نسخه شماره 3152 - 1391/12/19 -

واکنش‌ به احساسات احمدي نژاد در سوگ رئيس جمهور ونزوئلا
مـوج آفرينـي بـا مـرگ چـاوز


چشم‌انداز روابط کاراکاس بدون چاوز با تهران بدون احمدي‌نژاد


آغاز اصلاحات تاکتيکي در سرزمين انقلاب‌ها

خزاعي مطرح کرد:
تاکيد بر خلع سلاح هسته‌اي در اجلاس بازنگري ان.‌پي.‌تي


ادامه روان‌سازي مسير مذاکرات براي ايران و 1+5


ديپلماسي


براي پرشور بودن انتخابات راهي جز اتحاد ميان همه جناح‌ها نداريم

رئيس ستاد انتخاباتي حزب مردم‌‌سالاري:
کواکبيان تا 26 اسفند کانديداتوري خود را اعلام مي کند

رهبر معظم انقلاب در ديدار اعضاي مجلس خبرگان:
مسئولان گزارش دهند براي گراني چه کرده‌اند
مقام معظم رهبري انتخاب مجدد آيت‌الله مهدوي کني به رياست مجلس خبرگان رهبري را تبريک گفتند

فتنه جديد با شعار برقراري عدالت و حمايت از پابرهنه‌ها


مديران در برابر احکام ديوان عدالت مقاومت نکنند


فرصت‌ها را به آسيب‌ها و تهديدها تبديل کرديم


انگليسي‌هاتخريب جايگاه ولايت فقيه رانشانه‌گرفته‌اند


اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان


الو مردم سالاري 44008133

مصطفي کواکبيان مطرح کرد:
ضرورت وحدت بين فرقه‌هاي مختلف اسلام

معاون پيشين بانک مرکزي:
طلاي کشور نبايد بي‌رويه خرج شود
تورم مهار نشود مشکلات بيشتر مي‌شود
19 اسفند 89: سخنان عسگراولادي درباره‌هاشمي
آيت‌الله‌هاشمي‌رفسنجاني موقعيت خاصي نزد مقام معظم رهبري دارند

روايت غرويان از تناقض در گفتمان جبهه پايداري
جبهه پايداري ديدگاه افراطي دارد


زير پوست خبر


واشنگتن دوحه را از گردونه بازي حذف کرد؟

مهدوي کني:
براي احترام امام، بايد بيت و راه ايشان را هميشه در نظر داشته باشيم

عسگراولادي:
به فکر پاسخگويي در قيامتم


وحدت با ترکه!


ديپلماسي حق همسايگي


انتخابات از پروژه تا پروسه


 واکنش‌ به احساسات احمدي نژاد در سوگ رئيس جمهور ونزوئلا
 مـوج آفرينـي بـا مـرگ چـاوز 

 گروه سياسي‌: اظهارات و پيام محمود احمدي‌نژاد براي مرگ چاوز‌، سبب شد تا اين بار موضوعي ديپلماتيک‌، موج جديدي از حاشيه‌ها را براي دولت رقم بزند. به نحوي که حتي مرگ رييس‌جمهور ونزوئلا‌‌، در ايران به حاشيه رفت و اظهارات احمدي‌نژاد درباره چاوز عملا در صدر اخبار سياسي قرار گرفت و واکنش‌هاي تندي را به همراه داشت. واکنش‌هايي که به سطح علماي قم نيز رسيد و چهره‌هايي نظير مصباح يزدي و قرائتي نيز لب به انتقاد گشودند. رسانه‌هاي خبري نيز از منظر‌هاي مختلف به انتشار اين حواشي پرداختند‌، تا بازهم دولت احمدي‌نژاد در صدر حواشي قرار بگيرد . اين حاشيه‌سازي‌ها در حالي است که همچنان مشکلات شديد اقتصادي در کشور‌، فشار غيرقبال تحملي بر مردم وارد کرده است.

بدين‌ترتيب خبرمرگ هوگو چاوز در حالي صبح روز چهارشنبه گذشته‌، در رسانه‌هاي مختلف منتشر شد، که مهمتر از مرگ چاوز، پيامي بود كه احمدي‌نژاد براي دولت ونزوئلا فرستاد.

محمود احمدي‌نژاد در پيام بلند بالاي خود به نيكولاس مادورو كفيل رياست‌جمهوري ونزوئلا نوشت: «روح بلند مردي بزرگ از تبار عدالت‌طلبان و آزادي‌خواهان به آسمان پر كشيد و جهان را در سوگ فرو برد».در بخشي ديگر از پيام رئيس‌جمهور آمده بود‌: «ترديد ندارم كه او بازخواهد گشت و به همراه همه صالحان و حضرت مسيح(ع) و تنها باقيمانده از نسل پاكان، انسان كامل، خواهد آمد و جامعه بشري را در استقرار صلح و عدالت كامل و مهرباني و كمال ياري خواهد كرد.»

اقدام ديگر هيات دولت كه موجب واكنش اذهان عمومي شد،اعلام عزاي عمومي براي روز چهارشنبه در كشور بود.اين اولين بار است كه در تاريخ كشورمان مرگ رئيس‌جمهور كشوري ديگر مبناي اعلام عزاي عمومي قرار مي‌گيرد اين در حالي است كه در طول دوران رياست‌جمهوري احمدي‌نژاد در كشور حوادثي اتفاق افتاد كه در حد اعلام عزاي عمومي بود اما به راحتي از کنارش گذشتند. محمود احمدي‌نژاد در پيام خود تنها به فرستادن پيام تسليت بر اساس عرف ديپلماتيك بسنده نكرده و در قسمتي از پيام خود آورده: «هوگو چاوز زنده است تا عدالت و عشق و آزادي زنده است. او زنده است تا ايمان و پاكي و انسانيت زنده است. او زنده است تا ملت‌ها زنده‌اند و براي استقرار استقلال و مهرباني و عدالت تلاش مي‌كنند.»

شايد بحث برانگيزترين بخش‌ نامه رئيس‌جمهور اشاره به بازگشت روح چاوز و در واقع استفاده از مفاهيم ديني شيعي براي ارج نهادن بر همتاي سوسياليست خود باشد.

واکنش شديد به اظهارات احمدي‌نژاد

اين پيام عاشقانه احمدي‌نژاد در سوگ رفتن چاوز‌، واکنش‌هاي شديدي به همراه داشت .از علماي قم تا نمايندگان مجلس به نقد حرف‌ها و اظهارات احمدي‌نژاد پرداختند. رسانه‌ها هم به اين موضوع توجه ويژه کردند.به طور مثال سايت عصر ايران در مطلبي با عنوان «آقاي احمدي‌نژاد! باورهاي شيعي راخرج هوگو چاوز نكنيد» نوشت: «قطعا احمدي‌نژاد حق دارد به عنوان رئيس‌جمهور، درگذشت همتاي خارجي‌اش را در قالب عرف شناخته شده بين‌المللي و با توجه به سطح روابط دو جانبه، تسليت بگويد ولي نه او و نه هيچ كس ديگري حق ندارد، اعتقادات شيعي را در قالب تعارفات سياسي و عاطفي حراج كند و حكم بلاترديد دهد كه هوگو چاوز، رجعت خواهد كرد.نويسنده با بيان اينكه رئيس‌جمهور صلاحيت تشخيص چنين موضوعي را ندارد در ادامه نوشته: «چوب حراج زدن بر باورهاي ديني و مذهبي، آن هم به بهانه مرگ يك رئيس‌جمهور آمريكاي لاتين -كه سوابق غير ديني‌اش بر همه آشكار است - هرگز قابل قبول و اغماض نيست.»

حجت‌الاسلام والمسلمين محسن قرائتي نيز در بيستمين سالروز تأسيس کانونهاي فرهنگي هنري مساجد قم که در مدرسه امام خميني(ره) برگزار شد، به پيام رييس‌جمهور درباره درگذشت چاوز واکنش نشان داد و گفت: کسي در گوشه اي از دنيا مي‌ميرد و کسي هم از گوشه ديگر دنيا تسليت مي‌گويد و مي‌نويسد«که من اطمينان دارم که او از عباد صالح است و او به همراه مسيح و مهدي موعود خواهد آمد» شما چکاره هستيد که اين حرف‌ها را بر زبان مي‌آوريد، کسي که دستش را از دست مراجع خارج کند دچار اين غفلت‌ها خواهد شد.

رييس ستاد اقامه‌ نماز ادامه داد: بر اين اساس، امام زمان که براي ظهور 313 يار مي‌خواهد‌، به گفته اين آقا يکي از آن 313 نفر مشخص شده که کيست، اين نشان مي‌دهد وقتي انسان از ريل کتاب الله و عترت خارج شود به کجا خواهد رفت.

وي خاطر نشان کرد: دين حساب و کتاب دارد، کسي حق ندارد از اين صحبت‌ها کند و به طور مثال بگويد ظهور نزديک است و يا مراد از يماني مقام معظم رهبري و يا مراد از دجال فلاني است، اين اشتباه است رسيدن به اين مطالب نياز به يقين دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمين قرائتي يادآور شد: وقتي شما چيزي را مي‌پسنديد و از روي سليقه شخصي حرفي را مي‌زنيد، نبايد به صورت عمومي ابراز کنيد، ما بايد دين را از کتاب الله و عترت بگيريم.

وي ادامه داد: اين پيام که از تلويزيون پخش شد، من به عنوان يک معلم قرآن بايد بگويم که اينها منکر است و هر کس از اين حرفها بزند دستش را از دست مراجع برداشته است، آدم براي يک لقمه نان نبايد ساکت باشد و چشمش را از روي خيلي چيز‌ها بردارد.

حجت‌الاسلام والمسلمين قرائتي تأکيد کرد: خداوند حتي به حيوانات کوچک هم روزي مي‌رساند و دليل نمي‌شود چون ما از دولت بودجه دريافت مي‌کنيم، بگوييم هر چه که دولت مي‌گويد درست است.

احمدي‌نژاد زياده‌روي کرد

اما انتقادات فقط به اينجا ختم نشد و سيد‌احمد خاتمي نيز در حاشيه اختتاميه سيزدهمين اجلاس خبرگان رهبري در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص طرح موضوع بازگشت چاوز همراه با حضرت مسيح(ع) و امام زمان(عج) در پيام تسليت احمدي‌نژاد به مناسبت درگذشت رئيس‌جمهور ونزوئلا گفت: من به صراحت نظرم را اعلام مي‌کنم آنچه که ايشان دراين پيام گفت زياده‌روي بود.

وي اظهار داشت: مي‌شد يک پيام ديپلماتيک داد و وارد حوزه‌هاي اعتقادي نشد. همتاي يک رئيس‌جمهور در يک کشور ديگر از دنيا رفته است و طبيعي است که رئيس‌جمهور ما نيز بايد پيام تسليت بدهد، اما بنده ورود در مباحث اعتقادي در اين پيام را درست نمي‌دانم.

عضو شوراي مرکزي جامعه مدرسين حوزه علميه قم با بيان اينکه رئيس‌جمهور خودش مي‌داند که اين پيام در حوزه‌هاي ديني عکس‌العمل دارد، گفت: از ايشان تقاضا مي‌کنيم از مواضع چالش‌زا و تنش‌زا پرهيز کند.

خاتمي بار ديگر تاکيد کرد: رئيس‌جمهور حق دارد تسليت بگويد، اما ورود در مباحثي که مورد اعتراض است مشکل‌زا خواهد بود.

ايراد فقهي يک پيام

بررسي و واکنش فقهي به اظهارات احمدي‌نژاد همچنان ادامه دارد و معاون فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي نيز در خصوص پيام رئيس‌جمهوري براي درگذشت هوگو چاوز گفت: آنچه که از مباني ديني و معارف اهل بيت(ع) مي‌فهميم بايستي همگي ياران امام زمان(عج) شيعه باشند بنابراين اين انتقاد به سخنان آقاي رئيس‌جمهور وارد است.

به گزارش مهر، حجت الاسلام حسين روحاني نژاد معاون فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي و دبير ستاد ساماندهي شئون فرهنگي در مناسبات مذهبي در باره اين قسمت از پيام تسليت رئيس‌جمهور به مناسبت مرگ هوگو چاوز: ترديد ندارم كه او بازخواهد گشت و به همراه همه صالحان و حضرت مسيح (ع) و تنها باقيمانده از نسل پاكان، انسان كامل، خواهد آمد و جامعه بشري را در استقرار صلح و عدالت كامل و مهرباني و كمال ياري خواهد كرد، گفت: در تعامل کشورها عرف است اگر سران کشورها فوت کنند سران کشورهاي ديگر تسليت مي‌گويند و با توجه به رابطه‌شان با آن کشور و در مراسم تشييع و تدفين او شرکت مي‌کنند. وي افزود: با توجه به مناسبات ايران و ونزوئلا طبيعي است که ايران هم در اين رابطه بايد به ملت ونزوئلا تسليت مي‌گفت و طبق عرف در مراسم تشييع و تدفين رئيس‌جمهور ونزوئلا شرکت کند. آقاي چاوز يکي از شخصيت‌هايي بود که محبوب ملتش بود و در راستاي اهداف انقلابي آن کشور حرکت مي‌کرد و در مقابل استکبار به ويژه آمريکا مواضع خيلي خوب و شفافي داشت و از بيداري‌هايي که در هر کجاي دنيا که در مقابل استکبار اتفاق مي‌افتاد حمايت مي‌کرد.

دبير ستاد ساماندهي شئون فرهنگي در مناسبات مذهبي ادامه داد: رابطه ايشان با جمهوري اسلامي بسيار خوب و نزديک بود . لذا رئيس‌جمهوري پيام تسليتي را به ملت ونزوئلا و همچنين کفيل رياست جمهوري ونزوئلا ارسال کرده است. اصل ارسال اين پيام تسليت از سوي رئيس‌جمهور کار بسيار پسنديده اي است منتها نکاتي را ايشان در متن اين پيام مطرح کرده که به نظر مي‌آيد کلمات و مطالبي را به کار برده و مطرح کرده که قابل تأمل هستند.

روحاني‌نژاد تصريح کرد: رئيس‌جمهور هوگو چاوز را به عنوان شهيد معرفي کرده و او را يکي از کساني دانسته که در زمان ظهور حضرت مهدي (عج) رجعت خواهد کرد. منشأ اين مطالب در اين است که رئيس‌جمهور کارشناس ديني نيست و از مباني ديني خيلي آگاهي و آشنايي ندارد. به همين جهت ايشان چنين مطالبي را ذکر کرده است.

وي افزود: در معارف اهل بيت و عصمت و طهارت(ع) و معارف شيعه واژه رجعت و ياران حضرت مهدي (عج) تعريف خاصي دارد و جايگاه خود را دارند. اين نوع قرائت از ياران حضرت موعود(ع) قرائت اشتباهي است. ياران مهدي (ع) بندگان صالح خدا و کساني که در معرفت و در انتظار فرج به حد کمال رسيده باشند و آنقدر صلاحيت در وجودشان بايد باشد که بتوانند در رکاب مصلح جهاني با عنايت الهي هم رکاب بشوند و جهت گستراندن عدالت جهاني ‌قيام کنند.

روحاني‌نژاد در پايان يادآورشد: قطعاً آنچه که از مباني ديني و معارف اهل بيت(ع) مي‌فهميم بايستي همگي ياران امام زمان(عج) شيعه باشند بنابراين اين انتقاد به سخنان آقاي رئيس‌جمهور وارد است.

واکنش ‌مصباح به پيام احمدي‌نژاد براي چاوز

اما واکنش مصباح يزدي را مي‌توان يکي از مهمترين واکنش‌ها به اين موضوع دانست. مصباح يزدي که تا پيشتر‌، همواره از احمدي‌نژاد حمايت مي‌کرد‌، مدتي است در صف منتقدانش قرار گرفته و اين پيام را نيز غير مستقيم نقد کرده است. مصباح يزدي بدون اشاره مستقيم به اين پيام هشدار داد: مراقب باشيد حرف‌هاي غلط نگويند، نيايند بگويند از حکومت صالحان حرف مي‌زنيم و رئيس‌جمهور ونزوئلا را مطرح کنند. ما در يک کلام قائل به اسلام، احکام اسلامي و در عمل به نايب امام زمان(عج) که همان ولي‌فقيه است، هستيم. مصباح يزدي، عضو مجلس خبرگان رهبري با بيان اينکه هيچ وقت ايراني بودن نبايد جاي اسلام را بگيرد گفت: ايراني‌گري شعاري است که بهايي‌ها هم مي‌گفتند و اين افتخار نيست. بايد بدانيم که هيچ چيزي در عالم قابل مقايسه با اسلام نيست و همه چيز فداي اسلام است و هر چيزي در پرتو اسلام رشد مي‌کند.وي تصريح کرد: اگر کسي بگويد دوران اسلام گرايي گذشته، فردا مي‌گويد دوران خداپرستي و اخلاق نيز گذشته است. مگر اومانيست‌ها و نسبيت گرايان اکنون نمي‌گويند؟ يک روز مي‌گويند هم‌جنس‌گرايي خوب است و روز ديگر ممکن است بگويند بد است. وي ادامه داد: اولين وظيفه در مقابل امدادهاي خداوند به جامعه ما اصالت اسلام است. اسلام همان است که خدا و پيغمبر گفته اند. تفسيرهاي ديگر شيطان است و مي‌خواهند ما را از مسير خارج کنند.ايشان با اشاره به اينکه هنوز هم در گوشه و کنار افرادي هستند که تفکرات متحجرانه دارند، بيان کرد: مسئله ولايت فقيه در کشور ما مانند خورشيد است و دست‌هايي در کار هستند تا اين عنصر اصلي حکومت اسلامي که به برکت خون شهدا حاصل شده را کم‌رنگ کنند.رئيس موسسه پژوهشي امام خميني(ره) تصريح کرد: مي‌گويند ولايت فقيه همان است که در قانون آمده در حاليکه کساني که چنين ادعايي مي‌کنند بايد بدانند قبل از پيروزي انقلاب و تدوين قانون اساسي هم اصل ولايت فقيه و ولي فقيه بوده و همين جايگاه و شخص، نظام سابق را سرنگون کرده است.

عضو مجلس خبرگان رهبري در ادامه انتقادات خود نسبت به کساني که ولايت فقيه را «در قانون» مي‌خوانند، با بيان اينکه همه مي‌دانند اصلاح قانون اساسي طبق روال قانوني ممکن و شدني است، گفت: آنها که مي‌گويند ولايت فقيه هماني است که در قانون آمده بايد پاسخ بدهند که اگر قانون اساسي اصلاح شد و اين ماده مهم حذف شد، آيا قائل به ولايت فقيه نخواهند بود؟

مصباح يزدي با تاکيد بر اينکه اين دسته از افراد بايد بدانند ما پيرو تئوري و انديشه‌ اي هستيم که امام به ما ياد داده است، گفت: امام مي‌فرمايد رئيس‌جمهور منتخب مردم اگر از طرف ولي فقيه نصب نشود طاغوت و اطاعت امر از او حرام است.

موضوع پيغام رئيس‌جمهور قضايي نيست

موضوع فقط به بررسي‌هاي فقهي ختم نشد و خبرنگاران در اقدامي رسانه اي‌، اين موضوع را از دادستان کل کشور و سخنگوي قوه قضاييه پرس و جو کردند. اژه اي در پاسخ به سوال خبرنگاري که در مورد مرگ هوگو چاوز و اينكه پيغام رئيس‌جمهور ايران مبني بر محشور شدن چاوز به همراه حضرت مسيح با امام زمان (عج)‌، آيا اين موضوع مصداقي از نشر اكاذيب است يا خير‌، گفت: اين مسئله موضوع قضايي نيست.

گفتني است رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس نيز دراين باره اظهار نظر کرده و با تأکيد بر اينکه اعلام يک روز عزاي عمومي‌براي فوت چاوز از سوي دولت يک حرکت سياسي بوده است، گفت: به‌طور حتم مرتبط دانستن مرگ چاوز با مسائل شرعي برخلاف اصول اعتقادي مردم و علما است.

نماينده مردم بروجرد در مجلس شوراي اسلامي، با تأکيد بر اينکه اعلام يک روز عزاي عمومي براي چاوز با حرکت‌هاي عقيدتي و مبتني بر ارزش مرتبط نبوده است، افزود: نگاه مردم و علما به عزاي عمومي يک حرکت عقيدتي و ارزشي و براي احترام به شخصيت‌ها است و براي مواردي مطرح مي‌شود که در کشور تأثر ملي ايجاد مي‌کند.

