نسخه شماره 3102 - 1391/10/16 -

تاييد عفونت شديد ريوي چاوز،تکذيب اغماي مغزي هوگو
جدال آخر ژنرال سرخ با مرگ


تظاهرات معترضين عربستان


تنش ميان بريتانيا و آرژانتين


تصويب پيش‌نويس قانون انتخابات مصر


نگراني از خشونت در آفريقاي مرکزي


حفاظت سري از نيروگاه‌هاي اتمي


آغاز به کار کنگره جديد آمريکا


صدور لايحه توافق مالي و دفاعي


جايزه 5ميليون دلاري گوگل براي حيات‌وحش


رويداد


اخبار کوتاه


 تاييد عفونت شديد ريوي چاوز،تکذيب اغماي مغزي هوگو
 جدال آخر ژنرال سرخ با مرگ 

 گروه بين الملل – علي ودايع: در ونزوئلا و حتي آمريکاي لاتين بازار شايعات داغ است. هوگو چاوز با سرطان وعفونت ريوي دست و پنجه نرم مي‌کند و در يک بازي مرگ بار يقه او را مرگ گرفته است. بر اساس برخي اخبار وضعيت سلامتي هوگو چاوز، رييس جمهوري ونزوئلا مساعد نيست و توانايي وي براي اداره کشور در هاله‌اي از ابهام قرار دارد. به ويژه اينکه آقاي چاوز احتمالا نخواهد توانست در مراسم تحليف بيست و يکم دي ماه شرکت کند.

چاوز که مبتلا به سرطان لگن خاصره است، سه هفته پيش براي عمل جراحي به کوبا رفت و براي چهارمين بار تحت عمل جراحي قرار گرفت. در سال 2011 نيز پزشکان موفق شدند يک غده سرطاني را از بدن چاوز خارج کنند.در اين مدت دولت ونزوئلا از انتشار اخبار دقيق وضعيت او خودداري کرده بود و اين امر به گمانه زني‌ها در مورد وضعيت جسمي چاوز دامن زده است. مقام‌هاي ونزوئلا اما رسانه‌هاي بين المللي را متم کرده‌اند که جنگ رواني عليه چاوز به راه انداخته اند. اوو مورالس رئيس جمهور بوليوي طي سخناني گفت حال رئيس جمهور ونزوئلا «بسيار نگران کننده» است.

منابع آگاه به روزنامه اسپانيايي «اي‌بي‌سي» اعلام کرده اند که هوگو چاوز به کماي موقت رفته و به دستگاه تنفس مصنوعي متصل است.اين منابع گفته‌اند که چاوز با يک دستگاه مکانيزه، تنفس کرده و از طريق روده و رگ‌هايش تغذيه مي‌شود. پزشکان روسي هم گفته اند، کليه‌هاي چاوز در شرف از کار افتادن است. پس از انتشار خبر به اغما رفتن هوگو چاوز، دولت ونزوئلا رسما اعلام کرد که او بر اثر عفونت ريه دچار نارسايي تنفسي شده است. از زمان جراحي چاوز در 11 دسامبر 2012 فيلم و تصويري از او منتشر نشده است. در آخرين تحولات، دو مقام مهم دولت هوگو چاوز، يعني ديوسدادو کابلو- رييس مجلس ملي و نيکلاس مادورو- معاون رييس جمهور، پس از ديدار با چاوز در کوبا، ديروز پنج شنبه به کاراکاس پايتخت ونزوئلا بازگشتند.سپس ماداورو، در مقابل دوربين تلويزيون رسمي ونزوئلا قرار گرفت و مخالفان دولت را متهم کرد که با «دستکاري در اطلاعات و دورغ پردازي» در تلاشند تا اعتماد مردم را تضعيف کنند. کمي بعد از آن، ارنستو ويله گاس- وزير اطلاعات ونزوئلا، بيانيه دولت را درباره وضعيت جسماني هوگو چاوز قرائت کرد.اين بيانيه دولت، مردم ونزوئلا را نسبت به «جنگ رواني‌ که شبکه‌هاي رسانه‌اي فرا ملي درباره موضوع سلامتي رييس جمهور به راه انداخته‌اند» هشدار داد و هدف اين امر را «بي ثبات کردن ونزوئلا» و «پايان دادن به انقلاب سوسياليستي اين کشور» دانسته است. وزير اطلاعات ونزوئلا بدون آن که از دولت آمريکا يا مخالفان چاوز در آمريکاي شمالي نامي به ميان بياورد، گفت: ما مي‌دانيم که اين دروغ پردازي‌ها از جانب آمريکاست، آنها تصور مي‌کنند که دوران ديوانه‌کننده تفکر راست در اين کشور و در عرصه جهاني فرا رسيده است. همچنين در بيانيه دولت ونزوئلا که از سوي وزير اطلاعات اين کشور قرائت مي‌شد آمده که هوگو چاوز پس از چهارمين عمل جراحي سرطانش در روز يازدهم دسامبر گذشته در‌هاوانا به يک «عفونت شديد ريوي» دچار شده است، پيش از اين، دولت ونزوئلا فقط اعلام کرده بود که هوگو چاوز به يک «اختلال تنفسي» دچار شده است. چاوز اکتبر سال گذشته ميلادي در رقابتي تنگاتنگ براي چهارمين بار رئيس جمهور ونزوئلا شد. مطابق قوانين مراسم اداي سوگند رئيس جمهور بايد دهم ژانويه (21 دي) برگزار شود.گروه‌هاي ايوزيسيون، دولت سوسياليست را متهم مي‌کنند مانع تهيه گزارش‌هاي مستقل در مورد وضعيت جسمي هوگو چاوز مي‌شود و آينده اداره کشور را در ابهام نگه داشته. وزير ارتباطات شايعات در مورد وخامت حال رئيس جمهور را «جنگ رواني» مخالفان خوانده است.رامون آولدو رهبر جبهه مخالفان، اطلاعات منتشر شده در مورد حال هوگو چاوز را «ناکافي» خوانده و خواستار انتشار خبرهاي شفاف و دقيق در مورد «وضعيت کنوني» جسمي رئيس جمهور شده است. برخي از شخصيت‌هاي اپوزيسيون معتقدند ميان او و رئيس مجلس، که قانونا اداره امور در زمان غيبت رئيس جمهور را بر عهده دارد اختلاف وجود دارد. مادورو وجود اين اختلاف‌ها را تکذيب مي‌کند و مي‌گويد ما در حضور “فرمانده چاوز” سوگند خورده‌ايم اتحادمان را مستحکم‌تر از هميشه حفظ کنيم. مطابق قانون اساسي ونزوئلا چنانچه رئيس جمهور جديد قادر به حضور در مراسم اداي سوگند نباشد بايد انتخابات جديد برگزار شود. مطابق برخي گمانه‌زني‌ها ممکن است اداي سوگند چاوز در بيمارستان برگزار شود.

