نسخه شماره 3256 - 1392/05/10 -


شهروندان تهراني قرباني بي توجهي دولت به تعهداتش در قبال شهرداري

معاون خدمات شهري شهرداري تهران تشريح کرد:
برنامه‌هاي شهرداري تهران در روز قدس

با نصب 20 دوربين جديد ثبت تخلفات عبور از چراغ قرمز
نظم و ايمني به تقاطع هاي شهر برمي گردد


جابه جايي نمازگزاران عيد فطر با 450 تاکسي و ون


مترو روز قدس رايگان است


كشمكش مديريت آژانس‌ها و موسسات اتومبيل كرايه بين شهرداري‌ها و مجامع امور صنفي


گذري در شهر


 شهروندان تهراني قرباني بي توجهي دولت به تعهداتش در قبال شهرداري 

 محمد سالاري با اشاره به بدهي 800 ميليارد توماني دولت احمدي نژاد به شهرداري تهران گفت‌: پايبند نبودن دولت نهم و دهم به تکاليف قانوني خود نسبت به تهران، مشکلات زيادي را براي پايتخت به وجود آورده است.منتخب شوراي چهارم شهر تهران اظهار داشت‌: دولت نسبت به زير ساخت‌هاي شهري تعهداتي دارد که منازعات ميان دولت و شهرداري طي 8 سال گذشته و سياسي کردن مسائل حوزه شهري مانع عملياتي شدن آنها شده است و مردم تهران قرباني اختلاف دولت با شهرداري تهران شدند.

سالاري با اشاره به پيامدهاي بي توجهي دولت به وظايف قانوني اش در تهران گفت: بي‌پولي مترو گريبان تهراني‌ها را گرفته است و شهروندان تهراني مجبور به تحمل مشکل تهويه هوا و گرما در واگن‌ها هستند‌،همچنين به‌خاطر صنعتي محاسبه شدن پول برق از سوي دولت‌، مترو با قطع آب و برق روبه‌رو شده‌است. کرايه تاکسي‌ها نيز روزبه‌روز افزايش مي‌يابد و از سوي ديگر دو سال ‌است که دولت حتي يک اتوبوس هم به ناوگان حمل‌ونقل عمومي تهران اضافه نکرده است.اين‌ها بخشي از مشکلاتي است که دولت احمدي نژاد براي تهران بوجود آورده است.وي ادامه داد: بيشترين سهم بدهي‌هاي دولت به تهران در بخش حمل‌و‌نقل عمومي است که در سال‌هاي گذشته به بهانه بي‌پولي از پرداخت آنها شانه خالي کرد و اجازه برداشت يک ميليون‌دلار براي توسعه مترو- با وجود مصوبه مجلس- را از صندوق ذخيره ارزي به شهرداري تهران نداد. اين درحاليست که رييس‌جمهور از ذخاير بيش از 100‌ميليارد‌ دلاري صندوق توسعه ملي خبر مي‌دهد و مي‌گويد که سرمايه صندوق توسعه ملي بالاي 50 ‌ميليارد‌ دلار است و اين هديه دولت براي دولت‌هاي بعدي است . اما پايتخت نشينان در تمام سال‌هاي رياست‌جمهوري احمدي‌نژاد سهمي از اين صندوق نبرده‌اند.وي افزود:در هر صورت عدم اجراي قانون استفاده از تسهيلات حساب ذخيره ارزي براي حمل‌و‌نقل عمومي يکي از مواد شکايت نمايندگان و کميسيون اصل 90 از احمدي نژاد به قوه قضاييه است و بايد منتظر پاسخگويي وي در خصوص عمل نکردن به تکاليف قانوني بود.وي با اشاره به تحميل اين بدهي‌ها به دولت يازدهم گفت‌: به هرحال در جايي که پاي ضرر مردم در ميان است بايد اقدامي براي رفع آن صورت گيرد و دولت جديد نيز بايد براي جبران اين خسارت‌ها تلاش کند و اميدواريم تعامل خوبي بين شهرداري و دولت يازدهم بوجود آيد تا بتوان موجبات رفاه شهروندان را فراهم کرد.


