نسخه شماره 3047 - 1391/08/07 -

افزايش تحريم‌هاي سوئيس عليه دولت اسد
شوراي امنيت پيش‌نويس قطعنامه روسيه را رد کرد


حمله جان مک کين به پاول به خاطر حمايت از اوباما


نشست سران کشور‌هاي شوروي سابق به تعويق افتاد


افزايش محبوبيت ائتلاف به رهبري مرکل


پايان درگيري‌ها و تسلط کامل ارتش بر بني وليد


طرح آتش‌بس در سوريه شکست خورد


گله آمريکا از اروپا براي قرار ندادن نام حزب‌الله لبنان در ليست سازمان‌هاي تروريستي


درخواست هنيه براي حفاظت از فلسطيني‌هاي ساکن سوريه


ابراز نگراني ديده‌بان حقوق بشر از «حملات وحشيانه» عليه مسلمانان ميانمار


رويداد


اخبار کوتاه


 افزايش تحريم‌هاي سوئيس عليه دولت اسد
 شوراي امنيت پيش‌نويس قطعنامه روسيه را رد کرد 

 شوراي امنيت با پيش‌نويس قطعنامه مسکو در خصوص آتش بس سوريه و انفجارهاي دمشق موافقت نکرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت اينترنتي النشره، شوراي امنيت با پيش‌نويس قطعنامه‌اي که اخيرا روسيه درباره آتش‌بس سوريه و انفجارهاي دمشق تقديم اين شورا کرده بود مخالفت کرد.

بنا به گزارش خبرگزاري ايتارتاس روسيه، علت مخالفت شوراي امنيت با پيش نويس قطعنامه مسکو مخالفت يکي از کشورهاي عضو اين شورا بوده است.خبرگزاري روسيه همچنين خاطرنشان کرد، کشور مذکور تاکيد کرده است که اطلاعات درباره اقدامات گروه‌هاي تروريستي مندرج در پيش‌نويس قطعنامه مسکو کافي نبوده و صدور قطعنامه در اين خصوص با اتکا به اخبار منتشر شده ضروري نيست.خبرگزاري روسيه در ادامه به نام کشوري که اين مساله را مطرح کرده اشاره‌اي نکرد.

بنا به اعلام خبرگزاري ايتارتاس پيش نويس قطعنامه مسکو شامل تسليت به خانواده‌هاي قربانيان انفجارهاي دمشق و تاکيد بر لزوم تلاش شوراي امنيت براي مبارزه با گروه‌هاي تروريستي و پايبندي اين شورا به تعهداتش در قبال منشور سازمان ملل است.در همين راستا بشار الجعفري، نماينده دائم سوريه در سازمان ملل طي سخناني تاکيد کرد: شوراي امنيت در بيانيه‌اي که اخيرا صادر کرد تاکيد کرده است که گروه‌هاي خارجي مي‌توانند از طريق دعوت به توقف درگيري‌ها در سوريه تاثيرگذار باشند و تروريست‌ها را به متوقف کردن اقدامات نظامي خود وادار کنند.

پيشتر شوراي امنيت بيانيه‌اي را صادر کرد که در آن ضمن استقبال از طرح اخضر الابراهيمي فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحاديه عرب در سوريه مبني بر اعلام آتش بس در عيد قربان، از طرفين درگير سوريه خواسته شده بود که به درخواست الابراهيمي پاسخ مثبت دهند.

الجعفري ادامه داد: پيش نويس قطعنامه روسيه که اخيرا به شوراي امنيت تقديم شده توسط هيات فرانسوي مورد اعتراض واقع شده و بيانيه‌اي که مي‌توانست همه گروه‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي را ملزم کند که نقش فعال‌تري در پايان دادن به درگيرهاي سوريه ايفا کنند، توسط اعضاي شوراي امنيت با مخالفت رو به رو شد.

نماينده دائم سوريه در سازمان ملل همچنين تاکيد کرد: بان کي مون دبيرکل سازمان ملل پيشتر در گفت‌وگو با ما اعلام کرد در صورتي که گروه‌هاي مسلح به آتش بس احترام نگذارند دولت سوريه حق دارد که از شهروندان وارتش خود دفاع کند. اين مساله پيشتر نيز توسط کوفي عنان، فرستاده مستعفي سازمان ملل، ژنرال رابرت مود،‌ رئيس سابق هيات ناظران سازمان ملل در سوريه و الابراهيمي در نشستش با سفيران اتحاديه اروپا در قاهره مطرح شده بود.

