نسخه شماره 3183 - 1392/02/12 -

رهبر انقلاب:
با ايجاد ترديد در ذهن مردم، حماسه ايجاد نمي‌شود

روح‌الاميني در پايان جلسه رسيدگي به پرونده کهريزک:
اگر فرزندم اغتشاشگر هم بود، آيا بايد او را مي‌کشتند؟


بناي قوه قضائيه رسيدگي سريع به پرونده کهريزک است


فارغ از فشارها به پرونده فساد بانکي رسيدگي شد


افراد فرصت‌طلب لباس انقلابي‌گري به تن مي‌کنند


اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان


الو مردم سالاري


زغال بدخواهان چيست؟


تلنگر

مصطفي کواکبيان در جمع دانشجويان دانشگاه علوم کشاورزي گرگان:
معلمان و استادان بايد خودشان، مديران خود را انتخاب کنند


 رهبر انقلاب:
 با ايجاد ترديد در ذهن مردم، حماسه ايجاد نمي‌شود 

 در خجسته سالروز ولادت با سعادت بانوي برگزيده دو عالم حضرت صديقه کبري سلام‌الله عليها و فرزند برومندش امام خميني کبير(ره)، فضاي حسينيه امام خميني(ره) مملو از عطر دل انگيز فضائل و مناقب فاطمي شد.

رهبر معظم انقلاب اسلامي در اين ديدار که با حضور جمعي از شاعران و ذاکرين اهل‌بيت عليهم السلام برپا شد با تبريک روز ولادت حضرت زهرا سلام‌الله عليها و گراميداشت اين روز با تولد امام خميني(ره)، مديحه سرايي را شيوه‌اي هنرمندانه براي معرفت‌افزايي، اميد آفريني و جوشاندن عواطف در دل‌هاي مردم دانستند و با انتقاد از نگاه غرب به مسأله زن تأکيد کردند: نگاه اسلام و قرآن به حقوق اجتماعي و فردي زن و مرد، منطقي‌ترين، متين‌ترين و عملي‌ترين نگاه است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي وجود استعدادهاي درخشان و دل‌هاي مشتاق در ميان مداحان جوان و همچنين پيشکسوت در جهت گسترش توسل و اظهار ارادت به خاندان عصمت و طهارت را يک فرصت ارزشمند و نعمت بزرگ و برکت عام براي کشور دانستند و افزودند: شأن مداح و ستايشگر اهل‌بيت عليهم‌السلام، برانگيختن عواطف و سپس هدايت کردن اين عواطف به سمت خرد و انديشه است و در طول تاريخ نيز همين قرار گرفتن عواطف در کنار عقل و خرد و استدلال، مايه حفظِ معنويت، دين و اخلاق بوده است.

ايشان، خاطرنشان کردند: انتخاب شعر و لحن و شيوه اجرا از سوي مداح بايد در راستاي افزايش معرفت و عمق بخشيدن به هدايت مردم و دانايي‌هاي آنها از دين و راه زندگي باشد.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به تأثير عميق و زياد اجراي شايسته يک قصيده يا غزل در انتقال معارف ديني، تأکيد کردند: از اين فرصت بايد به درستي استفاده کرد و نبايد با انتخاب اشعار بدون محتوا يا داراي نکات ضعيف و غلط و يا اجراي نامناسب و خارج از حدود شرعي، اين فرصت مغتنم را ضايع کرد.

ايشان، ناديده گرفتن نيازهاي ضروري مردم و تحولات مهم روز در شعر و مداحي را يکي از مصاديق ضايع کردن فرصت‌ها خواندند و افزودند: در دوران دفاع مقدس، شاعران و مداحان با دقت و توجه به نياز روز کشور، آن حماسه و جهاد پرشور عملي را بخوبي پشتيباني کردند و با ارائه آثار کم نظير و عميق به وظيفه خود عمل کردند. استفاده از قريحه خدادادي شعر و ترکيب آن با مداحي در خدمت «اختلاف افکني» و «تحريک عصبيت‌هاي مذهبي»، نکته ديگري بود که رهبر انقلاب اسلامي از آن به عنوان يکي از مصاديق بارز ضايع کردن فرصت شعر و ستايشگري ياد کردند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به گسترش وسايل ارتباطي و استفاده از رفتارهاي نابخردانه در مسير اختلافات مذهبي تصريح کردند: امروز اختلاف افکني و تحريک تعصبات مذهبي اقدامي نادرست و به دور از مصلحت است، همانطور که در زمان ائمه معصومين عليهم‌السلام نيز آن بزرگواران، مانع چنين رفتارهايي مي‌شدند. رهبر انقلاب اسلامي همچنين دامن زدن به اختلافات داخلي را نيز يک نمونه ديگر ضايع کردن فرصت‌ها دانستند و افزودند: سال‌جاري بنام «حماسه سياسي و حماسه اقتصادي» نامگذاري شده است و حماسه با عقل، هدايت و با ايمان پشتيباني مي‌شود و بايد از دل بجوشد و يک مقوله دستوري و بخشنامه‌اي نيست. ايشان، لازمه حماسه آفريني را وجود فضاي اميد، حسن ظن و خوش‌بيني به چشم‌اندازهاي قطعي و يقيني پيش‌روي کشور خواندند و خاطرنشان کردند: با ايجاد ترديد در ذهن مردم و تزريق يأس و نااميدي به دل‌ها و دعوت به انزوا، تنبلي و بيکاري، حماسه ايجاد نمي‌شود.

رهبر انقلاب تصريح کردند: حرکت مداوم و جهادگونه که نياز هر کشور و هر تمدني براي پيشرفت است، از مسير نشاط، شوق و اميد مي‌گذرد و در اين زمينه نقش شاعران و مداحان در معرفت افزايي و پراکندن بذرهاي حکمت، اميد و عقيده راسخ، برجسته است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي به توجه مردم و مستمعان به رفتارها و اخلاقيات گويندگان مذهبي در عين توجه به شعر و اجراي آنها، نيز اشاره و تصريح کردند: هرچه مبلغان ديني و مداحان از لحاظ تقوا، اخلاق، عفت، تدين و پاکي دل و زبان، نمود تحسين‌آور بيشتري داشته باشند، در ايفاي مؤثر شأن مداحي و استفاده از اين فرصت براي اثرگذاري بر دلها و معرفت افزايي توفيق بيشتري خواهند داشت. دومين نکته‌اي که رهبر معظم انقلاب اسلامي در اين ديدار به آن اشاره کردند ضرورت تکريم جايگاه زن بود.

ايشان با انتقاد از سياست‌هاي غرب در مواجهه با مسأله زن افزودند: حرکتي که تمدن مادي غرب در مواجهه با موضوع زن انجام داد گناه بزرگ و نابخشودني است که عوارض آن به هيچ عنوان قابل جبران نيست.

رهبر انقلاب اسلامي مظاهر تمدن غرب در ارتباط با مسأله زن را جلوه‌گري، فراهم کردن زمينه لذت‌جويي مردان و شکسته شدن حريم زنان برشمردند که غرب از آن به عنوان آزادي و از نقطه مقابل آن با عنوان اسارت تعبير مي‌کند. ايشان با تأکيد بر اينکه نتيجه چنين نگاهي به زن، ويراني کانون خانواده بوده است، افزودند: وقتي در جامعه‌اي بنيان خانواده متزلزل شد مشکلات آن جامعه نهادينه مي‌شود و تمدن غربي با قوانين خباثت‌آميز جنسي که اجرا کرده است چه بخواهد و چه نخواهد محکوم به شکست و سقوط است.

رهبر انقلاب زوال تمدن‌ها را مانند سر بر آوردن آن، امري تدريجي دانستند که در مورد تمدن غرب در حال وقوع است. رهبر انقلاب با تبيين نگاه قرآني و توجه ويژه اسلام به جايگاه زن، اين نگاه را منطقي‌ترين، متين‌ترين و عملي ترين نگاه دانستند و خاطرنشان کردند: نزد خداي متعال ميان زن و مرد در طي مراحل معنوي و برخورداري از حقوق اجتماعي و فردي هيچ تفاوتي نيست، البته براساس طبيعت انساني از امتيازات متفاوتي برخوردارند.

