نسخه شماره 3173 - 1392/02/01 -

با شروع سال جديد رخ داد
ايلام؛ قطب جذب متکديان خارجي


افزايش 45 درصدي طلاق در ابهر در سال گذشته


شاهين‌شهر ـ ميمه پرحادثه ‌ترين محور در اصفهان


زلزله اصفهان و فارس را لرزاند


 با شروع سال جديد رخ داد
 ايلام؛ قطب جذب متکديان خارجي 

 با شروع سال جديد، شماري از متکديان خارجي وارد استان ايلام به‌ويژه شهر ايلام شده‌اند و به تکدي‌گري مي‌پردازند. به گزارش فارس از ايلام، با شروع سال جديد گروه‌هايي از تکديگران کشورهاي پاکستان، افغانستان و ... به استان ايلام آمده و در شهر ايلام سکني گزيده‌اند. حال اين افراد در کدام منطقه و محل از شهر ايلام سکني گزيده و توسط چه افرادي اسکان داده شده‌اند، جاي تأمل دارد. از همه مهمتر وجود اين افراد در بازار، معابر اصلي و درب خانه‌هاي مردم در شهر ايلام شرايط نامناسبي را به‌ وجود آورده است.

اين افراد که متشکل از زنان، دختران، کودکان و مردان معلول هستند از ابتداي صبح تا پايان شب در شهر ايلام تردد داشته و حتي ناهار و ميان وعده خود را نيز در محل گدايي خود از رستوران‌ها تأمين مي‌کنند. جاي تعجب است که مسئولان امر چگونه اين افراد را که تعداد آنان نيز زياد است نديده و براي اخراج آنان کاري انجام نمي‌دهند. اميدواريم مسئولان هرچه زودتر به اين وضعيت نگران‌کننده خاتمه داده و براي گدايان خارجي چاره‌جويي کنند. گفتني است که شرايط تکدي‌گري در شهر ايلام به واسطه عدم توجه مسئولان امر به تکدي‌گران داخلي زمينه ورود تکدي‌گران خارجي را فراهم کرده است. هر روز نيز به جمع اين افراد در شهر ايلام افزوده شده؛ گويي ايلام به قطب جذب متکديان خارجي در کشور تبديل شده است. حال چه جذابيتي در ايلام مدنظر متکديان خارجي قرار دارد که وارد استان ايلام مي‌شوند جاي تأمل و بحث دارد.


 افزايش 45 درصدي طلاق در ابهر در سال گذشته 

 رييس اداره‌ي ثبت احوال شهرستان ابهر گفت: سال پيش آمار طلاق ابهر در مقايسه با سال 90 افزايش 45 درصدي داشته است. «حکمت محمدي» در گفت‌وگو با ايسنا، منطقه‌ي زنجان، اظهار کرد: آمار ثبت شده طلاق شهرستان ابهر در سال 91، 328 مورد بود که اين ميزان در مقايسه با آمار 226 مورد سال 90 رشد 45 درصدي داشته است. وي با اشاره به آمار ولادت ابهر، گفت: سال پيش، 2576 فقره ولادت ثبت و شناسنامه براي نوزادان صادر شد که در سال 90 اين تعداد 2531 فقره ولادت بود. محمدي با بيان اين‌که مقايسه آمار ازدواج در سال‌هاي 90 و 91 بيانگر کاهش آن است، تصريح کرد: سال پيش 1705 فقره ازدواج ثبت شد که با کاهش 2.62 درصدي در سال 90 اين ميزان 1751 مورد بوده است. اين مسوول در خصوص گواهي‌هاي فوت‌ ثبت شده خاطرنشان کرد: سال پيش، 710 مورد فوت و در سال 90 ، 726 مورد وفات در اين اداره ثبت شد.

رييس اداره‌ي ثبت‎احوال شهرستان ابهر با اشاره به صدور کارت ملي، گفت: سال پيش، 1631 مورد کارت و در سال 90 نيز 2239 کارت ملي براي افراد بالاي 15 سال در ابهر صادر شد. محمدي با تاکيد بر اين‌که کارت ملي کارت هويتي هر فرد است، خاطرنشان کرد: افراد بايد در حفظ و نگهداري اين کارت کوشا باشند و در صورت گم شدن آن مي‎توانند با مراجعه به پايگاه اينترنتي ثبت‌احوال و در قسمت مدارک پيدا شده پيگير باشند. وي يادآور شد: در صورت پيدا کردن هر مدرک شناسايي اعم از کارت ملي و شناسنامه فرد يابنده آن را به اداره ثبت‌احوال و يا اداره پست شهر محل سکونت خود تحويل دهد.


 شاهين‌شهر ـ ميمه پرحادثه ‌ترين محور در اصفهان 

 گروه شهرستانها: مديرعامل جمعيت هلال احمر استان اصفهان گفت: در ايام نوروز مسيرهاي شاهين شهر ـ ميمه و نجف‌آباد ـ تيران از محورهاي پرتردد گزارش شده‌اند و همچنين در محور شاهين شهر به ميمه شاهد بيشترين حادثه بوده‌ايم.

محسن مؤمني در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در طرح ملي امداد و نجات نوروزي، 586 حادثه را شاهد بوديم که سبب آسيب به سه هزار و 78 نفر شد که در اين حوادث هزار و 47 نفر دچار حادثه جاده‌اي شدند و 1535 نفر از خدمات حضوري پايگاه‌هاي هلال‌احمر استفاده کردند و چهار نفر دچار حادثه دريايي شده بودند و همچنين 51 نفر در جريان سيل دهاقان دچار آب گرفتگي شدند که به آنان امدادرساني شد.