الجعفري همچنين خاطرنشان کرد: کشورهايي که به سياست‌هاي خصمانه خود عليه سوريه ادامه مي‌دهند همچنان مواضع سياسي خود را حفظ کرده‌اند هرچند تاکنون بسياري از اين کشورها اعتراف کرده‌اند که برآوردهايشان درباره سوريه دقيق نبوده است.

از سوي ديگر الکساندر لوکاشوويچ، سخنگوي وزارت خارجه روسيه نيز در گفت‌وگويي مطبوعاتي اعلام کرد که الابراهيمي روز دوشنبه هفته جاري وارد مسکو مي‌شود.

وي خاطرنشان کرد: سفر کوتاه الابراهيمي به مسکو با هدف گفت‌وگو در خصوص وضعيت سوريه صورت مي‌گيرد.

همچنين قرار است الابراهيمي در سفر خود با سرگئي لاوروف، وزير امورخارجه روسيه ديدار و با وي در خصوص گام‌هاي عملي جهت حل و فصل بحران سوريه گفت‌وگو کند.

در همين حال قرار است روز سه‌شنبه آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و رجب طيب اردوغان، نخست‌وزير ترکيه نشستي را در باره سوريه برگزار کنند و در آن تازه‌ترين تحولات اين کشور را مورد بحث و بررسي قرار دهند.

از سوي ديگر شوراي امنيت ملي ايتاليا که رهبري آن را ماريو مونتي، نخست وزير اين کشور برعهده دارد اعلام کرد: دولت ايتاليا از تلاش براي دستيابي به راهکاري مسالمت آميز در حل وفصل وضعيت سوريه حمايت مي‌کند.

اين کميته همچنين خاطرنشان کرد: تلاش براي دستيابي به راهکاري مسالمت آميز در سوريه در حقيقت به خواسته‌هاي مردم اين کشور در خصوص دموکراسي و احترام به قوانين حقوق بشر و اقليت‌ها پاسخ خواهد داد.

وزارت اقتصاد سوئيس نيز با صدور بيانيه‌اي اعلام کرد: اين کشور تحريم‌هاي خود عليه دولت سوريه و گروه القاعده را افزايش داده است.

دولت سوئيس در اين بيانيه تاکيد کرده که اسامي 28 تن از اعضاي نظام سوريه را به ليست کساني که اموالشان بلوکه شده و ممنوع السفر هستند اضافه کرده و اسامي دو شرکت نيز به نام شرکت‌هاي سوريه‌اي که تحريم شده‌اند، اضافه شده است.

بنا به گزارش خبرگزاري سيريا نيوز، کساني که نامشان در اين ليست وارد شده جزو وزيران سابق سوريه، وزيران کنوني و نزديکان بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه هستند.

تحريم‌هاي سوئيس از ديروز (شنبه) اجرايي شد.


 حمله جان مک کين به پاول به خاطر حمايت از اوباما 

 جان مک کين، سناتور آمريکايي در مصاحبه‌اي، کالين پاول را به دليل حمايت از باراک اوباما در انتخابات رياست جمهوري سال جاري هدف انتقادات گسترده قرار داد.

به گزارش ايسنا، به نقل از نشريه هافينگتون پست، کالين پاول روز پنجشنبه در مصاحبه‌اي به شبکه سي‌بي‌اس آمريکا گفته بود که براي دومين بار از باراک اوباما در انتخابات رياست جمهوري حمايت مي‌کند.

کالين پاول در اظهارات خود از مديريت اقتصادي رئيس‌جمهور و پايان دادن به جنگ عراق تحسين کرد.

در پاسخ به اين اظهارات، جان مک کين، کانديداي سابق رياست جمهوري حزب جمهوري‌خواه تاکيد کرد: کالين پاول اظهار داشته که اوباما ما را از عراق خارج کرده است در حالي که اين کالين پاول بود که با سخنراني‌اش در سال 2003 در مقابل شوراي امنيت سازمان ملل ما را به عراق وارد کرد!

مک‌کين گفت: واقعا ناراحت شدم، من يکي از تحسين‌کنندگان کالين پاول بودم. ما با هم دوست بوديم. وي افزود: همه آن چيزي که مي‌توانم بگويم اين است که آقاي پاول شما ما را نااميد کرديد و به ميراث خود با دفاع از بي‌خاصيت‌ترين سياست خارجي که من به عمرم ديده‌ام، ضربه زده‌ايد.

مک‌کين به پاول گفت: چطور شما مي‌توانيد خودتان را جمهوري‌خواه بدانيد وقتي دو دور پياپي به دموکرات‌ها راي مي‌دهيد؟ من فکر نمي‌کنم ما به اين گونه جمهوري‌خواهان احتياج داشته باشيم.


