نسخه شماره 3250 - 1392/05/02 -

فرزند کيت و شاهزاده ويليام، بخت سوم پادشاهي بريتانيا متولد شد
ريخت و پاش براي نوزاد رويايي کت قرمزها


چراغ سبز تخريب پارک استانبول


خشونت هاي جديد ميان حاميان و مخالفان محمد مرسي


تسليح شورشيان سوريه توسط آمريکا


ممنوعيت نظرسنجي انتخاباتي در هند


برزيل ميزبان نخستين سفر پاپ


رويداد


اخبارکوتاه


 فرزند کيت و شاهزاده ويليام، بخت سوم پادشاهي بريتانيا متولد شد
 ريخت و پاش براي نوزاد رويايي کت قرمزها 

 گروه بين الملل- علي ودايع: کت قرمزهاي بارديگر در بريتانيا جشن به راه انداخته اند؛ ديروز 41 توپ در هايد پارک لندن و 62 توپ نيز در برج اين شهر شليک شد.رسانه‌هاي اين کشور پوشش رسانه اي بي سابقه اي را براي تولد يک نوزاد انجام دادند. بريتانيا صاحب جانشيني ديگر براي سلطنت شد. کيت، همسر شاهزاده ويليام روز دوشنبه (22 ژوئيه/ 31 تير) نوزاد پسر به دنيا آورد.

اين نوزاد نخستين فرزند شاهزاده ويليام و کاترين ميدلتون، دوک و دوشس کمبريج و سومين پسر در صف جانشينان پادشاهي بريتانيا است. شاهزاده ويليام و کيت ميدلتون 15 ماه پس از ازدواج، شامگاه دوشنبه صاحب فرزند پسري شدند که بايد براي رسيدن به تخت پادشاهي بريتانيا، نخست منتظر پايان دوره ملکه اليزابت باشد که تاکنون 60 سال سلطنت کرده است و سپس پدر بزرگش (چارلز) به سلطنت برسد و پس از آن نيز دوران پادشاهي پدرش (ويليام) پايان يابد. ويليام و همسرش که هر دو 31 ساله هستند، ارديبهشت سال گذشته در مراسمي پرهزينه و انتقاد برانگيز به دليل اصراف مالي همزمان با اوج بحران اقتصادي و قطع بسياري از خدمات بهداشتي و عمومي که مردم انگليس را در تنگنا قرار داده، ازدواج کردند که هزينه آن 48 ميليون پاوند اعلام شده بود. به گزارش خبرگزاري فرانسه، دوشس کمبريج روز دوشنبه بعد از تحمل 10 ساعت درد پسرش را در بيمارستان "سنت مري" لندن به دنيا آورد. اين بيمارستان همان بيمارستاني است که ويليام و هري، برادرش، فرزندان شاهزاده چارلز و شاهزاده دايانا در ‌آن بدنيا آمدند.پرنسس دايانا در سال 1997 ميلادي يک سال پس از طلاق خود از شاهزاده چارلز در يک سانحه رانندگي در پاريس جان خود را از دست داد.

نوزاد کيت و شاهزاده ويليام پسري سالم با 3800 گرم وزن است. او در ساعت 16 و 24 دقيقه به وقت محلي به دنيا آمد. کاخ سلطنتي بريتانيا اعلام کرد که وضعيت کاترين ميدلتون نيز مطلوب است. پيشتر نيز حاملگي ميدلتون خبر ساز شده بود؛ هفت ماه پيش، زماني‌که دو مجري استراليايي به بيمارستاني که کاترين ميدلتون در آن بود زنگ زدند و خود را ملکه و وليعهد بريتانيا معرفي کردند. آنها از پرستار اطلاعاتي در مورد وضع ميدلتون مي‌خواستند. پرستاري که نتوانسته بود تشخيص دهد اين يک شوخي‌ست، اطلاعات را در اختيار آنها گذاشت. اين موضوع جنجال برانگيخت و در نهايت يکي از پرستارها در اين ماجرا خودکشي کرد. شاهزاده ويليام که در بيمارستان همسرش را به هنگام زايمان همراهي کرده بود پس از وضع حمل کيت اعلام کرد: «ما ديگر نمي‌توانيم از اين خوشبخت‌تر باشيم.»

