نسخه شماره 3235 - 1392/04/16 -

انتقاد عضو شوراي شهر تهران از قانون معافيت 5 ساله خودروها از معاينه فني
در دنيا خودروها بعد از 5 سال از رده خارج مي‌شوند

معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران:
منزل استاد انتظامي تا پايان سال به موزه تبديل خواهد شد
خانه «اخوان‌ثالث» در نوبت موزه‌ شدن
بر اساس گزارش وضعيت هواي تهران در خرداد ماه؛
مردم شرق و جنوب شرق تهران سالم ترين هوا را تنفس مي کنند


دولت نهم و دهم شمشير را از رو بسته بود


راه‌اندازي ايستگاه‌ كتاب‌خواني در پايانه‌هاي مسافري تهران

طرح ساماندهي و آرايش بزرگراه امام علي (ع) پايان يافت
23 هزار متر نقاشي ديواري در بزرگراه امام علي (ع)


افزايش شمار متکديان زن در پايتخت


خودروهاي غير استاندارد، منشا آلودگي صوتي تهران


بزرگترين پروژه نوسازي بافت فرسوده با تجميع 11 پلاک ريزدانه


گذري در شهر


 انتقاد عضو شوراي شهر تهران از قانون معافيت 5 ساله خودروها از معاينه فني
 در دنيا خودروها بعد از 5 سال از رده خارج مي‌شوند 

منتخب مردم تهران در چهارمين دوره شوراي اسلامي‌شهر تهران با بيان اينکه قانون 5 ساله معافيت خودروهاي تازه توليد از معاينه فني بايد هر چه زودتر اصلاح شود گفت:اصلاح قانون معافيت معاينه فني مطالبه جدي شوراي سوم و منتخبان شوراي چهارم است. قانوني که سبب شده هزينه‌هاي فراوان اجتماعي بر زندگي شهروندان تحميل شود. معصومه آباد عضو فعلي شوراي اسلامي شهر تهران در خصوص لزوم معاينه فني عنوان کرد‌: بحث معاينه فني دو رويکرد دارد يکي با رويکرد بهبود محيط زيست و يکي با رويکرد افزايش ضريب ايمني سرنشينان خودرو که در هر دو رويکرد معاينه فني داراي اهميت ويژه است.وي افزود: در حال حاضر آلودگي هواي شهر تهران به عنوان مهمترين معضل براي شهروندان مطرح است که در برخي از ماه‌هاي سال به سبب بروز پديده‌هايي به مانند اينورژن و ريزگردها اين معضل تشديد هم مي‌شود. اين در شرايطي است که خودروها به عنوان مهمترين منابع توليد آلايندگي مطرح هستند که مي‌توان با معاينه فني به موقع خودروها از توليد اين آلاينده‌ها کاست.وي ادامه داد: معاينه فني مي‌تواند تا 25درصد در کاهش آلودگي هوا نقش داشته باشد.سالانه حدود 200 هزار تن مواد آلاينده از طريق منابع متحرك يا همان خودروها در تهران توليد مي‌شود که سهم 80 درصدي خودروها از توليد مواد آلاينده را مي‌رساند كه آسيب‌هاي مادي و انساني بسياري را به دنبال دارد. در چنين شرايطي تصويب قانون 5 ساله معافيت خودروها از معاينه فني تنها سبب افزايش مراجعان به مراکز درماني به واسطه آلودگي هوا شده است. وي با اشاره به قانون مذکور تصريح کرد: در حالي که در بيشتر کشورهاي دنيا خودروها بعد از 5 سال از رده خارج اعلام مي‌شوند اما در کشور ما قانوني تصويب مي‌شود که معافيت معاينه فني را به 5 سال افزايش مي‌دهد. اين در حالي است که استاندارد‌هاي خودروهاي توليدي در خارج از کشور نسبت به کشور ما بسيار بالا است. آباد همچنين عنوان کرد: به هر دليل اين قانون در مجلس هشتم تصويب شده است که اميدواريم با تجديدنظر و مساعدت نمايندگان فهيم خانه ملت هر چه زودتر اصلاح شود و ما اميدواريم معافيت معاينه فني خودروهاي شخصي به همان دو سال بازگردد. چرا که با نگاهي گذرا به آمار تلفات ناشي از آلودگي هوا و همچنين مجروحان و کشته‌هاي حوادث رانندگي ناشي از نقص فني به روشني مي‌توان به نقش و اهميت معاينه فني در کاهش صدمات ياد شده پي برد.


 معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران:
 منزل استاد انتظامي تا پايان سال به موزه تبديل خواهد شد 
 خانه «اخوان‌ثالث» در نوبت موزه‌ شدن

 معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران با اشاره به افتتاح موزه سراي شهيد بهشتي در روز 11 تير ماه‌، از تملک خانه استاد عزت‌الله انتظامي خبر داد و گفت: منزل استاد انتظامي و مرحوم اخوان ثالث تا پايان سال به موزه تبديل خواهد شد.دکتر سيد محمد‌هادي ايازي در خصوص بهره‌برداري از موزه سراي شهيد بهشتي که 11 تير ماه به انجام رسيد، اظهار کرد: منزل شهيد بهشتي يک سال قبل تملک شد و مرمت و بازسازي‌هاي لازم به انجام رسيد و هم‌اکنون به موزه تبديل شده و آماده پذيرايي از بازديدکنندگان است.وي ادامه داد: داخل منزل شهيد بهشتي به موزه‌سرا تبديل شد و در طبقه همکف اتاق شوراي انقلاب وجود دارد که در آن تصاوير شهيد بهشتي، فيلم‌ها و شجره‌نامه ايشان که به امام زين‌العابدين(ع) ختم مي‌شود، نصب شده است. معاون اجتماعي فرهنگي شهرداري تهران افزود: در طبقه دوم اين موزه‌سرا پژوهشکده‌اي با وجود کتابخانه‌اي که قريب به دو هزار جلد کتاب دارد، طراحي شده تا دانشجويان بتوانند با مراجعه به اين مکان تحقيقات علمي خود را به طور کامل به انجام رسانند.

ايازي در ادامه با اشاره به اينکه کلاس‌هاي شب‌هاي چهارشنبه شهيد بهشتي که در زمان حياتشان داير بود، گفت: بار ديگر در شب‌هاي چهار شنبه اين کلاس‌ها برگزار مي‌شود. وي همچنين تصريح کرد: نکته‌اي که براي ما مهم است اين است که بتوانيم کاربري فرهنگي اين مکان را حفظ کنيم و در اين مورد بايد اذعان کنم که همانطور که اتاق‌ها را حفظ کرديم در کنارش کتابخانه‌، محل نمايش فيلم و پژوهشکده در ساختمان طراحي شده تا کاربري‌هاي فرهنگي موزه فراهم آيد.

معاون اجتماعي فرهنگي شهرداري تهران در بخش ديگري از سخنانش‌، اظهار کرد: به طور کلي يکي از اقدامات ما در شهرداري تهران حفظ خانه‌هاي مشاهير در سطح شهر است که در اين راستا هر سال چند واحد به موزه تبديل مي‌شود.وي ادامه داد: در اين راستا خانه استاد عزت‌الله انتظامي نيز توسط شهرداري تهران تملک شده و تا پايان امسال به موزه تبديل خواهد شد.

ايازي افزود:همچنين يکي ديگر از برنامه‌هاي ما تملک و تبديل کردن خانه مرحوم اخوان ثالث است که امسال به انجام مي‌رسد.


 بر اساس گزارش وضعيت هواي تهران در خرداد ماه؛
 مردم شرق و جنوب شرق تهران سالم ترين هوا را تنفس مي کنند 

 تهران در خرداد ماه يک روز هواي پاک و 16 روز هواي سالم را تجربه کرد و شاخص کيفيت هواي تهران در سومين ماه سال نسبت به مدت مشابه دو سال گذشته در وضعيت قابل قبول تري قرار داشت.