 نشست سران کشور‌هاي شوروي سابق به تعويق افتاد 

 نشست سران کشور‌هاي عضو شوروي سابق که قرار بود اوايل ماه نوامبر برگزار شود، به تعويق افتاد. برخي شايعات از بيماري پوتين به عنوان دليل اين تعويق حکايت دارد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز،«کميته‌ اجرايي کشورهاي مستقل مشترک المنافع» که پس از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي سوسياليستي سابق تشکيل شد، پيش از اين اعلام کرده بود که اين نشست قرار است در تاريخ دوم نوامبر در ترکمنستان برگزار شود.

ورا ياکوبوفسکايا، سخنگوي اين کميته اعلام کرد، تاريخ جديدي براي اين نشست تعيين شده که با موافقت روساي جمهور کشورهاي عضو بوده است. سخنگوي اين کميته از ارائه توضيحاتي درخصوص علت به تعويق افتادن اين نشست خودداري کرد.

پيشتر مقام‌هاي روسيه در گفت‌وگو با خبرگزاري رويترز از کمردرد پوتين خبر داده و گفته بودند که وي نياز به جراحي دارد. با اين حال کاخ کرملين اعلام کرد، اظهاراتي مبني بر اينکه پوتين به دليل ناراحتي از ناحيه کمرش از انجام سفرهاي خارجي امتناع مي‌کند، صحت ندارد.‌ ولاديمير پوتين که کمربند سياه جودو دارد، در طول اين 13 سالي که در مسند قدرت بوده همواره توانايي‌هاي فيزيکي خود را به نمايش گذاشته، اما براي اولين بار هنگام ميزباني نشست کشورهاي آسيا - اقيانوس آرام در ماه سپتامبر به زحمت مي‌توانست قدم بردارد.

سخنگوي پوتين پس از اين نشست گفت که در آن زمان وي از کشيدگي عضله پا رنج مي‌برد.


 افزايش محبوبيت ائتلاف به رهبري مرکل 

 نتايج يک نظرسنجي نشان داد که ائتلاف به رهبري آنگلا مرکل در آلمان به بالاترين ميزان محبوبيت خود طي سه سال گذشته رسيده است اما همچنان نمي‌تواند در انتخابات سپتامبر سال آينده به طور قاطع پيروز شود. به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، نتايج نظرسنجي اخير شبکه تلويزيوني ZDF نشان داد که نه ائتلاف راست ميانه آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و نه ائتلاف چپ ميانه مي‌توانند اکثريت را در انتخابات سپتامبر سال آينده به دست آوردند. نتايج اين نظرسنجي همچنين نشان داد، 48 درصد از مردم آلمان معتقدند يونان همچنان بايد در منطقه يورو بماند اين در حالي بود که 44 درصد با اين مساله مخالفت کردند. نظرسنجي‌هاي پيشين نشان داده بود که اکثر مردم آلمان طرفداران خروج يونان از منطقه يورو هستند. مرکل که در آلمان به خاطر رهبري‌اش در بحران منطقه يورو مورد تحسين قرار گرفته طي هفته‌هاي اخير طرفدار باقي‌ماندن يونان در منطقه يورو بوده است.

نظرسنجي جديد نشان داد ميزان محبوبيت حزب دموکرات‌هاي مسيحي متعلق به مرکل و حزب اتحاديه سوسيال مسيحي که با حزب مرکل در ائتلاف به سر مي‌برد، يک درصد افزايش يافته و به 39 درصد رسيده است. اين بالاترين ميزان محبوبيت اين ائتلاف پس از محبوبيت 40 درصدي در سپتامبر 2009 محسوب مي‌شود.


 پايان درگيري‌ها و تسلط کامل ارتش بر بني وليد 

 ارتش ليبي اعلام کرد، کنترل کامل شهر بني وليد را در دست دارد و به زودي کار بازگرداندن آوارگان اين شهر به منازل خود آغاز خواهد شد.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، مسوولان نظامي ليبي اعلام کردند که ارتش اين کشور پس از درگيري‌هاي چند هفته‌اي توانسته به طور کامل شهر بني وليد واقع در 180 کيلومتري شرق طرابلس پايتخت اين کشور را به کنترل کامل خود درآورد و عمليات نظامي هم اکنون در داخل اين شهر پايان يافته است.

