نسخه شماره 3061 - 1391/08/24 -

حسن روحاني در ديدار با سفير دانمارک:
موضوع هسته اي ايران صرفا راه حل سياسي و حقوقي دارد

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام:
اهداف خصوصي سازي محقق نشد
82 درصد واگذاري ها غير واقعي بود
مهدي سنايي:
روسيه با ديدگاه خود در مورد ايران قدم بر مي دارد

دبيرکل موتلفه:
قوه قضائيه چگونگي مرگ ستار بهشتي را با فوريت رسيدگي کند


ديپلماسي

هاني‌زاده در گفت‌وگو با «مردم‌سالاري»:
مساله سلفي‌ها در منطقه بايد به طور ريشه‌اي موشکافي شود

چرا مدت‌هاست ديگر کسي کاري به کار جريان انحرافي ندارد؟
خروج مشايي از صحنه سياست توسط احمدي‌نژاد


وجدان عمومي، منتظر نتيجه پرونده مرگ وبلاگ نويس بازداشتي

عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس با اشاره به طرح سوال از رئيس‌جمهور:
نمايندگان نبايد امضاي خود را پس بگيرند

حجت الاسلام مصطفي درايتي:
حضور در انتخابات، استراتژي مهم اصلاح طلبان است

24 آبان 1387: يک سخن تاريخي ديگر از کلهر، مشاور احمدي نژاد:
اوباما مي‌تواند به عنوان گردشگر به ايران بيايد

يادداشت تحليلي راجر کوهن در نيويورک تايمز
دست باز اوباما براي ايجاد رابطه با ايران


زير پوست خبر

دادستان تهران:
اعتصاب غذايي در زندان زنان وجود ندارد


مردم آمادگي افزايش قيمت‌ سوخت و انرژي را ندارند


واردات 30 ميليارد دلار اجناس غير ضروري


سوالي براي کمک به دولت و بهبود وضع اقتصادي کشور

نماينده رشت با اشاره به مشکلات اقتصادي:
آيا نظام جوابي براي اين مردم دارد


برخورد با عاملان کهريزک مانع ماجراي ستار بهشتي مي‌شد


آقاي رئيس‌جمهور چرا با احساسات مردم بازي مي‌کنيد


اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان


الو مردم سالاري 44008133

هاشم‌زاده هريسي با انتقاد از رواج بي اخلاقي بين بعضي مسؤولان:
انگار يادشان رفته براي چه انقلاب کرده ايم


تو مانند خودت نداري!


آيا مى‌دانيد کرسي رياست خيلي بي وفاست ؟


سؤال از رئيس جمهور نياز به فرافکني ندارد


بازي روانشناسي


كاريکاتور


 حسن روحاني در ديدار با سفير دانمارک:
 موضوع هسته اي ايران صرفا راه حل سياسي و حقوقي دارد 

 گروه سياسي: همراه شدن اروپاييان با آمريکا بر سر پرونده هسته‌اي ايران نکته‌اي است که در جريان اين هفت سال نبايد فراموش کرد چراکه اروپاييان قبل از اينکه پرونده ايران به شوراي امنيت برود سعي مي‌کرد با رعايت فاصله خود با آمريکا حرکت کند اما رويدادهاي چند سال اخير و اتخاذ مواضع تند و کاهش روابط بين ايران و ديگر کشورها موجب شد اروپاييان با چرخشي به سمت آمريکا خود نيز در اعمال فشار بر ايران خود نيز مستقل تصميم‌گيري کنند. به هر صورت در اين چند هفته اخير و پس از مشخص شدن نتيجه انتخابات رياست جمهوري آمريکا به نظر مي‌رسد شرايط براي از سرگيري مذاکرات ادامه يابد که گفت‌وگو با هدف ايجاد فضاي مشترک بين دو طرف مي‌تواند راه را براي نتيجه‌گيري مثبت و کاهش تنش در عرصه بين‌المللي هموار کند.حسن روحاني، رئيس مرکز تحقيقات استراتژيک گفت: ملت ايران نمي‌تواند معيارهاي دوگانه غرب را نسبت به فناوري هسته‌اي بپذيرد.

اندرس کريستين هوگارد، سفير دانمارک صبح ديروز با حسن روحاني، رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام در محل اين مرکز ديدار و گفت‌وگو کرد.

در اين ديدار پيرامون تحولات اخير منطقه و بيداري اسلامي‌و همچنين تحولات سوريه بحث و گفت‌وگو شد.نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي در پاسخ به سوال سفير دانمارک درباره موضوع هسته‌اي و پيش‌بيني آينده آن گفت: موضوع هسته‌اي ايران صرفا راه حل سياسي و حقوقي دارد و بر مبناي مذاکراتي که بر مباني حقوق بين‌الملل، مقررات بين‌المللي و احترام به حقوق ملت‌ها استوار باشد به نتيجه خواهد رسيد.

وي ضمن انتقاد از روش مذاکراتي آمريکا و غرب، رويکرد آنها را فاقد خلاقيت سياسي و ديپلماتيک خواند و گفت: در حالي که ايران با آژانس همکاري نزديک دارد و حتي در سال‌هاي اخير که پروتکل الحاقي اجرا نمي‌شود، آژانس به دفعات بازرسي سرزده از سايت‌هاي هسته‌اي ايران داشته و آژانس همواره تاکيد کرده که ايران هيچ‌گونه انحرافي به سمت اهداف نظامي‌نداشته است، ولي متاسفانه اتحاديه اروپا تحت تاثير فشار آمريکا به جاي قدم‌هاي مثبت متقابل، دست به تحريم يک جانبه عليه کشورمان زده که اين‌گونه تحريم‌ها با قوانين بين‌المللي در تضاد است و نبايد تجارت و اقتصاد تبديل به ابزاري براي اهداف نامشروع سياسي شود و ملتي را به ناروا تحت فشار قرار داد.

روحاني گفت: اتحاديه اروپا در سال‌هاي 1384 -1383 موضعي نسبتا مستقل از آمريکا در پيش گرفته بود که مي‌توانست ادامه‌ آن نقش مستقل به حل و فصل سريع موضوع کمک کند، ولي در سال‌هاي اخير راه دنباله‌روي از آمريکا را انتخاب کرده است که به ضرر منافع اتحاديه و ايران است.

نماينده مردم در مجلس خبرگان رهبري گفت: غرب بايد بداند بدون پذيرش حقوق کامل ملت ايران و همچنين پذيرش اعمال اين حقوق راه به جايي نخواهد برد و ملت ايران نمي‌تواند معيارهاي دوگانه غرب را نسبت به فن‌آوري هسته‌اي بپذيرد.

سفير دانمارک نيز در اين ديدار نسبت به مساله هسته‌اي ايران اظهار کرد: اتحاديه اروپا مسير مستقل خود را ادامه مي‌دهد و دنباله‌رو آمريکا نيست و علاقه‌مند است اين موضوع به حل و فصل برسد.

روحاني نظر مردم سوريه را تنها مبنا بر آ‌ينده سوريه دانست و گفت: نوع حکومت و حاکمان آينده بايد با راي مردم تعيين شوند.

رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام، فعال شدن گروه‌هاي تروريستي و از جمله القاعده در سوريه را خطر براي منطقه خواند و گفت: تبعات منفي استفاده ابزاري از تروريسم منجر به تجديد قواي آنها و در نهايت تبديل شدن به معضلي براي کل منطقه خواهد شد و به زودي گريبان حاميان اين تروريست‌ها را هم خواهد گرفت.سفير دانمارک نيز گفت: مواضع و نظرات اعلام شده از طرف شما نسبت به سوريه و اصول آن مورد قبول ماست، ولي ايران نبايد نسبت به بقاء بشار اسد اصرار ورزد.

وي در پايان گزارشي از تلاش‌هاي سفارت براي گسترش روابط دو کشور ارائه داد.


 عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام:
 اهداف خصوصي سازي محقق نشد 
 82 درصد واگذاري ها غير واقعي بود

 وزير پيشين اقتصاد گفت: تاکنون بيش‌از صدها هزار ميليارد ريال از سهام بنگاه‌هاي عمومي واگذار شده اما با توجه به اينکه حدود 82 درصد از واگذاري يک جابه‌جايي در درون بخش عمومي است مي‌توان گفت که اهداف در سياست‌هاي کلي اصل 44 به خوبي محقق نشده است.

‌داوود دانش‌جعفري با طرح اين سوال که چگونه خصوصي‌سازي موجب پيشرفت اقتصادي مى‌شود؟ در گفت‌و‌گو با زندگي، تصريح کرد:خصوصي سازي فرآيندي است که بر طبق آن مالکيت شرکت‌ها و به طور کلي دارايي‌ها از بخش عمومي به بخش خصوصي منتقل مي‌شود و اين پديده موجب کارايي بنگاه و يا آن دارايي افزوده مي‌شود. وي توضيح داد که در دهه‌هاي اخير برنامه خصوصي‌سازي توسط بسياري از کشورهاي در حال توسعه و همچنين توسعه‌يافته با نظام‌هاي سياسي مختلف دنبال شده است و البته به عنوان يکي از اجزاي برنامه‌هاي اصلاحات ساختاري است.

دانش‌جعفري در ادامه گفت:هدف خصوصي‌سازي، دستيابي به کارايي بالاتر بنگاه‌ها در سطح اقتصاد خرد و همچنين رسيدن به رشد اقتصادي بالاتر از بعد اقتصاد کلان است.

اين اقتصاد دان همچنين براين عقيده است که با اجراي سياست‌هاي خصوصي‌سازي بطور معمول زمينه براي کاهش هزينه هاي دولت و يا کسري بودجه هاي لجام گسيخته دولتي فراهم مي‌شود و لذا با کاهش تورم، زمينه افزايش سرمايه‌گذاري توسط بخش خصوصي ايجاد مي‌شود.

دکتر دانش‌جعفري چگونگي تحقق اهداف سياست هاي کلي اصل 44‌، به ويژه آثار واگذاري سهام بنگاه‌هاي دولتي به بخش خصوصي و چالش‌هاي آن را مورد بررسي قرار داد،گفت:«بررسي‌هاي اوليه نشان مي‌دهد که تاکنون بيش از صدها هزار ميليارد ريال از سهام بنگاه‌هاي عمومي واگذار‌شده اما با توجه به اينکه حدود 82 درصد از واگذاري يک جابه‌جايي در درون بخش عمومي است و به صورت واقهي به بخش خصوصي منتقل نشده است مي‌توان گفت که اهداف در سياست‌هاي کلي اصل 44 بخوبي محقق نشده است».

وي ادامه داد:«شواهد موجود نشان مي‌دهد که بنگاه هايي که مديريت آن به بخش خصوصي منتقل شده است، ارتقاي کارايي در اين آنها صورت پذيرفته است اما در مواردي که تغييري در مديريت دولتي صورت نگرفته است و کماکان کنترل بنگاه دراختيار بخش عمومي قرار دارد، افزايش بهره‌وري در آن رخ نداده است».

او در بخش ديگري از سخنانش وظايف «بخش عمومي» را نيز اين‌گونه شرح داد:«وظيفه اصلي بخش عمومي، ارائه کالاها و خدمات عمومي براي آحاد مردم است. منظور از کالا و يا خدمات عمومي، مواردي است که همه آحاد مردم حق استفاده از آن را دارند و کسي را از استفاده از آن نمي‌توان منع کرد. کالاهاي خصوصي، کالايي است که مالک مي‌تواند در آن تصرف نموده و مانع ازمصرف ديگران نيز شود».

دانش‌جعفري با اشاره به آنچه که در قانون محاسبات عمومي آمده است، جايگاه حقوقي نهاد‌هاي عمومي را نيز مشخص کرد:«براساس اسن قانون، اشکال مختلف نهادهاي عمومي در قالب وزارتخانه‌ها، موسسات دولتي، شرکت‌هاي دولتي و يا نهادهاي عمومي ذکر کرده است. نهادهاي عمومي با مجوز قانون تاسيس مي‌شوند و وظيفه آنها اين است که خدماتي که جنبه عمومي دارد را ارائه کنند».

وزير پيشين اقتصاد گفت:«محدوده بخش عمومي در هر کشوري ممکن است متفاوت باشد از يک بسته ساده در مورد تامين امنيت‌، احداث شبکه راه‌هاي اصلي، آموزش پايه، خدمات سلامت شروع مي‌شود و ممکن است خدمات بيشتري را نيز در‌برگيرد، مانند کمک دولت در مورد مسکن، آموزش‌هاي متوسطه و دانشگاهي را نيز در برگيرد.» او اما تاکيد کرد که وظيفه بخش عمومي هر کشوري را مي‌توان از وظايف دولت در قانون اساسي آن کشور استخراج کرد.

دانش‌جعفري چگونگي تحقق اهداف سياست‌هاي کلي اصل 44‌، به ويژه آثار واگذاري سهام بنگاه‌هاي دولتي به بخش خصوصي و چالش‌هاي آن را مورد بررسي قرار داد، گفت: «بررسي‌هاي اوليه نشان مي‌دهد که تاکنون بيش از صدها هزار ميليارد ريال از سهام بنگاه‌هاي عمومي واگذار شده اما با توجه به اينکه حدود 82 درصد از واگذاري يک جابه‌جايي در درون بخش عمومي است مي‌توان گفت که اهداف در سياست‌هاي کلي اصل 44 به خوبي محقق نشده است.»

وي ادامه داد:« شواهد موجود نشان مي‌دهد که بنگاه‌هايي که مديريت آن به بخش خصوصي منتقل شده است، ارتقاي کارايي در آنها صورت پذيرفته است اما در مواردي که تغييري در مديريت دولتي صورت نگرفته است و کماکان کنترل بنگاه دراختيار بخش عمومي قرار دارد، افزايش بهره‌وري درآن رخ نداده است».


 مهدي سنايي:
 روسيه با ديدگاه خود در مورد ايران قدم بر مي دارد 

 رئيس گروه دوستي ايران و روسيه در مجلس شوراي اسلامي که اخيرا سفري به روسيه داشته و با پوتين ديدار کرده است گفت: روسيه از طرف غرب احساس خطر و تهديد مي‌کند و اين تهديد زمينه همکاري‌هاي مشترک با ايران در زمينه‌هاي بيشتري را فراهم مي‌کند و ما بايد در کنار سياست خارجي زمينه رشد همکاري با روسيه را فراهم کنيم.مهدي سنايي، در گفت‌وگو با مهر درباره سفر به روسيه و شرکت در اجلاسي که در اين کشور برگزار شد، گفت: در روسيه هر سال شوراي سياست دفاعي روسيه به همراه خبرگزاري ريانووسيتي اجلاسي را با نام گفت‌وگوي باشگاه بين‌المللي برگزار مي‌کند که در اين اجلاس تعداد قابل توجهي از متخصصين روابط بين‌الملل و روسيه دعوت مي‌شوند.وي با اشاره به اينکه هر سال حدود 30 نفر به اين اجلاس دعوت مي‌شوند ، بيان کرد: 25 نفر از اروپاو آمريکا و 5 نفر نيز از ايران، ترکيه‌، هند، چين، ژاپن و امسال نيز يک نفر از آمريکاي جنوبي دعوت شده بود .سنايي ادامه داد: بنده به عنوان مدير گروه مطالعات روسي در دانشگاه تهران نيز سه نوبت است که به اين اجلاس دعوت مي‌شوم که در اين اجلاس جداي از سطح بالاي علمي‌در دو روز پاياني گفت و شنودهاي مفصلي را با مقامات کرملين و پوتين ترتيب داده مي‌شود.عضو کميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي‌تصريح کرد: نکته‌اي که به ويژه از طرف پوتين در اين ديدار مورد تأکيد قرار گرفت اين بود که جامعه روسيه از اروپا و آمريکا متفاوت است و از ارزش‌هاي خاص خود برخوردار است.

وي ادامه داد: پوتين غرب را متهم به استفاده از استانداردهاي دو گانه کرده و به صورت شفاف گفت که بحث تقويت رويکرد روسيه به شرق اولويت اول در سياست خارجي روسيه است .

سنايي ادامه داد: از طرف روسيه هم تأکيد بر حق ايران بر استفاده صلح‌آميز از انرژي هسته اي و افزايش حجم مبادلات اقتصادي و اينکه حجم مبادلات اقتصادي همسان با روابط سياسي نيست و همين طور تأکيد بر مخالفت روسيه با هر گونه اقدامات يک جانبه در رابطه با ايران بود.

