نسخه شماره 3173 - 1392/02/01 -

در جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام تصويب شد:
جلوگيري از ورود، عرضه و مصرف داروهاي غيرمجاز


احمدي‌نژاد براي 4 دولت بعد هم تعهد ايجاد کرده است


هزينه جابه جايي وزير کار را مجلس پرداخت


سوءاستفاده انتخاباتي با پرداخت 50 هزار تومان

هشدار سردار جزايري به کاخ سفيد:
آمريکا تاوان حمايت از منافقين را پس مي‌دهد


رونمايي از دستاوردهاي پيشرفته نظامي ارتش


عواقب انتخابات 88 براي همه تجربه شده است


اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان


گوشـت گـران شـد‌ چـي بخـوريم؟!


چرا زندان گوانتانامو بسته نشد؟


تلنگر


پيام رهبر انقلاب درپي درگذشت آيت‌الله رضواني


حمايت وزير نفت از منع تحصيل زنان در دانشگاه صنعت نفت


ورود حس لامسه به دستان روبات

در واکنش به بيانيه 5 عضو دائم شوراي امنيت
مهمان‌پرست: ايران عضو متعهد آژانس است


 در جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام تصويب شد:
 جلوگيري از ورود، عرضه و مصرف داروهاي غيرمجاز 

 ادامه بررسي و تدوين سياست‌هاي كلي سلامت در جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام پيگيري شد و ده بند ديگر از اين سياست‌ها به تصويب رسيد.

در ابتداي اين جلسه آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، با تسليت درگذشت آيت‌الله رضواني از اعضاي فقيد شوراي نگهبان به اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام، شوراي نگهبان، همكاران و به ويژه خانواده ايشان در سخنان كوتاهي گفت: آيت‌الله رضواني از سابقون انقلاب اسلامي در قبل و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي و منشاء خدمات ارزشمندي در مسئوليت‌هاي مختلف بودند. سپس اعضا با قرائت فاتحه، از درگاه خداوند متعال براي ايشان غفران و رحمت واسعه مسألت كردند و ياد و خاطره ايشان را گرامي داشتند.

در اين جلسه كه علاوه بر اكثريت اعضا و رؤساي قواي مقننه و قضائيه، وزير بهداشت، سرپرست وزارت كار، رئيس كميسيون اجتماعي مجلس، قائم مقام سازمان نظام پزشكي و مدعوين ديگري از سازمان‌ها و دستگاه‌هاي ذيربط بهداشت و درمان كشور نيز حضور داشتند، پس از بحث و بررسي‌هاي مبسوط اعضا و مدعوين، موارد ذيل به تصويب رسيد:

توليد فرآورده‌هاي دارويي، واكسن و محصولات زيستي، ملزومات و تجهيزات پزشكي داراي استاندارد براي برخورداري عادلانه مردم و مراقبت مداوم، نظام‌مند و ساختاريافته براي ايجاد و تقويت زيرساخت‌هاي مناسب از طريق:

1- عرضه مديريت شده فرآورده‌هاي دارويي و محصولات زيستي با هماهنگي نظام بيمه‌اي و نظام ارائه خدمات به منظور ساماندهي، تجويز و استفاده منطقي از دارو، ملزومات و تجهيزات پزشكي و جلوگيري از ايجاد تقاضاي القا شده در حوزه سلامت و اجازه تجويز، صرفاً براساس نظام سطح‌بندي و راهنمايي‌هاي باليني، طرح ژنريك و نظام دارويي ملي كشور (فارماكوپه) و نظام ارزيابي فناوري‌هاي سلامت و مقررات ذيربط باشد و ممنوعيت هرگونه تبليغ و بازاريابي دارو و تجهيزات وارداتي خارج از ضوابط قانوني.

2- سياستگذاري و حمايت از توليد داخلي و مديريت نگهداشت و استفاده درست از ملزومات و تجهيزات پزشكي و آموزش نيروي انساني ماهر جهت حفظ سرمايه‌هاي اقتصادي و افزايش بهره‌وري در بخش تجهيزات پزشكي.

3- نظارت مؤثر بر كيفيت توليد و واردات دارو و محصولات زيستي و تجهيزات و ملزومات پزشكي و تقويت نظام گزارش‌دهي و جلوگيري از ورود و عرضه و مصرف داروهاي غيرمجاز و محصولات زيستي و تجهيزات و ملزومات پزشكي و مكمل‌هاي غذايي فاقد استاندارد و كيفيت لازم از توليد تا عرصه مصرف.

4- سياست‌گذاري مديريت صادرات و واردات دارو، واكسن و محصولات زيستي و تجهيزات پزشكي با استفاده از ابزارهاي علمي، فني و قانوني براي حمايت از توليدات، رقابت‌پذيري آن و توسعه صادرات و مقابله با بازارشكني (دامپينگ).

- بهره‌مندي عادلانه آحاد مردم از سبد غذايي سالم، مطلوب و مكفي، آب و هواي پاك و فراورده‌هاي بهداشتي ايمن و تأمين امنيت غذايي همراه با رعايت استانداردهاي ملي و معيارهاي منطقه‌اي و جهاني از طريق:

1- استقرار دائمي شوراي عالي سلامت و امنيت غذايي به منظور توسعه همكاري‌هاي بين بخشي، ارتقاي سلامت جامعه و افزايش كيفيت نظارت بر ايمني و پايش مواد غذايي، داروها و فرآورده‌هاي داراي مصرف انساني و دامي از توليد، واردات تا توزيع و مصرف.

2- ايجاد ساختار قوي و كارآمدي به منظور يكپارچگي سياست‌گذاري و برنامه‌ريزي براي تأمين امنيت غذايي و ايمني مواد غذايي و فرآورده‌هاي بهداشتي.

3- اصلاح و تصويب قوانين و تأمين منابع لازم به منظور تأمين سبد غذايي مطلوب و سالم براي برخورداري تمامي افراد جامعه از غذاي ايمن، مناسب و كافي.

4- اهتمام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و ساير دستگاه‌‌هاي ذيربط به بهداشت آب، خاك‌و‌هوا و پايش باقيمانده سموم، آلاينده‌ها و افزودني ها در مواد و فرآورده‌هاي غذايي، دارويي، آرايشي و الزام قانوني به رعايت ضوابط، معيارها و استانداردهاي ملي و مصوب.

ادامه بررسي تدوين اين سياست‌ها در جلسات آتي مجمع پيگيري خواهد شد.


 احمدي‌نژاد براي 4 دولت بعد هم تعهد ايجاد کرده است 

 نماينده قائمشهر با انتقاد شديد از مصوبات سفرهاي استاني که رها شده و امکان انجام آن وجود ندارد گفت: انشاءالله که احمدي‌نژاد بتواند به وعده‌اش مبني بر انجام تمام مصوبات سفرهاي استاني عمل کند، ولي به نظر من نه تنها نمي‌تواند به اين قولش مانند بسياري از قولهاي ديگرش عمل کند، بلکه چهار دولت بعدي هم نمي‌توانند اين همه وعده احمدي‌نژاد را محقق کنند.

سيدهادي حسيني در گفت‌و‌گو با پايگاه خبري فريادگر، با اعلام اينکه خيلي از مصوبات سفرهاي استاني دولت انجام نشده است گفت: اين مساله دلايل مختلف دارد اما نتيجه فرقي نمي‌کند و اين مصوبات بر زمين مي‌ماند. وي با تاکيد بر اينکه بارها در باره اين مصوبات صحبت کرده ايم گفت: بخشي از دلايل اجرا نشدن مصوبات به اين بر مي‌گردد که حساب شده نبود. نماينده قائمشهر با تاکيد بر اينکه بارها اين بحث مطرح بود که تصميمات دولت بايد کارشناسي و حساب شده باشد گفت: درست است که همه اين مصوبات جزو نيازهاي مردم بود، ولي نيازها را بايد در حد توان دولت، در حد اعتبارات، بودجه و توان کشور تصويب کرد نه اينکه انتظارات مردم را بي جا بالا ببريم. وي با تاکيد بر اينکه بسياري از مصوبات سفرهاي احمدي‌نژاد بر زمين مانده است گفت: بعضي از مصوبات اجرا نشده هم به عملکرد ضعيف مديران دستگاه‌هاي اجرايي باز مي‌گردد که نوع توزيع اعتبار درست نبوده است.

