نسخه شماره 3173 - 1392/02/01 -

مشاور زيست محيطي معاون شهردار تهران:
متاسفانه دولت تمرکز جدي در کاهش آلودگي هوا ندارد

معاون شهردار تهران خواستار شد:
قرار گرفتن رانندگي تاکسي در فهرست مشاغل سخت

سخنگوي شهرداري تهران اعلام کرد:
افتتاح فاز اول بزرگترين باغ پرندگان کشور 7 ارديبهشت

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس:
قيمت خودرو توسط دلالان و واسطه ها تعيين مي‌شود

مديرعامل سازمان پايانه‌ها اعلام كرد:
رضايت 75درصدي مسافران از خدمات پايانه‌هاي مسافري

معاون مالي و اداري شهرداري تهران خبر داد:
درآمدهاي پايدار شهرداري تهران به 40 درصد رسيد


زلزله و نقش رعايت اصول مهندسي


دريچه خبر


گذري در شهر


 مشاور زيست محيطي معاون شهردار تهران:
 متاسفانه دولت تمرکز جدي در کاهش آلودگي هوا ندارد 

 وحيد نوروزي يکي از چهره‌هاي شناخته شده در عرصه شهري و محيط زيست که هم اکنون مشاور معاون شهردار تهران است با حضور در فرمانداري ثبت‌نام خود را براي چهارمين دوره انتخابات شوراي شهر تهران تکميل کرد.به گزارش ايلنا، وي پس از تکميل مراحل ثبت‌نام به جمع خبرنگاران آمد و با بيان اينکه 13 سال سابقه مديريت در شهر تهران را دارم و هم اکنون نيز دانشجوي رشته دکترا در رشته محيط زيست هستم تاکيد کرد: اين حق مردم شهر تهران است که شهر سالم و آسمان آبي داشته باشند.وي آلودگي هوا را مهمترين معضل مردم شهر تهران دانست و تصريح کرد: اين آلودگي موجب بروز بيماري‌هاي مختلفي شده است از اين رو معتقدم با توسعه حمل‌و‌نقل عمومي که شاه کليد حل اين مشکل است مي‌توان به آسمان آبي دست يافت.وي درباره حضورش در ليست‌هاي موجود براي انتخابات شورا‌ها گفت: با گروه‌هاي مختلف در حال رايزني هستم و از آنجا که مديريت شهري ليست قوي ارائه مي‌دهد هنوز تصميم خود را براي اينکه در کدام ليست باشم نگرفتم اما ليست‌هاي خانه کارگر، مديريت شهري، کار‌شناسان محيط زيست در اولويت تصميم‌گيري من قرار دارد.وي درباره وضعيت آلودگي هوا و تاثير آن بر روي گروه‌هاي حساس و تدوين برنامه جامع براي کاهش آلودگي هوا نيز گفت: خواسته يا ناخواسته بسياري از گروه‌هاي حساس از جمله کودکان، زنان باردار و سالمندان در معرض آلودگي هوا قرار دارند که البته در اين ميان کارگران زحمت کش و نيروهاي پليس راهور نبايد فراموش شود از اين رو معتقدم مي‌توان با تدوين برنامه منسجم و جامع در کاهش آلودگي هواي شهر تهران گام برداريم.

وي با اشاره به اينکه متاسفانه دولت تمرکز جدي در کاهش آلودگي هوا ندارد ابراز اميدواري کرد تا با تعامل مديريت شهري و دولت بتوان به اين مشکل نيز فائق شد.


 معاون شهردار تهران خواستار شد:
 قرار گرفتن رانندگي تاکسي در فهرست مشاغل سخت 

 معاون حمل‌و‌نقل و ترافيک شهرداري تهران با تأکيد بر ارائه خدمات رفاهي به رانندگان تاکسي پايتخت و خانواده‌هاي ايشان، خواستار گنجاندن شغل رانندگي تاکسي در فهرست مشاغل سخت شد. سيد‌جعفر تشکري‌هاشمي افزود:‌هر چند اين شغل در فهرست مشاغل سخت قرار ندارد اما اين موضوع ذره‌اي از سختي‌هاي کار اين افراد کم نمي‌کند.

