نسخه شماره 3027 - 1391/07/13 -

دبير شوراي عالي فضاي مجازي خبرداد:
راه‌اندازي شبکه ملي اطلاعات تا يک ماه آينده
وزارت ارتباطات امکان فيلتر کردن يوتيوب را نداشت

انگار هر روز دزد به خانه کارگران مي‌زند


فيس‌بوک ايثار و شهادت راه‌اندازي شد

48 هزار دانشجوي خارج از کشور در انتظار ارز دولتي هستند
دانشجويان خارجي کشور در آستانه ترک تحصيل اجباري

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس خبر داد:
مهلت يک هفته‌اي استيضاح‌کنندگان به وزير آموزش‌و‌پرورش

پاسخ معاون آموزش و پرورش:
ترس از اخراج، دليل منطقي براي خودکشي نيست


کلاسهاي شلوغ دردسر جديد نظام آموزشي 6.3.3


اخبار کوتاه


اخبار کارگري


 دبير شوراي عالي فضاي مجازي خبرداد:
 راه‌اندازي شبکه ملي اطلاعات تا يک ماه آينده 
 وزارت ارتباطات امکان فيلتر کردن يوتيوب را نداشت

 چند سالي از زماني كه ايده‌اي با عنوان اينترنت ملي مطرح شد مي‌گذرد و در اين دوران تغييرات مختلفي در اين طرح صورت گرفته و امروز ما با بحثي به نام “شبكه ملي اطلاعات” به عنوان يكي از مهمترين طرح‌هاي فضاي سايبري كشور مواجهيم.

طرحي كه اميد مي‌رود با اجرايي شدن آن آسيب‌هاي حملات سايبري به كشور به حداقل برسد و به گفته وزير ارتباطات تمام حملات سايبري به درگاه‌هاي كشور با آن مهار شود.

با اين حال همچنان صحبت روشني درباره تغيير سرعت و قيمت اينترنت نشده و حتي بسياري از اظهارنظرهاي مقامات رسمي از عدم تغيير قيمت اينترنت در ماه‌هاي آتي حكايت دارد.

به گزارش ايتنا از زمان طرح موضوع راه‌اندازي شبکه ملي اطلاعات هراز چندگاهي يكبار اين گونه صحبت مي‌شد كه ممكن است با راه‌اندازي چنين شبكه‌اي دسترسي كاربران به اينترنت جهاني محدود شود كه البته اين موضوع بارها و بارها از سوي مسئولان تكذيب و اين گونه عنوان شد كه در واقع راه اندازي اين شبكه راهكاري است تا اطلاعات داخل كشور در كشورهاي ديگر ميزباني نشوند و مديريت اين اطلاعات در داخل كشور صورت بگيرد.

در همين باره روز گذشته مهدي اخوان در نشستي خبري به اينترنت ملي اشاره کرد و گفت: بنايي براي محدودسازي نداريم و اينترنت ملي به سرويس‌هايي که در حال حاضر در کشور از آن استفاده مي‌شود کمک و باعث ارتقا آنها با پهناي باند بيشتر مي‌ شود. اخوان اضافه کرد: با ايجاد اين شبکه ملي زيرساخت‌ها ارتقا پيدا خواهد کرد.

مهدي اخوان اظهار داشت: اولين وظيفه‌اي که بر عهده شوراي عالي فضاي مجازي است، راه‌اندازي مرکز ملي فضاي مجازي به عنوان نهادي اجرايي و نظارتي است.وي با بيان اينکه فعاليت‌هاي مقدماتي شوراي عالي فضاي مجازي به اتمام رسيده است، گفت: چندهفته‌اي است که شوراي عالي فضاي مجازي به فعاليت‌هاي اجرايي وارده شده و اولين موضوعي که در دستور کار شورا قرار گرفته است، راه‌اندازي شبکه ملي اطلاعات است.دبير شوراي عالي فضاي مجازي ادامه داد: جلسات مستمري در اين زمينه تاکنون برگزار شده و اميدواريم به زودي اين شبکه تا يک ماه آينده مصوب و اجرايي شود.

اخوان اضافه کرد: همچنين تصميماتي که در اين شورا اتخاذ مي‌شود مربوط به دستگاه‌هاي اجرايي است و اگر در زمينه اطلاع رساني کوتاهي وجود داشته از طرف بنده است.وي با اشاره به مرکز توسعه فناوري اطلاعات و رسانه‌هاي ديجيتال وزارت ارشاد گفت: مرکز رسانه‌هاي ديجيتال به عنوان پيشاني و ويترين مرکز ملي فضاي مجازي خواهد بود و براي ما از اهميت زيادي برخوردار است.بنا بر اعلام مسئولان وزارت ارتباطات يكي از مهم‌ترين بخش‌هاي راه‌اندازي شبكه ملي اطلاعات در فاز اول راه‌اندازي مراكز داده استاني است كه گويا تاكنون 29 استان كشور به اين مراكز تجهيز شده‌اند و قرار است با تاسيس مركز داده در دو استان ديگر، اوايل مهرماه شاهد راه‌اندازي و بهره‌برداري رسمي از فاز اول شبكه ملي اطلاعات باشيم.

