نسخه شماره 3235 - 1392/04/16 -

بيم از کاهش تجارت خارجي در ماه‌هاي آتي
ارزش تجارت غيرنفتي ايران 14 درصد کاهش يافت


گام بلند در نرخ ارز مرجع


تهراني‌ها 24ساعته يک درياچه آب مصرف مي‌کنند

در گزارش تفريغ بودجه 90 ارائه شد:
تشريح وضعيت مالي کشور توسط ديوان محاسبات


روز تاريخي بورس


افزايش بيش از 12 درصدي قيمت مرغ در يک ماه


تفويض اختيار پرداخت تسهيلات قرض‌الحسنه به بانک‌ها


اخبار کوتاه


 بيم از کاهش تجارت خارجي در ماه‌هاي آتي
 ارزش تجارت غيرنفتي ايران 14 درصد کاهش يافت 

 گروه اقتصاد: تازه‌ترين آمار گمرک ايران حاکي از آن است مجموع ارزش تجارت خارجي کشور در سه ماهه نخست سال جاري نسبت به مدت مشابه در سال قبل بيش از 14 درصد کاهش يافته است. مسوولان سازمان توسعه تجارت در حالي نسبت به پيشي گرفتن صادرات بر واردات کشور در بهار 1392 ابراز خوشحالي مي‌کنند که در همين مدت يک اتفاق نگران کننده نيز براي تجارت غيرنفتي کشور رخ داده و آن کاهش مجموع تجارت کشور بوده است.

براين اساس در سه ماهه نخست 1392 مجموع ارزش تجارت غيرنفتي کشور (واردات و صادرات) بالغ بر 19 ميليارد و 146 ميليون دلار شد که اين رقم نسبت به مدت مشابه در سال قبل کاهش1/14 درصدي را نشان مي‌دهد.در مدت زمان يادشده صادرات غيرنفتي و واردات ايران به ترتيب به 9 ميليارد و 751 ميليون دلار و 9 ميليارد و 395 ميليون دلار رسيد.

در نتيجه اگرچه صادرات غيرنفتي کشور 356 ميليون دلار از واردات کشور بيشتر شده است اما در همين حال ارزش کل تجارت غيرنفتي کشور نيز سه ميليارد و 162 ميليون دلار نسبت به سه ماهه نخست 1391 کاهش يافته است.از سوي ديگر پيشي گرفتن صادرات غيرنفتي بر واردات کشور نه از بابت رشد و تقويت حوزه صادرات بوده بلکه بيشتر به خاطر محدود کردن واردات بوده است. به طوري که در سه ماهه نخست امسال واردات کشور از نظر وزني و ارزشي به ترتيب8/29 و1/26 درصد کاهش يافت. اين در حالي است که در همين مدت صادرات کشور از نظر وزني و ارزشي به ترتيب تنها6/15 و6/1 درصد افزايش يافت.

پيشتر معاون برنامه‌ريزي وزارت صنعت، معدن و تجارت با ابراز نگراني درباره کاهش واردات مواد اوليه موردنياز صنايع گفته بود که کاهش واردات کشور لزوما اتفاق خوبي نيست و بخشي از اين کاهش نيز مربوط به کاهش واردات مواد اوليه موردنياز توليدکنندگان داخلي است که بايد جلوي اين کاهش گرفته شود. در همين حال افت ارزش تجارت غيرنفتي کشور در سه ماهه نخست امسال نيز اتفاق نگران کننده ديگري است که اگر ادامه يابد به کاهش سهم ايران از تجارت جهاني منجر خواهد شد. اتفاقي که در نهايت باعث مي‌شود کشورهاي ديگر سهم ايران را در تجارت جهاني از آن خود کنند.

در همين خصوص معاون کل سازمان توسعه تجارت ايران از پيشي گرفتن صادرات غيرنفتي از واردات در سه ماهه ابتدايي سال جاري خبرداد و گفت: اگرچه اين آرزوي ديرينه اکنون محقق شده است، اما بايد مراقبت کرد که به دليل مسائل ارزي که سبب کاهش واردات شده است، مجموع تجارت خارجي کشور تحت‌الشعاع قرار نگيرد و کاهش نيابد. ک

يومرث فتح‌اله کرمانشاهي در گفت‌وگو با مهر از تحقق آرزوي ديرينه پيشي گرفتن صادرات از واردات خبر داد و گفت: با توجه به آمار سه ماهه گمرک جمهوري اسلامي ايران در مورد صادرات غيرنفتي، خوشبختانه صادرات از واردات پيشي گرفته است و حجم تجارت خارجي کشور در اين مدت که واقع در سال سوم برنامه پنجم توسعه است، از5/19 ميليارد دلار عبور کرده است.

