نسخه شماره 3102 - 1391/10/16 -

معاون شهردار در جمع مديران روابط عمومي مناطق شهرداري تهران:
خدمات مديريت شهري در تاريخ پايتخت ثبت شود
11 ميليون تهراني قوي‌ترين رسانه اين شهر محسوب مي‌شوند
فقدان مديريت يکپارچه شهري،عامل ناهماهنگي در نگهداري برج آزادي
مسجد جامعي:کليت نگهداري برج آزادي بايد برعهده مديريت شهري باشد

ايازي در مراسم افتتاح مسجد محله نکونام مطرح کرد:‌
جوانان بايد مخاطبان اصلي مساجد باشند

مدير‌عامل شرکت ارتباط مشترک شهر خبر داد‌:
زيبا سازي آنتن‌ها و دکل‌هاي مخابراتي سطح شهر


آلودگي هوا پيامد شهرهاي صنعتي


در شهر


گذري بر مناطق


 معاون شهردار در جمع مديران روابط عمومي مناطق شهرداري تهران:
 خدمات مديريت شهري در تاريخ پايتخت ثبت شود 
 11 ميليون تهراني قوي‌ترين رسانه اين شهر محسوب مي‌شوند

 معاون حمل‌و‌نقل و ترافيک شهردار تهران در جمع مديران روابط عمومي مناطق 22 گانه شهرداري تهران گفت: فعاليت‌هاي مديريت شهري در جهت آباداني و عمران کلان شهر تهران بايد در حافظه بلند مدت نسل امروز و فردا و همچنين در تاريخ پايتخت ثبت شود.

مهندس سيد‌جعفر تشکري‌هاشمي در نشستي که به ميزباني اين معاونت برگزار شد، با اشاره به دغدغه‌هاي حوزه مأموريت خود، افزود: محدويت‌ها، فقدان انتقال صحيح و سالم اطلاعات و دست‌کاري در اخبار ارائه شده به شهروندان از جمله مشکلات اين بخش به شمار مي‌آيد.

وي با مقايسه تهران امروز با تهران قديم و نيز پايتخت کشورمان با ساير کلان شهرهاي دنيا، تهران را شهري در حال توسعه و پيشرفت دانست و اظهار کرد: تهران، شهري متکي بر علم، فن‌آوري، دانش و مشارکت مردم و تجربيات جديد به شمار مي‌رود اما عدم اطلاع‌رساني دقيق و وجود موانعي براي رويارويي مردم با حقايق جاري در شهر، موجب کتمان واقعيات از مردم مي‌شود.

تشکري‌هاشمي با بيان اين که بيش از نيمي از بودجه شهرداري تهران به گسترش زيرساخت‌هاي ترافيکي و تأمين خدمات حمل و نقلي اختصاص يافته، تصريح کرد: اگر خدمت‌رساني به مردم معامله با خداست، اطلاع‌رساني دقيق و ايجاد اعتماد و باور به مردم نيز بايد به عنوان بخشي از معامله با خدا در نظر گرفته شود.

وي با تأکيد بر اين که معاونت حمل‌و‌نقل و ترافيك به صورت ناخواسته به سياسي‌ترين حوزه مديريت شهري تبديل شده، اضافه کرد: به جرأت مي‌توان گفت بودجه‌اي که توسط دولت‌هاي قبلي به شهرداري تهران اختصاص يافته بود، 5/2 برابر بودجه پرداخت شده طي 7 سال گذشته به شهرداري تهران بوده است.

معاون شهردار تهران در پايان با اعلام اين نکته که هر يک از 11 ميليون شهروند تهراني، خود قوي‌ترين رسانه‌ اين شهر به شمار مي‌آيند، خاطرنشان کرد: نقش روابط عمومي‌ها در توجه و دقت به اين رسانه و انتقال متقابل پيام مردم به مديريت شهري و بالعکس، غير قابل انکار و حائز اهميت بسيار است.

