نسخه شماره 3265 - 1392/05/23 -


آيـنده مبـهم بـراي تونـس


افول حاميان محمد مرسي در خيابان‌هاي قاهره


کانديداتوري رسمي منينگ براي نوبل


جشن تولد فيدل کاسترو


معرفي رئيس‌جمهور مالي


تنش اسپانيا و بريتانيا در جبل الطارق


تغيير قوانين مواد مخدر در آمريکا


تلفات حمله بوکوحرام


دردسرامنيتي براي انتخابات افغانستان


فرار زندانيان برزيلي


بازبيني شيوه جمع‌آوري اطلاعات در آمريکا


توليد آزمايشگاهي آنفولانزاي مرغي


اولين اعلاميه جهاني حقوق ديجيتال


اخبارکوتاه


 آيـنده مبـهم بـراي تونـس 

بمباران مواضع شورشيان سلفي

 گروه بين الملل: يکي از منابع نظامي در ارتش تونس عصر دوشنبه از بمباران هوايي مواضع و مخفي‌گاه‌هاي شبه‌نظاميان سلفي تونس در کوه‌هاي نزديک به مرز الجزاير خبر داد. اين اقدام بخشي از عمليات گسترده ارتش تونس براي مقابله با جهادگرايان تندرو در اين کشور است.

به گزارش خبرگزاري رويترز دولت کنوني تونس که توسط حزب سلفي و ميانه‌روي «النهضه» هدايت مي‌شود با اعتراضات گسترده‌اي از سوي مخالفان سکولار خود مواجه شده بود که خواستار برخورد قاطعانه و شديدتر با شبه‌نظاميان سلفي بودند. دولت تونس ظاهرا اين اقدام را با هدف فرونشاندن اعتراضات مخالفان خود انجام داده است. سکولارها معتقدند اين شبه‌نظاميان تهديدي جدي براي حيات دموکراسي نوپاي تونس محسوب مي‌شوند.

شاهدان عيني به منابع نظامي گفته‌اند که جنگنده‌هاي تونس غارها و مناطق پيرامون کوه‌هاي چامبي را که گفته مي‌شود از دسامبر سال گذشته به مهم‌ترين مخفي‌گاه‌هاي شورشيان جهادي تبديل شده‌اندبمباران کردند. اين عمليات در منطقه‌اي انجام شد که شبه‌نظاميان ماه گذشته با کمين کردن در آن در يکي از خون‌بارترين حملات خود به نيروهاي امنيتي تونس در دهه‌هاي گذشته هشت تن از سربازان ارتش اين کشور را به قتل رساندند.

به گفته منابع نظامي نيروهاي امنيتي روز يک‌شنبه هم در همين منطقه چندين نفر از اين شبه‌نظاميان را کشته و دست‌کم چهار نفر از آنان را دستگير کردند. به گزارش رسانه‌هاي محلي تا کنون يکي از دستگيرشدگان به مشارکت در عمليات کشتار هشت سرباز تونسي اعتراف کرده است. آن‌طور که در گزارش اين رسانه‌ها آمده اين فرد در موبايل خود فيلمي داشت که تصاوير بريدن گلوي برخي از سربازان در آن ضبط شده بود. مقامات پليس اعلام کرده‌اند که در روزهاي گذشته دو سلفي تندروي ديگر را کشته و شش نفر از آنها را دستگير کرده‌اند؛ شش نفري که قصد داشتند يکي از سياستمداران برجسته را در شهر ساحلي "سوسه" به قتل برسانند.

تونس حالا در ميانه يکي از بدترين آشفتگي‌ها و بحران‌هاي سياسي از زمان براندازي حکومت زين‌العابدين بن‌علي به سر مي‌برد؛ براندازي حکومت بن‌علي در تونس سرآغاز زنجيره‌اي از تحولات بود که به "بهار عربي" مشهور شد. بي‌ثباتي در اين کشور با افزايش حملات شبه‌نظاميان سلفي به‌طور چشمگيري افزايش يافته است.

شکست مذاکرات و فراخوان تظاهرات

 گروه بين الملل: مذاکرات رهبران جنبش النهضة و رئيس اتحاديه مشاغل تونس بدون هيچ گونه توافقي به پايان رسيد. اين در حالي است که طرفداران و مخالفان جريان حاکم ديروز (سه شنبه) تظاهرات کردند.

به گزارش اسکاي نيوز عربي،‌ رهبران جنبش النهضة، جريان حاکم در تونس روز دوشنبه مذاکرات خود را با حسين العباسي، رئيس اتحاديه مشاغل تونس بدون هيچ توافقي به پايان رساندند.

