نسخه شماره 3127 - 1391/11/17 -

نايب رييس کميسيون عمران مجلس:
هر هواپيما برابر 10 هزار خودرو آلودگي ايجاد مي‌کند
فرودگاه‌ها به دليل آلودگي هوا بايد از تهران خارج شوند
معاون سازمان بازرسي شهرداري تهران در حوزه ترافيک:
متروي تهران براي شلوغ‌ترين ماه سال آماده مي‌شود

معاون حمل‌و‌نقل و ترافيک شهرداري تهران:
تونل نيايش با تونل‌هاي کشورهاي جهان قابل رقابت و برابري است
داخل تونل نيايش از سطح زمين امن تر است

در شهر


گذري بر مناطق


 نايب رييس کميسيون عمران مجلس:
 هر هواپيما برابر 10 هزار خودرو آلودگي ايجاد مي‌کند 
 فرودگاه‌ها به دليل آلودگي هوا بايد از تهران خارج شوند

 نايب رييس کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اين که مقابله با آلودگي هوا نيازمند عزم ملي است، گفت: سازمان حفاظت محيط زيست و دستگاه‌هاي مرتبط نقش کم‌رنگي براي حل اين معضل دارند و اين در حالي است که تهيه و تدوين برنامه‌هاي جامع و استفاده از استانداردهاي بين‌المللي مي‌تواند نقش تعيين کننده‌اي در رفع اين معضل داشته باشد.

دکتر احمد علي مقيمي افزود: شماره‌گذاري سالانه 500 هزار دستگاه خودروي جديد در تهران طبيعتاً آلودگي هوا را در پي خواهد داشت و البته عواملي مانند استفاده اين خودروها از سوخت نامناسب نيز به اين موضوع دامن مي‌زند. وي با اعلام اين که تعطيل کردن شهر چاره کار نيست، اظهار کرد: تعطيلي شهر يک مسکّن کوتاه مدت است که البته چندان هم از سوي شهروندان رعايت نمي‌شود، ضمن اين که طرح‌هايي مانند تغيير ساعات کار کارمندان و مدارس و اجراي سراسري طرح زوج و فرد، از جمله راهکارهاي موقت براي مقابله آلودگي هواست. دکتر مقيمي افزايش ناوگان حمل‌و‌نقل عمومي و گسترش خدمات اين ناوگان را مهم‌ترين راه حل معضل آلودگي هوا دانست و تصريح کرد: بايد به نحوي عمل شود که مردم بتوانند به راحتي از وسايل نقليه عمومي استفاده کرده و به سيستم حمل و نقل شهري اعتماد کنند. وي يکي از مهم‌ترين عوامل آلودگي هواي تهران و ديگر کلان ‌شهرها را فرودگاه‌ها دانست و اضافه کرد: هر فروند هواپيمايي که از باند فرودگاه بلند مي‌شود برابر با 10 هزار دستگاه خودرو آلودگي ايجاد مي‌کند و براي رفع اين مشکل فرودگاه‌ها بايد از تهران و ساير کلان شهرها خارج شوند. دکتر مقيمي در ادامه با تاکيد بر اين که ايجاد فضاي سبز و کاشت نهال در اطراف تهران مي‌تواند به رفع آلودگي هوا کمک کند، اعلام کرد: همچنين مي‌توان بخشي از دستگاه‌هايي که حضورشان در پايتخت چندان حائز اهميت نيست را از تهران انتقال داده و علاوه بر آن حاشيه‌نشيني را نيز در اين کلان شهر کنترل کنيم. نايب رييس کميسيون عمران مجلس در پايان با اعلام اين که بايد در حمل‌و‌نقل عمومي به ويژه در مترو سرمايه‌گذاري کنيم تا مردم به راحتي بتوانند از وسايل نقليه عمومي استفاده کنند، خاطرنشان کرد: شهرداري تهران به اندازه خودش کار مي‌کند و اگر دولت نخواهد، هيچ سازماني به تنهايي نخواهد توانست معضل آلودگي هوا را حل کند.


