نسخه شماره 3265 - 1392/05/23 -

اعتراض دفاتر ثبت ازدواج و طلاق به تعرفه‌هاي جديد
ثبت ازدواج و طلاق 110 هزار تومان شد


تصميمات پرحاشيه وزير بهداشت در روزهاي پاياني دولت دهم


رويکرد کنترل جمعيت در وزارت بهداشت حذف شد

خاطره‌اي ديگر از وزير پيشنهادي علوم
افراطي‌گري و حقوق مردم


سـلامـت


اخبار کوتاه


 اعتراض دفاتر ثبت ازدواج و طلاق به تعرفه‌هاي جديد
  ثبت ازدواج و طلاق 110 هزار تومان شد 

 دفاتر ثبت ازدواج و طلاق واحدهايي هستند که بامجوز و حکم سازمان ثبت اسناد واملاک کشور در نقاطي که مورد نياز باشد براي ثبت وقايع ازدواج و طلاق و رجوع تاسيس مي‌شوند. اين دفترخانه‌ها با تائيد سازمان ثبت اسناد کشور مي‌توانند تعرفه‌هاي مشخص براي حق التحرير ازدواج و طلاق از زوجين دريافت کنند که اين مبلغ براساس عرف سازمان ثبت هر سه سال يکبار بر اساس تورم افزايش مي‌يابد.

به گزارش خبرگزاري مهر، اکنون 3 هزار دفترخانه ازدواج و طلاق در سطح کشور فعال است که بر اساس آمارهاي کانون سردفتران ازدواج و طلاق ميانگين هر دفتر خانه 14 ازدواج و طلاق در طول يک ماه ثبت مي‌کند.

احمد توسرکاني رئيس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هفته گذشته با ارسال يک بخشنامه رسمي‌مبلغ ثبت هر ازدواج و طلاق در دفتر خانه‌هاي کشور را 110 هزار تومان اعلام کرده است و دفترخانه‌ها موظف هستند بر اساس اين تعرفه از زوجين حق ثبت دريافت کنند که حق خطبه عقد و اتاق عقد جداگانه و بر اساس تفاهم ميان زوجين و دفتردار محاسبه مي‌شود.

اين پايين بودن مبلغ تعرفه حق ثبت ازدواج و طلاق موج اعتراضاتي را از سوي دفترخانه‌ها در بر داشته است. علي مظفري نايب رئيس کانون سردفتران ازدواج و طلاق مي‌گويد: در سال‌هاي اخير ده‌ها دفترخانه به دليل مشکلات مالي و عدم تامين مخارج کارشان به تعطيلي کشيده است. اداره دارايي هم وقتي مي‌خواهد ماليات بگيرد به تعرفه نگاه نمي‌کند و مي‌گويد ما تحقيق کرديم و شما چون بالاتر از 200 هزار تومان حق‌التحرير مي‌گيريد ماليات را بر اساس 200 هزار تومان تعيين مي‌کنيم.

