نسخه شماره 3047 - 1391/08/07 -

ارسلان كامكار خبر داد:
فعاليت‌هاي اركسترملي ايران متوقف شد


فيلمبرداري اثر جديد اصغر فرهادي تا دي ماه در پاريس ادامه دارد


کنگره سهراب سپهري با حضور صندلي‌هاي خالي برپا شد


نمي‌توان سري دوم «پايتخت» را با شرايط قبل ساخت

آخرين اظهارات شمقدري درباره فيلم‌هاي لاله، يک خانواده محترم، ‌حوزه هنري و خانه سينما
فيلم تلفن همراه رئيس‌جمهور خريداري نمي‌شود


ديده شدن سريال‌هاي کره‌اي به کيفيت دوبله برمي‌گردد


حضور انتظامي در نمايشگاهي به نفع زلزله‌زدگان آذربايجان شرقي


اکران فيلم‌ها به صورت آزاد و بدون سرگروه خوب است يا بد؟!


«مثل يک عاشق» کيارستمي به جشنواره استکهلم دعوت شد


سينماي جهان


«روح باباتون زندست» جلوي دوربين مي‌رود


 ارسلان كامكار خبر داد:
 فعاليت‌هاي اركسترملي ايران متوقف شد 

 گروه فرهنگي- مرجان حاجي‌حسني: ارکستر ملي ايران در سال 1377 توسط فرهاد فخرالديني راه‌اندازي شد. نخستين اجراي اين ارکستر از آواز محمدرضا شجريان و ساخته‌ هاي علي تجويدي بهره برد. اما در سال 1388 فرهاد فخرالديني اعلام کرد که ديگر تمايلي به ادامه همکاري با ارکستر ملي و رهبري اين مجموعه را ندارد او در مورد تصميم خود گفته بود که در حال حاضر ترجيح مي‌دهم سکوت کنم!!!

سرانجام فرهاد فخرالديني پس از 11 سال رهبري ارکستر ملي و اجراي آثار به يادماندني بسيار، اين ارکستر را رها کرد. اما خبر کناره‌گيري فرهادفخرالديني از رهبري ارکستر ملي بسيار عجيب به نظر مي‌رسيد، خبري که رهبر ارکستر ملي آن را اعلام کرد و بلافاصله هم از سوي دفتر موسيقي وزارت ارشاد تکذيب شد با اين حال اين خبر تکذيب شده خيلي زود به واقعيت پيوست.

اما پس از گذشت يک سال از استعفاي فرهاد فخرالديني سرنوشت ارکستر ملي همچنان در هاله‌اي از ابهام باقي‌ماند. ديگر نه از فرهادفخرالديني خبري بود و نه صداي سازهاي ارکستري به گوش مي‌رسيد که روزي روزگاري تنها ارکستر ملي ايران بود.

روز سکوت ارکستر ملي ادامه داشت تا آنجا که رفته‌رفته از ارکستر ملي و اجراهايش تنها خاطره‌ اي شيرين در گوشه ذهن دوستداران موسيقي ايران باقي ماند. اين ماجرا ادامه داشت تا اينکه سرانجام در تاريخ 28/9/89 يک نشست خبري با حضور علي ترابي سرپرست دفتر موسيقي و شوراي فني ارکستر ملي برگزار شد. علي ترابي در اين نشست اعلام کرد کلي سال گذشته تلاش کرديم تا مجددا ارکستر ملي با رهبري آقاي فخرالديني فعاليت خود را از سر بگيرد و به همين دليل فعاليت آن براي مدتي نامشخص بود متاسفانه جناب آقاي فخرالديني، تمايلي براي شروع مجدد فعاليت ارکستر نداشتند و ما به احترام ايشان به عنوان پايه‌گذار ارکستر ملي مدت‌ها صبر کرديم تا بلکه ايشان در تصميم خود بازنگري کنند که متاسفانه اين انتظار به نتيجه نرسيد.

پس از آن قرار شد ارکستر ملي ايران پس از ماه‌ها تعطيلي با رهبري «برديا کيارس» فعاليت خود را آغاز کند. اما امروز پس از گذشت 2 سال از آن ماجرا شايعات جديدي به گوش مي‌رسد.

پس از پخش شايعاتي مبني‌بر تعطيلي اركسترملي ايران و رد اين شايعات از سوي برخي مسئولان، ارسلان كامكار عضو شوراي فني اين اركستر و عضو دائم اركسترسمفونيك تهران خبر تعطيلي اركسترملي را تاييد كرد.

