نسخه شماره 3285 - 1392/06/17 -

مديرعامل شرکت مترو اعلام کرد :
ساخت 200 کيلومتر خط مترو در پايتخت

صفايي در افتتاحيه ششمين جشنواره محصولات ارگانيک مطرح کرد:
توليد يك درصد محصولات ارگانيک دنيا در تهران


خوش‌آمدگويي به مهر با برگزاري 50 برنامه اجتماعي


جلسه امروز شورا بدون حضور خبرنگاران


نفرات برتر مسابقات بازي‌هاي رايانه‌اي برج ميلاد به فرانسه مي‌روند

مديرعامل شرکت واحد تهران:
شهرآورد 77 پايتخت هيچ خسارتي نداشت


دريچه خبر


گذري در شهر


 مديرعامل شرکت مترو اعلام کرد :
 ساخت 200 کيلومتر خط مترو در پايتخت 

 مديرعامل شرکت مترو تهران با بيان اينکه تاريخچه ساخت مترو در تهران را بايد به چند مقطع تقسيم کرد، گفت: پيشرفت مترو در دو مقطع ابتداي تاسيس تا قبل از سال 84 و از سال 84 تا‌کنون اصلا قابل قياس با هم نيستند به طوري که امروز نزديک به 200 کيلومتر مترو در دست ساخت است.

هابيل درويشي با اشاره روند ساخت مترو تا قبل از سال 84 بيان کرد: ساخت مترو تهران از اوايل انقلاب شروع شده و در طول تاريخ20 و چند ساله خود تا قبل از سال 84 تنها 84 کيلومتر مترو ساخته شده بود.حال آنکه مترو بعد از 8 سال توانسته در شاخص‌هاي مختلف تحسين جهانيان را برانگيزد.

وي در توضيح بيشتر افزود: در واقع مي‌توان چنين گفت، مترو تهران رسما از 16 اسفند سال 1377 با افتتاح و بهره‌برداري از قطار سريع‌‌السير تهران- کرج کار خود را آغاز کرد. حمل‌و‌نقلي پاک و ايمن که به رغم همه مشکلاتي که بر سر راه گسترش خطوطش وجود دارد،همواره به عنوان بهترين راه‌حل براي کاهش ترافيک و آلودگي هواي کلانشهر تهران مطرح بوده است.تا قبل از سال 84 تهران تنها داراي سه خط نيمه‌کاره مترو بود که تعداد اندکي از شهروندان را در طول روز جابجا مي‌کرد،اما امروز مترو به سريع‌ترين و کارآمدترين سيستم حمل‌و‌نقل عمومي شهر تهران تبديل شده است. در حال حاضر مترو سهمي غيرقابل انکار در جابجايي مسافران شهر دارد.اين در حالي است که تا قبل از سال 84 مترو تهران درمجموع توانايي جابجايي 214 ميليون نفر را داشته است در حالي که اين رقم تا پايان سال 90 به ميزان حدود 2 ميليارد نفر رسيده است. گرچه مديريت مترو تا اسفند89 مديريت ثابتي بود،اما با توجه به تغيير مديريت شهري توانستيم به اين مهم دست يابيم.

رتبه 12 مترو تهران در جهان در جابجايي مسافر

درويشي همچنين به جابجايي مسافران توسط مترو اشاره کرد و بيان کرد:مترو تهران با حجم جابجايي نزديک به 3 ميليون نفر در روز توانسته در رتبه 12 دنيا قرار گيرد که اين خود موفقيت بزرگ به شمار مي‌رود.به طوري که مترو تهران تا به حال نزديک به 75 برابر جمعيت ايران را جابه جا کرده است. لازم به ذکر است با بهره‌برداري کامل از خطوط 3،6،7 و خط تهران- پرند جابه جايي مترو به ميزان 7 ميليون نفر در روز خواهد رسيد. وي ادامه داد:سامانه مترو در عين حال سريع‌ترين مد حمل‌و‌نقلي نيز به شمار مي‌رود.با استفاده از مترو کمترين زمان از وقت شهروندان هدر مي‌رود.اين در حالي است که اين سامانه هر ساله نسبت به کاهش سرفاصله حرکت قطارها اقدام مي‌کند. به طور مثال در مهر ماه سال 90 نسبت به سال 89،در خط يک سرفاصله حرکت قطارها از 5 دقيقه به 4 دقيقه،در خط 4 از 9 دقيقه به 7 دقيقه و در خط 5 از 10 دقيقه به 8 دقيقه کاهش داشته است.بنابراين مي‌توان گفت، به ترتيب از رشد 10،22 و 20 درصدي برخوردار بوده است.

