نسخه شماره 3234 - 1392/04/15 -

8 ماه بلاتکليفي بسته پيشنهادي وزارت ورزش و جوانان در هيات دولت
بسته پيشنهادي ازدواج، دوباره به هيات دولت رفت

با گاف مشترک وزارت بهداشت، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و صدا‌وسيما رقم خورد:
فروش ميلياردي کالاي تقلبي در مقابل چشم مسوولان در رسانه ملي


سـلامـت


توسعه گفتمان اعتدال؛ آيا رسانه ملي مي‌تواند؟


قانون‌هاي حفاظت از جنگل يکي پس از ديگري شکست خورده‌ان


اخبار کوتاه


 8 ماه بلاتکليفي بسته پيشنهادي وزارت ورزش و جوانان در هيات دولت
 بسته پيشنهادي ازدواج، دوباره به هيات دولت رفت 

گروه اجتماعي: طي سال‌هاي اخير و با کاهش ميزان ازدواج در بين جوانان، شاهد ارائه پيشنهادات مختلفي با هدف ترغيب جوانان به ازدواج بوده‌ايم؛ اما اين پيشنهادات کمتر مورد پيگيري قرار گرفته و اغلب، اندر خم يک کوچه متوقف شده‌اند.

هشت ماه پيش و در پي وعده‌هايي که براي ساماندهي ازدواج توسط وزارت تازه تاسيس ورزش و جوانان مطرح شده بود، بسته پيشنهادي 9 گانه وزارت ورزش و جوانان با عنوان اصلاح و الحاق موادي به آيين‌نامه اجرايي ساماندهي امور جوانان با امضاي وزير ورزش و جوانان براي بررسي و تصويب تقديم دولت شد. هدف از ارائه اين بسته پيشنهادي، تسهيل ازدواج جوانان بود. اما پس از 8 ماه، آنقدر اين طرح در هيات دولت معطل ماند که وزارت ورزش و جوانان مجبور شد دوباره اين طرح را در هفته گذشته با امضاي وزير ورزش و جوانان براي تسريع در بررسي و تصويب به هيات دولت ارائه کند. مسعود اميني، مدير کل دفتر برنامه‌ريزي ازدواج و تعالي خانواده وزارت ورزش و جوانان در گفت‌وگو با ايسنا، با ابراز تأسف از اينکه بسته پيشنهادي 9 گانه ازدواج وزارت ورزش و جوانان با توجه به پربار و ارزشمند بودن آن در جهت تسهيل در امر ازدواج جوانان هنوز در هيات دولت بررسي و تصويب نشده است، افزود: اين بسته پيشنهادي مجددا به دولت ارائه شده است. وي گفت: معاونت فرهنگي و تربيتي وزارت ورزش و جوانان به منظور ترغيب و تشويق امر الهي ازدواج، با ارائه اين بسته 9 گانه پيشنهادي با هماهنگي وزارت ورزش و جوانان دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط را مکلف به اجراي برنامه‌هاي آن کرده است.

پيشنهادات بسته ازدواج چيست؟

در اين بسته پيشنهادي، پيشنهاداتي ارائه شده که به زعم طراحان، موجب تسهيل ازدواج جوانان خواهد شد؛ اما عملي شدن اين پيشنهادات چندان ساده به نظر نمي رسد؛ بويژه در شرايط کنوني که دولت در هفته‌هاي پاياني حيات خود به سر مي برد و در حاليکه طي هشت ماه گذشته، حتي زحمت بررسي اين بسته پيشنهادي را هم به خود نداده است، نمي توان اميدي داشت که طي سه – چهار هفته باقيمانده، اين بسته پيشنهادي را بررسي و تصويب کند. اما پيشنهادات اين بسته ازدواج چيست؟

اميني در مورد پيشنهاد اول وزارتخانه براي تسهيل در ازدواج جوانان گفت: با توجه به ماده 3 قانون تسهيل ازدواج جوانان مصوب سال 1384 وزارت راه و شهرسازي مکلف است با استفاده از ظرفيت‌هاي عمراني بودجه‌اي شهرداري و اوقاف به عنوان نهادهاي عمومي غيردولتي از طريق مسکن مهر نسبت به احداث واحدهاي مسکوني کوچک حداقل 50 متري و واگذاري آنها به زوج‌هاي جوان به مدت سه سال و با دريافت اجاره بهاي مناسب اقدام نمايند. اميني با اشاره به پيشنهاد دوم اين بسته 9 گانه مبني بر اينکه شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان‌ها بايد نسبت به تخصيص مبلغ 10 ميليارد ريال اعتبار مورد نياز جهت اجراي مصوبات ستاد ساماندهي امور جوانان در خصوص ازدواج جوانان اقدام کند، تصريح کرد: در پيشنهاد ديگر وزارت ورزش و جوانان معاونت نظارت و راهبردي رييس‌جمهور نيز موظف شده است تا با هماهنگي وزارت راه و شهرسازي پرداخت تسهيلات وديعه اجاره مسکن براي زوج‌هاي کم درآمد را طي دستورالعملي اجرايي کند. وي ادامه داد: در پيشنهاد چهارم وزارتخانه کليه دستگاه‌هاي اجرايي موضوع ماده 5 قانون مديريت خدمات کشوري با همکاري معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس‌جمهور بايد از محل صرفه‌جويي در اعتبارات مقرر نسبت به افزايش مبلغ هديه کارکنان و فرزندان آنها تا سقف 50 ميليون ريال اقدام کنند.

