نسخه شماره 3237 - 1392/04/18 -

9 جولاي سالروز درگذشت ادموند برک
پايه‌گذار محافظه کاري مدرن


سير خام بخوريد تا لاغر شويد!


اعتياد به مواد‌مخدر


روزنوشت


پيشنهاد


كاريکاتور


 9 جولاي سالروز درگذشت ادموند برک
 پايه‌گذار محافظه کاري مدرن 

 نهم جولاي 1792 ادموند برک (Edmund Burke)‏ سياست‌مدار، نظريه‌پرداز فلسفه سياسي و سخنور ايرلندي در 64 سالگي درگذشت.

برک در 12 ژانويه 1729 از مادري کاتوليک و پدري پروتستان در ايرلند به دنيا آمد. با مذهب پدري بزرگ شد و در ترينيتي کالج دوبلين تحصيل کرد. در 1750 براي تحصيل حقوق به لندن آمد، اما پس از مدتي آن را کنار گذاشت و بيشتر توجه خود را معطوف نوشتن کرد.

وي از مخالفان انقلاب فرانسه و هر‌گونه تغيير در نظامات يك كشور (سياسي، اجتماعي و اقتصادي) از طريق انقلاب بود و عقيده داشت كه زيان تخريب وارده، بيش از منفعت حاصل از آن است. به نتيجه مطلوب نرسيدن انقلاب فرانسه‌، انقلابات 1848 اروپا و بعدا انقلاب بلشويكي روسيه، عقب گرد 180 درجه‌اي چينيان و ... تا حدي چشمگير عقايد برك را كه در تاليفاتش منعكس است تاييد مي‌كند. وي ترجيح مي‌داد که هرگونه تحول به طرق دموکراتيک و بدون برهم خوردن نظم و وضعيت جامعه صورت گيرد و تدريجي. باوجود اين، برك از هواداران بپاخيزي مهاجرنشينان انگليسي در آمريكا براي كسب استقلال بود!

انتقادهاي او به عقلانيت سياسي و مخالفتش با راديکاليسم انقلاب فرانسه که در کتاب سال 1790 او با نام «تأملاتي درباره انقلاب فرانسه» بازتاب يافته است، بسيار شناخته شده‌است. ارزش انتقادهاي برک از انقلاب در سراسر قرن بيستم پايدار بوده است. از برک معمولاً به عنوان پايه‌گذار محافظه‌کاري مدرن ياد مي‌شود.

بخشي از نظرات و گفته‌هاي مشهور او را بخوانيد:

- عمل يك انسان تحت تاثير انگيزه‌هايي در ارتباط با منافع او صورت مي‌گيرد‌؛ بنابراين با تغيير انگيزه ( كه عاملي است متغير ) عمل انسان را مي‌توان تحت كنترل در آورد.

- جامعه‌اي كه نتواند و يا نخواهد از بهترين استعداد و مهارت اعضاي خود براي پيشرفت استفاده كند حق ندارد خود را دموكراتيك و مردمي بداند.

- پارلمان‌ها و شورا‌ها مجمع افرادي نيستند كه دشمن يكديگرند بلكه براي شور در باره خير و صلاح جامعه برگزيده شده‌اند نه جنگ و ستيز با يكديگر‌؛ مردم به آنان اعتماد كرده اند و بايد امانتدار و خدمتگزار باشند.

- ترسوها درست است كه عمر بيشتري مي‌كنند‌، ولي عمري دارند بي‌فايده براي جامعه و حتي خودشان.

- آسيبي كه يك جامعه از چاپلوسي افراد مي‌بيند به مراتب بيشتر‌، عميق‌تر و زيان‌بارتر ازحمله بزرگترين ارتش جهان است.


 سير خام بخوريد تا لاغر شويد! 

 سير خام در واقع مركز سيري در مغز را تحريك مي‌كند و بنابر‌اين با خوردن سير احساس گرسنگي به سراغ فرد نمي‌آيد. امروزه سير يا پودر آن و فرآورده‌هايي كه از آنها تهيه مي‌شود به عنوان چاشني اصلي به تمام غذاها مي‌افزايند و هم طعم و بوي غذا را به كلي تغيير مي‌دهد و خوش‌طعم مي‌كند.

بررسي‌ها نشان مي‌دهند سير خام به محض ورود به معده سيستم گوارشي را تحت تاثير قرار مي‌دهد و به هضم بهتر غذاها كمك مي‌كند و باعث مي‌شود تا مواد ويتاميني و پروتئيني غذاها بيشتر جذب بدن شوند.

گفتني است سير خام باعث لاغري مي‌شود و پزشكان توصيه مي‌كنند در طول روز براي كاهش فشارخون، چربي، كلسترول، حتي كنترل ديابت روزانه 1 عدد سير خام را با يك ليوان آب ميل كنيد آب همراه سير باعث مي‌شود تا بوي آن تا حدود زيادي كاهش يابد.

