نسخه شماره 3027 - 1391/07/13 -


فراخوان کارناوال حاميان هوگو چاوز


تمجيد غرب از انتقال قدرت در گرجستان


دور خيز حزب کارگر بريتانيا براي نخست‌وزيري


ارتش همچنان سرکوبگر مصر


بغداد به دنبال اخراج نيروهاي خارجي


نبش‌قبر رئيس‌جمهوري سابق ترکيه


پايان پرونده فساد اخلاقي استراس کان


شکايت شرکت چيني از اوباما


تعويق لايحه محدوديت رسانه‌هاي اوکراين


اتهام دخالت مبارک در ترور انورسادات


آمريکا دنبال انتقام ماجراي بنغازي


پاکستان قتلگاه روزنامه‌نگاران


رويداد


اخبار کوتاه


 فراخوان کارناوال حاميان هوگو چاوز 

 هوگو چاوز از طرفداران خود خواست تا «پيش از طلوع آفتاب» به پاي صندوق‌هاي راي روند و در انتخابات رياست جمهوري روز يكشنبه به او راي دهند.

به گزارش رويترز، هوگو چاوز، رئيس‌جمهور ونزوئلا اظهار داشت: كليد پيروزي او در انتخابات رياست‌جمهوري سال جاري ميلادي، سازماندهي و لجستيك است.

هوگو چاوز 58 ساله و رئيس‌جمهور ونزوئلا، بزرگترين صادركننده نفت آمريكاي جنوبي، در رقابت نزديك با انريكه كاپريلس، فرماندار 40 ساله و كانديداي انتخابات رياست جمهوري است. هر دو كمپين انتخاباتي متمركز بر راهپيمايي‌ها و گردهمايي‌هاي نهايي انتخاباتي است تا طرفداران خود را به پاي صندوق‌هاي راي آورند.چاوز سوسياليست و افسر سابق ونزوئلا از طرفداران خود خواسته تا با روش نظامي و استفاده از شيپور و ترومپت همسايگان خود را پيش از طلوع آفتاب بيدار كنند؛ روشي كه در انتخابات پيشين هم مشاهده شده بود.

چاوز در جمع هزاران تن از طرفداران خود كه تي‌شرت‌هاي قرمز به تن داشتند، اظهار داشت: اين اقدام بايد در ساعت سه نيمه شب صورت بگيرد. بنابراين يك قهوه و چند شكلات و يك صبحانه زودهنگام صرف كنيد. ما بايد در بخش لجستيك و استقرار بسيار سخت كار كنيم و بايد براي آب و غذا براي سربازان و انتقال به مراكز اخذ راي سازمان‌دهي داشته باشيم!

وي ادامه داد: ما بايد به اين جنبه‌ها بسيار اهميت دهيم و توجه ويژه‌اي به استراتژي و تاكتيك‌ها داشته باشيم. چيزي كه در خطر است بسيار مهم است؛ 100 سال آينده سرزمين پدري.اكثر نظرسنجي‌ها در ونزوئلا چاوز را پيشتاز انتخابات معرفي كردند اما دو نظرسنجي كاپريلس را با اختلافي اندك جلوتر از چاوز معرفي كرده‌اند.چاوز كمپين انتخاباتي خود را طي روزهاي اخير شدت بخشيده و اين در حالي است كه از ماه ژوئن تا به حال تحت سه عمل براي درمان سرطان خود قرار گرفته است.

اگر وي پيروز شود همچنان سوال‌ها درباره وضعيت جسماني او و جانشين وي در حزب حاكم سوسياليست باقي خواهند ماند.

كاپريلس كه در صورت پيروزي جوانترين رهبر ونزوئلا خواهد بود اعلام كرده به دخالت چشمگير رئيس‌جمهور در اقتصاد پايان خواهد بخشيد. كاپريلس همچنين گفته است در صورت پيروزي در روابط خارجي ونزوئلا تجديد نظر خواهد كرد و روابطش با ايران و بلاروس كاهش خواهد يافت.


 تمجيد غرب از انتقال قدرت در گرجستان 

 براي نخستين بار انتقال قدرت در گرجستان به صورتي دموکراتيک صورت مي‌گيرد. اتحاديه اروپا و آمريکا از روند انتخاباتي استقبال کردند، هرچند امکان دارد راه نفوذ روسيه به جنوب قفقاز هموار شده باشد. اتحاديه اروپا تغيير قدرت در گرجستان را بسيار مثبت ارزيابي کرد و پيروزي جنبش «ائتلاف گرجستان رؤيايي» را به سران و اعضاي آن تبريک گفت.کاترين اشتون، سرپرست روابط خارجي اتحاديه اروپا و اشتفان فول، دبير اتحاديه اروپا در امور همسايگي، در پيامي مشترک، که در بروکسل منتشر شد، گفتند: «وجود دولتي بامسئوليت در برابر اپوزيسيوني سازنده، ارکان مرکزي يک دموکراسي کارآمد به شمار مي‌روند.»