مدير کل دفتر برنامه‌ريزي ازدواج و تعالي خانواده وزارت ورزش و جوانان با اشاره به پيشنهاد پنجم اين وزارتخانه در مورد تسهيلات در امر ازدواج جوانان، اظهار کرد: طبق اين پيشنهاد وزارت ورزش و جوانان با همکاري وزارت دادگستري و مراکز امور زنان و خانواده رياست جمهوري بايد نسبت به تدوين لايحه مشاوره قبل و بعد از ازدواج و قبل از طلاق جهت تصويب در مجلس شوراي اسلامي حداکثر تا ظرف شش ماه پس از تصويب نهايي اين بسته پيشنهادي اقدام کند.

وي به پيشنهاد ششم و هفتم بسته 9 گانه پيشنهادي ازدواج وزارت ورزش و جوانان به دولت را به ترتيب موظف شدن دستگاه‌هاي اجرايي براي اولويت استخدام جوانان متاهل در دستگاه‌هايشان و اجراي بيمه حمايت از متاهلين به مثابه پوشش بيمه‌اي زنان سرپرست خانوار که همسرشان از کار افتاده است، عنوان کرد.

اميني با اشاره به اينکه در بسته پيشنهادي وزارت ورزش و جوانان بانک مرکزي موظف شده است تا در اجراي مصوبه حذف ضامن از وام ازدواج زوجين (يارانه به عنوان ضمانت) تسريع و نسبت به افزايش وام ازدواج با شاخص تورم سالانه اقدام کند، افزود: طبق پيشنهاد آخر و نهم وزارتخانه دستگاه‌ها موظف شده‌اند تسهيلات ويژه به زوجين جوان دستگاه‌ها و فرزندان مزدوج کارکنان با هماهنگي وزارت ورزش و جوانان اعطا کنند. وي در خاتمه گفت: چنانچه اين بسته 9 گانه پيشنهادي وزارت ورزش و جوانان در راستاي تسهيل در امر ازدواج به تصويب هيأت دولت برسد، تمام 9 بند آن قابليت اجرايي خواهد داشت.


 با گاف مشترک وزارت بهداشت، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و صدا‌وسيما رقم خورد:
 فروش ميلياردي کالاي تقلبي در مقابل چشم مسوولان در رسانه ملي  

«کرم حلزون اصل»؛ اين شعار که پيشتر به گوش بينندگان ماهواره آشنا بود، مدتي است که به مدد تبليغات گسترده در شبکه هاي مختلف صداو‌سيما، تا دورترين روستاهاي کشور هم نفوذ کرده و اين بار نه تنها از اعجاز استفاده از آن سخن به ميان مي‌آيد، بلکه بر «ايراني» بودن آن، تاکيد مشددي مي‌شود تا شرايط براي کلاهبرداري در مقياس کلان فراهم‌تر از هر زماني شود!

به گزارش «تابناک»، شنبه هشتم تيرماه جاري، بازرسان اداره کل نظارت بر مواد آرايشي وزارت بهداشت به سمت کارخانه «پاليز طب شرق» در کرج، جايي که «کرم حلزون و نيو تودي» به سفارش شرکت «سپيده ماهان» توليد مي‌شد، حرکت کردند و پس از سپري شدن زماني کوتاه، نتيجه بازرسي نشان داد که هيچ‌گونه سندي مبني بر وجود مواد اوليه «عصاره حلزون» و همچنين ماده «الانتويين» در انبار و يا خط توليد کارخانه وجود ندارد. اداره بهداشتي-آرايشي دانشگاه علوم پزشکي کرج (البرز) محل ديگري بود که بازرسي شد و البته آنجا هم مدارکي براي اثبات ساخت و آزمايشات کنترلي چنين فرمولي يافت نشد تا معلوم شود که ظاهرا کارشناسان معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي البرز چشمان خود را بر همه چيز بسته و نظارتي روي صدور پروانه و فرايند توليد نداشته‌اند تا به اين ترتيب راه براي تقلب و فروشي بيش‌از 100 ميليارد تومان در سال براي چند نوکيسه هموار شود. با آشکار شدن اين حقايق، کميته فني و قانوني آرايشي بهداشتي وزارت بهداشت که گزارش بازرسان را دريافت کرده بود، بلافاصله پروانه محصولات شرکت سپيده ماهان را باطل کرد و متعاقب آن، حق صدور پروانه ها را از دانشگاه علوم پزشکي البرز سلب نمود و در اقدام تکميلي، سازمان غذا و دارو هم طي نامه‌اي به تاريخ دوازدهم تير ماه (چهارشنبه گذشته) به رئيس سازمان صداوسيما، خواستار توقف تبليغ محصولات شرکت سپيده ماهان شد.