گفتني است نامدار صداقت، مدير کل روابط عمومي شهرداري تهران نيز در اين نشست با اشاره به ضرورت استفاده از ظرفيت‌هاي تبليغاتي حوزه حمل و نقل و ترافيک، بر ضرورت بهره‌گيري متقابل اين حوزه و مناطق 22 گانه شهرداري تهران در جهت هم‌افزايي و اطلاع‌رساني دقيق‌تر و عميق‌تر به شهروندان تأکيد کرد.

اين نشست با بازديد مديران روابط عمومي مناطق از مرکز کنترل ترافيک شهر تهران و استوديو صداي شهر راديو تهران به پايان رسيد.

با افزايش ساعت کار و توسعه خطوط شبانه به استقبال سال جديد مي‌رويم

همچنين تشکري‌هاشمي در حاشيه نخستين جلسه ستاد استقبال از بهار 92 گفت: با اتمام ماه‌هاي محرم و صفر و شروع خريدهاي پاياني سال، در بخش حمل و نقل عمومي تدارک گسترده اي پيش بيني شده تا در بخش مترو، تاکسيراني و اتوبوسراني با ظرفيتي به مراتب بيشتر از گذشته در خدمت شهروندان باشيم.

وي با اشاره به افزايش ساعات کار وسايل حمل و نقل عمومي در ايام پاياني اسفندماه و همزمان با خريد نوروزي شهروندان گفت: در روزهاي آخرين ماه سال با افزايش ساعت اتوبوسراني و مترو و ايجاد خطوط شبانه در اين ناوگان زمينه تسهيل رفت و آمد شهروندان در اين ايام را فراهم خواهيم آورد. به گفته تشکري بنابر تدبير شهردار تهران، عمليات مناسب سازي شهر به گونه اي انجام خواهد شد که فعاليت‌هاي عمراني و ترافيکي در پايتخت که ممکن است مزاحمتي براي شهروندان ايجاد کند، تا قبل از 25اسفندماه به اتمام برسد. درواقع با شروع سال نو مردم کمتر در شهر ضايعات پروژه‌هاي عمراني را شاهد خواهند بود.

تشکري‌هاشمي تصريح کرد: نوسازي، مناسب سازي و بهسازي المان‌هاي ترافيکي شهر تهران در طول بهمن ماه و اسفند ماه انجام خواهد شد.

وي با اشاره به اينکه بخشي از فعاليت‌هاي ترافيکي در ايام تعطيلات نوروز انجام خواهد شد، گفت: با توجه به اينکه شهر تهران شهري پرجمعيت، با تعداد خودروهاي بسيار بالاست، امکان فعاليت در ساعت خاصي براي همکاران ما در حوزه ترافيک فراهم است. از اين رو زمان ايده‌ال ما براي انجام پروژه‌هاي عمراني و ترافيکي اعم از خط کشي‌ها، گاردريل‌ها، تابلوها و تعمير و نگهداري المان‌هاي هوشمند شهرريال ايام نوروز است.

تشکري با بيان اينکه امروز در جلسه به همکاران ابلاغ شد برنامه‌هاي خود را براي تعطيلات عيد ارايه کنند، گفت: علاوه بر اينکه در 2ماه باقي مانده تا پايان سال به صورت فشرده و با ساعات کاري بيشتري فعاليت خواهيم کرد، در ايام نوروز92 تعطيلي نخواهيم داشت و همکاران به صورت آماده باش هم در محل کار و هم سطح شهر حضور خواهند داشت.


 فقدان مديريت يکپارچه شهري،عامل ناهماهنگي در نگهداري برج آزادي
 مسجد جامعي:کليت نگهداري برج آزادي بايد برعهده مديريت شهري باشد 

 عضو کميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي شهر تهران، فقدان مديريت يکپارچه شهري را عامل برخي ناهماهنگي‌ها در نگهداري برج آزادي دانست و گفت: کليت نگهداري اين برج بايد بر عهده مديريت شهري باشد.

