نسخه شماره 3179 - 1392/02/08 -

تحليلي از دور چهارم سفرهاي استاني هيات دولت
احمدي‌نژاد در آذربايجان؛ خدمتگزاري يا کارناوال انتخاباتي

علي يونسي:
در جريان اصلاح‌طلب، هيچگاه سخن از تحريم انتخابات نبوده است


برخي كانديداها براي سهم‌خواهي از دولت آينده آمده‌اند


يک انتخابات و بحث سنگ مفت و گنجشک مفت


بايد از عوام فريبي خودداري کرد

محسن غرويان:
«بگم‌بگم» مقدمه ترور شخصيت است


طايفه گرايي آفت مديريت کشور است


نگراني سايت نزديک به قاليباف از شکننده بودن ائتلاف1+2


بازخواني تاريخي 8 ارديبهشت

مصطفي کواکبيان در دانشگاه شيراز مطرح کرد:
پنج نقطه ضعف دولت احمدي‌نژاد

نگاهي به چرايي تعدد کانديداهاي انتخابات
جاي خالي احزاب، اختلافات درون جناحي


موسوي و خاتمي سران فتنه نيستند


اطلاع دارم حال کروبي و موسوي خوب است


رهبري مي‌خواهند رئيس جمهور آينده راي بالايي داشته باشد


ضرورت اصلاحات

انصار حزب‌الله خطاب به احمدي‌نژاد:
مشايي به تبريز نيايد


اخبار


 تحليلي از دور چهارم سفرهاي استاني هيات دولت
 احمدي‌نژاد در آذربايجان؛ خدمتگزاري يا کارناوال انتخاباتي 

 دور چهارم سفرهاي استاني محمود احمدي‌نژاد و هيئت دولت در شرايطي در فروردين ماه سال‌جاري از سر گرفته شد که اين سفرها حدود يک سال است که به تعويق افتاده است.

به گزارش پايگاه خبري فريادگر، صدمين سفر احمدي‌نژاد و هيات دولت ارديبهشت ماه سال 91 به خراسان رضوي بود. احمدي‌نژاد به همراه اعضاي هيات دولت در يکصدويکمين سفر استاني خود در فروردين ماه به سمنان رفت و پس‌از آن هيات دولت را به استان‌هاي خوزستان و اصفهان برد. همچنين قرار است تا در هفته جاري به آذربايجان سفر کند. اينکه چرا احمدي‌نژاد اين سفرها را يک سال به تعويق انداخته است و اکنون که کمتر از دو ماه به انتخابات رياست‌جمهوري باقي‌مانده، در برنامه‌اي فشرده به استان‌هاي مختلف سفر مي‌کند، مورد انتقاد بسياري واقع شده است. چنانکه خود وي ناچار شد تا در خوزستان به انتقادات پاسخ گويد. احمدي‌نژاد در جمع مردم اهواز گفت: «مي‌گويند که چرا آخر کار سفر مي‌روي؟ آيا آخر کار و يا اول کار با هم فرقي دارد؟ ما بايد در راستاي خدمت به مردم، عدالت و آباداني حرکت کنيم و تلاش کنيم». برخي رسانه‌هاي دولت هم سخنان رهبري را منتشر کردند که به دولتي‌ها در هفته دولت توصيه نموده بودند در سال آخر با انرژي بيشتري به مردم خدمت کنند. اينکه آيا سفر آخر کار و اول کار با هم فرقي دارند يا اينکه اکنون احمدي‌نژاد بر‌اساس اين توصيه‌ها به سفر مي‌رود يا مقاصد ديگري دارد را مي‌توان با توجه به رويه وي در دوران رياست‌جمهوري‌اش و محورهاي اصلي در برنامه اين سفرها به بررسي نشست.

بي‌توجهي به توصيه‌ها

در مورد اول آنچه که که طي چهار ساله دوم رياست‌جمهوري وي مشهود بوده است، اين مساله بوده که وي چندان توجهي به توصيه‌ها نشان نداده است. چنانکه در مواردي مانند برکناري وزير خارجه و به ويژه وزير اطلاعات کاملا محسوس شد. همچنين بارها توصيه شد، که از علني شدن اختلافات پرهيز شود، يا در آستانه انتخابات جو عمومي‌کشور مي‌بايست آرام باقي بماند و مسوولين از ايجاد تشنج احتراز کنند، اما احمدي‌نژاد نه تنها چندان وقعي به اين توصيه‌ها ننهاد، بلکه با افشاگري در جلسه علني مجلس، به اقدامي کم‌نظير در تاريخ‌جمهوري اسلامي دست زد. اما آنطور که ادعا مي‌شود در آستانه انتخابات وي قصد دارد که توصيه‌ها را آويزه گوش خود کند، آن هم به اين شدت.

در مورد دوم، نگاهي به سه سفر پيشين و برنامه‌هاي از پيش اعلام شده در مورد سفر وي به آذربايجان شرقي، سه محور اصلي را مي‌توان مشاهده کرد. اول کليد زدن يا افتتاح طرح‌ها يا قول‌هايي که مستقيما انتفاعي براي عامه مردم، بيش از هميشه، دارد. احمدي‌نژاد در اصفهان قول‌هايي براي حل مشکلات آب، اشتغال و مسکن داد و از برنامه‌هاي وي در اين سفر مي‌توان به افتتاح 36036 واحد مسکوني مهر اشاره کرد. همچنين گفته مي‌شود قرار است تا بيش‌از 39 هزار واحد مسکن مهر در 58 شهر آذربايجان‌شرقي مورد بهره‌برداري قرار گيرد.

محور دوم، دفاع از عملکرد خود و انداختن تقصير مشکلات عمده کشور به گردن ديگران با اشاره به کارشکني‌ها است. اين بخش، گاهي چنان مطرح مي‌شود که احتمالا در سراسر جهان نتوان نمونه‌اي از آن يافت و اين ادبيات را مي‌بايست به نام وي ثبت کرد.

به عنوان نمونه در سفراحمدي‌نژاد به خوزستان وي در جمع مردم هفتگل گفت: «پيغام داده‌اند که اگر رويت را زياد کني، پدرت را در مي‌آوريم!» و در راستاي ستايش از عملکرد خود گفت: «هر جا ديديد وارد شديم تا کاري کنيم و جيغ‌ها بالا رفت بدانيد که دارد حق و عدالتي احياء مي‌شود».

محور سوم، قرار دادن هر چه بيشتر اسفنديار رحيم مشائي رييس دفتر رياست‌جمهوري در انظار عمومي است. مشائي که طي دو سال گذشته در محاق فرو رفته بود و کمتر کسي خبر يا نشاني از وي داشت، و همواره از قرار گرفتن در مقابل دوربين‌ها فراري بود، به يکباره از پس پرده بيرون جهيده و در تمام اين سفرها در کنار احمدي نژاد ديده مي‌شود. مشائي در خوزستان در جلسه هيات دولت سخنراني کوتاهي کرد و در اصفهان، هنگام سخنراني احمدي‌نژاد در ميدان نقش جهان در کنار وي ايستاد و پس از پايان سخنراني که طبق معمول ماه‌هاي اخير با شعار زنده باد بهار به پايان رسيد، با در دست گرفتن پرچم ايران به همراه احمدي‌نژاد با وي عکس يادگاري گرفت.

سفرهاي استاني يا کارناوال انتخاباتي

قضاوت اينکه در دعواي ميان منتقدين و احمدي‌نژاد و تيمش حق با کدام طرف است و آيا سفرهاي اخير هيئت دولت در راستاي خدمت‌گزاري است يا کارناوال انتخاباتي، به عهده خواننده فهيم است. اما آنچه که در اينجا بايد يادآور شد اين است که اگر اين سفرها به منظور تبديل کردن امر خدمت‌رساني به مردم به کارزاري انتخاباتي صورت مي‌گيرند، اگر بيت‌المال صرف تبليغات انتخاباتي مي‌شود، اگر وقت و انرژي رئيس‌جمهور که مي‌بايست صرف ملت شود، در جهت پيروزي يک شخص در انتخابات صرف مي‌شود و اگر به مردم وعده‌هايي داده مي‌شود که فاصله اش تا عملي شدن بيشتر از هميشه است، آنچه که در حال خدشه دار شدن است، اعتماد به کل نظام است. اگر تمام اين اگرها درست باشد، احمدي‌نژاد دارد بر روي آستانه تحمل مردم راه مي‌رود تا همچنان در راس قدرت باقي بماند.


 علي يونسي:
 در جريان اصلاح‌طلب، هيچگاه سخن از تحريم انتخابات نبوده است 

 وزير پيشين اطلاعات گفت: تمام سعي خود را مي‌کنيم تا درانتخابات با کانديداي واحد اصلاح‌طلبان وارد عرصه انتخاباتي شويم. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام علي يونسي در جمع خبرنگاران در تبريز، که ياسر‌هاشمي رفسنجاني نيز او را همراهي مي‌کرد با تاکيد بر لزوم حضور فعال در انتخابات، گفت: براي تشويق دوستان براي حضور فعال در عرصه انتخابات به تبريز سفر کرديم؛چراکه اين بي‌تفاوتي‌ها در خصوص انتخابات در بين کنشگران سياسي مي‌بايست از بين برود.

وي اظهار کرد: آقايان‌هاشمي و خاتمي براي ايجاد ائتلاف در بين اصلاح‌طلبان تلاش مي‌کنند و در زمان انتخابات نيز بدون شک اصولگرايان نيز بر گزينه واحد ائتلاف مي‌کنند.وي حسن روحاني را نزديک‌ترين فرد به‌هاشمي رفسنجاني معرفي کرد و گفت: در اين سفر با دوستداران آقاي روحاني نيز ديدار کرديم تا آغاز فعاليت‌ها براي کانديداتوري ايشان باشد.

يونسي درباره کانديداتوري يا عدم کانديداتوري ‌هاشمي و خاتمي در عرصه انتخابات گفت: آقاي ‌هاشمي نگفته‌اند، نمي‌آيند و در عالم سياست هيچ چيزي غيرممکن نيست و همينطور آقاي خاتمي نيز بحث از نيامدن نداشتند و در صورت حضور هر کدام از اين دو آقاي روحاني با توجه به روحياتش کنار کشيده و از آنها حمايت خواهد کرد.

يونسي با اشاره به جريان دولت و کانديداي احتمالي آن گفت: اين موضوع معادله نامجهولي است که احتمال غيبت کانديداي دولت زياد است و در صورتي که انتخابات بدون حضور کانديداي دولت و آقايان‌هاشمي و خاتمي باشد، رقابت آسان‌تر خواهد بود.