وي تأکيد کرد: البته بايد به اين نکته توجه داشته باشيم که روسيه با ديدگاه خود در مورد ايران قدم بر مي‌دارد و در چارچوب منافع ملي خود و با رويکرد خاص خود از ايران حمايت مي‌کند و نبايد از اين نکته غفلت کنيم که کشورها منافع خود در رابطه با طرف مقابل دنبال مي‌کنند ونبايد انتظار دلسوزي داشته باشيم چرا که يک چنين نوع نگاهي در روابط بين‌الملل نمي‌گنجد.

سنايي در پايان تصريح کرد: به هر حال رويکردهاي ايران و روسيه نسبت به گذشته بسيار نزديک تر است ، روسيه از آمريکا و اروپا رويگردان شده است و همه مقامات روسيه از تفاوت فرهنگي وسياسي اروپا و روسيه خبر مي‌دهند .روسيه از طرف غرب احساس خطر و تهديد مي‌کند و اين تهديد زمينه همکاري‌هاي مشترک با ايران در زمينه‌هاي بيشتري را فراهم مي‌کند و ما بايد در کنار سياست خارجي زمينه رشد همکاري با روسيه را فراهم کنيم.


 دبيرکل موتلفه:
 قوه قضائيه چگونگي مرگ ستار بهشتي را با فوريت رسيدگي کند 

 دبيرکل حزب موتلفه اسلامي با اشاره به فرارسيدن ايام محرم گفت: محرم فرصتي براي تمرين مقاومت در برابر يزيديان زمان است.

محمدنبي حبيبي در پايان نشست دبيران حزب موتلفه اسلامي افزود: هدف از تهديدها و تحريم‌هاي آمريکا بر سر ميز مذاکره و سازش نشاندن ملت ايران است.

دبيرکل حزب موتلفه اسلامي خطاب به مداحان، وعاظ و هيات‌هاي مذهبي اظهار کرد: ما بايد امروز مظلوميت ملت ايران و رهبري حسين‌گونه آن در صف‌بندي يزيديان زمان را به رخ جهانيان بکشانيم ما بايد در محرم تمرين کنيم چگونه در صحنه حق و باطل حضور يابيم و در دفاع از حق مثل ياران امام حسين (ع) عمل کنيم.حبيبي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود در مورد مصوبات مجلس درباره توقف مرحله دوم هدفمندي يارانه‌ها و نيز تامين کالاهاي اساسي براي اقشار آسيب‌پذير گفت: مجلس دغدغه معيشت مردم را دارد‌ دولت هم بايد با اتخاذ تدابير علمي و عملي همين دغدغه را داشته باشد تا يک آرامش نسبي در بازار در خصوص پاسخگويي به مطالبات معيشتي مردم ايجاد شود.وي ادامه داد: البته دولت در شش ماهه اول امسال، مرحله دوم هدفمندي يارانه‌ها را اجرا نکرد و معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور نيز در مصاحبه خود اجراي مرحله دوم هدفمندي يارانه‌ها را در برنامه سال 92 ديده و آن را اعلام کرده است اما مجلس هم از نظر همراهي با دولت و هم از نظر اطمينان از اين امر آن را تصويب کرد تا امسال يک شوک ديگر به قيمت‌ها وارد نشود.حبيبي با اشاره به گراني‌هاي اخير و نوسانات بازار ارز افزود: گراني و تورم به دهک‌هاي پايين فشار مي‌آورد و طبيعي است بايد فکري براي آنها کرد و در نتيجه تصويب يک فوريت تامين کالاهاي اساسي براي اقشار آسيب‌پذير يک گام به جلو است.دبيرکل حزب موتلفه اسلامي با اشاره به اينکه 8 ماه از سال 91 گذشته است و دولت بايد يک تحرک مشهود در حمايت از توليد ملي داشته باشد، به قرائت تفريغ بودجه در مجلس اشاره کرد و گفت: بنا به گزارش تفريغ بودجه سال 89 شصت و پنج درصد موارد احکام ماده واحده به طور کامل رعايت نشده است اين حکايت از يک بي‌انضباطي مالي در بدنه دستگاهاي اجرايي و بنگاههاي اقتصادي دولت دارد.حبيبي همچنين با بيان اينکه «مردم و مجلس در جريان برخورد ديوان محاسبات با بي‌انظباطي‌هاي دستگاه‌هاي دولتي نيستند و از اقدامات ديوان در برخورد با متخلفان در گزارش تفريغ خبري نيست»، افزود:ما اميدواريم اين اشکالات در تسليم تفريغ بودجه سال 90 برطرف شود.دبيرکل حزب موتلفه اسلامي در پايان درباره مرگ وبلاگ‌نويس زنداني گفت: چنين حادثه‌اي تاسف‌آور است و قوه قضائيه بايد با فوريت در مورد چگونگي مرگ آقاي ستار بهشتي رسيدگي کند اقدام ويژه آيت‌الله لاريجاني براي پيگيري اين موضوع قابل تقدير است و احتمالا به زودي گزارش آن در اختيار افکار عمومي قرار مي‌گيرد.


 ديپلماسي 

 رايزني مقامات اسرائيلي درباره ايران و سوريه در آمريکا

سخنگوي شوراي امنيت ملي آمريکا از ديدار سطح بالا ميان مشاور امنيت ملي اين کشور با همتاي صهيونيست خود در کاخ سفيد با محور امنيت منطقه‌اي و ايران و سوريه خبر داد.

به گزارش فارس به نقل از پايگاه خبري بيزينس لاين، تام دانيلون مشاور امنيت ملي آمريکا ديروز با همتاي خود در رژيم صهيونيستي درباره طيف وسيعي از موضوعات امنيت منطقه اي، از جمله سوريه و برنامه هسته‌اي ايران به گفت‌وگو پرداخت.

تامي ويتور سخنگوي شوراي امنيت ملي آمريکا در اين باره اعلام کرده است که دانيلون در اين ديدار ميزبان هيئتي از مقامات ارشد صهيونيستي به رياست «ياکوف آميدور» رئيس شوراي امنيت ملي اسرائيل بود. ويتور با صدور بيانيه اي اعلام کرد: ديدارهاي امروز جديدترين ديدارهاي مربوط به مجموعه رايزني هاي سطح بالا بين آمريکا و اسرائيل بوده است که مطابق با شراکت دو جانبه قوي ما و به عنوان بخشي از تعهد غيرقابل تزلزل ما به امنيت اسرائيل برگزار شد.

رايزني در ترکيه براي آزادي گروگان‌ها

يک عضو کميته پيگيري‌کننده وضعيت گروگان‌هاي ايراني در سوريه از سفر هيات پارلماني جمهوري اسلامي ايران به ترکيه براي رايزني آزادي زائران گروگان خبر داد.

ابراهيم آقامحمدي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: هيات پارلماني متشکل از بنده، کريمي قدوسي و حقيقت‌پور اواسط هفته آينده که به احتمال زياد در روز دوشنبه 29 آبان خواهد بود، به ترکيه سفر خواهيم کرد.

وي هدف از اين سفر را، پيگيري و رايزني براي آزادي زائران گروگان ايراني در سوريه عنوان کرد.

اين عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اينکه در اين سفر پيام رييس مجلس به رييس پارلمان ترکيه داده خواهد شد، گفت: ديدار با رييس پارلمان ترکيه و کميسيون امنيت ملي اين کشور از جمله برنامه‌هاي سفر هيات پارلماني به ترکيه به شمار مي‌آيد. آقامحمدي در پايان در مورد سفر پارلمان ايران به قطر براي پيگيري وضعيت آزادي گروگان‌هاي ايراني در سوريه، گفت که هنوز هماهنگي‌هاي لازم انجام نشده است ولي مطمئنا به زودي اين سفر انجام خواهد شد.

جنجال‌سازي عربستان عليه ايران

عربستان سعودي از ايران به دليل آنچه نقض حريم هوايي و زميني خود خواند، به سازمان ملل شکايت کرد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري رويترز، عبدالله المعلمي سفير عربستان در سازمان ملل مدعي شد که ايران به حريم زميني عربستان در نزديکي چاه‌هاي نفتي و گازي تجاوز کرده است.

روزنامه سعودي «عکاظ» نيز نوشت که معلمي تصريح کرد: مقامات سعودي به «بان کي‌مون» دبيرکل سازمان ملل ابلاغ کرده‌اند که بالگردهاي ايراني بارها بر فراز ميدان گازي در «الحصبة» پرواز کرده‌اند و علاوه بر آن دو قايق تندروي نيروي دريايي ايران متعرض کشتي وابسته به شرکت سعودي «آرامکو» شده‌اند. وي افزود که شکايتنامه‌اي عليه تهران به ‌بان کي مون داده شده است که در آن درباره اقدام ايران در «نقض توافق نامه‌هاي مرزي و معاهده‌هاي رسمي دوجانبه توضيح خواسته است.

سفير عربستان در سازمان ملل اعلام کرد که دولت سعودي خواستار دخالت بين‌المللي در اين‌باره نيست اما به دنبال بررسي اقدامات عملي لازم و مناسب براي تعامل با اين مسئله است. ضمن اينکه عربستان حق پاسخ مناسب به اين تجاوز براي دفاع از اراضي و منابع نفتي را براي خود محفوظ مي‌داند.

وي تاکيد کرد که عربستان پيامي در اين رابطه به وزارت خارجه ايران فرستاده است.

تعيين سرنوشت سياسي از طريق انتخابات آزاد در سوريه است

سزاريو ميلانتونيو نيتو، نماينده ويژه برزيل در امور خاورميانه در محل سفارت کشورمان، تحولات لبنان و منطقه را با غضنفر رکن‌آبادي سفير جمهوري اسلامي ايران مورد تبادل نظر قرار داد.

به گزارش ايسنا، نماينده ويژه برزيل با اشاره به وجود اجماع بين‌المللي پيرامون حفظ ثبات و استقرار در لبنان، نسبت به موفقيت و جديت دولت لبنان در پيشبرد امور اين کشور ابراز خوشحالي کرد.

وي دراين ملاقات موضع صريح کشورش درمورد بحران سوريه مبني بر رد هرگونه دخالت خارجي، محکوميت اقدامات مسلحانه و خشونت در اين کشور و ضرورت يافتن راه‌حل مسالمت آميز و سياسي در داخل سوريه و از طريق گفت‌وگو را مورد تأکيد قرار داد.رکن‌آبادي همچنين توقف خشونت در سوريه و برقراري گفت‌وگو و تعيين سرنوشت سياسي اين کشور از مسير اجراي انتخابات آزاد را تنها راه حل منطقي در سوريه عنوان کرد.

مخالف پکن با تشديد تحريم‌ها

وزارت امور خارجه چين با تاکيد بر تقويت گفت‌وگو و همکاري‌ها درباره موضوع هسته‌اي ايران،خواستار ادامه مذاکرات براي پيشرفت در اين موضوع شد.

به گزارش مهر به نقل از النشره ،هونگ لي سخنگوي وزارت امور خارجه چين تاکيد کرد: پکن همواره گفت‌وگو و همکاري را تنها راه حلهاي موضوع هسته اي ايران مي داند و بر تقويت آن تاکيد دارد.

وي تاکيد کرد: چين اميدوار است که روابط و گفت‌وگوهاي گروه 1+5 و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با ايران افزايش يابد تا در اين راستا پيشرفت‌هاي ملموس و زودهنگام محقق شود.

سخنگوي وزارت خارجه چين تاکيد کرد: پکن بر حل موضوع هسته اي ايران از راههاي صلح آميز تاکيد دارد و مخالف تشديد تحريم‌ها عليه اين کشور است.


 هاني‌زاده در گفت‌وگو با «مردم‌سالاري»:
 مساله سلفي‌ها در منطقه بايد به طور ريشه‌اي موشکافي شود 

گروه سياسي_مهتاب يوسفي مقدم: يک کارشناس مسائل خاورميانه با تاکيد بر اينکه مساله سلفي‌ها بايد به طور ريشه‌اي مورد موشکافي قرار گيرد، گفت: کشورهاي منطقه بايد از طريق روشنگري و آگاه‌سازي افکار عمومي نسبت به خطرات سلفي‌گري از نفوذ پديده سلفي‌گري در جهان اسلام و جهان عرب جلوگيري کنند.

حسن هاني‌زاده، کارشناس مسائل خاورميانه در خصوص قدرت گرفتن سلفي‌ها در منطقه و تهديدات آنها براي منطقه اظهار داشت: سلفي‌ها رويکرد ضدشيعي دارند و با هر گونه اصلاح ساختاري در زندگي اجتماعي مسلمانان مخالف هستند، ريشه سلفي‌گري بعد از تشکيل اخوان‌المسلمين در مصر در سال 1928 به طور فزاينده‌اي در مقابل تفکرات اخوان‌المسلمين قرار گرفت و به همين دليل تلاش کردند که تا در ميان کشورهاي عرب منطقه و در لايه‌هاي پايين جوامع اسلامي و عربي ريشه بدوانند.

وي ادامه داد: سلفي‌گري در عربستان سعودي با هزينه‌هاي مالي وهابي‌ها شکل گرفت و ابتدا در کشورهايي که داراي نوعي سيستم چند مذهبي و چند قوميتي است سرمايه‌گذاري‌‌هاي وسيعي انجام دادند مانند يمن که شصت درصد جمعيت آن را زيدي‌ها و شيعيان تشکيل مي‌دهند. سلفي‌ها و وهابي‌ها از سال 1980 تاکنون پيش‌از 400 مدرسه وهابي در مناطق مختلف يمن تاسيس کردند و در عين حال مقابله سختي با شيعيان يمن آغاز شد در ساير نقاط کشورهاي عرب غرب عراق، پاکستان، مصر، تونس و ليبي و همچنين در کشورهاي مغرب و الجزاير سلفي‌ها فعاليت شديدي را آغاز و تلاش کردند تا با ساير مذاهب مختلف موجود در اين کشورها مقابله کنند.

هاني‌زاده ابراز عقيده کرد: در سوريه سلفي‌ها علي‌رغم اينکه در سال 1982 در جريان تقابل دولت سوريه با اخوان‌المسلمين منزوي شدند اما با‌ آغاز بحران سوريه در مارس 2011 بار ديگر سلفي‌ها وارد سوريه شدند و فعاليت نظامي و تبليغاتي گسترده‌اي براي سرنگوني‌ نظام بشاراسد که يک نظام علوي است آغاز کردند. سلفي‌ها در سوريه اقدام به کشتار شيعيان حمص، حلب و درعا کردند و جنايات بي‌شماري عليه علويان در سوريه انجام دادند، لذا با توجه به توان مالي‌ وهابي‌‌ها و سلفي‌ها در طول يک دهه گذشته وهابي‌ها و سلفي‌ها بيش از يکصد شبکه ماهواره‌اي بر روي ماهواره‌‌هاي عرب‌ سات و نيل‌سات ايجاد کردند و گردش مالي عربستان به ويژه وهابي‌ها در حوزه رسانه‌ سالانه بالغ بر 10 ميليارد دلار است بنابراين از ابزار سلفي‌ها براي نفوذ در لايه‌هاي پايين جوامع عربي يکي مساله رسانه و ديگري پول است که اين دو گزينه به عنوان ابزار قدرت سلفي‌ها و وهابي‌ها براي نفوذ در جوامع عربي تلقي مي‌شود و سلفي‌ها برنامه‌ريزي وسيعي براي سرنگوني نظام‌‌هاي مختلف عربي و مقابله با ساير مذاهب اسلامي دارند.

وي همچنين بيان داشت: با توجه به سفر فزاينده سلفي‌گري و وهابي‌گري يکي از راهکارهاي مقابله با گسترش اين پديده مساله روشنگر است کشورهاي منطقه بايد از طريق روشنگري و آگاه‌سازي افکار عمومي نسبت به خطرات سلفي‌گري از نفوذ پديده سلفي‌گري در جهان اسلام و جهان عرب جلوگيري کنند، کشتار شيعيان در پاکستان و افغانستان و گسترش حوزه نفوذ سلفي‌ها در لبنان و سوريه مخاطرات بسيار زيادي براي امنيت منطقه دارد و بايد کشورها از طريق روشنگري و ايجاد شاکله رسانه‌اي قابل قبول بتوانند خطر سلفي‌گري را براي ملت‌ها روشن کنند.

هاني‌زاده با تاکيد بر اينکه مساله سلفي‌ها بايد به طور ريشه‌اي مورد موشکافي قرار گيرد تصريح کرد: عربستان نيز با توجه به اينکه کانون سلفي‌گري است بايد از سوي کشورهاي منطقه منزوي شود و کشورهاي منطقه بايد با همکاري نهادهاي بين‌المللي فشار بيشتري به عربستان وارد سازند تا سلفي‌ها و وهابي‌ها را محدود و همچنين شبکه‌هاي ماهواره‌اي آنها را فتح کنند.


