نسخه شماره 3265 - 1392/05/23 -

14 آگوست؛
سالروزمحکوميت قهرمان ملي فرانسويان به اعدام !


چگونه ببخشيم و از دلخوري‌هاي خود کم کنيم؟


بعد از غذا 7 کار ممنوع است


بازخواني تاريخي


پيشنهاد


 14 آگوست؛
 سالروزمحکوميت قهرمان ملي فرانسويان به اعدام ! 

 «مارشال هانري پتن » قهرمان ملي فرانسه در جنگ جهاني اول و فاتح جنگ وِردن، 14 آگوست سال 1945 به جرم خيانت به وطن به اعدام محكوم شد!

او در 1876 به ارتش فرانسه پيوست و تحصيلات نظامي خود را در مدرسه نظامي سن‌سير و مدرسه‌عالي جنگ پاريس انجام داد. در جنگ جهاني اول از خود قابليت زيادي نشان داد و در نبرد وردن پيروز شد. او را از آن پس «نجات‌بخش وردن» مي‌ناميدند. در 1917 فرمانده کل نيروهاي فرانسه شد و در 1918 لقب «مارشال فرانسه» گرفت. پس از پايان جنگ وزير دفاع و وزير مشاور شد. در جريان قدرت گرفتن نازي‌ها در آلمان، پتن از هواداران سياست مدارا، با آلمان بودو به همين خاطر به اعدام محکوم شد. وي در آن زمان 89 ساله بود.

محاكمه فيلد مارشال هانري فيليپ پتن (1856-1951) به اتهام خيانت نسبت فرانسه از 23 جولاي سال 1945 آغاز شده بود. پتن در سال 1940 در اسپانيا بود که ارتش فرانسه از آلمان شکست خورده بود. وي در جولاي اين سال و هنگامي که ارتش آلمان به دروازه پاريس رسيده بود به درخواست مردم و مقامات وقت به فرانسه بازگشت و رئيس دولت شد. تا بازگشت پتن به وطن نيمي از فرانسه به اشغال آلمان درآمده بود.

پايتخت به «ويشي» كه در اشغال نبود منتقل شده بود. پتن سالخورده (83 ساله) رياست دولت را در حالي برعهده گرفته بود كه ارتش فرانسه، ديگر توان دفاع موثر نداشت و در اين شرايط براي پتن راهي جز نجات بقيه فرانسه و جلوگيري از ويراني بيشتر کشور باقي نمانده بود جز اينكه با آلمان از در سازش درآيد كه اين كاررا كرد.

پتن تا 20 آگوست 1944 كه پاريس توسط متفقين از دست آلمان خارج شد همچنان رئيس كشور بود، ولي كارها از دو سال پيش از آن در دست کابينه فرانسه قرار گرفته بود.

دولت آلمان در آستانه سقوط دولت «ويشي» به دست متفقين، پتن را برخلاف ميل باطني‌اش به آلمان برد تا گزند نبيند كه وي در سال 1945 داوطلبانه به فرانسه بازگشت، دستگير و به دادگاه تسليم شد.

يكي از اتهامات او اين بود كه هنگام دستگيري و انتقال يهوديان فرانسه به آلمان، درقبال اين رويداد بي تفاوت مانده بود.

شارل دوگل، اعدام پتن را به دليل كهولت به حبس ابد تخفيف داد كه تا پايان عمر در دژ نظامي محبوس بود و در سال 1951 در 95 سالگي در زندان درگذشت.

با درگذشت پتن قضيه او پايان نيافته و اين بار، بحث در باره آن به كلاس‌هاي درس تاريخ دانشكده‌ها كشانده شده است كه آيا پتن واقعا به فرانسه خيانت كرده بود يا نه و اين بحث و تفسير همچنان داغ است و تاپيك بسياري از رساله‌هاي كوتاه و بلند دانشجويان دانشگاه‌هاست.


 چگونه ببخشيم و از دلخوري‌هاي خود کم کنيم؟ 

 1-‌ احساس رنجش خود را بپذيريد و به خود حق بدهيد که احساس رنجش داشته باشيد.

2- شرايط ايجاد رنجش را در خود بررسي و علتش را پيدا کنيد.

3- با کلامي قاطعانه (و محترمانه) اين احساس را با کسي که شما را رنجانده، در ميان بگذاريد.

4- شايد کسي که شما را رنجانده مشکل روان‌شناختي دارد.

5- ممکن است طرف مقابلتان ناخواسته و بدون توجه شما را رنجانده باشد.

6- به خود يادآور شويد چنين شخصي به دليل محدود بودن توانايي‌هايش، رنج مي‌کشد.

7- فايده بخشيدن براي شماست نه ديگران. بخشش يک انتخاب است براي آرامش و لذت در زندگي.

8- اگر انتظار داريد خداوند از گناه شما بگذرد، شما نيز از گناهان بندگان او بگذاريد.