مروري بر فازهاي شبكه ملي اطلاعات

براساس پيش‌بيني‌هاي صورت گرفته سه فاز براي اجرايي شدن اين شبكه پيش‌بيني شده كه در مرحله اول كه قرار است تا پايان مهرماه امسال به نتيجه برسد، زيرساخت‌هاي كشور تفكيك شده و مابين اينترنت جهاني و شبكه ملي اطلاعات جداسازي مي‌شود. پيش از اين وزير فناوري اطلاعات و ارتباطات در باره فازهاي مختلف اين شبكه گفته بود: براي راه‌اندازي اين شبكه لازم است اقدامات زيربنايي و اصلي را انجام دهيم و به موازات اين كار توسعه مراكز داده داخلي را نيز در برنامه داشته باشيم كه امروز مراكز داده در بسياري از استان‌ها آغاز به كار كرده و در برخي از استان‌ها هم به افتتاح رسيده‌اند.

عدم آمادگي فني موجب فيلترينگ گوگل شد

دبير شوراي عالي فضاي مجازي همچنين با اشاره به فيلترينگ گوگل در هفته گذشته گفت:‌ تصميم اين بود که سرويس يوتيوب گوگل فيلتر شود اما به دليل اينکه وزارت ارتباطات آمادگي فني نداشت مجبور شد کل سرويس گوگل را محدود کند.به گزارش فارس، مهدي اخوان اظهار داشت: موضوع فيلترينگ هفته گذشته توسط دو گروه که يکي کميته مصاديق جرايم رايانه‌اي و ديگري وزارت ارتباطات به عنوان مجري اتفاق افتاد.وي گفت: تصميم اين بود که سرويس يوتيوب که فيلم توهين به پيامبر اکرم (ص) در آن منتشر شده بود فيلتر شود اما به دليل اينکه وزارت ارتباطات امادگي فني نداشت مجبور شدند کل پروتکل ارتباطي شرکت گوگل را محدود کنند زيرا نمي‌توانستند اين سرويس‌ها را تفکيک کنند بنابراين کل سرويس گوگل مسدود شد.دبير شوراي عالي فضاي مجازي گفت: زماني اين اتفاق افتاد که وزارت ارتباطات مي‌توانست اين تفکيک را انجام دهد.


 انگار هر روز دزد به خانه کارگران مي‌زند 

 رئيس اتحاديه زنان كارگر از دست رفتن ارزش پول ملي را عامل کاهش قدرت خريد کارگران دانست.

سهيلا جلودارزاده در گفت‌و‌گو با ايلنا اظهار کرد: از دست رفتن ارزش پول ملي باعث شده تا قدرت خريد کارگران و ساير اقشار مردم به صورت بي‌سابقه‌اي کاهش پيدا کند. كارگران و اقشار مزدبگير در شرايطي به سر مي‌برند که گويي هر روز دزدي به خانه‌شان مي‌زند و آرام آرام دارايي‌هاي‌شان را مي‌برد.

نماينده كارگران در مجلس ششم با طرح اين پرسش كه «يک کارگر با دستمزد 400 الي 500 هزار توماني چگونه مي‌تواند هزينه‌هاي جاري زندگي خود و خانواده‌اش را تامين کند؟» اظهار كرد: موريانه‌اي که به پاي اقتصاد کشور ما افتاده بود اينک پايه‌هاي اقتصاد خانواده‌هاي ما را مي‌بلعد.

جلودارزاده ضمن اشاره به قابل پيش بيني بودن کاهش ارزش پول ملي از سال‌ها قبل گفت: کاهش ارزش پول ملي چيزي نيست که يک روزه اتفاق افتاده باشد بلکه از سال‌ها پيش قابل پيش بيني بود و امروز تنها تجلي آن را مي‌بينيم. به طور کلي پشتوانه ارزش پول ملي، توليد داخلي، درآمدهاي نفتي، ذخاير ارزي، جواهرات سلطنتي و ديگر دارايي‌هاي کشور است.نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي در پايان از عدم پاسخگويي مسئولان به اعتراضات مکتوب کارگران انتقاد کرد و گفت: بايد از بازي‌هاي سياسي دست برداريم و با حمايت از توليد داخلي، نياز‌هاي کارگران و کارفرمايان کشور را بر طرف سازيم. در شرايط فعلي پرداخت يارانه غيرنقدي به کارگران در غالب تامين سبد مواد غذايي آنان مي‌تواند راهگشا باشد.