اين مذاکرات که چهار ساعت به طول انجاميد با هدف تلاش براي رسيدن به توفق جهت خروج از بحران سياسي تونس برگزار شد. راشد الغنوشي،‌ رهبر جنبش النهضة در پي مذاکرات اعلام کرد: دو طرف در اين مذاکرات درباره طرح پيشنهادي اتحاديه مشاغل تونس مذاکره کرده و در خصوص ادامه رايزني‌ها در نزديک‌ترين زمان ممکن توافق کردند. رئيس اتحاديه مشاغل تونس نيز به نوبه خود اعلام کرد: دستيابي به هرگونه پيشرفت در اين خصوص دشوار است.

اين ديدار در پي آن برگزار شد که بن جعفر، رئيس مجلس موسسان تونس فعاليت اين مجلس را به حالت تعليق درآورد. وي اعلام کرد، تا زماني که مذاکرات براي خروج از بحران موجود ميان ائتلاف حاکم و مخالفان آغاز نشده، فعاليت مجلس موسسان تونس به حالت تعليق در‌ مي‌آيد. مجلس موسسان تونس مسئول تدوين و تنظيم قانون اساسي جديد اين کشور است.

مخالفان در تونس، با در نظر گرفتن ترور دو تن از رهبران‌شان به دست شبه‌نظاميان و نيز با رصد کردن تحولات مصر، خواستار برکناري دولت تحت هدايت سلفيان شده‌اند. مخالفان تونسي همچنين خواستار حذف «هيات قانون اساسي» شده‌اند؛ هياتي که قرار است ظرف چند هفته آينده اولين نسخه قانون اساسي و قانون انتخابات جديد اين کشور را تدوين و ارائه کند. مخالفان تونسي قصد دارند هفته آينده «دولت نجات» را به عنوان راه‌حل سياسي جاي‌گزين ارائه کنند تا ائتلاف النهضه را در برابر چالشي جدي قرار دهند و راه مصالحه سياسي با آنها را سد کنند. آنها قرار است روز سه‌شنبه هم يک راهپيمايي اعتراضي گسترده برگزار کنند.

جيلاني حمامي يکي از اعضاي جبهه نجات اعلام کرد که اين گروه در چينش کابينه جاي‌گزين به موفقيت‌هاي چشمگيري دست يافته و نکات مهمي را در جريان راهپيمايي روز سه‌شنبه اعلام خواهد کرد. راشد غنوشي رهبر حزب النهضه هفته گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاري رويترز گفته بود که آماده مذاکره با مخالفان است اما شرط آنها براي برکناري نخست‌وزير را کاملا ناوارد مي‌داند.


 افول حاميان محمد مرسي در خيابان‌هاي قاهره 

 سردبير مجله «وادي النيل» در قاهره تاکيد کرد ارتش، دولت و رئيس جمهور موقت مصر از حمايت از مردم اين کشور برخوردار هستند. سوسن ابوالحسين در گفتگو با اين شبکه افزود: جماعت اخوان المسلمين با پرداخت پول به مردم آنها را به شرکت در تحصن تشويق مي‌کند. جمعيت‌هاي خيريه وابسته به اخوان المسلمين به صورت ماهانه به افراد فقير پول پرداخت مي‌کنند تا در تظاهرات شرکت کنند. ابوالحسين گفت: بنابراين ادعاي اخوان المسلمين در مورد مشارکت مردمي در اعتراضات اين گروه درست نيست.

ازسوي ديگر،منابع عالي رتبه مصري از دريافت گزارشي که از فروپاشي اتوماتيک وار تحصن در ميادين النهضه و رابعه العدويه و عدم نياز به به کارگيري زور حکايت دارد خبر دادند. به گزارش تسنيم به نقل از الاهرام، منابع سياسي عالي رتبه مصري اعلام کردند: عدلي منصور رئيس جمهوري موقت و اعضاي شوراي امنيت ملي گزارش درباره سوء رفتار تحصن کنندگان در ميادين رابعه العدويه و النهضه دريافت کرده‌اند.

اين منابع بيان کردند: اين رفتار سبب افزايش خشم مردمي به ويژه در ميان ساکنان اطراف اين ميادين شده است و پايگاه مردمي تحصن کنندگان و اخوان المسلمين کاهش يافته است.

منابع مصري اعلام کردند: در اين گزارش آمده است که تحصن اتوماتيک از داخل فروخواهد پاشيد و نيازي به زور براي پايان دادن به تحصن نيست.