شاهزاده ويليام که در نيروي هوايي سلطنتي بريتانيا خدمت مي‌کند از دو هفته مرخصي معمول پدران بعد از به دنيا آمدن فرزند استفاده کرده و نخستين شب را در کنار خانواده خود در بيمارستان گذراند.

ملکه اليزابت دوم و همسرش، شاهزاده فيليپ و همچنين شاهزاده چارلز و همسرش، کاميلا پارکر نيز بلافاصله در جريان تولد نوزاد کيت و شاهزاده ويليام قرار گرفتند. نام کودک هنوز تعيين نشده است. ممکن است نام او بعد از چند روز يا چند هفته اعلام شود. تا کنون از برگزيدن احتمالي دو اسم «جرج» و «جيمز» سخن رفته است. ديويد کامرون، نخست‌وزير بريتانيا تولد اين نوزاد را «لحظه‌اي مهم براي ملت» بريتانيا خواند.

باراک اوباما، رئيس جمهور آمريکا نيز به همراه ميشل اوباما، همسرش به کيت و شاهزاده ويليام تبريک گفتند. صدها خبرنگار و هوادار خانواده سلطنتي بريتانيا در برابر بيمارستان مدرن «سنت مري»‌، واقع در منطقه پادينگتون منتظر اين رويداد بودند. دربريتانيا بر خلاف برخي ديگر از کشورهاي داراي نظام سلطنتي، وراثت تاج و تخت منحصر به اولاد ذکور (پسران) پادشاه نمي‌شده و دختران سلاطين هم مي‌توانستند به سلطنت برسند.

قانون جديد، تحت عنوان «قانون وراثت تاج» در آخر ماه آوريل سال جاري هنگام بارداري کاترين، همسر پرنس ويليام، نوه ملکه اليزابت تصويب و توسط ملکه توشيح شد. به گزارش شبکه خبري بي.بي.سي، ويليام، پسر ارشد پرنس چارلز است و پس از پدرش، در مرتبه دوم براي وراثت تاج و تخت بريتانياست. با تصويب قانون جديد، اين فرزند پس از پدرش، مقام سلطنت را به ارث خواهد برد. پيش از اين، علي‌رغم اين که وراثت تاج و تخت منحصر به اولاد ذکور (پسران) پادشاه نمي‌شده و دختران هم مي‌توانستند به سلطنت برسند، اولويت در وراثت سلطنت طبق قانوني که در سال 1701 ميلادي تصويب شده بود، با پسران بود و دختران تنها در صورتي به تاج و تخت مي‌رسيدند که پادشاه اولاد پسر نداشت.

به عنوان مثال، پدر ملکه اليزابت، تنها داراي دو فرزند دختر بود که دختر بزرگتر او (اليزابت) به سلطنت رسيد. دولت و طرفداران نظام سلطنتي در بريتانيا گفته‌اند که تغيير قانون پس از 312 سال اکنون با رفع تبعيض جنسيتي، مساوات را بين دو جنس مرد و زن برقرار کرده است، اما جمهوري‌خواهان، که در بريتانيا هنوز يک اقليت محسوب مي‌شوند، مي‌گويند هيچ چيزي براي شهروندان عادي تغيير نکرده است. سازمان موسوم به «جمهوري» که خواستار جايگزيني سلطنت با رييس جمهوري منتخب است، گفته است که نظام سلطنتي عليه هر کودک پسر يا دختر که در خانواده سلطنتي به دنيا نيامده است، تبعيض روا مي‌دارد بنابراين «بيان اين که تغيير قانون براي برقراري مساوات بوده، چيزي کاملا مهمل است.» درمقابل جشن دولت بريتانيا و خانواده سلطنتي مخالفان بايادآوري هزنيه‌هاي عروسي کيت و شاهزاده ويليام از هزينه صرف شده را به چالش کشيدند؛ منتقدان بقاي سلطنت در بريتانيا براساس ديدگاههاي جنبش جمهوريخواهي که از سال 1848 تا 2003 در انگليس جرم محسوب مي‌شد، اعلام کرده اند، در حاليکه هر روز دولت از انجام وظايف خود در قبال مردم در حوزه‌هاي بهداشت و درمان، آموزش بوِِيژه عالي و حمل و نقل عمومي بيشتر مي‌کاهد و حتي قطع مي‌کند، فقر بين کودکان در حال افزايش است و سالمندان انگليسي نيز به دليل کمبود رسيدگي‌هاي بهداشتي شرايط نامناسبي دارند، سالانه 200 ميليون پوند هزينه عمومي براي اعضاي پرشمار خانواده سلطنتي که تقريبا هيچ اختيار سياسي نيز ندارند، بدون توجيه است. فعاليت جنبش جمهوريخواهي در انگلستان بويژه توسط گروه جمهوري بزرگترين جامعه سازمان يافته ضدسلطنت انجام مي‌شود.

