نسخه شماره 3102 - 1391/10/16 -

پرونده وزراي اخراجي دولت احمدي‌نژاد
يـا بـا مـا، يا بفرما!


تحليلي درباره تغيير وزرا


نياز به راي اعتماد مجدد، تنها مشکل احمدي‌نژاد براي برکناري وزيران!


زنگ خطر برکناري ساير وزيران به صدا در آمده است

آملي لاريجاني خبر داد:
تشديد برخورد دستگاه قضايي با اشرار و اراذل و اوباش


اگر مردم اعتراضي داشتند، بايد صداي آن را شنيد


احمدي‌نژاد مديريت چند ماهه‌اش را متزلزل نکند


دعوت نمايندگان از‌هاشمي براي حضور در انتخابات


بي‌کفايتي‌هاي دولت ربطي به نظام هستي ندارد


فشار اقتصادي امروز مانند فشار جنگ تحميلي است


دستگيري گروه‌هاي خبري دشمن در مناطق زلزله زده


مردم روي بي‌طرفي قضات حساب باز مي‌کنند


اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان


الو مردم سالاري 44008133

چرا موتلفه اصلاح طلبان را مقصر مي‌داند؟
تلاش اصولگرايان براي ايجاد کانديداهاي جديد اصلاح طلب

منابع ديپلماتيک خبر دادند
سفر صالحي به مصر

16 دي 1388: ايران بازنده بزرگ انتخابات کنفدراسيون فوتبال آسيا
سعيدلو راي نياورد اما مالديو و گوام صاحب پست شدند


زير پوست خبر

سعيد جليلي در هند:
از بازگشت غرب به ميز مذاکره استقبال مي کنيم
برگزاري مذاکرات با 1+5 در ژانويه
برژينسکي:
حمله به ايران موجب انزواي بين‌المللي بي‌سابقه‌ آمريکا مي‌شود


اوباما لايحه تشديد تحريم‌ها عليه ايران را امضا کرد


سخنان عبدالله گل در مورد فعاليت هسته اي همسايگانش


توطئه‌ دشمن سخت کردن شرايط براي مذاکرات


پرهيز از افراط و تفريط در آستانه انتخابات


تاسفي براي از دست رفتن فرصت‌ها

مديرمسئول کيهان:
پول ملک عبدالله به خاطر مسائل بانکي به سران فتنه نرسيد


ديپلماسي


چگونه با ايران مذاکره کنيد؟

دفاع حبيب‌الله عسگراولادي از سخنان قبلي:
موسوي و کروبي فتنه‌گر نيستند

عباسپور:
جريان خاص از موضوع افزايش يارانه‌ها براي انتخابات بهره برداري مي کند


مشکل تنفسي چاوز و کشف يک بيماري جديد!


خواب خوش


شيريني ايران در کام ديگران


هفت ترس کشنده


تشييع و تدفين مرحوم آيت الله مجتبي تهراني


 پرونده وزراي اخراجي دولت احمدي‌نژاد
 يـا بـا مـا، يا بفرما! 

 گروه سياسي‌: محمود احمدي‌نژاد‌، شخصيت ويژه‌اي دارد‌. در کنار همه صفاتش‌ بي تعارف در عرصه سياسي است و از اينکه با اظهارات و عملکردش‌، موجي از حواشي به راه بيفتد‌، ابايي ندارد و اتفاقا تصور مي‌شود که علاقه‌مند است همواره نامش در عرصه سياسي مطرح باشد. تشکيل کابينه و ترکيب آن‌، از همان ابتداي روي کار آمدن محمود احمدي‌نژاد پرحاشيه بود. او اگرچه با شعار «کابينه 70 ميليوني»‌، بر سرکار آمد‌، اما ترکيب معرفي شده او براي دولت نهم به يکباره حتي واکنش‌هاي پنهان نخبگان اصولگرا را هم به همراه داشت و بعدا مشخص شد‌، احمدي‌نژاد تنها به حلقه يارانش اعتماد مي‌کند و اصولگرايان نيز در اين ميدان جايي ندارند. جابه‌جايي‌هاي مکرر در ترکيب دولت و بي‌ثباتي در عرصه مديريتي‌، همواره طي اين 7 سال گذشته‌، جزو مهمترين انتقادات به عملکرد احمدي‌نژاد و يارانش بوده است. اگرچه دولت در برابر خيل انتقادات در تغييرات وزرا، معتقد بود که هيات دولت مثل يک تيم فوتبال است که مربي يعني رييس دولت‌، مي‌تواند ترکيبش را براي مسابقه عوض کند .

اما اين تغييرات تا آن ميزان زياد بود و دولت به دلايل مختلف دست به ترکيبش زد که در انتهاي دولت نهم‌، بحث راي اعتماد مجدد به کابينه مطرح شد و اين روزها نيز تفاسيري از«به حد مرز رسيدن براي راي اعتماد مجدد دولت دهم» پديد آمده است. اما هيچگاه تحليل گران نتوانستند دليلي مديريتي براي اين تغييرات پيدا کنند . چراکه هيچگونه مدلي براي ميزان موفقيت و ناکامي‌هاي وزرا جهت تغيير اعلام نشد و افکار عمومي هم نمي‌توانست دليل اين تغييرات بيايد. اگرچه اخبار منتشره پس از برکناري وزرا‌، داراي يک فصل مشترک بود و ان اختلاف با احمدي‌نژاد و يا ياران احمدي‌نژاد بود . همراه بودن بي چون و چرا با سياست‌هاي احمدي‌نژاد و يارانش‌، تصور مي‌شود که يکي از مهمترين مسائل در ارزيابي وزرا به حساب مي‌آيد . موضوعي که با انتقاد گسترده کارشناسان روبرو است. چرا که اين نوع ديدگاه‌، عملا فضاي کارشناسي را به محيط دستوري تغيير مي‌دهد .

شرط‌گذاري از اول

از همان اول روي کار آمدن احمدي‌نژاد و يارانش‌، يکي از شروط گزينش وزرا از سوي احمدي‌نژاد موافقت آنان با مفاد ميثاق‌نامه‌اي تحت عنوان «ميثاق‌نامه دولت اسلامي» و امضاي آن بود.

اما پرويز کاظمي نخستين وزير کابينه نهم محمود احمدي‌نژاد بود که يک سال بعد از دريافت راي اعتماد در زمان معرفي کابينه دولت نهم از جانب احمدي‌نژاد به مجلس در سال 85 برکنار شد .هرچند احمدي‌نژاد هنگام راي اعتماد به پرويز کاظمي، وزير رفاه دولت نهم گفته بود کاظمي را خدا به او معرفي کرده است. عبدالرضا مصري‌، سخنگوي فعلي هيئت رييسه مجلس شوراي اسلامي بعد از کاظمي وزير رفاه شد.

عليرضا طهماسبي هم در آبان 1386 بعنوان اولين وزير در کابينه احمدي‌نژاد استعفا کرد و علي اکبر محرابيان جايگزين وي شد.محرابيان وزير صنايع و معادن در دو کابينه محمود احمدي‌نژاد بود و پس از ادغام اين وزارتخانه از کابينه خارج شد. عليرضا طهماسبي به اين خاطر برکنار شد که افراد معرفي شده را در وزارتخانه تحت مديريتش منصوب نکرد.

محمود فرشيدي در دولت نهم وزير آموزش و پرورش بود که در آذر 1386 برکنار و عليرضا علي احمدي رييس دانشگاه پيام نور به جاي وي منصوب شد. علي‌احمدي در مرداد 1384 در ابتداي دولت نهم از سوي محمود احمدي‌نژاد براي تصدّي وزارت تعاون به مجلس معرفي کرد اما توسط نمايندگان تاييد نشده و از مجلس راي اعتماد نگرفت و در همان سال به رياست دانشگاه پيام نور قناعت کرد. مجددا در بهمن سال 1386 پس از استعفاي فرشيدي به عنوان وزير آموزش و پرورش به مجلس شوراي اسلامي معرفي شد که اين بار توانست با کسب راي اعتماد نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، گوي وزارت را بربايد. فرشيدي در دوران وزارت يک بار توسط اقليت مجلس استيضاح شد.

تغيير به وزارت اطلاعات هم رسيد

غلامحسين محسني اژه‌اي در نخستين سال رياست جمهوري احمدي‌نژاد براي تصدي وزارت اطلاعات از مجلس رأي اعتماد گرفت و تنها چند روز باقي مانده به پايان دولت نهم از کار برکنار شد. 210 نماينده مجلس در نامه‌اي که در صحن علني مجلس هشتم قرائت شد از او تقدير کردند. مجيد علوي معاون وزير اطلاعات حکم سرپرستي وزارتخانه را قبول نکرد و احمدي‌نژاد خود سرپرستي اين وزارتخانه را برعهده گرفت. محسني اژه‌اي در حال حاضر دادستان کل کشور است و به گفته نمايندگان مجلس کارکرد مثبت و ويژه اي در پيگيري پرونده فساد بزرگ اقتصادي يا همان اختلاس سه هزار ميليارد توماني داشته است. در زمان برکناري وي شائبه‌هايي در خصوص اختلاف اژه اي با احمدي‌نژاد براي برکناري اسفنديار رحيم مشايي مطرح شد.

وزارت اطلاعات در دولت دهم نيز ميزبان نگاه رييس جمهور براي تغيير شد اما حجت الاسلام مصلحي با نامه مقام معظم رهبري مبني بر لزوم تداوم و ماندگاري ايشان در وزارت اطلاعات بر سر کار باقي ماند و نشان داد در اين پست موفق و شايسته عمل کرده است. برکناري مصلحي از جانب رييس جمهور ناکام ماند و به تعبير بسياري از کارشناسان اين مسئله اصلي ترين دليل يازده روز خانه نشيني رييس جمهور شد.

داوود دانش جعفري هم در سال نخست رياست جمهوري احمدي‌نژاد در کابينه معرفي شده وي به مجلس با 216 راي از جانب مجلس شوراي اسلامي وزير اقتصاد دولت نهم شد.

شايعاتي که به حقيقت پيوست

شايعات مبني بر جدايي دانش جعفري و پور‌محمدي وزير کشور در اوايل سال 1387 به گوش رسيد. در همان روزها از صمصامي بعنوان جايگزين احتمالي دانش جعفري نام برده مي‌شد که در نهايت قرعه به نام سيد شمس الدين حسيني افتاد. در نهايت دانش جعفري پس از بروز اختلافات با احمدي‌نژاد بر سر سياست‌هاي اقتصادي دولت، با نگارش نامه‌اي انتقادآميز از سمت خود کناره گرفت و در مرداد 1387 با سيد شمس‌الدين حسيني به وزارت اقتصاد و دارايي رفت.

داوود دانش جعفري‌، وزير اقتصاد به اين دليل برکنار شد که امر و نهي‌هاي احمدي‌نژاد در امور اقتصادي را غيرعلمي مي‌دانست.

حسيني در دولت دهم نيز وزير امور اقتصاد و دارايي باقي ماند و مرداد 1387، با ارايه پيشنهاد وزارت او توسط محمود احمدي‌نژاد به مجلس با 218 راي موافق، 29 راي مخالف و 23 رأي ممتنع، موفق به کسب رأي اعتماد از مجلس شده و وزير وزارت امور اقتصادي و دارايي شد و به نسبت نيز سکني طولاني مدتي در وزارت اقتصاد و دارايي داشت و استيضاح نيز نتوانست وي را برکنار کند.

استيضاح سيد شمس‌الدين حسيني در آبان 1390 به‌دنبال افشاي پرونده اختلاس 3000 ميليارد توماني از جانب نمايندگان مجلس مطرح شد که درنهايت مجلس مجددا به وي راي اعتماد داد.

محمد قسيم عثماني در گفت و گو با مجلس نيوز، با انتقاد از عملکرد وزير اقتصاد ودارايي و رييس کل بانک مرکزي تاکيد کرد که تيم اقتصادي دولت از ترس از دست دادن شغل‌ها و سمت‌هايشان در وزارتخانه‌ها در برابر سياست‌هاي غلط اقتصادي دولت هيچ کاري جز تاييد انجام نمي‌دهند تا برکنار نشوند در حالي که کشور و مصالح آن از ميزهاي وزارت انها به مراتب باارزش‌تر است. محمد ناظمي اردکاني اولين وزير تعاون در دولت محمود احمدي‌نژاد بود که در سال 1385 کنار گذاشته شده و محمد عباسي جايگزين وي شد. ناظمي اردکاني پس از وزارت تعاون بارديگر به سازمان استاندارد وتحقيقات صنعتي به عنوان رييس بازگشت. وي هم اکنون رييس سازمان ثبت احوال کشور است. محمود احمدي‌نژاد 6 آبان از برکناري ناظمي اردکاني خبر داد. وي دليل خاصي براي برکناري وي بيان نکرد و ضمن تقدير از عملکرد او گفت که قرار است از وي در پست ديگري استفاده شود. برخي رسانه‌ها تأکيد کردند که او حاضر به استعفا نشده و گفته است که عملکردش ضعفي نداشته تا استعفا دهد. محمد عباسي همچنين نماينده مردم گرگان در مجلس هفتم و نائب رييس کميسيون برنامه و بودجه و همينطور دو دوره وزير تعاون در دولت‌هاى نهم و دهم بوده است . عباسي در تير ماه 1390 با حفظ سمت به عنوان سرپرست وزارت ورزش و امور جوانان منصوب شد و پس از اخذ راي اعتماد مجلس در مرداد 1390به عنوان اولين وزير ورزش و امور جوانان کار خود را آغاز کرد.

وزارت ارتباطات در دولت دهم نيز از تغيير بي نصيب نماند. رضا تقي پور که به اذعان نمايندگان مجلس جزو وزراي معقول و مورد تاييد مجلس در دولت دهم بود . رضا تقي پور در سال 1388 و توسط محمود احمدي‌نژاد، به عنوان وزير پيشنهادي دولت براي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات به مجلس شوراي اسلامي‌، معرفي و در روز 12 شهريور همان سال با کسب اکثريت آرا انتخاب شد. وزارت او تا 11 آذر 1391 ادامه داشت. نادر قاضي پور نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي در گفت و گو با خانه ملت مطرح کرد که برکناري تقي پور از وزارت ارتباطات به دليل اختلافات وي با اسفنديار رحيم مشايي و جريان موسوم به انحرافي در دولت بوده است.

از آن زمان تاکنون علي نيکزاد‌، وزير راه و شهرسازي به با حفظ سمت سرپرست وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات شد. وزارت دادگستري نيز در دولت دهم به خود تغيير ديد که البته اين تغيير وزير در پي فوت مرحوم جمال کريمي راد در اثر تصادف بود.البته اين تغيير و جز تغييراتي بود که بدون نظر احمدي‌نژاد اعمال شد. کريمي راد در مرداد 1384 از سوي محمود احمدي‌نژاد براي تصدي وزارت دادگستري به مجلس معرفي شد و به دنبال کسب رأي اعتماد از مجلس هفتم از شهريور 84 تا هنگام مرگ همزمان سخنگوي قوه قضاييه و وزير دادگستري جمهوري اسلامي بود. پس از فوت وي غلامحسين الهام به اين سمت منصوب شد.

تغييرات جنجالي در وزارت کشور

وزارت کشور از جمله وزارتخانه‌هاي کليدي دولت به حساب مي‌آيد. مصطفي پور محمدي که در مرداد 1384 از سوي محمود احمدي‌نژاد رييس‌جمهور وقت ايران براي تصدي وزارت کشور به مجلس معرفي شده بود‌، در ارديبهشت 1387 از اين مقام برکنار شد. برکناري که بازتاب زيادي داشت و اين روزها پور محمدي از فشارهاي زيادي که احمدي‌نژاد براي تغيير او به کار مي‌برده‌، پرده بر مي‌دارد. پس از وي علي کردان به اين سمت منصوب شد. در آبان 1387 مجلس شوراي اسلامي طرح عدم اعتماد به کردان در شائبه پي تقلبي بودن مدرک تحصيلي وي را مورد مذاکره قرار داد که با اکثريت قابل توجه نمايندگان حاضر در جلسه به تصويب رسيد. پس از مرحوم کردان‌، صادق محصولي به وزارت رسيد. در آبان 1387 محصولي براي تصدي پست وزارت کشور به مجلس معرفي و راي اعتماد گرفت. در دولت نيز محصولي به وزارت رفاه و تامين اجتماعي منصوب که پس از ادغام اين وزارتخانه از سمت خود کنار رفت. نجار هم در دولت دهم از وزارت دفاع به وزارت کشور آمد و وزير شد.

تغييرات ادامه‌دار

سيد کاظم وزيري‌هامانه زاده در آذر 1384 پس از راي اعتماد مجلس شوراي اسلامي نخستين وزير نفت کابينه احمدي‌نژاد شد. پس از برکناري وي غلامحسين نوذري در سال 1386 طي حکمي از جانب رييس جمهور به سرپرستي وزارت نفت منصوب کرد و در 23 آبان همان سال، با کسب 217 راي موافق از مجلس شوراي اسلامي، به عنوان وزير نفت انتخاب شد . در دولت دهم نيز ابتدا سيد مسعود ميرکاظمي به مجلس براي تصدي وزارت نفت معرفي و بعد از آن در سال 89 ميرکاظمي جاي خود را به رستم قاسمي داد.

کاظم وزيري‌هامانه‌، به اين علت برکنار شد که با تحميل قائم مقامي مرحوم کردان در وزارت نفت مخالفت کرد. مي‌گويند مسعود ميرکاظمي‌، وزير نفت نيز وقتي با مداخلات اسفنديار رحيم مشايي در امور نفت کشور -که در قالب کارگروه نفت در رياست جمهوري انجام مي‌شد - مخالفت کرد‌، عزل شد.

نخستين وزير راه دولت نهم محمد رحمتي بود. محمود احمدي‌نژاد در مرداد 1384 وي را براي تصدي وزارت راه و ترابري به مجلس معرفي کرد. وي که در سال‌هاي آخر دولت دوم محمد خاتمي نيز اين سمت را بر عهده داشت، در سال پاياني دولت نهم برکنار و جاي خود را به حميد بهبهاني داد. حميد بهبهاني در مرداد ماه 1387 موفق به کسب رأي اعتماد از مجلس و وزير وزارت راه و ترابري شد. در دولت دوم احمدي‌نژاد نيز او به عنوان وزير پيشنهادي به مجلس معرفي و با کسب راي اعتماد براي دومين بار موفق به تصدي وزارت راه و شهرسازي شده و بدين ترتيب از جمله وزراي انتخاب شده در دو دولت متوالي احمدي‌نژاد شد.

اما عمر وزارت بهبهاني چندان دوام نداشت. پس از حادثه سقوط هواپيماي اروميه نمايندگان مجلس درخواست استيضاح وزير را مطرح کردند. در روز تعيين شده براي استيضاح بهبهاني پس از بحث‌هاي گسترده راجع به اين موضوع و اثبات قانوني بودن استيضاح در جلسه غير‌علني، جلسه علني آغاز شد، اما با تحريم جلسه استيضاح توسط احمدي‌نژاد و بهبهاني، از ميان 242نماينده حاضر در جلسه 12بهمن 89 مجلس شوراي اسلامي 234 نماينده در راي گيري براي استيضاح وزير راه شرکت کرده و با 147 راي موافق، 78راي مخالف و 9 راي ممتنع، وزير راه استيضاح شد و ناگزير از وزارت راه راهي شد.

احمدي‌نژاد در مرداد 1384 صفار هرندي را براي تصدي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به مجلس معرفي کرد. در مهر 1388، پس از پايان دوره وزارت، وي دوباره به سپاه بازگشت و به عنوان مشاور فرمانده کل سپاه مشغول به کار شد. در 4 مرداد 1388 خبر برکناري صفار از وزارت ارشاد و انتخاب محمدعلي خواجه‌پيري به سرپرستي اين وزارتخانه در رسانه‌ها منتشر شد . اما برکناري صفارهرندي براي رييس جمهور هزينه داشت. باتوجه به اينکه تا زمان برکناري هرندي، تعداد وزراي برکنار شده و مستعفي به نيمي از تعداد کابينه رسيده بود برکناري وي کابينه احمدي‌نژاد را از رسميت مي‌انداخت. خبر به سرعت تکذيب شده و رييس جمهور خبر از ابقاي هرندي بر سمت وزارت ارشاد داد. صفار در پاسخ به اين عزل و ابقاي عجيب که به تعبير خودش باعث وهن دولت شده‌بود، در نامه‌اي به رئيس‌جمهور اعلام کرد شايعه ابقاي خود را جدي نمي‌گيرد و باتوجه به ابلاغ اوليه برکناري خود را وزير نمي‌داند.

در صورت برکناري صفار تمام وزيران دولت بر اساس اصل 136 قانون اساسي نياز به اخذ رأي اعتماد مجدد از مجلس داشتند. در نهايت نيز مشخص نشد که آيا صفر هرندي را بايد جز مردان برکنار شده دانست و يا خير. علت برخورد احمدي‌نژاد با صفارهرندي به اين دليل بود که در ماجراي خانه نشيني 11 روزه‌، صفاراز مشايي انتقاد کرد.

ماموريت وزير برکنارشده!

اما يکي از جنجالي ترين تغييرات دولت‌، برکناري متکي در سفرخارجي بود. متکي در بيست و دوم آذر ماه 1389 در حالي که به منظور ابلاغ پيام محمود احمدي‌نژاد در سنگال به سر مي‌برد، حين مذاکره و توسط رييس جمهور سنگال از عزل خود باخبر شد. متعاقبا دولت سنگال اين اقدام را توهين آميز تلقي کرده، سفير خود را از تهران فراخواند. علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در آغاز نشست علني مجلس در اين خصوص گفت: «حق اين بود که چنانچه قصد بر جا به جايي بود، با حفظ حرمت انجام گيرد، نه در حين سفر وزير امور خارجه در خارج از کشور». پس از برکناري منوچهر متکي‌، علي‌اکبر صالحي با حفظ سمت رياست سازمان انرژي اتمي به عنوان سرپرست وزارت امور خارجه ايران منصوب شد. او در تاريخ 3 بهمن 1389، به عنوان وزير پيشنهادي امور خارجه به مجلس شوراي اسلامي معرفي شد و در دهم بهمن از مجلس راي اعتماد گرفت و وزير امور خارجه شد. صالحي، در خردادماه سال 1390 به دليل انتخاب محمدشريف ملک‌زاده به سمت معاونت اداري و مالي، تا آستانه استيضاح پيش رفت.

