نسخه شماره 3285 - 1392/06/17 -


مشاهده رد پاي ‌ «وبا» در ايران

در پي بي توجهي و نبود امکانات پزشکي اتفاق افتاد
نيش عقرب دختر سه ساله را به اهداي عضو کشاند


يورش 8 ميليارد تني نمک درياچه اروميه تا شعاع 100 کيلومتري


 مشاهده رد پاي ‌ «وبا» در ايران 

مدير گروه مبارزه با بيماري‌هاي دانشگاه علوم پزشکي کرمان گفت: در چند روز گذشته رد پاي بيماري وبا در ميان جمعيت مهاجرين غيرقانوني که از مرزهاي شرقي وارد استان مي‌شوند، مشاهده شده است. دکتر«روح‌الله زحمتکش»، مدير گروه مبارزه با بيماري‌هاي دانشگاه علوم پزشکي کرمان در گفت و گو با ايسنا، منطقه کوير، اظهار کرد: در سطح شهرستان هاي تابعه دانشگاه مواردي از مبتلايان به بيماري وبا در جمعيت اتباع بيگانه غيرمجاز مشاهده شده است. وي ادامه داد: افرادي با علائم اسهال و استفراغ به مراکز بهداشتي و درماني مراجعه کردند که با انجام آزمايش‌هاي لازم مواردي از بيماري وبا در آنها تائيد شد. دکتر زحمتکش با اشاره به تعداد مبتلايان به بيماري وبا تاکيد کرد: تعداد مبتلايان به بيماري وبا در جمعيت اتباع بيگانه هفت نفر است و با توجه به آمادگي ايجاد شده در دانشگاه، همه مبتلايان تحت درمان قرار گرفتند و موردي از مرگ اتفاق نيفتاده است. وي افزود: با توجه به اهميت موضوع، کليه مراکز بهداشتي درماني و بيمارستان‌هاي تابعه دانشگاه علوم پزشکي کرمان در آمادگي کامل به سر مي برند و از مواردي که با علائم اسهال حاد آبکي به اين مراکز مراجعه کنند، نمونه گرفته مي‌شود تا مورد آزمايش قرار گيرند. دکتر زحمتکش در ادامه تصريح کرد: در برخي فصول سال امکان انتقال بعضي از بيماري‌ها فراهم مي‌شود که از آن جمله مي‌توان بيماري‌هاي منتقله آب و غذا اشاره کرد که وبا نيز يکي از اين موارد به شمار مي‌رود. مدير گروه مبارزه با بيماري‌هاي حوزه معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي کرمان يادآوري کرد: تاکنون موردي از تاييد بيماري وبا در جمعيت ايراني شهرستان‌هاي تحت پوشش اين دانشگاه مشاهده نشده است.


 در پي بي توجهي و نبود امکانات پزشکي اتفاق افتاد
 نيش عقرب دختر سه ساله را به اهداي عضو کشاند 

 پس از اينکه دختر سه ساله قلعه گنجي به دليل تاخير در دريافت پادزهر دچار مرگ مغزي شد مسئولان درماني جنوب کرمان جمعه شب تصميم به اعزام اين بيمار به يکي از بيمارستانهاي کرمان گرفتند که به احتمال زياد اين اعزام با پيوند اعضا فاطمه براي بيماران نيازمند در ارتباط است.به گزارش مهر، با گذشت يک هفته از مرگ مغري ناشي از عقرب گزيدگي فاطمه دخترک سه ساله قلعه گنجي شامگاه پازنزدهم شهريور جهت پذيرش در يکي از بيمارستان هاي کرمان اعزام شد.

فاطمه به دليل بعد مسافت دير تحت درمان قرار گرفته است و از نهم مردادماه در اورژانس بيمارستان 12 فروردين کهنوج بستري بود.

بعد از رسانه اي شدن مرگ مغزي فاطمه به دليل کمبود امکانات در مراکز بهداشتي و درماني که در خبرگزاري مهر تحت عنوان « نمايان شدن محروميت جنوب کرمان/ فاطمه سه ساله در انتظار پادزهر عقرب دچار مرگ مغزي شد» منعکس شد پاي 20:30 هم به اين قضيه باز شد. داستان تلخ فاطمه از آنجايي آغاز شد که حدود يک هفته قبل اين دختر بچه که در يکي از روستاهاي محروم جنوب کرمان در شهرستان قلعه گنج زندگي مي کرد با فرياد در نيمه هاي شب از خواب بيدار شد. پدر و مادر فاطمه بعد از اينکه فهميدند فاطمه دچار عقرب گزيدگي شده است کودک خود را به چند مرکز درماني روستاهاي مجاور منتقل کردند اما دربهاي هيچ يک از اين مراکز براي بيمار باز نشد و درنهايت فاطمه در يکي از درمانگاههاي روستايي پذيرش شد اما اين پذيرش اينقدر دير صورت گرفت که فاطمه بعد از اعزام به سمت بيمارستان کهنوج در راه دچار تشنج ناشي از سم عقرب شد.