معاون کل سازمان توسعه تجارت ايران افزود: از اين رقم که بدون احتساب ميعانات گازي به دست آمده است،8/9 ميليارد دلار صادرات و4/9 ميليارد دلار واردات است.وي تصريح کرد: اين اعداد و ارقام به معناي آن است که کسري تراز تجاري کشور 33درصد بهبود يافته است و نسبت صادرات و واردات به هم نزديک تر شده است. اين در شرايطي است که کسري‌تر از تجاري در سه ماهه ابتدايي سال جاري حدود 400 ميليون دلار به نفع صادرات غيرنفتي کشور بهبود يافته است. به گفته کرمانشاهي، همچنين در اين مدت حدود 2 ميليارد دلار حجم ميعانات گازي،5/2 ميليارد دلار صادرات پتروشيمي و بيش از2/5 ميليارد صادرات غيرنفتي بوده است اين در شرايطي است که عليرغم بحران جهاني، اقتصاد مقاومتي و تشديد تحريم‌ها و نيز محدوديت‌هاي تجاري که از حدود 2سال قبل بوجود آمده، از خام فروشي جلوگيري شد و تامين مواد اوليه در دستور کار قرار گرفت.

وي اظهار داشت: لذا با رويکرد جلوگيري از خام فروشي و تامين مواد اوليه صنايع پايين دستي به نحوي که ايجاد اشتغال و ارزش افزوده در اولويت قرار گيرد، برنامه‌ريزي براي صادرات غيرنفتي در سال جاري نيز صورت گرفت و استراتژي تجارت کشور وعده کرده بود که واردات مديريت شود و از صنايع داخلي حمايت لازم به عمل آيد .

معاون کل سازمان توسعه تجارت خاطرنشان کرد: هم اکنون اين وعده‌ها محقق شده است ولي اين نگراني وجود دارد که طي ماه‌هاي آينده حجم تجارت خارجي کشور کاهش يابد؛ چراکه پيش‌بيني اين است که حتي اگر به اندازه سال گذشته که حجم واردات کشور 53‌ميليارد دلار بوده و امسال به 55 ميليارد دلار برسد، صادرات غيرنفتي نيز شامل 41 ميليارد دلار کالايي و 18 ميليارد دلار صادرات خدمات باشد، حجم تجارت خارجي کشور به 95 ميليارد دلار خواهد رسيد.کرمانشاهي گفت: هم اکنون با تحقق5/19 ميليارد دلار حجم تجارت خارجي کشور در 3 ماهه ابتداي سال جاري که يک چهارم سال به شمار مي‌رود، پيش بيني مي‌شود که حجم تجارت خارجي به 78 ميليارد دلار برسد که اگرچه صادرات غيرنفتي در آن با افزايش مواجه است، اما واردات کاهش يافته است.

وي ابراز اميدواري کرد تا در ماههاي آينده با تخصيص ارز بيشتر به واردات هدفمند و به نفع توليد، حجم تجارت خارجي کشور افزايش يابد. کرمانشاهي تاکيد کرد: واردات کشور به سمت واردات مورد نياز توليد هدايت شده است و تنها ده درصد کالاهاي مصرفي را شامل مي‌شود، بنابراين بايد تلاش کرد که سهم واردات افزايش يابد تا نيازهاي توليد کشور و کارخانجات برطرف شود.

معاون کل سازمان توسعه تجارت ايران از بانک مرکزي درخواست کرد تا از طريق مرکز مبادلات ارزي، ارز بيشتري را براي واردات تخصيص دهد.