 فيس‌بوک ايثار و شهادت راه‌اندازي شد 

 سايت اينترنتي ايثار کلوب (فيس‌بوک ايثار و شهادت) با هدف ايجاد همبستگي و ارتباط ميان کاربران و وبلاگ نويسان حوزه ايثار و شهادت آغاز به کار کرد.

کبري احمدي مدير سايت ايثار کلوب در گفت‌وگو با مهر اعلام کرد: اين سايت يک شبکه اجتماعي بوده که با هدف تجميع فعالان حوزه ايثار و شهادت در فضاي سايبري ايجاد شده است.وي افزود: قرار است اين سايت سيستم وبلاگ‌دهي هم داشته باشد که در نمايشگاه رسانه‌هاي ديجيتال از آن رونمايي مي‌شود.مدير شبکه اجتماعي ايثار کلوب اظهار داشت: اين شبکه اجتماعي همزمان با رونمايي مجمع فعالان سايبري ايثار و شهادت توسط علي لاريجاني رئيس مجلس و حجت‌الاسلام محسني اژه اي دادستان کل کشور رونمايي شد که فعاليت آن از صبح ديروز آغاز شده است.

احمدي گفت: مجمع فعالان سايبري ايثار و شهادت توسط هيات خانواده شهدا و ايثارگران و به عنوان محصول واحد رسانه اين مجموعه در کنار سايت شهداي ايران فعاليت مي‌کند که هم شهداي ايران هم ايثار کلوپ و هم ايثار بلاگ که سرويس وبلاگ‌دهي است به هم مرتبط مي‌شوند و سيستم رسانه اي ايثار و شهادت اين مجموعه را تکمبل خواهد کرد.

وي گفت: از ابتداي تشکيل دبير خانه دائمي اين مجمع سازمان‌هاي مختلفي اعم از موسسه فرهنگي تبيان، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس، مرکز فناوري اطلاعات و رسانه‌هاي ديجيتال، مرکز پدافند سايبري وزارت دفاع و اداره کل ورزش و جوانان همکاري داشته اند.


 48 هزار دانشجوي خارج از کشور در انتظار ارز دولتي هستند
 دانشجويان خارجي کشور در آستانه ترک تحصيل اجباري 

 هزاران دانشجوي خارجي براي گرفتن ارز در بلاتکليفي به سر مي‌برند مسوولان بانک مرکزي از فرصت بيشتر براي حل مشکل اين دانشجويان مي‌گويند و مسوولان وزارت علوم هم از ايميل‌هاي فراوان دانشجويان براي حل مشکل خود به اين وزارتخانه خبر مي‌دهند.

اما نتيجه تمام پيگيري‌ها براي رفع مشکل دانشجويان خارج از کشور تنها در يک جمله خلاصه مي‌شود:”دانشجويان صبرداشته باشند، حل مي‌شود».

مسوولان از حل شدن اين مشکل در هفته‌هاي آتي خبر مي‌دهند اما نکته‌اي که در اين ميان ناديده گرفته مي‌شود اين است که دانشجويان با صبر نمي‌توانند هزينه‌هاي تحصيل و زندگي خود را تامين کنند.

اين روزهاي استيصال در تمام کلمات دانشجويان مشخص است تا جايي که برخي با تمام نااميدي از برگشت به ايران و نيمه تمام گذاشتن تحصيل خود سخن گفته‌اند.

حتي برخي از باقي‌ماندن چند ماه از تحصيل دکتراي خود نوشته‌اند و خواستار پيگيري جدي اين مشکل شده اند.

مسلمي‌نائيني مديرکل بورس و امور دانشجويان خارج وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرآنلاين از ارسال روزي بيش‌از 50 ايميل به اين وزارتخانه از سوي دانشجويان خارجي مي‌گويد و تاکيد مي‌کند کاري از دست ما بر نمي‌آيد. براي همين فقط اين ايميل‌ها را براي مسوولان بانک مرکزي و ديگر نهادهاي مرتبط ارسال مي‌کنيم.

وي درعين حال از ادامه روند اعلام اسامي‌دانشجويان خارجي غيربورسيه براي دريافت ارز به بانک مرکزي خبرداد و تاکيد کرد: ما همانند سابق معرفي نامه‌ها را تاييد مي‌کنيم و قراراست بانک‌ها 2درصد زيرقيمت بازار به دانشجويان ارز بدهند.