به گزارش خبرنگار ايلنا، كامكار در پاسخ به اين سوال كه گويا اعضاي اركستر ملي از خردادماه سر تمرين‌ها حاضر نمي‌شوند و شايعه تعطيلي اين اركستر صحت دارد، گفت: من هم همين اخبار را شنيده‌ام و از قبل هم گفته بودند كه برنامه‌هايي براي اركسترملي دارند. بدون اينكه به ما اطلاع بدهند دو، سه روز پيش باخبر شدم بله متاسفانه فعاليت اركسترملي متوقف شده است.

اين هنرمند در پاسخ به اين سوال كه يعني ما درحال حاضر اركسترملي نداريم، پاسخ داد: نه، فكر نمي‌كنم.

كارمكار در خصوص پي‌گيري هفته گذشته ايلنا درباره شايعه تعطيلي اركسترملي و صحبت‌هاي مسئولان مبني بر تاسيس موسسه اركسترهاي موسيقي ايران، بيان كرد: من هم در همين حد شنيده‌ام و به نظرم همه اين‌ها حرف است. چه فرقي مي‌كند؟ محلي كه اركسترها تا به حال به آنجا وابسته بودند كه بودجه نمي‌دادند و قرارداد نمي‌بستند حالا با تاسيس همچين تشكيلاتي بودجه مي‌دهند و قرارداد مي‌بندند؟

وي افزود: من فكر مي‌كنم تمام اين‌ها بابت اين است كه تنها بگويند كاري صورت مي‌گيرد و فكر نمي‌كنم عملي باشد. البته اميدوارم اينطور كه مسئولان مي‌گويند باشد، چون اصلا از اين اوضاع خوشحال نيستم. شايد عمر اركسترملي زياد نباشد، اما عمر اركسترسمفونيك 80سال است، از هم پاشيدن اين اركسترها فاجعه است.

عضو شوراي فني اركسترملي درباره تاثير تعطيلي اركسترملي بر جريان موسيقي در كشور، گفت: به نظر من يك فاجعه است، مگراينكه اركستر فيلارمونيكي درست شود كه مثل همه عده‌اي از افراد عاشق موسيقي هر از چندگاهي آن‌جا حضور پيدا كنند و افرادي كه سرمايه‌اي دارند در اين مسير از افراد حمايت كنند.

وي ادامه داد: اما اگر هيچ حمايتي صورت نگيرد و اركستر فيلارمونيكي به عنوان جايگزين درست نشود، تعطيلي اركسترملي يك ضايعه بزرگ خواهد بود كه به هيچ وجه امكان جبران آن وجود ندارد. اين روند انگيزه را از تمام بچه‌هاي آهنگ‌ساز مي‌گيرد، همين طور خود من ديگر انگيزه‌اي براي كار نخواهم داشت. يك قطعه نوشته مي‌شود كه اجرا شود و اگر محلي براي اجراي آن وجود نداشته باشد ديگر دليلي براي نوشتن وجود ندارد.

عضو اركسترسمفونيك تهران در پاسخ به اين پرسش كه آيا عظمي از سوي مسئولان براي رفع مشكلات اركسترملي مشاهده كرده است يا خير، گفت: نه، سال‌ها است كه قرار است مشكلات اركسترملي برطرف شود اما از چهارسال پيش تا اين اواخر بابت قرارداد بستن مشكل داشتيم، الان هم كه با وجود اين اخبار مشخص نيست اصلا قراردادي دركار است يا نه.

وي در انتها با ابراز تاسف از تعطيلي اركسترملي، اظهار كرد: براي فردي مثل من كه سي سال است در اركسترسمفونيك عضو هستم، اركستر ملي و سمفونيك مانند خانه مي‌ماند و من از خراب شدن اين خانه بسيار متاسف هستم.