وي ادامه داد: ولي آنچه که درباره چاوز اتفاق افتاده است يک حرکت سياسي از طرف هيات دولت در عرصه سياست خارجي است.

نقش چاوز در روابط ايران و ونزوئلا

رابطه بيش از حد احمدي‌نژاد با چاوز و سفرهاي پي در پي آنها‌، همواره از ابتدا با نقد‌هايي همراه بود. اما اين رابطه بيش از اينکه متاثر از روابط ديپلماتيک پايدار باشد‌، تحت تاثير دوستي احمدي‌نژاد و چاوز بود‌. به گونه‌اي که قابل پيش‌بيني است با تغيير روساي جمهور دو کشور‌،سطح اين روابط نيز تغيير کند.

بدين ترتيب مي‌توان گفت‌، شايد اگر هوگو رافائل چاوز فرياس نبود، روابط ما و ونزوئلا هيچ گاه به دوران طلايي خود نمي‌رسيد. نه چاوز كه روزي دست در گردن صدام حسين مي‌انداخت و روز ديگر در عربستان با شاه اين كشور عصرانه مي‌خورد دلباخته و عاشق ايران بود و نه ايران بر روي رفاقت « تمام عيار» او حساب كرده بود. هر دو کشور به دلايلي به يکديگر نزديک شده بودند که دليل نزديکي ونزوئلايي‌ها به ايران موضوع اين مطلب است.

ايران و ونزوئلا در روزگاري به يكديگر نزديك شدند كه موج پيروزي چپ‌گرايان آمريكاي لاتين را درنورديده بود و همه خبر از فتح « حياط خلوت» ايالات متحده در دنيا مي‌دادند. روابط ايران و ونزوئلا بيش از آنكه بر مبناي اصول تعريف شده باشد بر مبناي «شخص» تبيين شده بود و شايد از همين رو هم هست كه بايد بيش از هرزماني نگران از دست دادن شريكي استراتژيك در آمريكاي لاتين باشيم.

اولين باري كه هوگو چاوز پايش به ايران رسيد (سال 2001) گفت آمده تا «مسير صلح، عدالت، ثبات، و پيشرفت را براي قرن 21 آماده کند». روابط تهران و كاراكاس در سال‌هاي حكومت چاوز در زمينه‌هاي توليد انرژي و همكاري‌هاي اقتصادي و صنعتي به شدت گسترش يافت.

وي اگرچه خود را دوست ايران مي‌دانست و ديدگاهش در مواضعي چون سياست هسته‌اي و ...به ايران نزديك بود اما وقتي سخن از سخنان رئيس‌جمهور ايران درباره هولوكاست به ميان آمد صراحتا گفت: «من از آسيب رساندن به هيچ ملتي حمايت نمي‌کنم»؛ اگر چه اقدامات اسرائيل در حمله سال 2006 به لبنان را «فاشيستي و تروريستي» خواند. اين واقع‌گرايي اما در طرف ايراني نبود و به رابطه اي كه چاوز صرفا بر‌اساس منافع ملي تعريف كرده بود با نوعي ذوق‌زدگي خاص نگريسته مي‌شد. به گونه‌اي كه نابودي امپرياليسم( بخوانيد آمريكا) صراحتا در كلام ايرانيان مي‌آمد و بعد گفته مي‌شد: «ما متحد هستيم و مصمميم تا ناعدالتي‌اي که بر جهان حاکم است را پايان دهيم.»

چاوز اگرچه همواره شعار مبارزه با امپرياليسم داد اما هرگاه سخن از گسترش رابطه آمريكا و ونزوئلا شد سراز پا نمي‌شناخت. به عبارتي چاوز در اين عرصه عملا جز «شعار» حرفي نداشت.

در راهروهاي سازمان ملل بارها دست اوباما را فشرد و از پيام تسليت باراك اوباما براي ونزوئلايي‌ها هم هويداست كه روابط دوكشور هرروز در حال گسترش بوده است.

اينگونه به نظر مي‌رسيد كه چاوز گاه از رابطه‌اش با ايران به عنوان برگ برنده‌اي در مقابل آمريكايي‌ها استفاده مي‌كرد چه آنگاه كه خبري در رسانه‌ها مبني بر فروش 21 جنگنده اف-16 ونزوئلا به تهران منتشر شد، در مقابل صورت برافروخته ساكنان كاخ سفيد يكي از مشاوران كاخ سفيد گفت كه «ارتش ونزوئلا قصد دارد در پاسخ به تحريم دولت هوگو چاوز از خريد تسليحات توسط ايالت متحده، ناوگان هوايي جنگده‌هاي اف-16 آمريکايي‌اش را به کشوري ديگر، احتمالاً ايران بفروشد». به عبارتي «ايران» ابزار امتياز‌گيري دولت چاوز از آمريكايي‌ها شد.

چاوز تا زنده بود تا حدي مي‌شد به وعده‌اش اطمينان كرد كه «ونزوئلا همواره و تحت هر شرايطي در کنار ايران خواهد ماند». اينك كه او نيست؛ چه تضميني هست كه سياست ونزوئلا با ايران همچنان بر پاشنه چاوز بچرخد؟ آرام آرام آيا وقت كوچ از سياست‌هاي «شخص محور» نرسيده است؟

آخرين جمله چاوز پيش از مرگ

اما در اين ميان‌، شايد خواندن حرف‌هاي چاوز در لحظات آخرش نيز قابل توجه و خواندني باشد. خبرگزاري‌ها نوشتند که رئيس گارد رياست جمهوري ونزوئلا گفته است‌: هوگو چاوز بر اثر حملات قلبي گسترده ناشي از بيماري مزمن خود درگذشته است.رئيس گارد رياست جمهوري ونزوئلا جزو اشخاصي بوده که هنگام مرگ چاوز بر بالين وي حضور داشته است. ژنرال «خوزه اورنلا» گفته است‌: در لحظات آخر چاوز نمي‌توانست بلند حرف بزند اما خيلي آهسته گفت: «من نمي‌خواهم بميرم، لطفا نگذاريد من بميرم.»


 چشم‌انداز روابط کاراکاس بدون چاوز با تهران بدون احمدي‌نژاد 

 ديپلماسي ايراني: درگذشت هوگوچاوز، رئيس‌جمهور ونزوئلا از جمله مرگ‌هاي رهبران سياسي جهان است که مي‌تواند تاثير عميقي بر رويکرد سياست خارجي کاراکاس با ديگر کشورها داشته باشد. در حالي که هنوز چاوز به خاک سپرده نشده، شماري از تحليلگران در مورد چشم‌انداز ديپلماسي ونزوئلا در عرصه بين‌المللي دست به قلم شده اند. همزمان با درگذشت چاوز، کانادايي‌ها اعلام کردند که احتمالا از اين پس شاهد رونق روابط دو جانبه خواهند بود و در اين بين آمريکايي‌ها نيز رويکرد نسبتا مشابهي را دنبال مي‌کنند. اما به همان اندازه که ونزوئلاي بدون چاوز براي کانادا بخت و اقبال به همراه مي‌آورد، براي ايران و حزب‌الله ناکامي‌به همراه خواهد داشت. البته رامين مهمانپرست، سخنگوي وزارت امور خارجه ايران مي‌گويد که با فوت چاوز هم چشم انداز توسعه روابط تهران – کاراکاس روشن است، اما ترديدي وجود ندارد که اين انديشه‌هاي انقلابي و ضد امپرياليستي چاوز چپ گرا بود که زمينه رشد روابط ايران و ونزوئلا در سال‌هاي اخير را فراهم کرد. زمينه‌اي که جمهوري اسلامي‌از طريق آن توانست نفوذ خود را در کشورهاي آمريکاي لاتين که حيات خلوت آمريکا به شمار مي‌روند، توسعه بخشد.

اکنون کارشناسان سياست خارجي بر اين باورند که آينده گروه‌هايي مانند حزب‌الله و کشوري‌هايي مانند ايران در ونزوئلايي که ديگر چاوز را ندارد، در ابهام است. چاوز که پس از دو سال دست و پنجه نرم کردن با بيماري سرطان بامداد چهارشنبه در سن 58 سالگي با زندگي وداع کرد، تنها رهبري در آمريکاي لاتين بود که در دوران رياست جمهوري احمدي نژاد 9 بار به ايران سفر کرد و رئيس‌جمهور ايران نيز با سفر روز پنجشنبه خود شمارش سفرها به کاراکاس را به رقم 9 مي‌رساند. چاوز در مدت 14 سالي که در راس قدرت ونزوئلا قرار داشت، انديشه‌هاي سوسياليستي و حمايت از کشورهاي اسلامي‌مانند ايران را تقويت کرد. به نحوي که احمدي‌نژاد در پيام تسليت بلندبالايي که براي وي نوشته او را يک حزب‌اللهي مومن توصيف کرده است.

اين درحالي است که کارشناسان در مورد اينکه جانشين چاوز هم به اندازه وي به نزديکي روابط با ايران علاقمند باشد، ابراز ترديد مي‌کند. راجر نوريگا، دستيار سابق وزارت امور خارجه آمريکا بر اين باور است که روابط تهران وکاراکاس در سال‌هاي اخير به اندازه اي نزديک شده که ايجاد شکاف در آن براي جانشين چاوز دشوار به نظر مي‌رسد. برخي گزارش‌ها ادعا مي‌کنند که تهران از ونزوئلا به عنوان ابزاري براي دور زدن تحريم‌هاي بين‌المللي استفاده مي‌کند. از سوي ديگر شرکت‌هاي ايراني در بخش‌هاي مختلفي از جامعه و اقتصاد ونزوئلا فعال هستند. به اين ترتيب سطح روابط چه از نظر سياسي و چه اقتصادي در حدي است که مقابله با آن روندي تدريجي را مي‌طلبد.

نوريگا بر اين عقيده است که ايران حضور خود را در ونزوئلا حفظ خواهد کرد. هرچند که رهبران ديگر کشورها، رئيس جمهور جديد ونزوئلا را براي قطع روابط با ايران تحت فشار قرار خواهند داد. از جمله کشورهايي که نگران روابط تهران و کاراکاس به نظر مي‌رسد، مي‌توان به آمريکا اشاره کرد که اخيرا کنگره نيز طرحي را به منظور بررسي سطح روابط ايران و ونزوئلا و روش‌هاي مقابله با آن با تخصيص بودجه اي قابل توجه به تصويب رسانده است.

با اين حال مقامات آمريکايي مي‌دانند همانگونه که مهمانپرست اشاره کرده، تهران براي نزديک نگاهداشتن روابط خود با کاراکاس تلاش خواهد کرد.

در اين بين برخي چهره‌هاي تندرو در دولت آمريکا بر اين باورند که واشينگتن در روند عادي سازي روابط خود با ونزوئلا پس از چاوز بايد از دولت اين کشور بخواهد به رابطه با حزب الله و ايران پايان دهد.

اما باوجود تمامي‌گمانه‌زني‌هايي که در خصوص تلاش دولت تهران براي حفظ روابط با کارکاس مطرح مي‌شود، بايد گفت احمدي نژاد که يک روز عزاي عمومي‌به مناسبت درگذشت چاوز اعلام کرده، تا کمتر از 5 ماه ديگر از ساختمان رياست‌جمهوري در خيابان پاستور خداحافظي مي‌کند و اينکه رئيس جمهور بعدي ايران تا چه اندازه در سياست خارجي راه و رسم احمدي‌نژاد را دنبال کند، چندان روشن نيست.

احمدي نژاد بارها و بارها چاوز را در آغوش کشيد و عکس‌هاي يادگاري آنها در حالي که هر دو کلاه بر سر دارند يا چفيه به گردن انداخته اند در تاريخ ثبت شده است. اما محمد خاتمي، رئيس جمهور سابق ايران که روند گسترش روابط ايران و ونزوئلا از دوره وي آغاز شد، از نظر کثرت سفرها به ونزوئلا و ميزباني چاوز رويکردي محتاطانه تر داشت و رابطه با کشورهاي آمريکاي لاتين را نيز به موازات توسعه روابط با ديگر کشورها پيش مي‌برد.

به اين ترتيب مي‌توان گفت مرگ چاوز در فاصله 3 ماه مانده به انتخابات رياست جمهوري ايران و روي کار آمدن دولتي جديد هم در تهران و هم در کارکاس، مي‌تواند ترکيبي را ايجاد کند که تاثيري عميق بر روابط دوجانبه بر جا خواهد گذاشت.


 آغاز اصلاحات تاکتيکي در سرزمين انقلاب‌ها 
نويسنده : سيد داود صالحي*

 مجمع ملي قدرت خلق کوبا يکشنبه گذشته مصادف با ششم اسفند ماه، ژنرال ارتش رائول کاسترو را براي پنج سال ديگر در سمت رهبر کشور و رئيس‌جمهور ابقا کرد. در سال 2006 و بعد از مريضي فيدل کاسترو، قدرت به رائول کاسترو واگذار شد و در سال 2008 او به صورت رسمي ‌رئيس‌جمهور کوبا شد. اما براي اولين بار براي رائول کاسترو معاوني به نام ميگل دياز کانل انتخاب کردند. او رئيس شوراي حکومتي کوبا خواهد بود. دياز کانل يک مهندس پنجاه و سه ساله است که نقشي در پيروزي انقلاب کوبا نداشته است. او قبلا وزير آموزش کوبا بوده و قرار است در آينده به عنوان جانشين کاسترو ايفاي نقش نمايد. بعد از اين که آقاي رائول کاسترو به عنوان رهبر و رئيس جمهور کوبا براي پنج سال آينده منصوب شد، در مصاحبه اي ظاهر شده و گفته است که بر اساس قانون اساسي اين آخرين حضور او در اين سمت خواهد بود. البته او در حال حاضر هشتاد و يک ساله است و منطقا پنج سال ديگر نمي‌تواند در هشتاد و شش سالگي باز هم در قدرت باشد. او آقاي ميگل دياز کانل را به عنوان جانشين خود معرفي کرده است.

اصولا سيستم سياسي در کوبا يک سيستم متمرکز و تک حزبي است. دولت و حزب کمونيست نقش اصلي را در اين سيستم بازي مي‌کنند. اين تنها سيستم کمونيستي است که در آمريکاي لاتين به صورت متمرکز اداره مي‌شود و بعد از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي، سعي کردند سيستمي‌مبتني بر سوسياليسم جديد ارائه کنند. در اين چارچوب مسائل اقتصادي را مد نظر قرار دادند و تلاش کردند که يک مدل اقتصادي را در پيش بگيرند که ترکش‌هاي ناشي از فروپاشي شوروي بر آن‌ها تاثير نگذارد. بنابراين آن‌ها دست به تقويت توريسم زدند. از سوي ديگر اقدام به گسترش آموزش عالي کردند.

البته در کوبا نقش اساسي بر عهده شوراي دولتي است. اين شورا بالاترين ارگان دولتي است. کميته اجرايي حزب کمونيست اين شورا متشکل از رئيس جمهور، معاون رئيس‌جمهور، وزير دفاع و معاون رئيس‌جمهور در شوراي وزيران است. اين‌ها همه انتصابات مديريتي را تحت نظر دارند. علاوه بر اين‌ها مجلس ملي قدرت مردم نيز در کوبا وجود دارد که ششصد و يک نفر نماينده دارد که با آراي مستقيم مردم انتخاب مي‌شوند. دادگاه عالي مردمي‌نيز در اين سيستم ناظر بر دادگاه‌هاي منطقه‌اي است و تنها در قبال مجلس پاسخگو است.

بنابراين درست است که آقاي رائول گفته است که اين آخرين دوره‌اي است که در قدرت حضور دارد اما به نظر مي‌رسد چنين صحبت‌هايي بيشتر تاکتيک‌هايي است که از سوي حاکميت کوبا به خدمت گرفته شده است. معلوم نيست که در پنج سال آينده چه اتفاقي بيفتد. فيدل کاسترو سياستمدار برجسته اي است و حساب شده حرکت مي‌کند. شرايط ويژه اي که آقاي رائول در حال حاضر از آن سخن مي‌گويد مبين فشارهايي است که از فلوريدا به دولت کوبا وارد مي‌شود. فلوريدا مرز آبي آمريکا با کوبا را تشکيل مي‌دهد که بيش از دو ميليون کوبايي مهاجر را در خود جاي داده است. مهاجرين کوبايي فلوريدا هميشه عليه دولت کوبا تبليغ و اقدام مي‌کنند و با آمريکا در اين زمينه هماهنگ هستند. حتي يک لابي قدرتمند در کنگره آمريکا محسوب مي‌شوند.

اما درباره اين که آيا معاوني که به عنوان جانشين آتي کاسترو معرفي شده است همين روند را دنبال خواهد کرد يا نه بايد گفت که جامعه انقلابي کوبا روي آموزش‌و‌پرورش و دانشگاه‌ها بسيار کار کرده است. در اين نظام کودکان حتي پيش‌از آغاز دوره ابتدايي نيز آموزش‌هاي انقلابي مي‌گيرد. يعني کودکان را با انقلاب کوبا مانوس مي‌کنند. بنابراين تغييرات نيازمند پروسه‌اي طولاني است.

البته امکان دارد که کوبايي‌ها بخواهند در سنوات آينده رابطه خود را با آمريکا تغيير دهند. رائول کاسترو در يک مصاحبه گفته بود که ما ديگر نمي‌خواهيم رابطه‌مان با آمريکا مانند دهه 60 ميلادي و ابتداي انقلاب کوبا باشد. شايد کوبايي‌ها برنامه‌اي براي بازسازي روابط با آمريکا داشته باشند. اما اين بازسازي هرگز به صورت ناگهاني نخواهد بود بلکه حساب شده و سنجيده انجام خواهد شد. هم از نظر اقتصادي و هم از نظر سياسي ملاحظاتي در اين بازسازي بايد در نظر گرفته شود. چرا که اگر کوبايي‌ها مي‌خواستند رابطه خود را با آمريکا عادي کنند، بعد از فروپاشي شوروي اين کار را مي‌کردند. بايد توجه داشت که وضعيت آمريکاي لاتين هم بعد از روي کار آمدن چاوز و چپ‌هاي جديد تغيير کرده است. چپ‌هاي جديد، چندان ايدئولوژيک نيستند. اين‌ها بيشتر رويکرد اقتصادي و رفاهي دارند. با اين حال با مرگ آقاي چاوز ممکن است اين وضعيت نيز تغيير کند. هرچند چاوز هم پيش از بيماري نشانه‌هايي از تمايل به رابطه با آمريکا از خود نشان داده بود. او در يک مصاحبه گفته است که اگر آقاي اوباما يک ونزوئلايي بود و در کاراکاس زندگي مي‌کرد، به من راي مي‌داد و من هم اگر در آمريکا بودم به اوباما راي مي‌دادم.

بنابراين اگر اظهارات چاوز را در کنار مواضع کاسترو بگذاريم و آن‌ها را با توجه به وضعيت دوره دوم رياست جمهوري اوباما مورد ملاحظه قرار دهيم، ممکن است توافقاتي براي تغيير در پشت پرده در جريان باشد. اما با اين حال نبايد در مورد اين مسئله زود قضاوت کرد. در هزاره جديد نظام بين‌الملل دچار تحولات جديدي شده است که بايد بازتعريفي در مورد قدرت‌هاي جهاني ايجاد شود. صحبت‌هاي رائول کاسترو مي‌تواند تاکتيکي باشد. اما اگر بخواهيم اين صحبت‌ها را راهبردي حساب کنيم بايد منتظر ماند و ديد گام‌هاي بعدي او در اين زمينه چيست؟

*سفير سابق ايران در اسپانيا


 خزاعي مطرح کرد:
 تاکيد بر خلع سلاح هسته‌اي در اجلاس بازنگري ان.‌پي.‌تي 

 مديريت سه ساله جنبش عدم تعهد فرصتي براي ايران ايجاد کرده است که از اين ظرفيت براي بهبود برخي زمينه‌ها و امتيازات در عرصه بين‌المللي استفاده کنند. در واقع فلسفه وجودي معاهده ان. پي.تي با هدف جلوگيري از گسترش سلاح هسته‌اي و همچنين بهره‌گيري از فعاليت صلح آميز است که براساس حقوق معاهدات بايد کشورها علاوه بر پايبندي به آن به نوعي در جهت فراگيرتر شدن اقدامات صلح آميز متعهد تلاش کنند. اين در شرايطي است که برخي قدرت‌هاي بزرگ خود را متعهد به پذيرش منع گسترش سلاح هسته‌اي نمي‌دانند و همچنان از قدرت خود براي پيشبرد اهداف خود استفاده و حاضر به تبعيت از قوانين بين المللي نيستند. مي‌توان گفت که بهره‌گيري از سازمان‌هاي بين‌المللي اين فرصت را براي ديگر کشورها براي فعال شدن در نظام بين‌الملل ايجاد مي‌کند که بتواند از منافع جمعي و فردي به گونه‌اي بهره گيرد تا زمينه مشارکت‌هاي بين‌المللي به صورت فراگير انجام شود.