مسلمي‌نائيني در اين حال تعداد دانشجويان غيربورسيه متقاضي ارز دولتي را 48 هزار نفر اعلام مي‌کند.

وقتي از مديرکل بورس و امور دانشجويان خارج وزارت علوم مي‌پرسيم که شما به عنوان سخنگو و نماينده دانشجويان خارجي پيشنهادي براي رفع مشکل اين دانشجويان به بانک مرکزي ارائه داده ايد، متذکرمي‌شود: اين وزارتخانه موظف به اينکار نيست و بانک مرکزي هم از آنان پيشنهادي نخواسته است.اين درحالي است که وزيرعلوم در آخرين اظهار نظر خود در اين خصوص از وعده اي شيرين سخن گفته است.

تا دوهفته ديگر مشکل دانشجويان حل مي‌شود.به گفته کامران دانشجو، قرار نيست کسي از ارز محروم شود و تا 2 هفته آينده مسائل مربوط به ارز تحصيلي حل مي‌شود.البته پيش‌از اين نيز وزيرعلوم بارها تاکيد کرده بود که ارز دانشجويان غيربورسيه قطع نمي‌شود اما پس از اين اظهارنظربود که وزير اقتصاد پشت تريبون صداوسيما قرار گرفت و آب پاکي را روي دستان دانشجويان ريخت.

صمد کريمي‌سخنگوي مرکز مبادلات ارزي در مورد اين مشکل مي‌گويد: «براساس مقررات جديد ارزي از تاريخ 4 مهرماه بانک‌هاي کشور در صورت تامين و خريد ارز به نرخ غيرمرجع(مبادله‌اي) مي‌توانند نسبت به فروش آن به نرخ مذبور به دانشجويان غيربورسيه اقدام کنند. در غير اينصورت تامين ارز متقاضيان مذبور از طريق شبکه صرافي مجاز نيز امکان‌پذير است.


 عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس خبر داد:
 مهلت يک هفته‌اي استيضاح‌کنندگان به وزير آموزش‌و‌پرورش 

 يکي از طراحان اصلي طرح استيضاح وزير آموزش‌و‌پرورش از مهلت يک هفته اي استيضاح کنندگان به حاجي بابايي براي قول مساعد وي در جهت حل مشکلات حوزه آموزش و پرورش خبر داد. موسي الرضا ثروتي در گفتگو با مهر، با اشاره به جمع‌آوري 30 امضا براي طرح استيضاح وزير آموزش‌وپرورش اظهارداشت: هدف ما از استيضاح حل مشکلات حوزه آموزش‌و‌پرورش است و در صورتي که مشکلات حل شود يا قول مساعدي براي حل آنها داده شود احتمال اينکه اين طرح پيگيري نشود وجود دارد.

وي ادامه داد: مشکلاتي از قبيل چگونگي اجراي نظام جديد آموزشي، کمبود معلم، وضعيت استخدام معلمان شرکتي و پيش دبستاني‌ها و همچنين استخدام غيرقانوني معلمان قرآني از جمله مسائلي است که در طرح استيضاحي که با 10 محور تهيه شده، آمده است.

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس درخصوص مشکلات نظام جديد آموزشي گفت: در اجراي طرح جديد آموزشي، اسناد پايين دستي آماده نشده بود و اين طرح اجرايي شد. طرح مذکور بايد به تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي مي‌رسيد که نرسيده است. همچنين کتاب نمونه تدريس هم مصوب نشده است.

وي افزود: جمعي از استيضاح‌کنندگان با وزير آموزش‌و‌پرورش جلساتي برگزار کردند و مذاکراتي داشتند که قرار شد در مهلت يک هفته‌اي که به آقاي حاجي بابايي داده مي‌شود، وي پاسخگوي مشکلات باشد. درصورتي که قول مساعدي براي حل مشکلات از سوي وزير داده شود که مورد اطمينان ما باشد و تعهداتي را قبول کند ممکن است پيگيري طرح مذکور منتفي شود اما اين موضوع به اقدامات وزير آموزش و پرورش بستگي دارد.

نماينده بجنورد تصريح کرد: اين مهلت هفته آينده تمام مي شود و ما منتظر پاسخ وزير به مشکلات موجود هستيم.ثروتي گفت: من هفته گذشته سوالي از وزير آموزش‌و‌پرورش داشتم مبني بر اينکه چرا معلمان قرآني بدون اعلام عمومي استخدام شده‌اند. اين استخدام‌ها فاميلي و خويشاوندي است و به نوعي پارتي بازي شده است. وزير توضيحاتي داد که قانع نشدم و قرار شد کميته آموزش کميسيون موضوع را رسيدگي کند.

