نسخه شماره 3173 - 1392/02/01 -

دومين مظنون چچني با جراحات فراوان دستگير شد
ادامه معماي بمب گذاري ماراتن مــرگ بوستون


فروش کلان اسلحه‌هاي آمريکايي


اعتراض به مسابقات فرمول يک بحرين


زد و خورد موافقان و مخالفان محمد مرسي


کمک مالي قذافي به سارکوزي


زلزله مهيب در چين


تحليف رياست جمهوري مادورو


رويداد


اخبارکوتاه


 دومين مظنون چچني با جراحات فراوان دستگير شد
 ادامه معماي بمب گذاري ماراتن مــرگ بوستون 

 گروه بين الملل:از روز دوشنبه که انفجار 2بمب در مسابقه ماراتن بوستون و يک بمب در کتابخانه کندي با3کشته و180 زخمي که احتمال مرگ17 نفرديگر مطرح است؛ايالات متحده پلک برهم نگذاشته است. نامه‌هاي سمي براي مقامات عالي رتبه آمريکايي و انفجار در تگزاس هم بر ابعاد ماجرا افزود تا آن که عصر روز پنجشنبه پليس فدرال آمريکا تصاوير دو مطنون به بمب‌گذاري در مسابقه ماراتن بوستون را منتشر کرد و از مردم خواست براي شناسايي آنها کمک کنند.

ساعاتي پس از انتشار تصاوير اين دو مظنون، آنها در نزديکي دانشگاه «ام اي تي» با پليس درگير شدند. در ادامه تعقيب و گريز براي دستگيري اين دو مظنون، آنها با پليس در شهر «واتر تاون» درگير شدند که تامرلن سارنايف برادربزرگتر زخمي و کشته شد اما برادر کوچک تر جوهر سارنايف از مهلکه گريخت.

با کشته شدن يکي از مظنونان بمبگذاري ماراتن بوستون در بامداد روز جمعه يکي از بزرگترين عمليات گسترده در تاريخ بوستون براي دستگيري ديگر مظنون ادامه يافت.

در پي فرار جوهر سارنايف، پليس ابتدا از مردم محله واترتاون و سپس از تمام ساکنان شهر بزرگ بوستون خواست که خانه‌هاي خود را ترک نکنند. مدارس، سرويس‌هاي حمل و نقل عمومي و ادارات نيز تعطيل شدند تا تعقيب خانه‌به‌خانه در جستجوي جوهر تسهيل شود. کمبريج با دانشگاه نخبگان معروف به
ام آي تي يکي از محله‌هاي مهم بوستون است و محله واترتاون نيز به کمبريج نزديک است. گفته مي‌شود که دو برادر مظنون به بمب‌گذاري در ماراتون بوستون به اين منطقه اشرافي گريخته بودند.

در نهايت،پليس آمريکا اعلام کرد برادر کوچک تر جوهر سارنايف، مظنون دوم بمب گذاري بوستون را دستگير کرده است. پليس مي‌گويد، جوهر سارنايف زخمي شده و با آمبولانس به بيمارستان منتقل شده و وضعيت او در بيمارستان وخيم است.

به گزارش شبکه تلويزيوني «سي ان ان»، جوهر سارنايف در شهر «واتر تاون» در قايقي در حياط خلوط يک خانه پناه گرفته بود، اما عصر جمعه صاحب اين خانه متوجه خون بر روي اين قايق مي‌شود. صاحب اين خانه به سي‌ان‌ان گفته است با کنار زدن چادر متوجه مرد زخمي‌مي‌شود و به پليس اطلاع مي‌دهد. ابتدا نيروهاي پليس از جوهر سارنايف مي‌خواهند که خود را تسليم کند. اما جوهر سارنايف حاضر نمي‌شود که خود را تسليم کند. در نهايت نيروهاي پليس وي را بازداشت مي‌کنند.

گزارش‌ها حاکي است که در جريان بازداشت جوهر سارنايف صداي تيراندازي شنيده شده است. اين در حالي است که اد ديويس،‌ يک سخنگوي پليس ايالت ماساچوست گفته است، جوهر سارنايف خونريزي داشته و هم اکنون وضعيت او در بيمارستان وخيم است. گزارش‌ها حاکي است جوهر سارنايف در مرکز پزشکي بوستون بستري شده است.

با اين حال سي ان ان گزارش داده است، اعلام وخامت حال جوهر سارنايف به نظر بسيار کلي است و پليس تاکنون اطلاعات دقيقي در خصوص وضعيت جسمي وي منتشر نکرده است.