خودکفايي مترو در طول 8 سال اخير

درويشي همچنين به روند خودکفايي مترو در طول 8سال اخير اشاره کرد و يادآور شد:قبل از سال 84 مترو تهران تنها داراي 170 واگن بود که عمدتا هم اين واگن‌ها وارد شده بودند،در حالي که در حال حاضر تعداد ناوگان مترو تهران 1200 واگن است. ذکر اين نکته لازم است که بيش از 60درصد اين واگن‌ها در داخل توليد شده که اين امر نمونه‌اي از خودکفايي مترو در 8 سال گذشته بوده است.البته در اين بخش هم دولت کمترين حمايت‌ها را از مترو داشته است.

 با اتمام عمليات مترو

حد فاصل چهارراه اميراکرم و جمهوري بازگشايي شد

با اجراي موفقيت‌آميز تست سرد نيمه جنوبي خط سه مترو، مسير تردد خودروها حد فاصل چهارراه اميراکرم تا جمهوري در تقاطع خيابان ولي‌عصر‌(عج) بازگشايي شد.

به گزارش ايسنا، به منظور اجراي عمليات حفاري نيمه جنوبي خط سه مترو تهران، مسير خيابان ولي‌عصر‌(عج) حد فاصل چهارراه امير اکرم تا جمهوري از سال گذشته بسته شده بود که با اتمام عمليات ساخت تونل، خروج ماشين حفار (TBM) و اتصال خط، اين مسير از ديروز بازگشايي و تردد خودروها برقرار شد. شرکت راه‌آهن شهري تهران و حومه (مترو) از صبر و شکيبايي شهروندان، اهالي و کسبه محل در همراهي و کمک به انجام عمليات ساخت مترو در طول اين مدت قدرداني مي‌کند. نيمه جنوبي خط سه متروي تهران بطول 12 کيلومتر از چهارراه ولي‌عصر(عج) تا بزرگراه آزادگان هفته گذشته به صورت آزمايشي راه‌اندازي شد و به زودي براي سرويس‌دهي به شهروندان به بهره‌برداري خواهد رسيد.


 صفايي در افتتاحيه ششمين جشنواره محصولات ارگانيک مطرح کرد:
 توليد يك درصد محصولات ارگانيک دنيا در تهران 

 مجتبي عبداللهي معاون خدمات شهري شهردار تهران در حاشيه افتتاح ششمين جشنواره محصولات ارگانيک و طبيعي در جمع خبرنگاران گفت: 35 درصد از محصولات ارگانيک توسط ميادين ميوه و تره‌بار شهر تهران به شهروندان عرضه مي‌شود.وي ادامه داد:از سال 88 با تشکيل ستادي به کنترل کيفيت محصولات غذايي فرهنگ‌سازي و اطلاع‌رساني نسبت به محصولات ارگانيک و سالم گام برداشتيم و هم‌اکنون خوشحاليم که اين محصولات در ميادين قابل عرضه هستند.معاون خدمات شهري شهر تهران همچنين از حضور 120 پيمانکار در مورد نگهداشت فضاي سبز با 17 هزار پرسنل و کارگر خبر داد.همچنين مديرعامل سازمان ميادين ميوه و تره‌بار تهران نيز با بيان اينکه در کشور تنها 40 هزار هکتار محصولات ارگانيک توليد مي‌شود گفت:يک درصد محصولات ارگانيک دنيا در تهران توليد مي‌شود.حسين صفايي نيز در اين مراسم گفت: اين جشنواره از 16 شهريور ماه تا 22 شهريورماه در بوستان گفت‌وگو داير است.وي با بيان اينکه 140 شرکت‌کننده در اين جشنواره محصولات ارگانيک و طبيعي خود را عرضه کردند تصريح کرد تعدادي از انجمن‌ها،شرکت‌ها و نشريات تخصصي در اين حوزه نيز در جشنواره حضور دارند.

