نسخه شماره 3285 - 1392/06/17 -

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام:
به خاطر تهمت‌ها و انگ‌زدن‌ها نبايد ترديد يا سکوت کرد


آيت‌الله طاهري خرم‌آبادي درگذشت

اسحاق جهانگيري:
آثار مثبت سياست‌هاي اقتصادي دولت از سال 93 مشاهده مي‌شود

لاريجاني در پارلمان ترکمنستان:
شيپور جنگ آمريکا در سوريه، آتش‌افروزي در منطقه است


توانايي سوريه عليه آمريکا و اسراييل


اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان


الو مردم سالاري

سيد‌رضا اکرمي در گفت‌و‌گو با «مردم‌سالاري»:
دولت روحاني رفتار عالمانه را جايگزين کارهاي عاشقانه کرده است

درحاليکه 11 کشور از همراهي با تحريم‌ها معاف شدند،کري بر اعمال تحريم‌ها تاکيد کرد
ادامه رفتار متناقض واشنگتن در قبال تهران

ناگفته‌هاي علي اکبر صالحي از تسخير سفارت انگليس
برخي در مسائل سياست خارجي به دنبال منفعت‌طلبي بودند


غلبه بر آشوب در نظام چند قطبي


بايد فاصله‌هاي طبقاتي جنسيتي و قوميتي کم شود


ديپلماسي


تلنگر

نظرسنجي موسسه گالوپ نشان داد
مخالفت شديد مردم آمريکا با جنگ عليه سوريه


انتخاب رييس و نايب رييس اصلاح‌طلبان شوراي شهر تهران


در سياست خارجي طرحي نو دراندازيم


 رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام:
 به خاطر تهمت‌ها و انگ‌زدن‌ها نبايد ترديد يا سکوت کرد 

 آيت‌الله هاشمي رفسنجاني معتقد است عمل به مصلحت هميشه مشکل است، گاهي خلاف جريان عادي سخن گفتن است و بديهي که در آن زمان خيلي‌ها را هم ناراحت مي‌کند ولي بايد دانست که امام فرمودند غفلت از مصلحت موجب لطمات جبران‌ناپذيري به اسلام عزيز مي‌شود، پس در تشخيص مصلحت و عمل به آن هرگز نبايد ترديد کرد.

به گزارش ايسنا، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در گفت‌وگو با سايت شخصي خود درباره ابعاد بزرگترين پيروزي سياسي تاريخ نظام جمهوري اسلامي در پايان هشت سال دفاع مقدس، در بيان جايگاه و نقش بي‌بديل «کشف مصلحت» و عمل به آن تاکيد کرد: مساله مصلحت هميشه اينگونه است؛ يعني وقتي که انسان به خاطر مصلحت يک کار خلاف مسير عادي انجام مي‌دهد يا سخني مخالف نظرات غالب مي‌گويد، در آن لحظه حتما مشکلاتي دارد؛ خيلي‌ها را هم ناراحت مي‌کند، ولي اين دليل نمي‌شود که انسان وقتي مصلحت مردم و نظام و کشور را تشخيص داد در گفتنش ترديد کند. وي با تاکيد بر اينکه هرگز براي بيان مصلحت، ترديد جايز نيست، تصريح کرد: غفلت از مصلحت بسيار عوارض سخت و جبران‌ناپذيري دارد. توجه امام(ره) را به اين موضوع ببينيد. چقدر به جايگاه رفيع مجمع تشخيص مصلحت نظام تاکيد دارند و مي‌فرمايند غفلت از مصلحت موجب خسارت جبران‌ناپذيري به اسلام عزيز مي‌شود.

هاشمي رفسنجاني در ادامه با اشاره به اينکه «به صرف احتمال مخالفت‌ها و حتي تهمت‌ها و انگ‌زدن‌ها و برچسب‌ها هرگز در بيان و عمل به مصلحت نبايد ترديد يا سکوت کرد و منتظر وقايع احتمالي ماند»، يادآور شد: اين آموزه بزرگ امام راحل(ره) به ما در زمان پذيرش قطعنامه 598 بود که چگونه حتي لحظه‌اي در تامين مصلحت مردم و نظام اسلامي ترديد نکردند و در حالي که تا 20 روز قبل شعار جنگ جنگ تا رفع فتنه مي‌فرمودند وقتي به «کشف مصلحت مردم» رسيدند بدون آنکه حتي يک لحظه هم به حفظ آبروي خويش فکر کنند، بدان عمل کردند و با آن هوشي که داشتند جمله «جام زهر را مي‌نوشيم» را درست بکار بردند، يعني انتخاب کرديم که بنوشيم، يعني بر ايشان تحميل نشد که بنوشند. حالتي بود که به خاطر مصلحت انتخاب کردند. ايشان با تفکر و پيش‌بيني شرايط آن جمله را بکار بردند. هم مصلحت را رعايت کردند و هم ناراحتي خودشان را به مردم نشان دادند که دلشان نمي‌خواست اينگونه شود و هم آينده را در آن جمله نهادند که مردم در آينده خواهيد ديد که چه فتحي کرديم؟

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه «فتح واقعي جنگ در کشف و عمل به مصلحت بود»، بر روشن شدن حقانيت مواضع مبتني بر مصلحت نظام با گذشت زمان اشاره کرد و گفت: آنهايي که تحليل‌هاي غلط از عمل به مصلحت ارائه مي‌کنند، هميشه در طول تاريخ بوده و هستند و با عدم درک خود و طرح نظرات بي‌پايه فتنه مي‌کنند. نمونه‌هاي تاريخي بسياري هم در اين زمينه داريم. وي ادامه داد: همين تفکر عاري از مصلحت بود که در صلح حديبيه بر کشف و عمل به مصلحت از سوي پيامبر خدا(ص) متعرض شدند و گفتند که ما را خوار و ذليل کردي! ولي خداي متعال پاسخ آنان را با نزول سوره فتح دادند. درباره امام حسن(ع) هم اينها تا جايي پيش رفتند که به ايشان لقب مذّل المومنين دادند! درباره پايان جنگ تحميلي هم همه ديدند که کشف مصلحت و عمل به آن از سوي امام راحل(ره) چگونه بر عزت و اقتدار جمهوري اسلامي افزود و راه سقوط دشمنان ما را هموار کرد. اين درس‌هايي بزرگ از تاريخ است که اگر آن را فراموش کنيم يا در عمل به مصلحت نظام کوتاهي کنيم، ضررهاي جبران‌ناپذيري خواهيم ديد.

تکذيب نقل قول در مورد سوريه

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني همچنين در ديدار اعضاي كميته فرزندان شاهد و ايثارگران، با تأكيد بر جايگاه رفيع و بي‌بديل شهدا و جانبازان در نظام جمهوري اسلامي ايران گفت: شهدا و خانواده‌هاي آنان و ايثارگران، گل سر سبد نيروهاي ارزشي كشورند چون از بالاترين و ارزشمندترين سرمايه، يعني جان و هستي خود و عزيزانشان براي حفظ و تداوم انقلاب گذشته‌ و سرمايه‌گذاري كرده‌اند و در واقع از جمله صاحبان اصلي انقلاب به شمار مي‌روند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، خون شهدا، صبر و استقامت خانواده‌هاي معزز آنان و ايثارگران را ضامن حفظ و تداوم انقلاب در مسير صحيح و درست خود توصيف كرد و با اشاره به بحران‌هايي كه براي جهان اسلام در حال تكوين است بويژه تهديداتي كه عليه كشور سوريه انجام مي‌شود گفت: استكبار جهاني، درصدد سلطه مسلمانان در كشورهاي اسلامي منطقه است و در مورد سوريه نيز تهديد به دخالت و حمله مستقيم در اين كشور كرده‌اند. آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، با محكوم كردن شديد تهديدات اخير آمريكا و برخي كشورهاي غربي عليه كشور سوريه گفت: متأسفانه مردم سوريه كه حدود دو سال است درگير جنگ داخلي و انواع رنج‌ها وآوارگي كم سابقه هستند در حال حاضر نيز مورد تهديد خارجي به بهانه‌هاي هنوز اثبات نشده استفاده از سلاح شيميايي قرار گرفته‌اند. وي با انتقاد شديد از همنوايي برخي رسانه‌هاي داخلي با اهداف دشمن كه حاضرند براي حفظ مصالح و منافع جناحي و سياسي، به خاطر دستمالي، قيصريه را به آتش بكشند گفت: اخيراً نقلي از بنده در مورد سوريه، بهانه سوء‌استفاده و تخريب‌هاي جديد توسط اينگونه رسانه‌ها را فراهم كرد كه به هيچ وجه صحيح نيست. آيت‌الله هاشمي رفسنجاني افزود: كاربرد سلاح‌هاي كشتار جمعي از جمله شيميايي، توسط هر فرد، يا گروه، يا حكومتي در همه مكاتب و مذاهب، به ويژه دين مبين اسلام، مذموم و محكوم است و اين دول غربي بودند كه در جنگ تحميلي عراق عليه ايران، امكانات و مجوز بكارگيري اينگونه سلاح‌ها را به عراق دادند. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام تأكيد كرد: ما براساس اعتقاداتمان به رغم توانايي استفاده از چنين سلاح‌هايي، هرگز مقابله به مثل نكرديم و كاربرد چنين سلاح‌هايي را نيز محكوم و آن را حرام مي‌دانيم. در ابتداي اين ديدار آقاي ميعاد صادقي رئيس كميته فرزندان شاهد و ايثارگران و تني چند از حاضران بطور جداگانه سخناني درخصوص مسائل و مشكلات اين خانواده‌ها و مراتب وفاداري و پايبندي آنان به اهداف و ارزش‌هاي انقلاب و نظام اسلامي و انتظارات ايثارگران بيان داشتند.


 آيت‌الله طاهري خرم‌آبادي درگذشت 

 گروه سياسي- کورش شرفشاهي: آيت‌الله طاهري خرم‌آبادي يکي از چهره‌هاي تاثيرگذار در انقلاب اسلامي است که بعد از تحمل بيماري دراز مدت، در بيمارستان شهيد بهشتي قم درگذشت. آيت‌الله طاهري خرم‌آبادي در روز اول خرداد 1317 هجري شمسي در خرم‌آباد به دنيا آمد.

پدرش مرحوم حاج سيدحيدر طاهري خرم‌آبادي از شاگردان برجسته مرحوم آيت‌الله حاج شيخ‌عبدالکريم حائري يزدي و از دوستان نزديک امام خميني(ره) و آيت‌الله گلپايگاني (ره) بود. آيت الله طاهري در کارنامه خود عضويت در مجلس خبرگان قانون اساسي به نمايندگي از مردم لرستان، عضويت در جامعه مدرسين حوزه علميه قم، نمايندگي امام خميني (ره) در امور حج و زايران بيت‌الله الحرام، امام جمعه موقت تهران با حکم آيت الله خامنه‌اي، نمايندگي امام خميني(ره) در سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را دارا بود.

در اين رابطه بسياري از شخصيتهاي نظام درگذشت ايشان را تسليت گفتند. در پيام تسليت آيت‌الله‌هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام آمده است: درگذشت فقيه وارسته، آيت‌الله سيدحسن طاهري خرم آبادي كه عمر با بركت خود را در قبل و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، در راه مبارزه با طاغوت و مجاهدت درترويج ونشر معارف و احكام اسلام سپري كرد ودرحوزه علميه قم و مسووليت‌هاي خطير سياسي و علمي گوناگون، منشاء خدمات مؤثري براي نظام اسلامي بود، موجب تاسف و تاثر گرديد. رييس‌جمهور نيز در پيامي اين درگذشت را تسليت گفت که متن آن بدين شرح است: خبر درگذشت آيت‌الله سيدحسن طاهري خرم‌آبادي از مدرسين عالي‌مقام حوزه علميه قم و نماينده محترم مردم استان لرستان در مجلس خبرگان رهبري، پس از تحمل سال‌ها رنج بيماري مايه تأسف و تألم بسيار شد. ايشان که جزو سابقون در نهضت اسلامي به رهبري حضرت امام خميني(ره) و از مبارزان فعال بود، عمر شريف خود را صرف کسب علم و معارف ديني، تربيت شاگردان، ترويج مکتب اهل بيت(ع) و تلاش براي تحقق اهداف انقلاب و تثبيت نظام جمهوري اسلامي کرد.

آيت الله آملي لاريجاني رئيس قوه قضاييه نيز در پيامي درگذشت آيت الله سيدحسن طاهري خرم آبادي نماينده مردم استان لرستان در مجلس خبرگان رهبري را تسليت گفت.