يک مقام پليس به سي ان ان گفته است،‌جوهر سارنايف احتمالا در درگيري شامگاه پنجشنبه و بامداد جمعه زخمي شده است و از زمان اين درگيري تا وقتي که دستگير شد، خونريزي داشته است. پس از دستگيري جوهر سارنايف ،‌پليس بوستون در حساب کاربري توييتر خود نوشت: تعقيب تمام شد و وحشت به پايان رسيد. عدالت به پيروزي رسيد.

رييس جمهوري آمريکا، نيز گفت که « فصل مهمي» از اين رويداد اسف‌بار بسته شد. باراک اوباما، ادامه داد: «امشب ملت ما به مردم بوستون و ماساچوست بدهي دارد. بوستوني‌ها بعد از يک حمله بيرحمانه، با عزم و اراده راسخ به آن پاسخ دادند و نقش خود را به عنوان شهروند مسئول ايفا کردند. »

رييس جمهوري آمريکا با اين حال تاکيد کرد مي‌بايست تحقيقات در اين زمينه ادامه يابد تا ابعاد مختلف اين رويداد مشخص شود. اوباما گفت: «مشخص است امشب همچنان پرسش‌هاي بدون پاسخ زيادي باقي مانده است از جمله اينکه چرا جواناني که اينجا در جامعه و کشور ما بزرگ شدند و تحصيل کردند، به چنين خشونتي متوسل مي‌شوند؟ آنها چگونه اين حملات را طراحي و اجرا کردند و اينکه آيا هيچ کمکي دريافت کرده‌اند؟»

گزارش‌ها حاکي است پس از اعلام خبر بازداشت جوهر سانايف مردم شهر «واتر تاون» به جشن و شادي پرداخته‌اند. درهمين حال، اينترپل شنبه براي صد و نود کشور عضو درباره خصوصيات مواد منفجره به کار رفته در انفجارهاي ماراتن بوستون پيام هشدار فرستاد. اين پيام هشدار موسوم به «يادداشت نارنجي» براي هشدار به پليس همچنين نهادهاي دولتي در باره مواد خطرناک و اقدامات جنايتکارانه مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين پيام به درخواست مقامات آمريکا و پليس فدرال آمريکا «اف بي آي» حاوي عکس‌هايي از بمب‌ها و نشانه‌هاي تشخيص هويت شامل اثر انگشت دو مظنون» بمب‌گذاري بوستون است.

خانواده برادران چچني

تعدادي از اعضاي خانواده اين دو برادر، در مصاحبه‌هاي جداگانه، اعلام کرده‌اند که آن‌ها بي‌گناه هستند. آن‌ها مي‌گويند پليس آمريکا تلاش دارد اين حمله را به آن‌ها نسبت دهد. انزور سارنايف، پدر دو مظنون که در روسيه به سر مي‌برد، گفت پسرش نمي‌توانسته دست به کشتار بزند. وي پسرش تيمورلنگ را «يک فرشته واقعي» توصيف کرد. عمه و مادر اين دو برادر نيز عقيده دارند که اتهام پليس آمريکا بي‌پايه و اساس است. عموي آن‌ها پيش‌تر، از جوهر سارنايف که همچنان فراري بود، خواست که خود را به پليس معرفي کرده و از اعضاي خانواده‌هاي بازماندگان تقاضاي عفو کند. وي گفت اين دو برادر با اعمال خود به وجهه چچن‌ها لطمه زده‌اند.

به گزارش شبکه تلويزيوني ان.بي.سي، اين دو مظنون، برادراني هستند که تبار چچني دارند. خبرگزاري آسوشيتدپرس نيز اصليت اين دو را به ناحيه‌اي روسي و نزديک به چچن نسبت مي‌دهد. نيويورک تايمز مي‌گويد مقامات معتقدند هر دو مظنون چچني هستند. طبق اين گزارش، جوهر 19 ساله متولد قرقيزستان است و گواهينامه رانندگي ماساچوست را دارد. به گفته ماموران امنيتي، برادر وي تيمورلنگ سارنايف 26 ساله و متولد روسيه است و خانواده آن‌ها بين سال‌هاي 2002 تا 2003 وارد آمريکا شده‌اند. تيمورلنگ در سال 2007 تابعيت دائمي آمريکا را گرفته است.

