نسخه شماره 3178 - 1392/02/07 -


زباله‌هايي که طبيعت بکر شمال را نابود مي‌‌کند


انتقاد فرماندار سراب از روند احداث بزرگراه بستان‌آباد- سراب

معاون آبخيزداري اداره کل منابع طبيعي استان اصفهان:
70 ميليارد تومان کمبود اعتبارات اجرايي داريم


 زباله‌هايي که طبيعت بکر شمال را نابود مي‌‌کند 

 از سوي نمايندگان شوراهاي محلي در بخش خرم‌آباد از ورود زباله شهرستان تنکابن به منطقه پرده‌سر 2 هزار ممانعت شد.

به گزارش فارس از سه شب تاکنون نمايندگان شوراهاي محلي در منطقه پرده‌سر واقع در بخش خرم‌‌آباد شهرستان تنکابن به علت مخاطرات زيست محيطي، آلودگي محيطي و آب ناشي از شيرابه‌هاي روان محل دپوي زباله‌ها در سايت کمپوست پرده‌سر، از ورود خودروهاي سنگين حمل زباله به اين نقطه ممانعت شده و آنها ديگر نمي‌گذارند زباله‌اي در اين مکان دپو شود. يکي از اعضاي نمايندگي شوراي محلي در روستاي لات پرده‌سر در گفت‌وگو با فارس در تنکابن با انتقاد از رهاکردن پروژه‌اي که چند سالي است با سوء مديريت در فازهاي متفاوت در حل مشکل پسماندها ناموفق عمل کرده و منطقه را با بحران مواجه ساخته است، تاکيد کرد: مسوولان قول مساعد داده بودند موانع اين پروژه برطرف شود ولي اين امر مشاهده نشد. ارسلان قنبري افزود: پس از مساعدت مسئولان ديديم اين پروژه با يک استارت نمادين مجدداً متوقف شد و مدتي نيز يک گروه در آن به تفکيک زباله مي‌پرداختند و قرار بود اين سايت را راه‌اندازي کنند اما اين امر نيز محقق نشد. وي يادآور شد: امروز اين پروژه با توجه به حدود پنج سال تلاش و پيگيري، با سوءمديريت و اشتباهاتي که داشته ناکام و شکست خورده مانده است و هم اينک نيز هيچ اراده‌اي براي حل مشکلات عديده ‌آن وجود ندارد. قنبري در ادامه گفت: از حدود سه سال قبل شيرابه‌هاي زباله‌هاي دپو شده در پرده‌سر به پائين‌دست سرازير و وارد انهار و رودخانه 2 هزار مي‌شود. وي ادامه داد: طي اين مدت چندين راس دام نيز بر اثر همين آلودگي‌ها بيمار و تلف شده‌اند.

قبري تصريح کرد: ادامه اين وضع با آلودگي دام و محيط که منجر به آلودگي آب‌هاي زيرسطحي نيز مي‌شود براي هيچ يک از ساکنان روستاهاي پايين دست اين سايت پذيرفته نيست و هرچه پيگيري کرديم کسي پاسخگو نبوده و به غير از وعده‌هاي غيرعملي اقدام موثري نيز در اين راستا صورت نپذيرفت.

اين مسئول اذعان داشت: براي جلوگيري از بحران و پيشگيري از مخاطرات فراوان براي سلامت مردم از ورود هر گونه زباله به سايت کمپوست پرده‌سر ممانعت مي‌شود. قنبري با هشدار به مسئولان امور بهداشت محيط‌زيست تاکيد کرد: از مسئولان امر در حوزه بهداشت محيط و محيط زيست شهرستان درخواست مي‌کنيم بررسي از وضعيت آلودگي محيطي و آب منطقه داشته باشند تا مردم از نگراني خارج شوند.

معاون عمراني استاندار مازندران نيز در پاسخ به اين مشکل پيش‌روي به فارس گفت: با توجه به تلاش‌هايي که صورت گرفت گروه‌هاي جديد که براي احداث کارخانه کمپوست مدرن به منطقه آمده‌اند قادر به اجراي پروژه در پرده‌سر نيستند و مسئولان شهرستان در پي تهيه زميني در پايين دست در فواصل نزديک به شهر تنکابن هستند تا مشکلات گذشته را نداشته باشد اما با توجه به وضعيت زمين و کمبود آن در پايين‌دست و گراني آن اين مهم هنوز محقق نشده است. عيسي هاشمي‌حيدري افزود: با توجه به اينکه محققان استان در دانشگاه نوشيرواني بابل به تکنولوژي نويني در تصفيه فاضلاب، پساب‌ها و شيرابه‌هاي زباله دست يافته‌‌اند ما از مسئولان شهرداري‌ها به ويژه در شهرستان‌ تنکابن درخواست مي‌کنيم براي حل اين مشکل يعني تصفيه شيرابه‌هاي زباله‌هاي دپو شده که طي ساليان متمادي در سايت پرده سر دپو شده است با اين گروه وارد مذاکره شوند و از اين محققان کمک بگيرند زيرا اين گروه به تکنولوژي نويني براي تصفيه فاضلاب، پساب‌ها و شيرابه‌هاي زباله دست يافته و با اين روش مي‌تواند آن را به آب روان و يا حتي آب شرب تبديل کنند.


 انتقاد فرماندار سراب از روند احداث بزرگراه بستان‌آباد- سراب 

 فرماندار سراب ازروند کند عمليات احداث بزرگراه بستان‌آباد - سراب انتقاد کرد.

به گزارش ايسنا منطقه آذربايجان شرقي، مسعود سعادتي با بيان اينکه احداث باند دوم جاده بستان آباد – سراب از مصوبات سفر اول رياست جمهوري به شهرستان سراب است گفت: اين طرح در مجموع کمتر از 30 درصد پيشرفت فيزيکي دارد.

