نسخه شماره 3265 - 1392/05/23 -


سقوط 36 پله‌اي ايران از نظر زيست محيطي

شوراي شهر تصويب کرد:
واگذاري شرکت‌هاي کنترل کيفيت هوا و کنترل ترافيک شهرداري تهران به بخش خصوصي

منتخب مردم در شوراي شهر تهران خبر داد:
تغيير در رياست شوراي شهر تهران پس از ده سال

معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران اعلام کرد:
تحول جدي در به روز‌رساني ساب پرتال محلات تهران طي سه هفته اخير


واکنش معصومه ابتکار به يک حاشيه سازي


آموزش و پرورش از دغدغه‌هاي اصلي نجفي در شورا بود


دريچه خبر


گذري در شهر


 سقوط 36 پله‌اي ايران از نظر زيست محيطي 

 يکي از مدرسان اکولوژي در آستانه آغاز به کار دولت جديد خواهان توجه بيشتر مسئولان به مسايل زيست محيطي کشور شد و تا کيد کرد: در سال هاي 2008 تا 2012 وضعيت محيط زيست کشور در رده بندي جهاني با 36 پله سقوط به رتبه 114 در ميان 132 کشور تنزل يافته است

به گزارش مهر ، حسن عسگري افزود: در سالهاي اخير محيط زيست شهري و طبيعي کشور دوران سختي را تجربه کرده است. چنانچه کمتر کسي پيدا مي شود که روزهاي آلوده هواي کلان شهر ها،
افزايش متوفيان ناشي از آلودگي هوا، وضعيت بحراني درياچه اروميه، شرايط نابسامان جنگل هيرکاني ابر که يکي از منحصر به فرد ترين پوشش هاي گياهي جهان قلمداد مي شود، سرازير شدن ميليون ها ليتر فاضلاب به درياچه خزر، خوراندن زوري گوشت الاغ به ببرهاي روسي و مرگ ببر نر بر اثر مشمشه، عدم توجه کافي به تشکل هاي مردم نهاد زيست محيطي و موارد بسيار ديگر را به ياد نداشته باشد.

عسگري گفت: اين ها همه در حالي است که در آستانه شروع به کار دولت تدبير و اميد؛ تحرک اساتيد، مديران، کارکنان مراکز علمي و دانشگاهي، دولت مردان، تشکل هاي مردم نهاد و در يک کلام فعالان و دوستداران محيط زيست به هيچ وجه با وضع فعلي محيط زيست کشور تناسب نداشته است.

وي ادامه داد: در صورتي که بسياري از مشکلات موجود را در يک نگاه کلان مي توان به عنوان بحران هاي زيست محيطي تلقي کرد. بنابراين مي توانيم رييس جمهور را مدير محيط زيست کشور پهناور ايران نيز خطاب نماييم.

اين فعال محيط زيست با بيان اين که در کشور ما سالانه حدود 20 هزار نفر در اثر سوانح رانندگي جان خود را از دست مي دهند گفت: مصوبه اخير کميسيون شوراها و مجلس شوراي اسلامي در خصوص معاينه فني در دوران انتقالي دولت، منطبق با واقعيت هاي محيط زيست کشور نيست و اميدواريم اولين هديه دولت تدبير و اميد به شهروندان، به ويژه ميليون ها دانش آموز که همزمان با فصل پاييز و افزايش 20 درصدي ترافيک و تشديد آلودگي هوا راهي مدارس مي شوند؛ ارائه نخستين لايحه زيست محيطي مبني بر الزام تمامي خودروهاي نو اعم از شخصي و عمومي به انجام معاينه فني يک سال پس از توليد و سپس به طور سالانه باشد و البته نمايندگان مجلس نيز با قيد فوريت بالا جهت کمک به سلامت شهروندان کشور به ويژه ساکنان کلان شهر ها آن را مورد تصويب قرار دهند.


 شوراي شهر تصويب کرد:
 واگذاري شرکت‌هاي کنترل کيفيت هوا و کنترل ترافيک شهرداري تهران به بخش خصوصي 

 شرکت‌هاي کنترل کيفيت هوا و کنترل ترافيک تهران در جلسه ديروز شوراي شهر و با تصويب اعضا‌، به بخش خصوصي واگذار شدند‌. طبق اين مصوبه بخش حاکميتي اين دو شرکت همچنان باقي خواهند ماند و واگذار نخواهد شد.

