نسخه شماره 3205 - 1392/03/07 -

تظاهرات و اعتراض در پاريس عليه اليزه
پايان آرزوهاي شيرين اولاند


خشونت خياباني در سوئيس


بازگشت آرامش به استکهلم


توافقات صلح با فارک


جدال براي تصميم دادگاه قانون اساسي مصر


انتخاب وزير کشور جديد ليبي


اعتراض به غول مواد غذايي


رزمايش پکن در آب‌هاي ژاپن


وزش دوباره نسيم بهار عربي


آخرين آمار فقر مطلق


رژيم قندي سوسک‌ها


پولتيک


اخبارکوتاه


 تظاهرات و اعتراض در پاريس عليه اليزه
 پايان آرزوهاي شيرين اولاند 

 گروه بين‌الملل – علي ودايع: اولاند اگرچه در جنگ با تروريسم القاعده آفريقا توانست پرچم 3رنگ فرانسه را بالاببرد اما در داخل پرچم اين کشور به حالت نيمه افراشته در آمده است!

چند هفته پيش، درست يک سال پس از پيروزي فرانسوا اولاند، رئيس جمهوري فرانسه،
ده ها هزار تن در اعتراض به سياست هاي دولت او در
خيابان هاي پاريس راهپيمايي کردند.در آن روز، سي هزار تن که در اين تظاهرات خياباني حضور داشتند،
مي گفتند که دولت سوسياليست از اعتماد راي دهندگان سوء استفاده کرده و رئيس جمهوري فرانسه را به حمايت از اتحاديه اروپا متهم کردند. از سوي ديگر در روزهاي سالگرد پيروزي اولاند، به‌دنبال از پرده بيرون افتادن فساد مالي وزير خزانه‌داري پيشين دولت فرانسه، اکنون تنها 27 درصد فرانسوي‌ها همچنان از فرانسوا اولاند پشتيباني ‌کردند. او روز 24 مه سال گذشته با پشتيباني اکثريت فرانسويان بر سارکوزي رئيس‌جمهور محافظه‌کار پيشين پيروز شد و تا پيش از رسوائي مالي اخير همچنان محبوب فرانسويان بود.

دليل کاهش محبوبيت ناگهاني فرانسوا اولاند، رو شدن پرونده حساب‌هاي بانکي مخفي ژروم کائوزک، وزير خزانه‌داري برکنار شده دولت فرانسه بود.

گويي همين ديروز بود که براي شکست رئيس جمهوري فرانسه همه پاي کوبان و شادي کنان شعار سارکوزي باي باي ، سر مي دادند و حالا اولاند نتوانسته روياهايي که براي او فرانسوي ها داشتند عملياتي کند. اوضاع اقتصادي فرانسه به هيچ وجه مطلوب نيست و قدرت اقتصادي کت آبي ها در حال نزول است. دولت سوسياليست فرانسه نتوانسته به وعده هاي خود جامه عمل بپوشاند. بحران اقتصادي و بيکاري گسترده تلفات سياسي گرفته است؛ فرانسه دومين اقتصاد منطقه يورو هم اکنون با مشکلات فراوان اقتصادي روبروست و تعداد بيکاران اين کشور در ماه ژانويه به سه ميليون نفر رسيد که در شانزده سال گذشته بي سابقه است. همزمان با افزايش ميزان بيکاري در فرانسه، جوانان بيشترين ضرر را از اين بحران مي‌بينند به گونه‌اي که ميزان بيکاري در ميان جوانان 15 تا 24 سال حدود 25.7 درصد رسيده است. دولت سوسياليست اولاند ده ماه قبل با وعده اشتغالزايي به قدرت رسيد.اما اولاند خودش اعتراف کرده است که رشد کند اقتصادي باعث شده است او نتواند به وعده هايش عمل کند.

در اين حال و هواي ناخوشايند موضوع حمايت اليزه از قانوني شدن ازدواج همجنسگرايان در سرزمين شعر و آواز قاره سبز نگراني از تخريب چارچوب خانواده و سقوط ارزش هاي حاکم بر فرانسه را سوژه تظاهراتي تاريخي در پاريس کرد. براساس برآورد پليس فرانسه 150 هزار نفر از مخالفان و معترضان به لايحه‌اي که به همجنس‌گرايان اجازه ازدواج مي‌دهد، روز يک‌شنبه پنجم خرداد ماه در پاريس تجمع کردند.

اين تظاهرات، از ساعت دو بعد از ظهر به وقت محلي آغاز شد و بخشي از اعتراض‌ها به اين لايحه است که در ماه‌هاي گذشته و در پي تلاش براي تصويب آن سابقه داشته است. تظاهرکنندگان مي‌گويند بيش از يک ميليون نفر در آن شرکت کرده‌اند. برخي خبرگزاري‌ها تعداد تظاهرکنندگان را «صدها هزار نفر» عنوان کرده‌اند.