در جلسه فوق‌العاده و مشورتي اعضاي جنبش غيرمتعهدها در نيويورک که با اقدام و رياست خزاعي برگزار شد، مواضع اين جنبش در اجلاس مقدماتي آتي کنفرانس بازنگري معاهده منع اشاعه سلاح‌هاي کشتار جمعي(ان پي تي) مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

محمد خزاعي، سفير و نماينده دائم جمهوري اسلامي‌ايران نزد سازمان ملل متحد در نيويورک به عنوان رييس مرکز هماهنگي جنبش عدم تعهد در مقر سازمان ملل که در اين نشست اداره جلسه را نيز بر عهده داشت، بر ضرورت توجه جدي به خلع سلاح کشورهاي داراي سلاح‌هاي هسته‌اي و در همان حال کمک به کشورهاي عضو ان پي تي براي بهره‌برداري صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي تاکيد نمود.

خزاعي گفت: ما همواره خلع سلاح هسته‌اي را به عنوان يکي از مهمترين اولويت‌هاي خود اعلام نموده‌ايم و در عين حال بر حق تمامي‌اعضاي ان پي تي براي بهره‌برداري صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي تاکيد داريم؛ به همين خاطر همواره به ان پي تي به عنوان يکي از مهمترين ابزار دستيابي به اين اهداف نگريسته و اعتقاد داريم که هرگونه بازنگري در ان.پي.تي بايد در جهت نيل به اين اهداف صورت پذيرد. سفير و نماينده دائم کشورمان افزود:تغييرات آتي ان. پي.تي بايد در جهت تقويت تعهد کشورهاي عضو در جهت خلع سلاح هسته‌اي و به دور از استانداردهاي دوگانه و تبعيض‌آميز صورت پذيرد و به مانع جديدي براي دسترسي کشورهاي عضو ان پي تي به مواهب تکنولوژي هسته‌اي تبديل نشود به اعتقاد ما هرگونه تفسير مجدد و سليقه‌اي از حقوق و تعهدات کشورها بر اساس اين معاهده غيرسازنده بوده و بازنگري ان. پي. تي بايد به صورت موثر و با شفافيت کامل انجام پذيرد. خزاعي با انتقاد از کارشکني برگزارکنندگان کنفرانس خاورميانه عاري از سلاح‌هاي هسته‌اي در برگزاري اين کنفرانس در سال 2012 گفت: قرار بود اين اجلاس بر اساس تصميم اولين کنفرانس جهاني بازنگري ان پي تي در سال 2010 برگزار شود، ولي با وجود اعلام آمادگي کشورهاي منطقه براي شرکت در اين اجلاس و مخالفت رژيم صهيونيستي، کنفرانس مذکور برگزار نشد، به همين خاطر جنبش عدم تعهد با صدور بيانيه‌اي شديداللحن بهانه‌هاي برگزارکنندگان براي عدم اجراي تعهدات‌شان را مردود دانست و اعلام کرد که اين اقدام تاثير نامطلوبي بر دومين اجلاس جهاني بازنگري اين معاهده خواهد داشت. سفير و نماينده دائم کشورمان در پايان با تاکيد بر حمايت جنبش عدم تعهد از ايجاد خاورميانه عاري از سلاح‌هاي هسته‌اي تاکيد کرد: دومين اجلاس جهاني بازنگري ان. پي. تي بايد بر خلع سلاح هسته‌اي و تقويت رژيم عدم اشاعه متمرکز باشد.


 ادامه روان‌سازي مسير مذاکرات براي ايران و 1+5 

 گروه سياسي: پس از مذاکرات آلماتي و بازتاب رسانه‌اي نسبتا مطلوب آن همچنان اظهارنظرها در مورد آينده نشست ايران و 1+5 ادامه دارد به طوري که حرکت رو به جلو براي خروج از برون رفت موجود موج ملايمي‌را براي افزايش فعاليت‌هاي ديپلماتيک در منطقه و صحنه بين‌الملل ايجاد کرده است که براي به نتيجه رساندن اين مذاکرات و کاهش بي اعتمادي‌ها بايد رفت و آمدها و رايزني‌ها ادامه داشته باشد. انعطاف و نرمش در اين عرصه نشان داد که تا چه حد مي‌تواند براي حل مشکلات مناسب باشد که اگر اصول و محورهاي مشترک بين دو طرف تقويت شود شرايط به نوعي فراهم مي‌شود که فضاي خصومت و سردي روابط قابليت تغيير و ترميم دارد. به نظر مي‌رسد تلاش‌ها براي کاهش تحريم‌ها و همچنين انعطاف ايران در ميز مذاکره صحنه رويارويي آينده بين دو طرف در آلماتي 2 را بهتر از گذشته فراهم مي‌کند، اين در شرايطي است که همچنان در مورد پيشنهادهاي ارائه شده و همچنين بسته مطرح شده گمانه زني وجود دارد اما کليت آن به گونه اي مشخص است که دو طرف مي‌توانند زمينه تقويت رفع اختلافات را ايجاد کنند.

هيچ مدرکي براي توليد سلاح هسته‌اي وجود ندارد

مديرکل پيشين آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌با تاکيد بر اينکه هيچ مدرک و سندي درباره اينکه تهران به دنبال سلاح اتمي‌است وجود ندارد گفت: روايت غرب از برنامه‌ هسته‌اي ايران مبالغه‌آميز است. به نقل از شبکه پرس‌تي‌وي،‌هانس بليکس، مديرکل پيشين آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌با اشاره به موضوع هسته‌اي ايران گفت: ايران تاکنون ان پي تي را نقض نکرده است و هيچ مدرک و سندي وجود ندارد که ايران سلاح اتمي‌توليد مي‌کند. وي افزود: انجام هيچ اقدامي‌عليه فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران تنها با ظن يا اهدافي که وجود ندارد قابل توجيه نيست. آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌تاکنون بارها در گزارش‌هاي خود اعلام کرده است که ايران هيچ انحرافي در برنامه هسته‌اي‌اش نداشته است و بارها جمهوري اسلامي‌ايران اعلام کرده که هدف از دستيبابي به انرژي هسته‌اي براي اهداف صلح‌آميز است، اما برخي از کشورهاي غربي مدعي هستند که نگراني‌هاي از برنامه‌ هسته‌اي ايران دارند.

گفت‌وگو تنها راه براي حل موضوع هسته‌اي ايران

سخنگوي وزارت خارجه چين با اشاره به تحريم‌هاي اعمالي عليه ايران گفت: پکن مخالف تحريم‌هاي کورکورانه عليه ايران است. هوچونيينگ سخنگوي وزارت خارجه چين در نشست خود با خبرنگاران روز پنج‌شنبه بار ديگر با اشاره به حمايت کشورش از حق ايران براي دستيابي به انرژي صلح‌آميز هسته‌اي گفت: ما بر اين باوريم که ايران به عنوان امضاکننده پيمان NPT حق استفاده از انرژي هسته‌اي براي اهداف صلح‌آميز را دارد. وي اضافه کرد: تحريم‌هاي کورکورانه نمي‌تواند موضوع هسته‌اي ايران را حل کند و حتي اعمال زور و فشار در اين باره غيرقابل قبول است. سخنگوي وزارت خارجه چين افزود: گفت‌وگو و مذاکره تنها راه‌حل موضوع هسته‌اي ايران است.

وي حفظ و ادامه مذاکرات براي دستيابي به يک راه‌حل در موضوع هسته‌اي ايران را در يک مسير جامع مهم دانست. سخنگوي وزارت خارجه چين با اشاره به آخرين دور مذاکرات ايران و گروه 1+5 در آلماتي قزاقستان گفت: طرفين در اين مذاکرات به نتايجي دست يافتند. سخنگوي وزارت خارجه چين اعلام کرد که طرفين بايد تلاش‌هاي ديپلماتيک خود را با اتخاد يک روش عملگرا و انعطاف‌پذير به کار بنددند تا در مذاکرات ايران و 1+5 ظاهر شود.

تلاش ترکيه براي حل موضوع هسته‌اي ايران

همچنين وزير امور خارجه ترکيه تاکيد کرد: با وجود اختلاف ديدگاه ميان ايران و ترکيه،‌ تهران و آنکارا به روابط خود در آينده ادامه خواهند داد. احمد داود اوغلو، وزير امور خارجه ترکيه که براي حضور در کنفرانس دوستان يمن در لندن به سر مي‌برد، در دانشگاه اقتصاد لندن به سوالات دانشجويان و خبرنگاران پاسخ گفت. وي با اشاره به روابط کشورش با ايران گفت: ارزشي که ايران در طول تاريخ به جهان اعطا کرده و تاثير فرهنگ اين کشور در طول چند صد سال گذشته در منطقه ما به اندازه‌اي بزرگ است که نمي‌توان‌ آن را ناديده گرفت. موجوديت ايران در منطقه به شکلي نيست که بتوان اين کشور را ناديده گرفت؛ ما با ايران در برخي مسائل از جمله سوريه اختلاف نظر داريم اما اگرچه اين اختلاف ديدگاه‌ها وجود دارد ولي ما بايد به ايران احترام بگذاريم. ما روابط خود را با ايران ادامه مي‌دهيم و بر اين باوريم که ايران سياست ما را درک خواهد کرد. وي با اشاره به موضوع هسته‌اي ايران گفت: در طول دوران امضاي بيانيه تهران هفت تا هشت دفعه به تهران سفر کردم من بر اين باورم که بيانيه تهران يک فرصت از دست رفته است و هنوز باور دارم که بيانيه تهران راه‌حلي براي موضوع هسته‌اي ايران بود. ما به کمک‌هاي خود براي حل موضوع هسته‌اي ايران ادامه خواهيم داد زيرا نمي‌خواهيم اين موضوع در منطقه و يا در عرصه بين‌المللي بدون راه‌حل باقي بماند. وزير امور خارجه ترکيه با اشاره به مسئله سوريه با بيان اينکه ميان ايران و ترکيه در مسئله سوريه اختلاف ديدگاه وجود دارد، گفت:ما اميدواريم که پويايي‌هاي جديد در منطقه از سوي کشورهاي ديگر درک شود و اين پويايي‌ها مورد حمايت قرار گيرد.


 ديپلماسي 

 عذرخواهي وزارت کشور يمن از ايران

وزارت کشور يمن از انتشار خبر دروغ، مبني بر توقيف کشتي ايراني حامل سلاح براي شورشيان يمني، عذرخواهي کرد. به گزارش روسيا اليوم، وزارت کشور يمن خبري را که پيشتر در مورد توقيف يک کشتي حامل سلاح منتشر کرده بود، تکذيب کرد. وزارت کشور يمن پيشتر اعلام کرده بود يک کشتي ايراني را نزديک سواحل اين کشور توقيف کرده است که به ادعاي آن‌ها حامل تسليحات براي گروه‌هاي شورشي داخل يمن بوده است. مقامات يمني ادعا کرده بودند نام اين کشتي جهان دو و حامل سلاح است و قصد داشته محموله خود را به يک قايق ماهيگيري نزديک باب المندب تحويل دهد. مقامات وزارت کشور يمن ضمن عذرخواهي از انتشار چنين خبري آن را غيرعمدي توصيف کردند.

تلاش آمريکا براي تخريب روابط ايران و پاکستان

آمريکا در اظهاراتي مداخله‌جويانه از اسلام‌آباد خواست که در پروژه‌ خط لوله گاز ايران و پاکستان همکاري نکند و ادعا کرد، ايران شريک قابل اعتمادي نيست و ممکن است تحريم‌هاي اعمالي عليه ايران توسط پاکستان نقض شود. به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه اينترنتي هندوستان تايمز، ويکتوريا نولاند، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا روز پنج‌شنبه با اشاره به روابط ايران و پاکستان گفت: بسيار آشکار است که پس از پايان پروژه ايران - پاکستان نگراني‌هاي جدي درباره عملکرد تحريم‌هاي ما بر ايران وجود دارد؛ ما اين مسئله را به طور واضح به مقامات پاکستاني اعلام کرده‌ايم. نولاند در ادامه اتهاماتش عليه ايران مدعي شد: ايران بارها و بارها ثابت کرده است که شريک قابل اعتمادي نيست. سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا اضافه کرد: البته اين حق پاکستان است ما بر اين باوريم که جامعه بين‌المللي مي‌تواند در برابر نيازهاي پاکستان نقش حمايتي را بازي کند و اميدواريم که آنها وارد عملکردي نشوند که تحريم‌هاي اعمالي عليه ايران را بشکنند.

همواره در کنار ايران خواهيم بود

معاون اول نخست وزير جمهوري آذربايجان در ديدار با محسن پاک آيين سفير کشورمان ضمن تاکيد بر ضرورت تقويت مناسبات برادرانه و دوستانه دو کشور گفت: جمهوري آذربايجان همواره در کنار ايران خواهد بود. يعقوب ايوب اف با ابراز رضايت از روند مثبت مناسبات دو کشور، همکاري‌هاي اقتصادي را پشتوانه مناسبات سياسي دو کشور خواند و گفت: اشتراکات فرهنگي، تاريخي و ديني ما زمينه را براي گسترش ارتباطات دولتي و مردمي فراهم کرده و موجب تقويت دوستي دو ملت شده است. در اين ديدار سفير کشورمان نيز با ارائه گزارشي از تحولات مثبت و اقدامات سازنده دو کشور در تقويت ارتباطات فيمابين،چشم‌انداز روابط را روشن توصيف کرد و گفت: هيچ مشکلي بر سر راه توسعه مناسبات تهران - باکو وجود ندارد.


 براي پرشور بودن انتخابات راهي جز اتحاد ميان همه جناح‌ها نداريم 

 عضو شوراي عالي امنيت ملي ابراز اميدواري کرد که وحدت ميان جناح‌ها در ماه‌هاي آتي بهتر شود. حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در حاشيه مراسم تجديد بيعت اعضاي مجلس خبرگان با امام راحل در گفت‌و‌گو با جماران، در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه چگونه مي‌توان در آستانه انتخابات آتي با عمل به منشور برادري امام، ميان جريانات سياسي وحدت بيشتري را ايجاد کرد؟ اظهار داشت: امروز بيش‌از هر زمان ديگر به وحدت و يگانگي نياز داريم و در شرايطي هستيم که هم دشمن به ما فشار مي‌آورد و هم انتخابات مهمي‌پيش رو داريم که براي پرشور بودن آن راهي جز اتحاد ميان همه جناح‌ها و گروه‌ها نداريم؛ براي ايستادگي مقابل دشمن هم راهي جز انسجام و وحدت و يکپارچگي نداريم بنابراين الان شرايطي است که دستورهاي امام بيش‌از هر زمان ديگر بايد سرمشق ما قرار گيرد. وي افزود: وضعيت اين اتحاد الان خيلي مطلوب نيست، ولي اميدواريم در ماههاي آينده شاهد وضع بهتري در اين زمينه باشيم. روحاني در مورد نظرش پيرامون سخنان اخير چهره‌هايي چون عسگراولادي و‌هاشمي‌رفسنجاني گفت: هر چيزي که به التيام بين گروه‌ها باشد، مثبت خواهد بود.


 رئيس ستاد انتخاباتي حزب مردم‌‌سالاري:
 کواکبيان تا 26 اسفند کانديداتوري خود را اعلام مي کند 

ميرزابابا مطهري‌نژاد در گفت‌وگو با سايت خبري فريادگر پس از برگزاري نشست فصلي قم که با حضور دبيرکل، اعضاي دفتر سياسي، اعضاي شوراي مرکزي، دبيران استان‌ها، مسوولان شاخه‌ها و کميته‌هاي اجرايي حزب مردم‌سالاري انجام شد با اعلام اينکه تصميم گرفته شد دبيرکل حزب مردم‌سالاري تا 26 اسفند در يک کنفرانس مطبوعاتي کانديداتوري خود را براي يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري به اطلاع ملت شريف ايران برساند اظهار داشت: اعضاي همايش پس از زيارت حضرت معصومه(س) در ابتدا با حضرت آيت‌الله موسوي اردبيلي و آيت‌الله بيات زنجاني و آيت‌الله شهرستاني ملاقات کردند و رهنمودهاي لازم از مراجع وعلماي قم کسب کردند. خوشبختانه آقايان علما بر حضور همه جناح‌هاي سياسي با سلايق متفاوت در عرصه تعيين سرنوشت انتخابات 92 تاکيد نمودند و آيت‌الله موسوي اردبيلي پيشرفت کشورهاي توسعه يافته را ناشي از فعاليت احزاب قوي دانسته و با تبريک برگزاري يازدهمين کنگره حزب مردم‌سالاري از تقويت تحزب از سوي اين حزب در کشور تشکر فرمودند.

عضو شوراي مرکزي حزب مردم‌سالاري در ادامه افزود: اعضاي شرکت‌کننده در همايش پس از يک نشست سه ساعته بر مصوبه کنگره يازدهم حزب مردم‌سالاري بر ضرورت نامزدي دبيرکل اين حزب براي انتخابات يازدهمين دوره رياست‌جمهوري اصرار نمودند و مقرر گرديد خود ايشان نيز نهايتا تا 26 اسفند در يک کنفرانس مطبوعاتي اين موضوع را به اطلاع ملت شريف ايران برسانند. شايان ذکر است دراين همايش دکتر کواکبيان با تحليلي از اوضاع روابط بين‌‌المللي، کشتار شيعيان پاکستان را به شدت محکوم کرد و دولت پاکستان را مسوول حفظ جان مسلمانان اين کشور دانست.

 


 رهبر معظم انقلاب در ديدار اعضاي مجلس خبرگان:
 مسئولان گزارش دهند براي گراني چه کرده‌اند 
 مقام معظم رهبري انتخاب مجدد آيت‌الله مهدوي کني به رياست مجلس خبرگان رهبري را تبريک گفتند

 مقام معظم رهبري رودررو قرار دادن مردم در مقابل نظام اسلامي را هدف اصلي تحريم‌ها دانستند و افزودند: اميد غربي‌ها اين بود که با فشار آوردن به مردم، آن‌ها در مقابل نظام قرار گيرند اما آنچه که در 22 بهمن امسال اتفاق افتاد برخلاف آرزو و خواسته آن‌ها بود.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دفتر مقام معظم رهبري، حضرت آيت الله خامنه‌اي در ديدار رئيس و اعضاي مجلس خبرگان در سخنان مهمي ضمن ارائه تحليلي جامع از حرکت رو به جلو و پيشرفتهاي شگرف ملت ايران بعد از گذشت 34 سال و چالش‌هاي پيش روي او، نگاه بلندمدت در مسير حرکت به سوي آرمان‌ها و اهداف نظام اسلامي را بسيار ضروري دانستند و تأکيد کردند: ايمان به اسلام، عزم راسخ، تکيه به مردم و حفظ و تقويت روحيه اميد، عوامل اصلي استمرار حرکت رو به جلو و رسيدن به موفقيتهاي بزرگ‌تر و عبور از موانع و سختي‌هاي مقطعي است.

رهبر انقلاب اسلامي، نگاه بلندمدت به مسائل مديريتي و تشکيلاتي و همچنين اهداف و آرمان‌هاي نظام را از لوازم مهم حرکت مستمر و صحيح به سوي اهداف تعيين شده نظام اسلامي برشمردند و افزودند: در نگاه بلندمدت، نسبت به اهداف، دشمن و مسير حرکت، شناخت درستي وجود دارد و بر همين اساس، سختي‌ها و فراز‌و‌نشيب‌ها قابل پيش بيني است.

ايشان شرايط کنوني را نسبت به دوران مبارزه، به مراتب دشوار‌تر و پيچيده‌تر توصيف کردند و افزودند: در اين شرايط بايد از نگاه‌هاي کوتاه مدت و مقطعي دوري و با ايمان به اسلام و تکيه به مردم و روحيه اميدوارانه، استمرار حرکت رو به جلو را تضمين کرد.

رهبر انقلاب اسلامي يکي از وظايف علما و روحانيون را حفظ و تقويت روحيه اميد در مردم بويژه جوانان دانستند و تأکيد کردند: بايد دائماً در کوره اميد دميده شود، بخصوص که نشانه‌هاي اميد فراوان است.

ايشان تأکيد کردند: اگر نظام اسلامي پيشرفت نداشت، دشمنان تا اين حد سراسيمه و عصباني نمي‌شدند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، موضوع هسته‌اي را يکي از چالش‌هاي پيش روي نظام اسلامي برشمردند و خاطرنشان کردند: البته اين چالش به زيان ما نبوده و نخواهد بود.