مقامات اتحاديه اروپا از «روند مثبت» انتخابات پارلماني در گرجستان و مشارکت بالاي شهروندان اين کشور جنوب قفقاز، ستايش کردند. گرجستان در اتحاديه اروپا عضويت ندارد، اما از همکاري نزديک با آن برخوردار است.

از پايه‌گذاري جنبش «گرجستان رويايي» مدت زيادي نمي‌گذرد. اين جنبش که رياست آن را بيدزينا ايوانيشويلي، ميلياردر گرجستاني، به عهده دارد، در آوريل گذشته پا به عرصه وجود گذاشت. پس از شمارش حدود نيمي از برگه‌هاي آراي شهروندان، روشن شد که اين جنبش با بيش از 54 درصد، به پيروزي دست يافته است.پس از پيروزي نيروي اپوزيسيون در انتخابات پارلماني گرجستان، مقامات ايالات متحده نيز از روند انتخابات و نتيجه آن استقبال کردند.

سخنگوي کاخ سفيد، روز سه‌شنبه (دوم اکتبر) به خبرنگاران گفت: «انتخابات گرجستان «گامي به پيش» در راستاي پيشرفت به سوي دموکراسي است». او افزود: «مردم گرجستان با بهره‌گيري درست از حق دموکراتيک خود، به الگويي سازنده براي کشورهاي منطقه بدل شدند.»

ميخائيل ساکاشويلي در سخناني که به طور مستقيم از تلويزيون گرجستان پخش شد، اعلام کرد که در انتخابات روز دوشنبه (اول اکتبر) شکست خورده و جريان مخالف او «ائتلاف گرجستان رويايي» با کسب بيشتر کرسي‌هاي پارلمان کشور، به پيروزي دست يافته است.بيدزينا ايوانيشويلي، ميلياردر گرجستاني و رهبر اپوزيسيون متشکل در «ائتلاف گرجستان رويايي» نيز پيروزي خود را اعلام کرد.«بيدزينا ايوانيشويلي»، رهبر ائتلاف مخالف «روياي گرجستان» در يك كنفرانس خبري در تفليس گفت: استراتژي اين ائتلاف حركت رو به جلو براي دستيابي به امنيت، عضويت در ناتو و احياي تماميت و استقلال گرجستان است.


 دور خيز حزب کارگر بريتانيا براي نخست‌وزيري 

 اد ميليبند، رهبر «حزب کارگر بريتانيا»، سه شنبه در گردهمايي سالان? اين جناح مخالف دولت، در شهر منچستر سخنراني کرد. او اميدوار است بتواند سمت نخست‌وزيري بريتانيا را پس از انتخابات پارلماني سه سال ديگر کشورش به دست بياورد.

حزب کارگر بريتانيا در حال حاضر در نظرسنجي‌ها نسبت به حزب محافظه کار حاکم محبوبيت بيشتري دارد. اما شخص اد ميليبد براي سمت نخست‌وزيري چندان محبوب نيست. نظرسنجي‌ها نشان داده‌اند که تنها بيست درصد مردم بريتانيا او را براي سمت نخست‌وزيري مناسب مي‌دانند.رهبر حزب کارگر بريتانيا در گردهمايي سالان? حزبي از ديويد کامرون، نخست‌وزير، شديداً انتقاد کرد و گفت: «شما نمي‌توانيد نخست‌وزير ملتي واحد باشيد، اگر اقدام‌هاي شما چيزي جز تلاش براي دوگانگي در کشور و ايجاد دو طبقه نباشد، مرکب از شمال و جنوب، بخش دولتي و بخش خصوصي و همچنين ايجاد گروهي که مي‌توانند کار کنند و گروهي که بيکار مي‌مانند. آيا کسي ناکارآمدتر، نااميد کننده تر، واقعيت گريزتر و عهدشکن تر از نخست‌وزير کنوني و دولت فعلي مي‌شناسد؟»اد ميليبند روز يکشنبه خواهان بازگشت نظام بانکداري بريتانيا به سنت خدمت به شهروندان اين کشور و توقف دنباله روي از بازارهاي مالي بين‌المللي شده بود.


 ارتش همچنان سرکوبگر مصر 

 عفو بين‌الملل اعلام كرد كه پليس و ارتش مصر پس از انقلاب اين كشور يكي از سركوبگرترين ماشين‌هاي نظامي در ميان كشورهاي عربي بوده و از محمد مرسي خواست تا براي پايان دادن به اين مساله راهي جدي بيابد. به گزارش الجزيره، عفو بين‌الملل با انتشار دو گزارش در خصوص تحولات مصر پس از انقلاب اين كشور، اعلام كرد كه پليس و ارتش مصر پس از انقلاب يكي از سركوب‌گرترين نهادهاي نظامي در ميان كشورهاي عربي بوده و در مدتي كه شوراي عالي نظامي مصر حاكميت را برعهده داشت، موارد متعددي از نقض حقوق بشر و شكنجه مخالفان توسط نظاميان مصري انجام شده است.