طبق گزارش رسانه‌ها خانواده اين متهمان از چچن به قرقيزستان رفته بودند و سرانجام توانستند 10 سال پيش به آمريکا مهاجرت کنند.هنوز انگيزه احتمالي اين برادران مشخص نشده است.

تيمورلنگ سارنايف که کشته شده است، در رشته مهندسي تحصيل کرده بود و در سال 2004 توانست در رشته بوکس «دستکش طلايي» دريافت کند. وي داراي همسر و فرزند کوچکي بود. طبق گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، دو سال پيش اف.بي.آي به درخواست دولت روسيه از وي بازجويي کرده بود اما به مسئله مشکوکي برخورد نکرد.

همکلاسي‌هاي سابق جوهر سارنايف 19 ساله نيز از او به عنوان فردي «باهوش و باشخصيت» ياد مي‌کنند. اين مظنون در صفحه اينترنتي حاميان استقلال چچن عضو بوده است. او حتي پس از بمب‌گذاري‌هاي ماراتن در صفحه شخصي خود در توييتر نوشت: «من فردي بيخيال هستم.» پدر برادران سارنايف‌ نيز در مصاحبه‌اي با روزنامه نيويورک تايمز گفت که پسر بزرگش نتوانسته بود که تابعيت آمريکا را بگيرد چون پيشتر در يک درگيري نقش داشته بود و پس از آن سال گذشته وي به روسيه سفر کرد تا پاسپورت خود را تمديد کند. درهمين حال، رئيس جمهوري تحت حمايت روسيه در چچن با انتقاد از دولت آمريکا به دليل کشتن تيمور لنگ سارنايف 26 ساله، آمريکا را به تروريست کردن آنها متهم کرد. رمضان قديرف، رئيس جمهوري چچن خطاب به دولت آمريکا گفت که هرگونه تلاشي براي ارتباط دادن ميان شبه نظاميان چچن و برادران سارنايف «بي فايده» است. وي در بيانيه خود به زبان روسي گفت: آنها در آمريکا بزرگ شده‌اند و تمايلات و رفتارها و عقايد آنها در آمريکا شکل گرفته است. لازم است که ريشه‌هاي اين عمل شيطاني را در آمريکا پيدا کرد. وي افزود: تمامي جهان بايد براي مبارزه با اقدامات تروريستي تلاش کند و ما اين مساله را بهتر از هر کس ديگري مي‌دانيم. اميدواريم که تمامي قربانيان اين حادثه به زودي بهبود يابند؛ ما با آمريکايي‌ها در اين حادثه همدردي مي‌کنيم.


 فروش کلان اسلحه‌هاي آمريکايي 

 وزارت دفاع آمريکا، پنتاگون، از نهايي شدن قرارداد فروش 10 ميليارد دلار هواپيما‌ها و موشک‌هاي پيشرفته به اسرائيل، عربستان و امارات متحده عربي خبر داده است. طبق اين گزارش، اسرائيل موشکهاي جديد ضد رادار، رادارهاي پيشرفته براي نصب بر هواپيماهاي جنگنده، هواپيماهاي سوخت گيري حين پرواز، هواپيماهايOsprey V-22 که قادر است همچون هلي کوپتر به زمين بنشيند و به سرعت هواپيما پرواز مي‌کند، را خريداري مي‌کند.

يک مقام ارشد پنتاگون که نخواست نامش فاش شود گفته است: اين تسليحات باعث افزايش برتري نظامي‌اسرائيل خواهد شد. طبق اين گزارش، امارات عربي متحده نيز 26 فروند جنگنده اف 16 و همچنين موشکهايي با دقت بالا براي اين جنگنده‌ها خريداري خواهد کرد. ارزش قرارداد تسليحاتي با امارات متحده 5 ميليارد دلار خواهد بود. عربستان سعودي که پيشتر 84 هواپيماي جنگند? اف 15 در سال 2010 خريداري کرده براساس اين قرار داد تازه موشک‌هاي پيشرفته براي اين هواپيماها دريافت خواهد کرد. در حالي پنتاگون خبر فروش اين تسليحات را منتشر کرده که قرار است فردا چاک هيگل، وزير دفاع آمريکا، براي سفري يک هفته اي به سرزمين اشغالي، اردن، مصر، عربستان و امارات متحده عربي عازم منطقه خاورميانه خواهد شد.