اين منابع بيان کردند: در اين گزارش آمده است که نيروهاي امنيتي زماني با تحصن کنندگان طرفدار اخوان المسلمين برخورد خواهند کرد که اقدام به راهبندان يا حمله به مراکز حساس و حياتي کنند و بايد به تحصن يکماه ديگر اجازه داده شود تا به طور اتوماتيک از داخل فرو بپاشد.

اين درحالي است که رسانه‌هاي مصري از شکايات تعدادي از مصري‌ها از رفتارهاي سوء اخوان المسلمين و شکنجه آنها در ميدان محل برگزاري تحصن اخوان المسلمين خبر دادند.

احمد محي الدين احمد 27 ساله يک از افرادي است که از ضرب و شتم خود از سوي طرفداران محمد مرسي در نزديکي ميدان رابعه العدويه به دستور صفوت حجازي، اسامه ياسين،محمد البلتاجي، محمد عارف پرده برداشته است.

علاء عطيه ابراهيم 53 ساله و فرزندش مارينا 24ساله از متوقف کردن خود از سوي تحصن کنندگان رابعه العدويه و ضرب و شتم خود و شکستن پاي راست و تعدي به فرزندش خبر داد.

احمد عبدالغني 33 ساله نيز از رفتار سوء طرفداران اخوان المسلمين پرده برداشت.


 کانديداتوري رسمي منينگ براي نوبل 

يک گروه صلح طلب با طوماري به امضاي يکصد هزار نفر در شبکه هاي مجازي خواستار اعطاي جايزه صلح نوبل به بردلي منينگ، سرباز آمريکايي و افشاگر اسناد و اطلاعات محرمانه جنگ به ويکي ليکس شدند. مسوؤلان کميته جايزه نوبل در اسلو دريافت اين درخواست را تاييد کردند. نورمان سولومون، فعال ضد جنگ در اين باره مي گويد: «ارتباط خيلي نزديکي بين حقوق بشر، دموکراسي و صلح وجود دارد. طبق يک ضرب المثل، مردم به همان اندازه دنبال صلح هستند که حکومتها مي خواهند آنها را از دستيابي به صلح محروم کنند.» دادگاهي نظامي در آمريکا، در اواخر ماه اکتبر بردلي مَنينگ را به اتهام «جاسوسي» براي سايت افشاگر ويکي ليکس گناهکار شناخت. اسامي برندگان جايزه صلح نوبل امسال 11 اکتبر برابر با 19 مهر ماه اعلام خواهد شد.


 جشن تولد فيدل کاسترو 

 فيدل کاسترو، رهبر سابق کوبا، روز سه شنبه هشتاد و هفتمين سالروز تولدش را در خانه اش در غرب هاوانا و به دور از هياهو برگزار مي کند. خوزه موجيکا، رئيس جمهور اروگوئه که حدود دو هفته پيش در حاشيه مراسم شصتمين سالگرد انقلاب کوبا با آقاي کاسترو ديدار داشت، او را همچنان آگاه به امور جهاني و بسيار هوشيار توصيف کرد. يک شهروند در هاوانا پايتخت کوبا درباره فيدل کاسترو مي گويد: «براي من به عنوان يک کوبايي، فيدل بهترين چيزي است که ما در تمام تاريخ مان داشته ايم. بعد از خوزه مارتي، فيدل کاسترو.»

پسر بچه‌اي نيز که فکر مي کند فيدل کاسترو هنوز رييس جمهور کوباست، آرزو مي کند که او سالهاي بسياري زنده بماند.

فيدل كاسترو كه نزديک به نيم قرن رهبري کوبا را برعهده داشت در خانواده اي مرفه و از زمينداران بزرگ اسپانيايي تبار بدنيا آمد.


 معرفي رئيس‌جمهور مالي 

رئيس‌جمهوري جديد مالي انتخاب شده است. شامگاه سه شنبه، کميسيون انتخابات مالي اعلام کرد که با خاتمه شمارش آرا در مرحله دوم انتخابات رياست جمهوري مالي، ابراهيم بوبکر کيتا توانسته است اکثريت آرا را کسب کند و به اين ترتيب، رئيس جمهوري جديد اين کشور است. رقيب کيتا در مرحله دوم انتخابات، سومايلا سيسه، وزير دارايي پيشين بود که نتيجه انتخابات را پذيرفته و به اين ترتيب، از يک دوره طولاني بحث و جدل در اين زمينه جلوگيري به عمل آمده است. سيسه در دور اول توانسته بود حدود بيست درصد آرا را در مقابل حدود چهل درصد آراي کيتا به دست آورد اما گفته بود که در مرحله دوم، «تقلب گسترده» روي داده و بيش از چهارصد هزار برگه راي بدون دليل ابطال شده است. انتخابات رياست جمهوري پس از بيش از يک سال ناآرامي در مالي برگزار شده است.


