نسخه شماره 3173 - 1392/02/01 -

با حذف کامل اختصاص ارز مرجع رخ داد
نان و روغن و گوشت در مدار گراني‌هاي مجدد


ورود هواپيماهاي بزرگتر از 11 سال، ممنوع


واردات 134 هزار تن برنج پاکستاني در سال 91

وزير نفت مطرح کرد:
آغاز دور جديد مذاکرات براي صادرات گاز به هند


افت 196 واحدي شاخص بورس


نگراني متقاضيان در آستانه فصل اجاره بها


کارت اعتباري به دست کارگران نرسيد


اخبار کوتاه


 با حذف کامل اختصاص ارز مرجع رخ داد
 نان و روغن و گوشت در مدار گراني‌هاي مجدد 

 گروه اقتصاد- شهرام صدوقي: اگرچه نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي راي به اجراي فاز بعدي قانون هدفمندي نداده‌اند اما دولت با اتکاء به مصوبات قبلي خود عملا بصورت چراغ خاموش در حال آزادسازي کامل قيمت‌ها و اجراي مراحل بعدي هدفمندي يارانه‌ها در کشور است.رشد نسبي قيمت‌ها اگرچه در سالي که سپري شد از وضعيت کم سابقه‌اي طي سال‌هاي گذشته برخوردار بوده است اما از ابتداي سال تاکنون هم شاهد ادامه سريالي افزايش قيمت‌ها در بسياري از کالاها بخصوص مواد خوراکي و پرمصرف مردم هستيم.ظاهرا چرخه معيوب گراني‌ها در سال جاري هم به کار خود ادامه خواهد داد.

نان گران مي‌شود

مديرعامل شرکت بازرگاني دولتي ايران از افزايش قيمت نان خبر داد و گفت: قيمت خريد تضميني گندم طي يکي دو روزه مشخص مي‌شود.عباس قبادي در اين خصوص اظهارداشت: قيمت خريد تضميني گندم بزودي مشخص مي‌شود.وي افزود: در حال حاضر گندم کشاورزان را به صورت علي‌الحساب کيلويي 550 تومان خريداري مي‌کنيم.معاون وزير صنعت، گفت: قيمت پيشنهادي براي خريد تضميني گندم بين 650 تا 800 تومان براي هرکيلو گرم است.وي در واکنش به اين سوال که آيا با افزايش قيمت گندم، نان گران مي‌شود، گفت: طبعاً قيمت نان گران مي‌شود.

گوشت 60 درصد گران شد

قيمت گوشت در فروشگاه‌هاي سطح شهر ناگهان به صورت فزاينده‌اي بالا رفته است و قيمت تا حدود 60 درصد افزايش را تجربه مي‌کند. در اين ميان، مسوولان تنظيم بازار کشور، حذف اختصاص ارز مبادلاتي به واردات گوشت و هدايت واردکنندگان به سمت تامين ارز از بازار آزاد است. به گزارش مهر، قيمت گوشت در سطح فروشگاه‌هاي شهر چند روزي است که با افزايش مواجه شده است و در برخي از انواع گوشت قرمز، اين افزايش تا 60 درصد هم خود را نشان داده است. به خصوص در سطح فروشگاه‌هاي زنجيره اي، افزايش قيمت مشهود است و از سوي ديگر، با پايان يافتن فروردين ماه، بساط توزيع گوشت‌هاي تنظيم بازاري نيز برچيده شده است.برخي از مسوولان، دلايل متفاوتي را براي افزايش قيمت گوشت در سطح بازار عنوان مي‌کنند که از جمله آن، حذف اختصاص ارز مرجع به گوشت و هدايت واردکنندگان به سمت واردات گوشت با ارز مبادلاتي است. در عين حال، واردکنندگان اما اذعان دارند که در دريافت ارز مبادلاتي براي واردات گوشت قرمز با مشکل مواجه هستند و همين امر، روند واردات را کند کرده است.يک مقام مسئول در معاونت بازرگاني داخلي وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با مهر مي‌گويد: دليل اصلي افزايش قيمت گوشت ظرف روزهاي اخير، قطع اختصاص ارز مرجع به گوشت قرمز است، ضمن اينکه مرکز مبادلات ارزي نيز صف طولاني براي اختصاص ارز مبادلاتي به واردکنندگان گوشت تشکيل داده است و همين امر، واردکنندگان را به سمت خريد ارز از بازار آزاد تشويق مي‌کند. وي مي‌افزايد: استفاده از ارز آزاد براي واردات گوشت، خود عاملي براي گراني اين کالا در سطح بازار شده است. ضمن اينکه گوشت تنظيم بازاري نيز به صورت محدود عرضه مي‌شود.بهزاد درخور، عضو هيات مديره مجمع عالي واردات نيز در اين رابطه به خبرنگار مهر مي‌گويد: علت اينکه قيمت گوشت در برخي فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي از جمله شهروند با افزايش مواجه بوده، اين است که اين فروشگاه، قبل از عيد قيمت‌هاي خود را افزايش نداده بود و گوشت تنظيم بازاري را بسته بندي و با قيمت مصوب در اختيار مردم قرار مي‌داد.وي افزود: در ماه‌هاي پاياني سال گذشته، واردات گوشت با ارز مرجع صورت مي‌گرفت که بر اساس تصميم دولت، ارز مرجع واردات گوشت حذف و واردکنندگان به سمت واردات با ارز مبادلاتي که دو برابر قيمت ارز مرجع را داشت، هدايت شدند. به گفته وي، هم اکنون قيمت هر کيلوگرم ران گوسفندي که تا پيش از عيد 22 هزار تومان بود، هم اکنون به 36 هزار تومان و قيمت ران گوساله که تا پيش از عيد 20 هزار تومان بود، هم اکنون به 32 هزار تومان رسيده است.