حسيني با اشاره به مصوبات بر زمين مانده دولت گفت: متاسفانه در استان مازندران نمونه‌هاي بسياري داريم. مثلا سهم مازندران از اعتبارات کشور 7/3 درصد مجموع اعتبارات کشور بود اما براساس مطالعه‌اي که معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس‌جمهور داشت، در طول 8 سال گذشته بيش‌از دو درصد از اين اعتبار را به مازندران ندادند و 7/1 درصد يعني نزديک به نصف آن در طول 8 سال گذشته از سهم مازندران تخصيص داده نشده است. وي با اعلام اينکه اصلا به مصوبات سفر استاني کار نداريم گفت: اين 7/1 درصد سهم مازندران از اعتبارات کشور بوده که بايد سهمش در بودجه جاري ديده مي‌شد و به توسعه استان داده مي‌شد و اين سهم را به ما آن ندادند.

نماينده قائمشهر با تاکيد بر اينکه مصوبات را کاري نمي‌خواهيم، احمدي‌نژاد سهم استان را به مردم ما بدهد گفت: اين آمارها نشان مي‌دهد که چانه زني‌هاي دولت و مصوبات براي مديريت بودجه است اما در واقع مديريت اعتبار در کشور، مديريت خوبي نيست. حسيني با تاکيد بر اينکه اگر سهم خودمان را از اعتبار کشور مي‌دادند، براي مازندران کافي بود گفت: متاسفانه دولت از سهم واقعي و قانوني مردم حذف مي‌کند تا ژست دلسوزي بگيرد، در حالي که حق قانوني ما را هم نمي‌دهد. وي با تاکيد بر اينکه کمتر از 30 درصد مصوبات سفرهاي استاني مازندران محقق شده است گفت: دولت تحت عنوان مهر ماندگار، اعتباري براي اين مصوبات گذاشته اما بحث بر اين است که براي بخشي از پروژه‌ها گذاشته و براي همه آنها نگذاشته است.


 هزينه جابه جايي وزير کار را مجلس پرداخت 

 مديرعامل سابق سازمان تامين اجتماعي با بيان اينکه دولت قبل از استيضاح وزير کار قصد داشت عبدالرضا شيخ‌الاسلامي را برکنار کند، گفت: دولت بر اين باور بود که شيخ‌الاسلامي توانايي اداره سه وزارتخانه را ندارد اما هزينه اين جابه جايي را مجلس پرداخت کرد. به گزارش مهر، رحمت‌الله حافظي که براي چهارمين دوره انتخابات شوراي شهر تهران ثبت‌نام کرد گفت: اگر گروه‌ها تشخيص بدهند که نام من مي‌تواند کمکي به فهرست انتخاباتي آنان باشد، مي‌توانند نام من را در ليست خود جاي دهند اما من به دنبال رايزني با گروه‌هاي مختلف نيستم.

وي در پاسخ به اينکه علت برکناري شما از مديرعاملي سازمان تامين اجتماعي و روي کار آمدن مرتضوي چيست گفت: تشخيص رئيس‌جمهور و وزير وقت يعني عبدالرضا شيخ‌الاسلامي بود.

وي در پاسخ به اين که در آن زمان گفته شده بود وزير زياد از خود اختياري ندارد و اين کار به دستور رئيس‌جمهور صورت گرفته است، گفت: با توجه به اينکه هم با محصولي و هم با شيخ‌الاسلامي کار کرده‌ام تفاوتي که ميان اين دو احساس مي‌کنم اين است که توجيه کردن محصولي براي انجام کاري بسيار سخت بود و ايشان خيلي سخت‌گير بودند و براي توجيه کردنش بايد ساعت‌ها وقت مي‌گذاشتيم اما زماني هم که متقاعد مي‌شد بسيار از آن کار حمايت مي‌کردند و کارها را براساس دليل کارشناسي شده و منطقي مي‌پذيرفتند اما شيخ‌الاسلامي به راحتي متقاعد مي‌شد.

حافظي افزود: آقاي شيخ الاسلامي در مورد موضوعي خيلي سريع متقاعد مي‌شد اما بر خلاف محصولي براي انجام آن کار مديران را حمايت نمي‌کرد و در نهايت شيخ‌الاسلامي از مديران زير مجموعه خود در برابر فشارهاي بيرون حمايت و دفاع نکرد.


 سوءاستفاده انتخاباتي با پرداخت 50 هزار تومان 

مشاور ويژه نماينده ولي فقيه در سپاه پاسداران معتقد است اصل برگزاري همايش دولتي‌ها در ورزشگاه يکصد هزار نفري آزادي و دادن کارت هديه 50 هزار توماني به همه حاضران در همايش غيرمجاز و داراي شائبه سوءاستفاده‌هاي انتخاباتي از امکانات دولت و کشور براي جريان انحرافي است. حجت الاسلام والمسلمين مجتبي ذوالنور در گفت‌وگو با ايلنا در خصوص اصل برگزاري همايش دولت در ورزشگاه صد هزار نفري آزادي که با سخنراني احمدي‌نژاد همراه بود اظهار داشت: همايش از جهات مختلف يک همايش بسيار بي موردي بود چراکه هم هزينه‌هاي سنگيني براي دولت و کشور داشت و هم اينکه محتواي آن با توجه به ايام فاطميه و حرمت اين ايام محتواي قابل قبولي نبود زيرا متاسفانه موسيقي‌ها و رقص‌هاي محلي و ساير موارد پيش آمده با اعتقادات و باورهاي مردم ما و نيز شئون اين ايام سازگاري نداشت. جانشين سابق نماينده ولي فقيه در سپاه افزود: برگزاري اين همايش شائبه سوء استفاده از امکانات دولت براي يک جريان خاص که موسوم به جريان انحرافي است در اذهان مردم ايجاد کرد؛ لذا از دولتي که خودش را پرچم‌دار عدالت مي‌داند توقع چنين حرکتي نبود. ذوالنور در خصوص دادن کارت هديه 50 هزار توماني به همه حاضران در ورزشگاه صد هزار نفري آزادي در زمان سخنراني احمدي‌نژاد گفت: اگر واقعا اصل ضرورت کاري را قبول کرديم ممکن است براي زحمت فردي که يک يا دو روز وقت خود را براي شرکت در آن برنامه گذاشته امتيازاتي را در نظر بگيريم اما اين برنامه بايستي برنامه لازم براي کشور باشد؛ چنانچه بسياري از سازمان‌ها و ادارات در قبال برگزاري همايش‌هاي مورد نظر خود حق ماموريتي را به نيروهاي خود مي‌دهند و اين يک کار مرسوم محسوب مي‌شود.


 هشدار سردار جزايري به کاخ سفيد:
 آمريکا تاوان حمايت از منافقين را پس مي‌دهد 

 معاون ستاد کل نيروهاي مسلح گفت: اين واقعيتي مضحک است که آمريکايي‌ها در يک صحنه مشتاقانه خواهان مذاکره با ايران مي‌شوند و همزمان در صحنه‌اي متناقض به تروريست‌هاي قاتل فرزندان ملت ايران پناه مي‌دهند و براي فعاليت آنها دفتر تأسيس مي‌کنند.

به گزارش ايلنا، سيد مسعود جزايري با بيان اهداف آمريکايي‌ها از اجازه تاسيس دفتر گروهک منافقين در واشنگتن و حقارت‌آميز خواندن حضور برخي از مقامات ايالت متحده در مراسم افتتاح اين دفتر اظهار داشت: آمريکايي‌ها با شکست‌هايي که در عرصه جدال ظالمانه و خصمانه عليه انقلاب اسلامي از ملت ايران متحمل شده‌اند، حافظه و تعادل رفتاري خود را از دست داده‌اند و براي فرار از تبعات سنگين آن به اقدامات انتحاري روي آورده‌اند.

وي افزود: حذف نام گروهک تروريستي منافقين از فهرست گروه‌هاي تروريستي در سپتامبر 2012 و سپس فراهم‌سازي زمينه‌هاي لازم براي تشکيل دفتر اين گروهک در مرکز ايالات متحده و فعاليت تروريست‌ها در مجاورت کاخ سفيد افتضاحي است که پس از افشاي اقدام برخي مقامات کنگره آمريکا مبني بر درخواست ترور هدفمند مقامات ايراني و فرماندهان سپاه در سال گذشته پرده از ادعاهاي دروغين آمريکايي‌ها و تهي بودن ژست دستگاه ديپلماسي آنها در مبارزه با تروريسم برداشت.

