نسخه شماره 3174 - 1392/02/02 -

پيکر سعدي افشاربردوش هوادارانش تشييع شد
بـدرود عاشـقان بـا سـلطان سـياه ايـران

داريوش مهرجويي:
هميشه دغدغه پاکيزگي شهر داشتم

درآستانه آغاز نمايشگاه کتاب
چاپخانه‌ها يک به يک تعطيل مي‌شوند، کسي پاسخگو نيست؟

داوودميرباقري:
فيلم هيچ نامزد انتخاباتي را نمي‌سازم

چطور مادر دي کاپريو اسمش را لئوناردو گذاشت
بازيگري با چند استخوان دايناسور در خانه‌اش


اجراي «اديپوس» به سفيدروي سياه تئاتر ايران تقديم شد


اخبار


 پيکر سعدي افشاربردوش هوادارانش تشييع شد
 بـدرود عاشـقان بـا سـلطان سـياه ايـران 
نويسنده : پريس تنظيفي

 پيکر سعدي افشار، دوست داشتني‌ترين سياه ايران، صبح يک شنبه اول ارديبهشت بر دوش علاقمندان و هنرمندان عرصه تئاتر از مقابل تالار وحدت تشييع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

در اين مراسم جواد انصافي ضمن بيان تاريخچه زندگي سعدي افشار گفت: در سياه‌بازي اسامي‌اي همچون ياقوت، زمرد و ... به کار مي‌رود. سعدي افشار همچون اين اسامي چون ياقوت و زمرد ارزشمند بود. سياه، سياه بازي يک انسان ارزشمند است و سعدي يکي از آن زمرد و ياقوت‌هايي بود که از بين ما رفت.

درادامه فتحعلي‌بيگي درحالي كه اشك در چشم داشت، ضمن تشكر از همه افرادي كه در هنگام بيماري يار سعدي افشار بودند، به خصوص رضا رضامندي، گفت: سوگوار هنرمندي هستيم که نامش هميشه يادآور جشن‌ها و مراسم‌هاي شادي‌آور مردم است. از او ميراثي گرانقدر براي ما مانده که تنها پل ارتباطي نسل امروز هنرمندان نمايش‌هاي شادي آور با گذشته درخشان اين هنر سنتي است. اين پژوهشگر تئاتر افزود: اگر شرايط مناسب بود امروز نه تنها آثار باقيمانده از سعدي‌ افشار چراغ راه نمايش ايراني بود‌ بلکه تعداد هنرمندان اين رشته بيش از انگشتان يک دست بود.

فتحعلي بيگي به ويژگي‌هاي سعدي‌ افشار اشاره کرد و افزود: او حاضر جواب بود و حرف را به موقع مي‌گفت، کلام را گران مي‌فروخت اما به موقع. هرگز دير نمي‌آمد‌، بسيار متواضع بود و اگر از هنرمندي انتقادي داشت به روي او نمي‌آورد. سعدي جزو معدود هنرمنداني بود که در تمام نقاط ايران براي مردم نمايش اجرا کرد و در نوع کار خود حرفه‌اي بود. او با سواد كمي كه داشت هميشه روزنامه مي‌خواند تا بنا به شرايط روز انتقادهايي را وارد اجراي آثار خود كند. وي ادامه داد: سعدي افشار جزو نادرترين هنرمنداني بود که در اکثر نقاط کشور براي اجراي تخت‌حوضي و سياه‌بازي رفته بود و به جرأت مي‌توان گفت که تعداد اجراهاي او به چند هزار مي‌رسيد. سعدي افشار سياه نمي‌کرد که سياه‌پوستي را بازي کند بلکه اين رنگ، رنگ دانايي بود و او آن را بهلول‌وار به نمايش در مي‌آورد. فتحعلي‌بيگي با صدايي بغض‌آلود گفت: مبارک مي‌گفتي سياه‌بازي تمام شده پاشو ببين هموطنان چطور به بدرقه تو آمده‌اند.

او در پايان سخنانش با صداي اندوه بار قطعه شعري از سعدي شيرازي خواند و گفت: خوش به‌ حال کائنات که امشب چه مجلس شادي دارند.