اعتراض به پايين بودن مبلغ تعرفه‌ها از ورود توسرکاني به سازمان ثبب اسناد آغاز شد. آن زمان هزينه تعرفه ثبت تنها 45 هزار تومان بود. براي همين گروهي از سردفتران با رئيس سازمان ثبت جلسه‌‌اي برگزار کردند و وي دستور داد تا کارگروهي براي بررسي تعرفه متعادل و مناسب تشکيل شده و نتيجه کارگروه مورد قبول سازمان خواهد بود. دکتر علي فايضي يکي از اعضاي اين کارگروه و سردفتر ازدواج و طلاق مي‌گويد: کارگروه بعد از ماه‌ها اعلام کرد که با توجه به تورم موجود و مشکلات جامعه بهترين قيمت 130 هزار تومان است ولي رئيس سازمان ثبت بر خلاف قولي که داده بود دست به دامان رئيس قوه قضائيه شد و آيت‌الله آملي لاريجاني حق الثبت ازدواج و طلاق را 70 هزار تومان اعلام کرد. حالا سه سال از ابلاغ اين تعرفه مي‌گذرد و بسياري از قيمتها در کشور بر اثر تورم 2 تا 5 برابر شده است. به عنوان مثال حتي تعرفه‌هاي قضايي هم افزايشي 100 درصدي و 1000 درصدي داشته‌اند ولي رئيس سازمان ثبت اسناد کشور اين بار مبلغ تعرفه را 110 هزار تومان اعلام کرد. اين استاد دانشگاه اظهار داشت: بر اساس بررسي کارشناسان و سردفتران قيمت عرف براي ثبت ازدواج و طلاق 250 هزار تومان است. شايد شهروندان سوال کنند بر چه اساسي اين مبلغ پيشنهاد مي‌شود. پاسخ بسيار آسان است زيرا اگر اجاره دفترخانه، هزينه اپراتور براي ثبت آن لاين واقعه ازدواج و طلاق و هزينه انرژي، کاغذ، استهلاک رايانه و پرينتر را در نظر بگيريم يک دفتردار بايد حداقل ماهانه 2 تا 3 ميليون تومان هزينه کند در حاليکه بر اساس ميانگين ماهانه 14 ثبت ازدواج و طلاق داشته باشيم درآمدي معادل 1 ميليون و 540 هزار تومان خواهيم داشت و اين يعني اينکه وضعيت دفترخانه‌ها و هزينه و مخارج آنها با هم سازگار نيست.

علي مظفري نايب رئيس کانون سردفتران ازدواج و طلاق مي‌گويد: سوال مهم اين است که اگر همه آقايان قبول داشتند که تعرفه قبلي به دليل اينکه بدون نظر کارشناس تصويب شده بود عملاً اجرائي نشد و حتي در دورترين نقاط ايران نيز جنبه اجرائي به خود نگرفت پس دليل عدم توجه به کارشناسي‌هاي صورت گرفته در اين دوره چيست؟ اگر قرار بود مبلغ 70 هزار تومان تصويب شود علت يکسال تآخير در تصويب آن چه بود؟ و سوال ديگر اين است که وقتي حق‌التحرير سابق را مطابق شاخص تورم اعلامي از سوي بانک مرکزي در سال 90 محاسبه کنيم عدد مورد نظر 92 هزار تومان مي‌شود. دليل اينکه حق التحرير ثبت ازدواج و طلاق از شاخص تورم بانک مرکزي هم بايد کمتر باشد چيست؟


 تصميمات پرحاشيه وزير بهداشت در روزهاي پاياني دولت دهم 

 واگذاري ساختمان اداره کل تجهيزات پزشکي وزارت بهداشت به وزارت علوم براي مدت 30 سال و تخصيص و پرداخت 3 ميليارد تومان به شبکه سلامت صدا‌و‌سيما از جمله تصميماتي است که در آخرين روزهاي دوره مسئوليت طريقت منفرد در وزارت بهداشت مد نظر قرار گرفته است. به گزارش فارس، بر اساس تفاهمنامه‌اي که در تاريخ 17 تير امسال بين وزارت بهداشت، درمان و آ‌موزش پزشکي و وزارت علوم تحقيقات و فناوري با امضاي حسن طريقت منفرد، وزير بهداشت و کامران دانشجو وزير علوم به امضا رسيده است، ساختمان سابق اداره کل تجهيزات پزشکي وزارت بهداشت براي مدت 30 سال براي بهره‌برداري آموزشي به اين وزارتخانه واگذار شده است. در متن اين تفاهمنامه آمده است: بر اساس اصل 127 قانون اساسي جمهوري اسلامي و اختيارات موضوع بند 5 مصوبه هيئت وزيران در تاريخ 19 آذر 91 در اجراي تبصره 5 ماده 69 قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت، حق استفاده از ساختمان سابق اداره کل تجهيزات پزشکي وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکي واقع در تهران، خيابان ايرانشهر،‌ کوچه دهقان براي 30 سال براي استفاده آموزشي به وزارت علوم،‌ تحقيقات و فناوري واگذار مي‌شود.

