده است.

لاجوردي در پايان تاکيد کرد: در هر جامعه‌اي که نهاد خانواده تضعيف شود و کارکرد خود را از دست دهد، بنيان‌هاي اخلاقي اجتماع متزلزل مي‌شود.


 افزايش مدت مرخصي زايمان ‌آري يا نه؟ 

 اين روز‌ها بحث افزايش مرخصي زايمان زنان از 6 به 9 ماه ذهن بسياري از زنان کارمند را مشغول کرده است. گروهي با اين تغيير موافق هستند و آن را حق خود و فرزندانشان مي‌دانند و گروهي ديگر بر اين اعتقادند که اين تغييرات به نفع زنان نخواهد بود و در دراز مدت باعث کمرنگ شدن نقش زنان در اجتماع مي‌شود.

شهيندخت مولاوردي، فعال حقوق زنان در گفت‌و‌گو با ايلنا، انگيزه دولت قبل از افزايش مدت زمان مرخصي زايمان را بسيار مهم مي‌داند و مي‌گويد: «زنان بايد به اين نکته توجه کنند که چرا دولت قبل به دنبال افزايش مرخصي زايمان بوده، آيا هدفش اين بوده که تسهيلات بهتري در اختيار زنان کارمند قرار دهد و با اين تصميم در راستاي حمايت‌هاي اجتماعي بيشتر از زنان گام بردارد يا به دنبال تشويق زنان به باروري و خانه نشين کردن زنان و دور کردن آن‌ها از محيط اجتماعي بوده است».

او مي‌گويد که آن طور که به نظر مي‌رسد، دولت قبل با اين تصميم به دنبال خانه نشين کردن زنان بوده است و زنان بايد آگاه شوند که اين مصوبات در دراز مدت به نفع آن‌ها نخواهد بود: «با چنين تصميماتي زنان به مرور زمان از بازار کار حذف مي‌شوند و ديگر هيچ کارفرمايي تمايل نخواهد داشت که زنان را استخدام کند.»

اين فعال حقوق زنان مي گويد: شناور کردن ساعت کاري زنان، ‌ وجود مهد کودک در ادارات و سازمان‌ها از جمله راهکارهايي است که مي‌تواند کمک کند زنان بدون نياز به افزايش مرخصي بتوانند در محيط کاري حاضر شوند.

زنان چه مي گويند؟

سارا دو سالي مي‌شود که ازدواج کرده، وقتي از او سوال مي‌کنم که با افزايش مدت مرخصي زايمان موافق است يا نه، مي‌گويد: «اين خيلي خوب است که مدت مرخصي زايمان زياد شود چون به هر حال زايمان و بچه داري کار خيلي سختي است و اين خيلي خوب است که زنان کارمند 9 ماه فرصت داشته باشند تا خودشان را با زندگي جديد تطبيق بدهند و فرزندشان هم از آب و گل دربيايد».

او حدود هفت سال است که در يک سازمان دولتي مشغول به کار است و چهار سالي هم مي‌شود که پست مديريتي دارد اما هنوز نگران است که مرخصي زايمان باعث تغيير وضعيت شغلي او شود: «مطمئنم از مرخصي زايمان که برگردم ديگر موقيعت شغلي قبلي‌ام را نخواهم داشت، تقريبا يقين دارم که جايگاه کاري‌ام را از دست مي‌دهم و ديگر تا مدتي نمي‌توانم پيشرفت کاري داشته باشم. »

ليلا، چند سال پيش باردار شده و از مرخصي 6 ماهه زايمان هم استفاده کرده است، او 6 ماه را براي مرخصي زايمان کم مي‌داند و بر اين اعتقاد است که 9 ماه مرخصي براي زنان لازم است: «من وقتي مرخصي 6 ماهه‌ام تمام شد، ديدم هيچ جوري نمي‌توانم بچه را بگذارم مهد و سر کار بيايم، تقاضاي يک ماه مرخصي بيشتر کردم و 7 ماه پيش فرزندم ماندم اما اين مدت هم کم بود. بچه من شير خشک نمي‌خورد و من هر وقت سر کار مي‌آمدم، بچه گرسنه مي‌ماند».

او قرارداد کاري‌اش از نوع پيمانکاري است و در مدت زمان مرخصي زايمان حقوقي دريافت نکرده و پس از مرخصي همه حقوق 6 ماهه به طور يک جا به او پرداخت شده است: «اگر کسي پس انداز نداشته باشد، در هنگام مرخصي 6 ماهه هم با مشکل مالي مواجه مي‌شود چه برسد به 9 ماه. اگر راهکاري باشد که حقوق به طور ماهيانه پرداخت شود به نفع زنان است».