پرسشي که امروز مطرح مي‌شود اين است که چه کسي جانشين هوگو چاوز خواهد شد؟

نخستين چهره نيکولاس مادورو است. او پيش از ورود به عالم سياست راننده اتوبوس بود در سال 2005 رييس کنگره ملي شد و يک سال بعد به سمت وزارت خارجه رسيد و اکنون يکي از مهمترين متحدان چاوز به شمار مي‌رود. رييس جمهوري پيش از سفر به کوبا براي درمان از مقامات ونزوئلا خواسته بود تا از او حمايت کنند. مادورو يکي از ياران وفادر چاوز به شمار مي‌‌آيد و از سال 1992 تا کنون هميشه در کنار چاوز بوده است. در سال 2005 ميلادي مادورو رياست کنگره ملي ونزوئلا را برعهده گرفت و يک سال بعد وزير امورخارجه اين کشور شد.در چهار دوره رياست چاوز، وزيران و مديران مختلفي آمده و رفته‌اند، اما نيکلاس مادورو تنها فرد ثابت تيم چاوز و از اعضاي دائمي کابينه وي بوده است.

قضاوت‌ها درباره مادورو متفاوت‌اند، برخي وي را سياستمداري عمل‌گرا و معتدل مي‌دانند که در زمان تصدي وزارت‌خارجه‌ ونزوئلا موفق شد مناسبات اين کشور با کلمبيا را بهبود بخشد.در مقابل برخي وي را سياستمداري چپ‌گرا و افراطي ارزيابي مي‌کنند که پيشبرنده نظرات ضد‌آمريکايي، چاوز، رائول و فيدل کاسترو است. مادورو در روز سه‌شنبه نيز "کشورهاي امپريالستي" را متهم کرد که درباره وضعيت سلامتي چاوز "شايعات دورغ" منتشر مي‌کنند. يکي از رقيبان اصلي مادورو، ديوسدادو کابلو، رئيس کنگره ملي ونزوئلا است. گفته مي‌شود که در حال حاضر نيز رقابتي ميان اين دو به عنوان جانشين احتمالي هوگو چاوز در جريان است. بخش بزرگي از نيروهاي سياسي چپ از مادورو حمايت مي‌کند، اما کابلو نيز از پشتيباني نيروهاي نظامي برخوردار است. ونزوئلا با مشکلات متعددي همچون ميزان بالاي جنايت و بزهکاري، ناتواني اقتصادي بطور کلي و محدوديت کارخانه‌هاي صنعتي به استثناي بخش نفت بطور مشخص و سرانجام تورم فزاينده مواجه است. برخي رسانه‌ها از جنگ قدرت ميان معاون رييس جمهور و ديوسدادو کابلو، رييس کنگره ملي خبر مي‌دهند. کابلو، افسر پيشين ارتش و مدعي کنوني جانشيني چاوز است.آقاي چاوز پيش از سفر از وي و معاونش خواسته بود تا متحد باقي بمانند. با وجود تکذيب وخامت حال آقاي چاوز از سوي دولت ونزوئلا، مردم اين کشور خود را براي رويارويي با مرگ رييس جمهورشان آماده کرده اند.برخي از آنها معتقدند که «مرگ چاوز» به معني «مرگ انقلاب» نيست، چرا که مردم اين کشور همه “انقلابي” هستند و برخي ديگر همه چيز را به زمان وا مي‌گذارند و معتقدند که «بايد صبر کرد و ديد چه اتفاقي روي خواهد داد.»