 معاون سازمان بازرسي شهرداري تهران در حوزه ترافيک:
 متروي تهران براي شلوغ‌ترين ماه سال آماده مي‌شود 

معاون سازمان بازرسي شهرداري تهران در حوزه حمل‌و‌نقل و ترافيک از بخش‌هاي مختلف شرکت بهره‌برداري متروي تهران از جمله خط 5 مترو ديدن کرد. مهندس مهدي شهيري پارسا در حاشيه اين بازديد گفت: مترو سهم به سزايي در جابه جايي شهروندان تهراني دارد و به عنوان اصلي ترين و امن ترين وسيله حمل‌و‌نقل عمومي‌به انتخاب به انتخاب اول مردم تهران تبديل شده است. وي با اشاره به فرا رسيدن ايام‌ا... دهه مبارک فجر افزود: مجموعه متروي تهران آمادگي دارد تا با ارائه خدمات و ويژه به شهروندان تهراني در اين ايام خصوص در مراسم راهپيمايي بزرگ 22 بهمن به منظور هر چه با شکوه تر مردم تهران در اين مراسم اقدام نمايد. شهيري پارسا با بيان اين که عيد نوروز و خريدهاي نوروزي در پيش است، اظهار کرد: معمولاً ماه اسفند پر تراکم‌ترين و پر ترافيک‌ترين ماه سال است و استفاده شهروندان از خدمات ناوگان حمل‌و‌نقل عمومي‌از جمله شبکه مترو در اين ماه به اوج خود مي‌رسد. معاون حمل‌و‌نقل و ترافيک سازمان بازرسي شهرداري تهران در پايان خاطرنشان کرد: با توجه به تاکيدات شهردار تهران بر لزوم خدمات‌رساني هر چه بهتر و بيشتر حوزه حمل‌و‌نقل عمومي‌به مردم، مجموعه مترو بلافاصله پس‌از پايان خدمات‌دهي راهپيمايي بزرگ بهمن براي ارائه خدمت در شلوغ‌ترين ماه سال آماده مي‌شود.


 معاون حمل‌و‌نقل و ترافيک شهرداري تهران:
 تونل نيايش با تونل‌هاي کشورهاي جهان قابل رقابت و برابري است 
 داخل تونل نيايش از سطح زمين امن تر است

 معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران با بيان اينکه تونل نيايش از ضريب ايمني بسيار بالايي برخوردار است و داخل اين تونل از سطح زمين امن‌تر است گفت: تونل نيايش از مدرن ترين تونل‌هاي کشورمان محسوب مي‌شود که با تونل‌هاي ديگر کشورهاي جهان قابل رقابت و برابري است.

مهندس سيد جعفر تشکري‌هاشمي‌در حاشيه بازديد از تونل نيايش با بيان اين مطلب اظهار کرد: امروز يکي از پروژه‌هاي بزرگ و ملي ما در پايتخت در آستانه بهره برداري قرار گرفته که پروژه‌اي بي‌نظير از نظر ترافيکي محسوب مي‌شود و با تلاش شبانه روزي طي 23 ماه احداث شده است.

وي با بيان اينکه تونل نيايش که طولي بيش از 10 هزار متر در مسير رفت و برگشت دارد، يکي از مهم‌ترين و حساس ترين تونل‌هاي شهري ما در تهران محسوب مي‌شود گفت: يکي از ويژگي‌هاي بارز اين تونل به کارگيري تکنولوژي‌هاي مدرن است به گونه‌اي که هيچ پارامتري نيست که در تونل نيايش به صورت لحظه‌اي تحت کنترل و مديريت يکپارچه سيستم‌هاي هوشمند نباشد و تمام المان‌هاي اين تونل اعم از حرکت وسايل نقليه، پيش بيني وضعيت آلودگي، مسائل محيطي و تصادفات و ... با سيستم‌هاي هوشمند مديريت مي‌شوند و اين تونل به يک تونل بي نظير در کشور تبديل شده است. معاون شهردار تهران تصريح کرد: در شرايطي که در کشور با سختي‌ها و مشکلات زيادي مواجهيم و براي يک کار عمراني توام با فناوري‌هاي روز محدوديت‌هايي بر سر راه وجود دارد، اينکه چنين پروژه‌اي طي 23 ماه به بهره برداري مي‌رسد نشان دهنده عزم و اراده و توان مديريتي مناسب است.