 فيلمبرداري اثر جديد اصغر فرهادي تا دي ماه در پاريس ادامه دارد 

فيلمبرداري جديدترين پروژه سينمايي اصغر فرهادي در پاريس ادامه دارد. به گزارش ايسنا، اصغر فرهادي، کارگردان ايراني برنده اسکار از روز هشتم اکتبر (17 مهر) فيلمبرداري اثر جديدش که به زبان فرانسوي خواهد بود را در شهر پاريس آغاز کرده است. به گزارش سينماي اروپا، تهيه‌کنندگي اين فيلم که هنوز نامي براي آن انتخاب نشده است، برعهده «الکساندر ماله گاي» از کمپاني «ممنتو» است که طبق برنامه فيلمبرداري آن 14 هفته به طول خواهد انجاميد و تا 11 ژانويه 2013 (22 دي) ادامه خواهد داشت. علاوه بر «برنيس بژو» (بازيگر نامزد اسکار و گلدن‌گلوب و برنده سزار با فيلم «هنرمند») و همچنين «طاهر رحيم» (برنده جايزه سزار با فيلم «پيام‌آور»)، بازيگران ديگري چون «علي مصفا»، «پائولين بورلت»، بازيگر بلژيکي فيلم معروف «زندگي صورتي»، «اليس آگويس»، «ژان جستين» و «بابک کريمي» در اين فيلم مقابل دوربين خواهند رفت. فرهادي در سن 40 سالگي، پنج فيلم بلند را کارگرداني کرده که از شاخص‌ترين آنها مي‌توان به «درباره الي» و «جدايي نادر از سيمين» اشاره کرد.


 کنگره سهراب سپهري با حضور صندلي‌هاي خالي برپا شد 

سومين کنگره‌ بين‌المللي يادواره «سهراب سپهري» با عنوان «صداي پاي آب» در تالار تقريبا خالي برگزار شد. سومين کنگره‌ يادواره سهراب سپهري ديروز در حالي در تالار فارابي دانشگاه هنر آغاز شد که کم‌تر از 10 نفر در سالن برگزاري اين مراسم که نام بين‌المللي را هم يدک مي‌کشد، حضور داشتند. پس از شروع اين مراسم با پخش قرآن کريم و سرود جمهوري اسلامي ايران، نصرت ميلاني - دبير اين کنگره – در سخناني عنوان کرد: برنامه‌ريزي ‌و تبليغات بسياري صورت گرفته بود تا اين کنگره 27 مهر برگزار شود، اما بنا به دلايلي و اين‌که وزير ارشاد دوست داشت در اين برنامه شرکت کند، تاريخ برگزاري اين کنگره را به ششم ‌آبان‌ماه تغيير داديم، بنابراين تمام تبليغات و برنامه‌ريزي‌هاي ما براي برگزاري اين کنگره به هم خورد تا با توجه به برگزاري کلاس‌هاي دانشجويان، اوضاع به اين شکل شود. در هر حال اميدواريم روح سهراب از ما راضي باشد. او همچنين گفت: وزير ارشاد در اين کنگره حضور پيدا نمي‌کنند، اما پيا‌م‌شان به کنگره خوانده مي‌شود. او عنوان کرد: کنگره‌هاي قبلي با شور و استقبال زيادي برپا شد، اما به خاطر اين‌که مؤسسه نشر افکار سهراب سپهري دچار مشکلات مالي بود، اين کنگره چند سال برگزار نشد.


 نمي‌توان سري دوم «پايتخت» را با شرايط قبل ساخت 

سيروس مقدم درباره آخرين وضعيت ساخت سري دوم سريال «پايتخت»، گفت: ساختن سري دوم «پايتخت» به شرايطي نياز دارد تا بتوانيم آن را واقع‌بينانه بسازيم. اين کارگردان در گفت‌وگويي با ايسنا، خاطرنشان کرد: سري اول «پايتخت» تقريبا دو سال و نيم پيش پخش شد. «پايتخت 2» هم ادامه همان است؛ يعني همان خانواده، همان کاميون با قصه‌هاي ديگري وارد داستان مي‌شوند. مقدم يکي از مشکلات مربوط به ساخت سري دوم «پايتخت» را جمع کردن بازيگران سري اول دانست و افزود: طبيعي است که در اين دو سال هر يک از آدم‌ها در مسير زندگي‌شان به سمتي رفته‌اند. احمد مهران‌فر سر يک کار سينمايي است، عليرضا خمسه در يک سريال بازي مي‌کند و دوقلوهاي ما عازم سفر خارج از کشور هستند. ريما رامين‌فر نيز تعهداتي به تئاتر دارد. خود محسن تنابنده هم درگير پروژه «محمد رسول‌الله» است. اين يک بخش کار است که بايد انجام شود و همه دور هم جمع شوند تا «پايتخت 2» استارت بخورد. اين کارگردان ادامه داد: بخش دوم هم به تامين شرايط توليد پروژه برمي‌گردد. ديگر نمي‌شود «پايتخت 2» را با شرايط توليدي «پايتخت 1» ساخت چرا که بخش دوم آن، قصه سخت‌تري دارد.


