نسخه شماره 3179 - 1392/02/08 -

در ديدار جمعي از کارگران مطرح شد:
تاکيد مجدد رهبري بر حضور همه سلايق در ميدان انتخابات
کانديداها نبايد به مردم وعده‌هاي نادرست بدهند

بالاخره موضوع هسته‌اي ربطي به انتخابات دارد يا ندارد


دولت که دم از امام زمان‌(عج) مي‌زند، علما تعجب مي‌کنند


سپاه هيچگونه دخالتي در انتخابات نداشته و ندارد


خداخواهي رنگ باخته و خودخواهي‌ زياد شده‌ است


اخبار کوتاه


ديپلماسي


کوتاه از بهارستان


الو مردم سالاري


خوراکت اشکنه گردد به زحمت!


تلنگر


فقر، تنها فقر اقتصادي نيست


 در ديدار جمعي از کارگران مطرح شد:
 تاکيد مجدد رهبري بر حضور همه سلايق در ميدان انتخابات 
 کانديداها نبايد به مردم وعده‌هاي نادرست بدهند

 رؤساي جمهور براي مردم هزينه و مشکل درست نکنند و از دغدغه آفريني و ايجاد تشويش و نگراني بين مردم پرهيز نمايند. رهبر معظم انقلاب اسلامي خاطر نشان کردند: کساني که وارد عرصه انتخابات مي‌شوند نبايد به مردم وعده‌هاي نادرست و در باغ سبز غيرمنطقي نشان بدهند بلکه بايد با سخنان منطقي و منطبق بر واقعيت و توکل بر خدا پيش بروند.

به گزارش ايلنا، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در ديدار هزاران نفر از کارگران و فعالان بخش توليد و جمعي از کارگران نمونه و بر‌تر، با اشاره به نياز کشور براي خلق حماسه و حرکت جهشي بزرگ در عرصه‌هاي اقتصادي و سياسي، موضوع انتخابات را مهم و عرصه ظهور قدرت ملي دانستند و با توصيه مؤکد به کانديداهاي احتمالي براي ارزيابي صحيح از توانايي‌هاي خود و همچنين جايگاه اجرايي کشور تأکيد کردند: کشور و ملت بزرگ و مقاوم ايران به رئيس جمهوري نياز دارد که در عرصه بين‌المللي و در مقابل استکبار، نترس و شجاع، و در عرصه داخلي نيز صاحب برنامه، حکمت، تدبير، معتقد به اقتصاد مقاومتي، داراي تهذيب اخلاقي، به دور از حاشيه‌سازي وتشويش‌آفريني و داراي شعارهاي منطقي و منطبق با واقعيت باشد.

در اين ديدار که به مناسبت هفته کارگر برگزار شد، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي مهم‌ترين ويژگي طبقه کارگر را مايه گذاشتن از جسم و جان خود براي پيشرفت و آسايش کشور دانستند و افزودند: کارگران ستون فقرات يک جامعه هستند که درصورت نبود و يا ضعف آن‌ها، کشور فلج خواهد شد.

ايشان با تأکيد بر لزوم توجه ويژه به مقوله کار و کارگر در عرصه فرهنگ سازي و همچنين در عرصه قانونگذاري و اجرايي خاطرنشان کردند: اگر قشر کارگر از اميد و رفاه و امنيت شغلي برخوردار باشد، حرکت کشور در مسير پيشرفت سريع‌تر و آسان‌تر خواهد شد. رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به نقش و جايگاه ويژه کارگران در پيروزي انقلاب اسلامي و همچنين در مراحل مختلف انقلاب از جمله دوران دفاع مقدس افزودند: در طول 34 سال گذشته تلاشهاي زيادي انجام گرفت تا طبقه کارگر را در مقابل انقلاب و نظام اسلامي قرار دهند اما کارگران مؤمن و انقلابي کشور با شجاعت در مقابل اين توطئه ايستادند و اين موضوع مايه افتخار طبقه کارگر است. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به نامگذاري سال گذشته به عنوان سال حمايت از توليد ملي، کار و سرمايه ايراني خاطرنشان کردند: حمايت از توليد ملي مخصوص يک سال نيست بلکه اين موضوع بايد به صورت جدي و محوري دنبال شود.

ايشان فرهنگ سازي در ميان مردم براي استفاده از کالاهاي ساخت داخل را بسيار مهم خواندند و افزودند: بايد اين فرهنگ در ميان مردم فراگير شود که انتخاب يک کالا با نشان داخلي و يا با نشان خارجي مي‌تواند يک کارگر ايراني را برخوردار و يا محروم کند.

رهبر انقلاب اسلامي خطاب به ملت ايران گفتند: درخواست من از همه ملت اين است که به سمت مصرف توليدات داخلي بروند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأکيد بر اينکه دستگاه‌هاي دولتي نيز براي تأمين نيازهاي خود، به هيچ وجه نبايد از توليدات خارجي استفاده کنند، خاطرنشان کردند: البته توليدکنندگان داخلي اعم از مديران بنگاه‌ها، کارگران و سرمايه‌گذاران نيز بايد توليدات خود را به صورت درست و کامل و با کيفيت خوب ارائه دهند.

ايشان با اشاره به دستور اسلام مبني بر استحکام کار در کنار احترام به کارگر، و تامين امنيت شغلي او در کنار تامين امنيت سرمايه افزودند: اسلام برخلاف ديدگاه‌هاي اقتصاد ليبرال و اقتصاد سوسياليستي، حد وسط را در پيش گرفته و نگاهي انسان مدار و عدالت مدار به کار، کارگر و سرمايه‌دار، دارد.

رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه امروز در عمل، ناکارآمدي و غلط بودن اقتصاد سرمايه‌داري آشکار شده است، خاطرنشان کردند: واکنش‌هايي که امروز در اروپا و به نوعي ديگر در آمريکا مشاهده مي‌شود، بزرگ‌ترين دليل عملي بر غلط بودن مسير اقتصاد سرمايه داري است. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تأکيد کردند: حوادث کنوني در اروپا و آمريکا، اول کار است و شرايط به مراتب بد‌تر هم خواهد شد زيرا اقتصاد سرمايه داري در سراشيبي سقوط قرار گرفته است.

ايشان افزودند: مشکلات اقتصادي کنوني در غرب، بخشي از انحطاط تمدن غرب است که مشکلات اخلاقي و فرهنگي، بخش ديگري از آن را تشکيل مي‌دهند. رهبر انقلاب اسلامي در ادامه با اشاره به نامگذاري امسال به عنوان سال حماسه اقتصادي و حماسه سياسي، تأکيد کردند: حماسه به معناي حرکتي جهادگونه وپرشور است و اين موضوع، بايد مدنظر مردم و مسئولان قرار گيرد و بر همين اساس، شناخت ضعف‌ها و خلاء‌ها و برنامه‌ريزي صحيح براي تحقق حماسه ضروري است. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: در همه برنامه ريزي‌ها بايد زندگي و معيشت طبقه ضعيف مورد توجه قرار گيرد.

ايشان لازمه پيشرفت کشور را حرکت جهش گونه و خلق حماسه دانستند و تأکيد کردند: حماسه اقتصادي و سياسي، توأمان با يکديگر هستند و هرکدام ديگري را حفظ و تقويت مي‌کند. رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به جهت‌گيري تلاش‌ها و توطئه‌هاي بدخواهان ملت ايران براي جلوگيري از تحقق حماسه اقتصادي و سياسي افزودند: آنان تلاش دارند تا با فشارهاي اقتصادي، ميان مردم و نظام اسلامي فاصله ايجاد و مردم را مأيوس کنند و در عين حال به دروغ و با وقاحت تمام هم مي‌گويند ما با مردم ايران دشمن نيستيم!

