نسخه شماره 3173 - 1392/02/01 -

اول ارديبهشت‌؛ سالروز درگذشت محمد‌ اقبال‌لاهوري
نعره زد عشق که خونين جگري پيدا شد


رابطه بين اشعه ايكس دندانپزشكي و تومور مغزي


6 توصيه براي ايمن کردن آشپزخانه از خطراتي که کودکان را تهديد مي‌کند


پيشنهاد


كاريکاتور


 اول ارديبهشت‌؛ سالروز درگذشت محمد‌ اقبال‌لاهوري
 نعره زد عشق که خونين جگري پيدا شد 

 محمد اقبال لاهوري يا علامه اقبال متولد 18 آبان 1256 سيالکوت ؛ شاعر، فيلسوف، سياست‌مدار و متفکر مسلمان پاکستاني بود، که اشعار زيادي نيز به زبانهاي فارسي و اردو سروده‌است. اقبال نخستين کسي بود که ايده يک کشور مستقل را براي مسلمانان هند مطرح کرد که در نهايت منجر به ايجاد کشور پاکستان شد. اقبال در اين کشور به طور رسمي «شاعر ملي» خوانده مي‌شود.

اقبال لاهوري در سال 1256 شمسي در يک خانواده متدين در شهر سيالکوت پاکستان به دنيا آمد .پدرش بازرگان بود و اجدادش همه از برهمنان کشمير بودند که در قرن هفدهم به دين اسلام مشرف گشتند.محمد تحصيلات خود را با قرآن در يکي از مساجد زادگاهش شروع کرد و بعد از اتمام دوره مکتب براي گذران دوره‌هاي ابتدائي و متوسطه به کالج رفت.وي در کالج مورد توجه يکي از معلمانش به نام مولانا مير حسين قرار گرفت. ذوق و استعداد شاعري وي تا جائي معلمش را تحت تاثير قرار داد که ايشان هر چند مخالف با شعر گفتن جوانان بود، خودش اقبال را تشويق به سرودن کرد.

تحصيلات او در رشته فلسفه در دانشگاه لاهور آغاز شد و مدرک کارشناسي ارشد فلسفه را در سال 1899م با رتبه اول از دانشگاه پنجاب دريافت کرد. وي پس از آن دانشگاه کمبريج و دانشگاه مونيخ مدرک دکتراي خود را در رشته فلسفه گرفت.اقبال در دوره کارشناسي ارشد با توماس آرنولد ارتباط نزديکي پيدا کرد و در اروپا نيز با ادوارد براون و نيکلسون مراودات علمي داشت. اقبال در اروپا در زمينه زبان و ادبيات فارسي نيز به مطالعاتي دست زد که بعدا اين زبان را به عنوان زبان شعري خود برگزيد. اقبال به مولانا دلبستگي بسيار داشت که اين دلبستگي و وابستگي را مي‌شود از جنس همان عشق پرسوز و گدازي دانست که خود مولانا را به شمس تبريزي مجذوب کرده‌است.

همچنين از جمله تحولات مهمي که در زندگي اقبال در اروپا ايجاد شد، تبديل وي از يک شاعر وطني به يک شاعر ملي اسلامي بود که کتاب بانگ درا شاهد خوبي بر اين مدعاست.ايشان پس از بازگشت به وطن در سال 1908 ميلادي به سمت رئيس بخش فلسفه دانشکده دولتي لاهور انتخاب گرديده و علاوه بر تدريس، اجازه وکالت نيز کسب نموده اما پس از چندي، فقط شغل وکالت را ادامه داده و از تدريس دست کشيد. اقبال در سال 1926 ميلادي، به عضويت مجلس قانونگذاري انتخاب شد. وضعيت زندگي ناگوار مردم و اختلافات در آن زمان و عشق به آزادي، اقبال را به سوي حرکت‌هاي سياسي سوق داد تا جائي‌که اقبال پيشنهاد تشکيل دولت پاکستان را در جلسه ساليانه حزب مسلم‌بيگ در الله‌آباد داد.

همچنين وي نمايندگي مردم مسلمان شبه قاره را در اولين موتمر اسلامي فلسطين در بيت‌المقدس داشته. وي در بازگشتي از کنفرانسي در لندن از اسپانيا و مسجد قرطبه ديدن کرده بود که ديدار از اين مسجد تاثير زيادي در روحيه او به جاي گذارده بود، در منظومه‌اي آن را بيان داشته. همچنين از افغانستان نيز ديداري کرده و به زيارت مزار حکيم ثنائي موفق گرديد. در اواخر عمر نيز يعني به سال 1933 از دانشگاه پنجاب موفق به دريافت دکتري افتخاري گرديد.

سرانجام علامه اقبال لاهوري به دنبال تنگي نفس و ضعف قلبي که مبتلا گشته بود در 1 ارديبهشت 1317و در شهر لاهور دارفاني را وداع گفت.

