نسخه شماره 3183 - 1392/02/12 -


قتل با ضربات سنگ، پايان رابطه نامشروع مردجوان


مرحله جديد طرح امنيت اخلاقي در پايتخت با اهداي گل آغاز شد


اخبار کوتاه


اخبار خارجي


 قتل با ضربات سنگ، پايان رابطه نامشروع مردجوان 

 کارآگاهان پليس آگاهي يزد مرد جواني که با ضربات سنگ، پسري را که با خواهرش در ارتباط بود، به قتل رساند، دستگير کردند.

به گزارش ايسنا، در نوزدهم فروردين سال‌جاري مرد ميانسالي با حضور در پليس‌آگاهي يزد عنوان داشت که برادرزن 20 ساله‌اش به نام «اسماعيل» براي خريد از منزل خارج شده، اما تاکنون و پس از گذشت دو روز بازنگشته است.

با ثبت اظهارات اين مرد، تحقيقات کارآگاهان براي يافتن سرنخي از سرنوشت اين پسر 20ساله آغاز شد و آنان در بررسي‌هاي اوليه دريافتند که اين فرد به حسن رفتار شهره و مشکل خاصي نيز با فردي ندارد.

در حالي که تحقيقات کارآگاهان براي يافتن سرنوشت «اسماعيل» ادامه داشت، آنان در بررسي‌ها دريافتند که «اسماعيل» در لحظات آخر با دو برادربه نام‌هاي «نجيب‌الله» و «حسين» ديده شده است که با کشف اين سرنخ، شناسايي هويت دقيق اين دو در دستور کار قرار گرفت و آنها با کسب دستور قاضي پرونده، راهي محل سکونت اين دو برادرشدند که در بررسي‌ها مشخص شد که «نجيب‌الله» و «حسين» از محل متواري شده‌اند.

با فرار اين دو، ظن کارآگاهان مبني بر اين که آنان از راز قتل «اسماعيل» اطلاع دادند، قوت گرفت و شناسايي محل اختفاي آنها در دستور کار ماموران پليس قرار گرفت که سرانجام «نجيب‌الله» در مخفي‌گاهش شناسايي و در عملياتي دستگير شد.

با انتقال اين فرد به پليس آگاهي، وي در مواجهه با مستندات و ادله جرم، لب به اعتراف گشود و عنوان کرد که متوجه رابطه نامشروع «اسماعيل» با خواهرش شده و پس از طرح اين موضوع با «حسين»، تصميم به قتل وي گرفته‌اند.

نجيب‌الله در اعترافات خود عنوان کرد که شب حادثه مقتول را با موتورسيکلت به اطراف روستاهاي «دربيد» کشانده و با ضربات سنگ به سر «اسماعيل»، وي را به قتل و جسدش را در همان بيابان رها کرده است. با ثبت اعترافات وي، کارآگاهان براي يافتن جسد «اسماعيل» راهي محل اعلامي شدند که جسد «اسماعيل» در حالي که غرق در خون بود و قسمتي از آرنج آن توسط حيوانات خورده شده بود، کشف شد که جسد براي تعيين علت تامه مرگ، به پزشکي قانوني تحويل داده شد.

به گزارش ايسنا، متهم به قتل به همراه پرونده متشکله و دستگيري ديگر متهم اين پرونده در اختيار مقام قضايي قرار گرفت.


 مرحله جديد طرح امنيت اخلاقي در پايتخت با اهداي گل آغاز شد 

 مرحله جديد طرح امنيت اخلاقي در پايتخت با اهداي گل به بانواني که حجاب و پوشش مناسب داشتند آغاز شد.

به گزارش ايسنا، در ادامه اجراي طرح امنيت اخلاقي و طي سنوات گذشته همزمان با نيمه فصل بهار و نزديک شدن به تابستان مرحله جديد طرح امنيت اخلاقي در تهران از بعد از ظهر سه‌شنبه آغاز شد.

در نخستين روز اجراي اين طرح ماموران پليس امنيت اخلاقي با استقرار در ميادين مهم شهر ضمن اهداي گل به بانواني که حجاب و پوشش مناسب داشتند به افراد بد پوشش تذکر دادند.

به گزارش ايسنا، اجراي اين طرح طي روزهاي آتي در ساير نقاط پايتخت توسعه مي‌يابد.

