نسخه شماره 3173 - 1392/02/01 -

با صدور اطلاعيه اي ضمن تاکيد بر مشارکت گسترده در انتخابات 24 خرداد اعلام شد:
کواکبيان؛ نامزد اختصاصي جبهه اصلاح طلبان ايران

چهره‌هاي سياسي، هنري، ورزشي در بين نامزدان شوراهاي شهر؛
ثبت نام محسن‌هاشمي به تحليل انتخابات رياست جمهوري کشيده شد
آيت‌الله هاشمي تا 15 روز ديگر نظر قطعي مي‌دهد

رييس بانک مرکزي را خانم قرار مي‌دهم


گشت ارشاد را ادامه مي‌دهم


عده‌اي به فسادها و تخلفات روي آورده‌اند


اصولگرايان و ماجراي سهم خواهي از رياست جمهوري


سانسور هاشمي در صداوسيما تا کي؟


خبر

مسعود پزشکيان:
جامعه توسعه‌يافته به اقليت‌هايش احترام مي‌گذارد
با 750 ميليارد دلار کدام طرح زيربنايي به نتيجه رسيد؟
تحليل شکوري‌راد از شرايط سياسي
همه متوقفند ببينند کانديداي اصلاح‌طلبان چه کسي مي‌شود
گفت‌وگوي اصلاح‌طلبان و حاکميت محدود شده است

حمله سايت نزديک به ولايتي به ائتلاف پايداري


بازخواني تاريخي 1 ارديبهشت


 با صدور اطلاعيه اي ضمن تاکيد بر مشارکت گسترده در انتخابات 24 خرداد اعلام شد:
 کواکبيان؛ نامزد اختصاصي جبهه اصلاح طلبان ايران 

 جبهه اصلاح‌طلبان ايران با صدور اطلاعيه شماره 2 با عضويت 14 حزب اصلاح‌طلب که در آستانه مجلس نهم شکل گرفت، دکتر مصطفي کواکبيان را به عنوان نامزد اختصاصي اين جبهه معرفي کرد و بار ديگر از مردم رشيد ايران براي مشارکت گسترده در انتخابات دعوت کرد.

متن اين اطلاعيه به شرح زير است:

بسمه‌تعالي

« منطقي آن است که کارها دست خود ملت باشد و ملت يک کسي را مي‌آيد انتخاب مي‌کند آن انتخاب آزاد. انتخابات در انحصار هيچ‌کس نيست، نه در انحصار روحانيت است، نه در انحصار احزاب است، نه انحصار گروه‌ها است. انتخابات مال همه مردم است، مردم سرنوشت خودشان دست خودشان است و انتخابات براي تاثير سرنوشت شما ملت است. » ( امام خميني رحمه‌الله عليه)

با سلام و احترام به پيشگاه حضرت ولي‌عصر سلام‌الله عليه و مردم شريف و فهيم ايران

همانگونه که مردم شريف و هميشه در صحنه ميهن عزيز استحضار دارند جبهه اصلاح‌طلبان ايران در اطلاعيه شماره 1 خويش شرايط خطير کشور را گوشزد نمود و براساس اعتقاد بنيادي به ضرورت مشارکت سياسي در مهمترين عرصه حضور سياسي مردم و به منظور پاسداشت حق انتخاب شدن و حق انتخاب کردن از همه اقشار اين مرزوبوم درخواست نمود تا در راستاي حقوق شهروندي، فعالانه در يازدهمين انتخابات رياست جمهوري حضور يابند. در آن اطلاعيه وعده داده شد که در فرصت مناسب نامزد اختصاصي اين جبهه معرفي شوند. لذا همه دست‌اندرکاران انتخابات و نامزدهاي محترم تلاش نمايند تا مردم با شور و اشتياق براي تعيين و سپردن مسووليت اجرايي به اهلش براساس تشخيص و توان شخصي و در شکل تکامل يافته‌اش فعاليت حزبي حضور يابند و انتظار داريم تا همه عوامل و دست‌اندرکاران انتخابات براساس رهنمود مقام معظم رهبري در بيانات نوروزي 1392 شرايطي را فراهم آورند تا همه قابليت‌هاي جامعه اسلامي از ميان صاحبان سلايق و روش‌ها و شيوه‌هاي مختلف در چارچوب احساس تعلق و وفاداري به قانون اساسي و منافع ملي امکان طرح‌ برنامه‌هاي خود را در عرصه رياست جمهوري پيدا نموده و شور و نشاط را به کالبد جامعه امروز ايران اسلامي عرضه کنند. در همين راستا جبهه اصلاح‌طلبان ايران اعلام مي‌کند همانگونه که در گذشته بارها اعلام شده است کانديداي اول اين جبهه جناب حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمحمد خاتمي است که البته در ديدار حضوري اعضاي جبهه اين تصميم به اطلاع ايشان رسانيده شد و در صورت عدم حضور ايشان در صحنه انتخابات 1392 اين جبهه از کانديداي اجماعي مورد توافق تمامي تشکل‌ها و احزاب رسمي اصلاح‌طلبان حمايت مي‌کند و در صورتي که به هر دليل موانعي براي اجماع حاصل شود جبهه اصلاح‌طلبان ايران از کانديداي اختصاصي اين جبهه جناب دکتر مصطفي کواکبيان شجاع‌ترين نماينده اصلاح‌طلب مجلس هشتم، تحصيلکرده حوزه و دانشگاه، سياستمدار صادق و مدير مطبوعات و دبيرکل احزاب اصلاح‌طلب، استاد فقه سياسي و علم سياست و ديپلماسي، رزمنده و برادر شهيد، داراي گفتمان اصلاح‌طلبانه و برنامه مدون حمايت خواهد کرد.


 چهره‌هاي سياسي، هنري، ورزشي در بين نامزدان شوراهاي شهر؛
 ثبت نام محسن‌هاشمي به تحليل انتخابات رياست جمهوري کشيده شد 
 آيت‌الله هاشمي تا 15 روز ديگر نظر قطعي مي‌دهد

 گروه سياسي: ثبت نام براي انتخابات شوراي شهر همچنان ادامه دارد و افراد مختلفي از صنف هاي مختلف تا کنون در اين شورا ثبت‌نام کرده‌اند. از چهره‌هاي سياسي که تا کنون در انتخابات شوراهاي شهر ثبت‌نام کرده‌اند به واقع بايد گفت که ثبت نام در شوراي شهر تهران همچنان داغ است تا قبل از آن به نظر مي‌رسيد که به دليل همزماني اين انتخابات با انتخابات رياست‌جمهوري، انتخابات شوراي شهر به حاشيه کشيده شده و همه افکار متوجه انتخابات رياست جمهوري شود اما اصولگرايان و اصلاح‌طلبان از اين انتخابات کنار نکشيده‌اند و در آن ثبت نام کرده‌اند به طوري که با وجود پايگاه اجتماعي موجود و به منظور نفوذ بين توده‌هاي مختلف مردم حاضر شده‌اند که از ظرفيت‌هاي بالقوه و بالفعل به خوبي استفاده کنند تا زمينه‌اي براي پيشبرد اهداف در آينده در بخش‌هاي مختلف مديريت کشور باشند.

آن چيزي که در اين انتخابات بيش از پيش حائز اهميت است، ثبت نام گسترده ورزشکاران و چهره‌هاي صدا و سيما از جمله خوانندگان، مجريان و بازيگران در اين عرصه است. از جامعه ورزشکاران تا کنون حسين رضازاده(رئيس فدراسيون وزنه برداري)، بهنام ابوالقاسم پور(بازيکن سابق تيم پرسپوليس و سايپا)، عليرضا دبير(قهرمان کشتي و عضو فعلي شوراي شهر)،‌هادي ساعي(قهرمان جهاني تکواندو و عضو فعلي شوراي شهر)، آرش ميراسماعيلي(قهرمان جودو)، ميرشاد ماجدي(سرپرست باشگاه استقلال) از افراد سرشناس در حوزه ورزش و محمد عيوضي(خواننده)، الهه رضايي(مجري برنامه کودک و نوجوان)، امين زندگاني(بازيگر)، عليرضا دهقان(گوينده سابق ورزشي صداو سيما) در عرصه صدا و سيما ثبت‌نام کرده‌اند همچنين محمد کشتي آراي(رئيس اتحاديه طلا و جواهر)، مهدي چمران(رئيس فعلي شوراي شهر)، مرتضي طلايي(عضو فعلي شوراي شهر)، اسدالله عسگر اولادي(فعال اقتصادي)، حسن بيادي(عضو فعلي شوراي شهر تهران)، معصومه ابتکار(رئيس اسبق سازمان حفاظت از محيط زيست)، فاطمه راکعي(نماينده مجلس ششم)، محسن هاشمي رفسنجاني(مدير عامل سابق متروي تهران)، زهره حقيقي مادر محسن روح الاميني، عباس شيباني (عضو فعلي شوراي شهر)، عشرت شايق و مجتبي شاکري از اعضاي جمعيت ايثارگران، مجيد نصير پور از فعالان سياسي اصلاح‌طلب در اين چند روز از جمله چهره‌هاي سرشناسي بودند که بيش از 1000 نفر در اين انتخابات شوراها ثبت نام کرده اند که بخشي از جوانان با هدف پيدا کردن شغل اعلام موجوديت کردند.

تحليل از فضاي رقابتي در شوراها

از سوي ديگر مجيد نصير پور از چهره‌هاي شاخص اصلاح‌طلب و نماينده دوره هشتم در گفت و گو با خبرنگاران در رابطه با حضور داشتن در ليست اصلاح‌طلبان اعلام داشت: به صورت دقيق مشخص نيست در ليست چه گروه و حزبي براي دور بعدي شورا‌ها حضور خواهم يافت. منتظر هستم اصلاح‌طلبان ليست خود را براي دور بعد شورا‌ها ارائه دهند اما هنوز تصميم قطعي نگرفته‌ام که در کدام ليست حضور يابم.

وي در پاسخ به سوالي، مبني بر اينکه با توجه به افزايش تعداد اعضاي شوراي شهر در دور چهارم به 31 نفر پيش بيني شما براي کسب چه تعداد صندلي براي اصلاح‌طلبان است، تصريح کرد: ‌انتخابات دور دوم و سوم شوراي شهر و روستا‌ها خيلي مورد توجه جريان سياسي اصلاح‌طلبان نبود و اساسا انتخابات با مشارکت اين جناح به صورت يك جريان سياسي برگزار نشد و دوستان اصلاح‌طلب ما نيز در شورا‌ها براساس پايگاه اجتماعي‌شان به شورا ورود کردند اما در انتخابات پيش‌ رو در شورا‌ها به دليل همزماني انتخابات رياست جمهوري و تحت الشعاع قرار دادن آن قطعا ليست واحدي از کانديداهاي اصلاح‌طلبان در شوراي شهر ارائه مي‌شود.