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي خاطرنشان کردند: اگر جهش بزرگ اقتصادي مورد توجه جدي بخش‌هاي اجرايي و قانونگذاري کشور قرار گيرد، همه فشارهاي اقتصادي خنثي خواهد شد. ايشان تأکيد کردند: ملت ايران و مسوولان، با عزم راسخ خود، دشمن را در عرصه اقتصادي مأيوس خواهند کرد. رهبر انقلاب اسلامي حماسه سياسي را نيز حضور آگاهانه مردم در صحنه سياست و مديريت کشور خواندند و افزودند: نمونه بارز حماسه سياسي، انتخابات پيش رو است که به توفيق الهي در وقت مقرر و با حضور شوق آفرين مردم برگزار خواهد شد. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، کاهش انگيزه مردم براي حضور در صحنه انتخابات را طراحي بدخواهان ملت بمنظور مقابله با حماسه سياسي دانستند و خاطرنشان کردند: طراحان پشت پرده استکبار بعد از گذشت ساليان متمادي از معارضه و دشمني، همچنان ملت ايران و روحيه ايمان و ايستادگي اين ملت را نمي‌شناسند. ايشان افزودند: در طول اين 34 سال همواره تحسين بزرگ براي ملت ايران بوده است زيرا اگر مسوولان از خود ايستادگي نشان دادند، به پشتوانه ايستادگي مردم بوده است و از اين پس نيز اينگونه خواهد بود. رهبر انقلاب اسلامي، انتخابات را مهم و عرصه ظهور قدرت ملي دانستند و خاطرنشان کردند: ملتي که زنده و با نشاط و متکي به اراده الهي و مطمئن به پشتيباني خداوند است، در همه عرصه‌ها از جمله عرصه انتخابات، پيروز ميدان خواهد بود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به سخنان چندي قبل خود مبني بر امکان حضور همه سلائق معتقد به انقلاب اسلامي، در ميدان انتخابات، افزودند: کساني که وارد اين ميدان مي‌شوند، بايد در ارزيابي توانايي خود و همچنين ارزيابي جايگاه مديريت اجرايي کشور دچار اشتباه محاسبه نشوند. ايشان تأکيد کردند: افرادي که قصد ورود به عرصه انتخابات را دارند، بعد از ارزيابي صحيح وارد ميدان شوند، و در ‌‌نهايت، اين، ملت است که تصميم‌گيري خواهد کرد. رهبر انقلاب اسلامي ساز و کار انتخابات در کشور را مستحکم خواندند و افزودند: همانگونه که امام (ره) بار‌ها تأکيد مي‌کردند حضور شوراي نگهبان در انتخابات و بررسي صلاحيت‌ها بوسيله انسانهايي عادل، بي‌طرف و بصير، حضور مبارکي است. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي خاطرنشان کردند: بعد از بررسي صلاحيت‌ها بوسيله شوراي نگهبان، مردم با تحقيق در سوابق، شعار‌ها و سخنان افراد صالح معرفي شده، شخصي را بعنوان رئيس‌جمهور انتخاب خواهند کرد و اين موضوع، سازوکار قانوني بسيار مناسب و مبارکي است.

ايشان در ادامه به بيان برخي ويژگي‌هاي مورد نياز براي رئيس‌جمهور منتخب پرداختند و گفتند: رئيس‌جمهور بايد فردي باشد که در درجه اول، ايمان و اعتقاد به خدا، مردم و قانون اساسي داشته باشد و در درجه دوم داراي روحيه مقاوم باشد. رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: ملت ايران، به دنبال تحقق اهداف و کارهاي بزرگي است و اهل تسليم شدن نيز نيست و کسي نمي‌تواند با او با زبان زور حرف بزند بنابراين، فردي هم که در رأس قوه مجريه قرار مي‌گيرد بايد در مقابل فشار دشمنان، نترس و شجاع و مقاوم باشد و اهل از ميدان خارج شدن نباشد. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، حکمت، تدبير و داشتن برنامه را از ديگر ويژگي‌هاي مورد نياز رئيس‌جمهور خواندند و افزودند: همانگونه که در سياست خارجي نيازمند عزت، حکمت و مصلحت هستيم، در مسائل داخلي و اقتصادي نيز به نگاه همه جانبه، بلندمدت و هندسه صحيح نياز داريم.

ايشان نگاه روزمره به مسائل اقتصادي، تغيير مکرر سياستهاي اقتصادي، تکيه بر نظرات غيرکار‌شناسي و همچنين اعتماد به شيوه‌هاي تزريقي و تحميلي اقتصادي غرب و شرق را مضر دانستند و تأکيد کردند: سياست‌هاي اقتصادي بايد بر مبناي اقتصاد مقاومتي باشد. رهبر انقلاب اسلامي افزودند: اقتصاد مقاومتي، اقتصادي است که ساخت دروني آن، مقاوم و مستحکم است و با تغييرات مختلف در دنيا، متلاطم نمي‌شود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، تهذيب اخلاقي و درگير حواشي نشدن را از ديگر ويژگي‌هاي مورد نياز در انتخاب رئيس‌جمهور، برشمردند و گفتند: من همواره در سالهاي گذشته از رؤساي جمهور و دولت‌هاي مختلف حمايت و در کنار آن، توصيه نيز کرده‌ام و توضيح هم خواسته‌ام. ايشان افزودند: يکي از توصيه‌ها و تأکيد‌هاي هميشگي به رؤساي جمهور اين بوده است که براي مردم هزينه و مشکل درست نکنند و از دغدغه آفريني و ايجاد تشويش و نگراني بين مردم پرهيز نمايند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تأکيد کردند: رئيس‌جمهوري که مي‌خواهد در رأس دستگاه اجرايي اين کشور و ملت بزرگ قرار گيرد و اين راه پر افتخار را با کمک مردم طي کند بايد داراي چنين خصوصياتي باشد. ايشان يک نکته مهم را هم يادآور شدند و گفتند آنچه که ما از تجربه سال‌هاي انقلاب بدست آورده‌ايم اين است که خداوند متعال با فضل و هدايت خود اين ملت را بر همه دشمنان پيروز خواهد کرد. رهبر انقلاب اسلامي در پايان تأکيد کردند: هر که با اين ملت داراي انگيزه عميق الهي در افتد، قطعا بر خواهد افتاد.


 بالاخره موضوع هسته‌اي ربطي به انتخابات دارد يا ندارد 

 درحالي که علي‌اکبر صالحي اعلام کرد موضوع هسته‌اي ايران ربطي به انتخابات رياست‌جمهوري ندارد، علي باقري معاون سعيد جليلي و عضو ارشد تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي مي‌گويد: مطمئن هستم که انتخابات رياست‌جمهوري مي‌تواند دريچه جديدي را در موضوع هسته‌اي باز کند.

به گزارش انتخاب، علي باقري، معاون دبير شوراي عالي امنيت ملي در گفت‌و‌گو با يورونيوز گفت: برخي کشورهاي غربي از جمله آمريکايي‌ها در طول سال‌هاي گذشته، در يک اقدام غير سازنده و غيرمنطقي، رويکردهايي را اتخاذ کرده اند که نشان مي‌دهد آنها مخالف استيفاي حقوق ملت ايران در عرصه‌هاي مختلف از جمله حقوق مصرح در ان‌پي‌تي هستند.

معاون دبير شوراي عالي امنيت ملي گفت: بازرسان و ابزارهاي ديگر آژانس در تاسيسات هسته‌اي ايران و نظارت مستمر اين آژانس بر اين فعاليت‌ها، جاي هيچگونه نگراني درباره فعاليت‌هاي هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران مانند ديگر کشورهايي که چنين فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي را تحت نظارت آژانس دارند، باقي نمي‌گذارد.