ايشان با برشمردن برخي امتيازات انحصاري زنان از جمله خانه داري، فرزندآوري، اهتمام به حفظ محيط خانواده، انس خانوادگي و پرورش و تربيت فرزندان تأکيد کردند: خانه‌داري و فرزندآوري مجاهدتي بزرگ و هنر زنانه است که توأم با صبر، عاطفه و احساسات مي‌باشد و اگر توجه لازم به آن صورت پذيرد، پيشرفت يک جامعه تضمين خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامي در پايان سخنان خود، ضرورت احترام و تکريم زن را يادآور شدند و افزودند: لازم است رفتار با زنان، احترام‌آميز، محبت‌آميز و همراه با نجابت و عفت باشد.


 روح‌الاميني در پايان جلسه رسيدگي به پرونده کهريزک:
 اگر فرزندم اغتشاشگر هم بود، آيا بايد او را مي‌کشتند؟ 

 پنجمين جلسه رسيدگي به پرونده قضات بازداشتگاه کهريزک پايان يافت و تاريخ برگزاري جلسه ششم اين دادگاه 15 ارديبهشت اعلام شد. به گزارش ايسنا، پنجمين جلسه دادگاه قضات کهريزک به صورت غيرعلني و با حضور متهمان اين پرونده، وکلاي آنان و خانواده‌هاي شکات در شعبه 76 دادگاه کيفري استان تهران به رياست قاضي مديرخراساني آغاز شد.

اين جلسه دادگاه حدود 4 ساعت به طول انجاميد و بر اساس سخنان علي‌اکبر حيدري‌فر يکي از قضات متهم در پرونده، اين جلسه به طرح ادامه دفاعيات وي اختصاص داشت و احتمالا دفاعيات ديگر قاضي متهم در اين پرونده نيز مطرح مي‌شود.

محمدصالح نيکبخت وکيل مدافع خانواده جوادي‌فر در جمع خبرنگاران در مورد انتشار عکس‌هاي منتسب به جوادي‌فر از کشته‌شدگان حادثه کهريزک، توسط حيدري‌فر، گفت: اين عکس‌ها هيچ ارتباطي به جوادي‌فر ندارد و دروغ محض است؛ جاي طرح اين مسائل در خيابان نيست و اين مطالب بايد در دادگاه مطرح شود.

وي گفت: همه متهمان دفاعيات خود را انجام داده‌اند؛ البته هنوز آخرين دفاعيات گرفته نشده است؛ اما احتمالا يکشنبه 15 ارديبهشت جلسه آخر دادگاه رسيدگي به پرونده قضات کهريزک است. همچنين قاضي سيامک مديرخراساني پس از پايان جلسه در واکنش به صحبت‌هاي سعيد مرتضوي مبني بر اين‌که جلسات آينده دادگاه به طور علني برگزار شود تا مردم بدانند چه گذشته است؟ گفت: جلسات رسيدگي به اين پرونده تا آخر به صورت غيرعلني برگزار مي‌شود.

در ادامه عبدالحسين روح‌الاميني پس از پايان جلسه دادگاه در جمع خبرنگاران گفت: شهودي که ما اعلام کرديم حجت‌الاسلام والمسلمين مصطفي پورمحمدي، غلامحسين محسني‌اژه‌اي و دري نجف‌آبادي هستند، اما اينکه اين افراد بخواهند در دادگاه حضور داشته باشند و يا اينکه دادگاه آنها را بپذيرد بر عهده مقام قضايي است. روح‌الاميني اظهار کرد: از جريان رسيدگي به پرونده در دادگاه بسيار راضي هستم. درخواست ما از روز اول اين بود که افرادي که مرتبط با ماجراي کهريزک هستند مسووليت‌شان را بپذيرند، عذرخواهي کنند و از سمت خود برکنار شوند؛ اما متاسفانه به خواسته ما توجهي نشد که اگر اين اتفاق مي‌افتاد مساله به دادگاه نمي‌کشيد.

وي در مورد اين‌که نقش قضات ديگر در حادثه کهريزک چه بوده است؟ گفت: بايد از قوه قضاييه جزئيات را بپرسيد؛ زيرا طبق قانون از بيان جزييات معذورم. در رسانه‌ها منتشر شد که من را از مصاحبه منع کردند، مگر کسي جرات چنين کاري دارد. روح‌الاميني در مورد اين‌که عکس فرزندتان را سايت‌ها به عنوان اغتشاشگر منتشر کردند،‌ گفت: اگر اين‌چنين هم باشد، آيا بايد او را مي‌کشتند؟ روح‌الاميني در مورد اينکه گفته مي‌شود در جلسه قبل، علي‌اکبر حيدري‌فر عکس‌ها را در دادگاه نشان داده است، گفت: کسي در دادگاه عکسي نشان نداد. ايشان مدعي شد اما چيزي نشان نداد و خودش به رسانه‌ها حرف‌هايي را در اين رابطه گفت. دادگاه خيلي اساسي وارد بحث شد و ما بسياري از آن راضي هستيم. همچنين سعيد مرتضوي دادستان سابق تهران و متهم رديف اول پرونده کهريزک از رييس شعبه رسيدگي‌کننده به اين پرونده درخواست کرد که ادامه جلسات رسيدگي به اين پرونده به طورعلني برگزار شود. سعيد مرتضوي پس از پايان جلسه در جمع خبرنگاران گفت: از روند دادگاه‌ها راضي نيستم، دليلش اين است که غيرعلني است. اتهامات ما به صورت علني در خارج و داخل مطرح شد در صورتي که ما در قضيه کهريزک کوچکترين گناهي نداريم.

وي ادامه داد: يک برگ دليل در رابطه با اتهامات ما وجود ندارد، بنابراين خواست ما از دادگاه اين است اگر امکان دارد جلسات دادگاه را به صورت علني برگزار کنند، زيرا هيچ اطلاعات سري و محرمانه در بحث کهريزک نيست.

وي گفت: با توجه به اينکه رسانه‌هاي بيگانه از موضوع کهريزک عليه نظام استفاده کردند واقعا بايد دادگاه کهريزک به طور علني برگزار شود. تا غير از اينکه دادگاه قضاوت مي‌کند، افکار عمومي هم در کنار دادگاه قضاوت عادلانه‌اي داشته باشند که شايد اهميت آن از راي دادگاه کمتر نباشد. بنابراين درخواست دارم و خواهش مي‌کنم اگر امکان دارد جلسات بعد دادگاه به طور علني رسيدگي شود.

در ادامه علي‌اکبر حيدر‌ي‌فر در جمع خبرنگاران درباره انتشار عکس‌هايي مبني بر حضور کشته‌شدگان حادثه کهريزک در اعتراضات پس از انتخابات سال 88، گفت: تاکنون آقايان مدعي بودند که در هيچ اغتشاشي شرکت نداشتند و اشتباهي دستگير شدند، ولي اين عکس‌ها اثبات مي‌کند که اتفاقا در اغتشاشات حضور داشتند.

وي در واکنش به صحبت‌هاي صالح نيک‌بخت مبني بر دروغ بودن اين عکس‌ها، گفت: من مستندات آن را به دادگاه ارائه مي‌کنم. خبرنگاري به حيدري‌فر گفت که به نظر مي‌رسد اين عکس‌ها فتوشاپ باشد که وي پاسخ داد: اگر دادگاه منشاء عکس‌ها را بخواهد، آنها را در اختيار دادگاه قرار مي‌دهم. هيچ کدام فتوشاپي نيست و کارشناسان مي‌توانند در اين باره نظر دهند.