 تظاهرات معترضين عربستان 

مردم عربستان جمعه با برگزاري تظاهرات در پايتخت و شماري از شهرهاي اين کشور آزادي زندانيان سياسي از زندان‌هاي آل سعود را خواستار شدند. به گزارش النشره، جمعي از مردم عربستان امروز در استان رياض، پايتخت عربستان و شهرهاي«القصيم»و «مکه مکرمه» تظاهراتي را براي اعلام همبستگي با بازداشت‌شدگان سياسي برگزار کردند. تظاهرکنندگان با سر دادن شعارهايي در خيابان «جابر‌الصباح»، در رياض اقدام نيروهاي امنيتي براي بازداشت تظاهرکنندگان عربستاني را به شدت محکوم کرده و خواهان آزادي زندانياني شدند که بيشتر آنها بيش از 15 سال است بدون محاکمه در زندان‌هاي اين کشور به سر مي‌برند. تظاهرکنندگان همچنين از سازمان‌هاي حقوقي بين‌المللي خواستند تا براي رسوا کردن اقدامات آل سعود در خصوص اين مساله و نيز مجازات عاملان اين اقدامات وارد عمل شوند. در همين راستا زنان عربستاني نيز با برگزاري تجمعي مشابه تحت عنوان«زنان خط قرمز هستند» به«محمد‌بن نايف»، وزير کشور عربستان نسبت به پيامدهاي هرگونه توهين به زنان هشدار دادند. تظاهرکنندگان همچنين دست نوشته‌هايي را حمل مي‌کردند که حامي اراده زنان عربستاني و مقاومت آنها تا زمان تحقق خواسته‌هايشان بود. علاوه بر اين در مکه مکرمه نيز جمعي از تظاهرکنندگان با سر دادن شعارهايي خواهان محاکمه عاملان کشتار شهروندان عربستاني شدند که در طول تحقيق و بازجويي کشته شدند.


 تنش ميان بريتانيا و آرژانتين 

 همزمان با سي امين سالگرد جنگ بريتانيا و آرژانتين بر سر جزاير فالکلند، کريستينا فرناندز، رئيس‌جمهوري آرژانتين در نامه‌اي سرگشاده، ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا را بارديگر به مذاکره بر سر اين جزاير فراخواند. خانم فرناندز در نامه خود با اشاره به جنگ 10 هفته‌اي سال 1982 ميان دو کشور از حقوق آرژانتين براي در اختيار گرفتن اين جزاير دفاع کرد.

ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا اما در پاسخ به اين نامه، وي را به رفراندومي که قرار است در سال جاري ميلادي برگزار شود، ارجاع داد و گفت: «آينده اين جزاير بايد توسط افرادي که قرار است در آنجا زندگي ‌کنند، تعيين شود. هرزمان که نظر آنها را دراين باره جويا شديم، گفته‌اند که ترجيح مي‌دهند جزئي از بريتانيا باشند.»

همزمان گروهي از سربازان قديمي شرکت کننده در جنگ مقابل بريتانيا، در شهر بوئنوس آيرس در حمايت از نامه رئيس‌جمهوري آرژانتين در مقابل سفارت بريتانيا اقدام به برپايي تظاهرات کردند.

بريتانيا و آرژانتين برسر مالکيت جزاير فالکلند در سال 1982 به مدت 74 روز با يکديگر جنگيدند. اين جنگ مرگ 255 بريتانيايي و 649 آرژانتيني را در پي داشت و در ‌‌‌نهايت آرژانتين در اين نبرد شکست خورد. جزاير فالکلند در 14 هزار کيلومتري لندن واقع شده‌اند و در حال حاضر جزئي از خاک بريتانيا به شمار مي‌روند.


 تصويب پيش‌نويس قانون انتخابات مصر 

کميسيون قانون‌گذاري پارلمان مصر پيش‌نويس قانون انتخابات جديد اين کشور را که کميته گفت‌وگوي ملي آن را ارائه کرده بود، تصويب کرد.به گزارش العالم، با وجود اينکه دولت قاهره اعلام کرده که ظرف روزهاي آينده پيش‌نويس ديگري ارائه خواهد کرد، کميسيون قانون‌گذاري پارلمان مصر اعلام کرد، اين پيش‌نويس مطابق با قانون اساسي تهيه شده است و نبايد لغو شود. هر چند پارلمان اين قانون را تصويب کرده اما همه اعضا با آن موافقت نکردند زيرا برخي معتقدند در اين قانون سهم کمي براي زنان در نظر گرفته شده است. در همين حال برخي نيز در واکنش به اين قانون خواستار سهم مناسبي براي قبطي‌ها هستند.