برکناري‌هاي دولت

اما تغييرات به اينجا ختم نشد و وزارتخانه‌هاي کار، تعاون، رفاه، راه‌و‌ترابري، بازرگاني‌، صنايع و مسکن وزارت خانه‌هايي بودند که در يکديگر ادغام شده و تنها براي سه تن از آنان سمت وزارت ادامه يافت. مهدي غضنفري که پيش از ادغام وزير بازرگاني بود به وزارت صنعت و معدن و تجارت راه يافت. شيخ الاسلامي نيز پيش از ادغام وزارتخانه‌ها وزير کار بود وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعي را تحويل گرفت و در نهايت ميز علي نيکزاد از وزارت مسکن به وزارت راه و شهرسازي رفت. محرابيان و محصولي نيز از کاروان وزارت در اثر ادغام‌ها باز ماندند. مهرداد بذرپاش اگر چه هرگز به عنوان وزير نبود اما با توجه به سن کم و سابقه مديريتي خوبي که را خود نشان داده مي‌توانست به عنوان فرصتي براي پيشرفت و اقدامات مناسب در دولت دهم محسوب شود . وي در تاريخ دوم مرداد 1388 شمسي طي حکمي به سمت معاون رييس‌جمهور و رئيس سازمان ملي جوانان منصوب و در 28 آذر 1389 در جلسه هيأت دولت برکنار شد. گفته مي‌شود رييس جمهور در پي انتقاد بذرپاش از برخي دخالت‌هاي اسفنديار رحيم‌مشايي در امورات سازمان ملي جوانان دستور به برکناري وي را داده است و پس از آن فرحناز ترکستاني را جانشين بذرپاش قرار داد. مهرداد بذرپاش در حال حاضر نماينده مجلس و عضو کميسيون صنايع و معادن است.

برکناري تنها وزير زن جمهوري اسلامي

وحيد دستجردي نخستين وزير بهداشت زن در تاريخ جمهوري اسلامي ايران است. برکناري وي از وزارت بهداشت انتقادات تند نمايندگان مجلس را برانگيخت. علت اصلي اين برکناري مقاومت دستجردي براي تعويض باقر لاريجاني رئيس دانشگاه علوم پزشکي تهران و نيز تکذيب خبر تخصيص ارز بخش دارو از جانب رييس جمهور بود. در يک ماه پاياني وزارت، وي انتقادات جدي از اختصاص ندادن ارز دولتي براي مصارف پزشکي و دارويي داشت که با تکذيب احمدي‌نژاد روبه‌رو شد. نهايتا در 7 ديماه سال پاياني کار دولت مرضيه وحيد دستجردي، تنها وزير زن در تاريخ جمهوري اسلامي، به دستور محمود احمدي‌نژاد عزل و محمد حسن طريقت منفرد به عنوان سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي منصوب شد تا تنها مرد کابينه دهم ( به تعبير احمدي‌نژاد) نيز از قطار دولت پياده شود.

آينده مبهم!

اما در حالي که تفاسيري وجود دارد که فقط يک تغيير تا مرز تعليق دولت مي‌داند‌، اما همچنان اخباري درباره تغييرات در دولت به گوش مي‌رسد‌. اخباري که از تغييرات در معاون اولي آغاز ‌مي‌شود و تا وزارت کشور ختم مي‌شود. با نظر به اينکه دولت احمدي‌نژاد مي‌داند در ماه‌هاي باقيمانده از عمرش‌، وقت راي اعتماد مجدد مجلس به کابينه وجود ندارد و مي‌تواند در خصوص ادغام‌ها‌، تفاسيري اعلام کند‌، و اتفاقا تغييرات جديد‌، خود خبرسازي‌هايي به همراه دارد‌، دور از تصور نيست که در هفته‌ها و يا ماه‌هاي آينده تا پيش از انتخابات رياست جمهوري شاهد‌، اقدامات عجيبي از سوي دولت در تغيير ترکيب کابينه باشيم.


 تحليلي درباره تغيير وزرا 

گروه سياسي-کورش شرفشاهي: برکنار کردن يک مسوول با تغيير کادر مديريتي حق يک مدير عالي‌رتبه است تا بتواند تيم هماهنگي را دور هم جمع کند اما فراموش نکنيم که کابينه دولت با يک شرکت خصوصي تفاوت دارد و تبعات برکناري وزير با تبعات برکناري مدير يک شرکت فرق مي‌کند زيرا اين اقدامات تبعات کشوري و جهاني دارد. با تغييرات احمدي‌نژاد، اکنون وضعيت دولت دهم به صورتي است که اگر يک وزير ديگر را برکنار کند، بايد يکبار ديگر از مجلس راي اعتماد بگيرد. در اين شرايط اين سوال پيش مي‌آيد که رييس دولت دهم چرا اين وزرا را برکنار مي‌کند؟

در اين رابطه آيت‌الله سيدمحمدباقر خرازي، دبير کل حزب الله ايران مي‌گويد: برکناري وزرا از چند جهت قابل توجه است. اول اينکه احمدي‌نژاد دنبال اين است که انسجام دولت خود را تا آخرين لحظه حفظ کند. از سوي ديگر بعضي از وزرا، مسوولان ومعاونان دولت چون احساس مي‌کنند پايان عمر دولت است و در آينده با يک نا امني شغلي مواجه هستند، تلاش دارند به لابي‌هاي سياسي نزديک شوند تا آينده خود را تضمين کنند. اين قبيل وزرا تلاش مي‌کنند که به نوعي هم خدا را بخواهند و هم خرما را. احمدي‌نژاد هم اين طرز تفکر را بر نمي‌تابد و معتقد است اين وزرا در دولت او بودند و از دولت او به همه جا رسيدند، پس تا آخرين لحظه بايد پاي دولت احمدي‌نژاد بايستند و اينجور نباشد که زود سر سفره دولت نشسته باشند و زودتر از همه هم بخواهند از سر سفره بلند شوند و بر سفره ديگران بنشينند و طبيعتا احمدي‌نژاد اصلا تحمل نمي‌کند يکي از وزرا يا معاونان آنها بخواهند در تيم ديگري حضور پيدا کنند و يا در لابي ديگري حضور داشته باشند، يا نشت خبري داشته باشند و يا نشت گزارشي داشته باشند و يا عليه دولت جنگ رواني ايجاد کنند. اين تفکر در زير مجموعه براي احمدي‌نژاد يک سم مهلک است. وي با تاکيد بر اينکه احمدي‌نژاد مي‌خواهد کل کارهايش را تا پايان دوره طبق برنامه‌ريزي‌اي که کرده حتما به نتيجه برساند و مي‌خواهد از تنبلي و يا کم کاري وزرا و معاونين آنها جلوگيري کند گفت: بزرگترين ضربه‌اي که دولت با آن مواجه خواهد شد اين است که بعضي از پروژه‌هايش به نتيجه نرسد و ايشان نتواند در جنگ تبليغاتي آينده بگويد من اين کارها را انجام دادم، به خاطر اينکه با تمام قوا بر روي وزرا و معاونين خود فشار آورده تا اين کارها را به انجام برسانند. در حالي که برخي از وزرا به خاطر فشار زياد کاري که داشته و زحمات زيادي که کشيده اند، مستهلک شده‌اند. اين دولتمردان ديگر مثل آدم‌هايي هستند که به سربالايي مطلق رسيده و فرار را بر قرار ترجيح مي‌دهند. بنا بر اين احمدي‌نژاد گاهي اوقات از روي ناچاري وزيرانش را برکنار مي‌کند نه اينکه از روي لجاجت بخواهد انجام دهد. اين نکته مهمي است که بايد به احمدي‌نژاد در بعضي جاها حق بدهيم که وقتي وزير يا معاونين وزير نمي‌خواهند کار کنند، يا مي‌خواهند در کار دولت خلل ايجاد کنند، با او برخورد قانوني کند. به نظر من هدف دوم احمدي‌نژاد اين است که بتواند همه پروژه‌هايي که در دولت خود تعريف کرده تا پايان دوره تمام و کمال تحويل دهد و کار را به نتيجه نهايي برساند. ما هم دوست داريم که دولت خدمتگزار نظام باشد و به مردم خدمت کند. دبيرکل حزب‌الله ايران با اشاره به اينکه احمدي‌نژاد ويژگي‌هايي دارد که احساس مي‌کنم به واسطه آنها در پايان دوره 8 ساله دولتش، برخي از يارانش را از دست مي‌دهد. به نظر من احمدي‌نژاد اکنون حتي 5 نفر مثل خودش يا تيمي که در آن هستند را ندارد.

اين براي احمدي‌نژاد خيلي ناهنجار است که آرام آرام اطرافش در دوران مسووليتش خالي مي‌شود و اين را نمي‌تواند تحمل کند. به نظر من برکناري وزرا يک حالت انتقامي‌دارد. حرف احمدي‌نژاد اين است که هر کس با من نباشد، جايي در دولت ندارد.

محمدباقر خرازي باتاکيد براينکه نکته چهارم اين است که احمدي‌نژاد مي‌خواهد اشکالات کارهايي که انجام نشده به گردن وزرايي که عزل مي‌کند، بيندازد گفت: همه مي‌دانند که احمدي‌نژاد روحيه خودراي بودن دارد و هر تصميمي که در هر ارگان و نهادي تنظيم شده، کار شخص احمدي‌نژاد است. بنابراين مي‌خواهد نقاط ضعف هر ارگان و نهادي را تو سر وزيرش خراب کند. اکنون مي‌بينيم که احمدي‌نژاد هرگز علي نيکزاد را عوض نمي‌کند، بلکه دايم به نيکزاد مسووليت هم مي‌دهد چون آدم پرکاري است. اما هر وزيري که کم کار کرده يا کارهاي او به نتيجه نرسيده و يا خودش بودجه به آن وزير نداده تا کارهايش به نتيجه برسد، مطمئن باشيد از دم تيغ دولت عبور داده خواهد شد. ترديد نکنيد که احمدي‌نژاد نمي‌گذارد مديران زير دستش طلبکار او باشند و اين جنگ رواني - سياسي احمدي‌نژاد است که اگر قرار باشد در کاري شکست بخورد يا پيروز بيرون نيايد،‌ به نوعي مديريت مي‌کند که در جمع بگويد«نيروي اجرايي من درست کار نکرد، نه اينکه من برنامه‌هايم غلط بود» و بهترين کار براي اينکه اين ادعا را ثابت کند، عزل وزير است و باز هم اين کار را خواهد کرد. احمدي‌نژاد به زودي نه تنها برکناري وزرا را دنبال خواهد کرد، بلکه برکناري معاونان آنها و استانداران را هم در دستور کار آينده‌اش خواهد داشت.

وي در تشريح نکته پنجم گفت: همه مي‌دانيم که اين برکناري‌ها در دولت براي نظام هزينه دارد.

دبيرکل حزب الله ايران نکته ششم را تفکر جنجال آفريني احمدي‌نژاد دانست و گفت: رييس دولت دهم به دنبال جو رواني است و دائم با اين موج‌هايي که ايجاد مي‌کند، مي‌خواهد کل رسانه‌ها و فضاي جامعه را نسبت به عملکرد خودش به سمت خودش بکشاند. بايد بپذيريم احمدي‌نژاد کاملا در مقابل هجمه‌هاي سياسي قرار دارد و در واکنش به آن به صورت فعال عمل مي‌کند. احمدي‌نژاد آنچنان موج ايجاد مي‌کند که همه چيز تحت مديريت خودش باشد و هر روز هم يک موجي ايجاد مي‌کند که کاملا هم سياسي است و با اين رفتارش، فضاي سياسي را گيج کرده است. رفتار برخي دولتي‌ها مانند کسي است که دايم در دريا انفجار ايجاد مي‌کند و ماهي‌ها نمي‌دانند که از اين موج انفجار بايد به کجا فرار کنند و جهت‌ها گم خواهد شد! احمدي‌نژاد سياست بمباران خبري را در پيش گرفته است. بمباران خبري رابطه با آمريکا، بمباران ماجراي جوانفکر و الهام، بمباران تغيير وزرا و موارد ديگري را مي‌توانيم ياد کنيم اما بمباران مهمتر مواضع عجيب غريبي است که پيش مي‌گيرد. رسانه‌ها بايد قبول کنند که الان از احمدي‌نژاد عقب افتاده‌اند، قبل از اين رسانه‌ها به مديريت احمدي‌نژاد حمله مي‌کردند و او بايد دفاع مي‌کرد، اما حالا احمدي‌نژاد دنبال تهاجم خبري است و ديگران حالت انفعال خبري پيدا کرده‌اند. رييس دولت دهم با اين موج‌هايي که ايجاد مي‌کند، نه تنها در عمل تمام مجموعه‌هاي رسانه اي کشور را پشت سر گذاشته، بلکه دنبال خودش کشيده است و اين زرنگي سياسي و خبري احمدي‌نژاد است.

وي در ادامه گفت براي احمدي‌نژاد مسلم شده که مشايي تحت هيچ شرايطي در اين کشور پايگاهي ندارد. در بين نيروهاي مذهبي و اصولگرايان پايگاه ندارد و در بين جناح چپ هم پايگاهي ندارد. اگر چه طبيعتا مشايي سعي مي‌کند خودش را چپ نشان دهد، اما هرچقدر هم چپ بزند، اصلاح طلبان او را باور نمي‌کنند و چپ قلابي مي‌دانند. وي در ادامه گفت: به نظر من هم قضيه مصلحي خيلي مهم است و هم قضيه مشايي مهم است و هر دو اين موارد براي احمدي‌نژاد گران تمام شده است.

محمدباقر خرازي با تاکيد بر اينکه از احمدي‌نژاد بعيد نيست دولتش را از حد نصاب بيندازد تا يک بار ديگر مجبور شود از مجلس راي اعتماد بگيرد گفت: اين کار سختي نيست و تنها دو وزير ديگر مانده تا اين مهم محقق شود و به نظر من احمدي‌نژاد چنين برنامه‌‌ريزي هم کرده است که در ماه‌هاي پاياني عمر دولت دومش که مي‌داند امکان ندارد بار ديگر رييس‌جمهور شود، اين بازي را هم امتحان کند. رييس دولت دهم براي اينکه بتواند جو سياسي ايجاد کند اين بازي را هم امتحان خواهد کرد.

وي نکته هفتم را مشکل مجلس با دولت دانست و گفت: انتقادات زيادي از احمدي‌نژاد در مجلس وجود دارد بنا بر اين اکنون دست مجلس روي ماشه است و براي اينکه دست از ماشه بردارد، به جاي اينکه حمله به سمت خودش صورت گيرد، مجلس را دچار يک انفعال سياسي مي‌کند. امروز مي‌بينيم که مجلس به جاي اينکه سراغ رئيس جمهور بيايد، سراغ وزرا مي‌رود و آنان را برکنار مي‌کند و احمدي‌نژاد هم وزير معرفي نمي‌کند تا کشور را بر اساس سرپرست اداره کند تا بتواند انسجامي براي انتخابات آينده داشته باشد. به نظر من يکي از چيزهايي که از سوي سياسيون مورد غفلت واقع شده، سياست به کار گرفتن سرپرستي در وزارتخانه‌هاست. احمدي‌نژاد هيچ واهمه اي ندارد که وزير همه وزارتخانه‌ها را برکنار کند تا مجلس را از قدرت بيندازد. حواس مجلس بايد جمع باشد که وزارتخانه با سرپرست به مجلس، پاسخگو نيست و آنچه را که بخواهد، انجام مي‌دهد. بر خلاف نظر بقيه، به نظر من احمدي‌نژاد به سمتي مي‌رود که اعتبار دولتش از دست برود تا به سرعت نيروهاي سرپرستي را بر سر وزارتخانه‌ها بگذارد و با سرپرست گذاشتن، سيستم خودش را منسجم کند.


 نياز به راي اعتماد مجدد، تنها مشکل احمدي‌نژاد براي برکناري وزيران! 
نويسنده : محمدحسين روانبخش

 برکناري وزيران در دولت هاي محمود احمدي‌نژاد علاوه بر اينکه ثبات مديريت در اين دولت‌هاي عجيب را زير سوال برده‌، در ماه‌هاي آخر عمر هر دو دولت نهم و دهم داستاني ديگر را براي دولت رقم زد‌: اينکه دولت در صورت تغيير بيش از نصف اعضاي کابينه موظف است بار ديگر به صورت کلي از مجلس شوراي اسلامي راي اعتماد بگيرد. بر اساس اصل 136 قانون اساسي «رئيس‌جمهور مي‌تواند وزرا را عزل کند و در اين صورت بايد براي وزير يا وزيران جديداز مجلس راي اعتماد بگيرد و در صورتي که پس از ابراز اعتماد مجلس به دولت نيمي از هيات وزيران تغيير نمايد بايد مجددا از مجلس شوراي اسلامي براي هيات وزيران تقاضاي راي اعتماد کند.» اين موضوع چنان بي‌سابقه بود که اصلا کسي حواسش به اين نبود و وقتي در آخرين روزهاي دولت نهم‌، محمود احمدي‌نژاد تصميم به برکناري محمدحسين صفار هرندي وزير وقت فرهنگ و ارشاد اسلامي و همچنين غلامحسين محسني اژه اي وزير وقت اطلاعات گرفت و اين موضوع را اعلام کرد‌، محمدرضا باهنر موضوع راي اعتماد را به دولت تذکر داد تا مجموعه عريض و طويل دولت تازه به ياد اين اصل قانون اساسي بيفتد!

اين اتفاق در سال 88 در زماني بوقوع پيوست که بر اساس روايات تعدادي از وزيران به انتصاب اسفنديار رحيم مشايي به عنوان معاون اول توسط احمدي‌نژاد اعتراض کردند و پس از آن برکناري اژه اي و صفار هرندي شنيده شد اما پس از اينکه موضوع کسب راي اعتماد مجدد مطرح شد دولت ترجيح داد که برکناري صفار هرندي را منتفي کند.بدين ترتيب در حالي که پس از انتشار گسترده خبر برکناري 4 وزير معترض کابينه نهم، پايگاه اطلاع‌رساني دولت تنها خبر برکناري غلامحسين محسني اژه‌اي را تأييد کرده و با تکذيب خبر برکناري صفار هرندي از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي دولت نهم از سوي معاونت اطلاع‌رساني اين دولت‌، دولت نهم را در 8 روز باقيمانده داراي اعتبار قانوني دانسته بود، محمد حسين صفار هرندي در چهارم مرداد ماه 1388با تسليم استعفانامه خود به احمدي‌نژاد اعلام کرد که خود را فارغ از مسئوليت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مي‌داند و از فردا در محل کار خود در اين وزارتخانه حضور نخواهد يافت اما به عنوان يک «عدد» در دولت مي ماند تا دولت در هشت روز باقيمانده مشکلي پيدا نکند!

متن استعفانامه محمد حسين صفار هرندي به شرح ذيل است: جناب آقاي رئيس‌جمهور - با سلام - در پي ابلاغ شفاهي حکم جنابعالي مبني بر برکناري اينجانب و معرفي سرپرست وزارتخانه که خبر آن روي شبکه ويژه خبري دولت و ديگر سايت‌هاي اطلاع‌رساني منعکس شد، خرسند شدم که شانه‌هاي ضعيفم از زير بار مسئوليت سنگين اين امانت بزرگ رها شده است، اما گويا محظور از نصاب افتادن دولت، موجب توقف اين حکم گرديد. اکنون با تأسف از قضاياي اخير که موجب وهن دولت محترم شد، بي‌اعتنا به اخبار حاشيه‌اي، ابلاغ نخست را جدي گرفته و خود را فارغ از مسووليت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مي‌دانم و از فردا در وزارتخانه حضور نخواهم يافت. با اين همه در برابر اين تقدير که در هشت روز باقيمانده از عمر دولت نهم، از نام و آبروي اين بنده کوچک خدا و سرباز ولايت امر،‌ به قدر يک «عدد»بهره گرفته شود،‌ تسليم و راضي‌ام. محمد حسين صفار هرندي -شامگاه يکشنبه سوم شعبان مطابق چهارم مرداد 1388‌.

دولت اگر در سال 88 توانست از اين موضوع به سلامت بگذرد اما در اين روزها و پس از برکناري مرضيه وحيد دستجردي گرفتار اين داستان تکراري شد. پس از اين برکناري، بار ديگر محمدرضا باهنر اين موضوع را تذکر داد و اعلام کرد هيات رئيسه ميزان تغييرات وزراي دولت دهم را مورد بررسي قرار مي‌دهد تا در صورت تغيير نيمي از کابينه، رئيس‌جمهور مجدداً براي وزرايش از مجلس رأي اعتماد بگيرد.

محمدرضا باهنر نماينده مردم تهران با انتقاد از تغييرات کابينه، اظهار داشت: يکي از مسائل قديمي ما با دولت‌هاي نهم و دهم همين آوردن‌ها، رفتن‌ها و بردن‌هاست و البته ما دليل اين کار را نيز متوجه نمي‌شويم. بنده همواره گفته‌ام که تغيير يک مدير اگر مطمئن نباشيم که حداقل فرد بعدي 30 تا 40 درصد قوي‌تر از مدير فعلي است، به ضرر کشور است. هم‌اکنون به نظر مي‌رسد تغييرات وزراي کابينه به مرز نصف رسيده و طبق قانون اساسي در اين شرايط دولت موظف مي‌شود مجدداً براي کل وزرايش از مجلس رأي‌گيري کند. ‌قطعاً هيئت رئيسه مجلس بررسي مي‌کند تا مشخص شود که وزراي تغيير يافته کابينه به نصف رسيده است يا نه، در اين صورت دولت موظف است براي کل وزرايش، مجدداً از مجلس رأي اعتماد بگيرد.

وي در خاتمه با ذکر اين نکته که هيات رئيسه موظف به بررسي اين موضوع است، خاطرنشان کرد: در مجموع اين تغييرات تماماً براي کشور هزينه است.

يک زماني کابينه 21 وزير داشت و تغيير 10 وزير از اعتبار خارجش مي‌کرد و حالا 17وزير و يک سرپرست دارد و جابه‌جايي تنها 9وزير قانونا ادامه فعاليت‌اش را به کسب راي اعتماد دوباره از مجلس منوط مي‌کند. البته اين تا وقتي است که ادغام دو وزارت ارتباطات و مسکن و شهر‌سازي را در نظر نگيريم که در آن صورت تغيير تنها هشت وزير کار کابينه را به سقوط از لبه اعداد مي‌کشاند. تعداد وزراي برکنار شده دولت دهم با احتساب وزرايي که در جريان ادغام وزارتخانه‌ها مشمول برکناري يا تغيير شدند به عدد 11 رسيده است. منوچهر متکي (وزير امورخارجه)، مسعود ميرکاظمي (وزير نفت)، حميدرضا بهبهاني (وزير راه و ترابري)، صادق محصولي (وزير رفاه و تامين‌اجتماعي)، علي‌اکبر محرابيان (وزير صنايع)، مرضيه وحيد دستجردي (وزير بهداشت) و محمد عباسي (وزارت تعاون) هفت وزير برکنار شده‌اند.