باقري در پاسخ به اينکه ايران به زودي رئيس‌جمهوري و دولتي جديد خواهد داشت، آيا رئيس‌جمهوري و دولت جديد در قبال تنش هسته‌اي، رويکرد جديدي را نيز اختيار خواهد کرد گفت: من اطمينان دارم که انتخابات رياست جمهوري مي‌تواند دريچه جديدي را در موضوع هسته‌اي باز کند و جمهوري اسلامي ايران با اقتدار بيشتر در عرصه گفت‌وگوهاي هسته‌اي و همينطور فعاليت‌هاي هسته‌اي خودنمايي بکند و قدرت و اقتدار خود را در عرصه‌هاي جديد به نمايش بگذارد و آمادگي خودش را براي همکاري در عرصه‌هاي مختلف از جمله در مورد موضوع هسته‌اي با ديگر کشورها از جمله پنج بعلاوه يک ابراز و اعلام مي‌کند. اين در حالي است که علي‌اکبر صالحي با اشاره به ملاقات با رييس‌جمهور قزاقستان گفت: نظر بايف آمادگي کشورش براي ميزباني نشست آلماتي 3 و پيگيري گفت‌وگوهاي آلماتي 1و2 را اعلام داشت تا اگر طرف مقابل اعلام آمادگي نمايد، بتوانيم فرايند تعامل در آلماتي 3 را کليد بزنيم.

وي افزود : قرار شد خانم اشتون طبق تعهدي که کرده، تماس بگيرد، نبايد بگذاريم که زمان بگذرد. جمهوري‌ اسلامي ايران همواره براي مذاکره اعلام آمادگي کرده است. وزير امور خارجه تصريح کرد: موضوع هسته‌اي ربطي به انتخابات ندارد و هر دولتي منويات نظام و خواسته مردم را اجرا مي‌کند.


 دولت که دم از امام زمان‌(عج) مي‌زند، علما تعجب مي‌کنند 

 نماينده مهريز و بافق، با انتقاد از عدم تسلط برخي مسوولان به واقعيت‌هاي جامعه، گفت: اگر دولتمردان در متن جامعه قرار گيرند و اين فقر فرهنگي را ببينند که فساد جامعه را تهديد مي‌کند، بايد رگ غيرت کساني که دم از زمينه‌سازي براي ظهور حکومت امام زمان‌(عج) مي‌زنند، متورم شود که متاسفانه اين‌گونه نمي‌شود. حجت‌الاسلام زارع‌زاده در گفتگو با خبرگزاري حوزه، با تاکيد بر اينکه دولت نرده بان را شکسته و مي‌خواهد به پشت بام برود، افزود: عبور از نردبان ترقي زماني صورت مي‌گيرد که چارچوب‌ها بر اساس استعداد جامعه محکم و مطمئن باشد تا با خيالي آسوده ضمن عبور از آن، زمينه ظهور انسان کامل فراهم شود. وي با انتقاد از رفتارهاي فرهنگي دولت گفت: نحوه فعاليت فرهنگي دولت تخريب چارچوب‌هايي است که زمينه ساز ظهور است و بنده معتقدم زبان دولت يک چيز مي‌گويد، ولي عملشان مخالف آن چيزي است که مي‌گويند؛ بر اين اساس هرگاه آقايان دم از امام زمان‌(عج) مي‌زنند، علما متعجب مي‌شوند. عضو کميسيون شوراها افزود: زمينه‌سازي براي ظهور با تخريب مباني و چارچوب‌ها و زيرساخت‌هاي فرهنگي منافات دارد و متاسفانه هم اکنون شاهد تقليل جايگاه فرهنگ و بودجه‌هاي فرهنگي هستيم. وي با انتقاد از کاهش بودجه‌هاي فرهنگي مخصوصاً بودجه نهادهاي تبليغي تصريح کرد: بهترين جايي که مي‌شود بودجه‌هاي فرهنگي را سالم هزينه کرد، حوزه، مساجد و ارگان روحانيت است که متاسفانه در رديف بودجه‌هاي فرهنگي اين مهم لحاظ نشده؛ آن وقت ادعا مي‌کنند که مي‌خواهيم مملکت را امام زماني اداره کنيم. اين نماينده مجلس تاکيد کرد: آنچه در رفتار بودجه‌نويسي مي‌بينيم ناديده گرفتن مباني فرهنگي و تعطيلي نهادهاي متصدي امور فرهنگي است.

حجت‌الاسلام زارع‌زاده افزود: به عنوان يک روحاني، وظيفه دارم اعتراض کنم، زيرا لباس روحانيت، لباس دفاع از آرمان‌ها و زير ساخت‌هاي فرهنگي کشور، نظام و دين است و اگر دفاع نکنيم، به نظام ظلم کرده‌ايم.


 سپاه هيچگونه دخالتي در انتخابات نداشته و ندارد 

 نماينده ولي فقيه در سپاه در واکنش به سخنان اخير محمود احمدي نژاد سفرهاي استاني مبني بر تهديد به افشاگري گفت: دولتمردان وظيفه خود را انجام دهند و به فکر حل مشکلات اقتصادي و نيازهاي عمومي مردم باشند. حجت‌الاسلام علي سعيدي در گفت‌وگو با مهر در واکنش به سخنان اخير احمدي‌نژاد در سفرهاي استاني درباره افشاگري عليه مخالفان و منتقدان دولت گفت: آنچه که براي ما از نظر عقلي و تجربي مهم است تعبد و تبعيت از رهنمودهاي مقام معظم رهبري است، همه نقطه نظراتي که معظم له بيان فرمودند در جهت ايجاد روحيه نشاط، اميد، انسجام در مردم و حفظ آرامش در جامعه بوده لذا براي مسوولان ايجاد زمينه مشارکت همه جانبه در عرصه انتخابات لازم است. وي با بيان اينکه هرسخني و حرفي که باعث نگراني مردم شود با تدابير و رهنمودهاي رهبر انقلاب سازگاري ندارد، افزود: وظايف براي همه تعريف شده لذا دولتمردان وظيفه خود را انجام دهند و به فکر حل مشکلات اقتصادي و نيازهاي عمومي مردم باشند.

نماينده ولي فقيه در سپاه با بيان اينکه سپاه بيشترين کمک‌ها را در طول 7 سال به دولت داشته افزود: سپاه هم در بخش اقتصادي هم در بخش سازندگي و تامين نيروي انساني در جهت تامين درخواست‌هاي فراگير آقايان اقدام کرده و لذا هيچگاه موضع منفي و خارج از چارجوب تدابير و مصالح نظام نداشته است.

سعيدي با بيان اينکه برخي در داخل و خارج به فکر تخريب جايگاه سپاه هستند، افزود: اينگونه رفتارها براي اين است که سپاه را ازجايگاه اصلي خود خارج کنند و متاسفانه برخي در داخل اين مسير را دنبال مي‌کنند که به مصلحت نظام و انقلاب نيست زيرا سپاه نقش بسيار مهمي در پاسداري از انقلاب دارد.

وي ادامه داد: سپاه هيچگونه دخالتي در انتخابات نداشته و ندارد و فقط به تدابير و معيارهاي امام(ره)،رهبري و وظايف قانوني خود عمل مي‌کند اميدوارم دستگاه‌هايي که تريبون دارند طوري صحبت کنند که دشمنان سوءاستفاده نکنند.