اين نماينده مجلس در دور هشتم با بيان اينکه منتظر حضور کانديداي اکثريت اصلاح‌طلبان يعني آقاي خاتمي و اعلام کانديداتوري وي هستيم گفت: رهبري در روزهاي پاياني سال گذشته و سخنراني خود در مشهد رسما از تمامي سلايق و احزاب سياسي خواست تا کانديداتوري خود را اعلام کنند ما نيز در جبهه اصلاح‌طلبان آقاي خاتمي را به عنوان کانديداتوري حداکثري خود مي‌شناسيم و با توجه به سابقه فعاليت ايشان انتظار داريم که وي به عنوان تنها نماينده اصلاح‌طلبان در دور يازدهم رياست جمهوري حضور يابد.

وي با اشاره به اينکه دولت، اصولگرا‌ها و اصلاح‌طلبان هر کدام بايد نماينده حداکثري خود را معرفي کنند صراحتا اعلام کرد: اگر خاتمي نيايد و اين اجماع اتفاق نيفتد پيش بيني مي‌كنيم کانديداي دوم اصلاح‌طلبان شكست بخورد.

وي در پاسخ به اينکه در صورتي که آقاي خاتمي از حسن روحاني به عنوان نماينده اصلاح‌طلبان حمايت کند نتيجه چه مي‌شود تصريح کرد: روحاني به عنوان يکي از اصلاح‌طلبان پايگاه خاص خود را دارد اما در برابر کانديداهاي ديگر در احزاب مختلف بر اين باوريم که وي حداقل راي را مي‌تواند کسب کند از سويي ساختار سياسي ايران به گونه‌اي است که با وکالت از کسي نمي‌توان راي آورد.

حضور افراد توانمند در شوراها

فاطمه راکعي نيز که تجربه حضور در مجلس را دارد براي رقابت در شوراي شهر تهران نيز تصميم گرفت ثبت نام کند. وي افزود: اعتقاد دارم که انسان بايد براي کشور و آرمان‌هاي اسلامي اگر کاري از دستش برمي‌آيد، در هرشرايطي فعاليت داشته باشد. در اين راستا شوراي شهر هم نهادي‌ست که کمتر سياسي است و مي‌توان در آن خدماتي را انجام داد. وي بحث و بررسي در مورد مسائل مربوط به زنان، از کارافتادگان و کودکان را از جمله اولويت‌هاي خود در شوراي شهر دانست و گفت: همچنين تقويت حقوق شهروندي از جمله مباحثي است که در شوراي شهر دنبال مي‌کنم.

راکعي خاطر نشان کرد: شوراي شهر يک نهاد مردمي است و کسي که توانمندي‌هاي لازم را دارد، بايد براي آن ثبت‌نام کند بعد از تکميل ثبت‌نام و گذشت زمان تصميم مي‌گيريم که چه ليستي را ارائه دهيم.

پدرم تا 15 روز آينده تصميم‌گيري مي‌کند

محسن هاشمي به طور رسمي اعلام کرد به عنوان يک کار‌شناس حمل‌ونقل عمومي و متخصص در کنار ليست اصلاح‌طلبان کانديداي شوراي شهر مي‌شود.

وي درباره کانديداتوري آيت‌الهي هاشمي رفسنجاني در دور بعد شورا‌ها گفت: اجازه دهيد اين فضا را سياسي نکنيم آيت‌الله هاشمي از سوي گروه‌ها براي کانديداتوري در رياست جمهوري تحت فشار است و قرار است در 15 روز آينده نسبت به کانديداتوري‌اش به تصميم نهايي برسد.

وي با بيان اينکه اصل صدم قانون اساسي به شورا‌ها اختصاص يافته است به جايگاه والاي شوراي شهر در قانون اساسي و نظام جمهوري اسلامي با توجه به تاکيد امام راحل اشاره کرد و گفت: اگر تمامي اختيارات و وظايفي که به شوراي شهر بايد واگذار شود، واگذار شود مشکلات موجود در شهر قطعا کاهش مي‌يابد.

محسن هاشمي که سابقه 20 ساله‌ حضور در مديريت شهري در بخش توسعه مترو را در کارنامه خود دارد گفت: من با 6 شهردار در شهر تهران فعاليت کرده‌ام نگاه من به شورا سياسي نيست و معتقدم نبايد سياست در شورا دخالت داشته باشد چراکه خدمات رساني بايد با اخلاص باشد نه سياسي.

فرزند آيت‌الله هاشمي رفسنجاني که به سابقه فعاليتش در سال‌هاي گذشته از جمله حضور در دفتر رياست‌جمهوري، حضور در سازمان صنايع دفاعي و موشکي مي‌توان اشاره داشت، تاکيد کرد: عمده زندگي من صرف خدمت به مردم و اجتماع شده است و دقيقا با حوزه حمل و نقل عمومي به خصوص حمل و نقل ريلي آشنا هستم و مي‌دانم که شهر تهران به توسعه مترو نياز دارد تا بتواند در کنار اتوبوس و خطوط بي‌ار تي در حمل و نقل مردم کمک موثري داشته باشد در واقع بايد 15 ميليون نفر از جمعيت مسافران شهر تهران توسط مترو جابجا شود که مترو سهم 10 تا 12 ميليوني دارد من معتقدم بايد اولويت اصلي در دور بعد شورا‌ها را براي توسعه مترو و خطوط باقيمانده آن بگذاريم.

وي که روز گذشته استعفاي خود را از مشاور شهردار تهران و عضو هيات مديره شرکت بهره برداري تهران انجام داده است خطاب به خبرنگاران گفت: من خود را مسافرکش در شهر مي‌دانم و با توجه به هدفم يعني خدمت به مردم فارغ از مسائل سياسي به دنبال آن هستم تا مشکلات اصلي شهر تهران يعني ترافيک، آلودگي و جابجايي مسافران را حل کنم و وضعيت را بهبود بخشم قطعا با توجه به اينکه قانون گذار اين مسائل را تصويب کرده است اميدوارم دولت نيز با کمک به مديريت شهري در حل اين مشکلات گام اساسي بردارد.

هاشمي با اشاره به اينکه بايد تهران 256 ايستگاه مترو که به تصويب شورا و وزارت کشور رسيده است داشته باشد گفت: در واقع هر شهروندي بايد در مرکز شهر با طي مسافت 500 متر و در خارج از شهر حداکثر دو کيلومتر به مترو برسد من مي‌خواهم به کمک متخصصان حوزه حمل و نقل عمومي به اين هدف جامه عمل بپوشانم اما کافي است حمايت‌هاي قانوني صورت گيرد. وي با بيان اينکه شوراي شهر در دور چهارم 31 نفر عضو دارد تاکيد کرد: با همکاران و متخصصان حمل و نقل، کارگروه تخصصي حمل و نقل در شوراي شهر تهران خواهيم داشت من در کنار حضور در ليست متخصصان حمل و نقل عمومي قطعا در ساير ليست‌ها از جمله ليست اصلاح‌طلبان براي دور بعد شورا‌ها کانديدا مي‌شوم.

وي در پايان گفت: اگر از طريق گروه‌هاي مختلف حمايت شوم مثبت‌تر است نگاه من به انتخابات غير سياسي و کار‌شناسانه است و اميدوارم گروه‌ها با ديد تخصصي وارد رقابت انتخابات شوراي شهر شوند. بحث اساسي در رابطه با شوراهاي شهر و روستا اين است که حال که افرادي از سوي طيف‌هاي مختلف اصولگرايي و اصلاح‌طلبي ثبت‌نام کرده‌اند بايد ديد که آنها مي‌خواهند چه ليستي را ارايه دهند و با توجه به استقبال جامعه به حضور بازيگران و کشتي‌گيران و در کل افراد سرشناس بايد ديد که آنها چه ليستي را مي‌خواهند ارايه دهند. پس از پايان ثبت نام شوراها آن چيزي که بيشتر جلب نظر مي‌کند قرار گرفتن اسامي در ليستهاي ارايه شده و تشويق مردم به راي دادن به همين ليست‌ها است، به نظر مي‌رسد ليست‌هايي مورد اقبال عمومي قرار بگيرند که افراد سرشناس بيشتري در آنها حضور داشته باشند.


 رييس بانک مرکزي را خانم قرار مي‌دهم 

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: ساختمان اقتصادي ايران معيوب بنا شده است. محسن رضايي در جمع دانشجويان دانشگاه اروميه، افزود: اقتصاد دولتي و تک محصولي بودن آن، کشور را از لحاظ شرايط اقتصادي در وضعيت نامناسبي قرار داده است؛ اصلاح ساختارهاي اقتصادي، مديريت اقتصادي صحيح و بکارگيري سياست خارجي مناسب و کارشناسانه مي‌تواند راهگشاي مسائل اقتصادي شود. وي تصريح کرد: کشور از يک سوء مديريت اقتصادي رنج مي‌برد که بايد در مرحله اول مديريت مناسب اقتصادي را جايگزين سياست‌هاي اقتصادي و پس از آن برنامه‌هاي ديگر را به موازات آن اجرا کنيم. وي با بيان اين‌که، شاهد سياست زدگي فرهنگ، ورزش و اقتصاد کشور هستيم، گفت: همه اين موارد مقوله‌اي جداگانه دارند که بايد مرز مشخصي بين آنها حاکم باشد، ولي متاسفانه امروز تمامي‌بخش‌هاي کشور از سياست زدگي رنج مي‌برد که بايد اين فساد را از جامعه ريشه کن کرد. وي همچنين در پاسخ به سوالاتي در رابطه با هدفمندي يارانه‌ها، تصريح کرد: اصل هدفمندي يارانه‌ها بايد ادامه يابد، ولي متاسفانه اجراي اين قانون در کشور با مشکلاتي همراه است به طوريکه به جاي تاثير مستقيم در اقتصاد کشور، تاثير معکوس دارد البته ارائه يارانه کشاورزي و دانشجويي را نيز در دستور کار قرار داديم که به طور مفصل ابعاد مختلف آن بازگو خواهد شد. دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اين‌که، تيم کاري خود را اعلام خواهم کرد تا مردم با توجه به آن تصميم‌گيري داشته باشند، اظهار کرد: اگر رييس جمهور شوم رييس بانک مرکزي را خانم قرار خواهم داد. وي در پاسخ به سوال يکي از دانشجويان در رابطه با ائتلاف انتخاباتي، اظهار کرد: با ائتلاف قبل از انتخابات مخالفم، چرا که معتقديم تفرقه جديدي را به وجود مي‌آورد، براي همين ائتلاف پس از پيروزي در انتخابات را مطرح کرديم و در تشکيل دولت از ظرفيت تمامي نخبگان استفاده خواهيم کرد. وي گفت: اگر رييس جمهور شوم سربازي حرفه‌اي را جايگزين سربازي اجباري خواهم کرد.