بر اساس تفسيري که سال 1362 شوراي نگهبان از اصل 136 قانون اساسي در پاسخ به مير‌حسين موسوي نخست وزير وقت در نامه شماره 10094عطف به نامه ‌شماره 8344 ارايه کرد در صورتي‌ که‌ تعداد اعضاي هيأت‌ وزيران‌ افزايش‌ يافته‌ باشد ملاک‌ احتساب‌ تغيير نيمي‌ از اعضاء وضع‌ حاضر هيأت‌ وزيران‌ است‌ يعني‌ هر زمان‌ با توجه‌ به‌ تعداد اعضاء هيأت‌ وزيران‌ در همان‌ حال‌، چنانچه‌ ملاحظه‌ شد نيمي‌ از اعضاي آن‌ تغيير يافته‌اند، تقاضاي‌ رأي‌ اعتماد مجدد از مجلس‌ لازم‌ است‌.


 زنگ خطر برکناري ساير وزيران به صدا در آمده است 

 گروه سياسي- بيژن شايان: قوه مجريه يکي از مهمترين دستگاه‌هايي است که در صورت هماهنگي و قانون‌مداري مي‌تواند باعث رشد و توسعه کشور شود و اين امر نيازمند رييس‌جمهوري است که هنگام چيدن کابينه در انتخاب وزيران نهايت دقت را به عمل آورد تا مجبور نشود پس از مدت کوتاهي دست به اصلاح کابينه بزند. نکته ديگري که در اين زمينه اهميت دارد، ‌اين است که اگر دولتي بيش از نيمي از کابينه خود را برکنار کند يا مجلس راي اعتمادش را از وزرا بردارد، آن دولت مجبور خواهد بود يک بار ديگر مانند ابتداي دوره از مجلس راي اعتماد بگيرد. تاکنون اين اتفاق در کشور ما نيفتاده که دولتي تا بدين اندازه کابينه‌اش را تغيير دهد که دوباره از مجلس راي اعتماد بگيرد. اما دولت احمدي‌نژاد چيز ديگري است. رييس دولت نهم يک بار در مرز اين بحران قرار گرفت و گمان مي‌رفت که احمدي‌نژاد تجربه گرانبهايي را به دست آورده و براي دولت دهم در انتخاب خود دقت خواهد کرد اما امروزه مي‌بينيم که باز هم برکناري‌هاي گسترده اي در کابينه اتفاق افتاده و دولت دهم درمعرض سقوط است. در اين رابطه مسعود پزشکيان با انتقاد از برکناري‌هاي گسترده اي که در دولت دهم شاهد بوده‌ايم گفت: آخرين اقدام برکناري وزير بهداشت بود که به عقيده من اين تصميم ناشي از تسويه حساب‌هاي شخصي بود و ربطي به مديريت خانم دستجردي نداشت.

وي با اعلام اينکه مدتي بود خانم دستجردي مشکلات وزارت بهداشت به ويژه بحث واردات دارو و اختصاص ندادن ارز دولتي را به صورت علني مطرح مي‌کرد گفت: مردم از بيماري و نرسيدن دارو رنج مي‌برند و بيماران بسياري در معرض مرگ ناشي از نرسيدن دارو هستند. داروهاي خارجي هم گران است و همه خانواده‌ها نمي‌توانند آنها را از بازار آزاد بخرند. در اين شرايط اگر وزيري چالش‌ها را مطرح کرد، آيا بايد برکنار شود. عضو کميسيون بهداشت از تغيير گسترده وزرا به وسيله رييس‌جمهور انتقاد کرد و گفت: اگر امنيت مديريتي و آزادي عمل براي وزرا محدود شود، مديران دولتي توانايي اداره کار را از دست مي‌دهند زيرا هر لحظه خطر برکناري را احساس مي‌کنند.

وي با تاکيد بر اينکه تخصص بهداشت و درمان دارد گفت: وزارت بهداشت يک مرکز کاملا تخصصي است و هر کس نمي‌تواند آنرا اداره کند و بايد تخصص و تجربه لازم را داشته باشد. با اين وصف اگر وزيري واقعيت‌ها را مي‌گويد و مشکلات را مخفي نمي‌کند، به دليل آن است که از حوزه مسووليت خودش شناخت کافي دارد و به دليل اين شناخت و تسلط بايد تقدير شود، نه اينکه برکنارش کنند.

پزشکيان با تاکيد بر اينکه احمدي‌نژاد شان و جايگاه وزيرانش را پايين آورده است گفت: يک وزير را هنگامي که به عنوان نماينده ايران در يک کشور خارجي است، برکنار مي‌کند. اين شخص با نام وزير وارد يک کشور شده و به صورت يک آدم معمولي به کشور باز گشته است! کجاي اين را مديريت مي‌گويند؟

وي با بيان اينکه جايگاه وزارتخانه بسيار بالاتر از آن است که رييس‌جمهور بدين صورت وزيري را برکنار کند افزود: اين‌گونه کارها براي مردم شک ايجاد مي‌کند که چه اتفاقي در دولت افتاده است. نماينده تبريز با اعلام اينکه براي حل مشکلات دارويي کشور،‌ دولت بايد يک ميليارد و 500 ميليون دلار دلار بودجه پرداخت مي کرد افزود: رييس‌جمهور مي‌گويد داده ايم اما وزير بهداشت مي‌گويد نداده‌اند! مردم هم در مانده‌اند که آيا وزير اين پول را گرفته و بالا کشيده يا رييس‌جمهور دروغ مي‌گويد و پولي نداده است! وي با طرح اين پرسش که پاسخگوي اين مشکلات مردم چه کسي است گفت: هنگامي که وزير بهداشت درد بيماران را درک مي‌کند و به جاي بيماران يک آخ مي گويد، تهديد به برکناري مي‌شود، اين چه نوع مديريتي است که دولت احمدي‌نژاد در اين کشور به راه انداخته است؟ پزشکيان تغييرات ناگهاني کابينه و برکناري يک وزير را زنگ خطري براي ساير وزيران دانست و گفت: گويا آسياب در دولت احمدي‌نژاد به نوبت است و هيچ کس هم از برکناري مصون نيست. بنا بر اين وزيران باقيمانده بايد به اين وضعيت اعتراض کنند، زيرا هر لحظه ممکن است آنان نيز برکنار شوند. وي با طرح اين پرسش که اگر مسوولي مشکلات را خبر داد، بايد برکنار شود؟ گفت: برکناري وزير به دليل طرح مشکلات مردم و نگران جامعه زير فرمان مديريت بودن، با هيچ عقل سليمي جور در نمي‌آيد. نماينده تبريز برکناري وزير به دليل انتقاد از شرايط را مصداق گفتن «خفه شويد» از سوي رييس‌جمهور دانست و گفت: مشکل از خود راي بودن احمدي‌نژاد است و براي اين ادعا دليل دارم. احمدي‌نژاد تمامي وزرايي که تاکنون برکنار کرده، روزگاري به آنان نمره 20 داده بود، يا از آنان به عنوان هلو ياد کرده بود و يا قوي ترين وزير دولت معرفي کرده بود، اما يک باره چه مي‌شود که وزيري با نمره 20 از کلاس احمدي‌نژاد اخراج مي‌شود،‌بايد نگران بود.عضو کميسيون بهداشت مجلس با اشاره به شرايط خاص و چالشهاي پيش روي نظام به ويژه در بحث تحريم‌ها گفت: درست زماني که مديريت کشور به آرامش نياز دارد و مقام معظم رهبري براي حفظ اتحاد و تزريق آرامش به کشور، مجلس را به ناديده گرفتن طرح سوال از رييس جمهور فرمان مي‌دهند، يک باره احمدي‌نژاد مي‌آيد و تمامي معادله‌هاي اتحاد و فاصله گرفتن از تفرقه را بر هم مي‌زند.

وي به نحوه و زمان برکناري وزيران نيز اعتراض کرد و گفت: نمايندگان مجلس ترمز دولت را مي‌کشند بنا بر اين احمدي‌نژاد درست زماني وزير بهداشت را برکنار کرد که مجلس در تعطيلات هفتگي به سر مي برد تا نمايندگان نتوانند نسبت به اين تصميم‌هاي احساسي واکشن نشان دهند. پزشکيان با تاکيد بر اينکه اگر مجلس در روزهاي کاري خود بود و مرضيه وحيد‌دستجردي برکنار مي‌شد، نمايندگان واکنش‌هاي جدي‌تري نشان مي‌دادند گفت: اکنون نيز اين رفتار با واکنش نمايندگان رو به رو شده و بايد منتظر ماند و ديد که نمايندگان در صحن علني چه واکنشي به اين تصميم‌گيري‌ها نشان مي‌دهند. وي با اعلام اينکه براي طرح سوال يا استيضاح يک وزير، لابي‌هاي گسترده اي مي‌شود و در نهايت مي‌گويند انداختن يک وزير آن هم در شرايطي که در ماههاي پاياني دولت به سر مي‌بريم، به صلاح نظام مديريت کشور نيست گفت: متاسفانه ديديم که دولت وزيري را برکنار کرد تا وزارتخانه بزرگ و حساسي را به سرپرست بدهد. نماينده تبريز از زمزمه‌هايي خبر داد که نشان مي دهد روند تغيير وزيران ادامه خواهد داشت، گفت: اين روزها شايعه‌هايي در مورد برکناري وزير کشور و معاون اول رييس‌جمهور شنيده مي‌شود که نمي‌دانم تا چه اندازه درست است اما جالب اينجاست که هيچ کس از شنيدن تغييرات حتي تغييرات گسترده در دولت احمدي‌نژاد تعجب نمي‌کند!


 آملي لاريجاني خبر داد:
 تشديد برخورد دستگاه قضايي با اشرار و اراذل و اوباش 

 رييس قوه قضاييه تاکيد کرد: در امنيت اجتماعي مردم نبايد به هيچ وجه مسامحه‌اي صورت گيرد و توصيه ما اين است که صدا و سيما و ساير رسانه‌ها نصوص قانوني مربوط به عواقب جنايت عليه امنيت اجتماعي مردم را از زبان قضات و حقوقدانان به مردم منتقل کنند تا همه از عواقب وخيم اين گونه اقدامات مطلع شوند و هيچ کسي ديگر حاضر نشود که جواني و استعداد خود را و نيز خانواده‌ها را از اين طريق متلاشي کند.

به گزارش ايلنا، آيت‌الله آملي لاريجاني در جلسه مسوولان عالي قضايي با تسليت فرارسيدن اربعين حسيني، اين روز را روز تذکر و يادآوري مصائب اهل‌بيت‌(ع) و واقعه کربلا دانست و گفت:‌ اربعين حسيني روز تجديد احزان شيعيان و روز تذکر مصائبي است که تمام عوالم هستي بر آن گريسته‌اند.

رييس قوه قضاييه با يادآوري اينکه مومنان و شيعيان بايد عظمت اين مصيبت را که در آن تمام عوالم هستي گريسته است، همواره به ياد داشته باشند و از آن پند بگيرند، افزود:‌ اين حقيقت که تمام عوالم هستي به مصيبت اهل‌بيت‌(ع) و حضرت اباعبدالله‌(ع) گريسته، پندي است که مومنان و شيعيان بايد به آن توجه کنند و آن پند بزرگ اين است که بدانيم ذکر مصيبت اهل‌بيت‌(ع) و حضرت اباعبدالله‌(ع) در واقع ذکر خداوند است. رييس قوه قضاييه در ادامه سخنان خود با اشاره به ضرورت وجود امنيت اجتماعي بارديگر از تشديد برخورد دستگاه قضايي با اشرار و اراذل و اوباش خبر داد و گفت:‌ باتوجه به تذکرات داده شده در روزهاي اخير برخورد قاطع و بسيار مناسبي با اشرار و زورگيران شده است و بارديگر اعلام مي‌کنيم که اين شدت عمل هم‌چنان ادامه خواهد داشت و دستگاه قضايي و نيروي انتظامي در اين زمينه به هيچ وجه کوتاه نخواهند آمد. رييس دستگاه قضايي با اعلام اين‌که تمام کساني که قصدشان تضعيف امنيت اجتماعي مردم است، بايد هشدار و اخطار قوه قضاييه را جدي بگيرند، اظهار کرد: همگان ديدند که چند زورگيري که گرفتار قانون شده بودند در دادگاه چه حالي داشتند و اين عاقبت تمام کساني است که بخواهند دست به چنين اعمالي بزنند. آملي‌لاريجاني با قدرداني از رسانه‌ها بويژه صدا‌و‌سيما در انعکاس مناسب برخورد قوه قضاييه با اشرار خواستار استمرار اطلاع‌رساني رسانه‌ها در اين زمينه و افزايش آگاهي‌ها نسبت به عواقب و تبعات قانوني اقدامات برهم‌زننده نظم و امنيت عمومي و اجتماعي مردم شد.


 اگر مردم اعتراضي داشتند، بايد صداي آن را شنيد 

 امام جمعه قم گفت: اگر فردي، در هر مقامي، مورد اعتماد مردم قرار گرفت، بايد بداند که مردم امانتي در نزد او گذاشته‌اند که نبايد به آن خيانت کند.

به گزارش ايلنا، آيت‌الله ابراهيم اميني، در خطبه‌هاي نماز جمعه قم گفت: طبق آيات قرآن و روايات موجود، به تمام انسان‌ها سفارش شده که دروغ نگوييد، به يکديگر تهمت نزنيد، با زبان خود مردم را مسخره نکنيد و خلاف عدالت رفتاري نداشته باشيد.

وي با اشاره به سخنان چند هفته پيش خود در نمازجمعه قم در باب صفت زشت دروغ و اثرات مخرب وجود آن در جامعه، گفت: به دليل ملاحظاتي از آن صرف نظر کردم و به همين دليل سخنم را به بحث صدق و راستگويي اختصاص دادم.

امام جمعه قم، گفت: صدق و راستي، از صفات شريفي است که در قرآن کريم، تعريف بسياري از آن شده و حتي تعبير به اشرف اعمال انسان شده است.

وي خاطرنشان کرد: طبق تأکيد قرآن بايد با راستگويان باشيم و از آن‌ها حمايت کنيم و علاوه بر آن خودمان نيز سعي در رعايت صدق و راستي داشته باشيم.

آيت‌الله اميني گفت: يکي از سفارشات مهم پيامبر اسلام(ص) به امت خود اين است که هيچ جمله دروغي را از قول ايشان به امت اسلام انتقال ندهند؛ براي مثال مرثيه خوان‌ها و مداحاني که در ايام عزاداري فعاليت دارند، نبايد مطلب دروغي را به مردم بگويند.

وي افزود: سفارش ديگر پيامبر اکرم(ص) اين است که اگر وعده و قولي مي‌دهيم، به آن عمل کنيم و اين موضوع بايد در همه جوانب زندگي فردي و اجتماعي لحاظ شود؛ براي مثال اگر مسئولي به مردم مي‌گويد که مشکلات شما را حل مي‌کنم، بايد به وعده خود عمل کند.

عضو خبرگان رهبري، افزود: اگر مورد اعتماد مردم شديد و مردم به شما در هر پست و مقامي‌که هستيد، اعتماد کردند، بايد بدانيد که امانتي را در نزد شما گذاشته اند که نبايد به آن امانت، خيانت کنيد.

وي گفت: متأسفانه يکي از مشکلات واقعا بزرگ جامعه ما مسئله چشم چراني است؛ متأسفانه برخي خانم‌ها، خودنمايي مي‌کنند و از آن طرف جواناني هم هستند که به همين واسطه چشم چراني مي‌کنند؛ من به جوانان توصيه مي‌کنم که چشم چراني نکنيد، زيرا به زيان دنيا و آخرت شماست و روان شما را مشوش مي‌کند.

آيت‌الله اميني اضافه کرد: به واسطه همين چشم چراني که يکي از مشکلات جامعه ماست، گاهي برخي جوانان سخت پسند شده و ازدواج آنان به تأخير مي‌افتد.

وي با بيان اين که سفارش ديگر پيامبر اسلام(ص) پرهيز از انجام گناهان، توسط دست‌هاست، گفت: نبايد با دست، بر سر مظلوم زد و يا اين که شهادت دروغ نوشت.


 احمدي‌نژاد مديريت چند ماهه‌اش را متزلزل نکند 

 رئيس کميسيون انرژي مجلس نهم با انتقاد از برخي جابه‌جايي‌ها در ماه‌هاي پاياني عمر دولت دهم اظهار داشت: ‌بهتر است دولت در اين ماه‌هاي پاياني، خويشتن‌دار باشد. ميرکاظمي به ايلنا تاکيد کرد: ‌ متاسفانه رئيس دولت دست به برخي تغييرات مي‌زند که اصلا درست نيست. وي ادامه داد: ‌تغييرات استانداران و وزرا در شرايطي که چند ماه بيشتر تا پايان دولت دهم نمانده است فايده‌اي ندارد. نماينده تهران اظهار داشت: ‌ الان خيلي از نمايندگان مجلس به بعضي از وزراي دولت اعتراض دارند اما به دليل اينکه چند ماه بيشتر از عمر مفيد دولت دهم باقي نمانده است، مي‌خواهند بگذارند که دولت در همين مدت بتواند کارش را ادامه دهد. از همين رو دست نگه داشته است. ميرکاظمي با تاکيد بر اينکه دولت دهم بايد خويشتن‌داري کند، يادآور شد: ‌ بهتر است دولت به گونه‌اي عمل کند که مديريت چند ماهه‌اش را متزلزل نکند تا بتواند کار خود را ادامه دهد.

اين نماينده مجلس با انتقاد از نحوه اجرايي شدن طرح هدفمند شدن يارانه‌ها اظهار داشت: ‌ انتظار داشتيم که دولت بتواند ارز را به خوبي مديريت کند اما اين ضعف را ما به صورت دقيق ملاحظه کرديم.

وي ادامه داد: ‌ انتظار داشتيم مديريت بر بانک‌ها خيلي قوي‌تر باشد و ما از سيستم بانکي و مالي انتظار ديگري داشتيم که محقق نشد.


 دعوت نمايندگان از‌هاشمي براي حضور در انتخابات 

 تعدادي از نمايندگان مجلس که از فهرست صداي ملت به مجلس راه يافته اند، در ديدار با آيت الله‌هاشمي رفسنجاني خواستار حضور جدي وي در انتخابات رياست جمهوري سال 92 شدند.

به گزارش مهر، در ديداري که اعضاي راه يافته از ليست صداي ملت به مجلس با رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام داشته اند، از وي خواسته شده تا در انتخابات رياست جمهوري آينده کانديدا شود.

نمايندگان صداي ملت که در پي اين درخواست با پاسخ منفي وي روبرو شده اند، از‌هاشمي خواسته اند، در صورتي که علاقه‌اي به کانديداتوري در انتخابات رياست جمهوري آينده ندارد، يک نفر را به عنوان کانديداي رياست جمهوري آينده معرفي و حمايت خود را از اين شخص اعلام کند تا علاوه بر حمايت منتخبان راه يافته از فهرست صداي ملت به مجلس، از حمايت حاميان آن‌ها و نامزدهاي اين ليست که به مجلس راه نيافته‌اند نيز، برخودار باشد.

در اين ديدار رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام بار ديگر بر تشکيل دولت وحدت ملي تاکيد کرده و از صداي ملتي‌ها خواسته تا براي بسط و گسترش اين تفکر تلاش کنند. جلسه ياد شده هفته گذشته انجام شده است و افرادي همچون علي مطهري، عليرضا محجوب و... در آن حضور داشته‌اند.


 بي‌کفايتي‌هاي دولت ربطي به نظام هستي ندارد 

 عضو کميسيون امنيت ملي، سخنگوي دولت را آتش‌بيار معرکه توصيف و تصريح کرد: بي‌کفايتي‌ها و ناکارآمدي‌هاي دولت دهم ربطي به نظام هستي ندارد.

عوض حيدرپور در گفت‌وگو باخانه ملت درباره توجيه سخنگوي دولت که تغييرات کابينه دولت و عزل و نصب مديران را به نظريه حرکت جوهري ملاصدرا ربط داده بود، گفت: الهام با اين سخن خود مغالطه و خلط موضوعات کرده؛ ‌زيرا بي‌کفايتي‌ها و ناکارآمدي‌هاي دولت دهم ربطي به نظام هستي ندارد.

نماينده شهرضا افزود: اين قياس‌ها، مع‌الفارق است و فلسفه نظام هستي با گستاخي‌ها و بي‌ادبي‌هاي يک مجموعه که به نام دولت اقداماتي انجام مي‌دهند،‌ شباهتي ندارد و اصلا نياز نيست اين جابجايي‌ها انجام شود.

وي بيان کرد: الهام، سخنگوي جرياني شده که در صدد بر هم ريختن نظم و آرامش کشور هستند و او بايد توجه داشته باشد اگر از بابت اين حرف‌ها آسيبي به کشور برسد، شخص وي و رييس‌جمهور بايد جوابگو باشند. اين نماينده مجلس نهم ادامه داد: اين حرف‌ها جزئي از آن بازي خطرناک آتش بازي در جامعه است که سران دولت دهم شروع کردند و متاسفانه آقاي الهام هم آتش‌بيار اين معرکه شده است.

حيدرپور در پاسخ به اين سوال که تغييرات وزرا چقدر در راستاي نيت دولت براي انتخاب افراد همسو و همفکر خود است، گفت: البته وضعيتي که اکنون دولت دهم براي کشور رقم زده، اوضاع را به‌هم‌ريخته‌تر از آن کرده که بتوانيم راجع به انتخابات صحبت کنيم و اکنون بايد نگران برهم‌ريخته‌شدن اوضاع کشور باشيم تا نگران انتخابات.

عضو کميسيون امنيت ملي بيان کرد: اگر کارهاي دولت در يک فرايند عادي و جلو مي‌رفتند؛ استنباط مي‌کرديم به دنبال تقويت فضا براي خود در انتخابات هستند؛‌ ولي ضعف‌هاي دولت آرام آرام هويدا شده و به وضوح آثار و نشانه‌هاي يک دولت ناکارآمد ديده مي‌شود که اين جابجايي‌ها مزيد بر علت شده و کشور را به بي‌نظمي مي‌کشاند.

وي گفت: گمان دولتي‌ها اين بود که مجلس بحث عدم کفايت سياسي رييس جمهور را به ميدان خواهد کشيد و شروع کننده يک بازي خطرناک خواهد شد؛ ولي مجلس عقلانيت به خرج داد و با خردمندي به فرمان رهبري گوش داد تا کشور در نهايت آرامش به سر ببرد.