 خداخواهي رنگ باخته و خودخواهي‌ زياد شده‌ است 

يکي از اساتيد حوزه علميه قم با بيان اينکه رهبر معظم انقلاب بر خدمت‌رساني شايسته به مردم تأکيد دارند، عنوان کرد: چنانچه مردم از خدمت‌هايي که به آن‌ها ارائه مي‌شود رضايت داشته باشند، در انتخابات رياست‌جمهوري و شوراها شرکت حداکثري خواهند داشت و نداي رهبري خويش را لبيک مي‌گويند. به گزارش فارس، آيت‌الله سيد محمدعلي علوي‌گرگاني در ديدار رئيس و اعضاي شوراي اسلامي شهر تهران با بيان اينکه در نظام اسلامي همه امور با توجه به فرامين الهي و دستورات اهل‌بيت(ع) تدوين مي‌شوند، اظهار داشت: در حال حاضر رهنمودهاي رهبري و مراجع تقليد که برگرفته از آيات و روايات است بايد مورد توجه قرار گيرند و انجام چنين ديدارهايي ميان مسئولان و مراجع تقليد راهگشا خواهد بود. وي افزود: مهم اين است که مسئولان و مديران مختلف چنين ديدارها و ارتباط‌‌هايي را تداوم بخشند تا موفقيت بيشتري در کارشان کسب کنند؛ نظام اسلامي نظامي است که همه کارها بايد بر اساس راهنمايي‌هاي ولي فقيه و مراجع سامان‌دهي شوند. وي ادامه داد: بعضي مطالبات مردمي ممکن است داراي موانع قانوني باشند؛ مردم بايد اين موارد را در نظر داشته باشند و در چارچوب دين و قانون حرکت کنند. استاد خارج فقه حوزه علميه قم عنوان کرد: يکي از گله‌هايي که مراجع از جامعه امروز دارند اين است که خداخواهي تا حدودي رنگ باخته و خودخواهي‌ها زياد شده‌اند؛ اين همان اشتباهي است که شيطان مرتکب و از درگاه الهي رانده شد. وي خودخواهي و شخصي‌‌خواهي را مورد انتقاد قرار داد و گفت: اين امر نتيجه‌اي جز پيچيده شدن کلاف مشکلات ندارد؛ تشکيل شوراهاي اسلامي شهر و روستا با هدف حل مشکلات مردم توسط خودشان بوده و به يقين نقشي اساسي در حل معضلات جامعه خواهند داشت. علوي‌گرگاني تصريح کرد: مردم از نظام اسلامي انتظار دارند همه امور را به شيوه ديني و اسلامي انجام دهد بنابراين مراقبت زيادي لازم است تا اين امر محقق شود.


 اخبار کوتاه 

 استغفار براي رهايي از نابساماني‌ها

يک مرجع تقليد گفت: اگر مي‌خواهيم جامعه از مشكلات اقتصادي، ‌اجتماعي و در رأس آنها بداخلاقي‌ها نجات يابد، بايد همه در مقابل قرآن كريم تواضع نماييم و از اين‌ كه بعضي‌ از احكام مسلّم آن مهجور مانده، استغفار کنيم. به گزارش خبرگزاري حوزه، آيت‌الله صافي گلپايگاني، در پيامي به مناسبت شروع عمليات پنجمين مدرسه قرآني حضرت امام حسن مجتبي(ع)، فاصله گرفتن از قرآن را علت اصلي بروز نابساماني‌ها و مشکلات دانسته و تاکيد کردند: امروز بيش‌از هر زمان ديگري، به قرآن و هدايت‌هاي ائمه معصومين(ع) احتياج داريم؛ زيرا هر چه از قرآن و احكام اسلام فاصله بگيريم، مشكلات و نابساماني‌ها در جامعه بيشتر مي‌شود. ايشان کارآمدترين سبک زندگي را سبک زندگي قرآني دانسته و تصريح کردند: بايد جامعه، حكومت و نظام، بازار و اقتصاد، بانك‌ها و مؤسسات و ادارات همه قرآني باشند و سبک زندگي نيز قرآني شود.

رونمايي از موشک بالستيک جديد

وزير دفاع گفت: موشک‌هاي جديد هواپايه و بالستيک جديد جمهوري اسلامي در نيمه اول سال جاري به بهره‌برداري خواهد رسيد. همچنين بهره‌برداري‌هاي ديگري از جمله يک موشک جديد کروز با برد بيشتر نسبت به نمونه‌هاي قبلي و بمب‌هاي جديد در طرح‌هاي جديد دفاعي کشور جاي دارد. احمد وحيدي در گفت‌وگو با مهر، اظهار کرد: در حوزه دريايي ما افتتاح‌هايي از جمله به آب انداختن يک زير دريايي جديد را در دستور کار خواهيم داشت و شناور پرنده موشک‌انداز جديدي به ناوگان اين نيرو اضافه خواهد شد. وزير دفاع تصريح کرد: در حوزه هوايي هم بالگردهاي جديد و هم پرنده‌ها و پهپادهاي جديدي به اضافه ليست ديگري از ادوات به بهره‌برداري خواهد رسيد.

تبعات جانبداري صداوسيما

يک نماينده اصلاح‌طلب مجلس با اشاره به پخش مستقيم مناظره‌هاي کانديداهاي رياست‌جمهوري در سال 88 از صداوسيما، گفت: با توجه به اينکه جامعه قدري از اين مناظره‌ها آسيب ديد، انتظار مي‌رود در انتخابات پيش‌رو تدبير بيشتري در اين زمينه به کار گرفته شود. غلامرضا تاجگردون در گفت‌وگو با ايسنا، تشويق به حضور پرشور مردم در انتخابات رياست‌جمهوري را مهم‌ترين وظيفه رسانه ملي در جريان فعاليت‌هاي انتخاباتي دانست و تصريح کرد: طبيعي است صداوسيما در اين راستا بايد تکنيک‌هاي فني خود را به کار گيرد. وي با بيان اينکه هر نوع جانبداري در صداوسيما در جريان برگزاري انتخابات مي‌تواند نسبت به رسانه ملي بدبيني ايجاد کند، افزود: ديدار آقاي ضرغامي با برخي کانديداها در هفته‌هاي گذشته اقدام خوبي نبود به ويژه اينکه اين ديدار از رسانه ملي پخش شد و ما اميدواريم اين کار در ادامه تکرار نشود و صداوسيما درست رفتار کند تا جامعه آسيب نبيند.


 ديپلماسي 

 درخواست آزادي حکمتي

خانواده حکمتي در روزهاي اخير در واشنگتن با مقامات وزارت امورخارجه آمريکا و اعضاي کنگره ديدار کردند و خواستار شدند که مقامات عالي‌رتبه دولتي آزادي او را خواستار شوند. به گزارش ايسنا، خبرگزاري آسوشيتدپرس گزارش داد پاتريک ونترل، سخنگوي وزارت امورخارجه آمريکا روز جمعه گفت که آزادي حکمتي يک اولويت است. وي گفت: ما مصمم به رسيدن به آزادي وي هستيم. ونترل ادامه داد: تلاش‌هاي ديپلماتيک ما براي آزادي حکمتي ادامه دارد.

تعويق سفر هيات پارلماني اروپا

يک پايگاه اينترنتي در حالي از لغو سفر يک هيات از اعضاي پارلمان اروپا به ايران خبر داد که هيات ياد شده اعلام کرد اين سفر به تعويق افتاده است. به گزارش ايسنا، پايگاه اينترنتي «جي.تي.اي» گزارش داد: سفر برنامه‌ريزي شده چند عنصر پارلمان اروپا به ايران در بحبوحه اعتراضات مبني بر اين که اين سفر تلاش‌ها در زمينه برنامه‌ هسته‌اي و حقوق بشر در ايران را تحليل مي‌برد، لغو شد. با اين حال اروپايي‌ها گفتند که اين سفر به دليل مشکلات مربوط به برنامه‌ريزي لغو شده است. تارجا کرونيرگ، يک عضو پارلمان از حزب سبز فنلاند، اعلام کرده بود: ديدار «دفتر هيات روابط با ايران» در پارلمان اروپا که براي 2 تا 6 ماه مي (12‌تا‌16 ارديبهشت ) برنامه‌ريزي شده بود، به تعويق افتاده است زيرا براي مجلس(ايران) پذيرش اين هيات در تاريخ‌هاي پيشنهادي غيرممکن بود. وي افزود که ما به دنبال تاريخ‌هاي جايگزين هستيم.

ادامه سناريوي «ايران هراسي»

به نظر مي‌رسد سناريوي قديمي ايران‌هراسي که توسط آمريکا دنبال مي‌شد و با طرح ادعاي تلاش ايران براي ترور سفير عربستان در واشنگتن قوت بيش‌تري گرفت، اين بار با اتهاماتي عليه ايران در کانادا دنبال مي‌شود. به گزارش ايسنا، خبرگزاري رويترز در گزارشي از واشنگتن به نقل از مقامات اجراي حقوق و امنيت ملي آمريکا ادعا کرد يکي از افرادي که در کانادا به اتهام برنامه‌ريزي براي خارج کردن قطار مسافربري از ريل بازداشت شده در دو سال گذشته به ايران سفر کرده است. اين مقامات که به نام‌شان اشاره‌اي نشده مدعي شدند: فردي که «شهاب‌الصغير» و دانشجوي دکترا معرفي شده براي سفري که مستقيما به تحقيق درباره اين توطئه نسبت داده شده به وي مربوط مي‌شده، به ايران رفته است.