 گام بلند در نرخ ارز مرجع 

گروه اقتصاد: بانک مرکزي با حذف يکي از جداول اعلام نرخ ارز در وب‌سايت خود به تک نرخي شدن ارز دولتي رسميت بخشيد و نرخ ارز مبادله‌اي را جايگزين نرخ ارز مرجع کرد. در حالي که از مهر ماه سال گذشته بانک مرکزي با اعلام دو نرخ براي ارزها (مرجع و مبادلاتي) اقدام به کنترل بازار ارز کرد و همين عامل هم باعث برخي نابه‌ساماني‌ها به‌خصوص در زمينه کالاهاي اساسي و دارو شده بود از روزگذشته رسما با حذف ارزهاي مرجع که به طور متوسط 50 درصد پايين‌تر از نرخ‌هاي مبادله‌اي بود ارز دولتي را تک نرخي کرد. در نرخ‌هاي مرجع که قيمت دلار در آن 1226 تومان ثابت بود ديگر نرخ‌ها بر اساس ارزش روزانه محاسبه مي‌شدند در حالي که چه دلار و چه ديگر ارزها در نرخ‌هاي مبادله‌اي اعداد تا دو برابر را نيز شاهد بودند. به اين ترتيب بانک مرکزي با جايگزين کردن ارز مبادله‌اي به جاي ارز مرجع علاوه بر تک نرخي کردن انواع ارز دولتي در کشور به خاطره دلار ارزان 1226 تومان پايان داد و رسما نرخ دلار دولتي (نرخ مرجع) را با يک گام بلند از روزگذشته به 24 هزار و 779 ريال رساند. در جدول ارائه شده از سوي بانک مرکزي قيمت هر دلار آمريکا 24 هزار و 775 ريال، پوند انگليس 36 هزار و 948 ريال و يورو 31 هزار و 797 ريال اعلام شده است. همچنين بر اساس اين نرخ فرانک سوييس 25 هزار و 746 ريال، کرون سوئد 3636 ريال وروبل روسيه 744 ريال معامله مي‌شوند. در نرخ ارز کشورهاي همسايه نيز تغييراتي به وجود آمده و به اين ترتيب هر لير ترکيه 12 هزار و 593 ريال، ريال قطر 6805 ريال، روپيه هند 410 ريال و درهم امارات متحده عربي 6746 ريال قيمت خورده‌اند. همچنين در معاملات ديروز هر يک صد ين ژاپن 24 هزار و 550 ريال، يوان چين 4039 ريال و هزار وون کره جنوبي 21هزار و 492 ريال معامله مي‌شود. بنابراين گزارش، در حالي عملا از روزگذشته هيچ دلاري با نررخ 1226 براي خريد کالاهاي اساسي تخصيص نمي‌يابد و قيمت پايه دلار 2478تعيين شده اما نرخ 3350توماني در بازار غير رسمي خريد و فروش ارز براي هر دلار اظهار مي‌شود.


 تهراني‌ها 24ساعته يک درياچه آب مصرف مي‌کنند 

مديرعامل آب و فاضلاب استان تهران با اعلام اينکه مصرف آب در پايتخت بسيار بالا و به ميزان درياچه چيتگر در شبانه روز است گفت: در تهران امکان جيره بندي آب وجود ندارد، اما در صورت افزايش مصرف افت فشار اتفاق مي‌افتد. به گزارش مهر، محمد پرورش با بيان اينکه در سال گذشته وضعيت بارندگي‌ها به صورتي بود که تهران بيشترين ميزان بارش را با 377 ميليمتر در کشور داشته است گفت: ولي در سال جاري کمترين بارندگي را به ميزان حدود 270 ميليمتر داريم. در تهران 1 ميليارد و 350 ميليون مترمکعب آب براي مشترکاني حدود 14 ميليون و 500 هزارنفر توليد مي‌شود.مديرعامل آب و فاضلاب استان تهران اظهار داشت: هم اکنون درياچه چيتگر داراي 4 ميليون و 500 هزارمترمکعب آب است و ميزان مصرف آب تهران در اين روزها به 4 ميليون و 200 هزارمترمکعب رسيده و فقط در شهر تهران 3 ميليون و 200 هزارمترمکعب است. به عبارتي مردم تهران در يک شبانه روز يک درياچه آب مصرف مي‌کنند.پرورش ادامه داد: سرانه مصرف آب در استان بالا است و در شهر تهران براي هر نفر در روز 320 ليتر آب توليد مي‌شود و مصرف هر نفر 240 ليتر در روز است. اين ميزان را اگر مقايسه کنيم با کشورهاي اروپايي که 140 تا 150 ليتر در روز است، مشخص خواهد شد. امسال با توجه به 30 درصد کاهش ميزان بارندگي با برنامه ريزي‌هاي صورت گرفته از تابستان عبور خواهيم کرد اما اگر بنا باشد در سال آينده هم خشکسالي داشته باشيم و منابع محدود شود امکان دارد مشکلاتي داشته باشيم.اين مقام مسئول در وزارت نيرو تاکيد کرد: بايد در تابستان مديريت مصرف آب از سوي مردم انجام شود، با برنامه ريزي‌هاي صورت گرفته در تابستان امسال قطعي آب نخواهيم داشت ولي اگر ما 10 تا سد ديگر هم داشته باشيم ظرفيت توزيع مشخص است که بين 3 ميليون و 200 تا 3 ميليون و 400 هزارمترمکعب در روز است و اگر مردم در پيک مصرف به ويژه در تابستان مراقبت نکنند امکان دارد به دليل پر بودن شبکه آب ديگر امکان ديگري نداشته باشيم.وي افزود: اگر مصرف بالا برود کمي فشار آب را کاهش خواهيم داد که آنوقت براي طبقات بالاي ساختمان‌ها مشکل ايجاد مي‌شود.


