نسخه شماره 3049 - 1391/08/09 -

انتقاد شديد مدير گروه انقلاب و دفاع مقدس سيما فيلم از کارگردان فيلم:
«يک خانواده محترم» در ايران محترم نيست


بازيگر قديمي تئاتر از دنيا رفت


همايون شجريان در رشت به روي صحنه مي‌رود


شهاب حسيني و نگار جواهريان مقابل دوربين مازيار ميري

دومين فيلم تحريمي حوزه هنري اکران مي‌شود
باران کوثري و پانته‌آ بهرام روي پرده سينما

رييس بنياد شمس تبريزي:
اميدوار بوديم مقبره متروک شمس قونيه ايران شود


سومين باران غدير به کار خود پايان داد


سينماي جهان


 انتقاد شديد مدير گروه انقلاب و دفاع مقدس سيما فيلم از کارگردان فيلم:
 «يک خانواده محترم» در ايران محترم نيست 

 مدير گروه انقلاب و دفاع مقدس «سيما فيلم» با مشمئزکننده توصيف کردن صحنه‌هايي از فيلم سينمايي «يک خانواده محترم» دوباره‌ انتقاداتي را به اين فيلم وارد دانست و در عين حال گفت: «اگر 25 دقيقه از فيلم عوض شود،فيلم خوبي است.» به گزارش ايسنا، حجت الاسلام حسن رحيم‌زاده مديرگروه انقلاب و دفاع مقدس «سيمافيلم» در ابتداي نشستي که براي فيلم «يک خانواده محترم» برپا شده بود، يادآور شد: داستان اين فيلم با ماجراهاي مربوط به آن از سال 89 آغاز شد. آن زمان آقاي آفريده سناريويي را در موضوع خرم‌شهر پيشنهاد کردند و تقاضاي مشارکت سيمافيلم در اين سناريو را داشتند. وي ادامه داد: آن زمان و در صحبت‌هايشان،ايشان اين مزيت را مطرح کرده بودند که ما با يک شرکت خارجي که پخش چند کار موفق ارزشي از جمله يک کار در حوزه فلسطين داشته است براي پخش «خرم‌شهر» توافق کرديم بنابراين اين فرصتي براي ما بود که بتوانيم بخشي از حرف‌هايمان را در حوزه بين‌الملل بزنيم. رحيم‌زاده با تاکيد بر اينکه از همان ابتدا به هيچ وجه بحث مشارکت مالي و فني طرف خارجي در «يک خانواده محترم» مطرح نبوده است،‌ گفت: تنها چيزي که آقاي آفريده با ما مطرح کردند‌، بحث پخش فيلم توسط آن شرکت فرانسوي بود و قرار نبود آن شرکت دلاري براي ساخت فيلم بپردازد، من اين را با تاکيد عرض مي‌کنم.

