نسخه شماره 3237 - 1392/04/18 -

ناکارآمدي سياست‌هاي تشويقي براي افزايش جمعيت و هشدار نسبت به کاهش مواليد
چهل درصد مردم مي‌گويند فقط يک بچه مي‌خواهند

سرانه مصرف شير پس‌از قطع يارانه‌ها کاهش يافت
افزايش 200 درصدي قيمت شير و تهديد جدي سلامت‌ جامعه


ريشه‌هاي اجتماعي بيکاري


ترفندهاي مافياي اعتياد


اخبار کوتاه


سـلامـت


 ناکارآمدي سياست‌هاي تشويقي براي افزايش جمعيت و هشدار نسبت به کاهش مواليد
 چهل درصد مردم مي‌گويند فقط يک بچه مي‌خواهند 

 گروه اجتماعي – کيان راد: روزهايي را که شعار فرزند کمتر – زندگي بهتر سر داده مي‌شد و مردم به کاهش فرزندآوري ترغيب مي‌شدند همه به ياد دارند. کنترل جمعيت در ايران از سال 1337 شروع شد اما برنامه‌هاي منسجم کنترل جمعيت از سال 1348 آغاز شد. در سال‌هاي قبل از انقلاب اسلامي‌ايران، رشد جمعيت ايران در اثر اين برنامه‌ها از 3/1 درصد به 2/1 درصد کاهش نشان داد. بعد از انقلاب و به واسطه عوامل مختلف از جمله جنگ ايران و عراق رشد جمعيت در ايران به شدت افزايش يافت به طوري که در سال 1365 به بالاتر از 2/3 درصد رسيد. در سال 1367 سياست‌هاي جلوگيري از مواليد در دستورکار دولت قرار گرفت و با شعار فرزند کمتر، زندگي بهتر، به مرور زمان، نرخ رشد جمعيت ايران را در مدت کوتاهي از 2/3درصد به 2/1درصد در سال رساند. اما در آغاز دهه 1390 و با مشخص شدن نتايج عمومي‌سرشماري 1390، مشخص شد که روند کاهش جمعيت حتي از پيش‌بيني‌ها هم بيشتر بوده است. هرچند در ابتدا، هدف از طرح شعار «فرزند کمتر، زندگي بهتر» ايجاد يک سياست براي کنترل جمعيت بيان شد اما در سال‌هاي بعد، اين شعار در خانواده‌هاي ايراني نهادينه شد و تک فرزندي محبوبيت يافت. در حالي که بُعد خانوار (تعداد نفرات يک خانواده) در سالهاي 1375 و 1385 به ترتيب 4/4و 4 نفر محاسبه شده بود، اين عدد در سال 1390 به 6/3 نفر کاهش يافت. از همان زمان هشدارها نسبت به پيامدهاي منفي کاهش جمعيت و افزايش سالمندان در جامعه ايران و بروز مشکلات حاصل از آن که در کشورهاي غربي رخ نموده است افزايش يافت. البته نخستين مقام مسئولي که در مورد سياستهاي کاهش جمعيت هشدار داد محمود احمدي نژاد بود. وي در پائيز 1385 در جلسه مشترک هيات دولت و مجلس شوراي اسلامي، مخالفت خود را با شعار «فرزند کمتر» اعلام کرد و بيان داشت که ايران ظرفيت يکصد و بيست ميليون نفر جمعيت را دارد. وي در اين جلسه اظهار داشت: اين که مي‌گويند دو بچه کافي است، من با اين امر مخالف هستم. کشور ما داراي ظرفيت‌هاي فراواني است. ظرفيت دارد که فرزندان زيادي در آن رشد پيدا کنند، حتي ظرفيت حضور 120 ميليون نفر را نيز داراست. همچنين در فروردين 1389 مجددا مخالفت خود را با شعار «دو بچه کافي است» بيان داشت و گفت: «اين مساله سياست غلطي بود که غربي‌ها انتخاب کرده و امروز پشيمان هستند و سرمايه سنگيني براي حفظ هويت و فرهنگ خود مي‌پردازند، چرا بايد در مسيري قرار بگيريم که نتيجه آن مشخص است.»

اما موضوع پيامدهاي منفي کاهش جمعيت زماني به طور جدي مورد توجه قرار گرفت که مقام معظم رهبري به اين موضوع پرداختند و از آن زمان سياست‌هاي جديد جمعيتي اتخاذ شد. البته هنوز اين سياست‌ها به مرحله‌اي نرسيده که نتايج عملي آن آشکار شود اما شواهد حاکي از آن است که کاهش رشد مواليد، به مرحله نگران‌کننده‌اي رسيده است.

هشدار نسبت به شيب نزولي ولادت

رييس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اين موضوع که در 30 سال آينده به نقطه سر به سر يعني برابري تعداد ولادت و فوت خواهيم رسيد، گفت: شيب ولادت در کشور نزولي و شيب صعودي فوت در کشور تند شده است. محمد ناظمي‌اردکاني در همايش روز جهاني جمعيت با اشاره به جمعيت 76 ميليون و 700 هزار نفري کشور، گفت: هم‌اکنون به طور ميانگين يک ميليون و 400 هزار ولادت و کمتر از 400 هزار فوت سالانه در کشور داريم. به اين ترتيب نرخ ولادت 18 در يک‌هزار نفر است و نرخ فوت 5/5 تا 6 در يک‌هزار نفر است.

