نسخه شماره 3027 - 1391/07/13 -

روايت نا تمام يک فصل معلق مشکل حراستي پيدا کرد
توقيف نمايش به بهانه حضور باران

تهيه کننده فيلم لاله:
اسپانسر داخلي مي‌آوريم


كاغذ در انبارها هست اما فروخته نمي‌شود


هيچ منطقي در رفتار ارشاد در حوزه سينما وجود ندارد

سخنگوي خانه تئاتر پيروي دريافت شكايات هنرمندان:
قرارداد تيپ همچنان اجرا نمي‌شود


كتاب زندگي نيما يوشيج منتشر شد


آنا نعمتي، حامي گروه وصل يار شد


اظهارنظر دولت‌آبادي درباره كارتون شرق

بزرگاني كه آرزو به دل نوبل ادبيات ماندند
وقتي نوبل «تولستوي»، «چخوف» و «جويس» را ريز مي‌بيند


سينماي جهان


 روايت نا تمام يک فصل معلق مشکل حراستي پيدا کرد
 توقيف نمايش به بهانه حضور باران 

 گروه فرهنگي: روز سه‌شنبه نمايش «روايت ناتمام يک فصل معلق» به دليل حضور يکي از بازيگران متوقف شد. گفته مي‌شود حضور باران کوثري در اين نمايش عامل توقيف آن بوده و از آنجائي که نمايش با استقبال تماشاگران مواجه شده، به هومن سيري پيشنهاد شده که با تغيير اين بازيگر مي‌تواند دوباره تئاترش را به صحنه ببرد.

سرپرست پروژه اجراي آثار محيطي در مجموعه تئاترشهر درباره دلايل توقف اجراي نمايش "روايت‌هاي ناتمام يک فصل معلق" تأکيد کرد: به ما گفته شده که به دليل حضور يکي از بازيگران زن نمايش که مشکل حراستي دارد اجراي اين نمايش متوقف شده‌است.

عباس غفاري درباره توقف اجراي نمايش محيطي "روايت‌هاي ناتمام يک فصل معلق" به کارگرداني هومن سيدي به خبرنگار مهر گفت: چيزي که گفته شده اين است که به دليل حضور يکي از بازيگران زن نمايش که مشکل حراستي داشته اين اجرا متوقف شده است. البته اين حرفي است که گروه به ما گفته‌اند و ما نمي‌دانيم چه کسي يا چه نهادي اين حرف را زده‌است.

سرپرست پروژه اجراي آثار محيطي در مجموعه تئاترشهر يادآور شد: البته بعد از اين اتفاق پيشنهاد مديريت مجموعه تئاترشهر و بنده به گروه اين بود که با تغيير بازيگر زن نمايش از روز يکشنبه 16 مهرماه اجراي عمومي اثر از سر گرفته شود. البته قرار است گروه در خصوص اين پيشنهاد تصميم‌گيري کند و در صورت موافقت اجراي نمايش "روايت‌هاي ناتمام يک فصل معلق" از سر گرفته شود.

وي ادامه داد: هومن سيدي کارگردان نمايش و حبيب رضايي مشاور کارگردان در حال پيگيري موضوع هستند تا مشکل را حل کنند.

شنيده‌ها حاکي از آن است که حضور باران کوثري بازيگر جوان سينما و تئاتر ايران در نمايش "روايت‌هاي ناتمام يک فصل معلق" باعث بروز اين مشکل براي گروه و نمايش شده‌است. پيش از اين نيز نمايش "خشکسالي و دروغ" به کارگرداني محمد يعقوبي براي اجرا در شهر شيراز با مشکل مشابه مواجه شده بود اما با وجود تغيير بازيگر هم امکان ادامه اجرا پيدا نکرد.


 تهيه کننده فيلم لاله:
 اسپانسر داخلي مي‌آوريم 

 تهيه‌کننده «لاله» گفت: اگر قرار بود اين فيلم با سرمايه‌ آمريکايي ساخته شود همان دو سال پيش که کمپاني‌هاي آمريکايي با نيت خاص خود براي ساخت اين فيلم ابراز تمايل کرده بودند اين فيلم ساخته مي‌شد و نيک‌نژاد هم همان زمان اعلام همکاري مي‌کرد.

