نسخه شماره 3210 - 1392/03/13 -

طول زندگي مشترک کمتر از 5 سال است
چرا آمار طلاق زودرس درحال افزايش است؟

سردار کمالي خبرداد:
ابلاغ مصوبه جديد کسرخدمت‌هاي سربازي

پرسشي از مسوولان به بهانه حادثه رفسنجان
براي ريشه‌يابي افزايش مصرف مشروبات الکلي چه کرده‌ايد؟


اخبار


 طول زندگي مشترک کمتر از 5 سال است
 چرا آمار طلاق زودرس درحال افزايش است؟ 

 طول زندگي مشترک در ايران کوتاه شده و به کمتر از 5 سال رسيده است و فقر مهارت‌هاي جنسي يكي از دلايل اين کاهشِ نگران کننده است.

به گزارش پايگاه خبري فريادگر رئيس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مي‌گويد كه در سال گذشته 151 هزار و763 مورد واقعه طلاق در کشور ثبت شده است و از هر پنج ازدواج يک مورد به طلاق منتهي مي‌شود. براساس آماري که وي مي‌دهد ايران در سال 1391 حدود هفت درصد افزايش طلاق را تجربه کرده است.

طول زندگي مشترک، كمتر از 5 سال

يکي از نکات قابل توجه که معمولا در سايه افزايش آمار طلاق کمتر به آن توجه مي‌شود، کاهش طول زندگي مشترک در ايران است. آمار رسمي‌از افزايش طلاق زوج‌هاي جوان بين 20 تا 29 ساله‌اي مي‌گويد كه در پنج سال اول زندگي مشترک آنها اتفاق افتاده است. سازمان ثبت احوال اين آمار را تاييد کرده و مي‌گويد درصد طلاق در پنج سال اول زندگي براي مردان 20 تا 24 ساله 45 درصد، 25 تا 29 ساله 51.8 درصد، 30 تا 34 ساله 57 درصد و براي زنان 15 تا 19 ساله7/40 درصد، 20 تا 24 ساله 2/53 درصد و 25 تا 29 ساله 6/61 درصد است. مدتي پيش‌تر محمدعلي اسفناني سخنگوي کميسيون قضايي و حقوقي مجلس گفت كه «در سال‌هاي اخير عمر متوسط زندگي مشترک برخي از زوجين به کمتر از 6 ماه رسيده و آمار کنوني طلاق زلزله‌اي واقعي در زندگي زوجين است.»

حرف زدن از مشكلات جنسي تابوست

آمار و علائم طلاق نشان مي‌دهد كه جامعه ايران با يك آسيب جدي احتماعي روبرو است. کارشناسان مسائل اجتماعي هم كمابيش به اين موضوع مي‌پردازند و دلايلي براي آن ذكر مي‌كنند. عدم شناخت کافي و عجله در تصميم‌گيري از نكاتي است كه كارشناسان بر روي آن تاكيد دارد. كارشناسان مي‌گويند كه بيکاري، توقعات بالاي زوجين از يکديگر، مصرف‌زدگي، ازدواج در سنين پايين، ارتباطات خياباني و اعتياد يکي از زوجين هم منجر به طلاق زودرس مي‌شود. به گفته يک وکيل‌ ناتواني جنسي، اعتياد، بيکاري، درآمد پايين و نپرداختن نفقه از سوي شوهر علت اصلي درخواست‌هاي طلاق در دادگاه‌ها است که متاسفانه پس از دو تا چهار سال زندگي مشترک ميان زوجين و بيشتر توسط زوجه اقدام مي‌شود.