سونا وقتي چند ماه از بارداري‌اش مي‌گذرد استعفا مي‌دهد و تصميم مي‌گيرد که اول بچه‌اش را به دنيا بياورد و وقتي احساس کرد که مي‌تواند با خيال راحت بچه‌اش را مهد بگذارد دوباره سر کار برود. او چنين تصميمي مي‌گيرد چون شنيده است کودکاني که در 6 ماهگي از مادر جدا مي‌شوند، فوبيا مي‌گيرند و هميشه ترس عميقي در وجودشان هست: «بچه بايد تا يک سالگي هميشه در کنار و بغل مادر باشد تا احساس امنيت کند در غير اين صورت فکر مي‌کند که مادرش او را‌‌ رها کرده است».

او به خاطر اين اعتقاداتش و حساسيتي که نسبت به فرزندش داشته، کار را‌‌ رها مي‌کند و بعد از اينکه فرزندش يک سال و نيمه مي‌شود تصميم مي‌گيرد که دوباره کار کند: «موقعيت شغلي قبل را از دست داده بودم و بايد کار جديدي پيدا مي‌کردم. با وجود اينکه سابقه کاري داشتم اما در محيط کاري جديدم به عنوان يک تازه کار با من برخورد شد».

سونا مي‌گويد که اگر به خاطر به دنيا آوردن فرزند و نگهداري از او کارش را‌‌ رها نمي‌کرد اکنون موقعيت شغلي خوبي داشت و حتي چه بسا پست مديريتي هم به او واگذار شده بود اما به خاطر دو سال دوري از محيط کار و فاصله‌اي که در کار کردن او ايجاد شده اکنون يک تازه کار به حساب مي‌‌آيد.

از او مي‌پرسم که راهکارت براي حل اين مشکل چيست؟ مي‌گويد که اگر در ادارات مهد کودکي براي نگهداري کودکان وجود داشته باشد تا امکان شير دهي وجود داشته باشد و از طرفي ساعت کاري مادران شناور باشد تا اگر روزي مشکلي براي فرزندانش به وجود آمده بود بتوانند کمي دير سر کار بيايند و مرخصي‌هاي ساعتي بيشتري به آن‌ها داده شود، شرايط براي زنان کارمندي که تازه فرزندي را به دنيا آورده‌اند مناسب مي‌شد البته اين در صورتي است که مدير مجموعه اين تسهيلات را حق زن بداند نه اينکه مدام به او غر بزند و هر روز از نظر کاري جايگاه او را تنزل بدهد.

او اينگونه نتيجه‌گيري مي‌کند که 6 ماه مرخصي زايمان براي زنان بسيار کم است و 9 ماه حداقل مدت زماني است که زنان کارمند براي زايمان به آن نياز دارند.

‌با وجود اينکه فعالان حقوق زنان نسبت به اثرات منفي افزايش مدت مرخصي زايمان هشدار مي‌دهند اما بيشتر زنان کارمند با افزايش مدت زمان مرخصي زايمان موافقند. آنها در عين حال که نسبت به عواقب چنين مرخصي در محيط‌هاي کاري ابراز نگراني مي‌کنند اما معتقدند 6 ماه براي نگهداري از نوزادشان کوتاه است.