در گزارش عفو بين‌الملل آمده است: پليس و ارتش مصر بدون هيچ پيگرد قانوني بعد از انقلاب اين كشور اقدام به شكنجه و قتل مخالفان كرده‌ كه اين امر تاكنون به شكل مناسب پيگيري نشده است.در گزارش عفو بين‌الملل به حوادث تظاهرات ماسبيرو، تظاهرات مقابل مقر نخست‌وزيري مصر و تظاهرات ميدان العباسي اين كشور اشاره شده كه در آنها مجموعا 56 مصري كشته شدند.عفو بين‌الملل از محمد مرسي، رئيس‌جمهوري مصر نيز خواست تا براي «اقدامات وحشيانه پليس و ارتش مصر» چاره‌اي بينديشد و از فرصت تاريخي رياست‌جمهوري خود براي پاكسازي نيروهاي نظامي از افراد نالايق بهره‌ بگيرد.


 بغداد به دنبال اخراج نيروهاي خارجي 

 دولت عراق از پارلمان اين كشور خواست تا هر گونه توافقنامه‌اي را كه طي آن به كشورهاي خارجي اجازه داده مي‌شود در خاك اين كشور پايگاه‌ ايجاد كنند، لغو كند.

به گزارش الجزيره، دولت عراق با صدور بيانيه‌اي از پارلمان اين كشور خواست كه هر گونه توافقنامه‌اي را كه بر اساس آن كشورهاي خارجي اجازه دارند در خاك عراق پايگاه‌هايي را ايجاد كنند لغو كرده و يا با تمديد اين توافقنامه‌ها مخالفت كند.در بيانيه دولت عراق به پارلمان پيشنهاد شده كه هر گونه توافقنامه‌اي را كه قبلا با هر كشور خارجي امضا شده و به اين كشورها اجازه ايجاد پايگاه‌هاي نظامي و حضور نيروهايشان را در عراق داده لغو و با تمديد مهلت‌شان مخالفت كند.اين در حالي است كه يكي از مسوولان دولت عراق اعلام كرده است كه هدف از اين درخواست دولت عراق پايگاه‌هاي تركيه در شمال عراق است و اين اقدام عراق پس از آن بود كه نيروهاي امنيتي تركيه 12 تن از اعضاي حزب كردستان تركيه (پ.ك.ك) را كه قصد نفوذ به يكي از پايگاه‌هاي نظامي در مرزهاي ايران و عراق داشتند، هدف قرار داد.اين مسئول عراقي همچنين تاكيد كرد كه هدف از توافقنامه‌ها، توافق‌نامه‌اي است كه صدام در سال 1995 امضا كرده و طي آن به نيروهاي تركيه‌اي اجازه داده شد تا در مناطق شمالي عراق براي دستگيري (پ.ك.ك) حضور داشته باشند.


 نبش‌قبر رئيس‌جمهوري سابق ترکيه 

 بقاياي جسد تورگوت اوزال، رئيس‌جمهوري‌ سابق ترکيه از آرامگاهي در استانبول نبش قبر شده است. دليل اين اقدام اين است که خانواده آقاي اوزال و نزديکانش اين احتمال را داده‌اند که او مسموم شده باشد. ماموران پزشکي قانوني تحقيق خواهند کرد که آيا در بقاياي جسد هشتمين رئيس‌جمهوري‌ ترکيه آثار سم وجود دارد يا نه.تورگوت اوزال در سال 1993 درگذشت در حاليکه هنوز رئيس‌جمهوري‌ ترکيه بود .تورگوت اوزال در 65 سالگي در بيمارستاني در آنکارا در گذشت و دليل مرگ او نارسايي قلبي اعلام شد.از او به عنوان فردي ياد شده که حکومت ترکيه را از تسلط حکومت نظاميان خارج ساخت و زمينه نوين سازي اين کشور را فراهم آورد.دولت اوزال از جنگ ائتلاف آمريکا عليه عراق حمايت کرد.تورگوت اوزال اقتصاد بازار آزاد را به کشورش آورد و تلاش کرد تا با پيکارجويان کرد به تفاهم برسد و در اين راه، کوتاه مدتي پيش از مرگ، به منظور برقراري آتش بس، با حزب کارگران کردستان مذاکره کرد.يک هيات دولتي منصوب شده توسط عبدالله گل، رئيس‌جمهوري‌ فعلي ترکيه در ماه ژوئن دلايل اعلام شده براي مرگ اوزال را مشکوک توصيف کرد و در توجيه اين نتيجه‌گيري، ناپديد شدن نمونه خون و همچنين عدم کالبد شکافي را مطرح ساخت.