نتايج بررسي که حدود دو سال قبل بر روي هزار پرونده طلاق در دادگاه‌هاي جنوب شرق و شمال غرب تهران صورت گرفته است نشان مي‌دهد كه فقر مهارت‌هاي ارتباطي علت 40 تا 45 درصد طلاق‌هاست. علت ديگر عدم تناسب خصوصيات شخصيتي دختر و پسر است. به طور مثال مرد برون‌گرا نمي‌تواند با زن درون‌گرا زندگي خوبي داشته باشد. سومين علت اختلافات باليني افسردگي، اضطراب و وسواس‌هاست. همچنين علت ديگر مشكلات اقتصادي است. از سوي ديگر رفتارهاي پرخطر مانند اعتياد و دخالت‌هاي والدين از ديگر عوامل طلاق است. مشکلات جنسي زوج‌ها هم نقش مهمي در طلاق دارد. ضعف مهارت ارتباط جنسي قرباني زيادي مي‌گيرد، اما به دلايل مختلف از جمله تابو بودنِ اظهارنظر عمومي‌درباره مسائل جنسي، كمتر به آن پرداخته مي‌شود. كارشناسان خانواده و سلامت جنسي مي‌گويند كه علت 30 تا 40 درصد طلاق‌ها در ايران مشکلات جنسي است. در بررسي علل و عوامل طلاق در ايران، مشكلات جنسي مسکوت مانده است، در حالي كه حقيقت آن است که بيشتر طلاق‌ها ناشي از ناآگاهي‌هاي جنسي است. طبق برخي اظهارنظرها 25 تا 40 درصد مردان و زنان ايراني از اختلالات توانايي جنسي رنج مي‌برند. اختلال توانايي جنسي به عنوان يکي از بيماري‌هاي شايع جوامع بشري است و در جامعه ايران معمولا به علت شرم و حيا از ديد بيماران پنهان و امکان معالجه و درمان آن فراهم نمي‌شود. خيلي وقت است كه زنگ خطر رشد صعودي آمار طلاق توسط مسئولان و كارشناسان به صدا درآمده است. طول زندگي مشترك بيشتر زوج‌هايي كه طلاق مي‌گيرند به كمتر از پنج سال رسيده است و اين درد ديگري از معضل پديده طلاق در جامعه ماست.


 سردار کمالي خبرداد:
 ابلاغ مصوبه جديد کسرخدمت‌هاي سربازي 

 مصوبه جديد تمديد مهلت بهره‌مندي از کسرخدمت‌هاي مربوط به ايثارگري براي متولدان سال 72 و قبل از آن به يگان‌هاي نظامي و سازمان وظيفه عمومي ناجا ابلاغ شد. سردار موسي کمالي، جانشين اداره منابع انساني ستاد کل نيروهاي مسلح در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: بر اساس مصوبه ستاد کل نيروهاي مسلح، متولدان سال 72 و قبل از آن که وارد غيبت نشده و والدينشان نيز داراي سابقه جانبازي، رزمندگي و ايثارگري هستند، مي‌توانند از کسر خدمت‌ها استفاده کنند. وي در پاسخ به ابهامات و بعضا ناهماهنگي‌هايي که پيرامون اجراي اين مصوبه ايجاد شده بود نيز گفت: اين مصوبه براي اجرا به تمامي يگان‌هاي نظامي و سازمان وظيفه عمومي ناجا ابلاغ شده است. جانشين اداره منابع انساني ستادکل نيروهاي مسلح درباره افرادي که امکان بهره‌مندي از اين کسر خدمت‌ها را دارند، گفت: شرط کلي بهره‌مندي از اين کسر خدمت‌ها اين است که افراد متولد سال 72 و قبل از آن بوده و همچنين وارد غيبت نشده باشند.

کمالي با بيان اينکه اين افراد خود در سه دسته تقسيم‌بندي مي‌شوند، به ايسنا گفت: گروه اول افرادي هستند که هم‌اکنون مشغول خدمت انجام سربازي هستند که اين افراد بايد به يگان خدمتي والدينشان يا ديگر نهادها و سازمان‌هاي مربوطه مراجعه و پس از اخذ مدارک مربوط به سوابق ايثارگري آنان، اين مدارک را به يگان خدمتي خود داده و از کسر خدمت‌ها بهره‌مند شوند. وي، گروه دوم را آن دسته از افرادي برشمرد که دفترچه اعزام خود را دريافت کرده و بايد براي انجام خدمت سربازي اعزام شوند که اين افراد بايد با مراجعه به يگان محل خدمتي والدين يا ديگر سازمان‌ها و نهادهاي مربوطه، مدارک مربوط به سوابق ايثارگري را گرفته و هنگام اعزام به خدمت، به يگان محل خدمتشان تحويل دهند. جانشين اداره منابع انساني ستاد کل نيروهاي مسلح با اشاره به دسته سوم واجدان شرايط بهره‌مندي از کسر خدمت‌هاي مربوط به ايثارگري نيز بهايسنا گفت: اين دسته از افراد نيازي نيست فعلا دست به اقدامي بزنند و بايد صبر کنند تا هر زماني که موقع اعزامشان فرا رسيد، به يگان محل خدمت والدين يا ديگر نهادها و سازمان‌هاي مربوطه مراجعه و پس از اخذ مدارک، به هنگام دريافت دفترچه اعزام خدمت، آن را به دفاتر پليس +10 تحويل دهند. کمالي از اين دسته از افراد خواست از هم‌اکنون به دفاتر پليس +10 مراجعه نکنند و در زمان مقرر که قصد اعزام به سربازي را داشتند، اين مدارک را به دفاتر پليس‌+10 تحويل دهند. به گفته وي، همچنين آن دسته از افرادي که مدارک مربوط به سوابق رزمندگي، جانبازي و آزادگي والدينشان را اخذ کرده‌اند، مي‌توانند در زمان لازم و با توجه به وضعيتي که در آن قرار دارند، از آن استفاده کنند. جانشين اداره منابع انساني ستاد کل نيروهاي مسلح درباره برخي از مسائل مطرح شده از سوي مخاطبان ايسنا پيرامون عدم پاسخگويي برخي دفاتر پليس +10 و... نيز گفت: ممکن است با توجه به اينکه اين مصوبه به تازگي ابلاغ شده برخي از دفاتر پليس + 10 در جريان آن نباشند. کمالي افزود: با اجراي اين مصوبه، ديگر شرط ثبت کسرخدمت تا پايان سال 90 براي متولدان سال‌هاي 72 و قبل از آن لحاظ نخواهد شد و شرط مهم اين است که آنان وارد غيبت نشده‌ باشند.