 اعتراض به مسابقات فرمول يک بحرين 

 هزاران مخالف دولت در بحرين با مسدود کردن يکي از بزرگراه‌هاي اصلي آن کشور در مخالفت با برگزاري مسابقات فرمول يک دست به اعتراض زدند. قرار است اين مسابقات روز يکشنبه 21 آوريل در بحرين برگزار شود. ين اعتراضات به درخواست الوفاق، از گروه‌هاي اصلي مخالف در بحرين سازماندهي شده است.

برخي از مخالفان با حمل پلاکاردهايي که بر روي آن شعار «بر روي خون ما مسابقه ندهيد» نوشته شده بود، مخالفت خود را با برگزاري اين مسابقات اعلام کردند. فعالان مخالف به دليل وضعيت حقوق بشر در بحرين خواستار لغو برگزاري مسابقات شده اند.

اين مسابقات اولين بار در سال 2004 در بحرين برگزار شد، اما دو سال پيش و در پي تخريب ميدان لوءلوء که براي معترضان آن کشور جنبه نمادين داشت، برگزاري اين مسابقات لغو شد.

سال گذشته اين مسابقات تحت تدابير شديد امنيتي برگزار شد، اما در جريان اعتراضات، يکي از معترضان به ضرب گلوله پليس کشته شد. اعتراضات سياسي در بحرين از فوريه دو سال پيش و با تجمع معترضان در يکي از ميدان‌هاي شهر منامه، پايتخت، آغاز شد. معترضان از خاندان حکومتي آل خليفه خواستند تا دست به اصلاحات سياسي بزند و نظام مشروطه سلطنتي برقرار کرده و با فساد مبارزه کند.


 زد و خورد موافقان و مخالفان محمد مرسي 

 روز جمعه به دعوت حزب حاکم اخوان‌المسلمين بيش از 8 هزار نفر در برابر ساختمان مرکزي قوه‌ي قضاييه در قاهره گرد‌آمدند و اعتراض خود را نسبت به مقامات قضايي اين کشور به نمايش گذاشتند. آنها معتقدند که طرفداران رژيم حسني مبارک هنوز در قو‌ه‌ي قضاييه نفوذ دارند. شماري از تظاهرکنندگان پلاکاتي حمل مي‌کردند که بر آن نوشته شده بود: «قوه‌ي ‌قضاييه به حسني مبارک راي برائت داده است، ما خواهان پاکسازي اين قوه هستيم». ‌شماري ديگر از معترضان با شعارهاي خود خواهان برکناري وزير دادگستري و "پاکسازي" رسانه‌هاي گروهي مصر شده بودند.

اواسط آوريل دادگاه استيناف مصر حکمي صادر کرد که بر اساس آن حسني مبارک، رئيس جمهور پيشين مصر مي‌توانست آزاد شود. در اين حکم آمده است که مهلت قانوني بازداشت موقت حسني مبارک سپري شده و نمي‌توان او را به خاطر اتهامات مربوط به قتل 800 معترض مصري در زندان نگاه داشت. بر اساس قوانين مصر، متهمان را مي‌توان حداکثر دو سال در زندان موقت نگاه‌ داشت. مبارک از ماه آوريل سال 2011 در زندان به سر مي‌برد. روز دوشنبه (15 آوريل/26 فروردين) تلويزيون دولتي مصر گزارش داد که مبارک 84 ساله با وجود حکم آزادي دادگاه، بايد براي رسيدگي به ساير اتهاماتش در زندان بماند. او پيش از هر چيز، به فساد دولتي و سوءاستفاده از قدرت متهم است. دور اول رسيدگي به پرونده فساد وي در روز شنبه (13 آوريل) نيز برگزار نشد، زيرا قاضي دادگاه، مصطفي حسن عبدالله خود را فاقد آمادگي در اين امر خواند و از قضاوت در پرونده مبارک انصراف داد. قاضي عبدالله پيش‌تر بسياري از مسئولان دولت ساقط شده مبارک را از اتهامات وارده مبرا دانسته بود و به همين دليل فرد مناسبي براي محاکمه مبارک به شمار نمي‌رفت. روز جمعه چند گروه حامي دولت، از جمله حزب عمران و توسعه وابسته به گروه سلفي جماعت اسلاميه به دعوت اخوان المسلمين براي شرکت در تظاهرات پاسخ مثبت دادند. حزب نور سلفي‌ها اما از اين تظاهرات پشتيباني نکرد. تظاهرات اسلا‌م‌گرايان با واکنش نيروهاي تندروي اپوزيسيون روبرو شد.