ناظمي‌اردکاني با اشاره به مباحث مطرح شده از سوي مقام معظم رهبري و رياست جمهوري و ساير مسئولين جهت بازنگري در سياست‌هاي جمعيتي و قرار گرفتن اين مباحث در دستور کار قانون‌گذاران، اظهار کرد: بي‌توجهي به جمعيت کشور مي‌تواند مشکلات بزرگ امنيتي، اقتصادي و فرهنگي براي نظام اسلامي‌به بار آورد. لذا بايد تمام دستگاه‌هاي اجرايي و مجامع علمي‌و تخصصي با همفکري و مشارکت در جهت اجراي اثربخش سياست‌ها، راهبردها و قوانين گام بردارند.

وي اعلام تحولات سن ازدواج که امروز ميانگين اين سن براي مردان به بيش از 27 سال و براي زنان به 23 سال رسيده است، گفت: ميانگين سن صاحب فرزند شدن نيز از 20 تا 24 به 25 تا 29 سالگي افزايش يافته است.

در اجراي سياست‌هاي کاهش جمعيت تندروي شد

وزير بهداشت از آن دسته افرادي است که اعتقاد دارد در اجراي سياست‌هاي کاهش جمعيت تندروي شده ولازم است تغيير سياست‌هاي جمعيتي کشور سرعت بيشتري بگيرد. محمدحسن طريقت منفرد در مراسم بزرگداشت روز جهاني جمعيت که در مرکز همايش‌هاي بين‌المللي صدا‌و‌سيما برگزار شد، گفت: ايران در زمينه برنامه کنترل جمعيت به مراتب سريعتر از برنامه مربوطه حرکت کرد، به طوري که ميانگين نرخ رشد جمعيت از بالاي شش به 8/1 رسيده است. اين در حالي است که قرار بود در سال مورد نظر ميانگين نرخ رشد جمعيت به 1/2 برسد. اين امر نشان مي‌دهد که زمينه اجراي هر سياست کارشناسي شده‌اي در کشور ميسر است. به موازات اين موضوع نيز بايد تغييرات سياست و تصميمات جديد نيز مقدور باشد. لذا با توجه به اينکه مقداري در اجراي سياست‌هاي جمعيتي تندروي شده است، تقاضاهاي ما آن است که ضرورت تغيير آن نيز به همين سرعت محقق شود. وزير بهداشت ادامه داد: در زمينه سياست‌هاي جمعيتي هم تکليف قانوني داريم و هم اعتقاد به تکاليفي که برايمان پيش‌بيني مي‌شود؛ به هيچ وجه تابع چيزهايي که برايمان ديکته مي‌شود، نيستيم و تابع قوانين خود به ويژه خط مشي‌هاي مقام ولايت هستيم. طريقت منفرد گفت: همانطور که آمارها تبيين مي‌کنند، ما بايد مسيري که در زمينه سياست‌هاي جمعيتي برايمان ترسيم شده را رعايت کرده و حداکثر سعي‌مان در حفظ و صيانت از سلامت مادر و کودک داشته باشيم. ضمن آنکه لازم است در موارد مورد نياز به مقوله پيشگيري نيز توجه داشته باشيم، تحت هيچ شرايطي هم ضرورتي ندارد از روش‌هاي سالم و بهداشتي کنترل بارداري جلوگيري کنيم تا به اهداف برنامه و توصيه‌هاي انجام شده دست يابيم.

هر خانواده کمتر از 2 فرزند

معاون بهداشتي وزارت بهداشت نيز در حاشيه همان مراسم نسبت به کاهش ميانگين نرخ رشد جمعيت در کشور هشدار داد و گفت: اکنون تعداد فرزندآوري هر خانواده حدود 79/1 است که بايد در اصلاح اين موضوع، اقدامات لازم انجام شود. دکتر فاطمه رخشاني به قوانين سال 1364 در جهت کاهش جمعيت کشور اشاره کرد و افزود: سرعت کاهش جمعيت کشور بسيار بيشتر از اهداف تعيين شده در سند توسعه‌اي مربوطه بوده است.