سفر هيات عالي‌رتبه مصري به ايران

يک هيات عالي‌رتبه از دفتر رياست جمهوري مصر عازم تهران شد. به گزارش ايسنا به نقل از اونا (ONA)، يک منبع امنيتي در فرودگاه قاهره از سفر عصام الحداد، مشاور رييس‌جمهور در امور روابط خارجي، محمد رفاعه الطهطاوي، رييس دفتر رييس‌جمهور و اسعد شيحه، معاون رييس دفتر رييس‌جمهور به تهران خبر داد و گفت که اين افراد در سفري کاملا سري و اعلام نشده به سمت ايران حرکت کردند.اين خبرگزاري درباره دليل احتمالي اين سفر چيزي اعلام نکرد.


 کوتاه از بهارستان 

 تفحص از آموزش وپرورش

عضو کميسيون کشاورزي از امضاي 50 نفر از نمايندگان براي تحقيق و تفحص از آموزش‌وپرورش خبر داد و گفت: اين طرح پس از جمع‌بندي نهايي روزهاي آخر هفته جاري تقديم هيات رئيسه مجلس مي‌شود. حسين نيازآذري در گفت‌‌وگو با خانه‌ملت، درباره علت جمع‌آوري امضا براي تحقيق و تفحص از آموزش و پرورش، ادامه داد: استخدام بي‌ضابطه نيروهاي خدماتي و نحوه جذب معلمان قرآني از علت‌هاي اصلي اين تحقيق و تفحص به شمار مي‌رود. وي با بيان اينکه تذکراتي از سوي نمايندگان در مورد نحوه استخدام نيروهاي خدماتي به وزير آموزش و پرورش و مديران کل استان‌ها منعکس شد، تاکيد کرد: با وجود اين تذکرات، جواب درستي دريافت نشد بر اين اساس قرار است تا علت اين بي‌قانوني را در تحقيق و تفحص از آموزش و پرورش پيگيري کنيم.

تفحص از بنياد شهيد

نماينده همدان گفت: تقاضاکنندگان تحقيق و تفحص از بنياد شهيد در تلاشند تا اين طرح را قبل از بررسي بودجه در صحن علني مطرح کنند. امير خجسته در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: آخرين جلسه کميسيون اجتماعي مجلس به بررسي موضوع تحقيق و تفحص از بنياد شهيد اختصاص داشت که زريبافان رييس بنياد شهيد علي‌رغم دعوت قبلي حضور پيدا نکرد. وي افزود: با توجه به اين عدم حضور و اصرار نمايندگان تفحص‌کننده در تلاشيم تا قبل از بررسي لايحه بودجه در صحن علني، تحقيق و تفحص را در دستور کار قرار دهيم.

کميته‌ ويژه براي ساماندهي تعطيلات

عضو هيات رئيسه کميسيون قضايي از تشکيل کميته‌ ويژه متشکل از نمايندگان حوزه‌هاي علميه، فرهنگيان، دانشگاهيان و نمايندگان بعضي از اصناف براي اصلاح طرح ساماندهي تعطيلات رسمي کشور خبر داد. ابوالفضل ابوترابي در گفت‌وگو با خانه‌ملت، گفت: طرح ساماندهي تعطيلات رسمي کشور هم‌اکنون براي اصلاح و بازنگري به کميسيون اجتماعي ارجاع شده که در آينده با انجام کار کارشناسي بيشتر اين طرح به مراحل نهايي نزديک مي‌شود. نماينده نجف‌آباد در مورد برخي انتقاد‌هاي مطرح شده از سوي مراجع در مورد نحوه ساماندهي تعطيلات رسمي به ويژه مناسبت‌هاي مذهبي، افزود: نقطه نظرات مراجع و علما از مهم‌ترين بخش‌هايي است که در اصلاح طرح ساماندهي تعطيلات رسمي کشور به عنوان يکي از عوامل زمينه‌ساز خلق حماسه اقتصادي، لحاظ خواهد شد.

نقد شعارهاي احمدي‌نژاد

عضو کميسيون فرهنگي مجلس، دروغ در تبليغات را اغواگري خواند و افزود: شعار مردي از جنس مردم، توهين به مردم بود. محمد باقري بنابي درباره شعارهاي انتخاباتي احمدي‌نژاد که تاکنون به آنها عمل نشده، به مجلس‌نيوز گفت: از سال 84 احمدي‌نژاد با ادبيات خاص خود وارد رقابت انتخاباتي شد و از همان روز شعارهايي مطرح شد که با رويکرد صرف تبليغاتي مطرح مي‌شد و هدف از اين شعارها عوام فريبي بود و از ابتدا مشخص بود شعارهاي احمدي‌نژاد قابليت تحقق ندارد. اين نماينده مجلس ادامه داد: وقتي احمدي‌نژاد در تبليغات انتخاباتي خود شعار مردي از جنس مردم را سرداد خود اين شعار از يک سو شعار تبليغاتي بود و از سوي ديگر اين شعار زير سوال بردن تمام رئيس‌جمهورهاي قبلي بود چراکه اين شعار يعني روساي جمهور قبلي مردمي نبودن و تنها احمدي نژاد مردمي است، هرچند لفظ شعار مردي از جنس مردم ساده است اما پشت پرده آن حرف‌هاي زيادي نهفته است. وي با بيان اينکه در 2 دوره اخير رياست‌جمهوري، فردي غير از جنس مردم انتخاب شده است، يادآور شد: شعار مردي از جنس مردم توهين به مردم بود چرا که مفهوم اين شعار يعني تا دوره هشتم فردي از جنس مردم انتخاب نشد و اکنون مردم رئيس‌‌جمهوري را انتخاب مي‌کنند که از جنس مردم است.

مردم فريب دولت را نمي‌خورند

رئيس کميسيون انرژي مجلس در واکنش‌به اظهارات رييس‌جمهور در خصوص يارانه 250 هزار توماني، گفت: مردم به بلوغ سياسي رسيده و آگاه‌تر از آن هستند که فريب شعارهاي سياسي دولت را بخورند. سيدمسعود ميرکاظمي در گفت‌وگو با خانه‌ملت، افزود: بر اساس قانون اگر قيمت حامل‌هاي انرژي 100 تومان افزايش پيدا کند،‌ 50 تومان آن به حساب مردم مي‌رود و 50 تومان بقيه تعيين تکليف شده و در حوزه تامين اجتماعي، حمايت از توليد و تامين کسري بودجه هزينه خواهد شد.


 الو مردم سالاري 

 تقدير و تشکر از شهرداري منطقه 14

از مسوولان شهرداري منطقه 14 به دليل بازسازي و تعمير آسفالت بلوار ابوذر و خيابان گلستان تقدير و تشکر مي‌کنم.

يک شهروند

تقاضا از مسوولان شرکت بهره‌برداري مترو

چرا ايستگاه مترو گرمدره راه‌اندازي نمي‌شود؟ از مسوولان شرکت بهره‌برداري مترو خواهشمندم به منظور رفاه حال مسافران، اين ايستگاه هر چه زودتر شروع به کار کند.

احمدزاده

قابل توجه مرکز مخابرات مهدي‌ مشهدي

تلفن ثابت اينجانب در شهرک مشيريه، خيابان سازمان آب از يک هفته پيش مسدود است. به صاحب خانه اطلاع دادم و گفتم فيش تلفن را پيشتر پرداخت کردم و بدهي ندارم. ايشان به مرکز مخابرات مهدي‌ مشهدي که نزديک شهرک و مربوط به آنجاست رفتند و پيگير شدند و فيش واريزي را هم نشان دادند اما جواب شنيدند که چون تلفن ثابت شما (صاحب خانه) بدهي داشته، ما هر دو خط تلفن را که به نامتان است مسدود کرديم تا بدهي‌تان را پرداخت کنيد. ضمن يادآوري اين نکته که بدهي يک واحد به واحدي يا مشترک ديگري که بدهي ندارد هيچ ربطي ندارد، از مسوولان اين شعبه مخابراتي درخواست مي‌شود پاسخگو باشند.

