نسخه شماره 3269 - 1392/05/28 -

آغاز فشارهاي ديپلماتيک به ارتش مصر
توهم چندگانه درباره قاهره
البرادعي رهسپار وين شد

بازداشت پدرخوانده کارتل‌هاي مکزيک


نقش اخوان و آمريکا در تاسيس القاعده


درگيري در منطقه زينبيه


افزايش کشته‌هاي بمب گذاري بيروت


هراس مخالفان اسد از القاعده

اسکاتلنديارد پس از 16 سال آغاز کرد:
بازگشايي راز قتل پرنسس دايانا


روزهاي سرنوشت ساز آنگلا مرکل


رويداد


اخبارکوتاه


 آغاز فشارهاي ديپلماتيک به ارتش مصر
 توهم چندگانه درباره قاهره 
 البرادعي رهسپار وين شد

 گروه بين‌الملل: يک روز پس از تخليه حدود چهار صد تن از هواداران محمد مرسي، رييس جمهور برکنار شده مصر، از مسجد الفتح در مرکز قاهره توسط نيروهاي ارتش اين کشور، به نظر مي‌رسد آرامش نسبي به پايتخت باز گشته است. الاهرام و الاخبار مصر گفته‌اند اين عمليات پس از گفت‌وگو با تحصن‌کنندگان و «تامين خروجي امن» براي آن‌ها صورت گرفت.

پيش از آن، خبرگزاري‌ها گزارش داده بودند که ميان نيروهاي امنيتي و تجمع‌کنندگان در محل تيراندازي‌هايي صورت گرفته است. مقام‌هاي مصري گفته‌آند که 385 نفر از تجمع‌کنندگان در مسجد فتح بازداشت شده‌اند.با اين حال، اخوان‌المسلمين از هواداران خود خواسته يکشنبه بعد از ظهر در اعتراض به اين اقدام ارتش تظاهرات کنند. اين در حالي است که کابينه دولت موقت در حال بررسي انحلال اين تشکل سياسي است.يکي از ساکنان قاهره مي‌گويد: «اين کار اخوان المسلمين درست نيست. آنها همه چيز را تخريب کردند. آنها حتي مسجدي که متعلق به خدا هست را هم تخريب کردند. درست نيست که خانه خدا را هم دست خوش اين مسائل کنند. خدا مصر، جوانان و ارتش آن را حفظ کند.» شهروند ديگري هم مي‌گويد: «واقعا از اين همه حوادث خونبار در مصر احساس ناراحتي مي‌کنم. نمي‌دانم چه کساني هستند که نمي‌خواهند مصر از اين بحران عبور کند. آيا آنها از اخوان امسلمين هستند يا از مخالفان آنها. هر کسي که از بي ثباتي در کشور حمايت کند بايد مجازات شود.»

غارت ميراث فرهنگي مصر

در ميان تمامي شورش‌ها و آشوب‌ها در مصر، موزه ملي مشهور «ملوي» شهر المنياء بدون توجه مسئولان غارت شد. تصاويري از اشياي هنري تخريب شده و غرفه‌هاي خالي اشياي هنري و قديمي در حالي منتشر شد که حاميان محمد مرسي، رئيس‌جمهوري مخلوع اين کشور با نيروهاي امنيتي مصر در مسجدي در قاهره، سرگرم درگيري مسلحانه بودند. بر اساس بيانيه وزارت ميراث فرهنگي مصر، موزه شهر المنياء احتمالا توسط غارت‌گران مورد حمله قرار گرفته و برخي از آثار و اشياي هنري آن به تاراح رفته يا تخريب شده است. در بيانيه رسمي اين وزارتخانه، حاميان حزب
اخوان المسلمين از عاملان غارت و تخريب اموال و اشياي اين موزه تاريخي معرفي شده‌اند.

هنوز مشخص نيست که چه اشيا و آثار هنري ناپديد شده است. فهرستي از اشياي اين موزه در حال تهيه است تا مقام‌هاي مصري مطمئن شوند اشياي به سرقت رفته از کشور قاچاق نمي‌شوند.

آخرين تلفات و فشار ديپلماتيک

وزارت بهداشت مصر مي‌گويد که در خشونت‌هاي روز شنبه اين کشور، دستکم 173 نفر کشته‌ شده‌اند که 95 نفر از آن‌ها در قاهره جان خود را از دست دادند؛ گروه اخوان المسلمين شمار کشته‌شدگان شنبه را حدود 250 نفر اعلام کرده است. آمار رسمي از کشته شدن دست‌کم 750 نفر از روز چهارشنبه تا کنون حکايت دارد. اتحاديه اروپاهم گفته است که روابط با مصر را در طي روزهاي آينده مورد بررسي قرار خواهد داد. در همين رابطه هرمان ون رمپوي، رئيس شوراي اروپا و خوزه مانوئل باروسو، رئيس کميسيون اروپا در بيانيه اي ضمن هشدار به ارتش و دولت موقت مصر گفته اند که اين اتحاديه آماده تجديد نظر در روابط با مصر است.

