نسخه شماره 3201 - 1392/03/02 -

در گفت و گو با رييس مرکز لرزه نگاري کشوري بررسي شد:
آيا زمان وقوع زلزله بزرگ تهران رسيده است؟
از آخرين زمين‌لرزه بزرگ در تهران 180 سال سپري مي‌شود

وزارت بهداشت براي بودجه دانشگاه علوم پزشکي ايران دست به دامن احمدي‌نژاد شد

مدير پروژه ملي طرح زاگرس خبر داد:
نابودي يك ششم درختان بلوط غرب كشور


اخبار کوتاه


 در گفت و گو با رييس مرکز لرزه نگاري کشوري بررسي شد:
 آيا زمان وقوع زلزله بزرگ تهران رسيده است؟ 
 از آخرين زمين‌لرزه بزرگ در تهران 180 سال سپري مي‌شود
نويسنده : مهزاد سيد کريمي

 اين روزها در سراسر کشور شاهد رخداد زمين‌لرزه‌هايي هستيم که خواب را بر بسياري از هم ميهنانمان حرام کرده است.نگراني‌ها هر روز بيشتر و بيشتر مي‌شود بخصوص وقتي که صحبت‌ها و اظهارنظرهايي راجع به وقوع زلزله در تهران صورت مي‌گيرد،تهراني با بيش‌از 10‌ميليون جمعيت فقط در خود کلان شهر و مرکزي که امدادرسان اصلي زلزله به شهر‌هاي ديگر کشور است و با آسيب رسيدن به آن حادثه‌اي غير‌قابل تصور و دردناک در انتظار مردم اين شهر خواهد بود. براي روشن شدن موضوع و واقعيت مسائل و بحث‌ها به دکتر نوربخش ميرزايي رئيس مرکز لرزه‌نگاري کشوري، عضو هيئت علمي‌موسسه ژئوفيزيک دانشگاه تهران و دانشيار موسسه ژئوفيزيک دانشگاه تهران مراجعه کرده و سوالات پيش رو را از ايشان پرسيديم.

لرزه خيزي در ايران از کجا نشات مي‌گيرد؟ وآيا ارتباطي بين زمين‌لرزه‌هايي که اخيرا در چند شهر ايران مثل اصفهان، سراوان، بوشهر و... رخ داده است،وجود دارد؟

کل سرزمين ايران در اثر همگرايي بين صفحه عربستان در جنوب و جنوب غرب و صفحه اوراسيا در شمال تحت فشار است و از همگرايي اين دو صفحه به صورت پيوسته نيرو و تنش وارد مي‌شود و کشور ما تحت فشار است،عامل ديگري هم به جز همگرايي اين دو صفحه به عنوان عامل مسبب زمين‌لرزه‌ها مطرح نيست. اما از طرف ديگر اگر بخواهيم کمي‌دقيق‌تر به موضوع نگاه بکنيم، حتي در يک زون گسلي هر قطعه‌اي از آن گسل يا زون گسلي رفتار خاص خودش را دارد، در نتيجه، ارتباطي بين زمين‌لرزه‌هاي زاگرس که زمين‌لرزه اخير در بوشهر نمونه‌اي از آن است با زمين‌لرزه سراوان که مربوط به زون فرورانش مکران است وجود ندارد.

آيا زياد شدن تعداد رخداد زمين‌لرزه‌ها در برهه اخير مي‌تواند دليل بر نگراني مردم از رويداد زمين‌لرزه در تهران باشد؟

با توجه به دو صفحه اشاره شده که ايران را تحت فشار قرار مي‌دهند، در برهه‌اي از زمان هستيم که تعداد زمين‌لرزه‌ها همين طور که ملاحظه مي‌شود،افزايش پيدا کرده است. وقوع اين زمين‌لرزه‌ها آهنگ يکنواخت و معيني ندارند، دوره‌هاي اوج فعاليت و دوره‌هاي سکون لرزه‌اي داريم که هم اکنون، در چند هفته گذشته از زمين‌لرزه حوالي استان بوشهر گرفته تا امروز، يک مقطع زماني است که فعاليت لرزه‌اي اوج گرفته، ولي اين بدان معني نيست که اين روند همين طور ادامه پيدا کند يا تشديد شود. در دوره‌هاي سکون لرزه اي که زلزله شديدي اتفاق نمي‌افتد هم نبايد موضوع فراموش شود و بايد تمهيدات لازم براي بسترسازي مناسب و آمادگي جامعه انديشيده شود. اگر چند زمين‌لرزه پشت سر هم اتفاق افتاد مردم فکر نکنند که اين غيرعادي است، بلکه اين جزو دوره‌هاي اوج فعاليت است که پس از آن دوره‌اي نسبتا آرام خواهيم داشت.