اعضاي شوراي شهر تهران در جلسه ديروز موضوع لايحه حذف بند يکم قسمت الف مصوبه ساماندهي سازمان‌ها و شرکت‌هاي وابسته به شهرداري تهران و بخش مربوط به بودجه سازمان حمل‌و‌نقل و ترافيک را مورد بررسي قرار دادند.

معصومه ابتکار که مخالف اين واگذاري بود طي سخناني اظهار کرد‌: مصوبه اوليه شورا اجرايي نشده و در حال حاضر نيز واگذاري مجموعه کنترل کيفيت هوا به بخش خصوصي باعث مي‌شود اين مجموعه وظايف خود را به خوبي انجام ندهد. ابتکار تاکيد کرد‌: بخش حاکميتي اين سازمان براي کنترل کيفيت هوا بايد تحت اختيار شهرداري تهران باقي بماند .

عليرضا دبير، عضو هيات رييسه شوراي شهر تهران خطاب به چمران و ابتکار با بيان اينکه هر عضوي مي‌تواند در صحن شورا علاوه بر کميسيون اظهار نظر و صحبت کند، افزود: ما قانون را وضع مي‌کنيم تا مردم راحت باشند و اينکه آيا ضرر داشته يا نداشته را بايد در زمان تصويب مورد بررسي قرار مي‌داديم نه حالا.

وي افزود‌: قانون‌، وحي نيست که قابل تغيير نباشد‌. آن زمان اين مصوبه به تصويب رسيده اما اکنون که به مرحله اجرا وارد شده‌، مشکلاتش را نشان داده است. من نيزبا نظر خانم ابتکار در خصوص عدم واگذاري موافقم. حمزه شکيب، رييس کميسيون توسعه و عمران که پس از جلسات داخل کميسيون موافق اين تغيير در سازمان حمل‌و‌نقل و ترافيک بود، گفت: دو بار اين بحث در کميسيون توسعه و عمران مطرح و منوط به جلسه مشترک با کميسيون برنامه و بودجه و نمايندگان معاونت حمل‌و‌نقل و ترافيک و سازمان حمل‌و‌نقل و ترافيک بود که البته خانم ابتکار در آن جلسه حاضر نبود و در همان جلسه ما به جمع‌بندي در مورد اين مساله رسيديم. شکيب با بيان اينکه دليل قانع شدن من اين بود که بسياري از بخش‌هاي امنيتي در حال حاضر به بخش خصوصي واگذار مي‌شوند و مي‌توانيم پس از واگذاري از آنها کاري بخواهيم گفت: نمي‌توان بيش از اين اين مصوبه را به خاطر برخي صلاحديد‌ها معطل گذاشت.

ابتکار در ادامه اين اظهارات افزود: چطور مي‌خواهيد ماموريت آلودگي هوا و پايش آن را از سازماني بگيريد که در همين حالا هم اين مساله جزو اولويت‌هاي هفتم و هشتم آن است .

وي تاکيد داشت که يا بايد سازمان کنترل کيفيت هوا جزو بخش‌هاي حاکميتي شهرداري باقي بماند و يا اينکه سازماني جداگانه تشکيل شده و ماموريت اين مجموعه را به صورت جداگانه بپذيرد.

اين اظهارات ابتکار با واکنش چمران مواجه شد و گفت: اين اظهارات شما در واقع تعصب محيط زيستي شماست و من آنها را قبول ندارم بهتر است ديگر بحث نکنيم. در ادامه جلسه تشکري‌هاشمي، معاون حمل‌و‌نقل و ترافيک شهرداري تهران نيز طي سخناني گفت: سازمان حمل‌و‌نقل و ترافيک نبايد به پارکينگ شرکت‌هاي شهرداري تبديل شود .

وي تصريح کرد‌: شرکت‌هاي کنترل ترافيک و کنترل کيفيت هوا را نمي‌توان درسازمان ترافيک گنجاند. معاونت و سازمان ترافيک‌، ظرفيت و گنجايش انجام اين همه کار را ندارد.