وي ادامه داد: در صورت اتفاق فوق‌الذکر بيش‌از 50 درصد احتمال مي‌دهيم که اصلاح‌طلبان روي کار بيايند، نه دولت اصلاحات و آقايان روحاني و قاليباف در اين صورت مبارزه سنگيني خواهند داشت . وي ادامه داد: در جريان سياسي اصلاح‌طلب هيچگاه سخن از تحريم انتخابات نبوده و نخواهد بود همچنان که در موضوع شورا‌ها نيز با قدرت وارد شده‌ايم و در تمامي شهر‌ها ليست خواهيم داشت. يونسي اظهار کرد: اگر نيروهاي حاکميتي بي‌طرف بمانند شور و نشاط انتخاباتي و فرمايشات رهبري در خصوص حماسه سياسي نماد خواهد يافت . وزير پيشين اطلاعات درباره اتفاقات مربوط به سال 88 ، اظهار کرد: آنچه که در سال 88 رخ داد چيزي بود که همه از بابت آن ضرر کردند و هزينه اين اقدامات را آقاي خاتمي دادند.


 برخي كانديداها براي سهم‌خواهي از دولت آينده آمده‌اند 

 يک فعال اصلاح طلب با اشاره به تعدد کانديدا‌ها در جناح اصولگرا گفت: نمي‌توان اين امر را نشانه‌اي از افزايش اختلافات در اين جناح سياسي ارزيابي کرد. عباس عبدي در گفت‌و‌گو با ايلنا گفت: اينکه بعضي از افراد در تحليل‌هاي سياسي‌شان مي‌گويند تعدد کانديدا‌ها نشانه‌اي از افزايش اختلافات در جناح اصولگراست، بايد بگوييم تحليلي ساده و سطحي است. وي اظهار داشت: اگر در ميان اصولگرايان اختلافات بسياري وجود داشت، با توجه به تنوعي که در اين جبهه شاهد هستيم بايد مي‌ديديم که هر طيف از اين جناح، فردي را به عنوان کانديدا معرفي مي‌کرد و تعدد کانديدا بيشتر از اين بود.

اين فعال اصلاح‌طلب در پاسخ به اينکه دليل افزايش کانديداها چيست، ابراز داشت: دليل اين امر را مي‌توان در دو چيز ارزيابي کرد؛ يک دليل آن در اين است که افراد با حضور در انتخابات مي‌توانند در دولت آينده و جناحشان به جايگاهي دست يابند و سهمي را از آن خود کنند و از ديگر سو، اين امر مي‌تواند در شکستن راي ديگر کانديدا‌ها اثر داشته باشد و اين امر موجب مي‌شود که پيروز نهايي راي قاطعي نداشته باشد. عبدي با بيان اينكه تعدد كانديداها پس از ثبت‌نام‌ها کاهش مي‌يابد، گفت: اين امر محتمل است چرا که تا قبل از ورود به مرحله نهايي انتخابات، کانديدا شدن کاري آسان و کم خرج است ولي در مرحله بعدي رقابت جدي و خرج‌ها بيشتر مي‌شود و افراد براي کاهش هزينه‌ها، مجبور به کناره‌گيري مي‌شوند.


 يک انتخابات و بحث سنگ مفت و گنجشک مفت 

عزت‌الله يوسفيان ملا گفت: تعدد کانديداي اصولگرايان براي انتخابات رياست‌جمهوري‌، نشان از پراکندگي‌، بي‌برنامگي وقبول نداشتن يکديگر است و هيچ خوشايند نيست. عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با اعتدال افزود: هر کس در اصولگرايان خود را بالا و تصميم گيرنده مي‌داند و بين خود بزرگ‌تر نمي‌بينند‌؛ ما يک رييس‌جمهور بيشتر نمي‌خواهيم بسياري بايد بروند‌؛ وقتي يک جريان بي‌صاحب و تصميم گيرنده مي‌شود‌، اين اتفاقات رخ مي‌دهد. نماينده مردم آمل در مجلس شوراي اسلامي در ادامه به ثبت‌نام ورزشکاران‌، بازيگران‌، خوانندگان و چهره‌هاي خاص در انتخابات شوراها اشاره کرد و گفت: بلبشوي انتخابات شورا‌ها به اشتباه و ايراد مجلس شوراي اسلامي بر مي‌گردد‌؛ اگر مجلس قانون شورا‌ها را تصحيح و بر آن نظارت مي‌کرد، وضع ثبت‌نام‌کنندگان شوراهاي شهر اينگونه نبود. يوسفيان ملا ادامه داد: در تهران اصل شورا و اداره شهر مطرح نيست و بيشتر گروه‌هاي سياسي مطرح هستند و گروه‌هاي سياسي ثبت‌نام کرده‌اند و ورزشکاران و هنرمنداني هم که آمده‌اند عمدتا با پشتوانه‌هاي سياسي حضور پيدا کرده‌اند. وي افزود: روند فعلي انتخابات نشان از به هم ريختگي مي‌دهد‌؛ متاسفانه بحث سنگ مفت و گنجشک مفت است و شد شد و نشد نشد! در دنيا اينگونه است اگر کسي براي مسووليتي مي‌آيد و ناتوان بود بايد خسارت دهد و مثلا بگويد چرا کانديدا شده است، اما در اينجا همه احساس تکليف مي‌کنند.


 بايد از عوام فريبي خودداري کرد 

رييس شوراي مرکزي حزب موتلفه اسلامي، انتخاب رييس‌جمهوري حزبي را مقابله با خودکامگي خواند. ميرسليم که در اجلاس سراسري مديران حزب موتلفه اسلامي سخن مي‌گفت،افزود: متاسفانه در گذشته شاهد بوده‌ايم که برخي روساي‌جمهور با شعارهايي وارد شده، اما زماني که دولت آنها به پايان مي‌رسد، آنگونه که ادعا کردند، نبوده‌اند و يکي از علت‌هاي آن اين است که رئيس‌جمهور حزبي و تشکيلاتي نبوده است. عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام انتخاب حزبي را نفي خودکامگي دانست و اظهارداشت: نامزد حزبي نماينده جمعي است و همه ملتزم به کمک به او هستند منيت انسان‌ها آنها را به خودکامگي مي‌رساند، اما شخصي که از خرد جمعي معرفي شده مشخص است که ديگر خودکامگي ندارد. وي ادامه داد: انتخاب حزبي انتخابي شفاف و روشن است که مساله مخفي ندارد و هيچ گونه ابهام و عدم شفافيتي در آن وجود ندارد. ما در فرآيند انتخابي خود براي رياست‌جمهوري ثابت کرده‌ايم که اعتقاد به شايسته‌سالاري داريم و شايستگي‌ها را سنجيده‌ايم و اگر در آينده کار دست حزب موتلفه اسلامي باشد، بر مبناي شايسته‌سالاري حرکت خواهد کرد. وي با بيان اين‌که اثبات وجود خود را با نفي ديگران انجام نمي‌دهيم و آنچه هستيم را عرضه مي‌کنيم اظهار داشت: بايد از عوام فريبي خودداري کرد مي‌توان در زمان انتخابات هزار نوع وعده داد اما وعده‌هايي که خلاف شرع و قانون و منطق باشد را نمي‌توان داد. وعده‌اي که سرمايه‌هاي آينده را بر باد دهد درست نيست.


 محسن غرويان:
 «بگم‌بگم» مقدمه ترور شخصيت است 

 عضو هيئت علمي جامعة المصطفي(ص) العالميه گفت: پديده و جريان «بگم بگم» مصداق روشني از بداخلاقي سياسي و اجتماعي در سطح سران جمهوري اسلامي است و واقعا ضعف بزرگ اخلاقي جامعه ما را آن هم در سطح نخبگان و مسوولان سياسي نشان مي‌دهد که مايه تاسف و تاثر است.

حجت‌الاسلام والمسلمين محسن غرويان، ضمن بيان اين مطلب در گفت‌وگو با فرارو با تاکيد بر اينکه پديده «بگم بگم» در واقع نوعي ترويج نفاق، تهمت، افترا و از همه مهم‌تر تهديد ترور شخصيت محسوب مي‌شود تصريح کرد: خود «بگم بگم» مقدمه ترور شخصيت است چرا که با تهديد به افشاگري و برملا شدن رازهايي که‌گاه ممکن است با واقعيت همخواني نداشته باشد زمينه ترور شخصيت افراد با ورود به عرصه شخصي آن‌ها فراهم مي‌شود.

وي افزود: در يک جامعه ديني و اخلاقي و ايماني نبايد اصلا چنين فضايي وجود داشته باشد چه برسد به اينکه «بگم‌بگم» و تهديد به افشاگري و پرده دري، ابزاري در دست نامزدهاي انتخابات رياست‌جمهوري باشد تا با توسل به آن بتوانند رقيب را از ميدان به در کنند.

اين استاد حوزه تصريح کرد: اگر واقعا برخي مقامات و مسوولان اسناد و مدارکي از سايرين در اختيار داشته باشند که اثبات مي‌کند آن‌ها قانونا جرمي را مرتکب شده‌اند شفافيت اقتضا مي‌کند که آن مدارک در اختيار مجاري قانوني همچون قوه قضاييه با هدف بررسي صحت انجام جرم و يا شوراي نگهبان به منظور بررسي صلاحيت فرد در صورت نامزدي در انتخابات قرار گيرد تا پس از بررسي‌هاي کامل و دقيق صحت اتهامات و احراز بروز جرم پس از برخوردهاي قانوني مردم در جريان قرار گيرد.

غرويان ادامه داد: اما وقتي «بگم‌بگم» و افشاگري‌ها به حربه‌اي براي تخريب شخصيت افراد و با هدف از ميدان به در کردن رقباي سياسي مطرح شد کارکرد خود را که مي‌تواند اصلاحگري و مقابله با فساد باشد از دست مي‌دهد.وي تاکيد کرد: هر چه هم دامنه اين «بگم‌بگم» گسترده‌تر شود مردم نيز با اين سوال جدي و بالطبع طبيعي مواجه مي‌شوند که حتما حرف و حديثي در بين مسوولان و مقامات رده بالا وجود دارد که براي فرار از بيان واقعيت بيان نمي‌شود که اين اتفاق در ‌‌نهايت منجر به از بين رفتن و يا نه حداقل کاهش اعتماد اعتماد عمومي مردم به نظام و انقلاب مي‌شود.