مجيد جعفري ديگر هنرمند تئاتر نيز به نمايندگي از انجمن تئاتر آزاد اظهار کرد : زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست، هر کسي نغمه خود خواند و از صحنه رود، صحنه پيوسته به جاست، خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد.سعدي نغمه خود‌، خوش خواند و برفت. در ادامه ايرج راد مديرعامل خانه تئاتر نيز به دنيا آمدن و از دنيا رفتن را واقعيت انکارناپذير براي همه انسان‌ها دانست و درحالي که بغضي درگلو داشت، تصريح کرد: مهم اين است که برخي اثرگذار زندگي مي‌کنند و اثرگذار از دنيا مي‌روند. اين افراد بي‌حاصل و بي‌ثمر زندگي را سپري نمي‌کنند. کمتر کساني مي‌توانند ماندني باشند و ماندگار.

وي افزود: سعدي افشار از کساني بود که در شرايط سخت و محيط‌هاي عجيب و غريبي زندگي کرد و سالم و سربلند از محيط‌هاي اين چنيني بيرون آمد و سربلند شد. همه کساني که در هنر جايگاهي دارند براي سعدي افشار ارزش قائلند. وي بدون پشتيبان و از کودکي در محله‌هاي فقير نشين کار کرد و بالا آمد و به عنوان يکي از بازيگران شاخص نمايش‌هاي سنتي شناخته مي‌شود. سپس نماز ميت بر سر پيکر اين هنرمند نمايش‌هاي آئيني سنتي گزارده شد و در ادامه سلطان سياه‌ ايران بردوش عاشقان و هوادارانش به سوي آرامگاه ابدي بدرقه (قطعه هنرمندان) شد.

مراسم گراميداشت زنده‌ياد «سعدي افشار» سياه‌باز پيشکسوت نمايش ايراني روز سه‌شنبه 3 ارديبهشت‌ماه ساعت 14 تا 15:30 در مسجد نور واقع در ميدان فاطمي برگزار مي‌شود.

اين مراسم قرار است با حضور هنرمندان، مسئولان تئاتري و مردم علاقه‌مند نمايش‌هاي اين هنرمند فقيد، برگزار ‌شود.


 داريوش مهرجويي:
 هميشه دغدغه پاکيزگي شهر داشتم 

در ادامه ثبت‌نام هنرمندان سينما براي عضويت در شوراي شهر؛ داريوش مهرجويي نيز که قصد دارد عضو شوراي شهر محمدشهر كرج شود در اين باره گفت: هنرمندان در تمام دنيا در امور اجرايي شهر و تصميم‌گيري‌هاي شهري حضور پيدا مي‌كنند؛ هنرمندان زيباشناسي دارند و مي‌توانند در زيبا شدن و تميز شدن شهر نقش زيادي داشته باشند. داريوش مهرجويي در گفت‌وگو با ايلنا، در واكنش به ثبت‌نام سينماگران براي عضويت در شوراي شهر گفت: اينكه هنرمندان احساس مسووليت كرده‌اند و مي‌خواهند عضو شوراي شهر شوند؛ كار مثبتي است. زيرا هنرمندان زيباشناسي دارند و مي‌توانند در زيبا شدن و تميز شدن شهر نقش زيادي داشته باشند. وي ادامه داد: اين تصميم سينماگران هيچ منافاتي با فعاليت‌هاي سينمايي آنها ندارد و تصور نمي‌كنم نامزد شدن هنرمندان سينما براي شوراي شهر ارتباطي با وضعيت اين روزهاي سينما داشته باشد. در تمام دنيا هنرمندان در امور اجرايي شهر و تصميم‌گيري‌هاي شهري حضور پيدا مي‌كنند. مهرجويي تاكيد كرد: خود من قصد دارم درصورت امكان عضو شوراي شهر محمد شهر كرج بشوم زيرا معتقدم نام حضرت محمد(ص)؛ پيامبر گرامي اسلام روي اين شهر قرار دارد و بايد اين شهر زيبا و تميز باشد. داريوش مهرجويي، پيش ازاين فيلم نارنجي‌پوش را درباره مشكلات زيست محيطي كارگرداني كرده است. فيلم «نارنجي پوش» نوشته مشترک مهرجويي و وحيده محمدي فر بر اساس طرحي از وحيده محمدي‌فر داستان تحول يک عکاس است که تلاش دارد با پاکيزگي محيط اطراف، به تطهير روح و روان خود بپردازد و در نهايت به پاکيزگي روح دست يابد. درخلاصه داستان اين فيلم عنوان شده ، حامد آبان عكاس حرفه‌اي مطبوعات، با خواندن كتابي چنان تحت تأثير پالايش محيط زيست و مبارزه با آشغال‌زايي قرار مي گيرد كه با لباس نارنجي مخصوص رفتگران به شهرداري مي پيوندد و با عنوان «نارنجي پوش ليسانسه» به شهرت مي‌رسد. اما اعتبار و محبوبيت حامد، زندگي خصوصي و خانوادگي او را با سيلي از فراز و نشيب‌هاي عاطفي تند و ناگهاني به سمت و سويي ديگر مي برد. درسکانس آغازين اين فيلم داريوش مهرجويي، خود بر پرده ظاهر شده و در حالي که مشغول جمع‌آوري آشغال و زباله از ساحل درياست به اين همه کثيفي انسان‌ها اعتراض مي‌کند. گفتني است تاکنون حبيب الله كاسه ساز، امين زندگاني، الهه رضايي، محمد رضا عيوضي و عبدالحسين مختاباد از بين هنرمند سرشناس کشور براي ثبت‌نام و عضويت در شوراي شهر تهران ثبت‌نام كرده‌اند.