احمد مسجد جامعي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره اخباري مبني بر نفوذ آب به پي برج آزادي، اظهار کرد: حفظ و نگهداري اين برج در اولويت است و خواستار ارائه گزارشي در اين باره از سوي مدير برج آزادي به شوراي شهر هستيم.

وي با بيان اينکه برج آزادي در سال‌هاي گذشته به کلي رها شده بود، اظهار کرد: در شوراي سوم سندي به تصويب رسيد و طي آن تعمير و مرمت اين نماد ملي و فراملي در دستور کار مديريت شهري قرار گرفت. از آنجا که اين بنا توسط سازمان ميراث فرهنگي به ثبت رسيده بود، مرمت آن کار دشواري بود و مطابق با ضوابط ميراث فرهنگي بايد مصالح مورد استفاده مشابه مصالح اصلي محوطه برج مي‌بود که تمامي اين موارد رعايت شد.

مسجدجامعي يادآور شد: حتي طراحي فضاي سبز محوطه اطراف برج آزادي و نوع پوشش گياهي آن در چارچوب ضوابط فهرست آثار ملي ميراث فرهنگي انجام شد و اکنون نماي اين برج بسيار خلوت‌تر شده و جلوه کرده است.

اين عضو شوراي شهر تهران با تاکيد بر اينکه کليت نگهداري از برج آزادي بايد بر عهده مديريت شهري باشد، خاطرنشان کرد: براي حفظ اين نماد ملي بايد کليه دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط با يکديگر همکاري کنند. اين در حاليست که در گذشته هم که مرمت برج در دستور کار قرار گرفت، مشارکت وزارت ارشاد جذب نشد و برخي از موارد مربوط به نگهداري اين برج مغفول ماند.


 ايازي در مراسم افتتاح مسجد محله نکونام مطرح کرد:‌
 جوانان بايد مخاطبان اصلي مساجد باشند 

 معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران در مراسم افتتاح مسجد امام علي(ع)در محله نکونام منطقه 14 گفت: مسجد مهمترين پايگاه فرهنگي است و تمام فعاليت‌هاي اجتماعي و فرهنگي بايد با محوريت مساجد در محله‌ها اجرا شود. جوانان بايد مخاطبان اصلي مساجد باشند.

سيد‌محمدهادي ايازي در مراسم افتتاح مسجد امام‌علي(ع) که عصر روز 12دي با حضور شهردار منطقه 14 در محله نکونام اين منطقه برگزار شد، خاطر نشان کرد: توسعه مساجد به عنوان محملي براي انس با قرآن و تقويت باورهاي ديني در جوانان يکي از دغدغه‌هاي جدي شهرداري تهران در حوزه فرهنگي و اجتماعي محسوب مي‌شود.

وي ادامه داد: برنامه‌ريزي فرهنگي براي شکوفايي استعدادها و توانمندي‌هاي جوانان يک اولويت است که غفلت از آن پيامدهاي جبران‌ناپذير اجتماعي به همراه خواهد داشت. ايازي گفت: از زمان پيروزي انقلاب تاکنون، شاهد هجمه‌هاي گسترده دشمن نظير 8 سال دفاع مقدس عليه خاک و آرمان‌هاي والاي اين ملت عزيزمان بوده‌ايم . هجمه فرهنگي مهمترين سياست دشمنان انقلاب، اسلام و ملت ايران است که عموما جوانان را هدف گرفته است.

معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران افزود: مساجد مهمترين پايگاه فرهنگي هستند و وظيفه مسئولان فرهنگي کشور اين است که براي تقويت باورهاي ديني جوانان آنها را ترغيب به حضور در مساجد کنند و با محوريت روحانيون براي اجراي فعاليت‌هاي فرهنگي و اجتماعي متناسب با سليقه اين قشر برنامه‌ريزي داشته باشند.