 نگراني از خشونت در آفريقاي مرکزي 

دفتر امور انسان دوستانه سازمان ملل متحد در خصوص تلفات غيرنظاميان و گزارش‌هاي مبني بر گسترش خشونت‌ها در جمهوري آفريقاي مرکزي ابراز نگراني کرد. دفتر امور انسان دوستانه سازمان ملل متحد در گزارشي که مربوط به مقطع زماني 10 دسامبر 2012 تا دوم ژانويه سال ميلادي جاري است، اعلام کرد: ائتلاف شورشيان مخالف دولت در آفريقاي مرکزي به شهرهاي متعددي در اين کشور حمله کرده و در حال حرکت از شمال شرق به سمت پايتخت اين کشور آفريقايي است. تخمين زده مي‌شود حدود 316 هزار تن تحت تاثير اين درگيري‌ها قرار گرفتند و احتمال تشديد درگيري‌ها و جنگ داخلي در اين کشور آفريقايي بالا گرفته است.


 حفاظت سري از نيروگاه‌هاي اتمي 

آژانس امنيت ملي آمريکا در حال توسعه برنامه پيشرفته براي جلوگيري از حملات سايبري به نيروگاه‌ها و خطوط انتقال برق اين کشور است.به گزارش کريستين ساينس مونيتور، بر اساس اسنادي که به تازگي منتشر شده آژانس امنيت ملي آمريکا (NSA) مهمترين سازمان جاسوسي سايبري اين کشور را مامور کرده تا برنامه‌اي را براي جلوگيري از حملات سايبري به نيروگاه‌ها و خطوط انتقال برق تهيه کند.اين در حالي است که گروه‌هاي حقوق بشر به اين برنامه اعتراض و اعلام مي‌کنند که استفاده از برنامه‌هاي سايبري براي جلوگيري از حملات، ممکن است حقوق شهروندي مردم آمريکا را نقض کند.


 آغاز به کار کنگره جديد آمريکا 

يکصد و سيزدهمين کنگره آمريکا رسما کار خود را آغاز کرد و در نخستين روز کاري نمايندگان جان بينر، نماينده جمهوريخواه را دوباره به عنوان رئيس مجلس نمايندگان انتخاب کردند. کنگره جديد تنها يک روز پس از آن کار خود را آغاز کرد که مجالس قبلي در آخرين روز کاري خود در مورد تمديد طرح کاهش ماليات‌ها و بودجه دولت و آنچه تحت عنوان«پرتگاه مالي» در هفته‌هاي اخير مطرح شده بود، تصميم بسيار مهمي گرفتند. بر همين اساس هم انتظار مي رود کنگره جديد هم بخش مهمي از جلسات نخستين خود را به موضوع کسر بودجه و بدهي‌هاي دولت اختصاص دهد.همچون مجلس قبلي، يکصد و سيزدهمين دور مجلس نمايندگان آمريکا هم با اکثريت جمهوريخواهان آغاز به کار کرد و دموکرات‌ها که اکنون باراک اوباما را در کاخ سفيد دارند، با وجود داشتن اکثريت در مجلس سنا، همچنان جناح اقليت مجلس نمايندگان باقي ماندند.همزمان با انتخاب دوباره جان بينر به عنوان رئيس مجلس نمايندگان، نانسي پلوسي، از حزب دموکرات هم براي يکبار ديگر به عنوان رهبر جناح اقليت مجلس نمايندگان انتخاب شد. در انتخابات ماه نوامبر گذشته، 82 نماينده جديد به مجلس نمايندگان و 13 سناتور جديد به مجلس سنا راه يافتند. در دور جديد اين مجلس، جمهوريخواهان با 235 نماينده در برابر 199 نماينده دموکرات حضور دارند و به همين خاطر انتظار مي رود که همچون دو سال گذشته، دولت باراک اوباما براي به تصويب رساندن طرح‌ها و لوايح خود در کنگره آمريکا با مقاومت جمهوريخواهان روبرو شود. در مجلس سنا دموکرات‌ها با 55 نماينده در برابر 45 سناتور جمهوريخواه، اکثريت را به خود اختصاص داده‌اند.


 صدور لايحه توافق مالي و دفاعي 

 باراک اوباما لايحه دفاعي 633 ميليارد دلاري آمريکا براي سال 2013 را که شامل تقويت تدابير امنيتي در تاسيسات ديپلماتيک آمريکا در سراسر جهان است، امضا کرد. به گزارش آسوشيتدپرس، ‌باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا پيشتر تهديد کرده بود که اين لايحه را به سبب برخي نگراني‌ها از جمله محدوديت‌ بر اختيار وي به منظور انتقال متهمان تروريست از زندان گوآنتانامو به مدت يک سال وتو خواهد کرد.اما اوباما اظهار داشت که اگرچه هم‌چنان با برخي بخش‌هاي اين لايحه مخالف است لزوم تمديد اعتبارات و اختيارات دفاعي حياتي به قدري اهميت دارد که نمي‌توان آنها را ناديده گرفت. اين لايحه شامل اعمال کاهش بر هزينه‌هاي دفاعي است که رئيس‌جمهوري آمريکا و جمهوريخواهان کنگره اين کشور در ماه اوت 2011 در کنار مسائل ديگري نظير پايان جنگ عراق و خروج سربازان آمريکايي از افغانستان بر سر آن توافق کردند.