کانادا، استراليا، نيوزلند، جامائيکا، باربادوس، باهاما، گرانادا، گينه نو، جزاير سليمان، تووالو، سن لوسيا، بليز، سن کيتس و آنتيگوا و باربودا کشورهايي هستند که تحت سلطنت پادشاه يا ملکه بريتانيا قرار دارند.


 چراغ سبز تخريب پارک استانبول 

 «اتحاديه خبرنگاران ترکيه» (TGS) اعلام کرد، دست کم 22 خبرنگار در ارتباط با اعتراضات «پارک گزي» اخراج شده‌اند، اين در حالي است که 37 تن ديگر نيز مجبور شدند از شغل‌هايشان استعفا دهند.

دادگاه اداري شهر استانبول ترکيه چراغ سبز خود را براي تخريب پارک گزي که کانون اعتراضات سراسري عليه تصميم براي از بين بردن آن بود، نشان داد.به گزارش راشاتودي، يک دادگاه اداري در شهر استانبول پس از آنکه وزارت فرهنگ و گردشگري ترکيه در حکم يک دادگاه سطح پايين‌تر براي متوقف کردن طرح دولت ترکيه به منظور توسعه پارک گزي تقاضاي فرجام‌خواهي کرد، حکم اين دادگاه را باطل اعلام کرد.

طرح توسعه پارک گزي شامل بازسازي يک پادگان توپخانه دوران عثماني و از جمله ساخت يک فروشگاه در داخل يکي از ساختمان‌هاي آن مي‌شد.اعتراضات عليه اين ساخت‌وسازها از اواخر ماه مه تاکنون در سراسر ترکيه گسترش پيدا کرده و تبديل به يک مخالفت گسترده‌تر عليه شيوه حکومت مستبدانه اردوغان شد.

پارک گزي نقطه آغاز ناآرامي‌ها عليه دولت ترکيه بود و در اين پارک اعتراضات سريعا به خشونت کشيده شد.


 خشونت هاي جديد ميان حاميان و مخالفان محمد مرسي 

 شبه‌جزيره‌ سينا در نزديکي نواره غزه و اسرائيل واقع شده و از قاهره پايتخت مصر نيز فاصله زيادي دارد. بنا به برخي گزارش‌ها خشونت در منطقه سينا به اوج خود رسيده و وضعيت اين منطقه غيرعادي اعلام شده است.

به گفته پزشکان محلي پس ازحملاتي که روز يکشنبه آغاز شد، 2 سرباز، 2 مامور پليس و 2 غيرنظامي کشته و 11نفر زخمي شده‌اند. در گزارش مربوط به اين حادثه آمده است، سلفي هاي مسلح به 10 نقطه در شهر رفح و العريش در نزديکي مرزهاي اسرائيل هجوم آوردند. آنها به مراکز پليس و پست‌هاي ايست و بازرسي ارتش و همچنين به يک مرکز راديويي دولتي حمله کردند.