معاون حمل‌و‌نقل و ترافيک شهرداري تهران گفت: رانندگي تاکسي در تهران به عنوان شغلي پر استرس و نفس‌گير به مراتب متفاوت تر و دشوارتر از اين شغل در شهرهاي خلوت است و به جرأت مي‌توان آن را در زمره سخت‌ترين و مشکل ترين مشاغل شهري قرار داد. وي با تأکيد بر اهميت شغل تاکسيراني و ضرورت ارائه خدمات رفاهي به تاکسيرانان، اظهار کرد: رانندگان تاکسي بر اساس وظيفه‌اي که بر عهده دارند، ناگزيرند تا ساعات طولاني از وقت خود را خارج از محيط خانه و خانواده بگذرانند و مديريت شهري در صدد است تا حداقل خدمات رفاهي را براي اين عزيزان و خانواده‌هاي ايشان فراهم کند.

تشکري‌هاشمي با اشاره به اين که 78 هزار دستگاه تاکسي و بيش از يک صد هزار تاکسيران با احتساب راننده‌هاي کمکي در تهران مشغول به فعاليت مي‌باشند، تصريح کرد: اين عزيزان هر روز مسووليت جابه‌جايي بالغ بر 5/4 ميليون مسافر در سطح شهر را بر عهده دارند، ضمن اين که 26 شرکت خصوصي تاکسيراني نيز در 22 منطقه تهران مشغول به کار هستند. وي با بيان اين که طرحي تحت عنوان «بشارت» در راستاي ارائه خدمات رفاهي به رانندگان تاکسي به اجرا در آمده، اضافه کرد: تاکسيرانان زير چتر بيمه قرار گرفته و امکان استفاده از انواع امکانات ورزشي و تفريحي و خدمات آموزشي و رفاهي، هم براي اين عزيزان و هم براي خانواده‌هايشان فراهم آمده است. معاون شهردار تهران در پايان با ذکر اين نکته که شهردار محترم تهران بر رفع دغدغه‌هاي رانندگان تاکسي و خانواده‌هاي عزيز ايشان تأکيد دارند، خاطرنشان کرد: تمامي تلاش خود را به کار گرفته‌ايم تا با کاستن از دل‌مشغولي‌هاي تاکسيرانان و ارائه خدمات هر چه بهتر و بيشتر به اين عزيزان، امکان ارتقاي خدمات به اين قشر از شهروندان را فراهم آوريم.


 سخنگوي شهرداري تهران اعلام کرد:
 افتتاح فاز اول بزرگترين باغ پرندگان کشور 7 ارديبهشت 

 سخنگوي شهرداري تهران با بيان اينکه هفته آينده مصادف با هفتم ارديبهشت فاز اول مجموعه باغ پرندگان به بهره‌برداري مي‌رسد گفت‌: اين مجموعه در شرق پايتخت حدود 86 هکتار وسعت دارد و فاز دوم در ماه‌هاي آتي به بهره‌برداري‌ کامل مي‌رسد.

دکتر محمد‌هادي ايازي در حاشيه بازديد خبرنگاران از مجموعه باغ پرندگان اظهار کرد‌: 16 هکتار از اين مجموعه 86 هکتاري به پرندگان آبچري اختصاص دارد که نمي‌توانند پرواز کنند. در قسمت جنوبي نيز شتر مرغ‌ها و در قسمت شمالي نيز عقاب وجود دارد، کبک و بلدرچين نيز در مجموعه رها هستند.وي در ادامه گفت‌:‌ براي پرندگان دشتچري توري‌هايي ايجاد شده که هم اکنون ستون‌هاي آن برافراشته شده است. اين تورها 100 هزار متر مربع وسعت و 50 متر ارتفاع دارند و پرندگان مي‌توانند در اين محوطه پرواز کنند. اين توري‌ها در ماه هاي آينده بهره‌برداري‌ مي‌شود.

سخنگوي شهرداري تهران خاطرنشان ساخت‌:‌ باغ پرندگان در دو فاز بهره‌برداري‌ مي‌شود که فاز اول که در بخش جنوبي قرار دارد ظرف هفته آينده و فاز دوم که در بخش شمالي است در ماه‌هاي آتي بهره‌برداري‌ مي‌شود. ايازي با بيان اينکه در ايران 512 گونه پرنده وجود دارد گفت‌:‌ تلاش ما اين است که بتوانيم تمامي اين گونه‌ها را نگه داري کنيم و پيش بيني شده در مراسم افتتاحيه سفراي ميهمان‌، هر کدام يک نوع از پرنده خاص کشورشان را به اين مجموعه اهدا کنند تا به نام آن کشور از پرندگان نگهداري شود.