پي‌رنگ اوليه «يک خانواده محترم» به شدت جذاب بود

رحيم‌زاده همچنين در پاسخ به سوالي درباره داستان اوليه مورد توافق محمد آفريده و سيمافيلم بيان کرد: يکي از توجهات اصلي ما در سيمافيلم هميشه به فيلم‌نامه خوب بوده است. طرح و فيلمنامه‌ اوليه‌اي که آقاي آفريده برايمان آوردند دچار مشکلات زيادي بود و کارشناسان‌مان با خواندن فيلمنامه متن اوليه را کلا رد کردند اما با توجه به اينکه داستان دو خطي فيلم بسيار جالب و جذاب بود آقاي آفريده تاکيد کردند که مي‌توانيم درباره مباحث مختلف و اصلاحات لازم در اين زمينه، صحبت کنيم. وي ادامه داد: در داستان اوليه چند نکته جذاب وجود داشت. داستان دو خطي فيلم اين بود که در خانواده خرمشهري، فرزندي شهيد مي‌شود از يک سو پدر خانواده که کمي دنيا طلب به نظر مي‌رسد، در تلاش است تا از طريق فرزند شهيدش کسب معاش کند اما مادر خانواده به هيچ وجه اينطور نيست. مدير گروه انقلاب و دفاع مقدس سيمافيلم درباره نکته و پي‌رنگ اين داستان يادآور شد: از نظر ما داستان آقاي آفريده اگرچه اشکلاتي داشت اما دو نقطه قوت در آن ديده مي‌شود. نقطه قوت اول مربوط به مادر شهيدي بود که در جملات قبلي هم به آن اشاره کردم. نقطه قوت بعدي نقشي بود که آقاي بابک حميديان آن را بازي مي‌کردند. پي‌رنگ اين داستان نيز که قرار بود در پايان نکاتي را به مخاطب القاء کند شامل اين جملاتي بود که برايتان بيان مي‌کنم:« در سده‌هاي اخير تجاوزهاي زيادي به ايران شده و هر بار بخشي از خاک ايران توسط بيگانگان از کشور جدا شده است به جز جنگ ايران و عراق که رزمندگان ايراني با آزاد سازي خرمشهر اجازه ندادند حتي يک سانتي‌متر از خاک کشورمان جدا شود». اين جملات مي‌بايست در کرسي دانشگاهي که بابک حميديان برگزار مي‌کرد به درستي بيان و القاء مي‌شد اما به هيچ وجه چنين اتفاقي نيفتاد و آقاي آفريده در آن صحنه‌ها بيشتر به سمت سياه نمايي رفته‌اند. وي سپس به دلايل ديگر سيمافيلم براي مشارکت در اين پروژه اشاره و عنوان کرد: انصافا يکي از اهدافمان اين بود که بتوانيم آقاي بخشي را به عنوان کار اولشان جذب کرده و از ظرفيت‌هايشان استفاده کنيم تا ديگران چنين کاري را انجام ندهند، چرا که آقاي اکبر نبوي (که مشاور يک خانواده محترم بود) ظرفيت‌هاي خوبي را در ايران مشاهده کرده بود. از سوي ديگر شما به عنوان تهيه‌کننده با آقاي محمد آفريده‌ طرف هستيد که 20-25 سال در عرصه مديريت هنري کشور تلاش کرده و تا آخر دوره اول دولت اصولگرا سرکار خود بودند، در واقع ما به ايشان اعتماد کرديم.

ما به آقاي آفريده اعتماد کرديم اما...

به گزارش ايسنا،‌ رحيم‌زاده در ادامه سخنانش با يادآوري توافقات و تعهدات انجام شده بين سيما فيلم و محمد آفريده گفت: فيلمنامه اوليه‌اي که مشکلاتي داشت با اصلاحات مختلف قابل ساخت شد و ما با آقاي آفريده براساس اعتمادي که وجود داشت در سال 89 قرار دادي منعقد گرديد. وي تصريح کرد: دوباره تاکيد مي‌کنم، ما براساس اعتمادي که به آقاي آفريده داشتيم، جلو آمديم. ضمن آنکه براساس فرايندهايي که داشتيم در مرحله فيلمبرداري ناظري بالاي سر کار نبود و آقاي نبوي تنها به عنوان مشاور، کار مي‌کردند. وي ادامه داد: اکنون هم مي‌گويم مشکل بيشتر ما در مورد «يک خانواده محترم» اعتمادي است که آقاي آفريده از ما سلب کردند. بايد اين سوال را از آقاي آفريده بپرسيم که آيا مديريت در کشور ما بايد آفتاب پرست گونه باشد؟ خير، مديريت بايد قاطع و براساس اصولي که افراد از طريق آن به يکديگر اعتماد مي‌کنند، انجام شود. رحيم زاده توضيح داد: آقاي آفريده تمام مباحثي که در ذهنشان بود و مي‌خواستند با اين فيلم انجام دهند را به ما توضيح ندادند، ايشان تنها به بخش‌هايي از ذهنيت‌هايشان اشاره کردند. به عنوان مثال اصلا نظر ما نبود که به عنوان سازماني که بخشي از مالکيت فيلم را برعهده داريم، «يک خانواده محترم» را به جشنواره‌هاي خارجي بفرستيم.