خبرگزاري رويترزبه نقل از شاهدان عيني، از سنگ‌پراکني مخالفان و موافقان مرسي به يکديگر در نزديکي ميدان تحرير قاهره گزارش مي‌دهد. نيروهاي پليس نيز براي پراکنده کردن اين دو گروه به سوي آنها گاز اشک‌آور شليک کردند.

براساس آخرين گزارش خبرگزاري فرانسه، در اين درگيري‌ها 10 تن کشته و دست‌کم84 ديگر زخمي شده‌اند. شاهدان عيني از صداي تيراندازي گزارش داده‌اند. درگيري‌ها در نزديکي ميدان تحرير قاهره رخ داده‌اند.

طرفداران مرسي قصد داشتند وارد ميدان تحرير شوند اما نيروهاي انتظامي با شليک گاز اشک‌آور مانع ورود آنها شدند. منابع خبري مختلف گزارش مي‌دهند که شماري از هواداران مرسي دستگير شده‌اند.

مصر از بدو برکناري مرسي در 3 ژوئيه 2013 روي آرامش به خود نديده است. در درگيري نظامي اسلامگرايان مسلح در شبه‌جزيره سينا نيزظرف 24 ساعت گذشته 6 تن کشته و 11 نفر زخمي شدند. خشم و اعتراض حاميان مرسي همچنان ادامه دارد. طرفداران مرسي روز دوشنبه (22 ژوئيه/31 تير) نيز درخيابان‌هاي قاهره، پايتخت مصر اعتراض خود را به تحولات جاري کشور و دخالت ارتش در برکناري مرسي ادامه دادند. بنابه به برخي گزارش‌ها، آنها تلاش کردند ميدان تحرير را به دست گيرند. مخالفان مرسي نيز در ميدان تحرير باقي‌مانده‌اند.


 تسليح شورشيان سوريه توسط آمريکا 

 خبرگزاري رويترز در گزارشي اختصاصي از موافقت کنگره آمريکا با دولت باراک اوباما براي اجراي طرحي در رابطه با مسلح کردن شورشيان سوريه خبر داد. براساس اين گزارش سخنان مايک راجرز، رئيس کميته امنيتي مجلس نمايندگان آمريکا، را بازتاب مي‌دهد که مي‌گويد نمايندگان کنگره به اين نتيجه رسيده‌اند شرايطي پيش آمده که دولت آمريکا مي‌تواند دست به چنين اقدامي بزند.رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا تبعات و هزينه گزينه‌هاي مختلف مداخله نظامي در سوريه را شرح داده است. ژنرال مارتين دمپسي در گزارشي که به کميته نيروهاي مسلح سناي ايالات متحده ارسال کرده گفته است که در صورت صدور دستور رئيس جمهوري آمريکا، ارتش اين کشور آمادگي آن را دارد تا اقدامات مختلف نظامي را در حمايت از مخالفان مسلح حکومت سوريه به اجرا بگذارد.مقام‌هاي هلند مي‌گويند زن 19 ساله‌اي را به ظن تلاش براي جذب پيکارجو براي جنگ در سوريه بازداشت کرده‌اند. اين زن در شهر زوترمير در نزديکي شهر لاهه بازداشت شده‌اند. اين زن نوزده ساله قصد داشت تا با جذب پيکارجويان، آنها را به جنگ در کنار اسلامگرايان افراطي در سوريه عليه بشار اسد، ترغيب کند.

بازداشت اين فرد زماني صورت گرفت که سه خانواده به پليس اطلاع دادند فرزندانشان هدف تبليغات اين زن قرار گرفته‌اند.