اين استاد حوزه در پاسخ به اين سوال که پديده «بگم‌بگم» آيا به اين دليل ظهور و بروز پيدا نکرده که در جامعه مدعي اخلاق‌گرايي و اخلاق مداري که حفظ حريم شخصي افراد از واجبات محسوب مي‌شود مخاطبان و طرفداران خاص خود را پيدا کرده است گفت: اگر هم جامعه به سمتي سوق پيدا کرده است که عده‌اي طرفدار پديده «بگم بگم» شده‌اند بايد ديد که آن جامعه را چه کساني با چه تفکر و مباني اخلاقي به آن سمت برده‌اند که حرص و ولع گوش دادن به «بگم بگم» افزايش يافته است.

عضو هيئت علمي جامعة المصطفي(ص)العالميه افزود: آنچه مسلم است بر پايه احاديث وارد شده همچون «النّاسُ عَلي دينِ مُلُوکِهِم» است يعني مردم، دين و راه خود را بر اساس مشي حاکمان خويش انتخاب خواهند نمود و خود را با آن الگو تطبيق مي‌دهند.غرويان تصريح کرد: بنابراين اگر هم اين احساس وجود دارد که حرص و ولع شنيدن «بگم بگم» زياد شده است و يا اين پديده طرفداران و مخاطبان خاص خود را پيدا کرده و حتي برخي در همين فضاي کنوني کشور آن هم در آستانه انتخابات براي جا نماندن از قافله با اين پديده همداستان شده‌اند ريشه در نوع رفتار‌ها خلق و خوي مسوولان و به اصطلاح نخبگان و چهره‌هاي شاخص دارد که به ظهور و بروز اين پديده دامن زده‌اند و با فضاسازي‌هاي مثبت و منفي روحيه پذيرش اين پديده را ايجاد کرده‌اند.

وي ادامه داد: بنابراين پيش‌از آنکه اين پديده بيش از آنچه که وجود دارد افزايش يابد و پذيرش آن سهل‌تر از قبل شود و کم کم به يک عرف تبديل شود بايد ريشه و زمينه‌هاي ظهور و بروز آن بررسي شود و عوامل ترويج‌دهنده آن از ادامه چنين رفتار‌ها و برخوردهايي منع شوند.

اين استاد حوزه درباره نحوه ممانعت از گسترش پديده «بگم‌بگم» گفت: با پديده «بگم‌بگم» با دو روش اخلاقي و قانوني مي‌توان برخورد کرد که در روش اخلاقي با تذکر به عومل ترويج‌دهنده آن درخواست شود که گسترش اين پديده را ادامه ندهند.

وي افزود: در روش قانوني هم مي‌توان با قانوني که ضمانت اجرايي داشته باشد به سمت مقابله با اين پديده رفت که اين ضمانت اجرايي هم با يک اجماع عمومي ميان سران نظام، علما، فضلا، مراجع تقليد و بزرگان کشور به منظور خارج شدن از فضاي ضد اخلاقي جامعه حادث مي‌شود.

عضو هيات علمي موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني با بيان اينکه متاسفانه در سال‌هاي اخير فضاي ضداخلاقي در جامعه تشديد شده است گفت: بازگشت به يک فضايي پاک در جامعه به دليل ترويج ضد اخلاقي‌ها اگر چه سخت است و و زمان بر اما به هر حال شدني است.

غرويان در خاتمه گفت: براي عبور از اين فضا هم ضروري است در آستانه انتخابات نامزدهايي مورد توجه قرار گيرند که افرادي را انتخاب کنيم که اخلاق‌گرا، متواضع، مودب داراي تفکر احترام به ديگران حتي مخالفان و منتقدان و حافظ حريم شخصي افراد باشند و بايد افرادي انتخاب شوند که عناصر شخصيتي آن‌ها بتواند مردم و جامعه را به سمت اخلاق گرايي سوق دهد.


 طايفه گرايي آفت مديريت کشور است 

معاون اول دولت اصلاحات شايسته سالاري و بهره‌بردن از نخبگان در اداره کشور را جزو اولويت‌هاي دولت آينده برشمرد و افزود: بايد شرايط و ابزار کار براي حضور نخبگان فراهم شود. به گزارش اميد،دکتر محمدرضا عارف در ديدار با جمعي از فعالان دانشجويي دانشگاه اميرکبير و نخبگان کشور در پاسخ به سوال دانشجوي آذري زبان پيرامون مسائل مربوط به قوميت‌ها اظهار داشت: مساله مهم ما هويت ملي يعني ايراني بودن است و اگر اين را بپذيريم هيچ چالشي نداريم. قوميت‌ها در ايران بسيار مفيد هستند اما به دليل مشکلاتي که بخشي از آن تحميل شده و بخشي از آن نيز خودساخته است، به آنها تهديد گفته مي‌شود. معاون اول دولت اصلاحات همچنين در خصوص اصل 15 قانون اساسي، تصريح کرد: من با تدريس زبان ترکي در مدارس کاملا موافق هستم اما تنگ نظري‌هايي وجود دارد که البته جزو سياست‌هاي نظام نيست معتقدم تمام گويش‌هاي ملي بايد در مدارس مورد توجه قرار گيرند و آموزش داده شوند اينکه بايد اصل را بر زبان ملي بگذاريم ترديدي نيست اما بايد به لهجه‌ها و زبان‌هاي محلي بها داد. عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در خصوص تاثير تحريم‌ها بر شرايط فعلي کشور يادآور شد: بخشي از مشکلات ناشي از فشار خارجي است که معتقدم بايد با تعامل و مذاکره به گونه‌اي عمل مي کرديم که تحريم‌هاي گسترده اتفاق نمي‌افتاد. اما مذاکره هم بايد در موضع قدرت صورت گيرد. علي‌رغم اينکه تحريم‌ها تاثير دارد اما تمام مشکلات موجود بخاطر تحريم‌ها نيست و بيشتر ناشي از سوء تدبيرها و اقدامات صرفا سليقه‌اي است.بعضي از سخناني که در طي اين چند سال مسئولين مطرح کردند، ضد امنيت ملي بود. معتقدم اگر نمي‌توانيم درآمد توليد کنيم حداقل هزينه جديد ايجاد نکنيم. وي همچنين طايفه‌گرايي را آفت مديريت کشور دانست و گفت: مشکل ما اين است که دايره‌اي به شعاع دو - سه کيلومتر ايجاد کرده‌ايم. اگر در عرصه انتخابات پيروز شدم دايره‌اي به شعاع کشور مي‌زنم يعني اگر نيروي نخبه‌اي در دور افتاده‌ترين نقطه کشور است را هم ببينم.


 نگراني سايت نزديک به قاليباف از شکننده بودن ائتلاف1+2 

 سايت فرارو نزديک به محمدباقر قاليباف در گزارشي نسبت به ائتلاف1+2 واکنش نشان داد و آن را داراي ابهامات فراوان دانست.اين سايت خبري در گزارشي با عنوان «ابهامات ائتلاف» نوشت‌: يک هفته ديگر تا آغاز ثبت‌نام کانديداهاي انتخابات رياست‌جمهوري باقي‌مانده است. رقابت دروني در ائتلاف‌هاي اصولگرا در روزهاي اخير به شدت افزايش يافته است. زمزمه‌هاي شکل گيري برخي ابهامات در ائتلاف سه نفره پيشرفت شنيده مي‌شود. مهمترين مسئله اي که در روزهاي اخير توجه اصولگرايان را به خود جلب کرده است کانديداي نهايي دو ائتلاف سه نفره و پنج نفره است. ائتلاف سه نفره از محمد باقر قاليباف، علي‌اکبر ولايتي و غلامعلي حداد عادل شکل گرفته است که با نام پيشرفت مشهور شده است. از طرف ديگر ائتلاف اصولگرايان سنتي با حضور ابوترابي فرد، باهنر، متکي، پورمحمدي و آل اسحاق تشکيل شده است.

براساس اخباري که تاکنون از اين دو ائتلاف منتشر شده است معيار انتخاب کانديداي نهايي در رقابت دروني آن‌ها، «نظر سنجي»هاي معتبر است با اين حال در روزهاي اخير شواهدي مبني بر وجود ابهام در ائتلاف پيشرفت درباره معرفي کانديداي نهايي مشاهده شده است. در اوايل هفته گذشته حسين مظفر رييس ستاد ائتلاف پيشرفت اعلام کرد که احتمال نامزدي هر سه عضو ائتلاف در انتخابات وجود دارد. اين در شرايطي است که پيش از اين گفته مي‌شد که کانديداي ائتلاف در نيمه ارديبهشت ماه معرفي مي‌شود. اما در روش جديد هر سه عضو ائتلاف نامزد مي‌شوند و در زمان تبليغات انتخاباتي و براساس نظر سنجي‌هاي معتبر کانديداي نهايي معرفي مي‌گردد. شکل‌گيري بحث‌هايي اينچنيني حول محور ائتلاف پيشرفت اين گمانه را تقويت کرد که اختلاف‌هايي در بين اعضاي ائتلاف وجود دارد. وجود اين اختلاف در لابه‌لاي سخنان حسين قربانزاده مدير مسوول روزنامه تهران امروز نيز ديده مي‌شود. وي روز پنج‌شنبه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران درباره ائتلاف پيشرفت اظهار اميدواري کرد که اعضاي ائتلاف پيشرفت به نتيجه و خروجي اين ائتلاف پايبند باشند تا با توجه به وعده‌هاي خود، خداي نکرده به قدرت‌طلبي متهم نشوند. در همين حال در هفته گذشته نيز شايعاتي مبني بر انتخاب علي اکبر ولايتي به عنوان نامزد نهايي ائتلاف مطرح شد. در اين شايعات گفته مي‌شد که قاليباف به عنوان معاون اول ولايتي او را همراهي خواهد کرد. اين خبر از سوي ولايتي که سخنگوي ائتلاف نيز به حساب مي‌آيد تکذيب شد. حسين قربانزاده درباره اين شايعه گفت: «مطابق گفته اين آقايان اين يک ائتلاف عقيدتي و ايماني است و اجتماع اين سه شخصيت علاوه بر يک رقابت اخلاقي گوياي بهره‌گيري از خرد جمعي و مشورت است و بنده بعيد مي‌دانم که هيچ يک از اين سه بزرگوار در صورت احراز مسووليت رياست‌جمهوري از سوي ديگري، به دنبال حضور مستقيم در بدنه دولت به عنوان معاون اول يا وزير يا هر عنوان ديگر باشد». اما روز جمعه رسول بابايي مدير مسئول پيشين روزنامه همشهري در گفت‌و‌گويي با «فرارو» به طور علني از وجود ابهام در کيفيت کار ائتلاف پيشرفت پرده برداري کرد. بابايي در اين باره گفت: «ملاک اوليه مطرح شده در اين ائتلاف براي گزينش نامزد نهايي بحث نظرسنجي بوده که بر اين اساس انتظار اين بوده که دکتر قاليباف به عنوان نامزد نهايي آن اعلام شود چرا که وضعيت ايشان در نظرسنجي‌ها با ساير نامزدهاي اصول گرا قابل مقايسه نيست». وي افزود: «اما به نظر مي‌رسد 2 نفر ديگر ائتلاف و به ويژه دکتر ولايتي تصور متفاوتي در اين مورد دارند و قائل به درنظر گرفتن عناصر ديگري براي ساز‌و‌کار گزينش نامزد نهايي هستند تا روند به شکلي متفاوت ادامه يابد. وقتي ما صحبت‌هاي آقاي ولايتي را از ابتداي شکل‌گيري ائتلاف بررسي مي‌کنيم، نوعي تناقض و دوگانگي در صحبت‌هاي اوليه و امروز ايشان مي‌توانيم مشاهده کنيم». اين تحليلگر سياسي با انتقاد از عملکرد ولايتي تاکيد کرد: «به نظر مي‌رسد آقاي ولايتي بر اساس تحليلي خاص نمي‌خواهد روند ائتلاف با ساز‌و‌کار نظرسنجي خاتمه يابد، چرا که بر اين باور است که شايد با آغاز رقابت‌ها تغييراتي در آرايش نيروها و حتي نظرسنجي‌ها رخ دهد. براي همين هم هست که اين روزها در ائتلاف صحبت از ثبت‌نام سه نفر در رقابت‌هاست که به نظر با منطق ائتلاف در تعارض است و مشکلات و تناقضاتي را در ادامه راه آن ايجاد مي‌کند.»