ايشان با اشاره به نشست اخير جمهوري اسلامي ايران و 1 + 5 در آلماتي قزاقستان افزودند: در اين ديدار غربي‌ها کار مهمي انجام ندادند که از آن تعبير به دادن امتياز شود، بلکه آن‌ها فقط به بخشي از حقوق ملت ايران، اعتراف کوچکي کردند. رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به سابقه غربي‌ها در ناديده گرفتن صحبت‌ها و يا توافقات خود، تأکيد کردند: براي سنجش صداقت غربي‌ها در نشست اخير با ايران، بايد منتظر اجلاس بعدي بود. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تحريم‌ها را يکي ديگر از چالش‌ها برشمردند و در تبيين علت آن گفتند: بهانه تحريم‌ها به ظاهر موضوع هسته‌اي است، اما علت اصلي آن يک هدف بلندمدتي است که غربي‌ها به دنبال آن هستند. رهبر انقلاب اسلامي، حضور مردم در انتخابات سال آينده رياست جمهوري را نيز نقش آفرين و تأثيرگذار خواندند و تأکيد کردند: در آن زمان هم، به اذن خداوند و به فضل پروردگار دلهاي مردم به سمت حرکت انتخاباتي تمايل پيدا خواهد کرد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، انتخابات در نظام جمهوري اسلامي را يکي از بهترين، آزاد‌ترين و استاندارد‌ترين انتخابات در دنيا برشمردند و افزودند: اينکه برخي تلاش دارند، بررسي صلاحيت‌ها در انتخابات را به عنوان يک اشکال نظام اسلامي مطرح کنند، سخن غيرفني و ناشيانه‌اي است، زيرا بررسي صلاحيت کانديدا‌ها و عبور آن‌ها از صافي‌هاي قانوني، در دموکراسي‌هاي دنيا وجود دارد. ايشان هدف از بررسي صلاحيت کانديدا‌ها در انتخابات را عرضه افراد داراي شرايط لازم و متناسب با ميل و رغبت مردم در انتخابات دانستند و خاطرنشان کردند: بايد در انتخابات، افرادي حضور يابند که داراي صلاحيت‌ها و حد و اندازه‌هاي لازم براي مسئوليت رياست جمهوري باشند. رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به مسئوليت سنگين شوراي نگهبان در بررسي صلاحيت‌ها، افزودند: اعضاي شوراي نگهبان بايد همانگونه که تا به حال براساس قانون عمل کرده‌اند، در انتخابات رياست جمهوري نيز در چارچوب قانون عمل کنند و در ‌‌نهايت هر فردي که براساس ضوابط قانوني، از اين صافي عبور کرد، مي‌تواند وارد انتخابات شود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي به موضوع مشکلات اقتصادي و معيشتي مردم نيز اشاره کردند و گفتند: برخي از اين مشکلات اقتصادي ناشي از تحريم‌ها است و برخي هم مربوط به مديريت‌ها و سياست‌هاي اقتصادي است اما نکته مهم اين است که اين مشکلات قابل حل هستند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: من به مسئولان براي حل موضوع گراني توصيه مؤکد کرده‌ام و اکنون آن‌ها بايد گزارش دهند که چه کرده‌اند؟

ايشان تأکيد کردند: مسئولان بايد براي حل اين مشکلات، برنامه ريزي و تلاش کنند زيرا اين مشکلات قطعاً قابل حل هستند.

رهبر انقلاب اسلامي برخي از چالش‌هاي پيش روي نظام اسلامي از جمله تحريم‌ها بويژه ممنوعيت واردات برخي کالا‌ها را به نفع کشور دانستند و افزودند: نتيجه اين تحريم‌ها، بازگشت به خود و جوشش از درون است همانگونه که درخصوص اورانيوم بيست درصد مورد نياز راکتور تحقيقاتي تهران، اتفاق افتاد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به توليد راديو دارو در راکتور تحقيقاتي تهران و فشار غربي‌ها در خصوص اورانيوم بيست درصد به منظور تسليم شدن ايران در مقابل خواسته‌هاي آن‌ها خاطرنشان کردند: دشمنان ملت ايران به دليل نشناختن ملت ايران و اشتباههاي محاسباتي، در اين قضيه راههاي پرپيچ و خم و عجيب و غريبي را پيشنهاد دادند که احتمال رسيدن اورانيوم بيست درصد از اين راه‌ها، صفر بود و بر همين اساس نظام اسلامي زير بار اين پيشنهاد‌ها نرفت.

ايشان افزودند: واقعيت اين است که کشورهايي که امروز ملت ايران را تحت تحريم قرار داده‌اند، خودشان گرفتار مشکلات اقتصادي به مراتب سخت‌تر، سنگين‌تر و غيرقابل حل هستند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي خاطرنشان کردند: امريکا و اروپا اکنون، بين دو محظور قرار گرفته‌اند و در حال حرکت به سمت استهلاک نيروي اقتصادي هستند.

ايشان افزودند: غربي‌ها علاوه بر مشکلات اقتصادي خود، گرفتار برخي مشکلات ناشي از تحريم ايران نيز شده‌اند، اين در حالي است که آن‌ها براي مشکلات خود راه حل ندارند اما ايران براي مشکلات اقتصادي خود راه‌حل دارد.

رهبر انقلاب با تبريک انتخاب مجدد آيت الله مهدوي کني به رياست مجلس خبرگان، به مباحث مطرح شده در نشست اخير خبرگان بويژه مسائل مربوط به صدا و سيما اشاره کردند و افزودند: حساسيت نمايندگان مجلس خبرگان به مسائل مهم کشور و موضوعاتي همچون صدا و سيما بسيار مهم و لازم است و بايد ادامه پيدا کند.


 فتنه جديد با شعار برقراري عدالت و حمايت از پابرهنه‌ها 

 دادستان کل کشور پيش‌بيني کرد که در روزهاي اول سال آينده، فتنه جديدي در راه است که فتنه‌گران آن با چهره‌اي نفاق‌گونه و با شعار برقراري عدالت و مبارزه با فساد و حمايت از پابرهنه‌ها به صحنه خواهند آمد.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام و المسلمين غلامحسين محسني‌اژه‌اي در هشتمين گردهمايي دادستان‌هاي مراکز استان‌هاي سراسر کشور در شيراز، گفت: فتنه آينده با فتنه‌هايي مانند آن‌چه سال 88 روي‌داد حتي با فتنه‌هايي که طي 34 سال پيروزي انقلاب شاهد آن بوديم تفاوت خواهد داشت. وي با تصريح اين‌که «مقابله و مبارزه با نفاق بسيار سخت‌تر از فتنه‌هاي آشکار است» گفت: ما مثل بعضي‌ها علم غيب نداريم، پيشگويي هم نمي‌کنيم اما مسايل و مواردي مانند انتخابات مختصات خودش را داشته و قابل پيش‌بيني است.

وي با تاکيد بر حساسيت‌هاي انتخابات شوراها و رياست‌جمهوري، تلاش دشمن براي تاثيرگذاري بر روند اين انتخابات را يادآور و متذکر شد: دشمن علاوه بر چهره قبلي يک چهره تزويرگونه و نفاق‌گونه‌ به خود گرفته است. دادستان کل کشور با اشاره به پيشنهاد مذاکره، ارايه شده از سوي آمريکا و با تاکيد بر اين‌که «جمهوري اسلامي ايران هيچ‌وقت از مذاکره مستقيم امتناع نکرده است»، گفت: آمريکا همان لحظه که مي‌گويد مذاکره مستقيم، از يک طرف در حال مسلح کردن جريان‌هاي تروريستي است و از طرفي شبکه‌هاي ماهواره‌اي خود را عليه ما تشديد مي‌کند. وي با تاکيد بر اين‌که «امروز عمده تحريم‌ها را پشت سرگذاشته‌ايم» گفت: بعد از سال‌ها، راه‌هاي دور زدن تحريم‌ها را به‌خوبي پيدا کرده‌ايم. وي با بررسي رويدادها و مسايل سال 91 به تحليل آن پرداخت و گفت: در اين سال فشار دشمنان به خصوص در حوزه اقتصادي، سياسي و تبليغاتي بيشتر شده و دشمن حلقه‌هاي تحريم را روز به روز تنگ‌تر کرد، در مسائل تبليغاتي همه ظرفيت رسانه‌اي خود را به‌کار گرفت و آن‌چه توانست عليه جمهوري اسلامي کرد. محسني‌اژه‌اي ادامه داد: در حوزه اقتصادي فشارهايي به مردم وارد شد، گراني‌هاي فزاينده در تمام حوزه‌ها قدرت خريد مردم را کم کرد. وي با اشاره به آن‌چه بداخلاقي‌هاي ويژه مي‌خواند، گفت: سال‌هاي گذشته شايد برخي بد‌اخلاقي‌ها اتفاق مي‌افتاد، اما امسال نوع بداخلاقي‌ها و کساني‌که آن رفتارها را مي‌کردند، متفاوت بود. وي با يادآوري اين‌که «طرح برخي مسايل مانند مذاکره مستقيم با آمريکا، اختلاف‌نظرهايي را در داخل و بين مديران کشور به‌دنبال داشت» تصريح کرد: دشمن اين موضوعات را پيش‌بيني و روي آن سرمايه‌گذاري کرده بود، دشمن به‌دنبال آن بود که جمهوري اسلامي در داخل به خودش مشغول شود و اين‌گونه از گسترش انقلاب به‌ساير کشورها جلوگيري کند. دادستان کل کشور «دامن زدن به اختلاف‌نظرها بين مسوولان، اعمال و ازدياد فشار اقتصادي بر مردم و ايجاد نارضايتي در جامعه» را اقدامات دشمن براي رسيدن به خواسته‌هاي ديگر دانست و گفت: دشمن قصد داشت که از قدرتمندتر شدن جمهوري اسلامي به عنوان يک حکومت اسلامي ناب جلوگيري کند. وي با تصريح اين‌که «در بسياري از مسايل داخلي و خارجي و اختلاف‌نظرها راه نجات رجوع به ولي‌فقيه است» گفت: همه بايد مراقبت کنيم که خداي ناکرده در زمين دشمن بازي نکنيم، بايد بفهميم که دشمن کجا چه قصدي دارد، مي‌خواهد کدام صحنه‌ را برهم بزند، بررسي کنيم، دقت کنيم بعد به نتيجه برسيم که کي و کجا شدت عمل يا انعطاف به‌خرج دهيم.


 مديران در برابر احکام ديوان عدالت مقاومت نکنند 

 رييس ديوان عدالت اداري با اعلام اينکه 97 درصد از احکام صادر شده را مديران قبول کرده و کمتر از 2 درصد در برابر حکم صادر شده مقاومت مي‌کنند، تصريح کرد: اين مقاومت کردن ناشي از برخي ناآگاهي‌هاست که ما انتظار داريم با کمک گرفتن از مجموعه‌هاي حقوقي دستگاه‌ اجرايي در صورت نياز فرصت و مهلت اجرا بخواهد تا ديوان فرصتي را در اختيار مدير و دستگاه اجرايي بگذارد تا اگر پرداخت خسارتي صورت مي‌گيرد در لايحه بودجه دولت يا آن نهاد و دستگاه مصوب شود.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين محمدجعفر منتظري در جلسه روز هفدهم اسفند شوراي اداري استان اردبيل گفت: روال کار در ديوان اين است که بعد از ثبت دادخواست و شکايت مردم ما تبادل لايحه را داريم به طوري که يک نسخه از دادخواست به مدير مربوطه ارجاع مي‌شود تا ظرف يک ماه دلايل کافي و متقن خود را براي پاسخ به شکايت طرح شده ارائه کند. رييس ديوان عدالت اداري بيان داشت: مديران در صورت صدور حکم مي‌توانند بر اساس ماده 18 درخواست تجديد نظر کنند و اگر شکايتي به حکم صادر شده وجود نداشته باشد مدير موظف است که حکم را اجرا کند و نبايد مديري در برابر حکم صادر شده قضايي از سوي ديوان مقاومت کند.

منتظري افزود: در صورت استنکاف احتمالي مدير در اجراي حکم ديوان، بر اساس آنچه در اين ارتباط در قانون پيش‌بيني شده است با مدير خاطي مربوطه برخورد خواهد شد.

منتظري ابراز داشت: در حال حاضر پرونده‌هاي متعددي از بدهي دولت به جانبازان، ايثارگران، خانواده‌هاي شهدا و آزادگان در مراجع ديوان عدالت در حال بررسي است که ما اميدواريم بر اساس حکم صادر شده دستگاه‌هاي دولتي و اجرايي بتوانند در برابر اين سرمايه‌ها اداي دين کنند. وي تاکيد کرد: ما از مديران انتظار داريم زماني که لايحه‌اي واصل شد در مدت زمان يک ماهه پاسخ‌هاي خود را به همراه مستندات قانوني ارائه دهند و اگر در ظرف يک ماه نمي‌توانند پاسخگو باشند مهلتي خواسته و موارد را بيان کنند.

رييس ديوان عدالت اداري يادآور شد: اينکه بخواهيم نظام قضايي را تضعيف کنيم از سوي هر کس و هر دستگاه و قوه‌اي قابل قبول نيست چرا که اقتدار نظام اسلامي در اقتدار قوا و اجراي قانون است.

وي با بيان اينکه گاهي ما شاهديم که در دفاع از تضييع نشدن حقوق بيت‌المال، حرکتي اساسي صورت نمي‌گيرد که اين امر ناشي از سه عامل اصلي است، گفت: يکي از عوامل بهره نگرفتن از نظرات کارشناسان حقوقي در ادارات است که انتظار داريم اين حوزه در ادارات تقويت شود. رييس ديوان عدالت اداري تصريح کرد: عامل دوم مربوط به برخي بي‌توجهي‌ها و اهتمام نداشتن به مسائل تخلفاتي و رعايت مسائل حقوقي است و عنصر سوم نيز برخي مسائل پشت پرده است که همه مديران در جريان آن هستند.


 فرصت‌ها را به آسيب‌ها و تهديدها تبديل کرديم 

 رئيس سازمان بازرسي کل کشور گفت: اگر مي‌خواهيم عملي انجام دهيم بايد دو مشخصه داشته باشد؛ اول اين‌که همراه با علم باشد و دوم اين‌که با برنامه‌ريزي صورت گيرد. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام مصطفي پورمحمدي در همايش «ملي بررسي و تبيين اقتصاد مقاومتي» در دانشگاه گيلان با بيان اين‌که «تا امروز فرصت‌ها و منابع زيادي را از دست داده‌ايم»، گفت: هم فرصت‌هاي خوبي داشتيم و هم منابع و امکانات گسترده‌اي در اختيار ما بود، اما نتوانستيم خوب از آن‌ها استفاده کنيم. متأسفانه طي سال‌هاي گذشته مزيت‌ها و فرصت‌ها را به کاستي‌ها، آسيب‌ها و تهديدها تبديل کرديم. اين بدترين اتفاقي است که مي‌تواند براي يک جامعه بيفتد. وي ادامه داد: دشمن هم در کمين نشسته بود و رفتار ما را رصد کرد و هنگامي که ديد بهترين شرايط براي آسيب‌زدن و فتنه‌گري ايجاد مانع و ناکام گذاشتن تلاش‌هاي ما براي او فراهم شده، با هزينه‌هاي کمتري دردسرهاي بزرگ براي ما توليد کرد.

رئيس سازمان بازرسي کل کشور ادامه داد: براي اصلاح و تحول به زمان نياز داريم. اما متأسفانه برخي جامعه را هيجاني و پرتوقع بار آورده و برخي سياست‌هاي مديريتي ما يک کشش نامناسبي را بر جامعه تحميل کرده و يک فضاي غيرعقلاني را بر سطح توقعات و انتظارات جامعه حاکم کرده که جزو مشکلات ما است. وي با اشاره به اينکه متأسفانه عدم توجه مديران به کار کارشناسي نقطه آسيب اساسي امور کشور است گفت: اعتقاد داريم مجلس در رأس امور است به شرطي که مجلس جايگاه خود را حفظ کند. مجلس جايگاه نخبگي و کارشناسي است. مجلس جايگاه دامن زدن به موج احساسات، ماشين مصرف و جايگاه پر رونق کردن مسابقه هزينه‌ها نيست. متأسفانه مسابقه‌اي که دولت و مجلس در افزايش مصرف و هزينه‌ها به وجود آورده ، حتماً ما را به نتيجه نمي‌رساند.

پورمحمدي گفت: متأسفانه گاهي اوقات شاهديم مسئولين دستگاه‌ها با منطق عقلاني و کارشناسي مسايل را تعقيب نکرده و يک مسابقه نامناسب در مصرف‌زدگي و بي‌برنامگي گذاشته‌اند. سؤالي که مطرح است اين که «تا چه زمان مي‌خواهيم به اين وضعيت ادامه دهيم؟»!

وي گفت: الآن هراس داريم غير از تهران شهرهايي مانند شهرهاي شمالي نيز دچار آلودگي شديد شود. وقتي محاسبات دقيق نباشد شرايط تنها براي تهران خراب نمي‌شود. وقتي بي‌برنامگي باشد کسي نمي‌تواند براي تهران با بيش‌از سه ميليون ماشين هواي پاک ساخت. چرا در اين زمينه دروغ گفته مي‌شود؟!

وي گفت: نمي‌توان همه کار را با شعار حل کرد. ميزان شعار، تخيل، اوهام و وعده‌ها را به سطح واقعي خود برسانيم تا عمل و فضاي واقعي عملي در کشور حاکم شود. پورمحمدي گفت: در دوره جديد شاهديم اقتصاددانان حرف زده، هشدار داده و حتي نامه دادند. اما متأسفانه به بخش کارشناسي و علمي توجهي نشده است. درباره بحث برنامه(بودجه) هم سرنوشت عمل به آن برنامه(بودجه) بدتر از نحوه ارائه است.


 انگليسي‌هاتخريب جايگاه ولايت فقيه رانشانه‌گرفته‌اند 

 رئيس مجلس با اشاره به رويکرد بي‌بي‌سي مبني بر اين که ديگر کلام رهبري در جامعه ايران خاتمه دهنده نيست، توضيح داد: آنها به دنبال تقليل اين جايگاه هستند و با توجه به اين که ولايت فقيه عنصر مهم پايداري کشور ما است، همواره غرب از اين شگرد استفاده کرده است.

به گزارش خانه ملت، علي لاريجاني در همايش دفاع ملي، دفاع همه‌جانبه با اشاره به وضعيت ارتباطات جهان امروز و تاثيرگذاري فرهنگي و اجتماعي تصريح کرد: اين تصور منطقي است که کشورها از ظرفيت‌هاي مختلف نظامي يا اقتصادي براي فشار به ديگر کشورها بهره مي‌گيرند اما به هم تنيدگي اقتصادي در دنياي امروز به نحوي شده که قدرت‌هاي ملي، قدرت کنترل شرکت‌هاي چند مليتي را ندارند.

رئيس مجلس با بيان اين که کشورهاي بزرگ استعداد عمليات نظامي عليه ايران را ندارند، توضيح داد: بايد موضوع دفاع نظامي همواره روي ميز ما باشد و تصور نکنيم اگر آنها حمله نظامي را در اولويت اول خود قرار نمي‌دهند، ما نيز به موضوع دفاع دقت نداشته باشيم.

لاريجاني افزود: اين امر مصداق خواب آلودگي است و بايد بپذيريم که حريف از راه‌هاي مختلف به دنبال سد کردن ملت ايران است که يکي از راه‌هاي مبارزه، تقويت قدرت نظامي است که عامل فشار بر دشمن مي‌شود.

وي گفت: دشمن به لاابالي‌گري فرهنگي دامن مي‌زند . گاهي افراد حزب‌اللهي را انسان‌هاي متعصب خطاب مي‌کند در حالي که تعصب در برخي امور درست ايراد ندارد و انسان مسلکي بايد تعصب داشته باشد.

لاريجاني ادامه داد: برخي لاابالي‌گري را با شل‌ديني و هرهري مسلکي مساوي مي‌کنند و همچنين به دنبال کاهش نقش علما و روحانيت هستند.

وي تصريح کرد: قبل از انقلاب چنين تصوري وجود داشت که بايد از علما به صورت ابزاري استفاده کرد و بني‌صدر نيز در کتاب خود به اين نکته اشاره داشت که به دليل آن که روحانيت نهادمند شده، قدرت تحرک ندارد و بايد از او عبور کرد زيرا ساختارمند شده است که از اين حرف‌هاي بي حساب و کتاب زياد زده مي‌شود.