کالبدشکافي تورگوت اوزال تا پايان هفته جاري تکميل مي‌شود اما گزارش نهايي در اين باره تا دو ماه آينده ارائه خواهد شد.به دنبال کودتاي نظاميان در سال 1980، تورگوت اوزال از سال 1983 تا 1989 نخست وزير ترکيه شد و سپس از سوي مجلس اين کشور به عنوان رئيس‌جمهوري‌ ترکيه انتخاب شد.در سال 1988 تورگوت اوزال از سوء قصد توسط يک فرد مسلح راستگرا جان سالم به در برد. در سال 2010 برادر آقاي اوزال گفت مرگ برادر او کار شبکه ملي‌گرايان ارگنکون بوده که با نظاميان بلندپايه ارتباط داشت.


 پايان پرونده فساد اخلاقي استراس کان 

 دادستاني فرانسه گفت که تحقيق درباره پرونده «تجاوز جنسي گروهي» دومينيک استراس کان، رئيس پيشين صندوق بين‌المللي پول را مختومه مي‌کنند. او متهم بود که چنين کاري را در واشنگتن انجام داده است. زني که چنين شکايتي کرده بود، شواهدش را پس گرفته است.آقاي استراس کان که هم اکنون 63 سال سن دارد، همچنان در فرانسه تحت بازجويي است تا درباره دست داشتن او و سه مرد در يک شبکه فحشا پاسخ بدهد.او مي‌گويد که در چنين کارهايي دست نداشته است.سال گذشته يک خدمتکار هتل در نيويورک آقاي استراس کان را متهم کرده بود که قصد داشته او را مورد تجاوز قرار دهد.آن پرونده سبب شد که او از رياست صندوق بين‌المللي پول کناره‌گيري کند و آرزوهايش براي نامزدي حزب سوسياليست فرانسه در انتخابات رياست جمهوري هم نقش بر آب شد.البته ترديد در صحت گفته‌هاي آن مستخدم هتل سبب شد که آن پرونده مختومه شود.

خانمي که آن اتهام را به استراس کان زده بود، حالا شکايتي کيفري را عليه او در آمريکا آغاز کرده است که آن هم به آزار و اذيت جنسي مربوط است. کان و همسرش در ابتداي همين سال، بعد از 21 سال از هم جدا شدند.در ماه مارس همين سال، دادستان شهر ليل در فرانسه به خاطر ارتباط با يک شبکه فحشا شروع به تحقيق درباره آقاي کان کرد.اين تحقيقات مربوط به شرکت او در ميهماني‌هايي مي‌شود که به گفته پليس فرانسه در آنها براي سرگرمي‌ميهمانان از زنان خودفروش استفاده مي‌شده است.

وکلاي کان مي‌گويند که موکلشان بي‌گناه است و اصلا خبر نداشته زن‌هايي که در آن مهماني حضور داشتند روسپي بودند.اين طور که دادستاني مي‌گويد، زني که در واشنگتن از آقاي استراس‌کان شکايت کرده بود، گفته او و آقاي استراس کان با هم به توافق رسيده بودند.


 شکايت شرکت چيني از اوباما 

يک شرکت چيني عليه باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا، به دليل دستور جلوگيري از خريد چهار قطعه زمين براي ايجاد تاسيسات توليد برق بادي به دادگاهي در ايالات متحده شکايت کرده است.اين قطعه زمين در نزديکي يکي از پايگاه‌هاي نيروي دريايي آمريکا در ايالت اورگون واقع شده و هفته گذشته، باراک اوباما دستور داد توقف فروش آن به شرکت چيني را به دليل «ملاحظات مربوط به امنيت» ملي صادر کرد. از اين پايگاه براي آزمايش هواپيماهاي بدون سرنشين استفاده مي‌شود اما رسانه‌هاي دولتي چين گفته‌اند که آقاي اوباما تصميم خود را با توجه به مبارزات انتخاباتي اتخاذ کرده و اين تصميم ربطي به مسايل امنيت ملي ندارد. اين نخستين بار طي بيست و دو سال اخير است که دولت آمريکا اجراي يک طرح سرمايه گذاري خارجي را متوقف مي‌کند.


 تعويق لايحه محدوديت رسانه‌هاي اوکراين 

 پارلمان اوکراين روز سه شنبه پيش‌نويس قانون جديد درباره توهين و افترا در مطبوعات اين کشور را از دستور کار خود خارج کرد. کليات اين طرح جنجالي که توسط حزب حاکم پيشنهاد شده بود، پيش تر توسط نمايندگان به تصويب رسيده و قرار بود روز سه شنبه به تصويب نهايي برسد. با اين وجود اعتراض اصحاب رسانه مانع از آن شد.