آفريده نسخه نمايش داده شده در کن را به ما نشان نداده است

مدير گروه انقلاب دفاع مقدس سيمافيلم در پاسخ به اين سوال که آيا مشکل فيلم از ارسال آن به جشنواره کن آغاز شد‌، بيان کرد: خير. آقاي آفريده آذرماه سال 90، اولين راف کات را به آقاي اکبر نبوي دادند. ايشان هم شش نکته را متذکر شدند و گفتند که بايد مشکلاتش حل شود. اما هنگامي که آقاي آفريده براي گرفتن قسط پنجم قراردادشان به ما مراجعه کردند و من از ايشان خواستم که بخش‌هايي از فيلم را ببينم، مشاهده کردم که همه صحنه‌هاي مشمئز کننده و کثيف فيلم که آقاي نبوي تذکر داده بودند، باز هم در فيلم وجود دارد. وي افزود: وقتي به آقاي آفريده اعتراض کرديم، گفتند که ما يک نسخه قابل پخش براي تلويزيون به شما مي‌دهيم و يک نسخه هم براي خودمان و براي ارسال به جشنواره‌هاي خارجي در مياوريم اما اين کار از نظر ما کاملا مردود بود و همين موضوع را هم با قطعيت تمام به آقاي آفريده اعلام کرديم. رحيم‌زاده در بخش ديگري از سخنان خود با تاکيد بر اينکه نظر سيمافيلم براي ارسال «يک خانواده محترم» به کن حتي پرسيده هم نشده است،‌ بيان کرد: تا قبل از عيد نوروز ما با آقاي آفريده بحث‌هاي مختلفي درباره فيلم داشتيم و قرار بود ايشان فيلم را اصلاح کنند. پس از عيد من به مکه رفتم و روز پنجم ارديبهشت سرکارم آمدم. وي يادآور شد: بلافاصله يکي از دوستان به من گفت که فيلم در جشنواره کن پذيرفته شده است ما هم آقاي آفريده را خواستيم و درخواست کرديم نسخه ارسال شده به جشنواره کن همراه با زيرنويس انگليسي را به ما بدهند تا ما ببينيم. اما ايشان گفتند که چنين امکاني وجود ندارد و باز هم تاکيد کردند که ما دو نسخه از فيلم آماده مي‌کنيم، يک نسخه براي شما و تلويزيون و يک نسخه هم براي جشنواره‌هاي خارجي. همان جا تاکيد کرديم که بايد لوگوي سيما فيلم از تيتراژ «يک خانواده محترم» درآورده شود. وي ادامه داد: اين را هم بايد متذکر شوم که اواخر فروردين ماه که من مکه بودم آقاي اسلامي مهر (مدير سيما فيلم) ماجراي کن را متوجه شدند و در همان مقطع از آقاي آفريده خواستند که نسخه اصلي را ببينند. آقاي آفريده هم نسخه راف کات را به آقاي اسلامي مهر دادند که آقاي نبوي با ديدن آن تاکيد کردند که اين راف کات هيچ تغييري با راف کاتي که سال قبل ديده و اصلاحاتي را بر آن لازم ديده بودند، نکرده است. وقتي ما با آقاي آفريده اعتراض کرديم که توافق ما براي ساخت اين فيلم اينگونه نبود، ايشان بيان کردند که من براساس مشارکت 50 درصدي خودم فيلم را به جشنواره فرستادم.

ديگر به اين راحتي‌ها به کسي اعتماد نمي‌کنيم

به گزارش ايسنا، حجت الاسلام رحيم‌زاده در بخش پاياني سخنانش با تاکيد بر اينکه فکر مي‌کند آقاي آفريده از ابتدا قصد داشتند چنين بازي را با ما انجام دهند گفت: ما آنقدر به ايشان اعتماد داشتيم که حتي در صورت جلسه‌ 23 خرداد ماه تاکيد کرديم که «با توجه به حسن نيت و سوابق فرهنگي ايشان،‌ مبالغ مورد تعهدشان را دريافت کنند» اما ايشان از اعتماد سوء استفاده کرده و پس از آن، فيلم را به جشنواره ابوظبي فرستادند. اما باز هم تاکيد مي‌کنم که اکنون هم دير نشده است و اگر ايشان از فيلمي که وهن خانواده شهدا و آزادي خرم‌شهر است، عذرخواهي کنند من به شخصه حاضرم کمکشان کنم. وي همچنين در پاسخ به اين سوال که چگونه سيما فيلم بدون نظارت بر پروژه‌هايش براي آنها هزينه مي‌کند گفت: معاونت سيما ابلاغ کرده است که تمام پروژه‌ها بايد داراي ناظر کيفي باشد. اما حجم پروژه‌ها بسيار زياد و تعداد ناظران کيفي ما با توجه به انتظاراتي که از آنها داريم محدود است. در اين پروژه هم به همين دليل ناظري که هر روز بالاي سر کار باشد نبود و تنها آقاي نبوي به عنوان يک مشاور بي‌جيره و مواجب براي اصلاحات فيلمنامه کمک مي‌کردند. هنوز هم معتقديم اگر فرد ديگري جزء آقاي آفريده پشت اين فيلم بودند، فيلم بسيار بهتري از آقاي بخشي مي‌ديديم و تاکيد مي‌کنيم که اگر 25 دقيقه از فيلم عوض شود، «يک خانواده محترم» فيلم خوبي خواهد شد. مدير گروه انقلاب و دفاع مقدس سيما فيلم تصريح کرد: اما اگر آقاي آفريده معتقد هستند، فيلم با دو سه دقيقه اصلاح، مشکلاتش رفع خواهد شد. حاضرم جلسه‌اي بگذاريم و اگر چنين موضوعي را دوستان تاييد کردند، بنده شخصا به سازمان سينمايي مي‌رود و براي گرفتن پروانه نمايشش وساطت مي‌کنم.


