نسخه شماره 3265 - 1392/05/23 -

آلودگي آب در يزد، بحراني که هر روز جدي تر مي شود
وقتي کلر به جاي سلامتي، بيماري هديه مي‌دهد


نامه‌اي به معاون رئيس‌جمهور درباره شهر رشت


 آلودگي آب در يزد، بحراني که هر روز جدي تر مي شود
 وقتي کلر به جاي سلامتي، بيماري هديه مي‌دهد 

 در حالي که مسئولان آبفاي يزد همچنان بر استاندارد و سالم بودن آب تاکيد دارند، کلر زياد در آب شرب مناطقي از استان يزد از جمله زارچ و اشکذر، سبب مسموميت مردم شده و آنها را روانه بيمارستان کرده است. به گزارش فارس از يزد، چندي پيش گزارشي از وجود املاح زياد در آب شرب يزد منتشر شد اما مسئولان شرکت آب و فاضلاب استان يزد، اين موضوع را تکذيب و اعلام کردند: ميزان املاح آب در همه نقاط استان يزد در حد استاندارد است و در هيچ منطقه‌اي، ميزان املاح فراتر از حد مجاز نيست. هنوز چند روزي از انتشار اين اخبار نگذشته که اکنون گلايه‌هاي مردم در مورد کلر بيش از حد مجاز در آب و مسموميت بيش از 100 نفر در مناطق زارچ، اشکذر و حتي ميبد و اردکان مطرح شده است. يکي از شهروندان زارچي در اين زمينه به فارس گفت: طي دو سه روز گذشته، بيماري در بين اقوام و همسايگان ما رواج پيدا کرده که نشانه‌هاي آن، تهوع، سرگيجه و اسهال است. ابوالفضل کريمي عنوان کرد: با مراجعه به پزشک و انجام آزمايش، نظر پزشک، آلودگي آب مطرح شد و پزشکان معتقدند کلر بيش از حد مجاز در آب سبب مسموميت مردم شده است. وي يادآور شد: در پرس‌وجو از همسايه‌ها و اقوامي که مبتلا به اين مشکل شده بودند نيز، متوجه همين تشخيص از سوي پزشکان آنها شديم. البته بيش از 100 نفر مردم در اين مناطق به پزشک مراجعه کرده‌اند و تعداد زياد ديگري گرچه علائم اين مسموميت را داشته‌اند اما به دليل خفيف‌تر بودن مشکل، به پزشک مراجعه نکرده‌اند. گزارش‌هايي نيز از مسموميت گسترده در شهرستان‌هاي ميبد و اردکان رسيده که البته مسئولان بهداشت و درمان استان يزد، مسموميت در اين شهرستان‌ها را بي‌ارتباط با مسئله آب اعلام کردند.

محسن ميرزايي معاون بهداشتي رئيس دانشگاه علوم پزشکي شهيد صدوقي يزد در اين زمينه در گفت‌وگو با فارس در يزد اظهار داشت: طي چند روز گذشته، در برخي از مناطق استان يزد، مواردي از اسهال و استفراغ گزارش شده که گستردگي شيوع آن در زارچ، صدوق، ميبد و اردکان بيشتر بوده است.

ميرزايي بيان کرد: پس از مراجعه بيماران به مراکز بهداشتي و درماني، علاوه بر اقدامات سريع درماني براي آنها، آب آشاميدني و برخي موادغذايي مصرف شده توسط آنها با نمونه گيري، مورد بررسي قرار گرفت. وي افزود: بر اساس اين نمونه‌گيري‌ها و انجام آزمايشات مختلف، مشخص شد در منطقه زارچ، مقاديري کلر در آب باقي مانده بود که موجب مسموميت مصرف‌کنندگان شده بود.

ميرزايي تصريح کرد: کلر زياد در آب صدوق و اشکذر نيز عامل مسموميت مردم بود اما در مناطق ميبد و اردکان، به احتمال بسيار زياد، مسموميت به دليل نذوراتي بوده که در روز عيد فطر و روز بعد از ميان مردم توزيع شده است. وي از مردم استان يزد خواست، از آب مطمئن و در حد امکان از آب معدني استفاده کنند و از عدم آلودگي آب مصرفي خود اطمينان حاصل کنند.

مردم مراقب يخ‌هاي آلوده باشند

ميرزايي، استفاده از يخ‌هاي توليد شده در بيرون از منازل را نيز خطرناک خواند و افزود: در مراحل توليد يخ، نظارت‌هاي دقيق و بهداشتي صورت مي‌گيرد اما يخ به طور عمده در مرحله توزيع با آلودگي مواجه مي‌شود.