مديرعامل سازمان ميادين ميوه و تره بار شهر تهران با بيان اينکه در حوزه توليد محصولات ارگانيک عقب ماندگي داريم که بايد با فرهنگسازي آن را حل کنيم تصريح کرد: سال گذشته کمتر از 300 واحد تمايل به شرکت در اين نمايشگاه داشتند که امسال در 770 واحد متقاضي افزايش يافته است و اين نشان دهنده آن است که توليدکنندگان گرايش زيادي به توليد اين محصولات دارند.

صفايي با اشاره به اينکه در هر کشور توسعه يافته 5 /2 ميليون هکتار محصول ارگانيک کشت و توليد مي‌شود، تصريح کرد در کشور ما تنها 40 هزار هکتار باغات و زمين‌هاي محصولات کشاورزي ارگانيک وجود دارد. در واقع در مجموع 1 درصد محصولات ارگانيک دنيا در تهران توليد مي‌شود.وي ادامه داد: ايران استعداد توليد محصولات ارگانيک را دارد و تنها بايد فرهنگ سازي آن انجام شود.


 خوش‌آمدگويي به مهر با برگزاري 50 برنامه اجتماعي 

 دکتر سيد‌محمدهادي ايازي معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران بيش از 50 عنوان برنامه نيز به مناسبت فرارسيدن فصل تعليم و تعلم از 15 شهريور تا 15 مهر در پايتخت برگزار خواهد شد که از اين ميان مي‌توان به برگزاري جشنواره مشکات دانش‌آموزي، سباح، جام کوثر، برگزاري اردوهاي آموزشي و نمايشگاه عفاف و حجاب همچنين ساير فعاليت‌هاي عمراني و تجهيزي در مدارس اشاره کرد.سيد‌محمدهادي ايازي معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران ضمن بيان اين مطلب افزود:طرح استقبال از مهر با هدف اعمال مديريت يکپارچه و هماهنگ و انجام اقدامات لازم براي سهولت در دسترسي حدود 2ميليون دانش‌آموز و دانشجو به مراکز آموزشي، کمک به ارتقاي سطح خدمات آموزشي،فرهنگي، اجتماعي، ورزشي و بهداشتي به دانش‌آموزان،تجهيز،بهسازي و نوسازي، ايمن‌سازي و بازسازي محيط‌هاي آموزشي همچنين ارتقاء سطح خدمات فرهنگي،اجتماعي،ورزشي و بهداشتي به دانش‌آموزان و دانشجويان در سطح کلانشهر تهران برگزار خواهد شد.

ايازي اعطاي کمک مادي و اجراي برنامه‌هاي محتوايي در سطح مدارس را مهمترين ماموريت شهرداري تهران در طرح استقبال از مهر دانست و عنوان کرد: تا پايان سال 91 بيش از 102 ميليارد ريال در حوزه فعاليت‌هاي عمراني نظير بهسازي آسفالت، سرويس بهداشتي و رنگ‌آميزي مدارس، 41 ميليارد ريال حمايت‌هاي تجهيزي نظير تجهيز مدارس به کتابخانه‌هاي عمومي و کلاسي و‌ ست‌هاي ورزشي هزينه و 30 ميليارد ريال نيز صرف حمايت‌هاي برنامه‌اي و محتوايي در سطح 22 منطقه شد.