 آخرين اظهارات شمقدري درباره فيلم‌هاي لاله، يک خانواده محترم، ‌حوزه هنري و خانه سينما
 فيلم تلفن همراه رئيس‌جمهور خريداري نمي‌شود 

 جواد شمقدري رئيس سازمان سينمايي معتقد است که صحبت‌هايي که امروز درباره پروژه‌هايي همچون لاله مي‌شود فقط جنجال خبري است.

جواد شمقدري رئيس سازمان سينمايي درپاسخ به سوال خبرنگار ايلنا، پيرامون وضعيت توليدات فيلم‌هاي فاخر گفت: توليد فيلم فاخر هزينه زيادي دارد زيرا امروز هزينه ساخت فيلم افزايش يافته است امروز هر فيلم فاخر بين 2 تا 7 ميليارد تومان هزينه دارد اين هزينه‌ها خيلي عجيب نيست اگر امروز فيلم ملک سليمان قرار بود ساخته شود بيش از 12 ميليارد تومان هزينه داشت.وي با اشاره به فيلم لاله گفت: درباره فيلم لاله فقط جنجال سازي خبري شده است آمدن و ر فتن افراد در هر فيلمي طبيعي است و اينکه گروهي بيايند و بروند امري عادي است اين جنجال‌ها نيز طبيعي است واز جاي خاصي ريشه نمي‌گيرد.

وي ادامه داد: علاوه بر اين فيلم‌ها سازمان سينمايي و بنياد فارابي تمامي فيلم‌هاي ديگر را حمايت مي‌کنند و بيش‌از 80 درصد فيلم‌ها با حمايت ما ساخته مي‌شود شمقدري در پاسخ به سوالي درباره معرفي نماينده براي شرکت در اصلاح اساسنامه خانه سينما گفت: من از اين قضيه اطلاعي ندارم.

وي همچنين درباره نامه شش سينماگر به مديران حوزه هنري گفت: من از اين نامه اطلاع ندارم اما از سينماگراني که فيلمشان در حوزه هنري اکران نشده دفاع کرده‌ام.

شمقدري همچنين درباره وضعيت فيلم يک خانواده محترم گفت: ما اعتراض خود را به سازندگان اين فيلم اعلام کرديم و از آن‌ها شکايت نيز کرده‌ايم و دستگاه‌هاي ديگري بايد اين مساله را پيگري کنند.

شمقدري همچنين درباره سرنوشت فيلم تلفن همراه رئيس جمهور گفت: اين فيلم خريداري نمي‌شود.


 ديده شدن سريال‌هاي کره‌اي به کيفيت دوبله برمي‌گردد 

 حسين عرفاني که به جاي شخصيت «فرمانده سئو» (seo) در سريال کره‌اي «افسانه دونگ‌اي» صحبت کرده‌ است، معتقد است: من فکر مي‌کنم 90 درصد ديده شدن سريال‌هاي کره‌اي همچون «دونگ‌اي» به صدا و چگونگي مديريت دوبلاژ برمي‌گردد. اين مدير دوبلاژ و دوبلور در گفت‌وگو با ايسنا، با تاکيد بر اينکه صدا موثرترين عامل در ديده شدن سريال‌هاي کره‌اي است، افزود: اگر حمل بر خودستايي نباشد، مي‌خواهم بگويم صداها و مديريت دوبلاژ خوب خيلي، به ديده شدن اين اثر کمک کرد؛ چرا که اگر صداها و مديريت خوب نباشد، کار درست از آب درنمي‌آيد‌، ما ديديم که برخي از سريال‌هاي کره‌اي اصلا ديده نشدند و دليلش هم فقط به شخصيت‌پردازي‌،‌ نوع صدا و مديريت دوبله برمي‌گردد.

