نسخه شماره 3102 - 1391/10/16 -

مقصر آلودگي هوا کيست؟
پاسخ مجلس: دولت و سازمان محيط زيست

رئيس مرکز کنترل ترافيک راهور تهران خبر داد:
توقيف هفت دستگاه خودرو با خلافي بيش از يکصد ميليون ريال در پايتخت


انتقاد شهرياري از تاخير دستور دولت براي ترخيص داروها


ديوارنويسي براي انجام امور تبليغاتي در سطح شهر ممنوع شد


بالاخره چند پرونده قضايي؟


اخبار کوتاه


 مقصر آلودگي هوا کيست؟
 پاسخ مجلس: دولت و سازمان محيط زيست 

 آلودگي هوا در اين روزها سبب تعطيلي تهران شده است و سبب شد تا کميته اضطراري آلودگي هوا تصميماتي براي کاهش آلودگي هوا بگيرد. به گزارش خبر آنلاين در حالي‌که محمدجواد محمدي‌زاده، رئيس سازمان حفاظت محيط زيست معتقد است آلودگي هوا در شهرهاي بزرگ بيشتر متاثر از گرد و غبار و ذرات معلق در هواست. دراين باره اينکه کيفيت بنزين تا چه ميزاني بر آلودگي هوا تاثير دارد، مي‌گويد: آلودگي هوا در حد کمي‌متاثر از نوع و کيفيت سوخت مصرفي است. گرد و غبار و ذرات معلق در هوا تاثير زيادي در آلودگي دارند که بخش اعظم آن مربوط به کشورهاي همسايه غربي است. در همين حال مويد صدر حسيني سخنگوي فراکسيون محيط زيست مجلس با انتقاد از سازمان محيط زيست در کنترل آلودگي هوا، اين بحث را بيشتر آميخته به سياست و مي‌گويد: عملکرد سازمان حفاظت محيط زيست در کنترل آلودگي هوا قوي نبوده است و تصور مي‌شد سازمان حفاظت محيط زيست بسيار پوياتر عمل کند اما متاسفانه انتظاراتي که مي‌رفت در عمل محقق نشد.به گفته وي قرار است که اين هفته مجلس مقصر آلودگي هوا را معرفي کند.

اما محمدجواد محمدي‌زاده در دفاع مي‌گويد: هر دستگاهي بايد حرف قانوني خود را بزند ولي هيچ دستگاهي نبايد مقابل دستگاه ديگر قرار گيرد بلکه در جهت بهبود وضعيت بايد حرکت کنيم.

معاون رئيس‌جمهور ادامه داد:‌ برخي از دستگاه‌ها به جاي يکديگر حرف مي‌زنند؛ هرکس بايد در حوزه مسئوليت خود سخن بگويد بنابراين اينگونه نيست که هر دستگاهي از نگاه خود اين شاخص‌هاي آلايندگي را تحليل کند. شاخص‌هاي الودگي ميانگين 27 ايستگاه پايش الودگي در تهران است که بعضي اشخاص به دليل فهم غلط اماري ايجاد ابهام در جامعه مي‌کنند.

وي با بيان اينکه موضوع تعطيلي راه حل نيست بلکه مديريت کردن مسئله است که اين جزء ماموريت ماست، افزود: تمام اطلاعات ما حاکي از آن است که شاخص‌هاي الودگي امسال نسبت به سال گذشته بهبود يافته است. محمدي‌زاده گفت: طبيعي است که ساعت 19 شب ميزان آلايندگي بالا باشد و در ساعت سه بامداد اين ميزان تغيير کند. کسي که آمار را مي‌فهمد اين موضوع را هم درک مي‌کند. موضوع آلايندگي و ميزان آن بايد ظريف اعلام شود چراکه مسئله، سلامت انسان است و در اين زمينه ما شوخي نداريم چراکه اين آلايندگي در تصميمات تأثيرگذار است.