بر اساس گزارش شرکت کنترل کيفيت هواي تهران، اين در حالي است که تهران در بهار امسال در مجموع دو روز هواي پاک و 74 روز هواي سالم را تجربه کرد و شاخص کيفيت هواي تهران در نخستين فصل سال نسبت به مدت مشابه دو سال گذشته وضعيت قابل قبول تري داشت.بنا بر اطلاعات استخراج شده از 20 ايستگاه سنجش آلودگي هواي تهران در خرداد ماه، مناطق 2، 5، 8، 14، 15 و 22 سالم ترين هوا و مناطق 3، 4، 7، 18 و 20 نيز آلوده ترين هوا را در ماه گذشته تجربه کردند.

در اين ميان ايستگاه مسعوديه در منطقه 15 با ثبت 5 روز هواي پاک و ايستگاه شهيد محلاتي در منطقه 14 با ثبت 27 روز هواي سالم در مطلوب ترين شرايط قرار داشتند و در مقابل ايستگاه هاي شهرداري منطقه 4، شادآباد در منطقه 18، ستاد بحران منطقه 7 و شهر ري منطقه 20 نا مطلوب ترين شرايط را داشتند.


 دولت نهم و دهم شمشير را از رو بسته بود 

عضو هيات رئيسه شوراي شهر تهران معتقد است حضور شهردار تهران در جلسات هيات دولت نشان از هوشياري و تدبير رئيس‌جمهور است.عليرضا دبير در گفت‌وگو با مهر با بيان اينکه حضور شهردار تهران در جلسات دولت در قانون نيامده است، گفت: اما اگر شهردار در جلسات هيات دولت شرکت کند اين هوش و درايت رئيس‌جمهور را نشان مي‌دهد هر چند شهردار تهران حق راي ندارد ولي همين که در اين جلسات بنشيند و با رئيس‌جمهور در تعامل باشد مي‌تواند از ظرفيت‌هاي شهر تهران براي دولت استفاده کند و به جاي چالش هماهنگي بيشتري بين دولت و شهرداري برقرار شود.وي ادامه داد: متاسفانه دولت نهم و دهم شمشير را براي شهرداري از رو بسته بود.دبير بابيان اينکه گمان نمي‌کنم بتوان لزوم حضور شهردار تهران در هيات دولت را قانوني کرد، گفت: اين واقعا به تصميم رئيس‌جمهور بر مي‌گردد زيرا با دعوت از شهردار پايتخت مي‌تواند از ظرفيت تهران براي کشور استفاده کند و همچنين همراهي اين دو مي‌تواند سبب اتفاقات خوبي براي پايتخت شود.به گفته وي، پيگيري‌هاي شوراي شهر تهران براي حضور شهردار در صورتي که خود رئيس‌جمهور به اين موضوع اعتقادي نداشته باشد، بي‌فايده است.


 راه‌اندازي ايستگاه‌ كتاب‌خواني در پايانه‌هاي مسافري تهران 

 مديرعامل سازمان پايانه‌ها و پارك‌سوارهاي شهرداري تهران، از راه‌اندازي ايستگاه كتاب‌خواني در پايانه‌هاي مسافري تهران خبر داد. محمدرضا حاجي‌بيگي در اين باره گفت: تفاهمنامه ايجاد ايستگاه مطالعه كتاب و ارائه خدمات مربوط در پايانه‌هاي مسافري چهارگانه تهران، بين سازمان پايانه‌ها و پارك‌سوارهاي شهرداري تهران و اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي استان تهران امضا و در پي آن، ايستگاه‌ كتاب‌خواني و مطالعه در پايانه‌ها راه‌اندازي شد.

وي با بيان اين‌كه تفاهم‌نامه ارائه خدمات ايستگاه مطالعه در پايانه‌هاي مسافري، با هدف ارتقاي سطح مطالعه مفيد، ترويج فرهنگ کتاب‌خواني و افزايش سطح آشنايي مردم با کتاب و كتاب‌خواني امضا شده است، افزود:اكنون ايستگاه‌هاي مطالعه در پايانه‌هاي مسافري جنوب، غرب، شرق و پايانه و پارک‌سوار بيهقي تهران ايجاد شده ‌است.