اين نوکيسه‌ها که بودند؟

گزارش هاي دريافتي حکايت از آن دارند که در پشت پرده ماجرا، آقاي «م.ي» و خانم «ر.پ» (اسامي نزد «تابناک» محفوظ است) دو نفري بودند که در اولين تجربه کاري خود، در نهم شهريورماه سال 82، يک شرکت «مسئوليت محدود» را به نام شرکت خدماتي و بازرگاني سپيده ماهان و با سرمايه اوليه دو ميليون تومان ثبت کردند. شرکتي که حتي توانايي خريد محلي براي خود نداشت و مجبور بود تا سال 90 چندين نوبت در محدوده خيابان آزادي تغيير آدرس دهد؛ چه برسد به اينکه داراي کارخانه و توليد صنعتي باشد. ماجراي برملا شده امروز زماني ابعاد حقيقي تر خود را نشان خواهد داد که بدانيم اين شرکت در سال 90 اقدام به ثبت اسامي تجارتي زير نموده است: نيوتودي، حلزون، تن تاک، آدلي، مدارا، ترنتو، اينام، پنيلو و پليل؛ اسامي متعدد و چه بسا خوش آب و رنگي که براي محصولاتي همچون: انواع کرم‌ها، صابون، شامپو و انواع محصولات بهداشتي و آرايشي، لاغري، کاهش وزن، کرم حلزون، روغن شتر مرغ(!)، محصولات آشپزخانه، بدنسازي و... تقاضاي ثبت داده شده‌اند. راز اين ثبت اسامي هم چيزي نيست جز اينکه قرار بوده تمامي اين محصولات به مرور (احتمالا طي مدتي کوتاه و به صورت پي‌در‌پي) روانه بازار شوند؛ به اين صورت که پس از پي بردن مردم به بي‌تاثير بودن يا بي ارزش بودن يکي از اين محصولات تقلبي، مدتي بعد محصولي مشابه اما اين بار با نام و شمايلي ديگر به بازار عرضه شده و کلاهبرداري ادامه بيابد.

شائبه ارتباط با جريانات خارج از کشور

توليدکنندگان کرم‌هايي با نام «حلزون» و «نيو تودي» سال‌هاي متمادي حمايت مالي شبکه‌هاي تلويزيوني وابسته به جريانات برانداز نظام را در خارج از کشور به عهده داشته‌اند و با فروش کالاي خود به صورت قاچاق در کشور، توانمندي سازمانهاي نظارتي را براي جلوگيري از ورود و فروش اين محصول به کشور به چالش کشيده بودند. اينجاست که وقتي يک شرکت مسئوليت محدود که سالها در پستويي در حال دست و پا زدن براي تامين دو ميليون تومان حقوق موسسين و مديران خود بوده، بدون هيچ سابقه‌اي در توليد و برندسازي تجارتي-آن هم در زمينه تخصصي حوزه سلامت،- ناگهان با چنين اعداد و ارقامي وارد فعاليت مي‌شود، اين شک را تقويت مي‌کند که جرياني در پشت اين حرکت قرار داشته و امثال مديران اين شرکت‌ها، تنها بازيگراني بيش نيستند.

چه کسي به اين محصولات مجوز داده است؟

صدور اين مجوزها در زمان رياست سابق سازمان غذا و دارو با همکاري معاونت سابق اين نهاد در حوزه غذا و بهداشتي- آرايشي صورت گرفته که با ورود دکتر عباس حاجي آخوندي به اين سازمان، به رغم مخالفت‌هاي برخي کارشناسان، موضوع پيگيري و اين تقلب آشکار گرديد. در اين نوع از تجارت که تجار يهودي در اروپا، آمريکا و آفريقاي جنوبي مبدع آن هستند، همانند شرکتهاي هرمي، محصولات در بازار اصلي عرضه نمي‌شوند که مبادا مردم با ديدن و لمس کردن آنها، قادر به محک زدن‌شان شده و حتي نارضايتي خريداران از طريق زنجيره فروشنده، توزيع‌کنندگان خرد و کلان و نهايتا شرکت، قابل پيگيري مستقيم باشد، بلکه تنها با نشان دادن کاتالوگ‌هاي فريبنده و فروش تلويزيوني و تلفني، کالا به محل اقامت مشتري ارسال مي‌شود.