 چرا مدت‌هاست ديگر کسي کاري به کار جريان انحرافي ندارد؟
 خروج مشايي از صحنه سياست توسط احمدي‌نژاد 

 اسفنديار رحيم مشايي سال‌ها چهره سرشناس دولت محمود احمدي‌نژاد بود‌، چهره‌اي که همزمان گروه‌هاي طرفدار و مخالف زيادي داشت و از هر دو اين گروه‌ها به بهترين نحو استفاده تبليغاتي مي‌کرد.

به گزارش پايگاه خبري فريادگر، مشايي در تمام اين سال‌ها نشان داد که بازي سياسي را بلد است و مي‌داند که براي ماندن در صحنه بايد در ويترين رسانه‌ها به هر شکل ممکن حاضر باشد حتي به قيمت اينکه او را ليدر جريان انحرافي بدانند! بازي کردن نقش يک چهره جنجالي که مي‌تواند آراي طيفهاي مختلف را جلب کند هنر او بود‌: جمع کردن ظهور نزديک است با مکتب ايراني‌! پيوند زدن کوروش کبير با چفيه‌! سخن گفتن از دوستي با مردم اسرائيل در کنار انکار هولوکاست‌!

توانايي مشايي در جلب نظرات مثبت و منفي (که هر دو در پيشبرد اهداف او موثر بود!) به اندازه اي بود که وقتي احمدي‌نژاد در ارديبهشت 90 خانه‌نشيني 11 روزه را تجربه کرد‌،بيش از احمدي‌نژاد، اين مشايي بود که سيبل شد و نوک پيکان انتقادات اصولگرايان به سوي او نشانه رفت و در آن داستان مقصر جلوه کرد و به اين ترتيب باز هم مورد توجه رسانه‌هاي مختلف قرار گرفت و در مورد او و گروهش تحليل‌ها نوشته شد. پس از آن‌، حتي دوري مصلحتي اش از مقابل دوربينها و ميکروفونها به گونه اي بود که باز هم مي‌توانست رسانه‌اي باشد و به اين ترتيب مشايي به مهمترين و شناخته‌شده‌ترين چهره دولت تبديل شد که حتي بي‌اهميت‌ترين سخنش در خلوت نيز‌، براي رسانه‌هاي تشنه، خبر تاپ تلقي مي‌شد‌، ... اما همه اين برنامه‌ريزي‌هاي موفق چند ساله، در يکي دو ماه گذشته تمام شد و حالا اسفنديار رحيم مشايي ديگر مورد توجه رسانه‌ها نيست. راستي چرا؟ چرا حتي نظرسنجي‌سازي مبني بر اينکه مشايي، چهره‌اي است که در صورت کانديداتوري در انتخابات بالاي 80 درصد راي دارد هم حتي نمي‌تواند مورد توجه نويسندگان ستون‌هاي طنز قرار گيرد؟ چه کسي و با چه کاري توانسته مشايي را از صحنه سياست‌، اين گونه دور کند و او را به مهره‌اي سوخته تبديل کند؟

براي پاسخ به اين پرسش بايد به اين نکته توجه کنيم که از کدام مقطع و پس از کدام اتفاق تاريخي‌، ديگر مشايي موقعيت خود را از دست داد و چه کسي جاي او را گرفت؟

آخرين باري که نامي از مشايي به ميان آمد‌، زماني بود که او و رفيقش‌، احمدي‌نژاد از نيويورک بر مي‌گشتند . در آن روز جمعي از هواداران محمود و اسفنديار‌، کساني مانند کارگردان فيلم ضد ديني و موهن ظهور نزديک است‌، در فرودگاه جمع شدند و شعار زنده باد مشايي سر دادند. در آن روزها شايد اين تصور براي مجموعه دولت وجود داشت که با توجه به حضور مشايي در آمريکا‌، طرح چند باره موضوع «مذاکره » در نيويورک توسط احمدي‌نژاد به او نسبت داده شود و داستان چهره بودن مشايي تکرار شود‌، اما اين بار خود احمدي‌نژاد هدف انتقادات بود و کسي حوصله اين را نداشت که داستان جريان انحرافي و سحر شدن احمدي‌نژاد را تعريف کند تا بتواند همه کاسه کوزه‌ها را سر مشايي بشکند! محمود احمدي‌نژاد در روزهايي که وضعيت ارز در کشور بحراني بود به نيويورک رفته بود و کارنامه سفرش پر از ناکامي‌بود. در همان زمان جوانفکر هم به زندان رفته بود و همين‌، موضوع چالش برانگيز ديگري بود که احمدي‌نژاد را با قوه قضائيه رو در رو قرار داد. کنفرانس خبري احمدي‌نژاد که در آن عليه بسياري از شخصيت‌ها و نهادها، به صراحت يا تلويحا سخن گفته شد، احمدي‌نژاد را بيش از پيش در مقابل دوستان و همراهان سابقش قرار داد و در تمام اين قضايا اصلا کسي به ياد رحيم مشايي نيفتاد. در اين ماجراها احمدي‌نژاد ديگر همه کاره بود و نه توسط فلاني‌،سحر شده بود و نه تحت تاثير جريان انحرافي بود‌: احمدي‌نژاد حالا کسي شده بود که مشايي و دوستانش از زير پر و بال او بيرون آمده اند!

در ادامه ماجرا نامه‌نگاري‌هاي احمدي‌نژاد براي بازديد از زندان اوين پيش آمد که موضوع کم اهميتي نبود ولي باز هم هيچکس ياد مشايي نيفتاد. ديگر مشايي مورد استفاده اي نداشت . در سال‌هاي قبل و در ماجراهاي مشابه‌، مشايي براي اين هدف قرار مي‌گرفت که هواداران احمدي‌نژاد، نمي‌توانستند بعد از حمايت افراطي از او‌، يکباره مخالف افراطي او شوند ؛ اما اصرار احمدي‌نژاد باعث شد که اين واقعيت علني شود و به اين ترتيب‌، مشايي ديگر در اين ميان نقشي نمي‌توانست به عهده بگيرد. در واقع در اين يکي دو ماه محمود احمدي‌نژاد با رفتار خود، نه تنها دوستان و همراهان سابق را بيش از پيش در مقابل خود قرار داد، بلکه دوست عزيزش‌، اسفنديار رحيم مشايي را هم از صحنه سياست خارج کرد . حالا جريان انحرافي مرده است و اگر کسي کاري دارد مستقيما سراغ محمود احمدي‌نژاد مي‌آيد‌، گويي حالا ديگر همه باطل‌السحر را يافته‌اند!


 وجدان عمومي، منتظر نتيجه پرونده مرگ وبلاگ نويس بازداشتي 

 در پي درگذشت يک وبلاگ نويس به نام «ستار بهشتي» که در بازداشت به سر مى‌بُرد، ستادحقوق بشر قوه قضائيه، طي بيانيه‌اي از دستور صريح آيت‌الله آملي لاريجاني، رئيس دستگاه قضا براي بررسي بي‌اغماض اين موضوع خبر داد و اعلام کرد: « هر فردي که قصورا يا تقصيرا در اين واقعه دخالت داشته، سريع، قاطع و بدون اغماض از سوي دستگاه قضايي مورد پيگرد قرار خواهد گرفت.» اين بيانيه در حالي صادر شد که گمان برخي بر اين بود که احتمالاً مرگ اين جوان وبلاگ نويس، به حاشيه خواهد رفت و در ميان مسائلي مانند گراني کالا، نرخ ارز، سوال از رئيس‌جمهور و صدها موضوع ريز و درشت، گم خواهد شد. با اين حال، صدور بيانيه قوه قضائيه و دستور صريح رئيس آن مبني بر رسيدگي هر چه سريعتر به ماجرا، اين اميد را در جامعه برانگيخت که اراده‌اي معطوف به پايان دادن به «برخي رفتارهاي فراقانوني در برخورد با متهمان»، در اين قوه وجود دارد. اين، اميدي است که اگر رسيدگي به پرونده فوت ستار بهشتي، مانند پرونده کهريزک و کوي دانشگاه و ... مشمول اطاله دادرسي شود، بر باد خواهد رفت. در اين ميان البته بسياري از جريان‌ها و اشخاصي که امروز خون خواه مرحوم بهشتي هستند، تمايل جدي دارند که بيانيه قوه قضاييه، هرگز عملياتي نشود تا بتوانند آن را دستاويزي جديد براي بازي‌هاي سياسي شان قرار دهند. همچنين افرادي که احتمالاً مستقيم يا غيرمستقيم، مسوول مرگ اين وبلاگ نويس هستند نيز با هدفي ديگر (گريز از پاسخگويي)، آرزو دارند که پيگرد جدي در قبال اين مسأله صورت نگيرد و قضيه، مشمول مرور زمان سياسي شود!

در اين ميان، علاوه بر بازماندگان متوفي، که از منظر حق خصوصي پيگير ماجرا هستند، مردم نيز از زاويه نگاه منافع عمومي، اصرار بر پيگرد اين قضيه دارند چه آن که مرگ يک متهم، که قاعدتاً بايد تحت الحفظ باشد، بسيار نگران‌کننده است و اين، اهميت بيانيه قوه قضائيه را مضاعف مى‌کند. به نتيجه رساندن سريع، صريح و بي‌طرفانه پرونده مرگ ستار بهشتي، هم يک احقاق حق خصوصي است، هم مصالح نظام را در خود دارد وهم نفع عمومي را ؛ همچنين به بازسازي چهره قوه قضائيه و ارتقاي اعتبار عمومي آن بسيار کمک خواهد کرد کما اين که اطلاع رساني سخنگوي قوه قضائيه در اين باره، اگر نگوييم بي سابقه اما کم سابقه بوده است.

نکته مهمي که مسوولان قوه قضائيه حتماً بدان واقف هستند اين است که اگر در بررسي‌هاي خود، مسوولان مستقيم يا غيرمستقيم مرگ اين شهروند متهم را شناسايي کنند و فارغ از جايگاه آنان، محاکمه شان نمايند، نه تنها مردم نسبت به وجود کاستي‌هاي درون سيستم بدبين نمى‌شوند، بلکه برعکس، به توان آن در شناسايي کاستي‌ها و برطرف کردن آن‌ها باورمند مى‌شوند. آيا وقتي مردم در خبرها مى‌خوانند که فلان مقام ارشد در فلان کشور، به جرم فساد مالي تحت تعقيب قرار گرفت و محکوم شد، با خود مى‌گويند «عجب کشور فاسدي!» يا به تحسين عدالت و سيستم پايشگر و پالايشگر آنها مى‌پردازند؟ قطعاً گزاره دوم مصداق عيني دارد.

نکته ديگر آن که اگر اين پرونده خداي ناکرده به فرجام نرسد، اميد شکل گرفته امروز، به يأسي عميق تبديل خواهد شد زيرا مردم خواهند گفت به‌رغم اين همه بيانيه و دستور قاطع شخص اول قوه قضائيه و سخنان سخنگو و پيگيري‌هاي رسانه اي و غير رسانه اي، اين موضوع به جايي نرسيد.

بنابر اين، ضمن ارج گذاري به عزم اعلامى‌قوه قضائيه براي احقاق حق در اين پرونده، اميدواريم در عمل نيز شاهد اجراي بي محاباي عدالت در اين باره باشيم و البته خبرها و نشانه‌هايي که از درون سيستم قضايي مى‌رسد، اين اميد را تقويت مى‌کند.

منبع: عصر ايران


 عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس با اشاره به طرح سوال از رئيس‌جمهور:
 نمايندگان نبايد امضاي خود را پس بگيرند 

 مجلسي که با يک کم لطفي از سوي يک وزير 100 امضا جمع مي‌کند و با يک وعده بي پايه و اساس امضاها پس گرفته مي‌شود و مي‌گويند که حد نصاب پايين آمده و از سويي يک عده چند نفره بر خلاف قانون در آن احساس قيم مابي مي‌کنند‌، نمي‌تواند به آن اهدافي که نظام برايش تعريف و تعيين کرده، برسد.

عبدالوحيد فياضي عضو فراکسيون اصولگرايان رهروان ولايت مجلس شوراي اسلامي‌در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه خبري تحليلي اعتدال‌، با اشاره به حواشي طرح سوال از رييس‌جمهور در مجلس هشتم و نحوه پاسخهايي که احمدي نژاد در صحن علني ارايه داد‌، گفت: علي‌رغم شکسته شدن تابوي سوال‌، نتيجه آن جلسه‌، تمسخر مجلس بود. نماينده مردم نور و محمود‌آباد در مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اينکه چگونه مي‌شود رييس قوه مجريه در خانه ملت با نمايندگان مردم اين گونه برخورد کند، ادامه داد: علت برخورد احمدي نژاد در ناتواني مجلس است. مجلس اگر توانمند باشد که اجازه نمي‌دهد يک نفر بيايد و 290 نماينده مردم را تمسخر کند و برود! مجلسي که امروز طرح استيضاح را با 100 امضا تقديم مي‌کند، يا طرح سوال از رييس جمهور را با 104 امضا به هيات رييسه مي‌دهد و فردا پس مي‌گيرد، مسلم است که رييس دولت با اين لحن و با اين ادبيات تمسخرآميز با آن سخن مي‌گويد. عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اينکه مجلسي که با يک وعده عزل و نصب و يا دادن امتياز کنار مي‌آيد، بايد فاتحه آنرا خواند‌، مي‌افزايد: مجلسي که با يک کم لطفي از سوي يک وزير 100 امضا جمع مي‌کند و با يک وعده بي پايه و اساس امضاها پس گرفته مي‌شود و مي‌گويند که حد نصاب پايين آمده و از سويي يک عده چند نفره بر خلاف قانون در آن احساس قيم مابي مي‌کنند‌، نمي‌تواند به آن اهدافي که نظام برايش تعريف و تعيين کرده، برسد. وي با اعلام اينکه مجلس قدرتمند مجلسي است که از تعلقات خارج شود‌، گفت: مجلس يعني من نماينده، اما نماينده‌اي که حاضر به معامله نباشد. فياضي با تاکيد بر اينکه تا برهنه از تعلقات خاطر نباشيم، نمي‌توانيم در اين درياي مشکلات شنا کنيم و در نهايت زمينگير مي‌شويم، خاطرنشان کرد: آن وقت است که دولت، مجلس را به سخره مي‌گيرد و اين اتفاقي است که امکان دارد باز هم اتفاق بيفتد. وي از احتمال اينکه احمدي نژاد در طرح سوال دوم نيز اين رفتار را از خود نشان دهد، خبر داد و گفت: اکنون ماه‌هاي پاياني عمر دولت دهم است و هيچ زياني متوجه دولت نخواهد شد، بنا بر اين اگر احمدي نژاد اين رفتار را انجام داد، نمايندگان مي‌خواهند چه کار کنند؟ عضو کميسيون آموزش تاکيد مي‌کند: با وجود تمام اين احتمالات، من معتقد هستم يا نماينده مردم طرح سوالي را امضا نمي‌کند و يا اگر امضا کرد، پس نمي‌گيرد. فياضي در خاتمه با تاکيد بر اينکه نماينده مجلس برآيند افکار عمومي يک حوزه انتخابيه است و گاه مي‌تواند نماينده افکار عمومي‌ملت ايران باشد‌، گفت: نماينده اي با اين تعاريف، چگونه مي‌تواند امضايش را پس بگيرد.


 حجت الاسلام مصطفي درايتي:
 حضور در انتخابات، استراتژي مهم اصلاح طلبان است 

 مشاور رئيس‌جمهور سابق کشورمان گفت: حضور در انتخابات يکي از استراتژي‌هاي مهم اصلاح‌طلبان است و برگزاري آن به عنوان راهي براي حاکميت مردم‌سالاري در کشور به شمار مي‌رود.