 جلسه امروز شورا بدون حضور خبرنگاران 

نايب‌رئيس شوراي شهر تهران اعلام كرد: جلسه شوراي شهر تهران امروز علني بوده ولي حضور خبرنگاران و مدعوين در اين جلسه ممنوع است. مرتضي طلايي در گفت‌وگو با مهر در پاسخ به اين كه برخي از اعضاي شورا جلسه امروز را غيرعلني و برخي علني اعلام كرده‌اند گفت: برخي از اعضاي شورا هنوز قوانين و آيين‌نامه‌هاي مربوط به شورا را مطالعه نكرده‌اند. جلسه غير‌علني يعني اينكه در اين جلسه مسائل محرمانه و طبقه‌بندي شده مطرح مي‌شود و نبايد مسائل مربوط به جلسه مطرح شود. در جلسات علني مسائل مي‌تواند توسط سخنگو اعلام شود ولي جلسه امروز جلسه علني است فقط در اين جلسه حضور خبرنگاران و مدعوين را نداريم و سخنگو اخبار جلسه را عنوان مي‌كند. وي در مورد اينكه موضوع انتخاب سرپرست نمي‌تواند مورد بحث شورا باشد، افزود: سرپرست در حالي بايد تعيين شود كه بر‌اساس قانون يا شهردار برود، يا استعفا دهد، يا استيضاح شود و يا اينكه صلاحيت نداشته باشد كه در هر مورد چنين اتفاقي رخ نداده و مي‌تواند شهردار باشد تا انتخاب شهرداري بعدي تهران. نايب رئيس شوراي شهر تهران همچنين در مورد دستور جلسه امروز شورا گفت: امروز بر روي دو گزينه مطرح شده براي شهردار يعني محسن ‌هاشمي‌و محمد‌باقر قاليباف بحث مي‌شود و بايد موضوع شهردار جديد تهران تعيين و تكليف شود. بر اساس قانون اگر به نتيجه‌اي نرسيديم و كار بيشتري خواست اين جلسه بايد همچنان ادامه داشته باشد يعني اينكه نوبت عصر هم جلسه برگزار مي‌كنيم و حتي شايد روز دوشنبه هم جلسه داشته باشيم تا اينكه شهردار تعيين شود. اميدواريم كه اعضاي شوراي شهر بر اساس ملاك‌هاي عمل و شاخص‌هاي تعيين شده فرد مورد نظر را انتخاب كنند.


 نفرات برتر مسابقات بازي‌هاي رايانه‌اي برج ميلاد به فرانسه مي‌روند 

 سهميه جمهوري اسلامي ايران به منظور شرکت در مسابقات جام جهاني بازي‌هاي رايانه‌اي در کشور فرانسه مشخص شد و با توجه به اقدامات و تلاش‌هاي گسترده، ايران موفق به دريافت يک سهميه براي شرکت در اين دوره از مسابقات شده است. پس از مذاکرات و تلاش‌هاي علاقمندان بازي‌هاي رايانه‌اي ايران به عنوان يکي از کشور‌هاي حاضر در اين مسابقات، در وب سايت مسابقات جام جهاني 2013 فرانسه ثبت شد و در حال حاضر يک سهميه براي کشورمان در اين مسابقات فراهم شده است که تلاش‌هاي بيشتري جهت افزايش اين سهميه در حال انجام است. برج ميلاد تهران با همکاري شرکت مکعب مسابقات انتخابي جام جهاني بازي‌هاي رايانه‌اي در قالب جشنواره جام جهاني از 26 لغايت 29 شهريور ماه در برج ميلاد تهران برگزار خواهد شد.

نفرات برتر بخش مسابقات حرفه‌اي، به مسابقات جام جهاني بازي‌هاي رايانه‌اي که آبان‌ماه سال جاري در کشور فرانسه برگزار خواهد شد اعزام خواهند شد.


