نسخه شماره 3173 - 1392/02/01 -

هنرمندان از سعدي افشار گفتند:
ديگر نمايش سنتي نخواهيم داشت


کيميايي: پروانه ساخت دارم اما امکان ساخت نيست


زندگينامه «گابريل گارسيا مارکز» منتشر شد

مجيد سرسنگي مدير عامل تماشاخانه ايرانشهرگفت:
تعدد مراکز فرهنگي سياست‌گذار ازمعايب قانوني است


دريچه خبر


اخبار


 هنرمندان از سعدي افشار گفتند:
 ديگر نمايش سنتي نخواهيم داشت 

 سعدي افشار‌؛ تنها بازمانده نسل سيازه‌بازي نمايش ايران که مدت‌ها از بيماري پوکي استخوان و همچنين عفونت ريه رنج مي‌برد و بارها به اين دليل در بيمارستان بستري شده و شرايط سختي را سپري مي‌کرد؛ روز جمعه 30 فروردين حوالي ساعت 12 ظهر در منزل شخصي‌اش درگذشت. نظرات هنرمندان تئاتر و سينما را درباره او با هم مي‌خوانيم :

رضا رضامندي از هنرمندان نمايش‌هاي ايراني و از دوستان نزديک زنده‌ياد سعدي افشار که در لحظه درگذشت وي کنارش بود با اشاره به اينکه در روزهاي اخير بيماري افشار شديدتر شده بود يادآور شد: سعدي افشار مي‌گفت دوست دارم در خانه خودم بميرم.

رضامندي که در سال‌هاي اخير و در مواقع بيماري و بستري شدن سعدي افشار همواره در کنارش بود درباره ساعات پاياني زندگي وي گفت: در چند روز اخير سعدي افشار مدام از من مي‌پرسيد که روز جمعه کي از راه مي‌رسد. روز دوشنبه از بيمارستان مرخص شد و به خانه آمديم ولي روز سه‌شنبه دوباره حالش بد شد. مي‌خواستيم مجددا به بيمارستان منتقل‌اش کنيم که گفت از بيمارستان خوشش نمي‌آيد و دوست دارد در خانه خود باشد.

وي يادآور شد: سعدي افشار در روزهاي اخير به من مي‌گفت دوست دارم در خانه خودم بميرم. يک شب قبل در خواب مدام مي‌گفت «بابا دست من رو بگير و ببر». صبح وقتي از خواب بيدار شد از او پرسيدم با چه کسي در خواب صحبت مي‌کردي و او با شوخ طبعي پاسخ داد از عزراييل مي‌خواستم من را با خود ببرد.

اين هنرمند نمايش‌هاي ايراني که در شرايط روحي مناسبي نبود ادامه داد: شب گذشته حالش مدام بدتر مي‌شد و نمي‌خواست که به اورژانس زنگ بزنيم. مدام مي‌گفت مي‌خواهم زير سقف خانه خودم باشم نه در بيمارستان. با نزديک شدن به اذان ظهر مدام حالش بدتر مي‌شد تا در نهايت و در حالي که او را در آغوش گرفته بودم چشم از جهان فروبست.

پرويز پرستويي

پرويز پرستويي با ابراز تاسف از درگذشت سعدي‌ افشار ازاو به عنوان تنها بازمانده نمايش سنتي در ايران و سياه‌بازي نام برد و اظهار کرد: او يادگار آئين‌هايي بود که امروز فراموش شده است. رفتن سعدي افشار داغي است که بايد امروز نگران شد که ديگر نمايش سنتي نخواهيم داشت.