 سـلامـت 

 تست‌ غربالگري ديابت را جدي بگيريد

يک فوق تخصص بيماري‌هاي غدد به افرادي که بايد تست‌هاي غربالگري ديابت نوع دو را انجام دهند اشاره کرد و گفت: افراد چاق و داراي وزن بالا، افراد بي‌تحرک، داراي سابقه ديابت حاملگي، تولد نوزاد با وزن بيش از چهار کيلوگرم، داراي فشار خون بالا، سندرم تخمدان، سابقه بيماري‌هاي قلبي، عروقي بايد تست‌هاي غربالگري ديابت را انجام دهند. دکتر محبوبه سادات حسيني در گفت‌وگو با ايسنا‌، ديابت را يکي از شايع‌ترين بيماري‌ها به خصوص در دهه‌هاي اخير در کل دنيا دانست و اظهار داشت: با توجه به افزايش شيوع چاقي و کاهش فعاليت‌هاي بدني آمار افراد مبتلا به ديابت افزايش پيدا کرده است. وي در ادامه، خاطرنشان کرد: متاسفانه حدود 50 درصد بيماران از ابتلاي خود به اين بيماري بي‌اطلاع هستند، لذا با توجه به اينکه تست‌هايي جهت غربالگري بيمار ديابت موجود است توصيه مي‌شود افرادي که در معرض خطر ابتلا به ديابت هستند مورد اين تست قرار گيرند.دکتر حسيني به افرادي که بايد تست‌هاي غربالگري ديابت نوع دو را انجام دهند اشاره کرد و گفت: افراد چاق و داراي وزن بالا، افراد بي‌تحرک، داراي سابقه ديابت حاملگي، تولد نوزاد با وزن بيش از چهار کيلوگرم، داراي فشار خون بالا، سندرم تخمدان، سابقه بيماري‌هاي قلبي، عروقي بايد تست‌هاي غربالگري ديابت را انجام دهند. در صورتي که فردي مبتلا به هيچ يک از اين موارد نباشد در سن 45 سالگي بايد غربالگري شود و در صورت نرمال بودن اين تست‌ها حتما تکرار شود. اين فوق تخصص بيماري‌هاي غدد با اشاره به اينکه بيماري ديابت نوع دو جنبه ارثي بسيار بالايي دارد، اظهار داشت: ديابت حاملگي به جنين انتقال نمي‌يابد اما شانس ابتلا به ديابت نوع دو براي جنين‌هايي که مادران آنها در زمان بارداري گرفتار اين بيماري بودند در سن بالا بيشتر است. وي گفت: برخي افراد مبتلا به ديابت نوع دو نيستند، اما خطر بيماري‌هاي قلبي، عروقي در آنان بالا است لذا اين دسته از بيماران بايد با اقداماتي نظير کاهش وزن، افزايش فعاليت‌هاي بدني به پيشگيري از ابتلا به ديابت نوع دو اقدام کنند. دکتر حسيني افراد ديابتي را به رژيم‌هاي تغذيه‌اي مناسبي که منجر به کاهش وزن آنان شود توصيه کرد و گفت: کم کردن وزن در کاهش ميزان داروهاي دريافتي بسيار موثر است. انجام ورزش و فعاليت‌هاي بدني، کاهش مصرف غذاهاي داراي کربوهيدرات بالا، مصرف غذاهاي حاوي فيبر که در کاهش قند خون تاثيرگذار است به بيماران ديابتي نوع دو توصيه مي‌شود. اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي بقيه‌الله در ادامه تصريح کرد: در صورتي که زخم ايجاد شده در سطح پوست افراد دير التيام يابد بايد از جهت ابتلا به ديابت بررسي شوند، اما رابطه‌اي ميان التيام ديررس اين زخم‌ها با ديابت نوع دو وجود ندارد. دکتر حسيني به عوارض بيماري ديابت اشاره کرد و گفت: افراد ديابتي در معرض ابتلا به بيماري‌هاي چشمي، مشکلات کليوي، درگيري اعصاب، بيماري‌هاي قلبي، عروقي هستند اما در صورتي که بيماري زود تشخيص داده و درمان‌ها مناسب شوند مي‌توان از پيشرفت آن به سمت عوارض جبران ناپذير همچون کوري چشم، نارسايي کليه، قطع پا در اثر زخم‌هاي ديابتي و مشکلات قلبي، عروقي پيشگيري کرد. وي در پايان توصيه کرد: از ابتداي تشخيص ديابت علاوه بر کنترل مناسب قند خون، فشار خون و چربي خون مي‌توان از ابتلا به عوارض بيماري ديابت نوع دو پيشگيري به عمل آورد.