در متن پيام رئيس قوه قضاييه آمده است: «خبر رحلت آيت الله سيدحسن طاهري خرم‌آبادي نماينده محترم مردم استان لرستان در مجلس خبرگان رهبري، موجب تأسف و تأثر اينجانب گرديد.

ضمن تسليت فقدان آن مرحوم به محضر مقام معظم رهبري(مدظله العالي)، حوزه‌هاي علميه، مردم شريف استان لرستان و به ويژه بيت شريف ايشان، از خداوند متعال براي آن فقيد سعيد غفران الهي و علودرجات و براي بازماندگان صبر جميل و اجر جزيل مسئلت مي‌نمايم.»

علي لاريجاني، رييس مجلس شوراي اسلامي در پيام تسليت خود آورده است: درگذشت آيت‌الله «سيد حسن طاهري خرم‌آبادي» از اعضاي محترم جامعه مدرسين حوزه علميه قم و نماينده مجلس خبرگان رهبري موجب تاسف گرديد. ايشان درمسئوليت‌هاي فراوان به ويژه رياست مجمع مشورتي فقهي شوراي نگهبان همواره منشاء برکت و خير بودند.

همچنين آيت‌الله محمد يزدي رئيس دبيرخانه مجلس خبرگان رهبري نيز در پيام تسليت خود آورده است: ضايعه ارتحال عالم جليل‌القدر و فقيه بزرگوار حضرت آيت‌الله حاج سيدحسن طاهري خرم‌آبادي، نماينده گرانقدر مجلس خبرگان رهبري، موجب تأسف و تأثر گرديد.

آن عالم رباني از شخصيت‌هاي برجسته حوزوي و سياسي و از شاگردان و ياران نزديک و معتمد حضرت امام راحل(ره) بودند که از شروع نهضت اسلامي در پشتيباني از مبارزات امام خميني(ره) پيش‌قدم بوده و همواره در حمايت عملي از نظام جمهوري اسلامي و مقام معظم رهبري حضرت آيت‌الله خامنه‌اي مدظله العالي لحظه‌اي دريغ نکردند آن فقيه بزرگوار عمر پربرکت و گرانبهاي خويش را در راه اعتلاي حوزه‌هاي علميه و معارف اسلام و خدمت به مردم شريف و نجيب استان لرستان سپري نمود.

 تجليل رهبر انقلاب از تقوا و اخلاص آيت‌الله طاهري خرّم‌آبادي

رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي‏ درگذشت آيت الله سيّدحسن طاهري خرّم‌آبادي را تسليت گفتند. متن پيام رهبر انقلاب بدين شرح است:خبر درگذشت عالم مجاهد آيت‌الله آقاي حاج سيّدحسن طاهري خرّم‌آبادي رحمة‌الله عليه را که پس از دوران طولاني بيماري رنج‌بار اتفاق افتاده است، با تأسف و تأثر دريافت کردم.اين عالم بزرگوار که از آغاز نهضت امام بزرگوار در صفوف مبارزه قرار داشت، در دوران پس از پيروزي نيز همواره داراي نقش اثرگذار بوده و در عرصه‌‌هاي گوناگون فکري و سياسي و جهادي، وفادارانه نقش‌آفريني مي‌کرد و تقوا و اخلاص همراه با هوشمندي و متانت از شاخصه‌هاي برجسته‌ اين روحاني مجاهد و مبارز بود.اينجانب تسليت صميمانه‌ خود را به فرزندان و بازماندگان مکرّم و همه‌ ارادتمندان و دوستان ايشان تقديم مي‌دارم و علوّ درجات ايشان را از خداوند متعال مسألت مي‌نمايم.


 اسحاق جهانگيري:
 آثار مثبت سياست‌هاي اقتصادي دولت از سال 93 مشاهده مي‌شود 

 معاون اول رييس‌جمهور با اشاره به برخي ويژگي‌هاي برجسته دولت تدبير و اميد خاطرنشان کرد: معتقديم بايد اخلاق حسنه و نيکو از سوي دولتمردان مشاهده و در جامعه منتشر شود. به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني رياست‌جمهوري، اسحاق جهانگيري در مراسم توديع و معارفه صدوقي و حاجي ميرزايي دبيران سابق و فعلي هيئت دولت، از اعضاي دولت يازدهم به عنوان پاکترين و مجرب ترين افراد ياد کرد و افزود: متاسفانه برخي افراد سخنان نادرستي در خصوص دولت مي گويند اما بيانات اخير رهبر معظم انقلاب در هفته دولت در خصوص دولت يازدهم، گويا و نشان دهنده ويژگيهاي اين دولت است. وي افزود: دولت بايد با نگاه احترام‌آميز به منتقدين و مخالفين خود بنگرد و در مقابل نقدها خود را پاسخگو بداند چرا که نقد يک وديعه الهي است.

جهانگيري با بيان اينکه اصلي ترين بار اداره کشور بر دوش دولت است گفت: امروز کشور هم به لحاظ وضعيت اقتصادي و هم از نظر مسائل بين‌المللي تحت فشار است و از همه کساني که دلسوز نظام و ملت ايران هستند انتظار مي رود که دولت را در پيشبرد اهداف و عبور از مشکلات ياري کنند. وي با تأکيد بر لزوم پاسخگو بودن دولت در قبال مردم افزود: دولت خود را در مقابل خداوند، مقام معظم رهبري، مردم و شهدا متعهد و پاسخگو مي داند چرا که هر دولتي که از پاسخگويي دور باشد و خود را مکلف به آن نداند به مسير انحراف کشيده خواهد شد. معاون اول رئيس‌جمهور با تأکيد بر اينکه منافع ملي کشور بايد بر همه مسائل ترجيح داده شود، تصريح کرد: منافع ملي در رأس همه تصميمات قرار دارد و نبايد در تصميم‌گيري‌ها منافع حزبي، فردي و گروهي بر منافع ملي ارجحيت پيدا کند. معاون اول رئيس‌جمهور اضافه کرد: امروز ديگر فرصت اشتباه نداريم و بايد دقيقترين تصميمات را اتخاذ کنيم که در اين زمينه دفتر هيئت دولت مي تواند با بهره‌گيري از مجربترين کارشناسان کشور نقش مهمي را در تصميمات هيئت دولت ايفا کند. جهانگيري با بيان اينکه تصميمات دولت آثار مستقيمي بر وضعيت مردم دارد خاطرنشان کرد: هر چه توانمندي و دانش کارشناسان دفتر هيئت دولت افزايش پيداکند به همان ميزان مي تواند در بهبود تصميمات دولت و اثرگذاري آن بر جامعه نقش موثر و مفيدتري داشته باشد. وي با اشاره به اهميت فراوان کميسيون‌هاي دولت گفت: بايد ساز‌و‌کاري طراحي شود که دستور جلسات کميسيون‌ها منطبق با مسائل جامعه باشد و آحاد جامعه حس کنند که نظرات و دغدغه‌هاي آنان در تصميمات هيئت دولت لحاظ شده است. جهانگيري خاطرنشان کرد: آثار مثبت سياستهاي اقتصادي دولت بر وضعيت معيشت مردم از سال 93 مشاهده خواهد شد و در مدت باقيمانده از سال‌جاري بايد تلاش کنيم از روندهاي منفي شاخص‌هاي اصلي اقتصاد جلوگيري کنيم.


 لاريجاني در پارلمان ترکمنستان:
 شيپور جنگ آمريکا در سوريه، آتش‌افروزي در منطقه است 

 رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: جنگ در سوريه که شيپور آن توسط آمريکا نواخته مي‌شود، يک جنگ عادي نيست بلکه آتش‌افروزي در کل منطقه است و معلوم نيست دامنه آن چقدر وسيع شود و چه تعداد از انسان‌ها در اين جنگ کشته شوند. به گزارش ايسنا، علي لاريجاني در پارلمان ترکمنستان، افزود: ايران بعد از پيروزي انقلاب اسلامي و در سه دهه اخير که از يوغ فشارهاي استعماري رهايي پيدا کرده، شاهد شيطنت‌هايي از سوي قدرت‌هاي زورگو بوده و آنها تحريم‌هاي متنوعي را بر ما تحميل کرده‌اند و همواره تلاش داشته‌اند که ايران را از راهي که در پيش گرفته منصرف کنند، حتي جنگ را به ما تحميل کردند. وي با تاکيد بر استفاده صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي، گفت: ايران با سلاح‌هاي کشتار جمعي مخالف است و در دکترين امنيت ملي ايران، سلاح‌هاي کشتار جمعي وجود ندارد.

لاريجاني تاکيد کرد: ايران عضو آژانس است و ان‌پي‌تي را پذيرفته و از ملزومات ان‌پي‌تي حق داشتن دانش صلح‌آميز هسته‌اي است اما کشورهاي غربي و آمريکا نمي‌خواهند آن را به رسميت بشناسند و مي‌گويند ساير کشورها نمي‌توانند اين انرژي را داشته باشند و ما اين طبقه‌بندي ناصواب و غيرعادلانه را نمي‌پذيريم و حاضريم هزينه آن را بپردازيم اما حاضر نيستيم زير بار چنين طبقه‌بندي‌اي برويم. رئيس نهاد قانونگذاري گفت: امروز در شرايطي قرار داريم که يکي از معضلات منطقه، افراطي‌گري و تروريسم و عدم کنترل مواد مخدر است، به طوري که مسئله افراطي‌گري و تروريسم بلاي جان کشورهاي منطقه شده است؛ در افغانستان، عراق، پاکستان، سوريه و... مسئله تروريست يک ناامني رواني براي ملت‌ها ايجاد کرده است. لاريجاني ادامه داد: اين کشورها تصور مي‌کردند که مي‌توانند به صورت موقت و تاکتيکي از اين جريان تروريستي استفاده کنند و اشتباه آنها در همين نکته بود، چرا که تروريسم وقتي شکل گرفت،‌ کنترل آن به سادگي امکان‌پذير نيست و اصولا اين يک اشتباه استراتژيک است که با پديده تروريسم برخورد تاکتيکي شود. رئيس مجلس بيان کرد: برخي کشورها معتقدند تروريست‌ها در سوريه جمع شده‌اند تا هم خودشان کشته شوند و هم سوريه تخريب شود و گاهي هم مي‌گويند بعد از انهدام سوريه، تروريست‌ها را سرکوب خواهيم کرد و اين اشتباه ديگري است، چرا که تروريست‌ها وقتي رشد کنند با اقدامات کلاسيک نظامي امکان سرکوب آنها ميسر نخواهد بود.

لاريجاني تاکيد کرد: ايران از ابتدا که اين تحولات در منطقه رخ داد معتقد بود که اقدامات نظامي راهگشا نيست و اصلاحات در سوريه با سرنيزه ممکن نخواهد شد و مذاکرات سياسي طرفين بهتر مي‌تواند مشکلات را حل کند. وي افزود: برخي کشورها بر اين موضوع تاکيد دارند که ايران موازنه قدرت را در منطقه برهم زده است، بايد از آنها پرسيد که چه موازنه‌اي؟

نماينده قم ادامه داد: ايران به دنبال امپراطوري نيست بلکه معتقد است که نه تنها با همسايگان بلکه با ساير کشورها روابط مسالمت‌آميز بايد داشت.

رئيس مجلس گفت: برخي کشورهاي زورگو اشتباهاتي در منطقه کرده‌اند که ما اين اقدامات جنگ‌طلبانه را قبول نداريم و اين را اعلام کرديم.

نماينده قم افزود: ايران همواره معتقد است مسائل امنيتي منطقه با کمک کشورهاي منطقه ساماندهي خواهد شد و دخالت ديگر کشورها مشکلات را افزايش مي‌دهد و هزينه آن را کشورهاي منطقه بايد پرداخت کنند.


 توانايي سوريه عليه آمريکا و اسراييل 

 مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل گفت: با ايستادگي سوريه، روسيه تشويق شد به احياي قدرت خود در دنيا و زنده کردن شوروي بپردازد و اين کشور حساس‌ترين نقطه جهان يعني خاورميانه را براي بازگشت به قدرت انتخاب کرده است.