وي با بيان اينکه اگر ما عملکرد دستگاهي را قبول نداريم نبايد به بي‌اعتمادي و تصميم‌گيري‌ها دامن بزنيم، افزود: امسال نسبت به سال گذشته در تمام شاخص‌ها بهبود داشته‌ايم. طرح کاهش آلودگي هوا در خوشبينانه‌ترين حالت طرحي پنج ساله است ولي اگر به خوبي عمل کنيم. اگر وضعيت سالم باشد نبايد به ناسالم برسد و اگر ناسالم است نبايد به هشدار و اگر در هشدار است نبايد به اضطرار برسد.

مرگ و مير بر اثر آلودگي هوا

آمارهاي مرکز فوريت‌هاي پزشکي ايران نشان مي‌دهد که در روزهاي تشديد آلودگي هواي تهران، شمار بيماران تنفسي « افزايش تا 60 درصدي » را به دنبال داشته است. رييس اداره اورژانس بيمارستاني مرکز فوريت‌هاي پزشکي کشور با اشاره به وجود شواهد علمي‌مبني بر تشديد بيماري‌هاي مرتبط با سيستم قلبي، عروقي، و ريوي براثر افزايش آلاينده‌هاي هوا ، به خبرگزاري ايسنا مي‌گويد: در عمل نيز طبق بررسي‌هاي انجام شده در شهر تهران اين فرضيه علمي‌ثابت شد.

به گفته دکتر نادر توکلي مطالعات پژوهشي در بيمارستان‌هاي مرکزي شهر تهران درباره بيماري‌هاي تنفسي و ارتباط سنجي با نوع آلاينده‌ها به انجام رسيده و نتايج اين پژوهش نشان مي‌دهد که بيشترين عامل مرتبط با تشديد بيماري‌هاي تنفسي دي اکسيد گوگرد ، ذرات معلق و منواکسيد کربن است.

سازمان محيط‌زيست به ارائه تئوري‌ بسنده کرده است

عضو هيأت رئيسه فراکسيون محيط‌زيست و توسعه‌پايدار مجلس، با بيان اينکه سازمان حفاظت محيط زيست طي سال‌هاي اخير تنها نقش ناظر در بحث آلودگي هوا را داشته است، افزود:‌ متأسفانه دولت و دستگاه‌هاي زيرمجموعه آن به هيچ عنوان خود را مقصر تشديد آلودگي هوا نمي‌دانند. محمدجواد نظري‌مهر در گفت‌وگو با خانه ملت، با انتقاد از وضعيت کنوني آلودگي هوا در کلانشهرهاي کشور به‌ويژه شهر تهران، افزود: اگرچه سازمان حفاظت محيط زيست بايد در اين زمينه بسيار پوياتر عمل مي‌کرد اما شواهد حاکي از آن است که عملکرد اين سازمان در کنترل آلودگي هوا مناسب نبوده است. نماينده مردم کردکوي، بندرگز و بندرترکمن در مجلس شوراي اسلامي، با بيان اينکه سازمان حفاظت محيط زيست طي سال‌هاي اخير تنها نقش ناظر در بحث آلودگي هوا داشته است، ادامه داد: اين در حالي است که يکي از وظايف اين سازمان اتخاذ سياست‌هاي مناسب براي کاهش آلودگي هواست.

وي درباره عوامل تشديد آلودگي هوا در کشور، توضيح داد: استاندارد نبودن کيفيت سوخت، توليد خودروهاي بي‌کيفيت، فقدان نظارت بر کارخانه‌ها، خارج نشدن خودروهاي فرسوده و افزايش ترافيک از جمله موارد دخيل در افزايش آلودگي هوا است.