مرين لوپن، رهبر حزب راستگراي افراطي فرانسه موسوم به «جبهه ملي»، در ميان راهپيمايان اين روز بود. در جريان تظاهرات يکشنبه، معترضان در ستون‌هايي از نقاط مختلف پاريس به سمت مرکز شهر راهپيمايي کردند. بعضي از راهپيمايان سوار بر خر حرکت مي‌کردند و پلاکاردهايي با اين کلمات در دست داشتند: «من خرم. به اولاند راي دادم.»

ژان فرانسوا کوپه، رهبر حزب مخالف محافظه کار او ام پ، هدايت راهپيمايان در يکي از اين مسيرها را به عهده داشت. درگيري‌هايي نيز در پايان اين تظاهرات ميان گروهي از معترضان و پليس پاريس رخ داد و اوج آن حمله به دفتر حزب مطبوع اولاند بود. شماري از جوانان معترض فرانسوي مقر دفتر حزب سوسياليست فرانسه را در پاريس به اشغال خود در آوردند. اين جوانان که از اعضاي جنبش هويت بودند ، وارد دفتر حزب حاکم فرانسه شدند و تا هجوم نيروهاي پليس ، اين محل را در تصرف خود داشتند .

مقامات حزب سوسياليست ضمن تاييد اين خبر از پيگيري قضايي عليه اين اقدام خبر دادند. اشغال دفتر حزب سوسياليست با تظاهرات ميليوني مخالفان ازدواج همجنسگرايان در پاريس همزمان شد. پليس بيش از 4500 نيروي خود را مامور برقراري امنيت در جريان اين تجمع کرده بود.

اغلب درگيريها بين نيروهاي پليس و حاميان گروه‌هاي سياسي راست افراطي رخ داد.پليس گفته است که حدود صد نفر بازداشت شده اند.يک روز قبل هم پليس پنجاه نفر از افرادي را که در اعتراض به قانون ازدواج همجنسگرايان خيابان شانزه ليزه را مسدود کرده بودند بازداشت کرده بود. حق ازدواج همجنس‌گرايان روز هجدهم ماه مه و پس از چهار ماه کشمکش سياسي و اجتماعي در مورد آن در پارلمان فرانسه به راي گذاشته شد. با 331 نفر موافق و 225 نفر مخالف تصويب و هفته گذشته لازم‌الاجرا شد. قرار است در چهارشنبه پيش رو، نخستين ازدواج رسمي همجنس‌گرايان در فرانسه صورت گيرد. اين لايحه در عين حال به زوج‌هاي همجنس‌گرا اجازه مي‌دهد تا فرزندخوانده بپذيرند. اعتراضات به اين لايحه در حالي که گفته مي‌شود شهروندان فرانسوي در مورد آن تفاوت فکري عميقي دارند، شکل کم‌سابقه‌اي به خود گرفته‌ است. هفته گذشته يک مورخ دست‌راستي فرانسوي در اعتراض به تصويب اين لايحه، با شکليک گلوله به خود در کليساي نوتردام خودکشي کرد. خودکشي با تفنگ در اين کليسا بي‌سابقه بود. مخالفان و موافقان ازدواج همجنس‌گرايان، در کشورهايي که اين موضوع مي‌تواند آزادانه به بحث گذاشته شود، به موارد گوناگوني در تاييد دلايل خود اشاره کرده‌اند. مخالفان لايحه ازدواج همجنس‌گرايان و پذيرفتن فرزند‌خوانده از سوي آنها، از جمله مي‌گويند اين عمل بنيادهاي يک «خانواده معمولي» يا «سنتي» را سست مي‌کند. موافقان از سوي ديگر، از جمله معتقدند اين لايحه به همجنسگرايان اجازه مي‌دهد تا در زندگي مشترک خود از همان قوانين مدني و مالکيتي برخوردار شوند که زوج‌هاي ديگر از آن بهره‌مندند؛ مانند قوانين ارث، شراکت در اموال، بيمه مشترک و نظير آن. خبرگزاري رويترز مي‌گويد در شرايط فعلي فرانسه، مجموعه‌اي از نارضايتي‌هايي مانند افزايش نرخ بيکاري و بحران اقتصادي به اعتراضات دامن زده و در تظاهراتي مانند تظاهرات روز يک‌شنبه نمايان شده است. بنا بر آمار فرانسوا اولاند، رئيس‌جمهوري فرانسه، در ميان شهروندان آن کشور با انديشه‌ها و خواستگاه‌هاي مختلف سياسي و اجتماعي با محبوبيت بسيار پاييني روبه‌روست. پيش از فرانسه حق ازدواج در دانمارک، نيوزلند، سوئد، کانادا و چند کشور ديگر جهان به همجنسگرايان داده شد. فرانسه چهاردهمين کشوري‌ست که چنين قانوني را به اجرا مي‌گذارد. مخالفت با ازدواج همجنسگرايان با انواع ديگر دلخوري‌هاي ضددولتي جناح راست در هم آميخته و باعث ايجاد فضايي شده است که
مي تواند حتي سقوط زودهنگام اولاند و آشوب هاي اجتماعي را تصوير کند.