توزيع روغن نباتي با نرخ‌هاي جديد

از امروز يکشنبه اول ارديبهشت ارز مرجع روغن خام حذف و 50 درصد روغن خام مورد نياز توليدکنندگان توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و 50 درصد آن توسط بخش خصوصي تامين مي‌شود.حسن رادمرد، معاون توسعه بازرگاني داخلي وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با ايسنا، با اعلام خبر فوق اظهار کرد: از اين پس با حذف ارز مرجع روغن خام، فرمول قيمت‌گذاري جديدي براي آن تعريف مي‌شود.وي ادامه داد: بر اساس اين فرمول 50 درصد روغن مورد نياز توليد کنندگان توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت با ارز مرجع و 50 درصد آن نيز توسط بخش خصوصي با ارز مبادله‌اي تامين مي‌شود. رادمرد در پاسخ به اين سوال که بر اين اساس قيمت روغن به چه نحو تعيين مي‌شود، خاطرنشان کرد: با توجه به اين که 50 درصد روغن با ارز مرجع و 50 درصد آن با ارز مبادله‌اي تامين مي‌شود، قيمت آن به صورت تلفيقي و بين اين دو نرخ خواهد بود.معاون توسعه بازرگاني داخلي وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکيد بر اين که مصوبه‌ حذف ارز مرجع روغن خام ابلاغ شده است بيان کرد: اين مصوبه از امروز اول ارديبهشت ماه قابل اجراست. دبير انجمن صنايع روغن نباتي از افزايش 40 درصدي قيمت روغن نباتي خبر داد و گفت: با توجه به تغيير سياست‌هاي دولت در تخصيص نرخ ارز مرجع براي واردات روغن خام از امروز شنبه اول ارديبهشت ماه واردات روغن خام صرفا با ارز مبادله اي صورت مي‌گيرد. قاسم فلاحتي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به وابستگي 90 درصدي کشور به واردات روغن خام افزود: تغيير نرخ ارز تاثير مستقيمي بر قيمت تمام شده کالا دارد. بنابراين براساس مصوبه ستاد تنظيم بازار و هماهنگي به عمل آمده بين انجمن روغن نباتي و وزارت صنعت، معدن و تجارت افزايش 40 درصدي قيمت روغن نباتي تصويب شد. وي توقف تخصيص ارز مرجع به واردات روغن نباتي را عامل اصلي و مهمي براي افزايش قيمت روغن نباتي ذکر کرد.به گزارش ايسنا، سازمان حمايت از مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان آخرين بار در مهرماه پارسال با افزايش قيمت روغن خوراکي موافقت کرده بود.بر اين اساس قيمت چهار محصول روغن خوراکي پرمصرف شامل روغن بطري 675 گرمي، بطري 810 گرمي، حلب پنج کيلويي و حلب 16 کيلويي به ترتيب 1100، 2700، 17 هزار و 750 و 48 هزار تومان تعيين شده بود.