 در گزارش تفريغ بودجه 90 ارائه شد:
 تشريح وضعيت مالي کشور توسط ديوان محاسبات 

 طبق گزارش ديوان محاسبات کشور، 20 درصد سهم صندوق توسعه از محل تهاتر نفت کوره صادراتي با بنزين وارداتي و صادرات نفت کوره به حساب صندوق توسعه ملي واريز نشده و در سال 1390 طرح‌هاي قطار شهري و حمل‌ونقل عمومي شهري نتوانستند از 2 ميليارد دلار منابع صندوق توسعه ملي استفاده کنند. به گزارش مهر، ديوان محاسبات کشور در بخشي از گزارش تفريغ بودجه 90 کل کشور به وضعيت حساب ذخيره ارزي، صندوق توسعه ملي و روند خصوصي سازي پرداخته است.

وضعيت حساب ذخيره ارزي

براساس اين گزارش، طبق بند 2 ماده واحده قانون بودجه سال 1390 مصارف اين بند جمعا به مبلغ 11 ميليارد و 612 ميليون دلار بوده که معادل 9 ميليارد و 206 ميليون و 200 هزار دلار بابت مازاد حاصله از صادرات نفت خام و ميعانات گازي در سال 90 به اين مصارف اختصاص يافته است. در پايان سال 90 مانده تعهدات حساب ذخيره ارزي بالغ بر 9 ميليارد و 614 ميليون و 45 هزار دلار بوده و اين درحالي است که از محل مازاد صادرات نفت خام و ميعانات گازي در سال 1389 ميلغ 12 ميليارد و 215 ميليون و 676 هزار و 471 دلار با عنايت به حکم قانون بودجه سال 1389 کل کشور به حساب ذخيره ارزي واريز نشده است و با واريز معادل ريالي 12.2 ميليارد دلار به حساب‌هاي رديف بودجه اي سال 1389 قسمتي از کسري بودجه سال 1389 جبران شده است بنابراين عدم واريز وجوه مذکور به حساب ذخيره ارزي يکي از دلايل عمده عدم پرداخت تعهدات ارزي حساب ذخيره ارزي در سال 1390 است.

عملکرد صندوق توسعه ملي

طيق جزء ب بند 1 قانون بودجه سال 1390 بانک مرکزي موظف بوده از مبالغ ارزي حاصل از صادرات نفت خام و ميعانات گازي 20 درصد سهم صندوق توسعه ملي را کسر و به حساب اين صندوق واريز کند که طي سال 1390 مطابق حکم اين جزء بانک مرکزي از مبلغ 94 ميليارد و 667 ميليون و 900 هزار دلار وصولي حاصل از صادرات نفت خام و ميعانات گازي 20 درصد آن به مبلغ 18 ميليارد و 933 ميليون و 600 هزار دلار را به حساب صندوق واريز کرده است.مجموع وجوه واريزي به حساب صندوق توسعه ملي از زمان تاسيس صندوق تا پايان شهريور سال 1391 بالغ بر 41/4 ميليارد دلار بوده که قراردادهاي منعقده با بانک‌هاي عامل بالغ بر 35.1 ميليارد دلار (35 درصد منابع صندوق) است. علاوه بر هيات نظارت صندوق توسعه ملي، حسابرسان ديوان محاسبات کشور نيز نظارت لازم را بر منابع و مصارف صندوق توسعه ملي به صورت مستمر دارند، به طوريکه از مبلغ يک ميليارد دلار سهم صندوق توسعه ملي که مربوط به تهاتر فرآورده‌هاي نفتي و صادرات گاز بوده، براساس راي هيات‌هاي مستشاري ديوان محاسبات مبلغ 554 ميليون دلار بايد به حساب صندوق واريز گردد و همچنين برداشت مبلغ7/5 ميليارد دلار توسط بانک مرکزي از حسابهاي صندوق توسعه ملي بابت 20 درصد سهم توليد و کشاورزي(ريالي) که برخلاف قانون اصلاح قانون بودجه سال 1391 بيش از نصاب مقرر با نرخ ارز مرجع تسعير شده، اصلاح و به حسابهاي صندوق برگشت شده است.

خصوصي‌سازي

سازمان خصوصي سازي تا پايان اسفند 1390 قسمتي يا تمام سهام تعداد 168 شرکت (131 شرکت مشمول گروه 1 و 37 شرکت مشمول گروه 2 ماده 2 قانون اجراي سياستهاي کلي اصل 44 قانون اساسي) را واگذار و يا جهت رد ديون تخصيص داده که با توجه به جداول مصوب قانون بودجه، حاکي از تحقق 42 درصدي اهداف پيش بيني شده (از نظر تعداد) نسبت به سهام واگذار شده در سال 1390 است.