مديرعامل سازمان پايانه‌ها و پارك‌سوارهاي شهرداري تهران تصريح كرد:بر اساس تفاهم‌نامه، کتاب‌هاي موردنياز براي گروه‌هاي سني مختلف در ايستگاه مطالعه قرار داده ‌شده است كه شهروندان مسافر مي‌توانند در صورت تمايل آن را به رسم امانت بردارند، مطالعه كنند و دوباره سر جاي خود برگردانند.


 طرح ساماندهي و آرايش بزرگراه امام علي (ع) پايان يافت
 23 هزار متر نقاشي ديواري در بزرگراه امام علي (ع) 

 مديرعامل سازمان زيباسازي شهر تهران از پايان اجراي 23 هزار متر نقاشي ديواري در بزرگراه امام علي (ع) خبر داد.

سيدمحمدجواد شوشتري با بيان اين خبر گفت: با پايان مرحله تکميل اتوبان امام علي (ع) و بازگشايي اين بزرگراه، طرح ساماندهي و آرايش بزرگراه امام علي(ع) توسط سازمان زيباسازي آغاز شد و
23 هزار و 377 متر مربع از اين بزرگراه با نقاشي ديواري تزئين شد.مديرعامل سازمان زيباسازي شهر تهران با اشاره به اجراي اين آثار در سه منطقه شهرداري تهران، توضيح داد: اجراي آثار گرافيکي و نقاشي ديواري در 14 نقطه از مناطق يک، هشت و چهارده شهرداري صورت گرفته است و شامل جداره پل‌ها، ديوارهاي مشرف به اتوبان و بدنه پل‌ها مي‌شود.

وي افزود: اين آثار با تکنيک‌هاي مختلف اعم از کاشي، فلز و رنگ کار شده است و موضوعات مذهبي، شهدا و آثار گرافيکي و انتزاعي را شامل مي‌شود. بر‌اساس اين گزارش، عليرضا بهزادي 790 مترمربع از جداره‌هاي پل شهداي نارمک و پل رسالت، مهدي ناوران 726 جداره پل‌هاي شهداي مبارک آباد و شهداي کوهک؛ مهناز پسيخاني 1132 متر پل جانبازان، پيمان مراديان 769 پل شهداي ازگل و شهداي لويزان، ساينا يوسفي 1830 متر جداره شرقي بزرگراه امام علي (ع) در منطقه 14؛ معصومه حسيني 2138 متر جداره غربي بزرگراه امام علي (ع) در منطقه 14، سهراب رياضت کش 2150 متر جداره شرقي بزرگراه امام علي (ع) در محدوده منطقه 14؛ شهرناز بديعي 2186 متر جداره غربي بزرگراه امام علي (ع) در محدوده منطقه 14؛ راميار منوچهرزاده 2001 متر جداره شرقي بزرگراه حد فاصل پل شهيد صابري تا پل فتاحي، راحله اميربهرامي 2165 متر جداره غربي بزرگراه حد فاصل پل شهيد صابري تا پل فتاحي، زينب افتخاري 2138 متر جداره شرقي بزرگراه حد فاصل سبلان تا فلاحي، محمدرضا صندوق آبادي 2028 متر جداره غربي بزرگراه حد فاصل سبلان تا فلاحي، رضا عليخاني 1944 متر جداره بزرگراه مسير شمال به جنوب و جنوب به شمال در محدوده منطقه 8؛ اميد ذوالقدري 1380 متر تقاطع بلوار نيک نام تا تقاطع بزرگراه شهيد محلاتي در منطقه 14؛ را با تکنيک‌هاي همچون کاشي، فلز و رنگ اکريليک مزين به نقاشي ديواري کرده‌اند.