بيهوشي براي درمان پوسيدگي دندان کودکان

متخصص دندانپزشکي کودکان گفت: کودکاني که پوسيدگي دندان‌هاي‌شان نياز به درمان‌هاي وسيع دارد و بيش از 5 تا 10 دندانشان دچار مشکل است در دسته کودکان نيازمند به روش بيهوشي قرار مي‌گيرند.‌ يحيي برادران نخجواني در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: براي ترميم يا کشيدن دندان کودکاني که همکاري لازم با دندانپزشک را نداشته‌ باشند از روش بيهوشي استفاده مي‌کنيم؛ به طور مثال در کودکان معلول يا کودکاني که سن کم دارند و تعامل خوبي با دندانپزشک خود ندارند براي انجام يک کار با کيفيت خوب، روش بيهوشي پيشنهاد مي‌شود. دانشيار دانشکده دندانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران، گفت: اگر در کودکان کم سن و سال بخواهيم با کنترل فيزيکي شديد تعداد زيادي از دندان‌ها را ترميم کرده يا بکشيم، مسلم است که مشکلات رواني براي کودک پديدار مي‌شود و ترس از دندانپزشکي در وجود کودک باقي مي‌ماند. متخصص دندانپزشکي کودکان از دانشگاه بوستون آمريکا، تصريح کرد: کودکاني که پوسيدگي دندان‌هايشان به درمان‌هاي وسيع نياز دارد و بيش از 5 تا 10 دندانشان دچار مشکل است در دسته کودکان نيازمند به روش بيهوشي قرار مي‌گيرند. وي ادامه داد: اگر کودک يک يا دو دندان پوسيده اورژانسي داشته باشد و پوسيدگي‌هاي دندانش در سطح پايين باشد و بتوان با فلورايد، مسواک و تغذيه، پوسيدگي دندان را کنترل کرد در آن صورت مي‌توان يک يا دو دندان اورژانسي را با کنترل فيزيکي- بدون پيشنهاد بيهوشي -درمان کرد. دانشيار دانشکده دندانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران افزود: بيهوشي براي کودکان نيازمند به اين روش‌،درست مانند همان روش بيهوشي است که براي عمل قلب انجام مي‌شود، يعني کودک بايد آزمايش خون و همه آزمايشهاي مربوطه را انجام دهد تا سيستم بدن وي چک شود؛ همچنين بايد از ريه کودک عکس گرفته شود تا توانايي دريافت اکسيژن توسط ريه سنجيده شود. وي ادامه داد: در کنار تمام اينها، انجام مشاوره پزشکي با پزشک متخصص کودک، دندانپزشک و دکتر بيهوشي الزامي است. متخصص دندانپزشکي کودکان تصريح کرد: بيهوشي در کلينيک و مطب مجاز است چرا که بايد تجهيزات و امکانات کاملاً استاندارد براي اين روش وجود داشته باشد و متخصص بيهوشي نيز نظارت کامل داشته باشد. برادران نخجواني در پاسخ به پرسش فارس مبني بر عوارض بيهوشي براي درمان دندان‌هاي کودکان، گفت: خود من در 30 سال گذشته فقط 7 مورد مرگ و مير ناشي از بيهوشي در دندانپزشکي را ديده‌ام که بيشتر از بين معلولان بوده‌اند و با توجه به تجارب 30 ساله بنده، تقريباً عوارض اين روش در افراد سالم نزديک به صفر رسيده است. وي ادامه داد: خوشبختانه داروها و دستگاه‌هاي موجود در اين زمينه مطمئن بوده و اگر اين عمل تحت نظارت متخصص بيهوشي و با کيفيت مناسب بهداشتي انجام شود، مسلماً عوارضي به دنبال نخواهد داشت.


 اخبار کوتاه 

 تصميم‌گيري درباره انتقال خون

دکتر سيد حسن قاضي‌زاده هاشمي در گفت‌وگو با ايسنا، در پاسخ به پرسشي پيرامون تدابير موجود براي حل مشکلات حوزه استراتژيک انتقال خون و از ميان برداشتن مشکلاتي نظير کمبود تجهيزات، کمبود اعتبارات و به دنبال آن پروژه‌هاي ساختماني نيمه‌ تمام، ضعف عملکردي اين سازمان در توزيع کيسه‌هاي خون فيلتردارغيراستاندارد براي برخي بيماران خاص يا مباحثي چون آلودگي خون که هرازگاهي از زبان برخي نمايندگان مجلس به گوش مي‌رسد، گفت: در حال مطالعه وضعيت انتقال خون هستيم و بزودي درباره آن تصميم مي‌گيريم. وي در پاسخ به اينکه آيا تيم فعلي مديريتي انتقال خون ماندني هستند، گفت: هدف و منظور ما از اخذ تصميمات جديد، صرفا به معناي تغيير افراد نيست و اکنون هم زمان زيادي از روي کار آمدن دولت جديد نگذشته است.