 فشار اقتصادي امروز مانند فشار جنگ تحميلي است 

خطيب نماز جمعه تهران تاکيد کرد:‌ تذکر مي‌دهم به آنان که به خواب فرورفته‌اند. وقتش نشده که از دنيا درس بگيرند. اما مي‌دانيد با مغزهاي الکلي نمي‌توانند که از سرنوشت شاه ايران، صدام، نامبارک و قذافي پند بگيرند. ممکن است سلطنت و حکومت با کفر بماند اما با ظلم نمي‌ماند. به گزارش ايلنا، آيت‌الله موحدي کرماني در خطبه‌هاي اول نماز جمعه اظهار داشت:‌ طي چندين ماه اخير تعدادي از کشورها عزت و استقلال خود را به دست آوردند و اينها مرهون نهضت کربلا است که در اربعين نهضت ابدي و دائمي‌شد. وي در خطبه‌هاي دوم نماز جمعه با تبريک ولادت حضرت مسيح گفت:‌ دنياي غرب پاکي و محبت را از اين رسول الهي ياد بگيريد. فعلا که به واسطه دوري از مکتبش هر کجا پا مي‌گذاريد، گرفتاري و رنج را براي آن مردم به ارمغان مي‌آوريد. خطيب موقت نماز جمعه تهران تاکيد کرد:‌ هر چند فشار اقتصادي وارد آمده به مردم مانند فشاري است که دشمن در جنگ تحميلي وارد کرد اما دنيا بداند مردم فرزند عاشورا و رمضانند و با اين فشارها از صحنه خارج نخواهند شد. کرماني با اشاره به اينکه غرب گرفتار ظلم اقتصادي است، گفت:‌ سقوط آمريکا به پرتگاه مالي و فروپاشي اقتصاد ملي، ظلم فاحش به مردم اروپا و آمريکا است. وي ادامه داد:‌ ظلم منحصر به خونريزي نيست و البته بدست جانيان خونريزي فراوان مي‌شود اما اين هم ظلم است که 99 درصد زير پاي يک درصد له شوند و اميدوارم که اين‌ها نشانه ظهور باشد. وي ادامه داد:‌ به دليل اين پهبادهايي که براي جاسوسي مي‌فرستند 3 هزار و 300 تن در پاکستان کشته شده اند که اکثر آنها زن و کودک هستند. براي کشته شدن بيست دانش آموز و 7 معلم اشک تمساح مي‌ريزند .


 دستگيري گروه‌هاي خبري دشمن در مناطق زلزله زده 

استاندار آذربايجان شرقي گفت: دشمنان با اعزام گروه‌هاي خبري به منطقه در قالب نيروهاي امدادرسان، با صحنه‌سازي و دروغ پراکني، در پي جريا‌ن‌سازي و ايجاد بدبيني عليه نظام بودند؛ البته تعدادي از اين افراد که از فرقه ضاله بهائيت، کمونيست‌ها و گروه‌هاي محارب بودند، همراه با تجهيزات رسانه‌اي در حين خبرسازي دستگير شدند. به گزارش حوزه، عليرضا بيگي در گردهمايي طلاب و فضلاي اين استان در قم با اشاره به سربلندي نظام اسلامي در مواجهه با زلزله اخير آذربايجان، با اشاره به بهره‌برداري سياسي دشمن از حادثه زلزله، گفت: دشمنان سعي مي‌کردند حادثه زلزله را به بحراني براي جمهوري اسلامي تبديل کنند، ولي امدادرساني مردم و تلاش مسوولين نشان داد که ملت ايران متحد و يکپارچه است. وي با اشاره به اين که زلزله در مکان و زمان حساسي اتفاق افتاد؛ چرا که منطقه آذربايجان از مناطق حياتي کشور است و از ديرباز مورد طمع بيگانگان بوده است، ادامه داد: با توجه به اين‌که دو هفته قبل از برگزاري اجلاس غير متعهدها اين حادثه تلخ به وقوع پيوست، دشمن تمام تلاش خود را معطوف کرده بود تا کشور را بحراني جلوه داده و مانع حضور سران و نمايندگان کشورها در ايران شود. وي با انتقاد از عملکرد نامطلوب برخي رسانه‌هاي داخلي، ابراز داشت: متاسفانه برخي از رسانه‌هاي داخلي با ندانم‌کاري و فضا سازي به نفع دشمن فضاسازي، موجب ياس و نااميدي مردم مي‌شدند. بيگي در پايان تاکيد کرد: با توجه به اين‌که مردم از روحانيون حرف ‌شنوي خاصي دارند، در حل و فصل اختلافات مردم منطقه در مورد محل بناي ساختمان‌ها، نقش اساسي داشتند و اگر همراهي روحانيت نبود، بازسازي مناطق بسيار مشکل و چه بسا غيرممکن بود.


 مردم روي بي‌طرفي قضات حساب باز مي‌کنند 

 رييس کل دادگستري استان تهران گفت: مردم روي انسانيت، صداقت، حق‌طلبي و بي‌طرفي قضات حساب باز مي‌کنند و اگر در مواردي مواجه با امر غيرمنتظره‌اي شدند، غالبا شوکه مي‌شوند چون نمي‌دانند از دست ما به کجا پناه ببرند، زيرا از دست متخلفين با هزار اميد به ما پناه آورده‌اند.

به گزارش ايسنا، سيدعليرضا آوايي از مجمتع قضايي قدس بازديد کرد و در جمع قضات و کارمندان اين مجتمع، به بيان مطالبات پنجگانه مردم از دستگاه قضايي پرداخت و قضات را به رعايت اين موارد توصيه کرد.

به گفته آوايي اين موارد از آموزه‌هاي ديني، تجارب، جلسات عمومي و مذاکراتي که به مناسبت‌هاي مختلف در آن اقشار مردم به طرح دغدغه‌هاي خود مي‌پردازند، حاصل شده است.

رييس کل دادگستري استان تهران مورد اول را احساس امنيت قضايي دانست و گفت: اينکه مردم بدانند بي‌دليل حريم منزل‌شان شکسته نمي‌شود، بي‌جهت احضار نمي‌شوند، بدون وجود موجبات قانوني، پرونده قضايي براي آنان تشکيل نمي‌شود و مي‌توانند با احساس امنيت و آرامش و بدون وجود اضطرابي از اين جهات در سايه دين و نظام ديني زندگي کنند. به ميزاني که در اثر عملکرد ما اين احساس آسيب ببيند باورهاي مردم آسيب خواهد ديد و افسرده و عصبي خواهند شد.

وي دومين مورد را احساس امنيت اجتماعي دانست و گفت: جامعه از تشکيلات قضايي و ساير مسوولان ذي‌ربط متوقع است تا امنيتي مطلوب ايجاد کنند و مردم در پناه آن امنيت به عبادت، زندگي و تفريح خود بپردازند. لذا وظيفه داريم در برخورد با اشرار و متجاوزين به اين امنيت، از تمامي ظرفيت‌هاي قانوني با قاطعيت، انصاف و حکمت استفاده کرده و آرامش فکري قابل قبولي براي مردمان خوب‌مان که هميشه مديون بزرگواري آنان هستيم ايجاد کنيم. افراط و تفريط در اين امر به يک اندازه مضر به حال جامعه و کشور است.

آوايي داشتن يک خلق خوب، قابل قبول و متناسب با جايگاه قضات را مورد سوم تشريح کرد و گفت: باور کنيد مردم با هيچ توجيهي بداخلاقي، تندخويي و پرخاشگري و عدم رعايت موازين اخلاقي را از ما نمي‌پذيرند و از جامعه قضات بيش از ديگران متوقع ادب، متانت، وقار و کظم غيظ هستند و الحمدالله غالب همکاران قضايي و اداري متوجه بوده و مودب به اين آداب مي‌باشند.

وي بر صدور آراي مستند، عادلانه و اقناع آور به عنوان عامل چهارم ياد کرد و گفت: اين مهم از بديهي‌ترين توقعات مردم از ماست، چون سرنوشت مردم با اين تصميمات جابجا مي‌شود و ياس‌شان تبديل به اميد و يا اميدشان تبديل به ياس و گاهي اوقات اعتقادات‌شان تبديل به بي‌اعتقادي و برعکس مي‌شود. ممکن است خود ما خيلي توجه نکنيم و امور برايمان عادي شده باشد که اتفاقا اين آفت شغل ماست و بايد تا آخرين روز خدمت‌مان و تا هميشه حقوق مردم براي‌مان مهم جلوه کند و اگر چنين باشيم سرافراز دو عالم هستيم.

وي در مورد مطلب پنجم گفت: بدون اغراق و تعارف عرض مي‌کنم مردم انتظار دارند قضات را انسان‌هاي زرنگ، دلسوز، باوقار، عالم و منبع الطبع ديده و روي انسانيت، صداقت، حق‌طلبي و بي‌طرفي آنان حساب باز کنند و اگر در مواردي مواجه با امر غيرمنتظره‌اي شدند غالبا شوکه مي‌شوند چون نمي‌دانند از دست ما به کجا پناه ببرند، زيرا از دست متخلفين با هزار اميد به ما پناه آورده‌اند لذا در جهت رشد فضايل و کمالات اخلاقي و معنوي خود بايد تلاش مستمر داشته باشيم تا هم خودمان رشد کنيم و هم اين جايگاه شريف را اعتلا بخشيم و غفلت از اين مهم به قاضي و قضاوت و همچنين حق و عدالت آسيب‌هاي جدي وارد خواهد ساخت، در غير اين صورت ممکن است خوش عاقبت نباشيم.


 اخبار کوتاه 

 رهبر انقلاب بر پيکر آيت الله تهراني نماز خواند

آيت‌الله خامنه‌اي بر پيکر آيت‌الله مجتبي تهراني نماز خواند. به گزارش ايلنا، در اين مراسم محمود احمدي‌نژاد، علي لاريجاني، آيت‌الله جنتي، آيت‌الله مهدوي کني، آيت‌الله ناطق نوري، غلامحسين الهام، منوچهر متکي، حجت‌الاسلام پورمحمدي، حجت‌الاسلام علي‌اکبر رشاد، حجت‌الاسلام محمد کاظم صديقي، حجت‌الاسلام ابوالحسن نواب، حسين شيخ‌الاسلام، حجت الاسلام سيد احمد خاتمي، آيت‌الله امامي کاشاني، غلامعلي حداد عادل، سردار ميرمحمدباقرزاده،محمدحسين ابوترابي‌فرد، ثمره‌هاشمي، مرتضي تمدن، حجت‌الاسلام ميرتاج‌الديني، مهدي کلهر، حجت‌الاسلام علي رازيني، سردار محمدرضا نقدي، سردار محمدباقر ذوالقدر، محمدحسن غفوري فرد و ساير شخصيت‌هاي کشوري و لشگري حضور داشتند. مجلس بزرگداشتي از سوي رهبر انقلاب در محل حسينيه امام خميني(ره) برگزار شد. همچنين رهبر معظم انقلاب در پيام تسليتي، تاکيد کردند: با تأسف و تأثر فراوان خبر درگذشت عالم رباني مرحوم آيت‌الله آقاي حاج آقا مجتبي تهراني رحمةالله عليه را دريافت كردم. اين حادثه ناگوار، ضايعه‌اي‌ براي حوزه علميه و روحانيت و جامعه مذهبي تهران و به ويژه ارادتمندان و شاگردان ايشان و جواناني است كه از مجالس پرفيض و درسهاي سازنده‌ اين معلّم اخلاق بهره مي‌بردند.

تسليت‌هاشمي براي آيت الله تهراني

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام به مناسبت درگذشت آيت‌الله‌ مجتبي تهراني پيام تسليت داد. به گزارش ايلنا، متن پيام بدين شرح است: ارتحال عالم ربّاني، مجاهد فقيه، استاد بزرگ اخلاق، حضرت آيت‌الله‌العظمي حاج آقا مجتبي تهراني ضايعه‌اي بزرگ براي عالم شيعه و به‌ويژه ملت مسلمان ايران است. آن عالم فقيد که از شاگردان مبرز مکتب فقهي، فلسفي، اصولي، اخلاق و عرفان حضرت امام خميني(ره) و حضرات آيات اعظام بروجردي(ره) و گلپايگاني(ره) به شمار مي‌رفت، خود نيز منشاء تربيت و آموزش چهره‌هاي انقلابي مؤمن و متدين بسياري گرديد.

پيام تسليت سيد حسن خميني

در پي درگذشت آيت الله حاج شيخ مجتبي تهراني، حجت‌الاسلام والمسلمين سيدحسن خميني يادگار گرامي حضرت امام در پيامي اين ضايعه را تسليت گفتند. به گزارش جماران متن کامل اين پيام بدين شرح است: درگذشت عالم رباني حضرت آيت‌الله آقاي حاج شيخ مجتبي تهراني طاب ثراه که عمر گرانقدر خويش را در بسط فرهنگ ناب پيامبر(ص) و اهل‌بيت عظيم‌الشأنش(ع) سپري نمودند ضايعه اي بر پيکر حوزه‌هاي علميه است، اين فقيه معظم همواره در خدمت امام خميني و آرمان‌هاي ايشان استوار ماند و در فراز و فرودهاي دنيا از استقامت و حق طلبي و عدالت خواهي باز نايستاد. سابقه طولاني ارادت ايشان به امام و محبت متقابل امام نسبت به آن مرحوم؛ از روزهاي همراهي و رفاقت ايشان با مرحوم آيت الله حاج سيد مصطفي خميني و همچنين تلاشهاي مرحوم آيت‌الله تهراني در انتشار آثار علمي امام راحل از زمره اموري است که انشاءالله ذخيره خوبي در پيشگاه خداوند متعال خواهد بود.

پيام تسليت مجمع روحانيون مبارز

مجمع روحانيون مبارز نيز در پيامي درگذشت آيت الله تهراني را تسليت گفت. در اين پيام آمده است: رحلت عالم وارسته وفقيه خودساخته حضرت آيت‌الله حاج شيخ مجتبي تهراني که از شاگردان حوزه درس حضرت امام خميني(س) در قم و نجف اشرف بود و ساليان متمادي از عمر شريف خود را به تدريس علوم حوزوي و معارف اهل بيت به ويژه در عرصه اخلاق اسلامي گذراند، موجب تأثر و تألم گرديد. مجمع روحانيون مبارز اين ضايعه بزرگ را به حوزه هاي علميه،بيت معظم ايشان و شاگردان و علاقمندان آن مرحوم تسليت گفته و رحمت الهي را براي آن فقيد سعيد آرزومند است.

وزير نفت از نقويان شکايت کرد

وزير نفت در پي سخنان نقويان درباره دريافت رشوه يک ميليارد توماني در مجموعه وزارت نفت از وي شکايت کرد. به گزارش ايلنا، رستم قاسمي وزير نفت در پي سخنان مهدي نقويان درباره دريافت رشوه يک ميليارد توماني در مجموعه وزارت نفت شکايتي را از وي تنظيم و به مراجع قضايي ارائه کرده است.

استخدام تنها با آزمون استخدامي

معاون اجرايي رئيس‌جمهور گفت: جريان انتصاب من به سمت نمايندگي ايران در سازمان ملل با اطلاعيه‌اي تکذيب شده و درست نيست. به گزارش ايلنا، حميد بقايي گفت: شايعات استخدام‌هاي بي‌ضابطه 1500 نفر توسط مجموعه نهاد رياست‌جمهوري صحت ندارد بلکه تمام استخدام‌ها با آزمون استخدامي صورت مي‌گيرد.

واکنش به شايعه برکناري وزير کشور

رييس‌جمهور با بيان اينکه هيچ تصميمي در دولت در خصوص برکناري معاون اول رييس‌جمهور و وزير کشور و تغيير و تحولات در دولت اتخاذ نشده است، گفت: اگر هم قرار باشد تصميمي اتخاذ شود به اطلاع مردم خواهيم رساند. به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني رياست جمهوري، محمود احمدي‌نژاد در پايان جلسه هيأت دولت با بيان اينکه دولت با مردم رودربايستي و پنهان کاري ندارد، گفت: ما همه در خدمت مردم هستيم و اين وظيفه اصلي دولت است و بنده به عنوان مربي اين تيم در نهايت نفع تيم را خواستارم. وي در پاسخ به سوالي درباره غير قانوني بودن ادامه سرپرستي نيکزاد بر وزارت ارتباطات در پي تاييد مصوبه مجلس در شوراي نگهبان گفت: در اين خصوص اگر قانوني با رعايت همه مراحل تصويب شود، همه بايد آن را اجرا کنند، اما بايد توجه داشت که اينگونه مسايل، مسايل مهم کشور نيست. احمدي‌نژاد در خصوص بودجه سال آينده کشور گفت: بودجه در معاونت و شوراهاي زيرمجموعه دولت به سرعت در حال طي کردن مراحل کاري بوده و در نهايت براي تصويب به دولت خواهد آمد. رييس‌جمهور ادامه داد: در تنظيم لايحه بودجه سال آينده تلاش مي‌کنيم تا نياز به ارز نفتي در بودجه را يا به طور کامل قطع و يا آن را تا حدي به حداقل برسانيم که نياز به آن جدي نباشد.


 کوتاه از بهارستان 

 ابلاغ مغايرت قانوني مصوبه «استخدام» به احمدي‌نژاد

رئيس مجلس طي نامه‌اي به رئيس‌جمهور مغايرت مصوبه هيات دولت مبني بر استخدام 1500 نفر در نهاد رياست جمهوري بدون طي تشريفات مقرر در قانون را به رئيس‌جمهور ابلاغ کرد. به گزارش مهر هيات دولت پيش از اين طي مصوبه اي بر واگذاري اختياراتي به حميد بقايي معاون اجرايي رييس جمهور بر استخدام 1500 نفر بدون طي ضوابط و تشريفات قانوني تاکيد کرده بود. بدنبال اين ابلاغيه که به معاونت اجرايي داده شده بود معاون نظارت مجلس اعلام کرد که اين ابلاغيه مغايرت هاي زيادي با قانون اساسي، قانون برنامه پنجم توسعه و قانون بودجه سالانه و قانون جامع خدمات کشوري دارد و نياز است که رئيس جمهور در اجراي آن تجديدنظر کند. هيات تطبيق مصوبات دولت با قوانين نيز اين مصوبه دولت را مورد بررسي قرار داد و نظر خود مبني بر مغايرت هاي قانوني اين مصوبه را به رئيس مجلس اعلام کرد و علي لاريجاني رئيس مجلس نيز طي نامه اي اين مغايرت هاي قانوني را به اطلاع دولت رساند.

افتتاح پروژه‌هاي قبلا افتتاح شده

نماينده کرمانشاه با اشاره به سفر هيئت دولت به کرمانشاه، گفت: افتتاح چهار پروژه عمراني بزرگ کرمانشاه توسط احمدي‌نژاد در حالي صورت گرفت که برخي از اين پروژه ها قبلا افتتاح شده بود. به گزارش مهر؛ سيد سعيد حيدري طيب با اشاره به سفر هيئت دولت به کرمانشاه، گفت: احمدي نژاد ايستگاه پمپاژ و شبکه يک‌هزار و 800 هکتاري دشت بيلوار، ايستگاه پست برق 400 کيلوواتي مرصاد، پتروشيمي پليمر کرمانشاه و سد مخزني آزادي را افتتاح کرد. وي افزود: افتتاح چهار پروژه عمراني بزرگ کرمانشاه در حالي صورت گرفت که سد مخزني آزادي در ماه رمضان آبگيري و پتروشيمي پليمر کرمانشاه نيز در ماه‌هاي گذشته وارد خط لوله شده بود.

سهامي به نام مردم به کام دولت

نايب رئيس دوم کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينکه دولت بايد نسبت به آزادسازي ارزش سهام عدالت اقدام کند، گفت: هيچ يک از مالکان سهام عدالت نمي توانند در مورد سهم خود اعمال حق کنند واين پيامد منفي سهام عدالت است که در ظاهر به نام مردم است اما در عمل به کام دولت است. محمدرضا پور ابراهيمي در گفت‌و‌گو با خانه‌ملت، اظهار داشت: دولت با واگذاري سهام عدالت بخشي از مالکيت بنگاه هاي بزرگ را به محرومان واگذار کرد اما در عمل مديريت اين بنگاه ها همچنان در دست دولت است که اين موضوع با روح اصل 44 قانون اساسي و خصوصي سازي همخواني ندارد.

گل به خودي احمدي‌نژاد

عضو کميسيون امنيت ملي مجلس با اشاره به اظهارات احمدي نژاد در کرمانشاه در خصوص اين که اقتصاد کشور در دست 3 هزار نفر است گفت: رئيس جمهور با اين اظهارات عملکرد خود را زير سوال برد. جواد جهانگيرزاده به باشگاه خبرنگاران گفت: اظهارات احمدي نژاد در مراسم افتتاح پروژه‌هاي عمراني کرمانشاه و طرح اين موضوع که «اقتصاد کشور در دست 3 هزار نفر است» مايه تعجب است. وي افزود: اين سوال که رئيس جمهور در طول 7 سال عهده دار بودن مديريت ارشد اجرايي کشور، نتوانسته ساز و کارها را به گونه‌اي تنظيم کند که از تکثر اموال در دست عده‌اي خاص جلوگيري شود، جدي و قابل تامل است. وي با بيان اين که اين اظهارات عملکرد دولت را زير سوال برد، گفت: اين پرسش احمدي‌نژاد از دولت خود، بسيار جدي است و يک نمره منفي در عملکرد 7ساله دولت محسوب مي‌شود.


 الو مردم سالاري 44008133 

 تذکر به نماينده مجلس

بعضي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي مانند آقاي رسايي به وظيفه نمايندگي خود عمل نمي‌کنند و فقط افراد ديگر را متهم مي‌کنند به ايشان پيشنهاد مي‌دهم در رفتار خود تجديد نظر کنند.

يک شهروند- تهران

جنگ در سوريه

براي بازگشت آرامش به سوريه کشورهاي عضو جنبش عدم تعهد بايد تلاش بيشتري براي بازگشت آرامش به اين کشور کنند.

احمدزاده- تهران

داستان تکراري آلودگي هوا

تعطيل شدن مدارس و ادارات راهکار موثري براي کاهش آلودگي هوا نيست بنزين بي‌کيفيت و خودرو بي‌کيفيت يکي از دلايل آلودگي هوا است مسوولان بايد براي رفع اين مشکل در کلان شهر تهران چاره‌اي بينديشند.

شهروندي از تهران

جوابيه روابط عمومي شهرداري تهران

پيرو درج مطالبي در ستون پيام‌هاي آن روزنامه وزين به تاريخ 09/10/91 تحت عنوان «قابل توجه مدير عامل سازمان ميادين» به آگاهي مي‌‌رساند روش‌ها و شيوه‌هاي تعيين نرخ محصولات کشاورزي، دامي و پروتئيني، خشکبار و حبوبات در سازمان ميادين ميوه‌و تره‌بار شهرداري تهران با معيارهاي علمي تعيين مي‌شود و دقت به کار رفته باعث شده است که نرخ‌‌هاي اين سازمان به عنوان قيمت پايه و معيار براي سنجش ساير نرخ‌هاي مشابه توسط بانک مرکزي انتخاب شود. از شاخص‌هاي مهم در تعيين نرخ علاوه بر سيستم‌ عرضه و تقاضا، تعيين حداقل قيمت براي محصولات مي‌باشد، به طوري که نرخ محصولات عرضه شده در ميادين و بازارها حداقل 25 درصد کمتر از قيمت محصولات مشابه سطح شهر مي‌باشد و از لحاظ تازگي محصولات عرضه شده در ميادين ميوه‌و تره‌بار کيفيت بالايي دارند.لازم به يادآوري است همه روزه به طور متوسط بيش از پانصد هزار نفر از شهروندان تهراني از ميادين و بازارهاي تحت پوشش سازمان ميادين ميوه‌و تره‌بار شهرداري تهران خريد مي‌نمايند که ملاک عمده شهروندان از اين استقبال، کيفيت مطلوب، تازگي محصولات و نرخ پايين آنها مي‌باشد.