گوينده «فرمانده سئو» درباره ارتباط برقرار کردن با شخصيت‌هاي سريال «دونگ‌اي» و آرامشي که در ميان صداها و شخصيت‌هاي سريال حاکم است، خاطرنشان کرد: صداي شخصيت‌هاي اصلي اين سريال براي ما خيلي نامأنوس است، اين‌گونه سريال‌ها اگر به دست يک مدير دوبلاژ خوب نيفتد و نداند که بايد از چه صداهايي استفاده کند، براي بينندگان جذابيتي ندارند و آن قدر که بايد و شايد ديده نمي‌شوند. در دوبله اين مجموعه هم گويندگان پا به پاي هم زحمت کشيدند تا بتوانند يک اثر تميزي ارائه دهند که به گوش مخاطب آزار نرساند و آرامشي را در پي داستان با صداي شخصيت‌ها ايجاد کند. او با اشاره به سختي دوبله سريال‌هاي کره‌اي يادآور شد: نوع گويش کره‌اي‌ها با گويش‌ ما تفاوت دارد و جا انداختن صدا به نوعي که اصلا حس نشود کره‌اي هستند، کار خيلي سختي است، اگر شما صداي شخصيت‌هاي کره‌اي را سر صحنه گوش کنيد، فکر مي‌کنند با هم دعوا دارند‌، نوع گويش آنها طوري است که جمله‌ها را پرتاب مي‌کنند و بريده بريده حرف مي‌زنند.


 حضور انتظامي در نمايشگاهي به نفع زلزله‌زدگان آذربايجان شرقي 

 نمايشگاه «هم‌افزايي1» شامل آثاري از رضا کيانيان و پرويز تناولي شامگاه 5 آبان با حضور جمعي از هنرمندان در گالري «سين» افتتاح شد.

به گزارش ايسنا، «هم‌افزايي 1» نمايشگاهي است که از سوي 150 هنرمند عرصه تجسمي در سه رشته عکاسي، نقاشي و مجسمه سازي برگزار شده است و عوايد حاصل از آن به زلزله‌زدگان شمال غرب کشور اهدا خواهد شد. بيشتر آثار اين نمايشگاه توسط هنرمندان قيمت‌گذاري شده اما از آنجا که اين نمايشگاه به صورت خيريه برگزار مي‌شود، تخفيفي نيز براي خريداران در نظر گرفته شده است و در نتيجه به حساب يک موسسه مدرسه‌ساز واريز خواهد شد.اما «هم‌افزايي1» جمعه شب با حضور عزت‌الله انتظامي، فاطمه معتمدآريا، رضا کيانيان و بسياري ديگر از هنرمندان گشايش پيدا کرد که براي بازديد و خريد آثار در اين گالري حضور پيدا کرده بودند.رضا کيانيان، پرويز تناولي، غلامحسين نامي، ندا درزي، مصطفي دشتي، سروش دبيري، حامد رشتيان، طرلان رفيعي، مرجان رضوي، گلنسا رضا نژاد، رامتين روزي طلب، ستاره سنجري، علي سعادتمند، مجيد سعيدي، ياسمين سينايي، رزيتا شرف جهان، نجف شکري، روح‌الله شمسي زاده، فرزان شمس، علي اکبر صادقي، بيژن صيفوري، راضيه صديقيان، رنه صاحب، نسترن صفايي و...از جمله هنرمنداني هستند که آثارشان بر ديوارهاي گالري «سين» به چشم مي‌خورد. نمايشگاه «هم‌افزايي1» شامل نقاشي‌هايي خلق‌شده با تکنيک‌هاي رنگ روغن، اکريليک، نقاشي ديجيتال، کلاژ بر روي کاغذ و...است. همچنين مجسمه‌هايي به سبک آکريليک روي فايبرگلاس براي نمايش و فروش در گالري «سين» ديده مي‌شوند. در گوشه ديگري از اين نمايشگاه آثار عکاسي به روي ديوار رفته است که هرکدام روايتگر سوژه‌هاي خاص خود هستند. اما از آنجا که تعداد آثار اهدا شده هنرمندان به زلزله‌زدگان شمال غرب کشور زياد است، آثار به صورت تدريجي به روي ديوارهاي گالري خواهند رفت.


 اکران فيلم‌ها به صورت آزاد و بدون سرگروه خوب است يا بد؟! 