افزايش قيمت شيرهاي طعم دار

قيمت شيرهاي طعم دار در بازار اگرچه حساسيت افزايش قيمت شيرهاي ساده را ندارد، اما بررسي‌هاي ميداني مهر در کنار تائيديه سازمان حمايت از مصرف کنندگان و توليدکنندگان، افزايش قيمت را نشان مي‌دهد.اگرچه مصرف شيرهاي طعم دار چند سالي بيشتر نيست که در کشور رواج يافته است، اما در همين مدت زمان کوتاه توانسته مشتريان خاص خود را جلب کند و بازار مناسبي را به لحاظ مصرف براي خود کسب نمايد.در اين ميان، البته به دليل اينکه مشتريان استفاده از شيرهاي طعم دار نيز قشر خاصي از جامعه بوده و تمامي‌اقشار آسيب پذير را در بر نمي‌گيرد، معمولا واکنشها به افزايش يا کاهش قيمت آن، به گستردگي واکنش‌ها به تغييرات قيمتي شير ساده که مصرف آن در ميان عامه مردم رواج دارد نيست. بررسي‌هاي ميداني مهر نشانگر اين است که قيمت انواع شير طعم دار از شيرکاکائو گرفته تا شيرموز و ساير انواع آن، در بازار با افزايش قيمت مواجه بوده و به طور متوسط 10 تا 15 درصد افزايش را تجربه کرده است. براين اساس، هر پاکت شيرکاکائو 750 تومان، شير وانيلي 200 سي سي سه گوش 650 تومان، شيرعسل 200 سي سي 650 تومان، شيرموز 200 گرمي 650 تومان، شير کاکائو 200 گرمي 750 تومان و شير توت فرنگي 200 گرمي نيز 750 تومان نرخ‌گذاري شده است.


 ورود هواپيماهاي بزرگتر از 11 سال، ممنوع 

رييس سازمان هواپيمايي کشوري از ورود هواپيماهاي جديد به کشور خبر داد و اعلام کرد: طبق آخرين تصميم سازمان هواپيمايي کشوري، هواپيماهايي اجازه ورود به کشور را دارند که حداکثر ساخت سال 2002 باشند.کاپيتان حميدرضا پهلواني - معاون وزير راه و شهرسازي - در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: براي تاسيس شرکت‌هاي هواپيمايي درخواست‌هايي به سازمان هواپيمايي کشور اعلام شده است. وي افزود: براي تاسيس شرکت هواپيمايي جديد در ايران در شرايطي مجوز صادر مي‌شود که اين شرکت‌ها حداقل پنج فروند هواپيما به ناوگان هوايي کشور وارد کنند.پهلواني گفت: سازمان هواپيمايي کشوري براي خريد هواپيما به شرکت‌هاي هواپيمايي موجود و کساني که قصد تاسيس شرکت هواپيمايي جديد دارند، کمک‌هاي لازم را خواهد کرد.معاون وزير راه و شهرسازي درباره سن هواپيماهايي که شرکت‌هاي جديد هواپيمايي بايد وارد کنند، تاکيد کرد: سازمان هواپيمايي کشوري مشخصات خاصي براي هواپيماهايي که وارد مي‌شوند، تعيين و اعلام کرده است و ايرلاين‌ها بايد بر اساس مشخصات درنظر گرفته شده هواپيما بخرند.رييس سازمان هواپيمايي کشوري اظهار کرد: طبق آخرين تصميم سازمان هواپيمايي کشوري، هواپيماهايي اجازه ورود به کشور را دارند که حداکثر ساخت سال 2002 باشند لذا هواپيماهاي ساخته شده قبل از اين تاريخ، مورد قبول سازمان هواپيمايي کشوري نيست.پهلواني افزود: هرچند ممکن است برخي شرکت‌هاي هواپيمايي هواپيماهايي را وارد کنند که يک يا دو سال قبل از تاريخ مورد نظر سازمان هواپيمايي کشوري ساخته شده‌ باشد که در صورت داشتن تمامي استاندارد‌ها ورود اين هواپيماها به ناوگان هوايي کشور مانعي ندارد.معاون وزير راه و شهرسازي درباره ورود هواپيماهاي جديد به ناوگان هوايي کشور نيز اظهار کرد: بستر‌سازي براي ورود تعدادي هواپيماي جديد به کشور انجام شده است.


