نسخه شماره 3127 - 1391/11/17 -


ضربات پـي در پـي به القاعده مالي


مذاکرات اسلام آباد و کابل زير سايه بي اعتمادي در لندن


معضل بودجه رياضتي اتحاديه اروپا


افشاي ضرب و شتم معترض مصري


حمله انقلابيون ليبي به پارلمان


مانور نظامي پشت دروازه پيونگ يانگ


آزمايش‌هاي هسته اي کره شمالي


اعتراف آمريکا به تسليحات اتمي اسراييل


قديمي‌ترين روايت زندگي


هشدار به کاربران فيس بوک


رويداد


اخبار کوتاه


 ضربات پـي در پـي به القاعده مالي 

 گروه بين‌الملل: يکي از رهبران ارشد القاعده مالي در شمال اين کشور دستگير شد. ارتش فرانسه به حملات سنگين هوايي خود به پايگاه‌هاي آموزشي و انبار سوخت شورشيان ادامه داد. همزمان سازمان ملل از اقدامات انتقام‌جويانه ارتش مالي ابراز نگراني کرد.

هواپيماهاي جنگنده فرانسوي در تلاش براي بيرون راندن شورشيان از آخرين پايگاه آنها در شمال دور مالي به شهر کيدال حمله کرده‌اند.سي جت، مراکز آموزشي و ارتباطي شبه‌نظاميان القاعده مالي در اطراف تساليت، يک منطقه کوهستاني در نزديکي مرز الجزاير را بمباران کردند. فرانسوا اولاند رئيس‌جمهوري فرانسه قول داده است پس از شکست شورشياني که شمال مالي را اشغال کرده بودند به بازسازي اين کشور کمک کند.

اما اين نگراني هست که شورشيان در ناحيه کوهستاني نزديک کيدال تجديد قوا کنند.هرچند نيروهاي فرانسوي روز چهارشنبه فرودگاه کيدال را اشغال کردند، شورشيان گروه طوارق که خواستار تشکيل سرزمين خود در شمال مالي هستند هنوز کنترل شهر را در دست دارند. يکي از شهروندان تيمبوکتو با اشاره به شکست گروه‌هاي انصارالدين و طوارق مي‌گويد: «اين درسي به تروريست‌ها مي‌دهد کساني که به راستي اسلامگرا نيستند. آن‌ها تروريست هستند. وقتي که آنان را اسلامگرا مي‌خوانند اين باعث ضربه به نام اسلام مي‌شود. آنان تروريست بودند.» گفته شده«محمد موسي»، رهبر بازداشت‌شده شبه‌نظاميان القاعده، مسوول«قطع دست مردم در شمال مالي» بوده است. شورشيان وهابي در آوريل 2012 موفق شدند که شمال مالي را تحت کنترل خود درآورند. در مناطقي که شورشيان تسلط داشتند، قوانين شرعي اسلام، از جمله قطع دست دزدان برقرار شده بود.دستگيري اين فرمانده ارشد در نزديکي مرز الجزاير صورت گرفته است. محمد موسي در حال حاضر در اختيار«گروه‌هاي مسلح» است. فرمانده دستگيرشده شورشيان به شهر کيدال در 1500 کيلومتري پايتخت مالي منتقل شده است. يکي از مسئولان محلي شهر کيدال گفت: «محمد موسي نظريه‌پرداز اصلي گروه انصار‌ دين در تيمبوکتو بوده است.» گفته مي‌شود که وي فرد سوم در تشکيلات اسلام‌گراي انصار دين در مالي به شمار مي‌آيد. ديونکوندا ترائور رئيس‌جمهور موقت مالي در تلاشي براي به دست گرفتن کنترل کيدال، پيشنهاد گفت‌وگو با اين گروه را داده است. به گزارش بي‌بي‌سي،همزمان نيروهاي فرانسوي عمليات تعقيب پيکارجويان اسلامگرا که به نواحي بياباني يا کوهستاني پناه برده‌اند را شروع خواهد کرد. فرانسه در 11 ژانويه 2013 حمله به مواضع شورشيان اسلام‌گرا در مالي را آغاز کرد. دولت فرانسه تا کنون 3500 سرباز به مالي گسيل کرده است.همزمان با موفقيت‌هاي ارتش فرانسه و مالي، سازمان ملل متحد درباره نقض حقوق ‌بشر در مالي ابراز نگراني کرد.


 مذاکرات اسلام آباد و کابل زير سايه بي اعتمادي در لندن 

 گروه بين الملل: نشست سه‌جانبه مقامات عالي‌رتبه افغانستان، پاکستان و بريتانيا ديروز عصر در لندن برگزار شد. اين سومين نشست از سلسله نشست‌هاي سه کشور با محورهاي تعيين شده است. دو نشست قبلي در نيويورک و کابل برگزار شدند.