رئيس مجلس با اشاره به تلاش دشمن براي تغيير درون حوزه سياست و دامن زدن به اختلافات سياسي در داخل تصريح کرد: يک سرمايه بزرگ جمهوري اسلامي اين است که ساختار مردم‌سالاري ديني وزيني دارد، ولي دشمن به دنبال از بين بردن وزانت مردم‌سالاري ديني است و مي‌خواهد اين تصوير را به هم بريزد.

وي با تاکيد بر ضرورت حفظ آرامش رواني در جامعه يادآور شد: جامعه‌اي مي‌تواند موفق باشد که دچار يأس نباشد و نيز آرامش رواني داشته باشد و به هم ريختگي در اين امر از جمله مسائلي است که دشمن به دلايل مختلف پيگيري مي‌کند تا جامعه ما را سرگرم کند .

وي با اشاره به ترفند کاهش محوريت ولايت فقيه در جامعه گفت: رفتارهاي بي‌بي‌سي و انگليسي‌ها نشان مي‌دهد که آنها تقليل و تخريب جايگاه ولايت فقيه را نشانه‌گيري کرده‌اند.


 اخبار کوتاه 

 تبعات غيرعلني بودن دادگاه کهريزک

يک وکيل دادگستري با اشاره به غيرعلني برگزار شدن دادگاه قضات کهريزک گفت: غيرعلني برگزار شدن محاکمات، تالي فاسد را به دنبال دارد و باعث عدم رعايت حقوق شکات و متهمان در جامعه مي‌شود. او هم چنين تاکيد کرد که برگزاري اين نوع محاکمات به صورت غيرعلني، شائبه سياسي بودن آن را در ذهن متبادر مي‌کند. حسين ساعتچي‌يزدي در گفت وگو با ايسنا، اظهارکرد: اصل 165 قانون اساسي تاکيد بر علني بودن محاکم دارد مگر در موارد استثنايي که به تشخيص دادگاه در مواردي که منافي عفت و نظم عمومي ‌باشد، دادگاه علني برگزار نمي‌شود. اين حقوقدان گفت: موضوع اين پرونده مربوط به يک برهه‌اي از زمان و اتفاقاتي است که در جامعه رخ داده، لذا اين حق مردم است که در جريان رسيدگي به اين پرونده قرار بگيرند. وي با بيان اين که قبلا کيفرخواست پرونده قضات کهريزک در رسانه‌ها منتشر شده و مردم از جزييات کيفرخواست اطلاع دارند گفت: مردم حق دارند که بدانند چه اتفاقاتي در جامعه رخ داده و نيز حق دارند که بدانند دفاعيات شکات پرونده چيست و دادگاه به چه روشي محاکمات را انجام مي‌دهد.

ابهام حضور احمدي‌نژاد در دانشگاه‌ها

معاون ارتباطات و اطلاع‌رساني دفتر رييس‌جمهور اظهار داشت: درخواست دانشجويان و دانشگا‌هيان، براي حضوراحمدي‌نژاد در دانشگاه‌ها در حال بررسي بوده و هنوز هيچ برنامه‌اي در اين زمينه نهايي نشده است. به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني رياست‌جمهوري، محمدشيخان با اشاره به اينکه اخبار منتشر شده مبني بر حضور رييس‌جمهور در دانشگاه شريف در هفته آينده غيرموثق است، گفت: درخواست‌هاي موجود براي حضور رييس‌جمهور در دانشگاه‌هاي مختلف در دست بررسي و برنامه‌ريزي است تا زمان مناسبي براي آن تنظيم شود و در صورت برنامه‌ريزي در اين زمينه اطلاع‌رساني خواهد شد.

ارجاع سوءاستفاده مالي به قوه قضاييه

رييس ديوان محاسبات کشور گفت: ديوان محاسبات همواره معوقات بانکي را پيگيري کرده و گزارش مي‌دهد،‌ اما اجازه ورود به ساماندهي آن را ندارد. عبدالرضا رحماني فضلي به ايسنا، گفت: به‌عنوان مثال به بانک‌ها اعلام مي‌شود که چه ميزان معوقه دارند و آن‌ها بايد موضوع را مورد رسيدگي و پيگرد قرار دهند،‌ اين در حالي است که اگر ديوان محاسبات متولي اين امر باشد- اگر آن‌ها پيگيري نکنند- مي‌تواند با آن‌ها برخورد کند. رييس ديوان محاسبات کشور درباره حکم انفصال بهمني-رييس کل بانک مرکزي- که چندي پيش از سوي ديوان محاسبات اعلام شده بود، اظهار عقيده کرد: با تخلف تمام مديران به‌ طور قاطع برخورد مي‌کنيم که اين حکم نيز در اين راستا صادر شده بود. وي درباره پيگيري ديوان محاسبات درخصوص پرونده‌هايي که گفته شده در رابطه با اختلاس وجود دارد، ‌گفت: ديوان محاسبات اختلاس را بررسي نمي‌کند، ‌اما اگر در مسير رسيدگي‌ها به موضوعي تحت اين عنوان برسيم، که يک نوع آن اختلاس، سوء استفاده مالي يا رشوه باشد، با توجه به اين که عنوان جرم بر آن اطلاق مي‌شود،‌ آن را جهت رسيدگي به قوه قضاييه ارجاع مي‌دهيم.

چهارشنبه‌سوري ماحصلي جز کوري و نابودي ندارد

موحدي‌کرماني با اشاره به مقارن شدن عيد نوروز با شهادت حضرت صديقه طاهره، تاکيد کرد: در اين روزها (عيد نوروز) محافل ما بايد طوري باشد که مناسب شان آن حضرت باشد همچنين در خصوص چهارشنبه سوري نيز بايد بگويم که ما مفاخر و مناسبت‌هاي زيادي در ايران داريم که مي‌توانيم به آ‌ن‌ها افتخار کنيم؛ بنابراين لزومي ندارد که مراسم چهارشنبه‌سوري را برگزار کنيم که ماحصلي جز کوري و نابودي ندارد. به‌گزارش ايلنا، آيت‌الله موحدي کرماني با بيان اينکه «در زمان سختي‌هاي مقطعي بايد به مردم تکيه کنيم»، يادآور شد: نبايد بر مردم و افراد جامعه فشار وارد شود، اگر مي‌خواهيم موفقيت‌هاي بزرگي را کسب کنيم بايد سختي‌هاي مقطعي را نيز پشت سر بگذاريم؛ چراکه اگر نگاه بلند امام راحل نبود انقلاب ما نيز به پيروزي نمي‌رسيد. وي‌ با بي‌اثر خواندن تحريم‌ها عليه ايران، يادآور شد: سراسيمگي و شدت عمل دشمنان نشان مي‌دهد که تحريم‌ها بر نظام جمهوري اسلامي ايران بي‌اثر بوده است؛ چراکه اگر آن‌ها نتيجه دلخواه را به دست آورده بودند تا اين حد عصباني نمي‌شدند.

وضعيت پوسيده اداري کشور مناسب تحريم

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در خصوص بحث گراني‌ها در جامعه گفت: تنها 30 درصد از اين گراني‌ها مربوط به تحريم‌هاست 70 درصد از آن‌ها به دليل سوءمديريت و عوامل داخلي است. به گزارش ايلنا محسن رضايي ‌در نشست خبري در خرم‌آباد از پرداخت يارانه‌ سبز به همه مردم کشور خبرداد و گفت: همه مردم در دولت يازدهم مي‌توانند از يارانه سبز بهره‌مند شوند. رضايي خاطرنشان کرد: يکي از عوامل گراني ضعف مديريت اقتصادي در کشور است که متأسفانه مسئولان زير اين بار سنگين مانده‌اند. وي افزود: مسئله دوم گراني خود تحريمي است، زيرا وضعيت پوسيده اداري کشور مناسب تحريم بوده و مسئولان در اين زمينه نتوانسته‌اند عکس‌العمل نشان دهند. دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: عامل ديگر اين گراني خودزني سياسي است زيرا در وضعيت بي‌ثباتي اقتصاد کشور حل نمي‌شود. وي با برشمردن علل سخت شدن شرايط اقتصادي کشور تحريم‌ها و سوء مديريت‌ها را عامل عمده وضع موجود دانست و يادآور شد: تحريم‌هاي دشمن يک سوم مشکلات را رقم مي‌زند و سوء مديريت خود تحريمي و خودزني دروني نيز دو سوم مشکلات را رقم زده‌اند که فشار اقتصادي را بر مردم رقم زده به طوري که قدرت خريد مردم نسبت به سال گذشته به يک سوم رسيده است. دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در خصوص مسئله بيکاري گفت: مسئولان به جاي شعار بايد مشکل بيکاري را مرتفع کنند چرا که معيشت بدون کار معنا نمي‌يابد. وي خطاب به مسئولان گفت: مردم در کلنگ‌زني استاد هستند شما بياييد بودجه و اعتبارات را بدهيد اين‌ها خود کلنگ‌زني مي‌کنند. وي گفت: نبايد بيشتر از اين فشار روي مردم بيايد زيرا وقتي تورم با بيکاري جمع شود شاخص فلاکت به وجود مي‌آيد.


 کوتاه از بهارستان 

 بررسي لايحه بودجه سه‌دوازدهم

عضو هيأت رئيسه مجلس با بيان اينکه بررسي لايحه بودجه سه دوازدهم در دستور کار روز يکشنبه صحن علني مجلس قرار دارد، گفت: لايحه بودجه سه دوازدهم مانند لايحه دوفوريتي بررسي مي‌شود. عبدالرضا مصري در گفت‌و‌گو با خانه ملت با بيان اينکه بررسي لايحه سه دوازدهمي‌بودجه 92 اولين دستور کار جلسه علني مجلس در روز يکشنبه هفته آينده خواهد بود، گفت: بعد از ظهر روز يکشنبه کميسيون‌هاي تخصصي مجلس اعلام برنامه کرده اند البته اينکه بودجه در نوبت عصر بررسي مي‌شود بستگي به زمان رسيدگي به بررسي آن دارد. نماينده کرمانشاه با بيان اينکه دوشنبه کميسيون‌هاي تخصصي مجلس بررسي لايحه بودجه را در دستور کار دارند، افزود: روز سه شنبه هفته آينده در نوبت صبح ادامه بررسي لايحه سه دوازدهم در دستور کار صحن علني قرار دارد و عصر روز سه شنبه نيز کميسيون‌ها تشکيل جلسه مي‌دهند. وي با بيان اينکه چهارشنبه هفته آينده نيز ادامه لايحه چند دوازدهم در دستور کار صحن علني مجلس قرار دارد گفت: زمان بررسي لايحه سه دوازدهم در نوبت عصر بستگي به حجم لايحه دارد. مصري گفت: لايحه بودجه سه دوازدهم مانند لايحه دو فوريتي بررسي مي‌شود به طوري که موافقان و مخالفان درباره کليات صحبت مي‌کنند؛ سپس جزئيات لايحه بررسي مي‌شود.

بهره‌وري جايگزين کاهش تعطيلات

رئيس کميسيون امنيت ملي با تأکيد بر اينکه طرح کاهش تعطيلات رسمي‌نمي‌تواند براي کشور مفيد باشد، گفت: مشکل کشور زياد بودن تعطيلات نيست بلکه مسئله استفاده نکردن بهينه از زمان در ساعات کار است. علاء‌الدين بروجردي در گفت‌وگو با خانه‌ملت، افزود: متأسفانه ميزان ساعات کار مفيد در کشورمان چه در ادارات دولتي و چه در سطح ملي ميزان قابل‌قبولي نيست و ما در سطح کشوري دچار مشکل استفاده نکردن بهينه از زمان هستيم. بروجردي تأکيد کرد: به نظر مي‌رسد به جاي طرح کاهش تعطيلات رسمي‌که به معني کم کردن روزهاي تعطيل کشور است بايد طرحي از سوي نمايندگان به مجلس ارائه شود که در آن بهينه کردن ساعات کار و اشتغال به نحو مطلوب ديده شود.

ولايتمداري شرط تبليغاتي انتخابات

نماينده آستارا ولايتمداري را شرط اول برنامه‌هاي تبليغاتي انتخابات رياست‌جمهوري خواند وگفت: کانديداهاي رياست‌جمهوري بايد در برنامه‌هاي تبليغاتي، خط و مشي را که مقام معظم رهبري تعيين کرده‌اند، سرلوحه فعاليت‌هاي خود قرار دهند و در راستاي بيانات ايشان براي برقراري آرامش در کشور و برگزاري انتخابات سالم تلاش کنند. صفر نعيمي‌رز در گفت‌و‌گو با خانه‌ملت، در مورد نحوه حضور کانديداهاي رياست جمهوري در رسانه ملي، افزود: کانديداها بايد با احترام به حقوق رقبا به بحث پيرامون برنامه‌هاي خود در جهت بهبود وضعيت کشور در عرصه‌هاي سياسي، اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و ....بپردازند و مردم را نيز به حفظ وحدت و دوري از هر گونه تنش دعوت کنند. عضو فراکسيون اصولگرايان رهروان ولايت مجلس نهم، در مورد نقش رسانه‌ها در برگزاري انتخابات سالم، عنوان کرد: رسانه‌ها بايد در برنامه‌هاي تبليغاتي خود از ايجاد نابساماني در کشور جلوگيري کرده و به صورتي تبليغات کنند که ياري رسان مردم در انتخاب صحيح رييس‌جمهور آينده باشد.

برخورد با بدهکاران بزرگ بانکي

عضو هيئت رئيسه کميسيون حقوقي و قضايي مجلس در باره ورود قوه قضايي براي برخورد با بدهکاران بانکي به دور از تاثير مسائل سياسي در روند فعاليت‌هايش خاطرنشان کرد: قطعا قوه قضايي به دور از ورود به مسائل سياسي براي برخورد با مفاسد اقتصادي اقدام مي‌کند اما در حواشي کار افرادي هستند که بدشان نمي‌آيد تا فضا را به گونه‌اي ترسيم کنند که خللي در فعاليت قوه قضاييه ايجاد کنند يا اين موضوعات را به جد پيگيري نکنند. ابوالفضل ابوترابي در گفت وگو با خانه ملت افزود: واقعيت اين است که کساني که تسهيلات خرد از بانک‌ها دريافت مي‌کنند در فرايند اقتصادي کشور مشکل خاصي را به وجود نمي‌آورد اما بايد با افرادي که پول‌هاي کلان را از بانک دريافت و در ساير کشورها اقدام به سرمايه‌گذاري‌هاي غير مرتبط مي‌کنند.


 الو مردم سالاري 44008133 

 پيشنهاد به نمايندگان مجلس

به نمايندگان مجلس شوراي اسلامي پيشنهاد مي‌دهم به جاي اينکه به طرح‌هايي مانند کاهش تعطيلات بينديشند به فکر اقتصاد کشور و کاهش بيکاري در جامعه باشند.

شهروندي از تهران

رسيدگي به پرونده متهمان کهريزک

ضروري است که مسوولان قضايي رسيدگي به پرونده متهمان کهريزک را در اولويت قرار دهند و اين پرونده با دقت مورد بررسي قرار گيرد.

عبادي- تهران

تقاضا از مسوولان مترو

مقرر شده بود که پله برقي ايستگاه مترو معين تا قبل از عيد نوروز افتتاح شود اما تاکنون که کمتر از دو هفته به سال جديد باقي‌مانده است هنوز اقدامي براي نصب پله برقي صورت نگرفته است لازم به ذکر است ايستگاه مترو معين داراي پله‌هاي طولاني بوده که عبور از آن خصوصا براي افراد مسن بسيار دشوار است.

مقدم- تهران

قابل توجه پليس راه قم

روز پنج‌شنبه براي رفتن به قم سوار تاکسي ون شدم در ايستگاه عوارضي پليس راه از راننده سوال کرد آيا زنجير چرخ به همراه داري راننده گفت خير و مبلغ سي هزار تومان جريمه کرد و گفت حرکت کن اگر راننده تخلف کرده است بايد توسط پليس توقيف مي‌شد و اجازه ادامه مسير داده نمي‌شد و جاي سوال است که پليس در اينگونه موارد فقط مبلغي را از راننده دريافت مي‌کند. اگر در مسير اتفاقي براي سرنشينان خودرو به دليل نداشتن زنجير چرخ صورت مي‌گرفت چه کسي پاسخگو بود؟

کامران


 مصطفي کواکبيان مطرح کرد:
 ضرورت وحدت بين فرقه‌هاي مختلف اسلام 

 مدير مسوول روزنامه مردم‌سالاري تنها راه پيروزي مسلمانان را وحدت بين فرقه‌هاي مختلف اسلام دانست و اظهار کرد: اختلاف افکني ميان فرقه‌هاي مختلف اسلام يکي از توطئه‌هاي دشمنان اسلام است که چون اسلام را ضد منافع خود مي‌داند با ايجاد اختلاف به تحريک مسلمانان دامن مي‌زند.

مصطفي کواکبيان در گفت‌و‌گو با شفقنا گفت: يکي از توطئه‌هاي جدي دشمنان دين مبين اسلام، ايجاد اختلاف بين فرق مختلف مذهبي است و قطعأ استعمار جهاني هم به دليل اينکه اسلام ناب را ضد منافع خود مي‌بيند به اين اختلافات براي تحريک مسلمانان دامن مي‌زند چون اسلامي‌که بخواهد در عرصه حکومت و دين نقش ايفا کند و از منابع قدرت مسلمانان و آراي آنها استفاده کند به ضرر قدرت‌هاي سلطه‌گر خواهد بود.

او دليل کشتار شيعيان را تحريک قدرت‌هاي سلطه‌گر دانست و عنوان کرد: آنها با هزينه کردن پول‌هاي هنگفت تلاش مي‌کنند افرادي را به استخدام در بياورند تا از طريق آنها اين کشتارها صورت بگيرد که اين در حقيقت بازي کردن در زمين قدرت‌هاي سلطه‌گر است. اعتقاد من اين است که اين افراد نه اعتقادي به اهل سنت دارند و نه آن را قبول دارند اما با تحريک افکار عمومي‌در برخي فرق مذهبي مي‌خواهند آنها را با هم درگير کنند.

کواکبيان تصريح کرد: بايد افکار عمومي‌جهان اسلام را نسبت به اين پديده شوم کشتار شيعيان به خوبي آگاه کرد و به خوبي اين مساله تبليغ شود که اهل سنت مورد استقبال قدرت‌هاي سلطه‌گر نيست مگر اينکه ابزاري براي همين کشتار‌ها واقع شود و از اين جهت بايد کاملأ هوشيار بود و البته مجامع بين‌المللي و مراکز مدعي حقوق بشر و سازمان‌هاي جهاني طرفدار ملت‌ها در اين مواقع نبايد سکوت کنند بايد احساس مسؤوليت داشته باشند و جديت به خرج دهند تا به صورت جدي جلوي اين کشتار‌ها گرفته شود.

او در خصوص موضع گيري کشور‌ها در قبال اين کشتار عنوان کرد: مراجع تقليد در زمان خود نسبت به اين کشتار واکنشي نشان داده است و حساسيت‌هايي از خود بروز داده است کما اينکه طلاب و روحانيون قم با تعطيل کردن حوزه‌ها در روز شنبه واکنش خودشان را نسبت به اين مسأله نشان داده اند ولي بايد فرياد رساتري براي اين کشتار ايجاد شود و نه تنها فقط در جهت تحريک فرقه مقابل، بلکه بايد اين فرياد عليه دشمنان مشترک فرقه‌هاي اسلامي‌و عليه ريشه اين حوادث باشد .

مدير مسوول روزنامه مردم‌سالاري گفت: ما يک رسانه ملي در ايران داريم که بايد با دقت بيشتري وضعيت اين مسلمان‌ها را تبليغ کند و ساير رسانه‌ها هم مي‌توانند نقش بسزايي در بيان کردن مظلوميت و ظلم و جفايي که در حق مسلمان‌ها ايفا مي‌شود داشته باشند. البته ابعاد برخي از اين کشتار‌ها خيلي روشن نيست و اگر ابعاد اين مسائل را براي ملت‌هاي منطقه روشن کنند خود اهل سنت هم موضع خواهد گرفت و هرگز راضي به کشتار شيعيان نخواهد بود چون احساسشان اين است که اين اقدامات قطعأ توسط دشمنان مشترک اتفاق مي‌افتد که با کيان اساسي اسلام کاملأ مغايرت دارد پس رسانه بايد اين مسأله را کاملأ شفاف سازي کند و با اطلاع‌رساني به موقع و آگاهي بخشي جلوي اين کشتار‌ها را بگيرد.