بنا به اعلام مسوولان نظامي ليبي، به زودي کار باز گرداندن آوارگان شهر بني وليد به منازلشان آغاز خواهد شد اما به دليل اينکه احتمال بازگشت برخي از هواداران نظام سابق ليبي به شهر وجود دارد، در حال حاضر به کسي اجازه ورود به بني وليد داده نمي‌شود. اين در حالي است که برخي مقام‌هاي ليبيايي اعلام کرده‌اند، به دليل شدت درگيري‌ها در شهر بني وليد اين شهر بايد منطقه بحران‌زده اعلام شود و هر چه سريع‌تر کمک‌هاي لازم به آن ارسال شود و دولت تمام سعي خود را براي ريشه‌کن کردن اختلاف‌ها در بني وليد به کار گيرد. منابع محلي نيز اعلام کردند که ده‌ها خانواده ليبيايي ساکن شهر بني‌وليد که از اين شهر آواره شده بودند هم اکنون در ورودي‌هاي بني‌وليد تجمع کرده‌اند و خواهان بازگشت به شهر هستند اما نيروهاي دولتي اجازه ورود به آنها نمي‌دهند.


 طرح آتش‌بس در سوريه شکست خورد 

 با آغاز دومين روز آتش‌بس در سوريه، رئيس شوراي نظامي مخالفان اين کشور در حلب اعلام کرد، طرح الابراهيمي شکست خورده و در واقع مرده به دنيا آمده است!

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، عبدالجبار العکيدي، رئيس شوراي نظامي مخالفان سوريه در شهر حلب در گفت‌وگو با خبرگزاري فرانسه اعلام کرد: طرح آتش‌بسي که اخضر الابراهيمي، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحاديه عرب ارائه کرده است از همان ابتدا مرده به دنيا آمد.وي تاکيد کرد: طرح آتش‌بس الابراهيمي تنها يک روز پس از گذشت اعلام آن شکست خورد.العکيدي در ادامه گفت: آتش‌بس دروغ است، چطور ممکن است نظام سوريه به طرح آتش‌بس احترام بگذارد و اين شکستي براي الابراهيمي محسوب مي‌شود که طرحش از همان ابتدا مرده به دنيا آمد.تلويزيون سوريه نيز در خبري فوري اعلام کرد که صبح ديروز يک خودرو بمب‌گذاري شده در مقابل يک کليسا در شهر دير الزور منفجر شده است.هنوز منابع سوري از تعداد تلفات و زخمي‌هاي احتمالي اين حمله تروريستي خبري منتشر نکرده‌اند اما اين انفجار ظاهرا تنها خسارات مادي داشته است.از سوي ديگر، مخالفان سوريه نيز اعلام کردند: در دومين روز اعلام آتش بس در سوريه 12 تن از مردم اين کشور در مناطق مختلف سوريه کشته شدند.


 گله آمريکا از اروپا براي قرار ندادن نام حزب‌الله لبنان در ليست سازمان‌هاي تروريستي 

 رييس اداره مبارزه با تروريسم کاخ سفيد اعلام کرد، عدم موافقت اروپا با پيوستن به آمريکا براي قرار دادن نام حزب‌الله لبنان در ليست سازمان‌هاي تروريستي، موجب تضعيف تلاش‌هاي بين‌المللي براي مبارزه با تروريسم مي‌شود.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، جان برنان، رييس اداره مبارزه با تروريسم کاخ سفيد گفت: اجازه دهيد صادقانه بگويم، مقاومت اروپا (در برابر اين مسئله) کار را براي ساير کشورها براي دفاع از خود و شهروندانشان سخت‌تر مي‌کند.

وي حزب‌الله لبنان را در صدر فهرست چالش‌هاي امنيتي مشترک آمريکا و اروپا دانست.

رييس اداره مبارزه با تروريسم در کاخ سفيد همچنين مدعي شد: حزب‌الله لبنان علاوه بر فعاليت‌هاي تروريستي، به آموزش‌هاي نظامي شبه‌نظاميان در يمن و ليبي نيز مي‌پردازد!دولت اوباما پيش از اين حزب‌الله لبنان را به آموزش مخالفان دولت بشار اسد متهم کرده بود. اوايل سال جاري ميلادي نيز دولت اوباما حزب‌الله لبنان را به تسهيل انتقال محموله‌هاي اسلحه براي جدايي‌طلبان يمن متهم کرد.آمريکا اولين بار در سال 1995، حزب‌الله لبنان را به عنوان يک سازمان «تروريستي جهاني» ناميد و به مصادره دارايي‌هاي آن در آمريکا پرداخت و از هرگونه کمک‌ مالي به آن جلوگيري کرد.اين در حالي است که کشور‌هاي اروپايي نظر انگليس و هلند اعلام کردند که بايد همانند ساير کشور‌هاي اروپايي عمل کنند که مي‌گويند هيچ مدرک ملموسي‌ مبني بر اينکه حزب‌الله لبنان اعمال تروريستي انجام مي‌دهد وجود ندارد.کشور‌هاي اروپايي تحت امر فرانسه گفتند که انتساب نام «تروريست» بر حزب‌الله لبنان موجب تضعيف روابط اين کشور‌ها با لبنان مي‌شود چرا که حزب‌الله در اين کشور خدمات اجتماعي گسترده‌اي ارائه داده و يک جناح سياسي در اين کشور محسوب‌ مي‌شود.اما دولت اوباما و اسراييل و بسياري از نمايندگان کنگره آمريکا اخيرا تلاش‌هاي خود را براي افزايش فشار بر اروپا بيشتر کرده‌اند.