اما معضل آب در استان يزد هم به لحاظ افت فشار و کيفيت و هم به لحاظ کلر و املاح زياد، اين روزها در شوراي اسلامي شهر يزد نيز مورد بررسي قرار گرفته است. ششصد و پنجاه و يکمين جلسه شوراي اسلامي شهر يزد با حضور اعضاي شورا، شهردار و مديرعامل شرکت آب و فاضلاب استان برگزار شده و مشکل آب سطح شهر مورد بررسي قرار گرفته است. اعضاي شوراي شهر با اشاره به تماس‌هاي مردمي، به تشريح مشکلات آنها در جلسه شورا پرداختند و خواستار رفع هرچه سريع‌تر اين مشکلات شدند. اما مديرعامل شرکت آب و فاضلاب استان يزد نيز در اين نشست گفته است: در حال حاضر يک‌هزار و 680 ليتر در ثانيه، کل آب انتقالي در حوزه شرب و بهداشت استان يزد است که از اين ميزان هزار ليتر در ثانيه در شهر يزد و بقيه در ديگر شهرهاي استان مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

بحران آب در سال‌هاي آتي

علي اسلامي با اشاره به اينکه در حال حاضر 72 حلقه چاه فعال در استان يزد موجود است و براي مواقع ضروري براي حفر 20 حلقه چاه در يزد، پيش‌بيني‌هاي لازم صورت گرفته است، گفت: اگر تدبيري براي آب شرب يزد انديشيده نشود، در سال‌هاي آينده با مشکلات جدي روبه‌رو خواهيم شد. وي همچنين با اشاره به افت کيفيت آب عنوان کرد: از آنجا که با کاهش 15 درصدي آب انتقالي مواجه شده‌ايم، ناچار به استفاده از منابع داخلي هستيم و برخي منابع داخلي از کيفيت کافي برخوردار نيستند. اسلامي با بيان اينکه آزمايش‌هاي لازم به طور دائم بر روي آب مصرفي مردم انجام مي‌شود، افزود: در مناطقي که مردم دچار مشکل شده‌اند، موضوع به صورت ويژه در دست پيگيري و بررسي است. وي اظهار اميدواري کرد: با عبور از گرماي تابستان و صرفه جويي مردم، وضعيت کيفيت و فشار آب استان يزد به حالت عادي بازگردد. اسلامي خاطرنشان کرد: اما اين وضعيت عادي نيز مقطعي است و بحران آب در يزد بسيار جدي‌تر از تابستان امسال خواهد بود. همه اين موارد، گرچه توجيهي بر عدم نظارت بهداشتي کافي مسئولان بر روي آب مصرفي مردم نمي‌شود اما دشواري کار مسئولان در بخش توزيع آب را نشان مي‌دهد و اين مسئله را گوشزد مي‌کند که بحران آب در يزد جدي است و مسئولان بايد هرچه سريع‌تر فکري اساسي براي حل اين بحران انجام دهند.


 نامه‌اي به معاون رئيس‌جمهور درباره شهر رشت 

 از جناب آقاي نوبخت که چند دوره نماينده شايسته مردم با فرهنگ رشت بوده‌اند تقاضا دارم که امکانات رفاهي اين شهر را تامين کنند.

اکنون که اواسط فصل تابستان است بيشتر مردم رشت به فکر باران‌هاي سيل آساي پاييز و زمستان هستند که هرسال به محض ريزش کمترين باران نه فقط خيابان‌ها را مي‌بندند و مدارس و گاه ادارات رشت را تعطيل مي‌کنند بلکه حتي آب در خيابان‌هاي اصلي شهر نيز وارد منازل مردم مي‌شود. همچنين آسفالت خيابان‌هاي اصلي و مرکز رشت شبيه به فاجعه است.

در شرايطي که شهر رشت فاقد حداقل استاندارد امکانات شهري است در يک تصميم‌گيري عجولانه و بدون کارشناسي و سوال برانگيز توسط شوراي قبلي شهر و شهردار فعلي رشت طرح تغيير ساختار مرکز شهر و مسدود کردن خيابان اصلي و محوري علم‌الهدي به سبزه ميدان تصويب و اجرا شد و با اين طرح مشکلات زيادي براي تمام مردم رشت اعم از عابران پياده، مغازه‌داران، رانندگان و حتي پرسنل راهنمايي و رانندگي به وجود آمد چراکه سبب بار ترافيکي شديد خيابان‌هاي لاکاني، پارک شهر، رودباري و ضيابري که در سبزه‌ميدان به اوج مي‌رسد.

با توجه به تشکيل دولت تدبير و اميد جناب آقاي دکتر روحاني رياست جمهوري محترم از آقاي نوبخت خواهشمندم به مشکلات زادگاه خودرسيدگي کند و با مذاکره با مسوولان رده بالاي استان گيلان در قدم اول انجام دو کار را در اولويت قرار دهد:

1-‌ طرح مسدود کردن و تغيير ساختار خيابان امام با قدمت طولاني که مشکلات عديده و مسدودشدن خيابان علم‌الهدي را چند برابر مي‌کند لغو شود.

2- براي کاهش بار ترافيکي بسيار سنگين در سبزه‌ميدان رشت که هيچ وقت نبايد ميادين محل استقرار تاکسي‌ها باشند، لازم است ايستگاه تاکسي‌ها به مقصد حميديان و رازي و به خصوص بيمارستان معلولان با مسافران بسيار زيادش، به ابتداي خيابان بيستون و خيابان لاکاني و خارج از سبزه‌ميدان منتقل شود تا درختان و پرندگان کمي نفس بکشند و عابران پياده و سواره و مغازه‌داران نيز اندکي اکسيژن به جاي دوده‌هاي زيانبار استنشاق کنند.

محسن بيناپور