کواکبيان تفرقه را مانع اصلي پيشرفت مسلمانان دانست و گفت: بايد نسبت به اين مسأله توجه شود که مسلمانان مشکلات عديده‌اي دارند که بحث برخي خرافات که ممکن است در بين بعضي از مسلمان‌ها مطرح شود مثلا بحث عقب‌ماندگي بسياري از کشور‌هاي اسلامي‌از پيشرفت‌هاي امروزي، مشکلات جدي معيشتي و اقتصادي، دست يابي به فن‌آوري‌هاي نوين و تکنولوژي مطرح است اما آن چيزي که مانع جدي در دست‌يابي به اين پيشرفت‌ها ايجاد مي‌کند تفرقه بين مسلمانان است.

او در پايان خاطر نشان کرد: همانطور که خداوند مي‌فرمايد« همگي به ريسمان الهي چنگ زنيد تا پراکنده نشويد» بيانگر اين است که در اثر وحدت، قدرت جديدي براي رسيدن به اهداف ايجاد خواهد شد و اين وظيفه علماي ديني و بزرگان روشنفکري است که فداکارانه و به صورت جدي وحدت ايجاد کنند و اجازه ندهند که اين کشتار به نام فرق اسلامي‌ثبت شود و به افشاگري بپردازند تا مسلمانان با وحدت بر مشکلات عقب ماندگي فايق آيند چراکه وحدت تنها راه پيروزي مسلمانان عليه دشمنان است.


 معاون پيشين بانک مرکزي:
 طلاي کشور نبايد بي‌رويه خرج شود 
  تورم مهار نشود مشکلات بيشتر مي‌شود

 ‌معاون اقتصادي پيشين بانک مرکزي در گفت‌و‌‌گو با زندگي، گفت: منشا اصلي بخش زيادي از مشکلات کنوني اقتصاد کشور و مشکلات پيش‌آمده، به وابستگي بيش از حد درآمدهاي بودجه‌اي ايران به درآمدهاي نفتي در چند دهه گذشته باز مي‌گردد.

اکبر کميجاني با اشاره به افزايش درآمدهاي نفتي در دهه 50، راحت‌طلبي دولت‌ها طي اين سال‌ها و انتقال اين راحت‌طلبي به مردم را عاملي دانست که باعث شد تراز بازرگاني ايران بيش از حد متعادل براي ديگر توليدات، مثبت شود و نرخ ارز در سطح نسبتا پاييني باشد.به گزارش زندگي وي گفت: در اين سال‌ها با استفاده از درآمدهاي نفتي، مسوولان اجازه ندادند نرخ ارز در سطح تعادلي و مناسب حفظ شود.اين اقتصاددان دانشگاهي برخي از علل اين پديده را نگراني‌هاي تورمي دولت‌ها و رفاه‌طلبي کوتاه‌مدت عنوان کرد که باعث شده همواره، گرايش به خريد کالاهاي خارجي با ارز نفتي به منظور جلوگيري از تورم کالاها وجود داشته باشد. همچنين اين نگراني از تورم، باعث شده دولت در ثبات نرخ ارز بکوشد تا بتواند جلوي افزايش قيمت توليدات داخلي که نيازمند کالاهاي واسطه‌اي سرمايه‌اي هستند را بگيرد.

وي تاکيد کرد: اين راه‌حل شايد در بازه‌هاي موقت و کوتاه‌مدت جواب بدهد، اما استمرار بلندمدت آن به دليل کاهش منابع ارزي و ناتواني در تامين ارز، سبب بروز مشکل مي‌شود. به باور وي، پس از مدتي و با وقوع مشکلات پديد آمده، نظام اقتصادي کشور به اين جمع‌بندي رسيد که راهي جز اصلاح نرخ ارز نيست.

کاهش درآمد را با تزريق نقدينگي

جبران کرديم

کميجاني به بررسي وقايع اقتصادي کشور در چند سال اخير پرداخت. به گفته او، پس از سال 84 رويکرد دولت به سياست‌هاي مالي انبساطي بيش‌از حد باعث بروز آثار مخربي در متغيرهاي پولي و ارزي شد، اما با وجود افزايش‌ متغيرهاي پولي، نرخ ارز به تناسب تعديل نشد؛ اين در حالي بود که بانک مرکزي نيز به دليل ساختارهاي تصميم‌گيري در اقتصاد کشور، ابزار کنترل نقدينگي را نداشت و رشد نقدينگي، به افزايش تورم در اين سال‌ها دامن زد. به طور فزاينده همزمان واردات نيز از سال 84 به بعد شتاب گرفت که به افزايش تقاضاي ارز در کشور دامن زد. معاون دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران يکي از مهم‌ترين تبعات گران نگه داشتن ريال را افزايش واردات و کاهش صادرات غيرنفتي در اين سال‌ها دانست که «ترکيب ناسالمي را در تراز پرداخت‌هاي کشور ايجاد کرد.

وي در اين خصوص اضافه کرد: وابسته شدن شديد توليد داخلي به واردات در اين دوره، پيامدهايي بر ميزان اشتغال کشور داشت که مجموعا به دليل اين آثار، کاهش يکباره درآمدهاي نفتي در يکي دو سال اخير، باعث بروز اثرات تخريبي ناگهاني بر بخش‌هاي اقتصاد کشور شده است.

به باور اين صاحبنظر اقتصادي، بيش از عامل تحريم‌هاي خارجي، اين ترکيب نادرست سياست‌هاي انبساطي پولي و مالي مستمر در سال‌هاي اخير بوده که باعث بروز مشکلات شده است. وي سپس به بررسي سياست‌هاي به اجرا گذاشته شده پس از کاهش اخير در درآمدهاي پرداخت و يک سياست نامناسب را در پيش گرفته شده اين عنوان کرد که «سياست‌گذاران تلاش کردند کاهش درآمدهاي نفتي را با نقدينگي جبران کنند».

ثبات نرخ ارز در گرو مهار تورم

اين اقتصاددان در ادامه مباحث خود به نظريه برابري قدرت خريد در تعيين نرخ ارز اشاره کرد و افزود: به طور معمول، بر اساس اين نظريه متداول در تعيين نرخ ارز، عليت از تورم به نرخ ارز است؛ يعني تورم و افزايش قيمت‌ها با کاهش قدرت خريد يک پول، ارزش آن را نيز تضعيف مي‌کند، اما به گفته او، در صورت تداوم تورم، چنانکه در اين چند ساله در کشور چنين بوده، رابطه علي از تورم به نرخ ارز باز تغيير جهت مي‌دهد.

او اين موضوع را به اين صورت توضيح داد که آحاد اقتصادي وقتي تضعيف مداوم پول داخلي را مشاهده مي‌کنند، به سمت ذخيره دارايي خود با پول خارجي روي مي‌آورند که موجب بالا رفتن نرخ ارز و اثرگذاري مجدد آن بر رشد قيمت‌ها و تورم مي‌شود که يک سيکل تصاعدي ايجاد مي‌کند. کميجاني توضيح داد: با استمرار تورم، عليت از نرخ ارز به تورم بازمي‌گردد و اين رفت و برگشت، انتظارات تورمي بيشتري در جامعه ايجاد مي‌کند، که اکنون نيز تا حدي ايجاد شده است. او سپس به رابطه تراز پرداخت‌ها و رابطه آن با نرخ ارز و بنابراين تاثيرپذيري آن از تورم اشاره کرد و افزود: «تا وقتي تورم را مهار نکنيم، اميدي به ثبات در نرخ ارز نيست».به گفته اين صاحب‌نظر پولي، تدابير پولي و بانکي مي‌تواند تورم را کنترل کند. او در بررسي ريشه‌هاي شکل‌گيري تورم، به رشد 24 درصدي نقدينگي در مدت 10 ماه در اقتصاد کشور اشاره کرد و يکي از علل افزايش نقدينگي را دستورات صادر شده به بانک مرکزي از سوي مقامات اجرايي براي تامين مالي عنوان کرد، امري که پيامدهاي تورمي در پي داشته است. اين استاد دانشگاه نسبت به «کمتر شدن کارآيي ابزارهاي مهار تورم» با افزايش بيشتر تورم هشدار داد و گفت: در صورتي که رشد شتابان تورم تداوم داشته باشد، ابزارهايي مثل اوراق مشارکت ديگر کاري از پيش نمي‌برد.

ماليات‌گيري از سپرده‌گذاران

به گفته معاون پژوهشي دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران، در سال‌هاي اخير، نرخ سود حقيقي (نرخ سود اعلام شده منهاي نرخ تورم)، که نظام بانکي کشور بر سپرده‌ها و تسهيلات وضع کرده بود، اغلب منفي و فقط در يکي از سال‌ها در حدود يک درصد بوده است. او اين موضوع را شبيه اين دانست که از سپرده‌ها و سپرده‌گذاران بانکي در اين سال‌ها، ماليات گرفته شده باشد. يعني انگيزه‌هاي ورود منابع به نظام بانکي کشور، با پايين بودن نرخ سود حقيقي بانکي، از بين برده شده است. او ادامه داد: در مقابل، تسهيلات اعطا شده نيز، با مکانيزم‌هايي نادرست پرداخت شده‌اند که باعث عدم بازگشت آنها شده است. وي تاکيد کرد: هيچ سيستم بانکي در جهان مورد مشابهي را براي بازه‌اي به مدت 10 سال تجربه نکرده است. او سپس به استقراض بانک‌ها از بانک مرکزي در اين دوره اشاره کرد که «حاضر شده‌اند خط اعتباري را با جريمه بالاي 34 درصدي از بانک مرکزي بگيرند و با آن تسهيلات بدهند، حال آنکه بخش قابل ملاحظه اين تسهيلات بازنمي‌گردد».

او در توضيح اين پديده بيان کرد که مديريت منابع بانک‌ها نيز ضعيف بوده که باعث شده نسبت مصارف به منابع آنها از 100 درصد هم بيشتر شود. او اضافه کرد: سوءمديريت در ترازنامه بانک‌ها هم مي‌تواند ناشي از خود ضعف مديريتي آنها باشد و هم از دستور از بالا.

عبور تورم از مرزهاي خطرناک

به گفته اکبر کميجاني، هم ‌اکنون تورم از مرزهاي خطرناکي گذشته و بايد محور همه سياست‌گذاري‌هاي پولي قرار بگيرد.

او افزود: با توجه به اين شرايط، در هر نوع تصميم‌گيري، لازم است از بين سه متغير تورم، نرخ ارز و بيکاري، سامان دادن به تورم مد نظر واقع شود. چرا که مهار نکردن تورم مي‌تواند مشکلات بخش‌هاي ديگر و مسائل بيکاري و نرخ ارز را بيش از پيش تشديد کند. او با بيان اينکه بانک مرکزي هم با ابزارهاي خود و هم با کمک دولت بايد براي مهار تورم سعي کند، افزود: «بانک مرکزي بايد گزارش کارشناسي خود را منتشر کند تا اعضاي شوراي پول و اعتبار و دولت تصميم بگيرند. در شرايط فعلي، دولت، مجلس، بانک مرکزي و شوراي پول و اعتبار مسوول وضعيت تورم هستند».

پيش‌فروش سکه، آخرين راه‌حل

معاون اقتصادي پيشين بانک مرکزي در ادامه سخنان خود به ارائه راهکارهايي براي بهبود وضعيت پولي کشور پرداخت. او سه پيشنهاد «ممانعت از اضافه برداشت بانک‌ها، اصلاح نرخ سودها و افزايش نرخ ذخيره قانوني» را اقداماتي دانست که مي‌تواند جلوي افزايش بيشتر نقدينگي و قيمت‌ها را بگيرد.

به گفته اکبر کميجاني، بانک مرکزي بايد با استفاده از چنين راهکارهايي در صدد کنترل تورم باشد و اقداماتي مانند پيش فروش سکه، بايد جزو آخرين راهکارهاي به کار گرفته شده توسط مقامات پولي باشد.

او با اشاره به «تجربه تلخ هشت ماه پيش در پيش‌فروش سکه»، يک اشکال اساسي فروش سکه و طلا براي جمع‌آوري نقدينگي را ارزش بيشتر سکه نسبت به نرخ تبديل شده آن از طلاي جهاني در داخل کشور دانست.

او در توضيح اين مساله به محدوديت‌هاي مبادلات در کشور اشاره کرد که باعث مي‌شود کالاهايي مانند طلا، به سادگي قابليت ورود به کشور را نداشته باشد و بنابراين تامين آنها، به سادگي ديگر کالاها نيست و به همين دليل، قيمت جهاني طلا ملاک مناسبي براي قيمت‌گذاري آنها محسوب نمي‌شود.


 19 اسفند 89: سخنان عسگراولادي درباره‌هاشمي
 آيت‌الله‌هاشمي‌رفسنجاني موقعيت خاصي نزد مقام معظم رهبري دارند 

 گروه سياسي – محمدحسين روانبخش: سخناني که حبيب‌الله عسگراولادي در يکي دو ماه اخير درباره مهندس موسوي و حجت‌الاسلام و‌المسلمين کروبي زده است‌، بازتابهاي فراواني داشت و از طرف اصلاح‌طلبان مورد استقبال قرار گرفت اما اگر به سال‌هاي اخير نگاه کنيم‌، مي‌توان نمونه‌هايي از موضع‌گيري‌هاي منطقي عسگراولادي در مقابل تندروي‌هاي افراد افراطي موسوم به اصولگرا را در ميان آنها ديد.يکي از نمونه‌هاي اين گونه موضع گيريها سخناني است که وي در تاريخ 19 اسفند سال 1389 درباره موقعيت آيت‌الله ‌هاشمي‌رفسنجاني در انقلاب و نظام بيان کرد.

در آن تاريخ حبيب‌الله عسگراولادي به عنوان دبيرکل جبهه پيروان خط امام و رهبري، اظهار داشت: آيت‌الله ‌هاشمي‌رفسنجاني در نزد مقام معظم رهبري موقعيت خاصي دارند و من پيش‌بيني مي‌کنم که مقام معظم رهبري در ديداري که با اعضاي خبرگان دارند، صحبت‌هايي در مورد آيت‌الله ‌هاشمي رفسنجاني و اينکه ما چگونه از وجود ايشان استفاده کنيم، داشته باشند.

وي در حاشيه اجلاس سراسري دبيران استان‌هاي حزب موتلفه در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي درباره ارزيابي اش از سال 89 گفت: سال 89 در ادامه فتنه در کشور، رنجش‌هايي را پديد آورد و بحمدالله مردم ما و نسل جوان به تدريج متوجه شدند که آهنگ فتنه از خارج از کشور بوده و در داخل کشور اگر کساني کاري انجام دادند، عوامل آگاه و يا ناآگاه بودند. وي با اشاره به حضور باشکوه مردم در راهپيمايي 22بهمن، به حوادث منطقه و کشورهاي آفريقايي اشاره کرد و گفت: در صحنه منطقه و بين الملل مي‌بينيم که گرايش به اسلام شکل جدي تري به خود گرفته و مي‌بينيم که در مصر که در همسايگي اسراييل قرار گرفته چنين اتفاقاتي مي‌افتد و مردم مي‌آيند و نماز جمعه يک ميليوني برپا مي‌کنند و دختران خداجوي تونسي که در آن جا حجاب ممنوع بود با حجاب مي‌آيند و در ميدان مبارزه شرکت مي‌کنند. دبيرکل جبهه پيروان خط امام و رهبري ادامه داد: از طرف ديگر در دنياي استکبار نيز وضع به صورتي پيش مي‌رود که زندان‌هاي غرب از اسلام خواهان آکنده شده است و اگر در گذشته در زندان‌هاي غرب، کمونيست‌ها و سوسياليست‌ها اکثريت را داشتند، اکنون اين اسلام خواهان هستند که در زندان‌هاي آنها هستند و دختران و پسران دانشجوي اسلام خواه نيز در آمريکا و اروپا زنداني سياسي هستند و من سال 90 را در اين زمينه‌ها سال مبارکي مي‌دانم. وي در مورد کميته سه نفره اصولگرايان و همکاري آنها با جامعتين و اين که گفته مي‌شود بين اين دو تفرقه وجود دارد، گفت: ما تابع جامعتين هستيم؛ تابع آيت‌الله مهدوي‌کني و يزدي هستيم و فاصله اي وجود ندارد و همه تلاش مي‌کنيم براي اين که مجموعه اصولگرايان وحدت داشته باشند. دبيرکل جبهه پيروان خط امام و رهبري در مورد اين سوال که با توجه به انتخابات هيات رييسه مجلس خبرگان رهبري برخي اين تحليل را مطرح مي‌کنند که با اين انتخابات عده اي درصدد هستند که آيت‌الله ‌هاشمي‌رفسنجاني را از صحنه سياسي کشور حذف کنند، گفت: اصلا کار انقلاب اسلامي اين نيست که رجال ثابت و دائمي داشته باشد؛من در موتلفه مدتي دبيرکل بودم و در دوره قبل اين سمت را نپذيرفتم و به هيچ وجه حاضر نشدم که دبيرکل بشوم. من معتقدم نسل جوان در کشور هست، آنها رشد کرده اند و جا بايد براي آنها باز شود و اگر کسي سمت دائم داشته باشد جا براي نسل جوان باقي نمي‌ماند. در مورد آيت‌الله‌هاشمي رفسنجاني نيز در دوره قبل ايشان نامزد نبودند و قرار بود که رقابت بين آيت‌الله جنتي و آيت‌الله يزدي صورت بگيرد که در لحظه آخر و موقع راي گيري آيت‌الله جنتي در انتخابات کانديدا نشدند و به آقاي‌هاشمي پيشنهاد شد که کانديدا شوند که ايشان نيز نامزد شدند و راي آوردند.

جالب اينجا است که عسگر اولادي در هفته‌هاي اخير که يادآوري وضعيت بني‌صدر در رسانه‌ها گسترش يافته و صدا و سيما هم مستندي در اين خصوص پخش کرده‌، در اين باره هم موضع گيري کرده است . وي در مراسم تقدير از نخبگان و برگزيدگان خانواده‌هاي تحت حمايت کميته امداد امام خميني‌(ره) در مجلس، ضمن قدرداني از صداوسيما براي پخش مستند بني‌صدر، گفت: اين مستند مثل اين‌که ترجمه‌اي از امروز بود و بخصوص براي مسوولان بسيار عبرت‌انگيز بود.رسانه ملي به بهانه سخنراني 14 اسفند بني صدر در دانشگاه تهران مستندي را با عنوان «سرانجام نامبارک» پخش کرد. عسگراولادي با اشاره به سابقه حضور خود در مجلس اول يادآور شد: من همين صحنه‌ها را در مجلس اول ديده بودم اما از صداوسيما که از زمان آقاي دکتر لاريجاني عنوان دانشگاه اسلامي را پيدا کرده، تشکر مي‌کنم که اين مستند را پخش کردند. آنچه امروز رهبري تحمل مي‌فرمايند کپي رنج‌هايي است که امام(ره) مي‌کشيدند. وي اضافه کرد: مقام معظم رهبري به عنوان ولي امر مسلمين مراقب اوضاع هستند و افراط و تفريط را کنترل مي‌کنند.

مستند «سرانجام نامبارک» که 14 اسفند از رسانه ملي پخش شد به نحوه انتخاب بني صدر به عنوان رياست جمهوري و برکناري وي پرداخت. بخشي از اين مستند نشان داد که امام خميني (ره) در مراسم تنفيذ رياست جمهوري بني صدر گفتند هر مقامي که خدا به آدم مي‌دهد روزي گرفته مي‌شود و از بني‌صدر مي‌خواهم اخلاقش فرق نکند.همچنين بني‌صدر گفت وظيفه من به عنوان رئيس جمهور اين است که مفاهيم بزرگ انساني را برگردانم. در رژيم سابق به حقوق انساني نمي‌رسيديم.

اين مستند نشان مي‌داد که اختلاف‌ها بر سر نخست وزيري شروع مي‌شود و پس از آن 5 نفر از مجلس و يک نفر از طرف بني صدر موضوع نخست وزيري را بررسي مي‌کنند و آيت الله خامنه اي، باهنر، پرورش و امامي‌کاشاني از جمله افراد اين تيم 6 نفره هستند ولي بني صدر مخالف نخست وزيري شهيد رجايي است.سرانجام بني صدر در حکم شهيد رجايي اعلام مي‌کند شما با حکم گزينشي به مجلس معرفي مي‌شويد.در اين مستند نشان مي‌دهد که بني صدر 4 وزير را به مجلس معرفي نمي‌کرده است و 2 نماينده مجلس به همراه 4 وزير و شهيد رجايي به دفتر بني صدر مي‌روند تا اين موضوع را بررسي کنند.