به گزارش ايسنا، علي‌اکبر ولايتي، در نشستي تحليلي افزود: توطئه‌هاي زيادي از سوي غرب عليه جهان عرب و اسلام صورت گرفته است ولي از آن‌جا که آن‌ها شناخت درستي از مسائل جهان عرب ندارند، خوشبختانه اين دسيسه‌ها بي‌نتيجه مانده و جهان عرب تا امروز در مقابل تهاجم فکري و فرهنگي آن‌ها ايستادگي کرده است. دبيرکل مجمع جهاني بيداري اسلامي با اشاره به تبليغات منفي که عليه سوريه صورت مي‌گيرد، خاطرنشان کرد: سوريه نشان داد که همواره از فلسطين در مقابل رژيم صهيونيستي حمايت کرده و در اين زمينه ايستادگي خواهد کرد و ما از ابتدا مي‌دانستيم که سوريه موفق خواهد شد تا اين توطئه را از ميان ببرد ولي غرب از اين امر مطلع نبود. در نهايت شکست‌هاي آن‌ها در اين دويست سال نشان مي‌دهد که آن‌ها شناخت درستي از جهان عرب نداشتند و همين امر منجر شکست‌هاي پي‌در‌پي آن‌ها شده است. ولايتي ادامه داد: سوريه نه تنها موفق به غلبه بر افراطيون و عوامل خارجي فعال در داخل کشور خواهد شد بلکه بيش از پيش حلقه‌ مقاومت را مستحکم‌تر خواهد کرد و حتي در سطح بين‌المللي هم قادر خواهد بود عليه آمريکا و اسراييل عمل کند. مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل با اشاره به برگزاري اجلاس گروه بيست اين اجلاس را موفقيتي براي سوريه دانست و تاکيد کرد: اين که اتحاديه اروپا با حمله آمريکا عليه سوريه مخالفت کرده است و اين که اجلاس گروه بيست، آمريکا و متحدانش را منزوي کرده است همگي پيروزي بين‌المللي براي سوريه و متحدان آن محسوب مي‌شوند.

او افزود: ما مطمئن هستيم سوريه پيروز بوده و پيروزي‌هايش ادامه خواهد داشت. همچنين قادر خواهد بود به عنوان کشوري با ريشه‌ اسلامي و عربي قدرتمندتر از گذشته پابرجا مانده و تماميت ارضي خود را حفظ کند و قطعا به عنوان يکي از حلقه‌هاي مهم ضدصهيونيستي باقي خواهد ماند.


 اخبار کوتاه 

 راي کدخدايي در مجلس مورد ترديد قرار گرفت

دبيرشوراي نگهبان با تاکيد بر اينکه استقلال راي و تقيد به قانون از اصلي‌ترين ويژگي‌هاي کدخدايي بود، گفت: عده‌اي منتظر بودند انتقام‌گيري کنند و اين فرصت دستشان آمد. به گزارش مهر، احمد جنتي در مراسم نکوداشت عباسعلي کدخدايي سخنگوي سابق شوراي نگهبان گفت: از وقتي با کدخدايي آشنا شدم صداقت، درستي و قانون‌گرايي را در وجود ايشان احساس کردم. کل اوضاع مورد قبول است، زحمات ايشان در ايام انتخابات که ايام سخت و پرکاري است قابل ستايش است. وي گفت: کدخدايي سخنگوي بسيار موفقي بود و در مواجهه با خبرنگاراني که هر کدام توقعات مختلفي داشتند بسيار موفق عمل کرد. دبير شوراي نگهبان ادامه داد: کدخدايي مقيد بود هر چه قانون است عمل شود توقعات زيادي در انتخابات بود ولي به هيچکدام از آنها توجهي نکرد و استقلال خودش را حفظ کرد. تقيد به قانون موجب نارضايتي بعضي‌ها شد. عده اي توقع دارند مسئولان همه خواسته‌هاي آنان را عملي کنند ولي کدخدايي اين کار را نمي‌کرد و بعضاً در مقامات بالا نارضايتي‌هايي به وجود مي‌آمد و گله‌مند بودند که چرا سفارشات آنها را نپذيرفته است. جنتي تاکيد کرد: عده اي منتظر بودند انتقام گيري کنند. اين فرصت دستشان آمد و در اين دوره کارها سياسي شد و حسادت‌هايي در کار بود و مشکلاتي ايجاد شد. وي با اشاره به راي گيري در خصوص سخنگويي کدخدايي در مجلس شوراي اسلامي‌افزود: در مجلس وضعيت به گونه اي شد که با يک راي کمتر کدخدايي راي نياورد که اينها همه مقدمه چيني شده بود و اين طور نبود که به صورت طبيعي راي‌گيري شود و راي گيري آزاد باشد. اينکه به چه کسي راي بدهند و به چه کسي راي ندهند مقدمه چيني شده بود و در مورد سخنگويي ايشان به مشکل برخورديم. دبير شوراي نگهبان گفت: راي در هيات رئيسه تفکيک شد و مورد ترديد قرار گرفت و به تاخير افتاد که همه اينها بي فلسفه نبود و از خارج و جاهاي ديگر الهام مي‌شد و مشکلاتي در اين زمينه وجود داشت. جنتي با انتقاد از اينکه بعضي از مسئولان تقيد به قانون ندارند و آن چه مظلوم مي‌شود قانون و حق قانوني افراد است، اظهار داشت: شوراي نگهبان مقيد است که قانون را رعايت کند که اين بزرگترين سفارش مقام معظم رهبري نيز هست. همه به قانون عمل کنيم. اميدوارم خدا ما را از خطاها حفظ کند و خطاهاي گذشته را بيامرزد.

شهيدي رييس بنياد شهيد شد

حسن‌روحاني حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمحمدعلي شهيدي را به سمت «معاون رييس‌جمهوري و رييس بنياد شهيد و امور ايثارگران» منصوب کرد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، در حکم رييس‌جمهور به حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمحمدعلي شهيدي آمده است: نظر به مراتب تعهد، سوابق علمي و مديريتي و شايستگي‌هاي اخلاقي، به موجب اين حکم جنابعالي را به عنوان معاون رييس‌جمهور و رييس بنياد شهيد و امور ايثارگران برمي‌گزينم. اميد است با عنايات الهي، در خدمت به ملت شريف ايران و نظام جمهوري اسلامي و با رعايت اصول قانون‌مداري، اعتدال‌گرايي و منشور اخلاقي دولت تدبير و اميد موفق باشيد.

معرفي سخنگوي شوراي نگهبان

عضو حقوقدان شوراي نگهبان در پاسخ به اين که سخنگوي جديد شوراي نگهبان چه زماني معرفي خواهد شد، اظهار کرد: به زودي اين اقدام صورت خواهد گرفت و در اولين جلسات دور جديد شورا در خصوص معرفي سخنگو تصميم گيري خواهد شد. سيامک ره پيک در گفت‌وگو با مهر در پاسخ به اين که آيا منع قانوني براي انتخاب سخنگوي شوراي نگهبان خارج از ترکيب اين شورا وجود دارد يا خير، گفت: منع قانوني براي انتخاب سخنگو از ميان افرادي که عضو شوراي نگهبان نيستند وجود ندارد. عضو حقوقدان شوراي نگهبان تصريح کرد: اين احتمال وجود دارد که کدخدايي يک بار ديگر به عنوان سخنگو انتخاب شود. وي افزود: البته ايشان يک بار با رسانه ها خداحافظي کردند ولي بايد منتظر ماند و ديد که شوراي نگهبان درباره سخنگو چه تصميمي خواهد گرفت.

بختياري، معاون سياسي دادستان کل

با معرفي مرتضي بختياري به عنوان معاون سياسي - امنيتي دادستان کل کشور، مراسم توديع و معارفه سراج و بختياري برگزار مي‌شود. به گزارش ايسنا، در اين مراسم که امروز 17 شهريور برگزار مي‌شود، علاوه بر حجت‌الاسلام والمسلمين غلامحسين محسني‌اژه‌اي ديگر مسوولان قضايي نيز حضور خواهند داشت. سيدمرتضي بختياري با ابراز خرسندي از سمت جديد خود گفت: حکمم را به عنوان معاون سياسي امنيتي دادستان کل کشور دريافت مي‌کنم و بايد کار آغاز شود تا درباره آن صحبت کنم.

انگيزه‌اي براي تخاصم نمي‌بينيم

وزير اطلاعات گفت: مجلس و دولت در کنار تبادل افکار در جهت خدمت بهتر به نظام، روابط صميمانه خود را ادامه خواهند داد و ما نتايج و ثمرات مثبت و سازنده‌اي را براي کشور مترتب مي‌بينيم. به گزارش فارس؛حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمحمود علوي درباره لزوم تعامل هرچه بيشتر ميان دولت و مجلس اظهار داشت: زماني که تعامل مبتني بر يک منطق صحيح و عقلايي باشد، روابط، يک روابط سازنده و مثبت خواهد بود؛ ما امروز ‌نه در دولت و نه در مجلس انگيزه‌اي براي تخاصم و روابط مبتني بر عقده نمي‌بينيم که سر از روابط مخرب در آورد. علوي اضافه‌کرد: هر چه مي‌بينيم حسن نظر و روابط عقلايي، تفاهم و قصد خدمتگزاري چه در مجلس و چه در دولت است و اگر صحبتي با همديگر دارند بر سر نحوه خدمتگزاري است و طبيعي است در اين زمينه اختلاف نظر وجود داشته باشد؛ اختلاف نظري که قطعاً منجر به خدمتگزاري بهتر و تشخيص راه موثرتر در مقام خدمتگزاري خواهد بود. وزير اطلاعات خاطرنشان کرد: بنابراين، اين عرصه سر از يک حالت منفي در نخواهد آورد و مجلس و دولت در کنار تبادل افکار در جهت خدمت بهتر به نظام روابط صميمانه خود را ادامه خواهند داد و ما نتايج و ثمرات مثبت و سازنده‌اي را بر اين روابط سازنده براي کشور مترتب مي‌بينيم.


 کوتاه از بهارستان 

 تبعات آمارهاي کذب دولت دهم

عضو هيئت رئيسه کميسيون کشاورزي با انتقاد ازاينکه دولت دهم درپي تعرفه 50 درصدي صادرات حبوبات اقدام به واردات جو ازکشور فرانسه هم کرده است، گفت: متأسفانه به علت نداشتن الگوي کشت مناسب و نيز اجرا نشدن قانون انتزاع وظايف، کشور با کمبود حبوبات مواجه شد و دراين راستا مسوولان اين دولت اقدام به واردات 75 هزار تن جو از کشور فرانسه نيز کرده اند. هدايت الله ميرمرادزهي درگفت و گو با خانه ملت، در پاسخ به اين سؤال که متأسفانه درپي افزايش3/94 درصدي قيمت انواع حبوبات تعرفه 50 درصدي براي صادرات درنظرگرفته شده تا با کاهش صادرات قيمت اين محصولات در بازار مصرف متعادل شود، آيا قطع صادرات حبوبات ازسوي مسوولان دولت دهم عملکرد کارشناسانه و منطقي است يا خير؟ گفت: متأسفانه اين تعرفه جز از دست دادن بازارهاي جهاني و نيز تضعيف روحيه کشاورزان درجهت توليد بيش تر وهمچنين ترغيب آنها درتغيير کاربري زمين‌هاي زراعي چيز ديگري به دنبال نخواهد داشت.

نتايج تفحص از وزارت صنعت

عضو هيات تحقيق و تفحص از وزارت صنعت،معدن و تجارت گفت: درصدي از ارز مرجع تخصيص داده شده به واردات نهاده‌هاي دامي در بازار آزاد به فروش رسيده است، با درصدي از آن هم واردات نهاده‌هاي دامي صورت گرفته که البته آن محصولات با نرخ آزاد در اختيار دامداران و کشاورزان قرار گرفته است. به گزارش مهر؛ ايرج عبدي گفت: بر اساس تحقيقات ما نهاده‌هاي دامي با قيمت مصوب به دست مصرف کنندگان نرسيده بلکه بوسيله دلالان خريداري شده و آن چه به دست دامداران و کشاورزان رسيده به قيمت ارز آزاد بوده به همين دليل توليد کنندگان شير و گوشت ضرر کردند و همين امر موجب کاهش توليدات شير و گوشت در کشور شد. نماينده خرم‌آباد با بيان اينکه ارز قابل توجهي براي واردات نهاده‌هاي دامي اختصاص داده شده بود اظهار داشت: تحقيقات نشان مي‌دهدکه ارز اختصاص داده شده به واردات نهاده‌هاي دامي در مسير صحيح به مصرف نرسيده، درصدي از ارز با نرخ مرجع که به واردات نهاده‌هاي دامي اختصاص يافته با قيمت آزاد در بازار به فروش رسيده است.