 خشونت خياباني در سوئيس 

بزرگترين جشن خياباني در سوئيس امسال با درگيري ميان نيروهاي امنيتي و تظاهرکنندگان پايان يافت. در جريان اين درگيري‌ها 20 مامور پليس زخمي و بيش از 60 تن بازداشت شدند. پليس سوئيس به سوي آناراشيست‌هاي «نقاب‌دار» که در جريان اين مراسم غيررسمي جنجال و آشوب به پا کردند گاز اشک‌آور شليک کرده و از آب پرفشار استفاده کرد. مراسم پايکوبي «آزادانه برقص» که بزرگترين جشن خياباني در سوئيس در 20 سال گذشته محسوب مي‌شود، امسال با درگيري ميان نيروهاي امنيتي و تظاهرکنندگان پايان يافت. اين درگيري‌ها زماني صورت گرفت که ده‌ها تن از اعضاي گروه نقاب‌داران تلاش کردند تا از موانع ساختمان پارلمان عبور کنند. درگيري ميان پليس و شورشيان به مراکز تجاري برن رسيد و در آنجا سطل‌هاي زباله و دستگاه‌هاي عابر بانک تخريب شدند. پليس سوئيس تخريب ناشي از اين شورش‌ها را صدها هزار فرانک سوئيس تخمين زده است. علاوه بر بازداشت 61 آشوب طلب، چند افسر پليس هم بستري شدند.


 بازگشت آرامش به استکهلم 

 در پي يک هفته ناآرامي در استکهلم، پليس سوئد از کم شدن شدت شورش‌هاي خياباني در پايتخت اين کشور خبر داد. به گزارش دويچه وله، اين ناآرامي‌ها در سوئد صحبت‌هايي را در ميان مردم اين کشور در زمينه سياست‌هاي پذيرش مهاجران به وجود آورده است.

سوئد کشوري است که به مدت طولاني به دنبال برقراري مساوات و برابري بوده است. سخنگوي پليس استکهلم، پايتخت سوئد گفت که اين شورش‌ها و ناآرامي‌ها در حال فروکش کردن است. اين شورش‌ها يک هفته قبل و با ورود جوانان سوئدي به خيابان‌هاي منطقه‌اي در حومه شمال شرق اين کشور آغاز شده است. اين مقام مسئول پليس افزود: ما به دنبال عادي‌سازي اوضاع هستيم. البته هيچ اقدام خشونت‌باري عليه افسران پليس صورت نگرفته است. البته شنبه شب در پي شکسته شدن شيشه‌هاي يک مدرسه در جنوب پايتخت، 16 تن دستگير شدند. اين سخنگوي پليس با اعلام اينکه داوطلبان و والدين براي خنثي کردن و برقراري آرامش در پايتخت و ساير نواحي سوئد به خيابان‌ها آمدند.


 توافقات صلح با فارک 

 دولت کلمبيا و گروه چپگراي شورشي فارک بعد از بيش از شش ماه گفت‌وگو بر سر اصلاحات ارضي به توافق رسيده‌اند که گام مهمي در مذاکرات براي پايان جنگ داخلي توصيف مي‌شود. در بيانيه مشترک دو طرف آمده است: «اين موافقتنامه شروع يک دگرگوني بنيادين در بخش‌هاي روستايي کلمبياست.» اين توافق خواستار توسعه اقتصادي و سياسي نواحي روستايي و تهيه زمين براي کشاورزان فقير مي‌شود.

اصلاحات ارضي يکي از جنجالي ترين موضوع‌ها در گفتگوهايي بود که به پنج دهه مناقشه در کلمبيا پايان مي‌دهد. فارک، بزرگترين گروه شورشي کلمبيا، از ماه نوامبر گذشته در کوبا با نمايندگان دولت کلمبيا درحال گفت‌وگو بوده است. اين چهارمين تلاش دو طرف براي رسيدن به يک راه حل مبتني بر مذاکره براي مناقشه اين کشور است که طولاني‌ترين جنگ داخلي در آمريکاي لاتين بوده است.