آيا پيش‌بيني زمين‌لرزه با وجود تمام اين پيشرفت‌هاي علمي‌امکانپذير شده است؟

امکان پيش‌بيني زمين‌لرزه به هر حال مساله‌اي است که بايد در آينده جامعه بشري به آن دست پيدا کند، ولي در حال حاضر پيش‌بيني زمين‌لرزه يک هدف است و راه درازي هم براي رسيدن به اين هدف پيش‌رو است، اما از اهداف عالي در جامعه علمي ‌دنيا و همچنين کشور ما اين است که به اين هدف هر چه سريع‌تر دست يابيم و در آينده که طبيعتاً آينده‌اي کمي‌دورتر خواهد بود،به امکان پيش‌بيني زمين‌لرزه نزديک و نزديک‌تر شويم.

با توجه به اينکه امکان پيش‌بيني زمين‌لرزه وجود ندارد، پس اين ادعا‌ها راجع به پيش‌بيني زلزله تهران و جاهاي ديگر ايران بر چه اساسي است؟

بحثي که امروزه مطرح است و بيشتر باعث نگراني مردم شده، اين است که گفته مي‌شود بر اساس آمار زمين‌لرزه‌هاي گذشته، مثلا
2 تا 3 دهه هم از زمان رخداد زمين‌لرزه در جايي گذشته است؛اين صحبت صرفا بر اساس اطلاعات آماري زمين‌لرزه‌هاي گذشته است،لازم است اين مطلب را بيشتر باز کرد تا موضوع شفاف‌تر شود؛ پيش‌بيني زمين‌لرزه جزو اهداف علوم زمين در جامعه بشري است و مراتبي دارد، اولين مرحله پيش‌بيني آماري است که داراي بيشترين عدم قطعيت است، پيش‌بيني آماري صرفا براي برنامه‌ريزان کشوري و براي برنامه‌ريزي‌هاي بسيار بلند مدت و تصميم‌گيري‌هاي کلي است و بيان آن در سطح جامعه به عنوان يک امر قطعي و بدون خطا اصلا درست نيست. اطلاعات و آمار گذشته هم يکسري دقت نظرهايي مي‌خواهد که چگونه و با چه روشي و با چه نوع داده‌اي اين اطلاعات را تحليل مي‌کنيم که به عدد و رقمي‌به عنوان دوره بازگشت مي‌رسيم و آن هم جاي بحث دارد.

روش آماري مبتني براطلاعات گذشته که به نام statistical prediction ناميده مي‌شود، جزو پرخطاترين روش‌ها و با بيشترين عدم قطعيت است و اصلا قابل اعتماد نيست که بتوان آن را در سطح جامعه مطرح کرد، ولي متاسفانه برخي آن را به گونه‌اي عنوان کرده‌اند که باعث نگراني مردم در جامعه شده است.