 درآستانه آغاز نمايشگاه کتاب
 چاپخانه‌ها يک به يک تعطيل مي‌شوند، کسي پاسخگو نيست؟ 
نويسنده : صبارادمان

 همه ساله درآستانه آغاز نمايشگاه کتاب تهران که به نوعي مهمترين اتفاق درعرصه ادبيات کشوروبه نوعي ويترين فرهنگ وادب کشورمحسوب مي‌شود و به همين دليل نيز همه ساله شاهد اين بوديم که درماه‌هاي نزديک به افتتاح نمايشگاه کتاب ، چاپخانه‌ها به قدري شلوغ و پرهياهو مي‌شدند که مسوولان و کارمندان و کارگران آن به اصطلاح عاميانه ، فرصتي براي سر خاراندن نداشتند اما امسال با يک نگاه کلي و گذرا به چاپخانه‌ها ، شاهد تعطيلي و بيکاري يک به يک آنها هستيم؛ آن هم در زماني که تا اين اندازه به نمايشگاه کتاب نزديک مي‌شويم و حال سوال اينجاست که چرا و چگونه اين اتفاق رخ داده وچه کسي بايد پاسخگوي اين اتفاقات باشد؟

300 درصد سال‌هاي قبل در برابر 10 درصد امسال

رسول محمدحسيني؛ مدير چاپخانه سامان، صحبت‌هاي خود را با خبري که ساعتي قبل از همکارانش شنيده شروع مي‌کند: دو چاپخانه سابقا فعال، همين امروز کار خود را تعطيل کرده‌اند. اين تعطيلي در واقع ماحصل مشکلات آن‌ها در سال گذشته بود که در سال جديد به اين نتيجه رسيدند که امکان ادامه کار را ندارند. او به نمايشگاه کتاب و تأثير آن بر روند فعاليت چاپخانه‌ها اشاره مي‌کند: سال‌هاي قبل در آستانه نمايشگاه کتاب، حجم کاري چاپخانه 2 و حتي 3 برابر مي‌شد و چند شيفت کار مي‌کرديم و شيفت شب ما هم فعال بود، اما امسال به زحمت 10 درصد به حجم کار ما اضافه شده و‌‌ همان شيفت عادي روزانه خود را هم داشته باشيم، خدا را شکر مي‌کنيم. اين چاپخانه‌دار ادامه مي‌دهد: سابقا تيراژ يک نوبت کتاب حداقل 2000 نسخه بود، اما اين روز‌ها تيراژ 500 نسخه‌اي امري عادي است. بسياري از ناشران متوسط، به سمت دستگاه‌هاي «ريسوگراف» روي آورده‌اند و به صورت شخصي اقدام به چاپ کتاب مي‌کنند، چون چاپ 500 نسخه کتاب براي آن‌ها سودي ندارد.