در اين بيانيه از تمامي گروه‌ها در آن کشور خواسته شده تا ضمن خويشتنداري از بروز خشونت‌هاي بيشتر جلوگيري کنند. در بخش ديگري از اين بيانيه گفته شده که اتحاديه اروپا با همکاري شرکاي منطقه‌اي و بين‌المللي مصر در تلاش‌ها براي خاتمه دادن به خشونت‌ها در آن کشور و از سرگيري گفت‌وگوهاي سياسي و بازگرداندن روند دموکراتيک به مصر مشارکت خواهد داشت. در اين بيانيه با تاکيد بر اين که ادامه خشونت‌ها مي‌تواند به عواقبي غير قابل پيش‌بيني براي مصر و منطقه منجر شود، گفته شده که اين وظيفه ارتش و دولت است که آرامش را به کشور بازگرداند.

در همين حال، اخوان المسلمين از هوادارانش خواسته تا امروز به اعتراضات بيشتري دست بزنند.

تفاهم پنهان

روزنامه الشروق مصر از جزئيات استعفاي محمد البرادعي پرده برداشت و نوشت: وي در نشست شوراي دفاع ملي اعتراض خود را نسبت به تصميم پايان دادن به تحصن حاميان محمد مرسي اعلام کرد. به نوشته اين روزنامه، محمد البرادعي معاون مستعفي عدلي منصور رئيس‌جمهور موقت مصر در امور بين‌الملل، در نشست شوراي دفاع ملي اعتراض خود را نسبت به تصميم پايان دادن به تحصن اخوان المسلمين در ميدان رابعه العدويه و النهضه اظهار کرد. وي همچنين هرگونه موافقتش را با اين تصميم در جلسه کابينه تکذيب کرد و گفت: تحت هيچ شرايطي با چنين تصميمي موافق نبودم.

محمد البرادعي پيشتر در استعفانامه خود عنوان کرده بود که راه‌حل‌هاي جايگزيني براي پايان دادن به تظاهرات اخوان المسلمين که راه حل‌هاي مورد قبولي بودند، وجود داشت که مي‌توانست ما را به آشتي ملي سوق دهد. البرادعي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: امور همچون گذشته پيش رفت و تجربه‌هاي مشابه نشان داده است که در نهايت آشتي محقق خواهد شد اما به بهايي سنگين که به نظر من مي‌توانستيم جلوي آن را بگيريم. محمد البرادعي در نامه خود به عدلي منصور نوشته بود: برايم سخت است که مسووليت تصميم‌هايي را بر عهده‌ بگيرم که با آن موافق نيستم و از پيامدهاي آن بيم دارم. من نمي‌توانم مسووليت ريخته شدن حتي يک قطره خون مردم را در برابر خدا، وجدان و مردمم برعهده بگيرم به ويژه اينکه ايمان دارم که مي‌توانست جلوي اين همه خونريزي گرفته شود.

در عين حال يک منبع خبري نزديک به البرادعي از جزئيات توافقنامه‌اي که در آستانه اجرايي شدن بود، پرده برداشت که به موجب آن اخواني‌ها با خالي کردن نيمي از ميدان رابعه العدويه و عدم برگزاري تظاهرات و عدم صدور بيانيه‌اي در محکوميت خشونت موافقت مي‌کردند و متقابلا دولت بايد «سعد کتاتني» و «ابو العلا ماضي» را آزاد کرده و براي رسيدن به توافقي گسترده‌تر قدم در روند سياسي فراگير مي‌گذاشت.

اين منبع خبري افزود: آمريکا، اتحاديه اروپا، امارات و قطر نيز از اين توافقنامه استقبال کردند.

اما اين منبع خبري معتقد است که تصميم پايان دادن به تظاهرات‌ها تصميمي از پيش گرفته شده و به برکت تلاش برخي کشورهاي حاشيه خليج فارس بود آن هم به اين بهانه که اخواني‌ها هرگز دنبال راه حل مسالمت‌آميز نخواهند بود.

خروج البرادعي

محمد البرادعي، معاون مستعفي رياست‌جمهوري مصر يکشنبه قاهره را به مقصد وين ترک کرد. ديروز، هواپيماي حامل البرادعي با يک ساعت و نيم تاخير به سمت اتريش پرواز کرد.البرادعي در سکوت تمام و تنها با لبخندي به خبرنگاراني که از وي پرسش‌هاي گوناگون مي‌کردند وارد سالن ترانزيت فرودگاه شد.البرادعي که با روي کار آمدن دولت جديد در مصر به عنوان معاون رئيس جمهوري در امور بين‌الملل انتخاب شد، پس از حوادث خونين روز چهارشنبه از اين سمت استعفا داد.

