نسخه شماره 3285 - 1392/06/17 -

شکست سنگين حزب حاکم کارگر استراليا از محافظه کاران در انتخابات پارلماني
راي به تغيير در سرزمين کـانگـوروهـا
توني ابوت نخست وزير استراليا شد

يکشنبه خبرساز براي شهرداري مسکو


رقم نجومي درخواست اطلاعات از ياهو


هشدار جدي آيت الله سيستاني


حفظ اسلحه شبه نظاميان فارک


ادامه تقلاي کاخ سفيد براي اجماع جهاني عليه سوريه


تغيير ساختار حاکميت؛ خلاء دمکراتيک


اخبارکوتاه


 شکست سنگين حزب حاکم کارگر استراليا از محافظه کاران در انتخابات پارلماني
 راي به تغيير در سرزمين کـانگـوروهـا 
 توني ابوت نخست وزير استراليا شد

 گروه بين‌الملل – علي ودايع:رقابت انتخاباتي محافظه کاران و حزب حاکم محافظه کار بالاخره پايان يافت و رهبر حزب محافظه‌کار استراليا که بجاي اينکه در مبارزات انتخاباتي ديده شود، اغلب با لباس شنا در ساحل «مانلي» اين کشور ديده مي‌شد، پيروز انتخابات ملي استراليا شد. وي در جريان مبارزات انتخاباتي مورد حمايت روپرت مرداک، غول رسانه‌اي و ديگر رسانه‌هاي استراليا قرار داشت. آنها از مردم مي‌خواستند از راي دادن به کوين راد، نخست وزير و رئيس حزب کارگر خودداري کنند.

ديروز،انتخابات پارلماني فدرال استراليا از ساعت 8 صبح به وقت محلي آغاز شد به دليل اختلاف زماني در اين کشور، حوزه‌هاي راي گيري در ايالتهاي غربي دو ساعت ديرتر به فعاليت خود پايان دادند. به گزارش بي بي سي، در حوزه‌هاي اخذ راي صف‌هاي طولاني برپابود. بر اساس قوانين استراليا، شرکت در انتخابات براي شهروندان بالاي 18 سال اجباري است و14ميليون و 700هزار نفر ملزم به شرکت در انتخابات بودند.

ديروز، توني ابوت 55 ساله بعد از راي دادن به خبرنگاران گفت که کوين راد، نخست‌وزير از حزب کارگر استراليا در حکمراني و رياست بر استراليايي‌ها ناکام مانده و به اين دليل است که مردم اين کشور نياز دارند تا امرز براي يک تغيير راي بدهند.

رهبر حزب محافظه‌کار استراليا با اعلام اينکه به نظرسنجي‌هايي که به پيروزي آسان حزب اشاره داشتند، اعتمادي ندارد، گفت: هر چيزي مي‌تواند امروز اتفاق بيفتد. من اعتقادي به نظرسنجي‌ها ندارم. کوين راد هم همينطور. من گمان مي‌کنم که پيروزي همچنان نزديک است.

درمقابل، کوين راد، نخست وزير فعلي استراليا و رهبر حزب کارگر که در زادگاه خود در شهر بريزبن در ايالت کوئيزلند راي مي‌داد، با برخي مدافعان حقوق پناهندگان روبرو شد که عليه قوانين جديد و سختگيرانه مربوط به پناهجويان شعار مي‌دادند.

تقابل حزب کارگر و محافظه کاران

مهاجرت و اقتصاد محور اصلي مبارزات انتخاباتي هر دو کانديدا بود. حزب کارگر از شش سال قبل در استراليا در راس قدرت است. کوين راد سه ماه پيش در مبارزه اي بر سر رهبري حزب کارگر، جوليا گيلارد، نخست وزير سابق استراليا را کنار زد. خود خانم گيلارد در سال 2010 با کنار زدن کوين راد که نخست‌وزير بود، روي کار آمده بود. در راي گيري درون حزبي اواخر ژوئن، کوين راد موفق شد رهبري حزب و نخست‌وزير را از جوليا گيلارد پس بگيرد.

اقتصاد، مهاجرت و ماليات مربوط به آلودگي کربني در صدر بحث‌هاي مبارزات انتخاباتي پنج هفته اي استراليا بود.کوين راد گفته بود «ايجاد شغل، شغل بيشتر و شغل، بهداشت، اينترنت پرسرعت و مقابله با فشارهاي ناشي از هزينه‌ها است.»