در جلسه روز سه شنبه هم حزب حاکم و هم اقليت پارلمان، با اين طرح مخالفت کردند. خبرنگار يورونيوز در کي يف مي‌گويد: «نمايندگان معتقدند که اين طرح بيش از حد جنجال برانگيز شده و اين اتفاق منجر به سياسي شدن فضاي جامعه در آستانه انتخابات خواهد شد. با اين حال برخي نمايندگان حزب حاکم اميدوارند که اين طرح را بار ديگر در آينده ارايه کنند.»


 اتهام دخالت مبارک در ترور انورسادات 

دختر انور سادات با اشاره به اينكه ترور پدرش يك توطئه بزرگ بوده، تاكيد كرد كه حسني مبارك در ترور سادات دست داشته است.به گزارش النشره، رقيه سادات، دختر انور سادات، رئيس‌جمهور اسبق مصر در گفت‌‌وگويي مطبوعاتي اعلام كرد كه با وجود گذشت ده‌ها سال از ترور پدرش، همچنان معتقد است كه ترور وي يك توطئه بزرگ با همكاري برخي مقام‌هاي وقت قاهره بوده است.وي گفت: حسني مبارك، رئيس‌جمهور سابق مصر نيز به خاطر توطئه‌چيني و پنهان كردن اطلاعات در اين‌باره در جنايت ترور سادات شريك است.رقيه‌ سادات در ادامه به ديدار محرمانه حسني‌مبارك با سران پنتاگون چند روز قبل از ترور انورسادات اشاره كرد وگفت: چه چيزي باعث شد كه حسني مبارك پس از ترور پدرم به پست رياست‌جمهوري مصر برسد؟


 آمريکا دنبال انتقام ماجراي بنغازي 

 گفته مي‌شود سفارت آمريکا در ليبي پيش از حمله تروريستي چندين بار تهديد شده و درخواست کمک کرده است. حال دولت آمريکا بايد به خاطر اهمال احتمالي خود پاسخگو باشد. گفته مي‌شود آمريکا در صدد حمله تلافي‌جويانه است.به گفته نمايندگان کنگره آمريکا، سفارت اين کشور در ليبي، پيش از حمله تروريستي روز 11 سپتامبر (21 شهريور) به کنسولگري ايالات متحده در بنغازي، بارها از دولت آمريکا درخواست کرده است که اقدامات امنيتي خود براي حفاظت از کارمندان و ساختمان‌هاي سفارت را تقويت کند.اين نمايندگان مي‌گويند، سفارت ليبي در طرابلس دولت آمريکا را در جريان تهديدهايي گذاشته بوده که به دست سفارت مي‌رسيده، اما دولت آمريکا توجهي به اخطارها نکرده و درخواست‌هاي سفارت براي کمک حفاظتي را رد کرده بوده است.

به گزارش رسانه‌هاي آمريکا، سفارت اين کشور در ليبي به قدر کافي حفاظت نمي‌شده و احتمالا دولت آمريکا از اين کمبود آگاه بوده است. بر اثر حمله‌ تروريستي 11 سپتامبر کريس استيونز، سفير آمريکا در ليبي، و سه آمريکايي ديگر کشته شدند.

رؤساي کميته‌اي که در کنگره آمريکا براي تحقيق در اين باره تشکيل شده، در نامه‌اي به هيلاري کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، به صراحت مي‌نويسند که دولت آمريکا با وجود درخواستي که شده بود، کمکي به فرستادگان خود در ليبي نکرده است. نمايندگان کنگره هفته آينده درباره اين موضوع به طور رسمي تحقيق خواهند کرد. وزارت امور خارجه آمريکا هنوز موضعي در اين باره اتخاذ نکرده است.يک سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا گفت: «ما در حال جمع‌آوري اطلاعات در اين باره هستيم تا بتوانيم به پرسش‌ها پاسخ دهيم.»سازمان‌هاي اطلاعاتي آمريکا پس از گذشت دو هفته از حمله به کنسولگري اين کشور در بنغازي، تصريح کردند که برخلاف اطلاعات اوليه‌اي که در دست داشته‌اند، اکنون به اين نتيجه رسيده‌اند که حمله به کنسولگري اقدامي تروريستي بوده است. به گفته اين سازمان‌ها، عاملان حمله احتمالا در ارتباط با سازمان القاعده بوده‌اند. دولت آمريکا در ابتدا اعلام کرده بود که اين حمله عمل خودجوش مسلمانان خشمگين و واکنش آنان به انتشار بخشي از فيلم «ضداسلامي» ساخته شده در آمريکا با عنوان «بي‌گناهي مسلمانان» بوده است.در اين ميان «نيويورک تايمز» گزارش داد که ارتش آمريکا درصدد انجام حمله‌اي تلافي‌جويانه است. به نوشته اين روزنامه آمريکايي، واحدهاي ويژه ارتش آمريکا در حال گردآوري اطلاعات به منظور حمله‌اي احتمالي عليه عاملان حمله به کنسولگري آمريکا در بنغازي هستند.«نيويورک تايمز» مي‌نويسد، اما هنوز تصميمي در مورد عمليات احتمالي به قصد دستگيري يا کشتن عاملان ترور گرفته نشده است. باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمريکا، قول داده بود که مسوولان اين ترور را به سزاي عمل‌شان مي‌رساند.