 مديرعامل شرکت واحد تهران:
 شهرآورد 77 پايتخت هيچ خسارتي نداشت  

مديرعامل شرکت واحد اتوبوسراني تهران گفت: شهرآورد هفتاد و هفتم پايتخت بدون هيچ خسارتي پايان يافت.مهندس پيمان سنندجي در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به تمهيدات ويژه شرکت واحد تهران براي شهرآورد 77 پايتخت گفت: بر اين اساس يک‌هزار و 100 دستگاه اتوبوس و ميني‌بوس براي آخرين شهرآورد تهران جهت انتقال تماشاگران درنظر گرفته شد.وي با اشاره به اين که يک‌هزار و 500 نفر از پرسنل شرکت واحد تهران نيز براي جابجايي هرچه بهتر تماشاگران تيم‌هاي پرسپوليس و استقلال فعال بودند افزود: خوشبختانه مانند قبل، هفتاد و هفتمين شهرآورد پايتخت نيز بدون هيچ خسارتي به اتوبوس ها به اتمام رسيد و بيش از 40 هزار نفر از تماشاگران نيز جابجا شدند.مديرعامل شرکت واحد اتوبوسراني تهران ضمن تقدير از همکاري بسيار خوب تماشاگران فهيم تيم‌هاي فوتبال استقلال و پرسپوليس تاکيد کرد: همين همکاري موجب شد که شرکت واحد ترغيب شود تا در اين شهرآورد بهترين اتوبوس‌هاي تهران را بکارگيري کند.


 دريچه خبر 

 برگزاري ويژه‌‌برنامه «زير سايه خورشيد» در دهه کرامت

همزمان با دهه کرامت سومين ويژه‌برنامه «زير سايه خورشيد» از تاريخ 20 شهريور ماه به مدت يک هفته،با حضور خادمان حرم مطهر رضوي در پايتخت برگزار مي‌شود.جعفر رئيسيان‌زاده مدير فرهنگي هنري منطقه 18 و رئيس فرهنگسراي خاتم ضمن اعلام اين خبر اظهار داشت:مراسم استقبال از خادمان رضوي روز 20 شهريور ماه با همکاري مديريت فرهنگي هنري منطقه 12 از مقابل فرهنگسراي شهر آغاز شده و پس از حرکت به سمت خيابان ناصرخسرو در محله سبزه‌ميدان بازار تهران ادامه داشته و با اقامه نماز جماعت در امامزاده زيد بازار به پايان خواهد رسيد.غروب روز چهارشنبه پرچم متبرک رضوي در امامزاده صالح (ع) به اهتزاز درخواهد آمد.وي به اداي احترام خادمان رضوي به مقام بنيانگذار جمهوري اسلامي در روز پنج‌شنبه 21 شهريور ماه اشاره کرد و گفت:در اين روز مراسم غبارروبي مزار شهداي انقلاب و شهداي گمنام با همکاري فرهنگسراي رضوان برگزار مي‌شود. خادمان رضوي روز جمعه در فريضه عبادي- سياسي نماز جمعه شرکت خواهند کرد. پيش از اقامه نماز مراسم مولودي خواني و نقاره زني در دانشگاه تهران انجام مي‌شود.رئيسيان‌زاده به اجراي مراسم اختتاميه ويژه‌برنامه‌هاي «زير سايه خورشيد» در سالن همايش‌هاي وزارت کشور اشاره کرد و گفت: اين مراسم همزمان با ولادت امام رضا(ع) با حضور جمعي از هنرمندان، چهره‌هاي فرهيخته فرهنگي و مسوولين برگزار مي‌شود.به گفته وي در اين برنامه از جمعي از چهره‌هاي ماندگار رضوي در عرصه‌هاي فرهنگي،هنري، ورزشي و اجتماعي که آثار و خدمات شاخصي را در ارتباط با حضرت رضا(ع) ارائه و انجام داده‌اند،تجليل مي‌شود.