 بعد از غذا 7 کار ممنوع است 

 1-‌ آب ننوشيد: بلافاصله بعد از صرف غذا آب خوردن سبب رقيق‌شدن شير معده مي‌شود بنابراين بهتر است نيم‌ساعت قبل و بعد از غذا آب ننوشيد.

2-‌ سيگار نکشيد: به طور کلي سيگار نکشيد. اما سيگار کشيدن بعد از غذا گناه نابخشودني به حساب مي‌آيد. سيگار محيط معده را اسيدي مي‌کند افراد سيگاري نيم‌ساعت بعد از غذا سيگار بکشند.

3-‌ ميوه نخوريد: از عادات بد ما ميوه خوردن بعد از صرف غذاست. بهتر است نيم‌ساعت قبل و بعد از غذا ميوه نخوريد چون سبب نفخ معده مي‌شود البته ميوه پخته اشکالي ندارد.

4- حمام نکنيد: حداقل نيم‌ساعت فاصله قرار دهيد به ويژه حمام داغ توصيه نمي‌شود زيرا در جريان خون در اطراف معده اختلال ايجاد مي‌کند و بر هضم غذا اثر منفي مي‌گذارد.

5- راه نرويد: حداقل نيم يا يک ساعت بعد از صرف غذا پياده‌روي طولاني نکنيد تا هضم غذا بهتر صورت گيرد.

6- نخوابيد: در مورد خوابيدن تأکيد مي‌شود که حداقل 2 ساعت بعد از خوردن غذا انجام نشود بنابراين شام خوردن در آخر شب کار بسيار اشتباهي است.

7- چاي ننوشيد: در ميهماني‌‌ها هنوز غذا تمام نشده چاي جلوي ميهمان مي‌گذاريم چاي مي‌تواند محيط معده را اسيدي کند و تأثير منفي بر مواد معدني معده بگذارد بعد از غذا مايعات بايد با نيم‌ساعت تا يک ساعت فاصله مصرف شود.

منبع: بيتوته


 بازخواني تاريخي 

 1387: چرا برادر احمدي‌نژاد استعفا داد؟

23 مرداد 1387 همزمان با اوج‌گيري حرف و حديث‌ها درباره مدرک تحصيلي برخي اعضاي کابينه احمدي‌نژاد، حاج‌داوود احمدي‌نژاد برادر رئيس دولت وقت و بازرس ويژه رياست جمهوري از سمت خود استعفا داد.

هرچند برخي دولتمردان انتظار داشتند در سر و صداي به پا شده بر سر وزارت علي کردان، استعفاي برادر احمدي‌نژاد‌ بازتابي نداشته باشد اما اين استعفا نيز همانند ديگر استعفاهاي دولت نهم بازتاب رسانه‌اي گسترده‌اي داشت. در همين زمينه روزنامه‌هاي وقت نوشتند: برخي منابع آگاه روز سه‌شنبه از برکناري بازرس ويژه رئيس‌جمهور به دليل برخي مخالفت‌هايش با وزير تازه منصوب شده کشور خبر داده بودند. داود احمدي‌نژاد بعدها از نقش خود در افشاي وضعيت مدرک کردان و مسائل بعدي خبر داد.

1389: اعتراض علما به سخنان موهن مشايي شدت گرفت

مردادماه 1389 زماني بود که صحبت‌هاي اسفنديار رحيم مشايي در مورد مکتب ايراني باز هم آتش زير خاکستر انتقادات عليه وي را شعله‌ور ساخت که البته برخلاف گذشته، اين بار با شدت بيشتري همراه بود و حتي کار به جايي رسيد که رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح هم اين سخنان را تقبيح کرد. اما دفاع محمود احمدي‌نژاد از صحبت‌هاي مشايي که حرف وي، حرف دولت است نشان از حمايت تمام‌قد رئيس‌جمهور از يار هميشگي خود داشت.

با اين حال اعتراض به اين سخنان بالاخص از سوي علما ادامه داشت. 23 مرداد ماه مدير حوزه‌هاي علميه سراسر کشور، خواستار بر خورد لازم با رييس دفتر احمدي‌نژاد به خاطر طرح نظريه‌هاي انحرافي از سوي وي شد.

آيت‌الله مقتدايي در مورد اظهارات رييس دفتر رييس‌جمهور، مبني بر ترويج مکتب ايراني به جاي مکتب اسلامي، اظهار داشت: متاسفانه اين قبيل اظهارات غيرتخصصي و انحرافي از زبان افرادي که منسوب به رياست جمهوري هستند، شنيده مي‌شود و جاي بس تعجب است که پس از اظهار نظر بزرگان حوزه و عکس‌العمل اقشار مختلف، با ايشان برخوردي نمي‌شود.

وي افزود: متاسفانه عدم برخورد لازم با اين شخص، موجب شده است، تا وي به خود جرات داده و پس از طرح «مکتب ايراني»، که نام ديگر «جمهوري ايراني» است، نظريه انحرافي «انسان ظرفيت خداشدن را دارد» را مطرح کند و با نهايت جسارت بر اين مساله و گفته خويش، پافشاري مي‌کند.