مردم فقط يک‌بچه مي‌خواهند

در آستانه بيستم تيرماه که روز جهاني جمعيت است در موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي جمعيتي آسيا و اقيانوسيه از دو پژوهش دراين باره رونمايي شد که ناگفته‌هاي بسياري داشتند. از جمله اينکه برخي اقدامات دولت نهم و دهم براي افزايش جمعيت، تاثير مثبت چنداني ندارند. يکي از پژوهش‌ها درباره پيمايش نيات باروري تهران بود که در تابستان سال 1391 توسط دکتر امير عرفاني، دانشيار جمعيت‌شناسي دانشگاه نيپيسينگ(Nipissing) کانادا و با حمايت مالي موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي جمعيتي آسيا و اقيانوسيه انجام شده است. دکتر عرفاني دراين باره گفت: پيمايش نيات باروري تهران با هدف بررسي ميزانها، رفتارها، ترجيحات و نيات باروري و روند‌هاي آنها درنمونه‌اي بالغ بر 2267 نفر از زنان متاهل 15-35 ساله و مردان متاهلي که همسرشان کمتر از 36 سال سن داشتند و ساکن مناطق 22‌گانه‌ شهر تهران بودند انجام شده است. بر اساس اين پژوهش، در حاليکه ميانگين تعداد کنوني فرزندان پاسخگويان يک فرزند است، اما تعداد ايده آل فرزندان براي شرايط واقعي و شرايط ايده آل زندگي (درآمد کافي و مناسب، امنيت‌هاي اجتماعي و اقتصادي و...) به ترتيب 6/1 و 2/2 فرزند است. در حاليکه 40 درصد پاسخگويان هيچ فرزند (يا فرزند ديگر) در آينده نمي‌خواهند، 28 درصد آنها بزودي (يک تا 3 سال آينده) و 16 درصد ديگر بعدا (پس از 3 سال آينده) مي‌خواهند فرزند (يا فرزند ديگر) داشته باشند و 15 درصد مابقي هنوز مردد و نامطمئن هستند. دکتر عرفاني مي‌گويد: مهمترين دلايل نخواستن فرزند (يا فرزند ديگر) از 40 درصد کل پاسخگويان که قصد دارند در آينده هيچ فرزند (يا فرزند ديگر) نداشته باشند پرسيده شد. از ميان کل دلايل اظهار شده براي نخواستن فرزند، «عدم توانايي براي تامين هزينه‌هاي فرزند ديگر» (27 درصد)، «داشتن تعداد مورد نظر فرزندان» (25 درصد)، «تداخل فرزندآوري با علايق، تفريحات، و برنامه‌هاي کاري و تحصيلي» (16 درصد)، و «نگراني نسبت به آينده فرزندان» (15 درصد) به ترتيب به عنوان مهمترين دلايل نخواستن فرزند (يا فرزند ديگر) ذکر شده است. يافته‌ها نشان داد که دسترسي افراد به منابع گوناگون اقتصادي و حمايتي که تصميم به داشتن فرزند را هدف قرار داده است، تاثيرات متفاوتي بر نيات باروري آنها دارد. براي مثال، افزايش مرخصي استعلاجي زايمان و مرخصي بدون حقوق، با هدف افزايش توانمندي فرد براي داشتن فرزند (يا فرزند ديگر)، کمترين تاثير را بر نيت‌بارداري پاسخگويان دارد. دکتر عرفاني دليل اين تاثير کم را چنين توضيح داد: کمتر از يک ششم زنان متاهل در ايران شاغلند. همچنين، يافته‌هاي اين پژوهش نشان داد که متغير اشتغال هيچ رابطه معني داري با نيات باروري ندارد. از اين رو، اگرچه برخورداري گروه بسيار اندکي از زنان متاهل ،که شاغل هستند، از افزايش مرخصي استعلاجي شايد بتواند تاثير اندکي برنيت باروري آنها ار طريق تغيير در زمانبندي مواليد بگذارد، اما بر نيت بخش اعظم زنان متاهل، که غيرشاغل هستند، تاثيري نخواهد گذارد. در مجموع به نظر مي‌رسد مشکلات اقتصادي و کاهش ثبات در تصميم‌گيري‌هاي اقتصادي و اجتماعي و سياسي، يک عامل بازدارنده در جهت ترغيب به رشد جمعيت باشد؛ ضمن اينکه عادت مردم به تک فرزندي يا دو فرزندي که طي بيش‌از دو دهه شکل گرفته به زودي از بين نخواهد رفت.


 سرانه مصرف شير پس‌از قطع يارانه‌ها کاهش يافت
 افزايش 200 درصدي قيمت شير و تهديد جدي سلامت‌ جامعه 