لغو تحريم،‌ گامي براي اعتمادسازي

سخنگوي کميسيون امنيت ملي تاکيد کرد که هرگونه لغو تحريم‌هاي ايراني از سوي کشورهاي غربي گامي مثبت در جهت اعتمادسازي در ملت ايران است و به روند روابط ما و غرب کمک مي‌کند. به گزارش ايسنا؛ سيدحسين نقوي‌حسيني با اشاره به لغو برخي تحريم‌هاي ايران از سوي آمريکا و کشورهاي اروپايي، گفت: هرگونه لغو تحريم از سوي کشورهاي غربي گامي مثبت در جهت اعتمادسازي در ملت ايران است البته لغو تحريم‌هاي اخير حرکتي بر اساس تصميم‌گيري جمعي اتحاديه اروپا و غربي‌ها نبوده و ما منتظر تصميمات جمعي اروپايي‌ها هستيم. وي توضيح داد: دادگاه اروپايي بر اساس شکايات و پرونده‌هاي قبلي تحريم هفت شرکت بانک و شخصيت‌ها را لغو کرد و نشان داد که آنها ارتباطي با مساله هسته‌اي ايران ندارند ولي باز هم اين لغو تحريم‌ها تصميم جمعي تمامي کشورهاي اروپايي نيست. سخنگوي کميسيون امنيت ملي تاکيد کرد: ما همين اندازه لغو تحريم‌ها را گامي مثبت تلقي مي‌کنيم و اعتقاد داريم به روند روابط ايران و غرب کمک مي‌کند. با اين وجود ما همچنان منتظر تصميم کل اتحاديه اروپا و غرب هستيم که طبيعتا با تغيير در سياستگذاري گامي مهم در جهت اعتمادسازي در جمهوري اسلامي برداشته مي‌شود.

اصلاح بودجه، اول مهر در مجلس

عضو کميسيون برنامه و بودجه با اشاره به دلايل مخالفت مجلس با دوفوريت و يک فوريت لايحه اصلاح بودجه 92 کل کشور، گفت: نگاه سياسي در خصوص اين مخالفت وجود نداشته و نمايندگان براي داشتن وقت بيشتر در خصوص بررسي دقيق لايحه با دو فوريت و يک فوريت آن موافقت نکردند. به گزارش مجلس نيوز ؛ موسي‌الرضا ثروتي با يادآوري ارائه لايحه اصلاحيه بودجه 92 کل کشور از سوي دولت به مجلس، افزود: نمايندگان مجلس با مواردي که در اصلاحيه بودجه از سوي دولت يازدهم لحاظ شده موافق نبوده و از اين رو رأي به دوفوريت و يک فوريت آن ندادند و به اين ترتيب اين لايحه به صورت عادي بررسي خواهد شد. نماينده بجنورد با بيان اينکه با يادآوري برداشت 6 هزار ميليارد تومان از صندوق توسعه ملي در سال گذشته براي پرداخت عيدانه به مردم آن هم به صورت وام از سوي دولت دهم به دستور رهبري، افزود: قرار بود دولت هر سال 2 هزار ميليارد تومان به صندوق توسعه ملي بابت عيدانه‌اي که از اين صندوق برداشت کرده بود برگرداند که در اصلاحيه بودجه زمان بازگرداندن آن را به سال آتي موکول کرده است.


 الو مردم سالاري 

 قابل توجه مسوولان مسکن مهر ماهدشت

اکنون که خانه‌هاي مسکن مهر ماهدشت کرج ساخته شده و در حال واگذاري است مسوولان واگذاري اين خانه‌ها را مشروط به آوردن ضامن اعلام کرده‌اند. حال بايد از مسوولان پرسيد چرا در مرحله آخر واگذاري خانه‌ها اين شرط را قرار داده‌ اند و دليل آن چيست؟ و صاحبان خانه‌ها چگونه ضامن پيدا کنند؟ خواهشمنديم مسوولان در اين خصوص تجديدنظر کنند تا مردم به راحتي بتوانند از اين خانه‌ها استفاده کنند.

جمعي از متقاضيان مسکن مهر ماهدشت کرج

ضرورت توجه به احزاب

توجه به احزاب در کشور مي‌تواند زمينه‌ساز رشد و شکوفايي سياسي خصوصا در بين جوانان و دانشجويان شود. از دولت تدبير و اميد انتظار مي‌رود بودجه کافي در اختيار احزاب قرار دهد.

شهروندي از تهران

تشکر از مسوولان اتوبوسراني

از مسوولان اتوبوسراني به دليل تغيير مسير اتوبوس‌هاي صادقيه- استاد مطهري به ايستگاه مترو صادقيه تقدير و تشکر مي‌کنم. زيرا موجب رضايت مسافران مترو کرج شده است.

يک شهروند


 سيد‌رضا اکرمي در گفت‌و‌گو با «مردم‌سالاري»:
 دولت روحاني رفتار عالمانه را جايگزين کارهاي عاشقانه کرده است 

 گروه سياسي- سعيد شمس: دولت روحاني در شرايطي شروع به کار کرده است که به گواه حاميان و حتي منتقدان، کشور وضعيتي خاص را در حال تجربه کردن است و به همين دليل نظريه قوي در اذهان عمومي اين است که «دولت کار دشواري دارد» با اين حال حضور چهره‌هاي کارنامه‌دار و شناخته شده در کابينه اين اميدواري را به وجود آورده است که بهبودي شرايط، احتمالي محتمل است.

وي که به تازگي به عنوان رييس شوراي فرهنگي نهاد رياست جمهوري فعاليتش در دولت را شروع کرده است، در گفت‌و‌گويي با «مردم‌سالاري» به سوالات مطرح شده پاسخ داد که در ادامه مي‌آيد:

برخي اين طور عنوان مي‌کنند شرايط سختي پيش روي دولت روحاني است نظر شما در اين باره چيست؟

به هر حال همه مي‌دانند که مملکت ما به دليل ندانم کاري‌هاي دولت گذشته، وضعيت حساسي را تجربه مي‌کند و مردم با محروميت و محدوديت‌هاي متعددي مواجه هستند. به همين دليل است که کار‌شناسان و حتي عوام بر اين باورند که دولت يازهم وظيفه دشواري را قبول کرده است.

پس شما هم معتقديد که وضعيت موجود، وضعيتي بحراني است؟

اينکه ما در حال حاضر در چه شرايطي هستيم، معلوم است و کسي نمي‌تواند بحران‌هاي موجود را انکار کند تا به حال آنهايي که دولت را در دست داشتند، عاشقانه عمل کرده و سختي‌هاي زيادي را به جامعه تحميل کردند و به همين دليل مردم بعد از شنيدن اظهارات حسن روحاني در تبليغات به او راي دادند تا تيمي که قرار است عالمانه عمل کند، زمام امور را به دست بگيرد. دقيقا به همين دليل است که با روي کارآمدن دولت جديد شاهد اين هستيم که نوعي اميدواري و نشاط به جامعه تزريق شده است.

البته نگراني موجود اين است که «اميدواري و نشاط» باعث شود تا انتظاراتي غيرمنطقي به وجود آيد.

مردم در 35 سالي که از پيروزي انقلاب اسلامي گذشته، نشان داده‌اند که خوب و بد را از هم تشخيص مي‌دهند و همچنين در سخت‌ترين شرايط، تحمل کرده و نظام را تحت فشار قرار نداده‌اند. به همين دليل اطمينان داشته باشيد که وضعيت موجود را هم درک خواهند کرد و مثل هميشه حامي دولت خواهند بود. البته نبايد از کنار اين مساله به سادگي گذشت که آن‌ها در 24 خرداد به تغيير راي دادند تا شرايط‌شان تغيير کند و به همين دليل دولت بايد با تمام انرژي دنبال اين باشد که رضايت همه‌شان را برآورده کند.

رابطه دولت و مجلس را چگونه ارزيابي مي‌کنيد برخي اعتقاد دارند که رابطه دو قوه چندان مطلوب نيست؟

اميدوارم اين اتفاق نيفتد. چرا که هم مجلس و هم دولت براي اينکه بتوانند در راستاي خدمت به کشور و مردم موثر باشند، به همکاري و همفکري با يکديگر احتياج دارند و دقيقا به همين دليل بود که در سال‌هايي که دولت احمدي‌نژاد با قوه مقننه مشکل داشت، مشکلات زيادي به جامعه تحميل شد به همين دليل تاکيد مي‌کنم که بايد جلوي تنش‌هاي احتمالي را گرفت.

برخي نمايندگان مجلس پس از انتصاب سرپرست‌هاي سه وزارتخانه اعلام کردند که «روحاني پيام مجلس را نگرفته است.» نظر شما در اين باره چيست و چرا برخي در ابتداي امر چنين اظهاراتي را بيان مي‌کنند؟

اظهارات اين چند وقت اخير در شرايطي است که رييس‌جمهوري فقط سرپرست معرفي کرده است و هنوز مشخص نيست که چه چهره‌هايي براي وزارت به مجلس معرفي شوند البته بايد گفت همانطور که در مرحله قبلي بعد از تاييد 15 وزير از 18 گزينه پيشنهادي هيچ اتفاقي نيفتاد، اين بارهم مساله خاصي رخ نخواهد داد و مجلس بدون هيچ حاشيه و اتفاق بدي راي خود به وزراي پيشنهادي را اعلام خواهد کرد به همين دليل بايد تا روز معرفي وزراي پيشنهادي صبر کنيم تا ببينيم چه کسي معرفي مي‌شود، اگر مجلس احيانا به گزينه‌اي راي منفي داد، بايد قبول کنيم و بپذيريم که پذيرفتن تصميم مجلس در راستاي دموکراسي است اگر همه بتوانيم طبق قانون و نگاه مقام معظم رهبري عمل کنيم، هيچ مشکلي در کشور به وجود نخواهد آمد، بايد تحمل داشته باشيم و براي کار‌ها و رفتار‌هاي‌مان دليل داشته باشيم؛ دولت روحاني دولت عقلگرايي است و به همين دليل بايد به آنها اعتماد كرد و مطمئن بود كه مشكلات برطرف خواهد شد.


 درحاليکه 11 کشور از همراهي با تحريم‌ها معاف شدند،کري بر اعمال تحريم‌ها تاکيد کرد
 ادامه رفتار متناقض واشنگتن در قبال تهران 

 گروه سياسي: رفتار دو گانه آمريکا در قبال ايران بر سر پرونده هسته‌اي همچنان ادامه دارد، انتقال پرونده هسته‌اي از شوراي امنيت به وزارت خارجه حاوي پيام داخلي و خارجي بود که به نظر مي‌رسد حکم دادگاهي در اروپا براي رفع تحريم‌هاي بانکي و همچنين معافيت 11 کشور از تحريم‌ها توسط آمريکا هم نشانه‌اي از طرف مقابل با هدف تلطيف فضاي موجود بود به طوري که قرار است به زودي و با سفر رئيس‌جمهوري به آمريکا محمد جواد ظريف با کاترين اشتون ديدار ‌کند.

تغيير لحن و ادبيات ايران در عرصه بين‌الملل با روي کار آمدن ميانه روها توانست تا حدودي از ادامه هجمه‌ها و جوسازي عليه ايران کاهش دهد و مشکلات موجود در مسير ديپلماتيک قرار گيرد. اين در شرايطي است که آمريکايي با اينکه طي سالهاي اخير توانستند عليه ايران در عرصه بين‌المللي اجماع‌سازي کنند اما حکم دادگاه اروپايي به لغو تحريم‌هاي بانکي مي‌تواند در ايجاد دو دستگي بين متحدان واشنگتن موثر باشد، البته ادامه بحران مالي در جهان خصوصا کشورهاي ثروتمند، بحران سياسي در کشورهايي همچون سوريه، مصر، ليبي و... شرايطي را به وجود آورده است که ادامه خصومت‌ها در عرصه بين‌الملل قطعا نمي‌تواند به نفع هيچکدام از دو طرف باشد چراکه دو طرف به امکانات علمي، بازارهاي تجاري و فعال کردن اقتصاد وابسته به مصرف کننده نياز دارند. البته نياز به انرژي هم به پيچيدگي شرايط دامن زده است.