 بازيگر قديمي تئاتر از دنيا رفت 

 نعمت اسدالهي بازيگر قديمي تئاتر در سن 68 سالگي از دنيا رفت. به گزارش ايسنا، اين بازيگر پيشکسوت که مدت‌ها دچار عارضه ريوي بود، براثر همين عارضه درگذشت. نعمت اسدالهي از چهار روز پيش در بيمارستان «ساسان» بستري بود و 8 آبان ماه درگذشت. نامبرده متولد اول آذر 1323 بود و آخرين فعاليتش در تئاتر به اجراي نمايشنامه خواني «شبي بيرون از خانه» به کارگرداني مسعود دلخواه بر مي‌گردد.

شجاع اسدالهي فرزند اين بازيگر به ايسنا گفت: پدرم قصد داشت نمايشي از «برشت» را به صحنه بياورد و مشغول رايزني با اداره کل هنرهاي نمايشي بود اما به دليل بيماري‌اش اين تصميم عملي نشد. به گفته او؛ هنوز زمان برگزاري مراسم خاکسپاري معلوم نشده و به زودي اعلام مي‌شود.


 همايون شجريان در رشت به روي صحنه مي‌رود 

همايون شجريان در شهر رشت به روي صحنه مي‌رود. به گزارش ايسنا، واحد نظارت وارزشيابي دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مجوز اجراي صحنه‌اي همايون شجريان را در رشت صادر کرد. مجوز اجراي صحنه‌اي براي گروه موسيقي«سياوش» به سرپرستي و خوانندگي همايون شجريان، روزهاي 18 و 19 آبان، ساعت 20 هر شب يک اجرا در سالن ورزشي گيلان با اجراي 14 قطعه با آهنگسازي سهراب پورناظري‌،کيخسروپورناظري‌،مرتضي داوود و محمدرضا شجريان با اشعاري از سعدي‌،حافظ، مولوي‌،خيام‌، کيخسرو پورناظري و ملک‌شعراي بهار صادرشد. مجوزامتياز اين اجرا براي شرکت دل آواز، صادرشده است. واحد نظارت و ارزشيابي دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مجوز اجراي صحنه‌اي گروه موسيقي پارس در تهران را صادرکرد.


 شهاب حسيني و نگار جواهريان مقابل دوربين مازيار ميري 

 «حوض نقاشي» به کارگرداني مازيار ميري از جمله فيلم‌هاي حوزه هنري است که در انتظار پروانه ساخت بود و سرانجام رسما پروانه ساختش را دريافت کرد. به گزارش ايسنا، منوچهر محمدي تهيه‌کننده فيلم تاييد کرد که فيلم «حوض نقاشي » ظهر 7 آبان ماه پروانه ساخت‌اش را گرفته است و ترجيح داد توضيحات بيشتري در اين زمينه ارايه ندهد.

بنا براين گزارش،«حوض نقاشي» جديدترين ساخته مازيار ميري بعد از فيلم «سعادت آباد» است که در آن شهاب حسيني و نگار جواهريان نقش‌هاي اصلي آن را بازي مي‌کنند. در خلاصه داستان فيلم آمده است: «مريم و رضا با آدم‌هاي ديگر فرق دارند، آن هم نه يک فرق ساده، بلکه بسيار بزرگ و آن‌ها بايد تلاش کنند تا به ديگران ثابت کنند اين تفاوت بزرگ را با معجزه عشق حل کرده‌اند.»