 جدال براي تصميم دادگاه قانون اساسي مصر 

 اسلامگرايان مصر و اعضاي سابق ارتش اين کشور روز يکشنبه درمورد تصميم جديد دادگاه قانون اساسي مصر که به اعضاي نيروهاي مسلح و پليس اجازه مي‌دهد در انتخابات مصر شرکت کنند ابراز نگراني کردند.

براساس قانوني که چندين دهه است در ارتش و پليس مصر دنبال مي‌شود سربازان وظيفه ، نيروهاي کادر ارتش و پليس و همچنين نيروهاي امنيتي اجازه شرکت در انتخابات را نداشته اند . هدف از اين ممنوعيت که سال 1976 به يک قانون تبديل شد دور نگه داشتن ارتش و دستگاه‌هاي امنيتي از سياست بوده است . اين در حالي است که مصر را ژنرال‌هاي سابق ارتش اداره مي‌کردند. گروه‌هاي حقوق بشر و برخي مخالفان سکولار مصر از اين تصميم دادگاه قانون اساسي استقبال و اعلام کردند در دموکراسي نوپاي مصر همه مردم و اقشار جامعه بايد از حق مشارکت در انتخابات برخوردار باشند.


 انتخاب وزير کشور جديد ليبي 

 به دنبال استعفاي وزير کشور ليبي، منابع خبري در ليبي گزارش دادند که اکثريت کنگره ملي ليبي (پارلمان) روز يکشنبه به «محمد خليفة الشيخ»، وزير کشور جديد راي اعتماد دادند.

در حالي که شش تن از نمايندگان به انتخاب الشيخ به عنوان وزير کشور جديد راي مخالف دادند، 124 تن از اعضاي پارلمان با انتخاب وي موافقت کردند. الشيخ در جلسه راي‌گيري پارلمان طرح خود را براي تحکيم امنيت در کشور ارائه داد.

وي خاطرنشان کرد که طرح وي شامل سه مساله مي‌شود و براي مراحله آتي امري اساسي و ضروري است. الشيخ پيشتر در منصب مشاور امنيتي کنگره ملي ليبي فعاليت مي‌کرد. اخيرا «عاشور شوايل» به دنبال تنش‌هاي ايجاد شده در کشور و ناآرامي‌ها از سمت وزارت کشور ليبي استعفا داد.


 اعتراض به غول مواد غذايي 

ديروز،حدود دويست و پنجاه هزار نفر در چهارصد و سي‌وشش شهر جهان بر ضد مونسانتو، يکي از بزرگترين و قدرتمندترين شرکتهاي توليدکننده مواد غذايي اصلاح شده ژنتيکي در جهان، تظاهرات مي‌کنند. فعالان به منظور افزايش آگاهي درباره نفوذ مونسانتو به طور گسترده از رسانه‌هاي اجتماعي و ارتباطات فردي استفاده کرده اند. آنها برخي اوقات از روشهاي خلاقانه ديگر استفاده مي‌کنند. آنچه به عنوان دعوت يک مادر براي اقدام در يک صفحه فيسبوک آغاز شد به جنبشي جهاني تبديل شده است. تجمعات به صورت آنلاين سازماندهي شدند. صفحه «بر ضد مونسانتو تظاهرات کنيد» در فيسبوک بيش از صد و چهل و شش هزار لايک [تاييد] دريافت کرده است. به گفته پايگاه اينترنتي اين جنبش، [طرفداران اين جنبش] به بيش از ده ميليون نفر در هفته گذشته رسيده اند. منتقدان مي‌گويند تلاشهاي گسترده مونسانتو حمايت دولتهاي زيادي را جلب کرده است. مسئولان منتخب گول وعده‌هاي اين شرکت بزرگ زيست فناوري را خورده اند.ژنهاي انحصاري مونسانتو به حدود نود و پنج درصد همه دانه‌هاي سويا و هشتاد درصد کل ذرت کشت شده در آمريکا تزريق مي‌شوند.درآمد مونسانتو طي سه ماه از درآمد سالانه برخي کشورها بيشتر است.


 رزمايش پکن در آب‌هاي ژاپن 

 ارتش خلق چين امروز با استفاده از بخش‌هاي مختلف نظامي و دفاعي خود در درياي جنوبي رزمايش بزرگي برگزار کرده است