وي با تاکيد بر اينکه در اين مدت تمام تکاليف محوله شورا انجام شده و من نمي‌دانم چرا اعضا حس مي‌کنند که ما وظايفمان را انجام نداده‌ايم اظهار کرد: حيثيت و آبروي ما در تهران با خدمات دو مجموعه کنترل کيفيت هوا و کنترل ترافيک تهران در ذهن مردم شکل گرفته و اگر اين واگذاري صورت نگيرد قطعا ما و مردم شهر تهران دچار مشکل مي‌شويم و آسيب جبران‌ناپذيري به اين دو مجموعه وارد مي‌شود.

اعضاي شورا در ادامه براي واگذاري دو شرکت کنترل کيفيت هوا و شرکت کنترل ترافيک شهر تهران
راي گيري جداگانه کردند و همه اعضا به جز معصومه ابتکار براي واگذاري شرکت کنترل کيفيت هواي تهران به بخش خصوصي راي دادند.

به اين ترتيب کليه سهام شرکت‌هاي کنترل کيفيت هوا و کنترل ترافيک شهر تهران به بخش خصوصي واگذار مي‌شود و شهرداري بايد ظرف مدت سه ماه از ثبت منابع حاصله به نام شهرداري ارزيابي‌هاي خود را ارائه دهد. همچنين بخش وظايف و ماموريت‌هاي حاکميتي و نظارتي شرکت‌هاي کنترل کيفيت هوا و کنترل ترافيک با رويکرد ترافيکي در حوزه معاونت حمل‌و‌نقل و ترافيک شهرداري تهران باقي خواهند ماند.


 منتخب مردم در شوراي شهر تهران خبر داد:
 تغيير در رياست شوراي شهر تهران پس از ده سال 

 منتخب مردم در دور چهارم شوراي شهر تهران از امکان تغيير در رياست شوراي شهر تهران پس از ده سال خبر داد.

«محمد حقاني» در گفت‌و‌گو با ايلنا با بيان اينکه در دور چهارم به جز «مهدي چمران» اعضاي ديگري هستند كه از خانواده شهدا هستند و برايمان قابل احترامند، اظهار کرد: مهدي چمران به مدت 10 سال رياست شوراي شهر تهران را برعهده داشته است و‌‌ همان گونه که صحبت براي عدم تغيير در رياست شوراي شهر وجود دارد امکان تغيير آن نيز مطرح است و نمي‌توان تنها به تجربه و خانواده شهدا بودن وي تكيه كرد.وي با اشاره به اينكه اعضاي اصلاح‌طلب شوراي شهر تهران در دور چهارم به رياست احمد مسجدجامعي اشتراک نظر دارند، تصريح کرد: ما به دنبال آن هستيم که در دور چهارم رئيس شورا حداقل با بيش از 20 راي به عنوان رئيس انتخاب شود که اميدواريم اين امر محقق شود.

دولت وظايف شوراها را به آنها واگذار كند

منتخب مردم در دور چهارم شوراي شهر تهران با اشاره به اينکه بايد در اين دوره شورا‌ها به جايگاه واقعي که در قانون اساسي به آن اشاره شده است، دست يابند، تصريح کرد: آنچه در سه دوره گذشته شاهد بوديم فعاليت شورا‌ها به صورت محدود بود در حالي که قانون اساسي وظايف متعددي را براي شورا‌ها تعيين کرده است كه بايد دولت آنها را به شوراها واگذار كند.

حقاني با بيان اينکه هنوز در حال رايزني براي انتخاب رئيس شوراي شهر تهران هستيم گفت: اميدواريم در اين دوره اعضاي هيات رئيسه افرادي باشند که از کارايي بيشتري نسبت به دوره گذشته برخوردار باشند.


 معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران اعلام کرد:
 تحول جدي در به روز‌رساني ساب پرتال محلات تهران طي سه هفته اخير 

 معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران در جلسه شوراي معاونين امور اجتماعي و فرهنگي مناطق 22گانه پايتخت گفت: طي سه هفته اخير تحول جدي و پيشرفت قابل ملاحظه‌اي را در بروز‌رساني ساب پرتال محلات شاهد بوده‌ايم که بايد با ارتقاي شاخص‌هاي ارزيابي، زمينه را براي افزايش کيفيت ساب پرتال محلات فراهم کنيم.دکتر سيد محمدهادي ايازي معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران در اين نشست با اشاره به فعاليت‌هاي مناطق در زمينه ساب پورتال محلات پايتخت، اظهار داشت: خوشبختانه طي سه هفته گذشته تلاش‌هاي خوبي در زمينه بروزرساني ساب پرتال محلات تهران انجام شده اما تا دستيابي به هدف نهايي هنوز فاصله وجود دارد که تلاش مضاعف مسوولين مناطق و محلات را مي‌طلبد.

وي با اشاره به امکان ايجاد رصد لحظه به لحظه ساب پرتال محلات پايتخت از سوي اداره کل برنامه‌ريزي و توسعه شهري معاونت امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران، افزود: اطلاعات اماکن، امکانات و خصوصيات و تاريخچه محلات، همراه با بروزرساني اخبار از جمله وظايفي است که مديران فناوري اطلاعات محلات بايد براي بروزرساني ساب پرتال محلات در انجام آن همت گمارند.

معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران با تاکيد بر لزوم ارتقاي شاخص‌هاي ارزيابي، گفت: از اين پس در راستاي افزايش کيفي ساب پرتال محلات، امتيازات ويژه‌اي را براي شاخص‌هاي گرافيکي و محتوايي آن درنظر مي‌گيريم.

دکتر ايازي از معاونين امور اجتماعي و فرهنگي تمام مناطق پايتخت به ويژه مناطق 14، 17 و 5 خواست که در بروز‌رساني ساب پرتال محلات خود و ارتقاي شاخص‌ها و کسب امتيازات لازم در اين زمينه بکوشند.


 واکنش معصومه ابتکار به يک حاشيه سازي 

 معصومه ابتکار ديروز در تذکري با اشاره به برخي اظهارات صورت گرفته در مورد وي و شورا در جلسه روز دوشنبه مجلس گفت: م.الف مطرح شده در جلسه روز دوشنبه مجلس ربطي به اختلاف‌ها ندارد و نام من است.

به گزارش ايسنا، دکتر معصومه ابتکار ديروز در تذکري با اشاره به برخي اظهارات صورت گرفته در مورد وي و شورا در جلسه روز دوشنبه مجلس شوراي اسلامي گفت: برخي اظهارات در مورد خانم الف در کنار اسم آقاي نجفي مطرح شده که برخي حرف و حديث‌ها را به راه انداخته است. وي با بيان اينکه در جريان موضوع اختلاف‌ها هم عنواني به نام م. الف مطرح بود و برخي دوستان اين دو را با يکديگر يکي دانسته‌اند گفت: اين م.الف معصومه ابتکار است و من خودم در مورد اين موضوع توضيح مي‌دهم. ابتکار همچنين با اشاره به برخي اظهارات نمايندگان براي اقدام وي و نجفي براي رسيدگي به وضعيت خانواده‌هاي آسيب‌ديدگان حوادث پس از انتخابات گفت: اقدامات ما بر اساس مصوبه شورا در تاريخ 25 مرداد 88 بوده است و ما در راستاي اقدامي انسان دوستانه براي پيگيري خانواده آسيب ديدگان آن حوادث، اقداماتي را انجام داديم و خدا را براي انجام اين اقدامات شکر مي‌کنيم. ابتکار اظهار اميدواري کرد که موضوعات مطرح شده در اين حواشي واقعيت‌ها را براي نمايندگان مجلس تحت‌الشعاع قرار ندهد و راي به محمدعلي نجفي تحت تاثير اين مباحث قرار نگيرد.