آمريکا با توجه به شرايط داخلي و مسائل بين‌الملل از يک طرف به تصميم دادگاه اروپايي واکنش نشان داده و از طرفي 11 کشور را از ادامه تحريمها عليه ايران معاف کرده است اما به دنبال اين هدف است که دامنه تحريمها کاهش پيدا نکند هر چند طرح کنگره براي افزايش فشارها عليه ايران هم به حالت تعليق درآمده است که پس از ادامه رايزني‌ها در مورد پرونده هسته‌اي افزايش يا کاهش فشارها در دستور کار قرار گيرد که واشنگتن با هدف حفظ وجهه و استنباط خود و اجماع سازي که عليه ايران به وجود آورد مي‌خواهد ميدانداري تصميم گيري در عرصه بين‌الملل را در مورد موضوعات مهم در دست داشته باشد و از طرف ديگر با کاهش فشارها به دنبال رفع موانع يک جانبه گرايي و رد و بدل کردن امتيازات سياسي است. سخنان متفاوت مقامات و ديپلماتهاي آمريکا حاکي از آن است که آنها هم به دنبال حل موضوعات به صورت آبرومندانه و ديپلماتيک هستند که بتوانند به بهترين شکل موجود که خود مدعي آنند از منافع ملي دفاع کنند. خبرگزاري رويترز گزارش داد که جان کري در بيانيه‌اي ضمن اعلام معافيت 11 کشور از تحريم‌هاي واشنگتن عليه تهران گفت که «ما فشاري قابل توجه را بر دولت ايران اعمال کرده‌ايم» و «‌با شرکايمان براي افزايش فشار بر ايران به منظور عمل کردن به تعهدات بين‌الملي‌اش ادامه خواهيم داد». آمريکا و هم پيمانانش به بهانه دنبال کردن برنامه هسته‌اي در جمهوري اسلامي‌ايران تحريم‌هايي را عليه تهران اعمال کرده‌اند تا با افزايش فشارها موجب توقف برنامه هسته‌‌اي شوند، اما به اذعان بسياري از کارشناسان تحريم‌ها تاکنون موجب عقب نشيني ايران در اين برنامه نشده است.

شرط جديد آمريکايي‌ها براي ايران

اين در حاليست که نماينده آمريکا در سازمان ملل متحد اظهار داشت :اگر تهران راه تعامل و همکاري را برگزيند، واشنگتن را شريک خود خواهد يافت.

سامانتا پاور در نشست اخير شوراي امنيت سازمان ملل متحد براي بررسي تحريم‌ها عليه ايران با بيان اين مطلب که «تهران در حال از دست دادن اميدها براي پايان دادن به رويارويي هسته‌اي ميان ايران و غرب است» گفت: آمريکا اميدوارست حضور حسن روحاني در رياست جمهوري ايران فرصتي براي تهران باشد تا به سرعت براي رفع نگراني‌هاي جدي جامعه بين‌الملل در مقابله با مقاصد هسته‌اي ايران حرکت کند. وي در عين حال گفت: متاسفانه هيچ نشانه‌اي از تمايل ايران براي تعامل و همکاري مشاهده نمي‌شود و حتي برخي اتفاقات اخير، باعث تشديد نگراني ما شده است. پاور با بيان ادعاي تکراري کشورش در مورد «نصب سانتريفيوژهاي پيشرفته» مي‌گويد: اين سانتريفيوژها سه برابر سانتريفيوژهاي قبلي قدرت دارند با اين وضع آمريکا و ايران از گفت‌و‌گو در مورد حل مناقشه هسته‌اي دور مي‌شوند و اگر تهران راه تعامل و همکاري را برگزيند، واشنگتن را شريک خود خواهد يافت.

از سوي ديگر، آلن اير، سخنگوي فارسي‌زبان وزارت خارجه آمريکا، در واکنش به انتقال مسئوليت مذاکرات هسته‌اي از شوراي‌عالي امنيت ملي ايران به وزارت خارجه، اظهار داشت: اگر تهران راه تعامل را برگزيند، واشنگتن را شريکي مشتاق خواهد يافت.

آلن اير، در پاسخ به راديو فردا که نظر وي را درباره انتقال مسئوليت مذاکرات اتمي‌به وزارت خارجه ايران جويا شده بود، گفت: ما اين گزارش‌ها را ديده‌ايم و بار ديگر تأکيد مي‌کنيم که اميدواريم دولت ايران به طور محتوايي با جامعه جهاني براي رسيدن به يک راه‌حل ديپلماتيک به مسئله برنامه هسته‌اي تعامل کند و همينطور با آژانس در تحقيقاتش به طور کامل همکاري کند.»

سخنگوي فارسي زبان وزارت خارجه آمريکا، در ادامه گفت: «رياست جمهوري دکتر روحاني به ايران فرصت مي‌دهد نگراني‌هاي جدي جامعه جهاني در مورد برنامه هسته‌اي ايران را برطرف کند و اگر دولت جديد تصميم بگيرد به طور جدي تعامل کند جهت انجام تعهدات بين‌المللي‌اش و رسيدن به يک راه حل صلح‌آميز، در آن صورت آمريکا را شريکي مشتاق خواهد ديد.»

معافيت 11 کشور از تحريم‌هاي آمريکا

آمريکا 10 کشور اروپايي و ژاپن را به دليل کاهش قابل توجه يا توقف واردات نفت از جمهوري اسلامي‌ايران از تحريم‌هاي اعمال شده در رابطه با ايران معاف کرد، در عين حال خزانه‌داري آمريکا چند فرد و شرکت ايراني را به فهرست تحريم‌هاي اين کشور عليه تهران افزود.

خبرگزاري آسوشيتدپرس با اعلام اين خبر گزارش داد :در بيانيه وزارت امور خارجه آمريکا در اين باره آمده است که کل اتحاديه اروپا از تاريخ اول ژوئيه 2012 از خريد نفت ايران خودداري کرده است و به دليل اين کاهش، 10 کشور اتحاديه به مدت شش ماه از معافيت از تحريم‌ها برخوردار مي‌شوند که اين فهرست شامل بلژيک، جمهوري چک، فرانسه، آلمان، يونان، ايتاليا، هلند، لهستان، اسپانيا و انگليس است. وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرد که مجموع 20 کشور کاهش قابل توجهي در خريد نفت ايران داشته اند. چين همچنان شريک اول تجاري ايران و مشتري اول صادرات نفت ايران است و ژاپن، هند، کره جنوبي نيز از جمله ديگر خريداران مهم نفتي ايران محسوب مي‌شوند. در اين گزارش به نقل از اقتصاددانان آمده است که در هر حال ايران راههايي را براي دور زدن تحريم‌ها پيدا مي‌کند به عنوان مثال صادرات محصولات غير‌نفتي و تحريم نشده اين کشور را افزايش داده است. اين اقدام وزارت امور خارجه آمريکا هم‌زمان با صدور حکمي‌در دادگاهي اروپايي صورت گرفت که بر اساس آن بايد تحريم‌هاي اعمال شده عليه هفت بانک و شرکت ايراني توسط اتحاديه اروپا لغو شود. اين حکم باعث ناخشنودي آمريکا شد و خزانه‌داري آمريکا در بيانيه‌اي اعلام کرد: شواهدي که اين بانک‌ها را به فعاليت‌هاي هسته‌اي غيرقانوني ايران ربط مي‌دهد روشن و مستدل است و هيچ نهاد مالي در هيچ کجا اجازه ندارد به اين بانک‌هاي ايراني اجازه دهد با آنها تبادلات داشته باشند.

خزانه داري آمريکا همچنين روز جمعه اعلام کرد که تحريم‌ها عليه ايران را گسترش داده تا شبکه‌اي را که به ادعاي اين وزارت به دولت ايران در دور زدن تحريم‌هاي نفتي کمک مي‌کنند شامل شود. آمريکا ايران را به استفاده از شرکت‌ها، موسسات مالي و تجار پيشرو که به انجام تبادلات براي مخفي کردن مشارکت دولت تهران در تبادلات جهاني نفتي کمک مي‌کنند، متهم مي‌کند. بنا به اعلام خزانه‌داري آمريکا تحريم‌هاي جديد شبکه «سيد‌سيدي» يک تاجر ايراني و مدير شرکت تجاري سيما جنرال و نيز شبکه شرکت‌هاي مستقر در امارات که سيدي آنها را کنترل مي‌کند، هدف مي‌گيرد. اين تحريم‌ها همچنين نمايندگان شرکت ملي نفت ايران در اروپا را هدف مي‌گيرد.

ديويد کوهن، معاون وزير خزانه داري آمريکا در امور تروريسم و اطلاعات مالي گفت: تحريم‌هاي ما عليه فروش نفت ايران بخش بسيار مهمي‌از حفظ فشار بر دولت ايران است و ما به ايران اجازه نخواهيم داد از طريق گريز و دور زدن از اين فشار بکاهد.

طبق تحريم‌هاي اعمال شده سرمايه‌هاي اين افراد و شرکت‌ها که در حوزه صلاحيت قضايي آمريکا واقع شده باشد مسدود مي‌شود و آمريکايي‌ها نيز از تجارت با آنها منع مي‌شوند.


 ناگفته‌هاي علي اکبر صالحي از تسخير سفارت انگليس
 برخي در مسائل سياست خارجي به دنبال منفعت‌طلبي بودند 

 معاون رييس جمهوري و وزير سابق امور خارجه مي‌گويد: رهبر معظم انقلاب اسلامي‌ در ماجراي سفارت انگليس به كمك وزارت خارجه آمد.

علي اکبر صالحي در گفت‌وگو با ايرنا درباره چگونگي شکل‌گيري تحريم‌ها اذعان داشت: قريب دو سال و اندي پيش، نامه‌اي درباره تحريم‌ها نوشتم كه آقاي اسحاق جهانگيري در جلسه دولت به آن اشاره داشتند؛ در اين نامه پيش‌بيني شده بود كه روند تحريم‌هاي جديد چه سمت و‌سويي خواهد رفت و چه مواردي را در برخواهد گرفت متاسفانه برخي دوستان در آن زمان به اينگونه تحليل‌ها ايراد مي‌گرفتند. صالحي افزود: در چنان مظلوميتي بوديم كه در داخل كشور نيز نمي‌توانستيم حرف خود را بزنيم به ما مي‌گفتند اين چه حرفي است و چه نامه اي است كه نوشته‌ايد، آنها نمي‌توانند نفت و بانك مركزي ما را تحريم كنند و اگر بخواهند نفت ما را تحريم كنند، قيمت نفت 250 دلار مي‌شود. وزير امور خارجه دولت دهم درباره ماجراي سفارت انگليس نيز كه به كاهش سطح روابط تهران - لندن منجر شد، گفت: انگليسي‌ها مدت‌ها بود سفير خودشان را در تهران تعيين كرده بودند ولي سفير آنها (دامينيك چيلكات) تاييد نمي‌شد؛ بر اساس جلسه اي كه با وزير خارجه انگليس در نيويورك داشتم و درخواست ايشان در تسريع صدور موافقت (اگريمان)، اقدام كردم و سفير انگليس متعاقبا به ايران آمد.

رييس سازمان انرژي اتمي‌اظهار داشت: در آن مقطع بنده براي دفاع از سوريه به اجلاس سازمان همكاري اسلامي‌در جده رفته بودم و اتفاقا يكي از مباحثي كه در آن جلسه مطرح بود، اعتراض برخي كشورهاي عربي درباره حمله به سفارت خانه‌هايشان در سوريه بود و تنها مدافع سوريه در آن جلسه، من بودم.

وي خاطرنشان كرد: در آن جلسه يكدفعه به صورت تلفني به من اطلاع دادند كه چرا نشسته اي؟ سفارت انگليس در تهران را گرفته‌اند همانجا به صورت تلفني با ويليام هيگ صحبت كردم و تلاش كردم قضيه را جمع كنم. معاون رييس جمهوري افزود: متاسفانه برخي رسانه‌ها به جاي حمايت از وزارت امور خارجه مقالاتي نوشتند كه برخي از اين مقالات را به عنوان نمونه نگه داشته ام. نوشته بودند «ما بايد قبل از سفارت انگليس، وزارت امور خارجه را اشغال مي‌كرديم» و «قبل از سفير انگليس بايد تكليف وزير امور خارجه را روشن مي‌كرديم » در چنين شرايطي ما ايستاديم و چيزي نگفتيم تا اينكه حضرت آقا به كمك ما آمدند.