گزارش شده است که صبح ديروز ديويد کامرون، نخست‌وزير بريتانيا در محل سکونت رسمي خود در حومه شمال لندن، با حامد کرزاي، رئيس‌جمهور افغانستان و آصف علي زرداري، رئيس‌جمهور پاکستان گفت‌وگو کرده است. بررسي شيوه‌هاي تامين و حفظ امنيت در منطقه مرزي افغانستان و پاکستان و جلوگيري از آغاز دوباره فعاليت طالبان پس از خروج نيروهاي بين‌المللي از افغانستان در سال 2014 ميلادي، محورهاي اصلي اين مذاکرات سه‌جانبه اعلام شده است. به جز آصف علي زرداري و حامد کرزاي، روساي جمهور پاکستان و افغانستان، در اين نشست براي اولين بار مقامات عالي‌رتبه‌ي نظامي و امنيتي سه کشور نيز حضور دارند. پيش از اين، در دو نشست قبلي کرزاي و زرداري توافق کردند که افغانستان و پاکستان چارچوب و برنامه‌ي مشخصي را براي تامين امنيت مرزها و همکاري دوجانبه بعد از خروج نيروهاي نظامي غرب، تدوين و اجرايي کنند.

اين گفت‌وگوها به دعوت و ميزباني ديويد کامرون، نخست‌وزير بريتانيا برگزار مي‌شود. يکي از مهم‌ترين موضوع‌هاي مورد توجه طرفين، يافتن راهي براي حضور طالبان در مذاکرات صلح در افغانستان است.وزيران امور خارجه، فرماندهان ارتشي و مقامات عالي‌رتبه نهادهاي امنيتي کشورها براي اولين‌بار در اين گفت‌وگوها حضور دارند. ويليام هيگ، وزير امور خارجه بريتانيا گفت که هدف اين نشست کمک به دو کشور براي«شکل دادن همکاري‌هاي بيشتر بر سر منافع مشترک»آنهاست. کرزاي و زرداري هم موافقت کرده‌اند تا دو کشور براي تعريف يک چارچوب مشخص در تعامل باشند تا شيوه همکاري دوجانبه‌شان در دوره پس از خروج نيروهاي نظامي خارجي از افغانستان تعريف و مشخص شود. دولت بريتانيا يکشنبه در اطلاعيه‌اي اعلام کرد:«اين روند سه‌جانبه پيامي روشن براي طالبان دارد: اکنون زمان آن فرا رسيده است تا همه در يک روند سياسي صلح‌آميز در افغانستان مشارکت کنند.»در اين اطلاعيه آمده است: «همانطور که نخست‌وزير (بريتانيا) پيش از اين گفته است، يک افغانستان باثبات تنها به نفع مردم افغان نيست، بلکه به نفع کشورهاي همسايه و بريتانيا نيز هست.» بدگماني بين مقامات افغانستان و پاکستان و بي‌اعتمادي آنها به يکديگر همچنان اصلي‌ترين موضوعي است که مي‌تواند بر روند اين گفت‌وگوها تاثير بگذارد. مقامات افغانستان و آمريکا پيش از اين بارها پاکستان را متهم کرده‌اند که در حفاظت از امنيت نقاط مرزي جدي نيست و به شيوه‌‌هاي مختلف به ناامني در افغانستان دامن مي‌زند. پاکستان همواره اين اتهام را رد کرده است.


 معضل بودجه رياضتي اتحاديه اروپا 

 نخست وزير ايتاليا در پي سفري رسمي به پاريس با فرانسوا اولاند، رئيس جمهوري فرانسه ديدار کرد.سفر ماريو مونتي به پاريس در حالي صورت گرفت که قرار است روز پنجشنبه دور تازه مذاکره سران اتحاديه اروپا بر سر بودجه يک تريليون يورويي در بروکسل برپا شود.

رئيس‌جمهوري فرانسه گفت: «ما هرکاري که نياز باشد را براي دستيابي به توافق در نشست آتي انجام مي‌دهيم ولي شرايط همچنان فراهم نيست.»

مونتي نيز ضمن اشاره به مشکلاتي که ماه نوامبر در مذاکرات بروز کرده است خاطرنشان ساخت: «اميدوارم که ما توانايي دستيابي به توافق را در هفته آينده داشته باشم.»27 کشور حوزه مالي يورو در ماه نوامبر سال گذشته ميلادي نتوانستند بر سر اين بودجه به توافق برسند. قرار است که نخست وزير ايتاليا در پارلمان اروپا واقع در شهر استراسبورگ فرانسه سخنراني کند و در آن به موضوع بودجه اتحاديه اروپا بپردازد. همچنين يک روز پيش از نشست سران اين اتحاديه در بروکسل نيز آقاي مونتي با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان ديدار خواهد کرد.