 کاهش 22 درصدي سرانه مصرف شير با افزايش 200 درصدي قيمت طي دو سال اخير، سرانه مصرف را از 80 کيلوگرم که نصف ميانگين جهاني است به 64 کيلوگرم کاهش داده است، در اين ميان متخصصان از عواقب وحشتناک کاهش مصرف شير در کشور خبر مي‌دهند. به گزارش فارس، ‌روز گذشته دبير انجمن صنايع لبني از افزايش 15 درصدي قيمت انواع لبنيات خبر داد که قيمت‌هاي جديد 81 قلم کالاي لبني از امروز اعلام مي‌شود. افزايش قيمت محصولات لبني در حالي صورت مي‌گيرد که پيش از اين کارشناسان و متخصصان بهداشتي بارها در خصوص مخاطرات افزايش قيمت محصولات لبني هشدار داده‌اند و آن را تهديدي جدي براي سلامتي جامعه مي‌دانند. البته اين هشدارها از دو سال پيش بعد از اجراي هدفمندي يارانه‌ها در آذر سال 89 و حذف يارانه 500 ميليارد توماني مصرف شير در تير ماه 1390 ادامه دارد، اما به رغم اين هشدارهاي جدي از آن زمان تاکنون بيش‌از 200 درصد قيمت محصولات لبني افزايش يافته است. دولت تا دو سال پيش سالانه 750 ميليارد تومان يارانه(500 ميليارد تومان به مصرف‌کننده و 250 ميليارد تومان شير مدارس) يارانه مي‌داد تا به نوعي محصولات لبني با قيمت کمتري دست مصرف‌کننده برسد و سرانه مصرف در جامعه بالا رود اما به رغم اين تلاش‌ها توانست سرانه مصرف را تنها تا نصف ميانگين جهاني بالا ببرد. در حالي که سرانه مصرف در دنيا به عنوان شاخص توسعه يافتگي و سلامت جامعه محسوب مي‌شود، ميانگين مصرف جهاني شير 165 کيلوگرم، ميانگين مصرف کشورهاي توسعه يافته 500 کيلوگرم اما ميانگين مصرف شير در کشور 80 کيلوگرم دو سال پيش بود و کشور بر اساس برنامه پنجم توسعه برنامه‌ريزي کرده است که سرانه مصرف شير را تا پايان برنامه به 168 کيلوگرم برساند. دولت يارانه 500 ميليارد تومان شير مصرف کننده را در تير ماه سال 90 قطع کرد با اين وعده که با حمايت از توليد و تامين نهاده آنها قيمت تمام شده توليد را پايين بياورد و از اين طريق قيمت شير کاهش يابد و مصرف‌‌کننده بتواند شير بيشتري بخرد. اما عملا چه اتفاقي افتاد، دولت 300 ميليارد تومان براي تامين نهاده دامداران اعتبار تعيين کرد تا در مدت سه سال قيمت نهاده مديريت شود اما تنها 100 ميليارد تومان آنرا پرداخت کرد، اولا اين ميزان اعتبار با يارانه سالانه 500 ميليارد تومان که به مصرف‌کننده داده مي‌شد قابل قياس نيست و رقم خيلي کمتري بود که بتواند قيمت نهاده را تنظيم کند از سوي ديگر اين ميزان اعتبار هم کامل پرداخت نشد. نتيجه اين شد که قيمت نهاده ماه به ماه روند صعودي خود را ادامه دهد به طوري که سال گذشته بحران جدي در تامين و قيمت نهاده دام و طيور کشور اتفاق افتاد، قيمت‌هاي نهاده به دليل متکي به واردات بودن -سالانه حدود 7 ميليون تن واردات نهاده داريم- گراني ارز، حضور مافيا در بدنه واردات نهاده که سالهاست ريشه دوانده است همه و همه باعث شد که قيمت تمام شده توليد بالا برود. در اين ميان طي اين دو سال فشار دامداران و صنايع لبني به سازمان حمايت براي افزايش قيمت شير مرتب بيشتر و بيشتر مي‌شد و در بسياري موارد اين سازمان که در مقابل تامين نيازهاي آنها ناتوان بود بالاجبار تن به خواسته‌هاي آنها در مورد افزايش قيمت داد. در دوره‌اي هم سازمان حمايت به دليل بدهي 600 ميليارد توماني که وزارت صنعت به کارخانه‌هاي لبني داشت درخواست‌هاي آنها براي افزايش قيمت را اجابت مي‌کرد. و نتيجه اين شد که در طول اين دو سال بعد از حذف يارانه شير قيمت شير خام و فراورده‌هاي لبني تا 200 درصد افزايش يافت.

به هر حال بعد از گذشت دو سال از حذف يارانه شير در حالي که بر اساس برنامه پنجم توسعه قرار است بعد از دو سال سرانه مصرف شير به 168 کيلوگرم يعني دو برابر فعلي برسد اما گزارش‌هايي مبني بر کاهش سرانه مصرف از ميزان فعلي وجود دارد.

مشاور صنايع لبني مي‌گويد: بر اساس مطالعه‌اي که در شهرهاي بالاتر از 100 هزار نفرانجام شده است، از دو سال پيش که يارانه شير حذف شد، سرانه مصرف اين ماده حياتي 22 درصد کاهش يافته است.

در صورتي که اين کاهش 22 درصدي را حساب کنيم سرانه مصرف شير در کشور که قبلا حدود 80 کيلوگرم بود به حدود 64 کيلوگرم کاهش يافته است.


 ريشه‌هاي اجتماعي بيکاري 
نويسنده : محمد آجورلو*

 يکي از بزرگترين معضلات دولت مشکل بيکاري است که مردم انتظار حل اين معضل را دارند. اما حل اين موضوع نيز بستگي به حل مسائل اقتصادي ديگر دارد و نمي‌توان آن را به تنهايي و با در نظر نگرفتن ساير موضوعات حل کرد.

در کشور ما مانند ساير کشورهاي در حال توسعه با مشکل بيکاري فارغ‌التحصيلان دانشگاهي مواجه هستيم و اين بيکاري شامل چند جزء مي‌شود که در اينجا به چند موضوع و معضل اقتصادي و اجتماعي آن به صورت کلي مي‌پردازيم:

1) بسياري از اين مشکلات ريشه در آموزش‌وپرورش و همينطور آموزش عالي ما دارد؛ چراکه چنان که بايد و شايد تلاش نشده که به بار علمي‌و پژوهشي دانشجويان در دانشگاها افزوده و حفظ شود و اين ريشه در سيستم آموزشي دارد، که فرهنگ «نمره ملاک» را ناخودآگاه ترويج داده است. بصورت کلي دانشجو يک درس را تا شب امتحان به خوبي به ياد دارد و بعد از چند روز از خاطرش پاک مي‌شود و بعد از فراغت از تحصيل هر کجا که مراجعه مي‌کند در برابر مصاحبه علمي‌خود را ناتوان مي‌بيند و حتي اگر جايي مشغول هم شود نمي‌تواند کارايي لازم را داشته باشد و متعاقبا خود به خود از سيستم حذف خواهد شد .