 تنش اسپانيا و بريتانيا در جبل الطارق 

 دولت بريتانيا اعلام کرده است که احتمال اقدام قانوني در برابر برپايي ايست‌هاي بازرسي بيشتر در مرز جبل‌الطارق با اسپانيا را مد نظر قرار مي‌دهد. يک سخنگوي دولت بريتانيا اعلام کرده که ديويد کامرون، نخست‌وزير اين کشور از برچيده نشدن اين ايست‌هاي بازرسي ظرف روزهاي گذشته بسيار ناخرسند است.

دولت اسپانيا اعلام کرده که اين ايست‌هاي بازرسي براي مقابله با قاچاق مواد مخدر ضروري هستند و نمي‌تواند آنها را تعطيل کند. سخنگوي دولت اسپانيا اعلام کرده که ممکن است اسپانيا اين مساله را در شوراي امنيت سازمان ملل مطرح کند. به گفته او علاوه بر اين، مساله آب‌هاي مورد مناقشه دو کشور نيز توسط اسپانيا در شوراي امنيت مطرح مي‌شود.

تنش‌هاي جديد از آن جا آغاز شد که جزيره‌اي مصنوعي در جبل‌الطارق ساخته شد که اسپانيايي‌ها مي‌گويند ماهيگيري در اين منطقه را به خطر مي‌اندازد. دولت اسپانيا ايست‌هاي بازرسي مرزي بر پا کرده که به شکل‌گيري صف‌هاي طولاني منجر شده و از هر ماشيني که بخواهد وارد قلمرو بريتانيا شود يا از آن بيرون بيايد 50 يورو مي‌گيرد.

جبل الطارق شبه جزيره‌اي به وسعت حدود 7 کيلومتر مربع در جنوب اسپانيا است و حدود سي هزار نفر جمعيت دارد و اگرچه از سال 1713 ميلادي تحت حاکميت بريتانيا قرار داشته، اما اسپانيا بر آن ادعاهاي ارضي دارد. سخنگوي دولت بريتانيا گفته که اين اختلاف با اسپانيا را در اتحاديه اروپا مطرح خواهد کرد.

جبل‌الطارق يکي از تفريح‌گاه‌هايي است که گردشگرهاي بريتانيايي علاقه زيادي براي گذراندن تعطيلات خود در آن دارند. با برپايي ايست‌هاي بازرسي جديد اسپانيا، بريتانيايي‌هايي که قصد سفر به جبل‌الطارق را داشته‌اند به ناچار در صف‌هاي طولاني به سر برده‌اند و به اين امر معترض هستند.


 تغيير قوانين مواد مخدر در آمريکا 

 دولت باراک اوباما در آمريکا روز دوشنبه طرح عمده‌اي را براي اصلاح نظام جزايي در ارتباط با ميزان مجازات محکومان مواد مخدر اعلام کرده است که هدف از آن کاهش شمار زندانيان مرتبط با مواد مخدر است.

اريک هولدر وزير دادگستري آمريکا گفت در مواردي، مجرمان بي دليل حبس‌هاي طولاني مي‌گذرانند و هزينه زيادي بر دوش ماليات دهنده مي‌گذراند. آمريکا داراي يکي از بزرگترين جمعيت‌هاي زنداني در جهان است و 47 درصد آنها در ارتباط با مواد مخدر پشت ميله افتاده اند.

يک مشکل بزرگ شلوغ بودن زندان‌هاست که 40 درصد بيش از ظرفيت اصلي جمعيت دارند.

اريک هولدر، وزير دادگستري آمريکا، در نطقي در انجمن وکلاي آمريکا در شهر سان‌فرانسيسکو به تفصيل از معايب نظام جزايي سخن گفت که به اعتقاد او در حبس کردن افراد زياده‌روي مي‌کند.

آقاي هولدر، جمعيت زندانيان را «بيش از حد بزرگ و غيرلازم» عنوان کرد و گفت: «بايد اطمينان حاصل کنيم که هدف از زندان تنبيه، منصرف کردن و بازپروري افراد است. نه فقط جايي که محکومان مي‌روند، محبوس و فراموش مي‌شوند.»

هدف طرح تازه اي که آقاي هولدر در اين نشست معرفي کرد کاهش مجازات براي مجرمان مواد مخدري است که مرتکب خشونت نشده اند.