توهم چندگانه درباره مصر

در مساله مصر دو توهم وجود دارد. نخستين توهم در نمايندگي اسلام از سوي اخوان المسلمين و شيوه حکومت آن است. براين اساس به قدرت رسيدن اين حزب به عنوان مقدمه اي براي تحقق روياي خلافت اسلامي بوده است. اين رويا يا توهم از يک سو از ميراث تاريخي مفهوم خلافت نشات مي‌گيرد و از سوي ديگر از اين ديدگاه اخوان المسلمين و گروه‌هاي مشابه آن در کشورهاي مختلف عربي و اسلامي نشات مي‌گيرد که تصور مي‌کنند روششان برگرفته از شريعت است و راه حل اسلامي مشکلات کنوني هستند. اين ادعاها چيزي بهره برداري از عواطف ملتهاي اسلامي به هدف تحقق اطماعشان نيست. توهم دوم موضوع دمکراسي است که اخوان المسلمين را به رياست جمهوري مصر رسانده است. اين دمکراسي از نوعي بود که چيزي جز جنبه حق انتخاب و صندوقهاي راي آن محقق نشد. کساني که خوشحال شدند از اينکه توانستند دمکراسي را محقق کنند، نفهميدند مردمي که حق دارند انتخاب کنند همچنين حق دارند از کساني که به آنها راي دادند سلب اعتماد کنند و نفهميدند درصد کم (آراء ) و شرايط استثنايي که يک حزب ايدئولوژيک را در مصر به قدرت رساند ، به اينها حق نمي‌دهد جامعه مصر را به يک گروه تبديل کنند و مصالح حزبي را بر مصالح يک امت ترجيح دهند. توهم دمکراسي و توهم اخواني گري در مصر و خارج از مصر سبب پيچيده شدن مساله مصر و تبديل آن از يک مساله داخلي مصري به مساله عربي اسلامي بين‌المللي است .اين طرز تلقي براساس احترام به حق ملت مصر در حل مسائل داخليش نيست به گونه اي که براي بسياري که روياي دمکراسي در سر دارند و غرق در ايدئولوژي هستند زمين حاصلخيزي فراهم مي‌کند از طرف ملت مصر حرف بزنند.


 بازداشت پدرخوانده کارتل‌هاي مکزيک 

 سربازان مکزيکي ماريو رميرز تراوينو، رييس يکي از بزرگترين شبکه‌هاي قاچاق کوکائين و ماريجوانا آن کشور را بازداشت کرده‌اند. او که شبکه موسوم به ‘گالف’ (خليج) را اداره مي‌کرده، دومين بازداشتي بزرگ در جنگ دولت جديد مکزيک عليه قاچاقچيان است.

دولت ايالات متحده آمريکا پيشتر مبلغ پنج ميليون دلار جايزه براي بازداشت ماريو رميرز تراوينو ارائه داده بود و دولت مکزيک هم جايزه اي سه ميليون دلاري تعيين کرده بود.

گزارش‌هاي رسيده از مکزيک حکايت از آن دارند که تراوينو در يک عمليات مشترک ميان ارتش و تفنگداران دريايي در شمال آن کشور بازداشت شد.

وزارت دادگستري مکزيک بازداشت تراوينو را که از سال 2006 تحت تعقيب بوده، تاييد کرده است.

مقامات مکزيکي مي‌گويند او به دنبال ترکيب دو شبکه گالف و زتا به يک شبکه بزرگ قاچاق بوده است. اين دو شبکه تا سال 2010 يک سازمان بودند.

ماه گذشته، دولت مکزيک اعلام کرد که ميگل آنخل تروينو مورالس، رييس شبکه مخوف زتا بازداشت شده است.

دولت جديد مکزيک که دسامبر سال گذشته سر کار آمد گفته است که با قاچاق در همه سطوح مقابله خواهد کرد.

مکزيک راه اصلي قاچاق کوکائين و ماريجوانا، که عمدتا در آمريکاي جنوبي توليد شده، به ايالات متحده آمريکاست.


 نقش اخوان و آمريکا در تاسيس القاعده 

 ضاحي خلفان، در صفحه شخصي خود در پايگاه اجتماعي تويتر از باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا و رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه به خاطر مواضعشان درقبال مصر و اخوان المسلمين به شدت انتقاد کرد.

رئيس پليس دبي گفت: اوباما فراموش کرده که القاعده زاده اخوان المسلمين است. در آمريکا يک شهروند تنها به خاطر مخالفت با دستورات پليس در رانندگي کشته مي‌شود. من مي خواهم از اوباما بپرسم پس حق ديگر انسان‌ها چه مي‌شود؟

الخلفان افزود: القاعده در درجه اول ساخته دست آمريکا و زاده اخوان المسلمين است.