همچنين رئيس‌جمهوري آمريکا لايحه اجتناب از پرتگاه مالي را که به افزايش ماليات براي ثروتمندان آمريکا پرداخته و در عين حال کاهش‌هاي مالياتي بخش عمده خانواده‌هاي آمريکايي را حفظ مي‌کند، امضا کرد.اين لايحه که باعث جلوگيري از سقوط در پرتگاه مالي شد همچنين به تمديد مزاياي بيمه بيکاري که در شرف انقضا بوده و همچنين جلوگيري از کاهش بازپرداخت‌هاي بهداشت و درمان به پزشکان و تاخير دوماهه ميلياردها دلار کاهش هزينه در برنامه‌هاي داخلي و دفاعي پرداخته است.

اواخر روز سه‌شنبه مجلس نمايندگان آمريکا 24 ساعت پس از اينکه مجلس سنا با راي 89 به 8 اين لايحه را تصويب کرد با 257 راي موافق و 167 راي مخالف آن را تصويب کرد.


 جايزه 5ميليون دلاري گوگل براي حيات‌وحش 

صندوق جهاني حيات وحش (WWF) که يک سازمان حامي محيط زيست بين‌المللي است، جايزه‌اي پنج ميليون دلاري از شرکت گوگل دريافت کرده است. به نوشته سايت «گرينر آيديال»، شرکت گوگل مي‌گويد جايزه «تأثير جهاني» را در زماني حساس و به منظور حفظ بقاي گونه‌هاي جانوري در خطر انقراض، به صندوق جهاني حيات وحش اهدا کرده است.گوگل در بلاگ رسمي خود فلسفه بنيان‌گذاري مجموعه جوايز «تأثير جهاني» را بدين‌گونه شرح مي‌دهد: «فن‌آوري تأثير شگرفي بر زندگي ما انسان‌ها گذاشته- از سرعت انجام کارها گرفته تا نحوه ارتباطمان با ديگران. با اين همه، ابعاد نوآوري‌ها در رشته‌هاي پزشکي، بازرگاني و ارتباطات [به شکلي نامتوازن] از پيشرفت‌هاي مشابه در بخش غيرانتفاعي پيشي گرفته است.» در ادامه آمده است: «ازين رو، ما با اهداي مجموعه جوايز «تأثير جهاني» درصدد آن هستيم که کمک و حمايت خود را در اختيار آن دسته سازمان‌هايي قرار دهيم که با استفاده از فن‌آوري و روش‌هاي نوآورانه رويارويي با سخت‌ترين چالش‌هاي پيش روي بشريت را در دستور کار خود داده‌اند: از حسگرهاي آني که ميزان پاکي آب را تحت نظارت دايم قرار مي‌دهند تا بارکُدگذاري «دي‌ان‌اي» با هدف توقف قاچاق حيوانات زنده. به همين منظور در نخستين سري از جوايز ياد شده در مجموع مبلغ 23 ميليون دلار را در اختيار هفت سازمان دست اندرکار ايجاد تحول در جهان قرار مي‌دهيم.» شرکت گوگل با اشاره به اهداي جايزه پنج ميليون دلاري به صندوق جهاني حيات وحش اعلام کرده که هدفش «ايجاد چتري از فن‌آوري براي حفاظت از حيات وحش در معرض خطر انقراض» بوده است. حيات وحشي که از جمله «گونه‌هاي جانوري در خطري مانند فيل، کرگدن و ببر» را شامل مي‌شود. گوگل مي‌گويد در نظر دارد با استفاده از فن‌آوري ديدباني هوايي رصد شکارچيان غيرقانوني و قاچاقچيان را آغاز کند. اين شرکت همچنين فن‌آوري نشانه‌گذاري حيوانات و پشتيباني نرم‌افزاري مراکز داده‌هاي اطلاعاتي مورد نياز براي نگهباني حيات وحش را نيز در اختيار نهادهاي مربوطه قرار خواهد داد. در بلاگ رسمي گوگل درباره دليل انتخاب صندوق جهاني حيات وحش به عنوان يکي از دريافت‌کنندگان جايزه تأثير جهاني به نياز اين نهاد به خريد فن‌آوري‌هاي جديد براي مبارزه با قاچاق حيوانات اشاره شده است: «تخمين زده مي‌شود که ارزش مالي تجارت غيرقانوني حيوانات ساليانه بين هفت تا 10 ميليارد دلار باشد. نوعي از سوداگري که علاوه بر مواجه ساختن گونه‌هاي جانوري با خطر انقراض، موجبات نابودي تدريجي اکوسيستم را فراهم آورده، شادابي طبيعت نواحي مختلف را زايل کرده و امنيت منطقه را نيز تهديد مي‌کند. صندوق جهاني حيات وحش با استفاده از جايزه پنج ميليون دلاري خود، حسگرهاي مخصوص و فن‌آوري نشانه گذاري حيوانات را خريداري خواهد کرد.»