مرحله بعدي پيش‌بيني تکتونيکي است، اين پيش‌بيني يک گام دقيق‌تر است و عدم قطعيت کمتري نسبت به پيش‌بيني آماري دارد. در پيش‌بيني تکتونيکي ساخت‌هاي فعال موجود در منطقه مورد نظر به صورت پيوسته پايش مي‌شوند و براساس يافته‌هاي اين مطالعات به نسبت دقيق‌تر، صحبت‌هايي بازهم در مورد دوره بازگشت زمين‌لرزه و پتانسيل رويداد زمين‌لرزه در آن منطقه مي‌شود. اما گام بعدي و دقيق‌تر از اينها، پيش‌بيني فيزيکي است که در آن،مراحلي داريم شامل پيش‌بيني بلند‌مدت، پيش‌بيني ميان‌مدت، پيش‌بيني کوتاه‌مدت و حتي گاهي پيش‌بيني به غايت کوتاه‌مدت هم مطرح مي‌شود. در پيش‌بيني فيزيکي، از کليه اطلاعات زلزله شناسي و زمين‌شناسي موجود، اطلاعات تکتونيک فعال در منطقه، اطلاعات ژئوتکتونيکي و هر آنچه در خصوص رويداد زمين‌لرزه در اختيار پژوهشگران است، بهره گرفته مي‌شود. مثل پيش‌بيني آماري فقط آمار زمين‌لرزه‌ها نيست، و مثل پيش‌بيني تکتونيکي فقط اطلاعات ميداني موجود نيست،بلکه بسيار جامع‌تر است. گفتيم که پيش‌بيني فيزيکي بلند مدت داريم و از آن در مواردي مثل تهيه نقشه‌هاي پايه براي استفاده در آيين نامه‌هاي ساخت سازه‌هاي مقاوم‌تر در مقابل زمين‌لرزه و امثال آنها استفاده مي‌شود، به هر حال کاربردهايي دارد و بر پايه مستندات بسيار گسترده‌تر و قوي‌تري استوار است.

پس از آن پيش‌بيني ميان‌مدت و کوتاه‌مدت را داريم که به نوعي مبتني بر پيش نشانگرها هستند. بايستي رصدخانه‌هايي وجود داشته باشد که پايش شوند، از آنجا که پارامتر‌هاي فيزيکي مي‌توانند در اثر تغييرات ميدان تنش در محيط هم دچار تغيير شوند، اينها بايستي رصد شوند و بر پايه تغييراتي که مشاهده مي‌شود، سپس تصميم گرفته مي‌شود که آيا اين تغييرات فيزيکي که کنار هم گذاشته شوند مجموعاً مي‌توانند به نوعي نشانه‌اي از رخداد زمين‌لرزه‌هاي آتي باشند؟

اين است که از زماني که بحث پيش نشانگرها مطرح شد، با قطعيت بيشتر و به نوعي با عدم قطعيت کمتر مي‌توان اظهارنظر کرد، اما واقعيت اين است که حتي در مورد پيش‌بيني ميان مدت و کوتاه مدت هم ما قاطعانه نمي‌توانيم از رخداد زمين‌لرزه‌اي حرف بزنيم. خيلي از مواقع بوده که بي‌هنجاري‌هايي در پارامترهاي فيزيکي مشاهده شده که منجر به رخداد زمين‌لرزه نشده است، خيلي اوقات هم زمين‌لرزه‌هايي اتفاق افتاده که عملاً پيش نشانگري در ارتباط با آن مشاهده نشده و به ثبت نرسيده است و به ناگاه زمين‌لرزه بزرگي اتفاق افتاده و جامعه را غافلگير کرده است. اين است که فعلا بحث پيش‌بيني زمين‌لرزه از نگاه علمي‌به مراحل خيلي پيشرفته‌اي نرسيده است و راه درازي در پيش دارد. پس آن صحبت‌هاي مبتني بر آمار گذشته به هيچ عنوان نمي‌تواند معياري براي اطلاع‌رساني به جامعه باشد و کار درستي نيست.

روش احتمالي که توسط گروهي براي پيش‌بيني زمين‌لرزه مطرح مي‌شود چگونه است؟

روش احتمالي هم به نوعي همان پيش‌بيني بلند مدت است و موضوع جديدي نيست. اين روشي است که از قريب به پنجاه سال پيش بوده و اکنون نيز هست و دارند روي آن کار مي‌کنند.

پس با اين وجود ادعاي وقوع زلزله در تهران و گذشتن از دوره 150 ساله زلزله تهران بر چه اساسي است؟