علي نصيريان

علي نصيريان با اظهار تاسف فراوان از درگذشت سعدي افشار گفت: ايشان آخرين بازمانده از نسل بازيگران سياه‌بازي بود که به طور خودجوش فعاليت مي‌کرد و با رفتن او، نسل اين بازيگران به پايان رسيد.اين هنرمند باسابقه تئاتر‌، سينما و تلويزيون ادامه داد: سعدي‌افشار فردي خودجوش بود که با استعدادي فوق‌العاده بازي مي‌کرد.وي جوهر و استعداد بسيار بالايي داشت از نظر بديهه‌سرايي حرکات بسيار شيرين صورت‌، حرکت بسيار قشنگ بدن‌ و ... به حدکامل و استادي بود. اين هنرمند باسابقه تئاتر در عين حال خاطرنشان کرد: اين استعدادهاي بعدي را انکار نمي‌کنم اما معتقدم با رفتن سعدي‌افشار ديگر نظير او را از نسل هنرمندان خودجوش مستعد و فوق‌العاده شيرين نداريم.

صادقي

قطب‌الدين صادقي چهره شناخته شده تئاتر با اشاره به اينکه سعدي افشار به مدت 5 دهه بهترين چهره سياه‌بازي ايران بود او را مرجع همه کساني دانست که وارد اين عرصه مي‌شدند.صادقي درباره تأثيرگذاري زنده‌ياد سعدي افشار در زمينه سياه‌بازي و نمايش‌هاي ايراني گفت: سعدي افشار به مدت پنج دهه بهترين چهره سياه‌بازي ايران بود و حتي تبديل به نماد نمايش روحوضي شد.صادقي در پايان يادآور شد: سعدي افشار بيشتر از آنچه از هنرمندان پيش از خود درباره سياه‌بازي آموخته بود، به اين هنر افزود.

داود فتحعلي‌بيگي

داود فتحعلي‌بيگي هنرمند پيشکسوت تئاتر آئيني و سنتي نيز در اين باره گفت: يکي از بزرگترين خطراتي که تئاتر آئيني سنتي را تهديد مي‌کند اين است که نيرو تربيت نمي‌شود و استعدادهاي زيادي وجود دارند که مورد بي‌توجهي قرار مي‌گيرد. اگر سعدي افشار هنر تخت‌حوضي و سياه‌بازي را رها کرده بود، معلوم نبود که ما الان چگونه از آن اطلاعاتي داشتيم.

وي تصريح کرد: اگر استعدادها مورد توجه قرار مي‌گرفتند رفته رفته مي‌توانستند جايگزين بزرگان شوند؛ هر چند به اين راحتي نيست، زيرا سعدي افشار جزو استثناهاي نمايش‌ آئيني سنتي بود. او يکي از نوادر بود و اکنون نقصان او يکي از دردهاي تئاتر ايران را به وجود مي‌آورد.

بنا بر اين گزارش مراسم تشييع پيکر مرحوم «سعدي افشار» تنها بازمانده نسل سياه‌باز نمايش کشورمان امروز يکشنبه اول ارديبهشت از مقابل تالار وحدت برگزار مي‌شود. همچنين مراسم سوم سلطان سياه نيز سه‌شنبه سوم ارديبهشت از ساعت 14:30 تا 17 در تالار وحدت برگزار مي‌شود.


 کيميايي: پروانه ساخت دارم اما امکان ساخت نيست 

 مسعود کيميايي معتقد است که وقتي با کسي زندگي کني خاطره‌ها تصويرت مي‌شوند، البته گاهي خاطره‌ها کوچک‌تر از آدم‌ها مي‌شوند ولي در يادداشت‌ها خاطره‌ها هميشه بزرگ هستند.

اين کارگردان سينما پس از حضور در نمايشگاه عکس‌هاي عزيز ساعتي با عنوان «تهران با مسعود کيميايي » به ايسنا، گفت: اين عکس‌ها حيرت‌آورند، من با عزيز ساعتي زندگي کرد‌ه‌ام و وقتي با کسي زندگي کني خاطره‌ها تصويرت مي‌شوند. او در پاسخ به اينکه کدام عکس‌هاي اين نمايشگاه را دوست دارد، کوتاه پاسخ داد: عکس‌هاي زندان!