به گزارش خبرگزاري آلمان، آنها با پرتاب سنگ و به آتش‌کشيدن يک اتوبوس که براي حمل اسلام‌گرايان به محل تظاهرات رفته بود، به تظاهرات گروه‌هاي طرفدار دولت اعتراض کردند. براساس اين گزارش، بخشي از اپوزيسيون معتقد است که اسلام‌گرايان قصد دارند با
اين گونه حرکت‌هاي اعتراضي زمينه را براي اخراج قضاتي که وابسته به آنها نيستند فراهم کنند. بخشي از آنها بر اين نظرند، “کسي که حکومت مي‌کند حق اعتراض ندارد». خبرگزاري آلمان مي‌نويسد: «آمبولانس‌ها دقيقه به دقيقه زخمي‌ها را به بيمارستان منتقل مي‌کردند.» نيروهاي پليس در آغاز تنها نظاره‌گر بودند، اما پس ازبالاگرفتن خشونت تلاش کردند با پرتاب گاز اشک‌‌‌‌‌آور نيروهاي درگير را از يکديگر جدا کنند. وزارت بهداشت مصر مي گويد، تعداد زخمي‌هاي درگيري‌هاي 24 ساعت گذشته مخالفان و موافقان دولت در قاهره به 129 تن رسيده است، اين در حالي است که در ديگر شهرهاي مصر نيز درگيري‌هاي شديدي ميان دو گروه روي داده است.گفته شده، برخي از زخمي‌شدگان با گلوله‌هاي شکاري هدف قرار گرفته‌اند و مواردي از شکستگي و آسيب‌ديدگي با اشياء تيز نيز در ميان تظاهرکنندگان مجروح ديده مي‌شود. به گزارش خبرگزاري‌ها طرفداران اخوان‌المسلمين در شهر جنوبي اسوان نيز به خيابان‌ها رفتند و براي “پاکسازي قوه‌ي قضاييه از قضات فاسد” تظاهرات کردند.در چند منطقه از شمال مصر نيروهاي اپوزيسيون عليه سياست‌هاي دولت مرسي و افزايش قيمت‌ها به راهپيمايي دست زدند.قرار بود روز جمعه گروه‌هاي مسيحي نيز عليه دولت اسلام‌گرا به تظاهرات بپردازند اما براي جلوگيري از درگيري‌هاي احتمالي، از برگزاري تظاهرات صرف نظر کردند.


 کمک مالي قذافي به سارکوزي 

دادسراي پاريس اعلام کرد، تحقيقات قضايي اي را درباره حمايت مالي احتمالي قذافي از نيکولا سارکوزي، رييس جمهوري سابق فرانسه، آغاز کرده است. از سال گذشته رسانه هاي فرانسوي چندين بار درباره حمايت مالي قذافي از نيکولا سارکوزي ادعاهايي را مطرح کردند. ماه گذشته نيز يکي از دادستان هاي فرانسوي اتهاماتي را مبني بر دريافت پول از سوي ثروتمندترين زن فرانسه، به سارکوزي وارد کرد . اين تحقيقات به دنبال اظهارات يک تاجر فرانسوي لبناني با نام زياد تقي الدين صورت مي گيرد که آقايان سارکوزي و کلود گئان وزير سابق کشور را متهم کرد که در ماجراي آزادي پرستاران بلغار که در ليبي زنداني بودند و همينطور براي تبليغات رقابت هاي انتخابات رياست جمهوري فرانسه از ليبي پول دريافت کرده اند. دو سال پيش در يک با يورونيوز، سيف الاسلام قذافي به حمايت مالي دولت ليبي از رييس جمهوري فرانسه به هنگام مبارزات انتخاباتي رياست جمهوري در سال 2007 اشاره کرد و گفته بود داراي اسناد کاملي مبني بر پول گرفتن آقاي سارکوزي از ليبي است و آمادگي دارد همه حقايق را افشا کند.