سردار جزايري با بيان اينکه آمريکايي‌ها در پناه شعار مبارزه با تروريسم و عمليات رسانه‌اي گسترده و فريبنده راهبرد نانوشته حمايت از تروريست را با جديت دنبال کرده است، خاطر نشان کرد: افکار عمومي جهان بدون توجه به تبليغات و فضاسازي‌ رسانه‌هاي غربي، آمريکا را مولد تروريسم جهاني و فرمانده مستقيم بسياري از عمليات‌هاي جنايتکارانه تروريستي در دنيا مي‌داند و معتقد است تمرکز بر شعار مقابله با تروريسم در واقع اسم رمز عمليات‌هاي تروريستي عليه آزاديخواهان جوامع و ملل مستقل و مخالفان سياست‌هاي سلطه‌گرانه و ضد بشري قدرت‌هاي استکباري بويژه آمريکا بوده است.

رئيس ستاد تبليغاتي کشور با برشماري اقدامات آمريکايي‌ها در تعليم و تربيت تروريست‌ها و حمايت از گروهک‌هاي تروريستي از جمله سازمان منافقين و ساير تروريست‌هاي مخالف جمهوري اسلامي ايران افزود: ديپلماسي هوشمند مورد ادعاي امروز کاخ سفيد فاقد هرگونه قابليت در پيگيري اهداف جاه‌طلبانه و فزون‌خواهانه يانکي‌ها بويژه در صحنه دشمني با ملت ايران بوده و رسوايي اخير ميخ بزرگي بر تابوت دستگاه سياست خارجي اين کشور خواهد زد.

جزايري اين بي‌آبرويي را بيانگر عمق رياکاري مقامات آمريکايي و استيصال آنان برابر ملت مقتدر، مقاوم و مصمم ايران اسلامي دانست و تصريح کرد: اقدام حقارت‌آميز آمريکايي‌ها در ايجاد چتر حمايتي براي منافقين و نيز جنايات متعدد تروريستي کاخ سفيد براي به خاک و خون کشيدن هزاران کودک و زن و مرد بيگناه بويژه در کشورهاي اسلامي ماهيت شيطاني دولت‌مردان خبيث و مزوّر آمريکا و دروغ بودن ادعاي آنان در مبارزه با تروريسم و دفاع از حقوق بشر را هويدا کرد.

معاون ستاد کل نيروهاي مسلح اين اقدام را يک خطاي بزرگ و خطرناک براي آمريکا و چراغ سبز حمايت و همراهي کاخ سفيد با جريان تروريسم جهاني توصيف کرد و گفت: آمريکايي‌ها نشان دادند به رغم شعارهاي پرطمطراق خود، براي قواعد و ارزش‌هاي متعارف انساني و حقوق بشر هيچ ارزشي قائل نيستند و جامعه بشري ترديدي نخواهد داشت که آنها تاوان و هزينه اين اشتباه را در عرصه داخلي و بين‌المللي پس خواهند داد.


 رونمايي از دستاوردهاي پيشرفته نظامي ارتش 

 فرمانده نيروي زميني ارتش گفت: در پايان سال‌جاري از پروژه شبيه‌ساز پيشرفته تانک در حوزه تاکتيکي رونمايي مي‌شود.

به گزارش مهر، امير سرتيپ احمدرضا پوردستان در مراسم رونمايي از دستاوردهاي جديد نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي گفت: شبيه‌ساز تانک تي 72 شبيه‌سازي بسيار پيشرفته است. شبيه‌سازي‌هايي که در گذشته در نيروي زميني ارتش انجام مي‌گرفت، شبيه‌سازهاي انفرادي بود، اما در اين شبيه‌ساز همزمان سه خدمه مي‌توانند با هم کار کنند. وي افزود: در حوزه تاکتيکي هم مي‌توان از شبيه‌ساز استفاده کرد. در پايان امسال از پروژه شبيه‌ساز در حوزه تاکتيکي رونمايي مي‌شود. پوردستان با اشاره به بي‌سيم دستي فدک که يکي از دستاوردهاي رونمايي شده نزاجا است، گفت: يگان‌هايي از اين بي‌سيم استفاده مي‌کنند که قصد نزديک شدن به دشمن را دارند. اين بي‌سيم بسيار تاکتيکي و کارآمد و امکان شنود آن بسيار کم است.

فرمانده نيروي زميني ارتش افزود: لانچر 4 موشکي سهند 3، قابليت‌هاي دفاعي پست را براي نيروي زميني افزايش مي‌دهد و امکان اصابت موشک به هدف را 4‌برابر افزايش مي‌دهد. پوردستان با اشاره به اين‌که پيش از پيروزي انقلاب اسلامي 50 هزار مستشار آمريکايي در ارتش وجود داشت، اظهار کرد: آنها در ستاد کل نيرو‌هاي مسلح مسوول سياست‌گذاري کلان ارتش بودند و همچنين ادوات و تجهيزات فني را هدايت مي‌کردند. به گفته وي با اخراج مستشاران آنها فکر مي‌کردند به زودي ارتش به آنها نيازمند مي‌شود، اما با اعتماد به نفسي که امام خميني و مقام معظم رهبري به ارتش وارد کرد،‌جوانان متخصص وارد کار شدند و تجهيزات نظامي را هدايت کردند.


 عواقب انتخابات 88 براي همه تجربه شده است 

 نماينده رشت با تاکيد بر اينکه بايد در انتخابات پيش رو آگاهي مردم را خيلي بالا ببينيم گفت: فکر مي‌کنم عواقب انتخابات 88 براي همه تجربه شده و نامزدهاي رياست جمهوري نبايد خيلي با تنش و درگيري کارهاي خودشان را پيش ببرند.

حسن تاميني ليچايي در گفت‌وگو با دادنا با انتقاد از بداخلاقي‌هاي سياسي گفت: اگر به فرمايشات مقام معظم رهبري در بحث بداخلاقي‌هاي سياسي توجه کنيم و رهنمودهاي ايشان را در نظر بگيريم، شايد همه اين قضايا حل شود.

نماينده رشت در مجلس با تاکيد بر اينکه بايد از بد اخلاقي‌ها پرهيز کنيم گفت: بداخلاقي‌ها باعث مي‌شود عده‌اي فرصت طلب سوءاستفاده کنند.

وي افزود: وقتي آنهايي که در راس امور هستند، به جان هم مي‌افتند، آنهايي هم که در ذيل هستند بر آن قضايا دامن مي‌زنند و سعي مي‌کنند از آن سوءاستفاده کرده و به نفع خودشان بهره برداري کنند.

تاميني با ابراز تاسف از اينکه خروجي رفتار مسوولان نشان مي‌دهد که به صحبت‌هاي مقام معظم رهبري توجه لازم نمي‌شود گفت: اگر توجه لازم نمي‌شود، کار به خودسري و منيت کشيده مي‌شود و متاسفانه درگير اين بحث هستيم که هر کس بنا بر تمايلات شخصي اش از فرمايشات ايشان سوءاستفاده مي‌کند و بداخلاقي‌ها را دامن مي‌زند.

عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به نزديک شدن فضاي انتخابات و مناظره‌هاي تلويزيوني بين نامزدها گفت: با توجه به رويکردي که از سال 88 شاهد بوديم و بازار تهمت وافترا داغ شد، از اين مناظره‌ها احساس خطر مي‌شود. البته در اين دوره بعيد مي‌دانم چنان توهين‌ها و افتراهايي را شاهد باشيم.


 اخبار کوتاه 

 دادگاه متهمان کهريزک 9 ارديبهشت

سرپرست دادگاه کيفري استان تهران از برگزاري جلسه چهارم دادگاه کهريزک در نهم ارديبهشت ماه خبر داد.

قاضي محسن افتخاري در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: چهارمين جلسه رسيدگي به اتهامات قضات تعليقي پرونده بازداشتگاه کهريزک، 9 ارديبهشت ماه در شعبه 76 دادگاه کيفري استان تهران برگزار مي‌شود. وي خاطرنشان کرد: قرار است جلسه چهارم دادگاه متهمان کهريزک مانند سه جلسه قبل، غيرعلني برگزار شود، مگر اينکه هيات قضايي رسيدگي‌کننده تصميم ديگري اتخاذ کند. جلسات اول تا سوم دادگاه متهمان کهريزک در اسفند ماه سال 91 برگزار شد.