کيميايي درباره کار فيلم‌سازي‌اش هم گفت: پس از درخواست پروانه ساخت فيلم‌هايي که ارائه کرده بودم و رد شدند، براي فيلم «خائن کشي» پروانه ساخت گرفتم اما امکان ساخت آن نيست. اين موضوع هم به دليل مسائل مالي است و بخش خصوصي آنقدر که بايد، نمي‌تواند براي اين پروژه پول خرج کند. به گزارش ايسنا، مسعود کيميايي 30 فروردين ماه ‌ به گالري «گلستان» آمده بود تا در افتتاحيه نمايشگاه عکس‌هاي عزيز ساعتي که عکس‌هاي سه فيلم «رده پاي گرگ»،«تيغ و ابريشم» و «دندان مار» را در بر مي‌گرفت، حضور پيدا کند، عکس‌هايي که خاطراتي دور را براي کيميايي زنده کردند. در اين نمايشگاه که تا 4 ارديبهشت برپا خواهد بود، حدود 20 عکس از سه فيلم مسعود کيميايي به نمايش گذاشته شده است که هر کدام يادآور صحنه و تصويري از بازيگران اين فيلم‌ها هستند. به گزارش ايسنا، نمايشگاه عکس‌هاي عزيز ساعتي از فيلم‌هاي مسعود کيميايي که در تهران ساخته شده يادداشتي را هم از خود کيميايي با عنوان «روزگاري که عشق واژه‌اي ا‌ست قبل از غارت...» به همراه داشت و به جز آن احمدرضا احمدي هم يادداشتي را براي او منتشر کرد. در بخشي از يادداشت احمدرضا احمدي آمده است:«عکس‌هاي عزيز شاهد عادل نابودي‌هاي گسترده هر روز است در روزگاري که آب و درخت افسانه و روياست.»

در يک سال گذشته اين سومين نمايشگاه عزيز ساعتي است. «طهران با حاتمي‌، طهران با بيضايي‌، تهران با کيميايِي،‌ سه کارگردان هم نسل من که دوستشان دارم و به کارهايشان اعتقاد دارم.»


 زندگينامه «گابريل گارسيا مارکز» منتشر شد 

 «زندگينامه گابريل گارسيا مارکز» نوشته‌ «جرالد مارتين» با ترجمه و تلخيص «بهمن فرزانه» از سوي انتشارات «ققنوس» منتشر شد. به گزارش ايلنا، اين زندگينامه در سه بخش نوشته شده است. بخش اول با عنوان «خانه: کلمبيا» زندگي خانواده مارکز را از سال 1899 تا سال 1955 روايت مي‌کند. بخش دوم با عنوان «در خارج: اروپا و آمريکاي لاتين» از «آشنايي با اروپا: شهر رم» در سال 1955 آغاز مي‌شود و داستان زندگي اين نويسنده را تا سال 1967 که «مي‌خواست کتابي بنويسد که به کلي با ديگري فرق داشته باشد»، ادامه مي‌دهد.

بخش سوم «شهرت جهاني و سياست» نيز روايت زندگي مارکز از سال 1967 تا سال 2005 است. ماجراي کسب جايزه‌ نوبل ادبيات توسط مارکز هم در همين بخش روايت شده است.

در قسمتي از مقدمه‌اي که جرالد مارتين بر اين اثر نوشته، آمده است: گابريل گارسيا مارکز مشهور‌ترين نويسنده «جهان سوم» در روزگار ما، در سال 1927 در کشور کلمبيا متولد شده است. او شاخص سبک «رئاليسم جادويي» و نويسنده‌اي بسيار پرکار است. در زماني که نويسندگان بزرگ بسيار نادرند، گابريل گارسيا مارکز شهرتي جهاني به دست آورده است. او بزرگ‌ترين نويسنده آمريکاي لاتين به شمار مي‌رود و در «جهان اول» نيز آمريکاي شمالي و قاره اروپا در 40 سال اخير نامش در اوج بوده است.