سير همچنين از بروز كمردرد و سندروم خستگي مزمن، ميگرن، آسم و حساسيت‌هاي پوستي، يبوست و آرتروز پيشگيري مي‌كند و باعث مي‌شود تا چربي غذاها جذب بدن شما نشوند.


 اعتياد به مواد‌مخدر 

اعتياد به مواد‌مخدر داراي دو جنبه جسمي و رواني است. علايم اعتياد جسمي عبارتند از: درد عضلاني، پرش عضلات، آبريزش بيني، عطسه، اسهال و استفراغ، اختلال خواب و... که بعد از قطع مصرف مواد‌مخدر در بيمار بروز مي‌کند و با گذشت زمان (21-7 روز، بسته به نوع ماده مخدر مصرفي) برطرف مي‌شود. در پايان اين دوره است که بيمار سم‌زدايي شده و ترک بدني انجام داده است. اعتياد رواني همان تمايل بيمار به استفاده از مواد‌مخدر است که در دوره سم‌زدايي و تا مدت طولاني بعد از ترک، شايد سال‌ها طول بکشد. بيمار وسوسه استفاده از مواد‌مخدر دارد زيرا متاسفانه تجربه رفع موقت مشکل‌هايي نظير فشارهاي رواني، افسردگي، اضطراب، مشکلات جنسي و... را با استفاده از مواد‌مخدر داشته است.


 روزنوشت 
نويسنده : نوشيروان کيهاني‌زاده

 سركوب شدن امير‌مويد سوادكوهي

18 تير 1300 زد و خورد نيروي اعزامي قزاق با افراد امير‌مويد سوادكوهي كه در مازندران بناي مخالفت با دولت وقت را گذاشته بود آغاز شد و روز بعد با شكست امير‌مويد و فرار او پايان يافت. اين مخالفت با خشونت تمام سرکوب شده بود. احمد آقا‌خان مير‌پنج (بعدا سپهبد امير احمدي) فرمانده قزاق‌هاي اعزامي پس از شکست دادن سوادکوهي، خانه و قرارگاه او را به آتش کشيد و فرزندانش را هم فراري داد. هدف، ارعاب مخالفان احتمالي ديگر بود. اين رويداد چهار ماه و نيم پس از کودتاي ژنرال رضاخان که سردار سپه و وزير جنگ شده بود و خود نيز از مردم سوادکوه بود صورت گرفت. امير احمدي که از هم‌قطاران قديم رضا شاه بود در سال 1344 در 77 سالگي درگذشت. وي نخستين نظامي ايران بود که پس از دوران ساسانيان، سپهبد شده بود. واژه‌هاي «سپه، سپاه، سپهبد» و تركيبات آنها، از دوران ايران باستان تا كنون تغيير نيافته‌اند. سپهبد امير احمدي به مشاغل نظامي و غير‌نظامي متعدد و گوناگون منصوب شده بود و آخرين سمت او سناتور انتصابي بود.

ضرب‌المثل دليري و دفاع از ميهن

نهم جولاي 1386 ميلادي، در همان ايام كه امير تيمور ايران را مورد تاخت و تاز قرار داده بود و از كله مقتولين مناره مي‌ساخت و اروپاي قرون وسطا (دوران ظلمت) اسير دسته‌هاي مسلح موسوم به شواليه (يكه سوار جنگي) بود و از دست حكومت‌هاي مركزي كار چنداني ساخته نبود؛ يكي از جنگ‌هاي ميهني قهرمانانه تاريخ بشر در ناحيه «سمپاخ Sempach» روي داد. در اين جنگ 1600 داوطلب سوئيسي يك سپاه بيش از شش هزار نفري اتريشي را منهدم ساختند. اين سپاه به فرماندهي «لئوپلد» دوك ارشد اتريشي ماموريت داشت كه شمال سوئيس را تصرف و ضميمه اتريش سازد. در جنگ يكروزه «سمپاخ»، لئوپلد و پيش از پنج هزار تن از سربازان او كشته شدند. اين جنگ كه نهايت فداكاري در راه ميهن را نشان مي‌دهد هنوز پس از هفت قرن در اروپا ضرب‌المثل دليري و دفاع از ميهن است و هرگز هم فراموش نخواهد شد.

استقلال آرژانتين عملي شد

9 جولاي روز استقلال آرژانتين است كه در سال 1816 عملي شد. به عبارت ديگر روز 9 ژوئيه 1816 اتحاديه ايالتهاي اسپانيايي «ريودولاپلانتا Rio de La planta» به نام جمهوري آرژانتين به وجود آمد. قبلا چند بار ديگر آرژانتيني‌ها به داشتن استقلال ابراز تمايل کرده و حتي آن را اعلام داشته بودند که اين بار تحقق يافت. آرژانيتن يك مهاجر نشين اسپانيايي در آمريكاي جنوبي بود.