تشکري‌هاشمي‌در ادامه در خصوص تاثيرات ترافيکي اين پروژه اظهار کرد: مهم‌ترين ويژگي اين پروژه اين است که يک کريدور شرقي- غربي به موازات همت مي‌تواند به وجود بياورد.تاکنون بزرگراه‌هاي شهيد حکيم، همت و زين‌الدين کريدورهاي اصلي شرقي - غربي شهر بودند که ظرفيت لازم را نداشتند و پاسخگوي نياز شهر نبودند . وي ادامه داد: از سوي ديگر با توجه به اينکه دروازه ورودي شرق تهران مي‌تواند همين معبر يعني بزرگراه شهيد بابايي باشد اين پروژه مي‌تواند مسير شرقي- غربي مناسبي در تهران باشد. معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران با بيان اينکه براي احداث اين پروژه سطح زيادي از معابر اشغال نشده است گفت: ساخت تونل در زير زمين بدون اينکه زميني اشغال شود صورت گرفته است و با 2 طبقه شدن بزرگراه صدر ظرفيت اين بزرگراه حداقل 2 برابر مي‌شود.

وي با تاکيد براينکه احداث تونل نيايش و دو طبقه شدن بزرگراه صدر، هر دو مکمل هم هستند و ظرفيت بسيار خوبي را به وجود آورند گفت: زماني همه در مورد احداث تونل‌هاي شهري احساس خطر مي‌کردند و ورود به ساخت تونل صورت نمي‌گرفت. در واقع صورت مساله پاک شده بود به جاي اينکه از فضاي زير زمين استفاده شود، پرهيز مي‌کردند که وارد سختي کار شوند.

تشکري افزود: اما اکنون علاوه بر اينکه به دانش ساخت تونل‌هاي شهري مسلط شده‌ايم، با استفاده از مدرن ترين تجهيزات هوشمند تونل‌هاي شهري به محيطي امن که به طور لحظه اي تمام پارامترهايش تحت کنترل است، تبديل شده اند

وي با اشاره به اينکه در تونل نيايش شاهد تجهيزات پيشرفته، دسترسي‌هاي امن براي مواقع اضطرار و خروجي‌هاي اضطراري هستيم گفت: تونل نيايش، تونلي کاملا استاندارد است و مي‌توان با اطمينان گفت که اين تونل از روي زمين امن تر است .

معاون شهردار تهران ادامه داد:چنانچه براي دسترسي اضطراري، هر 250 متر يک دسترسي وجود دارد و سيستم‌هاي اعلام و اطفاي حريق مدرن و پيشرفته براي اين تونل تدارک ديده شده است. اندازه‌گيري آلودگي‌هاي بصري و آلودگي هوا با دستگاه ويژه سنجش نيز از ديگر تجهيزات تعبيه شده در اين تونل است. وي با بيان اينکه سيستم‌هاي اعلام حوادث و کنترل جريان ترافيکي نيز داخل تونل پيش‌بيني شده است گفت: اگر حادثه‌اي رخ دهد اين امکان فراهم مي‌شود که مديريت تونل بتواند سناريوهاي ايمني خود را پياده سازي کند و بخشي از سناريوها به گونه اي است که بدون مداخله انساني سيستم ايمن‌سازي را به مرحله اجرا مي‌گذارد. وي تاکيد کرد: درواقع در تونل نيايش از نظر ايمني، بيشتر از يک معبر زير سطحي امکانات و تجهيزات ديده شده لذا نه تنها در اين خصوص جاي نگراني وجود ندارد، بلکه مي‌توان گفت تونل نيايش به عنوان معبر ايمن مي‌تواند الگويي باشد براي بقيه معابر در تهران و ساير شهرهاي کشور. تشکري‌هاشمي‌با اشاره به اينکه شيب تونل نيايش با توجه به شرقي- غربي بودن اين تونل، جزئي است گفت: در اين تونل شيب استاندارد و ايمن داريم همچنين براي آب‌هاي سطحي پيش‌بيني‌هاي لازم صورت گرفته است و به نظر مي‌رسد پروژه‌اي تا اين اندازه ايمن را در کشور نداريم. وي افزود: ما در اين تونل دوربين‌هاي تردد شمار، ثبت سرعت لحظه‌اي و متوسط، دوربين‌هاي کنترل خط اضطرار و امداد و دوربين‌هاي شناسايي نقطه حادثه را خواهيم داشت. همچنين درهاي اتوماتيک و برقي براي تونل تعبيه شده که در صورت ضرورت باز و بسته شوند. معاون حمل‌و‌نقل و ترافيک شهرداري تهران در خصوص تهويه هوا در داحل تونل گفت: دستگاه‌هاي جت فن اين تونل نصب شده که جريان مورد نياز هوا را تامين مي‌کند و با توجه به تعداد جت فن‌هاي نصب شده مشکلي براي وجود هواي مطبوع در تونل وجود ندارد . همچنين با توجه به سيستم برق اضطراري که براي تونل پيش بيني شده، 100 درصد تجهيزات الکترونيکي مي‌توانند از برق اضطراري استفاده کنند. وي در پايان اظهار کرد: تونل نيايش از مدرن‌ترين تونل‌هاي کشورمان محسوب مي‌شود که با تونل‌هاي ديگر کشورهاي جهان قابل رقابت و برابري است.