 آموزش و پرورش از دغدغه‌هاي اصلي نجفي در شورا بود 

عضو كميسيون فرهنگي و اجتماعي گفت:‌ نجفي با وجود شخصيت سياسي توانست ارتباطي کامل با سلايق و تفکرات مختلف ايجاد کند.به گزارش ايلنا، «احمد مسجد‌جامعي» بعد از جلسه علني ديروز شوراي شهر تهران در جمع خبرنگاران، گفت:‌ شش سال همکاري با محمدعلي نجفي در شوراي شهر تهران داشتيم حضور وي در دولت مي‌تواند زمينه گسترش مناسبات آموزش‌و‌پرورش با مديريت شهري را فراهم کند. وي با بيان اينکه نجفي همواره دو وجهه متفاوت را از خود بروز داده است، گفت: وي از يک سو به دليل وجهه شخصيتي خود، شخصيتي سياسي را داشته، اما توانسته ارتباطي کامل با سلايق و تفکرات مختلف ايجاد کند و اين نقطه قوت کاري او بوده است. در عين حال وي توانسته در حوزه‌هاي مختلف با ارائه نظر کارشناسي، تفکري مستقل را از خود نشان دهد. وي با تاکيد بر اينکه در اين سال‌ها همواره آموزش‌و‌پرورش يکي از دغدغه‌هاي اصلي نجفي بوده است، افزود: افزايش اعتبارات حمايتي شهرداري به 20 ميليارد تومان يکي از نتايج حمايت‌هاي وي بوده است. در اين سال‌ها همکاري با زيرمجموعه‌هاي آموزش‌و‌پرورش براي شروع سال جديد در ابتداي مهر، تدوين کتب درسي جديد و محتواي آنها و نيز ورود محتواي آموزش شهروندي به کتاب‌ها و يا موضوع شهردار مدرسه از جمله اقدامات قابل توجه نجفي در شورا به عنوان مسووليت‌هاي فراکميسيوني بوده است.


 دريچه خبر 

 تقدير شوراي شهر از خانواده سه کوهنورد جان‌باخته در هيماليا

خانواده سه کوهنورد جان‌باخته در ارتفاعات هيماليا، به دعوت اعضاي شوراي شهر تهران‌، ديروز در صحن علني شورا حضور يافته و اعضاي شورا ضمن گراميداشت ياد اين ورزشکاران از خانوده آنها تقدير کردند.

حبيب کاشاني عضو شوراي شهر طي سخناني عملکرد اين کوهنوردان را به رزمندگان ميدان دفاع مقدس شبيه دانست و گفت‌: اين افراد با اينکه خود آسيب ديده بودند به تيم کوهنوردان آمريکايي نيز کمک کرده و حاضر نشدند يکي از همراهان آسيب‌ديده خود را ترک کنند و هر سه با هم دچار اين اتفاق شدند. وي افزود : اين افراد براي اعتلاي نام کشورشان اين اقدام را انجام دادند و من به خانواده هر سه اين عزيزان تبريک مي‌گويم که چنين شيرمرداني را تربيت کردند. يکي از اين کوهنوردان نيز از آتش‌نشانان شهرداري تهران بوده است‌. احمد مسجد‌جامعي نيز ضمن آرزوي زنده بودن اين کوهنوردان و بازگشت آنها گفت‌: اين افراد ورزشکاراني بودند که اکنون به چهره ملي تبديل شده‌اند و پرچم ايران را در ارتفاعات هيماليا نصب کرده و راه جديدي را به نام ايران در اين مسير نامگذاري کردند بنابراين شايسته است مکاني مناسب به نام اين عزيزان نامگذاري شود.

عليرضا دبير نيز با تاييد پيشنهاد مسجد‌جامعي گفت‌: پيش از اين نيز نامگذاري مکان‌ها و ميدان‌هايي به نام ورزشکاران صورت گرفته و خوب است اين اقدام در مورد اين عزيزان نيز انجام شود به عنوان مثال در مجموعه توچال ورزشگاه‌هايي قرار دارد که مي‌توان نام اين سه کوهنورد را بر آنها نهاد.

مهدي چمران رييس شوراي شهر نيز اظهار کرد‌: نامه اين پيشنهاد را ارائه دهيد و بهتر است با کوهنوردان در مورد اين مساله مشورت شود و آنها مکاني مناسب اين نامگذاري را پيشنهاد دهند.