وي با اشاره به اينکه هم اکنون 1500 پرنده در اين مکان نگهداري مي‌شود از افزايش 7500 پرنده در اين مکان در آينده خبر داد .

سخنگوي شهرداري تهران اضافه کرد‌:‌ در اين مکان يک لانه کبوتر احداث شده که 2 هزار کبوتر در آن زندگي مي‌کنند ضمن اينکه دورتا دور اين مجموعه 86 هکتاري مسيري پيش‌بيني شده که شهروندان مي‌توانند با کالسکه اين مسير را طي کنند.

ايازي افزود‌: نگهداري درختان اين مجموعه برايمان بسيار مهم است . اين درختان عمدتا سوزني برگ هستند اما ما درختان پهن برگ بسياري نيز در اين مجموعه کاشته‌ايم.

وي با اشاره به محل توري که در آن پرندگان با قدرت پرواز نگهداري مي‌شوند اظهار کرد‌:‌ براي پرندگان شکاري نيز قفس‌هايي در نظر گرفتيم تا در آنجا نگهداري شوند.

وي افزود‌: بعضا گونه‌هاي نادري از پرندگان در کشورمان داريم که اگر شوراي راهبري ديدگاهشان را ارائه دهند‌، آنها را نيز مي‌توانيم در اين مجموعه نگهداري کنيم. ايازي با تاکيد بر اينکه ترديدي ندارم باغ پرندگان به يکي از قطب‌هاي مهم گردشگري تهران تبديل خواهد شد گفت‌:‌ بزرگترين باغ پرندگان کشور‌، در اين مکان بهره‌برداري‌ خواهد شد. سخنگوي شهرداري در ادامه در مورد تاکسي درمي گفت‌:‌ اين مساله هنوز دراين مکان پيش بيني شده اما در آينده به اين موضوع نيز مي‌پردازيم. وي در موردمناسب سازي اين مکان براي معلولان نيز اظهار کرد‌:‌ براي جانبازان‌، معلولان و افراد کهنسال در اين مجموعه سطح شيب دار پيش‌بيني شده و مناسب‌سازي به عمل آمده است. ايازي در ادامه در مورد همکاري سازمان محيط زيست با شهرداري گفت‌:‌ خوشبختانه سازمان محيط زيست همکاري خوبي با شهرداري داشته و مجوز بهره‌برداري‌ اين مکان به ما داده شده و شوراي راهبري نيز مسايل اين مجموعه را نظارت و راهبري مي‌کند.


 عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس:
 قيمت خودرو توسط دلالان و واسطه ها تعيين مي‌شود 

 عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي گفت: صنعت خودروسازي کشورمان چه در حوزه کمي و چه در حوزه کيفي نيازمند بازنگري جدي است. محمد بياتيان افزود: متاسفانه آن چه ماحصل و نتيجه صنعت خودرو است، مطابق با نياز مصرف کنندگان داخلي و استانداردهاي بين‌المللي نيست و بايد تلاش بيشتري صورت گيرد.وي با اشاره به اين که خودروسازان علاوه بر توجه به کيفيت و کميت توليدات خود بايد تنوع در توليد را نيز به صورت جدي پيگيري نمايند، اظهار کرد: در جريان افزايش قيمت خودرو حقوق مصرف کنندگان بايد به صورت جدي مورد توجه قرار گيرد. بياتيان با بيان اين که بسياري از مصرف کنندگان با سطح درآمد متوسط به پايين، قدرت خريداري خودرو را از دست داده‌اند، تصريح کرد: در سال جاري بايد حماسه اقتصادي که همان جدايي اقتصاد وابسته به ارز نفتي است مورد اهتمام ويژه قرار گيرد. وي با تاکيد بر اين که به اين منظور خودروسازان بايد سرمايه‌گذاري جدي در خصوص جذب بازارهاي صادراتي و ارزآوري داشته باشند، اضافه کرد: به اين ترتيب ارتقاي کيفيت و تنوع محصولات محقق خواهد شد. بياتيان کاهش يا افزايش دستوري خودرو را اقدامي نادرست دانست و گفت: قيمت نهايي خودرو بايد در يک مسير منطقي تعيين شود در صورتي که در کشور ما قيمت خودرو دستوري بوده و در فضايي غير رقابتي تعيين مي‌شود. وي از جمله مشکلات سال گذشته صنعت خودروسازي کشور را افت 50 درصدي توليد خودرو عنوان کرد و افزود: کاهش توليد موجب گرديد تا قيمت خودرو توسط دلالان و واسطه‌ها در بازار تعيين شده و سود حاصل از آن نيز نصيب همين افراد شود.