متاسفانه،هر دو حزب سياست‌هاي سختگيرانه اي در مورد پناهجويان اعلام کرده‌اند و گفته‌اند تعداد افرادي را که با قايق و کشتي وارد سواحل استراليا مي‌شوند، کاهش خواهند داد. بر اساس طرح حزب کارگر، پناهجوياني که با قايق وارد استراليا مي‌شوند، در زمان رسيدگي به تقاضاي پناهندگي‌شان به گينه نو پاپوآ فرستاده مي‌شوند و اگر تقاضاي آنها پذيرفته شوند، همانجا اسکان داده خواهند شد.

اما توني ابوت مي‌گويد يک فرمانده نظامي براي هدايت عمليات مربوط به مقابله با قاچاقچيان انسان تعيين خواهد کرد و اقامت پناهجوياني که موقعيت پناهندگي بگيرند نيز با ويزاي موقتي قابل تمديد، محدود خواهد شد.

وي سه هفته پيش گفت در صورت پيروزي در انتخابات، بيش از سي هزار پناهجويي که درخواست پناهندگي آنان در دست رسيدگي است، هرگز اجازه اقامت دائم در استراليا را نخواهند يافت. در صورت قبول درخواست پناهندگي، به اين افراد صرفا ويزاي موقت سه ساله داده مي‌شود و در مورد پيوستن اعضاي خانواده و اجازه کار آنان نيز محدوديت‌هايي اعمال خواهد شد. ابوت همچنين وعده داده که سياست نامحبوب دولت فعلي در زمينه ماليات آلودگي کربني را لغو کند.

شکست بزرگ کوين راد

در اتفاق جالبي،استفان اسميت وزير دفاع استراليا و تعدادي از شخصيت‌هاي بلندپايه دولت اين کشور اعلام کردند دولت در انتخابات روز شنبه در برابر توني آبوت رهبر مخالفان محافظه کاران اين کشور شکست مي‌خورد. وي به شبکه تلويزيوني اي بي سي گفت:« دولت امشب شکست مي‌خورد. من شکست سنگيني را براي دولت همچون نتيجه اي که در سال 1996 رقم خورد پيش بيني مي‌کنم.»

در انتخابات پارلماني سال 1996 جان هاوارد رهبر ليبرال‌ها به قدرت رسيد. تانيا پاليبرسک وزير بهداشت استراليا نيز گفت دولت در اين انتخابات پيروز نخواهد شد.پيش از آغاز راي گيري ، نظر سنجي‌ها پس از پايان راي‌گيري در ايالت‌هاي شرقي اين کشور از جمله در شهر سيدني، توني ابوت، رهبر ائتلاف ليبرال‌ها و ملي گرايانِ، با کسب 53 درصد آرا برنده اين انتخابات مي‌شد.

سرانجام شامگاه شنبه،تلويزيون دولتي اي بي سي استراليا از پيروزي مخالفان محافظه کار تحت رهبري توني آبوت در انتخابات ملي سخن گفت.وي بنابراين قرار است جانشين کوين راد نخست وزير کنوني استراليا شود. کوين راد، نخست وزير استراليا و رهبر حزب کارگر هم به شکست در انتخابات عمومي اين کشور اذعان کرده است. کوين راد در جمع طرفدارانش در بريزبن گفته است به توني ابوت، رهبر ائتلاف ليبرال- محافظه کار تلفن کرده و براي دولت وي در چالش‌هاي پيش رو آرزوي موفقيت کرده است.

تا لحظه تنظيم اين گزارش،ائتلاف تحت رهبري محافظه کاران از در اختيار داشتن 74 کرسي مطمئن شده است و اين يعني کسب اکثريت اما براساس گمانه زني‌ها آنها 90 کرسي پارلمان را در چنگ خواهند داشت و حزب کارگر با 45.5 درصد آرا تنها 58 کرسي را از آن خود مي‌کند.مجلس سفلاي پارلمان استراليا 150 کرسي دارد. دو کرسي باقيمانده به احزاب مستقل خواهد رسيد.