 افشاي ضرب و شتم معترض مصري 

حماده صابر، مرد مصري که در درگيري‌هاي روز جمعه مورد ضرب و شتم قرار گرفت، مي‌گويد نيروهاي پليس بودند که به وي حمله کردند. وي پيشتر از تاييد اين موضوع خودداري کرده و گفته بود آنها به کمک وي آمده بودند.روز جمعه صحنه ضرب و شتم آقاي صابر به دست افرادي که لباس رسمي پليس مصر را بر تن داشتند، در ويدئويي به ثبت رسيده و از تلويزيون رسمي مصر پخش شد. در اين ويدئو آقاي صابر در حالي که لباسي به تن ندارد، در يکي از خيابان‌هاي شهر به روي زمين کشيده مي‌شود و زير مشت و لگد حمله‌کنندگان قرار مي‌گيرد. در ابتدا آقاي صابر گفت لباس‌هايش را تظاهرکنندگان از تنش درآورده بودند و پليس تنها براي کمک به سوي او آمده بود.اما بعدا گفت که اين موضوع حقيقت نداشته و نيروهاي پليس بودند که وي را لخت کرده و مورد ضرب و شتم قرار دادند. آقاي صابر که 50 سال داشته و نقاش است، مي‌گويد پليس به او فشار آورده است تا حقيقت را افشا نکند.پسر او گفته که در صورتي که او، پليس را متهم مي‌کرد، آنها نيز به وي اتهام حمل بمب‌هاي آتشزاي دست ساز را در تظاهرات وارد مي‌کردند.


 حمله انقلابيون ليبي به پارلمان 

ده‌ها تن از انقلابيون و مجروحان ليبيايي با هدف درخواست براي تسريع در روند دريافت کمک‌هاي مالي به مقر پارلمان ليبي يورش بردند. به نوشته روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق الاوسط، ده‌ها تن از انقلابيون و مجروحان شهر «اجدابيا» و اطراف آن روز گذشته براي تسريع در روند دريافت کمک‌هاي مالي به منظور درمان خود به سالن کنگره ملي ليبي (پارلمان) در زمان نشست صبحگاهي اين ارگان يورش بردند.اين افراد بدون اينکه حراست پارلمان با آ‌ن‌ها برخوردي کند به مقر پارلمان يورش بردند که اين اقدام محمد المقريف، رئيس کنگره ملي ليبي را وادار ساخت تا اين نشست را به تعويق بيندازد. اين نشست براي بررسي آخرين اقدامات در خصوص مجمع موسسان جهت تدوين قانون اساسي جديد و بررسي نظر علي زيدان، نخست وزير دولت انتقالي براي اعطاي راي اعتماد به پنج وزير بود که پست‌هاي خود را در دولت تحويل نگرفته بودند. محمد المقريف در اقدامي بي‌سابقه براي شنيدن اظهارات انقلابيون و مجروحاني که تا زمان محقق شدن خواسته‌هايشان از مقر پارلمان خارج نشدند، سالن پارلمان را فرش کرد تا به حرف‌هاي معترضان گوش کند.


 مانور نظامي پشت دروازه پيونگ يانگ 

 رزمايش مشترک نيروهاي مسلح آمريکا و کره جنوبي از روز دوشنبه (4 فوريه/16 بهمن) آغاز شد. دولت کره شمالي اين مانور را زمينه‌چيني براي حمله به خود خوانده و آن را محکوم کرده است. آمريکا و کره جنوبي چنين اتهامي را رد مي‌کنند.

در اين رزمايش علاوه بر کشتي‌هاي جنگي کره جنوبي، زيردريايي هسته‌اي «يواس‌اس سانفرانسيسکو» و يک ناوشکن مجهز ارتش امريکا نيز مشارکت دارند. وزارت دفاع کره جنوبي اعلام کرده است که اين مانور پيش از هرچيز براي تمرين مهارت‌هاي دفاع موشکي و دفاع زيردريايي خواهد بود. در حال حاضر 28500 سرباز آمريکايي در کره جنوبي مستقر شده‌اند.اين رزمايش گر چه از مدت‌ها پيش برنامه‌ريزي شده بود اما انجام آن با شرايطي پرتنش مقارن شده‌ است. مقامات کره جنوبي و آمريکا معتقدند که کره شمالي در صدد است تهديد خود به انجام يک آزمايش اتمي جديد را عملي سازد.

کره شمالي در ماه ژانويه و در مقام اعتراض به گسترش تحريم‌هاي سازمان ملل عليه اين کشور، اقدام به آزمايش اتمي و آزمايش‌هاي موشکي ديگر کرد. اين در حالي است که قطعنامه تحريمي شوراي امنيت به نوبه خود پاسخي به پرتاب بحث برانگيز موشک از سوي کره شمالي بود. آن‌گونه که خبرگزاري دولتي کره شمالي مي‌نويسد، کيم جونگ اون، رهبر اين کشور، در روزهاي پاياني هفته دستورالعمل‌هاي جديدي براي تقويت قواي مسلح و بنيه دفاعي کره شمالي صادر کرده است. اين دستورات در نطق اختتاميه نشستي در کميسيون نظامي حزب حاکم مطرح شده‌اند که به منظور توسعه قابليت‌هاي نظامي تشکيل شده بود.

جزئيات زيادي از اين نشست در دست نيست، اما رهبر کره شمالي در اين نشست از قريب‌الوقوع بودن يک آزمايش اتمي ديگر خبر داده است.

جان کري، وزير امور خارجه آمريکا، و همتايان ژاپني و کره جنوبي‌اش به اين تهديد پيونگ يانگ واکنشي هشدارآميز نشان داده‌اند.