وي ادامه داد: در حوادث کارگاهي 11 نفر دچار آسيب شدند و 21 نفر نيز در حوادث کوهستاني آسيب ديده بودند که در اين حوادث تعدادي سرپايي درمان شدند و تعدادي به مراکز درماني ارجاع داده شدند، پايگاه‌هاي جمعيت هلال‌احمر 455 نفر را اسکان اضطراري داد که از اين تعداد 128 نفر در جاده‌ها گرفتار شده بودند و 327 نفر به صورت حضوري براي استفاده از چادرها مراجعه کردند.

مديرعامل جمعيت هلال‌احمر استان اصفهان تصريح کرد: با توجه به اينکه در خصوص خط 147 اطلاع‌رساني و تبليغات خاصي صورت نگرفته بود، اما مردم به خوبي با اين پل ارتباطي با هلال‌احمر آشنا بودند.

مؤمني افزود: در سال گذشته ميانگين زمان حضور نيروهاي امدادي در صحنه حادثه 10 دقيقه و 12 ثانيه بود که در سال‌جاري اين زمان به 9 دقيقه کاهش پيدا کرده و ميانگين اطلاع 6 دقيقه و 36 ثانيه بود و ميانگين مدت زمان عمليات در حوادث جاده اي يک ساعت و 40 ثانيه بوده است.

وي اضافه کرد: در 45 پست سيار و ثابت 33 نمازخانه را تجهيز کرديم که 122 هزار نفر از آن استفاده کردند و 20 هزار نفر به ايستگاه‌هاي سلامت مراجعه داشتند و در کل 800 هزار نفر در پايگاه‌هاي نوروزي حضور پيدا کردند.


 زلزله اصفهان و فارس را لرزاند 

 در ساعت 55 دقيقه بامداد ديروز زمين‌لرزه‌اي به بزرگي1/4 ريشتر منطقه حبيب‌آباد و متعاقب آن شهر اصفهان را لرزاند.

منصور شيشه‌فروش ديروز در گفت‌و‌گو با فارس در اصفهان، در مورد جزئيات اين زمين‌لرزه که بامداد شنبه در اصفهان رخ داد، اظهار داشت: مرکز اين زمين‌لرزه‌ به بزرگي 4.1 ريشتر منطقه حبيب‌آباد اصفهان بوده است. مديرکل ستاد مديريت بحران استانداري اصفهان گفت: بامداد ديروز زلزله‌اي در منطقه حبيب‌آباد اصفهان به وقوه پيوست که هيچ پس‌لرزه‌اي در اصفهان نداشته است.

منصور شيشه‌فروش با اشاره به وقوع زمين‌لرزه‌اي در شمال اصفهان اظهار کرد: اين زلزله در ساعت 12 و 52 دقيقه و 33 ثانيه بامداد امروز به بزرگي 4.1 در مقياس ريشتر در منطقه حبيب‌آباد واقع در پنج کيلومتري شهر اصفهان به وقوع پيوست.

وي اضافه کرد: کانون اين زلزله در منطقه حبيب‌آباد اصفهان بوده و اين زمين‌لرزه در عمق هشت کيلومتري ثبت شده و به دليل پايين بودن عمق زلزله اثرات آن به شمال شهر اصفهان بوده است.

مديرکل ستاد مديريت بحران استانداري اصفهان با بيان اينکه به دنبال وقوع اين زلزله مناطقي از شمال اصفهان از جمله خميني‌شهر، نجف‌آباد، برخوار و شاهين‌شهر لرزيد، تصريح کرد: تشکيل تيم ارزياب از اقدامات اوليه مديريت استان در راستاي رسيدگي به اين زلزله به شمار مي‌رود.

وي با تاکيد بر اينکه بر اساس ارزيابي‌هاي صورت گرفته اين زلزله خسارتي براي اصفهان به دنبال نداشته است، ادامه داد: نيرو‌هاي استان براي پيشگيري از وقوع حوادث احتمالي ناشي از اين زلزله بلافاصله فوري فعال شدند و جلسه‌اي در مديريت بحران استانداري و فرمانداري اصفهان براي بررسي اين زمين‌لرزه برگزار شد. شيشه‌فروش با اشاره به اينکه به دنبال وقوع اين زلزله در منطقه حبيب‌آباد اصفهان هيچ پس‌لرزه‌اي در اصفهان مشاهده نشده است، تاکيد کرد: مديريت بحران استانداري اصفهان بر اساس مطالعات علمي صورت گرفته از سوي دانشگاه نسبت به پيشگيري از وقوع زلزله‌ها در استان اقدام مي‌کند. وي با بيان اينکه اصفهان جانشين مديريت بحران تهران است، افزود: طي 100 سال گذشته زلزله خطرناک و خسارت‌باري در اصفهان به وقوع نپيوسته است و آموزش، مقاوم‌سازي ساختمان‌ها و توسعه ايستگاه‌هاي لرزه‌نگاري از جمله اقدامات استان براي مواجه شدن با اين حوادث به شمار مي‌رود. همچنين «اهل» فارس از توابع شهرستان لامرد در نخستين ساعات بامداد ديروز لرزيد.

به گزارش فارس از لامرد، زمين‌لرزه‌اي به بزرگي پنج ريشتر در ساعت 2:11 بامداد شنبه 31 فروردين ماه جاري شهر اهل از بخش اشکنان توابع شهرستان لامرد را در حالي لرزاند که ساکنان اين منطقه آن را احساس نکردند. مقاوم‌سازي‌هاي خانه‌هاي منطقه در سال‌هاي اخير موجب شده است تا اين زلزله هيچ‌گونه خسارتي را نداشته باشد.