 يکشنبه خبرساز براي شهرداري مسکو 

 در حالي که مردم مسکو براي اولين بار در يک دهه اخير خود را براي انتخاب شهردار اين شهر آماده مي‌کنند، بسياري مي‌گويند از منتقد جنجالي ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه حمايت مي‌کنند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از مسکو، مردم مسکو روز يکشنبه بايد از بين شش نامزد از جمله سرگئي سوبيانين نامزد تحت حمايت کرملين و الکسي ناوالني نامزد اصلي مخالفان شهردار اين شهر را برگزينند. ناوالني در حالي در اين رقابت شرکت کرده است که به اتهاماتي که وي آنها را سياسي خوانده است به پنج سال حبس محکوم شده است.

نظرسنجي ها از پيروزي قاطع سوبيانين 55 ساله در اين انتخابات خبر مي‌دهد اما به نظر مي‌رسد ناوالني نيز با کسب 20 درصد از آراء در جايگاه دوم قرار گيرد. اين انتخابات آزموني مهم براي سنجيدن افکار عمومي در شهري است که شاهد تظاهراتي گسترده عليه حکومت يک دهه اي پوتين بوده است.

تنها 46.95 درصد از راي دهندگان مسکو در انتخابات رياست جمهوري ماه مه پارسال به پوتين راي داده اند که اين ميزان پايين تر از ميانگين کشوري است.

بسياري از شهروندان مسکو مي‌گويند ناوالني هرگز در اين انتخابات کنترل شده پيروز نمي‌شود اما آنها در اعتراض به آنچه ساز و کار فاسد کرملين برشمردند به ناوالني راي مي‌دهند.

ايرينا شتيمان 60 ساله مي‌گويد:« با اينکه من ناوالني را دوست ندارم اما به او راي مي‌دهم»

يکي ديگر از راي دهندگان 71 ساله مسکو گفت:« من به سوبيانين راي نمي‌دهم چرا که او نماينده اين رژيم فساد است.»


 رقم نجومي درخواست اطلاعات از ياهو 

 ياهو اعلام کرد از آغاز سال کنوني ميلادي، 29 هزار درخواست براي ارائه اطلاعات مربوط به کاربران خود از 16 کشور دريافت کرده است اما بيشتر درخواست‌ها از سوي دولت آمريکا بوده است.

اين موتور جستجوگر اينترنتي در نخستين گزارش خود موسوم به «شفافيت» توضيح داد در شش ماه نخست سال 2013، 12 هزار و 444 درخواست از مقامات آمريکايي دريافت کرد.

ياهو خاطر نشان کرد اين رقم همه انواع درخواست اطلاعات را شامل مي‌شود و از سوي مقامات حقوقي يا مقامات مسئول امنيت ملي آمريکا بر اساس قانون نظارت بر اطلاعات خارجي و نامه‌هاي امنيت ملي (ان اس ال) مطرح شده است. اين شرکت افزود: «دولت آمريکا افشاي جزييات بيشتر در مورد تعداد درخواست‌ها را براي ما ممنوع کرده است».
ران بل وکيل اصلي ياهو اعلام کرد ياهو حفظ حريم خصوصي کاربران را بسيار جدي مي‌گيرد، اداره حقوقي ياهو مي‌خواهد که درخواست‌هاي دولت‌ها با رعايت قوانين و با اهداف قانوني صورت بگيرد. وي تصريح کرد 37درصد از درخواست‌هاي آمريکا برآورده شدند و در 55 درصد موارد ياهو اطلاعات «بدون محتوي» مانند اسم يا مکان جغرافيايي را ارائه مي‌کند. به گزارش خبرگزاري فرانسه از سان فرانسيسکو، در بين 16 کشور يا سرزمين متقاضي ياهو علاوه بر آمريکا از استراليا، هنگ کنگ، هند، نيوزيلند، تايوان، فرانسه، آلمان، ايرلند، ايتاليا، انگليس و برزيل نام برده است. پس از گوگل و مايکروسافت، فيس بوک اواخر اوت اعلام کرد در نيمه نخست سال 2013، بيش از 70 کشور اطلاعاتي درباره کاربران اين شبکه درخواست کردند.