 گشت ارشاد را ادامه مي‌دهم 

محمد حسن ابوترابي فرد نايب رئيس اول مجلس شوراي اسلامي و کانديداي احتمالي رياست جمهوري يازدهم در مورد دغدغه‌هاي اقتصادي گفت: به نظر من امروز مسئله اصلي کشور پيشرفت اقتصادي همراه با بسط عدالت و کاهش شکاف طبقاتي است به اين آرمان و ساير آرمان‌هاي نظام نمي‌توان دست يافت مگر با گفتمان مبتني بر علم و اخلاق. وي در گفت‌وگو با مهر افزود: بايد سطح علم و اخلاق را در بالاترين ظرفيت جامعه ارتقاء داد و تصميمات بايد مبتني بربالاترين پشتوانه علمي و کارشناسي باشد که اگر نباشد راهکارها موفق نخواهد بود و زمينه آسيب جدي در جامعه در حوزه‌هاي مختلف فراهم مي‌شود. در تجربه اي که بنده کسب کردم به اين نتيجه رسيدم که تصميم مبتني بر علم و دانايي در صورتي مي‌تواند به يک راهکار موفق براي رسيدن به هدف تبديل شود که مديران اجرايي کشور و دولتمردان اخلاق مبتني بر تقواي سياسي را به معناي واقعي کلمه در دستور کار خود قرار دهند پيوند دو مقوله علم و اخلاق نياز قطعي امروز و فرداي جامعه است و فکر مي‌کنم که مردم بر اين باورند که در هر دو حوزه دانايي محوري و گفتمان مبتني بر اخلاق فاصله معني داري وجود دارد. ابوترابي در مورد فعاليت گشت ارشاد همچنين اذعان داشت: براي ارتقاء سطح فرهنگ بايد از همه ابزارها استفاده کرد گفتمان مبتني بر اخلاق، صداقت و تلاش براي ارتقاء دينداري و دينمداري در بدنه دولت نقش مهمي در گسترش اخلاق در جامعه خواهد داشت و اميدوارم از همه ابزارهاي ممکن براي رشد اخلاق در جامعه استفاده کنم اعتقاد داريم مردم عزيز هم ارزش‌هاي ديني و فرهنگي را باور دارند و مي‌توانيم با تکيه بر اين ارزش‌ها برخي کاستي‌ها به عنوان مثال در پوشش هم برادران و هم خواهران را اصلاح کنيم. اين امور قابل انجام است. کار فرهنگي به تنهايي جواب نمي‌دهد در کنار آن بايد جلوي برخي جرائم که ويران کننده فرهنگ است را گرفت.


 عده‌اي به فسادها و تخلفات روي آورده‌اند 

رئيس سازمان بازرسي کل کشور گفت: وضعيت اقتصادي مردم ايران خوب نيست، ليکن ابزارها و ظرفيت‌هايي وجود داشته که مي‌توان مشکلات را برطرف کرد. به گزارش ايلنا، حجت‌الاسلام مصطفي پورمحمدي در نشست پرسش و پاسخ در دانشگاه آزاد اسلامي واحد مرکز خراسان شمالي در پاسخ به سوال يکي از دانشجويان درباره علت جدا شدن از دولت اظهار کرد: در آن مقطع دولت عذر ما را خواست و ما از دولت جدا شديم. وي با تاکيد بر اينکه کشور داراي مشکلات فراواني از هر جنس است، افزود: محور مشکلات کنوني اقتصادي بوده و اگر حماسه سياسي روي ندهد، مشکلات اقتصادي هم رفع نخواهد شد، از اين رو رفع مشکلات اقتصادي در گرو حماسه سياسي است. نامزد يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري اظهار کرد: امروز بيش از هرزمان ديگر نيازمند توجه به مباحث اقتصادي و توليد بوده تا تلاش دشمنان براي به زانو در آوردن نظام اسلامي بي اثر شود. پورمحمدي همچنين در پاسخ به سوالي درباره افزايش فساد در دولت نسبت به دولت‌هاي گذشته گفت: البته آمار دقيقي در اين زمينه نداريم ليکن بي مبالاتي در دولت زياد شده و عده‌اي به فسادها و تخلفات روي آورده‌اند. وي با بيان اينکه جمعيت نيز افزايش يافته است، افزود: همانطور که خدمت بيشتر شده در کنار آن نابساماني‌هايي نيز وجود دارد. رئيس سازمان بازرسي کل کشور با تاکيد بر اينکه يقين داشته که مشکلات اقتصادي با تدبير و برنامه‌ريزي قابل حل است، گفت: ما برنامه مي‌خواهيم و بايد در اين چارچوب حرکت کنيم. وي وجود پرت منابع در دولت را هم برشمرد و اظهار کرد: وضعيت اقتصادي ايران امروز خوب نيست، ليکن ابزارها و ظرفيت‌هايي وجود داشته که مي‌توان مشکلات را برطرف کرد. نامزد يازدهمين انتخابات رياست جمهوري همچنين درباره کانديداي اصولگرايان گفت: اکنون احزاب اصولگرا در حال بررسي اين موضوع بوده که اميدواريم با يک اجماع نظر به کانديداي اصولگرا براي انتخابات پيش روي رياست جمهوري رسيده و اين مساله سامان يابد.


 اصولگرايان و ماجراي سهم خواهي از رياست جمهوري 
نويسنده : محمد صادق جوادي حصار*

 تشتت آرا در ميان اصولگرايان و نرسيدن به اجماع بر سر يک کانديداي حداکثري در ميان اين طيف مي‌تواند چند دليل داشته باشد. يکي از اين دلايل اين است که وحدت نظر و انسجام ايدئولوژي ميان اين طيف سياسي از دست رفته است. گاهي تصور مي‌شد که هر فردي را که رهبران معنوي اين طيف انگشت تاييد بر روي آن بگذارند و آن را به ميدان بفرستند همه وي را قبول کرده و از او حمايت خواهند کرد و در نتيجه راي قاطع اين طيف را به دست مي‌آورد اما امروزه به اين نتيجه رسيده‌اند که کانون‌هاي معنوي اصولگرايان به شدت آلوده مسائل مادي شده و بنابراين روحانيت و معنويتي که لزوم تبعيت را براي مجموعه اصولگرايان داشت، اکنون ديگر وجود ندارد در حقيقت در شرايط فعلي منفعت و سهم خواهي در ميان گروهها و نيروهاي اصولگرا از گذشته پررنگتر شده و همين امر موجب شده تا آنها در اين مدت باقيمانده تا انتخابات نتوانند به کانديداي حداکثري خود برسند.

از سوي ديگر شاهد گروهها و تشکلهاي بسيار زيادي در ميان اصولگرايان در عرصه رياست جمهوري هستيم.

نکته ديگر آنکه در گذشته اصولگرايان مانند ساير گروه‌هاي ديگر از عرصه رياست جمهوري، انتظار بالادستي داشتند؛ به اين معني که افرادي مي‌توانستند در عرصه رياست جمهوري به رقابت بپردازند که تعبير قانون اساسي از رجال سياسي باشند؛ يعني در عرصه رياست جزو اشخاص شاخص و انگشت نماي سياست باشند اما پس از چند مورد و ورود افراد ميانه‌تر و در آخر ورود احمدي نژاد که نه تنها در کلاس عمومي رجال سياسي نمي‌گنجيد بلکه از لحاظ اجرايي نيز فردي متوسط به پايين بود و تنها کار بسيار مهمي که تا آن زمان انجام داده بود در شهرداري تهران بود، به عنوان رييس جمهور معرفي شد از آن زمان به بعد سطح توقع گروهها از عرصه رياست جمهوري کاهش پيدا کرد و بسياري از آن افراد گفتند حال که آقاي احمدي نژاد مي‌تواند رييس جمهور باشد پس چرا ما نتوانيم بنابراين، اين مسئله باعث شد تا ميزان رقابت در عرصه رياست جمهوري افزايش يابد.

دليل بعدي آنکه تا اکنون تصور اين بود که در جريان اصولگرا چهره تاثير گذار و راي آور تا کنون به ميدان نيامده است و از سوي ديگر آنها اينطور فکر مي‌کنند که آنها مي‌توانند از ميان همه اين کانديداهاي موجود يک نفر را با حداقل ميزان راي به دور دوم انتخابات بکشند و از ميان اين دو يک نفر رييس جمهور مي‌شود.

اما با توجه به اظهار نظر برخي از افراد اصولگرايي که در ائتلافهايي که اکنون به وجود آمده حضور دارند از ورود اصلاح‌طلبان به صحنه احساس نگراني مي‌کنند و مدام مي‌گويند که در صورت حضور آقاي خاتمي به عنوان يک چهره حداکثري در انتخابات ائتلاف ها شکل ديگري خواهند گرفت ضمن آنکه رقابت ميان تمامي طيف‌هاي اصولگرايي بسيار جدي است و هر يک از اين گروهها به دنبال سهم خواهي در انتخابات رياست جمهوري و مراحل بعد از آن بوده و به نظر نمي‌آيد که به همين سادگي در مقابل يکديگر کوتاه بيايند.

*روزنامه نگار


 سانسور هاشمي در صداوسيما تا کي؟ 
نويسنده : غلامعلي رجايي

مغرب يکي از دوستان سابق را ديدم فرزند دانشجويش که در دانشگاه علوم پزشکي تهران تحصيل مي‌کند با او بود وقتي ازجوان دانشجو پرسيدم: از دانشگاه تهران چه خبر؟ لبخند زنان گفت: امروزعصر دردانشکده حقوق دانشگاه تهران مناظره‌اي بين دکتر زيبا کلام وحجت الاسلام ذوالنوربرقرار بود.پرسيدم چه گذشت؟ ادامه داد: وقتي ذوالنورگفت: هاشمي حتي اگرهم درانتخابات شرکت کند، راي نمي‌آورد، تمام دانشجوبان حاضردرسالن يکپارچه او را هو کردند!.