من هفده سال روي اين کتاب کار کرده‌ام. در ابتدا وقتي از اين پروژه عظيم مي‌گفتم، مي‌شنيدم، حتي موفق نخواهي شد او را ملاقات کني و اگر هم موفق بشوي، با تو همکاري نخواهد کرد؛ اما برخلاف اين گفته‌ها فقط چند ماه پس از پژوهش خود موفق شدم گابريل گارسيا مارکز را ملاقات کنم. با آغوش باز مرا پذيرفت و در ضمن به من گفت: «زندگي‌نامه به چه درد مي‌خورد؟ زندگي‌نامه مال کساني است که مرده‌اند. براي به پايان رساندن اين کتاب، حدود سيصد مصاحبه انجام داده‌ام. بسياري از کساني که با آن‌ها گفت‌وگو کرده‌ام، از دنيا رفته‌اند. مي‌دانم اگر گابريل مارکز به فيدل کاسترو و فليپه گونزالس توصيه نکرده و به آن‌ها اطمينان خاطر نبخشيده بود، ‌هرگز به مصاحبه با من رضايت نمي‌دادند. اميدوارم امروز که مي‌تواند نتيجه کار من را بخواند، پشيمان نشود.»


 مجيد سرسنگي مدير عامل تماشاخانه ايرانشهرگفت:
 تعدد مراکز فرهنگي سياست‌گذار ازمعايب قانوني است 
نويسنده : صبا رادمان

 درنشست رسانه‌اي مديرعامل تماشاخانه ايرانشهر در سال 92 ظهر ديروز (31فروردين) با حضور اصحاب رسانه در سالن استاداميرخواني مجموعه خانه هنرمندان ايران برگزار شد،مجيد سرسنگي مدير عامل تماشاخانه ايرانشهر گفت: تعدد مراکز فرهنگي سياست گذار در کشور از معايب قانوني‌اي است که گريبان تئاتر کشور را گرفته و مشکلات فراواني را به وجود آورده است .

رئيس خانه هنرمندان ايران و تماشاخانه‌ي ايرانشهر درباره طور کلي روند تئاتر کشور روند مناسبي نيست، وضعيت تئاتر شهرستان‌هاي ما بسيار ضعيف است. در حوزه‌ي دانشگاه و آموزشي هم نقص‌هاي بسياري در اين زمينه وجود دارد به طوري که ما در حال حاضر چهار کتاب مناسب درباره تئاتر ايران نداريم. از طرف ديگر سيستم مديريتي کشور بايد اين را بپذيرد که مديراني که در حوزه فرهنگ فعاليت مي‌کنند بايد خودشان اهل فرهنگ باشند و حوزه تخصصي خود را بشناسند.

سرسنگي تصريح کرد: ما بايد يکبار بررسي کنيم که کساني که مدير فرهنگي بوده‌اند، واقعا چقدر با فضاي هنري و خود هنرمندان آشنا هستند. اين مدير تئاتري گفت: مديريت تئاتر ايران با همان ارابه قديمي ساخته شده قصد دارد تئاتر مدرن ايران را رو به جلو ببرد که اين امر امکان پذير نيست. ما نياز به حضور مديراني داريم که آشنايي کامل به حوزه تخصصي مدنظر داشته باشند و اينکه مديري با تخصصي ديگر بخواهد در زمينه تئاتر يا هنر فعاليت کند روند مناسبي نيست.

سرسنگي تصريح کرد: بدون آسيب شناسي و به صورت فله‌اي در تئاتر ايران کتاب منتشر مي‌شود. اين روند در هيچ کجاي دنيا وجود ندارد. برخي مديران گمان مي‌کنند با برگزاري هر چه بيشتر جشنواره‌هاي تئاتري مي‌توانند کارنامه مديريتي خوبي داشته باشند. گمان مي‌کنيم با پرداخت 200 يا 300 هزار تومان به گروه‌هاي شهرستاني که خرج خورد و خوراک آن‌ها نيز نيست از تئاتر شهرستان حمايت کرده‌ايم. اين مدير فرهنگي با اشاره به درگذشت سعدي‌ افشار گفت: در واقع جريان نمايش‌هاي آئيني سنتي ما سال‌ها است که مرده است و کسي صدايش در نمي‌آيد. به عقيده من بايد دوران عوام فريبي فرهنگي را پشت سر بگذاريم چرا که بايد به نسل بعد از خودمان پاسخگو باشيم.