 رويداد 

 ادامه تنش هاي سياسي در عراق

با ادامه تظاهرات در استان‌هاي سني نشين عراق، هيات‌هايي از استان‌هاي شيعه نشين جنوبي از جمله کربلا و ذي قار با حضور در جمع تظاهرکنندگان استان الانبار، همبستگي خود را با معترضان سني اعلام کردند.به گزارش الجزيره، هيات‌هايي از استان‌هاي کربلا و ذي قار و نيز شهرک الصدر بغداد، روز پنجشنبه در تظاهرات گسترده مخالفان نوري المالکي، نخست‌وزير عراق در استان الانبار حضور يافتند و همبستگي خود را با آنها اعلام کردند. تظاهرکنندگان از شهرهاي کربلا، الصدر و چند شهر ديگر در استان ذي قار به همراه چند تن از رهبران مذهبي شيعه در تظاهرات شهر الرمادي، مرکز استان الانبار حضور يافتند.براساس آخرين خبرها دايره اعتراض‌ها و تظاهرات گسترش يابد و به استان‌هاي بغداد و ديالي نيز کشيده شده است.دراين ميان، دفتر نوري المالکي، نخست‌وزير عراق با صدور بيانيه‌اي نسبت به وجود طرح‌هايي از سوي گروه‌هاي تروريستي براي هدف قرار دادن تظاهرکنندگان در استان سني نشين الانبار هشدا داد.

تظاهرات هم اکنون در سه استان سني نشين عراق در جريان است که کشيده شدن دامنه تظاهرات به بغداد و استان‌هاي شيعه نشين جنوبي، مشکلات زيادي را براي جناح حاکم به وجود خواهد آورد. از سوي ديگر،به دنبال حمايت رئيس پارلمان عراق از تظاهرات معترضان اين کشور، نوري المالکي اعلام کرد که النجيفي مشروعيت خود را از دست داده و ديگر لياقت رهبري پارلمان را ندارد. به گزارش الخليج، نوري المالکي، نخست‌وزير عراق اعلام کرد: اسامه نجيفي، رئيس پارلمان عراق به خاطر مواضع موافقش با تظاهرات معترضان در شماري از شهرهاي عراق، مشروعيت خود را از دست داده است. المالکي همچنين النجيفي را مسئول قوانيني دانست که تظاهرکنندگان در شماري از شهرهاي عراق خواهان لغو آن هستند که بارزترين آن قانون مبارزه با تروريسم است. المالکي افزود: کابينه عراق و نخست‌وزير اختيار لغو قوانيني که پارلمان آنها را وضع مي‌کند به ويژه قانون “بازپرسي و عدالت” و قانون “مبارزه با تروريسم” را ندارند.

المالکي ادامه داد: قانون عفو عمومي هنوز از سوي پارلمان عراق تصويب نشده لذا پارلمان مسئوليت کامل لغو قوانين برابري و عدالت و قانون مبارزه با تروريسم را بر عهده دارد. در همين حال، اسامه النجيفي نيز در واکنش به انتقادات نوري المالکي وي را به قانون شکني متهم کرد. النجيفي در بيانيه‌اي اعلام کرد: المالکي از قانون اساسي تخطي کرده و استقلال قوه قضاييه را نقض مي‌کند و به خود اجازه داده که حق آزادي بيان را از شهروندان و نمايندگان پارلمان سلب کند.

فراخوان وحدت نصر‌الله

سيد‌حسن نصرالله ضمن تاکيد بر لزوم حفظ وحدت و يکپارچگي ميان امت اسلام، اعلام کرد: امت اسلامي بايد در مقابل طرح‌هاي تجزيه‌طلبانه‌اي که براي منطقه غرب آسيا و کشورهاي عربي و اسلامي طراحي شده است، مقاومت کند. به گزارش المنار، دبيرکل حزب‌الله لبنان در سخناني خود با اشاره به وجود گروه‌هاي تکفيري و تروريستي در منطقه و جهان اسلام گفت: هدف رويکرد تکفيري که ساخته دست آمريکا است، ايجاد فتنه خونين ميان امت اسلامي است.