 پرسشي از مسوولان به بهانه حادثه رفسنجان
 براي ريشه‌يابي افزايش مصرف مشروبات الکلي چه کرده‌ايد؟ 

 آمار مسموميت حدود 359 نفر بر اثر مصرف الکل در شهر رفسنجان، علاوه بر آن که هشداري جدي در مورد افزايش بي‌رويه مصرف مشروبات الکلي در کشور است، نشانه‌اي از بي‌تفاوتي مسوولان نسبت به اين موضوع مهم است.

به گزارش پايگاه خبري فريادگر، روز جمعه در اورژانس شهر رفسنجان، وضعيت فوق‌العاده‌اي حاکم بود چراکه مصرف الکل حدود 359 نفر را مسموم کرده بود. آمار مسموم‌شدگان ناشي از مصرف الکل متانول در شهر رفسنجان به 348 تن رسيده بود که از اين ميان 67 تن در بيمارستان علي‌ابن‌ابيطالب‌(ع) رفسنجان بستري شدند. 75 تن از مسموم‌شدگان در بيمارستان رفسنجان و 109 تن ديگر در شهرهاي ديگر دياليز شدند و اين افراد پس از دياليز و خروج سم از بدنشان از بيمارستان ترخيص شدند. شمار کشته‌شدگان مسموميت با الکل متانول به شش تن رسيده که از اين تعداد پنج تن در بيمارستان‌ علي‌ابن ابيطالب‌(ع) رفسنجان و يک تن نيز در بيمارستان زرند جان خود را از دست دادند و حال سه نفر نيز بسيار وخيم گزارش شده است. اين نخستين بار نيست که خبرهايي در مورد مسموميت بر اثر مصرف مشروبات الکلي تقلبي در کشور منتشر مي‌شود اما نکته مهم، افزايش اين گونه خبرهاست که حکايت از رشد بي‌رويه مصرف مشروبات الکلي در کشور دارد. هر چند در اين زمينه اطلاعات دقيقي وجود ندارد اما وقتي در يک شب در يک شهر نه چندان بزرگ، 350 نفر بر اثر استفاده از الکل مسموم مي‌شوند، قطعا تعداد بسيار زيادي نيز از مشروبات الکلي غير‌تقلبي استفاده مي‌کنند و دچار مسموميت هم نمي‌شوند و اين آماري نيست که بتوان با بي‌تفاوتي از کنار آن عبور کرد. ايران از معدود کشورهايي است که به دليل حاکميت قوانين اسلامي، در آن مصرف مشروبات الکلي ممنوع است. مجازات نوشيدن مشروبات الکي در ايران، هشتاد ضربه شلاق است اما در ماده 179 قانون مجازات اسلامي‌ايران آمده ‌است که «هرگاه کسي چند بار شرب مسکر بنمايد و بعد از هربار حد بر او جاري شود در مرتبه سوم کشته مي‌شود»؛ اين قانون البته در ايران به‌جز چند مورد، کمتر به اجرا درآمده‌است. با اين وجود و علي‌رغم حرام بودن خوردن شراب، آمار استفاده از مشروبات الکلي در کشور در حال افزايش است؛ به طوري که در يک نمونه شاهد مسموميت 350 نفر در يک شب در يک شهر کوچک بر اثر استفاده از الکل هستيم. افزاي ميزان کشفيات مشروبات الکلي هم نشانه ديگري در تاييد افزايش گرايش به اين سمت است. به نظر مي‌رسد رشد مصرف مشروبات الکلي در جامعه و برخي موارد مشابه که در اسلام نهي شده، زنگ خطر معضلات اجتماعي را بيش‌از‌پيش به صدا درآورده است اما به نظر مي‌رسد مسئولان امر به غير از تلاش براي مقابله با مصرف مشروبات الکلي، چندان توجهي به ريشه‌هاي اين موضوع ندارند و قوانين موجود نيز نتوانسته بازدارندگي لازم را داشته باشد. اما مهم اين است که علت گرايش جوانان به استفاده از مشروبات الکلي را به طور دقيق ريشه‌يابي و براي يافتن راه‌حلي براي آن چاره‌انديشي کرد.