 آزمايش‌هاي هسته اي کره شمالي 

 گزارش‌هاي خبري حاکي از اين هستند که کره شمالي در حال آماده سازي خود براي انجام دو آزمايش هسته‌اي، يا به صورت همزمان و يا به طور متوالي است؛ آزمايش‌هايي که براي نشان دادن پيشرفت‌هايي اين کشور در زمينه برنامه تسليحاتي هسته‌اي است.

به نوشته روزنامه ديلي تلگراف، يک منبع دولتي کره جنوبي به يکي از روزنامه‌هاي اين کشور گفت، تجزيه و تحليل تصاوير جديد ماهواره‌ها نشانگر فعاليتي جديد در حاشيه جنوبي سايت هسته‌اي«پانگي-ري» است. اين در حالي است که ظاهرا آماده‌سازي‌ها در تونل دومي به سمت غرب پيش از اين به اتمام رسيده بود.

روزنامه چوسان ايلبو به نقل از يک مقام رسمي نظامي نوشته است: اين احتمال وجود دارد که تونل جنوبي براي گمراه‌کردن ساخته شده باشد اما ما اين امر را که ممکن است رژيم کره‌شمالي آزمايش‌هاي هسته‌اي خود را هم‌زمان در هر دو تونل انجام دهد، منتفي نمي‌دانيم.

باور شايع بر اين است که کره شمالي آزمايش هسته‌اي سوم خود را در آينده نزديک انجام خواهد داد. اين در حالي است که پيونگ‌يانگ با عصبانيت انتقادهاي شديد شوراي امنيت سازمان ملل درخصوص پرتاب ماه دسامبر موشک اين کشور را محکوم مي‌کند؛ کره شمالي مدعي است اين موشک براي قرار دادن ماهواره در مدار زمين بوده است.

کره‌ شمالي با نمايش قسمتي از بدنه آن چيزي که آن را يک موشک بالستيک ناميده است، به انتقادهاي بين‌المللي واکنش نشان داده است.

ارتش کره جنوبي و آژانس‌هاي اطلاعاتي بين‌المللي خود را براي آزمايش هسته‌اي محتمل کره شمالي آماده کرده‌اند و اميدوارند اطلاعاتي که آنها بازيافته‌اند سرنخ‌هاي جديدي را درباره اينکه پيونگ يانگ تا چه حد در تلاش‌هايش براي بهره‌برداري از کلاهک هسته‌اي پيشرفت کرده، به دست دهد؛ کلاهکي که قابليت اين را دارد که بر روي يک موشک بالستيک سوار شود.


 اعتراف آمريکا به تسليحات اتمي اسراييل 

 سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا) اخيرا گزارشي را منتشر کرد که در آن براي اولين بار دولت آمريکا اعتراف کرده است که رژيم صهيونيستي سلاح هسته‌اي در اختيار دارد.در اين گزارش که توسط بخش مطالعات تاريخي سيا تنظيم و بخش‌هايي از آن توسط روزنامه عبري زبان‌هاآرتص منتشر شد به نقش سازمان سيا در جنگ سال 1973 اشاره شده است.

همچنين در اين گزارش آمده است که به احتمال زياد رژيم صهيونيستي طي جنگ اکتبر 1973 از سلاح هسته‌اي استفاده کرده و يا اين سلاح‌ها را به حالت آماده باش براي استفاده از آنها عليه ارتش‌هاي مصر و سوريه درآورده بود.در گزارش مذکور همچنين به شکست سازمان اطلاعات آمريکا در پيش بيني حمله مصر و سوريه در ششم اکتبر به اسرائيل و نيز اعتماد کورکورانه سيا به سازمان اطلاعات اردن و اسرائيل اشاره شده است که باعث وارد شدن صدمات زيادي به اسرائيل شد.

در گزارش مذکور همچنين تاکيد شده است که سازمان سيا در پيش بيني استفاده کشورهاي حوزه خليج فارس از سلاح نفت عليه آمريکا و اسرائيل شکست خورده و انور سادات، رئيس جمهوري وقت مصر نيز موفق شد آمريکا و اسرائيل را در اين جنگ فريب دهد.در گزارش سيا آمده است، گلدا مئير، نخست وزير وقت رژيم صهيونيستي که در زمان جنگ رياست دولت اسرائيل را بر عهده داشت، با انجام مذاکره ميان هنري کسينجر، وزير خارجه وقت آمريکا و انور سادات مخالفت کرده بود.

در اين گزارش آمده که يکي از مهم‌ترين دلايل شکست اطلاعاتي سيا در جنگ اکتبر، عدم شناخت کافي دستگاه اطلاعاتي آمريکا و اسرائيل از انور سادات و حافظ اسد، روساي جمهور وقت مصر و سوريه بود و اينکه واشنگتن و تل‌آويو نتوانستند رفتار اين دو رهبر عرب را پيش‌بيني کنند.در 6 اکتبر 1973 مصر و سوريه با کمک نظامي و مالي ديگر کشورهاي عربي به نيروهاي اسرائيلي مستقر در صحراي سينا و بلندي‌هاي جولان حمله کردند و توانستند در روزهاي آغازين جنگ تلفات زيادي به نيروهاي اسرائيلي که سرگرم مراسم عيد مذهبي«غفران» بودند، وارد کنند.