 چرا موتلفه اصلاح طلبان را مقصر مي‌داند؟
 تلاش اصولگرايان براي ايجاد کانديداهاي جديد اصلاح طلب 

 با نزديک شدن به زمان برگزاري انتخابات رياست جمهوري، اختلافات اصولگرايان روز به روز شدت مي‌گيرد اما اصولگرايان به جاي حل اختلافات خود تلاش مي‌کنند با فرافکني، اختلاف بين اصلاح طلبان را القا کنند.

به گزارش پايگاه خبري فريادگر، تعدد کانديداهاي اصولگرايان، تصميم‌گيري براي آنان را دشوارتر کرده است و احتمال اجماع آنها، حتي مخالفان احمدي‌نژاد روي کانديداي واحد نزديک به صفر به نظر مي‌رسد. اما اصولگرايان که در حل اختلافات خود ناکام مانده‌اند با فرافکني تلاش مي‌کنند اختلافات اصلاح طلبان را برجسته سازند. در همين راستا سايت حزب موتلفه در گزارشي نوشت:«اصلاح طلبان تلاش دارند اوضاع خود را در ميدان رقابت انتخاباتي شبيه اصولگرايان نشان دهند و با همين هدف هر روز بر ليست اسامي‌مدعيان اصلاح طلب براي کانديداتوري در انتخابات رياست جمهوري يازدهم افزوده مي‌شود، محمدرضا عارف، محمد شريعتمداري، مهرعليزاده، کواکبيان، حبيب الله بيطرف، عبد الله نوري، کمال خرازي، سيد حسن خميني، حسن روحاني، مرتضي حاجي، سيد صفدر حسيني و برخي ديگر در اين ليست جاي دارند. اين استراتژي اصلاح طلبان به نوعي سعي دارد در عين کثرت کانديداها طوري وانمود کند که کانديداي اصلي و مطرح در بين اصلاح طلبان سيد محمد خاتمي‌است و اگر وي در اين عرصه حضور پيدا کند اصلاحات حول وي به وحدت خواهد رسيد و او کانديداي واحد اصلاح طلبان خواهد بود.اين تحليل سايت موتلفه در شرايطي منتشر شده که به نظر مي‌رسد حزب موتلفه با وجود در اختيارداشتن تشکيلات عريض و طويل، دچار ضعف تحليل است يا اينکه حداقل در صدد پنهان کردن اختلافات اصولگرايان با القاء اختلاف بين اصلاح‌طلبان است.» اين تحليل نشان مي‌دهد اصولگرايان به دنبال ايجاد کانديداهاي جديد ذهني بين اصلاح طلبان هستند تا از اين طريق وانمود کنند اصلاح طلبان با تعدد کانديدا مواجه هستند که حاصل آن اختلاف است؛ در حاليکه واقعيت ماجرا چيز ديگريست.

اصولگرايان حتي يک چهره شاخص هم ندارند

نکته مهم در مورد اين تحليل سايت موتلفه اين است که بر اساس تحليل موتلفه، اصلاح طلبان وانمود مي‌کنند با حضور خاتمي به اجماع مي‌رسند. هرچند در مورد اين موضوع بين اصلاح طلبان اختلافي وجود ندارد و قطعا اصلاح طلبان در صورت حضور خاتمي در عرصه به حمايت از او خواهند پرداخت، اما حتي اگر اصلاح طلبان آنگونه که موتلفه ادعا مي‌کند به اجماع حول محور خاتمي صرفا وانمود مي‌کنند، باز هم نشانه ضعف اصولگرايان است چراکه اصولگرايان حتي يک شخصيت سياسي هم در بين خود ندارند که همه آنها بتوانند روي آن فرد اجماع کنند و همين امر نشاندهنده شدت بالاي اختلافات در بين اصولگرايان است که ديگر اميدي به اجماع ندارند و به همين دليل ترجيح مي‌دهند به جاي حل اختلافات خود، بين اصلاح طلبان اختلاف ايجاد کنند.

القاي شکست به اصلاح‌طلبان

اين تحليلها در شرايطي منتشر مي‌شود که اگرچه بخشي از اصلاح‌طلبان تمايلي به حضور در انتخابات ندارند، اما بخش ديگري از اصلاح طلبان سعي دارند از فرصت حضور در انتخابات به نحو مطلوب استفاده کنند. شايد تلاش اصولگرايان براي ايجاد شبهه اختلاف بين اصلاح‌طلبان به اين دليل است که وانمود کنند آن بخش از اصلاح طلبان هم که نمي‌خواهند در انتخابات حضور يابند، تمايل دارند در انتخابات رياست جمهوري يازدهم حضور پيدا کنند و جريان حاکم هم در حال باز کردن فضا براي حضور اصلاح طلبان است و اگر هم تمايلي به حضور در انتخابات نداشته باشند به خاطر همين اختلافات است. موضع گيري برخي از چهره‌هاي شاخص اصولگرايان که اتفاقا برخي از آنان از اعضاي موتلفه هم هستند در همين راستا ارزيابي مي‌شود. عسگر اولادي چندي پيش گفته بود کانديداهاي اصلاح طلب انتخابات رياست جمهوري دهم، فتنه‌گر نيستند.از سوي ديگر با انتشار چنين تحليلهايي سعي دارند نشان دهند آن دسته از اصلاح‌طلباني هم که تمايل به حضور در انتخابات دارند به دليل اين اختلافات القايي، شانسي براي پيروزي در انتخابات ندارند. در حقيقت اصولگرايان سعي دارند نشان دهند اصلاح طلبان فضاي مساعدي براي حضور در انتخابات رياست جمهوري دارند و اگر هم در انتخابات شرکت گسترده اي نداشته باشند به دليل نگراني از شکست از اصولگرايان به خاطر اختلافاتي است که اصولگرايان ادعا مي‌کنند جريان اصلاحات با آن مواجه است. اما واقعيت اين است که موتلفه باز هم با ضعف تحليل مواجه شده چرا که کانديداهاي احتمالي اصلاح طلبان اين تعداد که موتلفه و ساير جريانهاي اصولگرا ادعا مي‌کنند نيستند و کمتر از اين تعداد هستند.

اصلاح‌طلبان ترافيک کانديدا ندارند

سايت موتلفه تعداد کانديداهاي احتمالي اصلاح‌طلبان را حدود 12 نفر ذکر کرده و اين در حاليست که اساسا هيچ نشانه‌اي براي کانديداتوري برخي از اين افراد وجود ندارد. خرازي، بيطرف، حاجي و صفدر حسيني هيچگاه حتي تلويحا کانديداتوري خود را اعلام نکرده‌اند و کانيداتوري آنها از سوي هيچ فرد يا گروه اصلاح طلب ديگري هم اعلام نشده است. عبدالله نوري هم سعي دارد به عنوان يک فعال سياسي تاثيرگذار در جريان اصلاحات نشان دهد. مجيد انصاري هم که در بخش ديگري از اين گزارش به احتمال کانديداتوري او پرداخته شده اساسا اين موضوع را تکذيب کرده است. در بين اسامي مطرح شده توسط سايت موتلفه، تنها درباره کانديداتوري چهار نفر از اصلاح طلبان در بين گروههاي مختلف اصلاح طلب سخن گفته شده و تاکنون به غير از عارف، مهرعليزاده، کواکبيان و حسن روحاني – که البته روحاني بيش از آنکه فردي اصلاح طلب باشد، فردي ميانه رو محسوب مي‌شود – به نظر نمي‌رسد کسي به طور جدي کانديداي اصلاح طلبان باشد. ضمن اينکه گاهي هم سخن از کانديداتوري افرادي همچون کمالي و نجفي هم به ميان مي‌آيد. در چنين شرايطي در بدبينانه‌ترين حالت، تعداد کانديداهاي اصلاح طلبان 5 يا 6 نفر است اما برخي از چهره‌هاي اصولگرا که اتفاقا از اعضاي ارشد موتلفه هم هستند تعداد کانديداهاي اصولگرايان را تا 40 نفر هم اعلام کرده اند که حتي اگر يک سوم اين تعداد هم کانديداي جدي اصولگرايان باشند باز هم شاهد انشقاق و اختلاف جدي بين اصولگرايان خواهيم بود که قابل مقايسه با جريان اصلاحات نيست. در چنين شرايطي طبيعي است که اصولگرايان که در حل اختلافات خود ناکام مانده اند با فرافکني به دنبال اختلاف افکني و ايجاد کانديداي فرضي بين اصلاح‌طلبان باشند.


 منابع ديپلماتيک خبر دادند
 سفر صالحي به مصر 

منابع ديپلماتيک از سفر وزير خارجه ايران به قاهره در روز چهارشنبه آينده خبر داده‌اند. به گزارش عصر ايران به نقل از روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن، اين سفر در چارچوب روابط دوجانبه ايران و مصر انجام مي‌شود. سخنگوي دفتر حفاظت از منافع ايران در قاهره در اين باره به خبرگزاري فرانسه گفت: علي‌اکبر صالحي عصر روز چهارشنبه آينده وارد قاهره مي‌شود. اين سفر تا عصر پنجشنبه طول مي‌کشد و او در اين مدت با همتاي مصري‌اش «محمد کامل عمرو» ديدار و گفت وگو خواهد کرد. وي افزود: وزيران خارجه ايران و مصر در مذاکره خود به مسائل مورد اهميت و توجه دو طرف علاوه بر مسائل سوريه و فلسطين خواهند پرداخت. پس از آغاز رياست جمهوري محمد مرسي در مصر در بهار گذشته تاکنون روابط اين کشور با ايران سير صعودي داشته است اما به ازسرگيري روابط ديپلماتيک نرسيده است. تهران 32 سال پيش در اعتراض به توافقنامه صلح مصر با اسرائيل، روابط ديپلماتيک با قاهره را قطع کرد و هم اکنون روابط دو کشور در سطح دفاتر حفاظت از منافع در پايتخت‌هاي يکديگر است. در تابستان گذشته نيز محمد مرسي براي حضور در نشست سران جنبش عدم تعهد به تهران سفر کرد. اين نخستين سفر يک رئيس جمهور مصر به تهران پس از انقلاب اسلامي‌ايران تاکنون به شمار مي‌رود. وزيران خارجه ايران و مصر هم بارها به قاهره و تهران سفر کرده‌اند اما تمامي‌اين سفرها در قالب حضور در نشست‌ها يا کنفرانس‌هاي بين‌المللي بوده‌اند و هيچگاه در قالب سفر دوجانبه انجام نشده‌اند. صالحي نيز سپتامبر گذشته براي حضور در نشست بين‌المللي گروه تماس سوريه با حضور کشورهاي ترکيه، مصر و عربستان سعودي به قاهره سفر کرده بود.


 16 دي 1388: ايران بازنده بزرگ انتخابات کنفدراسيون فوتبال آسيا
 سعيدلو راي نياورد اما مالديو و گوام صاحب پست شدند 

 گروه سياسي- محمدحسين روانبخش: انتخابات کنفدراسيون فوتبال آسيا در 16 دي ماه 1388 در حالي به پايان رسيد که علي سعيدلو تنها نماينده ايران که براي تصدي سمت نايب رييسي AFC نامزد شده بود با شکست مقابل نماينده نپال، کشورمان را در کنفدراسيون آسيا بدون کرسي کرد! سعيدلو، رييس سازمان تربيت بدني وقت از منطقه مرکز و جنوب که ايران در آن قرار دارد کانديدا شده بود. سعيدلو در اين بخش رقبايي از هند، نپال، پاکستان، سريلانکا و قرقيزستان داشت که در راي گيري در رقابت با نماينده نپال 25 بر 20 شکست خورد تا «گانش تاپا» نايب رييسAFC شود. اين در حالي است که از منطقه شرق آسيا نام دکتر چونگ مونگ جون از کره جنوبي مشاهده مي شود. همچنين در بخش کميته اجرايي هم علي کفاشيان از منطقه مرکز و جنوب نامزد شده بود که پيش از آغاز انتخابات به نفع سعيدلو کناره‌گيري خود را اعلام کرد. پيش تر اين کرسي در اختيار محسن صفايي فراهاني بود که با استعفاي او، علي کفاشيان خودش را براي عضويت در کميته اجرايي AFC کانديدا کرد.

در آن انتخابات محمدبن همام تنها نامزد رياستAFC بود که براي سومين دوره متوالي به عنوان رييسAFC انتخاب شد. از سوي ديگرشاهزاده علي بن حسين، وليعهد اردن، دکتر چانگ مونگ جون از کره جنوبي را شکست داد و نايب رييس فيفا شد.

ناکامي «علي سعيدلو» در انتخابات کنفدراسيون فوتبال آسيا، قصه تکراري ورزش ايران در سال‌هاي اخير است که به کمرنگي نام و نفوذ کشورمان در مجامع بين‌المللي ورزش انجاميده است. علي سعيدلو که در آن زمان کمتر از دو سال بود به راس ورزش ايران آمده بود، پس از حضور در ميادين مختلف ورزشي تصميم گرفته بود تا به عنوان نايب رييس به کنفدراسيون فوتبال آسيا راه يابد تا دخالت سياست در ورزش بيش از پيش به ضرر ورزش کشور تمام شود، اما گويا او و همکارانش تحليل مناسبي از مناسبات بين المللي نداشته و در پايان انتخابات رقيبان نپالي، گوامي، اردني و چيني‌اش - که نه کشورشان جايگاهي در فوتبال آسيا دارد و نه هيچ کدام از آنها (همانند سعيدلو) رتبه بلندي در کشورشان دارند – جاي او را گرفتند و پستي سمبليک ( نه اجرايي و تاثيرگذار) را در کنفدراسيون فوتبال آسيا به خود اختصاص دادند. اين ناکامي بزرگ تنها براي سعيدلو و يارانش نبود. اين شکست به نام فوتبال و به نام ورزش ايران در آستانه رقابت‌هاي فوتبال جام ملت‌هاي آسيا نوشته شد.

در آن زمان درباره شکست سعيدلو اين تحليل نوشته شد که «آنهايي که به خوبي از انتخابات مجامع بين‌المللي در ورزش آگاه هستند، مي‌دانند که «سابقه» حضور، حرف نخست را در اين مجامع مي‌زند. در کنار سابقه، نحوه ارتباط و تعامل با ساير اعضاي جامعه بين‌المللي در طول مدت حضور نيز تاثير بسزايي در جلب اعتماد ديگران دارد. داشتن «ثبات مديريت و جايگاه» فرد در کشورش نيز از جمله مهمترين معيارها براي دستيابي به يک کرسي بين‌المللي محسوب مي‌شود. همه اين‌ها را بايد به ميزان اقتدار و دانش فني فرد در حوزه تخصصي افزود. به اين نکته‌ها مي‌توان چندين مورد ديگر را هم اضافه کرد که هر کدام به فراخور خود بي تاثير در جلب اعتماد نمايندگان کشورها نيست.اگر به هرکدام از موارد بالا توجه کنيم، درمي‌يابيم که علي سعيدلو در انتخابات کنفدراسيون فوتبال آسيا کمتر از اين پشتوانه‌ها بهره مي‌برد.از لحاظ سابقه مي‌توان به جرات گفت که حضور و ديدار سعيدلو با نمايندگان جامعه بين المللي فوتبال به تعداد انگشتان يک دست هم نمي‌رسيد. پس رييس سازمان تربيت بدني ايران يکي از اصلي ترين ويژگي‌هاي جلب راي اعتماد ديگران را نداشت. چون نه کسي او را مي‌شناخت و نه کسي او را ديده بود. تنها مي‌دانستند که معاون رييس جمهور ايران نيز در انتخابات حضور دارد. دوم اين که اعضاي جامعه بين‌المللي فوتبال نيز پس از مراوده‌هاي مختلف با مسئولان ورزش و فوتبال ايران دريافته اند که سعيدلو و امثال او که داراي پست‌هاي سياسي در ايران هستند، ميهمان امروز و فرداي ورزش اند و پس از مدتي از اين جايگاه کنار خواهند رفت. همان‌گونه که از ابتداي انقلاب تاکنون چندين نفر همانند او آمده اند و پس از مدتي کنار رفته‌اند. پس ترجيح مي‌دهند به جاي انتخاب “منصب‌ها” به انتخاب “نيروهاي برگزيده” دست بزنند تا گرهي از گره‌هاي فوتبال آسيا باز شده و اين ورزش در قاره کهن به جلو حرکت کند. اين قانون در بيشتر انتخابات‌هاي بين المللي که به صورت سالم برگزار مي‌شود، صادق است».


 زير پوست خبر 

 برکناري يک مدير، سه ماه پس از مخالفت با بازنشستگي او

شيوه برکناري مديران در دولت‌هاي نهم و دهم، به رسم جديدي تبديل شده که تاکنون کمتر سابقه داشته است. به گزارش پايگاه خبري فريادگر، مدت کوتاهي پس از برکناري مرضيه وحيد دستجردي وزير بهداشت که زماني معاون اول رئيس‌جمهور او را تنها مرد کابينه لقب داده و گفته بود تا احمدي‌نژاد رئيس جمهور هست، او هم وزير بهداشت دولت خواهد بود، اين بار يکي از مديران وزارت نفت به شيوه‌اي مشابه برکنار شد. حيدر بهمني مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران روز چهارشنبه با حکم احمد قلعه‌باني مديرعامل شرکت ملي نفت برکنار شد و حميدرضا گلپايگاني معاون او، سرپرست شرکت ملي حفاري ايران شد. برکناري بهمني، کمتر از دو هفته پس از برگزاري نمايشگاه صنعت حفاري در اهواز صورت گرفت، نمايشگاهي که در مراسم افتتاحيه آن، احمد قلعه باني مديرعامل شرکت ملي نفت ايران انتقاداتي از بهمني مطرح کرده بود. نکته جالب اينجاست که بهمني از دوره 33 ساله حيات شرکت ملي حفاري ايران 12 سال در دو مقطع زماني مديرعامل اين شرکت بوده و به دليل تجارب فراوان، وقتي مهر ماه امسال به سن بازنشستگي رسيد در نامه‌اي به قلعه‌باني مدير عامل شرکت ملي نفت، آمادگي خود را براي کنارگيري اعلام کرد اما قلعه‌باني در پاسخ به نامه بهمني با بازنشستگي او مخالفت کرد. گفته مي‌شود در همان زمان رستم قاسمي وزير نفت گفته بود تا زماني که او وزير نفت است بهمني هم به عنوان مديرعامل شرکت ملي حفاري باقي خواهد ماند. اما مشخص نيست چرا مديران عاليرتبه دولت احمدي نژاد و شخص وي با مديران ذيربط اينگونه برخورد مي‌کنند.

دولت براي انتخابات سال آينده برنامه دارد

عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس معتقد است اتتلاف 2+1 در آينده گسترده‌تر خواهد شد.اسماعيل کوثري نماينده مردم تهران و عضو فراکسيون اصولگرايان در گفت وگو با خبرآنلاين در خصوص انتخابات سال 92 و چگونگي ورود اصولگرايان به آن، اظهار داشت: در مرحله کنوني به طور مشخص نمي‌توان در اين باره اظهار نظر کرد و بايد کمي‌بيشتر صبر کرد. چون همه کساني که مدعي پست رياست جمهوري هستند، به طور مشخص اعلام موضع نکرده‌اند. لذا کمي بايد تامل کرد تا همه مدعيان وارد ميدان شوند و بعد بر اين اساس، بتوان تحليل کرد. وي در پاسخ به اينکه آيا اصولگرايان در انتخابات رياست جمهوري هم به مکانيزمي شبيه انتخابات مجلس خواهند رسيد يا اينکه بايد منتظر مدلي جديد بود؟، تصريح کرد: رقابت در انتخابات آتي، بيشتر بين جريان‌هاي اصولگرايي، اصلاح‌طلبان و جريان دولت است که براي انتخابات سال بعد برنامه دارند. کوثري که معتقد است دولت در انتخابات سال آينده کانديدا معرفي مي‌کند، خاطر نشان کرد: شايد به اسم دولت مطرح نشوند، اما از مجموعه کساني که در دولت هستند، احتمالش زياد است که چهره اي وارد انتخابات شود.

«دادگاه کهريزک» برگزار مي‌شود

وکيل خانواده مرحوم امير جوادي فر، يکي از کشته شدگان «بازداشتگاه کهريزک» گفت: دادگاه پرونده کهريزک در روز هشت اسفند در شعبه 76 دادگاههاي کيفري استان تهران برگزار مي‌شود. صالح نيک‌بخت در گفتگو با باشگاه خبرنگاران ،از برگزاري «دادگاه پرونده کهريزک» در روز هشتم اسفند ماه سال جاري خبر داد و اظهار داشت: اين دادگاه در شعبه 76 دادگاههاي کيفري استان تهران به رياست قاضي مدير خراساني برگزار مي‌شود. وکيل مدافع خانواده امير جوادي فر(يکي از کشته شدگان بازداشتگاه کهريزک) تصريح کرد: شاکيان اين پرونده خانواده‌هاي جوادي فر، روح الاميني، کامراني و مدعي العموم هستند که در اين دادگاه به اتهامات سعيد مرتضوي دادستان وقت استان تهران و سه قاضي ديگر شامل معاون سعيد مرتضوي داديار دادسراي ويژه امنيت و نيز يک قاضي ديگر که در جريان اين پرونده اتهاماتي به وي منتسب است بررسي مي‌شود. گفتني است؛ پرونده کهريزک در جريان مرگ سه جوان که در بازداشتگاه کهريزک به سر مي‌بردند تشکيل شده است .