فعاليت 6200 تاکسي سرويس مدرسه در سال تحصيلي آينده

مدير عامل سازمان مديريت و نظارت بر تاکسيراني شهر تهران با بيان اينکه سال تحصيلي آينده بيش از 6 هزار و 200 تاکسي در قالب سرويس مدارس به دانش‌آموزان خدمت‌رساني خواهند کردگفت: اين رانندگان براي نخستين بار موظف به گذراندن دوره‌هاي آموزشي براي تامين امنيت دانش‌آموزان و نحوه رفتار مناسب با آنها خواهند بود.ميثم مظفر مديرعامل اين سازمان از طراحي نرم‌افزار جامع سرويس مدارس در‌ تاکسيراني خبر داد و گفت: تمامي اطلاعات رانندگان سرويس مدارس از جمله پروانه‌، شماره برگه معاينه فني، شماره بيمه‌نامه، شماره برچسب و گواهي عدم سوء‌پيشينه در اين نرم‌افزار ثبت و به روز مي‌شود و از اين طريق دسترسي به اطلاعات رانندگان در هر زماني امکان‌پذير است. مظفر با اشاره به ثبت 98 هزار برگه جريمه براي رانندگان سرويس مدارس در سال تحصيلي 91 گفت: اين نرم افزار کمک خواهد کرد تا تمامي اين اطلاعات جزيي ضبط شود و با توجه به آن برچسب سرويس مدارس براي رانندگان صادر و اعطا شود. اين اطلاعات همچنين کمک خواهد کرد که در سال‌هاي آينده عملکرد رانندگان براي تامين امنيت دانش آموزان مورد ارزيابي قرار گيرد.

وي از اجباري شدن دوره‌هاي آموزشي براي رانندگان سرويس مدارس خبر داد و افزود: در اين دوره‌هاي چهار ساعت اخلاق حرفه‌اي، قوانين راهنمايي و رانندگي، روانشناسي کودک‌و‌نوجوان و موارد ايمني براي جابجايي دانش‌آموزان به صورت فشرده به رانندگان محترم آموزش داده مي‌شود.

مقام‌هاي چين اعلام کردند:

جريمه مسافران به دليل عدم استفاده از بليت مترو

مسوولان متروي شانگهاي اعلام کردند: 88 مسافري که قصد داشتند بدون پرداخت هزينه از مترو استفاده کنند، بازداشت و جريمه شدند. به گزارش ايسنا‌، بنابر اعلام مقام‌هاي متروي شانگهاي تعدادي از مسافران در ساعت پر رفت‌و‌آمد و شلوغي سعي مي‌کنند به شيوه‌هاي مختلف از پرداخت هزينه استفاده از مترو خودداري کنند و بدون ارائه بليت سوار قطار شوند. همچنين دو نفر از مسافران تلاش داشتند با ارائه کارت بليت شهروندان مسن و به طور رايگان از مترو استفاده کنند. پليس مترو نيز که روز دوشنبه در ايستگاه حضور داشت اين مسافران را پس از بازداشت مجبور مي‌کرد تا علاوه بر پرداخت جريمه، بليت هم خريداري کنند. علاوه بر اين قرار است براي افرادي که بدون ارائه بليت اقدام به استفاده از مترو‌ مي‌کنند، امتيازهاي منفي در مواقع يافتن شغل، اخذ وام و دريافت يارانه دولتي در نظر گرفته مي‌شود. به گزارش ايسنا به نقل از شانگهاي‌ديلي، طبق آمار طي سال جاري ميلادي بيش از 40 هزار مسافر مترو شانگهاي بدون ارائه بليت اقدام به استفاده از اين وسيله نقليه کرده‌اند که تنها 160 نفر از آنان امتياز منفي دريافت کرده‌اند و روي کارت‌ بليط‌هاي آنها برچسب «تردد غيرمجاز» خورده است.