 هشدار جدي آيت الله سيستاني 

 آيت‌الله سيستاني نسبت به ادامه اختلافات طائفه‌اي در عراق هشدار داده و تاکيد کرد که ادامه اين امر از خودروهاي بمب گذاري شده تروريست‌ها نيز خطرناک‌تر است. به روزنامه الحياة، عبدالمهدي کربلايي، نماينده آيت الله العظمي سيد علي سيستاني، مرجع عالي قدر شيعيان در خطبه‌هاي نماز جمعه کربلا اعلام کرد: جنايت اخير در منطقه اللطيفيه و کشته شدن اعضاي دو خانواده و نيز ترور امام و خطيب يکي از مساجد بصره نشانه ادامه اختلافات طائفه‌اي در عراق است.

وي افزود: ادامه قتل و کشتار به خاطر اختلافات طائفه‌اي بسيار خطرناک‌تر از خودروهاي بمب گذاري شده و انفجارهاي تروريستي است چرا که اين حملات بر روند زندگي مردم در مناطقي که طوايف مختلف زندگي مي‌کنند تاثيرگذاشته و ما را به شرايط سال 2006 باز مي‌گرداند.

نماينده آيت الله سيستاني همچنين خواهان اتخاذ اقداماتي براي ممانعت از تکرار اين جرايم در عراق شد. آيت‌الله سيستاني معمولا به شکل مستقيم در زمينه مسائل جاري در عراق سخن نمي‌گويد و نظرات وي را نمايندگانش به اطلاع مردم و مسئولان مي‌رسانند.


 حفظ اسلحه شبه نظاميان فارک 

 خوان مانوئل سانتوس، رئيس جمهوري کلمبيا گفته است که شورشيان چپ گراي فارک مي‌توانند تا تصويب توافقنامه صلح در يک همه پرسي سراسري، سلاح‌هاي خود را نگه دارند. سانتوس گفت نمي‌توان از شبه نظاميان فارک انتظار داشت تا پيش از تاييد نهايي توافقنامه صلح سلاح‌هاي خود را تحويل دهند. به گفته سانتوس، به محض دستيابي به يک توافق در گفت و گوهاي صلح که در کوبا در جريان است، آتش بس بين نيروهاي امنيتي و شورشيان فارک برقرار خواهد شد.

منتقدان سانتوس مي‌گويند تا زماني که فارک خلع سلاح نشود، نبايد نسبت به برگزاري همه پرسي اقدام شود. تصميم سانتوس براي به همه پرسي گذاشتن توافق احتمالي با شورشيان فارک، براي آنها غافلگيرکننده بوده است. گفت‌وگوهاي صلح از نوامبر سال گذشته شروع شده و در صورت توافق دو طرف، همه پرسي درباره آن ممکن است همزمان با انتخابات رياست جمهوري ماه مه 2014 برگزار شود. پنج دهه مناقشه داخلي در کلمبيا باعث آوارگي صدها هزار نفر از ساکنان اين کشور شده است. حدود 220 هزار نفر نيز جان خود را در خشونت‌هاي اين کشور از دست داده‌اند.


 ادامه تقلاي کاخ سفيد براي اجماع جهاني عليه سوريه 

 گروه بين‌الملل: برخي منابع نزديک به دولت سوريه مدعي شدند؛جبهه النصره و دولت اسلامي عراق و شام تلاش مي‌کنند کارشناسان شيمي عراقي را که در دوره رژيم صدام در برنامه شيميايي اين کشور فعاليت مي‌کردند، به خدمت بگيرند.اين دو گروه وابسته به القاعده همچنين در تلاش براي دستيابي به سلاح شيميايي تلاش مي‌کنند کارشناسان سوري را به عضويت خود درآوردند. القاعده قصد دارد با استفاده مجدد از سلاح شيميايي در سوريه، دولت اين کشور را در عرصه بين المللي در تنگنا قرار دهد.

باراک اوباما رئيس‌جمهور آمريکا پس از پايان نشست گروه بيست در سن پترزبورگ با يک شکست نسبي به خانه بازگشت. اگرچه ظاهرا11کشور از لفظ آمريکا براي حمله به سوريه حمايت کردند اما در اصل،موضع گيري اوباما درباره سوريه در نشست گروه بيست طرفدار پيدا نکرد. رئيس‌جمهور آمريکا بي‌سروصدا به واشنگتن بازگشت، هيچ بيانيه‌اي منتشر نشد و اين حضور بين‌المللي رئيس جمهور آمريکا به هيچ عنوان فاتحانه نبود.