 زلزله مهيب در چين 

زمين‌لرزه‌اي به قدرت 6/6 ريشتر در سحرگاه شنبه استان سچوان در جنوب غربي چين را لرزاند. گفته مي‌شود که دست‌کم 110 نفر کشته و 600 تن مجروح شده‌اند. در سحرگاه شنبه (20 آوريل/31 فروردين) زمين‌لرزه‌اي به شدت 6/6 در مقياس ريشتر در استان سچوان چين، واقع در جنوب غرب اين کشور، رخ داده است. گفته مي‌شود که اين زلزله ساکنان منطقه را به هنگام خواب غافلگير کرده و در پي وقوع آن، مردم هراسان به خيابان‌ها ريخته‌اند. بنابه اطلاع سازمان زمين‌شناسي آمريکا، اين زلزله در عمق 12 کيلومتري زمين و در 80 کيلومتري شهر لينکوينگ در غرب چين رخ داده است. خبرگزاري دولتي شين‌هوا، با استناد به مرکز زلزله‌‌سنجي چين، قدرت اين زمين‌لرزه را 7 درجه ريشتر ارزيابي کرده است. مرکز زلزله‌شناسي آمريکا نخست شدت زلزله را 9/ 6 اعلام کرده بود، ولي سپس آن را به 6/6 تقليل داد.بنا به اعلام شين‌هوا، حدود 2 هزار سرباز ارتش چين براي کمک به زلزله‌زدگان راهي منطقه فاجعه ديده شده‌اند.


 تحليف رياست جمهوري مادورو 

نيکلاس مادورو روز جمعه به عنوان رييس جمهوري ونزوئلا سوگند ياد کرد. مادورو جانشين هوگو چاوز، رييس جمهوري پيشين ونزوئلا است. در جريان برگزاري اين مراسم، يک مرد جوان خود را به جايگاه سخنراني آقاي مادورو رساند و در ميکروفون داد زد: «نيکلاس نام من اِنريکه است. به من کمک کن.» سپس مادورو گفت: «نيروي امنيتي کاملا شکست خورد. امکان داشت من را براحتي به گلوله ببندند. دوم اينکه، اين رفيق، حتي اگر ايده و نظرهاي بسياري دارد، بايد مانند همه شهروندان درک کند که بايد به قوانين احترام گذاشت.» مراسم تحليف آقاي مادورو در حالي برگزار شد که کميسيون نظارت بر انتخابات ونزوئلا با بازشماري آراء در روز يکشنبه موافقت کرده است.طرفداران “انريکه کاپريلس” رقيب مادورو، شکست در انتخابات روز يکشنبه را نمي پذيرند و ادعاي تقلب در انتخابات را مطرح کرده و خواهان بازشماري آراء به صورت دستي شده‌اند. همزمان هواداران مادورو شروع کار وي را به عنوان رييس جمهوري ونزوئلا جشن گرفتند.


 رويداد 

 آزمون انتخابات ملي عراق

به رغم ترور نامزدهاي انتخاباتي، سومين دوره از انتخابات شوراهاي استانداري‌هاي عراق با حضور گسترده نيروهاي امنيتي صبح شنبه در 12 استان از 18 استان اين کشور آغاز شد. در انتخابات شوراهاي استانداري‌هاي عراق 8302 نامزد از جمله 2205 زن براي به دست آوردن 447 کرسي در استان‌هاي مختلف عراق با هم رقابت مي‌کنند. تنها در دوازده استان از هجده استان عراق انتخابات برگزار مي شود. اين موضوع باعث شده است ديپلمات‌ها و ناظران ترديدهايي را در مورد اعتبار اين انتخابات مطرح کنند. مالکي،نخست وزير عراق پس از انداختن راي خود به صندوق گفت: “بايد به همه کساني که از آينده عراق و از بازگشت خشونت ها و ايجاد ديکتاتوري در کشور در هراسند، بگويم که ما با شرکت در انتخابات با آنها خواهيم جنگيد.” در شمال، سه استان منطقه خودگردان کردستان جدول انتخاباتي جداگانه‌اي دارند و در کرکوک، اختلاف، مانع از برگزاري انتخاب شد.در دو استان سني نشين الانبار (غرب) و نينوا (شمال) با توجه به بي ثباتي موجود، بغداد تصميم گرفت انتخابات را به تعويق بيندازد. در اين دو استان از چهار ماه پيش تظاهرات ضد دولتي برگزار مي شود. به گزارش الجزيره ، شعب راي گيري براي اولين انتخابات استاني عراق در چهار سال گذشته، آغاز به کار کردند. بيش از دوازده نامزد انتخابات که همگي به حزب سني اصلي اين کشور وابسته بودند، در روزهاي باقيمانده تا انتخابات کشته شدند اما اين روند نتوانست برگزاري انتخابات را مختل کند. هفته هاست که ديوارهاي شهر بغداد آکنده از تصاويرنامزدهاي انتخابات است. اين راي گيري استاني آزموني مهم براي انتخابات ملي سال آينده است.

جهاد النکاح سلفي‌ها !