اين را که گفت دلم به حال مرد بزرگي مثل آقاي هاشمي سوخت .

هموکه با پشتوانه‌اي که از دهه سي نزد امام داشت، به شهادت حتي منتقدينش در دوران امام وبا نظارت ايشان کشور را اداره مي‌کرد اما اکنون چنين کساني با چنان قدر و وزني! يکي پس از ديگري به مصاف او صف کشيده ومي‌کشند، بي آنکه وي با روشي که دارد آنان را به مصاف خويش فرا خوانده باشد. چه اساسا وي نه تنها اهل مصاف نيست بلکه دربرابر سيل تهمت‌ها وتخريب‌ها غالبا حاضربه دفاع ازخويش هم نيست.

سالها قبل يکي ازدوستان نزديک من که درانتخابات سال 84 درستاد آقاي هاشمي کار مي‌کرده است مي‌گفت: پس ازدستگيري بعضي افراد يکي از نهادهاي انقلابي که به توليد، تکثير وتوزيع ميليوني شبنامه‌هاي مختلف عليه هاشمي و خانواده‌اش درسطح کشوردستگير شده بودند که همگي هم به جرم خود اعتراف کردند واعترافشان ضبط تصويري شد وقتي ازآقاي هاشمي خواسته شد درآخرين نطق تلويزيوني خود با اشاره به اين شبنامه‌ها در مورد اين مساله رازگشايي کند و سپس بخشي از اعترافات افراد دستگيرشده درلابلاي صحبت ايشان پخش شود، راضي به اين افشاگري نشد وگفت: نه، اين درست نيست که من به خاطرخودم آبروي يک نهاد انقلابي را درسطح جامعه ببرم.

هاشمي از يکسو مورد آماج حملات مستمرچنين افرادي است واز سويي گاه و بيگاه رسانه‌هاي معاند نظام درخارج به نام او واز قول اوخبرهاي دروغين نظير خبر ديشب بي بي سي مبني برعدم اعتماد رهبري به ايشان! و.. مي‌سازند و پخش مي‌کنند تا ماهي مقصود خود را ازاين آب گل آلود صيد کنند.

امروز عصر که ازمازندران عده‌اي از نخبگان و کشاورزان و صنعتگران وفرهنگيان به ديدارهاشمي آمده بودند.

حرف همه آنها يکپارچه اين بود که فقط و فقط چشم‌ها به شما دوخته شده است.

دراين سه ماه که حجم ملاقاتهاي عمومي آقاي‌هاشمي نسبت به ماه‌هاي قبل چند برابرشده است از نزديک شاهد بوده‌ام غالب ديدارکنندگان اعم از روحانيون وفضلا، نمايندگان ادوارمختلف مجلس، استانداران سابق، هنرمندان، ايثارگران، فرماندهان بازنشسته جنگ، دست‌اندرکاران توليد، دانشگاهيان، زندانيان سياسي، نمايندگان سليقه‌هاي مختلف احزاب و تشکل‌هاي سياسي دانشجويان دانشگاه‌هاي مختلف کشور، فعالان سياسي و... در ديدار‌هايشان با آيت‌الله هاشمي همين حرف را زده‌اند وازايشان خواسته‌اند به صحنه بيايد و ايران را از بحران کنوني نجات بدهد اما او فقط گفته است فعلا ترجيح مي‌دهد ديگران بيايند واوبه آنها کمک ومشورت بدهد.

کاش وضع راديو وتلويزيون ما اينگونه نبود تا مردم سراسر کشور از اين شور عمومي براي حضور هاشمي در صحنه تصاويري را پخش مي‌کردند.

به گمان من آيت الله هاشمي بر سر يک دو راهي بزرگ قرار گرفته است: اگر به اين همه درخواست پاسخ مثبت ندهد تاريخ خواهد نوشت او مصلحت اسلام و کشور و انقلاب را درنظر نگرفت به فکر خويش بود و امنيت سلامت خود را براين همه تقاضا ارجح دانست. از سوي ديگر اگر به اين درخواست‌ها پاسخ مناسب دهد ممکن است بعضي در باره او بگويند وي تشنه قدرت است.

بخشي از روحانيت ما را چه شده است؟ حتي دردوران مشروطيت نيزاينگونه روحاني دربرابر روحاني آن هم کسي مثل هاشمي که ازمهمترين استوانه‌هاي نظام است اينگونه قد علم نکرده است. توقع مردم از روحانيت اين نبود که خود زني کند.مگرما چند نفر مثل هاشمي وخاتمي و....را در جهان اسلام داريم؟ مگراين سرمايه‌ها ارزان به دست آمده‌اند؟

وقتي آمار روزانه تخريب هاشمي وخاتمي و... را دربعضي رسانه‌هاي مثلا اصولگرا مي‌بينم با خود مي‌گويم نکند عقل دراين مملکت تعطيل شده است!


 خبر 

 به حماسه‌اي مانند دوم خرداد نياز داريم

محمدرضا عارف در مازندران با تاکيد بر اينکه حضور مردم در همه صحنه‌هاي مبارزه با استکبار پر رنگ است يادآور شد: بعد از پيروزي انقلاب هم محوريت مردم در همه امور خيلي روشن و واضح است. به طور مشخص اگر شما عملکرد کشور را در هشت سال دفاع مقدس بررسي کنيد، قطعا، نقش بي‌بديل و اصلي مردم را در اين امر مي‌بينيد.

عارف با تاکيد بر اينکه آن زمان تورم مشکلات خاص خود را داشت و وضعيت توليدات کشاورزي مطلوب نبود، گفت: اما دولت با تعهدي که نسبت به حماسه آفرينان دوم خرداد داشت تصميم منطقي بر اصلاح ساختار گرفت. پس ما هدف گذاري کرديم که نرخ بيکاري را تثبيت کنيم يعني با توليد شغل اجازه ندهيم که نرخ بيکاري بالا رود. خوشبختانه در پايان برنامه سوم نرخ بيکاري کاهش ملموسي پيدا کرد.

عارف با اشاره به دستاوردهاي عرصه فن آوري در دوران اصلاحات نيز اظهار داشت: دولت اصلاحات به طور جدي روي مساله فنآوري پيشرفته برنامه ريزي کرد که بخشي از آن مثل فن آوري هسته‌اي بيش از اندازه سياسي شد که اکنون هم ما را گرفتار کرده و هم فضاي حاکم بر روابط ما را بر کشور‌ها تحت تاثير قرار داده است به هر حال بايد دنبال راه حل سياسي براي اين موضوع بود.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي افزود: ما اکنون در شرايطي هستيم که در اغلب بخش‌ها نتيجه شاخص‌هاي معکوس گرفته‌ايم و اين بيشترش مربوط به کنارگذاشتن متخصصين و کار‌شناسان خبره و واگذاري به غير متخصص است. نمي‌خواهم بگويم دلسوز نيستم اما اگر فرد دلسوزي را در جاي خودش نگذاريد هم در حق خودش و هم در حق آن پست ظلم کرده‌ايد و اکنون اين اتفاق افتاده و کشور را گرفتار کرده است. نرخ بيکاري به وضعيت نگران کننده‌اي رسيده است. گراني براي آحاد مردم قابل لمس است و اين طور نيست که بگوييم 20 درصد مردم از گراني زجر مي‌کشند زماني مي‌گوييم گراني آثار اقتصادي دارد اما در کشور ما بخاطر مسائل حاشيه‌اي آثار ديگري هم داشت.

عارف با اشاره به مشکلات عرصه اجتماعي در شرايط فعلي کشور، گفت: اکنون چرا سن ازدواج که مورد تاکيد اسلام است بايد 5 سال بالا رود؟ يا چرا آمار طلاق تا اين حد افزايش پيدا کرده است؟ اين‌ها مسائلي است که با آن رو به رو هستيم اما ما با اميد به آينده نگاه مي‌کنيم و بايد از گذشته درس بگيريم.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي، خاطرنشان کرد: بايد فضاي عاطفي را به جامعه برگردانيم. چرا بايد دانشجوي متعهد ما به دليل يک موضع گيري و يا خطا، ستاره دار شود، منع کردن از حق طبيعي ادامه تحصيل درست نيست حتي اگر يک دانشجو ضرر کند، جامعه ضرر کرده است دانشجو ستاره دار ممکن است، کار آزاد کند يا به خارج برود که ادامه تحصيل دهد، پس دانشجو خيلي ضرر نمي‌کند اما کشور ضرر مي‌کند.

عارف ادامه داد: فکر مي‌کنيم که شرايط سياسي کشور به گونه‌اي است که بايد اصلاح طلبان با خودشان و اصولگرايان با خودشان اجماع کنند تا با تعداد محدود کانديدا بتوانيم مردم را کمک کنيم تا اصلح را انتخاب کنند. اکنون دهه چهارم انقلاب است و دهه آزمون و خطا نيست. ديگر نبايد روي فردي که تجربه‌اي ندارد سرمايه گذاري کنيم. بياييم بر اساس سوابق اجرايي و عملکرد‌ها تصميم‌گيري کنيم. افرادي که اکنون در مظان کانديداتوري هستند بايد عملشان نه حرفشان را ببينيم و اگر ما بتوانيم بر اساس عملکرد‌ها مردم را کمک کنيم که به تصميم برسند مي‌توانيم مسير منطقي را براي کشور پيش ببريم. عارف تاکيد کرد:در مقطع فعلي به حماسه اي به مانند حماسه دوم خرداد نياز داريم.

وي با تاکيد بر اجماع اصلاح طلبان متذکر شد: انشاء الله اجماع در هر دو جبهه انجام بگيرد و در جبهه اصلاحات هم با محوريت جناب آقاي خاتمي اين اجماع هر چه زود‌تر، صورت گيرد و در ‌‌نهايت به هر فردي که برسيم همه بايد حمايت کنيم و نفس اينکه ما ظرفيت سياسي خود را نشان دهيم ارزشمند‌تر از اين است که کانديدا کدام فرد باشد. البته زماني هم نداريم، خيلي فرصت از دست داديم و تعلل کرديم، البته متاسفانه رقباي ما هم در اين شرايط و حتي بد‌تر از ما هستند.