وي تصريح کرد: هم اکنون 2 هزار مسجد در سطح شهر وجود دارد ولي اين تعداد براي پاسخگويي به نيازهاي معنوي 8 ميليون پايتخت نشين اصلا کافي نيست. شهرداري تهران با درک ضرورت توسعه فضاهاي مذهبي در تهران با راه اندازي مرکز امور ديني علاوه بر تحقق اين مهم سعي در اثبات کارآمدي دين در اداره جامعه داشت. ايازي گفت: کلنگ احداث 72 مسجد در آستانه محرم با حضور شهردار تهران و حجت‌الاسلام‌و‌المسلمين قرائتي بر زمين خورد و هم اکنون عمليات اجرايي آن اجرا مي‌شود.

معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران افزود: فعاليت فرهنگي و اجتماعي مساجد بايد با خواست جوانان و نيازهاي اجتماعي آنها منطبق باشد تا اين قشر به حضور در مسجد ترغيب شود و براي دريافت تمام پاسخ‌هاي خود مسجد را امن ترين مامن بداند.

وي تصريح کرد: از اين رو شهرداري تهران براي گسترش دامنه فعاليت مساجد و کمک به توسعه ظرفيت‌هاي آن همچنين نهادينه کردن نقش مساجد در توسعه فعاليت‌هاي اجتماعي و فرهنگي پروژه سراي محله ـ مسجد را در 14 منطقه شهر تهران اجرا کرده است. ايازي ادامه داد: مديريت اوقات فراغت جوانان، اجراي برنامه‌هاي مذهبي، توسعه فعاليت‌هاي اجتماعي و فرهنگي، ترغيب جوانان به حضور در مساجد و ارتقا سطح همکاري‌هاي دو نهاد فرهنگي مسجد و سراي محله از مهمترين اهداف اجرايي اين پروژه محسوب مي‌شود. معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران گفت: توسعه و آباداني يکسان تمام مناطق شهر تهران و نوسازي و بهسازي مساجد رويکردي است که به واسطه تدبير شهردار تهران مبني تبديل به يک نهاد اجتماعي در مجموعه شهرداري اتخاذ شده است.


 مدير‌عامل شرکت ارتباط مشترک شهر خبر داد‌:
 زيبا سازي آنتن‌ها و دکل‌هاي مخابراتي سطح شهر 

 مدير عامل شرکت ارتباط مشترک شهر با اشاره به ساماندهي دکل‌ها، آنتن‌ها و ايستگاه‌هاي راديويي بامحوريت«زيبايي منظر شهري» و «تامين سلامت شهروندان»، از زيبا سازي دکل‌ها و آنتن‌ها به عنوان پروژه در دست اقدام اين شرکت نام برد.

سيد‌عليرضا سيد اردوبادي اظهار کرد‌: در مجموعه پارك شهر پنج دكل آنتن مخابراتي وجود دارد كه سه مورد از آن‌ها با استفاده از درخت‌هاي مصنوعي زيبا‌سازي شده‌اند و هم اکنون نيز موارد ديگر در دست بررسي و اقدام است. وي عنوان کرد‌: شرکت ارتباط شهر در نظر دارد تا تا از نخبگان و هنرمندان شهر در راستاي ارائه خدمات مطلوب‌تر در حوزه‌هاي مختلف تخصصي و زيباسازي نيز بهره‌مند گردد . وي افزود‌: با تاکيدي که بر مجوزهاي صادره صورت مي‌گيرد، هم اينک اپراتورهاي تلفن همراه و شرکت‌هاي اينترنتي و....موظف به نصب دکل‌ها و آنتن‌ها با رعايت همه موارد زيباسازي مي‌باشند. اردوبادي با اشاره به عزم شهرداري تهران در اجراي مصوبه ساماندهي آنتن‌ها‌،دکل‌ها و ايستگاه‌هاي راديويي‌، گفت‌: هر دستگاهي که بخواهد نسبت به نصب دکل، آنتن‌ها و ايستگاه‌هاي مخابراتي-ارتباطي در سطح شهر اقدام کند، بايد مجوز مربوطه را از شرکت ارتباطات مشترک شهر دريافت کند. به گفته اردوبادي مصوبه ساماندهي دکل‌ها و آنتن‌ها و ايستگاه‌هاي ارتباط راديويي اين امکان را به شهرداري تهران داده است تا در خصوص آن تعداد از شرکت‌ها و سازمان‌هايي که بدون طي مراحل اداري و کسب مجوز از شرکت ارتباط مشترک شهر، تاسيسات مخابراتي را به صورت غير قانوني نصب مي‌کنند با استناد به ماده 13 و 15 و تبصره ذيل آن، اقدام قانوني را انجام دهد. وي اظهار کرد‌: شهروندان مي‌توانند شكايات خود در ارتباط با نصب دكل و آنتن‌هاي غير مجاز به سامانه اطلاع‌رساني 1888 منعکس و شركت ارتباطات مشترك شهر به عنوان متولي اصلي اجراي مصوبه موصوف اين مطلب را دنبال خواهد كرد.