سايه‌ سنگين رکود و بي‌انگيزگي براي ورود به کار چاپ

به گفته مدير چاپخانه سامان، هر سال کار اين چاپخانه درست بعد از تعطيلات عيد نوروز شروع مي‌شد، در حاليکه امسال روز 21 فروردين اين چاپخانه کار خود را شروع کرده است. او مي‌گويد: از روز 21 فروردين تا امروز يک کتاب با تيراژ 800 نسخه چاپ کرده‌ايم و يک سفارش 1100 نسخه‌اي هم داريم.

اين چاپخانه‌دار درباره آينده چاپ کتاب مي‌گويد: اگر از مسئله ديجيتالي شدن کتاب‌ها بگذريم، قاعدتآ بايد روند کاري رو به بهبودي برود، چون فرهنگ هيچ وقت نابود نمي‌شود. مشکلات فعلي به دليل افزايش شديد قيمت کاغذ و افزايش هزينه‌هاي توليد است. شرايط فعلي اين شغل به اين صورت است که فقط قديمي‌ها هنوز مشغول به کار هستند و بسياري اين شغل را‌‌ رها کرده‌اند و کسي اين روز‌ها تمايلي به خريد ماشين آلات ندارد و همه مي‌خواهند به هر قيمتي از اين شغل بيرون بروند.

تسهيلات نباشد، کار نمي‌شود کرد

اسدالله فرجي يکي ديگر از چاپخانه داران قديمي کشور نيز دراين باره گفت: بايد در مجموعه چاپخانه‌ها تغيير و تحول اساسي به وجود آيد در اين صورت مشتري با اعتماد کارش را به چاپخانه مي‌سپارد با وجود اين در حال حاضر تاحدي امکانات چاپ جوابگوي تقاضاهاي موجود است.

وي به هزينه‌هاي بالاي تعمير ماشين آلات چاپي و قيمت سرسام آور کاغذ اشاره کرد و گفت:متاسفانه پيگيري اخذ وام چاپخانه دار را با مشکل روبرو مي‌کند زيرا در سيستم بانکي ما تعريف مجزايي براي اعطاي وام به فعاليت‌هاي فرهنگي تعريف نشده است در صورتي که به نظر من بايد اين اتفاق بيفتد يعني براي کارهايي که ظرفيت فرهنگي يا هنري دارد بايد اعطاي وام با ملاحظات خاصي صورت گيرد. متاسفانه در حال حاضر به بنده و يک تاجر براي اعطا و باز پرداخت وام يکسان برخورد مي‌شود.

چاپخانه‌ها به يک شيفت کار دلخوش‌اند

علي اکبر تورانيان؛ عضو هيأت مديره انجمن فرهنگي ناشران دانشگاهي ايران و مدير انتشارات «شهراب» از بحران بازار کاغذ به عنوان عاملي ياد مي‌کند که بسياري از چاپخانه‌ها را به تعطيلي کشانده است. او مي‌گويد: ماشين‌آلات چاپخانه‌هاي چاپ کتاب خوابيده‌اند. در بهترين حالت چاپخانه‌هايي که چند شيفت کار مي‌کردند، امروز تنها يک شيفت کار مي‌کنند و نيروهاي خود را تعديل کرده‌اند.

نظرات اتحاديه‌

«مصطفي تينا تهراني»؛ نايب رئيس اتحاديه چاپخانه‌داران تهران هم مثل بقيه بر مشکل کاغذ تکيه مي‌کند و مي‌گويد: مشکلات و نوسانات کاغذ برکل جريانات تابع آن تأثير گذاشت و مطمئنآ کتاب هم از آن مشکلات متأثر است. به غير از کاغذ، ساير هزينه‌هاي توليد هم افزايش پيدا کرده و بخش ديگري از مشکلات را در پي داشته است.

نگاهي به نظرات و گفته‌هاي اين چاپخانه داران نشان مي‌دهد که برخورد سطحي، سنتي و تجربي مسئولان با مساله نشر، بي ترديد جوابگوي نيازهاي جامعه کنوني نيست زيرا پيوند عميق آن با تاريخ، اقليم، فرهنگ و آموزش انکارناپذير است و نيازمند حرکتي همه جانبه و در تمام ابعاد است زيرا که چاپ و نشر نقشي مؤثر درگسترش اقتصادي و فرهنگي دارد و آنطورکه به نظر مي‌آيد وضعيت چاپ ونشر در کشور ما نياز به خيزشي همه جانبه دارد و بايد هرچه زودتر فکري به حال اين بيمار روبه موت انجام داد زيرا ادامه دادن مسير فعلي، نتيجه‌اي جز بن‌بست براي صنعت چاپ کشور به ارمغان نمي‌آورد و اين گونه شاهد تعطيلي روز افزون چاپخانه‌ها و به دنبال آن، اين صنعت مهم و قديمي‌(صنعت چاپ) مي‌شويم.