 بازخواني تاريخي 8 ارديبهشت 

 1384:كسي با رفتارش مانعي براي مشاركت حداكثري فراهم نكند

موسوي لاري وزير کشور هشتم ارديبهشت 84 در جمع خبرنگاران در حاشيه همايش خانه احزاب درباره‌ نظرسنجي‌هاي انجام شده اظهار داشت: نظرسنجي‌هاي ابتدايي به معني ميزان مشاركت نيست، در اين نظرسنجي‌ها سؤالات مختلفي مطرح مي‌شود كه بعضا به كار ما نمي‌آيد.

وي انجام نظرسنجي‌ها را براي شناسايي موانع عنوان كرد و گفت: بايد راه‌هايي كه مردم را به مشاركت تشويق مي‌كند شناسايي و براي حل آنها در بخش‌هايي كه مربوط به خودمان است عمل كنيم.

وزير كشور ايجاد فضاي مشاركت حداكثري را وظيفه كل نظام، از مسوولان عالي و آحاد مردم برشمرد و گفت: بايد ساز‌و‌كارهاي مشاركت حداكثري از سوي تمام نهادها و قوا فراهم شود و موانع هم بايد از سوي همه مد نظر قرار گيرد و با رفتارهايشان شرايطي را فراهم نكنند كه مانع ايجاد شود.

وي معتقد است: بايد واقعيات به مردم منتقل شود و از پرداختن به مسايل جناحي و غير واقعي پرهيز شود.

از وي درباره حضور نهضت آزادي در انتخابات سوال شد، وي گفت: تمام كساني كه زير چتر قانون اساسي مي‌خواهند خدمت كنند بايد حضور داشته باشند؛ مگر كساني كه نظام را قبول نداشته و قصد براندازي داشته باشند.

1385: فتواي مراجع عليه دستور احمدي‌نژاد

يکي از بحث برانگيزترين دستورات محمود احمدي‌نژاد در سال اول تشکيل دولتش‌، دستوري ورزشي بود‌! ارديبهشت ماه 1385، خبر رسيد که احمدي‌نژاد در نامه‌اي به محمد علي‌آبادي رئيس سازمان تربيت‌بدني آن روزها (‌و بعد‌ها: سرپرست شيلات‌! و سرپرست وزارت نفت!) از او خواسته که حضور بانوان در ورزشگاه‌ها را عملي کند . علي آبادي همان روزها در رابطه با دستور احمدي نژاد گفت‌: بدون شك اين قضيه يكي از محورهاي مهم كار ما خواهد بود كه بايد روي آن تبليغاتي جدي داشته باشيم. ما بايد از جوانان بخواهيم با رعايت كامل همه جوانب در ورزشگاه‌ها حضور داشته باشند چرا كه خواهران و مادران آن‌ها پس‌از اين در كنارشان خواهند بود. وي در پاسخ به اين سوال كه آيا حضور بانوان در استاديوم‌هاي ورزشي ممكن خواهد بود يا خير، چنين گفت‌: ما موظفيم دستور دكتر احمدي‌نژاد را اجرا كنيم! نظر تعدادي از نمايندگان مجلس، روحانيون و در راس آنها مراجع، دقيقا مخالف دستور احمدي‌نژاد بود. نمايندگاني از قبيل سعيد ابوطالب عضو کميسيون فرهنگي مجلس اعتقاد داشتند که اصلا شرايط براي حضور زنان در ورزشگاه‌ها فراهم نيست. محمد تقي رهبر نماينده روحاني اصفهان هم ابراز عقيده کرد که حضور زنان در ورزشگاه‌ها شرعا جايز نيست. سيد احمد خاتمي‌خواست که احمدي‌نژاد در دستور خود بازنگري کند. محمدتقي مصباح يزدي هم که آن روزها از هواداران سفت و سخت احمدي‌نژاد بود با لحني ملايم از آن انتقاد کرد. اما مهمترين انتقادات به اين دستور احمدي‌نژاد از سوي مراجع شکل گرفت که در 8 ارديبهشت 1385 در رسانه‌هاي مختلف بازتاب وسيعي داشت. آيت‌الله فاضل لنکراني و آيت‌الله ميرزا جواد تبريزي صراحتا اعلام کردند که حضور بانوان در ورزشگاه‌ها به هيچ وجه جايز نيست. آيت‌الله صافى گلپايگانى ضمن مخالفت با اين دستور، از اين قضيه ابراز ناخرسندى‌ کرد که تذکراتش در مورد عفاف و حجاب زنان شنيده نشده است. آيت‌الله مکارم شيرازي در اين زمينه گفت: «ايشان (احمدي‌نژاد) بايد دقت داشته باشند، مسائل کشور را يک شبه با يک تصميم نمى‌توان حل کرد. در هر مسئله اى بايد به مشاوران آگاه به آن زمينه مراجعه کرد. در مسائل دينى به مراجع و علما، در مسائل اقتصادى به اقتصاددانان، در مسائل سياست خارجى به آشنايان به سياست خارجى. آقاى رئيس‌جمهورى نبايد تنها به مشاوران خودشان در اين زمينه قناعت کنند». جامعه مدرسين حوزه علميه قم نيز با صدور اطلاعيه‌اي از نظر مراجع در اين باره حمايت و از صدور چنين دستوري ابراز تاسف کرد.

در مقابل اين اعتراضات در وهله اول نه تنها تبعيتي از سوي دولت ديده نشد بلکه سخناني به نقل از يکي از مشاوران احمدي نژاد منتشر شد که تعريضي به مراجع بود، به طوري که‌هادي دوست محمدي نماينده سمنان در آن زمان خواست که احمدي‌نژاد مشاور خود را برکنار و از مراجع عذرخواهي کند. دولتي‌ها نهايتا به اين نتيجه رسيدند که نبايد در اين دستور بيش‌از اين پافشاري کرد و در 18 ارديبهشت غلامحسين الهام اعلام کرد که در دستور حضور زنان در ورزشگاه‌ها تجديد نظر خواهد شد؛ اما اين دستور و ماجراهاي پس از آن وضعيت دولت اصولگرا را نشان داد ...زمان گذشت و اتفاقات ديگري هم شکل گرفت تا شش سال پس از آن دستور، محمد تقي رهبر رئيس فراکسيون روحانيون مجلس هشتم به صراحت اعلام کرد: مراجع در بيوتشان را به روي دولت بسته‌اند.

1391: کواکبيان: هدفمندي يارانه‌ها پيامدهاي سياسي و امنيتي داشت

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس هشتم با بيان اينکه 53 ميليارد دلار معادل ارزي پول بانک ملي در بازار آزاد براي تخصيص به هدفمندي يارانه‌ها فروخته شد، گفت: اجراي اين قانون پيامدهاي سياسي، امنيتي، اجتماعي و بين‌المللي داشت.

‌مصطفي کواکبيان در نشست علني 7 ارديبهشت 91 مجلس شوراي اسلامي در تذکر شفاهي گفت: در هنگام بررسي نحوه اجراي مرحله دوم قانون هدفمندي يارانه‌ها فقط به کميسيون‌هاي اقتصادي مجلس اجازه صحبت داده شد، حال آنکه اجراي اين قانون پيامدهاي سياسي، امنيتي، اجتماعي و بين‌المللي داشت. نماينده مردم سمنان و مهديشهر در مجلس شوراي اسلامي افزود: انتظار مي‌رفت هيات رئيسه به ساير نمايندگان نيز اجازه دهد که درباره اجراي هدفمندي يارانه‌ها نقطه‌نظرات خود را بيان کند. وي افزود: 53 ميليارد دلار معادل ارزي پول بانک مرکزي در بازار آزاد فروخته شد تا به هدفمندي يارانه‌ها تخصيص پيدا کند، در همين رابطه مسئولان دولتي توضيح دهند براي ما کافي است. محمدرضا باهنر نايب‌رئيس مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به تذکر کواکبيان گفت: قطعاً اعلام عددهايي به اين شکل درست نيست، آيين‌نامه فرآيند دارد، بايد مديريت کرد تا مباحث طرح شوند، نمايندگاني هم که سوال دارند به صورت مکتوب آنها را به هيات رئيسه تحويل دهند تا از مقامات مسوول پيگيري شوند.


