نسخه شماره 3271 - 1392/05/30 -

متهم فرزند پنج ساله خودش و هفت ساله صاحبخانه را به قتل رساند
جزئيات قتل هولناک دو کودک


دستگيري سارقان زورگيري با تيزهوشي کارگر «بي آر تي»


تيربرق پرايد را له کرد


قتل خواهر به خاطر سوءظن


يورش پليس به پاتوق اوباش غرب پايتخت


نبود استاندارد ملي در تعيين صلاحيت سيستم‌هاي اطفاي حريق


 متهم فرزند پنج ساله خودش و هفت ساله صاحبخانه را به قتل رساند
 جزئيات قتل هولناک دو کودک 

 رييس پليس آگاهي پايتخت جزئيات جنايت هولناک صبح ديروز تهران را تشريح کرد.

سرهنگ عباسعلي محمديان در گفت‌وگو با ايسنا، در تشريح جزئيات جنايت صبح ديروز در منطقه شوش تهران که منجر به قتل دو کودک خردسال شد، گفت: در ساعت 4:30 بامداد ديروز ماموران کلانتري 116 تهران‌بزرگ، از طريق دريافت پيام از مرکز فوريت‌هاي پليسي 110 در جريان وقوع نزاع و درگيري در خيابان امام موسي صدر قرار گرفتند.

وي با بيان اينکه با حضور ماموران کلانتري، آنان مشاهده کردند مردي حدود 35 ساله در حالي که سلاح‌سرد در دست دارد، در حال فرار است، گفت: اين فرد (مازيار – ق) پس از رويت ماموران پليس با سلاح‌سرد به آنان حمله‌ور شد و بي‌توجه به فرمان ايست ماموران، قصد حمله به آنان را داشت که در لحظات آخر ماموران با رعايت قانون بکارگيري سلاح، اين فرد را از ناحيه دو پا مورد شليک گلوله قرار دادند و وي را دستگير کردند.

رييس پليس‌آگاهي تهران‌بزرگ با بيان اينکه پس از زمين‌گيرشدن «مازيار»، ماموران براي بررسي صحنه نزاع، وارد منزل دو طبقه‌اي شدند، گفت: بررسي‌هاي اوليه نشان داد که اين فرد «مازيار» مستاجر طبقه دوم اين منزل است که بنا به دلايلي که هنوز مشخص نشده است با همسر خود در آن ساعت دچار درگيري مي‌شود. وي با بيان اينکه ماموران در بررسي‌هاي اوليه متوجه شدند که اين فرد با استفاده از سلاح‌سرد نسبت به مجروح‌کردن همسر و فرزندانش اقدام کرده است، گفت: متاسفانه اين فرد پس از مضروب‌کردن دختر پنج ساله‌اش به نام «مهلا»، وي را از طبقه دوم منزل خود به حياط پرتاب مي‌کند که اين کودک خردسال جان خود را از دست مي‌دهد. محمديان با بيان اينکه بررسي‌ها نشان داد که به دليل سر و صداي ايجاد شده منجر به نزاع، صاحبخانه اين فرد که زني مسن بود به طبقه بالا مراجعه مي‌کند، گفت: «مازيار» در حالي که قصد فرار داشت، با زن صاحبخانه مواجه مي‌شود که به طرف آنان نيز حمله و علاوه بر مضروب‌کردن اين فرد، اقدام به ضرب و شتم فرزندان صاحبخانه نيز مي‌کند که متاسفانه بر اثر شدت جراحات وارده، دختر هفت ساله اين زن به نام «بهاره»‌ نيز جان خود را از دست مي‌دهد.

به گفته وي، با حضور عوامل اورژانس تهران، همسر و فرزند «مازيار» و همچنين پسر 15 ساله صاحبخانه و همچنين زن صاحبخانه به بيمارستان منتقل شدند.

رييس پليس‌آگاهي تهران‌بزرگ با بيان اينکه ماموران در بررسي صحنه جرم، موادمخدر يا وسايل استعمال آن را يافت نکردند، گفت: مسلم است که اين فرد در هنگام دستگيري حالت طبيعي نداشته و تحقيقات از اين فرد ادامه دارد. اما از آنجايي که «مازيار» در لحظات اوليه قادر به بازجويي نبود، در حال حاضر ماموران در بيمارستان مستقر هستند تا نسبت به بازجويي از اين فرد اقدام کنند. محمديان با بيان اينکه به دليل جراحت ساير مصدومان نيز، بازجويي از اين افراد به زمان بهبودي موکول شده است، گفت: با اين حال بررسي و تعيين علت اصلي اين حادثه توسط ماموران پليس آگاهي و همچنين قاضي اين پرونده ادامه دارد و قطعا با کسب اطلاعات بيشتر، موضوع از طريق رسانه‌ها به اطلاع مردم مي‌رسد.