 شوراي صنفي نمايش در مقطعي تصميم به حذف اکران آزاد و بدون سرگروه آثار سينمايي مي‌کند، يک هفته بعد نظرش برمي‌گردد و نهايتا يک گروه آزاد را براي اکران در نظر مي‌گيرد اما هشت‌ماه بعد تصميم مي‌گيرد که سه فيلم را به صورت آزاد روي پرده بفرستد؛ احتمالا آن هم بدون توجه به اين پرسش که آيا سينماهاي تهران کشش اکران 10 فيلم به صورت همزمان را دارند؟! اسفندماه سال قبل حبيب کاوش به عنوان سخنگوي شوراي صنفي نمايش در گفت‌وگويي درباره تغييرات آيين‌نامه اين شورا اعلام کرد که «يکي از تغييرات به اين صورت است که گروه آزاد ديگر نخواهيم داشت و در آيين‌نامه جديد شوراي صنفي نمايش‌ فيلم‌ها به صورت تک‌سانس و چرخشي حذف شده است». اين در حالي است که يک هفته بعد سيد ضياء هاشمي به عنوان رييس شوراي صنفي نمايش در گفت‌وگوي ديگري با ديدگاه ديگري سخن گفت و اذعان داشت: «در آيين‌نامه جديد شوراي صنفي تغييراتي صورت گرفته است، در شش ماه اول، اکران گردشي نخواهيم داشت و تنها يک گروه اکران آزاد خواهيم داشت... اما در شش ماه دوم سال وسعت اکران کاهش خواهد يافت و اکران گردشي را ‌طراحي خواهيم کرد». پس از اين دو اظهارنظر، در هر صورت شرايط به شکلي رقم خورد که هيچ فيلمي در 6ماه اول سال به صورت آزاد اکران نشد ولي سه هفته قبل کاوش بار ديگر اعلام کرد که « در اين جلسه (جلسه شوراي صنفي نمايش در10 مهرماه)، درباره اکران آزاد و بدون سرگروه فيلم‌ها صحبت شد، چرا که اکنون يکسري از فيلم‌ها پشت اکران مانده‌اند» و بدين ترتيب يکبار ديگر ابهام‌ها را در اين‌باره افزايش داد. در هر صورت و بدون در نظر گرفتن ابهام‌هاي مختلف، دو هفته قبل (24 مهرماه) شوراي صنفي نمايش، اکران دو فيلم «آينه‌هاي روبرو» و «پيمان» را از سوم آبان‌ماه به صورت آزاد و بدون سرگروه به تصويب رساند. چند روز بعد، حسن عليمرداني تهيه‌کننده «سلام بر فرشتگان» به اين اعلام اسامي اعتراض کرده و تاکيد کرد که با آقايان هاشمي، سجادپور و شمقدري رايزني کرده تا بر اساس برنامه قبلي‌اي و قرارداد‌هايي که با سينماها دارد او هم بتواند فيلمش را از سوم آبان‌ماه در سينماهاي آزاد اکران کند. اين سخنان تهيه‌کننده «سلام بر فرشتگان» در حالي بود که حبيب کاوش با بي‌اطلاعي از اين موضوع در پاسخ به ايسنا تاکيد کرد که «آخرين جلسه شوراي صنفي نمايش درباره اکران فيلم‌ها، همان چيزهايي است که دو روز گذشته اعلام شد» واو بعيد مي‌دانست که سه فيلم به صورت همزمان بتوانند در سينماهاي آزاد اکران شوند!

اما روز اول آبان‌ماه شوراي صنفي نمايش اکران آزاد «سلام بر فرشتگان» را از سوم آبان‌ماه رسما اعلام کرد تا از تاکيد براي کمتر اکران شدن فيلم‌ها در سينماهاي آزاد به اکران سه فيلم بدون سرگروه و البته به شکل همزمان برسيم! اما بي‌برنامه‌گي سينماي ايران در حوزه اکران، حکايت تازه‌اي نيست. فعلا پنج فيلم در گروه‌هاي سينمايي آزادي (بوسيدن روي ماه)، استقلال (بغض)، آفريقا (من همسرش هستم)، قدس (اختاپوس)، عصر جديد (همبازي) اکران شده‌اند. ضمن آنکه «تو و من» و «کلاه قرمزي و بچه ننه» هم هنوز روي پرده هستند و اتفاقا سالن‌هاي زيادي را در اختيار دارند. با احتساب سه فيلمي که از سوم آبان‌ماه روي پرده رفته‌اند فعلا و با اين وضعيت بايد گفت که 10 فيلم همزمان در سينماي‌هاي تهران روي پرده هستند، آن هم در شرايطي که افت شديد مخاطب در اين روز‌هاي سينماي ايران بر کسي پوشيده نيست.