اين نماينده مردم در مجلس نهم، با بيان اينکه سازمان حفاظت محيط‌زيست و دولت مقصر اصلي افزايش آلودگي در کشور هستند، ياد‌آور شد: سازمان محيط زيست به عنوان متولي اصلي مسائل زيست محيطي بايد پررنگ‌تر از ساير نهادها براي کاهش آلودگي وارد عمل مي‌شد، اما متأسفانه تاکنون اقدام خاصي از سوي اين سازمان براي کنترل آلودگي هوا مشاهده نشده است. نظري‌مهر با اعلام اينکه متأسفانه سازمان حفاظت محيط‌زيست درباره کنترل آلودگي هوا تنها به اظهارنظر و ارائه تئوري‌ بسنده کرده است، گفت: به طور حتم ايجاد ساز وکاري براي کاهش آلودگي هوا نيازمند برنامه‌ريزي و تصويب قوانين است، از اين‌رو مجلس هم‌اکنون براي تصويب قوانين مربوطه تلاش بسياري مي‌کند. عضو هيأت رئيسه کميسيون بهداشت ودرمان در مجلس نهم،با تأکيد بر اينکه در شرايط کنوني تحقيق و تفحص از سازمان حفاظت محيط‌‌زيست هيچ تأثيري در کاهش آلودگي کلانشهرها ندارد، افزود:‌ متأسفانه دولت و دستگاه‌هاي زيرمجموعه آن به هيچ عنوان خود را مقصر تشديد آلودگي هوا نمي‌دانند، از اين‌رو اجراي اين طرح‌ها هيچ فايده‌اي براي کشور ندارد. وي با بيان اينکه هم‌اکنون انجام تخلف از سوي دولت در کشور به امري عادي تبديل شده است، تصريح کرد:‌ به‌طور حتم قبل از اجراي طرح تحقيق و تفحص از سازمان حفاظت محيط‌زيست بايد سيستم مديريتي دولت و وزارتخانه‌ها را اصلاح کرد. عضو هيأت رئيسه فراکسيون محيط‌زيست و توسعه‌پايدار مجلس شوراي اسلامي، با اعلام اينکه دولت بايد براي سلامت مردم ارزش قائل شود، گفت: به طور حتم هر انساني در وضعيت کنوني هواي کلانشهرها، به بيماري صعب‌العلاج دچار مي‌شود.


 رئيس مرکز کنترل ترافيک راهور تهران خبر داد:
 توقيف هفت دستگاه خودرو با خلافي بيش از يکصد ميليون ريال در پايتخت 

خبرگزاري فارس: رئيس مرکز کنترل ترافيک راهور تهران از توقيف هفت دستگاه خودرو سواري و کاميون با خلافي بيش از يکصد ميليون ريال در شهر تهران خبر داد. به گزارش فارس به نقل از پايگاه خبري پليس، سرهنگ سعيد اسماعيلي رئيس مرکز کنترل ترافيک پليس راهنمايي و رانندگي فرماندهي انتظامي تهران بزرگ گفت: ماموران راهور منطقه 16 پايتخت هنگام گشت‌زني و با استعلام از سامانه اجرائيات يک دستگاه کاميون بنز با يک ميليون و321هزار تومان خلافي و يک دستگاه کاميون ولوو با يک ميليون و 118هزار تومان خلافي را به پارکينگ منتقل کردند. وي در ادامه افزود: همچنين ماموران راهور منطقه 7 شهر تهران يک دستگاه خودرو پرايد را با يک ميليون و 114هزار تومان خلافي، يک دستگاه کاميون آميکو با يک ميليون و 10 هزار تومان خلافي، يک دستگاه خودرو پرايد با سه ميليون و 9هزار تومان خلافي، يک دستگاه خودرو زانيتا با يک ميليون و 896 هزار تومان و يک دستگاه خودرو پژو 206 با خلافي يک ميلون و 90هزار تومان را توقيف و به پارکينگ منتقل کردند. سرهنگ اسماعيلي خاطرنشان کرد:بر اساس آموزش‌هاي ارائه شده به ماموران پليس راهور تهران بزرگ و برابر دستورات صادره از سوي رده فرماندهي، برخورد شديد با رانندگاني که مرتکب تخلفات حادثه‌ساز مي‌شوند در دستور کار اين پليس قرار داد و به جد نيز پيگيري مي‌شود.