راه‌اندازي سايت‌هاي خبري گسترده

مشرق نوشت: بازار راه‌اندازي سايت و وبلاگ‌هاي انتخاباتي اين روزها داغ شده است بگونه اي که حاميان محمدرضا باهنر در روزهاي اخير 20 سايت خبري سراسري و استاني را براي وي راه اندازي کرده اند.

ديدار کميته اتحاد اصولگرايان با مهدوي‌کني، يزدي و عسگر‌اولادي

فارس نوشت:سيدرمضان شجاعي کياسري با اشاره به ديدارهاي کميته 16 نفره اتحاد اصولگرايان با علما و مراجع گفت: ديدار با علما و مراجع در دستور کار اين هفته کميته 16 نفره قرار دارد و در اين راستا با آيت‌الله مهدوي‌کني، آيت‌الله يزدي و عسگر‌اولادي ديدار دارند.

وي افزود: در اين ديدارها وحدت اصولگرايان و ساز‌و‌کار ايجاد اين اتحاد مورد بحث و بررسي قرار مي‌گيرد و نتيجه اين مباحث و مذاکرات به مجمع عمومي فراکسيون رهروان ولايت ارائه مي‌شود.

نماينده مردم‌ساري و ميانرودان در خانه ملت اظهار داشت: زمان دقيق اين نشستها تا کنون مشخص نشده و زمان آن پس از انجام هماهنگي‌ها اعلام مي‌شود.

ثبت نام معاون قاليباف براي انتخابات شوراي شهر تهران

معاون پيشين شهردار تهران با اشاره به احتمال کانديداتوري محمدباقر قاليباف در انتخابات رياست جمهوري گفت: کشور نياز به تغيير دارد و قاليباف نشان داده که مرد تغيير است. سيدمناف هاشمي براي ثبت‌نام در چهارمين دوره انتخابات شوراي شهر تهران به فرمانداري تهران مراجعه کرده بود، در جمع خبرنگاران با بيان اينکه «آمدنم به اينجا با هماهنگي آقاي قاليباف بوده است»، گفت: مديران شهري در عرصه شوراها بايد حضور جدي داشته باشند و اميدوارم بتوانم در راستاي خدمت به مردم تهران انجام وظيفه کنم. وي گفت: من در بحث مديريت شهري تجربه 20 ساله دارم و هفت سالي است که خدمت آقاي قاليباف هستم و براي شرکت در انتخابات شوراها استعفا دادم.


 مسعود پزشکيان:
 جامعه توسعه‌يافته به اقليت‌هايش احترام مي‌گذارد 
 با 750 ميليارد دلار کدام طرح زيربنايي به نتيجه رسيد؟

 مسعود پزشکيان گفت: ايران مال همه ملت است، ملت ايران يعني کرد و فارس و ترک و عرب و بلوچ و... فقط بايد يک ملاک داشته باشيم؛ شايسته‌سالاري ولاغير.

نماينده‌ مردم تبريز در مجلس در سخناني با اعتقاد به اينکه طرح برخي مسايل حاشيه‌اي، به دليل رعايت نشدن عدالت متناسب در همه مناطق است گفت: اگر عدالت رعايت شود اين مسايل پيش نمي‌آيد.

نماينده‌ تبريز در اين ديدار با بيان اينکه «هر کس وارد انتخابات مي‌شود بايد تيم کارشناسي در تمام بخش‌ها داشته باشد»، گفت: مشکل مملکت ما اين است که مثلا نماينده مجلس تصور مي‌کند بايد در مورد تمام امور نظر بدهد، در مورد رياست جمهوري هم اينطور است يعني نبايد تصور داشت کسي که بر سر کار آمد بايد خودش به همه چيز علم داشته باشد؛ اتفاقا کسي که چنين ادعايي دارد مردم را گول زده است و مردمي هم که چنين توقعي دارند، خودشان زمينه گول خوردن را فراهم مي‌کنند، ما بايد ياد بگيريم که هر مساله‌اي را به دست متخصصش بسپاريم و اگر علمي نداريم، در آن دخالت نکنيم.

وي در پاسخ به اين پرسش که «اگر جاي آقاي احمدي‌نژاد بوديد، چه مي‌کرديد؟»، پاسخ داد: من اگر جاي ايشان بودم به زيرساخت‌ها بيشتر توجه مي‌کردم و مثلا دو مشکل آب و راه را حل مي‌کردم، در زمينه آب واقعا کشور با مشکل مواجه است ولي راهکار دارد، همين‌طور وقتي راه و وسايط نقليه عمومي در سراسر کشور مشکلي نداشته باشد، دولت اگر بنزين را گران هم بکند مشکلي پيش نخواهد آمد، چون مردم مي‌دانند با چه وسيله‌اي و با بهره‌وري بيشتر به راحتي به مقصد مي‌رسند، بايد به نحوي مديريت صورت بگيرد که اگر از من ماليات اتوبان و راه بگيرند ناراضي نباشم و با کمال ميل بدهم، چون بدانم براي سهولت کار خودم است، حالا شما ببينيد با 750 ميليارد دلار پول نفت چه کردند؟ کدام طرح زيربنايي به سرانجام رسيد؟ وي همچنين درباره‌ اولويت جوانان نيز گفت: اگر من مسووليتي داشتم، بخشي از جوانان را به خارج کشور مي‌فرستادم که علم بياموزند؛ پول خرج آنها مي‌کردم که باسواد شوند و علم جديد ياد بگيرند، بالاخره حداقل 50 درصد اين جوانان به کشور باز خواهند گشت و مفيد خواهند بود، ببينيد چين هم همين کار را کرد که الان به اينجا رسيده است، ما براي پيشرفت نياز به علم داريم، کار غير‌علمي جواب نمي‌دهد.پزشکيان همچنين در پاسخ به پرسشي گفت: وجود اقوام مختلف ايراني در کشور ما يک واقعيت است، من در کردستان، بلوچستان و آذربايجان زندگي کرده‌ام، هر يک از اين‌ها در کنار اين که ايراني هستند، فرهنگ و زبان خاصي هم دارند، ايران را همه اقوام تشکيل داده‌اند ولي در بررسي صلاحيت انجام کارها و تصدي مسووليت‌ها، بايد حق با کسي باشد که داناتر است، اگر شايسته‌سالاري نباشد، اين کشور را به جان هم مي‌اندازند.

وي افزود: احترام به زبان و فرهنگ و شخصيت اقوام، عين توسعه‌يافتگي است، اگر ما بخواهيم توسعه پيدا کنيم بايد به اين‌ها اهميت دهيم، من زماني به تايلند رفته بودم، در بيمارستان‌هاي تايلند به هفت زبان زنده سرويس مي‌دادند، به قول خودشان مي‌گفتند؛ راحت باشيد، ما يک مترجم به زبان شما داريم که حرف‌هايتان را بزنيد، ما در کشور خودمان هم بايد با عدالت رفتار کنيم؛ حتي اعتقاد دارم اقوامي که در روستاهاي مناطق مختلف کشور زندگي مي‌کنند، بايد بتوانند وقتي به شهر مي آيند به زبان خود سرويس بگيرند.

پزشکيان افزود: جامعه توسعه‌يافته به اقليت‌هايش احترام مي‌گذارد، ايران مال همه ملت است، ملت ايران يعني کرد و فارس و ترک و عرب و بلوچ و غيره. قوم و قبيله، همه براي شناسايي خدا است و تنها ارزش، تقوا است. برتري قومي و زباني مطرح و ملاک نيست، تنها کساني ارزشمندترند که متقي‌تر هستند. فقط بايد يک ملاک داشته باشيم، شايسته‌سالاري ولاغير. طرح برخي مسايل حاشيه‌اي، به دليل رعايت نشدن عدالت متناسب در همه مناطق است. اگر عدالت رعايت شود اين مسايل پيش نمي‌آيد.

به گزارش ايسنا، مسعود پزشکيان همچنين با تاکيد بر ضرورت حضور گروه‌ها و سلايق مختلف سياسي در انتخابات رياست جمهوري، گفت: حماسه سياسي جز با حضور سلايق مختلف و خواسته‌هاي آن‌ها شکل نمي‌گيرد. نماينده مردم تبريز در مجلس، با تاکيد بر ضرورت حضور گروه‌ها و سلايق مختلف سياسي در انتخابات رياست جمهوري گفت: اگر جو مناسبي در کشور براي حماسه سياسي مد نظر مقام معظم رهبري آماده نشود، خواسته و نيتي که ايشان به دنبال آن هستند، به نتيجه نخواهد رسيد، بزرگ‌ترين، مهمترين و شاخص‌ترين نمود حماسه سياسي در اين سال، انتخابات رياست جمهوري است و خلق آن، جز با حضور سلايق مختلف نمي‌تواند شکل گيرد.

پزشکيان تاکيد کرد: بايد جوي در کشور درست شود تا همه مطمئن باشند سليقه، فکر و نظر آن‌ها مورد توجه قرار مي‌گيرد، در غير اين صورت حضور آن‌ها در اين حماسه ضعيف مي‌شود که قطعا اين مساله در جهت نامگذاري مقام معظم رهبري نخواهد بود.

وي اصحاب رسانه، مسوولان سياسي و امنيتي و بزرگان کشور را از عناصر موثر در فراهم‌سازي بستر خلق حماسه سياسي خواند و تصريح کرد: بايد بستري مهيا شود تا نظرات تمام کساني که به مملکت، انقلاب اسلامي و قانون اساسي معتقد هستند، لحاظ شود. پزشکيان درباره چگونگي حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات رياست جمهوري افزود: اگر شرايط براي حضور اصلاح‌طلبان فراهم شود، خاتمي مناسب‌ترين گزينه براي آنهاست و سخت است روي گزينه ديگري تفاهم کنند.

وزير بهداشت دولت اصلاحات با اشاره به ديدار نوروزي با ‌هاشمي‌رفسنجاني توضيح داد: آقاي رفسنجاني در ديدار نوروزي گفت بحث حماسه اقتصادي را مي‌توان با مشورت اقتصاددان‌ها به نتيجه رساند.