 معاون خدمات شهري شهرداري تهران تشريح کرد:
 برنامه‌هاي شهرداري تهران در روز قدس 

 معاون خدمات شهري شهرداري تهران از خدمات دهي و تمهيدات ويژه شهرداري پايتخت در روز قدس خبر داد. مجتبي عبداللهي با اشاره به بازپيرايي فضاي سبز مسير راهپيمايي روز قدس افزود: ضمن جمع‌آوري ضايعات فضاي سبز از مسيرهاي راهپيمايي، مجموعه خدمات شهري به گل‌آرايي محل برگزاري نماز در روز قدس نيز اقدام خواهد کرد.معاون خدمات شهري شهرداري تهران درخصوص جمع‌آوري نخاله و زباله از مسير راهپيمايي روز قدس تصريح کرد: نظارت و هماهنگي براي نظافت مسير راهپيمايي در قبل و بعد از مراسم در دستور کار قرار گرفته است.

وي با بيان اينکه پرسنل کليه معاونت‌ها و سازمان‌هاي شهرداري تهران در روز قدس به خيل عظيم راهپيمايان خواهند پيوست، گفت: سازمان بهشت زهرا(س) با انجام تبليغات محيطي در محوطه بهشت زهرا، تهيه پلاکارد و بنر و اختصاص چندين دستگاه اتوبوس براي انتقال پرسنل و مردم به مسيرهاي راهپيمايي اقدامات لازم را انجام داده است.

به گفته معاون خدمات شهري شهرداري تهران سرويس‌هاي پرتابل بهداشتي نيز براي راهپيمايان تامين شده است.

عبداللهي با بيان اينکه امسال نيز همچون سال‌هاي گذشته
خدمات دهي مناسبي به راهپيمايان در روز قدس ارائه خواهد شد، افزود: در اين روز آتش نشانان در 8 محور مستقر خواهند شد و تمهيدات ويژه اي براي روز قدس از سوي سازمان آتش نشاني در نظر گرفته شده است.

وي با اشاره به اينکه آتش نشانان در 64 نقطه مسير راهپيمايي در قالب 64 گروه مستقر مي‌شوند، اضافه کرد: کليه پرسنل با خودروها و موتورسيکلت‌هاي عملياتي در مناطقي که مسير حرکت راهپيمايان است، استقرار مي‌يابند.

معاون خدمات شهري شهرداري تهران درباره حضور 163 نفر از آتش نشانان اين سازمان در نقاط مورد نظر راهپيمايي روز قدس گفت: اين افراد ايمني راهپيمايان را بر عهده خواهند داشت. ضمن اينکه تمام سرپرستان واحدهاي عملياتي ضمن راهپيمايي و همراهي با مردم در اين روز، بر ايستگاه‌هاي مستقر نيز نظارت مي‌کنند. عبدالهي توجه شهروندان به توصيه‌هاي ايمني در اين روز را مهم خواند و خاطر نشان کرد: از مردم خواستاريم تا در صورت بروز هر نوع حادثه احتمالي ضمن حفظ خونسردي خود مراتب را به ماموران 125 اطلاع دهند.


 با نصب 20 دوربين جديد ثبت تخلفات عبور از چراغ قرمز
 نظم و ايمني به تقاطع هاي شهر برمي گردد 

 مديرعامل شرکت کنترل ترافيک شهر تهران از نصب 20 دستگاه دوربين جديد ثبت تخلفات عبور از چراغ قرمز در پايتخت تا مهرماه خبر داد.مهندس حجت‌الله بهروز با بيان اين مطلب اظهار کرد: تقاطع‌ها مهمترين گلوگاه‌هاي ترافيکي در سطح معابر شهري هستند و حل معضلات و گره‌هاي ترافيکي آنها با رويکردي مسنجم و يکپارچه گامي حياتي و اساسي در ساماندهي ترافيک شبکه معابر سطح شهر است.وي تصريح کرد: طي سال‌هاي اخير براي نظارت بهتر و دقيق تر بر وضعيت و تردد تقاطع‌ها، سيستم ثبت تخلفات عبور از چراغ قرمز در شهر اجرايي شده که تا پايان مهرماه تعداد تقاطع‌هاي مجهز به اين سيستم افزايش خواهد يافت و در تلاشيم که در نيمه نخست امسال 20 دوربين جديد ثبت تخلفات عبور از چراغ قرمز را در تهران راه‌اندازي کنيم.