 مصطفي کواکبيان در دانشگاه شيراز مطرح کرد:
 پنج نقطه ضعف دولت احمدي‌نژاد 

 
گروه سياسي: دکتر مصطفي کواکبيان در دانشگاه شيراز و در حضور دانشجويان اين دانشگاه از برنامه‌ها و اهداف خود از شرکت در انتخابات گفت و به پرسش‌هاي دانشجويان پاسخ داد.

کانديداي احتمالي يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري شعار خود در اين انتخابات را زنده باد اصلاحات ناميد و بار ديگر بر عنوان دولت اخلاق خود و دلايل انتخاب اين عنوان تاکيد کرد و رواج بي‌اخلاقي در کشور و اشاره صريح قانون اساسي به اخلاقي عمل کردن و ترويج اين رفتار از سوي رييس جمهور را مهمترين دليل خود براي انتخاب اين لقب به دولت احتمالي آينده خود دانست. دکتر مصطفي کواکبيان با اشاره به سخنان مقام معظم رهبري مبني برعاري بودن دولت آينده از ضعف‌هاي دولت فعلي و ادامه دادن نقاط قوت اين دولت به ارزيابي دولت نهم و دهم پرداخت و اظهار داشت:«به نظر من پشتکار احمدي‌نژاد يکي از نقاط قوت دولت ايشان بوده که البته متاسفانه در همين مورد هم به علت آنکه کار و پشتکار ايشان مبتني بر بصيرت، بينش و يک عمل متخصصانه و کارشناسانه نبوده تبديل به رونده اي در جاده شده که هرچه سرعت بيشتري مي‌گيرد بيشتر از مسير خارج مي‌شود.»

دبيرکل حزب مردم سالاري در ادامه ارزيابي خود از دولت نهم و دهم 5 نقطه ضعف عمده اين دولت را بر شمرد و در جمع دانشجويان دانشگاه شيراز تعهد کرد درصورت موفقيت در انتخابات رياست جمهوري اين نقاط ضعف را در دولت احتمالي آينده خود برطرف کرده و از آنها اثري نخواهند ديد.

بي‌برنامگي، بي‌قانوني، وعده‌هاي غير عملي و پوپوليستي، بي انضباطي مالي و بي‌ثباتي کابينه و تغييرات زياد درآن؛ 5 نقطه ضعف مورد اشاره اين کانديداي رياست جمهوري در ارتباط با دولت نهم و دهم بود. کانديداي يازدهمين دوره رياست جمهوري در پاسخ به ميزان هزينه‌هاي تبليغات و نحوه تامين آن ضمن اشاره به محل دريافت حقوق خود از دانشگاه بابت تدريس اظهار داشت:«قرار نيست هزينه‌هاي زيادي براي تبليغات انجام گيرد و عمده هزينه‌ها مربوط به همين سخنراني‌ها و همايش‌هاي انتخاباتي است که در کنگره يازدهم حزب مردم سالاري در همين ارتباط بحث شد و قرار است حزب اين هزينه‌هاي حداقلي را تامين کند.»

کواکبيان در پاسخ به ميزان اصلاح‌طلب بودن خود گفت: «اگر جنبه خودنمايي و ريا نباشد من اولين کسي بودم که در کنگره حزب همبستگي در سال 1377 و در آستانه انتخابات مجلس ششم به عنوان دبير اين حزب واژه اصلاحات را بکار بردم و از حزب ما هم 70،80 نفر به مجلس راه يافتند. همچنين من مسئول ستاد آقاي خاتمي در استان سمنان در انتخابات 76 بودم.

اگر منظور از اصلاح‌طلبي براندازي و فعاليت‌هاي اينچنيني باشد بنده با آن مخالفم اما من ضمن دوست داشتن اين نظام و پايبندي به همه الزامات آن معتقدم مشکلاتي در جامعه وجود دارد که نياز به اصلاح دارد. ما چارچوب اين بنا را قبول داريم و تنها معتقديم که در داخل بنا نقاشي و مرمت احتياج است. اصلا اصلاحات مدنظر ما براي بقا و قوام نظام است.»

کانديداي مورد نظر جبهه اصلاح طلبان در ارتباط با حضور خاتمي و استراتژي اين جريان در قبال حضور خاتمي در انتخابات تاکيد کرد:«ما آقاي خاتمي را يک اصلاح‌طلب در چارچوب نظام مي‌شناسيم و تهمت‌هاي ناروا مبني بر زاويه داشتن ايشان با نظام را شديدا محکوم مي‌کنيم و بارها گفته‌ايم و تاکيد کرده‌ايم که در صورت حضور آقاي خاتمي در انتخابات ما به حمايت از ايشان خواهيم پرداخت و کناره‌گيري خواهيم کرد اما درصورت عدم حضور ايشان در انتخابات بر خود لازم مي‌دانيم، در انتخابات پيش رو کانديدا شويم. همچنين در صورتي که آقاي خاتمي به هر دليلي در انتخابات شرکت نکند اينگونه نخواهد بود که ما به هرکسي که ايشان معرفي کنند نظر خواهيم کرد البته من معتقدم آقاي خاتمي چنين کاري را هم نخواهد کرد. ضمنا ما همواره گفته‌ايم در صورت غيبت آقاي خاتمي به مکانيسم اجماع باور داريم و منظور از اجماع هم تمام نخبگان و احزاب اصلاح طلب يا نظرسنجي است.»

اين استاد دانشگاه با اشاره به نقش آزادي بيان در ميزان توسعه و شکوفايي علمي کشور در جمع دانشجويان دانشگاه شيراز افزود:«لازمه شکوفايي و توسعه علمي در کشور فراهم شدن فضايي مبتني بر پويايي و آزادي بيان است و هرچه فضا تنگ‌تر شود جلوي رشد علمي گرفته مي‌شود. من براي فراهم کردن شرايط و امکان رشد علمي معتقدم که بايد از تشکل‌ها و گروه‌هاي دانشجويي حمايت کرد و انشاءالله در طي روزهاي آتي ريز برنامه‌هاي خودمان در اين زمينه را اعلام خواهيم کرد. ضمن اينکه ما با هرگونه ستاره دار شدن دانشجويان و مشکلاتي از اين دست مخالفيم و معتقديم که براي جلوگيري از فرار مغزها پرداختن و توجه به اين امور لازم است. ما حتي در برنامه‌هايمان تلاش خواهيم کرد اساتيدي را که زودتر از موعد بازنشسته کرده‌اند را به کار بگيريم و از تجربيات آنها استفاده کنيم.»

دکتر مصطفي کواکبيان همچنين در پاسخ به برنامه‌هاي خود در ارتباط با بهبود اقتصاد کشور اظهار داشت:« ما 12 برنامه مشخص و ملموس را در بحث اقتصاد به زودي مطرح خواهيم کرد که در آن به مواردي چون اشتغال، مهار تورم، جلوگيري از رشد نقدينگي، رشد سرمايه و سرمايه گذاري، تقويت توليد ملي، کنترل بازار ارز، نظارت سيستم پولي و مالي کشور و ... پرداخته شده است.

ضمنا اولين برنامه ما احياي سازمان برنامه و بودجه خواهد بود که انحلال آن بي نظمي و بي‌برنامگي را به ارمغان آورده، اصلاح برنامه هدفمند کردن يارانه‌ها از ديگر برنامه‌هاي اصلي ما خواهد بود که شيوه اجراي فعلي آن که منجر به تعطيلي و متوقف شدن بخش توليد و افزايش تورم شده را تغيير خواهيم داد. همچنين در حوزه کنترل بازار ارز هم سياست‌هاي دستوري و بخشنامه اي را کنار خواهيم گذاشت.»

اين کانديداي رياست جمهوري در پاسخ به مواضع شان نسبت به حصر آقايان موسوي و کروبي ضمن آرزوي از بين رفتن حصر اين افراد افزود:« يک وقتي است که حضور خود در انتخابات را مشروط به رفع حصر اين عزيزان مي‌دانيم که البته من چنين شرط گذاري را قبول ندارم اما يک وقتي است که ضمن حضور در انتخابات آرزوي شکسته شدن حصر آنها را داريم که من هم اميدوارم هر چه زودتر چنين اتفاقي روي دهد.»

در حاشيه اين برنامه پرسش و پاسخ، کواکبيان مواردي را مطرح کرد که به شرح زير بود:

•اگر بخواهيم کشور به سمت مطلوبي حرکت کند بايد يک فضاي باز و منتقدانه را ايجاد کنيم.

•ما با اصولگرايان معتدل‌تر همکاري خواهيم کرد و منتي هم سرشان به خاطر حمايت از احمدي نژاد نداريم و اگر يک اصولگراي منصفي هم اصلاح طلبانه سخن بگويد ما استقبال مي‌کنيم.

•برخي از من ايراد مي‌گرفتند که چرا مثلا در مجلس فرياد مي‌کشيديد، من هم در پاسخ آنها مي‌گفتم بايد فرياد مي‌کشيدم چرا که جايي ظلمي مي‌شود بايد فرياد کشيد و نمايندگان هم يکي از وظايفشان گرفتن حق مظلومين و حق مردم است. من افتخار مي‌کنم که در مجلس کارنامه قابل توجه و قابل دفاعي دارم.


 نگاهي به چرايي تعدد کانديداهاي انتخابات
 جاي خالي احزاب، اختلافات درون جناحي 

 گروه سياسي_ امير باران: «احساس تکليف کردم»، «قانون گريزي‌ها موجب شد تا براي پايان دادن به اين شرايط وارد صحنه شوم»، «مشکلات اقتصادي مردم را کم مي‌کنم»، «مسئوليت شرعي باعث شد تا اعلام کانديداتوري کنم» و...

چند وقتي مي‌شود که جملاتي اينچنيني در ادبيات سياسي _انتخاباتي روز از جايگاهي ثابت برخوردار است و مردم هر روز شاهد اين هستند که چهره‌اي با شعار يا شعارهايي نه چندان نا‌آشنا براي حضور در انتخابات رياست جمهوري اعلام آمادگي کرده و گويي که «خود» ش بهترين گزينه براي پاستورنشيني است.

تعداد زياد کانديدا‌ها که «تعدد کانديداتوري» را به يکي از مساله‌هاي اصلي فضاي انتخاباتي تبديل کرده است، اين سئوال را در اذهان عمومي به وجود آورده است که «چرايي چنين شرايطي در چيست» و همچنين اينکه «حضور اين همه کانديدا‌ها چه تاثيري بر انتخابات مي‌گذارد» حالا جامعه دنبال اين است تا به پاسخ صحيح اين سئوال خود برود تا بلکه در انتخاباتي که قرار است از اين پس برگزار شود، فضاي منطقي‌تري را شاهد باشيم.