2) فرهنگ غلط اينکه چون «من مدرک دارم حتما بايد کار مديريتي مربوطه را پيدا کنم و حاضر به انجام کار ديگري نيستم» در جامعه ما بسيار رواج دارد.در کشور ما همه تحصيلات را براي اين مي‌خواهند تا مدرکي بگيرند و پشت‌ميزي بنشينند و همين موضوع باعث افزايش توقع شده و عامل بيکاري. در حالي که اگر يک محصل يا دانشجو در حين تحصيل يک حرفه نيز ياد بگيرد مي‌تواند هم درآمد داشته باشد و هم به ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر فکر کند بدون ايجاد هزينه براي خانواده خود. همچنان مشاهده مي‌کنيم که درآمد يک استادکار فني معمولي که حتي سرمايه چنداني نيز ندارد در ماه با حداقل ساعت کاري‌، دوبرابر حقوق يک کارمند رسمي‌دولت است. چرا که نيروي جوان کمتري امروز به سراغ اينگونه فن و حرفه‌ها مي‌رود و بازار عرضه و تقاضا در مورد اينگونه شغلها به صورت زيادي دچار فشار تقاضاست.

3) جمعيت‌: خانواده‌ها کوچک شده اند و والدين حاضر نيستند به فرزندان مسئوليت بدهند و فرزندان توسط والدين براي انجام کارهاي فني ترغيب نمي‌شوند؛ چراکه والدين آرزوي دکتر و مهندس شدن فرزندان خود را دارند و اين خود عامل بازدارنده و موجب تنبلي و مسئوليت گريزي نسل جديد مي‌شود.

4) انتظارات فزاينده از دولت‌: در کشور ما مردم به شدت از دولتها انتظار شغل مستقيم دارند و کمتر مي‌بينيم کسي اقدام به کارآفريني کند. آن چنان که مي‌دانيم دولتها بايد زمينه‌هاي اشتغال افراد جامعه را فراهم کنند اما تعهدي به استخدام افراد تحصيلکرده جامعه ندارند. بايد تلاش شود تا فرهنگ کارآفريني در جامعه رواج يابد بصورتي که يک يا چند فارغ التحصيل دانشگاهي سعي کنند با سرمايه اندک خود در راستاي تحصيلات دانشگاهي خود ايجاد شغل کنند و اين مستلزم بار علمي‌فرد در زمان تحصيل و کمک ضمني دولت در ارائه تسهيلات مالي کم بهره است.

5) وجود دانشگاه‌هاي بسيار در سطح آموزش عالي که کيفيت بالايي ندارند و بدون نظارت دقيق وزارت علوم فعاليت مي‌کنند، همچنين عدم تعيين سقف نياز کشور به هر تخصص، نيز خود عامل ديگري در اين باب است. چنان که مي‌بينم در کشور چندين موسسه آموزش‌عالي جذب دانشجو مي‌کنند (دانشگاه‌هاي دولتي‌، دانشگاه آزاد، دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي و موسسات علمي‌ و کاربردي ) که از نظر کيفيت آموزش بعضا در وضع بسيار اسفناکي قرار دارند و مدرکي که صادر مي‌کنند در واقعيت از نظر علمي‌هيچ ارزشي ندارد و اگر مقايسه بين دو دانشجوي هم رشته از بين دو دانشگاه صورت بگيرد تازه مي‌توان به عمق فاجعه پي برد. وزارت علوم بايد به تحقيق در اين مورد بپردازد که کشور به چه تخصصي و به چه مقدار نياز دارد و براي هر تخصص سقفي مشخص کند که امروز شاهد خيل متخصصين بيکار نباشيم. در آخر بايد گفت که بنظر مي‌رسد که در کشور ما در مشاغل پايين دستي تا حدود زيادي به اشتغال کامل نزديک شده ايم و درآمد اين افراد نيز راضي کننده است و با نسبت تورم نيز افزايش مي‌يابد . ولي مشکل اصلي کشور بيکاران تحصيل کرده است که با انتظارت فراوان چشم به دولت دوخته اند. دولت بايد بازنگري اساسي در اين موضوع داشته باشد وگرنه در آينده نزديک با مشکلات زيادي در اين زمينه مواجه مي‌شود؛ به گونه‌اي که در مشاغل پايين دستي احتياج به نيروي کار وجود دارد ولي در قشر تحصيل کرده مشکل تقاضاي کار است.

از دولت جديد و تيم اقتصاديش انتظار مي‌رود تا به مشکلات تورم و بيکاري توامان رسيدگي کند تا بتواند کارنامه ماندگاري از خود به جاي بگذارد .