اظهار تاسف براي تاثير گذاري جمشيد بسم‌الله

حسين فتاحي گفت: نوسانات قيمت ارز به اندازه‌اي به صنعت فشار آورد که ديگر نمي‌توانند حتي مواد اوليه مورد نيازشان را تهيه کنند. عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس در گفت‌وگو با پايگاه خبري فريادگر با اعلام اينکه وقتي يک باره قيمت ارز از 900 تومان به سه هزار تومان و در مدت کوتاهي به چهار هزار تومان مي‌رسد، يعني مواد اوليه چند برابر گرانتر دستشان را مي‌گيرد گفت: در اين صورت قيمت همه چيز در بازار همين جور بالا مي‌رود. نماينده شهربابک با تاکيد براينکه بازار کشش کالاي گران قيمت را ندارد گفت: در اين شرايط يک واحد صنعتي مي‌خواهد توليداتش را در بازار عرضه کند، اما قيمت لاستيک سه برابر شده و در نتيجه کرايه حمل‌و‌نقل هم سه برابر مي‌شود، دستمزد کارگر هم به همين شکل بايد افزايش يابد. در نتيجه وقتي هزينه‌ها خيلي بالا رفت، بايد از اين واحد توليدي پشتيباني و حمايت محکم بشود و اگر حمايت نشود، تعطيل مي‌شود. وي با انتقاد از اينکه دولت به صنايع اجازه نداده قيمت توليداتشان را گران کنند گفت: اين توليدکننده که سرمايه‌اش را براي توليد به جريان انداخته و يکباره با تصميم‌هاي خلق الساعه دولت رو‌به‌رو مي‌شود و اجازه هم ندارد و البته نمي‌گذارند محصولش را گران بفروشد، آيا به غير از تعطيل کردن چاره ديگري دارد؟ عضو کميسيون صنايع مجلس با تاکيد بر اينکه اعضاي کميسيون به دنبال آن هستند تا ثباتي در بازار ارز کشور به وجود بيايد گفت: قيمت‌ها بايد کنترل بشود و نظارت‌ها افزايش يابد. وي نظارت را مهم توصيف کرد و گفت: متاسفانه بازار کشور صاحب ندارد و هر کس هر کاري که دلش مي‌خواهد در اين آشفته بازار انجام مي‌دهد. فتاحي با تاکيد بر اينکه نظارت بايد خيلي قوي تر از اينها باشد گفت: نظارت بايد به نوعي باشد که کسي جرات تخلف نداشته باشد. در حالي که امروزه قيمتها يک شبه ره صد ساله طي مي‌کند و مسوولان اعتراف مي‌کنند که بازار را چند نفر آشفته کرده‌اند و فردي به نام جمشيد بسم‌الله مي‌تواند براي دولت و کشور ما تعيين تکليف کند.


 سعيد جليلي در هند:
 از بازگشت غرب به ميز مذاکره استقبال مي کنيم 
 برگزاري مذاکرات با 1+5 در ژانويه

 گروه سياسي: حضور سعيد جليلي در هند و اظهارنظر وي در زمينه مذاکرات هسته اي با گروه 1+5 نشان مي دهد که توافقات ضمني بين دو طرف در حال شکل گيري است و دو طرف بعد از مدتها توقف گفتگو به دنبال تغيير رويکرد هستند که از اين پس اختلافات و مشکلات به مرور حل و فصل شود. در اين زمينه رايزني هاي مستمري بين ايران و روسيه صورت گرفت به طوري که مسکو تلاش کرد پلي بين تهران و اروپا باشد و در اين ميان اظهارات دو طرف نشان مي دهد که راهي را براي ادامه مذاکرات و نتيجه گيري در نظر دارند. اين در شرايطي است که اروپا و آمريکا همچنان به اقدامات تحريمي خود عليه ايران ادامه مي دهند و فاصله گرفتن از اين فضاي سرد و تقابلي مي تواند اميدوارکننده باشد. به ر سميت شناخته شدن حقوق هسته اي ايران قابليت رفع بسياري از موانع را دارد اما ايجاد شرايط عقلاني بين دو طرف مذاکراه کننده و پرهيز از جو سازي ها بايد رويکرد دو طرف باشد تا از ادامه روند موجود جلوگيري کند. شروط ايران براي بازديد از مرکز پارچين که در اظهارنظرهاي برخي مسئولان ديده شده است خود نشانه اي است که در صورت توافق و ارائه ضمانت هاي اجرايي بين ايران و آژانس در روند مذاکرات تاثيرخواهد بود.

دبير شوراي عالي امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران مي گويد که ايران به عنوان يک عضو فعال آژانس بين المللي انرژي اتمي و پيمان ان. پي. تي. همزمان بر انجام تکاليف و استفاده کامل از تمام حقوق هسته اي خود تاکيد دارد. به گزارش ايرنا، سعيد جليلي در مصاحبه مطبوعاتي با خبرنگاران هندي و خارجي در محل سفارت جمهوري اسلامي ايران دردهلي نو، افزود: ايران به عنوان يک عضو ان. پي. تي. قبول نمي کند که کساني بخواهند بر خلاف قوانين و مقررات بين المللي، هم تکاليف بيشتري را بر ما تحميل کنند و هم از حقوق ما بکاهند. وي در ادامه گفت: جمهوري اسلامي ايران شايد فعالترين عضو ان. پي. تي باشد و بيشترين همکاري ها را با آژانس داشته است.

دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران گفت: همکاري هاي ما با آژانس مستمر و دائمي است، زيرا اعتقاد داريم که ساز و کارهاي مربوط به همکاري هاي صلح آميز هسته اي و کمک کننده به جلوگيري از اشاعه سلاح هاي اتمي بايد تقويت شود.

جليلي در ادامه افزود: اخيرا هم گفت وگوهاي خوبي در تهران با هيات آژانس داشته ايم و باز هم خواهيم داشت و فکر مي کنيم که تقويت آژانس و ان. پي. تي. يک بحث مهم و اساسي است اما در گفت وگوها با 1+5 با ابتکار، منطق و اقتدار، هميشه مباحث مربوط به دفاع از حقوق جمهوري اسلامي ايران را مطرح کرده ايم. آخرين گفت وگوها در شش ماه گذشته و محل آن مسکو بود که پنج محور پيشنهادهاي سازنده خود را ارايه کرديم، به تفصيل شرح داديم، عزم ايران در دفاع از حقوق ملت براي استفاده صلح آميز از انرژي هسته اي و دفاع از حقوق قانوني جمهوري اسلامي بيان شد.

همچنين پنج محور را براي همکاري ها پيشنهاد داديم که گفتند، پيشنهادها سازنده است و قرار شد مطالعه کنند و پاسخ بدهند ولي اکنون شش ماه تاخير داشته اند، البته اخيرا اعلام کرده اند که آماده اند به گفت وگوها برگردند. جليلي ادامه داد: از بازگشت آنها به گفت وگوها استقبال مي کنيم و اميدواريم با رويکرد سازنده به مذاکرات وارد شوند، دچار اشتباهات محاسباتي قبل نشوند و بدانند که آنچه جمهوري اسلامي ارايه کرده، منطق روشن مبتني بر دفاع از حقوق مردم ايران دارد که تهران براي دفاع از آنها مصمم است.

وي افزود: پس از گفت وگو هاي مسکو، فرصت خواستند تا پيشنهادهاي ايران را مطالعه کنند، حتي پيشنهاد دادند جلسه کارشناسي برگزار شود و در جلسه کارشناسي ما ديدگاه خود و پيشنهاد هاي ارائه شده را شرح داديم و آنان براي ادامه مذاکرات اعلام آمادگي کرده اند و از اينکه به گفت و گو ها برگشته اند، استقبال مي کنيم، با گفت و گو هايي که قرار است ژانويه برگزار شود موافقت کرديم اما درمورد زمان و مکان آن هنوز موافقت نشده است.

وي در اين باره افزود: اميدواريم با استفاده از تجارب گذشته و تکرار نکردن اشتباهات قبل، آنان اين بار با رويکرد سازنده وارد گفت وگوها شوند. جمهوري اسلامي عضو ان. پي. تي، عضو فعال آژانس و يکي از مطرح کنندگان مهم خلع سلاح هسته اي در جهان است، ايران يکي از پيگيري کنندگان جلوگيري از اشاعه هسته اي است و همچنين يکي از مدعيان مهم حقوق اعضاي ان. پي. تي. در بهره برداري از انرژي صلح آميز هسته اي است. دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران افزود: فعاليت هايي که ما در اين زمينه ها انجام مي دهيم، در حقيقت دفاع از حقوق همه اعضا در استفاده صلح آميز از انرژي هسته اي و همچنين مخالفت با سلاح هاي کشتار جمعي است.

دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران تاکيد کرد: رفتارهاي برخي قدرت‌هاي غربي و آمريکا در منطقه و جهان خلاف ادعاهاي‌شان است.

اميدوارم مذاکرات از سرگرفته شود

اين در شرايطي است که وزير امور خارجه برزيل در سخناني درباره از سرگيري مذاکرات ايران و کشورهاي عضو گروه 1+5 و نتايج آن ابراز اميدواري کرد. به گزارش مهر به نقل از ترکيش ويکلي، «آنتونيو دي آگويار پاتريوتا» با اعلام اينکه فرصت براي استفاده از توافق مي 2010 ( توافق سه جانبه ايران، برزيل، ترکيه) براي حل موضوع هسته اي ايران از دست رفت، درباره مذاکرات جديد ايران و گروه 1+5 ابراز اميدواري کرد.

وزير خارجه برزيل که با روزنامه حريت گفتگو مي کرد در ادامه به توافق سه جانبه مي 2010 اشاره کرد و گفت : فکر مي کنم تلاشي که در سال 2010 انجام شد، يکي از اقدامات مثبت حقيقي بود که براي اعتماد سازي در اين موضوع انجام شد، اين توافق مي توانست مانع رويارويي کشورها شود، اما متاسفانه اين فرصت از دست رفت.

وزير خارجه برزيل در ادامه افزود : به جاي استفاده از تواق سه جانبه ايران، برزيل و ترکيه، آن چيزي که ما از مي 2010 به بعد شاهد آن بوده ايم استفاده از راهبردهاي ديگري بود که نتيجه اي در بر نداشته است. راهبردهايي که شامل اعمال يکجانبه تحريم ها و يا استفاده از ديگر تهديدهاي مستقيم عليه ايران بوده است.

پاتريوتا که قرار است شنبه در شهر ازمير با احمد داوداوغلو» و کارل بيلدت وزيران خارجه ترکيه و سوئد ديدار کند در ادامه گفت : سخنان زيادي درباره اينکه ممکن است مذاکرات جديد با ايران سبب بازگشت ديپلماسي به اين موضوع از سال 2013 شود، شنيده ام.

تاريخ و محل مذاکرات هنوز مشخص نيست

همچنين سخنگوي «کاترين اشتون» مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا گفت که تاريخ و محل دقيق برگزاري مذاکرات ميان ايران و گروه 1+5 هنوز مشخص نشده اما اين مذاکرات به زودي برگزار مي‌شود. به گزارش رويترز، سخنگوي مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا گفت که روز دقيق مذاکرات هسته اي ميان ايران و گروه 1+5 مشخص نشده است اما تلاش مي‌کنيم به زودي اين مذاکرات برگزار شود. براساس اين گزارش، «سعيد جليلي» مذاکره کننده ارشد هسته‌اي ايران روز جمعه گفت که توافق شده در ماه ژانويه مذاکرات ايران و گروه 1+5 برگزار شود. وي همچنين گفته بود که ايران و هند پذيرفته‌اند که مذاکرات بايد در ماه ژانويه برگزار شود اما هنوز در مورد جزئيات آن توافق نشده است. با اين وجود «مايکل مان» سخنگوي کاترين اشتون نگفت که آيا قدرت‌هاي غربي در مورد آن توافق کرده اند يا نه.

مان گفت: مذاکرات درباره تاريخ و محل برگزاري مذاکرات همچنان ادامه دارد.

مايکل مان در ايميلي به خبرگزاري رويترز گفت: مقامات ارشد ايران و اتحاديه اروپا در 31 دسامبر در مورد دور بعدي مذاکرات گفتگو کردند و اميدواريم اين مذاکرات به زودي برگزار شود.


 برژينسکي:
 حمله به ايران موجب انزواي بين‌المللي بي‌سابقه‌ آمريکا مي‌شود 

 مشاور پيشين امنيت ملي آمريکا در مقاله‌اي در روزنامه واشنگتن پست به تهديد نظامي آمريکا عليه ايران پرداخت و گفت که حتي اگر واشنگتن نتواند به يک راه‌حل رضايت‌بخش براي حل موضوع هسته‌اي ايران از طريق مذاکرات دست يابد، نبايد دست به يک اقدام نظامي بزند که احتمالا به ايران محدود نخواهد بود.

به گزارش ايسنا، زبيگنيو برژينسکي ادامه داد: بايد اميدوار بود که در جلسه کميته روابط خارجي سناي آمريکا درباره وزير دفاع و وزير امور خارجه انتخابي رييس‌جمهور بحث و گفت‌وگويي پيرامون نقش آمريکا در دنياي آشفته امروزي صورت گيرد. اين جلسه بدون شک سوالاتي را درباره عقلانيت استراتژيک يک اقدام نظامي احتمالي آمريکا عليه ايران در پي خواهد داشت. برخي رسانه‌هاي اسراييلي اخيرا به نقل از يک مقام پيشين شوراي امنيت ملي آمريکا نوشته‌اند که آمريکا ممکن است تا اواسط سال ميلادي جديد دست به چنين کاري بزند. لازم است مساله جنگ يا صلح با ايران به طور کامل بررسي شود، به ويژه از نقطه نظر منافع ملي آمريکا. اگرچه رييس‌جمهور با مهارت از تعهد به اتخاذ يک اقدام نظامي در يک تاريخ خاص اجتناب کرده است، فقدان توافق با ايران درباره پيروي‌اش از معاهده منع گسترش تسليحات هسته‌اي از طريق مذاکرات باعث افزايش حمايت‌هاي خارجي و تندرويان داخلي از يک اقدام نظامي مي‌شود.

به گزارش ايسنا، برخلاف اظهارات برژينسکي درباره معاهده منع گسترش تسليحات هسته‌اي ذکر اين نکته ضروري است که ايران از اعضاي آژانس بوده و جزو اولين کشورهايي است که ان. پي. تي را امضا کرده و دوربين‌هاي و بازرسان آژانس بر فعاليت‌هاي ايران نظارت دارند.

برژينسکي در ادامه اين مقاله نوشت: در اين‌جا بايد به پنج نکته مهم درباره درگيري آمريکا در يک جنگ ديگر به انتخاب خودش توجه کرد: 1- حملات نظامي آمريکا عليه تاسيسات هسته‌اي ايران چقدر موثر خواهد بود و چه عواقب و هزينه‌هاي انساني براي مردم ايران به همراه خواهد داشت؟ 2- اقدام تلافي‌جويانه ايران عليه آمريکا چه خواهد بود و چه عواقبي براي ثبات منطقه‌اي خواهد داشت؟ بي‌ثباتي حاصل از آن چه آسيبي به اقتصاد اروپا و آسيا خواهد زد؟ 3- آيا حمله آمريکا با استانداردهاي بين‌المللي هماهنگي خواهد داشت و آيا شوراي امنيت سازمان ملل به ويژه روسيه و چين که حق وتو دارند از اين اقدام حمايت خواهند کرد؟ 4- از آن‌جا که به نظر مي‌رسد اسراييل بيش از 100 کلاهک هسته‌اي دارد، اين استدلال که ايران ممکن است به اسراييل حمله کند، بدون اين که خود ابتدا به يک زرادخانه هسته‌اي قابل توجه از جمله قابليت«حمله دوم» دست يابد (چيزي که چندين سال طول مي‌کشد) چقدر منطقي و معتبر است؟ 5- آيا يک تعهد استراتژيک جايگزين از جانب آمريکا نسبت به آغاز يک جنگ يک‌جانبه تمهيدات پايدارتر و کم‌خطرتري براي خنثي کردن تهديد هسته‌اي احتمالي ايران نيست؟

در ادامه اين مقاله آمده است: ارزيابي‌هاي موجود نشان مي‌دهد که يک حمله محدود از جانب آمريکا تنها تاثير موقتي خواهد داشت و حملات پي‌درپي موثرتر خواهد بود، ولي تلفات غيرنظامي به همان نسبت افزايش خواهد يافت و خطر نشت مواد راديواکتيو نيز وجود دارد. ايران براي تلافي ممکن است زندگي را براي نيروهاي آمريکا در شمال افغانستان دشوارتر کند. تهران علاوه بر آن مي‌تواند خشونت‌هايي را در عراق به راه اندازد که اين به نوبه خود مي‌تواند باعث ناآرامي‌هايي در منطقه شود و تنش‌ها از سوريه به لبنان و حتي اردن برسد. اگرچه نيروي دريايي آمريکا ممکن است بتواند تنگه هرمز را باز نگه دارد، افزايش هزينه‌هاي بيمه‌ براي نقل و انتقال نفت تاثير منفي روي اقتصاد اروپا و آسيا خواهد داشت و بدون شک آمريکا را براي آن مقصر خواهند شناخت. مشاور پيشين امنيت ملي آمريکا در ادامه نوشت: با توجه به عملکرد اسفناک آمريکا در سازمان ملل (آمريکا و اسراييل در مخالفت با عضويت فلسطين در سازمان ملل تنها از حمايت هفت کشور از 188 کشور دست يافتند) مي‌توان پيش‌بيني کرد که حمله يک‌جانبه آمريکا به ايران خشم جهان را به دنبال خواهد داشت و حتي ممکن است مجمع عمومي سازمان ملل آمريکا را محکوم کند. نتيجه آن انزواي بين‌المللي بي‌سابقه‌اي براي آمريکا که در حال حاضر درگير آشفتگي‌هاي گسترده منطقه است، خواهد بود. او افزود: کنگره آمريکا علاوه بر آن بايد توجه کند که بسياري از دوستان ما در خاورميانه و اروپا که از اقدام نظامي آمريکا عليه ايران حمايت مي‌کنند معمولا حرفي از آمادگي خود براي ريختن خون خودشان در يک کشمکش جديد در خاورميانه نمي‌زنند. بدتر از همه اين که بيش‌ترين نفع يک جنگ نابخردانه براي روسيه ولاديمير پوتين (رييس‌جمهور روسيه) خواهد بود که مي‌تواند طبق ميل خود نفت را به هر قيمتي که خواست به اروپا بفروشد. برژينسکي در پايان مقاله خود تاکيد کرد: بنابراين مي‌توان گفت که ناتواني براي دستيابي به يک راه حل از طريق مذاکرات با ايران نبايد محرکي براي يک جنگ جديد آمريکا که احتمالا تنها به ايران محدود نخواهد بود، تلقي شود. يک رويکرد محتاطانه و مفيدتر براي آمريکا تداوم تحريم‌هاي شديد عليه ايران است. گفت‌وگوي جديدي در اين زمينه در جلسه کميته روابط خارجي سناي آمريکا مي‌تواند به اتفاق نظر ملي قوي‌تري در اين زمينه که يک جنگ بي‌پروا (که نه مردم آمريکا خواهان آن هستند و نه مردم اسراييل) عاقلانه‌ترين واکنش آمريکا نخواهد بود، منجر شود. در واقع شايد حرف معير داگان، رييس پيشين موساد درست باشد که با صراحت گفت که حمله به ايران «احمقانه‌ترين چيزي است که تاکنون شنيده‌ام». خوشبختانه گزينه بهتري در اين زمينه وجود دارد.


 اوباما لايحه تشديد تحريم‌ها عليه ايران را امضا کرد 

 در ادامه سياست‌هاي خصمانه آمريکا عليه ايران، کاخ سفيد اعلام کرد که باراک اوباما، يک لايحه دفاعي 633 ميليارد دلاري را که تحريم‌ها عليه ايران را تشديد مي‌کند و تمهيدات امنيتي را در همه سفارت‌هاي آمريکا در سراسر جهان افزايش مي‌دهد، امضا کرد.

به گزارش ايسنا، تحريم‌هاي جديد آمريکا عليه برنامه هسته‌اي ايران بخش‌هاي انرژي، کشتي‌راني و کشتي‌سازي ايران و نيز بخش واردات را هدف قرار مي‌دهد و آن‌ها را به بهانه «نگراني از اشاعه» در فهرست سياه قرار مي‌دهد.

به گزارش آسوشيتدپرس، اين قانون تحريم‌هايي را عليه صداي و سيماي جمهوري اسلامي ايران نيز اعمال مي‌کند.

طبق اين قانون تجارت با ايران در زمينه فلزات گرانبها، گرافيت، آلومينيوم و فولاد، زغال‌سنگ کارخانه‌هاي ذوب آهن و نرم‌افزار فرايندهاي صنعتي ممنوع است.

باراک اوباما، رييس جمهوري آمريکا پيش‌تر تهديد کرده بود که اين لايحه را به سبب برخي نگراني‌ها از جمله محدوديت‌ بر اختيار وي به منظور انتقال متهمان تروريست از زندان گوآنتانامو به مدت يک سال وتو خواهد کرد.


 سخنان عبدالله گل در مورد فعاليت هسته اي همسايگانش 

 رييس‌جمهور ترکيه با اشاره به نقش ايران و روسيه در تحولات سوريه گفت: بايد ايران و روسيه در دوره انتقالي مشارکت داشته باشند.

به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه يني شفق - چاپ ترکيه، عبدالله گل، رييس‌جمهور اين کشور در گفت‌وگو با مجله فارين افيرز با اشاره به تحولات سوريه گفت: ترکيه به دليل داشتن مرزهاي طولاني با همسايه خود سوريه در تحولات اين کشور تاثير گذار است. ترکيه و سوريه مشکل دوجانبه با يکديگر ندارند. آنکارا طرفدار تحقق مطالبات مردمي است. در اين ميان روسيه و ايران در دوره انتقالي سوريه بايد حضور داشته باشند. وي در پاسخ به سوالي درباره اين که ترکيه از ايجاد منطقه‌اي عاري از سلاح‌هاي هسته‌يي طرفداري مي‌کند اما چرا مانند کشورهاي غربي مخالف فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران نيست، گفت:‌ ترکيه نمي‌خواهد که هيچ يک از همسايگانش به سلاح‌هاي هسته‌اي دست يابند. اين کشور قبول نمي‌کند که سلاح‌هايي که خود ترکيه ندارد کشورهاي ديگر اين سلاح‌ها را داشته باشد اما ما در موضوع هسته‌اي ايران نسبت به ديگران واقع‌گراتر هستيم و بر اين باوريم که براي حل اين مساله بايد به طور جامع تلاش کرد در درجه اول مساله مهم اين است که اسراييل بتواند امنيت منطقه را تضمين کند.


 توطئه‌ دشمن سخت کردن شرايط براي مذاکرات 

 سخنگوي وزارت امور خارجه گفت: تدبير، درايت، منطق و غلبه بر احساسات، راهگشاي ديپلماسي و و رابط بين‌الملل است. رامين مهمان‌پرست، رييس مرکز ديپلماسي عمومي و رسانه‌يي وزارت خارجه ايران در پاسخ به سوال ايسنا با اشاره به اهميت درايت و تدبير در روابط بين‌الملل اذعان کرد: رهبر معظم انقلاب در سخنراني اخير خود با دانشجويان تاکيد داشتند که در پيچ خطرناک تاريخي نبايد با احساسات عبور کرد بلکه بايد با تدبير و درايت از اين گذرگاه به سلامت بگذريم.

او تصريح کرد: دشمن در توطئه‌هاي خود درصدد ايجاد اختلاف‌هاي قومي، مذهبي و شکاف ميان مسوولان و مردم است از سوي ديگر با نقشه‌هاي خود براي ايجاد تفرقه ميان ايران و کشورهاي منطقه‌ نيز تلاش مي‌کند. وي همچنين خاطرنشان کرد: يکي ديگر از توطئه‌هاي دشمن سخت کردن شرايط براي مذاکرات هسته‌يي است که بايد با صبر و بردباري مواضع خود را به صورت روشن بيان کنيم. مهمان‌پرست تصريح کرد: بسياري از گفت‌وگوها و مسائل مطرح شده قابل حل است به شرط اين که کشورهاي غربي از رفتارهاي خود دست بردارند زيرا ايران براي رسيدن به منابع انرژي و اهداف صلح‌آميز هسته‌يي تلاش مي‌کند از اين رو بايد در مذاکرات نگراني‌هاي موجود رفع شود.