رئيس پليس دبي در ادامه با انتقاد از دستگاه قضايي مصر گفت: آيا دستگاه قضايي مصر نمي‌خواهد براي پرداخت غرامت به کساني که از اقدامات جنايتکارانه اخوان المسلمين خسارت ديده‌اند، اموال
اخوان المسلمين را مصادره کند؟

اين مسئول اماراتي خاطر نشان کرد: اردوغان نيز با اتنقاداتش از حاکمان جديد مصر، به روابط کشورهاي عربي ضررهاي زيادي وارد کرده است. اردوغان که منتقدانش ازوي با عناويني چون "موش" ياد مي‌کنند، و با هرگونه دخالت غربي و عربي در کشورش مخالف است، چطور خودش در امور داخلي مصر دخالت مي‌کند؟ آيا دنبال پايه گذاري مجدد حکومت عثماني است؟ وي ادامه داد: اخوان المسلمين عليه ملت، پليس، ارتش، الازهر، دستگاه قضايي و رسانه‌هاي مصر وارد جنگ شده است. اما چيزي که مشخص است اين است که اخوان المسلمين نمي تواند آينده مصر را بسازد.


 درگيري در منطقه زينبيه 

 شبکه خبري العربيه از تشديد درگيري‌ها براي دومين روز متوالي در اطراف حرم حضرت زينب (س) در نزديکي دمشق خبر داد.

گردان‌ ابوالفضل العباس (ع) وابسته به حزب الله لبنان عمليات خود در نزديکي حرم حضرت زينب (س) در دمشق را براي پاکسازي اين منطقه از گروه‌هاي تکفيري و تروريستي براي دومين روز پياپي ادامه داد. بنا به گزارش شبکه العربيه در دو روز گذشته گردان ابوالفضل عباس حملات گسترده‌اي را به مقر گروه‌هاي تروريستي در منطقه سيدة‌زينب، و شهرک الحجيره، که محل اصلي تجمع تروريست‌هاست انجام داده و درگيري‌ها ميان ارتش آزاد با نيروهاي حزب‌الله و ارتش سوريه ادامه دارد. درهمين حال، رئيس‌جمهوري سوريه با تاکيد بر اهميت نقش احزاب داخلي در تقويت ‌آگاهي ملي نسبت به توطئه‌هاي دشمنان براي تجزيه منطقه تاکيد کرد، نظام سوريه از تلاش‌هاي سازنده براي حل و فصل سياسي بحران کشور استقبال مي‌کند. از سوي ديگر،بازرسان سازمان ملل که بر اساس توافق اين سازمان با دولت سوريه وظيفه بررسي احتمال استفاده از سلاح‌هاي شيميايي در درگيري‌هاي سوريه را دارند، امروز از طريق گذرگاه مرزي الجديده در مرز لبنان و سوريه وارد خاک سوريه شدند.


 افزايش کشته‌هاي بمب گذاري بيروت 

رويترز: منابع امنيتي لبنان از کشف و ضبط يک خودرو حاوي 250 کيلوگرم مواد منفجره در جنوب بيروت خبر دادند. بنا به اعلام وزارت بهداشت لبنان شمار کشته‌هاي بمبگذاري اخير در بيروت به 27 تن رسيد. علاوه بر اين 336 نفر نيز در اين انفجار زخمي شده‌اند. ه اين ترتيب اين انفجار پس از انفجاري که در سال 2005 رفيق حريري، نخست‌وزير اسبق لبنان در آن به همراه 22 تن ديگر کشته شد، يکي از مرگبارترين مواردي است که در لبنان رخ مي‌دهد.3روز پيش بمبي در جنوب بيروت در نزديکي ساختماني متعلق به گروه حزب الله لبنان منفجر شد. اين انفجار در يکي از مناطق شيعه نشين بيروت و يکي از محله‌هاي اصلي تحت کنترل حزب‌الله روي داد. درهمين حال،سعد الحريري، نخست‌وزير اسبق لبنان و از رهبر جريان المستقبل در صفحه شخصي‌اش در يکي از پايگاه‌هاي اجتماعي مدعي شد: حزب‌الله کشور را اينچنين عميق به آتش جنگ سوريه کشانده است. اين اظهارات الحريري در واکنش به اظهارات اخير سيد حسن نصرالله، دبيرکل حزب الله مبني بر آمادگي‌اش براي حضور شخصي در جنگ سوريه ايراد شد.


 هراس مخالفان اسد از القاعده 

 روه‌هاي سکولار سوريه از گسترش حضور گروه‌هاي وابسته به القاعده در کشورشان احساس خطر مي‌کنند.

به گزارش شبکه تلويزيوني الجزيره انگليسي، بسياري از فعالاني که براي مخالفتي غيرخشونت آميز و داشتن سوريه اي دموکراتيک تلاش مي‌کنند، مجبور هستند اين کشور را ترک کنند. آنها که مدت‌ها تحت تعقيب رژيم سوريه بودند، اکنون با تهديد گروه‌هاي وابسته به القاعده مواجهند که خواهان شکل گيري کشوري اسلامي در سوريه هستند.