 درخواست هنيه براي حفاظت از فلسطيني‌هاي ساکن سوريه 

 نخست‌وزير دولت حماس ضمن تاکيد بر لزوم متوقف شدن فوري خون‌ريزي‌ها در سوريه در سخناني خطاب به دولت دمشق، حفاظت از آوارگان فلسطيني مقيم سوريه را خواستار شد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري سيريا نيوز، اسماعيل هنيه، نخست‌وزير دولت حماس در سخناني در اردوگاه النصيرات در غزه بر لزوم متوقف شدن هرچه سريع‌تر درگيري‌هاي خونين در سوريه تاکيد کرد.

وي گفت: درگيري‌هاي خونين سوريه بايد هرچه سريع‌تر متوقف شود و دست‌هاي گناهکار از سر ملت سوريه که به دنبال عزت و شرافت است، کوتاه گردد.

هنيه هم‌چنين از جامعه جهاني و موسسات حقوقي بين‌المللي خواست تا از آوارگان فلسطيني مقيم در سوريه حمايت کنند. وي خاطرنشان کرد: نمي‌توان در برابر کشته شدن فلسطيني‌ها در اردوگاه اليرموک و اطراف دمشق سکوت کرد. نخست‌وزير دولت حماس در ادامه به مساله محاصره نوار غزه اشاره و تاکيد کرد: غزه بخش جدايي‌ناپذير فلسطين است؛ غزه، کرانه باختري و بيت‌المقدس يک سرزمين واحد هستند و اينکه برخي رسانه‌ها اخباري را منتشر مي‌کنند مبني بر اينکه غزه تحت سلطه مصر بوده و منطقه سينا جزئي از غزه است، شايعه‌اي بيش نيست و هدف از اين اقدام ادامه محاصره نوار غزه است. هنيه در ادامه بر اهميت وحدت ميان کرانه باختري و نوار غزه تاکيد و اعلام کرد: نوار غزه هرگز تسليم اشغالگري‌هاي اسرائيل نشده و اجازه نخواهد داد که حتي يک وجب از خاک فلسطين به دست اسرائيل بيافتد و هرگز پرچم تسليم به دست نخواهد گرفت. وي همچنين حمله اخير به کارخانه اسلحه‌سازي سودان را محکوم و تاکيد کرد که دولتش با سودان که يکي از حاميان مساله فلسطين است، اعلام همبستگي مي‌کند. هنيه در اين باره گفت: تروريسم به سودان رسيده است و اين نشان مي‌دهد که اسرائيل خارج از قوانين است اما اعلام مي‌کنم که تروريسم اسرائيلي چه در سرزمين فلسطين و چه سودان هرگز ما را نمي‌ترساند. نخست‌وزير دولت حماس در ادامه به سفر امير قطر و هيات همراه وي به نوار غزه اشاره و تاکيد کرد که سفر وي با هدف انساني صورت گرفته است. هنيه همچنين از رهبران کشورهاي عربي و اسلامي خواست تا به نوار غزه سفر کنند. نخست‌وزير دولت حماس در پايان عنوان داشت: مثل هر سال عيد قربان فرا رسيده تا مژده برآورده شدن آرزوهاي فلسطينيان و آينده بهتر را بياورد و ما مطمئنيم که به رغم شهرک سازي‌ها و آوارگي‌هاي فلسطينيان در راه پيروزي هستيم و به زودي پيروز خواهيم شد.