 «مثل يک عاشق» کيارستمي به جشنواره استکهلم دعوت شد 

 فيلم «مثل يک عاشق» کيارستمي در جشنواره فيلم استکهلم نمايش خواهد يافت. به گزارش ايسنا،‌ برگزارکنندگان بيست‌وسومين جشنواره فيلم استکهلم از فيلم «مثل يک عاشق» ساخته جديد عباس کيارستمي براي حضور در بخش «منطقه آزاد» دعوت کردند.

«مثل يک عاشق» که امسال در جشنواره کن يکي از نامزدهاي دريافت نخل طلا بود، داستان يک دانشجوي جامعه‌شناسي را روايت مي‌کند که هزينه تحصيل خود را از طريق کار به عنوان محافظ شخصي تامين مي‌کند و تاراشي اوکونو نيز نقش يک پروفسور ميانسال را ايفا مي‌کند. اين فيلم در اولين نوبت نمايش روز 9 نوامبر به روي پرده خواهد رفت و در روزهاي 13 و 14 نوامبر نيز نمايش دوباره خواهد يافت.

از فيلم‌هاي سرشناس حاضر در اين بخش مي‌توان به «سزار بايد بميرد» ساخته برادران تاوياني اشاره کرد. اين فيلم برنده‌ خرس طلاي برلين فيلم مستند اقتباسي مدرن از تراژدي بزرگ شکسپير «جوليوس سزار» است که تماما در زندان فيلمبرداري شده و بازيگران آن، زندانيان عادي با جرايم سنگين از مواد مخدر تا قتل و محکوميت‌هايي از 14 سال تا حبس ابد هستند.

فيلم به طريق سياه و سفيد فيلمبرداري شده و داستان آن درباره اجراي يک نمايشنامه است. اين فيلم مستندگونه تمرين و اجراي زندانيان يک زندان در ايتاليا را که مي‌خواهند اثري از شکسپير را در تالار زندان به روي صحنه ببرند نشان مي‌دهد. اين دو کارگردان سرشناس در سال 1977 با فيلم «پدرسالار» موفق به کسب نخل طلاي کن شدند.


 سينماي جهان 

 اليزابت تيلور بجاي مايکل جکسون پردرآمدترين مرده مشهور دنيا شد

بازيگر برنده اسکار با 210 ميليون دلار درآمد در صدر فهرست سالانه پردرآمدترين مردگان مشهور دنيا قرار گرفت.به گزارش خبرآنلاين، اليزابت تيلور که مارس 2011 در 79 سالگي از دنيا رفت، از پارسال تاکنون 210 ميليون دلار درآمد داشته که 184 ميليون دلار آن به خاطر درآمد بنياد او از فروش جواهرات، لباس‌ها، آثار هنري و ديگر متعلقات تيلور در حراجي کريستي بوده است. نشريه فوربس گزارش داد باقي درآمد تيلور از فروش عطر معروف او «الماس‌هاي سفيد» همين طور فروش فيلم‌هاي او مانند «کلئوپاترا» و «دور دنيا در 80 روز» حاصل شده است. مايکل جکسون خواننده پاپ و دوست صميمي اليزابت تيلور که سال 2009 در 50 سالگي درگذشت، با 145 ميليون دلار در رده دوم فهرست سالانه پردرآمدترين مردگان مشهور دنيا قرار گرفت. او پارسال با 170 ميليون دلار نفر اول اين فهرست بود. 13 ستاره درگذشته فهرست فوربس بين اکتبر 2011 تا اکتبر 2012 درمجموع 532.5 ميليون دلار درآمد داشته‌اند. ديگر افراد اين فهرست به ترتيب عبارتند از الويس پريسلي (55 ميليون دلار)، چارلز شولز (37 ميليون دلار)، باب مارلي (17 ميليون دلار)، جان لنون (12 ميليون دلار)، مريلين مونرو (10 ميليون دلار)، آلبرت آينشتين (10 ميليون دلار)، دکتر سوس (9 ميليون دلار)، استيو مکويين (8 ميليون دلار)، بتي پيج (8 ميليون دلار)، ريچارد راجرز (6 ميليون دلار) و جرج هريسن (5/5ميليون دلار)