اينها برآوردهاي آماري است که با روش‌هاي مختلف اعداد و ارقامي‌متفاوتي هم بدست مي‌آيد، حال اگر در اين مورد اظهار شده 150 سال، روش‌هاي ديگري هم هست که تا 190 سال هم بدست آمده. بايد توجه کرد که داده‌هاي موجود، داده‌هاي کامل و بي نقصي نيستند، با چنين داده‌هاي ناکامل‌، ناقص و غيرقطعي بايد به روش خودش عمل کرد و دوره بازگشت متوسط را بدست آورد، ضمن اينکه اين يک روش آماري است و همان طور که اشاره شد روشي بسيار بسيار تقريبي است و قابل اعتماد نيست،اين نوع اطلاعات فقط‌و‌فقط براي برنامه‌ريزي‌هاي بلند مدت و براي مسئولين کشوري است که براي در اختيار عموم قرار دادن به هيچ وجه مناسب نيست. اين صحبت‌ها بيشتر پس از زمين‌لرزه رودبار مطرح شده است، و تا حال که بيست سال و اندي است اين مطلب عنوان شده و از آن 150 سال بيشتر از 20 سال هم گذشته، چون آخرين زمين‌لرزه‌اي که گستره تهران را تحت تاثير قرار داده زمين‌لرزه سال 1830 بوده که روي گسل مشاء اتفاق افتاده است، پس بيش‌از 180 سال از اين موضوع مي‌گذرد، اين خودش نشانه‌اي بر اين است که اين روش‌هاي آماري فقط مي‌تواند يک ميانگيني را بدهد که اين ميانگين مي‌تواند در صورتي که براي مدت زمان نسبتا طولاني اطلاعات را در اختيار داشته باشيم، زمين‌لرزه‌هايي به فاصله زماني طولاني از هم اتفاق افتاده باشند ،بعد يک سکون لرزه‌اي بسيار طولاني مدت حاکم شده باشد و پس از آن باز هم زمين‌لرزه‌هايي متراکم يا به اصطلاح به صورت خوشه‌اي اتفاق افتاده باشند و کار آماري مبتني بر اين دسته زمين‌لرزه‌ها يا زمين‌لرزه‌هاي خوشه‌اي خيلي معنادار نمي‌شود وچندان عنوان نمي‌شوند.

آيا امکان وقوع زمين‌لرزه 10 ريشتري در تهران يا ساير شهرهاي ايران وجود دارد؟

بزرگترين زمين‌لرزه اي که تا حال حاضر تاريخ بشريت تجربه کرده و از آن اطلاعات موجود است، زمين‌لرزه‌اي بوده در سال 1960ميلادي در زون فرورانش پرو-شيلي با بزرگي5/9 در مقياس بزرگي گشتاوري و اين بزرگترين زمين‌لرزه‌اي است که در آن جايگاه تکتونيکي مي‌تواند اتفاق بيفتد و تجربه شده است. در گستره ايران زمين تا حال حاضر زمين‌لرزه با بزرگي 8 هم اتفاق نيفتاده است، يک زمين‌لرزه تاريخي که بزرگي آن را حدود 9/7 برآورد کرده‌اند، بزرگترين زمين‌لرزه است که در طول تاريخ ايران از آن نام برده شده است، چنان پتانسيلي در ايران زمين به هيچ عنوان وجود ندارد. اينکه چرا چنين بحث‌هايي مطرح مي‌شود را بايستي از راوي اين صحبت‌ها دلايلش را پرسيد. شواهد علمي‌موجود و اطلاعاتي که از زمين‌شناسي ايران و خصوصيات لرزه‌خيزي ايران در اختيار است به هيچ عنوان چنين مطلبي را تاييد نمي‌کند.

وظايف موسسه ژئوفيزيک چيست؟

موسسه ژئوفيزيک دانشگاه تهران که از سال 1336 پايه‌گذاري شده و شروع به کار کرده است در حال حاضر، داراي سه وظيفه ملي است. وظيفه اول استخراج تقويم کشوري است، مرکز تقويم موسسه ژئوفيزيک دانشگاه تهران مسئول رسمي‌استخراج تقويم کشور است و همچنين مناسبت‌ها و وقايع مرتبط که بايستي به موقع اطلاع‌رساني کنند. وظيفه ملي دوم، در مورد اطلاع رساني سريع و دقيق زمين‌لرزه‌ها در کشور است، به عنوان مرجع رسمي‌ و همچنين توسعه و تجهيز شبکه‌هاي لرزه‌نگاري و مديريت داده‌هاي لرزه‌اي کشور است.

وظيفه سوم، بحث مطالعه پيش نشانگرهاي زمين‌لرزه‌ها است که اين موضوع بعد از شرايطي که براي زمين‌لرزه بم اتفاق افتاد و خيلي از افراد و سازمان‌ها موجب ايجاد التهاب و تشويش جامعه شدند و اخبار غيرعلمي ‌و غيرموثق را در جامعه منتشر کردند و همچنين اظهار نظرهاي نسنجيده باعث شد تا موسسه ژئوفيزيک از سال 1384 با بحث مطالعه پيش نشانگرهاي زمين‌لرزه‌ها، بررسي اخبار و شايعات مربوط به زمين‌لرزه‌ها را به صورت يک وظيفه رسمي‌بر عهده آن گذاشته شود.