همچنين گزارشهاي دريافتي حاکي است بر اساس تفاهمنامه بين وزارت بهداشت و صدا و سيماي جمهوري اسلامي، قرار است مبلغ 3 ميليارد تومان اعتبار وزارت بهداشت براي تبليغات سلامت از جمله بسترسازي اجراي برنامه پزشک خانواده به شبکه سلامت صدا و سيما پراخت شود.

حسن طريقت منفرد، وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در گفت و گو با فارس درباره اين تصميمات اين موارد را رد نکرد و گفت: واگذاري ساختمان سابق اداره کل تجهيزات پزشکي به وزارت علوم هنوز در اداره حقوقي وزارت بهداشت در حال بررسي است و هر وقت نهايي شد اعلام مي‌کنيم.

وي افزود: هنوز نمي‌توانم در مورد اين واگذاري اظهار نظر کنم چون نهايي نشده است اما فکر کنم ضمن امروز و فردا در اداره امور حقوقي وزارت بهداشت کار آن تمام شود و بتوانيم اعلام کنيم زيرا بايد ببينيم به لحاظ حقوقي اين واگذاري مقدور است يا نه و واگذاري آن مفيد است يا نه. وي در پاسخ به اين پرسش که آيا غير از ساختمان سابق اداره کل تجهيزات پزشکي ساختمانهاي ديگري از وزارت بهداشت نيز قرار است در اين روزها واگذار شود،توضيح داد:‌تمام تفاهمنامه‌هايي که بايد اجرايي شود در اداره امور حقوقي وزارت بهدشت گير کرده است و بعد از نهايي شدن در اين اداره مي‌توانيم درباره آن اظهار نظر کنيم و بايد اول تکليف آنها مشخص شود.

طريقت منفرد درباره اختصاص 3 ميليارد تومان به شبکه سلامت صدا و سيما نيز گفت: ما تفاهمنامه‌اي با صداوسيما داريم که اگر اجرا ‌شود مطابق آن برآورد مي‌شود که بايد 3 ميليارد تومان به صدا‌و‌سيما پرداخت کنيم. اين تفاهمنامه را طبق قانون امضا کرديم و البته اجراي آن نيازمند کارشناسي‌هاي خيلي زيادي است. در قانون هم رديف بودجه دارد که البته هنوز بودجه آن تخصيص پيدا نکرده است و چون هنوز بودجه آن تخصيص پيدا نکرده است، قرارداد آن هم با صدا و سيما بسته نشده است.

وزير بهداشت در پاسخ به اين پرسش که پرداخت اين اعتبار به صدا‌و‌سيما براي انجام چه کاري است گفت: مبناي آن بسترسازي فرهنگي براي اجراي مفاد قانون برنامه توسعه پنجم از جمله اجراي پزشک خانواده، تغذيه سالم و خيلي چيزهاي ديگر است.


 رويکرد کنترل جمعيت در وزارت بهداشت حذف شد 

 معاون دفتر سلامت جمعيت و خانواده وزارت بهداشت با اشاره به حذف رويکرد کنترل جمعيت در اين وزارتخانه و توجه ويژه به بهداشت باروري و سلامت مادر و کودک تاکيد کرد: لازم است سياست‌هاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، سياست نفي کنترل جمعيت را پشتيباني کنند. دکترخليل علي محمدزاده در گفت‌وگو با ايسنا مبحث «جمعيت» و به دنبال آن سياست‌هاي جديد جمعيتي را موضوعي فرابخشي دانست که اتخاذ تصميم براي آن فراتر از اختيارات چند وزارتخانه يا يک قوه است و گفت: براي چنين مباحثي بايد در سطح کلان و بر اساس آنچه سياست‌هاي کشور حکم مي‌کند، تصميم‌گيري شود. وي نسبت به پيامدهاي بهداشتي، اجتماعي و اقتصادي ناشي از کاهش نرخ باروري و تغيير ساختار سني جمعيت به سمت سالمندي هشدار داد و گفت: بر اين اساس لازم است در اين زمينه از هم اکنون اقدامات لازم در دستور کار قرار گيرد. وي به بررسي‌ها، مطالعات کارشناسي و فرمايشات رهبر انقلاب درباره ضرورت افزايش جمعيت کشور اشاره کرد و افزود: بر اين اساس اکنون اقدامات مربوط به «افزايش جمعيت» به عنوان يکي از سياست‌هاي نظام در اين وزارتخانه در جريان است.