جاي خالي تحزب

فقدان احزاب و در نتيجه جاي خالي تحزب گرايي را بايد اصليترين دليل اين شرايط دانست. چرا گه اگر قرار بر فعاليت حزبي در سياست بود، در چنين مواقعي احزاب موجود با ساز و کار منطقي و برنامه ريزي شده‌اي وارد انتخابات مي‌شوند و به همين دليل دو اتفاق مهم و البته مثبت مي‌افتد. اول اينکه مردم به برنامه‌اي محصول خرد جمعي راي مي‌دهند و دوم اينکه مدعيان خدمتگزاري مي‌دانند که بايد پاسخگوي ادعاهاي خود باشند و به همين خاطر نمي‌توانند شعارمحور باشند.

داريوش قنبري نماينده سابق مجلس در اين رابطه مي‌گويد: احزاب مي‌توانند حيات سياسي هر جامعه‌اي را به شکلي مطلوب مديريت کنند و به همين دليل تحزب‌گرايي در دنياي امروز به عنوان پديده‌اي مهم مورد توجه قرار گرفته است و با نگاهي به تفاوت‌هاي جامعه حزبي و جامعه‌اي که در آن تحزب جايي ندارد، مي‌توان به راحتي به فوايد فعاليت‌هاي حزبي پي برد.

اين چهره اصلاح‌طلب همچنين ادامه داد: متاسفانه در ايران هيچگاه به اين مساله مهم آنطور که بايد توجه نشده است و به همين دليل افراد به راحتي در انتخابات شعارهايي را مطرح مي‌کنند و بعد از روي کار آمدن و قبول مسئوليت از خاطرشان مي‌رود که در روزهايي که براي جمع آوري راي تلاش مي‌کردند، چه قول و قرارهايي را با مردم گذاشته بودند. به همين دليل آنهايي که راي دادند، نمي‌دانند به کدام مرجع اعتراض خود را ببرند.

قنبري همچنين اظهار داشت: تعداد کانديداهايي که تاکنون براي تصدي پست رياست جمهوري اعلام آمادگي کرده‌اند، نشان مي‌دهد که در شرايط کنوني هر فردي که بخواهد به نوعي خود را مطرح کند، مي‌تواند با کمترين هزينه ممکن اعلام آمادگي کند و از آنجايي که در قبال رفتارش پاسخگو نيست، دست به هر اقدامي خواهد زد تا از رقباي انتخاباتي خود عقب نماند.

اختلافات اصولگرايي

در شرايطي که جاي خالي احزاب مشکلاتي را براي فضاي سياسي به وجود آورده است، جريان‌هاي فعال هم نمي‌توانند آنطور که بايد بر اساس اصول و قواعد سياسي به حيات خود ادامه بدهند و به همين دليل شاهد اين هستيم که تحرکات آن‌ها به شکل چند پاره‌اي و در قالب عنوان‌هاي مختلف در حال انجام است. به عنوان مثال مشخصا جبهه اصولگرايي در اين چند سال اخير تلاش‌هاي زيادي براي متحد شدن انجام داده است که نه تنها موفقيتي حاصل نشده، بلکه اختلاف و فاصله روز به روز بيشتر مي‌شود. آن‌ها در حالي با گروه‌هاي مختلف در انتخابات حاضر مي‌شوند که اصلاحات به دليل شرايطي و تجربه محدوديتهايي فرصت حضور جدي در انتخابات را ندارد و به همين دليل اصولگرايان موقعيت خوبي دارند تا در غياب رقيب جدي برنده مطلق شوند که با تشديد شدن چالش‌ها و تنش‌هاي اصولگرايي اين «فرصت» از آن‌ها سلب شده است.

اسدالله بادامچيان قائم مقام موتلفه در اين خصوص مي‌گويد: واقعا نمي‌دانم چرا عده‌اي به همصدايي در درون اصولگرايي کمترين اهميتي نمي‌دهند، اين شرايط نه چندان مطلوب و اختلافات موجود در شرايطي مشاهده مي‌شود که مردم به ما راي مي‌دهند و به همين دليل بر ما تکليف است که تحت هيچ شرايطي از دايره منطق خارج نشويم تا بتوانيم ار طريق همصدايي انتظارات جامعه را به عنوان يک جريان ريشه‌دار سياسي برآورده کنيم.

وي همچنين اظهار داشت: تعداد کانديداهايي که براي انتخابات رياست جمهوري اعلام حضور کرده‌اند باعث ايجاد نوعي سردرگمي در ميان مردم خواهد شد و به همين جهت تاکيد بر اين است که سياسيون با همفکري و توجه به اشتراکات کاري کنند تا «انتخاب» براي آحاد مختلف جامعه راحت‌تر شود، چرا که کانديداهاي پرشمار باعث مي‌شود تا مردم نتوانند درباره هر کدام از آن‌ها به قدر کافي تحقيق کنند که اين مساله زمينه انتخاب غلط را فراهم مي‌کند. همچنين محمدرضا باهنر در خصوص چند دستگي انتخاباتي جبهه اصولگرايي مي‌گويد: تلاش براي شرکت مستقل در انتخابات آن هم با چهره‌هايي که زير سئوال هستند، اوج خودخواهي را نشان مي‌دهد. اما بايد نسبت به اين مساله توجه داشت که تحرکات اينچنيني عده‌اي خاص را نبايد به حساب اصولگرايي گذاشت. البته اين طبيعي است که در فضاي انتخاباتي مدعيان حضور در انتخابات دنبال اين باشند تا خود را اصلح‌تر از ديگري معرفي کنند که خب! در اين شرايط گا‌ها مشاهده مي‌شود که بي‌اخلاقي و ندانم کاري متاسفانه در اولويت قرار مي‌گيرد تا بتوانند از اين طريق افراد خود را برندگان انتخاباتي ببينند. نايب رييس مجلس همچنين ادامه داد: دقيقا به همين دليل است که کارهاي فعلي را نبايد خيلي جدي گرفت، چرا که بعد از انتخابات همه با توجه نشان دادن به اصول اصولگرايي در راستاي خدمت به نظام و مردم تلاش خواهند کرد تا نشان بدهند که اختلافي جدي وجود ندارد. وي در پايان گفت: در روزهاي منتهي به انتخابات اصولگرايان به دليل حاشيه‌نشيني اصلاحات اتحاد انتخاباتي را لازم نمي‌ديدند و به همين دليل تلاشي براي رسيدن به اين هدف از خود نشان ندادند. اما بايد قبول کرد که هميشه به اين فکر هستيم تا دغدغه‌هاي احتمالي را به پايين‌ترين حد ممکن خود برسانيم.

در شرايط کنوني تعدد کانديدا خوب است

«باور من اين است که با توجه به فقدان چهره‌هاي مطرح و شايسته، تعدد کانديدا‌ها مي‌تواند در ‌‌‌نهايت موجب تصميم بهتر شود.»

عليرضا محجوب همچنين در اين رابطه اظهار داشت: شرايط سياسي حاکم بر ايران به گونه‌اي است که متاسفانه برخي از چهره‌هاي مطرح فرصت حضور در انتخابات را ندارند و به همين دليل به نظر من همينکه آدم‌هاي مختلف با سليقه‌هاي گوناگون خود را در معرض راي مردم بگذارند، مي‌تواند اتفاق مثبتي تلقي شود. چرا که محدوديت کانديدا‌ها انتخاب را هم محدود خواهد کرد که خب! آسيب‌هاي چنين پديده‌اي بر هيچ کس پوشيده نيست.

نماينده مردم تهران در مجلس همچنين اظهار داشت: توصيه همه به کانديداهاي انتخاباتي اين است که به جاي تمرکز به شعار دادن دنبال اين بروند تا برنامه‌هاي خود را به طور کار‌شناسي به مردم شرح بدهند، چون در اين صورت هيچکس نمي‌تواند قول‌هايي بدهد که عملي شدني نيستند.


 موسوي و خاتمي سران فتنه نيستند 

نايب رييس مجلس شوراي اسلامي دانشگاه‌ها را بهترين مکان گفت‌ و شنود انتخاباتي دانست و گفت: با تعطيلي دانشگاه‌ها در انتخابات مخالف هستم. به گزارش ايسنا، محمدرضا باهنر در جمع دانشجويان دانشگاه گيلان با اشاره به همزماني انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي اسلامي شهر و روستا اظهار کرد: اگر موفق شدم رييس جمهور شوم سازمان برنامه و بودجه که به عنوان مغز متفکر جامعه است، را احيا خواهم کرد. نايب رييس مجلس شوراي اسلامي به يکي ديگر از نقاط ضعف دولت احمدي‌نژاد پرداخت و گفت: دکتر احمدي‌نژاد به جاي نگاه جامع به مسائل مملکت نگاه پروژه‌اي به مسائل داشتند و در اين راستا مسکن مهر که يکي از اقدامات خوب دولت بود بدون مديريت پولي، مالي موجبات بدهکاري 40 هزار ميلياردي بانک مسکن به بانک مرکزي را به وجود آورد در صورتي که با تدبيري صحيح‌تر مي‌شد بر شيريني اين کار بزرگ افزود. باهنر ايجاد بنگاه‌هاي زودبازده را يکي ديگر از نقاط ضعف دولت احمدي نژاد بيان کرد و گفت: 15 هزار ميليارد تومان صرف اين بنگاهها شد که خسارت زيادي به بار آورد. وي با بيان اينکه بيشترين عزل‌ها در دوران رياست جمهوري دکتر احمدي‌نژادبوده است، گفت: بيشترين عزل وزرا در دولت‌هاي بعد از انقلاب مربوط به دولت نهم و دهم است. نايب رييس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به فتنه 88 گفت: آقايان موسوي وخاتمي جزو سران فتنه نيستند اما در فتنه 88 کمک‌هاي زيادي کردند. باهنر در بخش ديگري از صحبت‌هايش با بيان اينکه در بحث سياست خارجي طبيعي است که با بعضي از کشورها اختلاف ارزش داشته باشيم و مشکلاتمان نيزهيچگاه حل نشود، گفت: به طور مثال در اين مورد مقام معظم رهبري تکليف‌ ما را در ارتباط با رژيم صهيونيستي مشخص کردند.