 ابراز نگراني ديده‌بان حقوق بشر از «حملات وحشيانه» عليه مسلمانان ميانمار 

 گروه ديده‌بان حقوق بشر نسبت به امنيت هزاران مسلمان ميانماري اظهار نگراني کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، نگراني ديده‌بان حقوق بشر نسبت به دور جديد خشونت‌ها عليه مسلمانان ميانمار با انتشار برخي تصاوير ماهواره‌اي از نابودي کامل يک منطقه ساحلي پررونق در جريان خشونت‌هاي يک هفته‌اي در غرب ميانمار نشات گرفته است. تصاوير منتشر شده از سوي گروه ديده‌بان حقوق بشر حاکي از تخريب تقريبا کامل يک منطقه عمدتا مسلمان نشين شهر کيائوکپيو در ايالت راخين است. اين منطقه يکي از چندين منطقه در ايالت راخين است که شاهد درگيري‌ها ميان اقليت مسلمان روهينجا و بودايي‌هاي راخين بوده است. گروه ديده‌بان حقوق بشر گفت در تاريخ 24 اکتبر در شهر کيائوکپيو، بيش از 811 ساختمان و خانه قايقي ويران شده و بسياري از مسلمانان روهينجا مجبور به فرار از شمال از طريق دريا به طرف شهر سيتوه، مرکز ايالت راخين شده‌اند.

فيل رابرتسون، معاون بخش آسياي ديده‌بان حقوق بشر گفت: دولت ميانمار فورا بايد امنيت مسلمانان روهينجا در ايالت آراکان (راخين) را که تحت حملات وحشيانه هستند، تامين کند. گزارش‌هاي تاييد نشده‌اي منتشر شده مبني بر اين که قايق‌هاي مملو از آوارگان روهينجايي به دنبال گذر از مرز دريايي براي ورود به کشور بنگلادش هستند در حالي که اين کشور از سال 1992 تاکنون از پناهنده شناختن آنها سر باز مي‌زند. چهار منبع خبري در ميان پناهندگان روهينجا گفته‌اند که ده‌ها قايق مملو از اعضاي قوم روهينجا بدون آب و غذا از شهر کيائوکپيو که يکي از مناطق صنعتي مهم براي کشور چين است و همينطور ديگر نقاط درگيري‌ها فرار کرده‌اند و روز جمعه به دنبال ورود به اردوگاه‌هاي پرجمعيت آوارگان در اطراف شهر سيتوه مرکز ايالت راخين بوده‌اند. اين منابع خبري تاکيد کردند که برخي از قايق‌ها با ممانعت نيروهاي امنيتي روبرو شدند. بنياد وان- لارک که به آواره‌هاي بودايي‌هاي راخيني کمک مي‌کند گفت که از روز جمعه درگيري در ايالت راخين گزارش نشده اما اجساد چند راخيني يافت شده است. يک سخنگوي دولت ايالت راخين آمار تلفات درگيري‌هاي اخير تا روز جمعه را 112 تن برآورد کرد و چند ساعت بعد رسانه‌هاي دولتي ميانمار تلفات را 67 تن از تاريخ 21 تا 25 اکتبر همراه با 95 زخمي و سه هزار خانه تخريب شده اعلام کردند. ديده‌بان حقوق بشر گفت که تلفات بسيار بيشتر است و در اين باره به مشاهدات شاهداني که از صحنه کشتارها فرار کرده‌اند استناد کرد. اين گروه دولت ميانمار را متهم کرد به اين که سابقه طولاني در ارائه آمارهاي غيرواقعي دارد. به گفته اين سازمان حقوق بشري مستقر در آمريکا، بيشتر آسيب ديدگان دور جديد خشونت‌ها، مسلماناني هستند که از سوي بودايي‌هايي که آنان را «غيربرمه‌اي» مي‌دانند مورد حمله قرار گرفته‌اند. به گفته فيل رابرتسون، معاون آسياي سازمان ديده‌بان حقوق بشر، حجم خشونت‌هاي اخير نشان مي‌دهد که دولت ميانمار بايد «به سرعت» به انجام اقدامات لازم براي برقراري امنيت در ايالت راخين بپردازد. حدود چهار ماه پيش هم در ايالت راخين، 90 تن که عمدتا مسلمان بودند، بر اثر خشونت‌هاي قومي کشته شدند. در پي خشونت‌هاي چهار ماه پيش، ناوي پيلاي، کميسر عالي حقوق بشر سازمان ملل گفت طبق برخي گزارش ها، نيروهاي دولتي که براي پايان دادن به خشونت به منطقه اعزام شده بودند، مسلمانان را هدف حمله قرار داده‌اند. بسياري از مردم ميانمار مسلمانان ساکن راخين را مهاجران غيرقانوني از بنگلادش مي‌دانند و آنان را شهروند تلقي نمي کنند.