وي ادامه داد: اين نوع استخدام‌ها خلاف قانون بوده است و وقتي سوال شد گفتند ما نيروهاي قرارداد معين را استخدام کرديم درحالي که طبق قانون برنامه پنجم و قانون مديريت خدمات کشوري چنين نوع استخدام‌هايي ممنوع شده است و حق نداشتند به اين شيوه معلمان را استخدام کنند.


 پاسخ معاون آموزش و پرورش:
 ترس از اخراج، دليل منطقي براي خودکشي نيست 
نويسنده : زهرا تالاني

 «سالار» دانش‌آموز 17 ساله کبودرآهنگي که مي‌ترسيد از مدرسه اخراج شود در کبودر آهنگ خود را حلق‌آويز کرد و مرد. ماجرا به روايت فرماندار کبودرآهنگ چنين است: «در روزهاي نخستين آغاز سال تحصيلي دو دانش‌آموز دبيرستاني به مدرسه راهنمايي هم جوار خود رفته و با کارهاي شيطنت‌آميز موجب آزار و اذيت دانش‌آموزان و معلمان مي‌شوند. مدير مدرسه راهنمايي موضوع را به مدير دبيرستان اطلاع مي‌دهد و مسئولان دبيرستان براي حل اين مشکل وارد مدرسه راهنمايي شدند اما در زمان ورود مدير دبيرستان «سالار» از مدرسه رفته و تنها دوستش در آنجا حضور داشت. مدير مدرسه به محض ديدن دوست «سالار» وي را به اخراج از مدرسه تهديد کرد.اين موضوع از طريق دوست «سالار» به او اطلاع داده شد و متاسفانه «سالار» به خاطر ترس از اخراج و ترس از والدين خودرا حلق‌آويز کرد». در همين زمينه ابراهيم سحرخيز معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش توضيحاتي را به خبرآنلاين داد.

گفته شده دانش آموزي در کبودرآهنگ به خاطر ترس از اخراج شدن خودکشي کرد است. شما اين موضوع را در آموزش و پرورش پيگيري کرديد؟

بله.متاسفانه فرماندار کبودر آهنگ بدون هيچ شاهد و دليلي اين موضوع را مطرح مي‌کند و اصلا منطقي نيست که اين دانش آموز به خاطر حرف‌هاي مديرش خودکشي کند.

يعني به نظر شما خودکشي سالار دليل ديگري داشته؟

من در اين مورد قضاوت نمي‌کنم اما احتمالا اين دانش‌آموز مشکلات ديگري هم داشته است، ضمن اينکه هيچ مدير مدرسه‌اي نمي‌تواند دانش آموزي را از مدرسه اخراج کند حتي اگر مشکلي هم داشته باشد در ‌‌نهايت مي‌تواند دانش آموز را به مدرسه ديگري جابجا کند. تمام مديران مدارس به قانون آشنا هستند.

در صورت تاييد شدن اين موضوع چه برخوردي با مديرمدرسه مي‌شود ؟

اگر چنين چيزي ثابت شد، قانون در اين مورد تصميم‌گيري خواهد کرد.

سال گذشته هم فيلمي منتشر شد که در آن معلمي دانش آموز ش را کتک مي‌زد.شما اين فيلم را ديديد؟

بله و متاسفانه عده‌اي شروع به فضاسازي عليه آموزش‌و‌پرورش کردند درحاليکه بايد ببينيم صحت و سقم اين فيلم‌ها چقدرقابل تاييد است و ممکن است از حقه‌ها و شگردهاي سينمايي در آن‌ها استفاده شود.

سال‌هاست که تنبيه‌بدني در مدارس ما منسوخ شده است.


 کلاسهاي شلوغ دردسر جديد نظام آموزشي 6.3.3 

 تراکم دانش آموز در کلاس درس از جمله پيامدهاي اجراي نظام آموزشي 6.3.3 است که کارشناسان همواره درباره آن هشدار داده‌اند. اين مشکل با شروع سال تحصيلي در برخي مدارس در حالي آشکار شده که همچنان مسئولان آموزش و پرورش تاکيد دارند هيچ مدرسه دولتي حق ندارد کلاسهاي درس خود را با جمعيت بيش از 30 نفر تشکيل دهد.

تعدادي از معلمان و والدين از تعداد زياد دانش در کلاس‌هاي درس در مقاطع دبيرستان و ابتدايي خبر دادند. يکي از معلمان دبيرستاني در اسلامشهر در گفت‌وگو با مهر توضيح مي‌دهد: «کلاس‌هاي مدرسه‌اي که در آن مشغول به تدريس هستم بيش‌از 40 دانش آموز دارد، اين در شرايطي است که بسياري از معلمان به دليل تجمع دانش آموزان در يک کلاس و کم شدن تعداد کلاسها، کلاسي براي درس ندارند.»