بياتيان وجود مسير منطقي به منظور نتيجه‌گيري علمي در خصوص قيمت‌گذاري خودرو را مورد تاکيد قرار داد و اعلام کرد: در صورتي که چنين روندي تحقق پيدا کند، نتيجه آن هم براي توليد کننده و هم براي مصرف‌کننده قابل قبول خواهد بود.

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس در پايان خاطرنشان کرد: تحقيق و تفحص از صنعت خودرو با هدف ارائه راهکار اجرايي و نه مچ‌گيري و به دور از تنش‌هاي سياسي انجام مي‌شود و مي‌تواند با گشودن بسياري از گره‌هاي کور اين صنعت و رفع تنگناهاي موجود به فضاي توليد کمک نمايد.


 مديرعامل سازمان پايانه‌ها اعلام كرد:
 رضايت 75درصدي مسافران از خدمات پايانه‌هاي مسافري 

بيش از 75درصد از مسافران نوروزي كه سفرشان را از پايانه‌هاي مسافري چهارگانه تهران آغاز كرده‌اند،‌ و مراجعان به پايانه‌ها، از كيفيت خدمات ارائه‌شده، ابراز رضايت كردند. مديرعامل سازمان پايانه‌ها و پارك‌سوارهاي شهرداري تهران، هدف اين سازمان را ارائه خدمات باكيفيت به شهروندان و جلب رضايت و اعتماد هرچه بيشتر آنان اعلام كرد و گفت: «همه كاركنان سازمان پايانه‌ها تلاش مي‌كنند تا با ارائه خدمات بهتر و بيشتر به مسافران و مراجعان به‌ويژه در ايام نوروز، موجبات رضايت آنها را فراهم كنند.» وي افزود: «نتايج نظرسنجي كه معاونت برنامه‌ريزي و توسعه شهري سازمان پايانه‌ها انجام داده است، نشان مي‌دهد كه امتياز كلي رتبه‌بندي پايانه‌هاي مسافري چهارگانه تهران در ايام نوروز در همه شاخص‌هاي تعيين‌شده در مقياس 100، براير با 75بوده كه فراتر از سطح مطلوب و خوب قرار مي‌گيرد.» مهندس حاجي‌بيگي با بيان اين‌كه اين نظرسنجي با توزيع پرسشنامه ميان مسافران و مراجعان انجام گرفته است، تصريح كرد: «نظافت و بهداشت پايانه‌ها، خدمات فرهنگي و اجتماعي، اطلاع‌رساني و... از محورهاي كليدي اين پرسشنامه است.» به گفته مديرعامل سازمان پايانه‌ها و پارك‌سوارهاي شهرداري تهران، نتايج اين نظرسنجي كه 61درصد مردان و 39درصد زنان در فرآيند جمع‌آوري اطلاعات آن مشاركت كرده‌اند و 65درصد آنها متاهل بودند و 61درصد به صورت گروهي سفر مي‌كردند، نشان مي دهد كه در ايام نوروز پايانه‌هاي مسافري چهارگانه تهران، ميزبانان خوبي براي خانواده‌ها بوده‌اند كه موفق شدند فضايي امن همراه با آرامش و آسايش بيشتر براي آنان فراهم كنند. وي همچنين ابراز رضايت 71درصد از پاسخ‌دهندگان به پرسش‌هاي نظرسنجي را درباره وضعيت پاكيزگي و بهداشت پايانه‌ها و بيش از 75درصد در زمينه زيبايي چشم‌انداز پايانه‌ها از جمله آراستگي و تامين فضاي سبز را از ديگر نتايج اين نظرسنجي اعلام كرد و افزود: «47درصد مخاطبان، چگونگي اطلاع‌رساني، راهنمايي و پاسخگويي به مسافران را خيلي خوب و خوب و 29درصد، متوسط دانسته‌اند.»


 معاون مالي و اداري شهرداري تهران خبر داد:
 درآمدهاي پايدار شهرداري تهران به 40 درصد رسيد 

 معاون مالي و اداري شهرداري تهران از افزايش سهم درآمدهاي پايدار در بودجه سال گذشته شهرداري تهران به 40 درصد خبر داد.