در اين رزمايش انواع ناوها، ناوچه‌ها، زيردريايي، موشک‌هاي ساحل به دريا به همراه جنگنده‌ها و بالگردهاي پيشرفته و سيستم‌هاي جنگ الکترونيکي به کار گرفته شده‌اند. ارتش چين اعلام کرد اين رزمايش با هدف تقويت آمادگي قدرت دفاعي اين کشور درمنطقه درياي جنوبي حدفاصل ويتنام و فيليپين برگزار شده است. از سوي ديگر دردرياي شرقي نيز شماري از ناوگان جنگي چين براي گشت زني وارد محدوده آب‌هاي منطقه مورد مناقشه با ژاپن در اطراف جزيره ديائو شدند و کشتي‌هاي جنگي ژاپن را از محدوده آب‌هاي جزيره ديائويو بيرون راندند. درهمين حال لي کائه چيان نخست وزير چين که به آلمان سفر کرده است بار ديگر برمالکيت چين برجزيره ديائويو تاکيد کرد وگفت : براساس توافق نامه سال 1943 درقاهره بين آمريکا وچين وانگليس ،جزيره ديائويو متعلق به چين است و پس گرفتن آن را از ژاپن حق قانوني خود مي‌داند. چين وژاپن برسر مالکيت جزيره‌اي که چيني ديائويو و ژاپني‌ها سنکاکو مي‌نامند اختلاف شديدي دارند.


 وزش دوباره نسيم بهار عربي 

 گروه بين‌الملل: سازمان عفو بين‌الملل با تهيه گزارشي، ادامه سرکوبگري‌هاي رژيم آل خليفه غليه مخالفان و استفاده مفرط نيروهاي پليس از زور عليه معترضان بحريني را محکوم کرد. عفو بين‌الملل در اين گزارش ضمن انتقاد از اوضاع حقوق بشر بحرين، اعلام کرده است که مقامات بحريني به توصيه‌هاي اساسي کميته مستقل تحقيقات عمل نکرده است و نيروهاي بحريني تاکنون ده‌ها تن را به دليل مخالفت با دولت، بازداشت و زنداني کرده‌اند که زندانيان آزادي بيان جزئي از اين زندانيان هستند. پليس الجزاير پانزده نفر از تظاهرکنندگان در پايتخت اين کشور را بازداشت کرد.به گزارش الجزيره، تظاهرکنندگان در برابر دفتر نخست وزيري الجزاير، خواستار پايان قراردادهاي موقت کار در اين کشور شدند.در چند روز گذشته چند شهر الجزاير از جمله پايتخت اين کشور شاهد تظاهرات براي درخواست لغو قراردادهاي موقت کار و ايجاد فرصت‌هاي شغلي براي جوانان بوده است.

رئيس بخش خاورميانه و آسياي ميانه در صندوق بين المللي پول درباره وضع اقتصادي کشورهاي بهار عربي هشدار داد.

به گزارش شبکه تلويزيوني الجزيره، مسعود احمد در حاشيه مشارکت در مجمع جهاني اقتصاد گفت: تحول سياسي در کشورهاي بهار عربي، پيگيري اصلاحات اقتصادي لازم در اين کشورها را دشوار کرده است.

احمد افزود: اين کشورها بايد به دنبال کاهش کسري بودجه و حفظ ذخاير ارزي خود باشند. مغرب، تونس، مصر و اردن کشورهاي واردکننده نفت هستند که به علت افزايش هزينه واردات انرژي و غذا با بحران دوگانه‌اي روبرو هستند.

وي خاطر نشان کرد: رکود اقتصاد جهاني بر اين کشورها تاثير گذاشته و نارضايتي‌هاي مردمي را افزايش داده است. مشکل کشورهاي بهار عربي به علت افزايش هزينه ها به منظور اعطاي يارانه به سوخت و غذا تشديد شد. اين کشورها مجبور شدند از ذخاير ارزي خود برداشت کنند و به استقراض داخلي با نرخ بهره بالا متوسل شوند.

از سوي ديگر، مؤسسه مطالعاتي کارنگي در جديدترين گزارش خود اعلام کرد جوانان سعودي فعالانه دنبال تغييرات هستند و براي اين منظور دائما تظاهرات خياباني برگزار مي‌کنند. بيشتر اين راهپيمايي‌ها از طريق سايت‌هاي اجتماعي در اينترنت هماهنگ و سازماندهي مي‌شود. بيشتر اين اعتراضات و تلاشها براي تغييرات در استان شرقي عربستان است. بر اساس گزارش کارنگي استراتژي نظام پادشاهي عربستان سعودي در استفاده از روش‌هاي سرکوبگرانه نمي‌تواند به حفظ خانواده سلطنتي آل سعود در قدرت کمک کند. اين مؤسسه همچنين درباره بدتر شدن اوضاع اقتصادي عربستان سعودي هشدار مي‌دهد. در گزارش کارنگي آمده است عربستان سعودي که دولتش به درآمدهاي نفتي وابسته است تا سال دوهزار و سي به وارد کننده نفت تبديل خواهد شد.