عدم فروش مواد مخدر به افراد زير 18 سال، نداشتن سابقه اتهام، نبودن جزو کادر رهبري شبکه‌هاي تبهکار، عدم حمل سلاح هنگام فروش و نداشتن رابطه اي جدي با کارتل‌ها و سازمان‌هاي تبهکار از ديگر شروط مشموليت در اين طرح است.

در صورت برآورده شدن اين شرط‌ها، دادستاني در کيفرخواست به ميزان مواد مخدري که از متهم ضبط شده، اشاره‌اي نمي‌کند تا بند حداقل مجازات اجباري اعمال نشود.


 تلفات حمله بوکوحرام 

تلفات ناشي از حمله شبه‌نظاميان بوکوحرام در شمال شرقي نيجريه به 60 تن افزايش يافت. حمله به نمازگزان مسلمان در مسجدي واقع در روستاي کوندوگا در نزديکي بورنو در آخرين ساعات روز دوشنبه مشخص شد.


 دردسرامنيتي براي انتخابات افغانستان 

فضل احمد معنوي رئيس پيشين کميسيون انتخابات افغانستان مي‌گويد مقام‌هاي امنيتي اين کشور در مورد آمادگي براي تامين امنيت انتخابات رياست جمهوري که قرار است در ماه حمل 1393 برگزار شود، مبالغه کرده‌اند.


 فرار زندانيان برزيلي 

در پي شورش در يکي از بازداشتگاه‌هاي برزيل 59 نفر از زندانيان گريختند. همچنين بسياري از مسوولان اين بازداشت گاه در سائوپولو از سوي زندانيان خشمگين به گروگان گرفته شده و مدير اين بازداشت گاه نيز در درگيريها زخمي‌شد.


 بازبيني شيوه جمع‌آوري اطلاعات در آمريکا 

 رئيس اداره اطلاعات ملي آمريکا خبر از طرح‌هايي براي راه‌اندازي يک گروه بازبيني به منظور بررسي شيوه‌هاي جمع آوري‌ اطلاعات و توانايي‌هاي نظارتي دولت داد.

طبق بيانيه دفتر «جيمز کلاپر»، وي که تحت نظارت باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا فعاليت مي‌کند، گفت: گروه بازبيني اين را ارزيابي خواهد کرد که آمريکا چگونه با در نظر گرفتن پيشرفت‌ها در تکنولوژي‌هاي ارتباطي، از توانايي‌هاي فني جمع آوري اطلاعات به شيوه‌اي استفاده کند که به بهترين وجه از امنيت ملي ما محافظت کند و سياست خارجه ما را به پيش ببرد. اين ضمن آن است که ديگر ملاحظات مانند خطر افشاي غيرمجاز و نياز به حفاظت اعتماد عمومي به درستي در نظر گرفته شود. اين گروه به محض شکل گيري ظرف 60 روز يافته‌هاي موقت خود را به اوباما ارائه خواهند کرد و حداکثر تا 15 دسامبر سال جاري ميلادي گزارش نهايي خود را به همراه پيشنهادات مهيا خواهند کرد. هيچ جزئياتي درخصوص تعداد يا ترکيب اين گروه منتشر نشده است.

اوباما روز نهم اوت در کنفرانس خبري در کاخ سفيد گفت که دولت در حال شکل دهي يک گروه بلندپايه از کارشناسان است تا تمام تکنولوژي‌هاي اطلاعاتي و ارتباطي را مورد بازبيني قرار دهند.

اوباما اعلام کرد: تکنولوژي‌هاي جديد به دولت‌ها توانايي‌هاي بي‌نظيري براي نظارت بر ارتباطات مي‌دهند و بايد بحث در خصوص اين تکنولوژي‌ها وجود داشته باشد.

وي خاطرنشان کرد: اين هيات در نظر خواهد گرفت که ما چگونه مي‌توانيم اعتماد مردم را حفظ کنيم. چگونه مي‌توانيم اطمينان حاصل کنيم که مطلقا هيچ سوء استفاده‌اي بر حسب اينکه چگونه اين تکنولوژي‌هاي نظارتي استفاده مي‌شوند، وجود ندارد و بپرسيم که چگونه نظارت – به خصوص در عصري که اطلاعات بيشتر و بيشتري علني مي‌شوند - بر سياست خارجي ما تاثير مي‌گذارد.

اوباما در بحبوبحه بحثي که جرقه آن توسط افشاگري‌هاي ادوارد اسنودن، کارمند پيماني پيشين آژانس امنيت ملي آمريکا زده شد، قول عصر جديدي از اطلاعات با نظارت، شفافيت و حفاظت بيشتر از جمع آوري اطلاعات الکترونيکي آژانس امنيت ملي آمريکا داد.