 آلودگي هوا پيامد شهرهاي صنعتي 
نويسنده : احمدرضا بنايي

 يکي از پيامدهاي رشد و توسعه صنعتي در شهرهاي بزرگ آلوگي هوا مي باشد. هوا يکي از ضروري ترين نيازهاي زندگي در جوامع بشري است اما امروزه مردم در شهرهاي بزرگ براي استنشاق هواي پاک و تميز با مشکلات بسيار جدي مواجه شده اند بطوري که زندگي در شهري مانند تهران در برخي از فصول سال به دشواري امکان پذير است. شايد بتوان بحراني ترين ماه هر سال را از نظر هوا در تهران آذر و دي ماه ناميد زيرا در اين ماه شايد به علت نبودن باد و سرماي هوا ذرات معلق در شهر تهران بدون حرکت باقي مانده هر روز بر حجم آلودگي افزوده مي شود و در نتيجه بيماري‌هاي شهروندان تهراني بر اثر اين آلودگي نيز افزايش مي‌يابد. عوامل آلودگي هواي تهران و شهرهاي بزرگ متعددند اما شايد يکي از مهم ترين آنها را وجود و افزايش روزافزون وسايل نقليه بطور عام و کارخانجات و مراکز صنعتي و وسايل گرمايشي خانوارها نام برد.

همه ساله وقتي علامت هاي هشدار در مورد خطر هوا مطرح مي شود برخي به فکر چاره مي‌افتند اما وقتي براثر باران و يا باد تا مدتي آلودگي کاهش مي يابد همه چيز به فراموشي سپرده مي شود تا اين که دوباره سالي ديگر و آلودگي ديگر هيچ اتفاقي رخ نمي دهد.

اميد است همه مردم براي سلامتي خود ارزش قائل شده و براي حفظ آن دست در دست مسئولان دهند و براي رفع اين معضل، برنامه ريزي نموده و با يک طرح ضربتي موجبات کاهش آلودگي هوا در شهرهاي بزرگ چون تهران را فراهم آورند.


 در شهر 

 شهرداري منطقه 16 ميزبان جشنواره دعا و نيايش تهران

جشنواره دعا و نيايش شمسه تهران امسال به ميزباني شهرداري منطقه 16 برگزار مي شود.

سيد محسن اسدي شهردار منطقه با اعلام اين مطلب افزود منطقه 16 ميزبان کليه شهروندان تهراني که در زمينه دعا و نيايش فعاليت مي کنند خواهد بود.

وي افزود: ستاد جشنواره دعا و نيايش از مهر ماه سال جاري در حوزه معاونت اجتماعي و فرهنگي شهرداري منطقه فعال شده است. اسدي اظهار داشت: جشنواره دعا و نيايش با توجه به همگاني بودن و عمق نيايشگري نزد همگان به يکي از جشنواره هاي فعال و پر طرفدار شمسه تبديل خواهد شد.

شهردار منطقه 16 افزود: در همين راستا سايت اينترنتي جشنواره به آدرس: www.shamsehdvn.ir نيز براي علاقمندان راه اندازي شده است.