ضرر ريالي صداوسيما چقدر بوده است؟

با آشکار شدن نقش عواملي که مجوزها را صادر کرده و نظارت را فراموش کرده بودند، نقش ضلع سوم ماجرا آشکار مي‌شود؛ جايي که رسانه ملي به عنوان بازوي قدرتمند تبليغ اين کالا، رخ‌نمايي کرده و نه تنها سهم بزرگي در رقم خوردن اين رويداد تلخ به خود اختصاص داده، بلکه از جهات ديگري، خود هم طعمه اين کلاهبرداري واقع شده است. ماجرا از اين قرار است که تعرفه پخش آگهي در صداوسيما براي محصولات ساخت ايران خيلي ارزانتر از محصولات وارداتي تعيين شده است و در کمال تعجب، در حالي که شرکت سپيده ماهان فقط پروانه ساخت کرم حلزون را در دست داشته و بقيه محصولاتش، وارداتي است، از تعرفه در نظر گرفته شده براي محصولات داخلي بهره برده است؛ موضوعي عجيب که با آرم «ساخت ايران» در بالاي تبليغات تلويزيوني محصولات اين شرکت، خودنمايي مي‌کرد اما کشفيات اخير بر صحت آن خط بطلان کشيد. اين در حالي است که سازمان غذا و دارو در نامه خود اعلام نموده که تجهيزات تبليغ شده اين شرکت نه مجوز توليد داخل دارند و نه مجوز واردات! گزاره‌اي به معناي نابود کردن توليد کننده داخلي در سال هايي که کمک به اقتصاد، محور اصلي شعار نظام بوده است. به عبارت بهتر، مي‌توان اين گونه ادعا کرد که طي اين مدت، شرکت سپيده ماهان به همراه شرکت مشاور تبليغاتي خود (نام محفوظ است) ميلياردها تومان از پول صداوسيما (بيت‌المال) را نيز در جيب خود گذاشته و با زدوبند با چند کارمند واحد بازرگاني اين سازمان، مدارک جعلي دال بر «توليد داخل» را در پرونده جا داده‌اند؛ البته اين ضرر جداي از خسارت معنوي وارد شده بر اعتبار رسانه ملي نزد افکار عمومي است که پرداختن به آن در اين مقال نمي‌گنجد.

شائبه تبليغ کالاي قاچاق از رسانه ملي؟

اگر بازرگاني صدا‌و‌سيما خوش شانس باشد، بايد کالاهاي غيرتوليد داخل اين شرکت به هر شکل ممکن که شده، برگ سبز گمرکي داشته باشند چراکه در غير اين صورت بايد گفت که از بدو تاسيس راديو و تلويزيون در کشور، براي نخستين بار خواهد بود که کالاي قاچاق از اين رسانه تبليغ شده و به فروش رسيده است. در صورت اثبات چنين تخلفي که مبناي آن «جعل سند پروانه توليد داخلي محصول» است، مديران شرکت سپيده ماهان و شرکت تبليغاتي مشاور آن (نام نزد تابناک محفوظ است) با مجازات هاي سنگيني مواجه خواهند بود.

بازپس‌گيري حقوق خريداران

دادستان بعنوان مدعي العموم با ورود به پرونده مي‌بايست در صدد بازپس‌گيري پول خريداران برآيد، چراکه گزارش بازرسان و راي کميته فني وزارت بهداشت تاييد مي‌کند که در ساخت و فروش کرم حلزون تقلب رخ داده و آنچه که ادعا مي شده با چيزي که فروش رفته مطابقت ندارد و در اين ميان ميلياردها تومان از اين تجارت(!) کسب مال شده است.


 سـلامـت  

واريز يارانه دارو به حساب خانوار منتفي شد

معاون داروي سازمان غذا و دارو ضمن اعلام خبر منتفي شدن واريز يارانه دارو به حساب خانوار عنوان کرد: وزارت بهداشت به اين جمع بندي رسيده است تا 1800 ميليارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده براي جبران مابه التفاوت نرخ ارز و 400 ميليون دلار يارانه دارو را به بيمه‌ها پرداخت کند. ه گزارش ايسنا، دکتر شمسعلي رضازاده در گردهمايي دست اندرکاران نظام دارويي کشور، ادامه داد: راهکارهاي اجرايي پرداخت اعتبار 2200 ميليارد توماني دارو در حال انجام است و بناست روز شنبه جلسه‌اي در اين خصوص با مسئولان امور بيمه‌اي کشور برگزار شود. وي با بيان اينکه درخواست سازمان تامين اجتماعي و بيمه سلامت ايرانيان براي پوشش اين اختلاف قيمت ايجاد شده بر اثر تغيير نرخ ارز ماهيانه 30 ميليارد تومان است، عنوان کرد: 50 ميليارد تومان هم هزينه ماهيانه داروهاي يارانه‌اي ماست. در مجموع بايد ماهيانه 110 ميليارد تومان از محل اين اعتبار کمکي از سوي دولت در اختيار بيمه‌ها قرار بگيرد. بنابراين جبران افزايش قيمت همه داروهاي بيماران خاص و صعب العلاج از طريق بيمه تامين خواهد شد.