اوباما همچنين متعهد شد که جزئيات بيشتري درخصوص برنامه‌هاي آژانس امنيت ملي ارائه دهد تا اعتماد عمومي را که توسط افشاگري‌هاي اسنودن از بين رفته به حالت اول بازگرداند.


 توليد آزمايشگاهي آنفولانزاي مرغي 

 گروهي از دانشمندان در حال پرورش نوعي از آنفولانزاي مرغي هستند که اخيرا در چين مشاهده شده است تا از اين طريق بتوان روش انتقال آن به انسان و ميزان خطرات ناشي از شيوع آن را محاسبه کنند.
به گزارش خبرگزاري « رويترز» اين نوع از آنفولانزاي مرغي (H7N9) هم اکنون در چند آزمايشگاه بسيار امن و پيشرفته در نقاط مختلف جهان مورد بررسي است و دانشمندان مي‌گويند که آمادگي براي احتمال شيوع آن بسيار ضروري است.

اين نوع از آنفولانزاي مرغي تا اوايل سال جاري ميلادي کاملا ناشناخته بود. براساس آمارهاي سازمان بهداشت جهاني براثر بروز اين ويروس در ماه فوريه در کشورهاي چين وتايوان حداقل 133 نفر مبتلا شده و از آن عده 45 نفر جان خود را از دست دادند.

دانشمنداني که اين تحقيقات را آغاز کرده اند مي‌گويند که اگر اين ويروس قابليت‌هاي لازم براي انتقال به بدن انسان و تاثير گذاري روي سيستم دفاعي بدن را پيدا کند اپيدمي ناشي از شيوع آن بسيار خطرناک خواهد بود. به همين خاطر ضروري است که تا پرورش و ايجاد تغييرات ژنتيک در اين ويروس و آزمايش آن روي حيوانات، خطرات احتمالي ناشي از شيوع آن را شناخت. يکي از پژوهشگران که به نمايندگي از بيست و دو دانشمندي که در نقاط مختلف جهان روي اين تحقيقات کار مي‌کنند در مطلبي در مجله علمي «نيچر» مي‌نويسد:«احتمال شيوع اين نوع ويروس آنفولانزاي مرغي در طبيعت وجود دارد و فقط از طريق پرورش آزمايشگاهي آن مي‌توان نحوه تسري آن به بدن انسان و چگونگي وقوع يک اپيدمي را شناخت و براي مقابله با آن آماده شد.»

خبرگزاري « رويترز» از قول اين پژوهشگران مي‌افزايد با پيشبرد يک چنين تحقيقاتي جامعه پزشکي و ادارات مسئول مي‌توانند دامنه خطرات و نحوه انتقال چنين ويروسي را بررسي کرده و با سرعت بيشتر و اتکا به اطلاعات دقيق تري اقدامات پيشگيرانه مثل توليد دارو و واکسن‌هاي لازم را انجام دهند.

از سال 2003 تاکنون در سطح جهان 636 نفر مبتلا به آنفلوانزاي مرغي شده اند و 377 نفر بر اثر اين بيماري جان خود را از دست داده‌اند.


 اولين اعلاميه جهاني حقوق ديجيتال 

 وب‌سايت «مشبل» در ابتکاري آنلاين با مشارکت کاربران اينترنت و متخصصان فن‌آوري اطلاعات براي نخستين بار اعلاميه‌اي 10 ماده‌اي از حقوق ديجيتال کاربران را تدوين کرده است. مروري بر مفاد اين اعلاميه جهاني.

افشاگري‌هاي تحول‌ساز ادوارد اسنودن پيرامون جاسوسي گسترده کاربران تکنولوژي‌هاي نوين ارتباطي در آمريکا و ديگر کشورهاي جهان توسط آژانس امنيت ملي ايالات متحده نشان داد که آنچه در عصر اينترنت بيش از هرچيزي مورد بي‌اعتنايي قرار گرفته حقوق و آزادي‌هاي ديجيتال کاربران است.

سانسور و سرکوب ديجيتال ديگر محدود به مرزهاي جغرافيايي کشورهاي غيردموکراتيک نيست و دموکراسي‌هاي بزرگ دنيا هم در اين مسير گام‌هابي برداشته‌اند. حال بحث‌هاي گسترده‌اي بر سر مرزهاي حريم خصوصي ديجيتال و امنيت و حقوق ديجيتال کاربران در سراسر جهان برانگيخته شده است.