پايان 5 پروژه کلان و اولويت دار عمراني پايتخت

معاون فني و عمراني شهرداري تهران ضمن تشريح عملکرد اين حوزه در سه ماهه نخست سال 1392، تاکيد کرد: خوشبختانه جزييات ماموريت‌هاي آتي اين معاونت تا پايان سال جاري برنامه‌ريزي شده و هيچ خللي در روند کاري حوزه فعاليت‌هاي فني و عمراني رخ نخواهد داد و تکاليف قانوني اين حوزه بدون توقف ادامه خواهد يافت. دکتر سيد‌مازيار حسيني بااعلام اين مطلب گفت: ريز برنامه‌هاي سال جاري اين چهار مجموعه در قالب بودجه مصوب سال جاري تعيين تکليف شده است.وي در تشريح عملکرد حوزه معاونت فني و عمراني شهرداري تهران در سه ماهه نخست امسال، اظهار کرد: طي اين مدت اجراي 5 پروژه کلان و الويت دار عمراني به پايان رسيد و مورد بهره‌برداري قرار گرفت. اين پروژه‌ها شامل درياچه شهداي خليج فارس، بزرگراه امام علي (ع) و تقاطع‌هاي مربوطه در حدفاصل مسيل باختر تا صالح‌آباد، تقاطع غيرهمسطح تلو ـ بابايي، تقاطع‌هاي کهريزک
(امام حسين (ع) و شهيد بهشتي) و نيز، تقاطع غيرهمسطح بزرگراه‌هاي شيخ فضل‌الله ـ جناح بوده است.به گفته وي، با بهره‌برداري از 4 پروژه بزرگراهي در بهار امسال، مجموعا 4/23 کيلومتر بزرگراه، 2/32 کيلومتر رمپ و لوپ، 2/2 کيلومتر پل رمپي و 53 دستگاه پل به ظرفيت شبکه معابر پايتخت افزوده شده است. ضمن اينکه 132 هکتار درياچه مصنوعي نيز در همين مقطع زماني به بهره‌برداري رسيد و ساير پروژه‌ها نيز در تمامي بخش‌هاي معاونت فني و عمراني و همچنين مناطق در حال سير مراحل تکميل خود هستند.

آزادسازي معابر پادگان جي با تصويب طرح موضعي

معاون شهرسازي و معماري شهرداري تهران با بيان اينکه معابر محدوده پادگان جي آزادسازي مي‌شود، گفت: هم‌اکنون طرح موضعي پادگان جي در کميسيون ماده 5 به تصويب رسيده و قرار است بر‌اساس اين طرح معابر اين محدوده آزادسازي شود. عليرضا جاويد با اعلام اين خبر اظهار کرد: پادگان جي در مسير دو معبر مهم شهري واقع شده که يکي از اين معابر ادامه خيابان استاد معين و ديگري امتداد شاخه غربي بزرگراه يادگار امام(ره) است که خوشبختانه توافقات تملک اين پادگان با نيروهاي مسلح و وزارت دفاع انجام شده است.وي اضافه کرد: طرح موضعي پادگان جي در کميسيون ماده 5 تصويب شده و قرار است اين معابر آزادسازي شود.جاويد تصريح کرد: در حال حاضر تهيه 500 طرح موضعي و موضوعي در سند طرح جامع قيد شده که اين اسناد بايد به تدريج در طول 15 سال زمان اجراي طرح تفصيلي تهيه شده و اجرايي شوند.معاون شهردار تهران خاطر‌نشان کرد: تعدادي از طرح‌ها به طور مستقيم توسط شهرداري ارائه مي‌شود و تعدادي نيز نيازمند اين است که توسط سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها اقدام شود تا سير مراحل تصويب خود را در کميسيون ماده 5 يا شوراي عالي شهرسازي و معماري طي کنند.

اجراي طرح فوريتي 22روزه براي پاکسازي مناطق آسيب‌خيز

معاون توسعه خدمات اجتماعي سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌هاي اجتماعي شهرداري تهران‌ گفت: به زودي طرح فوريتي 22روزه‌اي براي پاکسازي مناطق آسيب‌خيز همزمان با بازگشايي مدارس اجرايي خواهد شد.دکتر رضا جهانگيري‌فر با اعلام اين خبر افزود: تلاش شده است که با توجه به GIS آسيب‌هاي هر منطقه، اطلاعات مربوط به سامانه 137 و همچنين اطلاعات مناطق از GIS آسيب‌هاي منطقه‌شان نسبت به برنامه‌ريزي اين طرح فوريتي ويژه استقبال از مهر اقدام شود.وي تصريح کرد: بايد به اين نکته توجه داشت که اين طرح، ستادي است و از همه ظرفيت‌هاي سازمان رفاه با همکاري موسسات مجري استفاده خواهد شد.البته بايد يادآوري کنم که سعي کرده‌ايم در مناطق پرآسيب ‌خيزتر هم از ظرفيت‌هاي حوزه خدمات اجتماعي بهره بگيريم.دکتر جهانگيري‌فر با تاکيد بر اين موضوع که معتادان ماده 16 به واسطه قانون در زمره جامعه هدف اين طرح قرار نمي‌گيرند اظهارکرد: اولويت اين طرح پاکسازي مناطق از متکديان، کارتن‌‌خواب‌ها و کودکان کار و خيابان است.معاون توسعه خدمات اجتماعي سازمان رفاه درمورد مرحله دوم اين طرح هم بيان کرد: در مرحله بعدي ناامن‌سازي مناطق در دستور کار است که با استقرار گشت‌هاي فوريتي محدوده اجراي طرح را براي جامعه هدف نا‌امن خواهيم کرد.