به گزارش زينا خُدر از ترکيه، برخي فعالان مدني و سکولار سوريه نظير خولا الرافع و الوان زعاتر اکنون در تبعيد در ترکيه به سر مي‌برند. افراد بسياري مانند آنها مجبور شده اند نه به علت فعاليت‌هايي که عليه رژيم اسد داشته اند،بلکه به علت خطري است که از جنگ داخلي سوريه ايجاد شده است -خطر گروه‌هايي که مي‌خواهند دولتي اسلامي‌در سوريه ايجاد کنند- کشورشان را ترک کنند. خولا الرافع مي‌گويد شرايط سوريه بسيار تغيير کرده است. ديگر احساس نمي‌کنيم در زادگاه خود هستيم.

اين فعالان از فشار اقدامات گروه‌هاي وابسته به القاعده که راهي سوريه شده اند، مجبور به ترک کردن کشور خود شده اند.


 اسکاتلنديارد پس از 16 سال آغاز کرد:
 بازگشايي راز قتل پرنسس دايانا 

 گروه بين‌الملل: کشف سرنخ و اطلاعاتي جديد در مورد مرگ مشکوک «پرنسس دايانا» و نامزد او «دودي الفايد» موجب شده تا اسکاتلنديارد (پليس بريتانيا) در آستانه آغاز تحقيقاتي جديد در مورد اين پرونده باشد. برخي از اين نشريات بريتانيا همچون هفته نامه هاي ساندي اکسپرس و مردم people گزارش داده اند که بر اساس اطلاعات جديد که در اختيار پليس قرار گرفته است، مرگ پرنسس دايانا نه «تصادف» بلکه «قتل» خوانده شده و حتي پاي ماموران نيروهاي ويژه ارتش بريتانيا موسوم به اس اي اس نيز به اين پرونده باز شده است.

گفته شده، اين اطلاعات ابتدا در جريان دادگاه يکي از ماموران اس اي اس که اخيرا به دليل نگهداري سلاح و مهمات غيرمجاز محاکمه و محکوم شد، مطرح شده بود و سپس براي پيگيري به پليس ارجاع شد. مطابق اسناد جديد، گويا يکي از اعضاي ارتش بريتانيا اقدام به قتل دايانا و نامزدش کرده است. اسکاتلند يارد در اين رابطه اعلام داشت در حال بررسي اطلاعات جديد و سنجش اعتبار و درستي آن هاست. گفته مي‌شود يکي از تک تيراندازان ارتش بريتانيا در دست نوشته هفت صفحه‌اي خود به همسرش، مدعي شده بوده فرمانده يکي از ارگان‌هاي ارتش اين کشور در توطئه «قتل» پرنسس دايانا دست داشته است. اسکاتلنديارد به جزئيات بيشتري از اين موضوع و يا نام فرد مدعي اشاره اي نکرده است. پرنسس دايانا به هنر علاقه داشت اما عمده شهرت وي بخاطر فعاليت‌هاي عام المنفعه و اجتماعي بوده است. وي با تأسيس و يا همکاري با چندين موسسه خيريه، به مدرسه‌سازي، خانه‌سازي و کمک به بينوايان و دردمندان پرداخت. وي کمکهاي شايان توجهي به جذاميان، مبتلايان به ايدز و آسيب ديدگان از مين در کشور آنگولا انجام داد. وي در سفر به مناطق بحران زده و محروم مانند آفريقا و بوسني و هرزگوين با جديت به دلگرمي دادن به محرومان و آسيب ديدگان پرداخت و با کساني چون نلسون ماندلا، مايکل جکسون و مادر ترزا ديدار کرد.

علاوه بر اين وي به عنوان همسر وليعهد او را در سفرهاي کاري همراهي مي‌کرد. او با چارلز به کشورهاي ايالات متحده، کانادا، ايتاليا، قلمروهاي همسود و برخي از کشورهاي آفريقايي و آسيايي سفر کرد. او همچنين برخي از سفرهاي خود را به تنهايي انجام مي‌داد و از بيمارستان ها و مکان هاي عمومي بازديد مي‌کرد. همچنين وي به عنوان همسر وليعهد از وظايف ويژه اي نيز برخوردار بود.

شهرت و محبوبيت دايانا و چارلز باعث شد تا کوچک‌ترين کارهاي آنان نيز توسط رسانه‌ها و پاپاراتزي‌ها پوشش داده شود و بسياري از مسائل خصوصي آنان در مطبوعات منعکس گردد. از جمله آنان روابط نامشروعي که چارلز پيش از زندگي با دايانا داشت. در تمام اين سال‌ها دايانا و چارلز از خبرسازترين افراد پادشاهي متحده بودند.