اطلاع‌رساني توسط موسسه ژئوفيزيک به چه صورت انجام مي‌گيرد‌؟

ما به عنوان موسسه ژئوفيزيک دانشگاه تهران و مرکز لرزه‌نگاري موسسه ژئوفيزيک، نزديک به 100 ايستگاه لرزه‌نگاري در سرتاسر کشور داريم. خوشبختانه تجهيزات در اختيار ما، از بهترين تجهيزات موجود در دنيا است.

انواع لرزه‌سنج‌هاي کوتاه دوره، دوره متوسط، دوره بلند و دوره بسيار بلند را در اختيار داريم، از نظر تجهيزاتي و همچنين از لحاظ توان کارشناسي، اعضاي هيئت علمي‌بسيار توانمندي را در موسسه ژئوفيزيک داريم که بسيار کمک‌کننده هستند، بدنه کارشناسي بسيار قوي است که تجربه 50 ساله را به عنوان پشتوانه دارد، افرادي که ايستگاه‌ها را سرپا نگه مي‌دارند ، نصب و راه‌اندازي مي‌کنند و قطعات مورد نياز را خودشان تهيه و تعمير مي‌کنند.

20 مرکز و 18 شبکه لرزه‌نگاري براي ثبت و بررسي داده‌هاي اين ايستگاه‌ها در اختيار داريم، چند پايگاه تک ايستگاه داريم و چند نفر که به صورت شبانه روزي در آنها کار مي‌کنند و شب هنگام که همه در حال استراحت هستند، 20 نفر از همکاران ما بيدارند و به طور پيوسته زمين‌لرزه‌ها را ثبت مي‌کنند تا اطلاع‌رساني به موقع انجام شود. ابزارهايي براي اطلاع‌رساني داريم که براي محل‌هاي پرخطر بايد در اسرع وقت اطلاعات را در اختيار سازمان امداد و نجات کشور و سازمان مديريت بحران قرار بدهد، آنها مانيتورهايي در اختيار دارند که گزارش بسيار سريع را به صورت بر خط از موسسه ژئوفيزيک مي‌گيرند و سايت ( وبگاه ) موسسه لرزه‌نگاري کشور در اختيار عموم مردم است.همچنين از طريق يکسري کيوسک‌هاي اطلاع‌رساني در مراکز استان‌ها و از طريق يکسري پيام کوتاه و دورنگار هم اطلاع‌رساني صورت مي‌گيرد.


 وزارت بهداشت براي بودجه دانشگاه علوم پزشکي ايران دست به دامن احمدي‌نژاد شد 

درحالي که سه‌شنبه شب کميسيون تلفيق مجلس رديف بودجه مستقلي براي دانشگاه علوم پزشکي ايران در نظر نگرفت، اما وزارت بهداشت براي آن از رييس‌جمهور مدد گرفته است. به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين؛ صبح ديروز نادر قاضي پور، يکي از اعضاي کميسيون تلفيق مجلس از حذف رديف بودجه مستقل براي دانشگاه علوم پزشکي ايران خبر داد. اگر اين تصميم کميسيون تلفيق در صحن علني تصويب شود، احياي دانشگاه علوم پزشکي ايران عملا منتفي مي‌شود. اما اکنون معاون پارلماني وزير بهداشت از ارسال نامه محمود احمدي‌نژاد به علي لاريجاني براي استقلال رديف بودجه دانشگاه علوم پزشکي ايران از دانشگاه علوم پزشکي تهران در قانون بودجه سال 92 خبر داده است. طاهر موهبتي به فارس گفت: با توجه به اينکه در قانون برنامه پنجم توسعه آمده است که همه دانشگاه‌هاي کشور بايد رديف بودجه مستقل داشته باشند و با توجه به اينکه مصوبه شوراي گسترش وزارت بهداشت مبني بر انتزاع دانشگاه علوم پزشکي ايران از دانشگاه علوم پزشکي تهران بعد از ارائه لايحه بودجه به مجلس صورت گرفت، دکتر‌طريقت وزير بهداشت طي يک نامه رسمي جدا شدن رديف بودجه اين دانشگاه را از مجلس خواستار شد.‌ اين نامه مدتي پيش و بعد از مصوبه شوراي گسترش وزارت بهداشت به مجلس ارائه شده است. معاون پارلماني وزير بهداشت گفت: با توجه به اينکه بررسي و تصويب بودجه در مجلس مراحل خود را طي مي‌کند، رئيس‌جمهوري نيز ديروز طي يک نامه رسمي ديگر به علي لاريجاني، رئيس مجلس يک بار ديگر خواستار جداشدن رديف بودجه دانشگاه علوم پزشکي ايران از دانشگاه علوم پزشکي تهران شد. اين درحالي است که ايرج نديمي، دبير کميسيون تلفيق لايحه بودجه‌92 اعلام کرده است که دانشگاه علوم پزشکي تهران و ايران، تنها يک رديف بودجه دارند. او دراين باره به ايسنا گفت: براساس پيشنهاد دولت و تصميم اين کميسيون، بودجه دانشگاه‌هاي علوم پزشکي ايران و تهران به صورت توامان در يک رديف پيش‌بيني شده است.