عملکرد واگذاري سهام شرکت‌هاي دولتي و متعلق به دولت حاکي است که بيش از 17 ميليارد سهم به ارزش 221 هزار و 341 ميليارد ريال در سال 1390 واگذار شده ( اعم از واگذاري‌ها و رد ديون) که 10 درصد از طريق بورس، 9 درصد از طريق مزايده و 3 درصد از طريق فرا بورس و 78 درصد به صورت رد ديون بوده است.(ضمنا با احتساب 10 هزار و 418 ميليارد ريال فروش بلوکي سهام به وکالت از سازمانهاي ذي ربط بابت رد ديون توسط سازمان خصوصي سازي سهم رد ديون در واگذاري‌ها بيش از 83 درصد واگذاري‌ها مي‌شود). براساس عملکرد واگذاري سهام شرکتهاي دولتي از سال 1368 تا پايان شهريور 1391 بالغ بر 37 درصد در قالب طرح توزيع سهام عدالت و 30 درصد بابت رد ديون دولت به بخش‌هاي عمومي غير دولتي واگذار گرديده است نهايتا مشارکت بخش عمومي غير دولتي در واگذاري‌ها انجام شده حدود 87 درصد است.


 روز تاريخي بورس 
نويسنده : مريم نجفيان

شاخص کل بورس تهران در اولين روز هفته گذشته روز تاريخي را پشت سرگذاشت. در معاملات روزگذشته شاخص بورس ابتدا در دقايق آغازين معاملات توانست سد 53 هزار واحد را پشت سر بگذارد و با ادامه معاملات و رشد خيره کننده ارزش سهام شرکت‌ها، شاخص از مرز 54 هزار واحد نيز عبور کرد. شاخص کل بازار هم اکنون در سطح 54289 واحد قرار گرفته است. دو نماد «شپاکسا» و «دکيمي» بيشترين افزايش قيمت را تجربه کردند و «فارس» نيز بيشترين تاثير مثبت را بر رشد شاخص گذاشت. ديروز به جز چند صنعت محدود، تقريبا تمام صنايع با معاملات پر رونقي مواجه شدند و مي‌توان در بسياري از نمادها شاهد صف‌هاي خريد بود به گونه‌اي که براي خريد سهام دست سرمايه گذاران بسيار بسته شده است. نمادهاي معدني در روز گذشته با رشد قابل ملاحظه قيمت سهام مواجه شدند. در اين گروه «ومعادن» با صف خريد سنگيني روبرو بوده و «کگل» نيز بيشترين تاثير را بر رشد شاخص گذاشته است. در گروه صنايع شيميايي نيز تمام نمادها با افزايش قيمت محسوسي به کار خود پايان دادند. در اين گروه «وپترو» و «شپلي»، «فارس» و «پارسان» با صف خريد قابل توجهي روبرو هستند. دو نماد اخير تاثير بسيار زيادي بر رشد شاخص گذاشته‌اند. در گروه فلزات اساسي تمام شرکت‌ها به جز «فخاس»، «فباهنر» و «ذوب» با رشد قابل ملاحظه‌اي روبرو شده‌اند در اين گروه «فولاي»، «فولاد»، «وتوکا» و «فپنتا» با صف خريد سنگيني روبرو هستند. در بخش شرکت‌هاي چند رشته‌اي صنعتي تمام نمادها با افزايش ارزش سهام مواجه شدند و در اين گروه نيز صف‌هاي خريد تشکيل شده است. در بخش سرمايه‌گذاري نيز تمام شرکت‌ها به جز «وبيمه» رشد خوبي را پشت سرگذاشته‌اند. در بخش محصولات نفتي تمام شرکت‌ها با رشد قيمت مواجه شدند. در اين ميان «شپنا» تاثير قابل ملاحظه‌اي را بر رشد شاخص گذاشته و «شبريز» نيز با صف خريد روبروست. ديروز قندي‌ها و محصولات غذايي نيز جو بسيار مثبتي را تجربه کردند و در بسياري از نمادها صف‌هاي خريد شکل گرفته است. شرکت‌هاي حاضر در صنعت لاستيک و پلاستيک جو مثبتي را در معاملات خود ديدند. سيماني‌ها بار ديگر با رشد قيمت سهام به کار خود پايان دادند و در بسياري از نمادهاي اين گروه صف خريد شکل گرفته است.در پايان گفتني است بيش از 1،1 ميليارد سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد «وپاسار» و «خودرو» بيشترين حجم معاملاتي را به خود اختصاص دادند.


 افزايش بيش از 12 درصدي قيمت مرغ در يک ماه 

 اگر چه افزايش قيمت در گروه‌هاي کالاهاي مصرفي در هفته ابتدايي تيرماه گاهي به بيش از 12 درصد مي‌رسد اما کاهش قيمت در اين اقلام حتي از يک‌درصد هم عبور نمي‌کند.

براساس آنچه که بانک مرکزي از متوسط خرده‌فروشي برخي مواد خوراکي در تهران در هفته ابتدايي تيرماه سال جاري اعلام کرده گروه لبنيات از جمله اقلامي است که بهاي تمامي کالاها در اين گروه بدون تغيير بوده است.