بهروزافزود: تاکنون تعدادي از تقاطع شهر به سيستم ثبت تخلفات عبور از چراغ قرمز مجهز شده اند که در تلاشيم اين سيستم را در ساير تقاطع‌هاي مهم و پرتردد شهر به کارگيري کنيم تا شاهد کاهش تخلفات در تقاطع‌ها باشيم.

وي خاطر نشان کرد: متأسفانه برخي از رانندگان مرتکب تخلف عبور از چراغ قرمز مي‌شود و هنگام زرد بودن چراغ راهنمايي به جاي توقف پشت خط عابر پياده بر سرعت خود مي‌افزايند تا پشت چراغ قرمز نمانند و درست زماني که چراغ قرمز است عرض تقاطع را طي مي‌کنند.

مدير عامل شرکت کنترل ترافيک شهر تهران ادامه داد: بي توجهي برخي از رانندگان و عبور از چراغ قرمز منجر به بروز تصادف و حوادث ناخوشايندي مي‌شود که با اجراي طرح ثبت تخلفات عبور از چراغ قرمز از ميزان اين تخلفات کاسته خواهد شد و اميد است که همه رانندگان خود را موظف بدانند که به محض زرد شدن چراغ راهنمايي پشت خط عابر پياده توقف کنند تا عابران بتوانند بدون خطر و به راحتي از تقاطع عبور کنند.

بهروز با تاکيد بر اينکه اين طرح مي‌تواند نظم، اجراي قانون و ايمني را به تقاطع‌هاي شهر بازگرداند گفت: در مقابل از عابرين پياده نيز انتظار مي‌رود هنگامي که چراغ براي تردد خودروها سبز است، منتظر بمانند و از عرض خيابان عبور نکنند تا خودروها در زماني معيني که برايشان در نظر گرفته شده بتوانند از تقاطع عبور کنند.


 جابه جايي نمازگزاران عيد فطر با 450 تاکسي و ون 

سازمان تاکسيراني شهر تهران از 4 صبح روز عيد فطر، نمازگزاران را با 450 تاکسي و ون رايگان از 5 پهنه شهر تهران در 10 مسير مشخص شده به سمت دانشگاه تهران جابه جا مي‌کند. شاهين مظفري مدير روابط عمومي اين سازمان از سرويس رساني ناوگان تاکسيراني همزمان با برگزاري نماز عيد فطر خبر داد و گفت: در اين روز 450 تاکسي و ون نمازگزاران را از نقاط مختلف شهر به دانشگاه تهران مي‌آورند.مظفري با اشاره به توزيع تاکسي‌ها در 5 پهنه شهر تهران گفت: 20 مسير رفت و برگشت براي نمازگزاران در نظر گرفته شده و دو ستاد گمشدگان در پارکينگ ادوارد براون واقع در خيابان 16 آذر و پارکينگ جلاليه واقع در خيابان قدس خيابان پورسينا پيش‌بيني شده است.به گفته وي تاکسي‌ها و ون‌ها از ساعت 4 صبح روز عيد سعيد فطر در مکان‌هايي که مشخص شده است فعاليشان را آغاز و تا پايان مراسم خدمت رساني مي‌کنند.مسيرهاي تاکسي و ون‌هاي رايگان سازمان تاکسيراني به شرح زير است: ابتداي خيابان قائم مقام (هفت تير) به ميدان وليعصر (عج)‌، تقاطع خيابان فاطمي- خيابان وليعصر به ميدان وليعصر (عج)‌،تقاطع خيابان‌هاي فاطمي – حجاب تا بلوار کشاورز به خيابان حجاب، تقاطع خيابان‌هاي فاطمي- کارگز تا بلوار کشاورز به خيابان کارگر، بيمارستان امام خميني (ره) به تقاطع کارگر کشاورز، تقاطع خيابان طالقاني – مفتح به تقاطع طالقاني- وليعصر (عج)، تقاطع بزرگراه نواب- خيابان آزادي به ميدان انقلاب، ميدان حر به ميدان انقلاب/ تقاطع مفتح- خيابان انقلاب (دروازه دولت) به چهار راه وليعصر (عج)، تقاطع چهار راه وليعصر (عج) به تقاطع خيابان وصال-انقلاب.