حجت الاسلام مصطفي درايتي در گفتگو با پايگاه خبري فريادگر درباره چگونگي ورود اصلاح‌طلبان به انتخابات گفت: شرکت در انتخابات يکي از استراتژي‌هاي اصلي اصلاح‌طلبان به شمار مي‌رود و اين جريان همواره براي حاکميت مردم‌سالاري اهتمام جدي به شرکت در انتخابات داشته است. مشاور رئيس جمهور سابق کشورمان ادامه داد: در شرايط کنوني کشور انتخابات از اهميت ويژه‌اي برخوردار است و اکثر اصلاح‌طلبان بر اين اعتقادند که نبايد با کم توجهي از کنار انتخابات عبور کرد. وي با تاکيد بر مشخص شدن وضعيت طيف اصلاحات در کشور گفت: اصلاح‌طلبان بايد به عنوان فعالان سياسي موثر برنامه‌هاي خود را براي شرکت در انتخابات بيان کنند چراکه انتخابات رياست جمهوري بيشتر معطوف به جريان‌هاي سياسي است و افکار عمومي‌توقع دارند از برنامه‌ها و پيشنهادات طيف‌هاي سياسي آگاه شوند. حجت الاسلام درايتي با بيان اينکه گروه‌هاي سياسي از جمله اصلاح‌طلبان مي‌توانند در آستانه انتخابات نقدهاي خود را نسبت به وضعيت کنوني کشور براي تنوير افکار عمومي‌مطرح کنند، ادامه داد: مساله ديگري که بايد درباره انتخابات مورد توجه قرار گيرد، برخورد جدي با برگزاري انتخابات است و نبايد هيچ جرياني انتخابات را به عنوان موضوعي فرعي تلقي کند. اين مشاور رئيس جمهور سابق کشورمان در امور روحانيون درباره پايگاه مردمي‌اصلاحات تصريح کرد: همواره حدس و گمان‌هايي درباره پايگاه مردمي‌جريان‌هاي سياسي بيان مي‌شود ولي صندوق‌هاي راي نشان‌دهنده اقبال مردم به جريان‌هاي سياسي از جمله اصلاح‌طلبان و اصولگرايان است. حجت الاسلام درايتي افزود: انتخابات به عنوان محک جايگاه مردمي‌جريان‌هاي سياسي کشور از اهميت ويژه‌اي برخوردار است و به نظر مي‌رسد که اگر امکان ورود کامل اصلاح‌طلبان به انتخابات مهيا شود اين جريان از پايگاه مردمي‌قوي‌تري نسبت به رقيب خود برخوردار است. وي با اشاره به اجماع اصلاح‌طلبان گفت: در اين مقطع با توجه به مشکلات داخلي و خارجي پيش آمده در کشور بايد به سراغ گزينه‌هايي رفت که بخشي از اين مشکلات را حل کند و همچنين برنامه‌هاي او قابليت اجرا داشته باشد. حجت‌الاسلام درايتي با بيان اينکه وارد شدن اصلاح‌طلبان به انتخابات نبايد با نيروهاي دست چندم صورت گيرد چراکه ممکن است توقعاتي را که در کشور وجود دارد برآورده نکند، اذعان داشت: کساني مانند خاتمي‌مي‌تواند مشکلات را حل کنند و موانع پيش آمده را به سامان شايسته‌اي برساند لذا اصلاح‌طلبان بايد با همه توان و کوشش وارد انتخابات شوند. مشاور دولت اصلاحات گفت: خاتمي‌مي‌تواند در پيروزي اصلاح‌طلبان بسيار تاثير‌گذار باشد و او از جايگاه خوبي در بين مردم برخوردار است.


 24 آبان 1387: يک سخن تاريخي ديگر از کلهر، مشاور احمدي نژاد:
 اوباما مي‌تواند به عنوان گردشگر به ايران بيايد 

 گروه سياسي- محمدحسين روانبخش: سال 1387 بعد از انتخاب باراک اوباما به عنوان رئيس‌جمهور آمريکا، احمدي‌نژاد پيام تبريکي براي وي فرستاد که اين کار با انتقادات زيادي همراه بود . در اين پيام خطاب به رئيس‌جمهور منتخب ايالات متحده آمريکا آمده بود: «از اين که توانستيد آراي اکثريت شرکت‌کنندگان در انتخابات را به خود جلب کنيد تبريک مي‌گويم. مي‌دانيد فرصت‌هايي که از ناحيه خداوند به بندگان هديه مي‌شوند زودگذرند و مي‌توانند در مسير کمال انسان و صلاح ملت‌ها و يا خداي ناکرده در مسير سقوط عليه ملت‌ها به کار گرفته شوند. اميدوارم جنابعالي با ترجيح مصالح حقيقي مردم و انصاف و عدالت بر تقاضاهاي سيري ناپذير اقليتي خودخواه و ناصالح، از فرصت خدمت، حداکثر استفاده را به عمل آوريد و نام نيکي از خود به جاي بگذاريد.»

از جمله انتقادات به اين پيام، سرمقاله روزنامه جمهوري اسلامي بود که در آن تصريح شده بود: روزنامه جمهوري اسلامي اما حرکت احمدي‌نژاد را «اقدامي مطالعه نشده» دانست و ضمن نکوهش آن نوشت: «ارسال پيام تبريك رئيس جمهوري اسلامي‌ايران به اوباما به مناسبت انتخاب وي به عنوان رئيس جمهور آمريكا موجب تعجب محافل داخلي شد. با توجه به اينكه دو حزب دموكرات و جمهوريخواه آمريكا در كارنامه خود عملكرد تقريبا يكساني در خصومت با جمهوري اسلامي‌ايران، ملت‌هاي مسلمان و ساير ملت‌ها دارند ارسال پيام تبريك به نامزد يكي از اين دو حزب به مناسبت انتخاب وي به رياست جمهوري آمريكا يك اقدام مطالعه نشده تلقي مي‌شود بويژه آنكه اوباما در اولين اقدام يك يهودي را به رياست تشكيلات كاخ رياست جمهوري آمريكا برگزيده و اين اقدام از نظر ناظران سياسي بين‌المللي يك چراغ سبز به رژيم صهيونيستي محسوب مي‌گردد.» همچنين روزنامه همشهري، در يادداشت تندي عليه اين اقدام رييس جمهور ايران، آن را «کاري خلاف عرف سياسي جمهوري اسلامي در طول 30 سال گذشته» ناميد و نوشت: «ارسال پيامي‌به مناسبت انتخاب باراك اوباما، چنان غيرمترقبه بود كه به‌هيچ روي در مسير سياست عالي جمهوري اسلامي‌در رويارويي با انتخابات اخير ايالات متحده قرار ندارد.تصويري كه احمدي‌نژاد در اين نامه از اوباما ارائه كرده، چهره يك سياستمدار بزرگ است كه خواسته‌هاي همه ملت‌ها براي اصلاح وضعيت جهان و آمريكا، به حضور او منتهي شده.»

24 آبان ماه 1387 مهدي کلهر اما سعي کرد به کمک احمدي نژاد بيايد و کمي تا قسمتي از بار انتقادات بکاهد، براي همين هم اعلام کرد که اوباما مي تواند به عنوان گردشگر به ايران بيايد! وي همچنين پيروزي اوباما را يک پيروزي براي انقلاب اسلامي دانست!

به گزارش ايسنا،در آن زمان کلهر مشاور مطبوعاتي احمدي‌نژاد درباره اهميت نامه محمود احمدي نژاد به باراک اوباما، رييس جمهور منتخب آمريکا گفت: اين يک نمايش تبليغاتي نيست؛ منعکس‌کننده يک فلسفه، مطالعه و برنامه ريزي است. ما معتقديم که در اين جهان همه چيز قديمي‌و منسوخ شده است. ما معتقديم بحران مالي که غرب با آن دست و پنجه نرم مي‌کند نشانگر نزديک شدن پايان اقتصاد صهيونيستي است. آن اقتصادي است که ميان کشورها و گروه‌هاي قومي‌درگيري و اختلاف ايجاد مي‌کند تا به فروش تسليحات بپردازد. اکنون در خصوص پيام واقعي احمدي نژاد حرف بزنيم. برخي مردم مي‌خواهند فکر کنند که اين نشانگر پايان درگيري و اختلافات عقيده ميان ايران و آمريکاست، در واقع نشانگر آغاز دوره گفت وگو درباره حل اين مشکلات است. پاسخ به اين نامه بايد تغيير در سياست‌ها و اقدامات از جانب آمريکايي و نه فقط در حرف و بر روي کاغذ باشد. وي در پاسخ به اين سوال که به گفته شما نتايج انتخابات آمريکا يک پيروزي براي احمدي نژاد است که از مدت‌ها قبل گفته است آمريکا به تغيير نياز دارد؟ پاسخ داد: بسياري از مردم خارج از ايران نيز چنين احساسي دارند. اين يک پيروزي براي انقلاب اسلامي‌است. کلهر همچنين در پاسخ به اين سوال که اگر قرار باشد اوباما به عنوان رييس جمهور در 21 ژانويه به ايران بيايد شما چه خواهيد کرد؟ عنوان کرد: او مي‌تواند به عنوان يک گردشگر بيايد.


 يادداشت تحليلي راجر کوهن در نيويورک تايمز
 دست باز اوباما براي ايجاد رابطه با ايران 

 ميت رامني در منازعات انتخاباتي چنان دم از صلح و صلح‌طلبي مي‌زد که مردم را به ياد جان لنون و ماهاتما گاندي مي‌انداخت. اما راي مردم آمريکا در انتخاب مجدد اوباما نشان داد که اين لفاظي‌ها کسي را گول نمي‌زند. مردم با راي خود به اوباما در حقيقت به صلح راي دادند و نشان دادند به راه انداختن يک جنگ ديگر با کشوري مسلمان آن هم در کمتر از يک دهه برايشان قابل قبول نيست.

به گزارش سايت فرارو به نقل از نيويورک تايمز آمريکايي‌ها از هزينه‌هاي تريليون دلاري جنگ خسته شده‌اند. يک نظرسنجي که اخيرا انجام گرفته نشان مي‌دهد 67 درصد آمريکايي‌ها معتقدند جنگ با عراق بي‌نتيجه بوده و 69 درصد فکر نمي‌کنند جنگ با افغانستان خطر تروريسم را براي آمريکا کمتر کرده باشد. هفتاد و يک درصد شرکت‌کنندگان هم فکر مي‌کردند جنگ با عراق به آمريکا نشان داده است که بايد در استفاده از زور محتاط‌تر عمل کند.

با توجه به وجود افراد تندرويي همچون جان بولتون و شلدون ادلسون در اطراف ميت رامني، و همينطور دوستي عميق و ديرينه وي با بنيامين نتانياهو خطر اين که آمريکا وارد جنگ با ايران شود به هيچ وجه دور از ذهن نبود. حداقل زيان انتخاب فردي چون رامني مي‌توانست اين باشد که رسيدن به راه حل ديپلماتيک در موضوع برنامه‌ هسته‌اي ايران را تا مدت‌هاي مديد به تعويق بيندازد.

خطر درگيري مسلحانه با ايران در سال 2013 همچنان کاملا رفع نشده است. همين هفته پيش بود که جنگنده‌هاي ايران به سمت پهپاد آمريکايي آتش گشودند. اسراييل همچنان از ادامه‌ غني‌سازي اورانيوم در ايران نگران است. اوباما با اين که همچنان به شدت از جنگ با ايران دوري مي‌کند و به شدت مخالف طرح‌هاي بچگانه نتانياهوست گفته که به هيچ وجه اجازه نخواهد داد ايران به سلاح هسته‌اي دست يابد. از اين رو مسئله هسته‌اي ايران به مهم‌ترين مسئله استراتژيک پيش روي ايالات متحده مبدل شده است.

در جواب کساني که ترديد دارند اوباما از ميان مسئله رابطه با ايران يا صلح فلسطين و اسراييل کدام يک را بايد در اولويت قرار دهد بايد گفت که مسلما ايران را. کساني که نقش مثبت ايران در کنفرانس بن در سال 2001 که به افغانستان مربوط بود را به ياد دارند مي‌دانند که ارتباط با ايران تا چه حد خواهد توانست راهگشاي مسئله سوريه باشد.

جنگ با ايران براي خاورميانه در حال گذار، منافع آمريکا از افغانستان گرفته تا مصر و اقتصاد جهان ويرانگر خواهد بود. زمان براي جلوگيري از درگيري محدود است. از طرف ديگر بعيد است نتانياهو تا زماني که مسئله ايران وجود داشته باشد از استفاده از اين موضوع براي منحرف کردن افکار عمومي‌از اقدامات غيرقانوني اين رژيم در قبال فلسطين دست بردارد.

اما راه تعامل با ايران چيست؟ آيا فضاي سياسي براي اين تعامل وجود دارد؟ در دوره اول رياست جمهوري اوباما مقابله با ايران مد روز سياست ورزان آمريکايي بود. ادبيات زورگويانه جمهوري خواهان به دموکرات‌ها نيز سرايت کرده بود و دموکرات‌ها سعي مي‌کردند از قافله سياه‌نمايي در مورد ايران عقب نمانند.

ديپلماسي به سرعت بايد احيا شود. هنر ديپلماسي چند صباحي است که در ميان هياهو‌هاي سياسي گم شده است. در گفتگويي که اخيرا با ويليام لوئرز سفير سابق آمريکا در ونزوئلا و مدير کنوني پروژه ايران و استفان‌هاينز رييس بنياد برادران راکفلر انجام دادم اين دو به من گفتند که سعي مي‌کنند در رابطه با ايران از اصطلاح «راه حل ديپلماتيک» استفاده نکنند و به جاي آن عبارت«راه حل سياسي» را به کار ببرند. گويا کلمه ديپلماسي بيش از حد مهربانانه است!

ولي همان طور که آن‌ها هم مي‌دانند به کارگيري ديپلماسي با ايران ضروري است. ديپلماسي به اين معني است که در مقابل آنچه که مي‌خواهي بايد چيزي بدهي. حال سوال اساسي اينجاست که: «ما از رقيبمان چه مي‌خواهيم و در قبال آن چه چيزي براي ارايه داريم؟»

فشار و تحريم به تنهايي قادر به جلوگيري از برنامه هسته‌اي ايران نيستند. همان‌طور که نيکسون براي برقراري رابطه تاريخي با چين به جوسازي‌هاي منفي در اين باره وقعي ننهاد، اوباما نيز بايد بي‌توجه به دروغسازي‌هاي لابي اسراييل (آيپک) اين سوال را بپرسد که «ما چه مي‌خواهيم، آن‌ها چه مي‌خواهند، و چه چيزهايي را هر دوي ما مي‌خواهيم؟» و سپس براي حوزه‌هاي مشترک کار کند.

چنين کاري نيازمند شجاعت فوق‌العاده اوباما و مصلحت‌انديشي از سوي ايراني‌هاست. اوباما هم اکنون براي بار دوم به رياست جمهوري برگزيده شده و اين موضوع ضمن تضعيف طرفداران سياست‌هاي قلدرمآبانه دست او را براي عمل بازتر خواهد گذاشت. اوباما بايد با استفاده از يک فرستاده ويژه کانال مستقيمي براي ارتباط با ايران ايجاد کند. دلخوري‌ چند دهه‌اي آمريکا و ايران از يکديگر حال با مسئله هسته‌اي گره خورده است.

ما از ايران چه مي‌خواهيم؟ گشودن تاسيسات هسته‌اي، کنار گذاشتن غني‌سازي 20 درصدي، کاهش تهديدات عليه اسراييل، تلاش براي بهبود وضعيت حقوق بشر، تغيير سياست‌ها در قبال حزب‌الله و حماس و رويکردي سازنده در قبال مسئله سوريه. در مقابل ما چه براي ارايه داريم؟ لغو بخشي از تحريم‌ها، توقف عمليات‌هاي پنهاني، دست برداشتن از پروژه تغيير نظام، به رسميت شناختن حق هسته‌‌اي ايران و قبول اين کشور به عنوان يک بازيگر مهم منطقه.

يک ديپلمات خلاق مي‌تواند با سياست‌ورزي و از طريق دادوستدهاي مرحله به مرحله به آنچه که گفته شد دست يابد. اما پيش از همه اين‌ها اوباما بايد از عقايد کهنه راجع به ايران عبور کند، ديد خود را وسيع کند، شجاعت به خرج دهد و به تبليغات ضد ايراني بي‌اعتنا باشد.


 زير پوست خبر 

 سيل آمريکا براي صدا‌و‌سيما مهمتر از سيل مازندران

در شرايطي که سيل در استان مازندران خسارتهاي فراواني ايجاد کرده، صدا و سيما هنوز درباره خسارات سيل آمريکا گزارش پخش مى‌کند. به گزارش پايگاه خبري فريادگر، صدا و سيما که همواره سياست بزرگنمايي حوادث در غرب و بي‌توجهي به حوادث مهم داخل کشور را پيگيري مى‌کند و در همين راستا اطلاع‌رساني درباره زلزله آذربايجان را هم با 24 ساعت تاخير آغاز کرده بود، در بخش‌هاي خبري اصلي امروز (سه شنبه) هيچ خبري از خسارتهاي سيل در استان مازندران پخش نکرد، اما به طور گسترده به بررسي خسارت‌هاي سيل در آمريکا و مشکلات مردم در فاصله 10 روز پس از وقوع سيل پرداخت. بي‌توجهي صدا و سيما به موضوع سيل در مازندران در حاليست که بيش از يکصد خانه مسکوني در چالوس و مناطق اطراف به زير آب رفته و خسارت‌هاي فراواني به مردم وارد آمده است. صدا و سيما عليرغم انتقادات فراواني که به عملکرد آن در قبال مسايل داخلي صورت مى‌گيرد روال خود را تصحيح نکرده و اين موضوع در مورد سيا مازندران مصداق تازه‌اي يافته است. به نظر مى‌رسد سيل در آمريکا براي سياستگذاران تلويزيون دولتي ايران مهمتر از سيل در مازندران است، همانگونه که مشکلات اقتصادي و معيشتي مردم اروپا براي صدا‌و‌سيما مهمتر از مشکلات اقتصادي و معيشتي مردم ايران است.