در همين راستا يک استاد حوزه و دانشگاه نيز در همان روزگفت: وضعيت خيلي آشفته‌اي در موضع‌گيري‌هاي فرهنگي دولت وجود دارد.

محسن غرويان با اشاره به واکنش مراجع و مسوولين به اظهار نظري در خصوص ترويج و تبليغ مکتب ايران به جاي مکتب اسلام، ادامه داد: آيت‌الله مصباح در اين رابطه تعبير تندي را بکار برد و گفت افرادي که بيشرمانه مکتب ايران را به جاي مکتب اسلام مطرح مي‌کنند، اينها خودي نيستند.

اين محقق حوزه و استاد دانشگاه اضافه کرد: اما در عين حال ديديم که چگونه از مطرح‌کننده اين اظهارات حمايت‌هاي جامع و کامل صورت گرفت که واقعا جاي سوال دارد. وي تصريح کرد: اينگونه بحث‌ها جز اينکه انرژي فکري رجال و نخبگان را مشغول مي‌کند پايه و نتيجه ديگري ندارد و مردم را نيز دچار سرگرداني وگمراهي مي‌کند.

آيت‌الله مکارم‌شيرازي نيز در همان روز در جلسه تفسير در شبستان حرم مطهر حضرت معصومه (س) بيان داشت: اين که رييس دفتر دولت هر روز بلند شود و يک سخن ناموزون بگويد و تنشي در ميان همه ايجاد کند به جبهه داخلي صدمه مي‌زند و باعث کاهش محبوبيت در ميان ارزشي‌ها مي‌شود.

مکارم شيرازي ادامه داد: پيشنهاد من به رييس‌جمهور اين است که لااقل اگر نمي‌تواند با وي خداحافظي کند، سفارش به سکوت کند تا در مقابل دشمن خارجي، جبهه واحد و قدرتمندي وجود داشته باشد.

وي در ادامه با تاکيد بر اين که نبايد چشم‌ها را بر واقعيت‌ها ببنديم و بايد واقعيت‌ها را آن گونه که هست،ببينيم،گفت: بسياري از مردم از گراني ارزاق و سنگيني مال الاجاره شکايت دارند که بايد به اين مساله پرداخته شود و به طبقات ضعيف رسيدگي و مشکلات آنان حل شود.

اين اعتراضات به جايي نرسيد، نه با رحيم مشايي برخوردي آنچناني صورت گرفت و نه مشايي دعوت به سکوت شد!

1390: احمدي‌نژاد‌: بعضي‌ها چشم ديدن موفقيت‌هاي اين دولت را ندارند !

23 مرداد 1390 محمود احمدي‌نژاد ايجاد يک ميليون و 600 هزار شغل در سال 89 را نتيجه تلاش همدلانه و هم‌افزاي مجموعه کارگزاران دولت عنوان و ادعا کرد: هدف‌گذاري دولت در سال 89 ايجاد يک ميليون و 100 هزار فرصت شغلي بود که با همدلي بوجود آمده در کشور يک ميليون و 600 هزار شغل ايجاد شد.

وي در آن تاريخ همچنين با ادعاي اينکه در 6 سال گذشته اقدمات بسيار بزرگي در کشور انجام شده است، اظهار کرد: بعضي‌ها هستند که چشم ديدن اين موفقيت‌ها را ندارند .عده‌اي هستند که به جاي آن که دولت را در سازندگي کشور ياري کنند در گوشه اي نشسته و فقط به دنبال کشف اشکال و نقص هستند و آنقدر سقوط کرده‌اند که هيچ چيز جز کسب قدرت برايشان مهم نيست و براي اين منظور نيز از هيچ تلاشي براي تخريب دولت کوتاهي نمي‌کنند.


 پيشنهاد 
نويسنده : جواد لگزيان

ليکوها

 در دل بيابان رودباري از نور جريان دارد که مردمان رودبار کرمان از آن شعرهايي به نام ليکو ساخته‌اند. عاشق بي‌نام ونشان در شب کوير مي‌نالد: دم دم بيومن / خواوم حرومن / برگردان: دم دماي سحر است / خوابم نمي‌برد. و عاشقانه مي‌خواند: وا کن گيوارت / ندراي ديدارت / برگردان: موهايت را باز کن از فرق / جانم به فداي ديدارت.

شعرهاي دوسطري مردم سرود رودبار کرمان را در کتاب امروز بخوانيم. کتاب «ليکوهاي رودباري» دربرگيرنده گزيده‌اي از ليکوها، ترجمه آن‌ها و مقدمه‌اي درباره ليکو و ويژگي‌هاي آن است که از اسرار زيباي صحرا مي‌گويد: سراسر گرد است و غبار/ سرزمينِ من/ رودبار.

«ليکوهاي رودباري؛ کوتاه‌ترين سروده‌هاي شفاهي ايران» به کوشش منصور عليمرادي شاعر و داستان‌نويس را نشر نون در تيراژ 1650 نسخه منتشر کرده‌ است.