 مترو روز قدس رايگان است 

 مدير ارتباطات و امور بين‌الملل مترو تهران گفت: همزمان با برگزاري راهپيمايي پرشکوه روز قدس خدمات مترو تهران به نمازگزاران و راهپيمايان رايگان خواهد بود.به گزارش ايلنا، احسان مقدم، مدير ارتباطات و امور بين‌الملل شرکت بهره‌برداري مترو تهران و حومه ضمن گراميداشت روز جهاني قدس اظهار داشت: اين شرکت براي راحتي نمازگزاران و راهپيمايان عزيز از صبح جمعه خدمات خود را در خطوط شهر تهران براي شرکت کنندگان در مراسم به صورت رايگان عرضه خواهد کرد که اين خدمات رساني تاپايان مراسم ادامه خواهد داشت.وي همچنين با اشاره به افزايش حرکت قطارهاي مترو در اين روز گفت: براي جابجايي راحت‌تر و سريع‌تر مسافران ميزان فاصله گذر قطار‌ها هم کاهش مي‌‌يابد که برپايه آن در خط 1 و 2، فاصله حرکت قطار‌ها تا پايان مراسم طبق روال روزهاي غير‌تعطيل خواهد بود و در خط 4 نيز فاصله حرکت قطار‌ها به نصف روزهاي تعطيل کاهش مي‌يابد.


 كشمكش مديريت آژانس‌ها و موسسات اتومبيل كرايه بين شهرداري‌ها و مجامع امور صنفي 
نويسنده : مرتضي ضامني*

 كشمكش بر سر توليت آژانس‌ها و موسسات اتومبيل كرايه از مواردي است كه به عنوان يك اختلاف ديرينه بين شهرداري هاو مجامع امور صنفي همواره مشكلاتي را در ارائه خدمات به شهروندان ايجاد نموده است.در اين رابطه با بررسي مستندات و دلايل حقوقي به بررسي موضوع پرداخته‌ايم‌. باشد كه در راستاي حل موضوع گامي مثبت وراهگشا باشد.پيش از تصويب ماده واحده قانون راجع به تمركز امور مربوط به تاكسيراني شهر تهران زير نظر شهرداري تهران(مصوب 28/03/1359شوراي انقلاب)اداره امور تاكسيراني در شهرهاي كشور دچار سردرگمي بوده و دستگاه‌هاي مختلف دولتي از جمله فرمانداري‌، بخشداري‌، راهنمائي و رانندگي و در بعضي موارد تشكيلات صنفي و غير‌دولتي نظير اتحاديه تاكسيرانان و تعاوني تاكسيرانان در اين مورد خود را ذي مدخل دانسته و حسب مورد بخشي از امور تاكسيراني را بر عهده داشتند.پس از تصويب ماده واحده صدرالذكر و تصدي امور تاكسيراني توسط شهرداري تهران امور تاكسيراني اين شهر نظم يافت و از فعاليت‌هاي موازي جلوگيري بعمل آمد. در سال 1372 و در راستاي تبيين وظايف شهرداري‌ها و تعيين مصاديق آن(بويژه مفاد 54 و 84 قانون شهرداري) قانون الحاق يك تبصره به ماده واحده قانون راجع به تمركز امور مربوط به تاكسيراني شهر تهران زير نظر شهرداري تهران به تصويب رسيد كه بر‌اساس آن امور تاكسيراني ساير شهرهاي كشور نيز همانند شهر تهران(ناظر بر انواع
سرويس هاي تاكسي شهري)توسط شهرداري‌هاي مربوطه اداره خواهد شد‌.آئين‌نامه اجرائي قانون اخيرالذكر نيز در مورخ 10/08/1374 به تصويب هيأت وزيران رسيد و بر اساس آن(ماده 2 و تبصره آن)انواع سرويس‌هاي تاكسي شهري و از جمله آژانس‌ها(به تصريح قانون)مشمول قانون مورد نظر قرار مي‌گيرند.اين امر تا هنگام تصويب قانون نظام صنفي كشور (مورخ24/12/1383) ‌بدون هر گونه اشكال ادامه مي‌يابد تا اينكه پس از تصويب قانون مذكور و تشكيل مجامع امور صنفي در مراكز مختلف كشور‌، تفسير به رأي برخي از مسوولين از مواد اين قانون(به ويژه مواد 2و3 تبصره ماده 3و ماده 91)اين استنباط غلط را القا مي‌نمايد كه آژانس‌ها از شمول ماده واحده قانون تمركز خارج و من بعد مشمول قانون نظام صنفي كشور قرار گرفته و اخذ جواز كسب و كليه مسائل مربوط به ايشان بايد توسط اتحاديه‌هاي مربوط انجام شود.به همين دليل مقنن و دولت در راستاي سياست‌هاي كلان و برنامه‌هاي توسعه كشور با هدف ايجاد مديريت واحد و يكپارچه شهري و جلوگيري از تفاسير نادرست مقررات موجود علي‌الخصوص در بخش حمل‌و‌نقل درون شهري و حومه‌، مجددأ در ماده 9 قانون توسعه حمل‌و‌نقل و مديريت مصرف سوخت مصوب سال 1386‌، ماده 31 و 32 قانون رسيدگي به تخلفات رانندگي مصوب 1389و آئين‌نامه‌ها و دستورالعمل‌هاي ابلاغي كه موخرالتصويب از كليه مصوبات مورد ادعاي اتحاديه موسسات اتومبيل كرايه مي‌باشند‌، بر مديريت شهرداري در امور حمل ‌و‌ نقل بار و مسافر در محدوده شهر و حومه آن تأكيد نموده است‌.در راستاي اثبات اين مدعا كه«قانون نظام صنفي كشور به هيچ وجه شامل آژانس‌هاي تاكسي تلفني نمي‌گردد»نخست به رد ادله مخالفين پرداخته و سپس به تجميع ادله مثبته مبادرت خواهيم كرد.