وي در ادامه با اشاره به مشکلات موجود در لبنان و منطقه غرب آسيا گفت: ما در لبنان و منطقه شاهد فضاي فتنه‌آلودي هستيم که موجب شده بسياري راه را گم کنند.دبيرکل حزب‌الله لبنان افزود، خطرناک‌ترين چيزي که امت اسلامي در اين مرحله با آن مواجه است، تقسيم منطقه بر اساس رويکردهاي فرقه‌گرايانه است.وي در ادامه گفت: ما با هر شکلي از اشکال تجزيه يا خواسته‌هاي جدايي‌طلبانه در هر کشور عربي و اسلامي مخالفيم و خواستار آن هستيم که هر چند هم که خواسته‌هاي افراد وگروه‌ها بر حق باشد، هويت عربي و اسلامي کشورها حفظ شود. ما بايد وحدت و يکپارچگي لبنان را در دولت، ملت و نهادها حفظ کنيم. دبيرکل حزب الله افزود، برخي طرح‌ها و برنامه‌ريزي‌هاي تجزيه‌طلبانه وجود دارد که بايد در کشورهايمان با آنها مقابله کنيم. اکنون لبناني‌ها هم بايد براي حفظ وحدت کشور و مردم و مخالفت با طرح‌هاي تجزيه‌طلبانه تلاش کنند. دبيرکل حزب الله لبنان ادامه داد: ما بر پايبندي خود به وحدت ملي و ارضي لبنان تأکيد مي‌کنيم. در صورت مطرح شدن طرح‌هايي براي ايجاد دولت‌ها يا امارت‌هاي داخلي بايد با آن مخالفت کنيم زيرا سرزمين لبنان کوچک‌تر از آن است که بخواهيم آن را تجزيه کنيم.سيد حسن نصرالله همچنين با اشاره به مرزهاي گسترده لبنان با سوريه، درباره تأثيرپذيري کشورش از تحولات سوريه به دليل تنوع طايفه‌اي، حزبي و قومي در لبنان هشدار داد.و تأکيد کرد: از نخستين روز (بحران سوريه) دو راه در لبنان مطرح شد: گروهي خواستار جلوگيري از انتقال اين بحران و جنگ به لبنان و گروه ديگر خواستار انتقال آن بودند که راه دوم اشتباه است.

سيد‌حسن نصرالله تأکيد کرد: موضع گروه سياسي ما و دولت فعلي لبنان، جلوگيري از انتقال جنگ به صحنه داخلي لبنان است ولي اگر گروه ديگري حکومت را در دست داشت، لبنان را علاوه بر جنگ داخلي، در جنگ سوريه نيز درگير مي‌کرد.

مذاکرات سري آنکارا و پ‌ک‌ک

مسوولان امنيتي ترکيه با عبدالله اوجالان، رهبر زنداني پ‌.ک‌.ک، طي روزهاي گذشته مذاکره کردند. به گفته يک مقام ارشد ترکيه، هدف از اين گفت‌وگو خلع سلاح پ‌.ک‌.ک بوده، اما وي تصريح کرد که پيروزي نظامي بر اين گروه نيز متصور نيست.

به گزارش دويچه وله، دولت ترکيه در پي يافتن راه‌حلي براي خلع سلاح شورشيان کرد با عبدالله اوجالان، رهبر زنداني حزب کارگران کردستان ترکيه (پ‌.ک‌.ک) مذاکره کرده است. روزنامه «حريت» - چاپ ترکيه - به نقل از يالچين آکدوغان‌، مشاور ارشد رجب طيب اردوغان، نخست‌وزير اين کشور مي‌نويسد که امکان پيروزي نظامي بر پ‌.ک‌.ک وجود ندارد.

به گفته رسانه‌هاي ترکيه اين مذاکرات که به مدت چهار ساعت طول کشيده از سوي مسئولان امنيتي ترکيه در زندان صورت گرفته است. به گفته آکدوغان «هدف از اين مذاکرات خلع سلاح پ‌.ک‌.ک بوده است.»

به گفته مقام‌هاي ترکيه، پ‌.ک‌.ک وعده داده بود که اين گروه در سال 2012 ميلادي به پيروزي خواهد رسيد، اما واقعيت‌هاي موجود خلاف آن را نشان مي‌دهند. در سال 2012 حدود هزار و 450 جنگجوي کرد کشته شدند. مسوولان ترکيه مي‌گويند که سال 2012 «سال شکست» براي پ‌.ک‌.ک محسوب مي‌شود.


 اخبار کوتاه 

 حمله به شيعيان عزادار عراق

رويترز: در پي انفجاري يک خودرو در جنوب بغداد دست‌کم 20 زائر شيعه کشته شدند. مقامات دولتي عراق اطلاع دادند که اين انفجار در 60 کيلومتري جنوب بغداد در منطقه مسيب رخ داده و طي آن بسياري نيز زخمي شده‌اند. گفته مي‌شود انفجار بعدازظهر روز پنج‌شنبه زماني رخ داد که زائران شيعي از سفر کربلا بازمي‌گشتند.

تاسيس حزب سلفي‌هاي الجزاير

الخبر: فعالان سلفي الجزاير از تاسيس نخستين حزب سلفي اين کشور از زمان عبدالعزيز بوتفليقه در سال 1999 تاکنون خبر دادند. اعضاي حزب جديد سلفي الجزاير تحت عنوان«جبهه بيداري آزاد» اعلام کردند که تلاش دارند تا با فعاليت‌هاي خود وارد عرصه سياسي شده و براساس آزادي بيان زمينه را براي اصلاحات در چارچوب قوانين کشورشان فراهم کنند.آنها همچنين در اساس نامه حزبشان اعلام کردند که جريان سلفي بخشي از ساختار جامعه الجزاير را تشکيل مي‌دهد و همگان بايد در اتخاذ تصميم‌هاي کلان براساس قوانين اسلام و عدالت مشارکت کنند.