صالحي تصريح كرد: سياست وزارت امور خارجه براي كنترل موضوع سفارت انگليس «شاهكار» بود و توانستيم برابر هجمه‌هاي عظيم و اين چنيني بايستيم و هيچ كس به ميدان نيامد تا از وزارت امور خارجه دفاع كند؛ تنها ايستاديم و همه مسائل را پذيرفتيم و يك كلمه هم نگفتيم. وزير امور خارجه تاكيد كرد: وقتي مي‌آييد، سفارت انگليس را مي‌گيريد، نبايد انتظار داشته باشيد كه كشورهاي اروپايي براي شما نقل و نبات پخش كنند دو روز بعد از قضيه سفارت انگليس، براي شركت در كنفرانسي به آلمان رفتم و در آنجا با تعدادي از وزراي خارجه اروپايي صحبت كردم و مقداري آتش بحران فروكش كرد. صالحي گفت: من علم سياست نخوانده ام ولي شعور سياسي دارم؛ شعور در برخي كارها بيش از علم آن كار مهم است در مسائل اجتماعي و انساني، علم خوب است اما شعور بيشتر كارايي دارد؛ علم خوب است چون واژگان آن رشته را خوب مي‌دانيد ولي كافي نيست. وي افزود: روز اول تصدي كارم در وزارت امور خارجه گفتم اولويت سياست ما رابطه با همسايگان است و از ميان آنها عربستان، تركيه بعلاوه اتحاديه اروپا را نام بردم يادم هست جناب آقاي دكتر رحيمي‌(معاون اول سابق رييس‌جمهوري) گفت شما بهتر بود از برخي كشورهاي ديگر هم نام مي‌برديد چون ناراحت مي‌شوند ولي در پاسخ گفتم با تامل اين حرف را زدم و اين سياست را مفيد مي‌دانم؛ اخيرا مقاله اي از دكتر سريع‌القلم ديدم كه نوشته بودند در اين چند سال ما غفلت كرديم و اولويت سياست خارجي ما بايد عربستان و تركيه و اتحاديه اروپا مي‌بود در صورتي كه ما اين حرف را سه سال پيش مطرح كرده بوديم.

وي در پاسخ به اين سوال که چرا شما نتوانستيد سياست خود را اجرايي كنيد؟ گفت: سياست خارجي يك كشور زماني درست جلو مي‌رود كه انسجام داخلي وجود داشته باشد؛ پشتوانه سياست خارجي، سياست داخلي است و وزير خارجه كه نمي‌تواند بدون پشتوانه داخلي برود و رابطه با عربستان، تركيه و اتحاديه اروپا را درست كند؛ وزير امور خارجه كه عصاي موسي در دست ندارد. صالحي با بيان اينكه در حال حاضر پشتوانه داخلي و انسجام داخلي بيش از قبل است، اظهار داشت: در دولت يازدهم، در مجموع انسجام داخلي بيشتري وجود دارد كه خيلي مهم است و بايد بگويم وزارت خارجه شانس آورده كه پشتوانه اي قوي دارد. وي ادامه داد:نه اينكه در دولت گذشته انسجامي‌نبود بلكه مي‌خواهم بگويم انسجام داخلي در درون كشور نبود. صالحي در پاسخ به سوال ديگري مبني براينکه برخي فعالان سياسي مي‌خواستند از سياست خارجي براي منافع خود استفاده كنند؟ اذعان داشت:بله، تصور كنيد بحث سفارت انگليس در حال حاضر رخ دهد، شرايط چگونه خواهد بود؟ آن زمان، دو هفته برخي رسانه‌ها مرا عامل ديگران مطرح مي‌كردند اما آيا شرايط امروز اين گونه است؟ ببينيد چه عزت و احترامي‌وجود دارد شرايط فرق كرده و همه با تكريم و احترام صحبت مي‌كنند و اميدوارم اين شرايط پايدار بماند. معاون رييس جمهوري با تاكيد مجدد بر وجود انسجام داخلي به عنوان پشتوانه سياست خارجي اظهار داشت: اگر بخواهيم براي اهداف سياسي به پر و پاي هم بپيچيم، اصلا به نفع ملت نيست و بايد بگويم هيچ كس براي خدا به پر و پاي ديگري نمي‌پيچد و اين موضوع براي خدا نيست و چون براي خدا نيست عاقبتش نيز خير نيست به سهم خود از تمام آحاد ملت به ويژه فعالان سياسي مي‌خواهم به رييس‌جمهوري و وزير امور خارجه دولت جديد كمك كنند. رييس سازمان انرژي اتمي‌درباره ماجراي انتصاب ملک‌زاده گفت: من به آقاي احمدي نژاد گفتم آقاي ملك زاده مرد شريفي است اما اگر ايشان را به معاونت مالي و اداري منصوب كنيم، توفان سياسي مي‌شود؛ ايشان گفت نگران نباش، گفتم نگران نيستم و آقاي ملك‌زاده را منصوب كرديم و توفان سياسي شد و پيش‌بيني من درست از آب درآمد.


 غلبه بر آشوب در نظام چند قطبي 
نويسنده : بزرگمهر کرماني

 چينش کشورها در عصر اطلاعات ابتداي قرن بيست و يکم هنوز سامان مندي مناسبي پيدا نکرده است و روابط بين‌الملل ساختار يک قطبي يا دو قطبي ندارد. اکنون آمريکا به لحاظ سياسي و نظامي سعي مي‌کند در راس سلسله مراتب قرار بگيرد، اما هژموني اش از سوي اتحاديه اروپا، روسيه، چين، کشورهاي آمريکاي لاتين و جنوب شرقي آسيا مورد تهديد قرار مي‌گيرد. بعد از فروپاشي نظام دوقطبي هنوز جايگاه کشورها مشخص نشده است و در ترتيبات نظام بين‌الملل گونه‌اي از بي‌نظمي و آشوب فراگير مبتني بر به رسميت نشناختن نظام‌ها و حرکت‌هاي مقاومتي و سلطه‌گرانه ديده مي‌شود. هر بحراني که پيش مي‌آيد آمريکا، روسيه، چين، فرانسه و انگليس سعي مي‌کنند، با اقدام پيش دستانه خود را نظم دهنده روابط بين‌الملل نشان دهند و گاه اين اقدام با سرعتي بالا و بدون توجه به حقوق و قواعد عرفي بين‌الملل، شکل تهاجمي به خود مي‌گيرد به نحوي که در ميان کشورهاي عضو شوراي امنيت نيز رقابتي حذفي و قمارگونه شکل مي‌گيرد. حق وتو و داشتن سلاح اتمي توسط پنج کشور شوراي امنيت آنها را با وجود داشتن بحران‌هاي ملي فراوان، تبديل به کشورهاي هجومي ساخته است که براي فرار از مشکلات داخلي و منطقه‌اي و ايجاد مشروعيت‌هاي روايي ناشي از بهم زدن قواعد بازي حاضرند به راحتي جنگ‌هايي خارج از خانه را تجربه کنند. در موارد سومالي، افغانستان، عراق، ليبي اين اتفاق افتاد و اکنون در موضوع سوريه پيش دستي‌ها و تندروي‌ها به قصد تثبيت جايگاه نظامي و سياسي در جريان است. اما چه اتفاقي افتاده و مي‌افتد که وضعيت آشوب در نظام چند قطبي روابط بين‌الملل به سمت جنگ حرکت نکند؟

1- موازنه قوا

براي اينکه کشورهاي قدرتمند نتوانند به راحتي با بهانه‌هايي مثل حقوق بشر، سلاح‌هاي کشتار جمعي، نقض امنيت بين‌الملل، تروريسم، نسل کشي و ... به بازيگران ضعيف حمله کنند نياز به نوعي موازنه و چينش مشخص در ساختار بين‌الملل وجود دارد. هر چه جنگ‌هاي پيش دستانه آمريکا و متحدانش ادامه يابد ساختار به سمت تک قطبي شدن و افزايش حملات پيش خواهد رفت. در شرايط فعلي روسيه و چين با الگوهاي شرقي آسيايي در برابر آمريکا، انگليس و فرانسه ايستاده‌اند. البته هميشه چين با مشوق‌هاي اقتصادي و روسيه با مشوق‌هاي امنيتي در لحظات آخر، مهره‌هاي خود را مي‌فروشند که اين مورد با توجه به ضعف اقتصادي انگليس و فرانسه به خاطر در کمين بودنشان جهت سواري مجاني از آمريکا تقويت مي‌گردد.

2 - افکار عمومي ملي

شهروندان ملي چندان از جنگ استقبال نمي‌کنند چرا که بايد از نيازهاي ضروري و بنيادين خود در کوتاه مدت بزنند تا دولتشان وارد رقابت هزينه زاي بين‌المللي گردد، شايد در آينده در صورت پيروزي بهره‌اي از فتح سرزمين‌هاي دور از خانه به دست آورند. همه شهروندان اين کشور مي‌دانند، جنگ به نفع سرمايه‌داران يعني صاحبان کارخانه‌هاي تسليحاتي و شرکت‌هاي نفت و گاز است و آنچه براي کشورشان به همراه خواهد آورد تهديدات بسيار و هزينه‌هايي است که بر دوش طبقات متوسط خواهد افتاد. براي همين است که مجالس قانون‌گذاري کشورهاي جنگ طلب اغلب مخالف اين اقدام است.

3- افکار عمومي سازمان يافته بين‌المللي

آرمان گراياني مثل کانت بر اين باور بودند که جنگ را تنها با از ميان بردن ساختار آنارشيک بين‌الملل مي‌توان حذف کرد. ساختار آنارشيک بين‌الملل با داشتن قواعد الزام‌‌آور يعني حقوق بين‌الملل تضمين شده داراي نظم و امنيت مي‌گردد. تبلور چنين تکنيک درخشاني منجر به تولد جامعه و سازمان ملل شد که در آن ملت‌هاي دنيا بتوانند قواعد منصفانه و عقلاني را به عرف و آداب الزام‌آور بين‌المللي تبديل نمايند تا قدرت نظامي و اقتصادي سرنوشت بشر را تعيين نکند. سازمان ملل و نهادهاي وابسته به آن در اغلب بحران‌هاي محيط‌زيستي، دفاع از حقوق بشر و به خصوص حفظ نظم و امنيت بين‌الملل بسيار فعال و موثر عمل کرده است و يکي از اصلي‌ترين تکنيک‌هاي رام کردن سرشت وحشي بشر به حساب مي‌آيد.

4- افکار عمومي شهروندان جهاني

در چند دهه قبل صاحبان قدرت و سرمايه به محض اتحاد و ائتلاف به راحتي، توده‌هاي ذره‌اي شده را به لشکري انبوه و فرمانبر بدل مي‌کردند و چون نمايشي جذاب بشريت در سراسر کره زمين را به جان يکديگر مي‌انداختند. اکنون انسان‌هاي سياه پوست، مسلمانان، زنان، طرفداران محيط‌زيست، صلح‌گرايان و همه شهرونداني که تا کنون در حاشيه بوده اند در مقياس جهاني کنشگراني فعال و اثربخش شده‌اند که بدون در نظر گرفتن راي آنها هيچ اقدامي مشروعيت ندارد. شهروندان توانمند و فعالي که به کمک شبکه‌هاي اجتماعي و بازيگري خلاقانه‌شان در محيط مجازي عرصه را بر اقدامات غيرقانوني کشورها و کنشگران يک جانبه‌گرا تنگ کرده‌اند. افکار عمومي شهروندان جهاني در حال متحد شدن، قدرتمند شدن و داشتن هويت‌هاي افشاگرانه حرکت مي‌کند که قابل ناديده گرفتن نيست.


 بايد فاصله‌هاي طبقاتي جنسيتي و قوميتي کم شود 

 معصومه ابتکار که به مناسبت سالروز ولادت حضرت معصومه‌(س) در نشستي به همت مجمع زنان اصلاح‌طلب خراسان رضوي در مشهد سخن مي‌گفت، با اشاره به آسيب‌هاي هشت سال گذشته بويژه در حوزه‌هاي اقتصاد و صنعت، اشتغال، فرهنگ و هويت ديني و معنوي اظهار کرد: مهم‌ترين آسيب‌ها در حوزه معنوي و اخلاقي بود و ما به عنوان دين باوراني که به اسلام رحماني اعتقاد داريم، ناباورانه ديديم که چگونه افرادي با اين رويکرد از دين بهره‌برداري مي‌کنند.

وي افزود: به گفته جامعه‌شناسان، آسيب بزرگ، اين شکاف‌هاست و دولت بايد فاصله‌هاي طبقاتي، جنسيتي و قوميتي را کم کند و مفهوم امنيت ملي ما نيز در همين است، اما متاسفانه سياست‌هاي اخير موجب شد بيشترين فاصله نسلي ايجاد شود و جوانان ما نسبت به شعارها و آرمان‌هاي نسل‌هاي قبل دچار مشکل شوند. بايد به آنها حق داد که سوال‌هايي برايشان مطرح شده است.