 دستگيري سارقان زورگيري با تيزهوشي کارگر «بي آر تي» 

 گروه حوادث: دو برادر که با همدستي دختر جواني در پوشش مسافربر ، طعمه هاي خود را سرکيسه مي کردند با تيزهوشي کارگر خطوط «بي آر تي» شناسايي و دستگير شدند. در روز يازدهم مرداد ماه سال‌جاري فردي با مراجعه به کلانتري 144 جواديه تهرانپارس به مأموران اعلام کرد که توسط سرنشين يک دستگاه خودرو پرايد سفيد رنگ که يک نفر از آنها خانم جواني بوده، به شيوه سرقت در پوشش مسافرکش مورد زورگيري و سرقت وجوه نقد قرار گرفته است .

با تشکيل پرونده مقدماتي با موضوع «سرقت به عنف» و به دستور شعبه سوم دادياري دادسراي ناحيه 27 تهران، پرونده جهت رسيدگي تخصصي در اختيار اداره پنجم پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفت .

اظهارات مالباخته

مالباخته پس از حضور در اداره پنجم آگاهي، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت‌: «در ساعت 20:30 روز دهم مرداد92 در سه راه تهرانپارس و به مقصد خيابان جشنواره سوار يک دستگاه خودرو پرايد سفيد رنگ شدم ؛ داخل ماشين علاوه بر راننده ، يک خانم در صندلي جلو و يک آقا در صندلي عقب حضور داشتند ؛ پس از طي مسافتي کوتاه، راننده پرايد به بهانه پنچرشدن لاستيک خودرو به يکي از
کوچه هاي فرعي تغيير مسير داد که با اعتراض من روبرو شد اما ناگهان دو سرنشين خودرو با تهديد چاقو مرا از ناحيه ساعد دست چپ مورد ضرب و جرح قرار دادند و پس از سرقت گوشي تلفن همراه و 200 هزار تومان وجه نقد، مرا از ماشين پياده و متواري شدند».

شناسايي خودرو پرايد

با آغاز تحقيقات و همزمان با چهره نگاري تصاوير سارقين، کارآگاهان با هدايت شاکي به محل وقوع جرم رفته و در تحقيقات ميداني از محل رهايي مالباخته اطلاع پيدا کردند که اين محل در نزديکي استقرار کارکنان ايستگاه BRT است ؛ يکي از کارکنان شرکت واحد پس از اطلاع از موضوع به کارآگاهان عنوان داشت‌: «بنده در روز حادثه شاهد پرتاب شدن مالباخته از خودروي پرايد سفيدي بودم و به همين علت اقدام به ثبت شماره پلاک خودرو کردم».

دستگيري اعضاي گروه سارقين

با شناسايي هويت مالک خودرو پرايد به نام «محمد . ق» ( 25 ساله )، تصوير مالک خودرو به رويت مالباخته رسيد که بلافاصله توسط مالباخته مورد شناسايي قرار گرفت .

با شناسايي هويت يکي از اعضاي گروه سارقان، کاراگاهان در ادامه تحقيقات خود و با مراجعه به محل سکونت «محمد . ق» 15 متري اول افسريه مراجعه و در تحقيقات پليسي اطلاع پيدا کردند که وي از اين محل به مکان ديگري نقل مکان کرده که در ادامه مخفيگاهش در منطقه‌اي ديگر در افسريه شناسايي شد.

با شناسايي مخفيگاه و هويت يکي از سارقان (محمد . ق)، کارآگاهان اداره پنجم در ساعت 2 روز 23 مرداد92 پس از اطمينان از حضور متهم در مخفيگاهش، اقدام به دستگيري محمد . ق کردند ؛ بلافاصله تحقيقات جهت شناسايي دو عضو ديگر گروه آغاز و محمد در همان مراحل اوليه تحقيقات، به زورگيري و ارتکاب سرقت هاي مشابه و معرفي دو همدست خود اعتراف کرد.

در بررسي اعترافات بدست آمده از محمد، کارآگاهان اطلاع پيدا کردند که وي با همدستي برادرش به نام علي ( 29 ساله ) و خانم جواني به نام زهره ( 24 ساله ) اقدام به زورگيري در مناطق شرق تهران کرده که با شناسايي مخفيگاه دو عضو ديگر گروه، «علي» و «زهره» نيز در همان شب دستگير و هر سه متهم جهت انجام تحقيقات در خصوص جرايم ارتکابي به اداره پنجم منتقل مي شوند .