*کارشناس ارشد مالي


 ترفندهاي مافياي اعتياد 

مدير کل دفتر سلامت روان، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت نسبت به ترفندهاي مافياي اعتياد براي کسب منافع بيشترهشدار داد و گفت: مواد مخدر صنعتي که با عناوين مختلف وارد بازار مي‌شوند، مشابه يکديگر بوده و محصول مشترک آنها نيز چيزي جز«اعتياد» نيست. دکتر عباسعلي ناصحي در گفت‌وگو با ايسنا، مافياي اعتياد را سيستمي پويا خواند که همواره به دنبال کسب بيشترين منافع است و گفت: تغيير شکل مواد، يکي از مواردي است که منافع مافيايي اعتياد را تامين مي‌کند. وي ترفندهاي مافياي اعتياد براي کسب منافع بيشتر را مورد اشاره قرار داد و افزود: وقتي مواد جديد با عناوين، شکل و خواص جديد وارد بازار مي‌شوند، ابتدا براي افراد شناخته شده نيستند و به همين دليل ممکن است گرايش به سمت آن ايجاد شده و به اين ترتيب منافع مافياي اعتياد تامين شود. اما به تدريج که سيستم اجتماعي کشور با عوارض، اسم و شکل آن ماده آشنا مي‌شود، گرايش به آن ماده نيز کمتر مي‌شود؛ اينجاست که سيستم مافيا براي حفظ درآمد خود، شکل و نام مواد را تغيير مي‌دهد و آن ماده را با تبليغات به عنوان ماده جديد وارد بازار مي‌کند. مديرکل دفتر سلامت روان، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت تاکيد کرد: موادمخدر صنعتي با عناوين مختلف، مشابه يکديگر هستند و محصول مشترک آنها نيز چيزي جز «اعتياد» نيست. انواع مختلف اين مواد، ضررهاي جبران ناپذيري براي مصرف‌کنندگان دارد.


 اخبار کوتاه 

 کاهش کشته‌هاي تصادفات

رييس سازمان پزشکي قانوني کشور در مراسم رونمايي از کتاب قربانيان حوادث رانندگي دهه 80 از نگاه آمار با بيان اينکه امروز شاهد رونمايي از اقدامي ارزشمند هستيم، گفت: بها دادن به تاليف و تدوين اين کتاب نشان‌دهنده اهميت نجات جان انسان‌ها است، چرا که مسوولان مربوطه سازمان‌هاي دخيل مي‌توانند با استفاده از اين آمارها نسبت به تدوين برنامه‌هاي خود اقدام کنند.

وي با بيان اينکه در زلزله بم 42 هزار تن از هموطنان جان خود را از دست داده‌اند، گفت: زلزله يک حادثه طبيعي و غيرقابل پيشگيري است، اما نکته قابل تامل آن است که تصادفات تا چند سال پيش هر دو سال يکبار به ميزان زلزله‌اي به مثابه بم در جاده‌هاي کشور جان هموطنانمان را مي‌گرفت. شجاعي با بيان اينکه در سال‌هاي گذشته آمار کشته‌ شده‌هاي تصادفات بيش از 24 هزار تن بود، گفت: با وجود اين که هر دو سال يکبار ميزان قربانيان تصادفات با قربانيان زلزله بم برابري مي‌کرد، اما هيچ‌ فردي به اين مقوله توجهي ندارد. رييس سازمان پزشکي قانوني با بيان اينکه معلولان و مصدومان تصادفات بيشتر از تعداد قربانيان آن است، گفت: هر ساله فاجعه عظيمي رخ مي‌دهد و بايد اقدامات موثري در اين زمينه صورت گيرد. وي با بيان اينکه در ارديبهشت و فروردين ماه سال‌جاري شاهد کاهش 6/1 درصدي کشته‌هاي تصادفات بوده‌ايم، ابراز اميدواري کرد روند کاهشي اين مهم ادامه يابد.

قضات شوراهاي حل اختلاف مانع طلاق دو هزار زوج شدند

رئيس شوراهاي حل اختلاف تهران از مخدومه شدن بيش‌از دو هزار پرونده طلاق در سه مجتمع خانواده تهران خبر داد و گفت: قضات توانستند با ريش سفيدي مانع وقوع طلاق ميان دو هزار زوج جوان شوند.

به گزارش مهر، عباسعلي درياني در مراسم تجليل از نخبگان حقوق در محل کانون سردفتران از ورود قضات و اعضاي شوراهاي حل اختلاف در سه مجتمع خانواده خبر داد و گفت: در سه ماهه سالجاري توانسته‌ايم از 2000 پرونده طلاق سربلند بيرون آمده و مانع جدايي زوجين شويم. وي با بيان اينکه به دنبال خلوت کردن دادگاه‌هاي تهران هستيم گفت: سال گذشته صد هزار پرونده مختومه شد و نگذاشتيم 200 هزار شهروند تهران براي دادخواهي اسير دادگاه‌هاي تهران شوند. وي از دفتر داران تهران خواست تا شوراهاي حل اختلاف را کمک کنند.

هفتمين جشنواره فرهنگي نفس

هفتمين جشنواره بزرگ فرهنگي نفس با موضوع اهداي عضو- اهداي زندگي در رشته‌هاي نقاشي، عکس، پوستر، مجسمه‌سازي، کاريکاتور، شعر، جمله کوتاه، داستان کوتاه، فيلمنامه، نمايشنامه، انيميشن، تيزر، فيلم کوتاه و مستند برگزار مي گردد.