 ممنوعيت نظرسنجي انتخاباتي در هند 

 دادستان کل هند ممنوع شدن انجام نظرسنجي در جريان انتخابات سراسري سال آينده ميلادي اين کشور را خواستار شد. به گزارش خبرگزاري فرانسه، «جي.اي.وهانواتي»، دادستان کل هند به وزارت دادگستري اين کشور توصيه کرد پيشنهادهاي مطرح شده از سوي کميسيون انتخاباتي به منظور ممنوع کردن انتشار نظرسنجي به هنگام فراخوان برگزاري انتخابات را تصويب کند. قرار است ماه مه سال آينده ميلادي هند شاهد انتخابات سراسري باشد و نظرسنجي‌ها در حل حاضر نشان مي‌دهد که حزب حاکم کنگره در هند به منظور حفظ قدرت با رقابت دشوار روبه رو خواهد بود. با وجود آنکه نظرات درباره تاثير نظرسنجي‌ها در جريان تبليغات انتخاباتي متفاوت است اما برخي تحليل‌گران انتخاباتي مي‌گويند نظرسنجي‌ها مي‌توانند اثر ارابه موسيقي داشته و موجب ظهور احزاب کوچکتر شوند. در حال حاضر براساس قوانين هند انتظار نظرسنجي 48 ساعت پيش از انجام انتخابات و همين طور انجام نظرسنجي‌ها هنگام خروج راي دهندگان از حوزه‌هاي راي گيري از روز برگزاري انتخابات ممنوع است که دليل آن نگراني درباره تاثير اين نظرسنجي‌ها در نتيجه انتخابات است.

وهانواتي گفت که هيچ دليل حقيقي براي تمايز قائل شدن ميان نظرسنجي‌ها و همچنين نظرسنجي حين خروج راي دهندگان از حوزه وجود ندارد.


 برزيل ميزبان نخستين سفر پاپ 

 گروه بين الملل: پاپ فرانسيس، نخستين کشيش لاتين که به مقام پاپي رسيده است، در نخستين سفر خارجي خود، سي و يکم تيرماه، در ميان استقبال ده‌ها هزار نفر وارد ريو دو ژانيرو در برزيل شد.

ديلما روسف، رئيس‌جمهوري برزيل، نخستين کسي بود که در فرودگاه ريو دو ژانيرو، به استقبال پاپ فرانسيس رفت. پاپ فرانسيس براي شرکت در مراسم «جوانان کاتوليک» به برزيل سفر کرده است؛ اين مراسم از بزرگ‌ترين مراسم معاصر در ميان باورمندان به آيين کاتوليک به شمار مي‌رود که با استقبال جوانان از سراسر دنيا روبه‌رو مي شود. بنابر گزارش‌ها استقبال از پاپ فرانسيس در خيابان‌هاي ريو به حدي بود که خودروي حامل او بارها در ميان تجمع مردم متوقف شد.

تصاوير تلويزيوني نشان مي‌دهند که نيروهاي پليس به‌سختي تلاش مي‌کنند تا جمعيت را از اطراف خودوري حامل پاپ دور کنند. پاپ فرانسيس براي عبور از خيابان‌هاي ريو از خودروي ضدگلوله استفاده نکرده است؛ خودرويي که پاپ‌هاي پيشين پس از ترور ناموفق پاپ ژان پل دوم از آن استفاده مي‌کردند.

در عين حال گزارش‌ها حاکي‌ست که معترضان برزيلي نيز بار ديگر از فرصت استفاده کرده و عليه دولت دست به تجمع زده‌اند. هزاران نفر در اعتراض به هزينه بالاي سفر پاپ فرانچسکو، رهبر کاتوليکهاي جهان، به برزيل، در اوج شورش‌هاي مردمي عليه فساد دولتي و بحران اقتصادي، در ريودوژانيرو و ديگر شهرهاي اين کشور تظاهرات کردند. تظاهراتي که پاپ را مجبور کرد تا با هلي کوپتر وارد کاخ فرمانداري ريودوژانيرو شود. در همين حال، ارتش برزيل خبر داد که يک بمب دست ساز در معبدي پيدا شده که بين ريو دوژانيرو و سائوپائولوست و قرار است که پاپ در همين هفته براي سخنراني به آنجا برود. در سفر پاپ فرانسيس برنامه‌هاي مختلفي پيش‌بيني شده است که ديدار با جوانان در زندان ريو از جمله آنهاست. جواناني که عمدتا به‌دليل قاچاق مواد مخدر به زندان افتاده‌اند. او به ديدن بيمارستان ويژه‌اي که براي ترک اعتياد در ريو داير شده است نيز مي‌رود. قاچاق مواد مخدر و اعتياد از بزرگ‌ترين مشکلات برزيل و به طور عمومي آمريکاي جنوبي و لاتين به‌شمار مي‌رود.