 بناي قوه قضائيه رسيدگي سريع به پرونده کهريزک است 

معاون اول قوه قضاييه گفت: بناي دستگاه قضايي و دادگاه رسيدگي‌کننده به پرونده کهريزک، رسيدگي سريع به اين پرونده است. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام سيدابراهيم رييسي در حاشيه مراسم تحليف کارآموزان قضايي ويژه سازمان قضايي نيروهاي مسلح تهران در پاسخ به اينکه با توجه به اين که حادثه کهريزک در انتخابات رياست جمهوري دوره قبل روي داده، آيا به اين پرونده قبل از انتخابات آتي رسيدگي خواهد شد گفت: رسيدگي را به عهده قضات بگذاريد. دارند به پرونده رسيدگي مي‌کنند، قاضي محترم در اين چند جلسه زواياي مختلفي را بررسي کرده و بهتر اين است که مطبوعات و ديگر رسانه‌ها منتظر باشند که قاضي در اين قضيه تصميم بگيرد. معاون اول رييس قوه قضاييه درباره مبارزه با مفاسد اقتصادي، گفت: بايد بسترهاي فساد را در نظر بگيريم. جنس پرونده بانکي که اخيرا در کشور شاهد آن بوديم اين نيست که فقط مربوط به يک پرونده خاص باشد زيرا ما نمونه‌هايي را در سال‌هاي ‌قبل داشتيم. رييسي اظهار کرد: اکنون در کشور فضاي انتخابات است ولي بحث انتخاباتي هميشه در کشور بوده؛ زيرا ما سالي يک انتخابات را داريم ولي نبايد از کارهاي اصلي يعني از بين بردن زمينه‌هاي فساد غافل شد. يکي از لوازم مهم حماسه اقتصادي، امنيت اقتصادي است و امنيت اقتصادي در پرتو مبارزه با فساد اقتصادي ايجاد مي‌شود تا زمينه براي کارآفرينان فراهم شود و توليد ثروت کنند. معاون اول قوه قضاييه در باره ستادهاي پيشگيري از وقوع جرايم انتخاباتي، گفت: در قانون انتخابات جايگاهي براي قوه قضاييه تعيين شده است. يکي از وظايف در بعد همکاري با ساير دستگاه‌ها مانند بخش نظارتي، شوراي محترم نگهبان يا بخش‌هاي هيات اجرايي است. در يک بعد وظيفه پيشگيري به عهده اين ستادها و در بعد ديگر وظيفه رسيدگي به تخلفات را دارند. اين ستادها نشست‌هاي مختلفي با بخش‌هاي نظارتي و اجرايي در امر انتخابات داشته‌اند و بعضي تذکرات و پيگيري‌ها نيز باعث شده که ما شاهد کاهش تخلفات باشيم.


 فارغ از فشارها به پرونده فساد بانکي رسيدگي شد 

رييس قوه قضاييه نياز امروز زنان در سراسر جهان را توجه به اسوه‌هاي ديني اعلام کرد و با ابراز تاسف از نگاه ابزاري غرب به زنان گفت: متاسفانه غربي‌ها از زنان به عنوان کالا و ابزاري براي تجارت در عرصه‌هاي مختلف استفاده مي‌کنند و درک و فهم درستي از جايگاه واقعي زنان ندارند. به گزارش ايسنا، آيت‌الله صادق آملي‌لاريجاني در جلسه مسوولان عالي قضايي با تبريک ميلاد حضرت فاطمه زهرا(س)، سالروز صدور فرمان هشت‌ماده‌اي مقام معظم رهبري در مبارزه با مفاسد اقتصادي اشاره کرد و گفت:‌ قوه قضاييه در اين خصوص کارهاي قابل توجهي انجام داده است که نمونه روشن آن رسيدگي به پرونده فساد بزرگ بانکي است؛ در حالي که بسياري از رسانه‌هاي غربي و حتي برخي رسانه‌هاي داخلي از ابتداي رسيدگي به اين پرونده از ناتواني قوه قضاييه در رسيدگي سخن مي‌گفتند و هجمه‌هاي زيادي عليه دستگاه قضا به راه انداختند اما همگان ديدند که قوه قضاييه فارغ از تمام فشارها در يک روند معقول و منطقي به پرونده رسيدگي کرد. وي با تاکيد بر اين‌که «دستگاه قضايي در رسيدگي به پرونده فساد بزرگ مالي کارنامه روشني از خود به جاي گذاشته است» افزود:‌ متاسفانه برخي از افراد صلاحيت دادگاه را زير سوال برده‌اند و حتي در عنوان اتهامي افساد في‌الارض تشکيک کرده‌اند، در حالي که صلاحيت رسيدگي به پرونده متهماني که در کيفرخواستشان عناوين اتهامي فساد في‌الارض است، مرجع رسيدگي جز دادگاه انقلاب کجا مي‌تواند باشد و آيا اخلالگران اقتصادي با قيود خاص خودش مطابق قانون مفسد في‌الارض شناخته نشده است؟ آملي لاريجاني با تاکيد بر اين‌که «نمي‌توان در اجراي احکام به برخي اظهارنظرها مبني بر اين‌که در رسيدگي به اين پرونده احتياط کنيد، توجه کرد» گفت: در جايي که در پرونده‌اي براي قاضي محرز شده که فساد في‌الارض و اخلال اقتصادي رخ داده است؛ احتياط معنا ندارد و اگر چنين باشد بايد در تمام آرا همين سخن را گفت.


 افراد فرصت‌طلب لباس انقلابي‌گري به تن مي‌کنند 

 رئيس مجلس با اشاره به تفکر شهيد مطهري در ضرورت اعتدال در جامعه و تلاش براي پرهيز از رخنه فرصت‌طلبان، گفت: از نظر شهيد مطهري پس از منقضي شدن دوران سختي‌ها، فرصت‌طلبان خود را جلو مي‌اندازند و آنچنان تندتر از ديگران شعار مي‌دهند و داد و فرياد مي‌کنند که صداي انقلابيون اول را تحت‌الشعاع قرار مي‌دهد. به گزارش خانه ملت، علي لاريجاني در نهمين همايش حکمت جهاني مطهر گفت: براساس انديشه شهيد مطهري اسلام همواره روش وسط و معتدل را در پيش مي‌گيرد و اين امر به دليل همه جانبه بودن اين دين است. رئيس مجلس گفت: اين رويکرد اعتدالي در اسلام در برگيرنده دو نکته است يکي آنکه مشي فکري اسلامي در مقابل افراط و تفريط قرار مي‌گيرد؛ دوم آن که اعتدال تفکر اسلامي به چندجانبه‌گي آن مربوط مي‌شود. نماينده قم ادامه داد: شهيد مطهري مي‌گويد علت سقوط حکومت‌ها به اين نيست که همه آرمان‌هاي آنان غلط باشد، گاهي به علت تکيه بر يک ارزش و نسيان از ساير ارزش‌ها عامل سقوط و انحطاط آنها مي‌شود. رئيس مجلس تاکيد کرد: وقتي در حوزه سياست تک ارزشي حاکم شود، مملکت دچار انحطاط خواهد شد و بايد انتظار داشته باشند که چنين اعوجاجاتي تاثير خود را در کشور بگذارد. وي گفت: عدالت، آزادي، معنويت و استقلال در عرصه‌هاي سياسي و اقتصادي و مکتبي بودن از شرايط لازم تداوم انقلاب از نگاه شهيد مطهري است ولي اين شرايط کافي نيست .

اگر به آزادي توجه نشود و عدالت و اقتصاد مورد توجه قرار گيرد، جامعه دچار خطر مي‌شود. رئيس قوه مقننه تصريح کرد: در 34 سال پس از انقلاب برخي از اين خطاها در کشور ديده شده است، گاهي به ارزشي توجه خاصي مي‌شد و بقيه کمتر مورد توجه بود و اين عدم تعادل در جامعه احساس شد و در نهايت نيز در ميدان عمل شاهد آن بوديم. لاريجاني ادامه داد: افراد فرصت‌طلب لباس انقلابي‌گري به تن مي‌کنند ولي آنقدر در يک موضوع شعار تند مي‌دهند که انقلابيون اصلي که بر ارزش‌ها تاکيد دارند، آنها را پس مي‌زند. وي گفت: مساله نسبيت در معرفت، يک امر انحرافي است و اين طور نيست که هر کسي تلقي خود را از اسلام داشته باشد. رئيس مجلس گفت: چه در صدر اسلام و يا دوره‌هايي که امام علي مديريت مي‌کردند، افرادي بودند که اگرچه معصوم نبودند و خطا نداشتند ولي مسئوليت‌هايي به آنها محول مي‌شد زيرا در مقام عمل بايد تفکر نسبي داشت. لاريجاني با اشاره به اين که برخي اسلام را به درستي نمي‌شناسند افزود: در حکومت نيز ممکن است فردي روي بعد عدالت تمرکز کند ولي نمي‌داند همان قدر که عدالت مهم است، آزادي، استقلال اقتصادي و سياسي و مکتبي بودن هم مهم است؛ اين که بگوييم فردي روش ساده منشي دارد خوب است ولي ساير وجوه هم با ارزش است و مثلا اين که چگونه مي‌خواهد مسائل اجتماعي اسلام را بيان کند ارزش دارد. وي يادآور شد: مطهري جامعه‌اي را مدينه فاضله مي‌داند که زمينه‌هاي رشد استعدادها براي افراد فراهم کند. راجع به آزادي، تکيه بر مکتب استقلال اقتصادي و سياسي و همه اينها به صورت يکجا کار شود؛ نه اين که توجه به معنويت نشود و بگوييم ما مي‌خواهيم الان اقتصاد را شکوفا کنيم، گاهي هم متلکي گفته شود و بگويند يک تار مو چه اشکالي دارد. لاريجاني با بيان اين که واقعا موضوع يک تار مو نيست و مسائل پرارزش ديگري وجود دارد، تصريح کرد: سوال اين است که جامعه‌اي که بخواهد زمينه‌هاي بروز اين گونه فطريات را براي افراد آن جامعه فراهم کند، بايد از يک تنزهي برخوردار باشد .