آن طور که نديمي مي‌گويد، آنچه دولت در لايحه بودجه پيشنهاد کرده بود اين بود که يک رديف براي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي تهران و ايران اختصاص يابد که کميسيون تلفيق نيز اين پيشنهاد را به همين شکل مصوب کرد.


 مدير پروژه ملي طرح زاگرس خبر داد:
 نابودي يك ششم درختان بلوط غرب كشور 

 مدير پروژه ملي طرح زاگرس، گفت:‌ خشکيدگي درختان بلوط غرب کشور آن هم به دليل ريزگرد‌ها موجب شده است تا يک ششم از درختان جنگل‌هاي بلوط غرب کشور ازبين بروند. شيرين ابوالقاسمي در گفت‌وگو با ايلنا، با اشاره به اينکه کوه‌هاي زاگرس بيش از 50 قله بلندتر از 4 هزار متري دارد كه موجب شده است تا فضاي تنوع زيست محيطي ويژه‌اي ايجاد شود،گفت: زيستگاه زاگرس محل زندگي گونه‌هاي مختلفي از پروانه‌ها، پستانداران، پرندگان و خزندگان زيادي است که برخي از آنها بومي انحصاري ايران است. وي با اشاره به اينکه زاگرس زيستگاه جانوران خاص دنياست، اظهار کرد: مهمترين عامل تخريب زيستگاه زاگرس جوامع محلي است که گونه‌هاي جانوري را تهديد مي‌کند. مدير پروژه ملي طرح زاگرس با بيان اينکه 150 گونه پروانه در منطقه زاگرس شناسايي شده است که 34 گونه آن انحصاري ايران است، ادامه داد: 61 پستاندار نيز در اين منطقه زنگي مي‌کنند اما هنوز مطالعات دقيقي در ارتباط با گونه‌هاي بومي پستانداران زاگرس انجام نشده است.

ابوالقاسمي با اشاره به اينكه 223 گونه پرنده در منطقه زاگرس وجود دارد که 70 درصد آن مهاجر و بقيه آن بومي‌اند، اعلام كرد:‌ متاسفانه درباره خزندگان و دو زيستان مطالعات جامعي در کشور صورت نگرفته است. در سال 89 قراردادي براي مطالعه بر روي خزندگان و دو زيستان انجام شد که با اجراي آن در سال 90، تاكنون 37 گونه خزنده و 3 گونه دو زيست در زاگرس مرکزي شناسايي شد که از اين تعداد يک گونه سوسمار ياسوجي بومي انحصاري ايران و دو زيرگونه ماهي وجود دارد. مدير پروژه ملي طرح زاگرس با اشاره به اينکه 40 درصد از آب کشور توسط زاگرس مرکزي تامين مي‌شود، گفت:‌ بر اساس مطالعات در زاگرس مرکزي 27 گونه ماهي در اين منطقه شناسايي شده است که 6 گونه آن بومي انحصاري ايران است و 5 گونه آن نيز غيربومي است که به عنوان تهديد منطقه محسوب مي‌شوند. وي با اشاره به اينکه بزرگترين تهديدات البرز مرکزي بهره برداري ناپايدار از اراضي جنگل و تبديل آن زمين‌هاي کشاورزي است، افزود: روند تخريب و بهره برداري ناپايدار از پوشش جنگلي در اين منطقه بالاست و موجب شده است تا به بهانه‌هاي مختلف از جمله جاده کشي بسياري از اراضي جنگلي منطقه نابود شوند که البته تمامي اين اقدامات توسط سازمان جنگل‌ها صورت مي‌گيرد. مدير پروژه ملي طرح زاگرس با اشاره به اينکه به دليل مديريت غلط در برخي نقاط عرض جاده‌ها به به جاي 5 متر 170 متر شده، گفت: اين نمونه مديريت اشتباه به صورت مستند در محدوده دنا ديده مي‌شود که متاسفانه ريشه در ضعف نظارت و پايش سازمان متولي(جنگل‌ها و مراتع) دارد.