 آخرين آمار فقر مطلق 

نتايج پژوهش‌هايي که سازمان ملل انجام داده است نشان مي‌دهد20 درصد جمعيت جهان در فقر مطلق زندگي مي‌کنند. به گزارش يورونيوز، با وجود تلاش‌هايي که در چارچوب اهداف هزاره براي ريشه کني فقر در جهان انجام گرفته است هنوز بيست درصد از جمعيت جهان در فقر مطلق زندگي مي‌کنند. سازمان ملل با اجراي اهداف هزاره که براي سال دو هزار و پانزده تعيين شده بود اميدوار بود از ميزان فقر به طور قابل توجهي بکاهد. با توجه به موفقيت آميز نبودن اين اهداف،اتحاديه اروپا اکنون به فکر آن افتاده است که اهداف ديگري براي دهه آينده به منظور کاستن فقر در جهان تدوين کند و به اجرا گذارد. اين برنامه قرار است هفته آينده در سطح وزيران اتحاديه اروپا به بحث گذاشته شود.معاون دبيرکل سازمان ملل ونمايندگان سازمان‌هاي غير دولتي نيز در اين نشست شرکت خواهند کرد.


 رژيم قندي سوسک‌ها 

 دهه‌هاي متمادي است که انسان‌ براي نبرد با ميهمان ناخوانده حمام و آشپزخانه خود، سوسک، از تله‌هاي حاوي قند گلوکز استفاده مي‌کنند. اين روش مدتي به خوبي عمل مي‌کرد تا اينکه سوسک‌ها رژيم غذايي خود را تغيير دادند. به گزارش روزنامه بريتانيايي «ديلي مِيل»، اواخر دهه 80 ميلادي بود که يک آزمايش خانگي در آشپزخانه آپارتماني در ايالت فلوريداي آمريکا نشان داد که سوسک‌ها علاقه به طعمه‌هاي شيرين را از دست داده‌اند و جمعيتشان به سرعت رو به افزايش است.

پژوهشگران که در برابر اين نوع از تکامل سوسک‌ها شگفت‌زده شده بودند، در آزمايش‌هاي خود به اين نتيجه رسيدند که بسياري از انوع سوسک ديگر رغبتي به غذاهاي شيرين از خود نشان نمي‌دهند و ترکيب قندي شيره ذرت را نمي‌پسندند. اين روند که به عنوان فرايندي دفاعي در سوسک‌ها رخ داده است، در کمتر از پنج سال کار را به جايي رساند که روش ريشه‌کن کردن سوسک‌ها از طريق طعمه‌گذاري مواد قندي کارايي خود را از دست داد. ژولز سيلورمن، حشره‌شناس از دانشگاه ايالتي کاروليناي شمالي که بي‌ميلي سوسک‌ها به ترکيبات گروکز‌دار را کشف کرده است، مي‌گويد: «ميزان هماهنگي سوسک‌ها با محيط زيست به شدت بالاست و به همين دليل در نبرد براي بقا شانه به شانه ما انسان‌ها پيش رفته‌اند.» يافته‌هاي اخير نشان مي‌دهد که روند تکاملي، سوسک را به چنان درجه‌اي از مقاومت رسانده که گاهي به شوخي گفته مي‌شود که در صورت بروز يک جنگ هسته‌اي نيز اين حشرات به حيات خود بر روي کره زمين ادامه خواهند داد.

به ظاهر کليد اين قدرت کم نظير سوسک‌هاي تکامل يافته، وجود نورون‌هايي خاص است که پيغام‌هاي هشدار دهنده‌اي را درباره غذا، به مغز ارسال مي‌کنند.

در سوسک‌هاي‌ معمولي که هنوز تحت تأثير اين تکامل قرار نگرفته‌اند، قند گلوکز، نورون‌هاي مغز را تحريک کرده و به مغز حشره پيغام شيرين بودن را ارسال مي‌کنند. اين در حالي است که در سوسک‌هاي جهش يافته ژنتيکي، گلوکز موجب مي‌شود نورون‌هاي مسؤول طعم بد فعال شوند تا سوسک به سمت طعمه نرود و زنده بماند. اين تحقيق تا کنون بر روي سوسک‌هاي ريز موسوم به سوسک آلماني انجام شده و هنوز بر روي گونه‌هاي بزرگ سوسک، موسوم به سوسک آمريکايي يا سوسک آشپزخانه و حمام، صورت نگرفته است.


 پولتيک 

 رشد صادرات تسليحات سبک آلمان

به گزارش رسانه‌هاي آلمان صادرات سلاح‌هاي کوچک آلماني با رشد چشمگيري در مقايسه با سال‌هاي گذشته همراه بوده است.