غزل زير يکي از زيباترين و عميق‌ترين غزليات عرفاني اقبال است:

نعره زد عشق که خونين جگري پيدا شد

حُسن لرزيد که صاحب‌نظري پيدا شد

فطرت آشفت که از خاک ِ جهان ِ مجبور

خودگري‌، خود شکني‌، خود نگري پيدا شد

خبري رفت ز گردون به شبستان ازل

حذر اي پردگيان ! پرده دري پيدا شد

آرزو بي خبر از خويش‌، به آغوش حيات

چشم وا کرد و جهان ِ دگري پيدا شد

زندگي گفت که در خاک تپيدم همه عمر

تا از گنبد ديرينه‌، دري پيدا شد


 رابطه بين اشعه ايكس دندانپزشكي و تومور مغزي 
نويسنده : مترجم‌: رامونا نيکويي

 دفعه بعد چه كاري انجام مي‌دهيد اگر دندانپزشك به شما بگويد كه بايد يک عکس كامل از دندانتان بگيريد؟ يک پژوهش جديد نشان داد كه شما بايد در طول زندگي تان تا حدامکان کمتر در معرض تشعشع قرار بگيريد، به ويژه اين مساله براي فرزندانتان نيز صدق مي‌کند و ميزان اشعه‌اي که دريافت مي‌کنند، مهم است.

دكتر اليزابت كلاز از دانشگاه ياله در مجله سرطان گزارشي را از انجمن سرطان آمريكا ارائه داد كه در آن رابطه‌اي بين اشعه ايكس از دندان و خطر تشديد تومور مغزي که مننژيوم ناميده مي‌شود، مشخص شد. اين تومورها از مننژ رشد مي‌كنند و مانند لايه‌هايي از بافت، مغز انسان را احاطه مي‌كند.

خوشبختانه اغلب مننژيوم‌ها خوش خيم هستند. باقي به آرامي‌ رشد مي‌كنند اما هنگامي كه به بزرگي توپ بيسبال برسند و بافت مغزي را تحت فشار قرار دهند، مي‌توانند براي زندگي خطرناک باشند. مننژيوم‌ها 34 درصد از تمام تومورهاي مغزي را موجب مي‌شوند، كه مي‌توانند در هر سني رخ دهند و در زنان دو برابر شايع‌تر است.

قبلا اعتقاد بر اين بود كه دليل اصلي مننژيوم‌ها، اشعه يونيزه شده مرتبط با تشعشع يا بمب‌هاي اتمي است که در طي درمان سرطان دريافت شده است.

دكتر كلاوز مي‌گويد خطرناک‌ترين تشعشع، اشعه‌هاي ايكس دندان است. اما چگونه از اشعه‌هاي مورد نيازمان براي دندانمان اجتناب كنيم؟ برطبق گفته دكتر كلاوز، تمام كودكاني كه امروزه ارتودنسي مي‌كنند نيز اشعه ايكس از تمام دهان شان گرفته مي‌شود. اما سوال اينجاست، چند نفر از کودکان واقعا به آن احتياج دارند؟ و آيا اين عمل تبديل به يك مد نشده است ؟ اگر تنها براي زيبايي باشد آيا ارزش اين خطر را دارد؟ البته اشعه‌هاي ايكس دندان، مستلزم دلايل قانوني است.

اما مانند هر چيزي، مي‌تواند به افراط برود. بنابراين هميشه اين كار را هنگامي كه واقعا لازم است انجام شود، انجام دهيد. هيچ‌كس تا زماني كه مشكلي برايش پيش نيايد بدرستي نمي‌داند واقعا چقدر اشعه بدنش دريافت کرده است.

منبع: moc.www.3neshaneh


 6 توصيه براي ايمن کردن آشپزخانه از خطراتي که کودکان را تهديد مي‌کند 

 1- وسايل شيشه اي و چيني‌هاي گران قيمت را در کابينت‌هاي دربسته يا بالا و دور از دسترس کودک نگهداريد.

2- شوينده‌ها و ضدعفوني‌کننده‌ها را در محلي امن که توجه کودک را جلب نکند، نگهداري کنيد.

3- چاقوها را در کشوهاي قفل دار و دور از دسترس کودکان قرار دهيد.

4- از روميزي استفاده نکنيد چون کودک مي‌تواند آنها را بکشد و هر چه روي ميز است روي خودش بريزد.

5- ليوان، چاقو، غذاها و نوشيدني‌هاي داغ را دور از لبه ميز قرار دهيد.

6- از شعله‌هاي عقبي اجاق گاز استفاده کنيد و هنگام استفاده از اجاق گاز دسته ماهي‌تابه و قابلمه را رو به بيرون قرار ندهيد.


 پيشنهاد 
نويسنده : جواد لگزيان

دختر پرتقالي

 «آيا دوست داشتيد به دنيا بياييد؟» نامه‌اي از پدر به جرج او را به ميان يک فانتزي بامزه اروپايي سرشار از صحنه‌هاي رمانتيک پرتاب مي‌کند.پدر دختر پرتقالي را در مترو مي‌بيند که او را به گذشته‌هايي دور هل مي‌دهد،بازهم کوچه‌هاي خاطره برانگيز کودکي و خيابان‌هاي ‌دلتنگ ميانسالي با درختي پر از سايه‌هايي تفکر برانگيز.

اگر با تامل با جريان کتاب همراه شويد مي‌بينيد پرتقا‌ل‌هاي نارنجي دعوتي هستند به دريافت معناي زندگي که پدر و پسر و شما را به زيستن مي‌خوانند.

انتشارات کتابسراي تنديس رمان «دختر پرتقالي»،‌ آخرين اثر منتشر شده از يوستين گاردر،‌ نويسنده نروژي رمان «دنياي سوفي»، با ترجمه مهوش خرمي‌پور، را با شمارگان 2000 نسخه منتشر کرده است.


 كاريکاتور 
نويسنده : علي کاشي