دکترعلي محمدزاده بر لزوم همکاري‌هاي بين‌بخشي و مشارکت همه جانبه دستگاه‌ها و سازمان‌هاي مختلف به منظور تحقق هرچه بهتر سياست‌هاي جديد جمعيتي تاکيد کرد و گفت: به منظور افزايش جمعيت کشور، لازم است ساير سياست‌هاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، سياست نفي کنترل جمعيت را پشتيباني کنند.

وي در عين حال مسووليت مجلس شوراي اسلامي در مبحث «جمعيت» را بسيار خطير خواند و گفت: اکنون «طرح جامع جمعيت و تعالي خانواده» در دستور کار مجلس قرار دارد و انتظار مي‌رود در جريان مباحث و مذاکرات کميسيون‌ها و جلسه علني، اصلاحات لازم در آن اعمال شود. وي به اقدامات وزارت بهداشت در جهت تحقق هر چه بهتر سياست‌هاي جديد جمعيتي اشاره کرد و بازنگري در بسته‌هاي آموزشي و مشاوره‌اي را از جمله اين اقدامات خواند و گفت: بازنگري در بسته‌هاي آموزشي و مشاوره‌اي در وزارت بهداشت آغاز شده و جزييات اين تغييرات به تدريج اعلام خواهد شد. پيش بيني مي‌شود پس از تصويب «طرح جامع جمعيت و تعالي خانواده» اين برنامه‌ها نيز نهايي و به طور کامل عملياتي شوند. دکتر علي محمدزاده افزود: در وزارت بهداشت رويکرد کنترل جمعيت حذف و افزايش فرزندآوري با توجه ويژه به بهداشت باروري و سلامت مادر و کودک دنبال مي‌شود. همچنين ترويج زايمان‌هاي طبيعي و جلوگيري از سقط‌هاي غيرقانوني و غيرشرعي و نيز اهتمام در پوشش خدمات درمان ناباروري در قالب بيمه‌ها پيگيري مي‌شود. وي افزود: اميدواريم در دولت تدبير و اميد، سياست‌هاي جديد جمعيتي با مشارکت همه دستگاه‌هاي داراي مسووليت حقوقي و قانوني و با انسجام و مديريتي صحيح اجرايي شود.


 خاطره‌اي ديگر از وزير پيشنهادي علوم
 افراطي‌گري و حقوق مردم 
نويسنده : عليرضا پاسدار

 پيرو يادداشت دردمندانه و دلسوزانه صفحه نخست روز يكشنبه روزنامه مردم سالاري به قلم آقاي دكتر لباف بر آن شدم تا با تأسي به حديث نبوي «كلكم راع و كلكم مسئول عن رعيته» و آيت آسماني «ان السمع و البصر و الفواد كل اولئك کان عنه مسئولان» و در شرايطي که سيل بمباران تبليغاتي و كار شكني‌هاي متعدد عليه كابينه معرفي شده از سوي جناب آقاي دكتر روحاني رئيس‌جمهور منتخب ملت به راه افتاده است‌، نكاتي چند را به عنوان يك معلم كه رشته كاري‌اش حقوق و مطالبات عمومي است و نزديک به سه دهه از عمرش در بخش‌هاي مختلف وزارت علوم و آموزش عالي و دانشگاه‌ها سپري شده است را در اين يادداشت مختصر ارائه نمايم.