هفته‌نامه آلماني اشپيگل در گزارشي با اشاره به افزايش بي سابقه صادرات سلاح‌هاي کوچک از آلمان به ديگر کشورها آورده است: صادرات سلاح‌هاي کوچک از آلمان در سال گذشته ميلادي نسبت سال‌هاي گذشته با رشد دو برابري همراه بوده است به گونه‌اي که بيشتر سود شرکتهاي توليد کننده سلاح در آلمان از فروش اين سلاح‌ها بوده است.

اين گزارش که به درخواست فراکسيون چپ‌هاي آلمان در پارلمان فدرال اين کشور منتشر شد، مي‌افزايد: ميزان فروش سلاح‌هاي کوچک آلماني در سال 2012 بالغ بر15/76 ميليون يورو و در سال 2011 اين مبلغ بالغ بر9/37 ميليون يورو بوده است. انتشار اين گزارش در حالي صورت گرفت که صنايع تسليحاتي آلمان طي ماه هاي گذشته با انتقادات بسياري به ويژه از سوي چپ‌هاي اين کشور همراه بوده اند به گونه اي که نمايندگان اين فراکسيون پيشتر بارها از انتقال سلاح به کشورهاي پرتنش از جمله اندونزي، عربستان سعودي، قطر و امارات انتقاد کرده بودند. به ويژه انتقال سلاح به کشورهاي حوزه خليج فارس با انتقادات بسياري از سوي احزاب مخالف همراه بوده است. صادرات سلاح‌هاي کوچک از آن جايي به يکي از مسائل مورد بحث در دولت آلمان قرار گرفته است که اين سلاح‌ها نسبت به تجهيزات بزرگ نظامي نقش بيشتري در کشتار افراد دارند به گونه‌اي که طبق آمار سازمان عفو بين‌الملل روزانه 1000 تن بر اثر جراحات گلوله‌هاي تفنگ جان مي‌سپارند. مين‌هاي زميني، تفنگ، کلت و مواد انفجاري کوچک مانند بمب دستي يا نارنجک بخشي از سلاح‌هاي کوچک را شامل مي‌شوند.

اعتراض آرژانتيني‌ها در روز استقلال

مردم آرژانتين در راهپيمايي روز استقلال سياست‌هاي استعماري دولت انگليس و سياستهاي غلط صندوق بين‌المللي پول را محکوم کردند. به گزارش شبکه تلويزيوني پرس تي وي، اين راهپيمايي که به مناسبت دويست و سومين سالگرد استقلال آرژانتين از اسپانيا و دهمين سال رياست جمهوري خانواده کرشنر با حضور هزاران نفر در بوئنوس آيرس پايتخت اين کشور برگزار شد. مردم در اين تظاهرات حمايت خود را از دولت کريستينا فرناندز عليه اتهامات فساد اعلام کردند. يک زن تظاهرکننده گفت :کريستينا فرناندز به ما ياد مي‌دهد نه فقط همديگر را دوست داشته باشيم بلکه به ما درس تواضع مي‌دهد. کرشنر همسر رئيس‌جمهور فعلي، پس از بحران اقتصادي ويرانگر سال دوهزار و يک و دوهزار و دو به قدرت رسيد. اين بزرگترين سقوط مالي و اقتصادي تاريخ آرژانتين بوده است. اين بحران به افزايش شديد بيکاري منجر شد.


 اخبارکوتاه 

 اختفاي کشتي‌هاي کره شمالي

کي‌سي‌ان‌اي: رهبر کره شمالي در بازديد از پايگاه‌هاي نيروي دريايي دستور داد کشتي‌هاي جنگي از ديد دشمن مخفي نگه داشته شوند. کيم جونگ اون که فرمانده نيروهاي مسلح کشور نيز هست خاطر نشان کرد دشمن تحرکات نيروهاي کره شمالي را زير نظر دارد و بنابراين بسيار مهم است که تجهيزات جنگي در ديد دشمن نباشند.

معرفي رسمي نواز شريف

برناما: حزب مسلم ليگ پاکستان شاخه نواز، «نواز شريف» را براي احراز پست نخست‌وزيري نامزد کرد. اين امر دو هفته پس از آن واقع شد که حزب مسلم ليگ پاکستان شاخه نواز (PML-N) اکثريت کرسي‌هاي پارلمان را در انتخابات عمومي کسب کرد.درهمين حال، طالبان پاکستان مجددا تهديد کرد، پرويز مشرف را که در حال حاضر در بازداشت خانگي به سر مي‌برد، ترور خواهد کرد.

استعفاي وزير نفت کويت

الجزيره: به دنبال اعمال فشار قانون‌گذاران کويتي براي استيضاح وزير نفت، منابع خبري کويت از پذيرش استعفاي وي خبر دادند. نمايندگان پارلمان کويت اخيرا به‌هاني حسين، وزير نفت ليبي اعمال فشار کرده بودند تا وي را به دليل غرامت دو ميليارد و 200 ميليون دلاري به شرکت آمريکايي "داو کميکل" استيضاح کنند.