 داوودميرباقري:
 فيلم هيچ نامزد انتخاباتي را نمي‌سازم 

 سيدداوود ميرباقري با تکذيب خبر ساخت فيلم نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري گفت: در حال حاضر همه تمرکزم صرف نگارش و تکميل فيلمنامه سريال «سلمان فارسي» است. سيد داوود ميرباقري کارگردان سريال‌هاي تاريخي و مذهبي خبرهايي مبني بر ساخت فيلم يکي از نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري توسط وي را تکذيب کرده و به مهر گفت: اين روزها درگير نگارش و تکميل فيلمنامه «سلمان فارسي» هستم و روي اين موضوع تمرکز کرده‌ام، وقتي هم که روي موضوعي به ويژه نگارش فيلمنامه تمرکز مي‌کنم نمي‌توانم از فضاي نوشتاري خارج شوم.

کارگردان سريال تحسين‌شده «مختارنامه» افزود: با اين اوصاف برنامه‌اي براي ساخت فيلم ندارم. ضمن اينکه هيچ صحبتي درباره ساخت فيلم کانديداهاي رياست جمهوري با من نشده است و علاقه‌اي به ورود به اين حيطه ندارم. ميرباقري درباره آماده شدن فيلمنامه سريال «سلمان فارسي» توضيح داد: پيش‌بيني مي‌کنم امسال هم درگير نگارش و به پايان رساندن فيلمنامه سلمان فارسي باشم و به احتمال زياد به مرحله پيش‌توليد نخواهم رسيد. کارگردان سريال تاريخي و مذهبي امام علي (ع) در ادامه صحبت‌هاي خود در توضيح فيلمنامه «سلمان فارسي» گفت: سلمان فارسي از جمله شخصيت‌هاي مذهبي از صحابه نزديک به پيامبر‌(ص) است که در زمان حيات حضرت‌محمد‌(ص) نقش مهمي در تاريخ داشت.

وي در پايان بيان کرد: فيلمنامه اين سريال از زمان تولد تا مرگ سلمان فارسي را دربر مي‌گيرد. در اين برهه زماني حوزه وسيعي از حوادث و اتفاق‌هايي که سلمان در آن حضور داشته است بررسي مي‌شود.

اين سخنان مير باقري و تکذيب ساخت فيلم تبليغاتي براي کاندايداي رياست جمهوري در شرايطي زده شده که بازار حدس وگمان براي ساخت فيلم تبلغاتي در محافل رسانه‌اي و هنري کشور بسيار داغ است و تاکنون از احتمال ورود نام‌هايي آشنا چون ابراهيم حاتمي کيا، جواد شمقدري، فريدون جيراني، مازيار ميري، رضا ميرکريمي، منوچهر محمدي، محمود رضوي، مجيد سرسنگي، يدالله صمدي، محمدحسين لطيفي، پوران درخشنده، انسيه شاه حسيني، علي شاه حاتمي، محمدعلي فارسي، علي عطشاني، رسول صدرعاملي، بهرام عظيمي و... براي ساخت فيلم‌هاي انتخاباتي ياد مي‌شود. داوود مير باقري ساخت فيلم‌هاي پرآوازه‌اي چون مسافر ري، ساحره،آدم برفي و سريال‌هاي پر‌ببينده‌اي چون مختارنامه، معصوميت از دست رفته، مسافر ري، امام علي (ع)، رعنا، گرگ‌ها را در پرونده کاري خود دارد


 چطور مادر دي کاپريو اسمش را لئوناردو گذاشت
 بازيگري با چند استخوان دايناسور در خانه‌اش 