سيد محسن اسدي گفت: مجموعه جشنواره هاي شمسه دو سال است که از سوي شهرداري تهران با هدف بهره گيري از ظرفيت هاي فرهنگي شهر تهران برگزار مي شود. به گفته وي 374 محله شهر تهران سال گذشته استقبال خوبي از شمسه داشتند و امسال قطعا اين استقبال بيشتر خواهد بود.

نقاشان شمسه در پايانه جنوب و متروي تجريش هنرنمايي کردند

مهندس صفوي شهردار منطقه 15 و رييس ستاد منطقه اي جشنواره نقاشي و تنديس شمسه از برگزاري دو کارگاه و خلق اثر هنري توسط نقاشان شمسه در پايانه جنوب و متروي تجريش خبر داد . صفوي با اشاره به اينکه حضور هنرمندان در ميان مردم در راستاي هم افزايي انگيزه‌هاي شهروندان در تعاملات فرهنگي است افزود : در اين راستا دومين کارگاه پهنه اي مناطق جشنواره شمسه با حضور 60 هنرمند در محل پايانه مسافربري جنوب با مشارکت مناطق 15،‌16،‌17،‌18،19‌و20 کلانشهر تهران در قالب سه موضوع اجتماعي مسافرت درون شهري ،‌هويت شهري و هنر اقوام برگزار شد .

شهردار منطقه خاطرنشان کرد : در سومين کارگاه نيز40 هنرمند نقاش و طراح جشنواره شمسه با همکاري مناطق1،‌3،‌7 و سازمان تاکسيراني در ايستگاه متروي تجريش گرد هم آمدند و با موضوعات تاکسي در شهر، زمستان و محله و گلدسته‌هاي آسماني به هنرنمايي پرداختند . وي در تبيين اهداف شمسه از برگزاري کارگاههاي نقاشي در محل‌هاي پرتردد گفت: در واقع هدف اصلي، ترسيم ساختار موضوعات اجتماعي و فرهنگي از دريچه هنر است و برگزاري اين کارگاهها باعث مي‌شود که هنرمندان و شهروندان به بهانه خلق موضوعات هنري در کنار هم باشند تا مفاهيم شهري و هويت محله از بوم هنرمندان نقاش به ذهن شهروندان انتقال يابد . شهردار منطقه افزود: برگزاري کارگاه علاوه بر ماهيت هنري،‌کارکرد آموزشي نيز دارد و حضور خانواده‌ها،‌کودکان و دانش آموزان در کنار هنرمنداني که به خلق اثر هنري مي‌پردازند يک کلاس آموزشي است که نحوه خلق يک اثر را از ابتدا تا انتها به آنان معرفي مي‌نمايد.

آزادراه آزادگان روشن شد

آزادراه آزادگان واقع در محدوده منطقه 22، در راستاي تامين و افزايش ايمني همچنين تسهيل در تردد رانندگان و شهروندان در معابر اصلي و بزرگراهي محدوده شمال غرب پايتخت از اوايل دي ماه امسال روشن شد.

حسين مرادي شهردار منطقه با اعلام اين خبر گفت: « اين عمليات حدفاصل بلوار اميرکبير تا آزادراه تهران کرج در ضلع شرقي و غربي آزادراه آزادگان به طول حدود 4 کيلومتر و با نصب 110 پايه چراغ صورت گرفته است. گفتني است پيش تر در آزادراه آزادگان (محدوده منطقه 22) هيچگونه روشنايي وجود نداشت و با توجه به اينکه محدوده به دليل فقدان روشنايي کافي، احتمال بروز حوادث ناشي از اين موضوع را افزايش مي‌داد، اجراي اين عمليات با هماهنگي اداره برق منطقه آزادي در دستور کار منطقه قرار گرفت و در بازه زماني 2 ماهه به سرانجام رسيد. وي افزود: تامين روشنايي معابر در حيطه ي وظايف شهرداري نيست اما لزوم تامين روشنايي در آزادراه آزادگان به منظور کاهش خطرات احتمالي، شهرداري منطقه را واداشت با پيگيري هاي فراوان و هماهنگي با اداره برق منطقه آزادي، عمليات تامين شبكه روشنايي را در اين آزادراه اجرا کند. عمليات تامين روشنايي در بخش ديگري از اين معبر ، به طول کمتر از يک و نيم کيلومتر حدفاصل بلوار اميرکبير تا بزرگراه شهيد خرازي همچنان در حال انجام است و تا پايان دي ماه به پايان خواهد رسيد.