 افزايش شمار متکديان زن در پايتخت 

مديرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌هاي اجتماعي گفت: بين اعمال مجرمانه‌اي چون تکدي‌گري و رفتارهاي فردي مثل سرقت، فحشا و مصرف مواد مخدر حتما رابطه‌ي تعريف شده‌اي وجود دارد.حسين زارع صفت در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به شيوه‌هاي مختلف متکديان براي تحريک عواطف شهروندان گفت: گاهي لباس‌هاي مندرس براي تحريک احساسات در هر محدوده و محيطي بسته به شرايط مي‌پوشند و گاهي در مناطقي شيک پوشي را دنبال مي‌کنند و گاهي تظاهر مي‌کنند اموالشان به سرقت رفته است و در راه مانده‌اند.زارع صفت در توضيح ميانگين سني، ميزان تحصيلات و جنسيت متکديان در سطح شهر گفت: حدود 25 درصد متکديان را زنان و مابقي را مردان تشکيل مي‌دهند که البته در پاره‌اي از اوقات سال نسبت در اين آمار بر حسب شرايط تغيير مي‌کند؛ اما رشد متکديان زن نسبت به سنوات گذشته رو به افزايش است.وي افزود:اکثر افرادي که به عنوان متکدي در مراکز شهرداري جمع‌آوري شده‌اند قالبا گروه‌هاي سني 50 تا 70 سال هستند و ميزان تحصيلات‌شان عموما بي‌سواد و يا در حد دوره ابتدايي است. البته در ميان متکديان افراد بالاي ديپلم هم مشاهده مي‌کنيم که آمار اين افراد بسيار کم است.وي افزود: بخش قابل توجهي از متکديان اهل تهران هستند ولي عده‌اي هم از اطراف تهران براي تکدي‌گري به تهران مي‌آيند.


 خودروهاي غير استاندارد، منشا آلودگي صوتي تهران 
نويسنده : فرناز تاکيزاد*

 آلودگي صوتي يکي از شايع‌ترين معضلات زيست محيطي کلان شهرهاي جهان از جمله تهران است. سر و صدا نه تنها بر سيستم شنوايي بلکه بر ساير سيستم‌هاي فيزيولوژيکي بدن نيز آثار مخرب بر جاي مي‌گذارد. ورود خودروهاي فرسوده و غير استاندارد، عدم توجه به سيستم‌هاي طراحي شهري مناسب، متناسب نبودن شبکه حمل و نقل شهري با ميزان خودروها، فرسودگي و تراکم بيش از حد محدوده مرکزي شهر، معابر تنگ، باريک و پر پيچ و خم، فقدان قوانين اجرايي مدون به منظور برخورد با متخلفان و انجام عمليات عمراني، ساخت و سازها و نيز توسعه و ترميم شبکه‌هاي حمل‌و‌نقل و ... سبب شده تا بسياري از شهروندان تهراني در معرض انواع سر و صداي ناهنجار و آسيب‌هاي روحي و رواني و نيز جسمي و مادي ناشي از آن قرار گيرند. عمده‌ترين عامل ايجاد آلودگي صوتي در تهران خودروها و موتورسيکلت‌ها مي‌باشند، زيرا در نظام کالبدي شبکه‌هاي ارتباطي مراکز خدماتي و حتي تفريحي، تلفيق مناسبي از کارکردهاي اجتماعي و فرهنگي مشاهده نمي‌شود و لذا بسياري از مناطق، نواحي و محله‌هاي تهران با مشکل آلودگي صوتي مواجه مي‌باشند و سر و صداي ناشي از 7 ميليون دستگاه وسيله نقليه‌اي که در سطح شهر در تردد مي‌باشند، به تنهايي مهم‌ترين منبع اين آلودگي است. علاوه بر اين، ضوابط آلودگي صوتي خودروهاي توليد داخل مناسب نمي‌باشد، زيرا خودروسازان الزامي به رعايت استانداردهاي آلودگي صوتي در توليدات خود ندارند. وجود خودروهاي فرسوده با عمر بالاي 20 سال، شماره‌گذاري و ورود تعداد زيادي خودرو به شبکه حمل و نقل به صورت روزانه، عدم ايجاد زيرساخت‌هاي لازم با توجه به اين که به ازاي ورود هر يک هزار و 500 دستگاه خودرو بايد حدود 4 کيلومتر معبر جديد احداث شود و دست‌کاري در اگزوز، بوق و ساير قطعات خودرو که مشکل توليد سر و صدا را دو چندان مي‌کند، از جمله مشکلات موجود در اين حوزه است. طي چند سال اخير تعداد کارخانجات مونتاژ موتورسيکلت در تهران رو به فزوني گذاشته و فروش قسطي موتورسيکلت و تبليغات رسانه‌اي اين موضوع سبب شده تا بزرگراه‌ها، خيابان‌ها، کوچه‌ها و حتي پياده‌روهاي شهر مملو از موتورسيکلت‌هايي شوند که با سرعت سرسام‌آوري در حال حرکت مي‌باشند. به همين جهت حاشيه اغلب معابر شهري داراي آلودگي صوتي بيش از 80 دسي بل است و البته گسترش بي رويه تهران به اين مشکلات دامن زده، زيرا امکانات تهران براي جمعيت روزافزون کنوني آن پيش‌بيني نشده است.