 واردات 134 هزار تن برنج پاکستاني در سال 91 

گمرک ايران در حالي از واردات بيش از7/134 هزار تن برنج پاکستاني به ايران در سال 1391 خبر داده است که پايگاه اطلاع‌رساني بيزينس ريکوردر در تازه ترين گزارش خود کيفيت برنج صادراتي پاکستان را پايين توصيف کرد.به گزارش ايسنا، براساس تازه ترين آمار گمرک ايران در سال گذشته بالغ بر 134 هزار و 712 تن برنج به ارزش 111 ميليون و 688 دلار از پاکستان وارد ايران شد. اين ميزان واردات از نظر وزني و ارزشي نسبت به سال 1390 به ترتيب94/8 و 46/6 درصد افزايش يافته است. همچنين پاکستان در سال قبل سومين مبدا اصلي واردات برنج به کشور بود.در همين حال پايگاه اطلاع‌رساني بيزينس ريکوردر در گزارشي نوشت که صادرکنندگان برنج پاکستان به دليل کيفيت پايين برنج توليدي اين کشور بازار صادراتي خود را در چين به رقباي ويتنامي‌شان واگذار کرده‌اند. به نوشته اين پايگاه پس از صادرات بيش از 72 هزار تن برنج غيرباسماتي پاکستاني به چين، صادرکنندگان پاکستاني به دليل کيفيت پايين محصول صادراتي خود و همچنين بالا رفتن قيمت‌ها بازار صادراتي خود را در چين به رقباي ويتنامي واگذار کرده‌اند.افزايش قيمت برنج پاکستاني در بازار اين کشور به دليل قاچاق گسترده اين محصول به افغانستان و احتکار در بازار پاکستان رخ داده است. اين وضعيت باعث شده تا برنج پاکستان قدرت رقابت‌‌پذيري خود را در بازارهاي صادراتي از دست بدهد.صادرکنندگان پاکستاني بعد از وجود آمدن مشکلاتي براي صادرات به بازار ايران، بازار چين را هدف قرار داده بودند. در عوض برنج‌هاي صادراتي ويتنام به دليل پايين بودن قيمت توانستند جاي رقباي پاکستاني را در بازار چين بگيرند. در نتيجه صادرات برنج پاکستان به چين عملا متوقف شد. صادرات برنج پاکستان در 9 ماهه سال جاري مالي با کاهش 47 درصدي مواجه شده و به حدود3/1ميليارد دلار رسيد.


 وزير نفت مطرح کرد:
 آغاز دور جديد مذاکرات براي صادرات گاز به هند 

وزير نفت با اعلام اين‌که هند نيز مانند پاکستان متقاضي واردات گاز از ايران است گفت: به زودي دور جديد مذاکرات با اين کشور آغاز مي‌شود.به گزارش ايسنا، رستم قاسمي در نشستي با خبرنگاران با اعلام اين که به زودي دور جديد مذاکرات با هند براي صادرات گاز به اين کشور آغاز مي‌شود، گفت: 10 روز ديگر سفري به هند خواهيم داشت تا مذاکرات را در خاک اين کشور دنبال کنيم.وزير نفت درمورد تصدي سمت دبير کلي اوپک از سوي نماينده ايران توضيح داد: با توجه به اين که اين سمت بايد با اجماع همه اعضا انتخاب شود در حال حاضر رايزني براي تصدي اين سمت با ساير اعضا را آغاز کرديم.وي با اشاره به اين‌که بعد از انقلاب ايران با برخي کشورهاي عضو مشکلاتي را داشته است، ابراز اميدواري کرد که نماينده ايران بتواند در اين دوره به سمت دبير کلي منصوب شود.قاسمي با بيان اين‌که رسيدن به دبير کلي اوپک به دليل برخي فشارهاي سياسي بر اعضا ساده نيست، در مورد معرفي کانديداي ايران براي تصدي مديريت پژوهشگاه‌هاي اوپک نيز گفت: تاکنون فرد خاصي براي نمايندگي از ايران انتخاب نشده است.وي دليل کاهش صادرات نفت خام کشور را اين گونه توضيح داد که در گذشته ايران روزانه 600 تا 700 هزار بشکه نفت خام به کشورهاي اروپايي صادر مي‌کرد که با آغاز تحريم‌ها اين مقدار از صادرات متوقف شد.قاسمي همچنين کاهش توليد نفت خام کشور را تاييد کرد و افزود: با وجود اين، ايران همچنان مشتري‌هاي قديمي آسيايي خود را دارد و اميدواريم که در سال جديد با مشتري‌هاي جديد ديگري نيز قرارداد داشته باشيم. وزير نفت با اشاره به اين‌که در سال گذشته کاهش تکليفي توليد نفت خام در برنامه قرار گرفت، گفت: اين کاهش توليد از ميادين داخلي بود و سعي شد از توليد در ميادين مشترک کاسته نشود.وي به تعيين تکليف شدن 20 ميدان مشترک در سال 91 اشاره کرد و گفت: از مهم‌ترين ميادين مشترک ايران آزادگان جنوبي و شمالي و يادآوران است که با تکميل توسعه آن‌ها 700 هزار بشکه نفت خام به توليد کشور افزوده خواهد شد. به گفته وي، پس از توافقاتي که با پيمانکار چيني براي توسعه آزادگان جنوبي صورت گرفت در حال حاضر توسعه اين ميدان با سرعت بيشتري در حال انجام است.قاسمي با اعلام اين‌که بدهي‌هاي شرکت نفتي شل به ايران افزايش نيافته و اين شرکت همچنان توسط ايران تحريم است و به آن نفتي فروخته نمي‌شود، گفت: طبق مذاکراتي که شرکت شل با اتحاديه اروپا و سازمان‌ملل داشت مجوزهاي لازم براي پرداخت بدهي‌هايش به ايران را دريافت کرد. وي با اشاره به برنامه پنجم توسعه و نياز به سرمايه‌گذاري 250 ميليارد دلاري در اين صنعت گفت:‌ به مجلس پيشنهاد داديم که به جاي يک ميليون بشکه در روز 1.2 ميليون بشکه سالانه توليد کنيم. همچنين به جاي افزايش سالانه 400 ميليون متر مکعب گاز 450 ميليون متر مکعب گاز توليد شود. با توجه به اين پيشنهاد قطعا بايد رقم سرمايه‌گذاري‌هاي سالانه در صنعت نفت نيز افزايش پيدا کند. وزير نفت با اعلام اين که در لايحه بودجه 92 دولت عرضه 10‌ميليارد دلار اوراق را پيش‌بيني کرده است گفت: با توجه به اين که در بودجه سال 91 عرضه اوراق سلف نفتي نيز پيش بيني شده بود و سازوکار آن تهيه شد به دليل تغييرات نرخ ارز بانک مرکزي ابراز نگراني کرد که در صورت عرضه اوراق سلف نفتي دوباره نرخ ارز دچار مشکل شود.قاسمي ابراز اميدواري کرد که اوراق سلف نفتي در سال 92 عرضه شود.