رانتهاي دولتي در قاچاق سوخت دخيل هستند

افزايش بي‌سابقه نرخ ارز،قاچاق سوخت را باز هم افزايش داده است.

سيدناصر موسوي لارگاني با اعلام اينکه قاچاق سوخت به ويژه بنزين و گازوييل سالهاست اقتصاد کشور ما را تهديد مي‌کند گفت: در دو سال اخير که هدفمندي يارانه‌ها اتفاق افتاد و قيمت سوخت بالا رفت قاچاق سوخت کاهش داشت. وي در گفت و گو با پايگاه خبري فريادگر با تاکيد بر اينکه نمي‌توان ادعا کرد در گذشته قاچاق سوخت کنترل نمي‌شد گفت: هر کس ادعا کند قاچاقي صورت نمي‌گيرد، در هر شرايطي دروغ گفته است. عضو کميسيون اقتصادي با اشاره به بالا رفتن قيمت دلار به صورت لجام گسيخته گفت: همين افزايش قيمت دلار باعث شد تا بار ديگر قاچاق سوخت معنا و مفهوم پيدا کند و دوباره به يک معضل تبديل شود. وي با تاکيد بر اينکه بحث سهميه بندي و نظارت بر آن بايد جدي تر شود گفت: بايد کارت‌هاي آزادي که در اختيار پمپ‌هاي بنزين است، کنترل شود تا فرصت‌طلبان نتوانند از اين کارتها سوءاستفاده کنند. موسوي با اشاره به اينکه معمولا قاچاق سوخت از طريق پمپ‌هاي بنزين انجام نمي‌شود گفت: پمپ‌هاي بنزين مگر چقدر سوخت در روز تحويل مي‌گيرند؟ امکان دارد يک نفر بتواند در روز 10 گالن 20 ليتري سوخت را از پمپ بنزين تهيه کند اما اينکه يک کشتي يا لنج، دهها يا صدها هزار ليتر بنزين يا گازوييل را قاچاق مي‌کند، اين ديگر در تعريف پمپ بنزين نيست. وي با اعلام اينکه دولت بايد قاچاق سوخت را بررسي کند گفت: دولت نبايد بگذارد اين ثروت ملي از کشور ما خارج شود چراکه در اين مسير دست رانتهاي دولتي نيز در کار است. نماينده لارگان يا يادآوري اينکه در گذشته تحريم بنزين به عنوان يک ابزار سياسي از سوي کشورهاي غربي عليه ايران اعمال شده بود گفت: بايد از ظرفيت خودکفايي در توليد بنزين صيانت کنيم و مانع قاچاق سوخت بشويم. موسوي لارگاني با تاکيد بر اينکه در تمام موارد نظارت با دولت است گفت: اين دولت است که بايد جلوي قاچاق و فساد را بگيرد زيرا عامل توزيع در دولت است. امروزه بنزين از کجا تامين مي‌شود؟ مگر غير از اين است که دولت توليد و توزيع بنزين را مديريت مي‌کند؟ وي خواهان برنامه‌ريزي بيشتر از سوي دولت شد و گفت: اينکه بگوييم عوامل قاچاق سوخت در وزارت نفت هستند، حرف اشتباهي زده ايم اما وزارت نفت در اين رابطه بي‌ارتباط هم نيست. کسي که مي‌خواهد از راهي وارد شود که کار خلافي انجام شود و حجم بسيار زيادي از بنزين يا گازوييل را قاچاق کند، حتما بايد با کسي در ارتباط باشد که بنزين را در اختيار دارد. عضو کميسيون اقتصادي مجلس با تاکيد بر اينکه هنگام قاچاق سوخت، حتما رابطه در کار بوده است گفت: هرگز نمي‌توان از طريق ضابطه صدها هزار ليتر سوخت را از پالايشگاه‌ها خارج کرد. بنابر اين معتقد هستم يک رانتي در کار بوده که يک باره کشتي حامل سوخت قاچاق توقيف مي‌شود.

شکايت از سازمان دامپزشکي به بازرسي کل کشور رسيد

در پي انتشار خبر شکايت از سازمان دامپزشکي از سوي پايگاه خبري فريادگر و واکنش نمايندگان مجلس شوراي اسلامي؛ سازمان بازرسي کل کشور به پرونده شکايت يک طراح از سازمان دامپزشکي کل کشور مبني بر کپي برداري و خيانت در طراحي آرم آن سازمان رسيدگي مي‌کند.

به گزارش پايگاه خبري فريادگر، با توجه به شکايات مطرح شده از سوي محسن جمالي نسبت به خيانت در امانت و کپي‌برداري از طرح اين هنرمند، سازمان بازرسي کل کشور به دليل کامل بودن مستندات اين هنرمند، پذيرفت تا به اين پرونده در اسرع وقت رسيدگي کند. بنا‌بر‌اين گزارش سازمان بازرسي کل کشور قرار است تا تاريخ شانزدهم آذرماه سال جاري به شکايت صورت گرفته رسيدگي کرده و نتيجه را رسما به طرفين دعوا اعلام نمايد. درصورت موفقيت اين هنرمند طراح، براي نخستين بار در طول سال‌هاي طولاني در ايران، حق معنوي هنرمند براي صاحب اثر در نظر گرفته شده و يک هنرمند و به ويژه يک هنرمند گرافيست توانسته از حقوق مولف بودن خود (حق کپي رايت‌) استفاده کرده و نتيجه لازم را به دست بياورد . سازمان دامپزشکي کشور شهريور ماه گذشته پس از 90 سال با اعلام يک فراخوان عمومي‌از هنرمندان گرافيک کشور درخواست کرد تا طرح‌هاي پيشنهادي خود را براي لوگوي اين سازمان ارايه دهند تا لوگوي برتر به عنوان نشانه سازمان دامپزشکي استفاده شود. در روز دامپزشکي (14 مهر) مسئول سازمان دامپزشکي کشور نشانه‌اي را رونمايي کردند که محسن جمالي هنرمند جوان و فعال گرافيک کشور که در اين فراخوان شرکت کرده بود، با آشکار شدن شباهت زياد لوگوي منتخب به اثر ارسالي او به سازمان دامپزشکي، لب به اعتراض گشود که اعتراض او از سوي بسياري از هنرمندان فعال اين عرصه نيز تأئيد شد.


 دادستان تهران:
 اعتصاب غذايي در زندان زنان وجود ندارد 

 دادستان تهران از پيگيري خواسته‌هاي زندانيان امنيتي زن خبر داد و اعتصاب غذاي اين زندانيان را رد کرد. او همچنين با اشاره به پرونده مرگ «ستار بهشتي» وبلاگ نويس تاکيد کرد که در اين ارتباط چند نفر بازداشت شده‌اند.

به گزارش ايسنا، عباس جعفري دولت‌آبادي در حاشيه مراسم توديع و معارفه سرپرست دادسراي انقلاب ناحيه 20 در جمع خبرنگاران درخصوص اخلالگران ارزي گفت: تعداد متهمان در اين زمينه 47 نفر است که سه نفر از آنها 10 روز پيش دستگير شده‌اند. تحقيقات خوبي صورت گرفته و اميدواريم با تکميل تحقيقات هرچه سريع‌تر اين پرونده‌ها به دادگاه ارسال شود. وي افزود: اقدامات متهمان در اين رابطه متفاوت است. کار برخي از متهمان که دستگير شده‌اند، گسترده بوده و تحقيقات‌شان طول مي‌کشد. بعضي از آنها که کارشان تکميل شده، اميدواريم پرونده آنها به زودي به دادگاه ارسال شود.

دادستان تهران در پاسخ به اينکه آيا اعتصاب غذاي برخي از زندانيان امنيتي زن صحت دارد؟ گفت: اين خبر از اساس دروغ است. اعتصاب غذايي وجود ندارد، درخواست‌هايي دارند که ما آنها را بررسي کرده‌ايم. جعفري دولت‌آبادي درباره نتيجه پرونده دو مداح گفت: حکم آنها صادر شده که يکي از آنها تبرئه و ديگري محکوم شده است.

دادستان تهران درخصوص اقدامات دادستاني تهران پيرامون زمين‌خواري گفت: امسال حدود 200 پرونده به دادسراي ناحيه سه وارد شده بود که 70 فقره آن منجر به کيفرخواست شد و 15 متهم آن در حال سپري کردن محکوميت خود هستند و چندين حکم نيز اجرا شده که از جمله آن مي‌توان به اراضي پرديس اشاره کرد. وي افزود: دادسراي زمين‌خواري ما اقدامات خوبي را شروع کرده است و امروز نيز در جلسه شوراي بيت‌المال يکي از پرونده‌هاي مهم استان تهران مطرح بود. متراژي که معاون ما ارائه کرد، 13 ميليون متر مربع است.

دادستان تهران درخصوص پرونده «ستار بهشتي» نيز اظهار کرد: ما زماني که از خبر فوت وي باخبر شديم، به سرعت پرونده تشکيل داديم، تحقيقات مفصلي صورت گرفت، بازپرس پرونده از هم‌بندي‌هاي وي در زندان اوين، پزشک معاينه‌کننده و ماموراني که در اين ايام متهم را در اختيار داشتند تحقيق به عمل آورد همچنين روز گذشته جلسه خوبي در مجلس برگزار شد و توضيحات مبسوطي ارائه شد.

وي افزود: سياست قوه قضاييه رسيدگي بدون اغماض به اين پرونده است و اين روزها اگر ما مطلبي نمي‌گفتيم، به معناي عدم موضع‌گيري نبود بلکه به معناي اين بود که ممکن است بيانات ما باعث شود تحقيقات سوخت شود و سکوت ما از سر اين بود که تحقيقات از بين نرود.

دادستان تهران با اميدواري اينکه تا 10 روز آينده تحقيقات کامل شود گفت: روز گذشته چند نفر از افراد در اين رابطه بازداشت شدند.

جعفري دولت‌آبادي درخصوص پرونده فردي که در خيابان شهيد مدني اقدام به مضروب کردن تعدادي از افراد کرده بود، گفت: کميسيون روانپزشکي نظر داده که وي دچار بيماري رواني است و اين موضوع به کميسيون بعدي ارسال شده و پرونده به اتمام رسيده است. دادستان تهران درخصوص پرونده «قرايي» گفت: هنوز در اين خصوص به نتيجه‌اي نرسيده‌ايم.

وي در مورد شايعه بازداشت مشاور رييس فدراسيون فوتبال گفت: يک متهم در تهران بازداشت شده ولي اين مربوط به امروز نيست. اتهاماتي قبلا مطرح بود که شناسايي و دستگير شده است و نمي‌توانم اتهامات وي را بيان کنم.

وي درخصوص اجازه ملاقات فرزندان «نسرين ستوده» با وي گفت: روز گذشته اين متهم با فرزندانش ملاقات کرده است. دادستان تهران شايعه اينکه در موضوع اخلالگران ارزي بعضي از مديران شهرداري مطرح هستند را رد کرد.

جعفري‌دولت‌آبادي اعلام کرد پرونده سرقت مجسمه‌ها هنوز به نتيجه نرسيده است.

دادستان تهران در مورد ريزش مترو و خسارت‌هاي احتمالي آن گفت: پرونده مترو مطرح است، شهرداري اعلام کرده که از طريق بيمه خسارات را دريافت مي‌کند. پرونده نزد ما مفتوح است و منتظر هستيم که اقدامات بيمه انجام شود.

وي درخصوص اجراي حکم «امير ميرزايي حکمتي» گفت: پرونده وي در ديوان نقض و دوباره رسيدگي شد و منتظر نظر مجدد هستيم.

دادستان تهران در مورد آخرين اقدامات درخصوص پرونده فساد بانکي گفت: تحقيقات پرونده‌هاي زيادي از پرونده‌هاي قبلي در حال انجام است و در يکي از پرونده‌ها، هفت فقره کيفرخواست صادر شده و به دادگاه ارسال کرديم. تحقيقات ما ادامه دارد و همانطور که پيش از اين گفتم، حدود 150 پرونده مفتوح وجود دارد که در حال رسيدگي هستيم.

وي در پاسخ به اينکه آيا پرونده مديرعامل سابق بانک صادرات جزو پرونده‌هاي ارسالي به دادگاه است، گفت: خير اين پرونده مفتوح بوده و هنوز منجر به اتخاذ تصميم نشده است.


 مردم آمادگي افزايش قيمت‌ سوخت و انرژي را ندارند 

 رييس مجلس گفت: مدتي است که برگزاري محافل يادواره شهدا به عنوان يک سنت تبديل شده است و اين محافل باعث بيداري دلها و آمادگي روح‌ها مي‌شود.

به گزارش ايسنا، علي لاريجاني در يادواره 21 هزار شهيد کارمند، با اشاره به هجمه‌هايي که غرب در سال‌هاي اخير به انقلاب اسلامي داشته گفت: دشمنان همواره دو موضوع تخريب فرهنگ انقلابي و اسلامي و ايجاد فشارهاي اقتصادي وتحريم‌ها را دنبال کرده‌اند و ايستادن در مقابل اين حرکتها نياز به يک مجاهدت دارد. وي با اشاره به نامگذاري سال گذشته با نام سال جهاد اقتصادي گفت: توجه مقام معظم رهبري به موضوع اقتصاد و توليد نشان دهنده اين است که ثقل مقاومت ما در سال‌هاي اخير مقاومت ومجاهدت اقتصادي و يکي از ارکان مجاهدت اقتصادي مردمي شدن اقتصاد است و بايد بدانيم تا اقتصادي مردمي نشود، نمي‌تواند رشد کند و به همين دليل پس از تاکيدات رهبري، مجلس نيز قانوني براي تبديل اقتصاد به يک اقتصاد مردمي به تصويب رساند اما متاسفانه هنوز به خوبي به آن توجه نشده است. رييس مجلس افزود: عنصر بعدي در مجاهدت اقتصادي، اقتصاد مقاومتي است که در خودکفايي در توليد محصولات استراتژيک متبلور مي‌شود و کشوري که در صحنه بين‌المللي مانند کشور ما تحت فشار و تحريم‌هاي مختلف است بايد اقتصاد مردمي و توليد محصولات استراتژيک را داشته باشد و اگر غير از اين باشد نمي‌تواند در عرصه‌ بين‌المللي حرف خود را به کرسي بنشاند.

لاريجاني خاطر نشان کرد:يکي ديگر از مشکلات ما در کشور مهاجرت روستاييان به شهرهاست وتا وقتي ما نتوانيم چرخه‌ اقتصادي را در روستاها متوازن کنيم اين اتفاق ادامه خواهد يافت و لازم است براي جلوگيري از آن تکنولوژي در کنار امکانات کشاورزي در روستاها به کار گرفته شود تا ارزش واقعي محصولات کشاورزي معرفي شده و نمايان گردد ودر کنار آن چرخه‌ اقتصادي متعادل مي‌شود.

وي تاکيد کرد: يکي از مشکلات کشور ما تورم و اشتغال است و تا زماني که نقدينگي به سمت توليد و ايجاد محصول هدايت نشود تورم و بيکاري حل نمي‌شود و بايد براي اين اتفاق نيز شرايط اقتصادي و سرمايه‌گذاري تسهيل گردد و قطعا اگر اين اتفاق بيفتد ملت ما مي تواند مشکلات و تحريم‌ها را پشت‌سر گذاشته و به توسعه و پيشرفت برسند.

لاريجاني خاطر نشان کرد: تحريم‌ها و فشارهاي اقتصادي مشکلات زيادي را براي کشور ايجاد کرده اما همه اين مشکلات ناشي از تحريم‌ها نيست و ضعف مديريت داخلي نيز بر اين مشکلات بي‌تاثير نبوده است و بايد براي مقابله با سنگ اندازي‌ها و فشارهاي بين‌المللي مديريت داخلي نيز اصلاح شود.