حسين محمد‌پورزرندي با اعلام اين خبر گفت: سهم شهرداري تهران از محل درآمدهاي پايدار در اول سال 85 فقط 12 درصد بود که با اقدامات انجام شده در سال‌هاي اخير‌، هم اکنون اين ميزان به 40 درصد افزايش يافته است.وي با بيان اينکه بر اساس لايحه تصويبي طرح جامع درآمدهاي پايدار شهري طبق برنامه مقرر بود که از سال 87 سالانه پنج درصد به درآمدهاي پايدار شهرداري افزوده شود گفت: رشد درآمدهاي پايدار شهرداري تهران با اعتماد شهروندان به عملکرد شهرداري تهران بيش از ميزان پيش‌بيني شده در برنامه است. پورزرندي اظهارداشت: بي ترديد افزايش درآمدهاي پايدار شهري کمک شايان توجهي به برنامه‌ريزي هرچه بهتر براي اداره امور شهر کرده و مسير توسعه‌اي شهر را هموارتر مي‌کند.

معاون شهردار تهران درآمدهاي پايدار را لازمه توسعه و پيشرفت کشور دانست و افزود: منابع مالي پايدار مي‌تواند موجب سرعت بخشيدن طرح‌هاي توسعه شهري شده و از فروش عمودي شهر جهت پيشبرد امور شهر جلوگيري کند ، موضوعي که در سال‌هاي اخير در دستور کار شهرداري تهران قرار داشته است.

به گفته معاون شهردار تهران، سهم سبد درآمدي شهرداري تهران از محل درآمدهاي پايدار در گذشته کاملا متفاوت با شهرهاي بزرگ دنيا بوده چنانچه در تهران در قبل سهم درآمدهاي ناپايدار بالغ بر 80 درصد بوده در صورتي که سبد درآمدي شهرهاي بزرگ دنيا کاملا بر عکس است و سهم آنها از درآمدهاي ناپايدار حدود 30 درصد بوده است که در حال حاضر با افزايش سهم سبد درآمدهاي پايدار به سمت شرايط شهرهاي بزرگ دنيا حرکت مي‌کنيم.معاون مالي و اداري شهرداري تهران خاطرنشان کرد: بنا داريم با تداوم برنامه‌هاي مالي شهر در تحقق درامدهاي پايدار، سهم اين درآمدها در بودجه سالانه شهرداري را به 50 درصد ارتقا دهيم.


 زلزله و نقش رعايت اصول مهندسي 
نويسنده : طاهره مصطفي پور

 طي دو هفته اخير چند زلزله در کشور اتفاق افتاد؛ دشتي در استان بوشهر، سروان در استان سيستان و بلوچستان و تسوج در استان آذربايجان شرقي، زلزله‌هايي که شدت آنها قابل توجه بود و شايد خداي نکرده دفعه بعد در حجمي وسيع‌تر و در منطقه‌اي با جمعيت بالاتر رخ دهد که در آن صورت حجم خسارات جاني و مالي به مراتب بيشتر خواهد بود.

کشور ما جزو کشورهايي است که روي کمربند زلزله جهان واقع شده است و اين زنگ خطري است براي کل کشور عموما و خصوصا مردمي که در شهرهايي که دقيقا روي گسل زلزله واقع شده‌اند زندگي مي‌کنند. درست است که زلزله قابل پيش‌بيني نيست اما همواره اقدامات پيشگيرانه مي‌تواند از شدت خسارات کم کند. در اينجا چند سوال مطرح مي‌شود اينکه پس چاره کار چيست؟ آيا کشور ما تنها کشوري است که روي کمربند زلزله جهان قرار گرفته است؟ علت حجم بالاي خسارات جاني و مالي وقوع زلزله در کشور ما در مقايسه با کشورهاي ديگري که دقيقا داراي شرايطي مشابه ما از نظر زلزله‌شناسي هستند چيست؟ مدت زمان استفاده بهينه از يک ساختمان در کشور ما چند سال است؟ آبا پس از سپري شدن اين زمان پيگيري‌هاي لازم براي مقاوم سازي بافت‌هاي فرسوده صورت مي‌گيرد؟ آيا مولفه‌هاي مهندسي زلزله و به کار بردن سازه‌هاي ايمن در ساختمان‌هاي نوساز لحاظ مي‌شود؟ چاره کار براي بالابردن ايمني ساختمان‌ها هم از جهت بازسازي بافت‌هاي فرسوده و هم از جهت رعايت اصول فني مهندسي بر اساس استاندارد‌هاي جهاني در ساختمان‌هايي است که تازه ساخته مي‌شوند. کشور ما در مقايسه با کشوري چون ژاپن که ممکن است روزانه چندين زلزله در آن رخ دهد از ايمني بسياري پاييني برخوردار است و پايين بودن حجم خسارت در کشورهايي چون ژاپن رعايت مولفه‌هاي بالا در اين کشور است.