اوباما براي تشکيل ائتلافي گسترده براي جنگ با سوريه به سن پترزبورگ رفته بود. وي متوجه شد که بسياري از کشورهاي جهان حسن نيت دارند اما هيچ کس تمايلي به جنگ ندارد. رهبران آمريکا، بريتانيا، فرانسه، عربستان سعودي، استراليا، ايتاليا، ترکيه، کانادا، کره جنوبي، ژاپن و اسپانيا در بيانيه‌اي مشترک گفته‌اند که استفاده از تسليحات شيميايي در هر جايي امنيت مردم را کاهش مي‌دهد. امضا کنندگان اين بيانيه که به غير اسپانيا، همگي از اعضاي گروه 20 هستند، گفته اند از اقدام قاطع شوراي امنيت سازمان ملل حمايت مي‌کنند اما جهان نمي‌تواند تا ابد منتظر بماند.

جالب اينجاست که اين کشورها نمي‌خواهند در کنار آمريکا با سوريه جنگ کنند. اين مسئله، به هيچ وجه موفقيت ديپلماتيک رئيس جمهور آمريکا تلقي نمي‌شود. او نتوانست در سطح بين‌المللي حرف آخر را بزند. قرار است اوباما روز سه شنبه در نطقي خطاب به مردم آمريکا بارديگر تلاش کند افکار عمومي مخالف جنگ را متقاعد سازد. در تازه ترين نظرسنجي‌ها سي درصد از آمريکاييها موافق مداخله نظامي هستند در حالي که پنجاه درصد از مردم مخالف هستند و بيست درصد ديگر هنوز تصميم نگرفته‌اند. بنابراين مشخص است که افکار عمومي نيز از تصميم رئيس جمهور حمايت نمي‌کنند و ظاهرا نمايندگان کنگره نيز با آن موافق نيستند. باراک اوباما راه طولاني براي متقاعد کردن در پيش رو خواهد داشت اما ديگر فرصتي براي اين کار ندارد.

رئيس‌جمهوري آمريکا که با ترديدهاي بسياري درباره حمله نظامي به سوريه مواجه شده قرار است روز سه‌شنبه جاري براي مردم کشورش درباره اينکه چرا مي‌خواهد دولت اسد را مجازات کند، به سخنراني بپردازد. سه شنبه،اوباما بار ديگر تکرار خواهد کرد نمي‌توان در برابر حملات شيميايي ساکت ماند و نمي‌توان به ديکتاتور اجازه داد به دور از مجازات، مردم خود را شيميايي کند در غير اين صورت بازهم ملت خود را با سلاحهاي کشتار جمعي خواهد کشت اما پيش از آن تلاش خواهد کرد نمايندگان کنگره را نيز متقاعد کند. از آنجا که اوباما مشروعيت بين المللي کسب نکرده مي‌کوشد دست کم مشروعيت ملي به دست آورد و از آنجا که از حمايت مردمي برخوردار نيست دست کم مي‌کوشد حمايت کنگره را جلب کند اما حتي حمايت کنگره نيز قطعي نيست. احساس کلي اين است که بسياري از نمايندگان در حال تامل عميق هستند و ترديدهاي زيادي دارند. اوباما تصور مي‌کرد از حمايت کنگره برخوردار است اما در حال حاضر همه چيز در حال تغيير به ضرر وي است.

براي جبران ناکامي اوباما، وزير امور خارجه آمريکا سفر چهار روزه‌اش را به کشورهاي اروپايي آغاز کرده است. قبلا قرار بود جان کري در اين سفر درباره مذاکرات صلح ميان فلسطيني‌ها و اسرائيل گفتگو کند اما حالا موضوع اقدام نظامي احتمالي در سوريه محور مذاکرات اوست. اولين مقصد سفر آقاي کري ليتواني و ديدار با وزيران امور خارجه کشورهاي اروپايي است.وزير امور خارجه آمريکا سپس راهي پاريس مي‌شود و با مقام‌هايي از کشورهاي عضو اتحاديه عرب و همچنين با همتاي فرانسوي خود ديدار مي‌کند.