 در شهر 

 توزيع 3 ميليون نهال رايگان ميوه ميان شهروندان تهراني

رئيس سازمان پارکها و فضاي سبز شهرداري تهران اعلام کرد: در 60 روز گذشته تاکنون بيش‌از 3 ميليون نهال رايگان ميوه به شهروندان تهراني توزيع شده است. محمد مختاري در گفت‌وگو با مهر از اجراي طرح توزيع نهال ميوه رايگان ميان شهروندان تهراني خبر داد و گفت: اين طرح 60 روز است که در حال اجراست و شهروندان تهراني با تماس با 137 مي‌توانند نهال رايگان را درب منزل دريافت کرده و حتي شهرداري نهال‌ها را براي آنها مي‌کارد. وي افزود: بر اساس برنامه ريزي انجام شده قرار است 7 ميليون نهال ميوه اعم از گردو، گيلاس، سيب و زردآلو و ... براي کاشت در حياط منازل به شهروندان تهراني توزيع شود که تاکنون بيش‌از 3 ميليون و نيم نهال توزيع شده است. البته شهروندان مي‌توانند نهال‌هاي غير از ميوه نيز درخواست کنند.

رئيس سازمان پارک‌هاي شهرداري تهران در مورد نتايج اجراي طرح نوارهاي زرد رنگ دور درختان خيابان وليعصرگفت: اين طرح براي رفع حشرات و کنه‌ها بود که جواب داد و احتمالا در ساير خيابانها هم اجرايي مي‌شوند.