ابتدا بايد اذعان داشت كه مقوله افراطي گري و تندروي بعنوان يك زخم و رنج تاريخي بويژه در چند دهه اخير در جامعه انقلابي و اسلامي ما بسيار آزار‌دهنده بوده در مواردي خسارت‌هاي جبران‌ناپذيري را بر كشور تحميل کرده است ولذا ريشه كني و درمان اين عارضه نابهنجار و ساختار شكنانه مستلزم اراده و عزم جدي همه قوا و مراكز علمي و فرهنگي و سازمان‌هاي مردم نهاد است و از سوي ديگر با كمال تأسف بايد گفت، عموما مهمترين اصل اساسي كه در ادبيات رفتاري و قول و فعل افراطيون مورد غفلت واقع مي‌شود مؤلفه «خداي هستي » است به گونه‌اي كه گاهاً در پافشاري آنان بر منافع فردي، گروهي، جناحي و نحله‌اي، خوف از خداي عزيز فراموش مي شود و به تبع آن حقوق و مطالبات شهروندي، انتخاب و خواست مردم به حاشيه مي‌رود و از اين رهگذر است که پوسته و ظاهر اعمال جايگزين مغز و باطن و شعار و ادعا جاي شعور و محتوا را مي‌گيرد. چه زيباست اين سخن مولانا كه:

پيش اهل تن ادب بر ظاهر است

كه خدا ز ايشان نهان و ساتراست

پيش اهل دل ادب بر باطن است

زانكه دلشان بر سراير فاطن است

دل نگه داريد اي بي حاصلان

در حضور حضرت صاحب دلان

آري تربيت دل، باور و اعتماد به خدا در معادلات زندگي فردي، سياسي، اجتماعي و اعتراف به عجز و ناتواني خود در برابر قادر مطلق متعال چاره و علاج اين درد مزمن است. عارفان صاحب دل نيز گويند كه در ترازوي سنجش آدمي، اعمال نيك و بد او به خودش بر مي‌گردد و فقط سايه آن است كه متوجه ديگران خواهد شد.

افراطيون و حرمت شكنان بايد بدانند كه در اولين موقف بايد به خويشتن خويش و در گام بعد در برابر وجدان عمومي يك ملت پاسخگوي رفتار و اعمال خود باشند و نهايتاً در محكمه عدل خداوند قادر متعال به جرم تضييع حقوق عمومي و زير پانهادن حق الناس و محروم ساختن جامعه از خدمات ارزشمند شايستگان مورد بازخواست و مؤاخذه واقع خواهند شد و يقينا فرا رسيدن آن زمان دير نيست! بايد به خود آمده و مصالح اجتماعي و منافع ملي را بر خودخواهي و منافع گروهي و جناحي ترجيح داد‌. «‌جريده رو كه گذرگاه عافيت تنگ است.»