 دومين فيلم تحريمي حوزه هنري اکران مي‌شود
 باران کوثري و پانته‌آ بهرام روي پرده سينما 

 نمايش سه فيلم سينمايي «ميگرن»، «پله آخر» و «من مادر هستم» در جلسه شوراي صنفي نمايش قطعي شد.به گزارش خبرآنلاين، «ميگرن» به کارگرداني مانلي شجاعي‌فرد از چهارشنبه 10 آبان جايگزين «بوسيدن روي ماه» در گروه سينمايي «آزادي» مي‌شود.

در خلاصه داستان اين فيلم آمده است: «قصه اين فيلم در يک آپارتمان چند طبقه مي گذرد که وقتي در را باز مي‌کني و وارد ساختمان مي‌شوي و از طبقه اول و دوم‌اش مي‌گذري، به طبقه سوم، مي رسي به يک خانه که در آن رعناي مترجم زبان با تنها دختر نه ساله‌اش زندگي مي کند که قصه آن‌ها زندگي است»...

در اين فيلم گوهر خيرانديش، پانته‌‌آ بهرام، هنگامه قاضياني، افشين هاشمي، هدايت هاشمي و نيکي نصيريان ايفاي نقش مي‌کنند.

نويسنده و کارگردان «ميگرن» شجاعي‌فرد است و حميد و مجيد آقاگليان نيز کار تهيه‌ اين فيلم را بر عهده داشتند. «ميگرن» اولين فيلم بلند شجاعي‌فرد در مقام کارگردان است. در جلسه دوشنبه هشتم آبان شورا قرارداد نمايش فيلم «پله آخر» به کارگرداني علي مصفا نيز ثبت شد که پس از «ميگرن» در گروه «آزادي» اکران خواهد شد.

«پله آخر» دومين ساخته بلند علي مصفا در مقام کارگرداني پس از «سيماي زني در دوردست» است. فيلم با هزينه شخصي مصفا ساخته شده و از فيلم‌هاي مستقل سينماي ايران محسوب مي‌شود.

در خلاصه داستن اين فيلم آمده است: «ليلي (ليلا حاتمي) ستاره سينماست و به تازگي شوهرش را از دست داده‌است سر صحنه فيلمبرداري ناگهان مقابل دوربين خنده اش مي‌گيرد و از کار باز مي‌ماند. هيچ کس نمي‌تواند دليل خنده‌هايش را حدس بزند.»

ليلا حاتمي، علي مصفا و عليرضا آقاخاني بازيگران «پله آخر» هستند. همچنين «من مادر هستم» به کارگرداني فريدون جيراني يکي از شش فيلم تحريمي حوزه هنري پروانه نمايش گرفت و بعد از «پنهان» در گروه سينمايي «آفريقا» اکران مي‌شود.

در اين فيلم باران کوثري، حبيب رضايي، پانته‌آ بهرام، فرهاد اصلاني، هنگامه قاضياني و اميرحسين آرمان بازي مي‌کنند. «من مادر هستم» سال 89 توليد شده است و تاکنون پشت درهاي توقيف مانده بود. «من همسرش هستم» به کارگرداني مصطفي شايسته اولين فيلم تحريمي حوزه اين روزها روي پرده سينماهاست.


 رييس بنياد شمس تبريزي:
 اميدوار بوديم مقبره متروک شمس قونيه ايران شود 

 رييس بنياد شمس تبريزي از اجراي اپراي شمس که قرار است چکنواريان آن را بسازد در شهر خوي خبر داد و گفت: وقتي مسابقه‌ طراحي آرامگاه شمس تبريزي برپا شد اين آرزو را داشتيم تا مقبره متروک و مهجور شمس تبريزي آباد و تبديل به قونيه ايران زمين شود. به گزارش مهر، دکتر ايرج اعتصام؛ رييس بنياد ميرميران، دکتر حجت‌الهل ايوبي؛ رييس بنياد شمس تبريزي و مولانا و موسسه فرهنگي اکو و دکتر نادر اردلان معمار نامدار ايراني و مدرس دانشگاه‌هاروارد آمريکا و عضو هيات داوران، شامگاه گذشته با ارايه گزارشي به تشريح چگونگي روند داوري آثار رسيده به مسابقه‌ معماري طراحي آرامگاه شمس تبريزي در خوي پرداختند و از شرايط قائل شده هيات داوران براي شش طرح منتخب داوران گفتند.