 تحليل شکوري‌راد از شرايط سياسي
 همه متوقفند ببينند کانديداي اصلاح‌طلبان چه کسي مي‌شود 
 گفت‌وگوي اصلاح‌طلبان و حاکميت محدود شده است

 علي شکوري‌راد از فعالان و چهره‌هاي سياسي اصلاح‌طلب، با تحليل شرايط پيش پاي اين جناح سياسي در آستانه انتخابات، سيدمحمد خاتمي را گزينه اصلي اصلاح‌طلبان براي انتخابات رياست جمهوري مي‌داند و معتقد است که هاشمي رفسنجاني نيز مي‌تواند گزينه‌اي با احتمال کمتر براي اين طيف سياسي باشد.

وي تاکيد کرد که نسبت به آينده و تفکر اصلاح‌طلبي هنوز اميدوار است و اصلاحات را تنها راه مي‌داند و مي‌شناسد هم با راديکاليسم و هم با سکوت و واگذاردن مخالف است و معتقد است جايگزيني براي اصلاحات نيست چون يا بايد آنها را مأيوس مي‌کرد يا به سمت راديکاليسم و انقلاب سوق مي‌داد که البته وي هيچکدام را مطلوب نمي‌داند. او گذرگاه اصلاحات را گفت‌وگو مي‌داند و همچنين مي‌پذيرد که خودش و هم‌حزبي‌هايش (که اکنون آن را با عنوان حزب منحله مشارکت مي‌خوانند) اشتباهاتي داشته‌اند اما تصريح مي‌کند که تنها اشتباه کرده‌ايم و جرم مرتکب نشده‌ايم.

اين فعال سياسي در گفت‌وگو با ايسنا، همچنين با دفاع از تفکر اصلاح‌طلبي تاکيد مي‌کند که «اصلاح‌طلبي براي ما تنها گزينه است، هرچند شرايط بسيار دشوار است و بسياري از نيروهاي اصلاح‌طلب به سمت نااميدي سوق يافته‌اند اما به عنوان کنشگران سياسي که عهده‌دار بخشي از کار هستيم، مي‌گوييم هنوز اميد هست و ما به دنبال کورسويي اميدبخش هستيم».

شکوري‌راد درباره شرايط کنوني جريان اصلاحات ابراز عقيده کرد: فشارهاي زيادي به اصلاح‌طلبان وارد شده است که يا بايد آنها را سرخورده و مأيوس مي‌کرد يا به سمت راديکاليسم و انقلاب سوق مي‌داد اما اتفاقا بزرگترين دستاورد ما اين است که گفتمان اصلاح‌طلبي را هنوز حفظ کرده‌ايم و نگذاشتيم چه به سود سرخوردگي و چه به نفع راديکاليسم از دست برود.

وي با بيان اينکه «جريان اصلاحات از دو سو تحت فشار قرار دارد»، افزود: اين فشار از طرف مجموعه‌هايي در حاکميت است که نمي‌خواهند اصلاحات را قبول کنند و فشارها و برخوردهاي سال‌هاي اخير از همين جهت است. فشار ديگر از سوي کساني است که مي‌گويند تلاش اصلاح‌طلبان نتيجه‌اي نخواهد داشت و به همين علت ما از دو طرف متهم مي‌شويم؛ يکي از طرف راديکالها و ديگري از طرف برخي طرفداران حاکميت. البته منظر اين دو با يکديگر متفاوت است.

اين فعال سياسي ادامه داد: امروز برخي از واژه «فتنه» عليه اصلاح‌طلبان استفاده مي‌کنند در حالي که «فتنه» تعريف حقوقي روشني ندارد و در قوانين جزايي ما چيزي درباره اين واژه نيست. چيزي را نسبت مي‌دهند که درباره آن تعريفي در قوانين وجود ندارد.

وي با طرح اين پرسش که «اصلاح‌طلبان چه کرده‌اند که اشتباه بوده است؟»، گفت: تنها خواسته‌هاي ما اجراي قانون، رعايت حقوق شهروندي، تنش‌زدايي در سطح بين‌الملل و پرهيز از تصميمات خلق‌الساعه است. ما خواسته‌هايي داريم که نمي‌توانيم از آنها تبري بجوييم چون خواسته‌هاي به‌حقي است اگر اصلاح‌طلبان جرمي مرتکب شده‌اند، بايد عنوان حقوقي آن را مطرح کنند حقوقي ندارند مطرح مي‌کنند و به همين علت ما هم اساسا نمي‌دانيم متهم به چه چيزي هستيم.

شکوري‌راد در پاسخ به اينکه «چرا اصلاح‌طلبان به خواسته‌هاي خود دست نيافته‌اند؟» اظهار کرد: مخاطب اصلاحات چه کسي است؟ منظور از اصلاحات اين است که روندهاي اعمال حاکميت اصلاح شود. وقتي دم از اصلاحات مي‌زنيم، اينطور نيست که يقه يک نفر را بگيريم و بگوييم چه کار کند و چه نکند بلکه منظور، اصلاح روندهاست و مهم‌ترين آن، اجراي قانون است. اگر به خواسته‌هايمان نرسيديم به خاطر اين است که برخي در حاکميت نمي‌خواهند به اصلاحات تن دهند و به همين دليل به برخورد با اصلاح‌طلبان روي مي‌آورند و اين برخورد موجب راديکاليزه شدن فضا مي‌شود.

وي با بيان اينکه «ما همچنان به اصلاحات اميدواريم، چراکه هيچ جايگزيني براي اصلاحات نداريم»، افزود: يا بايد سرخورده شويم و بگوييم کاري نمي‌شود کرد که اين با منطق مسلماني و تعهد به منافع ملي سازگاري ندارد يا اينکه به سمت براندازي و راديکاليسم برويم که اين به هيچ‌وجه گزينه ما نيست اصلاح‌طلبي براي ما تنها گزينه است، هرچند شرايط بسيار دشوار است و بسياري از نيروهاي اصلاح‌طلب به سمت نااميدي سوق يافته‌اند اما به عنوان کنشگران سياسي که عهده‌دار بخشي از کار هستيم، مي‌گوييم هنوز اميد هست اگرچه شرايط بسيار تاريک و مبهم باشد، اما ما به دنبال کورسويي اميدبخش هستيم.

اين فعال سياسي در برابر اين پرسش که «آيا شما معتقديد که اصلاح‌طلبان در مسير خود دچار اشتباه نشده‌اند؟»، پاسخ داد: هيچ فعاليت سياسي بدون اشتباه نيست جبهه مشارکت در طول 15 سال تاکنون قطعا اشتباهات سياسي داشته است ولي به عقيده ما اشتباهاتي نبوده که منجر به انحلال شود.

وي همچنين ابراز عقيده کرد: ممکن است بخش‌هايي از حاکميت احترامي بيش از آن چه ما نسبت به آنان داشته‌ايم انتظار داشته است، که خوب اين را شايد با سماحت بتوان پذيرفت، مثلا برخي مطالبات را به تعويق مي‌انداختيم و اصلاح‌طلبان را بهتر از آنچه کنترل کرديم، کنترل مي‌کرديم اين‌ها را مي‌شود پذيرفت و اشتباهات ما شايد درهمين زمينه‌ها بوده باشد ولي اشتباه به معناي اينکه ما خطايي مرتکب شده‌ايم که مستلزم چنين برخوردي باشد، به هيچ‌وجه چنين خطايي را مرتکب نشده‌ايم.

اين فعال سياسي با بيان اينکه «موضع من همواره اين بوده است که بايد با طرف مقابل تعامل و گفت‌وگو کنيم»، گفت: هرچند اين گفت‌وگو حتي در دوران اصلاحات و چه پس از آن خوب پيش نرفت، اما من به سهم خود بسيار تلاش کرده‌ام و با بخش‌هاي مختلف خيلي تعامل داشته‌ام اما متاسفانه بايد بگويم اگر از طرف ما کوتاهي و سردي وجود داشته، اين سردي و کوتاهي از طرف مقابل بيشتر بوده است. با همه اينها معتقدم راه اصلاحات از گفت‌وگو مي‌گذرد. اصلاحات پيش نمي‌رود بدون اينکه گفت‌وگويي با حاکميت و طرف مقابل انجام دهيم.

وي با تاکيد بر ضرورت برقراري گفت‌وگو در جامعه اظهار کرد: متاسفانه گفت‌وگوي اصلاح‌طلبان و حاکميت محدود شده است و معمولا هيچ گفت‌وگوي سيستماتيک و برنامه‌ريزي شده‌اي وجود ندارد مشکل اصلي ما فقدان گفت‌وگوست و همين موجب افزايش سوءتفاهم‌ها مي‌شود. شکوري‌راد در پاسخ به اين مطلب که سيدمحمد خاتمي شروطي براي شرکت در انتخابات مجلس نهم مطرح کرده بود اما امروز بدون اينکه اين شروط به‌زعم شما تحقق يافته باشد شما در انتخابات شرکت کنيد، گفت: آنچه آقاي خاتمي مطرح کرده بود، شرط نبود بلکه حداقل‌هاي يک انتخابات بود، اما به نظر ما تحقق پيدا نکرد خود آقاي خاتمي هم گفتند که اينها شرط نيست ولي قبول دارم که در جامعه به عنوان شرط مطرح شد.

وي تصريح کرد: آقاي خاتمي گفتند اگر اين حداقل‌ها تحقق پيدا کند، ما نيز در انتخابات شرکت مي‌کنيم اما نشد و ما هم شرکت نکرديم امروز ناگزيريم بگوييم که به صحنه مي‌آييم؛ آن هم براي تحقق اين مطالبات. اگر آن زمان بيان شد، به اين علت بود که فکر مي‌کرديم در تعامل با حاکميت بتوانيم به تفاهم برسيم و آنها پيش از انتخابات اين شرايط را فراهم کنند اما متوجه شديم آنها نمي‌خواهند اين شرايط را مهيا کنند؛ بنابراين امروز اينها تبديل به مطالبات ما شده است.

شکوري‌راد تصريح کرد: ما ظرفيت بالايي در خود مي‌بينيم که حس مي‌کنيم در اين شرايط هم شانس پيروزي داريم. حتي اگر از برخي ابزارها در حاکميت براي تاثيرگذاري بر رقابت استفاده شود، با وجود اين شرايط، باز با آمدن آقاي خاتمي مي‌توانيم برنده باشيم باور ما اين است که اگر خاتمي وارد عرصه شود، بر اساس برآوردهاي ميداني و نظرسنجي‌هاي کمي و کيفي و حتي نظرسنجي‌هاي نهادهاي حاکميتي با اختلاف زياد نسبت به بقيه در صدر است و به همين دليل مجاب شده‌ايم با وجود ناعادلانه بودن عرصه انتخابات وارد شويم. البته آقاي خاتمي هنوز چيزي نگفته‌اند ولي اميدوار هستيم و در روزهاي اخير نسبت به روزهاي گذشته به آمدن ايشان اميدوارتر شده‌ايم.