 انتقاد شهرياري از تاخير دستور دولت براي ترخيص داروها 

 رئيس کميسيون بهداشت ودرمان مجلس گفت: اگر رئيس‌جمهور دلش براي سلامت مردم مي‌سوخت بايد سه ماه پيش دستور ترخيص داروهاي وارداتي از گمرک را صادر مي‌کرد. حسينعلي شهرياري در گفت‌وگو با ايلنا درمورد تصميم فوري دولت مبني بر ترخيص داروهاي وارداتي از گمرک کمتر از يک هفته پس از برکناري مرضيه وحيد دستجردي گفت: اگر چه اين تصميم دولت، کار خوبي است اما رئيس جمهور با اين کار مي‌خواهديک توجيه عامه پسند براي عزل خانم دکتر دستجردي به مردم ارائه دهد. وي ادامه داد: رئيس‌جمهور مي‌خواهد با اين کار وانمود کند، مشکلات حوزه سلامت، به دليل کم کاري وزير بوده است در حالي كه همه مي‌دانند علت برکناري ايشان به دليل جابجايي رئيس دانشگاه علوم پزشکي است.

شهرياري با تاکيد براينکه اگر رئيس‌جمهور دلشان براي سلامت مردم مي‌سوخت بايد سه ماه پيش اين دستور را مي‌داد، افزود: قبل از سال نامه‌اي به رئيس‌جمهور نوشتم و به ايشان گفتم که مشکل دارو داريم، بهتر بود ايشان اول امسال اين دستور را صادر مي‌کردند، البته باز هم جاي شکرش است که اين دستورصادرشد.

رئيس کميسيون بهداشت ودرمان مجلس با ابراز تاسف از اينکه همه مسائل در اين مملکت با ديد سياسي نگريسته مي‌شود، افزود: اين مشکلي است که در جامعه وجود دارد و به حوزه سلامت نيز با ديد سياسي نگاه مي‌شود. وي با اشاره به تذکر کميسيون بهداشت و درمان مجلس به دولت در اين زمينه گفت: انشاالله مشکلات حوزه سلامت حل شود و هيچ کاستي در اين زمينه وجود نداشته باشد.


 ديوارنويسي براي انجام امور تبليغاتي در سطح شهر ممنوع شد 

 دفتر تبليغات و اطلاع‌رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي‌اعلام کرد: بر اساس قانون، ديوارنويسي براي انجام امور تبليغاتي در سطح شهر ممنوع است.

به گزارش فارس، تبليغات شهري بر اساس قانون بايد در محل‌هاي مناسب و با در نظر گرفتن حفظ زيبايي و نظم شهر انجام شود. بر اين اساس کميته مرکزي سازمان‌هاي تبليغاتي کشور در جلسه فوق العاده خود با اصلاح دستورالعمل اجرايي تبليغات شهري مصوب جلسه پانزدهم اين دستورالعمل جديد را در 13 ماده، 6 تبصره و 29 بند تصويب کرد. طبق ماده يک اين دستورالعمل، تبليغات شهري يا محيطي اعم از ديواري، فلزي، رايانه‌اي متحرک، و منقوش بر وسايل نقليه است که به منظور معرفي يا تبليغ کالا، خدمات و هرنوع فعاليتي که براي اطلاع رساني و اعلام عمومي در سطح شهرها، خيابان‌ها، جاده‌هاي شهري و بين شهري، بزرگراه‌ها، فرودگاه‌ها، پايانه‌هاي مسافربري، مترو، ايستگاه‌هاي اتوبوس، ميادين و ساير اماکن عمومي مورد بهره برداري قرار مي‌گيرد. همچنين بند 23 ماده 3 اين دستورالعمل مي‌گويد: تبليغ روي تأسيسات، ديوارها، ابنيه و ساختمان‌هاي اشخاص حقيقي و حقوقي، دولتي و غير دولتي منوط به کسب اجازه قبلي از صاحبان و مسئولان آنها است. در همين راستا و با تأکيد بر اين مطلب، فقط کانون‌هاي تبليغاتي داراي مجوز، مي‌توانند با نظر شهرداري و دستگاه‌هاي اجرايي در محل‌هاي تعيين شده شامل بيلبوردها، تابلوها، اتوبوس‌ها، تلويزيون شهري، اقدام به تبليغات کنند.