سرسنگي درپاسخ به اين سوال که خانه هنرمندان و تماشاخانه ايرانشهر براي احياي نمايش سنتي در ايران چه برنامه دارد و آيا سالني را به شکل اختصاصي به نمايش سنتي اختصاص خواهدداد يا خير تاکيد کرد: اين که سالني به نمايش سنتي اختصاص پيدا کند چاره کار نيست . نمايش سنتي با سفارشي و سفارشي کاري احيا نمي‌شود . مديران فرهنگي کشور بايد راهکاري پيدا کنند و برنامه‌اي داشته باشند تا هنرمندان دوباره به سمت نمايش سنتي علاقه پيدا کرده و آرام آرام به آن سو جذب شوند و داوطلبانه براي اجراي اين نمايش علاقه به خرج دهد .

وي درادامه به فعاليت‌هاي تماشاخانه ايرانشهر پرداخت و افزود: ما همواره سعي کرده‌ايم که آثاري در تماشاخانه اجرا شود که شرايط حرفه‌اي را داشته باشد. همچنين نکته ديگر بحث برنامه‌ريزي است، برنامه‌اي که ما براي سال 91 آن را تدوين کرديم و بر طبق آن کارهاي خود را پيش برده‌ايم که البته وضعيت مطلوب براي ما اين است که بتوانيم برنامه‌ريزي‌ دوساله داشته باشيم که البته ما براي سال 92 يک قدم به پيش رفتيم و برنامه‌اي 18 ماهه را تهيه کرديم.

سرسنگي با بيان راه‌اندازي مدرسه تئاتر از سوي تماشاخانه ايرانشهر تصريح کرد: کار ديگر ما هماهنگي است که با آموزش و پرورش به منظور راه‌اندازي مدرسه تئاتر ايرانشهر خواهيم داشت، اينکه بتوانيم تعدادي از نوجوانان که در مقطع راهنمايي هستند را براي ورود به عرصه تئاتر انتخاب کنيم و آنها را تحت حمايت خود قرار دهيم و با اين کار بتوانيم مقطع طولاني از راهنمايي تا دانشگاه با اين افراد در ارتباط باشيم که در ضمن ورود به اين مدرسه و استفاده از امکانات آن رايگان خواهد بود. همچنين ما در سال جاري مجله‌اي را که به دو زبان خواهد بود که مربوط به اطلاعات تماشاخانه ايرانشهر است را منتشر خواهيم کرد.

وي در پاسخ به سوال خبرنگار ما درباره اينکه مدرسه تئاتر چگونه مدرسه‌اي است و آيا به شکل رسمي مدرسه‌اي زير نظر وزارت آموزش‌و‌پرورش يا فني‌حرفه‌‌اي است و نوجوانان در اين مدرسه علاوه بر درس‌هاي تخصصي‌، مانند هنرستان موسيقي و صدا‌و‌سيما‌،‌ درس‌هاي عمومي و عادي را خوانده و ديپلم گرفته و به دانشگاه مي‌روند يا تنها مجموعه‌اي کلاس‌هاي آزاد است‌،‌ گفت‌: ما ابدا به دنبال مدرک‌گرايي و چيزهايي از اين دست نيستيم بلکه تنها قصدمان اين است که استعداهاي آينده کشور را يافته واز سنين نوجواني آن‌ها را پرورش دهيم .


 دريچه خبر 

 برنامه‌ساز کودک:

وقتي تلويزيون مشکل مالي دارد نمي‌توان برنامه باکيفيت ساخت

يک تهيه‌کننده برنامه‌هاي کودک ارزيابي‌اش از عملکرد تلويزيون در نوروز 92 را اينگونه مطرح کرد: تلويزيون‌، امسال برنامه‌هاي فوق‌العاده‌اي براي کودکان نداشت و به نظر مي‌رسيد که فقط تايمي را پر کرده بود که باکسش خالي نباشد.