رسوايي کليساي کاتوليک استراليا

بي‌بي‌سي: اسقف جورج پيل بزرگترين مقام کليساي کاتوليک استراليا با حضور در برابر کميته تحقيق پارلمان اين کشور درباره رسوايي جنسي کليسا، به پنهان کاري خود اعتراف کرد. او متهم است بين سالهاي هزار و نهصد و نود و شش تا دوهزار و يک که اسقف کليساي ملبورن بوده است به منظور حفظ آبروي کليسا روي واقعيت‌هاي مربوط به فساد جنسي کشيشان و مقامات اين کشور و آزار جنسي کودکان ، سرپوش گذاشته است.

بازداشت توهين کنندگان به اسلام

ديلي ميل: پس از قتل يک سرباز بريتانيايي در لندن به دست دو مهاجم سلفي در هفته گذشته احساسات ضداسلامي در اين کشور تقويت شده و کاربران شبکه‌هاي اجتماعي هم به اين حادثه تلخ واکنش‌هاي گسترده‌اي نشان داده‌اند. حالا گزارش‌ها حاکي از آن است که پليس لندن در روز يک‌شنبه براي کنترل فضاي مجازي چند تن از کاربران توييتر و فيس‌بوک را دستگير کرده است؛ کاربراني که گفته مي‌شود اظهارات نژاد پرستانه و ضد اسلامي در صفحات شخصي خود منتشر کرده‌است.

دردسر ديپلمات‌هاي عراق در اردن

الجزيره: يک منبع قضايي اردن دوشنبه اعلام کرد دو تن از وکلاي اردني عليه سفير عراق در اردن و ده ديپلمات ديگر عراقي شکايت و اين ديپلمات‌ها را متهم کردند که در سميناري درباره گورهاي جمعي در عراق آنان را کتک زده اند. ويدئويي در يوتيوب نشان مي‌دهد دو اردني پس از انتقاداتي از نوري مالکي نخست وزير عراق و تجليل از صدام حسين که سال 2006 اعدام شد، مورد ضرب و شتم قرار مي‌گيرند. دهها اردني سپس در تظاهراتي در برابر سفارت عراق خواستار اخراج سفير عراق شدند.

آنفلوانزاي خوکي در ونزوئلا

رويترز: ونزوئلا از ثبت 236 مورد ابتلا به آنفلوانزاي خوکي در اين کشور و مرگ دست کم پنج نفر بر اثر اين بيماري خبر داد. آنفلوآنزاي خوکي که به آنفلوآنزاي نوع اچ وان ان وان نيز شهرت دارد ، در سالهاي 2009 و 2011 ميلادي زمان شيوع گسترده اين بيماري در جهان نيز در ونزوئلا مشاهده شد.

رد استعفاي مدودف

ريانووستي: دميتري مدودف، نخست وزير روسيه روز يکشنبه شايعات درباره استعفاي خود را که بعد از کناره‌گيري يک معاون نخست وزير بانفوذ از دولت افزايش يافته است، کم اهميت دانست. مدودف همچنين تاکيد کرد با ولاديمير پوتين، رئيس جمهور روسيه روابط خوبي دارد.

درگيري در کردفان سودان

شينهوا: ارتش سودان روز يکشنبه از کشته شدن بيش از هفتاد شورشي عضو جبهه انقلابي در منطقه « الدندور » در ايالت کردفان جنوبي خبر داد.

شبيخون به ارتش فيليپين

آسوشيتدپرس: در حالي که مذاکرات صلح بين دولت و شورشيان فيليپين به بن بست رسيده است، مقامات فيليپين دوشنبه از کشته شدن هفت سرباز نيروهاي ويژه در شمال اين مجمع الجزاير به دست شورشيان کمونيست خبر دادند. چريک‌هاي کمونيست از سال 1969 شورش خود را در فيليپين آغاز کرده اند و بنا به اعلام دولت، در مدت اين مناقشه بيش از سي هزار تن جان خود را از دست داده اند.

تظاهرات در آفريقاي جنوبي

رويترز: پليس آفريقاي جنوبي دوشنبه تظاهرکنندگان خشمگيني را که به علت قتل دو تن از اتباع اين کشور به دست يک مغازه دار سوماليايي به خيابان ريخته بودند متفرق کرد. تظاهرکنندگان خشمگين نسبت به حضور خارجي‌ها در اين منطقه اعتراض داشتند و نيروهاي پليس از بيم حمله آنها به فروشگاه‌هايي که ساکنان آن خارجي هستند در مقابل درهاي ورودي اين فروشگاه‌ها مستقر شده بودند.