کمبود 75 قلم دارو در کشور

مديرکل نظارت و ارزيابي دارو و مواد‌مخدر سازمان غذا و دارو با بيان اينکه در 15 فروردين ماه سال 92 با کمبود 300 قلمي دارو در کشور مواجه بوديم، عنوان کرد: اکنون با تمام تلاش‌هاي انجام شده اين ميزان به 75 قلم کاهش يافته است البته در تلاش هستيم همه اين کمبودها در آينده نزديک مرتفع شود. به گزارش ايسنا، دکتر مصطفي کريمي در گردهمايي دست اندرکاران نظام دارويي کشور با بيان اينکه در حال حاضر 4500 قلم دارو در بازار دارويي کشور موجود است که از راه واردات يا توليد داخل تامين مي‌شوند، گفت: از لحاظ عددي 96 درصد اين ميزان مربوط به توليد داخل است. وي با بيان اينکه در حال حاضر 90 شرکت توليدي، 70 شرکت وارداتي، 34 شرکت توزيع و پخش مشغول ارائه خدمت در حوزه دارو هستند، عنوان کرد: همچنين 55 شرکت ماده اوليه‌ساز دارويي، 230 قلم ماده اوليه را توليد مي‌کنند که اين ميزان باعث شده است 350 ميليون دلار صرفه جويي ارزي براي کشور فراهم شود. کريمي با اشاره به تاثير تحريم و مشکل کردن تامين دارو عنوان کرد: عليرغم اينکه عنوان مي‌کنند دارو در فهرست تحريم نيست اما ابزار و ادوات کاري حوزه دارو دچار تحريم شده است.

به پزشک خانواده فرصت دهيد

معاون بهداشتي وزير بهداشت برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع را به کودک تازه متولد شده‌اي تشبيه کرد که بايد به وي فرصت داد تا به فکر بزرگش دست يابد. دکتر فاطمه رخشاني در گفت‌وگو با ايسنا، تاکيد کرد: بايد مقداري به برنامه پزشک خانواده فرصت داد. پزشک خانواده مانند کودک يک روزه‌اي است که از آن توقع دارند مانند کودک يک ساله فکر کند. بايد مراحل رشد و تکامل براي پزشک خانواده در نظر گرفته شود و اجازه داد تا مراحلش را طي کرده و به زمان ميوه دادن برسد. وي درباره چگونگي اجراي برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در تهران نيز گفت: به اين منظور ابتدا بايد پزشکان اعلام آمادگي کنند. پس از اعلام آغاز اجراي پزشک خانواده در تهران و طي دو روز حدود 2370 پزشک در تهران براي قرار گرفتن در قالب اين برنامه اعلام آمادگي کردند. رخشاني با بيان اين که براي حدود 10 ميليون نفر جمعيت در تهران به حدود 4 هزار پزشک نياز است، افزود: به اين منظور ابتدا بايد اسامي پزشکاني که در سامانه مربوطه ثبت نام مي‌کنند، از سوي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي بررسي شود. در نهايت اسامي پزشکان تاييد شده از طريق اينترنت و مراکز بهداشتي درماني اعلام مي‌شود. پس از آن نيز مردم با مراجعه به سامانه www.1590.ir شهرستان و شهر خود را انتخاب کرده و با رويت اسامي پزشکان ثبت نام کرده و آدرس آنها مي‌توانند متناسب با منطقه محل سکونت خود، پزشک مورد نظرشان را انتخاب کنند. همچنين با مراجعه مردم به مراکز بهداشتي – درماني، اسامي پزشکان در محدوده منطقه مربوطه را دريافت کنند.