 گذري در شهر 

 ساماندهي پايانه تاکسيراني شمشيري

شهردار منطقه 9 تهران با اشاره آغاز سال تحصيلي جديد و بازگشايي مدارس از ساماندهي پايانه تاکسيراني شمشيري خبر داد.حسين سلطاني با اعلام اين خبر گفت: پايانه مسافربري شمشيري يکي از مهمترين مبادي سفرهاي درون‌شهري شهروندان جنوب غرب تهران است و مشکلات موجود در پايانه و کمبود فضاي موجود جهت استقرار ناوگان حمل‌ونقل از مواردي بود که در دستور کار اصلاح قرار گرفت. سلطاني ادامه داد: پس از تملک زميني به مساحت 5 هزار مترمربع در ضلع شمال غربي ميدان شمشيري و با توجه به حجم ناوگان حمل‌و‌نقل در خصوص ساماندهي پايانه اقدامات اساسي در دستور کار قرار گرفت. شهردار منطقه 9 افزود: با اصلاح هندسي و تغيير وضعيت اعم از پوشش سرتاسري نهر و جابجايي و کاهش عرض رفوژ مياني در خيابان امامزاده عبدالله (ع) حدفاصل تقاطع شبيري و سه‌راه آذري نسبت به افزايش مساحت پايانه تا حد امکان اقدام شده است.

بهسازي بلوار شهيد کاوه

ديوار سنگي بلوار شهيد کاوه از سوي شهرداري منطقه 3 بهسازي شد. مهدي طيباني معاون حمل‌ونقل و ترافيکي اين منطقه با اعلام اين خبر گفت‌: به منظورجلوگيري از ريزش ديوار سنگي بلوارشهيد کاوه تقاطع رزمجوبين و استحکام ومقاومت آن وهمچنين زيبايي سيماي شهري حوزه معاونت حمل‌و‌نقل و ترافيک شهرداري منطقه 3 اقدام به ترميم آن کرده است‌. معاون حمل‌ونقل وترافيک در ادامه به ساير اقدامات اين اداره به خط‌کشي معابر اشاره کرد و افزود: به منظور مشخص کرن مسير حرکت خودروها و ايجاد نظم بيشتر و ايمني رانندگان و مسافرين حوزه معاونت 154هزار متر طول از خيابان‌هاي آفريقا، شيخ بهايي، شيراز، ديدار، گاندي شمالي، شهيد شريفي و بزرگراه حقاني خط‌کشي شد.

اعزام 280 نفر از شهروندان منطقه 12 به مناطق عملياتي غرب کشور

شهردار منطقه 12 تهران از اعزام 280 نفر از شهروندان‌، خانواده معظم شهدا و ايثارگران در قالب کاروان راهيان نور ولايت به منظور بازديد از مناطق عملياتي غرب کشور خبر داد. مهندس علي‌ محمد‌نژاد شهردار اين منطقه گفت‌: اعزام زائران مناطق عملياتي غرب کشور در قالب کاروان راهيان نور ولايت با مشارکت اداره کل امور ايثارگران شهرداري تهران و باغ موزه دفاع مقدس‌، به منظور زنده نگه‌داشتن ياد و خاطره رشادت‌هاي رزمندگان 8 سال دفاع مقدس‌، ترويج فرهنگ ايثار و شهادت و تجديد ميثاق با آرمان‌هاي شهدا انجام شد.