امير مشهدي‌عباس در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: در کل تلويزيون امسال کارهاي کيفي آنچناني براي نوروز ارائه نداد به ويژه در حوزه کودک و نوجوان که کارهاي موفقي از خود نداشت و اين‌طور به نظر مي‌رسيد که فقط باکسشان را پرکرده بودند، البته در اين شرايط که تلويزيون مشکل مالي دارد و پول نيست، خيلي نمي‌توان کار مناسبي توليد کرد.

وي افزود: در اين شرايط فقط افرادي در تلويزيون مي‌توانند کار کنند که نيازي نداشته باشند همان موقع پولشان را بگيرند. در حال حاضر به خاطر مشکلات مالي هيچ يک از طرح‌هاي ما تاييديه نگرفته است و بعد از هشت ماه طلبکاري فقط 15 درصد از طلب ما را پرداخت کرده‌اند؛ در چنين شرايطي مسلم است که کارهاي باکيفيت توليد نمي‌شود.

مشهدي‌عباس با بيان اينکه به نظر مي‌رسيد امسال تلويزيون در حوزه کودک خودش سفارش‌دهنده بود، خاطرنشان کرد: نوروز امسال احساس مي‌شد يکسري از برنامه‌هاي تلويزيون از سر ناچاري به روي آنتن مي‌رفت و به نظر مي‌رسيد تلويزيون در حوزه کودک خودش سفارش‌دهنده بود.

اين تهيه‌کننده برنامه‌هاي کودک که در حال حاضر براي «عموهاي فيتيله‌اي» يک سفرنامه فيتيله‌اي تهيه مي‌کند، اعلام کرد‌: يک سفرنامه فيتيله‌اي در قالب يک برنامه کسب و آموزشي قرار است براي برنامه فيتيله ضبط کنيم که در آن عموهاي فيتيله‌اي به نقاط مختلف ايران مي‌روند و بچه‌ها را با آداب و رسوم و شرايط زندگي مردم آشنا مي‌کنند که به احتمال زياد طي 15 روز آينده ضبط شود و در هر برنامه به مدت 10 دقيقه به روي آنتن خواهد رفت.

مشهدي‌عباس در پايان از ساخت يک نمايش کودکانه در قالب تله‌تئاتر با عنوان «نيم‌وجبي» خبر داد و گفت: در حال تدارک يک نمايش بي‌کلام با شکل تله‌تئاتر‌گونه براي گروه‌ سني کودک و نوجوان هستم که هنوز به طور قطعي به توافق نرسيده است اما به احتمال قوي از شبکه نمايش خانگي پخش شود. نيم‌وجبي داستان مجزايي دارد که از ديالوگ‌ استفاده نکرده و در حد يک کار بين‌المللي است.

مطالعه کتاب به عده خاصي محدود شده است

امروز تيراژ 500 نسخه‌اي کتاب‌ها نشان مي‌دهد که نشر و کتاب به عده اندک و خاصي محدود شده است. در کشور 70 ميليوني، کتاب‌ها با تيراژ 1000 و 500 نسخه‌اي منتشر مي‌شوند.

جلد اول مجموعه اشعار «محمدعلي سپانلو» توسط انتشارات «نگاه» زير چاپ رفته است.

به گزارش ايلنا، سپانلو با اعلام اين خبر گفت: اين اثر جلد اول مجموعه آثار من است که تقريبا نيمي از اشعارم را دربرمي‌گيرد و قبلا به صورت دفا‌تر جداگانه منتشر شده بودند. اين کتاب درحال حاضر زير چاپ است و قرار است براي نمايشگاه آماده شود.

او به حذفيات اين مجموعه اشاره کرد و گفت: اين اثر با بيش از 30 مورد سانسور مجوز انتشار گرفته است. اين حذفيات در بخش‌هايي شامل کل شعر بوده و در برخي موارد بخشي از يک شعر را دربرگرفته است. نکته مهم اين است همانطور که گفته بودم، اين اشعار قبلآ هم در همين سيستم منتشر شده بودند و نمي‌دانم الان مشکل چيست که بعضي از آن‌ها حذف شده‌اند.