آيت‌الله رضواني درگذشت

شوراي نگهبان با صدور اطلاعيه‌اي اعلام کرد: پيکر مرحوم آيت‌الله رضواني(ره) براي تدفين در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) به شهر مقدس قم منتقل خواهد شد. به گزارش ايلنا، شوراي نگهبان با صدور پيامي درگذشت آيت‌الله غلامرضا رضواني عضو فقهاي اين نهاد را به پيشگاه حضرت ولي‌عصر(عج)، مقام معظم رهبري و امت شهيدپرور ايران اسلامي تسليت گفت. متن پيام شوراي نگهبان بدين شرح است: حضرت آيت‌الله حاج شيخ غلامرضا رضواني عضو فقهاي شوراي نگهبان دعوت حق را لبيک گفت. رحلت آن عالم پارسا و متخلق به اخلاق حسنه که سال‌هاي طولاني در نهاد مقدس شوراي نگهبان و ساير نهادهاي سياسي و مراکز حوزوي به امر پاسداري از اسلام عزيز و قانون اساسي مترقي جمهوري اسلامي اهتمام داشت، مصيبتي بزرگ است. شوراي نگهبان اين مصيبت را به پيشگاه حضرت ولي عصر(عج)، مقام معظم رهبري، امت شهيد پرور ايران و بيت شريف ايشان تسليت عرض نموده و براي آن مرحوم غفران و رحمت واسعه الهي و براي بازماندگان صبر جميل و اجر جزيل مسألت دارد. گفتني است؛ پيکر مطهر آن مرحوم رأس ساعت‌9 صبح امروز يکشنبه اول ارديبهشت 1392 از مسجد حاج سيد عزيزالله بازار تهران تشييع و به شهر مقدس قم منتقل خواهد شد. همچنين پيکر آن فقيد رأس ساعت 17 همان روز از مسجد امام حسن‌عسکري‌(ع) قم تشييع و براي خاکسپاري به حرم مطهر حضرت معصومه (س) منتقل مي‌شود.

حفظ امنيت انتخابات توسط مردم

وزير دفاع با تاکيد بر اين که جمهوري اسلامي ايران امنيتي مبتني بر مشارکت مردمي دارد، گفت: قطعا انتخابات آينده يک حماسه ديگر براي کشور رقم خواهد زد. احمد وحيدي در گفتگو با مهر، درباره آمادگي نيروهاي مسلح کشور براي مشارکت در انتخابات رياست جمهوري و مقابله با طراحي هاي دشمن براي ايجاد فتنه در اين انتخابات، اظهار کرد: نيروهاي مسلح مثل هميشه در کنار ملت بزرگ ايران با تمام توان در انتخابات شکوهمند 24 خرداد ماه شرکت خواهند کرد. وي با بيان اين که انتخابات آتي در اوج اقتدار و شکوه برگزار خواهد شد، تصريح کرد: تلاش دشمن براي ايجاد اخلال در انتخابات راه به جايي نخواهد برد و هيچ کس نمي تواند امنيت کشور را از اين طريق به خطر بيندازد. وحيدي ادامه داد: مردم امنيت انتخابات را حفظ خواهند کرد؛ چرا که امنيت جمهوري اسلامي، امنيتي مبتني بر مشارکت مردمي است.

پناهندگي آلمان به 100 منافق

با اعلام آمادگي کشور آلمان براي پذيرش تعدادي از اعضاي منافقين، 10درصد اعضاي اين گروهک مکاني براي زندگي پيدا کردند. به گزارش ايلنا به نقل از موسسه راهبردي ديده‌بان، کشور آلمان به نماينده سازمان ملل در عراق اعلام کرد که حاضر به پذيرش 100نفر از اعضاي منافقين به عنوان پناهنده در کشور خود است. بر پايه اين خبر با اعلام آمادگي اخير کشور آلمان و همچنين اعلام پذيرش 210 نفر از اعضاي منافقين توسط کشور آلباني، تاکنون 10درصد از اعضاي منافقين حاضر در عراق مي‌توانند به عنوان پناهنده در کشورهاي ثالث پذيرفته شوند. «کلر بورجس» نماينده کميسارياي عالي سازمان‌ملل در امور پناهندگان با تقدير از اين اقدام کشور آلمان اين تصميم را سخاوتمندانه خواند! وي با آسيب‌پذير خواندن اعضاي سازمان مجاهدين خلق(گروهك تروريستي منافقين) در عراق، از ديگر کشور‌هاي عضو UNHCR دعوت کرد همانند آلمان و آلباني براي حمايت از اين افراد اقدام کنند، تا هرچه سريعتر به وضعيت زندگي اسفبار اين افراد پايان دهند.

آذربايجان پايگاه آمريکا نمي‌شود

سخنگوي وزارت امور خارجه جمهوري آذربايجان در ديدار با خبرنگاران در باکو تاکيد کرد: کشورش در حمله احتمالي رژيم صهيونيستي و آمريکا به ايران، پايگاه نظامي براي آنها نخواهد بود. به گزارش ايسنا، المان عبدالله يف، که رياست هياتي از کشورش را برعهده دارد که قرار است در 21 آوريل( 1 ارديبهشت) از سرزمين‌هاي اشغالي ديدار کند، ضمن مخالفت با هرگونه ماجراجويي عليه ايران گفت: کشورش پايگاه نظامي براي آمريکا و رژيم اسرائيل نخواهد بود. وي خواستار حل ديپلماتيک موضوع هسته‌اي ايران شد و در اين زمينه اظهار داشت: هر چند تلاش‌ها در اين زمينه تا کنون با شکست روبرو شده، اما اين تلاش‌ها بايد چند برابر شود. اين مقام آذربايجاني گفت: در صورتي که رژيم صهيونيستي و آمريکا به ايران حمله کنند اين جمهوري اجازه نخواهد داد از خاکش عليه ايران استفاده شود.

ادعاي نقض حقوق بشر در ايران

وزارت امور خارجه آمريکا بار ديگر مدعي نقض حقوق بشر در ايران شد. به گزارش ايسنا، وزارت امور خارجه آمريکا در گزارش سالانه خود درباره حقوق بشر در سراسر دنيا که روز جمعه منتشر کرد ايران را به نقض حقوق شهروندان خود متهم کرد.

البته در گزارش وزارت امور خارجه آمريکا هيچ اشاره‌اي به نقض حقوق بشر در آمريکا و نيز در زندان‌هاي تحت کنترل اين کشور نظير گوانتانامو که اسراي آن از اساسي‌ترين حقوق خود محروم‌اند نشده است.

آمريکا با انتشار اين گزارش هر سال جمعي از کشورها رابه نقض حقوق بشر متهم مي‌کند و خود را حامي حقوق بشر در سراسر دنيا نشان مي‌دهد در حالي که اذهان عمومي جنايت‌هايش در افغانستان، عراق، ويتنام و بسياري کشورهاي ديگر را فراموش نخواهد کرد.


 کوتاه از بهارستان 

 مخالفت با تعطيلي جلسات سه‌شنبه

عضو هيئت‌رئيسه مجلس از مخالفت اين هيئت با پيشنهاد تعطيلي جلسات علني مجلس در روزهاي سه‌شنبه براي حضور نمايندگان در جلسات كميسيون تلفيق بودجه خبر داد. جواد جهانگيرزاده در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران درباره انتشار اخباري مبني بر عدم برگزاري جلسات علني خانه‌ملت در روزهاي سه‌شنبه براي حضور نمايندگان در جلسات كميسيون تلفيق بودجه گفت: پيشنهادي از جانب رئيس كميسيون برنامه و بودجه مبني بر تعطيلي جلسات سه‌شنبه صحن علني و شركت نمايندگان عضو كميسيون تلفيق در جلسات آن مطرح شد كه اين موضوع مورد موافقت قرار نگرفت. وي افزود: اين پيشنهاد در جلسه هيئت‌رئيسه مجلس مورد بررسي قرار گرفت كه در نهايت اعضاي هيئت رئيسه معتقد بودند مجلس با قوت كار خود را ادامه دهد لذا فعلا موافقتي در اين راستا صورت نگرفته است.