فاطمه در نهايت در بيمارستان کهنوج بستري شد اما اين بيمارستان در ابتدا و قبل از بستري شدن فاطمه به گواهي گزارشهاي تصويري مهر از کمترين امکانات نيز بي بهره بود به طوريکه دستگاه تنفس مصنوعي دستي را مادر فاطمه براي چندين ساعت بالاي سر بيمار استفاده کرده بود به اميد اينکه دخترش بهبود يابد و در نهايت پس از اينکه داستان فاطمه در رسانه ها انعکاس پيدا کرد دستگاههاي پيشرفته تري براي درمان فاطمه در نظر گرفته شد اما ديگر دير شده و فاطمه دچار مرگ مغزي شده بود. با توجه به شرايط کنوني فاطمه امکان استفاده از اعضاي بدن اين دختر بچه براي بهبود بيماران نيازمند دريافت عضو وجود دارد. پزشکان درصد بسيار اندکي براي بهبود شرايط فاطمه قائل هستند و بهترين کار در چنين شرايطي را پيوند عضو مي دانند که اين امر در ابتداي امر با مخالفت خانواده فاطمه روبرو شده است.

به هر حال با گذشت يک هفته شامگاه پانزدهم شهريورماه ساعت 22 فاطمه با آه ناله مادرش بدرقه و براي ادامه درمان به يکي از بيمارستان هاي کرمان اعزام شد. اگر چه اين اقدام بسيار دير هنگام بود ولي باز هم شايد زمينه اهدء عضو براي فاطمه بيشتر فراهم شود اين در حالي است که پدر و مادر فاطمه با شنيدن اين موضوع ابراز نارضايتي کردند اما اينکه مشاوران و مددکاران چقدر مي توانند در جلب رضايت آنها براي اين امر موفق باشند بايد منتظر ماند. حسن محمدي رئيس بيمارستان 12 فروردين کهنوج که زمان اعزام فاطمه در بيمارستان حضور پيدا کرده بود در گفتگو با مهر اظهارداشت: امکان بازگشت دوباره فاطمه به زندگي بسيار پائين است ولي باز هم نبايد از هيچ کوششي دريغ کرد. وي افزود: با پيگريهاي صورت گرفته امشب زمينه اعزام فاطمه به کرمان براي پذيرش در يکي از بيمارستانها فراهم شده است. محمدي تصريح کرد: در بيمارستان 12 فروردين کهنوج همه تلاش براي بهبود فاطمه بکار گرفته شده ولي متاسفانه اميدي به بهبود آن نيست.


 يورش 8 ميليارد تني نمک درياچه اروميه تا شعاع 100 کيلومتري 

دبير و عضو هيئت موسس انجمن نجات درياچه اروميه گفت: خشک شدن درياچه اروميه توده‌اي 8 ميليارد تني از نمک و خروارها مواد سمي و فلزات سنگين در زمين به جا مي‌گذارد که تبعات منفي آن تا شعاع 100 کيلومتري غيرقابل کنترل خواهد بود. به گزارش فارس از تبريز، مصطفي قنبري ديروز در نشستي با شوراي هماهنگي مرکز تحقيقات کشاورزي و منابع طبيعي آذربايجان‌شرقي با اشاره به اوضاع وخيم روستاهاي اطراف درياچه و تاثير سونامي نمک بر کشاورزي منطقه، لزوم ايجاد متولي و مديريت واحد و متمرکز براي مقابله با اين فاجعه زيست محيطي را يادآور شده و اظهار کرد: گسترش اراضي کشاورزي بدون لحاظ ظرفيت منطقه، تداوم شرايط اقليمي، ذخيره آب در پشت سدهاي پر تعداد مخزني حوضه آبريز و عدم سرمايه‌گذاري مناسب در بخش کشاورزي و محيط زيست درياچه اروميه، ضمن تقويت احتمال خشک شدن آن مي‌تواند توده‌اي 8 ميليارد تني از نمک و خروارها مواد سمي و فلزات سنگين در زمين به جا گذارد که تبعات منفي آن تا شعاع 100 کيلومتري درياچه اروميه غيرقابل کنترل خواهد بود. وي به لزوم حرکت‌هاي مردمي و تسريع در اجراي برنامه‌هاي عملي براي نجات درياچه اشاره کرد و افزود: برنامه‌ريزي براي کنترل اتمسفر و باروري ابرها، ايجاد مرکز تحقيقات هواشناسي حوضه آبريز، توجه به سيستم جديد توليد غذا در منطقه، توسعه و ترويج و آموزش کشاورزان و جلوگيري از اتلاف مجازي آب در استان از طريق تغيير الگوي کشت از مهمترين برنامه‌هايي است که تاکنون توجه کافي در برنامه‌ريزي‌ها به آن نشده است. وي بر توجه به اين موضوع که دماي اطراف درياچه و بالتبع تبخير، زياد شده است، ادامه داد: اجراي طرح‌هاي بازدارندگي در اطراف درياچه نظير ايجاد فضاي سبز و کشت موزائيکي و بهره‌گيري از دانش و تجربيات کشورهاي خارجي و تماس با دانشمندان خبره و اهل فن در دنيا که با اين معضل آشنا هستند بايد در دستور کار قرار گيرد.