بررسي لايحه تامين امنيت زنان

معاون رييس‌جمهور در امور زنان و خانواده نهاد رياست جمهوري با اشاره به اينکه در اولين جلسه کميسيون لوايح دولت يازدهم، بررسي لايحه تامين امنيت زنان آغاز شد، گفت: در اين جلسه کليات اين لايحه مطرح شد و از سوي اعضا مورد بررسي قرار گرفت. مريم مجتهدزاده در گفت‌وگو با ايسنا، با اعلام اين خبراظهارکرد: در پايان اين جلسه مقرر شد که کارگروهي متشکل از نماينده قوه قضاييه، وزارتخانه‌هاي تعاون، کار و رفاه اجتماعي، کشور، دادگستري، معاونت حقوقي رياست‌جمهوري و نماينده سازمان بهزيستي اين لايحه را بررسي کنند و پس از اخذ نظرات کارشناسي و جمع‌بندي، اين لايحه بار ديگر به کميسيون لوايح دولت ارائه شود. وي درباره مدت زمان لازم براي تصويب لايحه تامين امنيت زنان، اظهار کرد: با توجه به زياد بودن بندهاي اين لايحه (82 بند) و امکان همپوشاني آن با برخي از قوانين کشوري، لازم است کار کارشناسي دقيقي روي آن انجام شود، بنابراين روند بررسي و تصويب اين لايحه دست‌کم يک سال و نيم به طول مي‌انجامد. لايحه «تامين امنيت زنان» با اهداف تحکيم و تقويت نظام خانواده و تامين حقوق و امنيت زنان، دو رويکرد اصلي حمايت از زنان قرباني و در معرض خشونت و پيشگيري از خشونت عليه زنان را دنبال مي‌کند.اين لايحه اواخر آبان ماه سال گذشته در کارگروه حقوقي معاونت امور زنان و خانواده نهاد رياست جمهوري بازبيني نهايي و براي تصويب به هيات دولت ارسال شده بود.

ورود 6 قلم داروي کمياب به بازار

رئيس سازمان تدارکات پزشکي هلال‌احمر از واردات 6 قلم داروي بيماران خاص به بازار خبر داد و گفت: قرارداد ساخت دستگاه اکسيژناتور در داخل کشور را هم با يک شرکت خارجي بسته‌ايم. ظاهر رستمي در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به اينکه 6 قلم داروي بيماران خاص تا پايان هفته از گمرک ترخيص و روانه بازار خواهد شد، افزود: طبق تعهداتمان به وزارت بهداشت در سال 92 بايد 602 هزار قوطي شيرخشک نوتراميژن وارد بازار کنيم که در اين هفته 10 هزار قوطي از اين محصول وارد بازار خواهد شد. همچنين کپسول تراينيتين که براي بيماران ويلسون که دچار مصدوميت با مس هستند، کاربرد درماني دارد، 10 هزار عدد قرص مايرين براي درمان سرطان خون، 30 هزار باکس کمپوس آناگراليد براي درمان بيماري‌هاي قلبي و پلاکت‌هاي خوني، کپسول سوکسيمر براي درمان مسموميت‌هاي سربي و 10 هزار ويال آمپول کنتراتيون نيز اين هفته وارد بازار مي‌شود. وي در پاسخ به اينکه قيمت اين داروها چگونه خواهد بود، گفت: به جز شير خشک نوتراميژن که به صورت يارانه‌اي از طرف وزارت بهداشت در اختيار خانواده‌ها قرار مي‌دهد، بقيه اين داروها زير پوشش بيمه نيستند.

آغاز به کار انجمن حمايت از بيماران روماتيسمي

انجمن حمايت از بيماران روماتيسمي (ابر) با هدف حمايت هاي اجتماعي، معنوي و مالي از بيماران روماتيسمي با مجوز وزارت کشور آغاز به کار کرد. دکتر فرهاد غريب دوست، رييس اين انجمن با اعلام خبر فوق گفت: از اهداف اين انجمن، ايجاد سايت بيماران روماتيسمي و ثبت اطلاعات مرتبط به منظور امور تحقيقاتي و همچنين مراکز مربوط آماري کشور است. وي ادامه داد: جمع آوري داده هايي در مورد تاريخچه بيماري و نحوه زندگي بيماران روماتيسمي براي اطلاع ساير بيماران از ديگر اهداف اين انجمن است.

هفتمين همايش دانش اعتياد

دبير علمي هفتمين همايش دانش اعتياد از برگزاري اين همايش از تاريخ بيستم تا بيست و دوم شهريورماه در تهران خبر داد. دکتر علي فرهوديان با اشاره به تمرکز همايش بر دانش علوم پايه در مورد اعتياد در دوره‌هاي پيشين افزود: امسال مباحث باليني بخصوص محورهاي تازه‌اي چون مددکاري در اعتياد، پرستاري در اعتياد، سوء مصرف الکل و مشکلات ناشي از آن، رفتارهاي جنسي همزمان با اعتياد (بويژه اعتياد به مواد محرک)، ساير رفتارهاي اعتيادي که لزوما ناشي از مصرف مواد نيستند، اما رفتار اعتيادي محسوب مي‌شوند نظير قمار و اينترنت و همچنين نقش سازمان‌هاي مردم نهاد در درمان اعتياد به محورهاي همايش اضافه شده است.