 روايت غرويان از تناقض در گفتمان جبهه پايداري
 جبهه پايداري ديدگاه افراطي دارد 

 يکي از شاگردان آيت‌الله مصباح‌يزدي مي‌گويد: اساس تفکري که منجر به تشکيل پايداري شد همان شعارهاي دولت بود و فکر مي‌کنم همان شعارهاي دولت غلبه خواهد کرد. به گزارش آريا‌،متن مصاحبه او در ادامه مي‌آيد:

در محافل سياسي شنيده مي‌شود که جامعه روحانيت مبارز براي حضور در انتخابات رياست جمهوري روي آقايان ابوترابي‌فرد و پورمحمدي نظر دارد. امسال جامعه روحانيت مبارز نسبت به جامعه مدرسين ورود جدي‌تر و سريع‌تري را به انتخابات داشته است. آيا جامعه مدرسين دنباله‌روي سياست‌هاي جامعه روحانيت خواهد بود؟

در ميان دو تشکل جامعه روحانيت مبارز و جامعه مدرسين حوزه علميه قم تفاوت ديدگاه وجود دارد. ديدگاه آيت‌الله مهدوي‌کني بازتر و معتدلتر است و احتمالا ممکن است جامعه روحانيت به يک کانديداي مورد نظر خود نظر داشته باشد. افتراق در انتخاب کانديدا طبيعتا بين جامعه مدرسين و جامعه روحانيت مبارز وجود دارد.

جامعتين در چه مسائلي با يکديگر اختلاف ديدگاه دارند؟

در نشست اخير جامعه مدرسين حضرت آيت‌الله مهدوي‌کني تشريف آوردند و سخنراني کردند. نظر ايشان اين بود که جامعه مدرسين درها را باز کند و اعضاي آن يک مقدار بازتر فکر کنند. حضرت آيت‌الله مهدوي‌کني تعديل و ميانه روي را توصيه کردند ولي در برابر اين نگاه حضرت آيت‌الله يزدي موضع تندي داشتند. اين مسئله نشان دهنده تفاوت مشرب بين ديدگاه باز و معتدل آيت‌الله مهدوي‌کني با ديدگاه آيت‌الله يزدي است. اين تفاوت ديدگاه در معرفي کانديداي رياست جمهوري قطعا تاثير گذار خواهد بود.

آقايان پور‌محمدي و ابوترابي‌فرد هر کدام سلايق و ديدگاه‌هاي خاصي را نمايندگي مي‌کنند. آيا امکان دارد در خود جامعه روحانيت در معرفي کانديدا اختلاف نظر به وجود بيايد؟

تفاوت ديدگاه و مشرب بين اعضاي يک گروه امري طبيعي است. با وجود اختلاف نظر‌هاي اشخاص در درون جامعه روحانيت مبارز معمولا ديدگاه حضرت آيت‌الله مهدوي‌کني غلبه دارد. در جامعه مدرسين هم همين طور است و ديدگاه‌هاي رياست جامعه مدرسين - حضرت آيت‌الله يزدي – غالب مي‌شود. البته اميدواريم جامعه روحانيت به تعامل، اتحاد و همدلي بيشتر برسند ولي احتمال اين که جامعتين به کانديداي متفاوتي برسند به طور جدي وجود دارد.

با توجه به شناختي که از اعضاي جامعه مدرسين داريد فکر مي‌کنيد چه ملاک‌هايي براي کانديداي مطلوب جامعه مدرسين مطرح است؟

جامعه مدرسين بيشتر بر نظرات مقام معظم رهبري و حضرت امام تاکيد دارد. رهبر انقلاب منازعات مجلس، حوادث قم و حرم امام را به طور شفاف محکوم کردند. من فکر مي‌کنم کساني که در اين حوادث نقش داشتند مورد توجه جامعه مدرسين قرار نخواهند گرفت.

وجه تمايز اعتدال با افراط از نظر در جامعتين چيست؟

سه شاخص عمده وجود دارد. شاخص اول اين است در جهت ديدگاه‌ها و منويات مقام معظم رهبري حرکت بکنيم و ديدگاه‌هاي ايشان را تحقق ببخشيم. دوم حفظ وحدت و همدلي است که مهم ترين معيار وحدت، رهبري و ديدگاه‌هاي ايشان است. نکته سوم اين است که افراط و تفريط نبايد باشد. تند روي‌ها و پس زدن شخصيت‌هاي انقلابي و تاثير گذار به ضرر انقلاب و نظام است. بخشي از افراد معتدل جامعه مدرسين نظرشان اين است که بايد شخصيت‌هاي انقلابي همچنان در صحنه بمانند و از صحنه خارج نشوند.

بعضي از گروه‌ها و شخصيت‌هاي اصولگرا معتقد هستند جريان اصلاحات همچنان بايد در صحنه سياسي کشور حضور داشته باشد. نظر جامعه روحانيت در اين باره چيست؟

بنده درباره اشخاص نظر نمي‌دهم ولي طبق فرمايش مقام معظم رهبري درباره جذب حداکثري و دفع حداقلي و اينکه ما اصلاح‌طلباني داريم که اصولگرا هستند و اصولگراياني داريم که اصلاح طلب هستند، نبايد کسي را مطرد کنيم. اصلاح طلبي مراتبي دارد؛ همانطور که اصولگرايي داراي مراتب و درجاتي است. از يک سو اصولگرايان با حفظ اصول مي‌توانند نوگرا باشند و از سوي ديگر اصلاح‌طلبان نيز با حفظ اصول و آموزه‌هاي انقلابي و اعتقاد به نظام بايد به فعاليت خود ادامه بدهند. اصولگرايان و اصلاح‌طلبان مي‌توانند به يکديگر نزديک شوند و اسباب مشارکت عمومي گسترده را فراهم کنند. من فکر مي‌کنم متوسطين دو جناح بايد در انتخابات حضور گسترده اي داشته باشند.

به نظر شما اعضاي جامعه روحانيت به سمت آقاي پور‌محمدي خواهند رفت يا آقاي ابوترابي‌فرد؟ حتي به نظر مي‌رسد که دکتر ولايتي هم مورد نظر بخشي از اعضاي جامعه روحانيت قرار دارد.

نمي‌توانم به صورت قاطع پيش‌بيني کنم. قبل از هر قضاوتي بايد وزن کشي سياسي صورت بگيرد تا بتوانيم يک پيش‌بيني واقعي داشته باشيم. اما فکر مي‌کنم دکتر ولايتي وزنه و جايگاه بهتري خواهند داشت. بالاخره سابقه کار سياسي ايشان بيشتر است. دکتر ولايتي دستيار و مشاور مقام معظم رهبري است که از امتيازات خاص ايشان است.

فکر مي‌کنيد جبهه پايداري با کانديداي مستقل وارد انتخابات مي‌شود؟

اساس تشکيل جبهه پايداري همان شعارهاي دولت بود. به عبارتي جبهه پايداري با محوريت بعضي از شخصيت‌هاي روحاني شکل گرفت که سابقا حامي‌شديد دولت بودند. اساس تفکري که منجر به تشکيل پايداري شد همان شعارهاي دولت بود و فکر مي‌کنم همان شعارهاي دولت غلبه خواهد کرد. فکر مي‌کنم اصالت راي متعلق به دولت است.


 زير پوست خبر 

 انتقاد دبيرکل جبهه پايداري از احمدي نژاد

به گزارش آريا، مرتضي آقاتهراني از مؤسسان جبهه پايداري در سخناني در مراسم گراميداشت آيت‌الله خوشوقت که در محل مسجد دانشگاه صنعتي شريف برگزار شد، اظهار داشت: رئيس‌جمهور بايد مردمي باشد، بين مردم باشد، بداند مردم چه مي‌خواهند و وضع زندگي و معيشت مردم را درک کند؛‌ نبايد حرف رهبري را به نفع خودمان تفسير کنيم، اين اشتباه است. وي در ادامه سخنانش تأکيد کرد:‌ چرا برخي کاري مي‌کنند که رهبر انقلاب مي‌فرمايند خلاف شرع،‌ اخلاق و قانون بوده است؟ حواسشان را جمع کنند، کاري نکنند که آقا نمي‌پسندند. نماينده مردم تهران در خانه ملت ادامه داد: در دوران غيبت امام زمان (عج)، رهبري به جاي امام عصر نشسته و او حجت هست، چرا که مردم نيازمند به اميرند و نياز دارند که کسي آنها را هدايت کند. خواه خوب، خواه بد و بايد بدانيم که بقيه اعمال ما با ولايت قبول مي‌شود. حجت‌الاسلام مرتضي آقاتهراني همچنين متذکر شد: خدا را شکر مي‌کنيم که ما با زحمت گذشتگان به اينجا رسيديم و الآن پاي درخت زعامت ولايت نشسته‌ايم، جوانان دوران انقلاب، شکنجه‌ها را کشيده‌اند و غصه‌ها را خورده‌اند و تلاش کردند تا ما امروز به اينجا رسيديم و ولايت فقيه واقعاً نعمت بزرگي است، قدرش را بدانيم. وي در خاتمه تأکيد کرد: در انتخابات همه را با رهبري تنظيم کنيد،‌ خودتان را با رهبري تنظيم کنيد، رئيس‌جمهور يا رئيس مجلس شما را نگيرند، آنها را هم با آقا تنظيم کنيد.

جدول شماره 12 از لايحه بودجه حذف شد

لاله افتخاري، نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در گفت و گو با خبرنگار زندگي‌، از حذف جدول شماره 12 لايحه بودجه خبر داد و گفت: جدول شماره دوازده در بودجه سال 92 به صورت کامل حذف شده است و برخي از کمک بگيران اين جدول زير مجموعه دستگاه‌ها و نهاد‌هاي مختلف قرار گرفته‌اند. وي از اختصاص رديف بودجه خاص براي کمک به اشخاص حقيقي و حقوقي خبر داد و گفت: برخي ديگر از کمک‌بگيران جدول شماره‌12 نيز تحت يک رديف بودجه براي کمک به اشخاص حقيقي و حقوقي قرار گرفته و براي اين رديف مبلغي گذاشته شده است تا از طريق معاونت رياست جمهوري توزيع شود. افتخاري عنوان داشت: بنده پيشنهاد تشکيل يک کارگروه و زير کارگروه، با حضور نمايندگان معاون برنامه و بودجه نظارت راهبردي را داشتيم که اين پيشنهاد پذيرفته و مقرر شد تا کمک‌ها در قالب يک کارگروه و شوراي مشترک رده بندي و هزينه شود. نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي همچنين درباره تصميم دولت براي اجراي فاز دوم قانون هدفمندي يارانه‌ها در لايحه بودجه، عنوان داشت: بر خلاف سال‌هاي گذشته، هنوز تمامي لايحه بودجه براي نمايندگان تشريح نشده است اما در قدم نخست، دولت بودجه سه دوازدهم را دريافت خواهد کرد تا بتواند مطابق سه ماهه اول سال 91، تنخواهي در اختيار داشته و امور خود را دنبال کند. به گفته افتخاري هنوز شيب فاز دوم قانون هدفمندي يارانه‌ها در لايحه بودجه تبيين نشده است.


 واشنگتن دوحه را از گردونه بازي حذف کرد؟ 
نويسنده : قاسم محب‌علي

 در خبرها آمده بود دولت قطر به معاذ الخطيب، رئيس شوراي ائتلاف ملي مخالفان اطلاع داده است که تحت فشار آمريکا از ابتداي ماه مارس ديگر به او و دوستانش کمک مالي نمي‌کند دولت قطر علت اصلي اين تصميم را اختلاف‌هاي موجود ميان مخالفان و قطع هماهنگي‌هاي شوراي مخالفان با قطر دانسته و اعلام کرده است، به دليل آنکه اعضاي اين شورا به طور يک جانبه تصميم مي‌گيرند کمک‌هاي مالي به آنها را متوقف مي‌کند. اگر فرض بر اين باشد که اين اخبار صحيح است و تنها تفاسير رسانه اي نيست، مي‌توان قطع کمک‌هاي مالي قطر به مخالفان سوري را بدين گونه تفسير کرد: در سوريه مجموعه مسائل و رقابت‌هايي بر سر آينده اين کشور استراتژيک خاورميانه اي وجود دارد که همين امر سبب‌ساز اختلافاتي ميان کشورهاي منطقه‌اي که به نحوي در سوريه نفوذ داشته و يا دخالت مي‌کنند و از مخالفين بشار اسد حمايت مي‌کنند، شده است. هرکدام از بازيگران تصور متفاوتي نسبت به آينده سوريه دارند، سوريه اي که به نظر آنها مطلوب است. اين رقابت‌ها در سطوح مختلف يعني در ميان کشورهاي منطقه و با کشورهاي اروپايي و آمريکا وجود دارد.جمع‌بندي آمريکايي‌ها براي آينده سوريه اين است که اگر در سوريه تغييراتي ايجاد مي‌شود: 1- اين کشور دچار فروپاشي نشود 2- ساختار امنيتي و اداري آن باقي بماند 3- تنها حکومت و خانواده بشار اسد بر کنار شوند 4- در عوض حکومت غيرطايفي که بتواند وحدت ملي و ارضي سوريه را حفظ کند، جانشين شود 5- همچنين متحد غرب باشد و در کنار روند صلح خاورميانه حرکت کند 6- بحران را به کشورهاي همسايه خود همانند لبنان، ترکيه، عراق و اردن منتقل نکند 7- دوست ايران و حزب الله نباشد. البته بايد اضافه کرد که اين ايده آل‌ها با آنچه که ترکيه و عراق خواستار آن هستند، متفاوت است. همچنين دو بازيگر ديگر که نقش مهمي‌را در ارتباط با مخالفان بشار اسد ايفا کرده اند يعني قطر و عربستان نيز به دو دليل به سوريه کمک مي‌کنند:الف: آنها نگران تحولات آينده منطقه هستند و با حمايت از نيروهايي که آنها فکر مي‌کنند تهديدي براي آنها نيستند، اجازه ندهند که برخلاف منافع و مصالح آنها و با روند دموکراسي خواهي يا توسعه سياسي پيش روند، بنابراين بيشتر از نيروهاي افراطي سلفي حمايت مي‌کنند. ب: نظر آنها اين نيست که دولت وحدت ملي و يا دموکراتيکي در سوريه مي‌تواند تمامي‌اقوام و طوايف اين کشور را از اهل سنت تا کردها و علوي‌ها و مسيحي‌ها را دربرگيرد و در اين مورد با آمريکايي‌ها اختلاف دارند چراکه آمريکايي‌ها از ابتدا از دادن سلاح به مخالفين خشنود نبودند و يا حامي‌آن بودند که کمک‌ها به شکل گزينشي و هوشمندانه به گروه‌هايي داده شود که به سمت نيروهاي تروريستي و يا افراطي اسلامي‌ميل نکند اما عربستان و قطر چنين نگاهي را از ابتدا نداشتند و به هر گروهي که با بشار اسد مي‌جنگد و مخالف ايران است کمک مي‌کنند در نتيجه دو نگاه متفاوت ميان عربستان و قطر و آمريکا وجود داشته است، بر همين اساس فشارهاي آمريکا سبب شده تا آنها نيز سراغ نيروهاي ميانه روتري روند و به گروه‌هاي النصره و القاعده اي کمکي نرسد. در نهايت بايد بر اين نکته تاکيد کرد هر دو کشور نسبت به مساله سوريه نگراني دارند و اين نگراني از اين جهت است که مبادا جنبش‌هاي عربي به سمت منطقه شبه جزيره عربستان و کشورهاي خليج‌فارس سرازير شود، چراکه تمامي‌آنها کشورهاي محافظه کار، غيرانتخابي، قبيله‌اي و اقليت هستند و از اين نظر از هر تحولي در خاورميانه ترس دارند.

منبع: ديپلماسي ايراني


 مهدوي کني:
 براي احترام امام، بايد بيت و راه ايشان را هميشه در نظر داشته باشيم 

 رئيس و جمعي از اعضاي مجلس خبرگان رهبري با حضور در حرم امام خميني با آرمان‌هاي ايشان تجديد بيعت کردند.

آيت‌الله مهدوي‌کني و جمعي از اعضاي مجلس خبرگان با استقبال حجت الاسلام والمسلمين سيد حسن خميني و محمدعلي انصاري، به حرم امام خميني آمدند و ضمن نثار تاج گل و قرائت فاتحه در ضريح مطهر ايشان، با آرمان‌هاي رهبر کبير انقلاب تجديد بيعت کردند.

رئيس مجلس خبرگان رهبري در سخنان کوتاه خود با ابراز خوشحالي از زيارت مرقد امام‌خميني، اظهار داشت: مجلس خبرگان که از يادگارهاي امام است سالي دو بار تشکيل جلسه مي‌دهد و اعضا مشتاق زيارت مرقد امام هستند. اين زيارت دو اثر دارد؛ يکي اينکه ما بيعت مجدد با امام راحل و راهي که ايشان پيش‌روي ما و ملت بزرگ ايران گذاشتند، مي‌کنيم که انشاءالله که اين راه را ادامه دهيم و در اين صراط مستقيم باشيم. اثر دوم اين است که ما از امام که زنده کننده ملت ايران و حيات بخش همه ملت‌هاي آزاده بودند، تقاضا داريم که دعاي آن بزرگوار شامل حال ما شود تا در جايگاه مجلس خبرگان انجام وظيفه کنيم و در راستاي اهداف خود که حراست و حفاظت و صيانت از حوزه رهبري است به درستي انجام وظيفه کنيم.

وي افزود: اميدواريم روح امام با اوليا و انبيا محشور باشد و دعاي ايشان همراه ما باشد و حضرت وليعصر با حضور ما در اين جلسه و بيعت با امام، توجهات خاصي داشته باشند.

آيت‌الله مهدوني کني يادآور شد: در سال گذشته هم عرض کردم که ما وظيفه ديگري هم داريم که طبق فرهنگ اسلامي‌ما اگر بخواهيم به امام احترام کنيم، آثار و راه ايشان را حفظ کنيم، بايد بيت امام و راه امام را هميشه در نظر داشته باشيم و اميدوارم خداوند توفيق دهد که شکرگزار اين نعمت بوده و ناسپاس نباشيم.

در اين مراسم برخي اعضاي مجلس خبرگان رهبري از جمله حسن روحاني، حسيني بوشهري، احمد بهشتي، سيدمحمود علوي، سيد حسن عاملي، نمايندگان اهل تسنن و ... حضور داشتند. برخي نمايندگان از جمله دري نجف‌آبادي و علي فلاحيان دقايقي پس از برگزاري مراسم خود را به حرم امام رساندند و به مقام شامخ ايشان اداي احترام کردند.


 عسگراولادي:
 به فکر پاسخگويي در قيامتم 

 برنامه تلويزيوني«ديروز، امروز، فردا» 17 اسفندماه با حضور دبيرکل جبهه پيروان خط امام و رهبري و جبهه پايداري برگزار شد.

حبيب‌الله عسگراولادي در ابتداي برنامه در پاسخ به اين سوال که چه عاملي باعث شد با اين سن و سال، در اين ايام حضوري پر رنگ در عرصه سياسي داشته باشد، گفت:«من وقتي وارد هشتاد سالگي شدم که طليعه انتخابات بود درچند وقت اخير بعضي از افراد و جريانات حرکت‌هايي کردند که رهبري آن حرکات را به عنوان فعاليت‌هاي انتخاباتي زود رس تعبير کردند و فرمودند که بايد اين امور در وقت مقرر و معين خود انجام شود. به هرحال بنده حس کردم فضاي انتخاباتي ما بايد به يک فضاي جشن و نشاط ملي تبديل شود نه شرايط جنگ، به همين جهت فکر کردم بايد قفل‌هايي که در مسير جشن شدن انتخابات وجود دارد باز شود تا در انتخابات به نشاط و جشن ملي برسيم اگر سکوت کنم، نمي‌توانم در روز قيامت پاسخگو باشم. وي در ادامه اظهار داشت:« تصور کردم بايد از فرمايش رهبري که فرمودند فتنه ساز آمريکا و انگليس و اسرائيل است استفاده کنم. غير از اينکه فتنه خارجي است، کساني هم در کشور به فتنه گرفتارند. ما بايد راهي را باز کنيم که قفل‌هايي که در مسير وجود دارد، باز شود. به همين جهت شروع به مکاتبه و مصاحبه کردم تا به يک راهکار جمعي برسيم. در مناظره اي که با آقاي شريعتمداري داشتم انگيزه و اهدافم را هم تبيين کردم. سن امروز من، سن کنار نشستن و بازنشستگي است اما فکر کردم اگر سکوت کنم، نمي‌توانم در روز قيامت پاسخگو باشم. البته نتيجه با خداست. ما بايد تدبير کنيم و بي‌تدبير حرکت گام برنداريم، اما تقدير ذات الهي هر چه باشد، همان اتفاق مي‌افتد». آقاتهراني هم در مورد اينکه وقتي به تشکيل جبهه پايداري اقدام کرديد، به حذف شدن و اين که اگر چه خط قرمزهايي را رد کنيد، حذف مي‌شويد هم فکر کرديد، اظهار داشت: «هر گروهي که بيايد، فکر رفتن و حذف خود را هم بايد بکند واقعيت اين است که ورود به عرصه تشکل را با جبهه پايداري، يک ضرورت دانستيم و به دنبال اين ضرورت، بنده اين را يک وظيفه مي‌دانم.