به گفته او، هنگامي که اين وضعيت را به مدير مدرسه مي‌گوييم مدير اعلام مي‌کند که آموزش‌و‌پرورش طي ابلاغيه اي خواستار تشکيل کلاسها با حداقل 32 و حداکثر 40 دانش‌آموز شده است.

در حال حاضر بسياري از مدارس مناطق 14،15، 16 همچون مدرسه ابتدايي سجاد در منطقه 15، مدرسه ابتدايي شهيد جليلي در منطقه 14، دبيرستان‌هاي نجميه و ام‌البنين در اسلامشهر، دبيرستان دخترانه فاطميه در شهر ري، مدرسه ابتدايي محمد باقر صدر در منطقه 2 کلاس‌هاي خود را با جمعيت 48 تا 50 نفر تشکيل مي‌دهند.اين در حالي است که به گفته کارشناسان آموزشي، تشکيل کلاس با تراکم بالا منجر به افت تحصيلي و پايين آمدن کيفيت تدريس معلمان در کلاس‌هاي درس مي‌شود.حسين احمدي کارشناس آموزشي در اين زمينه توضيح مي‌دهد: «تراکم دانش آموزان در کلاس‌هاي درس به ويژه مقطع ابتدايي ناشي از اجراي عجولانه تحول بنيادين در آموزش و پرورش و ايجاد نظام 6.3.3 است.»او با اشاره به پيش بيني‌هاي لازم کارشناسان در اين حوزه مي‌گويد: «سند تحول بنيادين که مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي است تاکيد بسيار زيادي روي افزايش کيفيت تحصيلي و تدريسي داشته است، اما با توجه به مشکلات زيرساختي که آموزش و پرورش در حوزه تامين فضاي آموزشي دارد، آيا مي‌توان براساس سند تحول بنيادين گام برداشت و اين سند را اجرا کرد.»به گفته اين کارشناس، آموزش و پرورش براي اجراي تحول، ابتدا به سراغ تغيير ساختار و ايجاد نظام 6.3.3 کرده است، اين در شرايطي است که هنوز مدارس ما در بعد فضاي آموزشي تامين نشده است و ايجاد پايه ششم ابتدايي در مدارس منجر به تبديل انباري و کتابخانه به فضاي آموزشي شده است و يا آنکه کلاس‌ها با جمعيت انبوه 50-40 نفره تشکيل مي‌شود.»احمدي مي‌گويد:« همچنين با توجه به ايجاد پايه ششم ابتدايي، آموزش و پرورش باکمک گرفتن از آموزشياران نهضت سوادآموزي و دفترداران در تدريس مقطع ابتدايي درصدد جبران کمبود معلمان است. اگرچه اين افراد آموزش‌هاي ابتدايي را در تابستان ديده اند، اما پايه ابتدايي سخت‌ترين زمان تدريس است و آموزش دو ماهه براي اين افراد کافي نيست. با توجه به افزايش جمعيت در کلاس‌ها و استفاده از معلمان بي تجربه چگونه مي‌توان هدف سند تحول بنيادين را که همانا افزايش کيفيت تحصيلي و تدريسي است اجرا کرد.»

او با اشاره به عجولانه بودن تصميم وزير آموزش و پرورش در مورد اجراي 6.3.3 بيان مي‌کند:« من نمي‌دانم که چرا وزير آموزش و پرورش اين همه اصرار بر اجرا شدن نظام 6.3.3 داشت، سند تحول بنيادين مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي است و آموزش و پرورش چه در دوران وزارت حاجي بابايي و يا وزراي آينده بايد آن را اجرا کند، پس اين همه عجله براي چيست؟»