وي با تاکيد بر اين که آدمي نمي‌تواند براي رسيدن به هدف هر کاري را انجام دهد، تاکيد کرد: بايد اخلاق، اصول شريعت و حقوق مسلمان‌ها را رعايت کرد؛ در داخل کشور هم يک نفر هم مي‌خواهد بگويد عدالتگرا هستم نمي‌تواند از هر وسيله‌اي استفاده کند زيرا بسياري مسائل ديگر نيز بايد مورد توجه قرار بگيرد و اين رويکرد او حقيقت اسلام نيست.


 اخبار کوتاه 

 تشكيل جلسه كميسيون نظارت مجمع تشخيص مصلحت نظام

كميسيون نظارت مجمع تشخيص مصلحت نظام بر حُسن اجراي سياست‌هاي كلي نظام تشكيل جلسه داد.

در اين جلسه كه علاوه بر اكثريت اعضاي كميسيون نظارت، رئيس كميسيون بودجه و محاسبات مجلس، رئيس اتاق بازرگاني، معادن و كشاورزي، نمايندگان ديوان محاسبات و بانك مركزي نيز حضور داشتند، روند رسيدگي لايحه بودجه سال 1392 در مجلس شوراي اسلامي و تطبيق آن با سياست‌هاي كلي نظام مورد بحث و بررسي قرار گرفت. در اين جلسه پس‌از استماع گزارشي مبسوط رئيس كميسيون بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي، نقطه نظرات اعضاي كميسيون نظارت در مورد انحراف بعضي از شاخص‌هاي مربوط به سياست‌هاي كلي ارائه گرديد و مقرر شد ضمن تكميل نقطه‌نظرات نظارتي كميسيون تا پايان رسيدگي به لايحه بودجه مجلس، جمع‌بندي گزارش جهت استحضار رهبر معظم انقلاب اسلامي تقديم شود.

ائمه جماعات مردم را هدايت کنند

رييس دفتر مقام معظم رهبري با بيان اين‌که «ائمه جماعات مساجد مورد احترام و اعتماد مردم هستند» خطاب به ائمه جماعات، گفت: در عرصه انتخابات مردم را هدايت کنيد. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين محمدي گلپايگاني گفت: در چند روز آينده انتخاباتي سرنوشت‌ساز را در پيش رو داريم و معيارها نيز در اين زمينه روشن است و ائمه جماعات نيز با توجه به اينکه مورد احترام و اعتماد مردم هستند در اين زمينه بايد مراقب باشند که در چهار يا هشت سال آينده سرنوشت اجرايي کشور را در دست چه کسي قرار مي‌دهند. وي افزود: البته جاي نگراني نيست زيرا کشتي‌بان بيدار است، البته نه اينکه ايشان بخواهند در انتخابات تسخيري کنند، زيرا همانطور که رهبري گفته‌اند «من يک راي دارم» و در اين زمينه بايد گفت که حتي من و اهل خانه‌شان نيز نمي‌دانيم که ايشان به چه کسي راي مي‌دهند. وي افزود: ائمه جماعات بايد بدانند که نقش آنان در پايين منبر بيش‌از زماني است که در بالاي منبر قرار مي‌گيرند و نيز بدانند که اگر گاهي نيز به آنان توهين مي‌شود، اين اتفاق مهم نيست.

اقتدار رهبري به پشتوانه ملت است

اين نظام اسلامي از پشتوانه قوي مردمي برخوردار است و امروز مردم ما از رهبري همان حرف‌هايي را مي‌شوند که امام علي (ع) فرمود. به گزارش خبرگزاري حوزه آيت‌الله حسين نوري همداني با بيان اينکه در زندگي انسان‌ها ابعاد متعددي همچون فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و سياسي وجود دار د، خاطرنشان کردند: معتقدم بعد حکومت و رهبري مهم‌تر از همه اين ابعاد است. اين مرجع تقليد با تاکيد براينکه يکي از ويژگي‌هاي نظام جمهوري اسلامي مردمي بودن است، عشق به اهل بيت، عصمت و طهارت را از ويژگي‌هاي نظام مردمي بيان کرد. ايشان، امنيت فکري، روحي، و نظامي امروز جامعه را نشا ت گرفته از خودگذشتگي مردم هميشه در صحنه دانستند وتاکيد کردند: وقتي که مقام معظم رهبري در سخنراني نوروزي خود مي‌فرمايد اگر استکبار بخواهند عليه ايران کاري کنند رژيم صهيونيستي و حيفا را در يک لحظه نابود مي‌کنيم اين به پشتوانه همين ملت است.

انتقال 7 زنداني به ايران

با پيگيري‌هاي به عمل آمده سفارت جمهوري اسلامي ايران در ارمنستان، مقامات دادگستري جمهوري ارمنستان موافقت خود را با انتقال هفت نفر از زندانيان اعلام کردند که مقرر است اين اقدام طي روزهاي آينده انجام شود. در ادامه سفر حجت‌الاسلام والمسلمين محسني اژه اي به ارمنستان، وي به اتفاق هيات همراه و رئيسي، سفير کشورمان در ارمنستان از زندان وارتاشن بازديد کرده و با مسوولين و يازده نفر از ايرانيان محبوس در اين زندان ديدار کردند. به گزارش ايلنا، اژه‌اي پس از استماع سخنان و درخواست‌هاي زندانيان، نکات لازم را جهت توجه بيشتر به رفع مشکلات به مسوولين زندان متذکر شد. براساس اين گزارش، سال گذشته نيز 23 نفر از زندانيان ايراني براي طي ادامه دوران محکوميت به کشورمان منتقل شده‌اند.

تشکيل هيات اجرايي ظرف يک هفته

معاون سياسي وزارت کشور، با بيان اينکه آخرين ليست معتمدان ارائه شده از سوي وزارت کشور به شوراي نگهبان، توسط اين شورا تائيد شد، گفت: بعد از تائيد فهرست معتمدان توسط شوراي نگهبان، وزارت کشور ظرف مدت يک هفته مکلف است هيات اجرايي را تشکيل دهد. صولت مرتضوي در گفت‌وگو با مهر در مورد زمان تشکيل هيات اجرايي انتخابات، اظهارداشت: وزارت کشور در روز 12 اسفند 91 بدون يک لحظه تاخير با استناد ماده 31 اصلاح قانون انتخابات فهرست 30 نفر از متعمدين را تقديم شوراي نگهبان کرد و شوراي نگهبان هم براساس بررسي‌هايي که با توجه به قانون انجام داده بود اولين پاسخ را پنجشنبه هفته گذشته به وزارت کشور اعلام کرد. معاون سياسي وزارت کشور، ادامه داد: از آنجائيکه تعداد معتمدين تائيد صلاحيت شده به حدنصاب نرسيد براي تکميل اين فهرست 30 نفره تاکنون وزارت کشور چند ليست را به هيات نظارت تقديم کرده است.

حاشيه‌سازها به درد رياست‌جمهوري نمي‌خورند

استاد حوزه علميه قم تصريح کرد: افرادي که خود حاشيه داشته و حاشيه‌سازي مي‌کنند، به هيچ عنوان به درد جايگاه رياست‌جمهوري نمي‌خورند. آيت‌الله محسن فقيهي در گفت‌وگو با خبرگزاري حوزه اظهار داشت: آنچه مقام معظم رهبري در ديدار اخير با کارگران و نيز در ديگر ديدارها و جلسات درباره انتخابات فرموده يا مي‌فرمايند براي همگان فصل‌الخطاب و حاوي کليدي ترين رهنمودهاست. وي با اشاره به تاکيد خاص معظم‌له مبني بر نياز جدي کشور به فضاي آرامش، گفت: از اين منظر کساني که حاشيه دارند و کارهايشان حاشيه‌دار است و باعث مشکلاتي در جامعه مي‌شود ولو اين که انسان‌هاي خوبي هم باشند، مناسب نيست که وارد عرصه رقابت‌هاي انتخاباتي شوند. وي گفت: برخي کارهاي بعضي افراد و مسئولان، حقيقتاً باعث دغدغه و تشويش اذهان عمومي مي‌شود و بايد از آن‌ها پرهيز کرد.