مدت زمان استفاده بهينه از يک ساختمان ممکن است تحت تاثير مولفه‌هايي چون شرايط آب‌و‌هوايي و خاک شناسي متفاوت باشد و براي ايمن‌سازي کشور لازم است تخريب و بازسازي بافت‌هاي فرسوده بعد از اتمام عمر مفيدشان صورت پذيرد براي تحقق اين امر لازم است امکانات و منابع مالي به صورت وام‌هاي مکفي در اختيار شهروندان قرار گيرد. بنابراين براي کاهش آسيب‌ها و خسارات ناشي از حوادث طبيعي خصوصا زلزله اقدامات پيشگيرانه از قبيل ايمن و مقاوم‌سازي بناهايي که تازه ساخته مي‌شوند و همچنين تخريب و بازسازي بافت‌هاي فرسوده صورت پذيرد تا شاهد کمترين خسارات در اين حوادث باشيم و در اين زمينه دولتمردان، شهرداران، مديريت بحران و تک‌تک شهروندان مسوول‌اند تا در کنار ايمني سازه‌ها، آمادگي و آگاهي افراد جامعه براي رعايت نکات ايمني به حداکثر برسد.


 دريچه خبر 

 برگزاري نخستين جشنواره عکاسي بافت تاريخي «ته ران»

نخستين جشنواره عکاسي بافت تاريخي«ته ران» از 9 تا 17 خردادماه در خانه هنرمندان ايران برگزار مي‌شود.

سازمان زيباسازي شهر تهران با مشارکت کميته پيگيري خانه‌هاي تاريخي تهران، گروه معماران آرل، دفتر نماينده شهردار تهران در هيات امناي اماکن تاريخي، موزه‌ها و ميراث فرهنگي و ستاد گردشگري شهر تهران، خانه هنرمندان ايران، کميسيون ملي يونسکو ايران، کميته ملي موزه‌هاي ايران(ICOM)، انجمن عکاسان ميراث فرهنگي و بنياد فردوسي با هدف صيانت از ميراث ارزشمند تاريخي تهران، ثبت و انعکاس آن، نخستين جشنواره و نمايشگاه عکس بافت تاريخي «ته ران» را برگزار مي‌کند.

نمايش جلوه‌هاي خاص از حيات اجتماعي در بافت تاريخي تهران (نشاط، صميميت و جنب و جوش در محله‌ها)، اميد و عشق به زندگي در محلات قديمي تهران، معرفي جاذبه‌هاي تاريخي- گردشگري، حفظ آثار تاريخي در بافت تهران، نگاه مسوولانه (وظيفه)مردم و مديران در قبال پاسداشت بافت تاريخي تهران، اثر بخشي بافت تاريخي در هويت دادن به جامعه، نمايش جلوه‌هاي معماري در بافت تاريخي تهران،نگاه به مرمت‌ها و تخريب‌ها،
آسيب شناسي بافت‌هاي فرسوده و نگاه به آسيب‌رساني به باقت‌هاي تاريخي و ارزشمند از موضوعات محوري اين جشنواره است.

در اين جشنواره کار داوري آثار را مهرداد اسکويي، سعيد محمودي ازناوه، مجيد ناگهي،سيد احمد محيط طباطبايي، عبدالکريم بابارضا برعهده دارندو آقايان عليرضا قهاري و احسان اسعدي به عنوان کارشناس و مشاور معماري در کنار داوران حضور دارند.

از ديگر حاميان اين جشنواره، مجموعه نورنگار، لابراتوار ديده گان، بنياد فردوسي، خانه فعالان مجازي شهر تهران، انجمن مفاخر معماري ايران، عکاسخانه شهر، خانه فرهنگ جاودان، پايگاه خبري ايران بزرگ و موسسه مطالعات اقتصاد و شهر هستند.