 افت 196 واحدي شاخص بورس 
نويسنده : مريم نجفيان

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پايان معاملات ديروز با 196 واحد افت به رقم 40550 واحد رسيد نمادهاي «فملي»، «فولاد» و «پارسان» بيشترين تأثير منفي را بر روند شاخص داشتند. در مقابل معاملات در نمادهاي پالايش نفت بندرعباس و پالايش نفت اصفهان باعث شده تا به ميزان قابل توجهي از افت بيشتر شاخص جلوگيري شود. در مجموع بايد گفت به جز دو نماد نفتي ساير گروه‌هاي مطرح و تأثيرگذار بورسي همچون فلزي‌ها، پتروشيمي‌ها و معدني‌ها به شدت در مدار نزولي قرار گرفته‌اند. درمقابل همچنان سيماني‌ها و گروه لاستيک خودرو در غياب نمادهاي مطرح گروه نفتي بيشترين تقاضا را در بورس به خود اختصاص داده‌اند. در روز گذشته اخبار منتشرشده عمدتاً حول محور مسايل انتخاباتي در دو حوزه رياست جمهوري و شوراهاي اسلامي شهرها اختصاص داشت. خبر ديگر افزايش قيمت روغن ، شکر و پيشنهاد افزايش قيمت سيمان از جمله ساير موضوعاتي بود که ديروز رسانه‌ها به آن پرداختند. در بورس يک روز پس از ورود هلدينگ خليج فارس بازار منفي شد اين نماد نيز تنها پس از دو روزکاري افت قيمت را تجربه کرد.اصرار طرف عرضه کننده به کشف قيمت بالا در اين سهم دليل اصلي اين روند مي‌باشد هرچند نماد خليج‌فارس در ميان مدت بسيار ارزنده مي‌باشد اما چنانچه حمايت‌هاي اصولي از آن صورت نپذيرد باتوجه به وزن اين نماد در بازار به راحتي مي‌تواند افت شديد شاخص را موجب گردد. البته اين احتمال در حال حاضر بسيار ضعيف است. در گروه فرآورده‌هاي نفتي و در نماد «شبندر» اما علي رغم معامله بيش از 40 ميليون سهم و عرضه‌هاي صورت گرفته اين نماد مجدداً با صف خريد 2/2 ميليون به کار خود پايان داد. «شپنا» نيز با رشد قيمت به کار خود پايان داد. معدني‌ها و فلزي‌ها به افت دست جمعي خود در روز گذشته نيز ادامه دادند اين درحالي است که مديران اين دوصنعت از وضعيت رو به رشد خود خبر مي‌دهند. درپايان گفتني است حجم معاملات بورس ديروز به 275 ميليون سهم و در فرابورس به 33 ميليون سهم رسيد.