 پاکستان قتلگاه روزنامه‌نگاران 

 حرفه خبرنگاري و روزنامه‌نگاري در حال تبدل شدن به مرگبارترين و خطرناكترين شغل در پاكستان است. بر اساس آمارها، بيش از 80 درصد روزنامه‌نگاران در يك دهه گذشته در پاكستان كشته شده‌اند. از اين تعداد 35 تن هدف حمله آدم‌كش‌ها قرار گرفته، 12 تن در عمليات انتحاري و هشت تن هم در آدم‌ربايي‌ها جان باخته‌اند.

از سوي ديگر، از 80 روزنامه‌نگاري كه بين سال‌هاي 2002 تا 2012 در پاكستان كشته شده‌اند، تنها 16 تن در سال 2011 كشته شدند و شش تن هم در سال جاري جان باختند. همچنين چهار تن از آن‌ها از بلوچستان پاكستان بودند.پاكستان بعد از سوريه و سومالي ناامن‌ترين كشور براي خبرنگاران تلقي مي‌شود. بلوچستان، پختون خوا و چند ناحيه قبيله‌اي‌‌نشين ديگر در پاكستان جزو مناطق ناامن براي خبرنگاران هستند. به نوشته روزنامه نيوز، بسياري از خبرنگاران در اين مناطق با تهديدهاي از سوي نيروهاي امنيتي يا شبه‌‌نظاميان طالبان مواجه مي‌شوند. علاوه بر اين خبرنگاران ولايت بلوچستان از سوي يك گروه حامي طالبان و نيز جدايي‌طلبان بلوچ و شبه‌نظاميان مخالف اين گروه‌ها نيز تهديد مي‌شوند. كميته حمايت از خبرنگاران مستقر در نيويورك، پاكستان را جزو بدترين و خطرناك‌ترين كشورها براي حضور رسانه‌ها در سال 2012 قرار داده در حالي كه يك گروه ديگر مستقر در پاريس اين كشور را در رتبه 151 در ميان 179 كشور در سال جاري ميلادي در خصوص امنيت رسانه‌ها و اصحاب رسانه قرار داده است.


 رويداد 

 نخستين رويارويي اوباما و رامني

دانشگاه دنور در مرکز ايالت کلرادو، چهارشنبه شب مکان برگزاري اولين مناظره تلويزيوني بين دو نامزد انتخابات رياست جمهوري آمريکا است.

اين اولين مناظره از مجموع سه مناظره‌اي است هر کدام از يک ساعت ونيم بيشتر به درازا نخواهدکشد. شش موضوع اصلي مطرح خواهد شد و هر نامزد تنها 15 دقيقه براي شرح هر کدام از آن‌ها زمان دارد تا در مقابل دست‌کم 50 ميليون مخاطب تلويزيوني که به صورت زنده مناظره را دنبال مي‌کنند نظرات خود را بيان کنند.کلرادو يکي از ايالاتي است که نبرد بين جمهوريخواهان و دمکرات‌ها در آن همواره پاياپاي است و تا آخرين لحظه کسي نمي‌داند چه حزبي اکثريت را از آن خود خواهد کرد.نمي‌توان گفت که اين دو نامزد در زمره بهترين مناظره کنندگان قرار دارند. باراک اوباما خونسرد است و درارايه اعداد و ارقام تبحر و دقت خاصي دارد با اين وجود به راحتي مي‌توان داد او را در آورد و دوست ندارد بر سر موضوعاتي خاص او را به چالش کشند و در صورت اين کار رقيب او مي‌تواند باعث عصبانيت رييس‌جمهوري شود. اين مساله يکي از چالش‌هاي پيش روي باراک اوباما است که بايد از بروز آن اجتناب کند. از سوي ديگر راي گيري پيش از موعد در مناطقي از آمريکا آغاز شده است. يکي از مهم‌ترين آن‌ها ايالت اوهايو است. اوهايويي که همچون کلرادو يکي از ايالات تعيين کننده در انتخابات خواهد بود چرا که نبرد بين جمهوري‌خواهان و دمکرات‌ها همواره پاياپاي است وتا آخرين لحظه کسي نمي‌داند چه حزبي اکثريت را از آن خود خواهد کرد.