رايزني براي لغو دستور انجام سونوگرافي توسط پزشکان عمومي

وزارت بهداشت حدود دو هفته گذشته بخشنامه‌اي را مبني بر مجاز بودن انجام سونوگرافي و گزارش راديولوژي توسط پزشکان عمومي و غيرمتخصص راديولوژي صادر کرد که موجب اعتراض گسترده جامعه راديولوژي شد. بي‌انگيزگي و به مخاطره افتادن امنيت شغلي راديولوژيست‌ها و بازي با جان مردم از جمله دلايل مخالفت جامعه راديولوژي با اين تصميم وزارت بهداشت است و عضو هيئت مديره انجمن راديولوژي در گفت‌وگويي اعلام کرده است که «اين تصميم غيرکارشناسي است و مي تواند از نظر تخصصي براي بيماران زيانبخش باشد و رشته راديولوژي را دچار بحران کند.» در همين راستا دکتر جلال جلال‌ شکوهي- رييس انجمن راديولوژي نيز در گفت‌وگو با ايسنا، ضمن ابراز مخالفت با اين تصميم اعلام مي‌کند که اين بخشنامه هنوز به هيچ مرکزي ابلاغ نشده است و تنها در يکي از استان‌ها به اجرا درآمد که جلوي آن را گرفتند و مسئول درمان آن منطقه هم عوض شد. وي با بيان اينکه در حال حاضر مشغول رايزني با وزارت بهداشت براي لغو اين دستور هستيم، اظهار مي کند: سونوگرافي يک ديسيپلين راديولوژيک است و به اين سادگي هم نيست که فردي با يک ماه يا دو ماه دوره ديدن متخصص شود و در اين کار تبحر پيدا کند. رييس انجمن راديولوژي اضافه مي‌کند: اگر در خارج از کشور سونوگرافرهايي هستند که غيرپزشک‌اند، حداقل دو سال براي انجام آن دوره ديده‌اند، با اين حال تفسير عکس را هم راديولوژيست‌ها انجام مي دهند و تفسير برعهده سونوگرافرهاي غيرراديولوژيست نيست.


 توسعه گفتمان اعتدال؛ آيا رسانه ملي مي‌تواند؟ 
نويسنده : رضا سيف‌پور

 رسانه ملي در سي و دومين همايش افق رسانه خود كه با حضور مديران ارشد سازماني و استاني صدا‌وسيما برگزار شده بود ميزبان رئيس‌جمهور منتخب ملت ايران بود. عمده‌ترين درخواست روحاني از مديران رسانه ملي كمك به نهادينه شدن « گفتمان اعتدال» در جامعه پرشور ايران بود اما آيا رسانه ملي مي‌تواند در اين مهم همراه و همگام رئيس‌جمهور منتخب و اعتدالگرا شود؟ اين سوالي است كه در چهار سال پيش رو بايد پاسخ درست آن را جست اما نگاهي به وضعيت حاكم در رسانه ملي نشان مي‌دهد كه نمي‌توان چندان خوش‌بينانه به آينده نگريست. از اين رو بسيار بعيد به نظر مي‌رسد كه صدا‌وسيما در كوتاه مدت بتواند تغييري جدي در «گفتمان تك‌صدايي» خود كه سال‌هاست به آن خو گرفته است ايجاد كند .

البته ناگفته نماند مطابق معمول كمي‌كمتر از يك سال به پايان دوره رياست ضرغامي‌بررسانه ملي باقي‌مانده و با توجه به انتقادات فراواني كه بر عملكرد او بخصوص در يك سال اخير از سوي اكثر كارشناسان و نيز جناح‌هاي سياسي موثر در جامعه و حتي مخاطبين عادي صورت گرفته بعيد به نظر مي‌رسد اين امكان براي وي وجود داشته باشد كه براي سومين دوره بر مسند رياست اين سازمان مهم تكيه بزند. از اين رو انتظار مي‌رود همراه با تغيير اساسي در رويكرد دولت در كابينه يازدهم هواي تازه‌اي هم در روح رسانه ملي دميده شود اما در هر صورت چه ضرغامي‌در اين مسووليت بماند يا فرد ديگري عهده‌دار اين مهم باشد به نظر مي‌رسد لازم است در افق پيش‌رو اين رويه‌ها را در پيش گيرد. رويه‌هايي كه در واقع اصلاحي بر رويه موجود رسانه ملي كه همواره همراه با انتقادات گسترده كارشناسان ودلسوزان نيز بوده محسوب مي‌شود:

1- تغيير گفتمان تك صدايي حاكم بر رسانه و فراهم آوردن امكان حضور ديدگاه‌هاي متنوع موجود در كشور چه به لحاظ سياسي و چه به لحاظ فرهنگي در رسانه ملي .

2- توجه به شايسته سالاري در چينش تيم مديريتي و اجرايي سازمان صدا وسيما و پرهيز جدي از تبديل اين سازمان بسيار مهم به حيات خلوت جناح‌هاي خاص سياسي

3- اجازه حضور كارشناسان و نخبگان سياسي با ديدگاه‌هاي مختلف در بخش‌هاي مختلف برنامه‌ها و فراهم آوردن شرايط مطلوب براي تضارب آرا و بيان انديشه‌هاي گوناگون

4- انعكاس واقعي فضاي سياسي اجتماعي حاكم برجامعه و نزديك شدن بيشتر به مخاطب كه بي‌شك توام با افزايش اعتماد مخاطبين به رسانه نيز خواهد شد

5- توجه به اعتدال و واقع‌گرايي در انعكاس اخبار و نيز بيان ديدگاه‌هاي سياسي مرتبط با سياست خارجي ايران