رييس قوه مقننه تصريح کرد: ما در مورد قانون هدفمندي يارانه‌ها به اين نتيجه رسيديم که شرايط فعلي براي اجراي گام دوم آن فراهم نيست و مردم آمادگي افزايش قيمتها در بخش سوخت و انرژي را ندارند لذا اين بخش از هدفمندي يارانه در سال جاري اجرا نخواهد شد تا امسال سپري شده و در سال آينده نيز براي اجراي آن مطالعه صورت گيرد.

وي افزود: گام بعدي که مجلس برداشت تقويت هيات مديره صندوق توسعه ملي بود چرا که اين صندوق ظرفيت جديدي براي توليد در کشور و وظيفه اصلي اين صندوق نيز پشتوانه‌سازي براي توليد است وما مخالف استفاده از آن براي موضوعات ديگر هستيم.


 واردات 30 ميليارد دلار اجناس غير ضروري 

 رئيس سازمان بسيج مستضعفين گفت: هم اکنون 84 ميليارد دلار واردات به کشور داريم که از اين ميزان 30ميليارد دلار مربوط به اجناس غير ضرور است.

به گزارش مهر، محمدرضا نقدي در ديدار با آيت الله علوي گرگاني با بيان اينکه هم اکنون 84 ميليارد دلار واردات به کشور داريم افزود: از اين ميزان، 64 ميليارد دلار به صورت رسمي و 20 ميليارد دلار به صورت قاچاق وارد کشور مي‌شود که 30 ميليارد دلار از اين واردات مربوط به اجناس غير ضرور است و مي‌توان به ازاي جلوگيري کردن هر پنج هزار دلار يک شغل در کشور ايجاد کرد. رئيس سازمان بسيج مستضعفين گفت: برخي از اين اجناس غيرضرور مربوط به لوازم آرايشي، گل، لوازم لوکس، انواع ميوه و غيره است. وي با بيان اينکه در سال گذشته مردم ايران 10 ميليون قطعه سکه به ارزش 6 هزار ميليارد تومان خريد کردند عنوان کرد: اقتصاد مقاومتي بايد براي جامعه تبيين شود تا جامعه براي اجناس غير ضرور هزينه اضافي نکند و سرمايه‌ها به بخش‌هاي توليدي راه يابد.سردار نقدي ادامه داد: از سخنرانان و مداحان در ايام محرم انتظار داريم تا اين موارد را براي جامعه بازگو کنند تا بخشي از مشکلات کشور در عرصه اقتصاد برطرف شود.


 سوالي براي کمک به دولت و بهبود وضع اقتصادي کشور 

 فراکسيون رهروان ولايت مجلس براي بررسي موضوع سوال از رييس‌جمهور تشکيل جلسه داد.

لاله افتخاري در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: شرکت‌کنندگان در اين جلسه و مخصوصا سوال‌کنندگان از رييس‌جمهور مطرح کردند که سوال کاملا تخصصي و براي رفع مشکلات مردم است و طرح آن به منزله ناديده گرفتن خدمات دولت نيست، بلکه براي کمک به دولت و بهبود بخشيدن به وضعيت اقتصادي کشور و ايجاد اقتصاد مقاومتي، ثبات و پايداري است.

وي گفت: سوال‌کنندگان جز اينکه از حق قانوني خود آن هم به صورت محترمانه و تخصصي براي رفع مشکلات مملکت استفاده مي‌کنند هدف ديگري ندارند و سعي کرده‌اند به وظيفه نمايندگي خود عمل کنند.

اين عضو فراکسيون رهروان ولايت مجلس تصريح کرد: گاهي برخي نمايندگان مخالف سوال در اين باره جو ايجاد کرده‌اند و به نظر مي‌رسد مخاطب فرمايش رهبري مي‌توانند آنها باشند که در جامعه موج ايجاد مي‌کنند. وي گفت: هيات رييسه در اين جلسه توضيح داد که عليرغم اينکه گفته مي‌شود سوال به صورت شتاب‌زده اعلام وصول شده، براي رايزني بيشتر، قرائت سوال يک هفته به تاخير افتاده است.


 نماينده رشت با اشاره به مشکلات اقتصادي:
 آيا نظام جوابي براي اين مردم دارد 

 عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس گفت‌: براي استيضاح وزير راه وشهرسازي 30 امضا جمع‌آوري شده است.

به گزارش ايلنا، حسن تاميني ليچايي در نطق ميان دستور با بيان اينکه اگر کمي به اطراف خود در زمينه اقتصادي بنگريد ما بايد از مردم عذرخواهي کنيم گفت: آن‌ها به ما راي داده‌اند تا مشکلاتشان را برطرف سازيم ولي هنوز نتوانسته‌ايم اين اقدامات را انجام دهيم‌.

وي افزود‌: اگر نيم نگاهي به اطراف خود داشته باشيم مي‌توانيم مشکلات مردم را پيداکنيم.امروز مشکلات مردم منازعات سياسي نيست بلکه مهم‌ترين مشکل مردم بيکاري است که همواره در اين زمينه به نمايندگان بسيار رجوع مي‌کنند.

عضو کميسيون بهداشت و درمان گفت‌: امروز کشور ما تحصيل کرده‌هاي بسياري دارد اما همين افراد نيز با مشکلات بيکاري مواجه هستند و وام‌هاي ازدواج نيز در بانک‌ها به مردم داده نمي‌شود علاوه بر اين اجاره خانه‌هاي بالا نيز بر مشکلات مردم افزوده است در حاليکه هيچ نظارتي بر آن‌ها صورت نمي‌گيرد ما نمي‌دانيم جواب مردم را چگونه بدهيم اما آيا نظام جوابي براي اين مردم دارد؟ الحمدالله دولت هم فکري نمي‌کند. نماينده رشت گفت‌: نمايندگان مجلس قانون را تصويب مي‌کنند اما آن را رعايت نمي‌کنند و من از همين جا از هيات رييسه درخواست مي‌کنم به خاطر عملکرد ضعيف خود هرچه سريع استعفا دهند .

وي تصريح کرد‌: ما به مردم قول‌هايي داده‌ايم ولي به هيچ کدامشان عمل نکرده‌ايم امروز هم بسياري از مشکلات بردشواري‌هاي مردم افزوده است که همه اينهاناشي از ضعف مديريت است نه تحريم‌ها .

تاميني ليچايي به برخي از خانواده‌هاي بيماران که از شهرستان‌ها براي يافتن دارو به تهران مراجعت مي‌کنند، اشاره کرد و گفت‌: هنوز در رابطه با آلودگي تهران نتوانسته‌ايم کاري کنيم و هر کجا که کم مي‌آوريم ادارات و مدارس را تعطيل مي‌کنيم.

وي خاطرنشان کرد‌: استان گيلان عليرغم زيبايي‌هايي که دارد مورد بي‌مهري دولت است به گونه‌اي که هنوز راه آهن، مسکن مهر و آزاد راه در اين استان افتتاح نشده و نرخ بيکاري در اين استان بيداد مي‌کند ضمن اينکه چاي کاران نيز تا کنون مطالباتشان را دريافت نکرده‌اند و پرداخت مطالبات کشاورزان دانه‌هاي روغني و باغات مدرنيزه سير نزولي به خود گرفته است‌. تاميني ليچايي به مشکل اصلي برنجکاران اشاره کرد و گفت‌: امروز برنجکاران در بد‌ترين وضعيت به سر مي‌برند چرا که در سال جاري بر قيمت همه اقلام افزوده شد اما قيمت برنج کاهش يافته است‌.

وي افزود‌: اگر روند برنج کاري در شمال به همين منوال ادامه پيدا کند قطعا برنجکاران ديگر نمي‌توانند برنج کشور را توليد کنند و مافياي برنج امروز تلاش مي‌کنند تا برنج‌هاي خارجي را با قيمتي کمتر بر ما تحميل کنند‌. وي گفت‌: شهرستان رشت امروزه متاسفانه مورد بي‌مهري بالاي مسوولان نظام قرار گرفته به خاطر اينکه در اين شهرستان سيل آمده و حتي يک نفر از وزرا از جمله وزير کشور و وزير نيرو به اين شهرستان قدم نگذاشتند تا از نزديک مصائب و مشکلات را پيگيري کنند‌.

عضو کميسيون بهداشت و درمان خاطرنشان کرد‌: 30 نفر از نمايندگان امروز امضاهايي را جمع آوري کردند تا وزير راه و شهرسازي را استيضاح کنند‌.


 برخورد با عاملان کهريزک مانع ماجراي ستار بهشتي مي‌شد 

 عضو هيات رئيسه مجلس با بيان اينکه قوه قضائيه و نيروي انتظامي بايد پاسخگوي فوت ستار بهشتي وبلاگ‌نويس زنداني باشند، گفت: اگر با ماموران و قضات متخلف در ماجراي کهريزک در سال 88 برخورد مي شد، امروز شاهد اين اتفاق تلخ نبوديم.

محمد دهقان در خصوص مرگ ستار بهشتي، وبلاگ نويس در زندان گفت: در اين ماجرا نيروي انتظامي در مرحله اول درباره رفتارش با اين زنداني توضيح دهد. عضو کميسيون قضائي مجلس اظهار داشت: متاسفانه نيروي انتظامي در گذشته هم رفتارهايي داشته که منجربه مخدوش شدن آبروي نظام و سوءاستفاده رسانه هاي بيگانه شده است. دهقان با بيان اينکه آبروي نظام جمهوري اسلامي ايران با اهداي خون صدها هزار شهيد، جانبازي جانبازان، اسارت آزادگان و مقاومت مردم بدست آمده است، افزود: نيروي انتظامي حق ندارد از سر غفلت و يا سوءمديريت اين‌گونه آبروي نظام را مورد خدشه قرار دهد.

وي ادامه داد: از سوي ديگر طبق قانون از زماني که زنداني به حکم مرجع قضايي بازداشت مي شود هر اتفاقي که براي زنداني بيفتد بازپرس مربوطه و بويژه دادستان بايد پاسخگو باشند.

عضو هيات رئيسه مجلس اضافه کرد: هم قوه قضائيه و هم نيروي انتظامي در اين مسئله مسئوليت مشترک دارند و فارغ از اينکه اتهامات اين جوان چه بوده است تا زمانيکه زنداني محکوم نشده، متهم در دستان نيروي انتظامي و قوه قضائيه امانت است.

دهقان افزود: اگر با برخي از قضات متخلف در مورد کهريزک و برخي ديگر از موضوعات برخورد قضايي محکمي صورت مي‌گرفت و به متهمان در همين خصوص توسط برخي دولتمردان جايزه داده نمي شد امروز اين اتفاق تلخ رخ نمي داد.

عضو هيات رئيسه مجلس از رئيس قوه قضائيه خواست با حساسيت موضوع را پيگيري کند و گفت: انتظار مي‌رود تمام عواملي که زمينه ساز اين اتفاق بودند تحت تعقيب قرار گرفته و مطابق قانون با آنها برخورد شود.


 آقاي رئيس‌جمهور چرا با احساسات مردم بازي مي‌کنيد 

 عضو فراکسيون روحانيون مجلس گفت: آقاي رئيس‌جمهور، چرا در جمع بازنشستگان با احساسات مردم بازي مي‌کنيد و مي‌گوييد حالا که ما مي‌خواهيم پولي در جيب مردم بريزيم، يک عده مخالفند؟ از کجا مي‌خواهيد اين پول را بياوريد؟ روزنامه‌نگاراني که بحث خيانت را مطرح مي‌کنيد، اين موضوع را بررسي کنيد که خيانت است يا نه؟ به گزارش خانه ملت، سيدناصر موسوي لارگاني در نطق ميان‌دستور گفت: ما و مردم، مسئولان کشور به‌خصوص روساي قوا را به علت تبعيت از رهبر عزيز انقلاب دوست خواهيم داشت و اگر قرار باشد در برابر فرامين نايب امام عصر(عج) درجا بزنند ما چه انگيزه‌اي براي دوستي با آنان خواهيم داشت. وي تصريح کرد: آقاي رئيس‌جمهور! چرا در جمع بازنشستگان با احساسات مردم بازي مي‌کنيد و مي‌گوييد حالا که ما مي‌خواهيم پولي در جيب مردم بريزيم، يک عده مخالفند؟

عضو فراکسيون روحانيون مجلس افزود: مشکلات اقتصادي در يکي دو ماه اخير بيش از اينکه ناشي از تحريم‌ها باشد ريشه در برخي اقدامات نسنجيده و غيرمدبرانه در طول ساليان اخير نظير تغييرات ناگهاني ساختار قوه مجريه دارد. وي تصريح کرد: حذف سازمان برنامه و بودجه از ساختار مالي و اقتصادي کشور، عدم پشتيباني از بخش کشاورزي و صنعت و واردات بي‌رويه انواع کالا آن هم با ارز مرجع و دولتي، عدم مديريت کارشناسي شده و صحيح بر شيوه اختصاص ارز دولتي يا مرجع به کالاهاي اساسي و نيازهاي اساسي مردم و تخصيص ارز دولتي به واردات مرسدس بنز چندصد ميليون توماني، موز و عروسک چيني و تصميمات شتابزده در اجراي قانون هدفمند کردن يارانه‌ها از دلايل بحران اقتصادي اخير کشور است. نماينده فلاورجان تاکيد کرد: آقاي رئيس‌جمهور! اگر به قول مسئولان اقتصادي دولت چند دلال در کار اقتصادي اختلال ايجاد مي‌کنند و تير خلاص را به ارزش پول ملي کشور مي‌زنند، شما بايد در بزنگاه حادثه در صحنه حاضر شده و مديريت، برخورد و تنظيم بازار را برعهده بگيرد.


 اخبار کوتاه 

 جلوگيري از رواج تجمل‌گرايي

آيت‌الله سبحاني با تاکيد بر اين‌که «نبايد جامعه را به تجمل‌گرايي عادت دهيم» گفت: ترغيب مردم به تجمل‌گرايي و مصرف‌گرايي مشکلات زيادي را براي کشور ايجاد مي‌کند. به گزارش خبرگزاري حوزه، اين مرجع تقليد با اشاره به اين‌که «جامعه‌اي که خدا را فراموش کند، به بدبختي دچار مي‌شود» يادآور شد: هميشه بايد ياد خدا در بين مردم وجود داشته باشد و آنان را به دوري از ماديات و توجه بيشتر به مسايل معنوي ترغيب کنيم. اين مرجع تقليد با بيان اين‌که «نبايد جامعه را به تجمل‌گرايي عادت دهيم» تصريح کرد: مردم بايد به شکلي زندگي کنند که بيشتر به ضروريات زندگي خود بپردازند نه به مسايل غيرضروري؛ بايد جلوي واردات غيرضروري گرفته شود و کالاها را در داخل توليد کنيم.

تجمع کارگران نساجي مازندران

برخي از کارگران نساجي مازندران در راستاي احقاق حقوق خود در مقابل مجلس شوراي اسلامي تجمع کردند‌. به گزارش ايلنا؛ کارگران نساجي مازندران با در دست گرفتن پلاکاردهايي مبني بر اينکه «مسوولان، شما را به خدا بعد از 27 ماه بي‌حقوقي و دربه دري به داد ما واماندگان نساجي مازندران برسيد»‌ اعتراض خود را به نمايندگان مجلس اعلام کردند. همچنين در پلاکاردهاي ديگر ضمن تقدير از موضع‌گيري رييس‌جمهور خطاب به مسوولان نوشته‌اند «کام تلخ ما کي از وعده احياي رييس جمهور شيرين مي‌شود».

نتيجه شکايت دولت از مداحان ارضي تبرئه، حداديان 50 هزار تومان جريمه

به گزارش فارس، در پي سخنراني ‌منصور ارضي و ‌سعيد حداديان درباره رئيس‌جمهور و رئيس دفتر وي در ماه رمضان سال گذشته، معاونت حقوقي دولت و وکيل شخصي اسفنديار رحيم‌مشايي از اين دو مداح شکايت کردند. شکايت از حاج‌منصور بر اساس ماده 669 قانون مجازات اسلامي به اتهام توهين و افترا و تحريک به قتل رئيس دفتر رئيس‌جمهور و شکايت از حاج‌سعيد بر اساس ماده 608 همين قانون و به اتهام توهين به مقامات دولتي صورت گرفت. دادگاه مداحان ساعت 10 صبح روز دوشنبه اول آبان با حضور نماينده دادستان در شعبه 26 دادگاه انقلاب برگزار و آخرين اظهارات و دفاعيات نماينده حقوقي دولت و وکلاي طرفين اخذ شد. بر اساس حکمي که قاضي پيرعباسي رئيس شعبه 26 انقلاب هفته گذشته صادر کرده، حاج‌منصور ارضي از اتهام وارده تبرئه شده است. در عين حال سعيد حداديان بر اساس ماده 608 قانون مجازات اسلامي به اتهام توهين به مقامات دولتي به پرداخت 50 هزار تومان جريمه نقدي محکوم شده است. اين رأي که به گفته يک منبع مطلع، مراحل قانوني را طي کرده و آماده ابلاغ است، «بدوي» بوده و حکم صادره ظرف 20 روز قابل تجديدنظرخواهي است.