سرهنگ کارآگاه علي غياثوند ، معاون مبارزه با سرقت هاي خاص پليس آگاهي تهران بزرگ‌، با اعلام اين خبر گفت‌: «با شناسايي متهمان از سوي مالباخته و اعتراف صريح متهمان به سرقت هاي مشابه در مناطق مختلف بويژه در شرق تهران، قرار قانوني از سوي مقام محترم قضايي صادر و متهمان جهت انجام تحقيقات تکميلي و شناسايي ساير جرايم در اختيار اداره پنجم پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفته‌اند‌؛ لذا از کليه مالباختگاني که توسط سرنشينان يک دستگاه خودرو پرايد سفيد رنگ داراي دو سرنشين مرد و يک سرنشين خانم مورد زورگيري و سرقت اموال قرار گرفته اند دعوت مي شود تا جهت شناسايي متهمان و طرح و پيگيري شکايات خود به اداره پنجم پليس آگاهي تهران بزرگ واقع در خيابان وحدت اسلامي مراجعه کنند».


 تيربرق پرايد را له کرد 

يک تير چراغ‌برق روي يک دستگاه سواري پرايد سقوط کرد. سيد جلال ملکي، سخنگوي سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهرداري تهران در گفت‌وگو با ايسنا،در تشريح جزئيات اين خبر گفت: حوالي ساعت 20 روزدوشنبه وقوع يک مورد حادثه سقوط تير چراغ‌برق روي سواري پرايد به سامانه 125 اطلاع داده شد که پس از آن ستاد فرماندهي آتش‌نشانان ايستگاه 22 و نجات شش را به محل حادثه واقع در خاني‌آباد نو بعد از خيابان شقايق اعزام کرد. وي افزود: پس از حضور آتش‌نشانان در محل مشخص شد که يک دستگاه سواري پرايد در حال حرکت در خيابان بوده که به دليل نامشخصي از مسير خود منحرف و با تير چراغ‌برق برخورد کرده است. سخنگوي سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهرداري تهران با بيان اينکه پس از اين برخورد، تير چراغ‌برق به روي پرايد سقوط کرده و آن را کاملا له کرده بود، اظهارکرد: آتش‌نشانان پس از قطع برق خودرو و ايمن‌سازي محل، عمليات خود براي نجات راننده اين خودرو سواري را که به شدت آسيب‌ ديده و در کابين محبوس شده بود، آغاز کردند. ملکي با بيان اينکه آتش‌نشانان راننده سواري پرايد که مردي 30 ساله بود را خارج و به عوامل اورژانس مستقر در محل حادثه تحويل دادند، اظهارکرد: پس از آن با جابجا کردن تيرچراغ‌برق، مسير را بازگشايي کرده و به عمليات خود خاتمه دادند.


 قتل خواهر به خاطر سوءظن 

پسر جنايتکار که به خاطر سوء ظن خواهرش را به قتل رسانده بود، در جريان بازسازي صحنه قتل به تشريح جنايت خود پرداخت.به گزارش مهر، چندي قبل ماموران پليس آگاهي شهرستان کازرون در جريان کشف جسد زن جواني در يکي از جاده‌هاي اطراف اين شهر قرار گرفتند. تيم پليسي پس از حضور در محل دريافتند، جسد متعلق به زن جواني است که با ضربه‌هاي چاقو از پا درآمده و عامل يا عاملان جنايت جسد را پس از قتل در آن منطقه رها کرده‌اند. از سوي ديگر به دليل سرقت نشدن طلاهاي مقتول احتمال قتل با انگيزه سرقت منتفي شد و کارآگاهان احتمال دادند زن ناشناس قرباني انتقامي کور شده است. پس از تحقيقات مقدماتي جسد به پزشکي قانوني منتقل شد و تيمي از ماموران تجسس‌ها براي افشاي راز اين جنايت را آغاز کردند. همزمان با اين جنايت خانواده زن جواني به نام نيلوفر با مراجعه به پليس از ناپديد شدن مرموز دخترشان خبر دادند که با بررسي اين شکايت مشخص شد جسد کشف شده متعلق به نيلوفر است. با شناسايي هويت مقتول روند رسيدگي به اين پرونده وارد مرحله تازه اي شد. تجسس هاي پليس نشان داد، زن جوان چند ماه قبل به دليل اختلافاتي که با همسرش داشت از او جدا شده بود. از سوي ديگر نيلوفر به خاطر رفتارش رابطه خوبي با خانواده اش نداشت و با يکي از برادرانش چند بار درگير شده بود. ماموران با کشف اين سرنخ تحقيقات را بر روي خانواده زن جوان متمرکز کردند که يکي از برادرهايش به قتل اعتراف کرد و گفت : رفتارهاي خواهرم پس از جدايي از همسرش باعث آبروريزي ما شده بود. چند بار به او تذکر دادم اما هيچ تغييري در رفتارش نداد. روز حادثه يکي از بستگانمان به خانه ما آمد و به من گفت تو اگر غيرت داشتي نمي گذاشتي خواهرت آبرويتان را ببرد. با اين شنيدن اين حرف ها عصباني شدم و با ضربه هاي چاقو خواهرم را کشتم. بعد هم جسدش را در حاشيه جاده رها کردم. با اعتراف متهم ، ماموران و بازپرس جنايي او را به محل جنايت بردند که متهم به بازسازي جنايت خود پرداخت. پسر جنايتکار هم اکنون در زندان به سر مي برد تا به زودي پاي ميز محاکمه قرار بگيرد.