‌ رد ادله قائلين به شمول قانون نظام صنفي

اسنادو شواهد موجود نشان دهنده آن است كه قائلين به شمول نظام صنفي در جهت اثبات ادعاي خويش به ارائه چندين دليل پرداخته‌اند‌:دليل اول – مفاد 2و3 و تبصره 1 ماده 3 قانون نظام صنفي كشور،دليل دوم – مفاد 91 همان قانون،دليل سوم – عدم تصريح قانون تمركز امور تاكسيراني در مورد دفتر آژانس.

رد دليل اول‌:اگر چه عموم مواد 2و3 و تبصره ماده 3 در بدو امر اين ذهنيت را القا مي‌كند كه اين قانون شامل آژانس‌هاي تلفني نيز مي‌گردد‌، اما كنكاش در قلمرو قانون نظام صنفي و قانون تمركز امور تاكسيراني و همچنين منطوق تبصره 2 قانون نظام صنفي كشور اين ذهنيت غلط را زائل مي‌سازد.توضيح آن كه قانون تمركز امور تاكسيراني از آنجا كه به يك صنف خاص مربوط مي‌شد نسبت به قانون نظام صنفي كشور كه تمامي‌اصناف(با توجه به تعريف صنف در ماده 4 قانون نظام صنفي)را در بر مي‌گيرد. قانون خاص محسوب مي‌گردد.دليل دوم نيز بي اعتبار است زيرا‌:بديهي است كه ماده 91 قانون نظام صنفي كشور نمي‌تواند با تبصره ماده 2 همين قانون تعارض داشته باشد‌، چرا كه بنا به اجماع دكترين حقوقي اسناد عمل يا سخن لغو به قانونگذار قبيح است‌.دليل سوم نيز فاقد اعتبار است زيرا اولاً‌ آئين‌نامه اجرايي قانون نيز جزئي از قانون محسوب شده و تا زماني كه توسط مراجع ذيصلاح ابطال(ديوان عدالت اداري) يا نسخ(مرجع قانونگذاري)نشده باشد.ثانياً‌ با توجه به آنچه آمد از آنجا كه ماده 2 آئين‌نامه قانون الحاق يك تبصره به ماده واحده قانون راجع به تمركز امور مربوط به تاكسيراني و تبصره همين ماده شمول اين قانون را بر تمامي ‌سرويس‌هاي تاكسي شهري از جمله آژانس(نام آژانس‌ها صريحاً در آئين‌نامه آمده است)تصريح نموده است.با عنايت به اين كه برخي از مراجع و اشخاص حقيقي و حقوقي در راستاي اثبات شمول قانون نظام صنفي كشور بر مؤسسات تاكسي تلفني مرتباً رأي هيات عمومي ديوان عالي كشور(را به شماره 466-445- مورخ 06/09/84 )را مورد استفاده قرار داده و اين رأي را دليلي بر اثبات مدعيات خويش مي‌دانند‌.جهت تنوير بيشتر مطلب لازم است ذيلاً استدلالات ارائه شده از سوي متشاكي در متن رأي را مورد پاسخ قرار داده و سپس تفسير صحيح رأي صادره را ارائه نماييم.