علاقه‌مندان مي‌توانند آثار خود را تا تاريخ 10 مرداد 1392 به نشاني تهران – خيابان شهيد با‌هنر (نياوران) – دارآباد- بيمارستان دکتر مسيح دانشوري- واحد پيوند اعضا- صندوق پستي 634-19575، کد پستي 1955841452 ارسال کنند.

جهت اطلاعات بيشتر مي‌توانيد به سايت www.ehda.ir مراجعه فرماييد.

چهارمين طرح نشاط معنوي تابستاني

چهارمين طرح نشاط معنوي تابستاني ويژه جوانان، نوجوانان و دانش‌آموزان همزمان با سراسر استان تهران در محل امامزاده داود(ع) آغاز شد.طرح نشاط معنوي تابستاني از سوي اداره کل اوقاف و امور خيريه استان تهران در 67 بقعه و امامزاده استان در حال اجرا است.

حجت‌الاسلام سيدهاشم حسيني معاون فرهنگي اجتماعي اداره کل اوقاف و امور خيريه استان تهران در جمع خبرنگاران ضمن تشريح برنامه‌هاي اين دوره از طرح گفت: 173 مبلغ و 103 مربي برنامه‌هاي اين طرح را در استان اجرا مي کنند که در آن 18899 دانش‌آموز شرکت دارند.وي افزود: در اين اردوها هر هفته يک هزار و 790 ساعت کلاس آموزش، 590 ساعت کلاس فوق برنامه و 620 ساعت کلاس ورزش بر پا مي‌شود.حجت‌الاسلام حسيني با اشاره به اينکه اردوي امامزاده داود(ع) به مدت 10 روز با حضور بيش‌از سه هزار نفر برپا است خاطرنشان کرد: اردوي پاياني بعد از پايان ماه مبارک رمضان با حضور نخبگان و فعالان طرح برپا خواهد شد.


 سـلامـت 

 نابينايي در انتظار استفاده‌کنندگان از لنزهاي غيراستاندارد

دبير اجرايي شانزدهمين کنگره علمي اپتومتري ضمن هشدار نسبت به عواقب استفاده از لنزهاي چشمي غيراستاندارد گفت: هر نوع لنزي چه مصرف زيبايي داشته باشد و چه درماني بايد تحت نظارت پزشک يا اپتومتريست استفاده و از مراکز مجاز خريداري شود. به گزارش مهر، سيد رفيع حسيني با بيان اينکه متاسفانه بسياري از فروشگاههاي عرضه کننده اقلام آرايشي و زيبايي اقدام به فروش لنزهاي تماسي مي‌کنند گفت: اين امر تخلف محسوب مي‌شود و قطعا قابل پيگيري است. اين اپتومتريست با اشاره به اينکه هر لنزي داراي يک سري مشخصات فني است، تصريح کرد: لنزهاي تماسي به علت حساسيت بالايي که چشم دارد بايد از کيفيت قابل قبولي برخوردار بوده و استانداردهاي موجود را دارا باشند. قطعا لنزهايي که کيفيت بهتري دارند، با موادي ساخته شده‌اند که آسيبي به چشم نرسانند. دبير اجرايي شانزدهمين کنگره علمي اپتومتري افزود: علي رغم تمام هشدارهايي که داده مي شود برخي از روي ناآگاهي نسبت به خريد لنزهاي چشمي از مراکز غيرمجاز اقدام مي‌کنند که مي‌تواند عوارض بازگشت‌ناپذيري را به همراه داشته باشد. زيرا آلودگي‌هاي موجود قادرند در کوتاهترين زمان ممکن سطح چشم را از بين برده و باعث نابينايي شوند. حسيني درباره لنزهاي مدت دار نيز گفت: لنزهاي تماسي به انواع روزانه، ماهيانه و سالانه تقسيم بندي مي‌شوند. امروز دنيا به سمت استفاده از لنزهاي روزانه در حرکت است، زيرا احتمال انتقال آلودگي از اين طريق بسيار کاهش مي يابد، اما اين اتفاق هنوز در ايران رخ نداده است و علت آن گراني قيمت لنز است و خريد لنز روزانه براي افراد به صرفه نيست. البته بايد در نظر داشت رعايت اصول بهداشتي در صورت استفاده از هر کدام از اين لنزها به طور کامل رعايت شود. شانزدهمين کنگره علمي ساليانه اپتومتري از 23 تا 25 مرداد ماه جاري به همت انجمن علمي اپتومتري ايران در سالن همايشهاي رازي دانشگاه علوم پزشکي ايران برگزار مي‌شود.