سردار حسين ساجدي‌نيا، فرمانده انتظامي تهران بزرگ اجراي اين طرح را در راستاي خواست شهروندان عنوان و ابراز اميدواري کرد که بانوان مانند سال‌هاي گذشته ضمن رعايت پوشش خود در فصل گرما با ماموران پليس امنيت اخلاقي همکاري لازم را داشته باشند.

سردار احمدرضا رادان، جانشين فرمانده ناجا چندي پيش در حاشيه آغاز طرح انضباط اجتماعي در فرماندهي انتظامي تهران‌بزرگ و 17 کلانشهر گفته بود که اخيرا مردم نگراني‌هايي داشته‌اند مبني بر اين که برخي افراد در بعضي از شهرها به صورت مانکني در خيابان و اتومبيل‌ها مشاهده شده که گويا اين افراد در حال سنجش و بررسي رفتار جامعه، براي انجام اقدامات بعدي هستند که به واسطه حکم قانون و درخواست مردم، پليس با اين افراد هنجارشکن که به نوعي خود را به نمايش مي‌گذارند، برخورد مي‌کنند.

وي در مورد خودروهايي که مانکن‌ها در آن ديده مي‌شوند، گفت: اين خودروها نيز توقيف و به پارکينگ منتقل مي‌شود تا نسبت به سير مراحل قانوني اقدام شود.

به گفته رادان، تلاش شده که هزينه تخلف اين ناهنجاري نيز افزايش يابد.

وي همچنين با بيان اينکه در بحث برخورد با بدپوششان، پليس تنها به سراغ استفاده‌کنندگان نمي‌رود، گفته بود که شناسايي و برخورد با توليد و توزيع‌کنندگان اين گونه لباس‌ها نيز در دستور کار است.

جانشين فرمانده ناجا در ادامه به فروشندگان اين گونه لباس‌ها توصيه کرد که تا فرصت باقي است، نسبت به جمع‌آوري اين لباس‌ها اقدام کنند.

وي با بيان اينکه در طرح امنيت اجتماعي، علاوه بر برخورد با بدپوششان و مزاحمان نواميس، موضوع زنان خياباني نيز در نظر گرفته شده است، تاکيد کرده بود که طبيعي است گروهي، خانه‌هاي امني را به عنوان خانه فساد پيدا مي‌کنند که در اين طرح جمع‌آوري و انهدام خانه‌هاي فساد نيز مورد توجه است که مردم مي‌توانند علاوه بر اعلام گزارش، نسبت به انجام شکايت از افراد نيز اقدام کنند.

سردار حسين رحيمي، رييس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ نيز در اين راستا با اشاره به دستور اخير دادستان تهران درمورد تشديد برخورد با مظاهر علني فساد به ايسنا گفته بود که بر اساس طرح امنيت اخلاقي و برخورد با مظاهرعلني فساد در مورد جرايم مشهود، خودروي متخلفان علاوه بر اعمال قانون سه هفته توقيف مي‌شوند.

وي تصريح کرده بود که‌ خودروي افراد بدون حجاب، بد حجاب يا افرادي که رفتارهاي خلاف عفت عمومي در خودرو انجام دهند، مزاحمين نواميس و خودروهايي که داراي آلودگي صوتي باشند مشمول اجراي اين طرح خواهند بود.

سردار اسماعيل احمدي‌مقدم، فرمانده ناجا نيز چندي پيش با اشاره به آغاز دور جديد طرح ارتقاي امنيت اجتماعي، اين طرح را يک مطالبه مردمي دانسته و گفته بود که همانطور که بارها تاکيد شده، طرح امنيت اجتماعي يک طرح دائمي است و فکر مي‌کنم به کار بردن کلمه آغاز مناسب نباشد اما ممکن است با توجه به شرايط خاص کشور، نوع مطالبات مردم و تغييرات فصلي، برخي از طرح‌هاي اجرايي ناجا در مقاطعي شدت بيشتري يابد و در اولويت ماموريتي قرار بگيرد.

وي يادآور شده بود که در جديدترين نظرسنجي انجام شده، موضوع برخورد با اراذل اوباش و مزاحمان نواميس مردم، توزيع کنندگان مواد مخدر، سارقان خرد و افراد بدپوشش از خواسته‌هاي اصلي مردم از پليس است.