راه‌اندازي 2 گرمخانه فرا منطقه‌اي

مدير‌عامل سازمان رفاه با بيان اين که يکي از جهت گيري‌هاي مديريت شهري، توسعه زيرساخت‌هاي اجتماعي در حوزه آسيب‌ديدگان و در پي آن توسعه گرمخانه‌ها است‌، گفت : در اين راستا هم اکنون دو گرمخانه فرامنطقه‌اي در مناطق 13 و 16 راه اندازي شده و يک گرمخانه نيز در منطقه 9 در حال احداث است . حسين زارع‌صفت در خصوص ارائه خدمات به آسيب‌ديدگان اجتماعي با توجه به روزهاي سرد زمستان، اظهار کرد: به طور متوسط روزانه حدود 300 نفر از آسيب‌ديدگان اجتماعي توسط شهرداري تهران از سطح شهر جمع‌آوري شده و گرمخانه‌ها انتقال مي‌يابند.وي با اشاره به اينکه جمع‌آوري اين افراد عصر‌ها و شب هنگام به انجام مي‌رسد، گفت: آسيب‌ديدگان اجتماعي انواع مختلفي همچون متکديان، کارتن‌خواب‌ها و يا افراد معتاد را شامل مي‌شود که بر حسب شرايط آنها نحوه پوشش دهي اشان نيز متفاوت است. مدير عامل سازمان رفاه‌، خدمات و مشارکت‌هاي اجتماعي خاطرنشان کرد : عمده ترين مسئله ما در فصل سرما پيشگيري از مرگ و مير و آسيب ديدگان کارتن خواب و بي خانمان‌ها است .زارع صفت در ادامه با بيان اينکه بي خانماني پديده اي رو به تزايد در جهان و از جمله در تهران است که به دلايل متعددي اتفاق مي‌افتد، گفت: در اين راستا مديريت شهري در تهران وظيفه خود مي‌داند که به اين افراد خدمات ويژه رفاهي ارائه دهد تا هم منظر شهر زيبا باشد و مردم از امنيت اجتماعي برخوردار شوند و هم مشکلات جامعه هدفمان مرتفع شود.وي اظهار کرد: لذا در قالب خدمات گرمخانه اي اين اقدامات صورت مي‌گيرد.مدير عامل سازمان رفاه‌، خدمات و مشارکت‌هاي اجتماعي عنوان کرد: در ايام سرد سال تعداد افراد موجود در گرمخانه‌ها افزايش مي‌يابد و به تبع آن خدمات نيز از جهات کمي و کيفي بيشتر مي‌شود.زارع صفت با بيان اينکه تقريبا هر شب حدود هزار و 400 تا هزار و 500 نفر در گرمخانه‌ها از خدمات اسکان و نگهداري برخوردار مي‌شوند، گفت: اين آمار قابل توجهي است و بيشتر اين افراد نيز به صورت داوطلبانه به گرمخانه‌ها مراجعه مي‌کنند.البته در روزهاي سرد، روزها نيز امکان نگهداري اين افراد ديده شده و به تبع حضورشان استفاده از امکانات گرمخانه‌ها و تامين خوراک و غذايشان به انجام مي‌رسد.مدير عامل سازمان رفاه‌، خدمات و مشارکت‌هاي اجتماعي افزود: در اين راستا دو گرمخانه فرامنطقه اي در مناطق 13 و 16 راه‌اندازي شده است و يک گرمخانه نيز در منطقه 9 در حال احداث است که اميدواريم هر چه سريع‌تر به بهره‌برداري برسد تا وارد سيکل ارائه خدمت به آسيب ديدگان اجتماعي شود.

با راي شوراي عالي فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شهرداري تهران؛

سفره هفت سين 92 در ميدان امام حسين(ع) چيده مي‌شود

سيد رضا مصطفوي دبير شورايعالي فرهنگي،اجتماعي و ورزشي شهرداري تهران از تشکيل يکصد و هشتاد و هشتمين جلسه اين شورا خبر داد و گفت: اعضاي شورا با اکثريت آرا عنوان «زندگي به سبک بهار» را براي تمام فعاليت‌هاي شهرداري تهران در نوروز و بهار 92 انتخاب کردند و مقرر شد تا سفره هفت‌سين بزرگي در ميدان امام حسين(ع) چيده شود. سيد رضا مصطفوي دبير شورايعالي فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شهرداري تهران ضمن بيان اين مطلب افزود: يکصد و هشتاد و هشتمين جلسه اين شورا با رياست دکتر سيد محمدهادي ايازي معاون امور اجتماعي و فرهنگي و با حضور اکثريت اعضا تشکيل و به بررسي برنامه‌هاي پيشنهادي اداره کل فرهنگي به مناسبت فرارسيدن نوروز و بهار 91 پرداخت. وي گفت: در اين جلسه عنوان «زندگي به سبک بهار» براي تمام فعاليت‌هاي شهرداري تهران در نوروز و بهار 91 انتخاب و سازمان زيباسازي، فرهنگي و هنري همچنين اداره کل فرهنگي موظف به استفاده از اين شعار در اجراي برنامه‌ها خود شدند.