به طور کلي مشکلات ترافيکي تهران به دو بخش عمده تقسيم مي‌شود: اول مشکلات ساختاري در زمينه زيرساخت‌هاي حمل و نقلي و دوم مشکلات فرهنگي در زمينه فرهنگ رانندگي که اين دو مشکل با هم در ارتباط هستند. مشکلات ساختاري ناشي از عدم برنامه‌ريزي جامع براي توسعه شهري و ناکافي بودن سيستم حمل و نقل عمومي است. در طراحي خيابان‌ها و ورودي‌ها و خروجي‌ها به بزرگراه‌ها و معابر اصلي، مسائل فني رعايت نشده و اين کاستي‌ها و کمبودها، فرهنگ غلط رانندگي را تشديد نموده و موجب شده وسايل نقليه به تنهايي بيشترين سهم را در توليد سر و صداي ناهنجار به خود اختصاص دهند. با وجود وضع قوانين اجرايي مدون و الزام شرکت‌هاي خودروساز به توليد خودرو مطابق با استانداردهاي روز دنيا، تعيين معيارهاي جديد کاهش سر و صداي توليد شده از سوي وسايل نقليه و استفاده از وسايل کاهش دهنده سر و صدا، وضع محدوديت‌هاي قانوني و اجرايي در توليد برخي از قطعات مانند اگزوز، بوق، موتور و نيز از رده خارج نمودن خودروهاي فرسوده و پر سر و صدا، بسياري از کارشناسان بر اين اعتقادند که بيش از
40 درصد از مشکلات کنوني ترافيک تهران به نبود فرهنگ مناسب شهري بر مي‌گردد. بر اساس آمارهاي موجود، 59 درصد از رانندگان در تهران قوانين و مقررات راهنمايي و رانندگي را ناديده گرفته و به اين منظور آموزش و فرهنگ‌سازي جهت جلب مشارکت شهروندان در خصوص استفاده صحيح از وسايل نقليه، ضرورتي است که بايد به صورت اساسي مورد توجه قرار گيرد و در اين زمينه، آموزش فرهنگ رانندگي موثرترين اقدام براي کاهش آلودگي صوتي است و به موازات آن وضع قوانين اجرايي مدون، محدوديت در سرعت خودروها، حذف تقاطع‌هايي که موجب تغييرات در سرعت و سر و صداي وسايل نقليه مي‌گردد، کنترل بيشتر در زمينه تنظيم موتور خودروها، جلوگيري از دست‌کاري در سيستم اگزوز و بوق خودرو، محدود نمودن تردد وسايل نقليه سنگين به مسيرهاي مشخص و زمان‌هاي معين، ايجاد ديواره‌هاي صوتي، استفاده از عايق در ديوارها و سقف ساختمان‌ها و دو جداره نمودن شيشه آن‌ها، به کارگيري تجربه کشورهاي پيشرفته و شهرهاي پيشرو جهان در اين زمينه و در نهايت استفاده از وسايل نقليه عمومي به ويژه مترو، مي‌بايست در اولويت قرار گيرد. بنا بر اين به کارگيري سيستم‌هاي هوشمند حمل و نقل و فراهم‌سازي زيرساخت‌هاي مطلوب و مناسب جهت دست‌يآبي به ترافيک روان، افزايش ايمني و آرامش و صرفه‌جويي در وقت شهروندان هنگام جابه‌جايي، از جمله اقدامات کارآمد و موثر در کاهش آلودگي صوتي در تهران محسوب مي‌شوند.