 کوتاه از بهارستان 

 تطهير جريان انحرافي با خود فريبي

عضو کميسيون امنيت ملي با بيان اينکه روزنامه دولت براي تطهير جريان انحرافي خود فريبي مي‌کند، گفت: حق را با فرد نمي‌سنجند بلکه عملکرد فرد را با اصول و معيارهاي ارزشي قياس مي‌کنند. ابراهيم آقا محمدي در گفت‌وگو با خانه‌ملت، گفت: رهبر معظم انقلاب هيچگاه به صراحت اصرار به ادامه راه احمدي‌نژاد نداشته و بارها اعلام کرده‌اند که در دولت دهم ضعف‌هايي وجود دارد و شخصي که رئيس‌جمهور آينده مي‌شود بايد آنها را از بين ببرد. نماينده خرم‌آباد تصريح کرد: همان طور که مقام معظم رهبري فرمودند بايد در انتخابات رياست‌جمهوري به دنبال فردي جامع‌تر از رئيس دولت دهم باشيم که اين به معناي آن است که فردي قوي‌تر در جامعه وجود دارد که مي‌تواند وضعيت فعلي را به مرز مطلوب نزديک کند.

روساي‌جمهور، پشتوانه مشورتي

نماينده بجنورد با اعتقاد به اينکه ائتلاف‌هاي شکل گرفته نهايتا بايد يک کانديدا را معرفي کنند، اظهار کرد: اينکه گفته مي‌شود روساي‌ جمهور پيشين نيز به اين عرصه ورود کنند بهتر است که اين افراد پشتوانه مشورتي نيروهاي جديدي باشند که توانايي بر عهده گرفتن مسئوليت دستگاه اجرايي را دارند. قاسم جعفري ضمن ارزيابي خود از تعدد کساني که اعلام کانديداتوري کرده‌اند، به ايسنا گفت: تا اين مرحله که افراد مختلفي اعلام آمادگي کرده‌اند به نظر مي‌رسد نوعي روابط حسنه بوده و موجب ايجاد شور و هيجان انتخاباتي در ميان مردم شده و حس مشارکت مردم را براي حضور در صحنه برانگيخته است. وي با اشاره به اينکه برخي‌ها احتمال مي‌دهند روساي‌جمهور پيشين نيز وارد عرصه انتخابات شوند، گفت: آنهايي که پيش از اين رييس‌جمهور بودند بايد به اين نکته توجه کنند که هشت سال سکان اجرايي کشور در دست‌شان بوده و آنچه در توان داشته‌اند انجام داده‌اند. وي افزود: به عنوان مثال حتي در کشورهايي مانند آمريکا نيز عرف بر اين است که رييس‌جمهوري بعد از مرحله دوم در سال‌هاي بعد کانديدا نمي‌شود؛ بنابراين چه اصراري براي حضور مجدد در سکان اجرايي کشور است.

لزوم اختصاص ارز مرجع به دارو

عضو کميسيون بهداشت با تأکيد بر اينکه با ادامه روند ترخيص نشدن دارو از گمرک‌‌‌، امکان فاسد شدن اين محصولات وجود دارد، گفت: به‌طور حتم مهم‌ترين اولويت وزارت بهداشت بايد آزاد کردن دارو از گمرک و بهبود وضعيت اين حوزه باشد، زيرا سلامت مردم بازيچه دست مسئولان نيست. نعمت‌الله منوچهري در گفت ‌وگو با خانه‌ملت، با يادآوري ترخيص نشدن بيش‌از 60 ميليون دلار دارو در گمرک‌هاي کشور، گفت: به طور حتم اين موضوع جاي تأسف و تأمل دارد که چرا مسوولان حوزه سلامت و دولت در اينباره دست روي دست گذاشته و تنها افزايش مشکلات بيماران را نگاه مي‌کنند.

تحصيل با دريافت زير ميزي‌

نايب رييس اول کميسيون بهداشت عنوان کرد: مجلس موضوع زير ميزي‌ در مراکز درماني را به اطلاع وزير بهداشت رسانده اما متاسفانه هيچ گونه اراده و اقدام قاطع ديده نشده است. دکتر علي کاييدي در گفت‌وگو با دانا با اشاره به شيوع پديده سياه زيرميزي در مراکز درماني بيان کرد: متاسفانه زير ميزي در مراکز درماني خصوصي و دولتي بسيار افزايش يافته است. نماينده پلدختر گفت: متاسفانه برخي از بيمارستان‌ها و پزشکان آنقدر زياده خواه شده‌اند که اين مبلغ آشکارا پرداخت مي‌شود. دکتر کائيدي با بيان اينکه مبلغ زير ميزي با تغيير و رشد نرخ ارز و دلار در حال افزايش است خاطر نشان کرد: فرزندان برخي از پزشکان در حال تحصيل در خارج از ايران هستند که بايد هزينه آن‌ها را پرداخت نمايند بنابراين با تغيير نرخ ارز و افزايش قيمت دلار پزشکان اين مبلغ را از زير ميزي‌ها تامين مي‌کنند.

چين و زمين‌گير شدن صنعت خودرو

عضو هيئت رئيسه کميسيون صنايع و معادن مجلس با بيان اينکه صنعت خودرو شرايطي را ندارد که با ورود خودروهاي خارجي به آنها تنش وارد کنيم، گفت: اگر اين صنعت به لحاظ کيفي رشد کند يقينا خارجي‌ها در بحث واردات خودرو و ايجاد تنش در بازار ايران دچار مشکل خواهند شد. محمدرضا خان محمدي خرمي‌در گفت‌و‌گو با خانه ملت، درباره واردات خودروهاي چيني گفت: چيني‌ها به لحاظ کيفي چندين محصول دارند و بايد مراقب بود تا در صورت نياز به واردات، محصولات کيفي وارد شوند. وي با تاکيد بر اينکه البته در مرحله اول به دليل بحث اشتغال نبايد از ورود خودروهاي خارجي به کشور استقبال کنيم، ادامه داد: صنعت خودرو داخلي شرايطي را ندارد که با ورود خودروهاي خارجي به آنها تنش وارد کنيم و حمايت دولتي از صنعت خودرو لازم است. خان محمدي خرمي‌ادامه داد: البته اگر خودروساز بخواهد يک خودرو را با قيمت دو برابر به جامعه تحميل کند، جامعه اين کشش را ندارد و در اين شرايط مرزهاي ما بايد طبق يک روال منطقي باز شود تا مردم نيز بتوانند وسيله دلخواه خود را خريداري کنند.


 الو مردم سالاري 

 عدم پرداخت معوقات کارکنان نيروي زميني ارتش

به دليل کمبود بودجه، معوقات کارکنان نيروي زميني ارتش پرداخت نمي‌شود. خواهشمندم در سال جديد مسوولان ذي‌ربط به اين مساله رسيدگي کنند.

تعدادي از کارکنان نيروي زميني ارتش

قابل توجه کانديداها

مساله‌اي که کانديداها در تبليغات خود بايد به آن توجه کنند پرهيز از دادن وعده‌هاي غيرعملي به مردم است که رعايت اين مساله موجب جلب اعتماد مردم مي‌شود.

شهروندي از تهران

نقش مطبوعات در مشارکت مردم

در مدت باقي‌مانده تا انتخابات رياست جمهوري مطبوعات مي‌توانند در مشارکت حداکثري مردم نقش به‌سزايي داشته باشند لطفا اصحاب رسانه به اين نکته توجه کنند.

يک شهروند- تهران


 زغال بدخواهان چيست؟ 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

 مدتي است که دولتمردان خيلي محترم در حال بررسي فصل‌ها هستند و ابعاد تازه‌اي از زمستان و بهار را براي مردم بازگو مي‌کنند‌. فصل‌، فصل انتخابات است و براي همين فصل‌ها مهم شده‌اند! محمود احمدي‌نژاد ديروز به شدت اعلام کرد: «زمستان کارشکني‌ها بزودي خواهد رفت و روسياهي به زغال بدخواهان ملت ايران خواهد ماند».

تا ديروز خيلي‌ها فکر مي‌کردند که «دولت احمدي‌نژاد» به زودي خواهد رفت اما «زمستان کارشکني‌ها» مي‌رود اما آنچه از اين هم مهمتر است‌، توضيحاتي است که احمدي‌نژاد درباره «زغال بدخواهان» داده است‌. اين زغال‌، از آن زغال‌هايي نيست که خداي ناکرده‌، زبانم لال‌، گلاب به رويتان‌، چه دولت برود و چه زمستان کارشکني‌ها‌، سفيد شود و به همين دليل مي‌توان گفت که احتمالا ترجمه فارسي آن‌، همان «روي بدخواهان » مي‌شود!