 يورش پليس به پاتوق اوباش غرب پايتخت 

با اقدام ضربتي سرکلانتري دوم تهران‌بزرگ، پاتوق دعواي اراذل و اوباش در انتهاي سيمون بوليوار متلاشي شد. به گزارش ايسنا، با توجه به گزارشات مردمي ارسال شده به سامانه 110 مدتي منطقه چهارديواري در انتهاي سيمون بوليوار به محل تجمع اراذل و اوباش تبديل شده بود که اين تجمع نه تنها باعث ايجاد رعب و وحشت براي مردم و مزاحمت براي نواميس شد بلکه اين محل به پاتوقي براي دعواي اراذل و اوباش مبدل شده بود. در اين محل تاکنون چندين درگيري خونين بين اراذل و اباش رخ داده که اين منطقه با اقدام ضربتي سرکلانتري دوم تهران و به فرماندهي کلانتري 140 باغ‌فيض پاکسازي شد. در راستاي طرح امنيت محله‌محور اين عمليات همچنان در اين منطقه در حال اجرا است و بر اين اساس تاکنون بيش از هشت تن دستگير و چند دستگاه از خودروهاي اراذل و اوباش توقيف شد.


 نبود استاندارد ملي در تعيين صلاحيت سيستم‌هاي اطفاي حريق 

گروه حوادث: کارشناس سيستم‌هاي اعلام و اطفاي حريق گفت: يکي از چالش‌هاي موجود در سيستم‌هاي اعلام و اطفاي حريق، نبود استاندارد ملي در خصوص تعيين صلاحيت تجهيزات وارداتي و انطباق تجهيزات توليد داخل با شرايط مصرف در کشور است. اخوان، کارشناس سيستم‌هاي اعلام و اطفاء حريق در حاشيه پنجمين نمايشگاه سيستم ايمني و حفاظت گفت: يکي از چالش‌هاي موجود در سيستم‌هاي اعلام و اطفاي حريق نبود استاندارد ملي در خصوص تعيين صلاحيت تجهيزات وارداتي و انطباق تجهيزات توليد داخل با شرايط مصرف در کشور است، کشورهايي که در زمينه اعلام و اطفاء حريق پيشرفته هستند، قوانين بين‌المللي را در اين زمينه تدوين کردند که کشورمان نيز از همين استانداردها استفاده مي‌کند در حالي که اين استانداردها بايد با شرايط جاري کشور منطبق و بازنگري شوند. اين کارشناس سيستم‌هاي اعلام و اطفاء حريق تصريح کرد: متاسفانه با توجه به عدم وجود آزمايشگاه‌هاي حرفه‌اي ويژه حريق و نبود امکانات آزمايشگاهي و مکانيکي براي بررسي محصولات داخلي يا خارجي صرفا به بررسي تاييديه‌هاي بين‌المللي محصولات وارداتي اکتفا مي‌شود که بيش‌از 50 درصد محصولات وارداتي فاقد استانداردهاي لازم است. اخوان اظهار کرد: در حال حاضر مسئوليت آن با سازمان آتش‌نشاني است ولي بايد تعاملي با سازمان آتش‌نشاني و گمرکات کشور به وجود بيايد تا از ورود محصولات فاقد استاندارد جلوگيري و به منظور افزايش سطح ايمني عمومي و آگاهي مشتريان اقدام پذيرد.