دارا- تهران


 خوراکت اشکنه گردد به زحمت! 
نويسنده : سيدحميدرضا خوشدل

 شنيدم گفت مش‌باقر به الياس

که شصت درصد گران شد نرخ اجناس

بکن آن نرخ قبلي را فراموش

تورم را بگير اينک به آغوش

تورم آن چنان خردت نمايد

که بدبختي ز‌چشمانت در‌آيد

نبيني گوشت ديگر در خيالت

دل سنگ آب مي‌گردد به حالت

اگر خواهد دلت چند قطره روغن

گذر بايد کني از چشم سوزن

براي خودرو‌، آن پولي که داري

کفافت مي‌دهد بر خر سواري

چنان مسکن به اوج خود رسد باز

که نقشش در خيالت نم کشد باز

ز‌قطع ارز کالاي اساسي

نداري حق شرح ناسپاسي

صد‌افزون گر‌ کني هوش و نبوغت

محال است سر کني با اين حقوقت

اگر مفتوح گردد بر تو رحمت

خوراکت اشکنه گردد به زحمت

برنج و ميوه و کل حبوبات

رود در چرخه علم نجومات

اگر گاهي دو شيش آري به هر تاس

خوري يک وعده نان ودوغ وکالباس

خلاصه آن چنان بختت بگردد

که اسبت در طويله‌، خر بگردد!

بکن آسودگي از خاطرت پاک

به رويش با غلط‌گيري بزن لاک

در اين آشفته‌بازار گراني

زرنگي گر‌تواني زنده ماني

مراقب‌باش که گر بيمار گردي

ز خرجش از شفا بيزار گردي

اگر خوشدل بر اين يارانه هستي

شنو‌، رک گويمت ديوانه هستي

اگر خوشدل به اميد بهاري

بدان با کشت جو‌، گندم نداري

***

در آخر گفت با طعنه به الياس

که بختت مي‌درخشد همچو الماس

ولي الياس بود آن گونه خاموش

که گويي کر بود يا اين که مد‌هوش

پس از آهي شرر‌زا همچو آذر

جوابش را شنو در بيت آخر:

چنان پوستم دگر زبر و کلفت است

که اشعارت برايم حرف مفت است!


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

 - معاون نظارت رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه قانون انتخابات تا‌کنون توسط وزارت کشور اجرايي نشده است گفت: دولت بازي خطرناکي را انجام مي‌دهد و اين رفتار زمينه‌ساز ايجاد فتنه قبل از برگزاري انتخابات است.

کاش ايشان اگر مي‌دانستند صراحتا مي‌فرمودند که غير از مجلس محترم، چه کساني و چگونه بايد جلوي اين بازي خطرناک! را بگيرند؟ نکند کار مجلس فقط محکوم کردن فتنه است نه از بين بردن اسباب وقوع آن؟

- عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس گفت: محصولي در جايگاهي نيست که حتي يک جمله مثبت راجع به رئيس مجلس بگويد.

کاش برخي نمايندگان محترم در برابر به تاراج رفتن مال و زندگي و آبرو و آينده مردم نيز به اندازه يک درصد توهين به رييس محترم مجلس از خود واکنش جدي نشان مي‌دادند. ضمنا از نمايندگان محترم انتظار مي‌رود حقوق شهروندي مردم را حتي اگر در اوج عصبانيت باشند، در نظر بگيرند! حرف زدن و انتقاد کردن از هر مسوولي حق تک‌تک شهروندان است حتي اگر در جايگاه متهم باشد!

- دبير جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات اعلام کرد که«سن مصرف دخانيات از 14 سال به 10 سال رسيده است»!

ما فکر مي‌کرديم مديران فرهنگي و آموزشي‌، لااقل توان پرکردن و مديريت اوقات فراغت بچه‌‌هاي 10 ساله را داشته باشد!

- آهن‌فروشان بازار آهن شاد‌آباد به دليل اعتراض نسبت به نحوه محاسبه ماليات برارزش افزوده تجمع کرده و دست از کار کشيدند.

معلوم نيست مسوولين کي مي‌خواهند قدر اين مردم را بدانند؟ حتي صداي آهن‌فروشان شادآباد هم در آمد، در حالي که مردم نجيب اما له شده در زير بار فقر و درد و گراني، همچنان ساکت و خاموش و صد‌البته اميدوارند!

- شوراي رقابت فرمول قيمت‌گذاري خودرو که به دليل غلط املايي، نادرست منتشر شده بود را با اعمال تغييراتي اصلاح کرد!

نکند کلا افزايش نجومي قيمت خودروها به علت غلط‌هاي املايي و اشتباهات تايپي در برخي فرمول‌ها و دستورالعمل‌ها بوده و خودروسازان ساده‌دل آن را جدي گرفته بودند!

- آقاي باهنر گفته‌اند:«بايد پرسيد چرا اگر آقاي رئيس‌جمهور پرونده‌اي از کسي دارد که مبتني بر آن جرمي اتفاق افتاده يا سوءاستفاده سياسي و اقتصادي شده، آن را نگه داشته است؟»!

نکند جناب آقاي باهنر يادشان رفته است که سوال کردن از رئيس‌جمهور وظيفه نمايندگان است و براي همين از مردم دعوت مي‌کنند که رئيس‌جمهور را مورد سوال قرار دهند!

البته ترديدي نيست که اين حرف‌هاي تازه ايشان در راستاي دغدغه درد مردم است نه سوداي رياست جمهوري؟

- رئيس‌جمهور گفته است:«مشکلي که برخي از کشورهاي اروپايي دچار آن شده‌اند اين است که عده قليلي بايد کار کرده و عده کثيري مصرف کنند»!

ما فکر مي‌کرديم مشکل کشور ما اين است که: بايد عده کثيري تا پاي جان کار کنند و عده قليلي مصرف کنند، حالا متوجه شديم که کار ما درست است، ايراد از اروپائيان است!!!

- رييس‌جمهور به مردم قم سفارش کرد:«نگران آب نباشيد چرا که امروز نيازمند رشد جمعيت هستيم».

ايشان توجه داشته باشند که براي اقدام در جهت رشد جمعيت، مردم نه تنها بابت آب که بايد از بابت نان، آموزش، امنيت، مسکن و سرپناه، بهداشت و سلامت، رفاه و آسايش و خيلي چيزهاي ديگر نگراني نداشته باشند!

- آقاي باهنر گفته‌اند که‌: «نمايندگان امضا‌کننده بيانيه که در حمايت از برگزارکنندگان مراسم دولت در استاديوم آزادي تهيه شده بود، اعلام کرده‌اند که تحت فشار، دست به اين کار زده‌اند.»

قطعا لازم است اين نمايندگان بفرمايند که مگر دولتيان چه در دست دارند که هر وقت اراده کنند مي‌توانند به سادگي آنها را تحت فشار قرار داده و به مقصود و مطلوب خود برسند؟

اگر نماينده‌اي به اين سادگي در برابر فشارها سر خم کند که بايد فاتحه حق نظارت و قانونگذاري و کليه وظايف و اختيارات نمايندگي او را خواند!