اهم استدلال هيات عالي نظارت بر اين مبنا استوار است كه تبصره ماده 2 قانون نظام صنفي(استثناي صنوف داراي قانون خاص از شمول قانون نظام صنفي)شامل قانون راجع به تمركز امور مربوط به تاكسيراني نمي‌شود چون اين قانون فاقد كليه احكام فراگير و در برگيرنده ماده قانون نظام صنفي(سازمان، وظايف،اختيارات و حقوق افراد)است. در مقام پاسخ به اين استدلال اشتباه بايد گفت‌:اولاً‌:مفاد استدلال نشان‌دهنده آن است كه هيات عالي نظارت خاص بودن قانون متمركز و عام بودن قانون نظام امور صنفي و عدم نسخ خاص به وسيله عام را پذيرفته است.ثانياً‌:ازآنجا كه هيات عالي نظارت قائل به خاص نبودن قانون تمركز است قاعدتاً و منطقاً مي‌بايست اين قانون را منسوخ تلقي كند و در هيچ موردي قابل اجرا نداند.يعني تمامي امور مربوط به تاكسيراني صنفي و مشمول قانون نظام صنفي كشورند.اين در حالي است كه هيات عالي نظارت فقط مؤسسات كرايه اتومبيل را از شمول قانون تمركز خارج ‌مي‌داند و معتقد است ديگر اصناف تاكسيراني هنوز مشمول قانون تمركز هستند.

ادله مثبت شمول قانون تمركز و تبصره الحاقي آن نسبت به آژانس‌ها

با توجه به آن كه در قسمت پيشين ادله حاضر به تفصيل بيان گرديده در اين بخش به ذكر موجود آنها بسنده مي‌كنيم‌:اولاً‌:تازمان تصويب قانون نظام صنفي كشور هيچ شكي در شمول قانون تمركز امور تاكسيراني نسبت به آژانس‌هاي تاكسي تلفني و نظارت شهرداري ها بر اين امر وجود نداشته و پس از تصويب آن نيز با عنايت به تبصره ماده 2 همين قانون و استدلال ارائه شده‌،قانون تمركز و تبصره الحاقي آن به هيچ وجه نسخ نشده و كماكان معتبر و پا برجاست.ثانياً:اظهار نظر تمامي متخصصين علم حقوق كه حسب مورد تا به حال در اين رابطه اظهار نظر نموده اند‌،مبني بر شمول قانون تمركز نسبت به آژانس‌ها است.بايد توجه داشته باشيم كه دليل ذكر شده به عنوان دكترين حقوقي موجود در قضيه مطروحه ارائه گرديده است.ثالثاً‌:با توجه به نوع ماهيت وظايف تعيين شده براي شهرداري‌ها در قانون شهرداري‌،كليه امور مربوط به ناوگان حمل‌و‌نقل درون شهري كه جزيي از خدمات شهري است بايد تحت نظارت شهرداري‌ها قرارگيرد. رابعاً‌:حساسيت موضوع تاكسيراني شهري و تأثيراتي كه نحوه عملكرد اين قشر مي‌تواند بر توده جامعه داشته باشد اقتضا مي‌كند كه ارائه اين خدمات تحت نظارت مستقيم دولت و شهرداري باشد به نحوي كه كنترل و برخورد با ارائه‌كنندگان اين خدمات به سرعت و سهولت امكان‌پذير باشد‌.خامساً‌:ماده 9 قانون توسعه حمل‌و‌نقل عمومي و مديريت مصرف سوخت مصوب سال 1386‌، مواد 31 و 32 قانون رسيدگي به تخلفات رانندگي و آئين‌نامه‌ها و دستورالعمل هاي ابلاغي كه موخرالتصويب از كليه مصوبات مورد ادعا مي‌باشند بر مديريت شهرداري در امور حمل‌و‌نقل بار و مسافر در محدوده شهر و حومه آن تأكيد نموده است.