شکوري‌راد ادامه داد: اگر به هر دليلي آقاي خاتمي نيايد، نمي‌توانيم سراغ کانديداهايي برويم که براي معرفي آنها از نظر زماني و مادي به امکانات بسياري نياز است در حالي که حتي اجازه برگزاري کنگره هم به ما داده نمي‌شود خاتمي نياز به معرفي ندارد و اگر اعلام حضور کند، ظرف سه روز ستادهاي خودجوش در سراسر کشور فعال مي‌شود و نياز به منابع مالي هم ندارد و بنابراين از آقاي خاتمي چيزي جز اعلام حضور نمي‌خواهيم به همين دليل مي‌گوييم ما با خاتمي مي‌آييم چون مي‌تواند از موانع و ديوارهايي که مقابل ما هست عبور کند. اين فعال سياسي با بيان اينکه «افراد بسياري در حد رياست جمهوري داريم ولي فرصت معرفي آنها را نداريم»، خاطرنشان کرد: اگر شرايط متفاوت بود، اصراري به نامزدي آقاي خاتمي نداشتيم، اما شرايط نرمال نيست و آقاي خاتمي مي‌تواند فقدان امکانات مادي و اجرايي ما را پوشش دهد.

وي تصريح کرد: عدم حضور خاتمي براي ما گزينه عدم شرکت در انتخابات را پيش رو مي‌گذارد و تنها يک استثنا وجود دارد و آن آقاي هاشمي است. هرچند احتمال حضور ايشان بسيار کم است ولي اگر آقاي هاشمي بيايد، با وجود اينکه به اندازه آقاي خاتمي راي ندارد اما چون فرد شناخته شده‌اي است و نياز به معرفي به مردم ندارد و پايه راي ده ميليوني در سال 84 دارد، فکر مي‌کنيم با چهره‌اي که در چند سال اخير از خود نشان داده، آراي منفي را کم کرده است و همين براي آقاي هاشمي يک فرصت رقابت ايجاد مي‌کند اگر آقاي هاشمي هم نشود ما هيچ گزينه ديگري نداريم.

وي در ادامه درباره بدنه اجتماعي جريان اصلاحات گفت: ما قدرت حاکميتي نداريم ولي قدرت اجتماعي‌مان به هيچ وجه کمتر از گذشته نيست و فکر مي‌کنم امروز اصلاح‌طلبان قويترين بخش از جامعه‌اند در انتخابات مجلس نهم انسجام خوبي داشتيم و اگر اين انسجام واجماع را حفظ کنيم سرمايه خوبي است. لزومي ندارد که حتما در حاکميت باشيم که داراي قدرت شويم. ما داراي قدرت اجتماعي هستيم و کسي نمي‌تواند ما را ناديده بگيرد؛ کما اينکه همين الان هم همه‌چيز متوقف به تصميم اصلاح‌طلبان است.

اين فعال اصلاح‌طلب با اشاره به مشخص نشدن کانديداي قطعي جريانات سياسي براي انتخابات رياست جمهوري افزود: کمتر از 60 روز تا انتخابات مانده و کانديداي اصولگرايان و جناح دولت هنوز مشخص نشده است، يعني همه منتظر اعلام نظر آقاي خاتمي هستند همه متوقفند تا ببينند کانديداي اصلاح‌طلبان چه کسي مي‌شود و آنگاه تصميم بگيرند.

وي در ادامه ابراز عقيده کرد: تلاش شد اصلا‌ح‌طلبان فراموش شوند اما نه تنها فراموش نشدند بلکه مطرح‌ترين نيروهاي سياسي در جامعه‌اند. متاسفانه برخي اصولگرايان سنتي هم به محاق رفته‌اند و عده ديگري جايگزين شده‌اند آنطور که از سخنان آقاي مصباح برمي‌آيد، آنها به تصميم اصلاح‌طلبان متوقف شده‌اند که در اين صورت ناگزير خواهند بود با بقيه اصولگرايان ائتلاف کنند و اگر اصلاح‌طلبان با کانديداي اصلي نيايند، آنها کانديداي خود را مطرح مي‌کنند و اين نشان مي‌دهد يک پاي انتخابات، اصلاح‌طلبان هستند.

وي برابر اين پرسش که «در گذشته برخي اصلاح‌طلبان هجمه‌هاي تندي عليه هاشمي رفسنجاني انجام دادند؛ چرا امروز از او حمايت مي‌کنيد؟ آيا هاشمي تغيير کرده است يا اين دسته از اصلاح‌طلبان؟» گفت: هجمه نبوده، انتقاد بوده است. هر دو تغيير کرده‌اند. اگر اينطور فکر کنيم که بين آقاي هاشمي و مشارکتي‌ها در گذشته فاصله بوده است، اين فاصله از طرف هر دو کاهش پيدا کرده است. ما به سختي موانع که برخورد کرديم احساس کرديم هاشمي مي‌تواند مددکار ما باشد و آقاي هاشمي هم وقتي با موانعي در درون حاکميت مواجه شد، متوجه شد که مشارکت مي‌تواند براي او يک متحد باشد ما برابر سختي طرف مقابل، به همديگر رسيديم و در عين حال تغييرات نرم‌افزاري هم صورت گرفته است.

شکوري راد با بيان اينکه «دولت يک موقعيت دوگانه دارد»، ابراز عقيده کرد: نگاه دولت به اصلاح‌طلبان اين است که اگر آقاي خاتمي و اصلاح‌طلبان به صحنه بيايند شانس تاييد صلاحيت کانديداي آنها افزايش پيدا مي کند چون اصولگرايان سنتي توان رقابت با اصلاح‌طلبان را ندارند و ناگزير خواهند شد به سمت وحدت بروند و در اين صورت دولت تقريبا دست بالا را دارد اگر اصولگرايان با کانديداي واحد بخواهند بيايند کانديداي آنها کسي نزديک به دولت خواهد بود اما گزينه ما چون آقاي خاتمي است دغدغه‌اي از اينکه چه کسي مقابلش قرار مي‌گيرد نداريم.

وي با بيان اينکه «خاتمي دلش مي‌خواهد کشور را از اين وضعيت نجات دهد و من هم فکر مي‌کنم کسي که مي‌تواند اين کار را انجام دهد، اوست»، اظهار کرد: برداشت من اين است که آقاي خاتمي تمايل دارد کانديدا شود اما اينکه ترديد دارند، به اين خاطر است که ايشان علاوه بر اين که قانونمدار هستند نجابت خاصي هم دارند که در دوران رياست جمهوريشان به نمايش گذاشتند. آقاي خاتمي بيش‌از حد قانون ملتزم به نظرات رهبري بود و هميشه احترام ايشان را نگاه مي داشت ايشان هرگز به سمت چالش با رهبري پيش نرفت و نمي‌خواهد در چنين موقعيتي قرار بگيرد بديهي است با اختياراتي که رهبري در ساختار حکومت دارند اصلاحات اساسي بدون همراهي ايشان به سرانجام نمي‌رسد.

وي درباره اينکه آيا تاکنون خاتمي ديداري با مقام معظم رهبري داشته است يا خير، گفت: نه؛ هنوز اين کار صورت نگرفته است. شايد مقدمه اين کار همان باشد که گفتم.

شکوري‌راد در پايان اظهار کرد: من در روزهاي اخير اميدوارتر شده‌ام و احتمال آمدن آقاي خاتمي افزايش پيدا کرده است و فکر مي‌کنيم با آمدن ايشان تغييرها آغاز خواهد شد اميد ما به آينده زياد است.


 حمله سايت نزديک به ولايتي به ائتلاف پايداري 

 جبهه پايداري نيز پس از آنکه نتوانست نظر طيف‌هاي قم و تهران خود را به هم نزديک کند با معرفي فتاح به عنوان مديري اقتصادي و اجرايي به جاي قاليباف، جليلي به عنوان چهره‌اي با سابقه فعاليت در سياست خارجي و نهادهاي حکومتي به جاي ولايتي و لنکراني به عنوان يک پروفسور داراي رتبه دانشگاهي و علمي به جاي حداد عادل سعي دارد ترکيبي مشابه ائتلاف پيشرفت معرفي کند.

به گزارش اعتدال، يک سايت نزديک به علي‌اکبر ولايتي در مقايسه‌اي جبهه پايداري و ائتلاف آنها را بدلي خوانده و نوشت: کامران باقري لنکراني وزير بهداشت دولت احمدي‌نژاد و کانديداي احتمالي پايداري اظهار داشت: بنده و آقاي جليلي و آقاي فتاح هيچ گاه احساس رقابت نمي‌کنيم و از اين رو طبق مذاکرات، قرار شده در صورت موفقيت هر يک از برادران، به وي در امر اداره کشور کمک شود.

سايت مليت در ادامه مي‌افزايد: در حالي که چندين ماه از ابتکار اعضاي ائتلاف سه‌گانه اصولگرايان مبني بر عدم رقابت کانديداهاي مطرح و با سابقه با يکديگر و تشکيل گروهي متشکل از تخصص‌ها و تجارب مورد نياز براي اداره کشور که تحت عنوان ائتلافي براي پيشرفت قدم به عرصه رقابتهاي انتخابات رياست جمهوري گذاشته است، مي‌گذرد، مديران و وزراي برکنار شده و طرفداران سه آتشه سابق دولت محمود احمدي‌نژاد پس از آنکه نتوانستند نظر طيف‌هاي قم و تهران خود را به هم نزديک کرده و همچنين براي کانديداي مورد نظر خود مصوبه‌اي از شوراي فقاهتي اين جبهه اخذ کنند راه ديگري در پيش گرفته‌اند.

به نظر مي‌رسد اين ترکيب جديد جبهه پايداري براي انتخابات يعني فتاح، جليلي و لنکراني که دائم از سوي افراد مختلف تکرار مي‌شود، شکلي تقليدي و بدلي از اعضاي ائتلاف پيشرفت باشد به گونه‌اي که در ائتلاف پيشرفت، قاليباف به عنوان چهره اي کارآمد در مديريت اجرايي، امور اقتصادي و زيربنايي، ولايتي به عنوان چهره‌اي مطرح در ديپلماسي و مسلط به امور سياسي و حکومتي و نيز حداد عادل به عنوان چهره‌اي فرهنگي و داراي سوابق علمي و دانشگاهي حضور دارند.