بهسازي و مناسب‌سازي معابر سواره‌رو و پياده‌روهاي شمال شرق تهران

قائم مقام شهردار منطقه چهار تهران در بازديدهاي ميداني از سطح معابر محلي و بزرگراهي، از ايمن‌سازي و رفع مشکلات ترافيکي و عمراني پياده‌روها و سواره‌روهاي محدوده اين منطقه خبر داد. سيد‌حسين حسيني‌نژاد با اعلام اين خبر گفت: در آستانه بازگشايي مدارس و به منظور بالا بردن ايمني تردد دانش‌آموزان در سطح معابر پياده‌روها و سواره‌روها در محدوده مدارس و همچنين کاهش بار ترافيک مهرماه، طرح فوريتي «مهر قلم» در حوزه‌هاي ترافيکي، عمراني و خدمات شهري به مرحله اجرا درآمد.حسيني‌نژاد افزود: همچنين به منظور جلوگيري از آب‌گرفتگي در بزرگراه شهيد باقري حد فاصل بزرگراه شهيد بابايي تا بزرگراه رسالت، ضمن لايروبي و نظافت مستمر نهرها، نسبت به رفع کامل مشکلات عمراني انهار اين بزرگراه اقدام خواهد شد.

حفظ نماي کوره‌هاي آجرپزي منطقه 19

شهردار منطقه 19 از نورپردازي 40 کوره آجرپزي غيرفعال در منطقه خبر داد. عباداله فتح‌اللهي با اشاره به اينکه کوره‌هاي آجرپزي نمادهاي قديمي اين منطقه هستند افزود: با توجه به اينکه اين نمادها وسيله‌اي براي جذب گردشگر و توريست محسوب مي‌شود، بنابر اين با نورپردازي مناسب دودکش و ميله‌هاي کوره‌ها زمينه جذب شهروندان و گردشگران به اين منطقه فراهم خواهد شد. وي تصريح کرد: اين منطقه حدود 30 ميله آجرپزي دارد که در ناحيه 3 و محله‌هاي دولتخواه و اسماعيل‌آباد قرار گرفته‌اند. با توجه به آلودگي‌هاي زيست‌محيطي اين کوره‌ها، تصميم بر تعطيلي آنها گرفته و بر اين اساس فعاليت‌هاي لازم براي تملک و تغيير کاربري آنها انجام شده است. فتح‌اللهي ادامه داد:در اين راستا وضعيت نزديک به 90 درصد کوره‌ها مشخص و تعيين تکليف شده است. با ساخت مرحله دوم بزرگراه شقايق نيز تملک کوره‌هاي واقع در اين محور با توافق مالکان و مسوولان شهرداري انجام شد و اين کوره‌ها تغيير کاربري دادند.

 

1500 تماشاگر شهرستاني شهرآورد مهمان کمپ موقت منطقه 22

1500 تماشاگر شهرستاني هفتاد و هفتمين شهرآورد تيم‌هاي استقلال و پرسپوليس همزمان با برپايي اردوگاه اسکان موقت 2 هزار متر مربعي، يک شب پيش از برگزاري شهرآورد مهمان منطقه 22 بودند.حسين مرادي شهردار منطقه با اعلام اين خبر گفت:اين برنامه طبق روال گذشته با اجراي برنامه‌هاي فرهنگي و ورزشي همچون اجراي مسابقات ورزشي روپايي و دارت همراه با اهداي جوايز، گفتمان ديني با حضور 15 نفر روحاني، برپايي سامانه نشاط همچنين توزيع پکيج‌هاي شام و صبحانه، همراه بود.وي در ادامه افزود:در اين اقدام که با هدف تامين آسايش تماشاگران شهرستاني مسابقه فوتبال و با هماهنگي و مشارکت معاونت‌هاي مختلف شهرداري منطقه، يگان ويژه ناجا، اداره راهنمايي و رانندگي منطقه، آتش‌نشاني‌، هلال‌احمر، اورژانس، کارکنان خدمات شهري نواحي و ... صورت گرفت، با توجه به نياز تماشاگران، 30 چشمه سرويس بهداشتي، نمازخانه موقت، غرفه‌هاي امداد، آتش نشاني، اجتماعي با توزيع بروشورهاي فرهنگي و ... همچون گذشته در محل برپايي اين اردوگاه، مستقر شده بود.