سادساً‌:وزيران عضو كارگروه توسعه حمل‌و‌نقل عمومي‌و مديريت مصرف سوخت در جلسه مورخ 19/11/87 و در ماده 4 آئين‌نامه مديريت حمل‌و‌نقل بار و مسافر در شهر و حومه به استناد اصل يكصد و سي و هشتم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران و با رعايت تصويب نامه شماره 131404/ت1084ه مورخ30/7/1387مواردي را تصويب نموده اند كه تماماً بر شمول تمامي بخش هاي حمل‌و‌نقل بار و مسافر در محدوده شهرها و حومه زير نظر شهرداري تأكيد دارد. در اين نوشته سعي شد با استناد به مفاد حقوقي به موشكافي موضوع پرداخته شود‌،تا در راستاي رسيدن به سيستم حمل‌و‌نقل جامع در شهرهاي كشور و تحقق مديريت واحد شهري در حوزه حمل‌و‌نقل عمومي گامي مثبت برداشته شود.

*دانشجوي كارشناسي ارشد حقوق عمومي


 گذري در شهر 

 برپايي نمايشگاه مد و لباس اسلامي در منطقه 10

معاون امور اجتماعي و فرهنگي منطقه 10 از برپايي نمايشگاه مدل‌هاي پوشش اسلامي براي ترويج فرهنگ عفاف و حجاب با هدف الگوسازي، افزايش و توسعه خلاقيت، نوآوري و ساماندهي مد و لباس اسلامي ايراني خبر داد . امير‌حسين بهاري صفت معاون امور اجتماعي و فرهنگي منطقه با اعلام اين خبر گفت‌: با تلاش اداره فرهنگي‌، نمايشگاه «پوشش اسلامي» از روز دوشنبه چهاردهم مرداد ماه ويژه بانوان در مجتمع فرهنگي شهيد غني پور برپا مي‌شود .وي افزود: در اين نمايشگاه‌ها که توسط گروهي از طراحان لباس برگزار مي‌شود‌، نمونه‌هايي از لباس‌هاي متناسب با شئونات اسلامي در معرض ديد علاقمندان قرار مي‌گيرد .

برگزاري کارگاه‌هاي تابستانه در مرکز فرآموز منطقه 15

اداره سلامت وابسته به حوزه معاونت اجتماعي و فرهنگي شهرداري منطقه 15 با هدف آموزش و پرورش بعد عاطفي و مهارت‌هاي اجتماعي _ هيجاني‌، مهارت‌هاي رفتاري و هوش اخلاقي کودکان نسبت به برگزاري کارگاه‌هاي تابستانه در مرکز فرآموز منطقه اقدام نموده است . در اين مرکز در قالب برپايي هفت کارگاه‌، آموزش‌هاي لازم در ارتباط با‌ ‌مهارت‌هاي همدلي‌، احترام‌، خويشتن داري‌، وجدان‌، بردباري‌، مهرباني و انصاف به کودکان آموزش داده مي‌شود .

جمع‌آوري 16 هزار اثر در دو جشنواره مشکات و بام شهر

با همکاري و فعاليت گسترده خانه‌هاي علم و زندگي در سراهاي محلات 26 گانه شمال تهران، بيش از 16 هزار اثر به دو جشنواره بام شهر و مشکات ارسال شد. نيلوفر قاسمي وش مدير اداره آموزش‌هاي شهروندي شهرداري منطقه يک با اعلام اين خبر اظهار داشت: با توجه به کسب موفقيت‌هاي شهرداري منطقه يک در جشنواره مشکات و بام شهر در سال گذشته و استقبال شهروندان در حدود 16 هزار و 900 اثر جمع آوري و مراسم تقدير از مسئولين خانه‌هاي علم و زندگي نواحي ده گانه منطقه يک نيز با حضور مدير و کارشناسان اداره آموزش‌هاي شهروندي منطقه يک، مديران و مسئولان خانه‌هاي علم و زندگي نواحي ده گانه و ساير مسوولان برگزار شد.