انفجارهاي زنجيره‌اي در سوريه

منابع سوري از كشته و زخمي شدن 72 تن در پنج انفجار پياپي در ميدان «سعدالله الجابري» شهر حلب خبر دادند.به گزارش النشره، ميدان «سعدالله الجابري» در مركز حلب چهارشنبه شاهد سه انفجار پياپي بود. اين انفجارها، خرابي‌هاي زيادي به بار آورده و آسيب فراواني به ساختمان‌ها زده است.بيشتر قربانيان اين انفجارها را شهروندان غيرنظامي تشکيل مي‌دهند.

در پي اين انفجارها كه در اثر انفجار سه خودروي بمب گذاري شده رخ داد، دست كم 41 تن كشته و 32 تن ديگر زخمي شدند كه بيش تر آن‌ها جز نيروهاي نظامي سوريه بودند.همچنين انفجارهاي مذكور به انهدام كامل ساختمان باشگاه افسران سوريه در اين منطقه انجاميد.هنوز اطلاعات دقيق تر درباره جزئيات و عاملان اين انفجار به دست نيامده است.

از سوي ديگر شبكه خبري الميادين از انفجار يك خودروي بمب گذاري شده در نزديكي هتل باب امير در حلب خبر داد. پايگاه خبري ليبانون فايلز نيز از وقوع پنجمين انفجار در منطقه جنين حلب خبر داد.

بنا به گفته منابع سوري انفجارهاي متعدد امروز حلب 40 كشته و 90 زخمي به جا گذاشته كه احتمال افزايش شمار قربانيان آن زياد است. نيروهاي دولتي در حال آماده شدن براي عمليات مهمي براي بيرون راندن مخالفان مسلح از شهر هستند.

انفجارهاي امروز در نزديکي باشگاه افسران نظامي و يک هتل روي داده است. در درگيري‌هاي اخير ميان طرفين، آسيب‌هاي جدي به مناطق تاريخي حلب وارد شده است.شبکه تلويزيوني المنار حزب‌الله و روزنامه الديار لبنان گفته‌اند که بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه دستور اعزام هزاران نيروي جديد براي پايان دادن به درگيري‌ با مخالفان مسلح را داده است.درهمين حال،تلويزيون رسمي سوريه در اقدامي بي‌سابقه از خالد مشعل، رئيس دفتر سياسي جنبش حماس به شدت انتقاد كرد.تلويزيون رسمي سوريه در انتقادات خود از مشعل وي را مبارز آواره و طرد شده توصيف و اعلام كرد كه خالد مشعل پس از آنكه دمشق دروازه‌هاي اين كشور را چند دهه قبل بروي وي گشود، ناسپاسي كرده است.تلويزيون رسمي سوريه همچنين تاكيد كرد كه مشعل مقاومت را براي دستيابي به قدرت فروخته است.در انتقادات گسترده سوريه از خالد مشعل تاكيد شده است كه سوريه هرگز پشيمان نيست چرا كه كاري نكرده كه منتظر تشكر يا پاسخي باشد بلكه چيزي را انجام داده است كه آن را وظيفه ملي خود در مقابل يك مبارز آواره مي‌دانسته و براي وي و همراهانش همه حمايت‌هاي لازم را جهت ادامه مبارزاتشان فراهم كرده است.


 اخبار کوتاه 

 تظاهرات بزرگ پابرهنگان هند

اينديا تايمز: ده‌ها هزار تن از قشرهاي تهيدست فاقد زمين هند راهپيمايي اعتراضي خود را از ايالت مادهيا پرادش، در مرکز اين کشور، به سوي دهلي، پايتخت، آغاز کرده‌اند. معترضان، که گفته مي‌شود بسياري از آنان با پاي برهنه به راه افتاده اند، در نظر دارند مسير سيصد و پنجاه کيلومتري تا پايتخت را تا پايان ماه جاري ميلادي بپيمايند.هدف از اين راهپيمايي درخواست از دولت براي توزيع عادلانه تر منابع طبيعي هند، به خصوص زمين است که به گفته راهپيمايان، مي‌تواند وضعيت ميليون‌ها نفر از فقيرترين مردم هند را بهبود بخشد.

انفجار در بقاع

العربيه: هفت نفر در انفجارهاي منطقه بقاع کشته شدند؛ اين انفجارها در انبارمهمات حزب‌الله رخ داده است. نيروهاي ارتش و حزب‌الله لبنان، راههاي منتهي به محل انفجار را بسته‌اند. خبرگزاري فرانسه مي‌گويد حداقل 9 نفر در اين انفجارها کشته شده و چندين نفر هم زخمي شده‌اند.