هر چه به انتخابات نزديک‌تر مي‌شويم‌، سخن گفتن‌ها هم به دليل افزايش بيش از حد‌، احتياج بيشتري به ترجمه پيدا مي‌کند‌. با همه اين حرف‌ها‌، از طرف دولتمردان تاکيد شديد و غليظ مي‌کنيم که...باور کنيد دولت اصلا کار انتخاباتي نمي‌کند !

برنامه دولت براي کاهش واردات

برادر محمدرضا رحيمي‌معاون اول احمدي‌نژاد بعد از چند وقت که درباره مسائل استراتژيک کشور سخن نگفته بود‌، ديروز توانست در اين خصوص سخنان مهمي ايراد کند! وي در اين زمينه برنامه دولت براي کاهش واردات را به شدت شرح داد و تصريح کرد‌: « برخي کالاها از قبيل تسبيح و چادر از کشورهاي غيرمسلمان همچون چين و کره به کشور وارد مي‌شود که مي‌توان با حمايت‌هاي لازم از کارگران، اين گونه نيازها را در داخل تامين کرد».

به اين ترتيب و با اين برنامه جامع دولت‌، مشکل واردات حل شد و رفت پي کارش!

ولي جالب است بدانيد برادر رحيمي چند وقت قبل هم در نمايشگاه نفت‌،سخني درباره چادر گفته بود: «امروز برخي از کشورهاي خارجي و غربي تحريم کننده نفت ايران ذليل و چادر به سر شده اند»! البته منظور ايشان در آن سخنان‌، احتمالا چادر مسافرتي بود. مي‌دانيد که غربي‌ها از بس ذليل شده‌اند‌، مغزشان از کار افتاده و چادر‌هاي مسافرتي شان را روي سرشان مي‌گذارند! با اين وصف‌، بهتر است اين برادر توضيح دهد که منظورش از واردات چادر‌، آيا همين چادرهاي مسافرتي مورد استفاده غربي‌ها است يا نه؟!


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

 - داروي ضد خيانت مردان کشف شد!

کاش داروي ضد خيانت دولتمردان نيز کشف شود!

- مصرف بي‌سابقه بنزين در روزهاي اخير زنگ واردات دوباره بنزين را به صدا درآورده است!

پس توصيه مي‌شود براي پيشگيري از بحراني‌تر شدن اوضاع اقتصادي مردم مصرف قطره‌اي بنزين خود را مديريت کنند و در کنار آن مسوولين و متوليان کاردان و دغدغه‌مند نيز با نظارت بر توليد خودرو‌هاي کم‌مصرف و جلوگيري از راه‌بندان‌هاي هر روزه و تسهيل حمل‌و‌نقل عمومي و ... از اتلاف بي‌رويه اين محصول ارزشمند جلوگيري کنند!

- تصادف خودروي همراهان وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در جاده رشت ‌ـ قزوين يک نفر مصدوم داشت.

ضمن آرزوي سلامت براي مصدوم اين حادثه، اميد است که فايده اين سفرها بيشتر از هزينه‌هاي آنها باشد!

- رئيس جديد مرکز سلامت خانواده و جمعيت وزارت بهداشت گفت: به طور متوسط هر خانواده ايراني بايد 5 تا 6 فرزند داشته باشد.

گفته ايشان ممکن است درست باشد، اما نه در کشوري که حقوق کارگر تمام وقت آن ماهانه 470 هزار تومان و فقط هزينه تأمين خوراک و پوشاک براي يک خانواده 7 يا 8 نفره در شهرهاي کوچک بيشتر از 2 ميليون تومان در ماه است. ضمن آنکه جا دارد مسوولين«سلامت خانواده» در کنار اين توصيه‌هاي گهر‌بار، راهکارهايي هم براي چگونگي پوشش هزينه‌هاي تربيت و آموزش و بهداشت و سرپناه و رفاه و سلامت و آينده و اشتغال و خيلي چيزهاي ديگر اين بچه‌ها ارائه نمايند!

- در اولين جسله شوراي پول و اعتبار، افزايش سقف وام قرض‌الحسنه به 15 ميليون تومان بررسي شد!

بانک‌ها از پرداخت وام چند ميليون توماني ازدواج سر باز نزنند،به اين ترتيب معلوم است که وام قرض‌الحسنه 15 ميليوني شعار تازه‌اي است ‌و مردم عادي همچنان دنبال سرگردان خواهند ماند!

- رئيس کل بانک مرکزي گفت:«ما اميدواريم در روزهاي آينده نرخ ارز در بازار آزاد روند نزولي به خود بگيرد که به طور حتم اين موضوع در روزهاي آينده اتفاق مي‌افتد».

شايسته‌تر آن است که جناب بهمني با اين همه پيش‌بيني اشتباه و عمدتا معکوس در خصوص مسائل پولي و مالي و اقتصادي که در سال گذشته داشته اند، از اين پس در خصوص چنين مسائلي نه خيلي اميدوار باشند و نه با حتميت و قطعيت به اعلام آنها بپردازند!

- لنکراني گفت:«رئيس‌‌جمهور فعلي وقتي که اعتراض مي‌شود که چرا با علما رابطه خوبي نداري مي‌گويد مگر علما من را رئيس‌جمهور کردند. اما موجي که در سال 84 و 88 شکل گرفت مومنانه بود و اين موج را علما مطرح کردند».

حالا آقاي احمدي‌نژاد صراحتا اين مسائل را مطرح مي‌کنند اما از کجا معلوم که سايرين نيز پس از کسب حمايت علما و رسيدن به مقصود، در خفا چنين نگويند. از همه کانديداهاي محترم تقاضا مي‌شود که صرفا برنامه‌ها و عملکرد خود را در معرض رأي و نظر مردم قرار دهند و با انتساب خود به علما، پايگاه معنوي آنان را درميان مردم با چالش مواجه نکنند و بگذارند شأن اين بزرگواران همواره بالا و والا باقي بماند.

- معاون امور صنايع و اقتصاد وزير صنعت، معدن و تجارت گفت:«خودروسازها براي فروش محصولات خود براساس دستورالعمل جديد ملزم شدند».

ايشان بفرمايند اگر خودروسازان به انحاي مختلف اين الزام را زير پا بگذارند، چه برخوردي با آنها خواهد شد؟ کارخانه‌هايشان پلمپ خواهد شد؟ درب انبارها و پارکينگ‌هايشان شکسته و محصولاتشان عرضه خواهد شد؟ خودرو خارجي وارد خواهد شد؟ تعرفه‌هاي گمرکي منطقي خواهد شد؟ ...

- نماينده مردم تهران در مجلس با اشاره به اهميت انتخابات آتي شوراي شهر گفت:«شوراي شهر محل تصميم‌هاي مديريتي است و نيازي به تکنواندوکار، کشتي‌گير و بازيگر ندارد».

البته نه به اين شوري شوري و نه به آن بي‌نمکي! يا مي‌خواهيم اصلا هنرمند و ورزشکار توي شورا نباشد يا طوري خيز بر مي‌داريم که غير از هنرمند و ورزشکار کسي به شورا راه نيابد!

- وزير علوم‌،تحقيقات و فناوري گفت:«دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها قبل و بعد از برگزاري انتخابات باز است». ايشان تأکيد کردند که«هيچ دانشگاهي چه قبل از 20 خرداد و چه بعد از 2 تير نبايد تعطيل کند».

پس تکليف آن روزهاي وسط ( از 20 خرداد تا 2 تير ) چه مي‌شود؟ دانشگاه‌ها بسته‌اند يا باز؟ از همين الان تکليف دانشجويان – خصوصا شهرستاني‌ها- را مشخص فرماييد!

- محسن رضايي گفت که اگر من رئيس‌جمهور شوم به شما قول مي‌دهم که تحريم‌ها ادامه نمي‌يابد!

جناب دکتر! اين حرف هم خيلي بزرگ است و هم کمي‌بو دار! چون هم وضع تحريم‌ها و هم رفع آنها به خيلي چيزها ربط داشته و دارد! ولي خوب شما گفته‌ايد ديگر!