اجراي طرح نگهداشت شهر و بازپيرايي معابر منطقه 4

معاون امور شهري و محيط زيست شهرداري منطقه 4گفت: در اين طرح تامين و بازپيرايي و نگهداشت فضاي سبز شهري و بوستان‌ها، تاًمين روشنايي بوستان‌ها، رفع عيب و نقص وسايل بازي کودکان و ست‌هاي ورزشي رسيدگي ويژه به نمازخانه بوستان‌ها در اولويت قرار دارد. حميد ناصحي با اعلام اين خبر گفت: بازپيرايي و نگهداشت فضاي سبز شهري و بوستان‌ها و تأمين روشنايي و محيط بوستان‌ها‌، رفع عيب و نقص وسايل بازي کودکان و ستهاي ورزشي را از جمله اقدامات قابل اهميت در اين طرح عنوان کرد.

اجراي طرح جامع مبارزه با جوندگان موذي

طرح جامع مبارزه با جوندگان موذي، همزمان با ساماندهي و بازگشايي حريم ريل تهران- تبريز در منطقه 17 انجام مي‌شود. رئيس اداره محيط زيست شهرداري منطقه 17 درباره اين طرح که با اهدافي همچون ارتقاي سلامت شهروندان وحفاظت از محيط زيست شهري انجام مي‌شود، گفت: قاعدتا شهر محل سکونت و زيستگاه شهروندان است، بنابراين بايد شاخصه‌هاي لازم براي تامين سلامت اين زيستگاه را به خوبي فراهم کرد که شناخت کلوني‌ها، کنترل و مهار جمعيت جوندگان موذي يکي از مواردي است که چنين نتايجي به دنبال خواهد داشت.

بهره‌برداري از 3 بوستان

معاون زيست محيطي و خدمات شهري منطقه 21 از افزايش سرانه‌هاي فضاي سبز با بهره‌برداري از بوستان‌هاي بزرگ رئيسعلي دلواري‌، شهداي وردآورد و بوستان خيام در اين منطقه خبر داد . امير حسين جابر انصاري افتتاح اين سه پروژه را گامي موثر در راستاي توسعه هر چه بيشتر فضاي سبزمنطقه خواند و گفت‌: بوستان رئيسعلي دلواري در بزرگراه شهيد لشگري جنب خيابان قباد به مساحت 10000متر مربع قرار دارد و وجود اين پارک با توجه به توسعه ساخت و سازهاي صورت گرفته در محدوده شمالي تهرانسر ضروري است. انصاري همچنين افزود : بوستان رئيسعلي دلواري مجهز به مخزن آب زير زميني به حجم 1600 متر مکعب است و تجهيزات ديگري جهت رفاه حال شهروندان منطقه و استفاده بهينه از محوطه فوقاني آن به منظور راه اندازي زمين بازي کودکان ، وسايل بدنسازي ، شبکه روشنايي و سرويس بهداشتي احداث شده است .وي در خصوص نصب تنديس رئيسعلي دلواري در اين بوستان نيز چنين اظهار کرد : در اين بوستان تنديس رئيسعلي دلواري يکي از سرداران ملي کشورنصب شده است که علاوه بر افزودن به زيبايي بوستان يادآور مقاومت و ايثار دليرمردان ايران اسلامي در برابر متجاوزان است .

برگزاري مراسم ويژه شب‌هاي قدر در مساجد محله‌هاي مرکزي شهر

معاون اجتماعي فرهنگي شهرداري منطقه11 از برگزاري مراسم ويژه شب‌هاي قدر در مساجد محدوده منطقه11 در قالب طرح شکوه رستگاري، خبر داد. محمد کريملو با بيان اين مطلب گفت‌: همزمان با ليالي قدر و در شب‌هاي 19، 21 و 23 ماه مبارک رمضان مراسم عزاداري، برنامه شبي با ملائک، سفره افطاري، انجام سخنراني و توزيع بسته‌هاي فرهنگي در سطح مساجد در حال اجرا است.