 گذري بر مناطق 

 توسعه امکانات تفرجگاهي و ورزشي درغرب تهران

منطقه 5: شهردار منطقه 5 گفت: همزمان با حفاظت از محيط زيست وتقويت سرانه‌ها توسعه امکانات تفرجگاهي در بوستان‌هاي جوانمردان و کوهسار اجرا مي‌شود.سعيد طلوعي شهردارمنطقه با اعلام اين خبر گفت‌: منطقه5 از ظرفيت‌هاي ارزشمندي همچون کوهسار ورد دره کن برخورداراست که علاوه برقابليت تنفسگاهي شهرداري تهران مي‌تواند به قطب گردشگري وتفرجگاهي شهرداري تهران تبديل شود.وي افزود: همزمان با احداث بوستان جوانمردان درحاشيه رود خانه کن با تجهيز امکانات ورزشي وتفريحي فضاي مناسبي براي جذب گردشگر طراحي شده است.وي افزود:بوستان جنگلي کوهسار يکي ديگر از بزرگترين فضاهاي گردشگري، غرب تهران است وهمواره به عنوان يکي از مراکز جذاب مورد توجه شهروندان قرار داردودرراستاي سياست‌هاي مديريت شهري دراحياي منابع طبيعي و حفظ محيط زيست طرح جامع توسعه و احياي پارک جنگلي کوهسار در دستور کار قرار دارد.وي افزود‌: در طرح توسعه کوهسار کاربري‌هاي تفريحي‌، گردشي و زيست محيطي ايجاد مي‌شود.طلوعي ادامه داد‌: براساس رويکردهاي مديريت شهري مبني برتوسعه خدمات با مشارکت بخش خصوصي احداث فضاهايي همچون خط تله کابين‌، رستوران‌، هتل‌، شهربازي‌، باشگاه سوارکاري ‌، مجتمع گردشگري سلامت، خانه هنرمندان، مجتمع ويژه سالمندان، مجموعه‌هاي فرهنگي کودکان و.... بخشي از طرح‌هاي پيش بيني شده در اين مجموعه‌ها است که با مشارکت سرمايه‌گذار خصوصي اجرا مي‌شود.

راه اندازي اولين موزه گرافيک کشور در منطقه 10 تهران

منطقه 10:معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران در مراسم افتتاحيه جشنواره گرافيک از مجموعه جشنواره‌هاي فرهنگي‌، هنري‌، آييني شمسه که به ميزباني منطقه 10 در ايوان شمس برگزار شد از راه انداري اولين موزه گرافيک کشور در منطقه 10 تهران خبر داد .