 نگراني متقاضيان در آستانه فصل اجاره بها 

 نزديک شدن به فصل اجاره بها موجب نگراني متقاضيان شده است، زيرا برخي از سودجويان سعي مي‌کنند با بهانه افزايش قيمت در برخي از بازارها، اجاره بها را افزايش دهند.

به گزارش مهر، نزديک شدن به فصل اجاره بها، نگراني زيادي را براي متقاضيان بوجود مي‌آورد، زيرا عده‌اي سودجو سعي مي‌کنند با استفاده از جو رواني بازار، قيمت‌ها را با نوسان همراه کنند.البته در حال حاضر نرخ‌ها در بازار مسکن تغيير چنداني نداشته است و خريد و فروش هم با همان نرخ سال گذشته انجام مي‌شود؛ بنابراين تغييري هم در بازار اجاره بها به وجود نيامده است. همچنين روند کاهشي نرخ سکه و ارز يکي از دلايلي است که مي‌تواند ثبات بازار مسکن را حفظ کند، زيرا تجربه نشان داده که نوسان ديگر بازارهاي سرمايه‌اي تاثير زيادي را بر قيمت مسکن مي‌گذارد اما با نزديک شدن به فصل اجاره بها، اين نگراني براي تعيين قيمت‌ها بوجود مي‌آيد. براين اساس، بازار اجاره بها هرساله در خردادماه با تعداد زيادي متقاضي روبرو مي‌شود که قصد دارند قبل از شروع سال تحصيلي، آپارتمان مورد نياز خود را تهيه کنند؛ به همين جهت برخي سودجويان اقدام به افزايش اجاره بها مي‌کنند.اما در جستجو ميان آگهي‌ها مي‌توان مشاهده کرد که بخشي از متقاضيان از حالا به دنبال يافتن آپارتمان مناسب هستند؛ به همين جهت حجم زيادي از آگهي در بازار اجاره وجود دارد. اين دسته از متقاضيان قصد دارند، قبل از فصل اجاره بها قولنامه خود را بنويسند تا در آن زمان با گراني‌هاي کاذب روبرو نشوند.البته دولت درسالهاي گذشته سعي داشته تا با ارايه بسته اجاره بها از افزايش کاذب قيمت‌ها جلوگيري کند، همچنين سازمان تعزيرات در دو سال گذشته با ورود به بازار اجازه افزايش بيش از 20 درصد قولنامه‌هاي اجاره نسبت به سال گذشته را نداد اما امسال بايد ديد که در آستانه خردادماه دولت چه راهکار ديگري را براي بازار ارايه مي‌دهد.

براساس گزارش مهر، يک واحد مسکوني با متراژ 35 مترمربع در بني‌هاشم يک طبقه زيرهمکف، با عمر 10 ساله 29 ميليون تومان رهن داده مي‌شود و براي واحدي ديگر به مساحت 42 مترمربع در بلوار قيام با 12 مترانباري و عمر 5 ساله، 20 ميليون تومان رهن در نظرگرفته شده است.همچنين يک واحد 40 متري در رودکي نرسيده به آذربايجان با 24 ميليون تومان رهن کامل، اجاره داده مي‌شود و سوئيت 33 متري در ميدان سپاه زيرهمکف با 3 ميليون تومان رهن و ماهيانه 350 هزار تومان به اجاره مي‌رسد.براي سوئيت ديگري با مساحت 35 متر در مجيديه جنوبي 10 ميليون تومان رهن و 150 هزار تومان اجاره تعيين شده است و واحد ديگري با مساحت 40 متر، نوساز با پارکينگ و انباري در نارمک با 20 ميليون تومان رهن و ماهيانه 350 هزار تومان اجاره داده مي‌شود.همچنين براي سوئيت 35 متري مبله در ميدان هروي ساقدوش با 10 ميليون تومان رهن و 400 هزار تومان اجاره تعيين شده است و واحد ديگري در محدوده محمد علي جناج به مساحت 45 متر يک خوابه و بدون پارکينگ با مبلغ 15 ميليون تومان رهن و 300 هزار تومان، اجاره داده مي‌شود.براي يک دستگاه آپارتمان با مساحت 40 مترمربع در بوستان کارون با پارکينگ 23 ميليون تومان رهن تعيين شده است و يک سوئيت 25 متري بدون پارکينگ و نوساز در قيطريه با 17 ميليون تومان رهن و 200 هزار تومان، اجاره داده مي‌شود.در محدوده ظفر، براي يک سوئيت 45 متري 30 ميليون تومان رهن و 200 هزار تومان اجاره تعيين شده است و در محدوده شهرري 13 آبان آپارتماني به مساحت 50‌مترمربع با قيمت 19 ميليون تومان رهن و 100 هزار تومان، اجاره داده مي‌شود.