مصطفوي ادامه داد: مدير فرهنگي و اجتماعي پياده‌راه شهدا با همکاري اداره کل فرهنگي علاوه بر تدارک و اجراي برنامه‌هاي فرهنگي و هنري شاخص به صورت متمرکز در ميدان امام حسين(ع) موظف به انجام تمهيدات لازم براي چيدن سفره هفت سين در اين قطب فرهنگي شد. دبير شورايعالي اجتماعي، فرهنگي و ورزشي شهرداري تهران از راه‌اندازي بازارچه‌هايي به منظور عرضه مايحتاج شهروندان خبر داد و تصريح کرد: به منظور سهولت دسترسي شهروندان به کالاهاي ضروري ايام نوروز و جلوگيري از صرف زمان و هزينه، سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌هاي اجتماعي با همکاري معاونت خدمات شهري موظف شدند نسبت به راه‌اندازي بازارچه‌هاي شب عيد اقدام کنند. وي گفت: تمام مراکز فرهنگي زير مجموعه سازمان فرهنگي و هنري همچنين سراهاي محله در طول ايام نوروز با ارايه برنامه‌هاي متنوع براي تمام اقشار جامعه، اوقات فراغت شهروندان را مديريت خواهند کرد.


 گذري بر مناطق 

 اجراي 90درصد از شبکه‌هاي دسترسي به درياچه چيتگر

منطقه 22: تا‌کنون 90 درصد از عمليات اجراي شبکه‌هاي دسترسي و 70 درصد از عمليات جمع‌آوري آب‌هاي سطحي در اطراف محل اجراي درياچه چيتگر انجام شده و اجراي سنگفرش، توسعه فضاي سبز همچنين احداث پياده‌راه سلامت، ساخت سرويس‌هاي بهداشتي و پيست دوچرخه تا پايان امسال به پايان خواهد رسيد. با آغاز آبگيري مجموعه تفريحي گردشگري درياچه چيتگر در شمال‌غرب پايتخت و تجمع پرندگان مهاجر در اطراف آن که قرار است يکي از بزرگ‌ترين و بي‌نظيرترين مجموعه‌هاي تفريحي گردشگري تهران باشد، شهروندان مي‌توانند به بهره‌برداري از درياچه در بهار سال 92 باشند. »

گروه‌هاي دوام در منطقه 16 با نقاط بحران زا آشنا شدند

منطقه 16: تفاهم‌نامه همکاري بين مجتمع آموزشي پرويز حاج بابايي و ستاد مديريت بحران شهرداري منطقه 16 امضاء شد.دلاوري دبير ستاد بحران منطقه 16 گفت : در راستاي سياست‌هاي سازمان مديريت بحران شهر تهران مبني بر آموزش اقشار مردم و پيشگيري از حوادث غير مترقبه‌، ستاد مديريت بحران منطقه 16 با همکاري آتش نشاني منطقه نسبت به برگزاري جلسه اختتاميه آموزشي آتش نشان داوطلب گروه 2 براي اعضاي دوام منطقه اقدام کردند.وي در ادامه افزود : در اين دوره آموزشي شرکت کنندگان با مباني و اصول اوليه اطفاي حريق آشنا شدند .

برگزاري همايش تقدير از نخبگان معلول در جنوب تهران

منطقه 20:همزمان با ايام مبارک دهه فجر و با حضور معاون اداره کل سلامت شهرداري تهران، نخبگان ورزشي معلول، دبيران و اعضاء فعال کانون معلولان منطقه 20 تجليل شدند.حبيب‌الله غفوري معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري منطقه 20 در همايش تقدير از نخبگان ورزشي معلول و دبيران کانون معلولان اين منطقه که در مجتمع فرهنگي ورزشي قمر بني‌هاشم(ع) و با حضور معاون اداره کل سلامت شهرداري تهران برگزار شد گفت: شکل گيري 22 کانون معلولان در سطح محله‌هاي اين منطقه با هدف افزايش مشارکت اقشار خاص جامعه بوده است که در حال حاضر 800 نفر عضو دارند. غفوري به اهميت فعاليت‌هاي زيرساختي، فرهنگي و اجتماعي براي افراد کم توان جسمي اشاره کرد و اظهار داشت: جلب مشارکت اقشار خاص جامعه و ايجاد جنبش اجتماعي در آنان از اولويت‌هاي طرح‌هاي اجتماع محور مديريت شهري است که مناسب سازي اماکن عمومي و مراکز فرهنگي، ورزشي و اجتماعي و شکل گيري کانون معلولان از بارزترين اين اقدامات است.