 مصطفي کواکبيان در جمع دانشجويان دانشگاه علوم کشاورزي گرگان:
 معلمان و استادان بايد خودشان، مديران خود را انتخاب کنند 

 مصطفي کواکبيان نامزد جبهه مردم‌سالاري در انتخابات رياست‌جمهوري روز گذشته در جمع دانشجويان دانشگاه علوم کشاورزي و منابع طبيعي گرگان به ايراد سخن پرداخت و به سوالات دانشجويان پاسخ گفت. وي در سخنان خود با اشاره به روز معلم و با تاکيد بر طرح نظام معلمي و طرح نظام استادي تاکيد کرد که معلمان مدارس و استادان دانشگاه بايد مديران خودرا، خود انتخاب کنند. اين نماينده سابق مجلس ادامه داد: مسائل صنفي تنها بخشي از مشکلات معلمان است و بايد به جايگاه و منزلت اجتماعي شان نيز توجه شود. وي افزود: بازنشسته کردن اجباري اساتيد نيز کار درستي نيست و بايد از تجربيات آنان استفاده شود و يکي از برنامه‌هاي ما در قانون برنامه پنج ساله توسعه، افزايش نرخ حقوق کارمندان متناسب با افزايش نرخ تورم است.دبير کل حزب مردم‌سالاري با بيان اينکه در ميان برنامه‌هاي مختلف خود براي رياست جمهوري 8 برنامه فرهنگي دارد، افزود: يکي از برنامه‌ها مربوط به آموزش‌و‌پرورش است و براساس آن بايد در سراسر کشور، طرح نظام معلمي شکل بگيرد. به اين منظور که معلمان، خود مدير مدارس و مراکز آموزشي را تعيين کنند و مديران مدارس نيز، منتخبي از ميان خود براي نظارت بر ادارات تعيين کنند. وي در ادامه افزود: به اين ترتيب امور مدارس توسط مديران منتخب اداره مي‌شود.چنين طرحي همچنين بايد در دانشگاه‌ها هم اجرا شود، يعني اساتيد هر دانشگاه، رئيس آن دانشگاه را انتخاب کنند و روساي دانشگاه‌ها نيز نماينده اي در مجموعه وزارتخانه براي نظارت بر وضعيت آموزش عالي داشته باشند.

انتقاد از استفاده از مکاتب نوظهور

مصطفي کواکبيان در پاسخ به پرسش يکي از دانشجويان، با بيان اينکه موضع من درباره مشايي مشخص است، گفت: استفاده از مقدمات مهدويت، ناسيوناليستي، مکاتب نوظهور برايش راي نمي‌آورد.

اين استاد دانشگاه افزود: احمدي‌نژاد يعني مشايي و مشايي يعني احمدي‌نژاد و ما اگر خواهان رفتن اين دولت هستيم بايد مشايي هم برود. وي اظهار داشت: زماني مقام معظم رهبري به آقاي احمدي‌نژاد نامه نوشتند که انتخاب مشايي به عنوان معاون اول به صلاح شما و کشور نيست و زمانيکه انتخاب کسي به عنوان معاون اول صحيح نيست، چگونه بايد براي جايگاه بالاتر انتخاب شود. وي عنوان کرد: در مجلس نيز من براي اولين بار عليه مشايي صحبت کردم، بنابراين موضع من در برابر مشايي مشخص است.

غني‌سازي براي ما هزينه دارد

نماينده سابق مردم سمنان در مجلس همچنين در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه در صورت برقراري رابطه با آمريکا چگونه مي‌خواهيد از موضع قدرت وارد عمل شويد و بدون دادن امتياز به اهداف برسيد گفت: در حال حاضر در جريان مذاکرات آلماتي، نيز دادن برخي امتياز را پذيرفتند و برخي شروط مانند توقف غني‌سازي مطرح شده است. وي اظهار داشت: در اين زمينه بايد گفت ما دانش فني لازم را در اين زمينه در اختيار داريم و در صورت توقف هر زماني که بخواهيم دوباره مي‌توانيم کار توليد را آغاز کنيم. وي اظهار دشت: در حال حاضر توليد و غني‌سازي هزينه‌هاي بسياري براي ما دارد و در صورت خريد آن صرفه اقتصادي بيشتري براي ما دارد و مطلوبتر است و در گذشته نيز در سال‌هاي 63 و 64 ما سوخت مورد نياز را از آرژانتين تهيه کرديم و تا چند سال اخير ازآن استفاده مي‌کرديم. وي اظهار داشت: در زمينه هسته‌اي توليدات کافي را براي چند سال آينده داريم و در زمينه نيازهاي درماني و... مشکلي نخواهيم داشت، بنابراين در صورتيکه امتيازي مطرح باشدکه ضربه اي به ما وارد نکند، با در نظر گرفتن پيامدهاي پذيرفتن يا رد امتيازات مي‌توانيم آن را بپذيريم.

پرداخت يارانه تا آخر ادامه‌دار نيست

کواکبيان در زمينه هدفمندي يارانه‌ها گفت: يارانه به اين دليل در مجلس تصويب شد تا زماني که فشار آزادسازي قيمت‌ها بر دوش مردم مستضعف است اين يارانه به عنوان کمک داده مي‌شود ولي قرار نيست تا آخر ادامه دار باشد. اين کانديداي احتمالي رياست جمهوري گفت: در حال حاضر دولت وعده پنج برابر شدن يارانه‌ها را مي‌دهد اما از طرف ديگر به چند برابر شدن قيمت کالا و بنزين اشاره نمي‌کند و امروز چند برابر پول يارانه از جيب مردم خارج مي‌شود. کواکبيان عنوان کرد: من معتقدم بايد قدرت خريد مردم را افزايش دهيم و براي اين منظور کارت اعتباري مانند کارت بنزين در اختيار مردم قرار داده شود که در آن سهم سرانه بهداشت، مسکن، آموزش و... در نظر گرفته شود و متناسب با آن به مردم سهم داده شود. وي افزود: با اجراي اين طرح بدون اينکه پول نقد در اختيار مردم قرار دهيم که موجب افزايش نقدينگي و افزايش تورم مي‌شود مردم با هزينه کمتري خدمات دريافت کنند. وي گفت: ميزان نقدينگي کشور شش برابر شده که اين يعني افزايش تورم و افزايش مشکلات بيشتر مردم که بيشتر آن ناشي از هدفمندي يارانه‌هاست.

بايد با بد اخلاقي‌ها مبارزه کرد

مصطفي کواکبيان دبير کل حزب مردم‌سالاري در پاسخ به اين پرسش که نظر شما درباره سرمقاله يکي از روزنامه‌ها که آقاي خاتمي ‌را مفسد في‌الارض معرفي کرده، چيست گفت: اين روزنامه و آقاي شريعتمداري براي اينکه مشايي را به عنوان حلقه انحرافي مطرح کند نياز به زمينه دارد و به همين دليل آقاي خاتمي را مطرح کرده است. وي گفت: خاتمي براي حضور هيچ گونه بحثي را مطرح نکرده است بنابراين درج چنين مطلبي عليه ايشان هيچ معنايي ندارد و صحيح نيست و اگر مطالبي از اين دست در يکي از روزنامه‌هاي اصلاح‌طلب درج مي‌شد، وزارت ارشاد اينگونه عمل مي‌کرد؟ اينها حاشيه امنيتي دارند که هر چه مايلند بر روي کاغذ مي‌آورند و کسي با آنها برخورد نمي‌کند و بايد با اينگونه بداخلاقي‌ها مبارزه شود. وي همچنين با اشاره به مناظره تلويزيوني سال 88 خود با حسين شريعتمداري مديرمسوول روزنامه کيهان گفت: متاسفانه ديگر ايشان هيچ جا حاضر به مناظره نشده است، و الا اگر مناظره‌اي صورت گيرد حتما مشخص خواهد شد که آيا رييس‌جمهور 8 سال کشور ايران يعني آقاي خاتمي مفسد في‌الارض است يا کساني که ايشان در گذشته بارها و بارها از آنان حمايت کرده است.

خاتمي و‌هاشمي کانديدا نمي‌شوند

وي در پاسخ به اين سوال که آقاي خاتمي يا‌هاشمي کانديدا مي‌شوند يا خير گفت: بر اساس گفت‌وگو و استنباط من آقايان خاتمي وهاشمي هيچکدام کانديدا نمي‌شوند ولي اگر خاتمي در عرصه حضور يابند من کنار مي‌روم چرا که ما خواهان آن هستيم که اين دولت احمدي‌نژاد کنار برود و يک راه آن است که اجماع داشته باشيم.