 اخبار کوتاه 

 سيگاري نبودن شرط استخدام قضات جديد در دستگاه قضا

رييس قوه قضاييه در ابلاغي قضايي، سيگاري نبودن را يکي از شروط عمومي استخدام قضات جديد اعلام کرد. به گزارش ايلنا؛ آيت‌الله آملي لاريجاني در ابلاغ آيين‌نامه نحوه جذب، گزينش و کارآموزي داوطلبان تصدي امر‌قضاء و استخدام قضات، در بند 9 ماده 13 مربوط به شرايط عمومي داوطلبان تصدي منصب قضاء عدم اعتياد به دخانيات، مواد مخدر و روان گردان را از شرايط استخدام قضات جديد اعلام کرده است. گفتني است سيگار 4 هزار ماده سمي داشته و از ريسک فاکتورهاي ابتلا به فشار خون، بيماري‌هاي قلبي و عروقي و منشاء بسياري از بيماري‌ها تشخيص داده شده است.

واريز 180 هزار تومان به حساب بازنشستگان کشوري

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت: در پنجمين مرحله از پرداخت مطالبات بازنشستگان کشوري، چهارشنبه شب 180هزار تومان به حساب 740 هزار نفر از بازنشستگان واريز شد. به گزارش ايسنا، اسدالله عباسي با اشاره به اينکه در اين مرحله، 1200 ميليارد ريال اعتبار اختصاص يافته است، افزود: اين مبلغ بر اساس قانون مديريت خدمات کشوري، به حساب بازنشستگان واريز مي‌شود. وي همچنين درباره بيمه طلايي بازنشستگان کشوري گفت: بزودي عمليات مربوط به استمرار اين بيمه و پوشش افراد تحت تکفل بازنشستگان با حضور رئيس‌جمهور آغاز مي‌شود. به گزارش ايسنا و به نقل از پايگاه اطلاع رساني دولت، عباسي با بيان اينکه تاکنون بيش از 540 هزار نفر از بازنشستگان کشوري از وام کم بهره چهار درصد استفاده کرده‌اند، گفت: امسال نيز به 80 هزار نفر از متقاضيان وام ضروري پرداخت مي‌شود. وي افزود: در اين طرح هر يک از بازنشستگان مي‌توانند از 500 تا يک ميليون و 500 هزار تومان تسهيلات بانکي بهره‌مند شوند.