و اما درخصوص وزير پيشنهادي علوم، آقاي دکتر جعفر ميلي منفرد، استاد رشته مهندسي برق دانشگاه صنعتي اميرکبير و وزير پيشنهادي علوم، اگرچه راقم محترم يادداشت روزنامه مردم‌سالاري از عهده بيان سابقه انقلابي، تعهد، تدين و دلسوزي وي نسبت به اسلام و انقلاب در دوران تحصيل در فرانسه و سال‌هاي اوليه پس از پيروزي انقلاب به خوبي برآمده بودند، اما در عين حال براين باورم که هنوز حق مطلب در مورد ويژگي‌هاي ارزشمند اين عزيز ادا نشده است. لذا لازم مي‌دانم به نوبه خود با ذکر گوشه‌اي از خصوصيات اخلاقي، سخت‌کوشي، پرکاري، ارج نهادن به ساحت ايثارگران و اشراف ايشان به بخش‌هاي مختلف وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و دانشگاهها و مراکز علمي در ادوار گذشته وظيفه انساني و اعتقادي خود را ادا نموده تا مظلوميت اين استاد متعهد و دردآشنا و کارآمد کشور را براي افکار عمومي بويژه نمايندگان ملت در مجلس شوراي اسلامي بيش از پيش روشن گردد و از سوي ديگر خط بطلاني بر هجوم تبليغاتي و حرمت شکني‌هاي اشخاص و جريانهاي فکري تندرو و افراطي باشد که در اين روزها فرزندان انقلاب و خادمان دلسوز کشور و نظام اسلامي را نشانه رفته اند و در صددند تا رأي اعتماد خانه ملت به دولت پيشنهادي برگزيده و منتخب ملت را دچار مشکل نمايند. آقاي دکتر جعفر ميلي منفرد از آغازين روزهاي تشکيل معاونت دفاعي در وزارت علوم ( فرهنگ و آموزش‌عالي وقت) و دانشگاه صنعتي اميرکبير نقش برجسته‌اي در راه‌اندازي ستاد پشتيباني جنگ دانشگاه‌ها و موسسات آموزش‌عالي داشت و در کسوت استادي و به مثابه يک بسيجي بي‌ادعا و پرکار و در عرصه‌هاي گوناگون از جمله تقويت بنيه علمي دانشجويان ايثارگر و فراخوان اساتيد رشته‌هاي مختلف فني مهندسي، علوم پايه، علوم انساني و‌... براي راه‌اندازي دوره‌هاي تقويت بنيه علمي دانشجويان رزمنده در مناطق جنوبي نقش‌آفرين بود و در بخش پژوهش، تحقيقات دفاعي و خودکفايي و کمک به پروژه‌هاي مهم و تأثيرگذار کشور نيز سر از پا نمي‌شناخت. اين عزيز در ادوار گذشته و تا لحظه‌اي که مسووليت کار بر عهده وي بود خود را وقف پيشرفت و ارتقاي آموزش‌عالي و دانشگاه‌ها و مراکز تحقيقاتي کشور نمود و از هيچ کوششي فروگذار نکرد. بخاطر دارم که در روزهاي سخت هجوم بي‌رحمانه توپخانه‌اي و موشکي دشمن به شهرها و مناطق مسکوني بويژه مناطق غرب و جنوب کشور يکي از پايه‌گذاران دوره‌هاي آموزشي جبراني براي عزيزان رزمنده و تشکيل آن در مناطق جنوبي و اعزام داوطلبانه اساتيد به محور‌هاي عملياتي براي تحقق اين مهم و از اعضاي فعال ستاد مرکزي ايثارگران وزارت علوم بود و در مقاطعي رياست اين ستاد را بر عهده داشت و همزمان در جايگاه‌هاي مهم رئيس سازمان، معاون وزير، قائم مقام وزير و سرپرست وزارت نقش خود را به خوبي ايفا کرد. يکي از خصلت‌هاي بارز اين استاد عزيز تکريم و ارج نهادن به دانشجويان عزيز رزمنده، جانباز، آزاده و شاهد بود به گونه‌اي که آنان وي را دوست و پشتيبان خود مي‌دانستند و همواره با آغوش باز عزيزان ايثارگر را پذيرا مي‌شد و ساعت‌ها براي مشاوره علمي‌و فرهنگي به آنان حتي در خارج از اوقات اداري وقت خود و خانواده را صرف اين عزيزان مي‌کرد. مسئوليت‌پذيري و پرکاري ايشان نيز زبانزد مجموعه دانشگاهيان بود. به گونه‌اي که گاهي اوقات تا پاسي از شب وقت خود را در وزارتخانه و دانشگاه صرف پيشبرد کار و حل مشکلات مي‌کرد. با اين اوصاف آقاي دکتر منفرد به لحاظ علمي، مديريتي، تجربي و اشراف بر فضاي ستادي وزارت و دانشگاه‌ها و مراکز تحقيقاتي از يک سو و عملکرد و تصميمات فراجناحي وي در گذشته؛ يکي از بهترين گزينه‌هاي پيشنهادي براي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري دولت يازدهم مي‌باشد که اميد است نمايندگان هوشيار، فهيم و دلسوز ملت در اين موقعيت خطير با راي اعتماد به اين استاد متعهد و کارآمد و مدير لايق و ساير اعضاي کابينه پيشنهادي رئيس‌جمهور منتخب مردم نقش تاريخي خود را در همراهي با ملت و شکل‌گيري و شروع بکار دولت تدبير و اميد به بهترين وجه ممکن ايفا کنند.