 ديپلماسي 

 سوريه مسير مفيد براي همکاري‌هاي آمريکا با ايران

مذاکره‌کننده هسته‌اي پيشين ايران در يادداشتي در روزنامه نيويورک تايمز با انتقاد از احتمال حمله نظامي آمريکا به سوريه تاکيد کرد که چنين اقدامي عواقب فاجعه‌آميز به دنبال خواهد داشت و به جاي آن خواستار همکاري ايران و آمريکا با يکديگر براي حل بحران سوريه شد. سيد‌حسين موسويان، رييس پيشين کميته روابط خارجي شوراي امنيت ملي ايران در اين يادداشت نوشت: انتخابات رياست جمهوري اخير در ايران فرصت جديدي را براي آشتي آمريکا و ايران و غلبه بر سه دهه دشمني و بي‌اعتمادي فراهم کرده است. ولي اين اميد تازه براي تعاملات ديپلماتيک ممکن است با اقدام نظامي آمريکا عليه سوريه نابود شود. در ادامه اين يادداشت آمده است هرگونه اقدام تحريک‌آميز نظامي ديگر از جانب آمريکا در خاورميانه (باتوجه به تاريخچه دخالت‌ها در افغانستان، عراق، پاکستان و يمن) باعث دامن زدن به درگيري‌ها، تقويت افراط‌گراياني که از افزايش احساسات ضدآمريکايي‌ سوءاستفاده خواهند کرد و فرو بردن منطقه در جنگي طولاني خواهد شد. ماهيت فرقه‌اي درگيري‌هاي سوريه به کشورهاي همسايه کشيده خواهد شد و خطر نابود کردن ثبات متزلزلي که در لبنان، اردن، بحرين، ترکيه و عراق حاکم است را به همراه خواهد داشت. اقدام نظامي آمريکا جعبه پاندورا را باز خواهد کرد و چنين اقدامي شرايط غيرقابل پيش‌بيني را به همراه خواهد داشت که از حد و مرز سوريه فراتر مي‌رود و ممکن است آمريکا را نيز در درازمدت درگير کند. اين به نفع منافع منطقه‌اي و ملي آمريکا و ايران است که تحت چتر شوراي امنيت سازمان ملل به عنوان تنها نهاد قانوني و مسوول حفظ صلح، ثبات و امنيت در جهان صلح و ثبات را در سوريه برقرار کنند. پس از حوادث تروريستي 11 سپتامبر ايران و آمريکا به طور مستقيم در جنگ با تروريسم با يکديگر حمايت کردند. اين شراکت در افغانستان به سقوط طالبان و القاعده در آن جا و تشکيل دولتي بر مبناي اصول دموکراتيک منجر شد. اين تجربه مي‌تواند الگويي براي يک همکاري جديد در زمينه سوريه باشد. تاثيرات اين همکاري تنها به بحران سوريه محدود نخواهد بود و به جاي آن براي امنيت و ثبات کل منطقه حياتي خواهد بود. بحران‌هاي چندگانه در خاورميانه نيازمند مديريت گسترده‌تر زمان هستند و به همين دليل مديريت بحران در اين مورد و در مورد بحران‌هاي ديگر مسير مفيدي براي همکاري منطقه‌اي بين تهران و واشنگتن تحت منشور سازمان ملل خواهد بود. چنين همکاري علاوه بر آن دورنماي تعامل ايران و آمريکا در زمينه مسائل دو جانبه به ويژه موضوع هسته‌اي ايران را افزايش خواهد داد. همکاري در زمينه سوريه مي‌تواند به طور موثر فرصتي براي کاهش خصومت‌هاي ايران و آمريکا و آغاز عصر جديدي از همکاري‌ها براي بهبود کل منطقه و فراتر از آن باشد نبايد اين فرصت را براي برقراري صلح و ثبات از دست داد. هر گزينه ديگري فاجعه‌آميز خواهد بود.

تعرض به کنسولگري ايران در هرات با اهداف سياسي

تعدادي از کارگران افغان که سابقه کار در ايران دارند صبح روز شنبه در مقابل کنسولگري ايران در هرات تجمع و به ساختمان کنسولگري حمله کردند. به گزارش ايسنا براي سومين بار در يک سال گذشته به بهانه‌هاي پيش‌پا افتاده مقابل کنسولگري ايران تجمع شده است که در هر سه مورد تجمع‌ها به خشونت معترضان و حمله به ساختمان کنسولگري منجر شده است. شايان ذکر است در اين تجمع‌ها پليس ديپلماتيک قادر به پراکنده کردن معترضان و حفاظت از کنسولگري نبوده است. يک مقام مطلع در کنسولگري ايران گفت: صبح روز شنبه به مدت يک ساعت تعدادي اتباع افغان که گفته مي‌شد کارگراني هستند که سابقه کار در ايران دارند و نسبت به سياست‌هاي ويزايي ايران اعتراض دارند مقابل ساختمان کنسولگري در هرات تجمع کردند که بعد از مدتي تجمع به تعرض به ساختمان کنسولگري با چوب، ديلم و پرتاب سنگ‌ همراه شد که خساراتي نيز به آن وارد شده است. گفته مي‌شود کارگران معترض پيش از تجمع مقابل کنسولگري ايران در هرات با رييس شوراي ولايتي اين شهر ملاقات داشته‌اند و پس از آن نيز مقابل استانداري هرات تجمع و سپس به سمت کنسولگري ايران حرکت کردند.

اين مقام مطلع نيز درباره برخي اخبار مبني بر کشته شدن سه تن در اين تجمع اظهار بي‌اطلاعي کرد. ايران در چارچوب طرح ساماندهي اتباع غيرمجاز افغان ويزاي يک ساله براي آنها صادر کرد و اخيرا با پايان يافتن اين مهلت، مقامات افغانستان درخواست تمديد اين مهلت را داشته‌اند و وزير مهاجرين افغانستان در اين راستا به تهران سفر کرد. گفته مي‌شود مقامات ايراني نسبت به پذيرش درخواست دولت افغانستان در اين‌باره مساعدت داشته‌اند. به نظر مي‌آيد برخي مقامات هرات از جمله رييس شوراي ولايتي هرات نسبت به نفوذ تاريخي ايران در افغانستان به ويژه شهر هرات نگران هستند و سعي دارند در راستاي کاهش حضور و نفوذ ايران مردم افغانستان را تهييج کنند اين مقامات همواره اقداماتي را همسو با سياست‌ کشورهاي غربي به ويژه آمريکا عليه ايران پيش مي‌برند و تجمع‌هاي صنفي مردم بيشتر بهانه‌اي است براي اهداف سياسي برخي مقامات شهر هرات.

تکذيب ادعاي وال استريت ژورنال

نمايندگي ايران در سازمان ملل ادعاي روزنامه وال‌استريت ژورنال درباره دستور ايران به شبه نظاميان عراقي براي آماده شدن به پاسخ گويي به حمله آمريکا در سوريه از طريق ضربه زدن به منافع واشنگتن در بغداد را تکذيب کرد. عليرضا ميريوسفي، گفت که اين اتهام بي اساس و هدف از آن «تحريک کنگره» براي مجاز کردن حمله به سوريه است. ميريوسفي افزود: بايد به ياد داشته باشيم که تکيه بر گزارشات اطلاعاتي آمريکا که به نقل از مقامات بي نام و نشان مطرح مي‌شود، تراژدي عراق را تکرار خواهد کرد. اين روزنامه آمريکايي ادعا کرد که آمريکا دستور يک مقام ايراني به شبه‌نظاميان حامي ايران در عراق مبني بر حمله به منافع آمريکا در بغداد در صورت حمله واشنگتن به سوريه را رديابي کرده است و احتمالا سفارت آمريکا در عراق يکي از اين اهداف خواهد بود.

وال استريت ژورنال مدعي شد که مقامات آمريکايي اهداف احتمالي را که توسط دستگاه‌هاي اطلاعاتي شناسايي شده تشريح نکرده‌اند.


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

 -‌ بخشدار سابق کيش در وبلاگ خود اوباما را تهديد کرد که در صورت حمله به سوريه دخترش مورد تجاوز قرار خواهد گرفت! انتشار اين مطلب موجي از واکنش‌ها و خبرسازي‌هاي رسانه‌هاي محافظه‌کار آمريکايي عليه ايران را به دنبال داشت.

آقاي بخشدار سابق! بفهم که ايرانيان اهل تجاوز به ناموس ديگران نيستند. قطعا اعلام انزجار ايرانيان نسبت به چنين سخنان سخيف و نابخردانه‌ات به تو خواهد فهماند که نه سوريه و نه ايران و نه هيچ ملت مظلوم ديگري به چنين اعلام حمايتي نياز ندارند.

-‌ حسن فيروز‌آبادي گفت: «اعتدال مشي دولت آقاي روحاني است و اين به معني تدبير و اميد و انتخاب تاکتيک مناسب براي زمان و مکان مناسب و دوري از افراط و تفريط است».

سردار! جسارتا بهتر نيست اجازه بدهيم همان کسي که شعار اعتدال را عنوان کرده است، خود يا سخنگوي رسمي‌اش به تعريف و تشريح آن بپردازد؟

-‌ امام جمعه مشهد با بيان اين‌که «نمايندگاني که به کدخدايي راي ندادند پاسخ قانع‌کننده‌اي نداشتند» گفت: افرادي که در برابر بنده خدا توجيه و عذري نداشته‌اند چطور مي‌توانند در درگاه خداوند توجيهي داشته باشند؟

تأسف شما از عدم اقبال مجلس به جناب کدخدايي بجا و قابل فهم است اما اي کاش در طول اين سال‌هاي ديرگذر اخير هم، کمي نمايندگان محترم را به دليل به مخاطره انداختن زندگي و جان و مال مردم که ناشي از مماشات بدون توجيه آنان با دولت دهم بود انذار مي‌داديد!

-‌ مدير عامل گروه صنعتي ايران خودرو گفت: ايران خودرو براي رقابت در بازارهاي بين‌المللي تا سال 1395، سه محصول با طراحي داخلي و يک محصول مشترک با خودروسازان معتبر توليد و روانه بازار مي‌کند.

البته مي‌شود به مديران خودرو‌ساز داخلي گفت شما بهتر است حالا حالا‌ها به فکر بزرگ کردن آنهايي که تاکنون زاييده‌ايد، باشيد چون دو چيز فعلا به قامت شما و ساير خودروسازان داخلي نمي‌آيد يکي ادعاي رقابت در بازارهاي بين‌المللي و ديگري ادعاي رفاقت با مشتريان «مجبورتان» که عمدتا هموطنان خودتان هستند!

-‌ نهاد رياست جمهوري يکي از ساختمان‌هاي تحت مالکيت خود را که براي استفاده در اختيار محمدرضا رحيمي قرار گرفته بود، بازپس گرفت.

اما آيا مي‌توان عمر و فرصت و سرمايه‌اي را که از مردم بر باد داده شده بازپس گرفت؟

-‌ معاون وزير خارجه سوريه در مصاحبه‌اي تلويزيوني تاکيد کرد: هر جنگي که عليه سوريه آغاز شود بي‌پاسخ نخواهد ماند.

کاش سوريه اوضاع داخلي خود را به نحوي مديريت مي‌کرد که امروز هيچ بهانه‌جويي، بهانه حمله نظامي به اين کشور را نمي‌يافت زيرا همگان مي‌دانند که جنگ ويرانگر است چه پاسخ داده شود، چه بي‌پاسخ بماند.


 نظرسنجي موسسه گالوپ نشان داد
 مخالفت شديد مردم آمريکا با جنگ عليه سوريه 

 نظرسنجي موسسه گالوپ نشان مي‌دهد، حمايت مردم آمريکا از اقدام نظامي در سوريه بسيار کمتر از حمايت و پشتيباني آنها در 20 سال گذشته از جنگ‌هاي ديگر نظير عراق و افغانستان است. به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري هافينگتون پست، زماني که از شرکت‌کنندگان در اين نظرسنجي پرسيده شد آيا مخالف يا موافق حمله نظامي آمريکا به سوريه هستند، تنها 36 درصد گفتند که موافق اين اقدام براي کاهش توانايي دولت سوريه در استفاده از سلاح شيميايي هستند و 51 درصد مخالفت خود را از اين اقدام اعلام کردند. اين در حاليست که اکثر مردم آمريکا از مداخله نظامي کشورشان در عراق، افغانستان و جنگ 1991 خليج فارس حمايت کردند. حتي ديدگاه‌ها در مورد جنگ کوزوو و بالکان نيز کاملا متفاوت است. براساس نظرسنجي موسسه گالوپ در بسياري از اين موارد، زماني که اقدام نظامي آغاز شده بود حمايت‌هاي مردمي افزايش يافت. اندرو دوگان در گالوپ مي‌نويسد: از ديدگاه تاريخي، آمريکايي‌ها اغلب و زماني که اقدام نظامي آغاز مي‌شود حول آن دست به راهپيمايي مي‌زنند و بنابراين کنگره بايد اقدام نظامي آمريکا در سوريه را تاييد کند و اين روند ممکن است حمايت از آن را افزايش دهد در صورتي که اين روند اتفاق بيفتد. در حال حاضر، اکثريت مردم ‌آمريکا تمايل دارند تا از جنگ سوريه دور بمانند. موسسه نظرسنجي گالوپ در نظرسنجي خود آورده که آمريکايي‌ها امروز نسبت به 20 سال قبل حمايت کمتري از اقدام نظامي احتمالي به سوريه دارند.  در اين نظرسنجي که بين سوم و چهارم ماه جاري ميلادي صورت گرفت، مشخص کرد که حمايت مردم از جنگ سوريه 36 درصد، مخالفت با آن 51 درصد و بي‌توجهي به آن 13 درصد بود.