ضرورت اجراي طرح جامع شبکه تونل‌هاي مشترک تاسيسات شهري

طرح‌هاي مربوط‌ به توسعه شهري، بلند‌مرتبه ‌سازي، احياي بافت‌هاي فرسوده و مواردي ازاين قبيل پيش از هرچيز نيازمند ساماندهي شبکه‌هاي تأسيساتي است و هيچ گزينه‌اي به اندازه تونل‌هاي مشترک تأسيسات نمي‌تواند به اين نياز رو به رشد پاسخ دهد.مديرعامل سازمان مشاور فني و مهندسي شهر تهران ضمن اعلام اين مطلب افزود: يکي‌از مهمترين گرفتاري‌هاي مردم در کلانشهرها و شهرهاي بزرگ کشور، حفاري‌هاي مکرر در سطح معابر است و نوسازي، تعمير و نگهداري از شبکه تأسيسات‌شهري، ازجمله ضرورت‌هايي است که باعث‌مي‌شود نوارهاي حفاري تقريبأ در تمام‌مدت سال در‌سطح معابر ايجاد‌ شوند.


 گذري در شهر 

 ويزيت و مشاوره پزشکي رايگان در سراهاي محله منطقه 7

رئيس اداره سلامت منطقه 7 برنامه‌هاي شهرداري منطقه 7 به مناسبت روز پزشک را تشريح کرد.

بيژن عموئيان با اعلام اين مطلب افزود: اول شهريور ماه مصادف با سالروز ولادت حکيم ابوعلي سينا‌، روز پزشک نامگذاري شده که به منظور گراميداشت اين روز اقداماتي در سطح منطقه 7 انجام مي‌شود.

وي افزود: اهداي شاخه گل و کارت تبريک به پزشکان بيمارستان‌ها، کلينيک‌ها و مطب‌ها با امضاي شهردار منطقه 7، برگزاري مراسم تقدير و تشکر از پزشکان فعال کانون پزشکان، برگزاري برنامه ويزيت و مشاوره پزشکي رايگان در سراهاي محله در روز چهارشنبه سي‌ام مرداد ماه از ساعت 9 صبح تا 12 ظهر از جمله اقدامات ويژه اين روز است.

رئيس اداره سلامت منطقه اعلام کرد: در هريک از سراهاي محله منطقه يک گروه پنج نفره متشکل از يک پزشک متخصص، دو پزشک عمومي، يک کارشناس تغذيه و يک کارشناس روانشناسي مستقر هستند و به شهروندان منطقه خدمات ارائه مي‌کنند.

برپايي جشنواره غذاي سالم در بوستان بزرگ ملت

جشنواره غذاي سالم به همت اداره سلامت شهرداري منطقه 3 تهران از ساعت 18 الي 21 روز چهارشنبه 23 مرداد ماه در بوستان بزرگ ملت برگزار مي‌شود.

در اين جشنواره حدود 500 نوع غذا، دسر‌،سوپ‌، آش‌، سالاد و... از سوي اعضاي کانون‌هاي محلات منطقه 3 عرضه مي‌شود و هيات پنج نفره از کارشناسان ارشد تغذيه به داوري اين جشنواره مي‌پردازند. فاطمه مسايلي رئيس اداره سلامت منطقه در اين خصوص تصريح کرد: هيات داوران غذاهاي ارائه شده را با توجه به طعم‌، تزئينات و‌ مواد تشکيل‌دهنده مورد ارزيابي قرار مي‌دهند ودر پايان از سوي اداره سلامت به نفرات برتر جوايزي اهدا مي‌شود. وي در ادامه اجراي مسابقه و برنامه‌هاي ‌شاد و متنوع با محوريت سلامت را از برنامه‌هاي جانبي اين جشنواره عنوان کرد.

اجراي طرح گوهر رحمت در دارالشهداي تهران

معاون اجتماعي و فرهنگي منطقه 17 از اجراي طرح گوهر رحمت با رويکرد زندگي بهتر براي بانوان جنوب‌ غرب تهران خبر داد.