سردار منتظر المهدي ، معاون اجتماعي نيروي انتظامي نيز در اين خصوص با اشاره به اين که به مقوله بدحجابي بايد به صورت ريشه‌اي توجه شود به ايسنا گفته بود که طرح امنيت اخلاقي در راستاي صيانت از شان و منزلت زنان اجرايي مي‌شود که در اين راستا همه مسايل مشخص و معين شده است و حتي پرسنل زن پليس نيز آموزش‌هاي لازم را کسب کرده‌اند و ابعاد جامعه شناسي و روانشناسي در اين بحث رعايت شده است.

وي در پاسخ به برخي انتقادات مبني بر کلي بودن مصاديق بدحجابي گفته بود که زنان مي‌دانند که چه حجابي سالم و درست است و پليس با آن چيزي که شان زنان را کاهش مي‌دهد، برخورد مي‌کند.

معاون اجتماعي نيروي انتظامي با بيان اينکه تمامي روش‌ها و شيوه‌هاي برخورد با بدحجابان و بدپوششان مشخص شده است، افزوده بود که نيروي انتظامي به دنبال امنيت اجتماعي است و به همين دليل در ابتدا از شيوه اغنايي استفاده مي‌شود.

وي با بيان اينکه پس از شيوه اقناعي، از شيوه‌هاي ترغيبي و تشويقي استفاده مي‌شود، گفته بود که در مرحله پاياني و به عنوان آخرين درمان بحث اجبار و شيوه‌هاي سلبي توسط ماموران اجرايي مي‌شود.


 اخبار کوتاه 

 برخورد مرگبار کاميون و اتوبوس

رييس مرکز فرماندهي و کنترل ترافيک پليس راهور ناجا از مرگ چهارتن در برخورد کاميون و اتوبوس خبر داد. سرهنگ رضا سلبي در گفت‌وگو با ايسنا، در تشريح مهمترين تصادفات 48 ساعت گذشته به برخورد يک دستگاه کاميون بي‌ام‌سي با يک دستگاه اتوبوس اسکانيا اشاره کرد و گفت: در اين حادثه که در ساعت 4 بامداد ديروز در کيلومتر 45 جاده بم به زاهدان رخ داد چهارتن کشته و شش تن ديگر نيز مجروح شد. وي افزود: بررسي کارشناسان پليس‌راه نشان داد که تجاوز به چپ از جانب راننده کاميون علت بروز اين حادثه بود.

کشف 25 هزار برگه قمار توتو

فرمانده انتظامي شهرستان فومن از کشف 25 هزار برگه قمار توتو در اين شهرستان خبرداد. به گزارش ايسنا، سرهنگ بابک عليزاده، در تشريح جزئيات اين خبر گفت: مأموران اداره نظارت بر اماکن عمومي شهرستان فومن در راستاي اجراي طرح برخورد با صنوف متخلف اقدام به بازرسي و بازديد تعدادي از صنوف کردند. عليزاده با بيان اينکه مأموران در اجراي اين طرح در بازرسي از يک واحد صنفي تعداد 25 هزار برگ قمار توتو و 23 ميليون و 377 هزار ريال وجه نقد حاصل از فروش يا شرکت در قمار را کشف و ضبط کردند، اظهارکرد: دو تن از متخلفان در اين راستا دستگير و به مقر انتظامي منتقل شدند. به گفته فرمانده انتظامي شهرستان فومن اين واحد صنفي توسط ماموران پلمپ و متهمان پس از تشکيل پرونده براي سير مراحل قانوني به دادسرا معرفي شدند.

مرگ راننده هنگام پنچرگيري

مسئول روابط عمومي مرکز حوادث و فوريت‌هاي پزشکي آذربايجان‌شرقي راننده‌اي بر اثر بي‌احتياطي جان خود را از دست داد. حبيب حسينقلي‌زاده ديروز در گفت‌وگو با فارس در تبريز اظهار کرد: ساعت 7:30 صبح ديروز راننده‌اي در حين اقدام براي پنچرگيري خودروي خود در اثر برخورد خودروي سواري پژو در دم جان سپرد. وي اظهار کرد: بلافاصله بعد از اعلام اين حادثه به اورژانس پايگاه 201 اورژانس تبريز در محل حاضر شده و نسبت به انتقال متوفي اقدام کردند. حسينقلي‌زاد مکان اين حادثه را زير پل مارلان اعلام کرد و گفت: با توجه به عدم ديد و سرعت زياد خودروهاي عبوري در اين مسير توقف متوفي بدون استفاده از علائم هشدار دهنده زمينه‌ساز اين حادثه بوده است.