رونمايي از سه سامانه موشکي

فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء(ص) از رونمايي سامانه هاي موشکي «صافات»، «يازهرا3» و «قادر» در رزمايش مدافعان آسمان ولايت4 خبر داد و گفت: اين سامانه‌ها کاملا بومي است. به گزارش مهر، امير فرزاد اسماعيلي گفت: سامانه موشکي «قادر» کاملا متحرک است و اين ويژگي را دارد که شليک موشک ها بدون پياده سازي لانچرها را در کمتر از 30 دقيقه انجام دهد. وي با بيان اينکه سامانه موشکي ارتفاع پايين «يازهرا3» فقط تست تحقيقاتي انجام نمي دهد، تصريح کرد: اين سامانه بايد هدف را بزند همچنين به عنوان يکي از بازوان دفاعي ما به حساب مي آيد. سامانه موشکي ارتفاع پايين «يازهرا3» متحرک است و در اين سامانه ما نقطه گلوگاهي نداريم. وي گفت: سامانه «صافات» نيز متحرک و ضريب امنيتي آن بالاست. اسماعيلي افزود: سامانه «صافات» غير فعال است و توسط دشمن کشف نمي شود ولي مي تواند دشمن را کشف کند.


 کوتاه از بهارستان 

 بيمه کارگران ساختماني نهايي شد

نمايندگان مجلس با تصويب ماده واحده طرح رفع موانع اجرايي قانون بيمه‌هاي اجتماعي کارگران ساختماني و نحوه مجازات متخلفان بيمه مقرر کردند، کليه کارگران شاغل در کارهاي ساختماني بيمه شوند.به گزارش مهر، نمايندگان مجلس با تصويب ماده واحده طرح رفع موانع اجرايي قانون بيمه‌هاي اجتماعي کارگران ساختماني و نحوه مجازات متخلفان، سازمان تامين اجتماعي را مکلف کردند با دريافت حق بيمه مقرر در قانون بيمه‌هاي اجتماعي کارگران ساختماني مصوب سال 86 کليه کارگران شاغل در کارهاي ساختماني مشمول قانون ياد شده را به طور کامل و با نظارت دقيق بيمه کنند.براساس تبصره(يک) اين ماده واحده به منظور نظارت بر اجراي صحيح و پيشگيري و رسيدگي به تخلفات و رفع موانع اجرايي قانون مذکور کارگروهي مرکب از نماينده هر يک از وزارتخانه‌هاي تعاون، کار و رفاه اجتماعي و راه و شهرسازي و سازمان تامين اجتماعي و سازمان آموزش فني‌و‌حرفه‌اي کشور، دو نماينده از انجمن صنفي کارگران ساختماني، دو نماينده از انجمن صنفي کارفرمايان ساختماني، چهار نماينده از مجلس شوراي اسلامي شامل دو نفر از کميسيون بهداشت و درمان، يک نفر از کميسيون اجتماعي و يک نفر از کميسيون عمران با معرفي کميسيون مربوطه با عنوان ناظر تشکيل مى‌گردد.براساس تبصره(2) اين ماده واحده نيز کليه مراجع اعم از اشخاص حقيقي و حقوقي که مانع اجراي اين قانون و محروميت کارگران ساختماني از خدمات بيمه تامين اجتماعي موضوع قانون مذبور شوند، با راي محاکم صالحه به پرداخت غرامتي معادل اعمال حق بيمه سهم کارگر و کارفرما به ارزش روز و زيان‌هاي وارده مادي و معنوي اعم از هزينه‌هاي درماني يا از کار افتادگي و ساير حمايت‌هاي مطروحه در قانون تامين اجتماعي محکوم مى‌گردند.

مخالفت با تحقيق و تفحص از بورس

نمايندگان مجلس با تحقيق و تفحص از عملکرد سازمان و شرکت بورس اوراق بهادار مخالفت کردند.به گزارش مهر، بررسي گزارش کميسيون اقتصادي مجلس مبني بر تصويب تحقيق و تفحص از عملکرد سازمان و شرکت بورس اوراق بهادار در دستور کار نمايندگان قرار گرفت که نمايندگان با اين تحقيق و تفحص مخالفت کردند.

وصول طرح ساماندهي ارز دولتي

طرح ساماندهي ارز دولتي در شرايط اقتصاد مقاومتي و توليد ملي از سوي هيات رئيسه مجلس اعلام وصول شد.به گزارش مهر، در جلسه علني مجلس سه طرح از سوي هيات رئيسه اعلام وصول شد. سبحاني نيا عضو هيات رئيسه طرح ساماندهي ارز دولتي در شرايط اقتصاد مقاومتي و توليد ملي و همچنين طرح استفساريه تبصره 6 ماده 18 اصلاحيه قانون تشکيل دادگاه‌هاي عمومي انقلاب مصوبه 1373 با اصلاحات بعدي را اعلام وصول کرد.وي از ارائه طرحي براي اصلاح موادي از آيين نامه داخلي مجلس به هيات رئيسه خبرداد.

نامه بي‌نام و نشان در جانامه‌اي

رئيس مجلس در حالي دستور پيگيري کار خلاف قانون مبني بر توزيع نامه بي‌امضا در جانامه‌اي نمايندگان را به هيات رئيسه مجلس داد که اين نامه با تاييد و امضاي يکي از اعضاي هيات رئيسه مجلس چاپ و تکثير و توزيع شده است. به گزارش مهر، الياس نادران نماينده تهران در تذکري يادآور شد: نامه سه صفحه‌اي بدون امضا و نام در جانامه‌اي نمايندگان قرار داده شده که هيات رئيسه بايد پيگيري کند. در حالي علي لاريجاني دستور پيگيري موضوع را داد که در برگه‌هاي اين نامه امضا و تاييد يکي از اعضاي هيات رئيسه در تاريخ 20 آبان ماه براي چاپ و توزيع آن به چشم مى‌خورد. در بالاي اين نامه با امضاي يکي از اعضاي هيات رئيسه آمده است: «توزيع درکازيوها(جانامه‌اي) بلامانع است.»

افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي ممنوع شد

نمايندگان مجلس با 183 راي افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي وساير کالا‌ها وخدمات موضوع قانون هدفمند کردن يارانه‌ها در سال 1391 نسبت به سال 1390 را ممنوع کردند. به گزارش ايلنا نمايندگان مجلس طرح الحاق يک تبصره به بندهاي 44 و 45 قانون بودجه سال 1391 کل کشور را به تصويب رساندند. در ماده واحده اين طرح آمده است که به هر يک از بندهاي 44 و 45 قانون بودجه سال 91 کل کشور يک تبصره به شرح زير الحاق مي‌گردد: تبصره- افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي وساير کالا‌ها وخدمات موضوع قانون هدفمندکردن يارانه‌ها در سال 1391 نسبت به سال 1390 ممنوع است که اين تبصره به تبصره الحاقي بند 44 افزوده شد.

تبصره- در ماه‌هاي باقي مانده سال 1391 هر گونه افزايش يارانه سرانه نقدي نسبت به پرداختي شهريور ماه سال جاري از هر منبعي ممنوع است که اين تبصره نيز به بند 45 الحاق مي‌شود.


 الو مردم سالاري 44008133 

 انتقاد از مسوولان صداو سيما

از مسوولان صدا وسيما خواهشمندم در اطلاع‌رساني به مردم دقت کافي داشته باشند تا موجب اعتماد هر چه بيشتر شهروندان به رسانه ملي شود.

شهروندي از تهران

يک پيشنهاد به مسوولان

به عنوان يک شهروند پيشنهاد مي‌دهم مسوولان بانک مرکزي اگر نمي‌توانند مشکل ارز و نابساماني اقتصادي کشور را حل کنند بهتر است کناره‌گيري کنند و فرد ديگري اين مسووليت را بر عهده بگيرد.

اميري- تهران

کمبود دارو

وزير محترم بهداشت به عدم تخصيص ارز براي واردات دارو اعتراض کرده است از اين موضوع مي‌توان نتيجه گرفت دولت توجهي به بيماران کشور ندارد اما کالاهايي که مردم نياز واقعي به آن ندارند به وفور وارد کشور مي‌شود. به راستي مسووليت کمبود دارو در کشور به عهده کدام مسوول است؟

اکبرنژاد- تهران


 هاشم‌زاده هريسي با انتقاد از رواج بي اخلاقي بين بعضي مسؤولان:
 انگار يادشان رفته براي چه انقلاب کرده ايم 

 اتهام”، “دروغ”، “خيانت” و... رفتارهايي هستند که در اين چند وقت اخير جايگاهي ثابت را در ادبيات سياسي ايران پيدا کرده‌ و مردم نيز به شنيدن نظراتي که مسئولين مختلف عليه هم مطرح مي‌کنند، عادت کرده‌‌اند،گويا ترجيح‌ سياست بازان وطني اين است که چهره رقيب را طوري به اذهان عمومي القا کنند که انگار فقط خود دغدغه کشور و مردم را دارند و ديگران دنبال اين هستند تا به منافع شخصي يا گروهي خود برسند.

آيت‌الله ‌هاشم‌زاده هريسي در مورد فضاي حاکم بر جامعه مي گويد که قبل از پاسخگويي، لازم مي‌دانم بگويم بايد به صحبت‌ها و نظرهاي همديگر احترام بيشتري بگذاريم و با برداشتن عينک بدبيني و در نتيجه توجه نشان دادن به نقطه‌نظر‌هاي يکديگر، شرايطي را به وجود بياوريم تا بلکه بتوانيم بي‌اخلاقي‌هايي را که روز‌به‌روز بيشتر مي‌شود را تمام کنيم؛ تحت هيچ شرايطي نبايد اين مساله را از ياد ببريم که بداخلاقي در نظامي که بر اساس توصيه‌هاي اسلام بنا شده و اداره مي‌شود، گناهي نابخشودني است، پس بر همه واجب است تا با در نظر گرفتن اين مساله سعي کنند هميشه در چارچوب اخلاق و منطق حرکت کنند تا از اين طريق امور اداره کشور به شکل بهتري پيگيري شود و مردم هم که بايد به آن‌ها به عنوان «ولي نعمت» نگاه شود، در جامعه خود احساس امنيت و آسايش کنند تا دستگاه‌هاي مختلف و مسئولين بتوانند اين‌طور ادعا کنند که در خدمت به کشور و مردم موفق بوده‌اند.

وي در گفتگو با عصر ايران تصريح کرد: دغدغه اصلي، اين است که تهمت و ناروا و دروغ‌گويي و از اين قبيل کارها ديگر به مانند قبل حساسيت به وجود نمي‌آورد و با عرض تأسف مي‌توان حتي به اين نتيجه رسيد که ضد ارزش‌هاي اسلامي و اخلاقي به نوعي به ارزش در بين ما تبديل شده‌اند،جامعه امروز ما به جامعه‌اي بدل شده که انگار کسي به ياد ندارد که انگيزه به وجود آوردن انقلاب بزرگي چون انقلاب اسلامي چه مسايلي بوده است؛ واقعيت موجود نشان مي‌دهد که در تمام حوزه‌ها از قبيل اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي و البته سياسي به بدرفتاري‌ها عادت کرده‌ايم، عادتي که به طور حتم اگر جدي گرفته نشود، مشکلاتي را به وجود خواهد آورد که يا غير‌قابل جبران خواهند بود يا اگر جبران هم شوند، جبرانشان دشواري‌هاي زيادي را مي‌طلبد.

اين عضو خبرگان رهبري گفت: البته بايد بگويم که هنوز هم مي‌توان نسبت به بهتر شدن شرايط اميدواري زيادي داشت. به هر حال هنوز هم نکات روشني در لايه‌هاي مختلف اجتماع ما وجود دارد و ظرفيت اخلاق‌مداري و منطق‌پذيري ايراني‌ها اعم از مسئولين و مردم به حدي است که مي‌توانيم با کمي تامل در نوع رفتارهاي خود و تجديد نظر در کارهايي که انجام مي‌دهيم، ايران را به عنوان يکي از برترين جاهاي دنيا به لحاظ توجه به بايدها و نبايدهاي اخلاقي معرفي کنيم؛ چون چهره بدي که در حال حاضر خودنمايي مي‌کند، ريشه‌اي مستحکم ندارد و روبنايي است که ما با بدرفتاري‌هاي خود انتخاب کرده‌ايم و باطن و ماهيت مثبت نظام جمهوري اسلامي و تک تک شهروندان پشت ماسکي پنهان مانده است که به راحتي قابل برداشتن است.

وي افزود:دروغ يکي از بدترين کارهايي است که اسباب بدبختي را به وجود مي‌آورد. مخصوصا دروغي که به عنوان مثال افراد به اطرافيان خود مي‌گويند يا مسئولين به مردم مي‌گويند تا مثلا کار خود را توجيه کنند يا بخواهند واقعيت را خلاف چيزي که است، به مردم نشان بدهند، از پيامبر اکرم(ص) نقل است که فرمودند”تحت هيچ شرايطي دروغ نمي‌گويم، مخصوصا به مردمي که به آنها رسالت و مسئوليتي در قبال‌شان دارم”.اين سخن ايشان به ويژه نشانگر زشتي دروغي است که مسئولين به مردم مي‌گويند، دروغ و وعده‌هاي تو خالي در حالي در ايران انکار ناشدني است که در جوامع غربي، در صورت مواجه شدن با دروغگويي کمترين کوتاهي را خيانتي بزرگ تفسير مي‌کنند و کسي که دروغش ثابت شده باشد، به طور حتم تاوان سنگيني مي‌دهد. اين استاد دانشگاه با بيان اينکه اين هم روشي است که در اين دو سال اخير بارها به کار گرفته شده تا افراد، مخالفان يا رقباي خود را در اذهان عمومي تخريب و از اين طريق اعتماد و اطمينان عمومي را جلب کنند، خاطرنشان کرد:اول اينکه بايد به اين امر توجه کنيم که مردم هوشياري بالايي دارند و قدرت تشخيص سره از ناسره برايشان آسان است و پس مي‌توان نتيجه‌گيري کرد که هرگز فريب چنين فرافکني‌هايي را نخواهند خورد مشکلي که وجود دارد، اين است که افراد همديگر را يا “خائن” و يا “کاملاً خادم و در خدمت مردم و کشور” معرفي مي کنند و بين کفر و دين هيچ مرزي قائل نيستند البته اتهام و متهم کردن ريشه در خصومت دارد. به طوري که اختلاف‌نظر يا عقيده باعث مي‌شود تا بين افراد خصومت حاکم شود و در نتيجه اين نگاه، به همه کارهاي يکديگر بدبين شوند.

وي همچنين اذعان داشت که حضرت علي(ع) در اين رابطه مي‌ فرمايند که “خصومت عامل گناه است “و توصيه کرده‌اند که با مهار آن حتي با دشمنان خود هم خصومت نداشته باشيد تا بتوانيد قضاوت صحيحي از رفتار و کارهايش داشته باشيد اين در حالي است که نه تنها در مناسبات داخلي، بلکه در رودررويي با دشمنان خارجي هم گاهي تحليل‌هايي غلط مطرح مي‌شود که امکان دارد برداشت غيرمنطقي و نظر اشتباه ما ، به آن‌ها کمک کند، کم تقوايي و البته تندروي چهره‌هاي سياسي و مسئولين موجب شده تا کشور نتواند آن طور که بايد آرامش را تجربه کند، شرايط به قدري اسفناک شده است که همه به خود جرات قضاوت مي‌دهند و حتي به کرات شنيده مي‌شود که افرادي که سابقه چنداني در انقلاب و حتي مديريت جمهوري اسلامي ندارند، از خروج چهره‌هاي برجسته انقلاب از دايره نظام حرف مي‌زنند و کاري به اين ندارند که متهم‌شوندگان چه مشقت‌هايي براي پيروزي انقلاب کشيده‌اند و چه دشواري‌هايي را در طلب استقرار جمهوري اسلامي به جان خريده‌اند تا بتوانند تأثيرگذاري کمي در اعتلاي انقلاب اسلامي از خود برجاي بگذارند.