*کارشناس ارشد محيط زيست


 بزرگترين پروژه نوسازي بافت فرسوده با تجميع 11 پلاک ريزدانه 

به منظور کاهش خسارات احتمالي در هنگام وقوع بلاياي طبيعي و زيباسازي محيط‌هاي شهري احياء يک هزار و 400 متر مربع بافت فرسوده با تجميع 11 پلاک ريزدانه در شمال تهران آغاز مي‌شود . مريم قاضي طباطبايي مدير عامل شرکت نوسازان منطقه يک شهر تهران با اعلام مطلب فوق اظهار داشت‌:پس از چندين ماه تلاش کارکنان شرکت نوسازان منطقه يک شهر تهران و به دنبال اطلاع‌رساني درخصوص تسهيلات ويژه نوسازي در سطح بافت‌هاي فرسوده در شمال تهران توسط اين شرکت و به همت شهرداري منطقه يک و بخش خصوصي، عمليات احداث بزرگترين پروژه تجميعي بافت فرسوده منطقه يک در محله دارآباد آغاز مي‌شود.


 گذري در شهر 

 اجراي طرح بسم‌الله و صلوات در نماي شهري منطقه 11

در راستاي هويت‌بخشي ديني به منظر شهري و به منظور زيبا سازي بصري شهر دو طرح مذهبي در معابر پر تردد منطقه 11 نصب شدند.مسعود کفايتمند شهردار منطقه 11 در اين خصوص گفت: در راستاي اعتلاي فرهنگ پرباردين مبين اسلام و جلوه‌گري ام‌القراي جهان اسلام و همچنين ارتقاي بينش و نگرش به كلام الله كه اركان آن ذكر نام خداي تعالي و درود بر فرستاده برحق و خاندان پاكش مي باشد؛ اداره زيباسازي با بررسي طرح‌هاي مختلف و استفاده از نظر اساتيد برجسته؛ اقدام به اجراي طرح کرده است.وي خاطر نشان کرد که طرح بسم‌الله از جنس فلزبه ارتفاع 5 متربا تركيب‌بندي و اجراي خاص در خيابان ولي عصر بالاتر از خيابان مولوي مقابل مهديه تهران نصب شده و طرح صلوات با تكنيك اجرايي از جنس بتن بر روي ديواري در ابعاد 15×17متر مربع دربوستان افق واقع در ميدان 9 دي نصب شد.

برگزاري ويژه‌برنامه‌هاي روز بدون نايلکس در منطقه 10

شهردار منطقه 10 از برگزاري ويژه‌برنامه‌هاي روز بدون نايلکس در منطقه 10 به منظور ارتقاي سطح آگاهي مردم در زمينه مضرات بهداشتي و محيط زيستي استفاده از کيسه‌هاي پلاستيکي و بسترسازي مناسب براي جايگزيني مصرف کيسه‌هاي نايلکس و پلاستيکي خبر داد .فرامرز عظيمي شهردار منطقه با اعلام اين خبر گفت‌: در راستاي آموزش‌، فرهنگ‌سازي و ارتقاي سطح دانش شهروندان در زمينه مضرات استفاده از کيسه‌هاي پلاستيکي اداره آموزش شهروندي با مشارکت و همکاري معاونت امور شهري و فضاي سبز (ادارات بازيافت و محيط زيست ) برنامه‌هاي متنوعي را در روز دوشنبه 17 تير ماه (روز بدون نايلکس) برگزار مي‌کند.وي افزود‌: نصب تبليغات محيطي، توزيع بروشورهاي آموزشي‌،برگزاري کلاس‌هاي آموزشي‌، برگزاري مسابقه بهترين‌ها از دور ريختني‌ها از مهمترين برنامه‌ها در اين روز است .