به گزارش ايسنا، هم‌چنين قيمت تخم‌مرغ با افزايش جزيي مواجه بوده و در گروه برنج بهاي برنج داخلي درجه يک و درجه دو افزايش يافت. از سويي ديگر در گروه حبوبات قيمت نخود، لوبيا چشم‌بلبلي، لوبيا سفيد و لوبيا قرمز افزايش يافت و بهاي ساير اقلام اين گروه ثابت مانده است.

بنابراين گزارش در هفته مورد بررسي در ميادين ميوه‌و‌تره‌بار زير نظر شهرداري هلو با عدم عرضه و گوجه‌سبز با عرضه کمي مواجه بوده‌اند اين در حالي است که ساير اقلام ميوه و سبزي تازه که تعدادي از آنها از نظر کيفي در سطح پاييني قرار داشتند به نرخ مصوب سازمان ميادين ميوه و تره‌بار عرضه شده است.

براين اساس ميوه‌ فروشي‌هاي سطح شهر اقلام مرغوب ميوه و سبزي تازه را عرضه کرده که در گروه ميوه‌هاي تازه قيمت گوجه‌سبز و هلو افزايش اما بهاي ساير اقلام اين گروه کاهش يافته‌اند.اما در گروه سبزي‌هاي تازه قيمت کدو سبز و سبزي‌هاي برگي افزايش و در مقابل بهاي ساير اقلام اين گروه کاهش يافته است.

طبق گزارش بانک مرکزي در هفته ابتدايي تيرماه قيمت گوشت گوسفند و گوشت تازه گاو و گوساله ثابت مانده اما بهاي گوشت مرغ افزايش يافته است.هم‌چنين بررسي قيمت قند، شکر، چاي خارجي و انواع روغن نباتي بيانگر ثابت‌ بودن قيمت است.در هفته مورد گزارش در گروه لبنيات بهاي تمام اقلام اين گروه بدون تغيير بود.

به‌طوري که قيمت تخم‌مرغ با افزايشي جزيي شانه‌اي 7400 تا 9300 تومان به فروش رسيده است که اين افزايش قيمت معادل دو درصد بوده است.اما در گروه برنج بهاي برنج داخله درجه يک و دو به ترتيب معادل 1/1 درصد و 6/1 افزايش داشته است. اين در حالي است که در گروه حبوبات قيمت نخود معادل1/0 درصد، لوبيا چشم‌بلبلي6/1 درصد، لوبيا سفيد3/0 درصد و لوبيا قرمز2/0 درصد افزايش يافت و بهاي ساير اقلام اين گروه ثابت بوده است. در هفته‌ مورد بررسي در گروه ميوه‌هاي تازه قيمت گوجه‌سبز معادل4/2 درصد و هلو2/9 درصد افزايش و در مقابل بهاي ساير اقلام اين گروه بين6/0 تا9/7 درصد کاهش يافته است.

در گروه سبزي‌هاي تازه قيمت کدو سبز نزديک به5/2 درصد و سبزي‌هاي برگي 1/1 درصد افزايش يافت، اما بهاي ساير اقلام اين گروه بين4/0 تا2/6 درصد کاهش داشته است. هم‌چنين در اين هفته گوشت گوسفند و گاو و گوساله بدون تغيير ماند و در مقابل بهاي گوشت مرغ معادل3/9 درصد افزايش يافت که نسبت به ماه قبل با افزايش 4/12 درصدي مواجه بوده است.


 تفويض اختيار پرداخت تسهيلات قرض‌الحسنه به بانک‌ها 

 رئيس کل بانک مرکزي از ارسال دستورالعملي به 2 بانک بزرگ کشور با تاکيد بر پرداخت تسهيلات قرض‌الحسنه به متقاضيان خبرداد و گفت: برخي بانک‌ها 111 درصد از منابع خود را در قالب قرض‌الحسنه پرداخت کردند.

به گزارش خبرگزاري مهر، محمود بهمني در مورد افزايش سرمايه بانک‌ها گفت: بانک مرکزي امسال به بانک‌ها تکليف کرده است که اقدامات لازم را براي فروش اموال و دارايي‌هاي مازاد خود اعم از شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري و تحت پوشش انجام دهند و مازاد دارايي‌هاي‌ خود را به افزايش سرمايه تبديل کنند تا با اين افزايش سرمايه اقدام به بالا بردن ميزان تسهيلات پرداختي به متقاضيان نمايند.

رئيس کل بانک مرکزي اعلام کرد: سرمايه بانک مرکزي هم از 15 هزار ميليارد ريال در سال‌هاي گذشته در مجمع عمومي امسال بانک مرکزي به 37 هزار ميليارد ريال افزايش يافت که اگر دارايي‌هاي ديگر را به آن اضافه کنيم سرمايه اين بانک نزديک به 50 هزار ميليارد ريال مي‌شود که اين امر مستلزم مجوز لازم است.