انتقاد روزنامه نگاران افغان از کرزاي

بي بي سي: اتحاديه ملي و اتحاديه آزاد خبرنگاران افغانستان از اظهارات اخير رئيس‌جمهور حامدکرزي در مورد رسانه‌ها انتقاد کرده و آنرا خلاف مواد قانون رسانه‌هاي همگاني افغانستان خوانده‌اند. حامد‌کرزي، اخيرا در نشست شوراي وزيران افغانستان گفته بود که نشرات شماري از رسانه‌ها عليه منافع ملي، صلح و ثبات افغانستان است.

گزينه‌هاي رياست حماس

النشره: به دنبال اينكه خالد‌مشعل اعلام كرد كه بار ديگر براي رياست جنبش حماس نامزد نخواهد شد و مسئولاني در حماس نيز اين مساله را تاييد كردند، چندين گزينه براي جانشيني مشعل مطرح شد كه در ميان آنها اسماعيل‌هنيه‌ و موسي ابومرزوق بيشترين شانس را براي تصدي اين پست دارند و دو نامزد قوي به جاي خالد‌مشعل هستند.

اعتراض سراسري در بلژيک

يورونيوز: کارگران و کارمندان حمل و نقل ريلي بلژيک در اعتصابي سراسري به سر مي‌برند. اين اعتصاب که به مدت 24 ساعت به طول کشيد نخستين اعتصاب در حمل و نقل ريلي بلژيک از سال 2009 ميلادي تاکنون به شمار مي‌رود. اعتصاب کنندگان تصميم دولت اين کشور مبني بر کاهش شرکت‌هاي ناظر بر کنترل ترافيک ريلي و متصدي قطار‌ها اعتراض دارند. دولت بلژيک مي‌خواهد سه شرکت متصدي را به يک شرکت کاهش دهد.

حمايت آمريکا از صلح با طالبان

آسوشيتدپرس: وزارت دفاع آمريكا (پنتاگون) چهارشنبه اعلام كرد: واشنگتن از روند سازش تحت رهبري افغانستان حمايت مي‌كند و معتقد است كه اين تنها سياستي است كه به طور حتم براي اين كشور مناسب است.

تابعيت ترک براي الهاشمي

تي‌آر‌تي: رجب طيب اردوغان، نخست‌وزير تركيه به طارق الهاشمي، معاون رئيس‌جمهوري عراق كه به اتهام دست داشتن در عمليات‌هاي تروريستي در عراق به اعدام محكوم شده، تابعيت تركيه‌اي داده است.

قتل مرزبان آمريکايي

نيويورک تايمز: يک مرزبان آمريکايي در مرز آمريکا و مکزيک و در جايي که مي‌گويند محل تردد قاچاقچيان است به ضرب گلوله کشته شده است. اين حادثه در ايالت آريزوناي آمريکا روي داده و طي آن يک مامور ديگر هم زخمي شده است. مامور کشته شده 30 ساله بوده و اولين ماموري است که از سال 2010 ميلادي در اين منطقه مرزي جان خود را از دست مي‌دهد.

نقض حقوق بشر در سودان جنوبي

بي‌بي‌سي: عفو بين‌الملل نيروهاي امنيتي سودان جنوبي را به ارتکاب نقض حقوق بشر عليه شهروندان غيرنظامي متهم کرده است. گفته شده، نيروهاي امنيتي مرتکب اعمالي چون کشتار غيرنظاميان و تجاوز شده‌اند. اين موارد هنگام اجراي طرح خلع سلاح شهروندان در ايالت شرقي جونگلي رخ داده است.

روز وحدت آلمان

دويچه وله: در مراسم بيست‌ و دومين سالروز 3 اکتبر 1990 قرار است سران سياسي آلمان، از جمله «يوآخيم گائوک» رئيس‌جمهور، «نوربرت لامرت» رئيس مجلس نمايندگان و «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان در تالار اپراي شهر مونيخ حضور يابند.امسال شهر مونيخ ميزبان جشن مرکزي «وحدت آلمان» و نيز جشن شهروندان اين کشور است، چرا كه ايالت بايرن آلمان هم‌اکنون رياست مجلس نمايندگان ايالت‌ها را برعهده دارد. روز وحدت آلمان يا روز ملي آلمان، يک روز تعطيل ملي در اين کشور است که از سال 1990 در 3 اکتبر جشن گرفته مي‌شود.

تمديد رياست راسموسن در ناتو

شنيهوا: هيات سياست‌گذاري شوراي ائتلاف ناتو در بيانيه‌اي اعلام كرد: درجريان روند چند نظرخواهي و رايزني، ناتو امروز آندرس فوك راسموسن را براي يكسال ديگر به عنوان دبيركل ناتو منصوب كرد. دوره رياست وي بر ناتو تا 31 ژوئيه 2014 ميلادي تمديد شده است.