رودخانه زهره قرباني گرفت

با آغاز فصل گرما و دل به دريا زدن جوانان به آب، رودخانه زهره نخستين قرباني خود را گرفت. به گزارش فارس از هنديجان، با آغاز فصل گرما در مناطق و شهرهاي مختلف استان خوزستان، مردم به سوي رودخانه‌ها سرازير شده و آب‌تني مي‌کنند. امسال نيز با آغاز روزهاي گرم، رودخانه زهره شهرستان هنديجان، اولين قرباني خود را گرفت و جوان 31 ساله را به کام مرگ فرو برد.

 كلاهبرداري از شهروندان با وعده سفر زيارتي حج

با تلاش ماموران پليس فتا خراسان رضوي فرد شيادي كه با ارسال پيامك و دادن وعده ي برنده شدن سفر زيارتي حج از شهروندان كلاهبرداري ميليوني مي كرد، شناسايي و دستگير شد. به گزارش پايگاه خبري پليس، رئيس پليس فتا فرماندهي انتظامي خراسان رضوي با اعلام اين خبر گفت: در پي شكايت خانمي ميانسال مبني بر برداشت غير مجاز از حساب بانكي اش تيمي از كارشناسان پليس فتا موضوع را در دستور كار خود قرار دادند. سرهنگ محسن عرفاني افزود: ماموران پليس فتا خراسان رضوي در بررسي هاي اوليه متوجه شدند فرد كلاهبردار با ارسال پيامك به شاکيه و وعده برنده شدن در سفر زيارتي حج، او را به پاي عابر بانك كشانده و با شگردي خاص مبلغ هشت ميليون ريال از حسابش برداشت كرده است. عرفاني در ادامه گفت: كارشناسان پس از بررسي هاي لازم سرنخ هايي بدست آورده و با استعلام از مبادي ذي ربط و اقدامات فني و پليسي توانستند متهم را شناسايي و طي عملياتي دستگير و به پليس فتا منتقل كردند. اين مقام انتظامي افزود: متهم جوان كه در ابتدا منكر هرگونه كلاهبرداري بود، با ديدن شواهد لب به اعتراف گشود و به جرم خود اعتراف كرد.


 اخبار خارجي 

 نوزاد آمريکايي در ساحل رها شد

پليس محلي آمريکا از کشف نوزاد دختري در ساحل هاوائي خبر داد که مادرش ساعتي پس از تولد او را رها کرده بود. به گزارش ايسنا، پليس آمريکا اعلام کرد: مادر اين نوزاد پس از تولد فرزندش در روز يکشنبه، او را در ساحل هاوائي رها کرد. پليس افزود: يکي از رهگذران با شنيدن صداي گريه نوزاد، پيگير موضوع شد و او را رها شده بر روي ماسه‌ها پيدا کرد. اين رهگذر پس از يافتن نوزاد او را به يکي از مراکز درماني منتقل کرد. در حال حاضر وضعيت جسماني نوزاد مساعد اعلام شده است.

سيل در عربستان 13 کشته داد

مديريت دفاع شهري عربستان اعلام کرد که در جريان سيل اخير در اين کشور 13 تن کشته و چهار تن ديگر مفقود شدند. به گزارش ايسنا، به دنبال بارش‌هاي شديد درعربستان که از روز جمعه آغاز شده، مديريت دفاع شهري عربستان به شهروندان اين کشور هشدار داد تا از نزديک شدن به مجاري آب و اماکني که احتمال سيل گرفتگي در آن زياد است، بپرهيزند. مقامات عربستاني همچنين اعلام کردند که در پي بارش‌هاي شديد اخير در عربستان و جاري شدن سيل تاکنون 13 تن کشته و چهار تن ديگر مفقود شدند و شهروندان عربستاني بايد خطر آب گرفتگي را جدي بگيرند. بنابر اعلام سازمان هواشناسي عربستان، باران‌هاي اخير به دليل تلاقي دو جبهه هواي کم‌فشار رخ داده و باعث به وجود آمد پديده هوايي «البيضاء» شده است.