عليرضا سبط احمدي تهيه‌کننده فيلم سينمايي«لاله» ضمن رد حضور سرمايه‌گذار آمريکايي براي ساخت اين فيلم سينمايي به جزئيات توليد اين پروژه اشاره کرد و به خبرنگار مهر گفت: از ابتداي مرحله پيش توليد اين پروژه سينمايي همه تلاش اعضاي گروه و به خصوص آقاي نيک‌نژاد اين بوده که بتوانيم بخشي از هزينه توليد را از طريق بخش خصوصي وارد پروژه کنيم. چراکه هزينه پيش‌بيني شده براي توليد اين فيلم سينمايي بالا بود و درست به همين دليل نمي‌خواستيم اين هزينه به نوعي به بخش دولتي تحميل شود.

وي در ادامه افزود: از همين رو آقاي نيک‌نژاد به دليل ارتباطاتي که با کمپاني‌هاي مختلف در دنيا داشت تمام تلاش خود را مي‌کند تا سرمايه‌هاي خارجي را با توجه به اهداف و ديدگاه ايراني و اسلامي که در فيلمنامه وجود دارد جذب کند.

بنابراين هيچگاه عنوان نشده که سرمايه‌گذار آمريکايي وارد جريان توليد فيلم مي‌شود.

اين تهيه‌کننده که پيش از اين توليد فيلم «مصائب چارلي» و «زماني براي دوست داشتن» را در کارنامه کاري خود داشته است در ادامه توضيح داد: اگر قرار بود اين فيلم با سرمايه‌گذار آمريکايي ساخته شود همان دو سال پيش که کمپاني‌هاي آمريکايي با نيت خاص خود براي ساخت اين فيلم ابراز تمايل کرده بودند، ساخته مي‌شد و اسدلله نيک‌نژاد هم همان زمان اعلام همکاري مي‌کرد.

وي در ادامه افزود: همانطور که مي‌دانيد زماني که کمپاني‌هاي آمريکايي براي توليد يک فيلم ابراز تمايل مي‌کنند مي‌خواهند اهداف سياسي و رسانه‌اي خاص خود را پيش ببرند و گروه توليد اين فيلم از ابتدا نمي‌خواست چنين شود چراکه از ابتدا قصد داشتيم اين فيلم در جهت اهداف مقدس انقلاب و در سايه سينماي شريف ايران ساخته شود. از همين‌رو اگر سرمايه‌گذار خارجي بخواهد وارد مرحله توليد شود قطعا بايد در راستاي اهداف انقلاب و ايران اسلامي پيش خواهد رفت. اين تهيه‌کننده در ادامه افزود: فيلمنامه اين فيلم نشان‌دهنده فرهنگ اصيل ايراني و تلاش يک بانوي ايراني و عنوان جهاني گرفتن اوست.

از سوي ديگرعلاوه‌بر آقاي نيک‌نژاد، من و آقاي آقامحمديان به‌عنوان تهيه‌کننده و مجري طرح در تلاش هستيم سرمايه و اسپانسرهاي داخلي را براي توليد اين فيلم جذب کنيم.

سازمان سينمايي طرف حساب مجلس است

سبط احمدي در ادامه با اشاره به اظهارات پيشين خود در گفت‌وگو با خبرگزاري مهر مبني‌بر اينکه با مجلس طرف نيست گفت: همانگونه که حضرت امام(ره) فرموردند مجلس در راس امور است و من به‌عنوان يک فرد ايراني قطعا مطيع فرمايش امام هستم از همين‌رو مجلس حق دارد که در امور فرهنگي نظر قطعي بدهد که در اين صورت طرف حساب کميسيون فرهنگي وزارت ارشاد و سازمان سينمايي کشور است نه من به عنوان تهيه‌کننده فيلم. تهيه‌کننده پروژه سينمايي«لاله» در ادامه افزود: در يک نظام اجتماعي سلسله مراتبي وجود دارد و سلسله مراتب سينما در اين مورد خاص سازمان سينمايي ، مدير مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي، معاون پارلماني وزارت ارشاد و وزير ارشاد از جمله مراجعي هستند که ديدگاه مسئولان را ابلاغ مي کنند و ما هم براساس ديدگاه و نظرات ارائه شده حرکت مي‌کنيم.