 پرهيز از افراط و تفريط در آستانه انتخابات 

عضو شوراي مرکزي جامعه مدرسين حوزه علميه قم، ضمن توصيف ويژگي‌ها و سجاياي اخلاقي عالم رباني شيخ مجتبي تهراني، گفت: با توجه به اينکه بسياري از سياسيون برجسته در محضر اين روحاني بزرگ کسب فيض کرده‌اند؛ لذا در آستانه انتخابات انتظار مي‌رود که به توصيه‌هاي اخلاقي اين عالم رباني عمل کرده و تقواي سياسي پيشه کنند. حجت‌الاسلام سيد محمد غروي عضو شوراي مرکزي جامعه مدرسين حوزه علميه قم، در گفت‌وگو با مهر، با اشاره به خصوصيات برجسته عالم رباني آيت‌الله مجتبي تهراني(ره)‌، اظهار داشت: پدر بزرگوار ايشان حاج عبدالعلي تهراني از علماي برجسته تهران بودند و استاد برجسته اخلاق و معرفت محسوب مي‌شدند. وي افزود: من از شاگردان کلاس درس پدر حاج شيخ مجتبي بودم و آقازاده‌هاي ايشان هم در حوزه علميه قم زير نظر استادان برجسته اي همچون حضرت امام خميني و آيت‌الله بروجردي تلمذ کردند. عضو شوراي مرکزي جامعه مدرسين حوزه علميه قم، با بيان اينکه آيت‌الله مجتبي تهراني سه دهه جز بزرگترين اساتيد خارج حوزه محسوب مي‌شدند، ادامه داد: بسياري از فضلاي حوزه توانستند بارعلمي‌خود را در محضر اين عالم رباني ببندند. وي شيخ مجتبي را يک فقيه توانا، خوش بيان همراه با جنبه‌هاي معنوي اخلاق توصيف کرد و با اشاره به توصيه‌هاي اخلاقي - سياسي اين عالم رباني، گفت: ايشان هميشه توصيه مي‌کردند که افراد بايد جلوي زبان خود را بگبرند و براي رسيدن به اهداف سياسي خود به آبروي افراد جسارت و حرمت آنان را مخدوش نسازند. غروي، يادآور شد: با توجه به اينکه بسياري از سياسيون برجسته در محضر اين روحاني برجسته کسب فيض کرده‌اند؛ لذا در آستانه انتخابات انتظار مي‌رود که به توصيه‌هاي اخلاقي اين عالم رباني عمل کرده و از افراط و تفريط پرهيز کنند و با تحليل‌هاي ذهني غيرواقعي رقيب خود را متهم و از صحنه خارج نسازند و تقواي سياسي پيشه کنند.


 تاسفي براي از دست رفتن فرصت‌ها 
نويسنده : مسعود پزشکيان

 «زمان کافي» را بايد يکي از اصولي بدانيم که هر مديري براي موفقيت در مديريت به آن احتياج دارد؛ به سرانجام رساندن اصولي برنامه‌ها به شرط محقق مي‌شود که مسوولان احساس کند از امنيت موقعيتي برخوردار است و نياز نيست که دائما درباره ماندگاري يا برکناري احتمالي‌اش به پرسش‌ها پاسخ بدهد. اگر اين مهم را يک مدير به خوبي احساس نکند، حتي اگر بهترين نيروها و بيشترين امکانات را هم در اختيار خود ببيند، محال است که بتواند کارايي و تاثيرگذاري مثبت و مفيدي را از خود برجاي بگذارد پس بايد تاکيد کرد که ثبات و امنيت حتي بيشتر از ابزار و نيرو لازم است چون اگر ثبات نباشد، با امکانات ديگر نمي‌توان جايگريني براي آن پيدا کرد اما اگر «فرصت مديريتي» باشد، مي‌توان به راحتي هر کمبودي را برطرف کرد تا آرامش کافي براي فعاليت فراهم شود. با وجود اين همه تاکيد و ضررهاي مشخص رعايت نکردن آن با دولتي مواجه هستيم که رييسش بارها ثابت کرده است که با توجه به تحليلي که از شرايط دارد، نه تنها به وزيران کابينه اش فرصت لازم نمي‌دهد،بلکه با دلايل غيرمنطقي و ناهمگون با شان و اعتبار قوه مجريه و يک عضو بلندپايه دولت عذر همکارانش را مي‌خواهد که به طور طبيعي اين روند غلط آسيب رسان است و هزينه‌هايي جدي به دولت و کشور تحميل مي‌کند تغييرات متوالي، غير منطقي و پايان‌ناپذير در دولت‌هاي نهم و دهم واقعيتي است که موجب نگراني لايه‌هاي مختلف جامعه شده است که نشانگر اين است که احمدي نژاد به عنوان نفر اول اجرايي کشور خود را در اين بحث نيازي به رعايت بايدها و نبايدها نمي‌بيند. شايد اين اوضاع اين سوال را به وجود آورد که«چرايي اتخاذ چنين تصميم‌هايي از سوي رييس جمهوري چيست» که بايد گفت احمدي نژاد خودش مي‌تواند بهترين جواب را به اين سوال بدهد، چون هر گونه گمانه زني امکان دارد به برداشت‌هايي اشتباه و ناهمخوان با واقعيت ختم شود آنهايي که در چارچوب دولت نيستند، فقط مي‌توانند تاسف بخورند و ابراز اميدواري کنند که اين نوع تحرکات کمترين ضرر را متوجه کشور و البته مردم کند. نکته قابل تامل اين است که رييس جمهوري در شرايطي اين همه دست به تغيير مي‌زند که در انتخاب تک تک نفرات برکنار شده اختيار تام داشته است تا اين سوال هم به سوالات پيشين اضافه شود که اگر آنها توانمندي بالايي نداشتند، چرا به سمت‌هاي مهمي چون وزارت يا معاونت گنجانده شده بودند و اگر توانا هستند، چرا با دليل‌هايي که براي کمتر کسي دلايلي منطقي است، اقدام به کنار گذاشتنشان مي‌کند تا برنامه‌هاي زيادي نيمه تمام بماند. بايد اين را در نظر گرفت که مديران جايگزين براي اينکه در ميانه راه دستگاه يا نهادي وارد مي‌شوند، وقت کافي براي نوشتن برنامه و اجرايي کردن را پيدا نمي‌کنند و گاهي به ناچار برنامه‌هاي مدير برکنار شده را بدون اينکه به جزييات و مفادش آشنايي کاملي داشته باشند، را پيگيري مي‌کنند که خب! طبيعي است در اين شرايط نتيجه حاصله، با هدفي موقع نوشتن برنامه تعيين شده بود، تفاوت آشکاري خواهد داشت. در واقع بايد گفت بي‌ثباتي سيستم اداري و مالي نتيجه چنين روندي است متاسفانه اين پديده مضر، در سال‌هاي اخير به کرات مشاهده شده است و اگر اين روزها مردم بحران‌هاي ريز و درشتي را تجربه مي‌کنند، يکي از دليل‌هاي اصلي‌اش را بايد در همين تغييرات و در نتيجه بي‌ثباتي مديريتي جستجو کرد.

همچنين در خصوص استقلال وزرا بايد گفت که استقلال امري نسبي است و اينطور نيست که بتوان درباره چگونگي استقلال همکاران احمدي نژاد توضيح مشخصي داد، اما به عنوان کسي که سابقه وزارت دارد، اطمينان دارم که وزيراني که دولتهاي نهم و دهم آنها را در خود جاي داده بودند، به طور آشکارا مشخص بود که «مستقل» بودن را آنطور که بايد تجربه نکردند و يکي از دلايلي که دولت اين روزها حتي حاميان گذشته خود را هم منتقد مي‌بيند، همين جا به جايي‌ها و تغييراتي است که بيشتر آنها غير لازم بودند.


 مديرمسئول کيهان:
 پول ملک عبدالله به خاطر مسائل بانکي به سران فتنه نرسيد 

 حسين شريعتمداري گفت: عربستان پول را براي سران فتنه فرستاد ولي مسائل بانکي مانع از آن براي انتقال به ايران شد. به گزارش ايلنا، مديرمسئول روزنامه کيهان در همايشي که به‌منظور 9 و 12 دي ماه در يزد برگزار شده بود، گفت:اگر سايه ولي امر نبود تا کنون صدبار انقلاب شکست مي‌خورد و مي‌بايست کشور را زير پاي نظاميان خارجي مي‌ديديم. شريعتمداري افزود: امروز کشور ما در مقتدرترين شرايط پس از انقلاب قرار دارد و دشمن در ضعيف ترين شرايط قرار دارد.

وي همچنين به نقل از برژينسکي در شوراي آتلانتيک ميان سياستمداران اصلي آمريکا گفت: کدام عامل آمريکاي ابر قدرت در سال 2001 را به درّه اي در سال 2011 کشانده است؟ دموکرات‌هاي احمق يا جمهوريخواهان ديوانه؟ هيچ کدام! ايران خامنه اي.

او همچنين به مسائل سال 88 پرداخت و گفت:فتنه 88 به مانند جنگ احزاب بود موهبت الهي براي نظام به‌ شمار مي‌آمد و خيلي برکت داشت؛ چراکه هدف اصلي اين فتنه براندازي بود. شريعتمداري گفت: تعداد خواص آلوده جامعه ما نسبت به جمعيت، در قياس با دوران صدر اسلام کمتر بوده است. در ايران نگاه‌ها به ولي فقيه است نه خواص و به خاطر همين خواص بي بصيرت رفوزه شده‌اند. وي مجددا کمک مالي عربستان به افرادي که فتنه‌گر خواند را بازگو کرد و گفت: ملک عبدالله براي سران فتنه پول فرستاد ولي بخاطر مسائل بانکي پول به ايران نرسيد. مديرمسئول کيهان در پايان به برخي از اشتباهات دولت پرداخت و گفت: احمدي نژاد در زمينه‌هايي که پيرو اصلاح طلبان بوده، دچار خطا شده است.


 ديپلماسي 

 دستگيري 21 شهروند ايراني توسط سعودي‌ها

رويترز به نقل از گارد ساحلي عربستان گزارش داد که اين کشور 21 شهروند ايراني را که سوار بر دو قايق در نزديکي جزيره‌اي در سواحل شرقي عربستان بودند دستگير کردند. گارد ساحلي عربستان در بيانيه‌اي اعلام کرد: يکي از قايق‌هاي دريايي گشت‌زني توانست روز چهارشنبه دو قايق ايراني را در نزديکي آب‌هاي منطقه عربستان پيدا کند. يکي از اين قايق‌ها حاوي 12 سرنشين و ديگري حاوي 9 سرنشين بود. همه آن‌ها ايراني هستند و بازجويي از آن‌ها ادامه دارد. اين ايرانيان در نزديکي جزيره حرقوص در 42 مايلي ساحل عربستان دستگير شدند. به گزارش پايگاه خبري عرب‌نيوز، خالد العرقوبي، سخنگوي فرماندهي گارد ساحلي استان شرقي عربستان گفت که هيچ‌گونه سلاحي در اين دو قايق يافت نشد، اما تحقيقات همچنان ادامه دارد.

ايران هنوز از خط قرمز ما عبور نکرده است

نخست‌وزير رژيم صهيونيستي که رژيم مطبوعش تنها دارنده سلاح هسته‌يي در خاورميانه است با تکرار اتهامات غرب مبني بر نظامي بودن برنامه هسته‌يي ايران مدعي شد که تهران هنوز از خط قرمزي که اين رژيم براي برنامه هسته‌اي ايران تعيين کرده عبور نکرده است و رژيم صهيونيستي همچنان مصمم است تهران را از دستيابي به تسليحات هسته اي بازدارد. به گزارش ايسنا، بنيامين نتانياهو، نتانياهو در جلسه آخر نشست سالانه پايان سال در وزارت امور خارجه رژيم صهيونيستي که با حضور سفيران اين رژيم در کشورهاي خارج برگزار شد، با ادعاي اين که «ايران هم‌چنان تهديد شماره يک است» تهران را به تلاش براي دستيابي به سلاح هسته‌يي متهم کرد و گفت که اگر جلوي اين اتفاق گرفته شود، شانسي براي تغييرات مثبت در منطقه وجود دارد. او در حالي اين اظهارات بي‌اساس را مطرح مي‌کند که رژيمش تنها دارنده تسليحات هسته‌اي در خاورميانه به حساب مي‌آيد.

تلاش ايران براي واردات دارو از هند

سايت دارويي هندي فارمابيز اعلام کرد که وزارت بهداشت ايران در تلاش است از هند دارو وارد کند، زيرا تحريم‌هاي مالي اعمال‌ شده عليه تهران دسترسي به دارو از کشورهاي ديگر را محدود کرده است. به گزارش ايسنا، طبق گزارش سايت دارويي هندي فارمابيز، مقامات وزارت بهداشت ايران قصد دارند حدود 28 نوع دارو از جمله کپسول، شربت و داروهاي تزريقي از تامين‌کنندگان هندي وارد کنند. به گزارش شبکه تلويزيوني بلومبرگ، قراردادهاي احتمالي دنباله‌روي سفر اخير هيات 26 نفري هندي به تهران انجام مي‌شود هدف از اين سفر بررسي فرصت‌ها در بخش دارويي بود.

رابطه با ايران به قوت خود باقي است

سي.ان.ان مصاحبه اختصاصي خود را با مشعل که توسط کريستين امانپور در قاهره صورت گرفته بود،پخش کرد. به گزارش ايرنا امانپور در اين مصاحبه با اشاره به خروج مشعل از سوريه و اختلاف با رهبران دمشق درپي بحران داخلي در اين کشور، از رييس دفتر سياسي حماس سووال کرد آيا بريدن از سوريه منجر به جدايي روابط شما از ايران نشد؟ گزارشگر سي.ان.ان در ادامه بر اين پرسش تاکيد کرد که روابط حماس با ايران نيز مي بايست ازبين رفته باشد چرا که ايران از سوريه حمايت مي کند. خالد مشعل ضمن پاسخ منفي گفت که روابط با ايران برقرار است. مشعل تاکيد کرد که روابط با ايران در ديگر زمينه ها همچنان برقرار است.

ايران بزرگ‌ترين و پوياترين وزارت اطلاعات

پنتاگون در گزارشي اعلام کرد که وزارت اطلاعات و امنيت ايران «يکي از بزرگ‌ترين و پوياترين آژانس‌هاي اطلاعاتي در خاورميانه است». به گزارش ايسنا، پنتاگون در گزارش 64 صفحه‌يي خود مدعي شد که وزارت اطلاعات ايران 30 هزار پرسنل دارد که درگير فعاليت‌هاي مخفيانه و جاسوسي هستند. به گزارش پايگاه خبري واشنگتن‌سري بيکن، در اين گزارش آمده است که وزارت اطلاعات ايران از سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران حمايت مي‌کند. در اين گزارش ادعا شده است که وزارت اطلاعات ايران کمک‌هاي مالي، فني و خدمات ديگر به حماس، حزب‌الله و القاعده در عراق که طبق قانون اجرايي 13224 آمريکا جزو سازمان‌هاي تروريستي اعلام شده‌اند، ارائه مي‌کند.

در بخش ديگري از اين گزارش ادعا شده است که اين وزارت‌خانه در همه حوزه‌هايي که ايران به آن علاقه دارد از جمله افغانستان، عراق، کويت، لبنان، آسياي مرکزي، آفريقا، اتريش، آذربايجان، کرواسي، فرانسه، گرجستان، آلمان، ترکيه، انگليس و آمريکا فعاليت دارد.

در اين گزارش آمده است که به نظر مي‌رسد اين تلاش‌ها بخشي از «استراتژي ايران براي افزايش حضورش در حياط خلوت آمريکا به منظور گسترش شيعه و ايدئولوژي انقلابي، استقرار شبکه‌هاي اطلاعاتي و عمليات‌هاي پنهاني و جنگ نامتقارن عليه آمريکا است». اين گزارش مدعي شده است که آژانس‌هاي اطلاعاتي ايران به ويژه سپاه قدس در آمريکاي لاتين از حزب‌الله براي تحقق اهدافش استفاده مي‌کند.

در اين گزارش ادعا شده است که اسراييل نيز يکي از اهداف اصلي وزارت اطلاعات ايران است و حمايت از حزب‌الله لبنان يکي از اهداف اطلاعاتي اصلي تهران است. در اين گزارش آمده است که وزارت اطلاعات ايران «براي پيشبرد اهدافش صرف‌نظر از عقايد و باورهاي اشخاص، آنها را استخدام مي‌کند و حتي از عرب‌ها يا يهودي‌ها براي جاسوسي در اسراييل استفاده مي‌کند». طبق اين گزارش، وزارت اطلاعات ايران در حال گسترش عمليات‌هاي خود در خاورميانه و نواحي مديترانه است و اين کار را از طريق نصب ايستگاه‌هاي شنود الکترونيکي انجام مي‌دهد.

طبق اين گزارش، همکاري ايران و روسيه با هدف مشترک محدود کردن نفوذ سياسي آمريکا در آسياي مرکزي صورت گرفت.


 چگونه با ايران مذاکره کنيد؟ 
نويسنده : حسين موسويان

 اگر دو کلمه در فارسي وجود داشته باشد که باراک اوباما رئيس‌جمهوري آمريکا بايد با آنها آشنايي پيدا کند، مصلحت و آبرو هستند. مصلحت را عمدتا به گام برداشتن به اقتضاي زمان يا انجام کاري که در راستاي تامين منافع شخصي است، تعبير مي‌کنند. آبرو نيز به معناي حفظ صورت است. از 34 سال عمر انقلاب اسلامي‌همواره اقتضاي زمان و مکان بر بسياري از تصميم‌گيري‌هاي دولتي و حکومتي تاثيرگذار بوده است البته در نظر گرفتن اين اقتضا در شرايطي که آبرو و اعتبار رهبران ايران نيز حفظ شود. اگر قرار بر به ثمر رسيدن هرگونه قطعنامه يا راهکاري براي برون رفت پرونده هسته‌اي ايران از بحران باشد، رهبران غربي بايد اين دو عبارت و معناي آنها را در نظر داشته باشند. براي به تصوير کشيدن اين نکات دو نمونه در اختيار است: در 1988، هشت سال پس از جنگ مخرب با عراق ؛ رهبري وقت ايران آيت‌الله خميني با پذيرش قطعنامه سازمان ملل به جنگ پايان داد. در آن زمان ديدگاه حاکم بر حاکميت اين بود که پذيرش اين قطعنامه به مصلحت ايران است. همين که عراقي‌ها از خاک ايران پاي خود را بيرون کشيدند قابل تعبير به پيروزي براي دولت ايران بود. سيزده سال بعد پس از حملات يازدهم سپتامبر 2001 ، نيروهاي نظامي ايالات متحده ظرف چند هفته دولت‌طالبان که به القاعده پناه داده بود را در افغانستان سرنگون کردند. بي شک آمريکايي‌ها هرگز نمي‌توانستند بدون چراغ سبز ايران براي فروپاشي دشمن شرقي خود به کابل و مزار شريف برسند. اما دولت وقت آمريکا به رياست جمهوري جورج بوش اين فرصت براي مصالحه و مذاکره با ايران را از دست داد. در هزاران سال گذشته فرهنگ فارسي با عادت‌ها و سنت‌هايي منفک شده که پيرامون عزت و احترام ايراني بوده است، حفظ آبروي يک نفر برابر با مراقبت از شان و منزلت فردي وي است.هيچ گونه نمونه‌اي هم در تاريخ مدرن ايران وجود ندارد که در آن مصلحت خلاف حفظ آبرو باشد. غربي‌ها درک صحيح و درستي از اين تعابير ندارند. اين را در سياست جورج بوش رئيس‌جمهور سابق آمريکا به خوبي ديديم که پاداش همکاري ايران با غرب در براندازي دولت طالبان در افغانستان را با در محور شرارت قرار دادن اين کشور، تلافي کرد. پس از اشغال عراق در سال 2003 ميلادي ، سفير سوئيس در ايران پيشنهادي را به آمريکا براي مذاکره تمام عيار با ايران داد. مذاکره‌اي که در آن تمامي دغدغه‌ها و موارد اختلاف از پرونده هسته‌اي تا فعاليت‌هاي نظامي ايران در منطقه پاسخ داده شده بود. با اين همه ايران در سرما بيرون از در نگه داشته شد. معاون رئيس‌جمهور وقت آمريکا آقاي ديک چني با اين ادعا که آمريکا با محور شرارت سخن نمي‌گويد از پذيرش اين طرح سرباز زد. اکنون به مرحمت آقاي حسن روحاني که سابقه رياست بر پرونده هسته اي ايران را داشته‌اند مي‌دانيم که دولت جورج بوش يک سال پس از رد اين طرح، دست مذاکره خود را به سمت ايران دراز کرده است جاي هيچ گونه تعجبي نبود که ايراني‌ها که رفتار آمريکا را ضربه اي به اعتبار خود خوانده بودند، اين بار پيشنهاد مذاکرات گسترده و در سطح کلان را با غيرصادقانه خواندن پيشنهاد آمريکايي‌ها رد کردند در اين بازه زماني 9 ساله برنامه هسته‌اي ايران پيشرفت بسياري داشته است و مسائل بسيار پيچيده‌تر شده‌اند. اکنون سه دهه است که الگوي فرصت‌هاي از دست رفته تکرار مي‌شود. نتيجه اين تکرار هم اين است که باراک اوباما ششمين رئيس‌جمهور پياپي مي‌شود که به ايران به چشم يک تهديد نگاه مي‌کند. اکنون وقت آن رسيده که آمريکا از اين چرخه بي‌ثمر خارج شده و دست از تکرار صداهايي که تنها کارکرد آنها تخريب فرصت‌هاي مذاکره است، بردارد.