 سـلامـت 

 چالش‌هاي زندگي يک بيمارنادر

دستان پر از دردم ديگر ياري‌ام نمي‌کند

سناريوي زندگي بيماران نادر اينبار بيمار دردمندي از خطه گيلان را توصيف مي‌کند که سرپرست خانواده‌اي 3 نفره است و اينکه ناچار است با تمام تنگناها به اميد روزهاي بهتر همچنان مبارزه کند. به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني نادر نيوز؛ مهدي عليپور بيمار 32 ساله مبتلا به EB است که به اندازه سال‌هاي عمرش کوله‌باري از رنج و محدوديت را به دوش مي‌کشد در شرح زندگي دردمند اما لبريز خود مي‌گويد: از آغازين روزهاي کودکي‌ام سختي و مشقت را احساس کردم و قوت لايموت را به خاطر سپردم. وي در رابطه با بيماري خود مي‌گويد: بعد از 4 ماهگي تاول‌ها در دست و صورتم شروع شدند و متاسفانه با تشخيص دير هنگام پزشکان و پمادهاي خودسرانه‌اي که استفاده مي‌کردم بيماري‌ام شدت گرفت و دردناک‌تر شد. حتي به دليل مصرف اين پمادها به اشتباه تشخيص سوختگي صورت و دستانم را دادند و متاسفانه بعد از مدتي طولاني در سال 92 با آزمايشات فراوان بيماري من را تشخيص دادند که بيماري‌ام EB است. اين بيمار نادر مبتلا به EB در ادامه از سرگذشتش در زادگاه خود مي‌گويد و ادامه مي‌دهد: برخوردهاي مردم بسيار بد و تلخ بود و حتي به دليل نا‌آگاهي از نوع بيماري‌ام ساليان سال هيچ‌کس به خانه ما رفت و آمد نمي‌کرد و در طول دوره تحصيل هيچ دوست و همراهي نداشتم و به سختي به حيات خود ادامه مي‌دادم. عليپور که سرپرست خانواده‌اي 3 نفره است گفت: شغل من سيمان کاري است و با اين دستان پر از درد و التهاب و زخم نوع کارم برايم زجر آور است، و متاسفانه به مرور کل پوست دستانم از بين رفته است اما مجبور هستم ادامه دهم، چون بايد نيازهاي ناچيز فرزند کوچکم را برآورده کنم. اين بيمار نادر مي‌گويد: به تمام ارگان‌ها و نهادهاي دولتي نامه نگاري کرده‌ام تا بتوانم نوع کارم را تغيير دهم، اما تا به امروز هيچ نتيجه‌اي نداشته است و با نامناسب‌ترين شغل که متضاد با نوع بيماري‌ام مي‌باشد در تلاشم تا لقمه ناني براي خانواده‌ام مهيا کنم. مهدي عليپور توقعات اندکش از مسئولين را خاطر نشان کرد و افزود: متاسفانه در قانون ما جايي براي بيماران نادر نيست و سهميه کار براي معلولين و بيماران نادر وجود ندارد، وي از دولت تدبير و اميد درخواست کرده است، واژه عدالت را فراموش نکنند و به درد ما هم رسيدگي کنند. وي در پايان افزود: کاش مسئولان از زندگي ما بيماران نادر فيلمي‌تهيه کنند يا کتابي بنويسند تا همگان بدانند و احساس کنند که ما بيماران نادر با چه تنگناها و سختي‌هايي زندگي خود را سپري مي‌کنيم شايد اينگونه مسير زندگي ما را هموارتر کنند. زندگي سرشار عليپور گرچه با مريضي و ناتواني توام است اما براي او اين زندگي هنوز آنقدر معنا دارد که موسيقي سنتي را فراموش نکرده است. خواندن را فراموش نکرده است، آري؛ مهدي آواز مي‌خواند و شيفته صداي علي رضا افتخاري است و اميدوار است که او را از نزديک ببيند .

مهدي هيچ گونه کمک مالي از شخص يا نهادي توقع ندارد فقط مي‌گويد اگر امکان دارد کاري به او پيشنهاد شود تا بتواند با توجه به مريضي‌اش انجام دهد. وي در حال حاضر به سيمان کاري ساختمان در استان گيلان مشغول است که با توجه به حساسيت‌هاي بيماري‌اش اين کار براي سلامتي او بسيار مضر است .

پيشگيري از سرطان ريه با سيرخام

پزشکان در يک مطالعه جديد تاکيد کردند که مصرف سيرخام تاثير قابل توجهي در پيشگيري از سرطان ريه و ديگر بيماري‌هاي مزمن دارد.