مفتي تونس مي‌گويد شماري از دختران تونسي، براي آنچه که «جهاد النکاح» ناميده، به سوريه رفته‌اند. اين نخستين بار است که يک مقام مذهبي تونسي بر ارتباط جنسي برخي از دختران تونس با سلفي‌هاي مخالف حکومت بشار اسد رئيس جمهوري سوريه مهر تاييد مي‌زند. نحوه ارتباط با آنها بدون عقد قانوني و در چارچوب چيزي صورت مي‌گيرد که «جهاد نکاح» ناميده مي‌شود. به گزارش خبرگزاري دولتي تونس، عثمان بطيخ مفتي اين کشور گفته است: «16 دختر تونسي اغفال شده و براي مشارکت در آنچه جهاد نکاح ناميده مي‌شود، به سوريه رفته‌اند. اين يک فساد اخلاقي است.» او همچنين از جوانان تونسي خواسته است براي «جهاد» به سوريه نروند چرا که شرايط سخت آن‌جا باعث «سوء استفاده از آنها و کشاندشان به جنگ با ديگر مسلمانان مي‌شود.»

سخنان مفتي تونس مي‌تواند به افزايش تنش ميان دولت اين کشور که آن را گروه النهضه رهبري مي‌کند با سکولار‌ها منتهي شود. سکولارهاي تونس مسئولان اين کشور را به چشم‌پوشي از «اعزام جوانان به سوريه براي مرگ» متهم مي‌کنند.

در هفته‌هاي اخير، رسانه‌هاي تونسي اعلام کردنه بودند که شماري از دختران اين کشور براي مشارکت در آنچه «جهاد نکاح» ناميده مي‌شود، به سوريه مي‌روند.

اين گزارش‌ها حاکي از آن است که اعزام دختران تونسي به سوريه با استناد به فتواي يک روحاني به نام شيخ محمد العريفي صورت مي‌گيرد که از «دختران مسلمان» مي‌خواهد براي «جهاد از راه نکاح» و کمک به مخالفان در سوريه به اين کشور بروند.

اما مسئولان تونسي و گروه‌هاي سلفي حامي دولت اين خبر را تکذيب کرده و گفتند که اين اخبار به منظور «سياه‌نمايي انقلاب سوريه» منتشر مي‌شود.روزنامه الحيات نيز به نقل از منابع نزديک به شيخ العريفي صدور چنين فتوايي را از جانب او رد کرده و تاکيد کردند چنين خبري با هدف تخريب چهره مخالفان دو سوريه منتشر شده است. آنها مدعي شده‌اند که سايت‌هاي نزديک به نظام بشار اسد اقدام به انتشار اين خبر کرده‌اند.

نور الدين خادمي وزير امور ديني تونس نيز با ابراز تعجب از چنين فتوايي گفته است که چنين فتوايي پذيرفتني نيست.او تاکيد کرده است که چنين مسائلي «اصطلاحات جديد و غريبي است و فتوا بايد مستند به مراجع علمي خود باشد.» خادمي افزوده است: «هرکس در داخل يا خارج از کشور فتوا دهد، اين فتوا خود او را ملزم مي‌کند نه مردم و سازمان‌هاي دولتي تونس را.»

در هفته‌هاي اخير دولت تونس اجراي طرحي براي متوقف کردن پديده اعزام سلفي ها براي سفر به سوريه به منظور جنگ با نيروهاي دولتي اين کشور را آغاز کرده است.همچنين دو هفته پيش تحقيقي درباره جذب شماري از جوانان تونسي توسط شماري از گروه‌هاي اين کشور براي مشارکت در جنگ داخلي سوريه توسط نهادهاي حکومتي آغاز شده است. هفته گذشته نيز يک اسلامگرا به اتهام تشويق جوانان براي مشارکت در جنگ سوريه، به زندان محکوم شد.


 اخبارکوتاه 

 نشست سوريه در استانبول

العربيه: کنفرانس به اصطلاح دوستان سوريه امروز در استانبول ترکيه برگزار شد.درهمين حال، کشورهاي عضو شوراي امنيت در نشست اخيرشان به توافقنامه‌اي نادر درخصوص سوريه دست يافتند که بر اساس آن ضمن دعوت به پايان خشونت روزافزون در سوريه، اقدامات ناقض حقوق بشر از سوي طرفين درگير سوري به شدت محکوم شده است.