در اين جنگ آمريکا با ايجاد يک بندر هوايي از طريق ليسبون به اسرائيل اسلحه مي‌داد و روسيه نيز به مصر و سوريه سلاح مي‌فروخت.


 قديمي‌ترين روايت زندگي 

 دانشمندان مي‌گويند کشف سنگريزه‌اي بسيار کوچک به قدمت چهار ميليارد و 400 ميليون سال در منطقه اي واقع در غرب استراليا باور آدمي را از تاريخچه کره زمين دستخوش تغيير اساسي کرده است.

سايت آمريکايي «ان‌پي‌آر» مي‌نويسد: شايد در نظر اول باورش سخت باشد که اين ريگ کوچک که قُطرش به زحمت به اندازه يک تار موي انسان مي‌رسد، قاصد بازنويسي روايت کُره خاکي ما باشد. سنگريزه ياد شده از جنس فلز «زيرکونيُم» بوده که برگرفته از واژه پارسي «زرگون» به معناي «مانند زر» است. اين ماده معدني به شدت مقاوم بوده و در سراسر جهان يافت مي‌شود. اين سنگريزه در تپه‌هاي غرب استراليا و درون سنگي بزرگتر کشف شد و زماني که دانشمندان آن را استخراج کرده و مورد آزمايش قرار دادند دريافتند که قدمت آن به 4/4 ميليارد سال پيش باز مي‌گردد. يعني کهن‌ترين سنگي که تا کنون بر روي اين کره خاکي يافته ايم. آنقدر قديمي که چه بسا داستان پيدايش حيات بر روي زمين را برايمان بازگو کند.

پيش از اين مي‌دانستيم که سن کره زمين حدود چهار ميليارد و 500 ميليون سال يا حدود چهار ميليارد و 600 ميليون سال است. به اين ترتيب معلوم است که ذره کشف شده تقريباً از همان اوان پديد آمدن اين کُره خاکي وجود داشته، البته «تقريباً»، با احتساب 150 تا 300 ميليون سال تفاوت در قدمت.

تا قبل از اين کشف، هيچ سنگ سطحي از سال‌هاي نخست پديد آمدن زمين کشف نشده بود و دليل آن نيز احتمالاً اين واقعيت بوده که در آن دوره آتشفشان‌هاي فعال سطح زمين را پوشانده بودند. در نتيجه سنگ‌هاي موجود آنقدر داغ مي‌شدند که يا ذوب شده و به درون زمين فرو مي‌رفتند يا بخار مي‌شدند و در فضا پراکنده. همه جا را مواد مذاب آتشفشاني فراگرفته و پوسته داغ و گُدازه اندود زمين آماج شهاب سنگ‌هاي عظيم فضايي بود.

زماني که بروس واتسون و مارک هريسون، دو زمين-شيميدان، سنگريزه کهنسال را از نزديک مورد بررسي و آزمايش قرار دادند از اين ذره کوچک داستان عظيم پيدايش زندگي بر روي زمين را کشف کردند. براي توضيح کشف اين دو زمين-شيميدان بايد يک نکته علمي را يادآور شد: بلورهاي طبيعي در واقع مواد کاني رشد کننده هستند که از سخت شدن شکل مايع و داغ اين مواد به وجود مي‌آيند.

بلور در حال رشد مواد کاني اطراف خود را جذب مي‌کند و هر آنچه سر راهش باشد را در خود متبلور مي‌کند. مانند راننده خودرويي که مسافران را سر راه سوار مي‌کند. سنگريزه کوچک 4/4 ميليارد ساله نيز بر همين اساس در دوره رشد خود ذرات تيتانيوم را جذب کرده است. در ميان زمين-شيميدانان، تيتانيوم را نوعي «حرارت سنج» مي‌دانند که در دوران گرم بودن محيط بيشتر جذب فلز زيرکونيم مي‌شود. برپايه همين اصل به ظاهر ساده واتسون و هريسون موفق شدند ميزان تيتانيوم موجود در سنگريزه را برآورد کرده و در نتيجه دماي محيط را در زمان رشد آن تخمين بزنند که در نهايت دمايي حدود 680 درجه سلسيوس (با تقريب 20 درجه) به دست آمد. براي زمين شناسان اين يافته از آن جهت حائز اهميت بسيار است که اساساً در چنين دمايي سنگريزه‌اي تبلور يافته است. چنين چيزي تنها زماني ممکن است که اين تبلور در مجاورت آب انجام شده باشد. انگاري که در «وسط صحرا، يک استخر وجود داشته باشد.» پروفسور واتسون مي‌گويد: «اکنون ناگهان سندي در برابر ما قرار گرفته که نشان مي‌دهد در زمين جوشان، آکنده از مواد گدازنده و بي جان 4/4 ميليارد سال پيش، آب نيز جريان داشته! به نظر ما اين نتايج حاکي از احتمال قوي وجود آب‌هاي سطحي در مراحل اوليه شکل گيري کُره زمين است.» چه بسا اقيانوس هم وجود داشته است!