دراين حال همراه اوباما در حمله به سوريه ، فرانسوا اولاند هم با مشکلات زيادي مواجه است. بررسي روزنامه «فيگارو» فرانسه نشان داد، مخالفت مردم اين کشور درخصوص اقدام نظامي عليه رژيم دمشق از پايان ماه اوت تاکنون به طور چشمگيري افزايش يافته است. وقتي از مردم سوال شد که آيا طرفدار شرکت فرانسه در جنگي که «فرانسوا اولاند»، رئيس‌جمهور فرانسه قويا از آن حمايت مي‌کند هستند يا خير، 67 درصد پاسخ‌دهندگان گفتند نه! اين نشان‌دهنده افزايش 9 درصدي نسبت به بررسي‌اي بود که روز 29 اوت منتشر شد. اين بررسي همچنين نشان داد که 64 درصد مردم فرانسه قطع نظر از دخالت اين کشور، مخالف هرگونه اقدام نظامي در سوريه هستند؛ در حالي که اين ميزان در 29 اوت تنها 45 درصد بود. فرانسه تنها قدرت بين‌المللي است که متعهد شده به هر اقدام نظامي آمريکا در سوريه ملحق شود؛ امري که روسيه شديدا مخالف آن است.


 تغيير ساختار حاکميت؛ خلاء دمکراتيک 
نويسنده : احمد وخشيته- عارفه حاجي ئي*

 تا سال 2030، افزايش جمعيت طبقه متوسط منجر به چالشهاي مرتبط با مديريت توده‌هاي شهري خواهد شد. چنين چالش‌هايي موجب شدت گرفتن توسعه ساختارهاي حاکميتي موثرتر و فناوريهاي هوشمندتر مي‌شود. با اين حال، تعداد فزاينده نقش آفرينان مورد نياز براي حل چالش‌هاي گذاري عمده سبب پيچيده شدن تصميم‌گيري‌ها خواهد شد و در نتيجه بي‌ثباتي افزايش مي‌يابد.

دو وضعيت مي‌توانند سبب تقويت دورنماي بي ثباتي شوند: نخست اينکه مطالعات نشان داده‌اند کشورهايي که در ميانه ي راه‌گذار از حکومت مطلقه به دموکراسي هستند از بي ثباتي شديد رنج مي‌برند. دوم اينکه، کشورهايي که يک سيستم حاکميتي بسيار بي ثبات دارند اما از نظر اقتصادي در وضعيت متناسبي هستند، به ثبات کمتري متمايل مي‌باشند. اين دو فاکتور تهديد در مورد بسياري از کشورهاي جهان صدق مي‌کند.

کشورهايي با نواقص دموکراتيک

اصطلاح «مازاد دموکراتيک» براي حالتي استفاده مي‌شود که سطح دموکراتيک سازي يک کشور جلوتر از سطح توسعه‌اش باشد. زماني که دموکراسي در کشورهاي بسيار فقير و يا حاکميت مطلقه در پيشرفته ترين کشورها وجود داشته باشد، چنين کشورهايي بي‌ثبات مي‌شوند. مناطقي هم چون کشورهاي جنوب صحراي افريقا و کشورهاي امريکاي لاتين که از سطح بالاي دموکراسي و سطح پايين اقتصادي برخوردارند با خطر بازگشت به سمت حکومت مطلقه رو به رو هستند.

آن دسته از کشورهايي که داراي سطوح بالائي از نقيصه دموکراتيک مي‌باشند به خاطر اهميت سيستماتيکشان براي سيستم بين‌المللي تهديداتي بزرگ به شمار مي‌روند.

شکلهاي جديد دولتي

چشم انداز سياسي در سال 2030 به مراتب پيچيده تر خواهد بود: ممکن است کلانشهرها و گروهبندي‌هاي منطقه‌اي قدرت فزاينده‌اي بگيرند در حالي که کشورها و موسسات چندجانبه جهاني در هماهنگ شدن با پخش قدرت به مشکلاتي برخواهند خورد.

نقش و اهميت سياسي رو به رشد شهرها همچنان گسترده مي‌شود. اين گسترش در افزايش تعداد شبکه‌هاي شهرها، افزايش روابط دوجانبه بين مناطق، و نقش شهرها در شکلدهي به بخشهاي سياسي و سوق دادن پاسخهاي ملي و حتي جهاني به سمت چالشهاي دولتي مشاهده مي‌شود. نقش شهرها يک ويژگي بسيار مهم در آينده مي‌باشد چرا که بر قدرت اقتصادي و ثروت نواحي شهري افزوده مي‌شود.