 بالاخره چند پرونده قضايي؟ 
نويسنده : سيدحسن موسوي چلک

روزنامه جام جم ديروز گزارشي را با اين تيتر کار کرده بود: «11 ميليون پرونده قضايي براي 7000 قاضي». چند وقت قبل هم آقاي سردار بتولي رييس پليس آگاهي ناجا تعداد پرونده‌هاي جاري را 13 ميليون اعلام کرده بود. قبل تر هم آقاي جامي مدير کل پيشگيري از وقوع جرم قوه قضاييه اين رقم را 16 ميليون اعلام کرده بود.

حال بياييم کمترين رقم اعلام شده را در نظر بگيريم: يعني 11 ميليون پرونده قضايي. از اين تعداد پرونده حدود 250هزار مربوط به جرايم حوزه مواد مخدر است. اگر بپذيريم که ساليان متمادي آمار دو ميليون معتاد توسط مراجع مختلف اعلام مي‌شود بايد اين تعداد را هم به آمار بالا اضافه کنيم.چون طبق قانون مصرف مواد مخدر جرم است مگر براي کساني که براي درمان يا کاهش آسيب مراجعه کرده باشند. اين امکان هم وجود دارد که برخي افراد چند پرونده داشته باشند. حال با فرض خوشبينانه مي‌توانيم بگوييم که حدود 13 ميليون پرونده داريم که هم حقوقي هستند و هم کيفري.

حال بياييم فرض ديگري را هم با نگاه خوشبيني مطرح کنيم که نصف اين تعداد يعني 5/7 ميليون نفر موضوع شان حقوقي باشد.باز هم 5/7 ميليون نفر هستند که پرونده‌هاي کيفري دارند. با در نظر گرفتن اين که هر پرونده حداقل يک شاکي و يک متشاکي دارد باز هم به عدد13 ميليون پرونده مي‌رسيم.با پذيرش اين نکته که اگر من پرونده داشته باشم حداقل اعضاي خانواده من هم درگير خواهند بود با در نظر داشتن تعداد بعد خانوار کشور به رقم بسيار بالايي خواهيم رسيد.

انصافا مسئولين محترم قضايي هم بارها به روند افزايشي پرونده‌هاي قضايي اشاره و اعلام نگراني کردند که مستندات آن هم در مطبوعات و خبرگزاري‌ها موجود است. در کشور هند با حدود يک ميليارد جمعيت حدود يک ميليون و دويست هزار پرونده قضايي دارند. در چنين شرايطي قوه قضاييه مقصر نيست بلکه رويکرد اتخاذ شده در کشور بگونه اي است که مردم براي هر کاري پرونده قضايي تشکيل مي‌دهند و حوزه‌هاي قضايي هم مجبور به رسيدگي هستند. لذا انتظار مي‌رود در قواي مختلف کشور در موارد ذيل تامل شود:

الف: تقويت رويکرد قضازدايي.

ب: بازنگري در تعاريف و عناوين مجرمانه و کاهش آنها.

ج: واگذاري بسياري از موارد به سازمان‌هاي اجتماعي از قبيل سازمان بهزيستي.

د: تقويت مداخلات رواني- اجتماعي و توسعه برنامه‌هايي از قيبل اورژانس اجتماعي و مددکاران اجتماعي به عنوان ضابط اجتماعي.

ه: تقويت و توسعه برنامه‌ها با رويکرد پيشگيري اجتماعي از وقوع جرايم توسط دستگاه‌هاي اجتماعي.

و: بستر سازي براي مشارکت نهاد‌هاي غير دولتي در زمينه پيشگيري از وقوع جرم و آسيب‌هاي اجتماعي.