پيش از سفر به برزيل، پاپ فرانسيس در رم به خبرنگاران گفت نگران افزايش بيکاري در ميان جوانان است؛ «خطر داشتن نسلي که کار ندارد».

او از «فرهنگ پس‌زدن سالخوردگان» نيز انتقاد کرد و گفت آنها نبايد به‌خاطر فرهنگي که فقط متمرکز بر پديده‌هاي جديد است، پس زده شوند.

پاپ فرانسيس به شهروندان برزيلي گفت «آموخته‌ام که براي رسيدن به مردم برزيلي‌ بايد از دروازه قلب آنها عبور کرد، پس اجازه بدهيد که آرام بر اين در بکوبم».

او قرار است تا پايان هفته در برزيل بماند.

پاپ آرژانتيني‌تبار، نخستين پاپ غيراروپايي از سده هشتم ميلادي‌ست که به اين مقام انتخاب شد. او در عين حال اولين کاتوليک يسوعي‌ست که رهبري واتيکان را بر عهده مي‌گيرد. يسوعيان گاهي روابط تيره‌اي با دربار کاتوليک داشته‌اند. پاپ فرانسيس به زبان‌هاي ايتاليايي، اسپانيايي، انگليسي، آلماني و فرانسه سخن مي‌گويد و لاتين و يوناني کهن را نيز آموخته است.


 رويداد 

 جايزه افشاگر براي اسنودن

مقاطعه‌کار سابق و افشاگر آژانس امنيت ملي آمريکا اميدوار است تا روز چهارشنبه به وي برگه‌هاي اجازه خروج از فرودگاه مسکو داده شود و بتواند به مرکز شهر بيايد. مرکز "شفافيت بين‌المللي" در آلمان در بيانيه‌اي اعلام کرد، مقاطعه‌کار سابق و افشاگر آژانس امنيت ملي آمريکا برنده امسال "جايزه افشاگر" سازمان‌هاي حقوق بشري آلمان شده است. به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به نقل از خبرگزاري نووستي، در اين بيانيه که به صورت آنلاين در وب سايت مرکز آلماني «شفافيت بين‌المللي» منتشر شد، آمده است: برنده امسال «جايزه افشاگر»، ادوارد اسنودن، مقاطعه‌کار سابق و افشاگر آژانس امنيت ملي آمريکا است.

انجمن دانشمندان آلمان و شعبه انجمن بين‌المللي وکلاي مخالف با تسليحات اتمي در آلمان بانيان اين جايزه که در سال 1999 ميلادي بنيان‌گذاري شده، هستند.

يکي از سخنگويان انجمن دانشمندان آلمان اعلام کرد، اين جايزه نقدي به ارزش 3000 يورو از طريق نمايندگان اسنودن خواه يک وکيل و خواه يک سازمان بشر دوستانه به وي اعطا مي‌شود.