 اطلاع دارم حال کروبي و موسوي خوب است 

 رييس سازمان بازرسي کل کشور در واکنش به اين سوال که شما به عنوان رييس سازمان بازرسي کل کشور چه اطلاعي از آقايان کروبي و موسوي داريد؟ گفت: بنده مسوول امنيتي و قضايي کشور نبوده و مسوول بازرسي از دستگاه‌هاي دولت هستم ولي آنطور که اطلاع دارم حال اين آقايان هم خوب است و مشکلي ندارند.

مصطفي پورمحمدي، کانديداي احتمالي يازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري در جمع روحانيون تهراني در پاسخ به اين سوال که چه عاملي باعث شد کانديدا شويد؟ گفت: آنچه از افرادي که خود را براي ورود به عرصه انتخابات رياست‌جمهوري آماده کرده‌اند برمي‌آيد اين است که تجربه بنده از همه‌ آنها بيشتر است. برخي از دوستان تنها در داخل کار کرده‌اند و با حوزه خارجي آشنا نيستند که بنده هم در داخل و هم در خارج کار کرده‌ام.

برخي تنها در ظاهر کار کرده‌اند که بنده هم در ظاهر و هم در پنهان بوده‌ام. برخي تنها سابقه کار اجرايي دارند و از مسايل حوزه بزرگ قضايي نامطلع هستند که بنده هم در حوزه اجرايي و هم در حوزه قضايي حضور داشته و تجربه کافي دارم.

وي در پاسخ به اين سوال که امکان پيوستن شما به قاليباف چقدر است؟‌ گفت: ايشان در يک ائتلاف ديگر بوده و بنده در ائتلاف ديگر هستم. تا امروز هم برنامه‌اي با هم نداشته و نداريم. رييس سازمان بازرسي کل کشور در پاسخ به اين سوال که بعد از انتخاب شدن چه برخوردي با متخلفان داريد؟ گفت: يکي از سياست‌هاي محوري من مبارزه با فساد است. در همين راستا بزرگ‌ترين برنامه‌ام اصلاح نظام اداري است. هيچ فردي مانند من با مشکلات نظام اداري آشنا نيست و تا نظام اداري اصلاح نشود هيچ تحولي ايجاد نخواهد شد. در راستاي مبارزه با فساد قطعا هيچ مماشاتي نخواهم کرد.


 رهبري مي‌خواهند رئيس جمهور آينده راي بالايي داشته باشد 

 دبيرکل جبهه پيروان خط امام و رهبري گفت: نامزدهاي انتخابات تا زماني که مقبوليت پيدا نکرده‌اند، به مشروعيت خود تکيه نکنند.

حبيب‌الله عسگراولادي در اجلاس سراسري مديران حزب موتلفه اسلامي با اشاره به آياتي از قرآن کريم اظهار کرد: شرايط امروز رسانه‌اي در جهان شرايطي را بوجود آورده که رسانه‌ها در نيم قرن اخير تنوع بسياري پيدا کرده و تاثيرگذاري بسياري در افکار عمومي داشته‌اند. به گزارش ايسنا، وي با بيان اينکه «رسانه‌ها تا انتخابات رياست جمهوري فعال‌تر مي‌شوند و ابعاد تازه‌اي را در اين موضوع ايجاد مي‌کنند که بايد مراقب فريب‌هاي شيطان باشند و اخلاق را رعايت کنند»، در ادامه اظهار کرد: فتنه و انحراف نشان از منکر هستند؛ فتنه علني است اما انحراف مخفي است و هرکسي نمي‌تواند انحراف را تشخيص دهد.

اين عضو شوراي مرکزي حزب موتلفه اسلامي ادامه داد: دشمن امروز عليه وحدت و وفاق اصولگرايان حرکت مي‌کند و به دنبال خدشه به وحدت اصولگرايان هستند. تعصبات حزبي و جناحي گسل‌هايي است که دشمن مي‌تواند براي آن زلزله ايجاد کند. وي با اشاره به مطرح شدن انتخابات آزاد توسط برخي افراد اظهار کرد: مطرح کردن انتخابات آزاد يعني اينکه انتخابات در گذشته آزاد نبوده و بياييم در اين دوره آزاد برگزار کنيم که اينطور نيست و همه انتخابات‌هايي که در کشور برگزار شده تا به امروز آزاد بوده است. عسگراولادي با تاکيد بر اينکه «انتخابات بايد جشن ملي شود»، اظهار کرد: به نظر بنده رهبري مي‌خواهند انتخابات پر شور و با حضور حداکثري بوده و همچنين رييس‌جمهور آينده راي بالا داشته و رقابت سالم در کشور انجام شود. دشمن مي‌خواهد انتخابات به جاي جشن ملي، جنگ شود.


 ضرورت اصلاحات 
نويسنده : حجت الاسلام والمسلمين رسول منتجب‌نيا

 حضور اصلاحات در انتخابات موثر است و اين تاثيرگذاري را هيچ کس نمي‌تواند ناديده بگيرد. دقيقا به همين دليل است که بايد شرايطي به وجود بياوريم تا اين جريان مهم سياسي بتواند در بهترين شکل ممکن به بحث انتخابات ورود کند. در همين راستا وحدت و يکصدايي اولويتي است که چهره‌هاي اصلاح طلب هم به آن پي برده‌اند و به همين دليل اصرار و تاکيدمان اين است که همه سليقه‌هايي که عنوان اصلاح طلبي را يدک مي‌کشند، زير يک چتر واحد به انتخابات ورود پيدا کنند. به هر حال بايد قبول کرد که واقعيت موجود اين است که انتخابات را با اتحاد و يکپارچگي دنبال کنيم. حضور يا عدم حضور جريان‌هاي سياسي در انتخابات مساله‌اي مهم است و به همين دليل نبايد افراد به خود اين اجازه را بدهند که به راحتي در اين خصوص اظهارنظر کنند. متاسفانه در شرايطي که کشور نيازمند آرامش است تا انتخابات در فضايي منطقي و بدون حرف و حديث برگزار شود، رفتار‌هايي تخريبي مشاهده مي‌شود تا بتوانند رقباي خود را پيش از شروع انتخابات حذف کنند. واقعا نمي‌دانم چرا عده‌اي نمي‌خواهند با واقعيت‌ها کنار بيايند. اين رفتار‌ها و مخالفت با حضور چهره‌هاي اصلاح طلبي در حالي است که هيچ کس نمي‌تواند خود را قيم نظام تلقي کرده و براي ديگران تکليف تعيين کند.

اي کاش کمي بيشتر از اين که تا به حال نشان داده‌ايم، منطقي‌تر باشيم و فضاي انتخاباتي را زير سؤال نبريم. همه بايد بدانند که اصلاحات و اصلاح طلبي ضرورتي براي همه جوامع است و آنهايي که دنبال اين هستند تا جريان اصلاح خواهي را حاشيه نشين کنند، بايد بدانند که توسط جامعه طرد خواهند شد، چون براي همه روشن شده با اصلاحات است که مشکلات و محدوديت‌ها به حداقل ممکن خواهد رسيد.البته اصولگرايان دنبال اين هستند تا به نوعي فضا را براي جريان اصلاحات ملتهب کنند و براي اينکه بين چهره‌هاي اين طيف اختلاف به وجود بيايد، فعاليت پررنگي دارند تا از اين طريق بتوانند شانس موفقيت خود در انتخابات را بيشتر کنند. به همين دليل بايد حواسمان جمع باشد تا شرايط را براي خودمان دشوار نکنيم. درباره اتهام‌هاي وارده به وجهه اصلاح طلبي بايد گفت که اگر کلمه
اصلاح طلبي يا اصلاحات منکر يا خلاف شرع است که چنين مي‌کنند؟ اين نوع برخورد با اصلاح طلبي در شرايطي ديده مي‌شود که اصلاحات رسالت اصلي پيامبران الهي و هدف اميرالمؤمنين و سيدالشهدا بوده است. علاوه بر همه اين‌ها نياز به گفتن نيست که نقطه مقابل اصلاحات، در جا زدن و عقب ماندگي است و آنهايي که مخالف اصلاحات هستند، به دنبال اهداف سياسي خود هستند و به همين دليل اهميتي به ضرورت‌ها و مشکلات جامعه نشان نمي‌دهند تا بتوانند برنامه‌هاي خود را اجرايي کنند. اصلاح طلبان طرفداران سرسخت نظام هستند و به همين دليل ضعف‌ها و اشکالات را با هيچ توجيهي ناديده نمي‌گيرند تا بتوانند راهکارهاي مناسب براي برون رفت از مشکل را پيدا کرد. شرايط حاضر، مشکلات و دشواري‌هاي زيادي را به لايه‌هاي مختلف جامعه تحميل کرده است و موجب شده جريان اصلاح طلبي «حضور در انتخابات» را ضرورت ببيند. اين وظيفه‌اي براي همه گروه‌ها و همچنين افراد سياسي است تا اگر تشخيص بدهند که توانايي اداره امور را دارند، وارد صحنه شوند. انشاء الله شرايط فراهم خواهد شد و بعد از ورود کانديداي اصلاح طلبان به انتخابات همه متوجه مي‌شوند که چه جرياني راي بيشتري در بين مردم دارد. به نظر من کانديداي اصلاحات اگر مانعي را جلوي خود نبيند، نشان خواهد داد که از چه وزن و اعتباري برخوردار است. به عنوان مثال بايد گفت اصولگرايان در شرايطي بعد از 8 سال دولت احمدي‌نژاد را دولتي پر از اشکال مي‌نامند که ما از‌‌‌‌ همان ماه‌هاي اول بار‌ها هشدار داده بوديم مجموعه‌اي که در سال 84 به پاستور راه يافت، از شايستگي لازم براي اداره کشور محروم است. بنابراين بايد گفت اصلاحات نه تنها منکر نيست، بلکه يک معروف است و از آن بايد به عنوان پديده اسلامي و انساني ياد شود.