قلبي که 50 سال در سمت راست بدن مي‌تپد

يک شهروند مازندراني پس از 50 سال زندگي متوجه شد که قلبش در سمت راست بدنش قرار دارد و اين نکته به تاييد پزشکان متخصص قلب مازندران رسيد. قلب آدميزاد يکي از شگفت‏‌انگيزترين مخلوقات الهي و از پرکارترين و فعال‏‌ترين اعضاي بدن انسان است. قلب با 400 گرم وزن بايد دقيقه‏اي 72 بار بتپد و خون بدن را هر روز تا يک ميليون کيلومتر در رگ‌ها و مويرگ‏هاي پمپاژ کند. در ميان افراد جامعه، موارد خاص و استثنايي وجود دارند که اين افراد از نظر اعضاي دروني بدن خود داراي وضعيت منحصر به فردي هستند که در برخي موارد شاهد جا به جايي اعضا و تغيير مکان اعضاي دروني اين افراد از قبيل قلب هستند. در کشور ما هم مواردي از افرادي که قلب‏شان در سمت راست قرار دارد پيدا مي‏شود و شايد برايتان جالب باشد که خيلي از اين افراد خودشان متوجه اين موضوع نيستند و هيچ وقت متوجه نمي‏شوند که قلب‏شان در سمت راست قرار دارد. يکي از اين موارد نادر و خارق‌العاده، در استان مازندران زندگي مي‌کند که قلب او در سمت راست بدن قرار دارد. اسماعيل معافي که 50 سال سن دارد و اهل روستاي عزت‌الدين از شهرستان مياندرود است در گفت‌وگو با فارس در ساري اظهار داشت: پس از مدت‌ها زندگي متوجه شدم که قلب من در سمت راست بدن قرار دارد. معافي با اشاره به اينکه دو هفته پيش از ناحيه چانه درد داشتم و به‌خاطر آن به پزشک مراجعه کردم، افزود: پس از مراجعه اوليه به پزشک و تجويز دارو، هيچ‌گونه بهبودي از درد من ايجاد نشد. وي ادامه داد: يک هفته قبل با توجه به اينکه درد چانه من افزايش پيدا کرد به دکتر کيهان يوسف‌ن‍ژاد متخصص قلب و عروق در بيمارستان فاطمه زهرا(س) ساري و مرکز قلب مازندران مراجعه کردم و پس از معاينه پزشک، مقرر شد تا چند روز بعد آنژيوگرافي کنم. اين شهروند مازندراني خاطرنشان کرد: پس از آنژيوگرافي، پزشک‌هاي بيمارستان فاطمه‌زهرا(س) ساري بالاي سر من جمع شدند و من از اين موضوع تعجب کردم که دکتر يوسف‌نژاد با طرح سوالي از من پرسيد؛ آيا تا به حال مي‌دانستي قلب تو در سمت راست بدن قرار دارد؟ معافي با اشاره به اينکه پزشک بيمارستان فاطمه زهرا(س) ساري‌ به من گفت؛ هر 3 ميليون نفر، يک نفر به صورت نادر قلبش در سمت راست بدن قرار دارد، افزود: بعد اين همه سال زندگي تازه متوجه شدم که قلبم در سمت راست بدن قرار دارد و تا به الان مشکلي از اين بابت براي من پيش نيامده است. وي خاطرنشان کرد: با نظر پزشکان بيمارستان، قلب من متحرک است و وقتي مي‌خوابم قلبم درحال تحرک است و هنگامي که بيدار مي‌شوم قلبم به حالت خواب مي‌رود و تحرک آن کاهش مي‌يابد. اين شهروند با اشاره به اينکه توان جسمي من با افراد ديگر هيچ فرقي ندارد و مانند کشاورزان ديگر هر روز در زمين کشاورزي درحال فعاليت هستم، عنوان کرد: از نظر بيماري قلبي مشکلي ندارم و هر روز در زمين‌هاي کشاورزي خود در حال کار و تلاش هستم.

ريزگردها از عوامل تشديد آلرژي‌هاي تنفسي هستند

رييس چهارمين کنگره بين‌المللي راينولوژي ايران گفت: ريزگردها به دليل آنکه آلوده‌کننده هواي تنفسي هستند، سبب آلرژي‌هاي تنفسي در افراد مي‌شود که اين آلرژي‌ها در افرادي که داراي زمينه ابتلا به آلرژي هستند، بيش از سايرين است. دکتر هوشنگ زادان فرخ در آستانه برپايي «چهارمين کنگره بين المللي راينولوژي ايران» که 17 تا 19 مهر ماه امسال در مرکز همايش‌هاي رازي تهران برپا مي‌شود، با اعلام اين مطلب افزود: گرد و خاک موجود در هوا که شامل ريزگردها نيز مي‌شود به دليل آنکه حاوي قارچ و جانوران ريزي به نام MITE است از عوامل مهم ابتلا به آلرژي‌ها به شمار مي‌رود که در گرد و خاک منازل نيز وجود دارد که زمينه ابتلا به آلرژي را در افراد پديد مي‌آورد. دکتر زادان فرخ اظهار داشت: آلرژي‌هاي مجاري تنفسي فوقاني دو نوع هستند که نوع اول آن آلرژي فصلي است که در فصل بهار و پاييز بر اثر انتقال گرده‌هاي گياهان اتفاق مي‌افتد، اما آلرژي‌هاي تنفسي غيرفصلي مي‌تواند در تمام ماه‌هاي سال اتفاق بيفتد. وي يادآور شد: درمان اين آلرژي‌ها دارويي است و چنانچه درمان دارويي موفقيت‌آميز نباشد، مي‌توان از ايمونوتراپي (حساسيت زدايي) استفاده کرد.