به گزارش ايسنا، به گفته کارشناسان مرکز دولتي کنترل و پيشگيري امراض «جيانکسو» در چين، خواص سيرخام مربوط به وجود نوعي ماده شيميايي موسوم به «آليسين» در آن است. اين ماده پس از کوبيدن يا خرد کردن سيرخام آزاد مي‌شود و علاوه بر کاهش التهاب در بدن، آسيب ناشي از مولکول‌هاي راديکال‌ آزاد به سلول‌ها را نيز مي‌کاهد. نتايج پژوهش‌ها نشان مي‌دهد که مصرف معمول سيرخام خطر ابتلا به سرطان ريه در افراد غيرسيگاري را تا 44 درصد کاهش مي‌دهد. مطالعات نشان مي‌دهد که مصرف سيرخام در افراد سيگاري نيز خطر ابتلا به سرطان ريه را تا 30 درصد کاهش مي‌دهد. طبق پژوهش‌هاي پيشين در دانشگاه استرالياي جنوبي سير خطر ابتلا به تومورهاي روده‌اي را تا يک سوم کاهش مي‌دهد و احتمال سرماخوردگي و خطر بروز التهاب در بدن را نيز کمتر مي‌کند.


 اخبار کوتاه 

 افزايش نرخ غذاي دانشجويي

رييس سازمان امور دانشجويان وزارت علوم از پيشنهاد افزايش 25 درصدي نرخ ژتون تغذيه دانشجويان نسبت به سال گذشته خبر داد. محمود ملاباشي در گفت‌وگو با ايسنا،‌ با بيان اينکه در حال حاضر سه نرخ هزينه کم،‌ هزينه متوسط و هزينه زياد براي تغذيه دانشجويان در نظرگرفته شده است، اظهارکرد: پيشنهاد ما براي نرخ تغذيه افزايش 20 تا 25 درصدي است.

کاهش 4 درصدي اهداي خون

استان تهران با 123 هزار و 700 مورد خونگيري طي چهار ماه اول سال 92 بيشترين سهم تامين خون در کشور را به خود اختصاص داد. به گزارش ايسنا، طي مدت ياد شده بيش‌از 680 هزار و 700 واحد خون در کل کشور اهدا شد که پس از استان تهران استان فارس با بيش‌از هفت درصد و استان مازندران با حدود هفت‌درصد آمار اهدا، بيشترين ميزان خون مورد نياز کشور را تامين کردند. برطبق آمار دريافتي ميزان اهداي خون در کل کشور طي چهار ماه گذشته بيش‌از چهار درصد کاهش نشان مي‌دهد.

جزئيات مدت‌خدمت سربازي

سرهنگ عليدوست معاون احضار واعزام سازمان وظيفه‌عمومي ناجا درباره جزئيات مربوط به مدت‌خدمت سربازي توضيحاتي ارائه کرد و گفت: مدت خدمت کليه مشمولاني که از ابتداي سال 1391 در نيروهاي مسلح و يگان‌هاي حفاظتي، خدمت دوره ضرورت را انجام دهند 21 ماه است. مدت خدمت دوره ضرورت براي آن دسته از مشمولان که بعنوان امريه در ادارات و سازمان هاي دولتي مشغول به خدمت هستند 24ماه و مدت خدمت سربازاني که در مناطق عملياتي خدمت مي کنند 18 ماه است. مدت خدمت کارکنان وظيفه غيربومي مشغول به خدمت در مناطق امنيتي غير درگير، عملياتي و بد آب و هوا 19 ماه ، مدت خدمت آن دسته از مشمولان که درسال 90 و قبل آن به خدمت اعزام شده‌اند مطابق مقررات سابق يعني مناطق عادي 18 ماه، مناطق عملياتي 16 ماه و مناطق محروم و بد آب‌وهوا 17 ماه است. آن دسته از مشمولان که در سال 90 و قبل آن مشغول خدمت بوده و به علت قبولي در دانشگاه از خدمت ترخيص شده‌اند، در صورت اعزام مجدد 21 ماه خدمت خواهند کرد.