 فقر، تنها فقر اقتصادي نيست 
نويسنده : توحيد شوطي

 در نگاه ريشه اي، فقر زائيده فساد و توزيع نابرابر منابع قدرت، ثروت و فرصت‌ها در حوزه‌هاي مختلف جامعه است که با مفاهيم به ظاهر متمايزي با عناوين مختلفي از جمله فقر اقتصادي، سياسي، اطلاعاتي، فرهنگي و ... به طبقات مختلف جوامع انساني تحميل مي‌شود. بررسيها نشان مي‌دهد که عدم شفافيت نظام‌هاي سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي حاکم بر کشورها مي‌توانند نقش مهم و تعيين کننده‌اي در تحميل اين عارضه داشته باشند و به عنوان يک عامل در اين توزيع ناعادلانه منابع و امكانات فردي و اجتماعي در جامعه مورد سوء استفاده قرار گيرند. بنابراين در صورتي که مبارزه عملي، ريشه‌اي و ثمربخش براي ريشه کني مقوله فقر هدف واقعي تعريف شود بايستي مقابله با عوامل ريشه‌اي ساختاري و نقش نظام‌هاي حاکم بر جوامع در ايجاد اين عارضه در اولويت توجه قرار گيرد. در اين ارزيابي ايجاد فرصت‌هاي برابر در جامعه، توانمندسازي اصولي فقرا در مفهوم واقعي و جامع آن، نگاه هدفمند به عدالت اجتماعي، سياسي و اقتصادي در نظامها و مبنا قرار گرفتن نگاه عادلانه در تقسيم منابع قدرت و ثروت جوامع و در بطن آنها ارتقاي دانش، فرهنگ و آگاهيهاي عمومي در اين زمينه‌ها و آشنايي مردم با حقوق خود همراه با ايجاد زمينه‌هاي لازم براي مطالبه اين حقوق جهت تامين امنيت پايدار از پيش فرضهاي ضروري مقابله با فساد و فقر در مفهوم جامع آن در جوامع عدالت محور محسوب مي‌شود. از اينرو برنامه‌هاي فقرزدايي نبايستي يك نگاه سطحي و صرفاً اقتصادي به مقوله فقر داشته باشد بلكه بايستي دامنه وسيعي از حقوق انساني مرتبط به فقر را مد نظر قرار دهد. بررسي دامنه غفلت‌هاي گذشته در ساختار مديريتي کشور که امروز نمود آن در اقتصاد کشور عيان شده است نشان مي‌دهد که اصلاح آنها با چيزي جز يک حماسه ملي و بسيج نخبگان مقدور نيست موضوعي که از نگاه مقام معظم رهبري در رهنمودهايشان نيز دور نمانده است و به نظر مي‌رسد نامگذاري شعار سال با عنوان حماسه اقتصادي و حماسه سياسي نيز از همين نگاه قابل تفسير باشد. امروزه متأسفانه نفوذ نگرشهاي سطحي و بعضاً نادرست در ادبيات سياسي ـ اقتصادي كشور، توسعه يافته است بطوري که تحت تاثير آن يك غلط مصطلح نسبت به مقوله فقر در کشور جا افتاده و اصول اقتصادي و در راس آن مفهوم فقر را به سمت معاني سطحي و يك بعدي منحرف مي‌کند، طوري كه وقتي از فقر و فقرزدايي صحبت مي‌شود، حتي اذهان و مواضع بعضي از مجريان نيز در سطح مسائل عوامانه و صرفاً معيشتي متوقف مي‌شود و در اثر توسعه همين واقعيت تلخ است که امروز مي‌بينيم بعضاً از خدمات زيربنايي نظير برق‌رساني، مخابرات، احداث جاده، خدمات آبرساني، بهداشت عمومي و نظاير اينها در مقام محروميت‌زدايي ياد مي‌شود. بررسي دامنه آسيبهاي اين انحرافات تعريفي نشان مي‌دهد که شايد بتوان بصورت مقطعي توقف اين نگاه را در سطح عوامفريبي‌هاي تبليغاتي تحمل کرد اما مشکل و بيم اصلي آنجا رخ مي‌نماياند که اين اختلالات تعريفي تلاشهاي نهادينه کردن عدالت و مبارزه اصولي با ريشه‌‌هاي فقر را در جامعه به انحراف مي‌كشاند و اين همان نقطه اي است که دستيابي به اهداف مقدس شعار سال را تهديد مي‌کند.

رسالت پيامبران و امامان صرفاً سير کردن شکم فقرا تعريف نشده و محدوده کاملي از ابعاد فقر را مد نظر قرار داده است و حتي مفهوم ريشه اي عدالت نيز قرار دادن هر چيز در جايگاه شايسته خود تعريف مي‌شود. از اين منظر فقر مذموم زماني مطرح مي‌شود که دامنه نابرابري‌هاي انساني از حد طبيعي و خدادادي خود خارج شده و به تضييع حقوق ديگران منتهي شود و تفاوت‌هاي تصنعي را به صورت آزار دهنده‌اي به طبقات مختلف جامعه تحميل کند.

از آنجايي که در نگاه کارشناسي براي بررسي اصولي مقوله فقر تفکيک ابعاد مختلف آن ضروري است اين تفکيک بصورت زير ارائه مي‌گردد:

* فقر اقتصادي، به واسطه عدم توزيع متناسب منابع مادي و ثروت جوامع در راستاي دستيابي به قدرت جوامع به آنها تحميل مي‌شود.

* فقر قدرت، به واسطه عدم توزيع متناسب مناصب دولتي، سياسي و اجتماعي در بين گروه‌ها و طبقات مختلف جوامع به آنها تحميل مي‌شود.

* فقر سياسي، توزيع نامتناسب منابع در سازماندهي ساختار سياسي جامعه، به گروه‌هاي سياسي، اقوام و طبقات مختلف جوامع تحميل مي‌شود.

* فقر فرهنگي، محصول ضعف درک، آگاهي و شعور جمعي لازم براي فهم ريشه‌هاي فقر در حيات مادي است. از اين منظر فقير كسي است كه نسبت به ملزومات و شاخص‌هاي فرهنگي براي بهينه کردن زندگي خود آگاهي کافي ندارد.

* فقر اطلاعاتي، محصول توزيع نامتناسب داده‌هاي اطلاعاتي موردنياز فعاليت‌هاي سياسي ـ اقتصادي و امکانات دستيابي به آنها مي‌باشد. اين نوع فقر که در قالب رانتهاي اطلاعاتي به جوامع تحميل مي‌شود با گذشت زمان شکاف‌هاي طبقاتي جوامع را از نقطه نظر قدرت اقتصادي و سياسي عميق‌تر مي‌کند.

در کنار ابعاد فقر عنوان شده، اجزاي ديگري از فقر ازجمله فقر غذايي، فقر مديريتي، فقر علمي، فقر رواني و ... هم مشهود است که همه به نوعي چون كلاف سردرگمي با هم مرتبط هستند و به واسطه ريشه‌هاي درهم تنيده در زير مجموعه عناوين فوق قرار گرفته و اثر يکديگر را تقويت مي‌کنند.