اين دو از سال 1992 جداي از هم زندگي کردند اما سرپرستي فرزندانشان را بصورت مشترک برعهده داشتند. در همين حال چارلز نيز مجدداً رابطه‌اش را با کاميلا آغاز کرد و بعدها هم به داشتن رابط? عاشقانه با کاميلا اعتراف نمود. پرنسس دايانا در سال 1995 در يک برنامه تلويزيوني در بي بي سي پرده از نگراني‌ها و مشکلات دروني خانواده برداشت و از فشارهاي رسانه‌اي و اجتماعي که بر وي بود گلايه کرد. وي علت به وجود آمدن اين مشکلات را کاميلا پارکر بيان کرد و گفت که در اين ازدواج سه نفر حضور داشتند. وي همچنين چارلز را در مورد اين مسئله مقصر دانست. به همين خاطر کاميلا از شوهرش جدا شد. اين موجب دشمني بيشتر دايانا و کاميلا شد و سرانجام کتابي با عنوان دايانا:داستان واقعي اش و به دنبال آن درواز? کاميلا، غارتگر خانه ها منتشر شد که در آن به بدگويي و روابط عاشقانه و مشکلات زندگي اين دو نفر پرداخته شده بود. سرانجام دايانا و چارلز در 28 اوت 1996 با پيشنهاد ملکه رسماً از هم طلاق گرفتند.

سرانجام،31 آگوست سال 1997 روزي شد که اغلب تحليلگران در مورد آن نظرات جالبي دارند؛ نظراتي که به مذاق خاندان سلطنتي بريتانيا به خصوص ملکه خوش نمي‌آيد. در اين روز دايانا و نامزد ثروتمند عرب وي در پاريس کشته شدند.دايانا در آن شب به همراه نامزدش دودي الفايد و راننده‌اش براي فرار از دست عکاسان از درب پشتي هتل خارج شد و قصد خروج از پاريس را داشت. آن ها در يک بنز ليموزين در تونلي در پاريس مشغول به حرکت بودند که ماشينشان به دليل سرعت زياد و عدم کنترل راننده با ديواره تونل الما پاريس برخورد کرد و راننده و الفايد به سرعت جان باختند. بعد از تصادف به نظر نمي‌آمد دايانا صدمه اي جدي ديده باشد اما وي يک بار در آمبولانس دچار حمله قلبي شد و در بيمارستان هم بر اثر خونريزي ريوي و مغزي درگذشت. تنها کسي که در اين ميان جان سالم به در برد محافظ شخصي دايانا بود.

بعدها ادعا شد که نه دايانا و نه الفايد هيچکدام کمربند ايمني نبسته بودند. همچنين گفته شد که راننده سه برابر بيشتر از اندازه مجاز نوشيدني الکلي مصرف کرده بود. پدر دودي اسپانسر فيلم قتل غير قانوني شد که در آن نيمه تاريک مرگ پرنسس دايانا و پسرش نمايش داده شده است.

بعد از مرگ دايانا چارلز به همراه خواهران و برادر دايانا براي آوردن بدن او از لندن به پاريس سفر کردند. بعد از بازگشت، ملکه اليزابت دوم اعلام کرد که بعد از جدايي از چارلز، دايانا ديگر عضوي از خانواده سلطنتي نيست و نبايد تشييع جنازه رسمي براي وي برگزار شود. اين گفته اعتراض زيادي را به دنبال داشت و سرانجام با اصرار شاهزاده چارلز مراسمي رسمي براي دايانا برپا شد.

بحث قتل پرنسس دايانا در حالي دوباره مطرح شده است که سال گذشته ميلادي، کتابي در خصوص مرگ دايانا به انتشار رسيد. در آن به نقل از جاسوسان روسي عنوان داشتند چند روز قبل از اين حادثه، ماموران ام آي سيکس (دستگاه اطلاعات خارجي بريتانيا) به طور مخفيانه وارد پاريس شده‌اند.

روزنامه «اکسپرس» طي گزارشي در اين خصوص مي‌نويسد: «گنادي سوکولوف» نويسنده کتاب، اعتقاد دارد دايانا با انگيزه‌اي داخلي توسط جاسوسان انگليسي به قتل رسيده است.» وي در اين کتاب مي‌گويد اين جاسوسان با کار گذاشتن يک ميکرو چيپ در اتومبيل و ايجاد مشکل در سيستم ترمز، موجب اين تصادف شده‌اند.