 لئوناردو دي کاپريو در گفت‌وگو با وال استريت جورنال از دوران کودکي‌ و علاقمنديش به آثار هنري و اينکه چطور مادرش اين نام را براي او برگزيد و ماجراي گردآوري چند قطعه استخوان دايناسور در خانه‌اش صحبت کرد. به گزارش مهر به نقل از وال استريت جورنال، لئوناردو دي کاپريو در همکاري با حراج کريستي در نيويورک براي يک فعاليت خيريه، اميدوار است تا 25 ميليون دلار پول جمع‌آوري کند. اين بازيگر مشهور هاليوود که به زودي در فيلم «گتسبي بزرگ» راهي پرده سينماها مي‌شود، بنا به درخواست کريستي وارد اين حراجي شده تا بتواند براي کمک به محيط زيست پول بيشتري جمع کند. در اين حراجي که 13 ماه مي برگزار مي‌شود، دي کاپريو با همکاري يکي از کارمندان اين حراجي به معرفي 33‌اثر هنري براي فروش مي‌پردازد. او از مجموعه‌داران و هنرمندان درخواست کرده بود تا آثارشان را براي اين حراجي اهدا کنند و به اين ترتيب حدود 15 ميليون دلار جمع‌آوري شد. اين حراجي با نام «ساعت يازدهم» برپا مي‌شود که به فيلم مستندي اشاره دارد که دي کاپريو در توليد آن نقش داشت. در اين حراجي تابلويي از رنگين‌کمان اثر مارک گروتجان که سال 2012 کشيده است، با قيمت5/1 ميليون دلار عرضه مي‌شود. تصويري از زمين اثر آندراس گورسکي نيز با عنوان "اقيانوس V" به قيمت 500 هزار دلار ارايه خواهد شد. دي کاپريو در مصاحبه کوتاهي به سوال‌هايي که در اين‌باره شده پاسخ گفته است.

مي‌شود بگوييد اسم کوچک شما از کجا آمده است؟

پدر و مادم در حال بازديد از گالري اوفيزي فلورانس در ايتاليا بودند. آنها در برابر اثري از لئوناردو داوينچي متوقف شدند و در حالي که مادرم در انتظار به دنيا آمدن من بود و متوجه لگد زدن من در همان لحظه شد، تصميم گرفتند اسم من را لئوناردو بگذارند.

پدر شما نقاش کتاب‌هاي کميک بود. اين کتاب‌ها چه تاثيري بر شما داشتند؟

من در يک دنياي هنري بزرگ شدم. پدرم با گروه تصويرگران لس آنجلس دوست بود که چهره‌هايي چون رابرت ويليامز و رابرت کرامب عضوشان بودند و در دهه 70 و 80 من با پدرم به کتابفروشي مي‌رفتم و هميشه اين هنرمندها را مي‌ديدم.

وقتي بچه بوديد به جمع کردن چيزهايي که دوستشان داشتيد، علاقمند بوديد؟

من کارت‌هاي بيسبال جمع مي کردم. هنوز هم چند جعبه از آنها را نگه داشته‌ام اما حتي يک سکه هم نمي‌ارزند.

شنيده‌ام که به فسيل هم علاقه داريد؟

وقتي بچه بودم تقريبا هميشه در موزه تاريخ طبيعي بودم و وقتي بزرگ شدم مي‌خواستم همه فانتزي‌هاي دوره بچگي را حفظ کنم و قطعاتي از آنها را در خانه داشته باشم. براي همين چند قطعه از دايناسورها را دارم. مجموعه‌اي از پوسترهاي قديمي هاليوود را هم جمع‌آوري کرده‌ام. براي من اينها يک شاهکار واقعي هستند. بعضي از ليتوگراف‌ها که از پوسترهاي فيلم تهيه شده‌اند هم روي در و ديوار خانه‌ام جاي دارند.

بعد از فيلم مشهور «رومئو و ژوليت» در سال 1996، بيشتر به جمع آوري آثار هنري توجه نشان داديد. چه چيزي اين احساس شما را هدايت مي‌کند؟

بعد از مشهور شدنم، بيشتر به گالري سوهوي نيويورک رفتم و بيشتر از آنجا آثار هنري را انتخاب مي کنم. اما سعي مي کنم با شناختي که از هنرمندها دارم اين آثار را انتخاب کنم. يکي از اولين قطعه‌هايي که خريدم اثري از ژان‌ميشل باسکوييت بود.

چطور مي‌شود دنياي هنر را با هاليوود مقايسه کرد؟

خيلي از هنرمندان بزرگ به خوبي شناخته نمي‌شوند، اما آنهايي که سعي کنند کارهايشان را درست مديريت کنند، مي توانند به خوبي بالا بيايند. اين بخش شبيه کار سينماست.