وب‌سايت «مشبل»، از رسانه‌هاي پيش‌گام حوزه فن‌آوري اطلاعات، در چنين فضايي براي تبيين و تشريح حقوق اساسي نتيزن‌ها (شهروندان جهان مجازي) و آزادي‌هاي ديجيتال کاربران، در فرآيندي که شش هفته به طول انجاميد، با مشارکت گروه بزرگي از کاربران و متخصصان، اعلاميه‌اي 10 ماده‌اي را تدوين کرده که اين مفاد را در برمي‌گيرد:

1) کاربران بايد از حق دسترسي به اينترنت برخوردار باشند.

2) هر کاربري بايد صرف‌نظر از مليت، مذهب يا عقايد سياسي‌اش، از حق برابر آزادي بيان و حراست از حريم خصوصي برخوردار باشد.

3) همه کاربران بايد از حق اينترنت بدون سانسور و بدون محدوديت بهره‌مند شوند.

4) کاربران بايد آزادي انتخاب و کنترل داشته باشند که فعاليت‌هاي آنلاين يا اطلاعات خصوصي خود را با هر کساني مي‌خواهند به اشتراک بگذارند. گذشته از اين، داده‌هايي که کاربران به سرويس‌هاي آنلاين آپلود مي‌کنند، نبايد با کاربران يا افراد ديگر به اشتراک گذاشته شود، مگر آن‌که با رضايت آنان باشد.

5) هر کاربري بايد از حق مديريت محتوا، کارها يا اطلاعاتي که به اينترنت آپلود کرده يا براي اينترنت توليد کرده، برخوردار باشد.

6) هر کاربري بايد اين حق را داشته باشد که مشارکت يا بهره‌گيري‌اش از يک سرويس آنلاين مشخص را در هر زماني که مي‌خواهد متوقف کند. اگر کاربري مي‌خواهد رابطه‌اش با يک سرويس مبتني بر وب را به هر دليلي قطع کند، بايد اين امکان برايش فراهم شود که بتواند همه داده‌هاي خصوصي خود را از سرويس مورد نظر پاک‌سازي کند.

7) داده‌هاي آنلاين کاربران و ارتباطات خصوصي آنها، از جمله ايميل، چت، شبکه‌هاي اجتماعي، فايل‌هاي صوتي و تصويري بايد همان‌قدر از حمايت و حفاظت قانوني بهره‌مند باشند که نامه‌هاي مکتوب و مکالمات تلفني و هرگونه ارتباط فيزيکي ديگر از آن برخوردار است.

8) هيچ نهاد، دولت، سازمان نظامي يا انتظامي، کمپاني يا فردي حق ندارد داده‌هاي خصوصي کاربران را بدون اجازه مستقيم آنها جمع‌آوري کند، به دست آزمون و تحليل بسپارد، بربايد يا به هر طريق ديگري از آن بهره‌گيري کند، مگر آن‌که جست‌وجو و جمع‌آوري اين اطلاعات با دلايل متقن قانوني انجام شده باشد.

9) همه کاربران بايد از حق ناشناس ماندن در جهان آنلاين برخوردار باشند و هويت آنها تنها بايد براي کساني آشکار شود که خودشان مي‌خواهند.

10) همه کاربران حق دارند از اينترنت بهره بگيرند، بدون آن‌که ارتباطات‌شان توسط دولت يا سازماني مانيتور شود.


 اخبارکوتاه 

 مرگ فرمانده النصره

الميادين: عماد احمد فرمانده ارشد گروه تروريستي جبهه النصره در سوريه کشته شد. جبهه النصره شاخه‌اي از گروه تروريستي القاعده محسوب مي‌شود و بارها شهروندان عادي و امنيتي سوريه را هدف حملات مرگبار خود قرار داده است.

انفجار در عراق

رويترز: دو حمله انتحاري در دو شهر عراق در مجموع جان بيست نفر را گرفت.يکي از اين حمله‌ها در قهوه‌خانه‌اي شهر بلد در هشتاد کيلومتري بغداد روي داد که در جريان آن شانزده نفر کشته شدند و 35 نفر زخمي. در هفته‌هاي اخير و در جريان ماه رمضان تعداد زيادي حملات از اين دست در عراق روي داده است. حملات در روز عيد فط هم جان شصت نفر را در اين کشور گرفت.

تاييد شهرک سازي جديد صهيونيستي

خبرگزاري فرانسه: در آستانه از سرگيري مذاکرات سازش بين فلسطينيان و اسرائيل، يکي از مسئولان شهرداري بيت المقدس روز سه شنبه از موافقت شهرداري درخصوص ساخت 942 واحد مسکوني جديد در منطقه گيلو در شرق بيت المقدس خبر داد.