وي همچنين در مورد تفويض اختيار پرداخت تسهيلات قرض‌الحسنه به بانک‌ها گفت: بانک‌ها خودشان مکلف هستند که درباره پرداخت تسهيلات قرض‌الحسنه تصميم بگيرند ضمن اينکه شوراي پول و اعتبار سقف مورد نظر براي پرداخت قرض‌الحسنه به متقاضيان را تا 10 ميليون تومان در نظر گرفته است.رئيس کل بانک مرکزي از ارسال دستورالعملي به بانک ملي و صادرات و تاکيد بر انجام اقدامات لازم به منظور پرداخت تسهيلات قرض‌الحسنه به متقاضيان خبرداد و افزود: موضوع قرض‌الحسنه به ويژه پرداخت آن يکي از موضوعات مهم نظام بانکي است.

وي با بيان اينکه پرداخت منابع قرض‌الحسنه با توجه به منابع بانک‌ها قابل اجرا است زيرا اين منابع متعلق به سپرده‌هاي مردم است، عنوان کرد: در برخي از موارد ديده شده است که بانک‌ها 100 درصد منابع خود را به صورت قرض‌الحسنه پرداخت کرده‌اند و ديگر منابعي براي پرداخت به متقاضيان در قالب قرض‌الحسنه ندارند به همين علت ما نمي‌توانيم به آنها بگوييم که از سپرده‌هاي خود اقدام به پرداخت تسهيلات قرض‌الحسنه بکنند.

بهمني بيان کرد: بايد بانک‌ها 5 درصد از منابع خود را نزد خود نگه داشته و نبايد کل منابع خود را در قالب قرض‌الحسنه پرداخت کنند. بعضي مواقع ديده شده که بانک‌ها بيش از توان خود اقدام به پرداخت تسهيلات کرده‌اند به طوري که برخي بانک‌ها بالغ بر 111 درصد از منابع خود را در قالب قرض‌الحسنه پرداخت کرده‌اند. در بحث قرض‌الحسنه در مجموع 39 درصد از منابع بانکي را در قالب قرض‌الحسنه به متقاضيان قرض داديم که اين رقم امروز به 95‌درصد رسيده است.


 اخبار کوتاه 

 ورود 8500 دستگاه خودرو در بهار 92

واردات خودروهاي سواري به کشور در سه ماهه نخست سال 1392 با افزايش3/2 درصدي به 8504 دستگاه رسيد.به گزارش ايسنا، براساس تازه‌ترين آمار گمرک ايران در بهار امسال ارزش واردات خودروهاي سواري نيز با افزايش27/7 درصدي بالغ بر 189 ميليون دلار شد. ضمن اينکه وزن خودروهاي سواري وارداتي با افت18/1 درصدي به 13 هزار تن رسيد.در سه ماهه نخست سال جاري خودروهاي سواري وارداتي از نظر ارزشي سهمي معادل01/2 درصد از کل واردات کشور را به خود اختصاص دادند. ميانگين قيمت هر خودروي سواري وارداتي طي مدت زمان يادشده 22هزار و 179 دلار بود که نسبت به مدت مشابه در سال قبل افزايش87/4 درصدي را نشان داد.امارات، چين و کره‌جنوبي سه مبدا اصلي واردات خودرو به ايران در بهار 1392 بودند. واردات خودروي ايران در سه ماهه نخست امسال در حالي با رشد مواجه شد که در فروردين ماه و همچنين دو ماهه نخست سال جاري به ترتيب36/68 و04/21 درصد کاهش يافته بود.

اخذ 48 تقاضا براي تاسيس شرکت بيمه

رئيس کل بيمه مرکزي از دريافت 48 تقاضا براي دريافت مجوز جهت تاسيس شرکت بيمه خبرداد و يکي از اهداف اصرار بيمه مرکزي به ايجاد شرکت‌هاي بيمه با خدمات جديد بيمه‌اي را جلوگيري از تجاوز شرکت‌هاي جديد التاسيس به بازار فعلي صنعت بيمه اعلام کرد. سيدمحمد کريمي در گفت‌وگو با مهر از ارائه 48 تقاضاي جديد براي تاسيس شرکت‌هاي بيمه جديد به بيمه مرکزي خبرداد و گفت: تقاضا براي تاسيس شرکت‌هاي بيمه اي همچنان رو به افزايش است.رئيس کل بيمه مرکزي ايران تصريح کرد: با وجود اينکه بر اساس مصوبه دولت حداقل سرمايه شرکت بيمه‌اي عمومي بايد 250 ميليارد تومان باشد، اما همچنان تقاضا براي تاسيس شرکت‌هاي بيمه جديد به بيمه مرکزي واصل مي‌شود.وي با اشاره به افرادي که علاقمند به فعاليت در صنعت بيمه هستند، اظهارداشت: تاکنون 48 فقره تقاضا وجود داشته که در مراحل ارائه درخواست تا مرحله دريافت اخذ مجوز از شوراي عالي بيمه قرار دارند که اين مراحل در حال طي شدن است.