اجراي طرح شکوفايي عشق

معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري منطقه 9 از اجراي طرح شکوفايي عشق در سطح محلات منطقه خبر داد.حجت‌الاسلام عباس غلامرضا‌زاده با اعلام اين خبر گفت: به همت اداره امور بانوان منطقه و در راستاي دستورالعمل اداره کل امور بانوان شهرداري تهران، دوره‌هاي آموزشي «طرح شکوفايي عشق» در سطح محلات 8 گانه برگزار مي‌شود.وي تصريح کرد: اين طرح به منظور ترويج فرهنگ ازدواج صحيح براي جوانان‌، ارتقاي دانش‌، آگاهي و مهارت خانواده‌هاي نوبنياد در مورد اصول و الزامات ازدواج و تشکيل خانواده‌، ارتقاي زمينه‌هاي کارآمدسازي و پايداري در بين خانواده‌هاي نوبنياد در نظر گرفته شده است.معاون شهردار منطقه 9 خاطرنشان کرد: طرح شکوفايي عشق با برپايي 11 کارگاه آموزشي و براساس نظرسنجي‌هاي لازم در سطح محلات برگزار مي‌شود.

توسعه امکانات تفريحي بوستان‌ها

معاون امور شهري و فضاي سبز شهرداري منطقه 20 تهران از تجهيز تمامي بوستان‌هاي شهري اين منطقه به مجموعه‌هاي بازي کودکان و دستگاه‌هاي بدنسازي خبر داد.سعيد شيرازي با اشاره به اين مطلب گفت: با نصب 25 مجموعه بازي کودکان و 110 دستگاه بدنسازي در بوستان‌هاي شهري منطقه20 که به زودي انجام مي‌شود، تمامي بوستان‌هاي اين منطقه به اين امکان تفريحي ورزشي تجهيز مي‌شوند.شيرازي با اشاره به اهميت غني سازي اوقات فراغت کودکان در فصل تابستان تصريح کرد: زيباسازي، بهسازي و کاشت نشاء گل‌هاي فصلي در بوستان‌ها و فضاهاي سبز شهري از ديگر اقدامات مديريت شهري در آغازين روزهاي فصل تابستان است که به منظور افزايش طراوت و نشاط شهري در حال اجراست.

تشريح برنامه‌هاي شهرداري منطقه 15 به مناسبت ماه مبارک رمضان

شهردار منطقه 15 از پيش‌بيني و اجراي برنامه‌هاي مختلف در سطح منطقه به مناسبت ماه مبارک رمضان به جهت تداخل اين ايام با فصل تابستان و اوقات فراغت جوانان و نوجوانان خبر داد.مهندس صفوي با اعلام اين مطلب افزود‌: برگزاري محافل انس با قرآن کريم و همچنين جزء‌خواني قرآن در مساجد با هدف ترويج فرهنگ قرآني، اجراي طرح نسيم بهشت در قالب حضور روحانيون و علما در سطح منطقه جهت تبليغات امور ديني و پاسخگويي به سوالات شرعي شهروندان‌، برپايي جشن غنچه‌هاي شهر و آموزش قرآن کريم و نماز به کودکان‌، مراسم مولودي خواني در روز جشن ميلاد کريم اهل بيت‌، برپايي سفره‌هاي افطاري ساده تحت عنوان سفره‌هاي آسماني و احياء شب‌هاي قدر از جمله برنامه‌هاي پيش بيني شده در ماه مبارک است.

احداث بزرگ ترين مراکز تفريحي و گردشگري کشور در حريم منطقه 4

شهردار منطقه 4 گفت: احداث مراکز تفريحي و گردشگري در محدوده 102 کيلومتر مربعي حريم منطقه 4 از اولويت‌هاي نخست است و به زودي اين فضاهاي بکر به فرصت‌هاي مطلوب شهري تبديل خواهند شد.دکتر حسن کريميان در جلسه بررسي عملکرد و اقدامات منطقه 4 در عرصه حريم با رويکرد حمايت ستادي که با حضور مدير کل حريم معاونت شهرسازي و معماري شهرداري تهران، قائم مقام شهردار منطقه و جمعي از معاونان و شهرداران نواحي منطقه و مديران اداره کل حريم برگزار شد، تشکيل کميته‌هاي تخصصي براي حفظ و صيانت حريم را ضروري دانست و گفت: حريم کلانشهر تهران فرصت است نه تهديد و بايد از اين فضاهاي عمومي بهره لازم را برد.