 هشدار به کاربران فيس بوک 

 شايد در باور بسياري از کاربران فيسبوک اپليکيشن‌هاي موجود در اين شبکه توسط اداره کنندگان آن ارائه مي‌شود. اما واقعيت ان است که فيسبوک در قبال شيوه عملکرد اين اپليکيشن‌ها مسووليت نداشته و افراد و شرکت‌هاي مختلف اين اپ‌ها را توليد مي‌‌کنند.

به گزارش دويچه وله،اگر بسياري از کاربران بدانند که در ازاي استفاده از اين اپليکيشن‌ها چه اطلاعاتي را در اختيار سازندگان آن‌ها قرار مي‌دهند با دقت بيشتري از اين نرم‌افزارها استفاده مي‌کنند.

يکي از اپليکيشن‌هاي پرطرفدار کاربران ايراني، اپ يادآوري تاريخ تولد است. اين اپ با عنوان«I want to add your birthday» شناخته مي‌شود تاکنون بيش از 10 ميليون کاربر داشته است. کاربري که بخواهد از اين اپليکيشن استفاده کند بايد مجموعه‌اي از اطلاعات خود را در اختيار سازندگان آن قرار دهد. در بخش تنظيمات اين اپ به اين اطلاعات اشاره شده است.

اين اپليکيشن اين اطلاعات را از کاربران خود دريافت مي‌کند: اطلاعات پايه، ايميل آدرس اصلي که ممکن است مخفي باشد، اطلاعات پروفايل شامل توضيحات، فعاليت‌ها، تاريخ تولد، جزئيات تحصيلات، گروه‌هايي که کاربر در آن عضو است، محل سکونت، صفحات مورد علاقه، وضعيت تاهل (relationship status & details)، ديدگاه سياسي و مذهبي، آدرس وب‌سايت و همينطور تاريخچه کاري.

اما اين همه اطلاعاتي نيست که کاربر در اختيار اين اپليکيشن قرار مي‌دهد. سازندان اپ اجازه دارند به همه رويدادها، ياداشت‌ها، عکس‌ها، ويديوها و تمامي استاتوس‌هاي کاربران دسترسي داشته باشند. در بررسي تنظيمات اپليکيشن‌ها به موارد ديگري مي‌توان برخورد که نشان مي‌د‌هد چگونه ممکن است اطلاعات يک کاربر فيس‌بوک بدون اطلاع و ناخواسته مورد سوءاستفاده توليدکنندگان اپليکيشن‌ها قرار گيرد.

به عنوان نمونه در اپليکيشن يادآوري تاريخ تولد، سازندگان اين اپ اجازه خواهند داشت به تمامي اطلاعاتي که در بخش پروفايل دوستان کاربر نيز وجود دارد دسترسي داشته باشند.

به اين صورت اطلاعات کاربري که حتي از اين اپليکيشن استفاده نمي‌کند نيز به واسطه استفاده يکي از دوستانش در اختيار سازندگان اپ قرار مي‌گيرد. اطلاعاتي شامل تمام مواردي که در بالا براي کاربر استفاده‌کننده اپ ذکر شد.اما خطر جدي وقتي است که کاربر برخي از عکس‌ها، ويديوها و يا نوشته‌هاي خود را تنها با تعداد اندکي از دوستان و يا بستگان خود در فيسبوک به اشتراک گذاشته‌ و يا در پوشه‌اي که ظاهرا تنها دسترسي وي به آن امکان پذير است ذخيره کرده است.

در بخش تنظيمات اپليکيشن يادآوري تاريخ تولد تصريح شده است که اجازه دسترسي به هرگونه اطلاعاتي که کاربر با دوستانش يا بالعکس به اشتراک مي‌گذارند، وجود دارد. در ماه‌هاي گذشته گزارش‌هايي در مورد احتمال افشاي اطلاعات خصوصي صدها هزار کاربر ايراني منتشر شد که از يک اپليکيشن با عنوان «همسر آينده شما چه شکلي خواهد بود؟» استفاده مي‌کردند. اين اپليکيشن همچون اپليکيشن «I want to add your birthday» به اطلاعات زيادي از کاربران دسترسي دارد. تعداد زيادي از اين اپليکيشن‌هاي فارسي نيز در فيس‌بوک فعال هستند که صدها هزار کاربر اطلاعات خود و دوستانشان را در اختيار آن‌ها قرار داده‌اند. اپليکيشن‌هاي همسر آينده من، فرزند شما چه شکلي خواهد بود، در زندگي قبلي خود چه بوديد، بيننده‌ پروفايل شما چند نفره، شما شبيه چه هنرپيشه‌اي هستيد و صدها اپليکيشن ديگر در عين حال که جز سرگرمي موقت کاربرد ديگري ندارند مي‌توانند خطرات جدي براي اطلاعات شخصي کاربران فيسبوک ايجاد کنند.