شکايت بي پي از آمريکا

واشنگتن پست: شرکت نفتي بريتانيايي بريتيش پتروليوم از دولت آمريکا به سبب تصميمي مبني بر ممانعت از امضاي قراردادهاي جديد دولتي با اين شرکت براي عرضه سوخت و ارائه ديگر خدمات شکايت کرده است. تعليق انعقاد قراردادهاي جديد با بريتيش پتروليوم، نوامبر سال گذشته پس از آن اعمال شد که اين شرکت مسئوليت کشته شدن کارکنان حفاري در ارتباط با نشت گسترده نفت در خليج مکزيک در سال 2010 بر عهده گرفت.

کاهش شديد سن مهاجرت

آسوشيتدپرس: سازمان ملل متحد اعلام کرد مهاجرت به مسئله مهمي در زندگي جوانان تبديل شده است و آمارها نشان مي‌دهد حدود 35 ميليون مهاجر کمتر از بيست سال دارند. کريستين سالازار نايب رئيس صندوق کودکان سازمان ملل متحد (يونيسف) گفت بر اساس اطلاعات يونيسف ، 62 درصد جوانان در کشورهاي در حال توسعه زندگي مي‌کنند که اغلب به همراه خانواده يا به تنهايي براي يافتن کار ، تحصيلات ، امتيازهاي فرهنگي و برخورداري از سطح بهتر زندگي مهاجرت مي‌کنند.

درگيري خياباني در بنگلادش

پي تي وي: پليس بنگلادش روز سه‌شنبه اعلام کرد درگيري با تظاهرکنندگان طرفدار حزب جماعت اسلامي، دست کم 19 زخمي بر جا گذاشت. هزاران نفر از طرفداران حزب جماعت اسلامي در اعتراض به ممنوعيت شرکت اين حزب در رقابت‌هاي انتخاباتي سال آينده تظاهرات کردند.

اعتراض به گراني مترو در لندن

پرس تي وي: افزايش بهاي بليط و حمل و نقل ريلي در انگليس مردم اين کشور را خشمگين کرده است. به همين علت قرار است هزاران نفر در پنجاه ايستگاه راه آهن در سراسر انگليس عليه افزايش سريع بهاي بليط تظاهرات کنند.

درگذشت برادرپادشاه هلند

رويترز: دربار هلند اعلام کرد که برادر پادشاه اين کشور پس از هجده ماه بيهوشي درگذشته است. براساس اطلاعيه ويللم الکساندر، پادشاه هلند، شاهزاده يوهان فريسو، که پس از يک حادثه اسکي از هجده ماه پيش بستري بود، در سن 44 سالگي در يکي از کاخ‌هاي سلطنتي در شهر لاهه درگذشته است.

درگيري قبيله‌اي در دارفور

سودان تريبون: در جريان درگيري‌هاي قومي ميان دو قبيله الرزيقات و المعاليه در منطقه دارفور در سودان دستکم 100 نفر جان خود را از دست دادند. قبيله المعاليه طرف مقابل را متهم کرده که روستاها را پس از حمله به آنها به آتش کشيده‌ است.درهمين حال،صلحبانان سازمان ملل متحد مستقر در سودان اعلام کردند يک فروند بالگرد متعلق به صلح بانان به همراه خدمه آن ده روز است توسط شورشيان در منطقه ناآرام دارفور « توقيف » شده است.

موضع‌گيري تند موگابه

يورونيوز: روبرت موگابه، رييس جمهور 89 ساله زيمباوه که از زمان استقلال اين کشور در سال 1980 ميلادي، قدرت را در دست دارد و خود را فاتح انتخابات عمومي دوازده روز پيش اعلام کرد، در اولين سخنراني خود پس از انتخاب مجددش، عبارات تندي عليه مخالفان خود بکار برد. او که خود را با 61 درصد آراء، پيروز اين انتخابات در دور اول آن معرفي کرده، گفت: «کساني که از شکست خود شوکه شده و به دادگاه شکايت کرده‌اند، اگر مي‌خواهند، مي‌توانند خود را دار بزنند.»

جاسوسي رسمي پليس تايلند

آسوشيتدپرس: پليس تايلند از اپراتور برنامه کاربردي پرطرفدار پيامک فوري «لاين» خواسته است سوابق گفتگوهاي برخط (آنلاين) خود را در اختيار پليس قرار دهد. اين درخواست به رغم وعده پليس مبني بر اينکه فقط گفت‌وگوهاي برخط افراد مجرم رديابي خواهد شد نگراني‌هايي را در خصوص نظارت و تجسس‌هاي سرزده پليس به وجود آورده است.