دولت اخلاق با شعار زنده باد اصلاحات

کانديداي يازدهمين دوره رياست جمهوري گفت: بطور طبيعي اگر مصوباتي بخواهد اجرا شود بايد دولت آينده آن را اجرا کند و اين سفرها نشان مي‌دهد که سفرها انتخاباتي بوده و مورد اعتراض ماست. وي اظهار داشت: اين سفرها نبايد انجام شود و هيچکس نيست که به رئيس دولت درباره آن تذکر دهد. وي عنوان کرد: برنامه‌هايي از اين دست نيز تاکنون از سوي رئيس جمهور اجرا شده مانند برنامه‌اي که در استاديوم آزادي با هزينه‌اي بسيار بالا انجام شد، بداخلاقي‌ها همچنان ادامه داد. کواکبيان شعار خود را «زنده باد اصلاحات» بيان کرد و گفت: دولت ما دولت اخلاق است، بداخلاقي‌هايي که در سال‌هاي اخير شاهد بوديم که ريشه آن در مناظرات سال 88 شکل گرفته و تا امروز ادامه داشته و منجر به يکشنبه تلخ مجلس بود و بين سرانه سه قوه بدترين هماهنگي و اختلافات شکل گرفت که در طول اين سال‌ها، بعيد بوده. از اينرو، شعار دولت ما اخلاق است. نماينده سابق مردم سمنان در مجلس گفت: ما مدعي تمدن اسلامي هستيم و براي کشورهاي اسلامي، برنامه‌اي همانند جلسه شوراي تمدن‌ها را برگزار کرديم، ما ايده نوين داريم تا يک مدل مطرح به نام مردم‌سالاري ديني را مطرح کنيم تا علاوه بر معيشت مردم به بحث اخلاق نيز توجه شود. وي يادآورشد: ما به دنبال به وجود آوردن جامعه اخلاقي هستيم زيرا جمهوري اسلامي به دنبال اين بود که هم دنيا و هم آخرت مردم را آباد کند و ما مدعي هر دوبخش هستيم. کواکبيان يادآورشد: ترويج اخلاق وظيفه رئيس جمهور است و واژه اخلاق مخفف پنج برنامه اصلي ما شامل الف؛ اقتصاد پيشرفته، خ؛ خدمت بي شائبه، ل؛ لغو تحريم‌هاي بين‌المللي، الف؛ اصلاحات همه جانبه و ق؛ قانونمداري مقتدرانه است. وي تصريح کرد: يک رئيس‌جمهور مقتدر نمي‌تواند از اين بحث‌ها غافل باشد، ضمن اينکه سه سند فرادستي شامل قانون اساسي، برنامه چشم‌انداز 20 ساله و برنامه پنج ساله توسعه است و در راستاي اين سه سند، 50 برنامه با اولويت داريم که برنامه مختلف در بخش سياسي، اجتماعي، فرهنگي و ساير موارد پيش‌بيني شده است.

تلويزيون‌هاي خصوصي ايجاد شود

کانديداي جبهه اصلاح‌طلبان در انتخابات رياست‌جمهوري افزود: در بخش فرهنگي اعتقاد ما اين است که بايد تلويزيون‌هاي خصوصي در کنار رسانه ملي ايجاد شود و اين امر يک ضرورت است و خصوصي سازي در صدا و سيما نيز بايد اتفاق افتد همانگونه که در کشورهاي همسايه مانند افغانستان و ترکيه اين اتفاق افتاده است. وي گفت: هماهنگونه که براي مديران مسوول روزنامه‌ها مجوز لازم براي چاپ مطالب مي‌دهيم در تلويزيون نيز با شناسايي افراد مصلح مي‌توانيم شبکه‌هايي خصوصي ايجاد کنيم.وي بيان داشت: در دانشگاه‌ها نيز بايد در جهت راه‌اندازي کرسي‌هاي آزاد انديشي و نهضت نرم افزاري تلاش شود و يک استاد دانشگاه بايد بتواند حرف‌هايش را به صورت آزادنه بيان کند زيرا رشد علمي بدون آزادي بيان ممکن نيست.

مذاکره با آمريکا با رعايت خطوط قرمز

کواکبيان در پاسخ به سوالي درباره مذاکره با آمريکا گفت: مقام معظم رهبري فرموده‌اند من مخالف مذاکره با آمريکا نيستم ولي بايد خطوط قرمز و چارچوب رعايت شود. معتقدم در صورت رعايت چارچوب، قدرت، عزت و اقتدار ملي، مذاکره با آمريکا هيچ ايرادي ندارد. وي اظهار داشت: در زمينه مبارزه با آمريکا دو ديدگاه وجود دارد که نگاه اول استکبار ستيزي است و مي‌گويد رابطه ايران با آمريکا بايد تا ابد قطع باشد و هر کس دم از رابطه با آمريکا بزند مرعوب و دشمن است. نگاه دوم تنش زدايي است و اکنون پس از گذشت 34 سال از انقلاب هنوز برخي مي‌گويند ما در مقطع حساس انقلاب هستيم. اين مقطع حساس کي تمام مي‌شود؟ کشورهاي ديگر مانند روسيه و چين نيز با آمريکا ارتباط دارند آيا اين رابطه سبب شد که زير سلطه آمريکا قرار گيرد، درحالي که اينگونه نيست. اين کانديداي احتمالي رياست‌جمهوري گفت: در صورتي که رابطه با آمريکا براي ما تابو نداشته باشد، مشکلي ايجاد نمي‌کند و معتقدم برخي‌ها مانند عرب‌ها، صهيونيست‌ها، ضد‌انقلاب‌هاي خارجي و براندازان از برقراري ارتباط ايران با آمريکا بيم داشته و ناراحت هستند. وي تصريح کرد: زماني که اين رابطه برقرار شود، تمامي مشکلات حل نخواهد شد اما وضعيت کشور بهتر مي‌شود و امروزه منشا تمام تحريم‌هاي بين‌المللي، مباحث هسته‌اي، پرونده‌هايي که تحت عنوان تروريسم و... عليه ايران تهيه مي‌شود، به دليل ضديت با آمريکاست و معتقدم با تمام اين مسائل، برقراري ارتباط با آمريکا مي‌تواند برخي مسائل و مشکلات را حل و کمتر کند. کواکبيان درباره رژيم صهيونيستي گفت: ما به دنبال براندازي اين رژيم با جنگ و لشکرکشي نيستيم، بلکه به فرموده امام راحل، با تقويت ديپلماسي و وحدت کشورهاي اسلامي و رفراندوم در سرزمين اشتغالي مي‌توان پيروز شد.

ضرورت تقويت تشکل‌هاي دانشجويي

اين کانديداي احتمالي رياست‌جمهوري گفت: در بخش فرهنگي، تقويت تشکل‌هاي دانشجويي از برنامه‌هاي جدي ماست و دانشجويان در عرصه‌هاي سياسي، فرهنگي و اجتماعي بايد فعال شوند که در حال حاضر اينگونه نيست و بويژه تشکل‌هاي اصلاح‌طلب را با ايجاد موانع متوقف کردند. وي افزود: برگزاري امتحانات دانشجويان زودتر از موعد براي خالي کردن دانشگاهها در زمان انتخابات يک کج سليقگي است زيرا دانشجويان پيش قراولان عرصه‌هاي اجتماعي بوده و بايد عرصه ظهور و بروز داشته باشند.

نرخ تورم و بيکاري را کاهش مي‌دهم

کواکبيان گفت: ما در سال 91 بطور متوسط 32 درصد تورم داشتيم که حقوق کارمندان به اين ميزان افزايش نداشته است، همچنين در اين بخش بايد حقوق کارگران نيز افزايش يابد و اعتقاد اصلي من بر اين است که بايد ريشه اصلي کار يعني تورم را حل کنيم. در صورت انتخابات شدن تعهد کردم نرخ بيکاري را به زير 10 درصد و نرخ تورم را به زير 20 درصد سوق دهم.

نبايد با صندوق راي قهر کنيم

کواکبيان گفت: چرا بايد اصولگرايان مارا بيرون کرده وبه انزوا بکشانند، مقام معظم رهبري نيز تاکيد داشته‌اند همه آنها و سلايقي که به نظام اسلامي معتقدند بايد در انتخابات حضور داشته باشند و ما نبايد با صندوق راي قهر باشيم و اگر راي هم نياوريم نيز بايد در انتخابات شرکت کنيم. کواکبيان با اشاره به اينکه، تصميمات حساس امنيتي در شورايعالي امنيت ملي گرفته مي‌شود و پس از تاييد رهبري اجرا مي‌شود. وي در پاسخ به سوالي درباره موسوي و کروبي گفت: اگر رئيس‌جمهور شوم تلاش خود را به عنوان رئيس شوراي عالي امنيت ملي براي آزاديشان مي‌کنم.