علاقمندان مي‌توانند تا 21 ارديبهشت ماه 1392 آثار خود را به نشاني تهران، بلوار ميرداماد، ميدان محسني، خيابان بهروز، کوچه چهار، پلاک 6، واحد 2 شرقي ارسال نمايند.

آغاز بهره‌برداري آزمايشي از تونل جنوبي نيايش و ورودي کردستان

تونل جنوبي نيايش به همراه ورودي کردستان به تونل جنوبي‌، صبح امروز اول ارديبهشت ماه به صورت آزمايشي بهره‌برداري مي شود.احداث اين بخش از تونل همزمان با تونل شمالي و تونل کردستان که بهمن ماه 91 مورد بهره‌برداري قرار گرفت به اتمام رسيد اما به دليل اجراي پروژه بزرگراه صدر‌، مورد بهره‌برداري قرار نگرفت. دکتر مازيار حسيني معاون فني و عمراني شهرداري تهران دراين خصوص گفت : متعاقب بهره‌برداري از تونل شمالي پروژه احداث تونل نيايش در بهمن ماه سال 91، تونل جنوبي اين طرح عظيم عمراني نيزبه همراه تونل اتصال مسير جنوب به شمال تونل کردستان به تونل جنوبي نيايش مورد بهره‌برداري قرار مي گيرد تا تمام بخش‌هاي اين پروژه عظيم مورد بهره‌برداري آزمايشي قرار گيرد.


 گذري در شهر 

 بازديد دبيران شوراياري‌ها از روند پيشرفت پروژه امام علي (ع)

دبيران شوراياري محلات منطقه 15 با همراهي قائم‌مقام شهردار و معاونان اجرايي منطقه ضمن حضور در محل اجراي پروژه امام علي (ع)‌، در جريان اقدامات انجام شده قرار گرفتند .

در اين بازديد مسوولان مربوطه به تشريح اقدامات اجرايي شامل تملک‌،‌توافقات انجام شده و روند پيشرفت پروژه پرداختند و دبيران شوراياري محلات نيز از عملکرد شهرداري منطقه در جهت رفع مشکلات و نيازهاي شهروندان تقدير و تشکر نموده و اظهار اميدواري کردند که با بهره‌برداري از پروژه بزرگراه امام علي (ع) مشکلات محلات واقع در محدوده رفع شده و مردم بتوانند از خدمات ارائه شده به نحو مطلوب بهره مند گردند.

قائم مقام شهردار منطقه نيز در اين بازديد اجراي پروژه بزرگراه امام علي (ع) را به عنوان محرک توسعه اي براي نوسازي بافت فرسوده منطقه برشمرد و افزود : ‌اميدواريم با مشارکت مردم فهيم و متدين منطقه 15 و همدلي دبيران و اعضاي شوراياري محلات منطقه که همواره همراه و همگام مديريت شهري در اداره امور شهري بوده اند بتوانيم خدماتي که شايسته شهروندان عزيز باشد به آنان ارائه نماييم.

نصب 10 آبنماي پرتابل

معاون امور شهري و فضاي سبز شهرداري منطقه 7 از نصب 10 آبنماي پرتابل در اين منطقه خبر داد.

مهران احمدي با اعلام اين خبر گفت: در هر ناحيه پنجگانه شهرداري منطقه دو آبنما با اهداف فراهم کردن آرامش روحي شهروندان نصب خواهد شد.وي افزود: 6 آبنما، تلفيقي از سازه عمران و پرتابل است که در بخش سازه عمراني حوزچه آن ساخته خواهد شد ولي 4 آبنماي ديگر کاملاً پرتابل بوده و قابليت جابجايي دارد.معاون شهردار منطقه 7 با بيان اينکه 10 آبنماي پرتابل 10 ارديبهشت به بهره‌برداري مي‌رسد ادامه داد: اين آبنماها در مقابل شهرداري 3 در خيابان شريعتي خيابان پادگان ولي‌عصر(عج)، مقابل شهرداري ناحيه 2، زير پل سيد خندان و خيابان شهيد بهشتي ابتداي مفتح ضلع غرب در مقابل بوستان تازه تأسيس اين منطقه نصب خواهد شد.