در نظرسنجي همين موسسه بين 24 و 26 فوريه 2003، 59 درصد از مردم آمريکا موافق جنگ عراق، 37 درصد مخالف و چهار درصد بي‌اعتنا بودند. در نظرسنجي پنجم و ششم اکتبر 2001، 82 درصد از آمريکايي‌ها موافق جنگ افغانستان، 14 درصد مخالف و چهار درصد بي‌اعتنا بودند.

همچنين در نظرسنجي گالوپ در تاريخ 11 و 13 ژانويه 1991، 62 درصد از شرکت‌کنندگان موافق جنگ خليج فارس، 33 درصد مخالف و چهار درصد بي‌اعتنا بودند.

در نظرسنجي 19 و 21 فوريه 1999 نيز 43 درصد موافق جنگ کوزوو و بالکان، 45 درصد مخالف و 12 درصد بي‌اعتنا بودند. توجه مردمي به جنگ داخلي سوريه در چند ماه گذشته به شدت افزايش يافته است. 72 درصد از آمريکايي‌ها هم‌اکنون مي‌گويند که به اين مساله توجه مي‌کنند در حالي که اين رقم در ژوئن 2013 ميلادي 48 درصد بود.

دموکرات‌ها نيز بيشتر به حمايت از اقدام نظامي آمريکا در سوريه پرداختند و 45 درصد از آنها موافق جنگ و 43 درصد مخالف آن هستند. اکثريت حاميان نمايندگان مستقل آمريکا و جمهوري‌خواهان مخالف مداخله نظامي آمريکا در جنگ سوريه هستند. ميانه‌روها نيز در اين باره دچار اختلاف هستند به طوري که 40 درصد موافق و 43 درصد مخالف مداخله واشنگتن در جنگ سوريه‌اند. در حالي که اکثريت محافظه‌کاران و ليبرال‌ها مخالف اقدام نظامي عليه سوريه‌اند.

قريب به اکثريت نظرسنجي‌هاي اخير نشان‌ دهنده مخالفت بالاي مردم آمريکا نسبت به مداخله اين کشور در سوريه است. در پنج نظرسنجي اخير که بيشتر در مورد حملات هوايي بوده، حمايت از مداخله نظامي با توجه به نوع سوال ارائه شده در نظرسنجي بين 25 تا 45 درصد بوده است.

موسسه گالوپ در مصاحبه‌هاي زنده تلفني بين سوم و چهارم ماه جاري ميلادي 1021 بزرگسال را مورد نظرسنجي قرار داد. همچنين نظرسنجي‌هاي چندگانه صورت گرفته نيز مخالفت مردم آمريکا را با حمله هوايي عليه سوريه نشان مي‌دهند.

در نظرسنجي موسسه گالوپ 36 درصد از شرکت‌کنندگان حمايت خود را از حمله نظامي آمريکا عليه سوريه اعلام کردند، در حالي که 51 درصد مخالف آن بودند و 13 درصد در اين باره اطمينان نداشتند. در نظرسنجي موسسه پيو بين 29 اوت و اول سپتامبر از يک هزار نفر، 29 درصد تمايل خود را از حملات نظامي آمريکا عليه سوريه اعلام کردند، 48 درصد مخالف آن بودند، 23 درصد از آن اطمينان نداشتند. نظرسنجي واشنگتن پست و شبکه خبري اي.بي.سي در 28 اوت و اول سپتامبر از 1012 نفر، نشان داد که 36 درصد از شرکت‌کنندگان موافق اين هستند که آمريکا مي‌گويد دولت سوريه از سلاح شيميايي در جنگ داخلي اين کشور استفاده کرده و موافقت خود را از حملات موشکي دولت واشنگتن عليه دمشق اعلام کردند، در حالي که 59 درصد مخالف آن بودند و پنج درصد نسبت به ‌آن مطمئن نبودند.

نظرسنجي شبکه خبري ان.بي.سي در 28 و 29 اوت با شرکت 700 بزرگسال نشان داد که 42 درصد موافق گزارش استفاده دولت دمشق از سلاح شيميايي عليه شهروندان اين کشورند و با اقدام نظامي دولت واشنگتن عليه سوريه موافقند. در حالي که 50 درصد مخالف آن و هشت درصد نسبت به آن مطمئن نبودند.

نظرسنجي‌ هافينگتون پست و You Gov در 26 و 27 اوت سال جاري ميلادي و با شرکت 1000 نفر، مشخص کرد که 25 درصداز شرکت‌کنندگان در اين نظرسنجي موافق استفاده از حملات نظامي آمريکا عليه سوريه براي کمک به مخالفان دولت دمشق هستند در حالي که 41 درصد با اين تفکر مخالف بودند و 34 درصد نسبت به اين مساله مطمئن نبودند.


 انتخاب رييس و نايب رييس اصلاح‌طلبان شوراي شهر تهران 

 رييس، نايب رييس و سخنگوي فراکسيون اصلاح‌طلبان شوراي شهر تهران روز گذشته انتخاب شدند.

محمد مهدي تندگويان، عضو فراکسيون اصلاح‌طلبان شوراي شهر تهران با اعلام اين خبر، گفت: در آخرين جلسه فراکسيون اصلاح‌طلبان شوراي شهر تهران، انتخابات داخلي اين فراکسيون انجام و احمد حکيمي‌پور به عنوان رياست فراکسيون اصلاح‌طلبان انتخاب شد. وي افزود: همچنين در اين جلسه محمدسالاري به عنوان نايب رئيس و محمد مهدي تندگويان نيز به عنوان سخنگوي فراکسيون انتخاب شدند.


 در سياست خارجي طرحي نو دراندازيم 
نويسنده : اشکان بنکدارجهرمي

 انتشار پيام تبريک در صفحه منسوب به حسن‌روحاني رئيس‌جمهور در تبريک سال نو يهودي با واکنش‌هاي گسترده‌اي در رسانه‌هاي خارجي روبه رو شد. روز چهاشنبه صفحه‌اي به نام «دکتر حسن روحاني» در توئيتر متني را به زبان انگليسي اينگونه منتشر کرد: به هنگام غروب آفتاب روز چهارشنبه آغاز سال نو عبري را به همه يهوديان تبريک مي‌گويم. بخش فارسي اين صفحه نيز اين عبارت را منتشر کرده است: «روابط عمومي رياست جمهوري آغاز سال نو کليميان را به هموطنان عزيز کليمي تبريک گفت.»

«روش هشانا» به معني نخستين روز سال نو عبري است. هم اکنون يهوديان سراسر جهان ورود به سال 5774 عبري را جشن مي‌گيرند. روزهاي 4 و 5 سپتامبر امسال (چهارشنبه و پنجشنبه)، نخستين روزهاي سال نو عبري هستند. هم اکنون در ايران 10 هزار يهودي ايراني زندگي مي‌کنند و انجمن کليميان تهران يکي از نهادهايي بود که به نمايندگي از يهوديان ايران انتخاب حسن روحاني به رياست جمهوري را تبريک گفته بود. گرچه مشاور رئيس‌جمهور در واکنش به انتشار اخباري درباره پيام تبريک روحاني به يهوديان جهان در توييتر، بدون تکذيب صدور اين پيام، گفت: «حسن‌روحاني حساب توييتر ندارد و هر خبري از ايشان که رسميت داشته باشد از سوي دفتر رياست جمهوري منتشر مي‌شود.» ولي اين پيام در کوتاه مدتي توانست واکنشهاي زيادي را برانگيزد. سايت سي ان ان آمريکا، روزنامه النهار چاپ بيروت، روزنامه اسرائيلي‌هاآرتس و سايت دويچه وله آلمان از اولين واکنش دهندگان به اين پيام بودند و همگي آن را دليلي بر در پيش گرفتن شيوه‌اي متفاوت از رئيس جمهور قبلي در سياست خارجي دانسته‌اند.

همچنين تصويري از صحبت‌هاي اکانت توئيتري منسوب به جواد ظريف، وزير امور خارجه، در شبکه‌هاي اجتماعي منتشر شده که آرزوي سال خوبي را براي يهوديان ايران و سراسر دنيا دارد. بنا به ادعاي اين سايت، ظريف همچنين گفته که کشورش (ايران) هرگز هولوکاست را انکار نکرده و مردي که برداشت مي‌شد منکر آن است حالا رفته است. البته ظريف ديروز در مطلبي که بر روي صفحه فيس بوکش ارسال کرد از غيرفعال بودن صفحه توئيتر خود خبر داد. درج چنين پيام‌هايي صرفنظر از بررسي صحّت آن شايد بهانه‌اي باشد جهت مرور کلي روند سياست خارجي ايران در چند سال گذشته. نگاهي به تاريخ انقلاب اسلامي گرچه نشان دهنده پيوندي ايدئولوژيک بين آن و مبارزات آزاديخواهانه مردم فلسطين مي‌باشد ولي از همان ابتدا حساب يهوديان و پيروان واقعي حضرت موسي از حساب صهيونيسم، به عنوان يک فرقه نژادپرست، براي مردم مسلمان ايران و سران جمهوري اسلامي جدا بوده است که اين مي‌تواند ريشه در آشتي طلبي ايرانيان و درايت بنيانگذار انقلاب اسلامي، امام خميني (ره)، داشته باشد. گر چه مبناي انقلاب اسلامي حقانيتِ سرشته در ذات آن است اما واکنشهاي بي درنگ و گسترده جهاني در قبال سخنان مقامات ايراني نشان مي‌دهد نمي‌توان هر سخني را از اين جايگاه ابراز نمود. در صحنه سياست هميشه بايد با زيرکي و عقلانيت، مواضع را تبيين نمود که مبادا مورد سوء برداشت و يا حتي سوءاستفاده ديگران قرار گيرد. به عبارت واضحتر، تريبون يک شخصيت سياسي- هرچند به اندازه صفحه‌اي در فضاي مجازي باشد- مورد رصد دقيق ديگر کشورهاست و نتيجتاً هر صحبتي شأن ابراز ازچنين جايگاهي را دارا نمي‌ باشد. در هشت سال گذشته احمدي نژاد بر خلاف پيشينيان خود روشي تهاجمي را در ديپلماسي خارجي برگزيد و در اين مسير، به طور مصداقي، با انکار واقعه هولوکاست راهي در تضاد با تأمين منافع ملي را پيش گرفت. احمدي‌نژاد شايد از ياد برده بود که به عنوان بالاترين مقام اجرايي جمهوري اسلامي است که سخن مي‌گويد نه به عنوان يک پژوهشگر تاريخ. سخنان يک رئيس‌جمهور مي‌تواند بر سرنوشت يک ملت تأثير داشته باشد و نتايج مثبت يا منفي آن تنها گريبانگير فرد گوينده نخواهد بود. واقعا انکار قضيه هولوکاست چقدر توانست افکار عمومي جهان را به سمت جمهوري اسلامي متمايل نمايد و از آن سو آيا ابراز چنين نظراتي نبود که هميشه مورد سوء استفاده گروههاي تندرو حامي اسرائيل در سراسر جهان غرب بر عليه مسلمانان از جمله فلسطينيان قرار مي‌گرفت و باعث مي‌شد که صهيونيست‌ها با مظلوم نمايي بهره کاملي از اين سخنان ببرند؟

اکنون اما دوره بهانه به دست بيگانگان دادن گذشته و وقت آن است که توأمان با اظهار حقانيت خويش، صلح‌طلبي ملت ايران و انزجار از هرگونه ظلم و تعدّي در حق هر قوم و گروهي، چه جنايات هولوکاست و چه صبرا و شتيلا، نشان داده شود تا قطار از ريل خارج شده سياست خارجي به دست دولت يازدهم به مسير اصلي بازگردد و بار ديگر ادبياتي را از مسؤولين جمهوري اسلامي شاهد باشيم درخور جايگاه فرهنگي ملت ايران. ادبياتي که دشمنان افراطي را در صفحه شطرنج سياسي مات نمايد چرا که مطمئناً کم هزينه‌ترين روش مؤثر در تعامل مثبت با دنيا بکارگيري همين ادبيات است که جهان نيز نشان داد تشنه آن است.