 در سال 2009 زماني که باراک اوباما بر مسند قدرت در کاخ سفيد نشست، وعده گفت‌وگوي جدي با تهران را داد. بسياري در تهران هنوز منتظر عمل کردن وي به وعده‌اش هستند. اما چگونه؟ بنيادهاي تصميم‌گيري در ايران پس از انقلاب اسلامي سال 1979، بر پايه تامين استقلال با حفظ آبرو و در نظرگرفتن مصلحت بوده است. ما اعتقاد داريم که ايران در شرايطي که از حق غني‌سازي اورانيوم به عنوان امضاکننده معاهده منع تکثير تسليحات هسته‌اي برخوردار باشد، حاضر به مصالحه و متوقف کردن روند غني‌سازي اورانيوم با درصد بالا باشد مساله ديگر نحوه تکميل اين معامله است چندين دهه خصومت ورزي دوجانبه خندقي از بي اعتمادي را بوجود آورده و هيچ کدام از طرفين نمي‌توانند به تنهايي پلي براي عبور بسازند. بنابراين حفظ ترتيب صحيح در پيش رفتن در مسير مذاکره براي هر مذاکره‌اي ضروري است. در حالي که ايران در شرايط فعلي مذاکره را به نفع منافع خود مي‌داند، رهبران غربي بايد بدانند که برداشتن گام نخست از سوي ايران در قبال وعده‌هاي شفاهي غرب، مخرب آبرو و اعتبار اين کشور خواهد بود. تصميم سال 2004 ميلادي رئيس‌جمهور وقت ايران آقاي سيدمحمد خاتمي‌براي متوقف کردن داوطلبانه غني‌سازي اورانيوم در اين سالها به شکست تعبير شده چرا که تنها نتيجه آن درخواست غرب براي توقف نامعين غني‌سازي بود. نتيجه‌گيري اخلاقي ايراني‌ها از اين تجربه اين است که ترجيح مصلحت بر آبرو در تصميم‌گيري‌ها هيچ گاه ثمره خوبي نخواهد داشت. در ماه‌هاي آتي ايران باز با اعضاي مذاکره‌کننده 1+5 روبه رو خواهد شد؛ باراک اوباما و تيم ايران. او بايد اين بار بر روي دو عبارت مصلحت و آبرو در اين مصالحه دقت کند. درک روح ايراني کليد دريافت اين پرسش است که چرا ايراني‌ها عمل کردن به مقتضاي زمان و مکان خاص را بر آبرو و حفظ اعتبار خود ترجيح نمي‌دهند. تنها راه براي کنترل پرونده هسته‌اي ايران ارائه راهکاري است که آبروي ايران در آن حفظ شود.

منبع:ديپلماسي ايراني


 دفاع حبيب‌الله عسگراولادي از سخنان قبلي:
 موسوي و کروبي فتنه‌گر نيستند 

 گروه سياسي: تجربه اين سه سال نشان داد که تندي و ترويج رفتارهاي راديکال نه تنها به نفع کشور و فضاي سياسي کشور نيست بلکه جمع کردن چنين رفتاري هم چندان آسان نخواهد بود. رفتارهاي افراطگرايانه که به دنبال سال 84 شکل گرفت و به دليل حمايت از چنين روندي به يک رويه اي تبديل شد که اين روزها برخي در حاشيه امن ديگران را مورد تهمت و تخريب قرار مي‌دهند و در صورت برخورد هم جنجال‌آفريني را ادامه مي‌دهند. سکوت محافظه‌کاران در قبال رفتارهاي راديکال در اين سال‌ها گريبانشان را گرفت و قبل از انتخابات مجلس هشتم شاهد اين موضوع بوديم که شکاف بين اصولگرايان و نيروهاي دولتي نمايان شد؛ موضع گيري‌ها و واکنش‌هاي متقابل براين نکته صحه گذاشت که آن تجميع انتخاباتي در سال 88 صورتي بود که ديگر رخي براي مخاطبين ندارد.

عامل اصلي اختلاف بين اصولگرايان و دولتي‌ها جدا از مباحث اقتصادي و اجتماعي، بحث حضور در عرصه سياسي است و تلاش براي ماندگاري که رويه تک محوري و رفتارهاي حذفي به آن دامن زده شده است و نتيجه چنين رويکري وارد شدن لطمات به بدنه مديريتي کشور در بخش‌هاي دانشگاهي، فرهنگي، اقتصادي و سياسي است. شايد بتوان گفت منافع عمومي مردم در بخش‌هايي در گريبان رفتارهاي سياسي و بسته اي شده است که ضرر چنين اقدامي بر مردم تاثيرگذاشته است. انتخابات رياست جمهوري سال آينده هم به نقطه عطفي تبديل شده است و شرايط کشور در عرصه داخلي و بين‌المللي به گونه‌اي است که عوامگرايي و افراطگرايي به مشکلات مي‌افزايد. به همين دليل است که عقلاي اصولگرا پس از هفت سال تصميم نابجا تصميم گرفته اند براي حفظ خود و ترميم مشکلات کشور دست به تعديل مسائل بزنند که سخنان و تحليل آنها نزد افکار عمومي گواه چنين رويکردي است.

حبيب‌الله عسگراولادي دبيرکل جبهه پيروان خط امام و رهبري در حاشيه همايش سراسري جبهه پيروان خط امام و رهبري در جمع خبرنگاران با بيان اينکه موسوي و کروبي را به عنوان فتنه نمي‌شناسم، اما آنها از نظرات قبلي خود برنگشته‌اند گفته بود که اما اهل فتنه دور اين‌ها جمع شده‌اند و به حيثيت‌شان آسيب زده‌اند.

وي در اين باره تاکيد کرده بود که من موسوي و کروبي را به عنوان فتنه نمي‌شناسم چون با هر دويشان کار کرده‌ام. يک سال و نيم وزير موسوي بودم و با کروبي نيز در کميته امداد و زندان بودم.

دبيرکل جبهه پيروان خط امام و رهبري اظهار داشت: فتنه‌گر اصلي آمريکا،‌ انگليس و استکبار است و موسوي و کروبي فتنه‌گر نيستند.

به گزارش ايلنا، حبيب‌الله عسگراولادي پنجشنبه شب گذشته در مراسم دهه آخر صفر در محل مدرسه شهداي موتلفه، ‌در جمع خبرنگاران در پاسخ به اين پرسش که «چرا در اظهارنظر قبلي خود، موسوي و کروبي را فتنه‌گر نداشته‌ايد؟»، گفت: موسوي و کروبي فتنه‌گر نيستند بلکه فتنه‌گر اصلي آمريکا،‌ انگليس و استکبار است. فتنه‌گران در وقايع پس از انتخابات رياست جمهوري در سال 88، اطراف موسوي و کروبي را گرفتند و اين دو بايد از اين فتنه‌گران اعلام برائت کنند.

وي در ادامه، درباره ائتلاف 1+2 اظهار کرد: من با ولايتي در مورد ائتلاف 1+2 صحبت کرده‌ام و به وي گفته‌ام نفس اين ائتلاف خوب است اما بايد افراد حضور يافته در اين ائتلاف حداقل به 17 يا 18 نفر برسد.

دبيرکل جبهه پيروان خط امام و رهبري همچنين در پاسخ به اين پرسش که «آيا حزب موتلفه کانديداي مستقل براي انتخابات رياست جمهوري معرفي مي‌کند؟» پاسخ داد: موتلفه براي انتخابات رياست جمهوري آينده کانديداي مستقل معرفي نمي‌کند و قصد دارد با اصولگرايان ائتلاف کند.

وي در پايان اظهار کرد: کميته‌اي براي حضور در انتخابات رياست جمهوري از سوي موتلفه تشکيل مي‌شود که نتايج آن کميته در اسفندماه اعلام مي‌شود.

مواضع اخير عسگراولادي موضع موتلفه نيست

خبرگزاري تسنيم در واکنش به اظهارات عسگراولادي در گفتگويي با جعفر شجوني نوشت: از مواضع اخير آقاي عسگراولادي در «تطهير فتنه‌گران» متعجب است و آن را نادرست مي‌داند.

جعفر شجوني در پاسخ به اين سوال که آيا مواضع اخير آقاي حبيب‌الله عسگراولادي مبني بر «فتنه‌گر نبودن آقايان موسوي و کروبي» موضع حزب موتلفه اسلامي هم هست يا خير؟ گفت: اين مواضع به هيچ وجه موضع حزب موتلفه نيست، بلکه بنده معتقدم موسوي و کروبي مباشران فتنه بودند و کسي که مباشر فتنه است، خودش هم فتنه‌گر است.

وي افزود: بنده در تعجبم از آقاي عسگراولادي که چرا سخناني مي‌گويند که "تطهير فتنه‌گران" از آن برداشت شود. اين عضو شوراي مرکزي حزب مؤتلفه اسلامي ادامه داد: رأس فتنه، شيطان بزرگ، آمريکاست اما موسوي و کروبي هم فتنه‌گر هستند.

شجوني خاطرنشان کرد: بنده در چندين شهر سخنراني داشتم و معمولاً در اين سخنراني‌هايم، شرکت‌کنندگان از مواضع اخير آقاي عسگراولادي گلايه مي‌کردند و همين سوال را مي‌پرسيدند که آيا اين مواضع، موضع موتلفه است که بنده به آنها هم تاکيد مي‌کردم که اعضاي موتلفه چنين موضعي ندارند.

سخنان عسگراولادي در چند هفته اخير و تلاش براي به حاشيه راندن تصميمات و اظهارات افراط گرايانه نشان مي‌دهد که بخشي از بدنه اصولگرايان سنتي و معتدل به دنبال تغيير رويه موجود براي آينده هستند و تاخت و تاز راديکال‌ها بر وي و ديگر افراد ثابت مي‌کند که حاميان دولتي‌ها و ديگر نيروهاي وابسته به چنين جرياني خواهان آرامش و حاکم شدن عقلانيت برفضاي سياسي نيستند و تک محوري و مطلق‌گرايي را بر هرچيز ديگري ترجيح مي‌دهند. به هر صورت مي‌توان چنين استنباط کرد که عسگراولادي و همفکرانش خواهان تغيير رويه تهمت زني، تخريب و بي اخلاقي رواج يافته در جامعه اي هستند که از مسائل اقتصادي و اجتماعي رنج مي‌برند و بايد به دنبال ترميم مشکلاتي شد که عدم توجه به آن، خسارات سنگين‌تري را تحميل خواهد کرد.


 عباسپور:
 جريان خاص از موضوع افزايش يارانه‌ها براي انتخابات بهره برداري مي کند 

نماينده پيشين مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: من معتقدم پرداخت يارانه نقدي و طرح موضوع افزايش چشمگير آن صرفا جنبه تبليغاتي دارد و اين از جمله بهره برداري‌هايي است که آقاي رئيس جمهور و گروهي که به ايشان وابسته هستند براي انتخابات مي‌کنند. علي عباسپور، نماينده پيشين مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در گفت و گو با زندگي، با اشاره به شعارهاي مطرح شده براي افزايش چند برابري يارانه‌هاي نقدي ابراز داشت: فارغ از تبعاتي که افزايش يارانه‌ها به دنبال خواهد داشت، در شرايط فعلي 45 هزار تومان به هر نفر يارانه پرداخت مي‌شود اما اگر نگاهي به آمار تورم داشته باشيم، نرخ تورم بسيار بالاتر از رقمي است که در قالب يارانه نقدي به مردم پرداخت مي‌شود. وي به عدم حمايت از توليد بر اساس قانون هدفمندي يارانه‌ها اشاره کرد گفت : به دليل نبود حمايت از صنعت بسياري از کارخانه‌ها از کار افتادند و کارگران زيادي بيکار شدند؛ اما در مقابل تنها ماهي 45 هزار تومان به آن‌ها پرداخت مي‌شود. عضو شوراي مرکزي حزب موتلفه اسلامي يادآور شد: اگر پاي درد دل افرادي که بيکار شده اند بنشينيم، شاهد هستيم که کارگران ترجيح مي‌دهند تا کار داشته باشند و همان حقوق قبلي خود را دريافت کنند اما يارانه نقدي وجود نداشته باشد. نماينده پيشين مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به افزايش نقدينگي در اثر پرداخت نقدي يارانه‌ها به مردم، تصريح کرد: هم اکنون 4 هزار ميليارد تومان در ماه به جامعه تزريق مي‌شود و نقدينگي افزايش پيدا مي‌کند؛ اما به جاي آنکه اين نقدينگي به سمت توليد هدايت شود، به سمت دلالي، بازار سکه و ارز و همچنين بازار خودرو هدايت شده و در نتيجه تورم افزايش پيدا مي‌کند. عباسپور تاکيد کرد: با اينکه دولت 45 هزار تومان در ماه به هر نفر پرداخت مي‌کند اما مردم عملا فقير تر شده‌اند. وي در واکنش به طرح موضوع افزايش 5 برابري يارانه‌هاي نقدي، تصريح کرد: اگر طبق اعلام رئيس جمهور، يارانه نقدي را با اين حجم افزايش دهيم، اوضاع بسيار خراب تر خواهد شد و شرايط به هم ريخته تر مي‌شود. وي تاکيد کرد: من معتقدم پرداخت يارانه نقدي و طرح موضوع افزايش چشمگير آن صرفا جنبه تبليغاتي دارد و اين از جمله بهره برداري‌هايي است که آقاي رئيس جمهور و گروهي که به ايشان وابسته هستند براي انتخابات مي‌کنند.


 مشکل تنفسي چاوز و کشف يک بيماري جديد! 
نويسنده : محمدحسين روانبخش

 1- اين روزها هواي تهران به گونه اي است که اگر نفس نکشيم بيشتر زنده مي‌مانيم اما بعضي‌ها نگران برادر هوگو چاوز هستند که اعلام شده بعد از عمل‌، دچار مشکل تنفسي شده است و براي سلامتي اين کمونيست گرانقدر دعا مي‌کنند! هوگو چاوز هم اگر چه در بيمارستاني در کوبا بستري است اما دلش تهران است و حتما ياد روزهايي افتاده که تند تند ايران مي‌آمد و خوش و شاداب به ونزوئلا برمي‌گشت‌. ببينيد هواي تهران چقدر آلوده است که چاوز که دلش اينجاست هم دچار مشکل تنفسي شده است!

2- با توجه به اينکه وزراي زيادي به صورت خيلي محترمانه‌اي در دولت محمود احمدي‌نژاد برکنار شده‌اند‌، حتما وزيران باقيمانده بايد آدمهاي با IQ بسيار بالايي باشند که توانسته‌اند از برکناري به شيوه خيلي محترمانه بگريزند و در همين راستا است که طي ماههاي اخير برادران وزير باقيمانده لام تا کام حرف نمي‌زنند تا خداي ناکرده گرفتار نشوند و به جاي حرف زدن‌،عمل مي‌کنند‌،مثلا در جاهايي حضور مي‌يابند که مي‌دانند حضور در آن مثل بيمه طلايي، خيال آنها را از هر گونه تصادم و سوء‌تفاهم با مافوق راحت مي‌کند .

پنج‌شنبه گذشته وزيران کشور‌، نيرو و اقتصاد به همراه معاون اول احمدي نژاد‌، در مراسم سومين سالگرد در گذشت علي کردان شرکت کردند . در اين مراسم محمدرضا رحيمي بعد از سه سال نتيجه کالبد شکافي خود از فوت کردان که منجر به کشف بيماري «فشار مظلوميت» شده را به اطلاع عموم مردم رساند و گفت :« در گذشت مرحوم علي کردان وزير اسبق کشور بر اثر بيماري و کسالت نبود بلکه وي به خاطر فشار مظلوميت تسليم مرگ شد». به اين ترتيب همه شايعات مربوط به برکناري رحيمي از معاون اولي به شدت منتفي شد و وزيران کشور و نيرو و اقتصاد دچار ثبات مديريتي خوبي شدند .

احمدي‌نژاد هم ديروزبا قدرت و صلابت اعلام کرد که هيچ تصميمي در دولت در خصوص برکناري معاون اولش و وزير کشور اتخاذ نشده است.


 خواب خوش 
نويسنده : سيدحميدرضا خوشدل

 شبي ديدم درون خواب شيرين

سفر کردم به هند و مغرب و چين

وجوه نقد يارانه به جيبم

چکد روغن زموهاي سبيلم

خوراکم جوجه و کبک و خروس است

توگويي سفره تازه عروس است!

مکرر مي‌رود دستم به جيبم

گل خوشبوي آسايش نصيبم

تمام جامه‌ام زرين نشان است

خوشي در قعر چشمانم عيان است

به روي شط شادي خانه دارم

فراوان قهقهه جانانه دارم

در دل روي ديو غم ببستم

به سنگ خنده فرقش را شکستم

چو دست غم زدست دل بريدم

به يک باره زخواب خوش پريدم چو گفتم خواب خود بر اهل خانه

شنيدم خنده‌هايي کودکانه

جواب آمد که خوابت چون سراب است

مثال ماه بنشسته بر آب است

بلند شو فکر نان کن سفره خاليست

براي درد ما خوابت شفا نيست

نظر کن بر قبوض آب و برقت

که تا دود سيه آيد زفرقت

کرايه خانه هشت ماه مانده

کنون گاوت دو قل گوساله داده

بلند شو، خواب ديدي، خير بوده

چنين هوش از سرت، اما ربوده!


 شيريني ايران در کام ديگران 

 اگر توليدات صنعتي ايران قابليت رقابت در خارج از کشور را داشته باشد، مي‌توان با صادرات آن به بازارهاي منطقه به ارزش افزوده تجاري آن دست يافت، خوشبختانه بسياري از محصولات کشاورزي ايران از ارزش صادراتي بالايي برخوردار است و مي‌توان با توليد کيفي و بسته بندي مناسب و با رعايت اصول بازار پسندي و تجارت خارجي به بالاترين ارزش افزوده آن دست يافت. به گزارش اعتدال ، بر اساس آمار رسمي‌تعداد کندوهاي ايران در سال 1389 معادل 5 ميليون و 10 هزار و 767 فروند( 4 ميليون و 638 هزارو 532 فروند مدرن و 373 هزارو 253 کندوي بومي) گزارش شده است از مجموع کندوهاي فعال بيش از 45 هزار تن عسل توليد شده و ميزان برداشت از کندو نيز به طور متوسط 5/5 کيلو محاسبه شده است و ايران معادل 2/3 درصد از کل عسل جهان را توليد مي‌کند.

البته قصه عسل سرنوشت مشابه بسياري ديگر از توليدات ايراني از جمله زعفران ، زيتون و خرماست؛ به دليل از بين رفتن کارگاه‌هاي فرآوري خرما در استان‌هاي خوزستان و کرمان بر اثر جنگ تحميلي، بيش از 30 سال است که خرماي مرغوب ايران که شهرت جهاني دارد، به صورت فله و در لنج‌هاي روباز به کشورهاي عربي آن سوي خليج فارس صادر مي‌شود و در کارگاه‌هاي محلي آن جا فرآوري و به کشورهاي ديگر صادر مي‌شود و البته مقداري از آن نيز به نام خرماي عراق، امارات و عربستان به ايران باز مي‌گردد! صادرات فله اي زعفران و صادرات فرش دستي بدون شناسنامه ايران به خارج از کشور و صادرات مجدد آن به نام کشور صادرکننده هم موضوع غيرقابل انکاري است که «طلاي سرخ» دچار آن شده است.

با نگاهي به سايت‌هاي تجاري تبليغات کالا در منطقه به خوبي در مي‌يابيم که بنگاه‌هاي تجاري کشورهاي عربي بازارهاي گرمي را با شيرين‌ترين محصول ايران براي خود تشکيل داده‌اند.سايت تجاري منطقه آزاد تجاري ابوظبي در امارات متحده عربي: يوجد لدينا عسل ايراني (شمال ايران) و الکمية محدوده، سعرکيلو 350درهم (عسل شمال ايران به مقدار محدود، موجود است قيمت هر کيلو 350 درهم)

يک سايت تجاري عربستان: عسل سدر ايراني روعة الکيلو 120ريال (عسل سدر ايراني ممتاز هر کيلو 120ريال)

سايت تجاري يک شرکت عربي- هندي در کويت: العسل الجبلي الايراني 20الي40دينار

يک سوپرمارکت بزرگ در امارات در زيرنويس سايت خود مي‌نويسد: يا ناس عسل والزعفران الايراني الاصلي وصل

اين 4آگهي تجاري تنها بخش اندکي از صدها تبليغ تجاري براي عسل ايران است که البته مي‌توان آن را فرصت ناميد و صد البته بايد به گونه اي عمل کنيم که اين فرصت به تهديد تبديل نشود.

اما نکته حائز اهميت در صنعت زنبورداري و توليد عسل فرآوري، بسته بندي و صادرات محصول ايراني با نشان تجاري ايران و افزايش ارزش افزوده آن در داخل کشور است.از اين رو با اعلام تدوين برنامه راهبردي زنبور عسل انتظار مي‌رود که از اين پس روند صادرات عسل و برنامه فرآوري آن در کشور ضابطه‌مند و ارزش افزوده اين محصول ارزشمند نصيب زنبورداران کشور شود.


 هفت ترس کشنده 
نويسنده : جواد لگزيان

براي رسيدن به آبي آسمان و لذت از درياي آبي بايد ذهني بي‌ترس و در آرامش داشت. کتاب «هفت ترس کشنده» گفت‌وگوي ادواردبر و تايلر درباره هفت ترس کشنده است، ترس‌هايي که نمي‌گذارند از زندگي لذت ببريم. ترس از صميمي شدن، ترس از ناشناخته‌ها، ترس از تغيير، ترس از پس زده شدن و طرد شدن، ترس از درگيري و خشم، ترس از سربار بودن، و ترس از مرگ را با مطالعه اين كتاب شكست دهيد و آرامش را تجربه كنيد. کتاب «هفت ترس کشنده» گفت‌وگوي ادواردبر و تايلر با ترجمه شيدا مستقل را انتشارات ليوسا در 112 صفحه منتشر كرده است.


 تشييع و تدفين مرحوم آيت الله مجتبي تهراني 

 مراسم تشييع مرحوم آيت الله مجتبي تهراني صبح پنج شنبه با حضور رهبر انقلاب در مدرسه عالي شهيد مطهري تهران برگزار شدو سپس مراسم تشييع و تدفين آن مرحوم با حضور گسترده مردم در حرم حضرت عبدالعظيم حسني(ع) برگزار شد.

حزب مردم‌سالاري به مناسبت ارتحال ملکوتي آيت‌الله آقا مجتبي تهراني پيام تسليتي صادر کرد که به اين شرح است:

اذامات ‌العالم ثلم في‌الاسلام ثلمه لايسدهاشيء

ارتحال ملکوتي عالم عامل، فقيه وارسته، استاد دين و اخلاق حضرت آيت‌الله حاج آقا مجتبي تهراني همزمان با اربعين حسيني(ع) ضايعه‌اي تاسف‌انگيز براي ارادتمندان و شيفتگان مرجعيت و روحانيت بود. بي‌شک اخلاص بي‌شائبه در حمايت از انقلاب و تاثير اخلاقي و نفوذ معنوي آن شاگرد مخلص امام خميني(ره) همواره براي طلاب و جوانان متدين تهران مشعل فروزان و جاودانه خواهد بود. حزب مردم‌سالاري درگذشت آن دانشمند فرزانه را به پيشگاه آقا امام زمان(عج) و حوزه‌هاي علميه و مراجع تقليد و مقام معظم رهبري به ويژه وابستگان و اخوي و ساير اعضاي بيت شريف آن عالم رباني تسليت گفته و از خداوند سبحان تداوم راه اعتدالي و اخلاق مدارانه ايشان را در زمينه‌هاي فردي و اجتماعي و به ويژه در عرصه سياست و حکومت و قواي سه گانه و فعالان سياسي مسالت دارد.