نخستين عمل جراحي روي قلب

9 جولاي در سال 1893، روزي است كه در آن، نخستين عمل جراحي روي قلب انجام گرفت و از آن پس روال عادي يافت. اين عمل معروف به عمل جراحي قلب باز توسط دكتر «دانيل ويليامز» صورت گرفت. هفت دهه بعد، و در سوم دسامبر 1967 نخستين عمل تعويض قلب در جمهوري آفريقاي جنوبي توسط دكتر کريستيان بارنارد Christiaan Barnard (متولد 1922 و متوفي در 2001) صورت گرفت كه اين نوع عمل جراحي نيز اينك امري عادي شده است.

لاينوتايپ در ايران، 72 سال پس از آمريكا!

«نيويورك تريبيون» نخستين روزنامه جهان بود كه حروفچيني خود را از حروف سربي دستچين به لاينوتايپ تبديل كرد. شماره سوم جولاي سال 1886 نيويورك تريبيون با ماشين لاينو تايپ حروفچيني شده بود. لاينوتايپ سه سال پيش از آن (سال 1883) توسط يك زرگر آلماني به نام «اوتمار مرگانتالر» ساخته شده بود.

استفاده از لاينوتايپ در ايران از سال 1958 (72 سال پس از آمريكا؟!) و از روزنامه اطلاعات آغاز شد و اين كار به قدري بااهميت جلوه داده شده بود كه رئيس وقت كشور را براي گشايش تالار «لاينوتايپ»‌ها دعوت كرده بودند. در وطن ما از سال 1975 به تدريج حروفچيني، تايپ دستي (كامپيوتري) شده است و اينك از تايپ تا صفحه بندي، عكس گذاري و ارسال صفحات به چاپخانه با كامپيوتر و اينترنت صورت مي‌گيرد.

برخي ديگر از رويدادهاي 9 جولاي

1746: ناوگان فرانسه هم براي گرفتن سهمي از هند وارد «پنديچري Pondicherry» اين سرزمين شد. بعدا ميان فرانسه و انگلستان بر سر استعمار هند زد و خورد شد و فرانسويان ميدان رقابت را ترك كردند.

1887: تاريخدان «ساموئل اليوت موريسون» به دنيا آمد.

1951: شش سال پس از پايان جنگ جهاني دوم، تازه در اين روز ترومن رئيس‌جمهوري وقت آمريكا از كنگره اين كشور خواست كه به حالت جنگ با آلمان پايان دهد!

1963: موافقت‌نامه ايجاد فدراسيون مالزيا مركب از مالايا، سنگاپور، ساراواك و بورنئوي شمالي (مستعمرات سابق انگلستان) امضا شد و دولت اندونزي بلافاصله نسبت به آنها ادعاي ارضي كرد. بعدا سنگاپور از اين فدراسيون جدا شد و به صورت کشوري مستقل درآمد.


 پيشنهاد 
نويسنده : جواد لگزيان

مباني سياست

 براي خواندن يک کتاب دانشگاهي و کاملا آکادميک درباره سياست کتاب امروز را ورق بزنيد تا درباره «علم سياست»، «نظام‌ها»، «مفاهيم»، «ايدئولوژي‌ها»، «فرآيندها»، «دولت‌ها»، «دموکراسي» و «سياست‌ها»بيشتر بدانيد.

كتاب «مباني سياست» با بحثي درباره سرشت سياست و تنوع رويكردهاي دانشگاهي در مورد فهم آن آغاز مي‌شود‌. فصل دوم اين كتاب بافت‌هاي متنوعي را نشان مي‌دهد كه فعاليت سياسي در آنها رخ مي‌دهد‌. سپس در فصل‌هاي سوم و چهارم ايده‌هاي رقيب درباره اهداف فعاليت سياسي بررسي مي‌شود‌. چهار فصل پاياني كتاب به طور مفصل به اين مطلب مي‌پردازد كه تصميمات سياسي از چه نوعي هستند و چگونه اتخاذ مي‌شوند‌. فصل پنجم هم به اين مبحث مي‌پردازد كه چه نوع تصميماتي اتخاذ مي‌شوند و چگونه نظام‌هاي سياسي دستخوش تغيير مي‌شوند‌. فصل ششم به بررسي دولت‌هاي گوناگون اختصاص يافته ‌و فصل هفتم مي‌گويد چگونه دموکراسي‌هاي مدرن تصميم‌گيري مي‌کنند. فصل هشتم هم درباره سياست و مديريت عمومي ‌است.

کتاب «مباني سياست» نوشته استيون دي.‌تنسي و نايجل جکسون با ترجمه جعفر محسني دره‌بيدي را انتشارات ققنوس با 407 صفحه، شمارگان هزار و 200 نسخه منتشر کرده است.


 كاريکاتور 
نويسنده : علي کاشي