حاکميت آتي سياه و يا سفيد نخواهد بود؛ با وجود رشد روند چندقطبي شدن و افزايش منطقه‌گرايي نمي‌توان احتمال پيشرفتها را ناديده گرفت. چشم اندازها براي دستيابي به پيشرفت در زمينه چالش‌هاي جهاني در موضوعات مختلف نيز متفاوت خواهند بود. عواملي هم چون بازارها، تکنولوژي اشاعه سلاح‌هاي هسته اي، همگرايي و واگرايي دولت‌ها از مواردي هستند که بر آينده جهان تاثير خواهند گذاشت. به همين علت خلا حاکميتي که در صورت وجود دموکراسي ناقص به وجود مي‌آيد مي‌تواند آينده بسياري از کشورهاي جهان را تحت تاثيرات مخربي قرار دهد.

*برگرفته از کتاب 2030 در نگاه شوراي اطلاعات ملي آمريکا


 اخبارکوتاه 

 قدرداني از دانشجويان مفقودي شيلي

يورونيوز: در آستانه چهلمين سالگشت آغاز ديکتاتوري ژنرال پينوشه در شيلي و در گراميداشت ياد دانشجويان مفقودالاثر يا اعدام شده در آن دوران، به 39 نفر از آنان گواهينامه فارغ التحصيلي افتخاري اعطاء شد. تعداد افرادي که در دهه هفتاد ميلادي بدلايل سياسي در شيلي شکنجه، زنداني يا کشته شدند حدود 40 هزار نفر برآورد شده است.

ترور بانوي فيلمساز

دويچه وله: پليس افغانستان از قتل يک نويسنده زن هندي خبر داد که فيلم “فرار از طالبان” اقتباسي سينمايي از داستان اتوبيوگرافيک اوست. اين نويسنده پس از بازگشت از هند به افغانستان براي تهيه فيلم مستندي در مورد زنان اين کشور با شليک20گلوله کشته شد. طالبان افغانستان دست داشتن در اين قتل را رد کرده‌اند.

تظاهرات در پاکستان

جئو: هزاران پاکستاني ضد آمريکايي و اسلامگرا روز جمعه طي تظاهراتي در اسلام آباد تجمع کردند. اين تظاهرات بزرگ توسط حفيظ محمد سعيد، رهبر حزب جماعت الدعوه سازماندهي شده بود، مردي که نامش با حمله تروريستي 2008 ميلادي به بمبئي هند عجين شده است، اتهامي که وي آن را رد مي کند. واشنگتن براي اطلاعاتي که به دستگيري او منجر شود 10 ميليون دلار جايزه تعيين کرده است.

رژه مخالفان مذاکرات صلح

المنار: صدها تن از مبارزان مسلح جنبش اسلامي حماس، جهاد اسلامي و دو گروه از “سازمان آزادي بخش فلسطين” در مخالفت با از سر گيري مذاکرات صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان در نوار غزه رژه رفتند.آنها همچنين هشدار دادند که صبر آنها از نقض مکرر توافق آتش بس توسط اسرائيل در حال تمام شدن است.

تظاهرات در ليبي

اليوم السابع: ده‌ها تن از شهروندان ليبيايي در طرابلس در يکي از ميدان‌هاي اصلي اين شهر تجمع و نسبت به وخامت اوضاع معيشتي در کشورشان اعتراض کردند.

قربانيان جديد کورناويروس

رويترز: دو زن مبتلا به ويروس کرونا در عربستان جان باختند و به اين ترتيب شمار قربانيان اين ويروس در اين کشور به 44 نفر رسيد. گزارش جديدي از درگذشت دو بيمار مبتلا به ويروس کرونا در تونس و قطر دريافت کرده است.

کشف ذخاير انرژي در شمال نروژ

بلومبرگ: وزارت انرژي نروژ از کشف ذخاير جديد نفت و گاز در شمال اين کشور و در نزديکي درياي بارنتز خبر داد. شرکت اتريشي “او ام و” مي گويد، بر اساس برآوردهاي اوليه اين مخزن بين 60 تا 160 ميليون بشکه نفت و نيز بين 10 تا چهل ميليارد فوت مکعب گاز در خود جاي داده است.