برنان که در موسسه امور اروپايي و بين‌المللي دوبلين سخن مي‌گفت، اظهار داشت بر اساس شرايط کنوني کشورهايي که مظنونان حزب‌الله لبنان را به اتهام توطئه چيني در اروپا دستگير مي‌کنند نمي‌توانند آنها را به اتهام دست داشتن در امور تروريستي محاکمه کنند. وي همچنين از باجي که گروه‌هاي تروريستي و دزدان دريايي به واسطه اقداماتشان مي‌خواهند به عنوان چالش ديگري ياد کرد که دولت‌هاي اروپايي و برخي اشخاص با پرداخت آن به چنين رفتارهايي دامن مي‌زنند. به گفته برنان القاعده و گروه‌هاي وابسته به خصوص در آفريقا عمليات‌ آدم‌ربايي خود را افزايش داده و تلاش‌هاي خود را براي کسب درآمد از اين طريق افزايش داده‌اند.

وي گفت که القاعده و گروه‌هاي مرتبط با آن از سال 2004 تاکنون با استفاده از اين باج‌ها توانسته‌اند 120 ميليون دلار در آمده داشته باشند و دزدان دريايي سومالي نيز تنها در سال 2011، 140 ميليون دلار درآمد کسب کرده‌اند. برنان گفت که پرداخت باج که بسياري از آن‌ها از سوي اروپايي‌ها صورت مي‌گيرد موجب افزايش جرم و جنايت، خشونت و تروريسم مي‌شود.


 رويداد 

 دستگيري 11 تن در اندونزي به اتهام تلاش براي حمله به سفارت و کنسولگري آمريکا

پليس اندونزي اعلام کرد، 11 تروريست را که قصد داشتند سفارت آمريکا در اين کشور و کنسولگري واشنگتن در ايالت جاوه را منفجر کنند، دستگير کرده است.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه مصري اليوم السابع، سوهاري اليوس، سخنگوي پليس اندونزي اعلام کرد که نيروهاي امنيتي اين کشور در عملياتي توانسته‌اند 11 فرد مسلح را که قصد داشتند سفارت آمريکا در اندونزي و کنسولگري اين کشور در ايالت جاوه را هدف قرار دهند بازداشت کرده و اين شبکه تروريستي را منهدم کنند.

نگهداري70 بمب اتمي آمريکا در خاک ترکيه

منابع آگاه ترکيه‌اي از وجود 70 بمب اتمي آمريکا از نوع «بي-61» در خاک ترکيه خبر دادند. به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري النخيل عراق، منابع آگاه ترکيه‌اي به خبرگزاري آتاتورک اين کشور اعلام کردند که حدود 70 بمب اتمي آمريکا از نوع «بي-61» در حال حاضر در خاک ترکيه نگهداري مي‌شود.


 اخبار کوتاه 

 30 کشته و زخمي در حملات عراق

منابع امنيتي عراق اعلام کردند در حملات جداگانه ديروز در مناطق مختلف عراق دست کم 10 تن کشته و 20 تن ديگر زخمي شدند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري سومريه نيوز عراق، صبح ديروز يک اتوبوس حامل زائران شيعه در منطقه «التاجي» واقع در شمال عراق هدف حمله تروريستي قرار گرفت که در آن پنج تن از سرنشينان اين اتوبوس کشته و 12 تن ديگر زخمي شدند. در شهر موصل نيز دو حمله جداگانه عليه شهروندان اين شهر انجام شد که در مجموع پنج تن کشته و 8 تن ديگر زخمي شدند.

مسوولان محلي شهر موصل اعلام کردند که در يکي از اين حمله‌ها يک بمب کار گذاشته شده در خانه يکي از شهروندان موصلي منفجر شده که اين انفجار به کشته شدن سه تن از اعضاي اين خانواده و زخمي شدن چند تن منجر شد.

2 ميليون زنداني در آمريکا

ايسنا، به نوشته روزنامه ديلي ميل، در حال حاضر بيش از دو ميليون شهروند آمريکايي در پشت ميله‌هاي زندان به سر مي‌برند و تنها در ايالت کاليفرنيا بيش از 140 هزار زنداني در 33 زندان نگهداري مي‌شوند زنداني‌هايي که تنها گنجايش 80 هزار زنداني را دارند. در حال حاضر تعداد زندانيان در آمريکا 39 درصد بيشتر از ظرفيت زندان‌ها در اين کشور است.تخمين زده مي‌شود تا سال 2018 تعداد زندانيان به 45 درصد بيشتر از ظرفيت زندان‌هاي آمريکا برسد.