توليد سه ماهه خودرو به 122 هزار دستگاه رسيد

سه ماهه منتهي به خردادماه سال جاري توليد انواع خودرو به 122هزارو 18 دستگاه رسيد.به گزارش ايسنا، در اين مدت توليد خودروهاي سواري نيز بالغ بر105 هزار و781 دستگاه رسيده است.طي 3 ماهه گذشته توليد وانت به تعداد 14هزارو457 دستگاه، کاميون يک هزارو 636 دستگاه، اتوبوس 118 دستگاه و ميني بوس به تعداد 26دستگاه توليد شده است.طي 3 ماهه نخست سال جاري پرايد نسيم و صبا به تعداد 36 هزار و 171 دستگاه، سمند به تعداد 5 هزار و 435 دستگاه، پژو 405 بالغ بر 9 هزار و 235 دستگاه، تندر90 به تعداد7 هزار و 368 دستگاه، پژو پارس به تعداد 10هزار و 712 دستگاه، محصولات رنو به تعداد 4 هزار و 726 دستگاه، MVM به تعداد 6 هزار و 116 دستگاه، تيبا به تعداد 6 هزار و 316 دستگاه، مگان بالغ بر 155 دستگاه و رانا به تعداد 3 هزارو 83 دستگاه توليد شده است. همچنين در 3 ماهه گذشته انواع مزدا بالغ بر 157 دستگاه، تيانا 312 دستگاه توليد شده است. در خردادماه سال جاري به تعداد 53 هزار و 723 دستگاه انواع خودرو همچنين بالغ بر47 هزار و 146 دستگاه خودروي سواري توليد شده است.

ممنوعيت کشتي‌هاي خارجي به تردد در بنادر ايران

رييس کميسيون حمل و نقل اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران گفت: براساس تحريم‌هاي جديد دولت آمريکا از اول جولاي (دهم تيرماه) هيچ کدام از کشتي‌هاي شرکت‌هاي کشتيراني خارجي مجاز به تردد در بنادر ايران نيستند.مسعود دانشمند در گفت‌وگو با ايسنا، درباره تحريم‌هاي جديد در زمينه حمل و نقل کالا به ايران خاطرنشان کرد:‌ در اين تحريم‌ها به خطوط کشتيراني کشتي‌هاي کانتينري تاکيد بيشتري شده است. وي با بيان اين‌که در صورت سرپيچي از اين دستور، اين کشتي‌ها از طرف دولت آمريکا و کلوپ‌هاي بيمه‌اي P&I مورد تحريم قرار مي‌گيرند، گفت: بنابراين شرکت‌هاي کشتيراني بزرگ به دليل ارتباطي که با بازارهاي مالي آمريکا دارند از اين تحريم‌ها تبعيت مي‌کنند.رييس کميسيون حمل‌ونقل اتاق ايران اظهار کرد: همچنين تمام شرکت‌هاي کشتيراني دنيا براي خريد کشتي از وام بانکي استفاده مي‌کنند و يکي از شرايط دريافت وام اين است که اين شرکت‌ها جزو يکي از کلوپ‌هاي بيمه‌اي معتبر باشند.

توقف توليد گاز در بزرگترين پالايشگاه ايران

با آغاز تعميرات اساسي و دوره‌اي سالانه، توليد گاز و ساير محصولات گازي در پالايشگاه فجرجم از ديروز متوقف شد و پيش بيني مي‌شود دست کم براي مدت سه روز توليد گاز 100 تا 115 ميليون مترمکعب در روز کاهش يابد.به گزارش مهر، همزمان با آغاز تعميرات اساسي و دوره‌اي واحدهاي فرآيندي در پالايشگاه‌ها، تاسيسات تقويت فشار و خطوط لوله انتقال گاز، توليد گاز و ساير محصولات گازي در پالايشگاه فجرجم از ديروز 15 تير ماه سالجاري متوقف شد. اين پالايشگاه 25 تا 30 درصد سهم در سبد توليد گاز ايران در اختيار دارد و در دو سال گذشته با تاخير در ساخت و راه‌اندازي پالايشگاه‌هاي جديد پارس جنوبي، با شيرين‌سازي گازهاي ترش پارس جنوبي بدون ساخت پالايشگاه جديد ظرفيت توليد گاز شيرين ايران افزايش يافت.رحيم اسلامي درباره دلايل توقف توليد گاز در پالايشگاه فجرجم، گفت: براساس برنامه زمان بندي تعريف شده به منظور افزايش پايداري توليد گاز در اين واحد پالايشگاه به تعميرات اساسي و دوره‌اي واحدهاي فرآيندي اين پالايشگاه آغاز شده است.