ايوبي در اين نشست گفت: امروز روز بسيار مهمي در تاريخ فرهنگ ايران زمين است؛ سال‌هاست آرزوي رسيدن چنين روزي را براي انتخاب و ساخت نماي نهايي مقبره شمس تبريزي داشته‌ايم. وقتي مسابقه‌ طراحي آرامگاه شمس تبريزي برپا شد اين آرزو را داشتيم تا مقبره متروک و مهجور شمس تبريزي‌آباد و تبديل به قونيه ايران زمين شود، چرا که شمس تبريزي به عنوان مراد اصلي مولانا جايگاه ويژه‌اي در فرهنگ و ادبيات ما دارد. در اين مدت جلسات متعددي با استاداني چون محقق، موحد، توفيق سبحاني و ... داشتيم تا مفاهيم موردنظر براي اعلام به معماران را استخراج کنيم و شاهد کار ارزنده‌اي باشيم که جهاني بوده و ماندگار بماند و هيچ کس در هيچ دوره‌اي اراده‌اي به تخريب آن نکند. از اين جهت پشتوانه چنين حرکت و جرياني بر دوش بزرگاني استوار است که اگر نبودند اين کار به نتيجه نمي‌رسيد.

رييس بنياد شمس تبريزي و مولانا با اشاره همکاري بنياد معماري ميرميران با اين مجموعه توضيح داد: سال گذشته با بنياد ميرميران به عنوان يکي از معتبرترين بنيادهاي معماري ايران وارد مذاکره شديم و اين همکاري تا امروز ادامه داشته است و اعضاي اين مجموعه بيش از يک سال است که همدلانه و از صميم قلب با بنياد شمس تبريزي و مولانا براي تحقق چنين آرزويي مشارکت مي‌کنند.

ايوبي گفت: حدود هزار و 800 نفر ثبت نام و اعلام آمادگي کردند‌،اما از آنجا که ما فقط طرح نمي‌خواستيم و بايد ماکت کامل طرح تحويل بنياد مي‌شد که در نهايت 244 اثر در برج آزادي مورد قضاوت هيات داوران با دقت و وسواس قرار گرفت.

به تعبير وي اين هيات داوري جزو معتبرترين هيات‌هاي ممکن براي قضاوت آثار چنين حادثه مهمي به شمار مي‌رود.

ايوبي افزود: دکتر نادر اردلان به عنوان چهره صاحب نام اين عرصه با عشق و علاقه به ايران سفر کرد تا داور يک رويداد معنوي‌گرا در عرصه معماري باشد. از اين رو نتايج چنين رويدادي بسيار اميدبخش است.

وي در بخش ديگري از سخنان خود به شاکله بنياد شمس و تصميم اين مجموعه براي برگزاري چنين رويداد بزرگي اشاره کرد و افزود: بنياد شمس بيشتر يک بنياد علمي است، اما از آنجا که دلمان مي‌خواهد مقبره شمس تبريزي يک بار ساخته شود و ديگر هيچ گروهي اين فکر را نکند که کاري جايگزين آن اثر شود، لذا عهده‌دار چنين رويدادي شديم.

مدير عامل بنياد فرهنگي شمس تبريزي تاکيد کرد: استاد موحد به عنوان فردي که مقالات شمس تبريزي را تصحيح کرده‌،سازنده اصلي اين مقبره است و يا استاد رياحي با پشتوانه علمي‌اش که در مقالات خود ثابت کرد شمس تبريزي ايراني است اگر در کنار ما نبود، قطعا چنين پروژه‌اي به سرانجام نمي‌رسيد.

ايرج اعتصام؛ رييس هيات داوران مسابقه بزرگ طراحي معماري آرامگاه شمس درخوي - نيز در بخش ديگري از اين مراسم گفت: استقبال بسيار زيادي از اين رويداد صورت گرفت زيرا با توجه به تجربه‌اي که در برگزاري مسابقات معماري دارم، معمولا شاهد ثبت نام و حضور حداکثر 150 نفر هستم و وقتي اين رقم به ندرت به 200 برسد يعني اتفاق بزرگي است. در حالي که براي اين مسابقه بعد از اعلام فراخوان، شاهد ثبت نام هزار و 800 شرکت کننده بوديم که نشان مي‌دهد معماران ايراني تا چه اندازه علاقه‌مند به حضور در چنين پروژه‌ ملي هستند.