آيين افتتاحيه جشنواه شمسه با حضور سيد‌هادي ايازي معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران‌، حسن بيادي نايب رييس شوراي اسلامي شهر تهران‌، فرامرز عظيمي شهردار منطقه 10‌، جمعي از مديران منطقه‌، دبيران‌هادي‌، اساتيد‌، دانشجويان و شرکت کنندگان در جشنواره گرافيک در سالن ايوان شمس برگزار شد . در اين جلسه ايازي معاون امور فرهنگي و اجتماعي شهرداري تهران در سخناني ضمن تقدير و تشکر از شهردار منطقه و دست اندرکاران اين جشنواره گفت‌: رويکرد شهرداري در چند سال اخير استفاده از ظرفيت‌ها براي اداره بهتر شهر بوده و نگاه مديريت شهري نيز در سطح شهر تهران استفاده از ظرفيت‌ها در حوزه‌هاي فرهنگي و هنري با نگاه مديريتي و مشارکت جويي بوده است و شمسه مي‌تواند بستر حل مسائل و مشکلات و برقراري ارتباط بين جامعه هنري با بدنه مديريت شهري باشد .در ادامه اين جلسه عظيمي شهردار منطقه با تبريک به مناسبت سال ميلادي جديد در سخناني با اشاره به اهميت هنر گرافيک با استناد به آيه شريفه «ن‌ والقلم و مايسطرون»گفت‌: مضمون اين آيه شريفه با قسم به قلم و آنچه مي‌نويسد و آنچه طراحي مي‌کند و از خود برجاي مي‌گذارد اشاره دارد و امروزه نيز تمام کشورهاي دنيا به نوعي با طراحي خود را معرفي مي‌کنند .وي افزود‌: هنر گرافيک علاوه بر جنبه تجاري با ايجاد ارتباط غير‌کلامي موجب ايجاد فرهنگ مي‌شود و يک گرافيست با ايجاد نظم بصري موجبات سرور و نشاط براي مخاطب فراهم مي‌شود و از اين حيث هنر گرافيست مانند نظم ادبي است .شهردار منطقه تصريح کرد‌: 35 جلسه کارگروه تخصصي‌هادي و مجموعا برگزاري 41 جلسه با 1340 نفر ساعت با حضور اعضاي اصلي و استاد کلهر نيا به عنوان دبير تخصصي برگزار شد ‌و اميدواريم زحمات دوستان تاثير‌گذار‌، موجب ارتقاي کيفي فرهنگ کشورمان باشد .

تجهيز بزرگراه‌هاي جنوب شهر به پلاک‌هاي شناسايي

منطقه 19: عمليات پلاک کوبي بزرگراه‌هاي مواصلاتي منطقه 19 به پيشرفت فيزيکي 90درصدي رسيده است.محمدرضا کرمي با اعلام اين خبر گفت: پلاک‌هاي شناسايي در طول بزرگراه‌ها نصب و در هر 250متر، موقعيت را به رانندگان اعلام مي‌کند. به گفته وي اين پلاکها شامل اطلاعاتي درخصوص نام و کيلومتر متراژ بزرگراه، محدوده منطقه و قطعه‌اي است که در آن بزرگراه قرار دارد. در اين راستا بزرگراه‌هاي آزادگان، تندگويان، خليج‌فارس، شهيد کاظمي و ساير بزرگراه‌هاي منطقه مجهز به پلا‌ک مي‌شوند تا رانندگان با مشاهده آنها بهتر و آسان‌تر موقعيت قرار گرفته در بزرگراه و ميزان مسافت طي شده را شناسايي کنند.

چهارراه پارک وي همسطح‌سازي شد

منطقه 3:معاون حمل‌و‌نقل و ترافيک شهرداري منطقه 3 از همسطح سازي پياده رو خيابان ولي عصر تقاطع چهارراه پارک وي و چند نقطه پرتردد در شمال تهران خبر داد.مهدي طيباني گفت‌: به منظور بهبود شبکه پياده روها و سهولت درعبورو مرورشهروندان به ويژه افراد کم توان جسمي و سالمندان 4 پياده رو پرتردد در اين منطقه همسطح سازي شد.طيباني افزود: پياده‌رو خيابان ولي‌عصر تقاطع چهارراه پارک وي‌، خيابان آرارات تقاطع آفتاب‌، بلوار اسفنديار‌‌، خيابان برزيل روبروي دانشکده شمسي‌پور از جمله نقاطي بودند که طي روز‌هاي اخير همسطح سازي شدند. معاون حمل‌و‌نقل و ترافيک منطقه 3 نصب مانع ارتجاعي را بخش ديگري از اقدامات اين حوزه برشمرد و افزود: به منظور تسهيل در حرکت خودروها يکهزار و 300 عدد مانع ارتجاعي در خيابان ولي‌عصر‌، ميرداماد، شهيد کلاهدوز ‌،بزرگراه شهيد مدرس و شهيد حقاني ‌،پاسداران نصب شد.