هنرمندان ابزار تبليغاتي کانديداها نباشند

عضو کميسيون اجتماعي مجلس، با اشاره به اينکه در آستانه انتخابات برخي از کانديداها به دنبال استفاده از هنرمندان براي شرکت در فيلم‌هاي تبليغاتي با هدف کسب راي هستند، گفت: اميدواريم استفاده ابزاري از هنرمندان متوقف شود. عليرضا محجوب در گفت‌‌وگو با خانه‌ملت، با بيان اينکه هنرمندان نبايد به عنوان ابزار تبليغاتي در فيلم‌هاي انتخاباتي کانديداهاي رياست‌جمهوري ظاهر شوند، توضيح داد: استفاده انتخاباتي از سينماگران و در کل هنرمندان جايز نيست چرا که اين قشر افرادي غيرسياسي هستند و بايد با فراغ بال به فعاليت‌هاي هنري خود بپردازند. نماينده تهران تصريح کرد: هر کسي حق دارد آزادانه در فعاليت‌هاي انتخاباتي شرکت کند ولي اين که يک مسئول با نگاهي فرادستي به هنرمندان از اين قشر استفاده ابزاري کند امري شايسته نيست و بايد از اين کار ممانعت به عمل آيد. محجوب گفت: سينماگران و در کل هنرمندان بايد قدر و ارزش هنر خود را بدانند و اجازه سوءاستفاده از وجهه خودشان را به کسي ندهند چرا که با اين کار محبوبيت خود را از دست مي‌دهند.

حمايت از مصرف‌کننده خنده‌‌دار است

عضو هيئت رئيسه مجلس با انتقاد از فرافکني مسوولان بيان کرد: من هنگامي‌که نام سازمان حمايت از مصرف‌کننده با آن تشکيلات عريض و طويل را مي‌شنوم، خنده‌ام مي‌گيرد؛ زيرا من به عنوان يک مصرف‌کننده هيچ‌‌وقت نتوانسته‌ام حتي يکي از هزينه‌هايي که بي‌جهت بر قيمت کالا وارد مي‌شود، مطرح کنم و به نتيجه برسم. عبدالرضا مصري به مجلس نيوز گفت: دغدغه مقام معظم رهبري نشان مي‌دهد ايشان درباره قدرت خريد و معيشت مردم نگران هستند. نماينده کرمانشاه افزود: برخي از افزايش قيمت‌ها منطقي نيست، زيرا بهاي آنها رابطه مستقيم با مسائل اقتصادي و ارزي پيدا نمي‌کند؛ اين موضوع نشان مي‌دهد بازار رها شده و نيروهاي نظارتي برنامه خاصي براي کنترل بازار ندارند. عضو هيئت رئيسه مجلس با بيان اينکه مطالبات مردم و مشکلات جامعه در کلام رهبري مشاهده مي‌شود، تصريح کرد: مردم از مسوولان راهکار و راه‌حل مي‌خواهند، نه کلام و شعار؛ آنها مي‌خواهند شاهد اثرگذاري برنامه‌ريزي‌هاي دولت و مسوولان براي کاهش قيمت‌ها در جامعه باشند زيرا بدترين شرايط در زمان هشت سال دفاع مقدس وجود داشت ولي به دليل اعمال سياست‌هاي مشخصي براي توزيع کالاها، تورم افسارگسيخته‌اي وجود نداشت.

انتقاد به ماليات خانه‌هاي خالي

رئيس کميسيون عمران مجلس، با اشاره به اينکه دولت در امر مسکن نسبت به اقشار کم درآمد کم توجهي انجام داده است ‌گفت:اخذ ماليات از خانه‌هاي خالي از سکنه نه‌تنها از دلال بازي و واسطه گري در بازار مسکن جلوگيري نمي‌کند بلکه محدود کردن معامله در امر مسکن را در پي خواهد داشت. علي‌اکبر آقايي مغانجويي در گفت‌و‌گو با خانه ملت، با اشاره به اينکه دولت در امر مسکن نسبت به اقشار کم درآمد جامعه کم توجهي بسياري انجام داده است، گفت: دولت در امر مسکن به دهک‌هاي يک و دو جامعه، به ويژه افراد تحت پوشش بهزيستي و کميته امداد توجه نکرده که اين امر تاسف برانگيز است. نماينده سلماس با اشاره به اين موضوع که اقشار اجاره نشين جامعه با مشکلات زيادي دست و پنجه نرم مي‌کنند، تصريح کرد: بايد هرچه بيشتر به سمت تعادل بين عرضه و تقاضا در بازار مسکن حرکت کرد که اين امر بايد در دولت آينده نيز ادامه يابد، چراکه آرامش بازار مسکن مي‌تواند مرهمي بر روي زخم‌هاي اقشار کم درآمد و متوسط جامعه که فاقد مسکن هستند باشد. آقايي مغانجويي در پاسخ به اين که اقدام وزارت راه و شهرسازي براي گرفتن ماليات از خانه‌هاي خالي از سکنه را چگونه ارزيابي مي‌کنيد، اظهار داشت: استفاده از مجازات و تعزيرات براي کساني که املاک اضافي داشته و يا به سرمايه گذاري در اين مورد پرداخته‌اند شيوه مناسب و کارسازي نخواهد بود.

بي‌اعتقادي به وعده‌هاي احمدي‌نژاد

عضو هيئت رئيسه کميسيون فرهنگي مجلس با بيان اينکه اطلاع داريم داخل دولت هم هيچ کس اعتقادي ندارد که توان پرداخت 250 هزار تومان به مردم را دارند، گفت: طرح اينگونه مسائل به نوعي همان شانتاژهاي سال 88 و 84 است و همانند حرف‌هايي است که درباره عدالت در آن سالها زد. محمد باقري بناب گفت: احمدي‌نژاد برخي مسائل را مطرح مي‌کند که واقعيت ندارد، به همين علت کشور را در عرصه‌هاي سياسي و اجتماعي به اينجا کشاند. نماينده بناب ضمن منفي ارزيابي کردن مراسم ورزشگاه آزادي افزود: برخي آمارهاي ايشان آمارهاي صحيحي نيست يا محاسباتي که انجام مي‌دهند نادرست است، مي‌خواهيم يک اقتصاد دان بيايد در رسانه ملي و بگويد منطقي و واقعي توان پرداخت 250 هزار تومان يارانه از سوي دولت مقدور است يا خير، اما کارشناسان بي طرف اين مسائل را تاييد نمي‌کند و آقاي احمدي‌نژاد در اين ميدان تنهاست و کسي ياور او نيست.دبير دوم کميسيون فرهنگي مجلس گفت: ايشان ببينند وضعيت پيمانکاران چگونه است اگر پول دارند 250 هزار تومان بدهند چرا بدهي به پيمانکاران را نمي‌دهند تا اين همه کار عمراني خوابيده دوباره از سر گرفته شود اگر پول دارند چرا وضعيت بهداشت و درمان اينگونه است.


 گوشـت گـران شـد‌ چـي بخـوريم؟! 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

 طي يک هفته اخير گوشت در کشور گل و بلبل ما 60 درصد ناقابل گران شد‌. يک سال پيش زماني که مرغ گران شد‌، يکي از عزيزان به مردم توصيه کرد که به جاي مرغ‌، اشکنه بخورند تا مرغ ارزان شود ...اما بعد از گذشت چند ماه نه تنها مرغ ارزان نشد‌، بلکه پياز و آرد و تخم‌مرغ هم گران شد و به اين ترتيب مردم ديدند که اشکنه هم نمي‌توانند بخورند‌! حالا که گوشت گران شده‌، به فکر افتاديم که بگوييم مردم برنج خالي بخورند تا گوشت ارزان شود اما متوجه شديم که چند ماه پيش برنج هم گران شده‌، مي‌خواستيم از طرف مسوولان خيلي محترم اجرايي به مردم محترم بگوييم‌: اشکال ندارد.

لطف کنيد به جاي خوردن گوشت‌، املت بخوريد! ولي اين توصيه يعني از چاله درآمدن و به چاه افتادن‌؛ قيمت گوجه‌فرنگي و تخم‌مرغ و کره هم آنقدر بالاست که بهتر است به مردم توصيه کنيم هر طور شده همان گوشت را بخورند و خداي ناکرده‌، زبانم لال سراغ املت نروند!

...آخر به اين نتيجه رسيديم که به مردم بگوييم‌: عزيزان‌؛ ديگر چاره‌اي نيست‌، چند وقتي هم با نان خالي سر کنيد‌؛ اما رويم به ديوار‌، همين ديروز خبر رسيد که مديرعامل شرکت بازرگاني دولتي ايران گفته است: قيمت خريد تضميني گندم طي امروز و فردا مشخص مي‌شود.