 ز: تغيير ساختار موجود شوراي حل اختلاف وفعال کردن اين شورا قبل از رجوع مردم به مراجع قضايي و تشکيل پرونده. مثل شوراي مصالحه خارج از دادگاه.

ح: بهره گيري از تمام ظرفيت‌هاي موجود جهت پيشگيري. در اين راستا مسئولين محترم قوه قضاييه بايد پيشگام باشند. بدون شک مجلس شوراي اسلامي،مجمع تشخيص مصلحت نظام و.... هم در اين زمينه مي‌تواند کمک کنند. تحقق اين مسئله نيازمند تغيير نگرش در سيستم قضايي کشور است.گرچه نبايد از تاثير پذيري جرم از ساير تصميم گيري‌ها و شرايط اقتصادي و فرهنگي و اجتماعي و رواني ... نيز غافل بود.

*رييس انجمن مددکاران اجتماعي ايران


 اخبار کوتاه 

 مرتضوي به قاضي تعليق شده کهريزک پست داد

فارس: علي‌اکبر حيدري‌فر، معاون دادستان سابق تهران و قاضي پرونده کهريزک با صدور حکمي از سوي سعيد مرتضوي، معاون حقوقي شرکت سرمايه‌گذاري صبا تأمين اجتماعي شد. علي‌اکبر حيدري‌فر، معاون دادستان سابق تهران که احکام اعزام افراد بازداشت شده به کهريزک را امضا کرده بود با حکم سعيد مرتضوي به عنوان معاون حقوقي شرکت سرمايه گذاري صبا تأمين يکي از شرکت‌هاي وابسته به سازمان تأمين اجتماعي انتخاب شده است. حيدري‌فر در مرداد ماه سال 89 از مقامش تعليق شد.

کنترل هوشمند شبکه‌هاي اجتماعي توسط ناجا

ايسنا: سردار احمدي مقدم رئيس پليس کشور در حاشيه مراسم صبحگاه فرماندهي انتظامي استان قم، گفت: نيروي انتظامي در حوزه فيلترينگ سايت‌ها مسئوليتي نداشته و تصميم و اجراي آن برعهده ناجا نيست. وي با تاکيد بر اينکه کنترل هوشمند شبکه‌هاي مجازي اجتماعي، از مضرات آنها جلوگيري مي‌کند، تصريح‌کرد: با کنترل هوشمند شبکه‌هاي اجتماعي چندگانه علاوه بر اين که از مضرات آنها جلوگيري مي‌شود، مردم مي‌توانند از بخش‌هاي مفيد آن بهره‌مند شوند.

عفاف و حجاب بايد از مهدکودک‌ها آغاز شود

ايسنا: استاندار تهران گفت: به منظور اشاعه عفاف و حجاب لازم است فرهنگ سازي صورت گيرد و در اين جهت اين کار بايد از مهدکودک‌ها آغاز و تا عالي ترين سطوح آموزش عالي ادامه يابد. مرتضي تمدن افزود: در زمينه عفاف و حجاب بايد در فضاهاي فرهنگي، آموزشي، فکري و اعتقادي فرهنگ سازي شود؛ اما نبايد توقع داشته باشيم که بدون فرهنگ‌سازي لازم، عفاف و حجاب در جامعه به شکل مطلوبي وجود داشته شود.

رئيس‌جمهور به من تکليف کرده است

ايسنا: سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در حاشيه جلسه هيات دولت گفت: ارز کافي براي تأمين دارو موجود است و در دو سه هفته آينده خبرهاي خوشي را در خصوص تأمين دارو به اطلاع مردم خواهيم رساند. دکتر محمد حسن طريقت منفرد درباره اجراي طرح پزشک خانواده نيز اظهار داشت: رئيس‌جمهور اجراي اين برنامه را به من تکليف کرده است و تلاش مي‌کنم آن را به نحو احسن انجام دهم. وي افزود: همواره آرزويم به عنوان يک پزشک، اجراي برنامه پزشک خانواده است چرا که بهداشت و درمان بدون پزشک خانواده سر و سامان نمي‌گيرد.