 رويداد 

 زمزمه شکست گيلارد در انتخابات پارلماني

بر اساس نظرسنجي‌هاي جديد مشخص شد، حزب حاکم کارگر استراليا در انتخابات ماه سپتامبر سال جاري ميلادي شکست سختي مي‌خورد و محبوبيت نخست‌ وزير اين کشور نيز رو به کاهش مي‌رود.

به گزارش پي.تي.آي، بر اساس جديدترين نظرسنجي مشخص شد که وضعيت حزب متعلق به توني آبوت، مخالف اصلي دولت جوليا گيلارد، نخست‌ وزير استراليا نسبت به قبل بسيار بهتر شده است.همچنين بر اساس اين نظرسنجي حمايت اوليه از حزب حاکم گيلارد 32 درصد و حمايت‌ها از توني آبوت با چهار درصد افزايش به 48 درصد رسيده است. علاوه بر اين، حمايت‌ها از احزاب مخالف چون سبزها همچنان بر روي 9 درصد باقي مانده و حمايت از ساير احزاب نيز از 9 درصد به 11 درصد از زمان نظرسنجي ماه ژانويه تغيير کرده است. حمايت‌ها از گيلارد به عنوان نخست‌ وزير با کاهش چهار درصدي از 45 درصد به 41 درصد رسيده است و اين در حالي است که حمايت‌ها از مخالف وي آبوت با رشد شش درصدي از 33 درصد به 39 درصد افزايش يافته است. علاوه بر اين، حمايت 41 درصدي از نخست‌ وزير استراليا از اوت سال گذشته ميلادي به پايين‌ترين حد خود رسيده است اما حمايت 39 درصدي از رهبر حزب مخالف از ژوئيه سال 2012 به بيشترين ميزان دست يافته است.همچنين اين نظرسنجي‌ها مشخص کرد که ميزان نارضايتي از گيلارد از 49 درصد به 52 درصد افزايش يافته است و ميزان رضايتمندي از فعاليت‌هاي آبوت به عنوان مخالف گيلارد در يک بازه زماني چهار ماهه از 29 درصد به 33 درصد رسيده است و نارضايتي از وي از 58 درصد به 56 درصد کاهش داشته است.

ظهور دوباره کاسترو براي دموکراسي کوبايي

تلويزيون رسمي کوبا روز يکشنبه، تصاويري از فيدل کاسترو، رهبر پيشين کوبا را در حالي که راي خود را براي تعيين اعضاي مجلس ملي، به صندوق مي‌انداخت نشان داده است. کاسترو ماه‌ها بود که در انظار عمومي حاضر نشده بود. در اين تصاوير، فيدل کاسترو که به نظر ضعيف مي‌آيد، با راي دهندگان گفت‌وگو مي‌کند.

گفته شده وي حدود يک ساعت با مردم و خبرنگاران صحبت کرده است. کوبايي‌ها روز يکشنبه به پاي صندوق‌هاي راي رفتند؛انتخابات مجلس ملي کوبا روز يکشنبه در حالي برگزار شد که 612 نامزد بر سر 612 کرسي اين مجلس با يکديگر رقابت مي‌کردند. تنها حزب کمونيست در مجلس ملي کوبا فعاليت مي‌کند و در اين انتخابات نيز رقيبي نداشته است.تلويزيون کوبا همچنين، تصاويري از رائول کاسترو، رئيس‌جمهوري کوبا و ديگر مقام‌هاي کشور را نشان داده است که راي‌هاي خود را به صندوق انداختند. آنها همزمان، به اهميت شرکت مردم در انتخابات و حمايت از اصلاحات و استقلال از آمريکا اشاره کردند.انتظار مي‌رود نزديک به 95 درصد از 8 ميليون و هفتصد هزار نفري که درکوبا زندگي کرده و بيش از 16 سال سن دارند، به پاي صندوق‌هاي راي بروند. همچنين در اين انتخابات، نزديک به 50 درصد از کانديدها زن بوده و70 درصد از آنها بعد از انقلاب کوبا بدنيا آمده اند.هر کدام از نمايندگان به مدت 5 سال انتخاب مي‌شوند.مخالفان رژيم اين انتخابات را نمايشي خوانده اند.آنها مي‌گويند شمار نامزدها دقيقا به اندازه تعداد کرسي‌هاي مجلس است. از سال 2008 و زماني که رائول کاسترو رئيس‌جمهوري کوبا شد، وي تلاش‌هايي براي بهبود وضع اقتصادي کشور انجام داده است.او به شرکت‌هايي که در زمينه کشاورزي فعاليت مي‌کنند کمک کرده و محدوديت‌هاي سفر و خريد و فروش خانه و اتومبيل را لغو کرده است.

قتل مشهورترين تک تيرانداز آمريکا

«کريس کايل»، کهنه سرباز جنگ عراق، عضو سابق نيروي دريايي آمريکا و فعالترين تک تيرانداز در تاريخ اين کشور در ايالت تگزاس به قتل رسيد. بر اساس گزارش‌ها، جسد وي به همراه يک جسد ديگر، روز شنبه در محوطه مرکز تمرين تيراندازي در ايالت تگزاس پيدا شده است. کايل که 38 سال داشت، سال گذشته کتابي را درباره روانشناسي اشخاصي که حرفه تک تيراندازي را انتخاب مي‌کنند، نوشته بود.او در اين کتاب مدعي شده بود در طي دوران کاري خود، جان بيش از 250 نفر را گرفته است.وي چهار بار از سوي ارتش آمريکا به عراق فرستاده شد و براي خدمات خود در اين جنگ مدال شجاعت دريافت کرد.