به گفته‌ او، مسابقه طراحي معماري آرامگاه شمس يک مسابقه مفهومي به معناي خيلي از مسابقات معماري نيست و اگر اين طور بود شايد همان هزار و 800 نفر طرح‌هاي نهايي را هم ارائه مي‌کردند، اما از آنجا که سخت گيري ما در انتخاب آثار زياد بود و مدارک بايد به صورت کامل ارائه مي‌شد، در نهايت حدود 240 طرح نهايي به دست ما رسيد و خيلي از معماران ترجيح دادند تا به صورت گروهي شرکت کنند.


 سومين باران غدير به کار خود پايان داد 

مراسم اختتاميه سومين همايش باران غدير يکشنبه‌شب با حضور حجت‌الاسلام دکتر سيدمهدي خاموشي در تالار سوره مهر حوزه هنري برگزار شد. به گزارش مهر، مراسم اختتاميه سومين همايش باران غدير ديشب يکشنبه 7 آبان با حضور حجت‌الاسلام سيدمهدي خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي، محسن مومني شريف رئيس حوزه هنري، حجت‌الاسلام محمدرضا زائري دبير همايش و مهمانان داخلي و خارجي اين همايش در تالار سوره مهر حوزه هنري برگزار شد. در ابتداي اين برنامه محمد اسلم انصاري از پاکستان گفت: اولين فريضه من اين است که از برگزارکنندگان اين همايش تشکر کنم. من از پاکستان براي مردم ايران پيام مودت و مهرباني آورده‌ام. به عنوان شاگرد و طلبه‌اي که مدتي در محضر علامه اقبال لاهوري بوده، براي شما ذکر منقبتي از حضرت علي(ع) مي‌خوانم. وي در ادامه به خوانش شعري کوتاه در مدح پيامبر اکرم(ص) به زبان فارسي و در ادامه به خوانش شعر منقبت حضرت علي(ع) به زبان فارسي پرداخت. شاعر بعدي که در اين برنامه به شعرخواني پرداخت، مرتضي اميري اسفندقه بود که به دليل معرفي‌اش با عنوان دکتر گفت: من دکتر نيستم، فوق‌ليسانس هم نيستم و ليسانسم را هم به سختي گرفتم. خوشحالم که امشب در جمع شاعران پارسي‌گوي نه پارسي هستم.


 سينماي جهان 

 «پليس آهني» ادامه‌دار مي‌شود

در حالي که فيلم‌برداري نسخه جديد و احيا شده «پليس آهني» ادامه دارد، شنيده‌ مي‌شود اين فيلم قرار است تبديل به يک مجموعه فيلم شود. جوئل کينامان بازيگر نقش پليس آهني اين فيلم مي‌گويد تهيه‌کنندگان آن با وي در رابطه با حضور در قسمت‌هاي بعدي فيلم صحبت کرده‌اند. اين بازيگر در يگ گفت‌وگوي کوتاه، اعلام کرد احتمال دارد «پليس آهني» جديد خيلي سريع، به صورت يک مجموعه فيلم سينمايي درآيد. تهيه‌کنندگان فيلم در کمپاني کلمبيا هنوز در رابطه با صحبت جوئل کينامان اظهار نظر نکرده‌اند و در اين رابطه ترجيح داده‌اند سکوت کنند. اما منابع نزديک به پروژه مي‌گويند از آن جا که نسخه اصلي «پليس آهني» هم تبديل به يک مجموعه فيلم شد، دنباله‌دار شدن نسخه جديد هم امري طبيعي است. با اين وجود، آن‌ها به اين نکته اشاره مي‌کنند که مطرح کردن اين موضوع در حال حاضر، کمي زود است و نبايد به اين سرعت در رابطه با آن صحبت کرد. «پليس آهني» جديد و احيا شده سينما که هم‌اکنون بيش از نيمي از صحنه‌هاي آن فيلم‌برداري شده، براي هفتم فوريه سال 2014 به روي پرده سينماهاي آمريکاي شمالي مي‌رود.