 کارت اعتباري به دست کارگران نرسيد 

دبير کل مجمع عالي نماينده کارگران ايران با اشاره به اينکه بسياري از وعده‌هاي مسئولان به کارگران محقق نشده است، گفت: حداقل مزد کارگران با توجه به تورم نياز به ترميم دارد.آرش فراز در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس، با بيان اينکه انتظارات و مطالبات کارگران در سال حماسه اقتصادي بايد محقق شود، اظهار داشت: يکي از مباحثي که از سوي برخي نمايندگان کارگري پيگيري مي‌شود، افزايش سطح رفاه کارگران و تغيير در حداقل مزد است.وي با اشاره به برنامه‌هاي مجمع عالي نمايندگان کارگران ايران در هفته کار و کارگر بيان داشت: ستادي در اين باره راه اندازي شده، تا بتوان مطالبات و خواسته‌هاي کارگران را مطرح کرد.دبيرکل مجمع عالي نمايندگان کارگران ايران با تاکيد بر اينکه بايد براي عقب‌ماندگي مزد و ترميم آن در جامعه راهکار ارائه کرد، گفت: بسياري از وعده‌هاي داده شده از سوي مسئولان و وزارت تعاون، کار و رفاه در حال پيگيري است و اولويت‌هاي زيادي در بخش کارگري وجود دارد که بايد اجرا شود.به گفته اين فعال کارگري،‌ در قانون کار به بسياري از فعاليت‌هاي فرهنگي و رفاهي براي کارگران اشاره شده که متولي آن وزارت تعاون، کار و رفاه است و آن طور که بايد و شايد در اين راستا اقدام جدي انجام نشده است.فراز با اشاره به ماده 201، 203 و 197 قانون کار تصريح کرد: اقدامات موثري در جهت فعاليت‌هاي فکري، علمي، آموزشي و ديگر مباحث انجام نشده است.وي افزود: بسياري از کارها به خصوص در هفته کار و کارگر نمادين است و عملياتي نمي‌شود و البته بايد مباحث در طول سال نيز جريان داشته باشد.


 اخبار کوتاه 

 احتمال کاهش 20 تا 40درصدي قيمت‌هاي خودرو

عضو شوراي رقابت از برگزاري آخرين جلسه شوراي رقابت براي تعيين دستور‌العمل قيمت‌گذاري خودرو در روز يکشنبه اول ارديبهشت ماه خبر داد و گفت: با تدوين اين دستور‌العمل، قيمت خودرو بين 20 تا 40 درصد کاهش خواهد يافت.

محمدعلي مددي در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس، اظهار داشت: آخرين جلسه شوراي رقابت براي تدوين دستور‌العمل نهايي قيمت‌گذاري خودرو روز يکشنبه برگزار مي‌شود و با نهايي شدن آن، دستور‌العمل براي اجرا به سازمان حمايت و خودروسازان ابلاغ خواهد شد.

وي با بيان اينکه دستور‌العمل جديد قيمت‌گذاري خودرو، قيمت‌ها را بين 20 تا 40 درصد کاهش خواهد داد، گفت: دستور‌العمل موقت قيمت‌گذاري خودرو اواخر سال گذشته توسط شوراي رقابت تدوين شد که خودروسازان بايد به آن عمل مي‌کردند. مددي توضيح داد: در صورتي که خودروسازي از اين دستور‌العمل موقت سرپيچي کرده باشد، مورد پيگرد قانوني و تشکيل پرونده قرار مي‌گيرد.وي با تأکيد بر اينکه در حال حاضر فروش تمام خودروها با قيمت‌هاي غيرقانوني صورت مي‌گيرد، افزود: خودروسازان بايد اضافه مبلغ دريافت شده از مشتريان را به آنها بازگردانند.او اظهار داشت: خريداراني که هنوز خودروي خود را از شرکت‌هاي خودروساز تحويل نگرفته‌اند، اگر پس از تدوين دستور‌العمل نهايي خودروي خود را تحويل بگيرند بايد مبلغ آن را طبق دستور‌العمل جديد بپردازند.