اعتصاب در لوفت هانزا

دي ولت: اتحاديه کارکنان بخش خدمات آلمان از کارکنان بخش خدمات زميني شرکت هواپيمايي لوفت هانزا در اين کشور خواست به نشانه هشدار به مديران عالي شرکت روز دوشنبه به طور کامل اعتصاب کنند. به نظر مي‌رسد اعتصاب روز دوشنبه که دومين موج اعتصاب ها در لوفت هانزاست ، از موج اول اعتصاب در 21 مارس که سبب لغو 700 پرواز در طول هفت ساعت شده بود شديدتر باشد.

تفاهم کوزوو و صربستان

دويچه‌وله: پس از سال‌ها اختلاف، سرانجام رهبران صربستان و کوزوو در دهمين دور مذاکرات خود با ميانجي‌گري کاترين اشتون، مسئول روابط خارجي اتحاديه اروپا، بر سر عقد يک پيمان تازه به توافق رسيدند. در پيماني که قرار است ميان دوکشور منعقد شود، حقوق اقليت صرب ساکن کوزوو مشخص خواهد شد. اکثريت ساکنان اين سرزمين را آلبانيائي‌ها تشکيل مي‌دهند و صرب‌ها در آن اقليت دارند.

رد درخواست آمريکا از کره شمالي

رويترز: کره شمالي با رد شرط آمريکا براي گفت‌وگوها مبني بر توقف ساخت تسليحات هسته‌اي شنبه تصريح کرد که از تسليحات هسته‌اي‌اش دست نخواهد کشيد. “رودونگ سينمون”، روزنامه دولتي کره شمالي در تفسير خود نوشت: آمريکا نبايد پيش از اينکه جهان خلع سلاح شود، به خلع سلاح شبه جزيره کره بينديشد. ممکن است گفت‌وگوهايي براي خلع سلاح بين کره شمالي و آمريکا وجود داشته باشد، اما هيچ گفت‌وگويي در مورد خلع سلاح اتمي نيست.

درخواست اصلاحات در يمن

اخباراليوم: هزاران تن از مردم اردن با برگزاري تظاهرات در شماري از استان‌هاي اين کشور، ضمن محکوم کردن حملات نيروهاي امنيتي به مخالفان در استان اربد، شتاب در روند “اصلاحات واقعي” در کشورشان را خواستار شدند.

بازگشت گروگان هاي فرانسوي

فيگارو: 7 شهروند فرانسوي که در کامرون به گروگان گرفته شده بودند پس از آزادي روز شنبه وارد فرودگاه اورلي پاريس شدند و از سوي رييس جمهوري و وزير امور خارجه فرانسه مورد استقبال قرار گرفتند.اين افراد از جمله چهار کودک پنج تا دوازده ساله همگي اعضاي يک خانواده هستند که براي انجام يک ماموريت از سوي شرکت گاز فرانسه به کامرون رفته بودند. انها به مدت شصت روز توسط گروه بوکوحرام به گروگان گرفته شدند.

تعويق محاکمه ديکتاتور گوآتمالا

يورونيوز: دادگاه گواتمالا رسيدگي به اتهام نسل کشي افرايين ريوس مونت، ديکتاتور پيشين اين کشور را به دليل کافي نبودن ادله متوقف کرد. او متهم به کشتار دويست هزار نفر در سالهاي 1982 و 1983 ميلادي است.

انتخابات رياست جمهوري در مالي

آسوشيتدپرس: رئيس جمهوري موقت کشور مالي اعلام کرد، اين کشور همانطور که متعهد شده انتخابات دموکراتيک را در ژويه سال جاري ميلادي برگزار مي‌کند.منتقدان مي گويند، چگونه با وجود صدها هزار بي خانمان در پي درگيري‌ها و ناآرامي‌هاي سياسي که از مارس 2012 پس از کودتا در اين کشور به وجود آمده، چنين انتخاباتي برگزار خواهد شود. دست کم 282 هزار سکنه مالي در داخل کشور و بيش از 175 هزار تن ديگر نيز در خارج بي خانمان يا در کشورهايي چون موريتاني، نيجر و بوکينافاسو به دنبال پناهندگي هستند.

تنش دريايي چين و ژاپن

کيودو: گارد ساحلي ژاپن اعلام کرد کشتي هاي کنترل دريايي چين به آب هاي منطقه اي اين کشور نزديک جزاير سنکاکو در درياي چين شرقي نفوذ کرده اند. اين منبع افزود اين سي و هشتمين بار از ماه سپتامبر تاکنون است که کشتي هاي چيني وارد آب هاي منطقه اي ژاپن شده اند.