بررسي‌هاي كارشناسي نشان مي‌دهد همه ابعاد فقر در فقر اقتصادي متبلور و متجلي مي‌شود و در بسياري از مواقع نيز صرفاً از همان طريق تبيين مي‌شوند، از اينرو براي کنترل و مهار فقر اقتصادي كه‌ اشتباهاً به جاي عنوان كلي فقر مصطلح شده است، شناسايي ريشه اي آن در ساير ابعاد اين پديده و درک اثر تخريبي اين نابرابريها ضروري است. اما به نظر مي‌رسد شاهرگ حياتي همه اين ابعاد فقر كه عامل اصلي سر درگمي اين مجموعه كلاف بوده و شكاف‌هاي طبقاتي موجود در جوامع را تشديد مي‌کند فقر فرهنگي است. فقري كه به نوعي ريشه در باورهاي غلط جوامع دارد، چرا که اگر فقر فرهنگي با شدت خاص خود در جامعه مطرح نباشد، پذيرش اوليه اختلافات تصنعي بين گروهها، طبقات و اقشار مختلف جامعه و شکاف آنها در مرزهاي تقسيم بندي هر دو طبقه عامل فقر و قشر فقير جوامع در قدم اول حتي فرصت طرح و پذيرفته شدن نيز پيدا نمي‌کرد. لذا پله اول فقرزدايي بايستي بر اساس اصلاح فرهنگ اجتماعي استوار گردد و در قدم بعدي اصلاح ابعاد اجرايي آن مد نظر قرار گرفته و به ريشه همه ابعاد شمرده شده فقر که به نوعي همزمان ريشه در قدرت و ثروت دارد توجه شود چرا که فقر قدرت و فقر اقتصادي در يك ارتباط تنگاتنگ تشديدکننده يکديگرند و کسب مال و ثروت به خاطر بدست آوردن قدرت بيشتر و کسب قدرت براي بدست آوردن مال و ثروت در جوامع جذابيت پيدا مي‌كنند و همين امر باعث مي‌شود که انسان‌ها سعي کنند تا قدرت را به خاطر ثروت و ثروت را به خاطر قدرت براي خود ذخيره‌سازي كنند. اين انگيزه بعضاً سبب مي‌شود صاحبان قدرت در جوامع سعي کنند به شيوه‌هاي مختلف بر منابع مختلف مادي و معنوي جامعه تسلط يابند و توزيع آن را مهندسي کنند. اما از آنجايي كه ارتباط اين دو به نوعي با عنوان ارتباط سياسي تبيين مي‌شود لذا ريشه اين فقر دوقلو را بايستي در فقر سياسي جستجو كرد. بنابر اين به نظر مي‌رسد در نگاه اصولي، اصلاح فقر سياسي بايستي محور اجرايي تمام نهضت‌هاي فقرزدا محور در جوامع انساني قرار گيرد. لذا انحرافات سياسي در جوامع و فقري که محصول آن است به عنوان ريشه اصلي فقر جوامع در مفهوم کلي آن و عامل اصلي ايجاد شكاف در جوامع است، چنانکه حتي اگر به روند تمامي انقلاب‌ها و جنگ‌ها بنگريم، در سرمنشأ همه آنها رد پاي نابرابري‌ها، تفاوت‌ها، کمبودها و زياده‌خواهي‌هاي محصول فقر سياسي را خواهيم ديد. بنابراين تلاش براي غناي سياسي شروع فيزيکي تحرکات فقرزدايي با مفهوم جامع آن در جوامع انساني تلقي مي‌شود. شكي نيست كه غناي فرهنگ سياسي افراد جامعه ريشه اصلي و موثر در اخلاق، رفتار، کنشها و واکنشهاي اجتماعي آنان خواهد بود، اما در بعضي از موارد تاثير تصورات گروهي خاص در دام نگاه انحصار طلبانه گرفتار شده و تعاريف تهديد منافع خويش را از مسير منطقي منحرف مي‌کنند و تحت تاثير اين نگاه معيوب تعاريف قابل بحثي در خصوص تأمين امنيت و منافع ملي ارائه مي‌دهند که بر اساس آن اين طور جمع بندي مي‌شود که افكار عمومي جامعه ظرفيت پذيرش فضاي باز سياسي و اطلاعاتي را ندارند. اين باور غلط و رو به زوال در جوامع جهان متمدن امروزي كه در اصل زائيده بعضي تفکرات غلط اقشار فرادست و سلطه‌طلب جوامع براي حفظ فاصله خود با فرودستان است، در عين حالي که با تفکرات اسلامي در تضاد است، به چند دليل منطقي قابل نقد مي‌نماياند. چرا که اولاً اگر فرض كنيم اين فرضيه صحيح باشد، وجود انقباض سياسي در جوامع انساني و مقابله با تلاش براي بسط آگاهي‌هاي سياسي در آن را توجيه نمي‌کند و اين امر دقيقاً شرايطي مشابه توجيه تلاش براي حفظ نظام برده‌داري در قرون گذشته را براي افكار عمومي تداعي مي‌كند. ثانياً نگاه به گذشته نشان مي‌دهد که بسياري از توانگران امروزي جوامع، خود از ضعفاي ديروز هستند لذا بسط اين تصورات در مورد آنها نيز صادق خواهد بود و ثالثاً در مبحث فقرزدايي صحبت از تقديم قدرت به ضعفا و افتادن از طرف ديگر پشت بام نيست، بلکه بحث اصلي اين است که در جامعه فراهم كردن امکانات اوليه براي يك فضاي رقابتي سالم و به رسميت شناختن حق فعاليت سياسي و اقتصادي در چارچوب قانون اساسي براي همه افراد جامعه در راستاي حفظ آرامش پايدار جوامع ضروري است.

امروز اهميت آسيب شناسي اثرات اجتماعي مقوله فقر در جوامع با مفهوم جامع آن و در منشاء آنها فقر سياسي از جهاتي براي کشور ما نيز قابل تامل است چرا که کم توجهي به اين عارضه مي‌تواند بي‌تفاوتي نسبت به آينده را به افراد کشور تحميل کند و اين بي‌تفاوتي کانونهاي کاهلي و تنبلي و عدم تحرک در مقابله با اوضاع نامطلوب اجتماعي، اقتصادي و سياسي در جامعه را تقويت مي‌کند و اين موضوع به نوبه خود در بسياري از مواقع مقاومتها يا در حداقل خود بي‌تفاوتي‌هاي اجتماعي را در قبال پذيرش راهکارهاي توسعه همه‌جانبه کشور، به مديريت کلان کشور تحميل مي‌کند چرا که در صورت نهادينه شدن آن درک عده اي از افراد جامعه از اولويتهاي مهم حيات جمعي محدودتر شده و اين سوالها را پيش مي‌کشند که اين همه تلاش چه معني دارد؟ توسعه کشور براي ما چه سودي دارد؟ ديگران براي ما چه کاري کرده اند که ما جبرانش کنيم؟ چرا ما بايد براي توسعه و اصلاح تلاش كنيم؟ همچنانچه پيداست انتهاي اين سوالات و تفکرات پشت آن به ترجيح منافع شخصي بر منافع عمومي و ماندگار جامعه ختم مي‌شود و اين خود به معني سوق دادن جوامع به سوي فرصت‌طلبي‌ها و خودبيني‌ها مي‌باشد و طبيعي است که در اين فضا اعتنا به حق و حقوق همنوع اهميت خود را از دست مي‌دهد و در حد خطرناک انسانها بابت پيشرفت ظاهري خود حتي حاضر به هزينه کرد منافع عمومي‌و ضرر رساندن به ديگران هم مي‌شوند چرا که مطابق اين بينش، هر فردي در صورت کوتاهي در جذب امکانات به انحاي مختلف، از افراد ديگر جامعه عقب‌تر خواهد ماند، پس اين حق را براي گروهي از افراد جامعه به طور نامعقول و حتي بصورت مضحک قانوني فرض مي‌كند که براي خود و گروهش اين مجوز را صادر کنند كه از هر راهي براي جذب امکانات موجود جامعه به نفع خود استفاده کنند و به عبارت ديگر مسير توجيه وسيله براي هدف را بپيمايند. اين فرهنگ دقيقاً به معني تيغي است که در صورت جا افتادن، ريشه توسعه پايدار را مي‌زند. اين نگاه در کنار واقعيت عيني محدوديت فضا و منابع، اذهان عمومي جوامع را براي رسيدن به خواسته‌هاي خود حتي به قيمت تخريب حقوق ديگران نيز تشويق مي‌کند و اين موضوع در ذات خود با تخريب اعتماد عمومي در جوامع مبتلا به، مشارکت عمومي آن جامعه را نشانه مي‌رود و از آنجايي که تخريب اعتماد و مشارکت عمومي جوامع، در کنار محرکهاي تشويق افراد آن به خود بيني‌هاي اجتماعي، دو محوري هستند كه با ريشه‌‌هاي فرهنگي زيربناي فقر سياسي در جوامع را تشکيل مي‌دهند و اين بعد از فقر خود عامل اصلي انعقاد نطفه فقر و فساد اقتصادي در جوامع است. لذا ايجاد غناي سياسي به عنوان بعد محسوس مبارزه با فقر در جوامع ضرورت مي‌يابد و به نظر مي‌رسد اين سرنخ ابتداي همان راهي است که مي‌تواند مسير روشني را در تحليل درست اهداف شعار سال، پيش روي مسئولان اجرايي بگذارد.