آل پاچينو در «تصور کن» نوازنده مي‌شود

«آل پاچينو» بازيگر کلاسيک سينما در فيلم تازه خود «تصور کن» با جرمي رنر قهرمان اکشن جديد سينما هم‌بازي مي‌شود. کارگرداني اين فيلم را دن فوگلمن به عهده دارد که با اين درام اجتماعي،‌ اولين فيلم خود را در مقام کارگردان مي‌سازد. اين فيلم‌ساز به اين نکته اشاره مي‌کند که «تصور کن» حال و هوايي کمدي دارد و پاچينو در آن در نقش کاراکتري به نام دني کالينز بازي مي‌کند. اين کاراکتر يک نوازنده سن و سال‌دار است که تصميم مي‌گيرد راه و روش سخت زندگي خود را تغيير دهد. اين اتفاق زماني رخ مي‌دهد که وي نامه‌اي از سوي جان لنون دريافت مي‌کند. جان لنون خواننده مطرح و کلاسيک در اين نامه، کاراکتر دني کالينز را تشويق مي‌کند تا پسرخوانده جوان خود را به حال خودش واگذار کند. کالينز اين فرزندخوانده را هنوز نديده است. جرمي رنر که با فيلم‌هاي «ماموريت غيرممکن 4» و «ميراث بورن» به موفقيت بالايي دست پيدا کرده، قرار است در«تصور کن» در نقش پسر پاچينو ظاهر شود. جولين مور هم در اين فيلم بازي دارد و در آن در نقش مالک بداخلاق يک هتل کوچک در شهر نيوجرسي بازي مي کند. کاراکتر دني کالينز در طول قصه فيلم، راهي سفري مي‌شود که سر از اين هتل کوچک شهر نيوجرسي در‌مي‌آورد. قرار است کليد فيلم‌برداري «تصور کن» بهار سال 2013 زده شود. هزينه توليد اين کمدي درام اجتماعي حدود 20 ميليون دلار خواهد شد. اين فيلم براي نمايش عمومي در ايام کريسمس سال 2014 آماده خواهد شد.

جاني دپ به دنبال «برتري» است

جاني دپ در حال مذاکره با تهيه‌کنندگان فيلم «برتري» است که والي پفيستر به عنوان اولين فيلم سينمايي خود در مقام کارگردان جلوي دوربين مي‌برد. پفيستر که مدير فيلم‌برداري تعدادي از محصولات موفق چند سال اخير صنعت سينما بوده، خواهان است که دپ نقش اصلي فيلمش را بازي کند. فيلم «برتري» را شرکت مستقل فيلم‌سازي آلکون اينترتينمنت با همکاري کمپاني برادران وارنر تهيه مي‌کند. فيلم‌نامه فيلم را جک پالگن نوشته است. سازندگان فيلم هيچ توضيحي در باره قصه آن نداده‌اند و گفته مي‌شود قرار است تا زمان اکران عمومي، خط اصلي قصه فاش نشود. خبرهاي رسيده حکايت از آن مي‌کند که جاني دپ پس از مطالعه فيلم‌نامه، به قصه آن و نقشي که قرار است در فيلم بازي کند علاقمند شده است. سازندگان فيلم قصد دارند کليد فيلم‌برداري آن را اوايل سال جديد ميلادي بزنند. هنوز زمان نمايش عمومي اين فيلم، مشخص نشده است. اما شواهد حکايت از آن مي‌کند که «برتري» فيلم بعدي جاني دپ در مقام بازيگر خواهد بود و او تا آغاز سال جديد ميلادي، جلوي دوربين هيچ يک از فيلم‌هاي ديگري که قرار است بازي کند، ظاهر نخواهد شد. اين بازيگر هم‌اکنون در حال بازي در هيچ فيلم‌تازه‌اي نيست و در کشور فرانسه در کنار همسر و فرزند خود زندگي مي‌کند.


 «روح باباتون زندست» جلوي دوربين مي‌رود 

 فيلم ويديويي «روح باباتون زندست» به کارگرداني بابک روايي با موضوع کمدي جلوي دوربين مي‌رود.

پيش‌توليد فيلم ويديويي «روح باباتون زندست» به کارگرداني بابک روايي در حال انجام است و با انجام مراحل پيش توليد که دو هفته به طول خواهد انجاميد، فيلم در تهران جلوي دوربين مي‌رود. فيلم ويديويي «روح باباتون زندست» نوشته مهدي علمي‌نيا‌ کمدي اجتماعي است و داستان آن راجع به جواني است که با موتورش در يک فست‌فود کار مي‌کند.