معاون اجتماعي و فرهنگي اين منطقه گفت‌: با هدف آموزش آداب و مهارت‌هاي زندگي و همچنين ارتقاي سبک زندگي جامعه ايراني اسلامي طرح گوهر رحمت در کليه محلات جنوبغرب تهران دارالشهداي تهران برگزار مي‌شود . وي در ادامه به اهداف و چگونگي اجراي طرح گوهر رحمت اشاره کرد و افزود: آموزش آداب و مهارت‌هاي زندگي به دختران و زنان جامعه ايراني اسلامي، به گونه‌اي که ضمن ترويج آداب و سبک زندگي، سيره نبوي(ص) و اهل بيت (ع) را نيز آموخته و زمينه ارتقاي خودآگاهي و مهارت‌هاي زندگي را در آنان ايجاد کند، از جمله اهداف اجراي طرح گوهر رحمت است که در سطح محلات آن را اجرا خواهيم کرد. وي تصريح کرد: با وجود اين که گروه هدف اجراي طرح گوهر رحمت، گروه سني 18تا28 سال است اما کارگاه‌ها و برنامه‌هاي آموزشي و فرهنگي تمام علاقمندان را در برمي‌گيرد که شامل برگزاري کارگاه و نشست آموزشي با موضوعات دختران و معنويت و مهارت‌هاي زندگي خواهد بود.

آغاز طرح فوريتي لکه‌گيري سطحي آسفالت در معابر شمال شرق تهران

معاون فني و عمراني شهرداري منطقه 4 تهران از آغاز طرح فوريتي لکه‌گيري آسفالت و مرمت چاله‌هاي سطح معابر خبر داد و گفت: تا قبل از بازگشايي مدارس، تمامي معابر سطح منطقه بهسازي و مناسب‌سازي مي‌شود. بهمن محبوبي معاون فني و عمران منطقه با بيان اين مطلب گفت: به منظور تسريع در عبور و مرور خودرو و کاهش حجم ترافيک در آستانه بازگشايي مدارس، طرح فوريتي مرمت چاله‌ها و رفع نواقص آسفالت در سطح معابر محلي و بزرگراه‌هاي سطح منطقه آغاز شد. وي افزود: در نخستين روزهاي آغاز اين طرح فوريتي، باند شمالي خيابان دماوند مسير شرق به غرب از تقاطع بزرگراه شهيد زين‌الدين تا بزرگراه رسالت به مساحت 21 هزار هفتصد و پنجاه و هفت متر مربع با پخش 2948 تن لکه‌گيري، آسفالت و مناسب‌سازي شد. معاون فني و عمران منطقه در ادامه به اجراي عمليات درزگيري ضلع شمال بزرگراه شهيد بابايي اشاره کرد و گفت: به منظور رفاه حال مسافران، درزگيري آسفالت ضلع شمال غربي تقاطع بزرگراه بابايي و جاده تلو محدوده باند مجموعه پروازي هوا فضاي سپهر در فضايي به مساحت 10 هزار متر مربع انجام شد. محبوبي خاطر نشان کرد: از زمان اجراي عمليات اجرايي لکه‌گيري هندسي در معابر منطقه، بيش از 3000 تن آسفالت در معابر محلي و بزرگراه‌هاي سطح منطقه پخش شده است.

نصب 50 آلاچيق مدرن در مجموعه تفريحي وگردشگري کوهسار

شهردار منطقه 5 گفت: در راستاي تامين رفاه شهروندان 50 آلاچيق جديد با سبک زيبا و مدرن در مجموعه تفريحي و گردشگري کوهسار نصب شد.

سعيد طلوعي شهردار منطقه با اعلام اين خبر گفت‌: با توجه به اهميت مجموعه تفريحي کوهسار به عنوان يکي از پتانسيل‌هاي مهم زيست محيطي و تفرجگاهي با قابليت فرامنطقه‌اي که دارد طراحي و ايجاد امکانات رفاهي و تفريحي در دستور کار قرار دارد. وي افزود: همزمان با اجراي فاز اول ودوم توسعه مجموعه تفريحي کوهسار نصب وسايل بازي کودکان وورزشي وهمچنين تقويت فضاهاي رفاهي در دستور کار قرار گرفت.به گفته شهردار منطقه به منظور تامين رفاه شهروندان و ايجاد فضاي مناسب تفريحي همزمان با توسعه جنگل کاري ،50 آلاچيق در اين طرح نصب شد.وي افزود: به منظور تلطيف فضاي بصري مجموعه کوهسار 3 آبنماي سنگي دراين بوستان احداث شد.شهردار منطقه 5 بهسازي مسيرهاي منتهي به کوهسار را از ديگر اقدامات اجراشده جهت تامين رفاه شهروندان و گردشگران برشمرد.