امتحانات نهايي به 26 دي موکول شد

فارس: رئيس مرکز اطلاع‌رساني و روابط عمومي‌وزارت آموزش و پرورش گفت: به دليل تعطيلي روز شنبه 16 دي ماه در پي آلودگي هوا، امتحانات نهايي اين روز دانش‌آموزان در استان تهران به 26 دي موکول شد. علي فرهادي، رئيس مرکز اطلاع‌رساني و روابط عمومي‌وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: در پي تعطيلي مدارس استان تهران به دليل آلودگي هوا در روز شنبه 16 دي ماه، امتحانات دانش‌آموزان لغو شد. وي با بيان اينکه 3 درس در روز شنبه به صورت نهايي برگزار مي‌شود، گفت: درس‌هاي هندسه سال سوم رياضي، زيست‌شناسي و آزمايشگاه سال سوم تجربي و فلسفه و منطق ادبيات، علوم انساني و معارف از روز 16 دي به 26 دي ماه موکول شد.

پيگير ارز زائران عمره هستيم

فارس: معاون حج سازمان حج و زيارت درباره ارز زائران عمره مفرده گفت: سازمان حج و زيارت اقدامات خودش را در زمينه ارز زائران عمره انجام مي‌دهد و بقيه آن به نظر بانک مرکزي بستگي دارد. غلامرضا رضائي درباره اختصاص ارز به زائران عمره مفرده اظهار داشت: بارها اعلام شده است که بانک‌ها ارز نمي‌دهد و ارز مرجع به اولويت‌هايي که بانک مرکزي اعلام کرده است اختصاص پيدا مي‌کند. وي گفت: اگر ارزي به زائران تعلق بگيرد ارز مبادله‌اي خواهد بود. معاون حج سازمان حج و زيارت اضافه کرد: در باره اختصاص ارز به زائران عمره سازمان حج و زيارت اقدامات خودش را انجام مي‌دهد و بقيه آن به نظر بانک مرکزي بستگي دارد. رضايي ادامه داد: سازمان حج و زيارت طبق قانوني که وجود دارد، مسافران خارج از کشور برابر جدول تقسيم بندي شده و به بانک‌هاي عامل اعلام شده که ارز به آنها تعلق مي‌گيرد، ارزشان پرداخت مي‌شود. وي افزود: اختصاص ارز به زائران عمره بستگي به بخش‌نامه بانک مرکزي که نحوه تخصيص ارز به زائران در آن درج شده، دارد.

فعاليت سايت‌هاي همسرگزيني مورد تاييد نيست

مهر: معاون امور فرهنگي و تربيتي وزارت ورزش و جوانان گفت: مراکز مجازي همسريابي بايد براي اخذ پروانه از وزارت ورزش و جوانان اقدام کنند و گرنه فعاليت آنها غيرمجاز تلقي مي‌شود. البته پيش از اين فرصت شش ماهه‌اي به آنها براي دريافت پروانه داده شده بود. سيد باقر پيشنمازي با اعلام اينکه از بهمن ماه امسال مرحله آزمايشي ثبت نام و پاسخگويي از داوطلبيني که قصد فعاليت درحوزه مجازي مشاوره و همسريابي دارند، آغاز خواهد شد، افزود: براي متقاضيان در صورت برخورداري از صلاحيت لازم پروانه فعاليت صادر مي‌شود.

ورود سامانه بارشي جديد به کشور از فردا

ايرنا: سازمان هواشناسي کشور از ورود سامانه بارشي جديد به کشور از فردا (يکشنبه) خبر داد و اعلام کرد: اين سامانه بارشي از مرزهاي غربي وارد کشور خواهد شد. براساس تحليل آخرين داده‌هاي هواشناسي، تا روز دوشنبه هفته آينده، دماي هوا در نيمه شمالي کشور افزايش نسبي خواهد داشت. پيش بيني‌هاي سازمان هواشناسي حاکي از محسوس بودن افزايش دما در سواحل درياي خزر و استان اردبيل است.