وي در جلسه شوراي ترافيک شهرستان سراب، با بيان اينکه جاده فعلي سراب – بستان‌آباد جوابگوي حجم تردد خودروهاي عبوري نيست، افزود: حجم ترافيک در اين مسير بالا بوده به طوري که در ايام تعطيل و فصل تابستان در ساعات اوج ترافيک در طول شبانه روز بيش‌از 35 هزار خودرو در اين محورتردد دارند.

وي ادامه داد: اين محور با درجه راه اصلي، با عرض 11 متر و دوخط عبور است که داراي ظرفيت و کشش لازم براي عبور و مرور اين تعداد خودرو نبوده و اين مساله باعث بروز حوادث و تصادفات ناگوار رانندگي مي‌شود. وي با اشاره به آمار بالاي تصادفات و تلفات جاني در اين محور، تسريع در روند اجرايي احداث باند دوم جاده بستان‌آباد- سراب را ضروري دانست و اظهار کرد: اين پروژه در ليست طرح‌هاي مهرماندگار قرار گرفته و انتظار مي‌رود تا پايان دولت دهم به بهره‌برداري برسد. سعادتي، کمبود فصل کاري، نبود اعتبارات کافي و ناتواني پيمانکار را از مهمترين علل عقب‌ماندگي اين طرح عنوان و خاطرنشان کرد: اين پروژه در 3 قطعه در حال اجراست که فاز اول و دوم آن بايد تا آذرماه سال گذشته به بهره‌برداري مي‌رسيد و در حال حاضر حدود 50 درصد پيشرفت دارد. وي همچنين با اشاره به احداث فاز سوم بزرگراه بستان‌آباد – سراب گفت: عمليات اجرايي قطعه سوم اين طرح نيز در بهمن ماه سال گذشته آغاز شده اما تاکنون هيچ اقدامي در اين راستا صورت نگرفته است.


 معاون آبخيزداري اداره کل منابع طبيعي استان اصفهان:
 70 ميليارد تومان کمبود اعتبارات اجرايي داريم 

گروه شهرستانها: معاون آبخيزداري اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان اصفهان از عدم تخصيص و تحقق اعتبارات ملي و استاني مصوب در سفرهاي رياست‌جمهوري انتقاد کرد. ابوطالب اميني اظهار کرد: مديريت کنترل سيلاب‌ها باعث حفظ منابع آب، عدم فرسايش شديد خاک، جلوگيري از انباشت رسوبات در مراتع و مزارع، حفظ پوشش گياهي، تغذيه سفره‌هاي زير زميني خصوصا قنات‌ها و... خواهد شد. معاون آبخيزداري اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان ادامه داد: وسعت بيابان‌هاي جهان 10 درصد است اما بيابان‌ها در ايران وسعتي 20 درصدي دارند و نکته حايز اهميت در خصوص ارزش آبخيزداري در استان اصفهان آن است که بيابان‌ها حدود 30 درصد مساحت اين استان را تشکيل مي‌دهند. اميني با بيان اينکه بارش سالانه ايران کمتر از 250 ميليمتر در سال است، گفت: کل بارندگي کشور در يک سال به 430 ميليارد متر مکعب مي‌رسد که از اين رقم 90 تا 95 ميليارد متر مکعب آن روان آب‌ها و سيلاب‌ها مي‌باشد و طبق برنامه بايدتوسط وزارت نيرو و وزارت جهاد کشاورزي به طور اصولي و صحيح کنترل شود. وي افزود: نزولات جوي استان اصفهان بيش‌از 17 ميليارد مترمکعب در سال است که از اين ميزان چهار ميليارد و 200 ميليون مترمکعب آن روان آب‌ها محسوب مي‌شود و وزارت نيرو کنترل دو ميليارد مترمکعب آن را از طريق ساخت سدهاي گوناگون در استان متعهد شده است. اين کارشناس امور آبخيزداري اضافه کرد: معاونت آبخيزداري نيز توان مديريت 750 ميليون مترمکعب از اين روان آب‌ها را دارد که از 20 سال گذشته تاکنون موفق به کنترل 350 ميليون متر مکعب از اين رقم شده‌ايم . اميني ادامه داد: حدود 52 ميليارد تومان اعتبار، صرف مطالعات و اجراي اين طرح‌ها شده که وسعتي در حدود سه و نيم هکتار از اراضي استان را شامل مي‌شود. وي تاکيد کرد: براي استحصال 350 ميليون متر مکعب روان آب باقيمانده حدود يک ميليون هکتار از اراضي استان مورد مطالعه قرار گرفته است که براي اجراي طرح‌هاي آبخيز داري آن به 70 ميليارد تومان اعتبار نياز است. معاون آبخيزداري اداره کل منابع طبيعي و آبخيز داري استان اصفهان در ادامه از عدم تخصيص و تحقق اعتبارات ملي و استاني مصوب در سفر‌هاي رياست‌جمهوري انتقاد کرد. اميني در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اينکه آبخيزداري ارزش اقتصادي بالايي براي کشور دارد، خاطر نشان کرد: براي مثال در سال 1391موفق به استحصال 60 ميليون متر مکعب هرز آب‌ها در استان شديم که با احتساب نرخ هزار توماني براي هر متر مکعب آب،60 ميليارد تومان سود حاصل مي‌شود. وي افزود: هر ساله حدود 12 تا 15 تن براي هر هکتار فرسايش خاک داريم که با مديريت قوي‌تر در حوزه آبخيزداري اين معضل نيز رفع خواهد شد.