اين شاعر در پاسخ به اين سوال که «حذف بخشي از يک شعر معمولا به کل شعر ضربه مي‌زند، به اين ترتيب تکليف شعرهاي ناقص اين مجموعه چه مي‌شود» گفت: اين اشعار يادآور اين است که چه بلايي بر سر آن‌ها آمده است. مي‌توان اين اشعار را با نسخه کامل آن‌ها که هنوز در بازار موجود است مقايسه کرد و ديد که چه مشکلي در آن‌ها بوده است؟ به عنوان مثال کلمه‌اي مثل «عکس لخت» از داخل شعر حذف شده است.

سپانلو درباره بيست و ششمين نمايشگاه کتاب تهران هم گفت: من چند سالي است که به دليل مشکلات جسمي به نمايشگاه نرفته‌ام و برداشت خاصي از وضعيت آنجا ندارم، اما به هر حال وضعيت نمايشگاه هم از وضعيت کلي حاکم بر جريان کتاب جدا نيست. امروز تيراژ 500 نسخه‌اي کتاب‌ها نشان مي‌دهد که نشر و کتاب به عده اندک و خاصي محدود شده است. در کشور 70 ميليوني، کتاب‌ها با تيراژ 1000 و 500 نسخه‌اي منتشر مي‌شوند. او افزود: به اين ترتيب در نمايشگاه کتاب، اگر تمام اين کتاب‌ها هم فروخته شوند باز هم چيز خاصي نيست. اين را هم در نظر بگيريد که بسياري از آثار و شاهکارهاي ادبيات جهان، يا اجازه انتشار پيدا نمي‌کنند يا مثله مي‌شوند.


 اخبار 

 سخنگوي هيات‌مديره خانه سينما خبر داد:

سينماگران نيمه ارديبهشت با احمدي‌مقدم ديدار مي‌كنند

اعضاي ‌هيات‌مديره خانه سينما به همراه تعداي از سينماگران نيمه ارديبهشت با اسماعيل احمدي‌مقدم فرمانده نيروي انتظامي ديدار مي‌كنند. بيست نفر از سينماگران نيمه ارديبهشت‌ماه با اسماعيل احمدي‌مقدم فرمانده نيروي انتظامي ديدار مي‌کنند.

فرهاد توحيدي (سخنگو و رئيس‌ هيات‌مديره خانه سينما) در گفت‌وگو با ايلنا با اعلام اين مطلب افزود: در ماه رمضان سال قبل ديداري با سردار کارگر داشتيم که در ادامه‌‌ همان سلسله ديدار‌ها امسال نيز با فرمانده نيروي انتظامي ديدار مي‌کنيم. توحيدي با اشاره به اينکه اين ديدار يک ديدار دوستانه و با هدف همفکري است، گفت: به دليل حوزه‌هاي مشترک کاري و فعاليتي بين نيروي انتظامي و هنرمندان و با هدف تعامل بيشتر با نيروي انتظامي و ارتباط بهتر هنرمندان و نيروي انتظامي اين ديدار انجام مي‌شود. وي ادامه داد: بحث و تبادل نظر پيرامون مسائل و مشکلات اجتماعي، دستيابي به راهکار مناسب براي خلق آثاري با مضمون‌هاي اجتماعي‌‏، بررسي سازوکار تعامل بيشتر هنرمندان و نيروي انتظامي از اهداف اين نشست است. توحيدي تاکيد کرد: هر چه ميزان اين نشست‌هاي دوستانه بيشتر شود به دنبال آن همفکري‌هاي بيشتري صورت مي‌گيرد و به رفع بعضي سوء‌تفاهم‌ها کمک مي‌کند و سوء‌برداشت‌ها و سوء‌تفاهم‌ها کمتر مي‌شود. رئيس هيات‌مديره خانه سينما درباره اسامي سينماگران که در اين نشست حضور خواهند داشت، گفت: اعضاي هيات‌مديره خانه سينما به همراه تعدادي از سينماگران در اين ديدار حضور خواهند داشت.