احداث 4 مجموعه بزرگ فرهنگي‌ ورزشي در جنوب غرب تهران

منطقه 17: شهردار منطقه 17‌، از احداث 4 مجموعه بزرگ فرهنگي‌، ورزشي در منطقه 17 خبر داد.
محمد زاده شهردار منطقه با اعلام اين خبر گفت : با توجه به کمبود فضاي‌هاي ورزشي اجتماعي و فرهنگي و تراکم جمعيتي که در منطقه 17 وجود دارد‌، ايجاد سالن‌ها و مجموعه‌هاي ورزشي در بوستان‌ها، نصب ست‌هاي ورزشي براي ورزش همگاني شهروندان از جمله اقداماتي که در اين منطقه صورت گرفته است.وي در ادامه افزود، براي سال 92، چندين برنامه پيش بيني شده که از آن جمله مي‌توان به احداث 4 مجموعه بزرگ فرهنگي- ورزشي در چهار نقطه از اين منطقه اشاره کرد. همچنين، ساخت مجموعه ورزشي- تفريحي ويژه بانوان، شامل سالن‌هاي ورزشي و بخش‌هاي متنوع تفريحي مورد توجه قرار گرفته است و در حال حاضر هم بخش مهمي از کار مانند اسکلت‌سازي و طرح ريزي مجموعه انجام شده که بعد از اتمام در اختيار بانوان اين منطقه قرار خواهد گرفت.

برگزاري نخستين نشست حاميان کار سالم

منطقه21: نخستين نشست«حاميان کار سالم» با حضور رئيس شوراي سياستگذاري جامعه ايمن شهرداري تهران و قائم مقام شهرداري منطقه 21 در اين منطقه برگزار شد. دکتر پيمان پور نصر در نخستين نشست حاميان کار سالم در اين باره گفت‌: اختصاص بيش از30درصد از فضاهاي اين منطقه به بخش صنعت و استقرار بيش از 4 هزار کارخانه و کارگاه توليدي کوچک وبزرگ‌، منطقه 21 را در شرايط کاملا ويژه‌اي قرار داده است.وي صنعتي بودن منطقه 21 را يکي از ويژگي‌هاي مهم و خاص اين منطقه خواند و ادامه داد‌: منطقه 21 با حضور 100 هزار نيروي کار سيال به منطقه اي با رويکرد کار و پيشه تبديل شده است.

حل مسايل محلات با اداره امور توسط مردم ميسر است

منطقه 15: شهردار منطقه 15 در اولين جشنواره تسنيم منطقه با اشاره به اهميت جلب مشارکت‌هاي مردمي و بهره‌مندي از سرمايه‌هاي اجتماعي جهت توسعه مسايل اجتماعي و فرهنگي محلات و رفع مشکلات آنها اعلام کرد : حل مسايل محلات با اداره امور توسط مردم ميسر است .وي دراين جلسه که با حضور مديرکل اموربانوان شهرداري تهران‌،‌معاون اجتماعي و فرهنگي منطقه 15‌، ‌مديران و کارشناسان امور بانوان مناطق‌،‌ دبيران‌هادي‌، ‌مديران محلات و روساي ادارات اجتماعي منطقه 15 برگزار شد با اشاره به رويکرد اجتماعي و فرهنگي‌،‌ نگاه دقيق‌، علمي و ‌جامع مديريت ارشد شهري افزود‌: بستر کار جهت حضور‌،‌ مشارکت و تصميم‌گيري شهروندان و به ويژه بانوان در مسايل اجتماعي و فرهنگي فراهم شده و با اين رويکرد‌، زمينه مشارکت‌هاي اجتماع محور و اداره امور توسط شهروندان در مقوله‌هاي مختلف اجتماعي و فرهنگي در قالب جشنوار‌هاي مختلف فراهم شده که جشنواره تسنيم از جمله آنهاست .