6- پرهيز از سانسور‌هاي افراطي و ابطال خطوط قرمز نامتعارف وتلاش براي بيان دقيق و سريع اخبار و اطلاعات

7- توجه بيش از پيش به اقليت‌ها و بخصوص استفاده درست از قابليت‌هاي به هدر رفته شبكه‌هاي استاني

8- اصلاح بدنه حجيم اجرايي رسانه ملي در جهت ارتقاي سطح توليدات رسانه‌اي

9- توجه بيشتر و دقيقتر به ديپلماسي رسانه‌اي به عنوان اولويت اصلي سياست خارجي ايران‌. البته به شكلي واقع بينانه و با توجه به جايگاه بي‌بديل اين رسانه ملي در فرآيند ديپلماسي رسانه‌اي

10- پرهيز از سياست‌زدگي‌هاي افراطي و توجه بيش از پيش به برنامه‌سازي به عنوان اولويت اصلي صدا وسيما

آنچه گفتيم برآيند درخواست‌هاي جمع كثيري از كارشناسان و دلسوزان است كه سالها در قالب مقاله و تحقيق بيان شده يا به رشته تحرير درآمده و از اينرو مطلب تازه‌اي نيست. با اين وجود با توجه به حضور فعال و موثر رسانه‌هاي رقيب از جمله شبكه‌هاي ماهواره‌اي‌، سايت‌ها وشبكه‌هاي اجتماعي انتظار مي‌رود حال كه رئيس‌جمهور منتخب مردم خود پيشرو اعتدال و برخاسته از راي و نظر اكثريت مردم است كه همانا به دنبال تغيير در گفتمان‌هاي متكي بر تندروي وافراطي‌گري بودند‌، اين بار اين درخواست‌ها و مطالبات از رسانه ملي بطور جدي و عملي مورد توجه قرارگيرد .

*كارشناس رسانه


 قانون‌هاي حفاظت از جنگل يکي پس از ديگري شکست خورده‌ان 

 يک کارشناس محيط زيست در خصوص اجراي طرح‌هايي از جمله خروج دام از جنگل و صيانت از جنگل‌ها اظهار کرد: قانوني ارزشمند است که قابل اجرا باشد و به همين دليل است که قانون‌هاي حفاظت از جنگل‌ها يکي پس از ديگري شکست خورده‌اند.

دکتر اسماعيل کهرم در گفت و گو با ايسنا، گفت: مثلا اگر همين الان طرح تنفس يا آيش 10 ساله حيات وحش يا جنگلها را آغاز کنيم قيمت تفنگ دو برابر مي‌شود چون شکار زير‌زميني به شکل مخفيانه و با جديت بيشتري صورت مي‌گيرد زيرا آدم‌هايي که به اين کار اقدام مي‌کنند افزايش مي‌يابند.

وي ادامه داد: علاوه بر آن با اين تعداد محيط‌باني که داريم نمي‌توانيم تمامي اين قوانين و طرح‌ها را به اجرا دربياوريم.

کهرم با بيان اينکه بازگشت دام‌ها جنگل‌ها را نابود مي‌کند افزود: از آنجا که دام‌ها جوانه‌ها را مي‌خورند به مرور آن را نابود مي‌کنند.

وي گفت: مسئله دام در جنگل به زمان قاجاريه باز مي‌گردد که دام نشينان نسل در نسق داشته و زندگي خود را از طريق جنگل‌ها تامين مي‌کردند اما پس از اجراي اين طرح اين افراد که در گذشته زمين‌هايي در سطح محدود داشتند ده‌ها هکتار زمين درخواست کردند که پاسخ به چنين درخواستي ممکن نبود.

کهرم ادامه داد: شايد بتوانيم به اين افراد زمين‌هايي به اندازه 120 متر در شهر بدهيم که نه درآمدي براي آن‌ها دارد و نه دردي از آنها دوا خواهد کرد.

اين استاد دانشگاه با بيان اينکه نابودي جنگل‌ها محيط زيست را از بين مي‌برد افزود: در زير جنگل‌ها آب انباري عظيم وجود دارد که با نابودي جنگل‌ها علاوه بر نابودي اين منبع با ارزش و عظيم، خاک و حيات‌وحش کشور نيز نابود خواهد شد.