وي افزود: «من بارها ديده ام که رهبري بر کرسي‌هاي آزاد انديشي اصرار دارند ما با اتصال به وحي الهي صحبت مي‌کنيم و به همين دليل از چيزي نمي‌ترسيم». در ادامه برنامه عسگر اولادي با اشاره به صحبت‌هاي روز پنج شنبه مقام معظم رهبري در جمع اعضاي مجلس خبرگان در مورد انتخابات رياست جمهوري و تاييد صلاحيت‌ها از سوي شوراي نگهبان، گفت: «موضوع صلاحيت روي شخصيت حقيقي است و به احزاب و شخصيت‌هاي حقوقي مربوط نيست. شوراي محترم نگهبان نسبت به شخصيت حقيقي نامزدها صلاحيت آن‌ها را مورد بررسي قرار مي‌دهد.»

دبيرکل جبهه پيروان خط امام و رهبري ادامه داد:« تشکل‌ها در نظام جمهوري اسلامي‌بايد بدانند چه کارهايي را انجام دهند که بمانند. از طرفي بايد بدانند چه نامزدهايي را معرفي کنند که صلاحيتشان تاييد شود و در آخر با آگاهي، بين کساني که صلاحيتشان تاييد شده است، بايد بدانند که به سمت کداميک بروند. به نظر من تشکل‌هايي به حيات خود ادامه مي‌دهند که بتوانند آهنگ ولايت و رهبري و مردم را درک کنند و خودشان را با اين دغدغه و آهنگ مردم هماهنگ کنند. شخصيت‌هايي که تصميم به نامزدي دارند بايد به اين توجه کنند که شوراي نگهبان دقيق است و سفارش‌هاي امروز مقام معظم رهبري دقت اين شورا را بيش از گذشته کرده است.

وقتي شوراي نگهبان صلاحيت‌ها را تاييد کرد، همه براي ما مساوي هستند و هر کسي که راي آورد براي همه مردم ايران قابل احترام است اما ما بايد توجه کنيم که نامزد اصلح را انتخاب کنيم. اگر نامزد مورد نظر ما راي نياورد، نظام مردم سالاري ما مي‌گويد بايد بپذيريم و تبريک بگوييم. کما اينکه آقاي ناطق نوري بعد از پيروزي آقاي خاتمي‌در دوم خرداد، به عنوان نفر اول به ايشان تبريک گفتند.»

آقاتهراني در مورد اينکه تاثيرگذاران بر فتنه چه مسيري را براي توبه بايد بگذرانند، يادآور شد: « گاهي انسان مرتکب يک گناه شخصي مي‌شود که اين موضوع بين خودش و خداي خودش است و با گفتن چند العفو توبه مي‌کند. گاهي در مورد امور عبادي خدا، مرتکب اشتباه مي‌شويم که طبيعي است بايد قضاي آن را ادا کنيم و بعد توبه کنيم. مورد بعدي امور مالي خدا مثل خمس و زکات است که هم بايد اين موارد را پرداخت کنيم و هم توبه کنيم. مورد بعد حق الناس است که در آن حق مردم ضايع مي‌شود. در اين جا بايد اين امور جبران شود و بعد العفو بگوييم.» عسگراولادي هم در ادامه صحبت‌هاي آقاتهراني گفت:« در سوره مبارکه طاها خداوند مي‌فرمايد من غفارم اما چند شرط براي استفاده از اين غفران وجود دارد. نفس اينکه يک گناه از حيطه شخصي خارج شود، جبران آن چهار مرحله دارد. خدا مي‌فرمايد غفران من براي کسي است که بخواهد بازگشت کند. بعد از توبه خداوند مي‌فرمايد، فرد بايد ايمانش را تقويت کند و سپس ايمانش را با عمل صالح نشان دهد و بعد هم به سمت آهنگ هدايت برود. گناهان اجتماعي بدون ورود انسان به روال هدايت جويي، بخشيده نمي‌شود. انسان بايد گوش حق شنو داشته باشد.»

مرتضي آقا تهراني در ادامه برنامه با بيان اينکه سنجش رفتار افراد در نظام اسلامي، مقام ولايت است، خاطر نشان کرد: «هرچيزي که شما بگوييد، يک ابزاري براي سنجش لازم دارد. مثلاً مايعات را با ليتر مي‌سنجند يا واحد اندازه‌گيري طول، متر است. ما دو نوع حکومت داريم، يکي حکومت الهي و ديگري حکومت طاغوتي! در نظامي‌که به عنوان يک حکومت ولايي راه افتاده است، اگر بخواهيم کسي را بسنجيم و ببينيم چقدر طاغوتي عمل نمي‌کند و در مسير اهداف الهي است، بايد با تراز ولايت فقيه او را بسنجيم. اين آسان‌ترين و صحيح‌ترين راه ممکن براي سنجش افراد است. مقام ولايت فقيه يکي از ويژگي‌هايش اين است که با مقام ولايت کبير تنظيم است و همه بايد خود را با اين متر و ميزان، بسنجند».


 وحدت با ترکه! 
نويسنده : محمدحسين روانبخش

 جناح موسوم به اصولگرا هر بار که انتخابات نزديک مي‌شود، به طور اتوماتيک ياد وحدت مي‌افتد اما بزنم به تخته، هر چه به انتخابات نزديکتر مي‌شويم برادران کانديداي اين جناح بيشتر و بيشترتر مي‌شود و وحدت دورتر و دورترتر! خوب با اين وصف چه بايد کرد‌؟! يکي از بهترين کارها اين است که يک نفر بزرگتر پيدا شود و مثل آن داستان قديمي‌، دست هر کدام از اين برادران يک ترکه نازک بدهد و بخواهد که آن را بشکنند‌، بعد به تعداد برادران ترکه کنار هم بگذارد و نشان دهد که وقتي اين چوب‌ها کنار هم قرار مي‌گيرد ديگر شکستنش ممکن نيست و نتيجه بگيرد که بايد وحدت داشت. به نظر شما اين جوري مي‌شود به اين برادران احساس وظيفه شديد کرده فهماند که وحدت خوب است؟!

فرض کنيد که بزرگتري پيدا شد و ترکه‌هايي آورد و به کانديداهاي اين جناح داد و تصور کنيد چه مي‌شود؟ اولين مشکل که پيش مي‌آيد اين است که کسي ترکه‌ها را نمي‌شکند : يکي مي‌گويد من قبلا وزير بوده‌ام در شان من نيست ترکه بشکنم، ديگري مي‌گويد من خودم شعار «زنده باد بهار » مي‌دهم، آن وقت بيايم ترکه درخت بشکنم؟! آن يکي مي‌فرمايد وحدتي که قرار است با ترکه شکستن بوجود بيايد را قبول ندارم ! يکي ديگر تصريح مي‌کند که با اين ترکه‌ها اصولگرايي را زير سوال برده ايد و... خلاصه بايد کلي خواهش و تمنا کرد و جلسه گذاشت تا شايد ترکه‌ها شکسته شود!

حالا فرض کنيد رويم به ديوار، ادوکلن به رويتان، ترکه‌ها را هم شکستند و وقت نصيحت شد . يعني به تعداد کانديداها ترکه کنار هم گذاشتند و گفتند حالا نمي‌شود ترکه‌هايي که کنار هم هستند شکست. يکي مي‌گويد: من هر چند تا ترکه کنار هم بگذاريد مي‌شکنم! ديگري مي‌گويد: نخير، ترکه‌ها نمي‌شکند، فقط اگر بگم بگم کنيد شايد بتوانيد نصف بيشترتر ترکه‌ها را بشکنيد! آن يکي مي‌گويد وحدتي که با نشکستن ترکه‌ها بوجود بيايد را قبول ندارم! يکي ديگر تصريح مي‌کند که اصولا داستان ترکه‌ها اصالت ندارد، من خودم در زمينه بيماريهاي عفوني و سياست خارجي و ادبيات و تاريخ مشروطه و بقيه رشته‌ها تخصص دارم و... خلاصه بايد کلي خواهش و تمنا کرد تا شايد بپذيرند که يک دسته ترکه نمي‌شکند !

حالا فرض کنيد اين طور هم شد، وقتي موعد ثبت‌نام شد و دوباره احساس وظيفه همه شدت گرفت، کي ياد ترکه و داستانش مي‌افتد؟!


 ديپلماسي حق همسايگي 
نويسنده : فاطمه ذوالفقاريان

 محدوده جغرافيايي‌اي که ايران در آن قرار گرفته است بسيار پر اهميت است. بنابراين خواسته يا ناخواسته اين کشور را در متن بازي‌هاي نظام بين‌ الملل قرار مي‌دهد. ايران با قرار گرفتن در منطقه جغرافيايي خليج‌فارس خاورميانه، شبه قاره و اوراسيا حکم چهار راهي را دارد که از هر طرف مي‌تواند پل ارتباطي باشد. اين جغرافيا خودآگاه و ناخودآگاه ميل سياست مردان را به سمت در اختيار گرفتن اين منطقه افزايش مي‌دهد و تلاش‌هاي کشورهاي غربي براي ايجاد فشار و تحريم بر روي ايران از همين مساله نشات مي‌گيرد. اما يکي از کاربردي‌ترين راهکارهايي که مي‌توان در برابر اين اهرم فشار به کار برد، برقراري روابط استوار با کشورهاي همسايه مي‌باشد.

تاکيد بر روابط با همسايگان از اين جهت حائز اهميت است که هر کشوري که بتواند رابطه خوبي با همسايگان برقرار کند هزينه‌هاي امنيت ملي خود را کاهش مي‌دهد. همسايه‌ها به دليل نزديکي جغرافيايي و نبود مشکل مساحت، هم مي‌توانند در تامين امنيت ملي همديگر بسيار موثر باشند و هم با تامين دو جانبه نيازها مي‌توانند در ابعاد اقتصادي، فني و ساير همکاري‌ها به صورت هم‌افزايي از مزيت‌هاي يکديگر استفاده کنند و به چارچوب همکاري‌هاي منطقه‌اي دست يابند.

اما از ديپلماسي‌اي که امروزه کشورهاي همسايه در برابر ايران اختيار کرده‌اند مشخص است که به اهميت ديپلماسي منطقه‌اي و روابط بين همسايگان واقف نيستند. کاري که ايران و عثماني دو کشور مسلمان در زمان صفويه انجام مي‌دادند که براي نزديکي به اروپا و قدرت‌هاي بزرگ، امتيازات زيادي را در قبال تامين امنيت در زمان خطر پرداخت مي‌کردند و اين درحالي بود که با همکاري خود اين دو کشور منافع و امنيت بيشتري تامين مي‌شد.

در فضاي بين‌الملل اين روزها نيز نشانه‌هايي از اين موارد پيدا مي‌شود. همسايه‌هايي که خاک خود را براي پايگاه در اختيار آمريکا قرار مي‌دهند، يا رفتارهاي دو جانبه بعضي ديگر و رابطه‌هايي که با کشورهاي غربي برضد ايران برقرار مي‌شود، همه و همه نشان‌دهنده اين است که اين بعد ديپلماسي براي بسياري از کشورها هنوز جا نيفتاده است. اخيرا نيز در ديدار وزير امور خارجه آمريکا، جان‌کري با مقامات عربستان، مسائل ايران در صدر مذاکرات قرار داشته و حتي خبرها حاکي است که مقامات عربستان عنوان کرده‌اند که در مذاکرات هسته‌اي غرب با ايران، محدوديت‌هايي براي ايران قائل شده و اجازه اتلاف وقت را به ايران ندهند. همچنين در بيانيه پاياني شوراي همکاري خليج‌فارس نيز از موضع گروه 1+5 در عدم قبول درخواست ايران براي درج مساله اوضاع سوريه و بحرين در هر گونه مذاکرات، قدرداني کرده و بار ديگر موضع ثابت خود را در مخالفت با اشغال جزاير سه گانه تکرار کردند.

 همه اينها نشان مي‌دهد که اعراب به شدت در حال توطئه و اقدام عليه منافع ملي ايران هستند و از سه نظر به ايران و منافع ملي آن چشم طمع دارند:

1-از نظر هويتي به علت تاريخ غني و فرهنگ تمدن ايران، ايران هميشه در معرض حمله بوده است و اين روزها دست به سرقت نمادهاي فرهنگي و تاريخي، هويتي ايران نيز زده‌اند.

2- از نظر سرزميني به علت منابع نفتي ذخاير گازي ايران، هميشه به دنبال تصاحب بخشي از خاک ايران هستند. ادعاهاي واهي درباره جزاير سه گانه ايران نمونه‌اي از اين موارد مي‌باشد.

3- از نظر ايدئولوژي نيز، ترس از اينکه ايران به عنوان رهبر جهان اسلام معرفي شود. کشورهاي عربي را از قدرت گرفتن ايران مي‌‌ترساند و آنها را در روابط با ايران محتاط مي‌کند.

با اين اوصاف به علت مشکلات دروني‌اي که کشورهاي عربي با آن دست و پنجه نرم مي‌کنند و نظام سلطنتي در حال زوال آنها، هيچ گاه نخواهند توانست به هژموني ايران در منطقه لطمه‌اي وارد کنند و با اين اوصاف بهتر است که به حق همسايگي‌اي که با ايران دارند وفادار باشند چرا که روابط استوار با همسايگان هزينه‌ها و مشکلات کشور را کاهش داده و امنيت منطقه بهتر و تغيير ناپذيرتر برقرار خواهد شد.


 انتخابات از پروژه تا پروسه 
نويسنده : ميرزابابا مطهري‌نژاد

 انتخابات، بويژه انتخابات يازدهمين دوره رياست جمهوري در کشورمان، با توجه به گسل‌هاي ايجاد شده در بدنه نيروهاي اجتماعي يا سياسي و فرهنگي را بايد در دل يک پروسه يا فرايندي ديد که نتيجه آن گذر تاريخي باشد از شرايط موجود به شرايط موعود در منشور ماندگار، انقلاب اسلامي يعني قانون اساسي. هر نوع تلاش براي تبديل اين انتخابات به يک پروژه يا ادامه پروژه‌هاي قبلي که اين گسل‌ها، مولود آن پروژه‌ها هستند، نه تنها خدمت به انقلاب و کشور نخواهد بود که به گسترده‌تر شدن و خطرناک‌تر شدن اين گسل‌ها منتهي خواهد شد. عبور از اين شرايط و از ميان برداشتن گسل‌هاي ايجاد شده به آن حد از اهميت برخوردار است که مي‌توان روند گذشته را صرف‌نظر کرد يا در آن روند تجديدنظر نمود. «روند» در يک نگاه کارکردي، گذرگاه‌هاي اجباري يا الزامي است که براي رسيدن به يک هدف بايد طي شود. اين اجبار يا الزام ممکن است اجبار و الزام قانون باشد، ممکن است اجبار و الزام فشار اجتماعي يا فشار سنت و يا حتي احکام اوليه اعتقادي و يا خداي ناکرده الزام و اجبار سلائق باشد. يکي از جاهايي که احکام اوليه اعتقادي را به خاطر مصالح عمومي مي‌توان در شرايطي تعطيل و احکام ثانويه را جاري کرد، شايد شرايطي باشد که گسل‌هاي خطرناک فرا روي حرکت انقلاب ايجاد شده باشد. بنابراين تجديدنظر در روند گذشته، در مورد انتخابات پيش روي نه تنها خوب، بلکه يک ضرورت است. بدتر از اصرار بر روندي که به حل مسائل کمک نمي‌کند و گسل‌هاي اجتماعي شکننده را تقويت مي‌کند، اصرار به تبديل انتخابات به يک رويداد، يک حادثه يا يک تصادف است که هيچ‌يک از نيروهاي فعال اجتماعي، سياسي، فرهنگي جامعه نقشي در آن رويداد نداشته باشند و همه چيز خارج از اراده و تصميم آنان پديد آيد. در صورت بروز چنين حادثه‌اي، گسل‌ها به گسست خواهند رسيد و گسست اجتماعي، فرهنگي، سياسي يک فاجعه است. از آنچه که اشاره شد، مي‌توان نتيجه گرفت که رويدادي کردن انتخابات يک فاجعه، روندي کردن انتخابات يک خطر و فرايندي کردن آن يک ابتکار و يک عقلانيت است. فرايندي کردن انتخابات بدين‌معنا که مسير رسيدن به هدف را به درستي ترسيم و مرحله‌بندي کند. هدف همانا انتخاب رئيس‌جمهوري است که قادر باشد همه ظرفيت‌ها و توانمندي‌ها را به ميدان پيشرفت و تعالي، توسعه و رفاه بکشاند و گسل‌ها را فرو ريزد و جاده‌اي هموار براي زندگي و تلاش فراروي جامعه قرار دهد. پتوهاي خيس را از سر راه حرکت اقشار مختلف جامعه بردارد و تشنج‌زدا باشد، نه تشنج‌زا! فرايند يعني مسير رسيدن به هدف به مراحلي تقسيم شود که در هر مرحله جامعه و افراد جامعه امکان انتخاب داشته باشند. برخلاف روند که امکان انتخاب از بين مي‌رود. شرط گذشتن در مسير قانون از هر طرف که باشد، تبديل فرايند به روند است، محروم دانستن افراد يا گروه‌هايي از حقوق اجتماعي نامزد شدن در انتخابات بدون آنکه در فرايند قضايي از حقوق اجتماعي و سياسي محروم شده باشند، تبديل فرايند انتخابات به يک رويداد است. تاسف آنجا است که يک مقام مسوول به جاي آنکه اطمينان دهد از تبديل پروسه و فرايند انتخابات به يک رويداد جلوگيري خواهد کرد، خود بر طبل رويدادي شدن انتخابات با ضرباهنگ بسيار بلند بکوبد اين در حالي است که توقع و انتظار از نهادهاي مسوول اين است که چنين رفتار و گفتار و کردار را از افراد، گروه‌ها و نهادهاي غيرمسوول نفي کند و نيروهاي اجتماعي را به فرايندهاي علمي و عقلاني اميدوار و در صحنه نگاه دارد و فعال نمايد.

صاحب‌منصبان و حکومت‌داران امروز بايد بدانند که منصب و مسووليتي که امروز دارند، نتيجه رقابت با رقبايي است که در زمان رقابت، صاحب‌منصب و حکومت‌دار بودند و اجازه دادند در يک فرايند کاملا آزاد، با آنها رقابت کنند و منصب را به دست آورند. در آن زمان هيچ شرطي هم جز ترسيم و تنظيم يک فرايند پويا بر سر راهت نياوردند. به قول شاعر:

حديث وصل تو، شرطي نداشت بهر رقيب

کنون که نوبت ما شد، هزار اگر دارد؟

نامزد شدن در انتخابات رياست جمهوري يا هر انتخابات ديگري از جمله حقوق شهروندي هر فرد است و جز در چارچوب قانون آن هم با اولويت فرايندي کردن اجراي قانون و پروسه‌اي کردن آن نمي‌توان اين حق را سلب کرد. حقوق شهروندي يعني رعايت آنچه به صورت فطري، ذاتي و قانوني به عنوان حق شهروندي قرار داده شده است و قانون اساسي در اصول 19 تا 42 تصريح دارد. تساوي حقوق، حمايت قانوني يکسان، تضمين حقوق، منع تفتيش عقايد، آزادي مطبوعات، منع سانسور، آزادي احزاب و جمعيت‌ها، آزادي تشکيل اجتماع، حق داشتن شغل، برخورداري از تامين اجتماعي، آموزش‌وپرورش رايگان، حق داشتن مسکن، منع دستگيري افراد، حق دادخواهي، اصل برائت، و... و... از جمله حقوق شهروندي است. چطور ممکن است يک مقام مسوول که بايد مجري و حافظ و پشتيبان قانون باشد، اين حق را بدون آنکه حکمي صادر شده باشد، از فرد يا افرادي سلب مي‌کند؟