وزير خارجه هند استعفا کرد

وزير امور خارجه هند به علت کهولت سن و به خاطر باز کردن راه براي جوانان از سمت خود کناره‌گيري کرد. به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه،«اس.ام کريشنا» 80 ساله که از سال 2009 عهده‌دار وزارت خارجه هند بود، به خاطر اشتباه‌هاي کلامي مشهور شده بود.

وي يک بار در جلسه شوراي امنيت سازمان ملل متحد، به اشتباه متن تهيه شده براي همتاي پرتغالي خود را قرائت کرده بود که با تذکر ساير مقام‌ها متوجه اشتباه خود شد.

همچنين در آستانه تغييرات در کابينه هند دو وزير ديگر اين کشور نيز استعفاي خود را اعلام کردند.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه وال استريت ژورنال، ترميم کابينه هند با هدف بهبود وجهه دولت مانموهان سينگ که به دليل يکسري رسوايي‌هاي فساد از سوي تعدادي از وزرا به شدت خدشه‌دار شده صورت مي‌گيرد.

15کشته در خشونت‌هاي اخير شهر کراچي پاکستان

رسانه‌هاي محلي و پليس پاکستان اعلام کردند که در تيراندازي و خشونت‌هاي سه روز گذشته در شهر کراچي دست کم 15 تن کشته و چندين تن ديگر زخمي شدند. به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري شينهوا، اواخر روز جمعه در خشونتهاي شهر کراچي دست کم هفت تن کشته و چندين تن ديگر زخمي شدند. در يکي از خشونتهاي اخير افراد مسلح مردي را اواخر روز جمعه در منطقه «چيستي نگار» کشتند و از محل حادثه فرار کردند. همچنين پليس کراچي جسد يک جوان که آثار شکنجه بر روي بدنش ديده شد را کشف کرد. پنج تن ديگر نيز به دنبال حمله و تيراندازي افراد مسلح در يک منطقه صنعتي کراچي کشته شدند. روز پنج شنبه نيز خشونت‌ها در اين شهر منجر به کشته شدن سه تن و زخمي شدن چندين تن ديگر شد. پليس کراچي نيز از دستگيري هفت مظنون در ارتباط با موج خشونت‌ها در اين شهر خبر داد.

انفجار در خطوط انتقال نفت عراق- ترکيه

منابع ترکيه‌اي از وقوع انفجار در خطوط انتقال نفت ميان اين کشور با شمال عراق خبر دادند.

به گزارش ايسنا، روزنامه صباح ترکيه ديروز در خبري اعلام کرد: در پي وقوع انفجار بزرگي در خطوط انتقال نفت کرکوک به «يوموتارليک» ترکيه وابسته به شرکت بوتاش در نزديکي شهرک «سيلوبي» از توابع استان شرناق در شمال عراق روند انتقال نفت ميان دو کشور متوقف شده است. بنا به نوشته اين روزنامه، اين انفجار به دليل مواد منفجره‌اي که زير خطوط انتقال نفت کار گذاشته شده بود، رخ داد. اين روزنامه همچنين اعلام کرد که عامل اين انفجار مذکور اعضاي حزب کارگران کردستان ترکيه (پ ک ک) بوده‌اند.

اعضاي حزب پ.ک.ک پيشتر نيز انفجار مشابهي را سازماندهي کردند که در پي آن يکي از اعضاي اين گروه کشته شد.

امضاي قرارداد تسليحاتي بين رژيم صهيونيستي و برزيل

يک روزنامه آمريکايي از حصول قرارداد 25 ميليون دلاري ميان ارتش رژيم صهيونيستي با ارتش برزيل پرده برداشت.

به گزارش ايسنا، روزنامه آمريکايي ورلد تريبيون در تازه‌ترين شمار خود فاش کرد که ارتش رژيم صهيونيستي اخيرا معاهده تسليحاتي جديدي را با ارتش برزيل به مبلغ 25 ميليون دلار امضا کرد.

اين روزنامه آمريکايي در اين خبر نوشت: شرکت اسرائيلي «البيت سيستمر» اعلام کرد که شرکت دفاع هوايي آريس، از شاخه‌هاي وابسته به اين شرکت موفق شده قراردادي را با ارتش برزيل به امضا برساند که بر پايه اين قرار داد اسرائيل سامانه‌هاي کنترل از راه دور موشک در اختيار برزيل قرار مي‌دهد که اين سامانه‌ها توانايي کنترل موشک‌هايي با کاليبر 7/12 ميلي‌متر را دارند.