اما در اين ميان ابراهيم سحرخيز معاون آموزش متوسطه آموزش‌و‌پرورش ضمن رد تمامي‌اين انتقادات توضيح مي‌دهد: «چنين موضوعي به هيچ عنوان صحت ندارد و اگر کسي چنين بخشنامه‌اي را به مناطق اعلام کرده اند تخلف کرده است و بايد جلوي اين موارد گرفته شود.»او بيان مي‌کند:« براساس ابلاغيه آموزش‌و‌پرورش در مدارس شهري، کلاس‌ها نبايد بيشتر از 24 تا 30 دانش آموز باشد و حتي به مديران مدارس ابلاغ کرده‌ايم که اگر تعداد کلاس‌هاي دانش آموز به 35 نفر رسيد، به جاي يک کلاس،دو کلاس در آن پايه تشکيل دهند.»به گفته سحرخيز، البته ممکن است در برخي از مدارس دور افتاده که همه دانش آموزان دسترسي به مدرسه ندارند، تعداد دانش آموزان يک کلاس به 40 نفر برسد، اما موارد بسيار استثنايي مربوط به روستاهاي دور افتاده است و اين موضوع شامل مدارس شهري نمي‌شود.به گفته معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش، والدين در صورت مشاهده جمعيت بسيار زياد و خارج از عرف مي‌توانند مراتب شکايت خود را به دفتر ارزيابي و پاسخگويي به شکايات وزارت آموزش و پرورش اعلام کنند تا به همه اين موارد رسيدگي شود.»البته پيش‌از اين نيز وزير آموزش و پرورش درباره مشکلات تراکم دانش‌آموزان در کلاس درس و کمبود کلاس توضيح داده و گفته بود: «براي تامين کلاس‌هاي ششم ابتدايي ما تنها به 40 هزار کلاس نياز داريم. در ساير مقاطع نيز کلاس‌هاي درس به اندازه کافي وجود دارد و ممکن است در مواردي يک کلاس بزرگتر از اندازه استاندارد باشد که با تيغه کشي هم کلاس را استاندارد کرده‌ايم و هم فضا براي دانش آموزان ششم ابتدايي ايجاد کرده‌ايم.»حميدرضا حاجي بابايي افزوده بود: «البته نمي‌گويم که در برخي از موارد استثنايي اشکالي وجود ندارد، اما تک نوبته کردن صبحي مدارس کار بزرگتري بود که ما در اين حوزه بسيار موفق عمل کرديم. تعداد دانش آموزان در کلاس درس در حد استاندارد است و حداقل 24 نفر و حداکثر 30 نفر در هر کلاس حاضرند.»با اين اوصاف به نظر مي‌رسد که با اجرايي شدن نظام جديد آموزشي، مشکلات کمبود کلاس درس، افزايش تعداد دانش آموزان در کلاس‌هاي درس، پايين آمدن کيفيت تدريس و... که پيش‌از اين کارشناسان آموزشي اين معضلات را پيش بيني و درباره آن هشدار داده بودند در حال وقوع است. از اين‌رو پذيرفتن انتقادات، پيگيري اين مشکلات و چاره انديشي براي آن در شرايط کنوني از جمله مهمترين اولويت‌هاي مديران اين وزارتخانه است که مسلما بايد در دستور کار قرار گيرد.


 اخبار کوتاه 

 نحوه اطلاع از ممنوع الخروج شدن

مهر: سردار محمود صادقي رئيس پليس گذرنامه و مهاجرت با بيان اينکه سال گذشته 22 ميليون تردد شامل ورود و خروج اتباع ايراني و خارجي در کشور به ثبت رسيد، گفت: از اين تعداد بيش از 15 ميليون تردد اتباع کشور و بيش از 6 ميليون و نيز تردد افراد خارجي است. صادقي در خصوص اطلاع افراد از ممنوع الخروج شدنشان نيز به مهر افزود: افراد مي توانند با در اختيار داشتن گذرنامه به مديريت استان ها مراجعه و در مورد ممنوع الخروج بودن يا محدوديت هاي سفرشان استعلام بگيرند. بانک ها اداره ماليات و ساير دستگاه ها هر روز ليست افراد ممنوع الخروج را در اختيار پليس قرار مي دهند در حاليکه ليست رفع ممنوع الخروج نيز روزانه به روز مي شود.

مشکل جامعه پرستاري کشور اجرا نشدن قانون است

مهر: عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس گفت: جامعه پرستاري با کمبود قانون مواجه نيست بلکه مشکل اجرا نشدن قانون است. دکتر سيامک مره صدق اظهار کرد: مجلس نمي تواند مطالبات صنفي مشاغل گوناگون اعم از پزشکي، پرستاري و... را پيگيري کند بلکه بايد پيگير مطالبات ملي همه مردم باشد. وي از ايرادات وارده به کميسيون بهداشت و درمان مجلس را پزشک بودن اغلب اعضاي آن دانست و گفت: من معتقدم چنانچه اکثريت افراد از يک صنف باشد سبب سوء برداشت شده و آن گروه ماهيت صنفي مي يابد. مره صدق ادامه داد: هم اکنون در جامعه پرستاري با کمبود قانون مواجه نيستيم بلکه مشکل موجود اجرا نشدن قانون است تا همه افراد شاغل در صنف پرستاري راضي باشند.