 روزهاي سرنوشت ساز آنگلا مرکل 

پنج هفته بيشتر به برگزاري انتخابات پارلماني آلمان باقي نمانده و تنور انتخابات روز به روز داغ تر مي‌شود. رقيب اصلي آنگلا مرکل، پي ير اشتاين بروک از حزب سوسيال دمکرات، همزمان با جشن‌هاي صد و پنجاه سالگي اين حزب در برلين، به دفاع از برنامه‌هاي حزب متبوع خود پرداخت و سياست‌هاي آنگلا مرکل و دمکرات مسيحي‌ها را طي سالهاي اخير به باد انتقاد گرفت. اين نامزد صدراعظمي آلمان در بخشي از سخنان خود گفت: « قصد دارم صدراعظم جمهوري فدرال آلمان بشوم براي اينکه سياست‌هاي وقفه‌اي دولت فعلي، موجب تضعيف آلمان شده است. براي آينده هم به اندازه کافي سرمايه‌گذاري نشده و در طول اين مدت کشور فقط اداره شده و در واقع از لحاظ سياسي، شکل مطلوبي نگرفته است.» آنگلا مرکل صدراعظم هشت سال اخير آلمان هم که بعد از سه هفته تعطيلات تابستاني، فعاليت انتخاباتي خود را از روز چهارشنبه از سرگرفته، روزشنبه در جمع طرفداران خود گفت: « ده سال پيش هم، آلمان بيمار بود، بيمارِ اروپا. ما تغييرات زيادي داديم و به لطف اين تغييرات، امروز لنگر ثبات و موتور رشد اروپا هستيم و مي‌خواهيم موقعيت خود را حفظ کنيم، موقعيتي که ممکن است هيچگاه ديگر بدست نيايد.» طبق آخرين نظر سنجي‌ها، دمکرات مسيحي‌ها به رهبري آنگلا مرکل با فاصله اندک نسبت به سوسيال دمکرات‌ها، از بخت بيشتري براي پيروزي برخوردارند. بايد تا بيست و دوم سپتامبر منتظر ماند و ديد خانم مرکل براي سومين بار بر تخت صدارت مي‌نشيند يا در نهايت پي ير اشتاين بروک صدراعظم منتخب خواهد شد.


 رويداد 

 دلجويي اسلام‌آباد از دهلي نو

يکي از مقامات وزارت امور خارجه پاکستان روز يکشنبه در اقدامي به منظور کاهش تنش ها ميان اسلام آباد و دهلي نو بعد از درگيري هاي مرزي در کشمير اعلام کرد پاکستان به زودي بيش از 350 زنداني هندي را آزاد مي‌کند. به گزارش خبرگزاري آلمان از اسلام آباد، اين مقام پاکستاني تاکيد کرد اکثريت اين زندانيان ماهيگيراني هستند که در آب هاي پاکستان سرگردان شده بودند. آنها احتمالا 24 اوت آزاد مي‌شوند. بر اساس اطلاعات وزارت امور خارجه پاکستان، هم اکنون 491 زنداني هندي در زندان هاي پاکستان هستند.

نارضايتي از طرح شنود کاخ سفيد

بر اساس نظرسنجي که هافينگتون پست به تازگي انجام داده است اکثر آمريکايي‌ها معتقدند نظارت‌هاي کنوني بر برنامه نظارتي سازمان امنيت ملي اين کشور ناکافي است. با اختلاف پنجاه و سه به هجده درصد، اکثر آمريکايي‌ها معتقد بودند دادگاه‌هاي فدرال و قوانين کنگره نظارت کافي بر اقدام دولت براي جمع آوري اطلاعات مربوط به تماس‌هاي تلفني و ارتباطات اينترنتي شهروندان ندارند. اکثر جمهوري خواهان و گروههاي مستقل شرکت کننده در اين نظرسنجي نيز همين نظر را داشتند و نظارت‌ها بر فعاليت‌هاي سازمان امنيت ملي را ناکافي مي‌دانستند. چهل و چهار درصد دموکرات‌ها نيز همين نظر را داشتند. اين نظرسنجي پس از سخنراني هفته گذشته باراک اوباما رئيس جمهور که از برنامه‌هاي نظارتي سازمان امنيت ملي دفاع کرده اما گفته بود اقدامات نظارتي جديدي را ارائه خواهد کرد تا اعتماد عمومي را به دولت بازگرداند، انجام شد. بايد يادآوري شود اين نظرسنجي قبل از انتشار گزارش روز پنج شنبه روزنامه واشنگتن پست مبني بر اين که سازمان امنيت ملي آمريکا در يک سال گذشته هزاران بار حريم خصوصي شهروندان را نقض کرده است، انجام شد. به نوشته هافينگتون پست، هرچند افراد شرکت کننده درباره قابليت‌هاي برنامه‌هاي مبارزه با تروريسم اوباما اختلاف نظر داشتند، اما اکثر آنها از عملکرد وي براي حمايت از حقوق اساسي شان ناراضي بودند. بر اساس اين نظرسنجي در مجموع چهل و چهار درصد آمريکايي‌ها عملکرد اوباما را در محافظت از امنيت کشور خوب ارزيابي کردند- شانزده درصد عملکرد اوباما را عالي و بيست و هشت درصد خوب مي‌دانستند. در اين ميان فقط بيست و نه درصد عملکرد اوباما را در اين زمينه ضعيف مي‌دانستند. در اين ميان پنجاه و هشت درصد آمريکايي‌ها عملکرد اوباما را در حفظ حقوق اساسي شان نسبتا خوب ارزيابي کردند- پانزده درصد نسبتا خوب و چهل و سه درصد ضعيف مي‌دانستند. يازده درصد آمريکايي‌ها عملکرد اوباما را در اين زمينه عالي ارزيابي کردند. نتايج اين نظرسنجي با نظرسنجي مشابهي که دو ماه گذشته و مدت اندکي پس از افشاگري‌هاي اسندون جاسوس فراري آمريکايي انجام شده بود، تفاوت چنداني نداشت. همچنان شهروندان آمريکايي درباره برنامه شنود مکالمات تلفني شان نگرش منفي دارند.