عمليات گسترده ضدفساد

يورونيوز: ماموران آمريکايي در يک عمليات بين‌المللي موسوم به «گل آفتابگردان»، 123 کودکي را که مورد بهره‌کشي جنسي قرار گرفته بودند، نجات دادند. در همين رابطه بيش از 240 فرد بزرگسال نيز به اتهام توليد و فروش تصاوير جنسي کودکان دستگير شدند. دايره اين عمليات که پنج هفته‌ به طول کشيد، به جز آمريکا به شش کشور ديگر نيز گسترده شده بود.

درگيري در بلفاست

ديلي تلگراف: درگيري اتحادگرايان حامي بريتانيا با پليس ايرلند شمالي در بلفاست، منجر به زخمي شدن هشت پليس شد. تنش از حدود يکماه پيش و وقتي آغاز شد که شوراي شهر بلفاست به جز 17 روز در سال، راي به، به اهتزاز در نيامدن پرچم بريتانيا در ساختمان شوراي اين شهر راي داد. پس از اين راي شوراي شهر، بلفاست مرکز ايرلند شمالي، شاهد تظاهرات و تنش بين اتحادگرايان و ملي گرايان و مداخله پليس بوده است.

بازگشايي مدرسه سندي هوک

20سي‌ان‌ان: روز پس از قتل 26 نفر، از جمله 20 کودک در مدرسه سندي هوک شهر نيوتاون، حدود پانصد دانش‌آموز اين مدرسه، دوباره به کلاس‌هاي درس بازگشتند. مدرسه سندي هوک جديد، حدود 10 کيلومتر دور‌تر از محل وقوع تراژدي 14 دسامبر و در ساختمان يک مدرسه متروک در مونرو بازگشايي شد.

مرخصي دختر مبارز پاکستان

رويترز: ملاله يوسف‌زي دختري پاکستاني که سه ماه پيش هدف گلوله طالبان قرار گرفت، روز جمعه از بيمارستان مرخص شد. پزشکان اين دختر 14 ساله گفته‌اند که او در هفته‌هاي پيش‌رو بايد بار ديگر تحت عمل جراحي قرار گيرد. ملاله در منطقه تحت نفوذ طالبان در پاکستان، براي حق آموزش دختران مبارزه مي‌کرد.

مرگ بانک سوئيسي توسط آمريکا

بي‌بي‌سي: وگلين قديمي‌ترين بانک سوييس پس از پرداخت جريمه 57 ميليون دلاري به دولت آمريکا براي هميشه بسته خواهد شد. اين بانک در دادگاهي در نيويورک اذعان کرده که به آمريکايي‌ها براي فرار مالياتي کمک کرده و اعلام کرده بعد از پايان پرداخت جريمه براي هميشه فعاليت خود را متوقف خواهد کرد.

جشن فتح در غزه

اسکاي نيوز عربي: ده‌ها هزار تن از ساکنان غزه و کرانه باختري از ساعات اوليه صبح ديروز براي شرکت در جشن سالروز تاسيس جنبش فتح در ميدان مرکزي شهر غزه تجمع کردند. در اين جشن که تحت عنوان«کشور و پيروزي» برگزار شده و با ارتقاي جايگاه فلسطين در سازمان ملل به عنوان کشور ناظر غيرعضو جلوه خاصي پيدا کرده، جمعي از شرکت کنندگان با در دست گرفتن پرچم‌هاي زرد رنگ فتح و سر دادن شعارهايي حمايت خود را از محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين اعلام کردند.

انحلال اتا

رويترز: رهبران«باسک» پس از 11 سال فعاليت در اسپانيا و فرانسه، اين گروه جدايي طلب را منحل کردند. رهبران اين گروه که در اسپانيا به دليل ارتباطات خود با جدايي‌طلبان«اتا»، غير‌قانوني قلمداد مي‌شدند، دليل انحلال آن را آغاز دوره جديد سياسي در منطقه «باسک» اعلام کردند. جدايي‌طلبان باسک خواستار اتحاد چهار استان اسپانيا با سه استان فرانسه و تشکيل خودمختاري بودند و در اين راه با جدايي‌طلبان اتا نيز همکاري مي‌کردند.

بازداشت مظنونان القاعده اتيوپي

آسوشيتدپرس‌: آژانس جاسوسي اتيوپي اعلام کرد که نيروهاي امنيتي اين کشور 15 تن را که مظنون به عضويت در يک گروه مرتبط با القاعده بوده‌اند، دستگير کرده است. اين آژانس جاسوسي تصريح کرد که از اين مظنونان کتاب‌هاي راهنماي آموزش نظامي، فيلم‌هاي ويدئويي و سلاح‌ها کشف و ضبط شده است.