وي در مورد حل مشکلات موجود در جامعه اذعان داشت: قبل از هر چيز بايد دو نکته اساسي را بدانيم: اول اينکه بحران‌هاي فعلي بحران‌هايي خود‌ساخته و خود‌خواسته است که با علم به وجود آمدن‌شان، هيچ تلاشي براي جلوگيري از آن‌ها از خود نشان نداده ايم، وجهه ايراني و اسلامي ما اين فرصت را به ما مي‌دهد که بتوانيم بار ديگر به چارچوب منطق برگرديم و جامعه‌اي ايده‌آل را تجربه کنيم، البته به شرطي که به اصول اصلي توجه کنيم. هاشم زاده هريسي همچنين تاکيد کرد: اولين نکته مهم اين است که موجوديت بدرفتاري و پديده‌هاي غير اخلاقي را باور کرده و دست به انکارشان نزنيم، به عنوان مثال “ناديده گرفتن دروغ” فرصت ريشه‌کن کردن آن را از ما مي‌گيرد. در مرحله دوم ، بايد دنبال چرايي بروز اين پديده‌ها برويم که اگر به تشخيص صحيح منتهي شود، در از بين بردن آن کمک زيادي خواهد کرد؛ مساله سوم اين است که اراده‌اي در بين مسئولين باشد که واقعا بخواهند بحران را ريشه‌کن کنند و براي رسيدن به اين مهم برنامه‌هايي مدون را بنويسند و بدانند که با شعار و ادعا و مصاحبه‌هاي وقت و بي‌وقت هيچ چيزي حل نمي‌شود. وي در اين باره تاکيد کرد: در نهايت گروهي از چهره‌هاي موجه‌ که به جريان‌هاي سياسي و قدرت وابستگي ندارند و از دانشگاه و حوزه انتخاب مي‌شوند، مي‌توانند به عنوان متوليان اخلاق هر گاه احساس مي‌کنند که تحرکي نامتعارف در حال شکل‌گيري است، از رشد و بروز آن جلوگيري کنند؛ به عنوان مثال مطلق‌گرايي پديده‌اي است که مي‌توان “ام‌الخطايش” ناميد به عنوان مثال روحانيون در هنگام روبه‌رو شدن با اشخاص مطلق‌گرا و قبل از آنکه خطا در آنان عادت شود، مي‌توانند با استفاده از راه‌هاي اصولي اشتباهات آنان را بگويند و به نوعي علاج واقعه قبل از وقوع کنند. البته نبايد از تأثيرگذاري و توانايي‌هاي جامعه دانشگاهي هم به سادگي عبور کرد. دانشگاهيان همواره مورد توجه شديد همه قشرهاي مردم بودند و هر دولت يا گروهي که دنبال جلب رضايت واقعي جامعه است، مي‌تواند با بهره‌گيري از پتانسيل واقعي آن‌ها به هدف خود برسد. مردم ايران شعور و فرهنگ بالايي دارند و با در نظر گرفتن و رعايت قوانين اسلام، مي‌توانند در دنيا به عنوان اسوه و الگو شناخته شوند البته اين مهم زماني حاصل مي‌شود که مسئولين تصميم‌گير و صاحب راي واقعا به اين نتيجه برسند که جامعه نيازمند منطق و عقل است و با بدرفتاري و کج‌انديشي مقصدي به جز بن‌بست نخواهد داشت.


 تو مانند خودت نداري! 
نويسنده : محمدحسين روانبخش

 محمدرضا رحيمى‌معاون اول احمدي‌نژاد در جايي با مخاطب قرار دادن علي نيکزاد وزير راه و شهرسازي احمدي‌نژاد اظهار داشت: جناب آقاي نيکزاد شما در کارنامه دوران وزارت خود، مانند خودت نداري! (ترجمه فارسي: آقاي نيکزاد، شما نظير نداري!)

اي اون که توي وزارتت، خيلي وزيري!

در دوره ما، از همه بيشتر، تو مديري!

تنها که ميشي، شجاع و پر زور و دليري!

کفش‌هات خاکيه،وقتي که جايي داري ميري!

واسه همه مون تيپ رياست رو مي‌گيري

جداً بي‌نظيري

***

مسکن مي‌سازي، جاده آسفالته نداره!

جاده مي‌سازي، اين ور و اونور پاره - پاره!

کارهات پدر دشمنو، زودي درمياره !

تو خيلي گلي، مي‌خواهي کانديد بشي ؟ آره؟!

مى‌خواهي که حتما جاي محمود رو بگيري؟

جداً بي نظيري

***

اين روزها که انتقاد شده خيلي فراوون

اين روزها که دل‌هاي همه زخمه و پر خون

حالا که جوانفکرو نشوندن توي زندون

نوشابه برات باز مى‌کنيم همچين و همچون

شايدکه بشيم فردا وزيري و سفيري!

جداً بي‌نظيري


 آيا مى‌دانيد کرسي رياست خيلي بي وفاست ؟ 
نويسنده : تيزبين

 ظاهرا به شکر خدا در کشور ما همه مديران ادارات دولتي و غيردولتي و يا شبه دولتي و ديگر قوا و ارگان‌ها همگان عاري از خطا و مصون از گناه و حتي اشتباه جزئي هستند . چرا که افرادي مى‌شناسم به محض اينکه رئيس شدند انگار آنان با قوي‌ترين چسب جهان به صندلي رياست چسبيده‌اند. در اين راستا کلمه استعفا را فقط مى‌توان در فرهنگ لغات ديد و عذرخواهي از مردم نيز از اتفاقات نادر است .

از اين رو برخي افراد از بدو انقلاب در مصدر اموري که بوده‌اند همچنان هستند بعضا افرادي که هم سن و سال فرزندانشان بوده اند بازنشست شده اند و آنان همچنان با سماجت خاصي به رياست خود ادامه مى‌دهند. کشورهاي آسياي شرقي چون چين و ژاپن اگر رئيسي اشتباه کند کمترين عذرخواهي او از مردم خودکشي است. حتي در کشورهاي غربي که ما آنان را به دليل خوي استکباري قبول نداريم هيچ کس گمان ندارد که بايد در هر شرايطي رئيس بماند. همين بي‌بي‌سي با اينکه بنگاه سخن پراکني است و به چندين زبان زنده دنيا از راديو و تلويزيون اخبار پخش مى‌کند و يکي از بزرگترين رسانه‌هاي جهان محسوب مى‌شود به محض اينکه متوجه اشتباه خود آنهم در دهها سال پيش شدند از مدير کل گرفته تا مديران خبري و ديگران از شغل خود استعفا کرده‌اند. صدالبته از اين دست در دنيا فراوان داريم . ازاين رو گفته مى‌شود بانک‌هاي ما هزاران ميليارد تومان به برخي وام داده‌اند و نتوانسته اند پس بگيرند . از بابت اين قصور نه کسي استعفا مى‌دهد و نه از مردم عذرخواهي مى‌کند و نه حتي کسي مسووليت آن را به عهده مى‌گيرد. به خاطر اختلاس‌هاي ريز و درشتي که صورت گرفته نيز يک نفر نمى‌آيد به مردم بگويد کوتاهي از من بوده است بنابراين ضمن عذرخواهي استعفا مى‌دهم و در مسايل ورزشي بعضي‌ها را توپ هم نمى‌تواند جابجا کند حالا فرق نمى‌کند تيم‌هاي فوتبال و فوتسال ما چه برنده باشند چه بازنده و يا بقول آن مجري دلسوز خلاف‌هاي واضح در هيئت‌هاي مختلف رخ بدهد و يا اخيرا مرگ مشکوک آن وبلاگ‌نويس پيش آمده اگر مرگ طبيعي هم باشد مسئولان آن بخش بايد پاسخگو باشند و يا آن مدير که پس از گذشت دو سال راي ديوان عدالت اداري را ناديده مى‌گيرد و اجراي آن را موکول به آينده مى‌کند و هکذا.

ما که تيزبين باشيم مى‌گوييم اي کساني که ساليان متمادي رئيس هستيد اگر در رياست خود ناتوان هستيد و يا در حوزه رياست شما خطايي رخ داده و يا زيرمجموعه شما به فردي ظلم کرد و يا نتوانستيد در ميادين جهاني سربلند باشيد فورا از مردم عذرخواهي و از شغل خود استعفا دهيد به هر حال کشور قحط الرجال نيست.


 سؤال از رئيس جمهور نياز به فرافکني ندارد 
نويسنده : حجت‌الاسلام علي عسگري*

 در مقدمه قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران آمده است: «حکومت از ديدگاه اسلام برخاسته از موضع طبقاتي و سلطه‌گري فردي يا گروهي نيست بلکه تبلور آرمان سياسي ملتي هم‌کيش و هم‌فکر است که به خود سازمان مي‌دهند». در ساختار سازماني و قانوني جمهوري اسلامي ايران براساس قانون اساسي، مجلس شوراي اسلامي از جايگاه رفيع و بااهميتي برخوردار است و به تعبير امام خميني(ره): «در رأس همه امور است». مجلس طبق اصول قانون اساسي، دو وظيفه مهم قانون‌گذاري و نظارت را برعهده دارد. امري که هميشه بنيان‌گذار جمهوري اسلامي ايران، مسئولان و نمايندگان مردم را بدان توجه مي‌داد و بر مواظبت قانوني در جهت حفظ و استمرار آن سفارش مي‌فرمود. در تأکيد بر حفظ جايگاه و شأن مجلس شوراي اسلامي همين بس که مقام معظم رهبري سال‌ها پيش از اين فرمود: «مجلس خانه واقعي ملت است و مظهر اراده و اقتدار مردم محسوب مي‌شود» و در ديدار با نمايندگان دوره هفتم، بر اين نکته تصريح نمود که: «مجلس هم بايد پاسخ بدهد و هم پاسخ بخواهد» و بر همين اساس است که سؤال و پاسخ در مجلس نبايد به امري مشکل‌ساز و التهاب‌آفرين تبديل شود زيرا تنها راه تحقق رهنمود رهبري، پرسشگري نمايندگان و پاسخ‌گويي در چارچوب قانون است.

نظر به آن‌چه گفته شد، سؤال از رئيس‌جمهور طبق اصل 88 قانون اساسي و مواد 213-212 آئين‌نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي نه تنها حق است که وظيفه قانوني نمايندگان است و قانون هم دستورالعملي است که در اداره جامعه مورد احتياج و ضرورت است و در عمل به آن، نبايد هيچ‌کس سرپيچي کند. در سايه قانون و اجراي درست آن با تکيه بر سازوکار نظارتي مطلوب رضايت، امنيت و آسايش مردم تأمين مي‌گردد، از رفتارهاي خودسرانه افراد و حتي مسئولان شناخته‌شده جلوگيري مي‌شود و چه بسا حاکميت قانون از اصل حکومت باارزش‌تر باشد و دليل آن هم اين است که حکومت منهاي قانون يا هرج‌ومرج است و يا طغيان و خودسري است که با فطرت انساني بشر و مقررات حيات‌بخش و کمال‌آفرين مکاتب آسماني و الهي هم‌خواني ندارد. امام خميني (ره) با تبيين موضوع و مسئله قانون فرمود: «پيامبر (ص) تابع قانون بود» و روشن است که در اسلام هيچ فردي بالاتر از قانون نيست و در اين ميان نخبگان، چهره‌هاي آشنا با حقوق اساسي و نمايندگان ملت به‌خوبي مي‌دانند که تفسير قانون اساسي با شوراي محترم نگهبان و تفسير قوانين عادي با مجلس است مجري نمي‌تواند بگويد: «تفسير من بايد ملاک نظر قرار بگيرد». او نبايد بگويد که همه قوانيني که برخلاف نظر وي به تصويب رسيده و مورد تأييد شوراي نگهبان قرار گرفته را ابلاغ و يا اجرا نخواهد کرد.

فراموش نمي‌کنيم که در سال 1360 نزاع رئيس‌جمهور وقت با مجلس در اين رابطه در اوج قرار گرفته بود و فرافکني قانون‌شکنانه او آشکار شده بود. امام خميني (ره) در هفتم خرداد ماه همان سال فرمود: «مجلس بالاترين مقام در اين مملکت است. مجلس اگر رأي داد و شوراي نگهبان هم آن رأي را پذيرفت، هيچ‌کس حق ندارد يک کلمه راجع به آن بگويد». آن روزها امام‌خميني‌(ره) با تقبيح قانون‌گريزي رئيس‌جمهور وقت فرمود: «نمي‌شود از شما پذيرفت که ما قانون را قبول نداريم، غلط مي‌کني که قانون را قبول نداري، قانون تو را قبول ندارد». تذکار و راهبرد امام خميني‌(ره) قانون و التزام به آن بود.

آن يار سفرکرده بر اين باور بود که ريشه اختلافات را در زياده‌خواهي‌ها و سرپيچي بعضي‌ها از قانون بايد جستجو کرد و مي‌فرمود: «اگر همه اشخاص که در کشورمان هستند و همه گروه‌هايي که در کشور هستند و همه نهادهايي که در سراسر کشور هستند به قانون خاضع باشند و قانون را محترم بشماريم، هيچ اختلافي پيش نخواهد آمد. اختلاف از راه قانون‌شکني‌هاست که پيش مي‌آيد.» تجربه گذشته بهترين راه براي آينده است و جاي هيچ شک و شبهه‌اي نيست که قانون‌شکني و سوء مديريت در اوضاع نابسامان فعلي وجود داشته است، حال وظيفه مجلس در اين رابطه چيست؟ نمايندگان دست‌روي‌دست بگذارند و نظاره‌گر نابساماني اقتصادي باشند؟ يا اين‌که به وظيفه نظارتي خودشان عمل کنند؟! اين‌که آقاي رئيس‌جمهور در پاسخ به هشدار رهبري خود را حق‌به‌جانب جلوه دهند و در وسط دعوا نرخ تعيين کنند، چاره کار نيست. راه درست و عاقلانه اين است که همگان به‌ويژه سران سه قوه از قانون تمکين کنند و آن را نصب‌العين خود قرار دهند. قانون اساسي باصراحت مي‌گويد: «وظيفه نمايندگان ملت سؤال از وظايف رئيس‌جمهور است و رئيس‌جمهور هم موظف است در مجلس حاضر شود و به سؤال جواب دهد»؛ و اين نياز به فرافکني ندارد.

*نماينده پيشين مشهد


 بازي روانشناسي 

 
دنياي ذهني کودک، دنياي بازي گونه و متفاوت از دنياي واقعي، جدي و تلخ بزرگ‌ترهاست.

طبيعت کودکي، بازي و بازي ويژگي مخصوص کودک است. بنابراين بايد اين امکان و شرايط را ابتدا والدين در خانواده و با همراهي فرزندان خود و بعد همان شرايط مشابه را براي خارج از خانواده فراهم آورند. در کنار ظرفيت‌هاي توارثي همه استعدادها و قابليت‌هاي کودک، ماهيت کودکي و بزرگسالي او، قابليت شخصيتي او در ضمن بازي، امکان ظهور و بروز پيدا مي‌کند. محيط بازي، محيطي کوچک غيرجدي و غيرواقعي است اما همين محيط غيرواقعي و غيرجدي، امکان آموزش و کسب تجربيات واقعي و جدي را براي کودک در هر زمينه‌اي و به هرشکلي فراهم مي‌آورد. کودکي که زياد بازي مي‌کند، بيشتر از بقيه کودکان، امکان پرورش هوشي و شناختي، رشد جسمي، تبادل عاطفي، مراوده اجتماعي و ملاحظات اخلاقي و فهم جنسي را پيدا مي‌کند چيزي که مقدمات و ضرورت آمادگي زندگي بزرگسالي است. پس زمان کافي، حتي اگر کم و ناچيز هم باشد، ابزار مناسب، حتي اگر شکسته و خراب و کم قيمت باشد، امکان بازي با کودک همسال را، حتي اگر کم سالتر باشند، بودن با پدرومادر را، حتي اگر در فرصتي کوتاه و چند دقيقه‌اي هم باشد بايد براي کودک فراهم کرد. چنين شرايطي، جدا از آنکه او را تحريک و تشويق مي‌کند بلکه سرگرم و خوشحال هم خواهد کرد و آنها را با واقعيات و حقايق اجتماعي جامعه آشنا خواهد کرد و آماده ورود به دنياي بزرگسالان مي‌شود.

اين کتاب تمام شرايط و امکانات بازي کودکان را مورد مطالعه قرار داده و اطلاعات روانشناختي مناسب براي رشد شناختي و اجتماعي، عاطفي، اخلاقي، بدني و جسمي لازم کودک را در اختيال خواننده قرار مي‌دهد.

اين کتاب به تاليف «لطيف جعفري» است و انتشارات «تيمورزاده» نشر طبيب آن را منتشر کرده است.


 كاريکاتور 
نويسنده : علي کاشي