در حال حاضر گندم کشاورزان را به صورت علي‌الحساب کيلويي 550 تومان خريداري مي‌کنيم و قيمت پيشنهادي براي خريد تضميني گندم بين 650 تا 800 تومان براي هر کيلوگرم است. وي در واکنش به اين سوال که آيا با افزايش قيمت گندم، نان گران مي‌شود، گفت: طبعاً قيمت نان گران مي‌شود.

لطفا يک نفر مردم را راهنمايي کند که چطور مي‌شود با گرسنگي زنده ماند؟!

وعده‌هاي انتخابات به کجا رسيده است؟

هر روز بهترتر از ديروز‌؛ اين وصف وعده‌هاي انتخاباتي است که طبق معمول هر انتخابات‌، در روزهاي قبل از انتخابات اوج مي‌گيرد‌: يک بار اعلام مي‌شود وعده لغو هر چه کنکور است‌، داده مي‌شود‌، يک بار وعده ارزاني فراگير داده مي‌شود و قيمت همه محصولات به صفر مي‌رسد و...گاهي آنقدر کار بالا مي‌گيرد که مي‌رسد به جايي که نفت بر سر سفره‌ها مي‌آيد‌.

دريغ و افسوس که بعدا اعلام مي‌شود نفت بوي بدي مي‌دهد و براي رفاه حال هموطنان آن را سر سفره‌ها نمي‌آوريم !

جديدترين وعده انتخاباتي اين است که سربازي اجباري منتفي مي‌شود و به جايش سربازي حرفه‌اي قرار مي‌گيرد!


 چرا زندان گوانتانامو بسته نشد؟ 
نويسنده : ترجمه پوراندخت مجلسي

 گزارش‌هايي که از زندان نظامي آمريکا در خليج گوانتانامو مي‌رسد حاکي از آن است که اکثر زندانيان دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

اگرچه دولت اوباما بيش از نيمي از اين زندانيان را آزاد کرده است هنوز 166 نفر از آنها در زندان باقي مانده‌اند که بعضي از آنها‌، ده ساله دوم زندان خود را مي‌گذرانند، بعضي هم به فراموشي سپرده شده‌اند‌، بدون اين که اتهام مشخصي داشته باشند. رييس‌جمهور اوباما اگرچه با جسارت دستور تعطيل زندان گوانتانامو را در 22 ژانويه 2009 امضا کرد، موفق نشد آن را تعطيل کند. همچنين نتوانست تصميم خود براي زير نظر گرفتن اين زندان - که شرايط نابسامان آن لکه اي خواهد شد به يادگار و ميراث او- به اجرا در آورد.

يمين المرواله - يکي از زندانيان گوانتانامو - به وکيلش نوشته است: «ما در خطريم. يکي از سربازان يک ماه پيش به يکي از زندانيان تير اندازي کرد. اشاره او به گلوله‌هاي لاستيکي است که به وسيله نگهبانان نظامي به آنها شليک شده بود. پيش از آن يک نيروي اضطراري را با سلاح- ام16- به سلول يکي از زندانيان فرستاده بودند و اکنون مي‌خواهند وضع ما را به تاريک ترين روزهاي حکومت بوش برگردانند. آن‌ها اين موضوع را به ما اطلاع داده اند.

خواهش مي‌کنم کاري براي ما بکنيد ». اشاره المرواله، استفاده گزارش شده‌اي است از گلوله‌هاي لاستيکي که قبلاً به وسيله نگهبانان نظامي به طرف زندانيان، شلّيک شده بود. طبق گفته پرديس کبريايي که وکيل برجسته‌اي است و در کانون حقوق مدني کار مي‌کند و موکلش قالب ال بيحارني يکي از زندانيان گوانتانامو است و اکنون در اعتصاب غذا به سر مي‌برد‌، البيحاني به او اظهار داشته است که در کمپ 6 که بيشترين امکانات گوانتانامو را هم دارد تعداد زيادي در اين اعتصاب شرکت دارند. در اين زندان اکنون حدود 130 زنداني مرد حضور دارند که همه آنها به جز افراد سالخورده و مريض در اين اعتصاب شرکت کرده‌اند. خود او حدود 10 کيلو وزن کم کرده است. ديابت دارد و ميزان قند خونش به شدت دچار نوسان شده و مي‌گويد تيم پزشکي زندان به او گفته‌اند که زندگي‌اش در خطر است. او و ديگران مي‌خواهند که صدايشان را به بيرون از زندان برسانيم.

در عين حال قرار است در واشينگتن دي‌سي، مسوولان دولتي از سياست اوباما در گوانتانامو در مقابل کميسيون حقوق بشر آمريکا- که يکي از ارکان ايالات متحده است - دفاع کنند. عمر فرح همکار کبريايي که وکيل دعاوي است خطاب به اين کميسيون گفت‌: من وکيل طارق رعودا هستم که يک جوان يمني است و از فوريه 2007 بدون وقفه در حال اعتصاب غذا بوده است. هر روز به زور با يک لوله پلاستيکي به او غذا مي‌خورانند. هم اکنون که از او صحبت مي‌کنيم احتمالاً از سلول بيرونش برده‌اند، به يک صندلي بسته اندش و به وسيله يک لوله لاستيکي از راه بيني به معده اش غذا مي‌رسانند. دولت اوباما ادعا کرده است که تنها 6 يا 7 زنداني اعتصاب غذا کرده‌اند ولي نامه زندانيان و وکيلي که شاهد ماجراست حاکي از آن است که بيش از 100 نفر از 166 زنداني گوانتانامو در ماه دوم اعتصاب غذاي خود بسر مي‌برند.

وکيل ديگر اين زندانيان کريستين‌هاسکي- از پزشکان حقوق بشر- هم اين موضوع را تأييد کرد . او توضيح داد که دلايل متعدد مربوط به شرايط زندان، شوک‌هاي رواني و جسمي مزمن و حاد که در نتيجه نگراني زياد‌،هيجان‌، دلشوره‌، اضطراب، ترس و وحشت از اين که نمي‌دانند کي آزاد مي‌شوند و آيا هيچ وقت آزاد مي‌شوند- و همه اين شرايط غير قابل کنترل سبب استرس شديد در سيستم ايمني بدن مي‌شود و بر عروق قلب تأثير مي‌گذارد و ممکن است به تنگي نفس (آسم)، ديابت، ورم معده، افسردگي و خودکشي بينجامد.

در جلسه شنود، مسوولان دولت اوباما انکار کردند که افرادي را به طور نامحدود بازداشت مي‌کنند. مايکل ويليامز مشاور ارشد دولت مي‌گويد ايالات متحده تنها افرادي را بازداشت مي‌کند که باز داشت‌شان قانوني باشد و قصد ندارد هيچ فردي را بيش از آنچه لازم است در بازداشت نگه دارد.

عمر فرح وکيل عضو کانون حقوق مدني اظهار داشت: به خاطر رنج و عذابي که بازداشت‌هاي نامحدود براي زندانيان گوانتانامو ايجاد مي‌کند و خطر‌هاي فيزيکي (بدني) که به وجود مي‌آيد و به خاطر اين واقعيت که دولت خود پذيرفته است که بيش از نيمي‌از زندانيان علاقه‌اي به ادامه بازداشت شان ندارند و به خاطر اين که 9 زنداني در گوانتانامو و تحت سرپرستي دولت آمريکا مرده‌اند پس از گذشت 11 سال آيا ديگر کافي نيست؟ اعتصاب غذاي زندانيان گوانتانامو جسورانه‌، نوميدانه‌، معترضانه و مخاطره‌آميز است. براي نجات آنها دولت بايد بلافاصله به وضع آنها توجه نشان دهد و اوباما بايد به عنوان رييس‌جمهور بستن اين زندان را يکي از وظايف خود به شمار آورد.

منبع: فريادگر


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

 - مجادله لفظي قهرمانان وزنه‌برداري در يک برنامه زنده تلويزيوني!

توصيه مي‌شود که ورزشکاران بروند و کمي ‌درس سياست بخوانند تا بتوانند در انظار به هم لبخند بزنند اما دور از چشم مردم ولي با هزينه آنها، بنيان هم را از بيخ برکنند!

- ولايتي:«با اين ظرفيتي که در کشور وجود دارد مي‌توان ظرف مدت دو تا سه سال اين خرابي‌ها و ويراني‌هاي ايجاد شده را درست کرد»!