 اخبار کوتاه 

 انفجار انتحاري در شمال بغداد

سومريه نيوز: در حالي که اعضاي شوراي«بيداري» صبح امروز براي دريافت حقوق خود در منطقه «تاجي» در شمال بغداد جمع شده بودند، يک عامل انتحاري با بستن کمربند انفجاري خود را در ميان اين افراد منفجر کرد که دست‌کم 23 کشته و بيش از 20 زخمي برجاي گذاشت.

خشونت اسراييل عليه خبرنگاران

النشره: رژيم صهيونيستي طي ماه گذشته ميلادي 17 مرتبه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها در اراضي فلسطيني را مورد ضرب‌ و جرح و بازداشت قرار داده يا به آنها تيراندازي کرده است. گفته شده،عنان سمير عجاوي 28 ساله را زماني که در حال بازگشت از مصر به شهر جنين در اراضي فلسطيني بوده و نيز محمود قرعين، يکي از خبرنگاران مرکز مطالعات وادي حلوة را زماني که در حال پوشش‌ خبر عمليات ويران کردن منازل در منطقه سلوان بوده بازداشت کرد.

پرواز جاسوسي در آسمان يونان

ريانووستي: براساس معاهده آسمان آزاد وزارت دفاع روسيه اعلام کرد که گروهي از کارشناسان روس بر يک هواپيماي آنتونوف مدل An - 30B در تاريخ بين چهار و هشت فوريه به انجام پرواز نظارتي خواهند پرداخت. اين هواپيما قرار است از فرودگاه ‌«نيا آنچيالوس» پرواز کرده و مسافتي به ميزان 1010 کيلومتر را پوشش دهد. معاهده آسمان باز که در تاريخ يک ژانويه 2002 به اجرا درآمد يک نظام پروازهاي نظارتي غيرمسلح را بر فراز خاک 34 کشور عضو اين معاهده برقرار مي‌کند تا به ارتقاي شفافيت و بررسي فعاليت‌هاي نظامي کشورها بپردازد.

مجازات سنگين معترض کويتي

الجزيره: منابع رسانه‌اي و حقوقي کويت اعلام کردند که دادگاهي در اين کشور محمد عيد العحمي، شهروند کويتي را به اتهام اظهاراتش در شبکه اجتماعي«توييتر» به 5 سال حبس محکوم کرده و اين جوان اکنون در انتظار برگزاري دادگاه تجديد‌نظر است. کويت موضع شديدي در قبال پرداختن به مسائل سياسي و حساس در اينترنت اتخاذ کرده است و توييتر در کويت که ساکنان آن به 7 ، 3 ميليون تن مي‌رسد، از محبوبيت ويژه‌اي برخوردار است. دادگاه کويت پيش‌تر نيز يک شهروند ديگر را به اتهام اهانت به امير کشور به دو سال حبش محکوم کرده بود.

درخواست مصالحه کري

سي ان ان: جان کري، وزير امور خارجه جديد آمريکا که از سه روز پيش کار خود را آغاز کرده است در تماس‌هاي تلفني با رهبران رژيم صهيونيستي و فلسطيني‌ها خواهان از سرگيري گفت‌و‌گوهاي سياسي بين آنها شد.

افزايش بازداشتي‌هاي لهستان

پلس لهستان، شمار بيشتري را در رابطه با مهم‌ترين گروه تبهکاري اين کشور بازداشت کرد. در سه استان لهستان، روز يکشنبه 9 مظنون به همکاري با يک گروه مشهور تبهکاري بازداشت شدند. بازداشت‌شدگان مظنون به قاچاق و توزيع مواد مخدر هستند. تاکنون 87 تن در اين رابطه بازداشت شده‌اند.

مراسم قربانيان انفجار مکزيکو

صدها نفر روز يکشنبه در مکزيک براي شادي روح 36 کشته حادثه انفجار هفته گذشته در ساختمان شرکت نفت اين کشور دعا کردند. در حالي که تعداد کشته‌هاي انفجار در دفتر شرکت پمکس، 33 نفر اعلام شده بود، امدادگران از کشف سه جسد ديگر در زير آوارها، خبر دادند.

سال نو چيني

شينهوا: همه ساله در آستانه سال نوي چيني، دوره بزرگترين جابجايي مسافر در جهان آغاز مي‌شود. انتظار مي‌رود امسال حدود 5/3 ميليارد مسافرت در چين صورت گيرد. سال نوي چيني با پديدار شدن ماه در نخستين روز سال آغاز مي‌شود و جشن سال نو، عموماً پانزده روز به طول مي‌انجامد و با جشن فانوس پايان مي‌يابد. امسال، سال نوي چيني 22 بهمن ماه آغاز مي‌شود.