انتقاد حزب الله از اتحاديه اروپا

به دنبال تصميم وزراي خارجه اتحاديه اروپا که شاخه نظامي حزب‌الله لبنان را در ليست سازمان‌هاي تروريستي قرار دادند، حزب‌الله لبنان اعلام کرد که اين تصميم خصمانه و ظالمانه است و با دست آمريکا و با جوهر رژيم صهيونيستي نوشته شده است. به گزارش المنار، حزب‌الله لبنان با صدور بيانيه‌اي تاکيد کرد که با تصميم کشورهاي عضو اتحاديه اروپا مبني بر قراردادن شاخه نظامي اين حزب در فهرست سازمان‌هاي تروريستي مخالف است. حزب‌الله لبنان تاکيد کرد که اين تصميم خصمانه و ظالمانه است و در آن به هيچ توجيه يا شواهدي استناد نشده است. گروه مقاومت لبنان اعلام کرد: تن دادن کشورهاي عضو اتحاديه اروپا به اعمال فشارهاي آمريکا و اسرائيل يک اقدام خطرناک در راستاي تسليم شدن اين کشورهاست و آنها با اين اقدام اذعان کردند که دستورات کاخ سفيد را به صورت کامل اجرا مي‌کنند. حزب‌الله لبنان عنوان داشت که اين تصميم با دست آمريکا و با جوهر رژيم صهيونيستي نوشته شده و اتحاديه اروپا نيز با موافقت خود تنها آن را مهر کرد. حزب الله لبنان تاکيد کرد: اين تصميم ظالمانه به هيچ وجه بيانگر منافع کشورهاي عضو اتحاديه اروپا نيست و مغاير با ارزش‌ها و آرمان‌هاي آنها مبني بر حمايت از آزادي و استقلال است. اگر کشورهاي عضو اتحاديه اروپا گمان مي‌کنند که با تن دادن به دستورات آمريکا و صدور اين تصميم مي‌توانند جايگاهي را براي خود در منطقه عربي و اسلامي ما به دست آوردند.


 اخبارکوتاه 

 سالگرد حملات خونين اسلو

يورونيوز: دومين سالگرد کشتار جوانان حزب کارگر نروژ، روز دوشنبه با حضور ينس ستولتنبرگ، نخست وزير اين کشور برگزار شد. بيست و دوم ژوئيه سال 2011 ميلادي، برينگ بريويک از مخالفان افراطي مهاجرت علاوه بر بمبگذاري در مرکز شهر که به منجر به کشته شدن هشت تن شد به اردوي جوانان يورش برد و آنان را به رگبار گلوله بست.در پي حمله بريويک به اردوي جوانان حزب کارگر در جزيره اوتويا، 69 تن کشته و 110 تن نيز مجروح شدند.

ادامه آلودگي هسته اي فوکوشيما

آساهي شيمبون: شرکت برق توکيو، تپکو يکروز پس از پيروزي حزب ليبرال دموکرات ژاپن در انتخابات مجلس سنا اعلام کرد که در ماه جاري آلودگي آب دريا به مواد راديواکتيو ادامه يافته است.

حزب ليبرال دموکرات، خاستگاه سياسي نخست وزير ژاپن و مدافع استفاده از نيروگاه‌هاي اتمي براي توليد انرژي است.

نيروگاه دائيچي فوکوشيما مارس سال 2011ميلادي و در پي وقوع زمين لرزه و سونامي دچار نقص فني در سيستم خنک کننده شد. از اين سانحه به عنوان بزرگ ترين فاجعه هسته اي پس از رويداد چرنوبيل در سال 1986 ياد مي شود.

فيلترينگ اينترنت در بريتانيا

دويچه وله: ديويد کامرون نخست‌وزير بريتانيا ديروز پورنوگرافي را از جمله «وجوه تاريک اينترنت» خواند که «تهديدي جدي براي زندگي کودکان» است و اعلام کرد که فيلترينگ وب‌سايت‌هاي پورنوگرافيک تا اواخر سال جاري ميلادي به صورت پيش‌فرض و در ابعاد گسترده اجرا خواهد شد.

ساخت مجسمه هوگو چاوز

خبرگزاري فرانسه: مقامات ونزوئلا روز دوشنبه گفتند اولين مجسمه برنزي هوگوچاوز رييس جمهوري فقيد اين کشور، بزودي ساخته شده و درشهرمريدا (Merida ) در غرب ونزوئلا نصب مي‌شود.اين مجسمه دو متر و بيست سانت ارتفاع و 330 کيلو وزن خواهد داشت ودر يکي از ميادين شهر "مريدا" نصب خواهد شد .

معرفي مسئول مذاکرات صلح

سي ان ان: يک مقام آمريکايي که نام وي اعلام نشده روز دوشنبه تاييد کرد مارتين اينديک (Martin Indyk)،سفير سابق آمريکا در تل آويو، از سوي جان کري وزير خارجه آمريکا، مسوول پيشبرد مذاکرات صلح بين فلسطيني‌ها و اسراييلي‌ها شده است.