 اخبارکوتاه 

 استعفاي وزير کشور ليبي

اسکاي نيوز: منابع ليبيايي از استعفاي محمد الشيخ وزير کشور ليبي خبر دادند. استعفاي محمد الشيخ به دليل اختلافات سياسي در ليبي و نيز تداوم ناآرامي‌ها در اين کشور حاشيه مديترانه عنوان شده است. ناآرامي در مناطق جنوبي ليبي و نيز انفجار و درگيري در بخش‌هاي شمالي اين کشور از مهمترين دلايل افزايش انتقادها نسبت به عملکرد الشيخ بوده است.

حمله کوين راد به رقيب انتخاباتي

خبرگزاري فرانسه: کوين راد هشدار داد توني آبوت رهبر مخالفان که فعلا در نظرسنجي ها در آستانه انتخابات هفتم سپتامبر در استراليا از ديگر رقبا پيش است ، در صورت پيروزي در انتخابات و رسيدن به سمت نخست وزيري حدود 64 ميليارد دلار از بودجه استراليا خواهد کاست که اين اقدام موجب تضعيف هر چه بيشتر اقتصاد کشور خواهد شد . آبوت اين آمار و ارقام را تکذيب کرده است ولي هنوز سياست اصلي خود را در باب هزينه هاي دولت اعلام نکرده است .

تظاهرات در شيلي

آسوشيتدپرس: تظاهرکنندگان روز شنبه به خيابان هاي پايتخت شيلي آمدند و به لايحه اي که براي استقلال صنعت کشاورزي کشورشان زيانبار مي دانند ، اعتراض کردند.اين لايحه «قانون مونسانتو» نام دارد و بر اساس حقوق شرکت هاي بزرگ در زمينه بذر محصولات کشاورزي افزايش مي يابد و از اين پس کشاورزان حق ندارند بذر را ذخيره و خريد و فروش کنند.

نگراني المالکي

العراقيه: نخست‌وزير عراق هشدار داد به دليل خشونت روزافزون در سوريه، تسليحات و شبه‌نظامياني که به اين کشور سرازير مي‌شدند اکنون راه خود را به عراق باز کرده‌اند.

پايان اميد به کشتي مرگ فيليپين

خبرگزاري فرانسه: در حاليکه امدادگران فيليپيني، در آب‌هاي نزديک بندر سيبو، در فيليپين، از روز شنبه 26 مرداد، در جست‌وجوي سانحه‌ديدگان يک فرابر غرق‌شده هستند، اميد براي نجات مفقودشدگان کم‌رنگ‌تر مي‌شود. تا کنون مرگ 32 نفر در اين سانحه دريايي تائيد شده و از کل 830 مسافر و خدمه فرابر غرق‌شده، از سرنوشت 170 نفر هنوز خبري در دست نيست. اين کشتي مسافربر شب جمعه 25 مردادماه، در آبراهي نزديکي ساحل با يک کشتي باربري تصادف کرده و پس از آن به آب فرو رفت.

آتش‌سوزي نفتي در خزر

ايتارتاس: شرکت سوکار که اپراتور اين ميدان گازي است اعلام کرد چاه شماره 90 در شمال شرقي بولا - دنيز طعمه حريق شد. اين آتش سوزي شنبه شب در حين حفاري در عمق بيش از پنج هزار و هشتصد متري زمين رخ داد. ميدان گازي بولا - دنيز در درياي آزاد در فاصله 80 کيلومتري باکو واقع است که در اواسط دهه 70 کشف شد.

سانسور در بي بي سي

العربيه: نايجل کندي، ويولونيست انگليسي که اخيرا به همراه هنرمندان فلسطيني در يک فستيوال موسيقي در سرزمين اشغالي شرکت کرده بود در جريان کنسرت خود خطاب به تماشاچيان اسرائيلي گفت: خانم‌ها و آقايان، اگرچه گفتنش آسان است اما همه ما از تجربه موسيقي در امشب مي‌دانيم که برابري و خلاص شدن از دست آپارتايد به معني آن است که فرصتي براي اتفاق‌هاي شگفت‌انگيز وجود خواهد داشت.

اوجالان دنبال نقش راهبردي

تي‌آرتي: عبدالله اوجالان در پيامي که از سوي دو نماينده حزب صلح و دموکراسي ترکيه در تاريخ 17 اوت ابلاغ شد، افزايش نقش راهبردي خود را در فرآيند صلح با کردها خواستار شد. وي همچنين از بسته برقراري دموکراسي که از سوي دولت ترکيه تدارک ديده شده، استقبال کرد اما گفت، اين فرآيند بايد فراگيرتر باشد.