چه شيوه‌اي براي جمع‌آوري آثار هنري داريد؟

خيلي شبيه فيلم‌هايي که انتخاب مي‌کنم. وقتي يک فيلمنامه را مي‌خوانم و حس مي‌کنم مي‌خواهم بخشي از آن باشم هرگز به ژانر يا موضوع فکر نمي‌کنم و فقط مي خواهم اين کار را انجام بدهم.

و موزه محبوب شما؟

موزه متروپوليتن. فکر مي کنم بزرگترين موزه هنري دنيا باشد.

تصويري که اليزابت پيتون از شما کشيده هم در اين حراجي هست. چه حسي داشتيد؟

ديدن اين که او با چه توانايي هنري کار مي‌کرد، فوق‌العاده بود.


 اجراي «اديپوس» به سفيدروي سياه تئاتر ايران تقديم شد 

هنرمندان و بازيگران نمايش «اديپوس» شنبه (31 فروردين) در حضور تعدادي از هنرمندان سينما و تئاتر اجراي خود را به زنده ياد سعدي افشار تقديم کردند. فرخ نعمتي يکي از بازيگران اين اثر نمايشي بعد از پايان اجرا، گفت: نمي‌دانم چرا هميشه کارهاي سخت را از بزرگترين عضو يک مجموعه مي‌خواهند. متاسفانه يا خوشبختانه امروز هم ازمن خواسته شده تا در حضور شما بزرگان عرصه هنر که اميدوارم همواره دوام داشته باشيد نکته‌اي را بگويم. وي با تقديراز حضور هنرمندان و خبرنگاران در اجراي ويژه اين اثر نمايشي، ادامه داد: از طرف گروه اجرايي نمايش اديپوس و با اجازه از محضر تمام اساتيدي که در جمع ما حضور دارند اجراي خود را به سفيد روي سياه تئاتر ايران، زنده ياد سعدي افشار تقديم مي‌کنيم.


 اخبار 

 پخش «کلاه قرمزي» ادامه دارد

حميد مدرسي گفت: براساس توافق‌هاي صورت گرفته با مديران شبکه دو، پخش برنامه «کلاه قرمزي» در اعياد سال 92 ادامه خواهد داشت. به گزارش ايسنا، اين تهيه‌کننده افزود: عروسک‌ها و کاراکترهاي تازه‌اي به اين برنامه اضافه نخواهند شد و «کلاه قرمزي» با همان ساختاري که در ايام نوروز ديده شد، روي آنتن مي‌رود. وي گفت: قسمت‌هاي ضبط شده در حال مونتاز هستند تا براي پخش در اعياد آماده شوند. مدرسي همچنين از استقبال بي‌نظير مخاطبان از اين برنامه تلويزيوني خبر داد و افزود: بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته، قرار بود پخش اين برنامه تا 13 فروردين ادامه داشته باشد، اما با توجه به استقبال مردم و درخواست مديران، پخش «کلاه قرمزي 92» تا 16 فروردين ماه ادامه پيدا کرد. وي تصريح کرد: نوروز امسال با افزودن دو عروسک جديد، برنامه‌ شاد و مفرحي را به خانه مخاطبان خود برديم و در اعياد نيز قصد داريم لحظه‌هاي خوشي را براي هموطنان رقم بزنيم.