 انصار حزب‌الله خطاب به احمدي‌نژاد:
 مشايي به تبريز نيايد 

درادامه واکنش‌ها به اقدامات شائبه انگيز دولت و انجام سفرهاي استاني در آستانه انتخابات رياست جمهوري انصار حزب الله تبريز نيز با انتشار اعلاميه‌اي خطاب به محمود احمدي‌نژاد اين نکته را گوشزد کرد که مشايي به اين شهر سفر نکند. تقويت شائبه تبليغاتي دولت براي مشايي در سفرهاي استاني و دادن پرچم ايران به وي طي چند هفته اخير واکنش‌هاي شديد و بعضا تند گروه‌ها و فعالان سياسي را به همراه داشته است؛ انصارحزب الله از جمله گروه‌هايي بود که در دوران اصلاحات سنگ اندازي‌هاي متعددي را در نشست‌ها و مراسم مختلف ايجاد کرده بود و حال شرايط به گونه‌اي پيش رفته است که اين گروه عليه جريان برخاسته از اصولگرايان دست به انتشار اطلاعيه مي‌زند و نسبت به برخي اقدامات به رئيس دولت هشدار مي‌دهد، حال بايد ديد واکنش دولتي‌ها نسبت به چنين رفتارهايي چه خواهد بود. انصار حزب‌الله تبريز با صدور اطلاعيه‌اي خواستار عدم حضور مشايي در تبريز شد. به گزارش ايلنا، انصار حزب‌الله در اطلاعيه خود آورده است: آقاي رئيس جمهور از شما مي‌خواهيم تا مشايي را به تبريز نياوريد. برهمين اساس ستاد مردمي حمايت از محمود احمدي‌نژاد 84 و 88 نيز با صدور بيانيه‌اي يادآور شد: بيانيه دانشجويان حزب‌الله، خواسته توده عامه مردم خصوصا حاميان انتخابات رياست جمهوري احمدي‌نژاد است و ما به عنوان ياران انتخاباتي رئيس‌جمهور خواستاريم که رئيس جمهور به جاي اقدام به شيوه ديگران براساس آموزه‌هاي ديني و گفتمان دولت اسلامي در دفاع از بيت‌المال خود عامل مصادره‌ سفرهاي استاني به نفع فرد خاصي نباشد. جبهه جوانان عدالت طلب نيز با انتشار بيانيه‌اي خواستار تجديد نظر رئيس دولت عدالت محور در برخي اقدامات خود که با عدالت منافات دارد شد. اين جبهه يادآور شد: دانشجويان حزب الله به موقع و تذکر مهم عدالتخواهانه‌اي را براي رئيس جمهور عدالتخواه يادآور شدند. مجمع طلاب و روحانيون حزب‌الله نيز با انتقاد از برخي فعاليت‌هاي غيراخلاقي برخي جريان‌هاي انتخاباتي در بيانيه خود آورده است: تبليغات زودهنگام کانديداهاي رياست جمهوري در استان‌ها کاري است خلاف قانون و از فردي که کانديداي رياست جمهوري است چنين اقدام غيرقانوني، بي‌اخلاقي و بي‌توجهي به قانون است. دانشجويان حزب الله نيز مطلب بجايي را به رئيس‌جمهور عزيز متذکر شده‌اند که اين اقدامات از رئيس‌جمهورمان بعيد است.


 اخبار 

 ستاد انتخابات شوراي شهر هنوز تشکيل نشده است

حجت الاسلام محسن رهامي خبر رياستش بر ستاد انتخابات شوراي هماهنگي اصلاحات را تکذيب کرد.

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين روز جمعه خبري منتشر شد مبني بر اينکه «شوراي هماهنگي اصلاحات ستاد انتخابات چهارمين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستاي خود را تشکيل داده است و رهامي نماينده انجمن اسلامي مدرسان دانشگاه را به عنوان رئيس اين ستاد برگزيده است.» محسن رهامي در گفت‌وگو با خبرآنلاين با بيان اينکه هنوز ستاد انتخابات شوراي هماهنگي اصلاحات تشکيل نشده است تصريح کرد: هنوز صحبتي در اين رابطه با من صورت نگرفته است. من بيشتر به دنبال مسائل حقوقي شوراي هماهنگي اصلاحات هستم و همچنين در دانشگاه هستم. بهتر است براي اين منظور يک فرد اجرايي‌تر گذاشته شود.

آيت‌الله هاشمي هنوز براي آمدن يا نيامدن تصميم نگرفته است

در پي‌انتشار پيامکي از سوي خبرگزاري فارس که در آن به نقل از ياسر هاشمي آمده بود که پدرش کانديداي انتخابات رياست جمهوري مي‌شود وي اين خبر را کذب دانست. فرزند آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در گفت‌وگو با سفير اظهار داشت: «من هم اکنون براي سفر کاري در تبريز به سر مي‌برم و دراينجا جمعي از خبرنگاران از من پرسيدند که آيا خبر تشکيل ستادهاي آيت الله هاشمي رفسنجاني که گفته شده رياست آن با شماست و همچنين چاپ شدن پوسترهاي انتخاباتي ايشان را تاييد مي‌کنيد که من اين خبر را تکذيب کردم.» ياسر هاشمي تاکيد کرد: «پدرم هنوز براي آمدن يا نيامدن به عرصه انتخابات به عنوان کانديدا تصميمي نگرفته است و اظهارات نقل شده درباره قطعي شدن کانديداتوري ايشان را تکذيب مي‌کنم.» گفتني است خبرگزاري فارس دقايقي بعد از انتشار پيامکي اين خبر، اين مصاحبه را با تغييراتي نسبت به متن خبر پيامکي اينگونه منتشر کرد که «پسر هاشمي، ورود مستقيم آيت‌الله هاشمي رفسنجاني به انتخابات رياست جمهوري را تکذيب کرد» که اين جمله نيز توسط ياسر هاشمي تکذيب شد.

تعدد نامزدها در ميزان شور انتخاباتي جامعه تاثيرگذار است

دبيرکل حزب اتحاد و همکاري ملي با بيان اين اعتقاد که «فضاي جامعه در آستانه انتخابات قابل مقايسه با دوره‌هاي گذشته نيست»، گفت: اين امر شايد به دليل تعدد کانديداها و همچنين وقايع پس از انتخابات سال 88 باشد. محمدرضا راه‌چمني در گفت‌وگو با ايسنا، يادآور شد: در دوره‌هاي گذشته، هم تعداد نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري کمتر بود و هم چهره‌هاي شاخص‌تري در انتخابات حضور داشتند. وي افزود: در اين دوره تعداد کانديداها زياد است و هنوز شوراي نگهبان در مورد افراد تصميم‌گيري نکرده است. هنوز هم هاشمي و خاتمي براي حضور در انتخابات اعلام آمادگي نکرده‌اند؛ بنابراين يک سردرگمي براي مردم و گروه‌هاي سياسي بوجود آمده است. اين فعال سياسي همچنين ابراز عقيده کرد: نامزدهاي جناح‌هاي سياسي هم تفاوت‌هاي زيادي با هم ندارند و خود نامزدها از حضور خود در انتخابات مطمئن نيستند. وي در پايان با اشاره به اينکه «تشکل‌هاي دانشجويي مثل انجمن‌هاي اسلامي، به اندازه گذشته در دانشگاه فعال نيستند»، افزود: جريان‌هاي سياسي هنوز نمي‌توانند در کشور ميتينگ اجرا کنند ولي پس از احراز صلاحيت نامزدها توسط شوراي نگهبان فضاي جامعه به سمت انتخاباتي شدن پيش مي‌رود.

مردم ما براي شکم انقلاب نکردند

پدر معنوي جبهه پايداري گفت: امروز انگيزه نيروهاي انقلاب براي تصدي پست‌ها، انگيزه الهي و خدمت به مردم است و اگر در اين زمينه در بين برخي از اين نيروهاي شايسته رقابتي وجود داشته و حس مي‌شود، اين رقابت به معناي رقابت براي يک رياضت کشيدن است. به گزارش ايلنا در قم، آيت الله محمدتقي مصباح يزدي در ديدار با مهدي چمران رييس شوراي شهر تهران و برخي از اعضاي اين شورا در محل مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) قم اظهار داشت: از بزرگ‌ترين نتايج و دست آوردهاي انقلاب اسلامي ايران، پرورش نيروهايي بود که استعدادهايي داشتند، اما در رژيم گذشته زمينه‌هاي رشد برايشان فراهم نبود. رييس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) گفت: امروز انگيزه نيروهاي انقلاب براي تصدي پست‌ها، انگيزه الهي و خدمت به مردم است و اگر در اين زمينه در بين برخي از اين نيروهاي شايسته رقابتي وجود داشته و حس مي‌شود، اين رقابت به معناي رقابت براي يک رياضت کشيدن است. آيت الله مصباح يزدي راز اسلامي بودن با بيان اينکه نظام ما نظامي مبتني بر ارزش‌هاي اسلامي است و اين موضوع را در کشورهاي ديگر احساس نمي‌کنيم، گفت: مردم ما براي شکم انقلاب نکردند بلکه براي دين و اسلام انقلاب کردند که سر و کار اين ويژگي‌ها با ارزشهاي الهي است.

انتقاد متکي از تعطيلي دانشگاه‌ها

منوچهر متکي با تاکيد بر بکاربردن ادبيات ديپلماتيک در بحث سياست خارجي گفت: اگر کسي حتي موضع درست و انقلابي را به گونه اي طرح بکند که براي کشور هزينه ايجاد کند، تدبير درستي نيست؛ البته در پاسخ به ادبيات استکباري نياز هست که از ادبيات تند بهره بگيريم. منوچهر متکي در برنامه پرسش و پاسخ دانشجويي در دانشگاه تبريز با بيان اين‌که بايد در سياست خارجي از ادبيات فاخر و ديپلماتيک استفاده کنيم، حرف سنجيده و درستي است، افزود: گاها ديده شده است که برخي با به کار بردن ادبيات غير ديپلماتيک براي کشور هزينه ايجاد کرده‌اند. وي تغيير تقويم آموزشي دانشگاه‌ها و تعطيلي دانشگاه‌ها در فضاي انتخابات 24 خرداد را عملي شتابزده دانست و تاکيد کرد: در اين تصميم نه دانشجويان و نه اساتيد به عنوان مخاطبين اصلي دو وزارتخانه مورد مشورت قرار نگرفته‌اند. وزير پيشين امور خارجه يادآور شد: دولت مسئول معيشت مردم و نه تفسير و قرائت‌هاي مختلف از دين است دولت مسئول مکتب سازي نيست، در قانون اساسي ما مرجع اصلي قرائت درست از دين شخص ولي فقيه است. وي در پايان طرح مسئله هسته‌اي و به نتيجه رساندن پرونده هسته اي ايران را جزو اولويت‌هاي کاري دولت يازدهم خواند و خاطرنشان کرد: تغيير موضع گيري‌هاي اخير در ادبيات غربي‌ها نشان از اين دارد که مي‌توان پرونده هسته‌اي را با آرامش به نتيجه رساند.