شهروندان از نگهداري طلا و ارز در منازل پرهيز‌ کنند

سردار اسماعيل احمدي مقدم در مراسم رونمايي از تجهيزات جديد تشخيص هويت و آغاز به کار تيم‌هاي بررسي صحنه جرم در رابطه با نگهداري ارز و طلا در خانه‌ها با توجه به شرايط اقتصادي حاضر تاکيد کرد: ‌بخشي از مردم به علت شرايط اقتصادي حاکم احساس مي‌کنند که احتمال دارد سرمايه نقدي آن‌ها دچار سقوط شود و اين در حالي است که بنابر اطلاعات دريافتي از بانک مرکزي مبالغ زيادي طلا و ارز در خانه‌ها نگهداري شده است که اين امر موجب خطرات جاني، مالي، رواني و اقتصادي درجامعه مي‌شود مردم بايد از اين گونه رفتار‌ها پرهيز کنند.

ظرفيت پذيرش کار‌شناسي ارشد علوم پزشکي دو برابر مي‌شود

ايلنا: معاون آموزشي از دو برابر شدن ظرفيت پذيرش کار‌شناسي ارشد علوم پزشکي در دانشگاه‌ها خبر داد. محمدعلي محققي با اعلام اينکه امسال 5100 نفر در آزمون کار‌شناسي ارشد علوم پزشکي پذيرفته شدند که درصدد هستيم اين ظرفيت را دوبرابر کنيم. وي افزود: هماهنگي‌هايي انجام شده است که با موافقت وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي 6000 دانشجوي ديگر ارشد در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي سراسر کشور پذيرفته شوند.


 اخبار کارگري 

 کارخانه آب معدني داماش تعطيل شد

ايلنا: رئيس اداره تعاون، کار ورفاه اجتماعي رودبار از تعطيل شدن کارخانه آب معدني داماش به عنوان اولين کارخانه گيلان در توليد اين محصول خبر داد. فاطمه فلاح مراد با اعلام اين خبر، اظهار داشت: شرکت آب‌معدني داماش اولين شرکت احداث شده توسط گروه سرمايه‌گذاري امير منصور آريا در بخش عمارلوي شهرستان رودبار است. وي خاطر نشان کرد: اين کارخانه از دو روز پيش به خاطر نداشتن مواد اوليه توليد بطري به حالت تعليق در آمده که امروز مشکل مواد اوليه مرتفع شده و پس از افزايش و تصويب قيمت محصول توسط اداره صنعت، معدن و تجارت مجددا «وارد چرخه توليد خواهد شد.

تعويق 7 ماه حقوق 20 کارگر پيمانکاري فرآيند کاو

دبير اجرايي خانه کارگر شهرستان طبس اعلام کرد: شرکت پيمانکاري «فرآيند کاو» از پرداخت 7 ماه از حقوق 20 کارگر قراردادي خود خوداري مي‌کند. غلام رضا محمدي با اعلام اين خبر گفت: شرکت پيمانکاري فرآيند کاو که تحت نظارت شرکت آب و فاضلاب طبس فعاليت دارد از اسفند ماه سال 90 تا هم اکنون، در پرداخت حقوق 20 کارگر خود قصور كرده است. او افزود: اين واحد پيمانکاري در گذشته حدود 50 کارگر داشت که اين تعداد هم اکنون به 20 نفر رسيده است. محمدي اضافه کرد: طبق گفته کارگران، پيمانکار سعي دارد به دليل آنجه «افزايش مشکلات مالي» ذكر مي‌كند با تمامي کارگران خود تسويه حساب کند.

تعطيلي موقت کارخانه زرين سلولز و مرخصي اجباري 280 کارگر

دبير اجرايي خانه کارگر ساوه اعلام کرد: کارخانه زرين سلولز به سبب نداشتن مواد اوليه توليد موقتاً تعطيل و280 کارگر قرار دادي آن به مدت يک هفته به مرخصي اجباري فرستاده شدند. مهدي زماني با اعلام اين خبر گفت: کارفرماي اين واحد توليدي خصوصي، به دليل وجود نداشتن مواد اوليه توليد که اکثرا از طريق واردات تامين مي‌شود ناچار شده کارخانه را موقتا تعطيل و 280 کارگرخود را به مدت يک هفته به مرخصي اجباري بفرستد. او با بيان اينکه تعطيلي اخير واحد‌ها توليدي ناشي از تحريم‌هاي اقتصادي است افزود: به گفته كارگران، کارفرما و ساير مسوولان کارخانه سلولز با تمام توان خود در تلاشند تا مواد اوليه مورد نياز توليدات خود را تأمين کرده وکارخانه را از اين بحران نجات دهند.