دوهزار نفر به تماشاي آسمان شب نشستند

در نهمين جشنواره روز جهاني نجوم، 2 هزار نفر با حضور در مرکز علوم و ستاره‌شناسي تهران به رصد آسمان شب پرداختند.

جواد ارجمندفر مدير مرکز علوم و ستاره شناسي تهران با اعلام اين خبر اظهار داشت: اين جشنواره، روز جمعه 30 فروردين ماه سال جاري با هدف ترويج علم نجوم وستاره‌شناسي بين عموم شهروندان و معرفي فعاليت‌هاي گروه‌ها و مراکز نجومي در قالب نمايشگاه و غرفه‌هاي مختلف آموزشي و تفريحي در مرکز علوم و ستاره شناسي تهران ميزبان
علاقه مندان به نجوم بود. مدير مرکز علوم و ستاره‌شناسي تهران تصريح کرد: در اين روز که ماه در ارتفاع مناسبي قابل رصد بود تمامي علاقمندان به نجوم و اسرار آسمان شب، توانستند آسمان و ماه را رصد کنند .وي افزود: بيش از 30غرفه ساخت و طراحي ساعت آفتابي، تقويم نجومي، رويدادهاي نجومي، نجوم و ادبيات، پرده‌خواني نجومي، عکاسي نجومي و مشاهير نجومي برپا بود و کارگاه‌هاي آموزشي يک روزه شامل غرفه نجوم کودکان، کيهان شناسي، هوافضا، رباتيک و خلاقيت نيز به صورت رايگان براي عموم شهروندان برگزار شد.

ارائه خدمات به شهروندان جنوبغرب تهران در کانون‌هاي 9‌گانه سامانه تسنيم

معاون فرهنگي و اجتماعي منطقه 17 از برنامه‌ها و خدمات ارائه شده به شهروندان جنوبغرب تهران در خانه‌هاي تسنيم خبر داد.

آل‌اسحاق معاون فرهنگي و اجتماعي منطقه 17 با اعلام اين خبر گفت‌: سامانه تسنيم منطقه 17 به منظور شناسايي و معرفي قابليت‌ها و توانمندي‌هاي بانوان در زمينه‏ همياري‏هاي‏ اجتماعي محلي و با هدف ترويج و ترغيب مشارکت‌هاي محلي در بين بانوان راه‌اندازي شده است .وي افزود: در حال حاضر تعداد افرادي که در کانونهاي جنوبغرب تهران شرکت داشته‌اند 250 نفر بوده و اداره امور بانوان منطقه 17 نيز در اين راستا از افراد علاقمند ديگري نيز ثبت نام نموده است. معاون فرهنگي و اجتماعي منطقه 17 در ادامه گفت‌: کانون‌هاي 9‌گانه جشنواره تسنيم در جنوبغرب تهران با عناوين و نام‌هاي مختلفي نام‌گذاري شده که کانون‌هاي احيا باوران‌، زنان مبلغ‌، زنان عاشورايي‌، همياران محبت‌، دختران محبت‌، ايثار گران‌، بانوان هنرمند، بانوان قرآن و بانوان نخبه از جمله آنها است.

احداث سراي محله در تمامي محله‌هاي شمال‌غرب تهران

معاون فرهنگي و اجتماعي شهرداري منطقه دو تهران از برنامه‌ريزي براي احداث سراي محله در تمامي محله‌هاي شمال‌غرب تهران خبر داد.

شهاب‌الدين صابونچي با بيان اينکه احداث سراهاي محله از جمله اقدامات ماندگار و موثر شهرداري تهران در حوزه مسائل فرهنگي و اجتماعي است تاکيد کرد: مشارکت معني دار مردم در فعاليت‌هاي فرهنگي و اجتماعي و توجه به نيازهاي جوانان در اين حوزه از جمله مسائلي است که در سراهاي محله دنبال مي‌شود.

وي افزود: فعاليت‌هاي سراهاي محله به گونه‌اي است که توانسته بخشي از نيازهاي فرهنگي شهروندان را بر طرف کرده و به پاتوقي فرهنگي براي حضور جوانان تبديل شود.معاون فرهنگي و اجتماعي شهرداري منطقه دو تهران همچنين از انجام عمليات اجرايي احداث سراي محله شهيد تيموري در اين منطقه خبر داد و گفت: با احداث اين سراي محله، شمار سراهاي محله شمال‌غرب تهران افزايش يافته و تمامي محله‌هاي اين منطقه داراي سراي محله مي‌شوند.