خدا را شکر که بالاخره فهميديم عمق اين ويراني‌هاي ايجاد شده چقدر است! اما آقاي دکتر بفرمايند که هنگام ايجاد اين ويراني‌ها کجا بودند و چه اقدام يا حتي اظهار‌نظري را براي ممانعت از ويران کردن مملکت در 7 سال گذشته داشته اند!

- جامائيکا در سال 2012 بيش از 2 ميليارد دلار از محل صنعت گردشگري درآمد داشته است!

از سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري خاضعانه تقاضا داريم که لااقل کمي کارشناس از جامائيکا وارد کند!

- نائب رئيس مجلس به رئيس جمهور توصيه کرده است که اگر نامزد دولت تأييد صلاحيت نشد واکنش ايشان در چارچوب قانون باشد!

مگر با وجود چنين مجلس مقتدر، قاطع و تيزبيني رئيس‌جمهور تاکنون اجازه يافته است که کمترين واکنش خارج از چارچوب قانوني‌اي داشته باشد که اکنون حتي خيال آنرا در سر داشته باشد. نائب رئيس محترم آسوده باشند همه چيز در امن و امان است!

- شمقدري گفت:«عنصر مخاطب که مهمترين مسئله اکران عمومي است متأسفانه سال گذشته دچار فتنه شد»!

آقاي شمقدري بفرمايند غير از مخاطب چه عناصر ديگري سال گذشته دچار فتنه شدند يا قرار است امسال فتنه‌زده! شوند تا ما چشم همه آنها را يکجا برايشان در بياوريم و چيزي امنيت، شغل و سمت ايشان را تهديد نکند و ايشان با خيال راحت تر همچنان به لابي کردن براي کسب جايزه اسکار فيلم‌هاي ايراني بپردازند!

- در مراسم رژه ارتش که به طور مستقيم از شبکه خبر پخش مي‌شد ترانه«ايران سراي اميد» با صداي استاد محمدرضا شجريان پخش گرديد!

قابل توجه آنهايي که فکر مي‌کنند مي‌توانند به سادگي مردم را از صداي اين گرانمايه استادِ بي بديل آواز ايران محروم کنند!

- آقاي ولايتي گفته‌اند:«وزراي خارجه اروپايي صف مي‌بستند که با من صحبت کنند»!

با توجه به اينکه آقاي احمدي‌نژاد نيز مکررا از چنين جملاتي
- البته در سطوح بالاتر از وزراي خارجه - استفاده کرده و احتمالا باز هم استفاده خواهند کرد از آقاي ولايتي تقاضا مي‌شود که اگر مدارک مستندي براي اثبات ادعاي خود دارند آنها را تا قبل از انتخابات رياست جمهوري ارائه نمايند تا معلوم شود آقاي احمدي‌نژاد از ايشان تقليد کرده اند وگرنه ايشان به استفاده بدون ذکر منبع از تصورات آقاي احمدي‌نژاد متهم خواهند شد!

- مردم کشور غنا به گرمي از آقاي احمدي‌نژاد استقبال کردند!

اگر در دست آنهايي که به دنبال ماشين مي‌دويده‌اند پاکت‌هاي حاوي درخواست مردمي يا هديه رياست جمهوري مشاهده نشده باشد، اين استقبال جاي بسي خرسندي دارد!

- افزايش جراحي‌هاي زيبايي در کشور نگران کننده است!

يعني در اين کشور مسأله براي نگران شدن، آنقدر کم است که عزيزان نگران زيبا شدن مردم شده‌اند!


 پيام رهبر انقلاب درپي درگذشت آيت‌الله رضواني 

 رهبر معظم انقلاب اسلامي درپي درگذشت فقيه بزرگوار آيت‌الله حاج شيخ غلامرضا رضواني رحمة‌الله عليه، پيام تسليتي صادر کردند. متن پيام به اين شرح است:

درگذشت فقيه بزرگوار آيت‌الله آقاي حاج شيخ غلامرضا رضواني رحمة‌الله عليه را به بازماندگان محترم و به همه ارادتمندان و شاگردان ايشان تسليت مي‌گويم. اين عالم جليل از شاگردان مورد اعتماد حضرت امام‌خميني و متکفل مسووليت‌هايي از جمله در شوراي نگهبان بودند و خدمات ايشان در تعامل با دستگاه‌ها براي تبيين نظرات فقهي شوراي نگهبان مشمول عنايت و قبول حضرت احديت و موجب رضوان الهي است، انشاءالله. از خداوند متعال علو درجات اين روحاني عالي مقام را مسألت مي‌نمايم.


 حمايت وزير نفت از منع تحصيل زنان در دانشگاه صنعت نفت 

 وزير نفت با دفاع از طرح ممنوعيت پذيرش زنان در دانشگاه صنعت نفت، تحصيل آنان در رشته‌هاي عملياتي را به صلاح آنان ندانست.

به گزارش پايگاه خبري فريادگر، رستم قاسمي ‌ديروز در کنفرانس خبري که در نمايشگاه نفت تهران برگزار شد، در پاسخ به پرسش يک خبرنگار خانم درباره دستور وي مبني بر ممنوعيت ورود زنان براي تحصيل به دانشگاه صنعت نفت با وجود برخورداري آنان از رتبه‌ها و امتيازات بالاتر نسبت به آقايان گفت: تحصيل خانم‌ها در رشته‌هاي عملياتي همچون حفاري و فرآورش و امثال آن که نيازمند فعاليت در مناطق عملياتي و سايت‌ها است، فايده‌اي ندارد و اين مشاغل، مردانه است. وي با دفاع از طرح ممنوعيت تحصيل زنان در دانشگاه صنعت نفت گفت: به صلاح خانم‌ها نيست که در مناطق عملياتي و دريا بين 500 مرد کار کنند و بهتر است خانمها در رشته‌هايي همچون مديريت و حسابداري يا حتي مهندسي صنايع تحصيل کنند.البته پاسخ صريح وزير نفت به مذاق برخي خبرنگاران حاضر در جلسه خوش نيامد. اين براي نخستين بار بود که وزير نفت در ممنوعيت‌هاي ايجاد شده براي تحصيل زنان در دانشگاه صنعت نفت به صراحت موضع‌گيري مي‌کرد.

تبعيض جنسيتي از کجا آغاز شد؟

ممنوعيت پذيرش دختران در برخي رشته‌هاي دانشگاهي از زمان آغاز فعاليت دولت نهم آغاز شد و طي سال‌هاي اخير با شدت بيشتري اجرا شد. اما حذف پذيرش دانشجويان دختر در دانشگاه صنعت نفت از سال گذشته عملي شد؛ محمد جواد عاصمي‌پور قائم مقام سابق شرکت ملي نفت ايران اعتقاد دارد ممنوعيت پذيرش دختران در دانشگاه صنعت نفت تخلف است. وي مي‌گويد سياست پذيرش صرفا دانشجوي مرد در دانشگاه صنعت نفت که يک بار امتحان شده و شکست خورده بود در دوره وزارت آقاي زنگنه احيا شد و آثار مثبتي در پي داشت به طوري که در 12 رشته مقطع کارشناسي که بيش از يک دهه در دانشگاه صنعت نفت، دانشجويان دختر و پسر پذيرش مي‌شدند، از سال گذشته پذيرش دانشجوي دختر به دستور وزير نفت منتفي شد.

پذيرش دانشجوي دختر در رشته‌هاي مختلف اين دانشگاه به جز رشته حفاري در دانشگاه صنعت نفت که زماني متوقف شده بود از سال 1379 آغاز شد اما پس‌از بيش‌از يک دهه، از سال گذشته پذيرش دانشجوي دختر در دانشگاه صنعت نفت ممنوع شد. رئيس روابط عمومي‌دانشگاه صنعت نفت همان زمان اعلام کرد: وزارت نفت با توجه به فارغ‌التحصيلان حاضر و دانشجويان فعلي دختر فعلا از نيروي انساني دختر بي‌نياز است. فارسي‌جوکار همچنين با تاکيد بر اين‌که مسوولان صنعت نفت شرايط سخت کار عملياتي اين صنعت را براي دختران مناسب نمي‌دانند، گفته بود: طبق نظرسنجي اخيري هم که توسط روابط عمومي‌دانشگاه صنعت نفت انجام شد، همه دانشجويان دختر از پذيرش و شرايط رشته‌ خود در اين دانشگاه رضايت نداشتند. وي خاطرنشان کرد: با توجه به آينده‌نگري وزارت نفت و دانشگاه صنعت نفت در جذب و پذيرش دانشجويان، امسال مقرر شد که از داوطلبان دختر حق انتخاب ديگر رشته‌ها را نگيرند. در واقع واقعيت‌ها را به داوطلبان نشان داديم و اين حق را به آن داديم که بتوانند براي آينده بهتر در رشته‌هاي ديگر مشغول به تحصيل شوند. البته رئيس روابط عمومي‌دانشگاه صنعت نفت گفته بود که اين امر به صورت موقت است و باتوجه به توسعه وزارت نفت احتمال مي‌رود که در سال‌هاي آينده دوباره پذيرش دانشجوي دختر داشته باشيم؛ اما اظهارات جديد وزير نفت نشان داد، حداقل تا زمان حضور رستم قاسمي‌در راس وزارت نفت، ممنوعيت پذيرش دانشجويان دختر در دانشگاه صنعت نفت پابرجا خواهد ماند.