 اخبار 

 همايش بانوان فعال در عرصه قرآن

چهارهمين همايش بانوان فعال در عرصه قرآن كريم، در سي‌امين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن كريم روز يكشنبه 12 خرداد در تهران برگزار شد. در اين مراسم حجت‌الاسلام والمسلمين محسن قرائتي گفت‌: قرآن ذكر است. محجوريت قرآن از مظلوميت امام‌حسين‌(ع) بالاتر است، محجوريت قرآن غافلانه نيست. اصل قرآن پنچ چيز است: فأقروا، حق تلاوت، ترتيل، عمل، آموزش. وي افزود : قرآن و اهل‌بيت‌(ع) هيچ‌گاه از هم جدا نمي‌شود. علامه طباطبايي مي‌گويد: عزت ماه مبارك رمضان به قرآن است نه روزه و يادآور مي‌شود همزمان با برگزاري چهارهمين همايش تجليل از بانوان قرآن از 15 بانوي فعال قرآني تجليل به عمل آمد.

ساماندهي كارگران ساختماني اولويت شوراها در دور چهارم

مدير عامل اتحاديه تعاوني مسکن کارگران ايران و كانديداي دور چهارم شوراي شهر تهران، گفت: براي ساماندهي کارگران ساختماني بايد دفاتر خدمات ساختماني در مناطق تهران تشکيل شود و اين امر بايد اولويت دور چهارم شوراها باشد.

محسن سرخو در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا، درباره اقدامات شوراي شهر تهران در زمينه ساماندهي کارگران صنوف ساختماني، اظهار كرد:‌ ساماندهي کارگران ساختماني از سال‌ها قبل در دستور کار مجريان قانون نظام مهندسي ساختمان و همچنين شهرداري تهران بوده است، ولي هيچگاه به طور جدي پيگيري نشده تا به سرانجام برسد.

وي با بيان اينكه به منظور ساماندهي کارگران ساختماني بايد دفاتر خدمات ساختماني در مناطق تهران تشکيل شود، افزود: همچنين بايد سازندگان و پيمانکاران مکلف شوند كه تنها از طريق اين دفاتر نيروي کار مورد نياز خود را تامين كنند. مديرعامل و رئيس هيئت مديره اتحاديه تعاوني مسکن کارگران ايران با تاكيد بر اينكه سامان دادن به فعاليت کارگران و صنوف ساختماني يکي از اقدمات مهمي است که شوراي شهر چهارم بايد آن را در اولويت كاري خود قرار دهد،اعلام كرد:‌ اگر كارفرما، پيمانکار يا مالکان واحدهاي مسکوني براي احداث يا تعميرات تمامي فعاليت‌هاي ساختماني با مراجعه به دفاتر خدمات ساختماني منطقه، کارگر مورد نياز خود را بکار گيرند با اين كار آن فرد نسبت به تجربيات و مهارت کارگران نيز اطمينان حاصل مي‌كند.

به گفته كانديداي دور چهارم شوراي شهر تهران، با اين اقدام مشکل امنيت شغلي، بيمه و ساير مزاياي اين کارگران نيز حل و فصل مي‌شود. سرخو با اشاره به اينكه يكي از شيوه‌هاي تاسيس دفاتر خدمات ساختماني در قالب تعاوني است، ادامه داد:‌ با اين اقدام همه کارگران واجد شرايط هر منطقه‌اي در اين دفاتر عضو خواهند بود.همچنين اين شيوه، نظارت‌هاي مطرح در قانون نظام مهندسي را نيز تسهيل مي‌كند. شهرداري‌ها هم با ارائه مجوز به اين دفاتر نظارت مناسب‌تري بر روند ساخت‌و‌سازهاي شهري خواهند داشت.