چه صحنه‌هايي از «تلفن‌ همراه رييس‌جمهور» حذف مي‌شوند؟

ديالوگ‌هايي درباره انرژي هسته‌اي و پرداخت يارانه‌ نقدي، دو مورد محل بحث براي اصلاح در فيلم سينمايي «تلفن همراه رييس‌جمهور» هستند. به گزارش ايسنا، به دست‌اندرکاران فيلم در آستانه‌ي اکران «تلفن همراه رييس‌جمهور»، ازسوي بخش مربوط در سازمان سينمايي، اعلام شده است که دو بخش از آن را اصلاح کنند؛ دو بخشي که مردم با مهدي هاشمي در نقش راننده وانتي که شماره تلفن‌ همراه يکي از روساي جمهور را خريداري کرده تماس مي‌گيرند و درباره انرژي هسته‌اي و همچنين پرداخت يارانه نقدي، شوخي‌ها يا کنايه‌هايي را مطرح مي‌کند‌، مشمول اصلاحات شده است. همچنين در اين فيلم، چندين مرتبه عکس رييس‌جمهور نمايش داده مي‌شود که طبق پيگيري خبرنگار ايسنا، بنابر اعلام صورت گرفته به دست‌اندرکاران فيلم، يکي دو مرتبه از آن به دليل اينکه تاکيدي بدون دليل نشود، قرار است حذف شود. البته محسن علي اکبري - تهيه‌کننده فيلم - در تماس خبرنگار ايسنا، تنها بحث اصلاح ديالوگ مربوط به انرژي هسته‌اي را تاييد کرد و وارد دانست. او در عين حال، بحث اصلاح دو مورد ديگر - ديالوگ مربوط به پرداخت يارانه نقدي و تصوير رييس‌جمهور - را تاييد نکرد. «تلفن همراه رييس جمهور» پيش از اين قرار بود در نيمه نخست سال گذشته روي پرده برود‌ اما اجازه اکران اين فيلم به صاحبانش داده نشد. اکنون هم با ابلاغ اصلاحات، تهيه‌کننده و کارگردان‌ با دو مورد اصلاحيه اصلي فيلم‌شان مشکل جدي دارند و در تلاشند آن را با مذاکره حل و فصل کنند. حتي علي عطشاني کارگردان «تلفن همراه رييس‌جمهور» در يکي از برنامه‌هاي راديويي در پاسخ به پرسشي درباره اصلاحيه‌هاي فيلمش، اين مضمون را گفته بود که حاضر نيست «تلفن همراه رييس جمهور» را به هر قيمتي اکران کند. به‌گفته عطشاني، در شرايطي چند اصلاحيه به صاحبان «تلفن همراه رييس‌جمهور» ابلاغ شده است که اين فيلم سال گذشته پروانه نمايش خود را بدون اين اصلاحيه‌ها دريافت کرده بود.

«ديگري» منتظر نمايش خانگي

مهدي رحماني کارگردان فيلم «ديگري» از منتشر نشدن فيلمش در شبکه نمايش خانگي و پاسخگو نبودن مديران موسسه رسانه‌هاي تصويري گله کرد. مهدي رحماني در گفت‌وگويي با مهر بر مشکل پخش نشدن فيلم «ديگري» در شبکه نمايش خانگي گله کرده و گفت: با وجود واگذار شدن امتياز نمايش خانگي «ديگري» به موسسه رسانه‌هاي تصويري در سال گذشته و قرار انتشار آن در فصل پاييز توسط شرکت پخش مورد نظر، موسسه رسانه‌هاي تصويري هنوز زمان انتشار اين فيلم را معلوم نکرده و کسي پاسخگوي پيگيري سازندگان نيست. وي افزود: با توجه به موفقيت‌هاي فيلم «ديگري» در جشنواره‌هاي داخلي و بين‌المللي و به طور مثال کسب جايزه معتبر بهترين فيلم آسيا پاسيفيک و ذکر اين نکته که فيلم توسط بخش خصوصي و با حمايت مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي توليد شده، اين حداقل انتظار توليدکنندگان آن است که از اين فيلم حمايت شود. کارگردان «پنهان» همچنين تاکيد کرد: اين فيلم با مختصاتي کاملا فرهنگي توسط سرمايه خصوصي توليد شده و مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است پس حمايت از آن با توزيع گسترده در شبکه نمايش خانگي موجب حمايت از سرمايه بخش خصوصي چه به جهت مادي و چه به جهت معنوي بود که اين امر هنوز محقق نشده است. رحماني از مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي درخواست کرد: همانگونه که "ديگري" را در زمره فيلم‌هاي شاخص خود در گزارش‌ها و بيلان‌هايشان مي‌آورند لازم است درباره اولين و حداقل امتياز براي هر فيلم به معني امکان ديده شدن آن اقدامي موثر انجام دهند. «ديگري» با بازي محمدرضا فروتن و مريلا زارعي را محمد علي نجفي تهيه کرده و کيومرث رکني سرمايه‌گذاري کرده است و تاکنون موفق به حضور و کسب جوايز متعدد در فستيوال‌هاي معتبر داخلي و بين‌المللي شده است.