 اخبار کوتاه 

 تيم دانش‌آموزي ايران

قهرمان مسابقات جهاني رياضي شد

تيم 16 نفره دانش‌آموزان از خانه رياضي تهران به مقام قهرماني(مقام کمپيوني يا بالاتر از طلا) در مسابقات جهاني گروهي رياضي که در کشور بلغارستان برگزار شد، دست يافت. مرتضي نوري، مدير خانه رياضي تهران در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: مسابقات جهاني گروهي رياضي (IMC) با حضور 40 کشور به ميزباني بلغارستان برگزار شد که تيم خانه رياضي تهران به مقام قهرماني اين مسابقات دست يافت. وي با بيان اينکه تيم دانش‌آموزي ايران به مقام کمپيوني(بالاتر از طلا) دست يافته است، افزود: 4 تيم از ايران در اين مسابقات شرکت کرد که تيم خانه رياضي تهران به يک مدال طلاي گروهي و 3 مدال نقره گروهي دست يافت. مدير خانه رياضي تهران اضافه کرد: دانش‌آموزان 3 نشان نقره فردي و 6 نشان برنز فردي را نيز در مسابقات جهاني گروهي رياضي به دست آوردند و امروز به کشور بازخواهند گشت.

پليس براي استفاده از دست‌بند الکترونيک تصميمي نگرفته است

رئيس سازمان زندان‌ها گفت: نيروي انتظامي هنوز مذاکره‌اي با ما براي استفاده از دستبندها و پابندهاي الکترونيک نداشته است. غلامحسين اسماعيلي در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت:‌ اعزام متهمان هم از سوي سازمان زندان‌‌ها و هم از سوي پليس صورت مي‌گيرد. وي افزود: بخشي از اعزام‌ها که مربوط به ما مي‌شود در سامانه سازمان زندان‌ها ثبت خواهد شد، چرا که ديتاسنتر سازمان زندانها جداگانه است. رئيس سازمان زندانها تصريح کرد: نيروي انتظامي هنوز صحبتي با ما در خصوص استفاده از دستبندها و پابندهاي الکترونيک نداشته و در صورتي که بخواهد از اين امکانات استفاده کند بايد به صورت جداگانه آنها را تهيه کند. چندي‌پيش سردار مهري، رئيس پليس پيشگيري نيروي انتظامي در مصاحبه با برخي رسانه‌ها خبر از استفاده نيروي انتظامي از دستبندها و پابندهاي الکترونيک براي انتقال متهمان از دادسرا به پليس آگاهي و بر عکس خبر داده بود.

برپايي جشن ثبت جهاني کاخ گلستان با حضور احمدي نژاد

طبق رسم سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري قرار است براي ثبت جهاني «کاخ گلستان» هم جشن برپا شود. به گزارش فارس، مجموعه کاخ گلستان اوايل ماه جاري در سي‌ و هفتمين اجلاس سالانه کميته ميراث جهاني يونسکو در فهرست ميراث جهاني ثبت شد. کاخ گلستان نخستين مجموعه ثبت شده جهاني در تهران محسوب مي‌شود که سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري طبق رسم هميشگي خود براي برپايي جشن به مناسبت هر پرونده ثبت شده در يونسکو، قرار است روز يکشنبه جشني را براي ثبت جهاني کاخ گلستان برپا کند. طبق اطلاع رساني کاخ گلستان، اين جشن قرار است روز يکشنبه 16 تيرماه 1392 در کاخ گلستان با حضور رئيس‌جمهور، معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و جمعي از مسئولان برگزار شود. ايران در حال حاضر طبق آمار يونسکو، 16 اثر ثبت شده جهاني دارد که شامل چغازنبيل، تخت جمشيد، پاسارگاد، تخت سليمان، بم و فضاي فرهنگي آن، گنبد سلطانيه، سنگ نبشته بيستون، سازه‌هاي آبي شوشتر، کليساهاي ارامنه ، بازار تاريخي تبريز، بقعه شيخ صفي‌الدين اردبيلي، ميدان نقش جهان، مسجد جامع اصفهان، برج گنبد قابوس، مجموعه باغ‌هاي ايراني و کاخ گلستان است.

چهار ماه است ناجيان دريا

حقوق نگرفته‌اند

رئيس شوراي‌عالي استان مازندران گفت: 51 نفر از هموطنان در سال جاري در دريا غرق شده‌اند اين در حالي است که ناجيان دريا از ابتداي امسال حقوقي دريافت نکرده است. به گزارش ايلنا، فرامرز نقيبي(رئيس شوراي عالي استان مازندران) در جلسه امروز(13 تيرماه) هجدهمين اجلاس ادواري روساي شوراهاي اسلامي استان‌هاي سراسر کشور با اشاره به غرق شدن 51 نفر از هموطنان در سال جاري اظهار کرد: هنوز تابستان نشده 52 نفر از هموطنان ما در دريا غرق شده‌اند. وي ادامه داد: بايد تدابير لازم براي اين امر انجام شود چراکه در غير اين صورت شاهد تکرار اين حوادث خواهيم بود. رئيس شوراي‌عالي استان مازندران با اشاره به اينکه حقوق ناجيان دريا از ابتداي امسال پرداخت نشده است، تصريح کرد: اين موضوع اهميت بسياري دارد و بايد دولت به آن بپردازد.