اسامي سايت‌هاي غيرمجاز همسريابي بزودي اعلام مي‌شود

مديرکل دفتر ازدواج و تعالي خانواده وزارت ورزش و جوانان گفت: طبق آيين نامه ساماندهي و اعتبار بخشي مراکز مشاوره مهلت شش ماهه سايت‌ها و مراکز همسريابي فاقد مجوز به پايان رسيده است و اسامي سايت‌هايي که اقدام به ثبت نام نکرده‌اند بزودي به مراجع ذيربط اعلام مي‌شود. مسعود اميني در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: با توجه به اتمام مهلت قانوني ثبت نام سايت‌ها و مراکز همسريابي فاقد مجوز، اسامي سايت‌ها و مراکز همسريابي بدون مجوزي که اقدام به ثبت نام براي اخذ مجوز مراکز مشاوره ازدواج و تحکيم خانواده مراجعه کرده‌اند به دستگاه‌هاي قضايي و انتظامي اعلام مي‌شود تا اين مراکز بتوانند فعاليت خود را تا زمان اخذ مجوز ادامه دهند. به گفته اميني با سايت‌ها و مراکزي که در سامانه صدور الکترونيکي مجوز مراکز مشاوره ازدواج و تحکيم خانواده ثبت نام نکرده‌اند برابر مقررات با رفتار خواهد شد. مديرکل دفتر ازدواج وزارت جوانان با اشاره به اينکه از86 سايت همسريابي که بدون مجوز فعاليت مي‌کردند تنها تعداد اندکي از مديران اين سايت‌ها اقدام به ثبت نام کرده‌اند، يادآور شد: از بين مديران سايت‌هاي غير مجاز همسريابي اکثريت آنها شرايط لازم براي ثبت نام را طبق آيين نامه نداشته و جزو افرادي بودند که بدون داشتن صلاحيت فعاليت مي‌کردند.

تشديد نظارت‌ بر تورها در تعطيلات تابستاني

مدير کل دفاتر خدمات مسافرتي کشور از تشديد نظارت بر تورهاي گردشگري در تعطيلات تابستاني خبر داد و گفت: گردشگران در ايام رحلت امام خميني(ره) حرمت اين روزها را حفظ کنند. مرتضي شريفي در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: با توجه به نزديک شدن به تعطيلات تابستاني نظارت‌هاي بازرسان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در کشور تشديد مي‌شود. وي افزود: فرم‌هايي را تهيه کرده‌ايم و در اختيار بازرسان تمام استانها قرار داده‌ايم و بازرسان علاوه بر اينکه بر فعاليت آژانس‌هاي گردشگري استان خودشان نظارت خواهند داشت، بر نحوه عملکرد تورهاي ورودي هر استان نيز نظارت مي‌کنند. مدير کل دفاتر خدمات گردشگري کشور گفت: تورهاي گردشگري موظف هستند از راهنماي داراي کارت استفاده کنند و شئونات اسلامي نيز در تورها رعايت شود. شريفي ادامه داد: براي ايام رحلت امام خميني (ره) نيز به تمام استانها ابلاغ کرده‌‌ايم که تورهاي گردشگري و گردشگران، حرمت اين ايام را به ويژه در شهرهاي شمالي کشور حفظ کنند.

توقف 30 تا 40 ميليون دلار تجهيزات پزشکي در گمرک

مديرکل تجهيزات پزشکي سازمان غذا و دارو ضمن اعلام اين خبر که حداکثر 30 تا 40 ميليون دلار تجهيزات در گمرک است، گفت: به همه شرکت‌ها اعلام شده است مابه‌التفاوت ارز مبادله‌اي را پرداخت و اجناس خود را ترخيص کنند تا پس از قيمت‌گذاري با قيمت مصوب به فروش برسانند. دکتر حسين کيوان در گفت‌وگو با ايسنا در پاسخ به اينکه چه ميزان از تجهيزات پزشکي با ارز آزاد وارد مي‌شوند، عنوان کرد: ميزان ورود تجهيزات با ارز آزاد بسيار پايين است.

وي ادامه داد: ارز آزاد اغلب زماني پرداخت مي‌شود که اقلامي در گمرک مانده‌اند، در حال متروکه شدن و گذشت تاريخ مصرف هستند و ارز مبادله‌اي هم تخصيص داده نمي‌شود. بنابراين وارد کننده ناچار است اقلامش را با ارز آزاد از گمرک ترخيص کند.

کيوان با بيان اينکه به دنبال مکانيسم‌هايي هستيم تا بتوانيم قيمت اين اقلام را با احتساب ترکيبي از چند نرخ ارزي تعيين و قيمت متوسطي را براي آن ارائه کنيم که در آينده هم توسط سازمان‌هاي بيمه‌گر قابل پرداخت باشد، گفت: بايد به هدف مندرج در برنامه پنجم توسعه مبني بر پرداخت 30 درصدي هزينه‌هاي درمان از جيب مردم برسيم. مديرکل تجهيزات پزشکي سازمان غذا و دارو همچنين درباره وضعيت تجهيزات پزشکي فرسوده در مراکز درماني کشور نيز توضيح داد: در چند سال اخير بسياري از دستگاه‌هاي ما جايگزين شده‌اند.