«مردان ايکس» در جست‌و‌جوي کارگردان تازه

کمپاني فوکس قرن بيستم اعلام کرد کارگردان قسمت جديد مجموعه فيلم پر‌فروش ابر‌قهرمانانه و کميک استريپي خود «مردان ايکس» را تغيير داده است. مسئولان اين کمپاني با اخراج متيو ون، از برايان سينگر (سازنده نسخه اصلي اين مجموعه فيلم) دعوت به همکاري کرده‌اند. برايان سينگر دو قسمت اول و دوم «مردان ايکس» را کارگرداني کرد و فيلم‌نامه قسمت جديد آن «مردان ايکس: کلاس اول» را نوشت. اين فيلم سال قبل نمايش موفقيت‌آميزي در سينماهاي سراسر جهان داشت. کارگرداني اين فيلم که پيش در آمدي بر قصه قسمت اول فيلم بود را متيو ون به عهده داشت. قسمت دوم سري جديد مجموعه فيلم «مردان ايکس» با نام «مردان ايکس، روزهايي از آينده گذشته» نام دارد و فيلم‌نامه آن را سايمن کينبرگ نوشته است. اين فيلم براي نمايش عمومي در ماه ژولاي سال 2014 آماده نمايش مي‌شود و مايکل فاسبيندر، جيمز مک آوي و جينيفر لاورنس نقش‌هاي اصلي آن را بازي مي‌کنند.

نوه کارگردان «پدرخوانده» هم فيلمساز شد

«جيا کاپولا» نوه فرانسيس فورد کاپولا فيلمساز موفق دهه هفتاد ميلادي سينما هم به جمع فيلم‌سازان آمريکا پيوست. نوه پسري کاپولا متولد سال 1987 است و مي‌گويد طرفدار سينماي مستقل و غير متعارف است. اولين فيلم سينمايي جيا کاپولا «پالو آلتو» نام دارد و بر اساس يک مجموعه قصه کوتاه ساخته مي‌شود که جيمز فرانکو نويسنده آن‌هاست.

اما جيمز فرانکو (بازيگر اکشن ماجراجويانه و پر فروش «ظهور سياره ميمون‌ها») در فيلم‌سينمايي جيا کاپولا بازي نخواهد کرد. اين مجموعه قصه، حال و هوايي نوجوانانه دارد و نات رولف بازيگر هفده ساله سينما، در نقش اصلي آن ظاهر خواهد شد. مجموعه قصه جيمز فرانکو حال و هوايي درام و سياه دارد و ماجراهاي آن در شهر کاليفرنيا (محل تولد جيا کاپولا) اتفاق مي‌افتد. قصه فيلم، ماجراهاي زندگي گروهي از نوجوانان را به تصوير مي‌کشد که کاري جز دردسر آفريدن براي خود و آدم‌هاي پيرامون خويش ندارند. نات وولف در اين قصه، در نقش نوجواني به نام فرد بازي خواهد کرد که شهرت بدي به خاطر تصادف‌هاي مختلف با ماشين دارد.

بحث داغ انتخابات و اعلام تاريخ نمايش فيلمي درباره کاخ سفيد

در حالي که بحث انتخابات رياست جمهوري در آمريکا داغ است، تهيه‌کنندگان اکشن دلهره‌آور «اوليمپوس سقوط کرده است» تاريخ اکران عمومي آن را اعلام کردند. قصه اين فيلم در کاخ سفيد اتفاق مي‌افتد و تهيه‌کنندگان آن با اعلام زمان اکران عمومي فيلم در اين ايام، از فرصت به دست آمده استفاده کرده‌اند. مسئولان شرکت فيلمسازي فيلم ديستنت مي‌گويند از آن جا که بحث انتخابات تيتر اول رسانه‌هاست، خبر فيلم آن‌ها هم بازتاب گسترده‌اي در مطبوعات پيدا مي‌کند. ژرار باتلر، آرون اکهارت و مورگان فريمن بازيگران اصلي «اوليمپوس سقوط کرده است» هستند. آنتون فوکوآ کارگردان فيلم است. تهيه‌کنندگان فيلم پنجم آوريل سال 2013 را به عنوان زمان نمايش عمومي آن انتخاب کرده‌اند و مي‌گويند فصل گرم تابستان گيشه سينماها، با اين فيلم شروع مي‌شود. قصه فيلم درباره يک مامور ناراضي سرويس‌هاي ضد جاسوسي (با بازي باتلر) است که پس از حمله تروريست‌ها به کاخ سفيد، دوباره به کار فرا خوانده مي‌شود. فيلم‌نامه «اوليمپوس سقوط کرده است» را کريگتون راتنبرگر و کاترين بنديکت نوشته‌اند و آرون اکهارت در آن، نقش رئيس جمهور آمريکا را بازي مي‌کند.