بهره‌برداري از بلندترين سد خاکي کشور

مدير عامل شرکت توسعه منابع آب و نيروي ايران گفت: سد گتوند عليا بلندترين سد خاکي کشور امروز با حضور مقام هاي عالي کشور به بهره برداري مي رسد.به گزارش ايسنا،‌ محمدرضا رضازاده تصريح کرد: در مردادماه سال 90 بلندترين سد خاکي کشور با حضور رييس جمهوري آبگيري شده بود و اول ارديبهشت نيز اين سد و فاز نخست نيروگاه آن با حضور مقام هاي عالي کشور به بهره‌برداري مي‌رسد.

بر اساس اين گزارش، سد گتوندعليا به عنوان بلندترين سد خاکي کشور در منتهي اليه موقعيت کوهستاني رودخانه کارون، در فاصله 380 کيلومتري از مصب رودخانه و در نزديکي شهرستان گتوند در استان خوزستان اجرا شده است.اين سد از نوع خاکي با هسته رسي است که با ارتفاع 182 متر و طول تاج 760 متر ساخته شده است.

واکنش به واردات گوشت ناسالم

محمدجواد نظري‌مهر، عضو هيات رييسه كميسيون بهداشت و درمان مجلس، با بيان اينكه تمام مسوولان دولتي در واردات گوشت‌هاي خراب مقصر و متخلف هستند، گفت: به‌طور حتم واردات لاشه‌هاي گوشت هندي بدون هيچ نظارتي نشان‌دهنده سوء‌مديريت مسوولان است.

او در واكنش به اظهارات محمدرضا رحيمي، معاون اول رييس‌جمهور مبني بر واردات لاشه‌هاي خراب گوشت چيني و توليد محصولات سوسيس و كالباس از اين كالاها، گفت: بسيار جالب است كه خود مسوولان دولتي ضعف نظارتي خود را اقرار و از اين وضعيت انتقاد مي‌كنند.

وي با اعلام اينكه تمام مسوولان و دستگاه‌هاي دولتي در واردات گوشت‌هاي خراب مقصر و متخلف هستند، افزود: متاسفانه وزارتخانه‌هاي مربوطه به ويژه وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش و پزشكي و وزارت جهاد كشاورزي در نظارت بر واردات محصولات خوراكي بسيار ضعيف عمل مي‌كنند.

توافق جديد نفتي تهران-پکن

مديرعامل شرکت ملي مهندسي ساختمان نفت با تشريح جزئيات توافق جديد نفتي ايران و چين بر اجراي طرح تثبيت پالايشگاه نفت آبادان اعلام کرد: اين پروژه به ارزش 2.6 ميليارد دلار و با مشارکت فاينانسورهاي چيني عملياتي خواهد شد.

فرهاد احمدي در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر درباره آخرين وضعيت طرح تثبيت پالايشگاه نفت آبادان گفت: در حال حاضر مذاکرات تامين منابع مالي اين پروژه عظيم پالايشگاهي در حال انجام است و پيش‌بيني مي شود به زودي قرارداد مالي طرح تثبيت پالايشگاه آبادان امضا شود.

مديرعامل شرکت ملي مهندسي و ساختمان نفت ايران بار مالي قرارداد جديد نفتي را حدود 2.6 ميليارد دلار عنوان کرد و افزود: قرار است چيني ها 85 درصد در اين طرح پالايشگاهي مشارکت داشته باشند.

سقوط قيمت سکه به زير يک ميليون و 300 هزار تومان

در معاملات ديروز بازار هر سکه بهار آزادي طرح جديد به يک ميليون و 297 هزار تومان رسيد.به گزارش خبرگزاري فارس قيمت هر قطعه سکه طرح جديد تمام بهار آزادي با سقوط قيمت‌ها به يک ميليون و 297 هزار تومان رسيد.

اين در حالي است که سکه طرح قديم يک ميليون و 260 هزار تومان، نيم‌سکه 666 هزار تومان، ربع سکه 413 هزار تومان و سکه گرمي 295 هزار تومان در لحظه تنظيم اين گزارش رسيده است.بنابراين گزارش قيمت هر گرم طلاي 18 عيار 125 هزار و 236 تومان و قيمت هر گرم طلاي 24 عيار 166 هزار و 940 تومان است.

به گزارش فارس هر دلار آمريکا به قيمت 3 هزار و 510 تومان و هر يورو به قيمت 4 هزار و 600 تومان در لحظه تنظيم اين گزارش فروخته مي‌شود. همچنين هر دلار آمريکا به قيمت 3 هزار و 475 تومان و هر يورو به قيمت 4 هزار و 460 تومان خريداري مي‌شود.بنابراين گزارش و به نقل از سايت کيتکو در حال حاضر هر اونس طلا در بازارهاي جهاني به قيمت 50/1406دلار عرضه مي‌شود.