ممنوعيت پذيرش دختران در دانشگاه صنعت نفت تخلف است

اين در حاليست که محمدجواد عاصمي‌پور قائم مقام سابق شرکت ملي نفت ايران اعتقاد دارد ممنوعيت پذيرش دختران در دانشگاه صنعت نفت تخلف است. وي مي‌گويد سياست پذيرش صرفا دانشجوي مرد در دانشگاه صنعت نفت که يک بار امتحان شده و شکست خورده بود در دوره وزارت آقاي زنگنه احيا شد و آثار مثبتي در پي داشت. عاصمي‌پور مي‌گويد: هم اکنون در بسياري از مشاغل مهندسي در صنعت نفت که نياز به حضور در کارگاهها و واحدهاي عملياتي را دارند تعداد زيادي از خانم‌ها شاغل هستند و به بهترين نحو وظايف خود را انجام مي‌دهند. مشاغل مرتبط با رشته‌هاي تحصيلي در دانشگاه صنعت نفت هيچ مغايرتي با جنسيت ندارد و به جز مشاغل تکنيسيني مثل کار روي دکل‌هاي حفاري، حضور زنان در مشاغل مرتبط هيچ گونه مشکلي ندارد و محروم کردن آنان از حق تحصيل، خلاف قانون اساسي، قوانين استخدامي‌و مقررات اداري نفت است.


 ورود حس لامسه به دستان روبات 

 پژوهشگران دانشکده مهندسي و علوم کاربردي هاروارد، يک حسگر لامسه‌اي ارزان براي دست‌هاي روبات ساخته‌اند که آنقدر حساس است که يک ماشين بي‌حس را به يک دستگاه ماهر و چيره دست تبديل مي‌کند. به گزارش خبرگزاري مهر، اين حسگر که توسط دانش پژوهان آزمايشگاه بيوروباتيک هاروارد ساخته شده، تاک تايل- TakkTile- نام دارد و قرار است جديدترين فناوري را در اختيار مبتکران تجاري، معلمان و نوآوران روباتيک قرار دهد.

«ليف جنتوف» يکي از مجريان اين طرح گفت: با وجود دهه‌ها تحقيق، حس لامسه هنوز وارد کاربردهاي عمومي نشده است چرا که گران و آسيب‌پذير است.

به گفته وي به طور معمول قرار دادن يک حسگر لامسه در دست روبات تحقيقاتي حدود 16 هزار دلار هزينه بر مي‌دارد. استفاده از اين حسگر بسيار محدود است. در فناوري سنتي و رايج از شيوه‌هاي ساخت بسيار ويژه اي استفاده مي‌شود که مي‌تواند کار تحقيقات را بسيار کند، کند. اکنون تاک تايل قابليت تغيير اين روند را دارد چرا که بر پايه ساخت بسيار ساده‌تر و ارزان‌تري کار مي‌کند. تاک تايل از يک حسگر ريز استفاده مي‌کند که فشار و هوا را حس مي‌کند، يک لايه از لاستيک که با خلاء مهر و موم شده است روي اين حسگر قرار داده شده تا بتواند از آن در برابر 25 پوند فشار مستقيم محافظت کند. اين تراشه‌ها مي‌توانند در برابر فشار ناشي از يک چکش يا يک چوب بيس بال دوام بياورند. در عين حال تاک تايل آن قدر حساس است که فشارهاي بسيار اندک را نيز تشخيص مي‌دهد.

وقتي اين تراشه به دست مکانيکي افزوده شود، روبات مي‌داند چه چيزي را لمس مي‌کند. مي‌تواند يک بادکنک را بدون ترکاندن آن بلند کرده يا مي‌تواند کليد‌ها را بردارد و با آن در را باز کند.

حسگر تاک تايل علاوه بر استفاده در صنعت روباتيک قابليت استفاده در گستره وسيعي از وسايل الکترونيکي را دارد. يک سازنده اسباب بازي مي‌تواند سگي را بسازد که به نوازش صاحبش واکنش نشان دهد، طراح وسايل پزشکي مي‌توانند گيره‌هاي لاپراسکوپي بسازند که آن قدر ظريف و حساس است که مي‌تواند بافتها را در جريان جراحي از هم جدا نگه دارد.

دانشگاه هاروارد قصد دارد مجوز اين فناوري را به شرکت‌هاي علاقمند بدهد تا اين حسگرها را ساخته و يا آن را در محصولاتي مانند روبات، وسايل مصرفي و حتي محصولات صنعتي به کار گيرند.


 در واکنش به بيانيه 5 عضو دائم شوراي امنيت
 مهمان‌پرست: ايران عضو متعهد آژانس است 

دستيار ويژه وزير خارجه ايران با انتقاد از بيانيه‌اي 5 عضو شوراي امنيت در مورد برنامه هسته‌اي ايران تاکيد کرد: ايران برنامه هسته‌اي کاملا صلح‌آميزش را زير نظارت دائم بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ادامه داده است. رامين مهمان‌پرست، سخنگوي وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با ايسنا، افزودد: ما عضو متعهد آژانس هستيم و از اولين کشورهاي عضو که ان. پي. تي را امضا کرده‌ايم و به تعهدات‌مان در قالب اين معاهده پايبند هستيم. او تصريح کرد: ما به همکاري‌هاي خود با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ادامه خواهيم داد. پنج عضو دايم شوراي امنيت در بيانيه‌اي برنامه هسته‌اي صلح‌آميز ايران را که همواره تحت نظارت بازرسان آژانس قرار دارد هم رديف برنامه هسته‌اي کره‌شمالي قرار دادند و اين برنامه را چالش جدي براي رژيم منع اشاعه خواندند. خبرگزاري فرانسه گزارش داد که نمايندگان پنج عضو دايم شوراي امنيت روز جمعه به ابراز نگراني درباره برنامه هسته‌اي ايران و کره شمالي پرداختند. در بيانيه آن‌ها آمده است: گروه 5 در چارچوب آزمايش هسته‌اي انجام شده توسط (کره شمالي) در 12 فوريه 2013 و تداوم دنبال کردن فعاليت‌هاي هسته‌اي خاص ايران بر نگراني‌شان درباره اين چالش‌هاي جدي رژيم منع اشاعه بار ديگر تاکيد مي‌کنند. پنج عضو دايم شوراي امنيت متشکل از آمريکا، فرانسه، انگليس، روسيه و چين است که همگي از دارندگان تسليحات هسته‌اي هستند. نمايندگان اين پنج کشور در پايان نشست مقدماتي دو روزه ژنو در آستانه نشست بعدي بازنگري پيمان منع اشاعه تسليحات هسته‌اي در سال 2015 اين بيانيه را صادر کردند. آن‌ها در اين بيانيه بر اهميت بنيادين يک نظام موثر پارلماني آژانس بين‌المللي انرژي اتمي براي پيشگيري از اشاعه هسته‌اي تاکيد کردند و وعده دارند که براي يافتن راه حل‌هاي ديپلماتيک صلح‌آميز براي مشکلات باقي مانده پيش روي رژيم منع اشاعه تلاش کنند. بنابر گزارش آسوشيتدپرس از ژنو در اين بيانيه مشترک، پنج کشور هم‌چنين برقراري خاورميانه عاري از تسليحات هسته‌اي را خواستار شدند. اين در حالي است که رژيم صهيونيستي به عنوان تنها دارنده سلاح هسته‌اي در خاورميانه همواره از حمايت اين پنج کشور برخوردار بوده است.