شقايق فراهاني:

«کلاه‌پهلوي» داستان‌پردازي سياسي نيست

شقايق فراهاني، بازيگر نقش «مه‌لقا» در «کلاه‌پهلوي» با اعتقاد بر اين که اين سريال اقتباسي از تاريخ است و داستان‌پردازي سياسي در آن دخيل نيست، گفت: ما در ايران خيلي مساله داريم، هر کاري که مي‌کنيم يک عده‌اي به خودشان مي‌گيرند.

اين بازيگر سينما و تلويزيون در گفت‌وگو با ايسنا، به محتوا و واقعي بودن داستان سريال «کلاه‌پهلوي» اشاره کرد و گفت: اين سريال اقتباسي از تاريخ است و اينکه کل تاريخ را انسان‌ها نوشته‌اند و در نتيجه گذشت زمان نشان از تحريف تاريخ نيست؛ اين مجموعه نيز بخشي از زندگي آدم‌هاست نه اينکه داستان‌پردازي سياسي در آن دخيل باشد.

وي ادامه داد: اين مجموعه برشي از تاريخ است که در آن افراد با شغل‌هاي مختلف زندگي مي‌کنند و وجود دارند. او درباره‌ حضورش در اين سريال و ايفاي نقش «مه‌لقا» توضيح داد: کلا براي ايفاي نقش «مه لقا» بازيگران ديگري هم انتخاب شده بودند اما در نهايت من معرفي شدم. فراهاني با اشاره به تغيير و تحولات فرهنگي شخصيت «مه‌لقا» در اين مجموعه، گفت: تغيير و تحولات فرهنگي مه‌لقا خيلي جالب بود؛ اينکه از يک آدم سنتي وارد مسائل اجتماعي مي‌شود،‌ با آدم‌هاي جديد معاشرت مي‌کند و همچنين چالش‌هايي که دارد، سريال را جذاب مي‌کند. شقايق فراهاني در پايان گفت‌وگوي خود به طراحي لباس اين مجموعه اشاره کرد و آن را يکي از شاخص‌ترين کارهايي دانست که به ياد خواهد ماند و گفت: با توجه به تحليل شخصيت‌ها و سکانس‌ها، مي‌توان گفت کمکي که حداقل به «مه‌لقا» در اين داستان شده است، لباس است.

کنسرت کيوان ساکت با آواز سالار عقيلي و غلامعلي پورعطايي

گروه موسيقي کيوان ساکت(وزيري) به خوانندگي سالار عقيلي در تالار وحدت به روي صحنه خواهند رفت. اين کنسرت 18، 19 و 20 ارديبهشت هر شب ساعت 21:30 اجرا خواهد شد و گروه موسيقي «وزيري» به سرپرستي کيوان ساکت با سالار عقيلي همنوا خواهند شد. در اين کنسرت قرار است، تعدادي از قطعات کيوان ساکت براي علاقمندان اجرا شود. غلامعلي پورعطايي، دوتار نواز خراساني به همراه ذوالفقار عسگريان با آواز محلي و ساز دوتار ميهمان اين سه شب موسيقايي خواهند بود. امين بيات، کيارش ساکت، حشمت‌الله عطايي(تار)، همايون رحيميان، علي جعفري‌پويان، شاهرخ قائم‌مقام، تينا جامه‌گرمي، مهرآبادي، مختاري، سوخکيان، رحيمي(ويلن)، سياوش ظهيرالديني و سهراب برهمندي(ويولا)، کريم قرباني و داود منادي(ويلنسل)، عليرضا خورشيد‌فر(کنترباس)، بهنام ابوالقاسم(پيانو)، محمدحسين پورمعين(کلارينت)، مجيد سينکي(فلوت)، فرشيد حفظي‌فرد(ابوا)، علي‌خادم(تنبک)، مهدي غلامي(دف) و...در اين کنسرت هنرنمايي خواهند کرد.