لذا جبهه پايداري نيز با معرفي فتاح به عنوان مديري اقتصادي و اجرايي به جاي قاليباف، جليلي به عنوان چهره‌اي با سابقه فعاليت در سياست خارجي و نهادهاي حکومتي به جاي ولايتي و لنکراني به عنوان يک پروفسور داراي رتبه دانشگاهي و علمي به جاي حداد عادل سعي دارد ترکيبي مشابه ائتلاف پيشرفت معرفي کند.

به نظر مي‌رسد اعلام نتايج اکثر نظرسنجي‌ها که در آن اعضاي ائتلاف پيشرفت در صدر قرار دارند در اتخاذ چنين تصميمي از سوي پايداري‌ها موثر بوده و آنها را مجبور کرده است علي رغم شروط قبلي خود مبني بر عدم تمايل به قدرت اين راه را در پيش بگيرند، ولي بايد گفت با حفظ احترام به همه کانديداهاي اين جبهه به ويژه دکتر جليلي و مهندس فتاح اين مسئله از سوي تئوريسين‌هاي پايداري مورد غفلت واقع شده است که سوابق و رده هيچکدام از اعضاي ائتلاف پايداري با کارنامه و جايگاه اعضاي ائتلاف پيشرفت قابل مقايسه نيست و دوستان سابق احمدي‌نژاد و منتقدان وضعيت فعلي دولت وي فقط کافي است به عنوان نمونه به اين چند سوال پاسخ دهند:

ولايتي در عرصه‌هاي بين‌المللي، ديپلماسي و سياست خارجي تجربه، تبحر و تخصص بيشتري دارد يا جليلي؟

آيا فتاح در دوران مديريت اجرايي خود يک صدم قاليباف کارآمدي، موفقيت و نتيجه مثبت داشته است؟

حداد عادل در حوزه علمي، دانشگاهي و فرهنگي با سابقه تر و شناخته شده‌تر است يا لنکراني؟

در شرايط ويژه امروز و با سوء‌مديريت‌هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي چند سال گذشته آيا باز فرصت آزمون و خطا وجود داشته و مي‌توان سرنوشت کشور و مردم را بدون کارنامه و برنامه مشخص و قابل اعتماد به هر کسي سپرد؟


 بازخواني تاريخي 1 ارديبهشت 

 1384: نظر لاريجاني درباره اعضاي کابينه‌هاي خاتمي، هاشمي و موسوي

علي لاريجاني در سفر به استان هرمزگان در اول ارديبهشت 84 در پاسخ به سوالي درباره تعدد كانديداهاي اصولگرا و تاثير حضور هاشمي رفسنجاني در انتخابات گفت: من هم موافقم اصولگرايان به كانديداي واحد برسند و اميدوارم اين اتفاق بيفتد. ضمن احترام به آقاي هاشمي رفسنجاني كه از سرمايه‌هاي عظيم كشورند بايد عرض كنم نگاه من به اداره امور كشور متفاوت با ايشان است و از طرفي آقاي هاشمي گفته‌اند: «اگر نيروهاي اصولگرا وحدت پيدا كنند من نمي‌آيم، مگر شرايط استثنايي باشد.» لاريجاني در پاسخ به سوال ديگري درباره تركيب كابينه خود گفت: افراد متخصص با تجربه، شجاع و پاكدامني را در كابينه آقايان خاتمي، هاشمي و موسوي سراغ دارم و براي من خدمت به مردم بدون جنجال و هياهو مهم است نه گرايش سياسي و البته نسل جوان را نيز در مديريت سياسي كشور به كار خواهم گرفت.

وي در پاسخ به سوال ديگري درباره هزينه تبليغاتي خود گفت: من يك معلم دانشگاه هستم هيچ هزينه‌اي را براي تبليغات ندارم اگر كانديداي شوراي هماهنگي شوم شوراي هماهنگي بايد هزينه تبليغات را بپردازد.

1387: اختلاف در کابينه علني‌تر شد

از آغاز دولت احمدي‌نژاد تا اول ارديبهشت 87 ، سياست‌هاي اقتصادي دولت نهم در طول دو سال و نيمه اين دولت چنان تغيير و تطوري داشته که در آن زمان کسي نمي‌توانست بگويد اين دولت چه رويکرد، برنامه و سياستگذاري خاصي در حوزه اقتصاد دارد. تغيير مردان اقتصادي همراه احمدي‌نژاد هم، نه علت که معلول همين آشفتگي است. محمد خوش چهره، نماينده مجلس و استاد اقتصاد دانشگاه تهران که در ايام انتخابات به عنوان نماينده احمدي‌نژاد در برنامه‌هاي تبليغاتي سيما حضور مي‌يافت، اولين کسي بود که اين امر را دريافت و چند ماه پس از برپايي دولت نهم، به صراحت گفت که از احمدي‌نژاد خواسته از او به عنوان مشاور اقتصادي خود ياد نکند و چند بار دولتمردان رابه مناظره دعوت کرد (که البته پاسخي نشنيد). برکناري فرهاد رهبر و استعفاي معاونانش و در ادامه تغيير و حذف سازمان مديريت و برنامه‌ريزي، برکناري ابراهيم شيباني رئيس کل بانک مرکزي و داود دانش جعفري وزير اقتصاد و همچنين تغييراتي در سطح مديران کل بانک‌ها و بيمه‌ها - که در بعضي موارد همراه با حاشيه‌هايي هم بود - معلول تصميمات کلان اقتصادي و پيامدهايش بود که به نظر مي‌رسد تصميم گيرنده و سياستگذارش شخص محمود احمدي‌نژاد است.

سال 87 در حالي آغاز شد که تورم نزديک به 20 درصد (بنا به اعلام بانک مرکزي) (علي‌‌رغم وعده‌هاي قبلي دولت مبني بر تک رقمي‌کردن نرخ تورم) مردم را از لحاظ اقتصادي به شدت در تنگنا قرار داده بود. با اين حال احمدي‌نژاد در پيام نوروزي خود به تلاش‌ها و دستاوردهاي دولت نهم اشاره کرد و از خبر آماده‌سازي طرح بزرگ تحول اقتصادي براي ريشه کن کردن نابساماني‌هاي موجود در عرصه اقتصاد سخن گفت. اگرچه در اين مدت، گمانه‌زني‌هايي درباره اينکه طرح مزبور چيست شده اما توجه به وعده‌هاي پيشين دولت و ناتواني و بي‌برنامگي اقتصادي در اجراي شعارها و همچنين گراني بي‌سابقه، باعث شد که وعده تازه چندان مدنظر قرار نگيرد. اولين اقدام پس از اين وعده از طرف دولت، تغيير وزير اقتصاد بود که نشانه امر مهمي نيست و در دولت نهم چنين تغييرات کاملا عادي است و دومين آن هم اعلام بسته جديد سياسي - نظارتي شبکه بانکي کشور است.

اول ارديبهشت 87، اما محمد جهرمي وزير کار و امور اجتماعي در نامه اي به احمدي‌نژاد ديدگاه‌هاي خود را در زمينه آثار اجرايي اين بسته منتشر کرد و با عنوان اينکه بانک مرکزي اختيار تصميم‌گيري و ابلاغ اين نوع سياست‌ها را بدون تصويب شوراي پول و اعتبار ندارد، اعلام کرد که چنين سياستي عواقب تورمي و مضر اقتصادي خواهد داشت که البته بانک مرکزي هم در ادامه به تشريح سياست جديد خود پرداخت. انتشار چنين نامه‌هايي نشانگر اختلاف نظر و دغدغه‌هايي است که در آن زمان کابينه را فرا گرفته بود، کابينه‌اي که به مرور افراد اوليه خود را از دست داد. ماحصل نامه جهرمي هم اينکه احمدي‌نژاد دستور داد بسته سياستي نظارتي بانک مرکزي براي بررسي‌هاي بيشتر، بهره‌گيري از نظر کارشناسان و انجام اصلاحات مقتضي به کميسيون اقتصادي دولت ارجاع شود درحالي که بانک مرکزي در همان هفته بسته سياستي نظارتي خود را به بانک‌هاي دولتي، خصوصي و موسسات اعتباري ابلاغ کرده بود.

محمد جهرمي چند سال بعد، از افرادي شد که کاملا روياروي دولت و احمدي نژاد قرار گرفت!

1391: تقدير احمدي‌نژاد از مشايي و بقايي

صبح اول ارديبهشت 91 مراسمي براي تجليل از خادمان ستاد تسهيلات سفرهاي نوروزي برگزار شد که محمود احمدي‌نژاد هم در آن شرکت کرد. محمود احمدي‌نژاد در اين مراسم گفت: «در همين گذشته نزديک يعني 40 تا 50 سال پيش که سفرها بسيار محدود بود، بسياري از مردم کشور با يکديگر آشنايي نداشتند و حتي با هم دشمن بودند. سفر تمام ظرفيت‌هاي کشور را فعال مي‌کند به طوري که در چند سال اخير، در جاهايي که مهاجرفرست بودند، با تلاش و پيگيري آقاي مشايي عزيز و همچنين بقايي و ساير مسوولان، سفر سبب تغييراتي در زندگي مردم شد.» وي خطاب به حاضران گفت: کاري که شما در نوروز مي‌کنيد، الهي است و نمي‌توان ارزش آن را بيان کرد. زيباترين نوروز را شما چشيده‌ايد. قدر توفيق الهي را بدانيد، اما بعضي‌ها با اين حرف‌ها مخالفند و مي‌گويند بنزين مصرف مي‌شود، ادارات تعطيل مي‌شود و... در حالي که اين‌ها پس‌مانده انديشه سرمايه‌داري را براي ما بلغور مي‌کنند و در اين انديشه، همه کارگران براي عده‌اي سرمايه‌دار بي‌فرهنگ کار مي‌کنند. در حالي که توليد براي خدمت به انسان و انسانيت است. آن‌ها متوجه نيستند، خيال مي‌کنند مسافرت جزو کار نيست در حالي که يکي از زيباترين کارهاي فرهنگي در ايران عزيز، مسافرت است.

فارس در آن ز مان گزارش داد که در شروع اين مراسم گروه هم خواني زنان پيش چشم احمدي نژاد برنامه اجرا کردند.