عليرضا سبط احمدي در ادامه صحبت‌هاي خود در پاسخ به اين سئوال که کميسيون فرهنگي مجلس بارها اعلام کرده که توليد اين فيلم از اولويت‌هاي فرهنگي نبوده‌است اما به نظر مي‌رسد اين نقطه نظر کميسيون فرهنگي به نوعي با بي‌اعتنايي از سوي عوامل فيلم مواجه شده است گفت: اگر قانون را بپذيريم و مطيع قانون باشيم متوجه مي‌شوديم که قانون اساسي به صراحت وظايف فرهنگي اينچنين را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و سازمان صدا سيما و... محول کرده است.


 كاغذ در انبارها هست اما فروخته نمي‌شود 

علي مطهري؛ نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي و عضو كميسيون فرهنگي مجلس؛ به سوال خبرنگار ايلنا درباره گراني كاغذ و مشكلات اين كالا در بازار پاسخ داد. علي مطهري در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا با اشاره به فعاليت‌هاي وزارت ارشاد در زمينه تامين كاغذ مورد نياز مطبوعات، به نقش كميسيون فرهنگي در مواجهه با اين بحران اشاره كرد و گفت: كميسيون فرهنگي مجلس نمي‌تواند به صورت مستقيم وارد بحث اجرايي و عملياتي اين حوزه بشود و فقط مي‌تواند وزير ارشاد يا معاون مطبوعاتي و معاون فرهنگي اين وزارت‌خانه و يا وزير صنعت، معدن و تجارت را به مجلس احضار كند تا درباره مشكلات و اقدامات آن‌ها توضيح بخواهد يا با آن‌ها صحبت كند. نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي مساله كاغذ را در ارتباط مستقيم با قيمت ارز دانست و گفت: در حال حاضركاغذ به مقدار كافي در كشور وجود دارد، اما در انبارهاست و كاغذ فروش‌ها آن را نمي‌فروشند. دليل اين مساله اين است كه اطميناني نسبت به قيمت ارز وجود ندارد و كاغذفروشان نگران تهيه كاغذ براي آينده هستند.


 هيچ منطقي در رفتار ارشاد در حوزه سينما وجود ندارد 

امسال جشنواره فيلم کودک در حالي برگزار مي‌شود که محمدعلي طالبي باسابقه‌ترين کارگردان سينماي ايران در حوزه کودک نه تنها فيلمي در جشنواره ندارد بلکه در جشنواره فيلم کودک نيز حضور ندارد. محمدعلي طالبي در گفتگو با ايلنا با اعلام اين مطلب و انتقاد از عملکرد ارشاد در حوزه سينما گفت: فيلمنامه فيلم تنهايي دريا را براي گرفتن پروانه ساخت به ارشاد ارسال کردم اما معاونت سينمايي بعد از دو هفته بدون هيچ دليلي آن را تاييد نکرد و فيلمنامه رد شد. وي ادامه داد: ارشاد بدون آنکه دلايل رد شدن فيلمنامه را اعلام کند فقط اعلام کرده است که به تو پروانه ساخت نمي‌دهيم. طالبي با اشاره به عملکرد مديران سينمايي در چهار سال اخير گفت: هيچ منطقي در رفتار و تصميمات ارشاد در سينما وجود ندارد و به نظر مي‌رسد که هدف آن‌ها اين است که سينما فقط در دست يک گروه و جريان خاص باشد. طالبي تاکيد کرد: ارشاد در حالي با من اينگونه رفتار مي‌کند که فيلم بادومه سال گذشته در جشنواره فيلم کودک 4 جايزه اصلي را گرفته بود و در جشنواره فيلم برلين نيز حضور داشت.


 سخنگوي خانه تئاتر پيروي دريافت شكايات هنرمندان:
 قرارداد تيپ همچنان اجرا نمي‌شود 

قرارداد تيپ بازيگران تئاتر يكي از مواردي است كه طي ماه‌هاي اخير و بخصوص پس از اعتراض اصغرهمت نسبت به عدم توجه مسئولان مركزهنرهاي نمايشي براي تطبيق اين قرارداد با شرايط روز به صورت جدي مطرح شد كه طي آن هيئت مديره خانه تئاتر در دو مرحله با مديرمركزهنرهاي نمايشي نشست تبادل نظر برگزار كرد و دغدغه‌هاي اهالي تئاتر با قادر آشنا درميان گذاشته شد. سخنگوي خانه تئاتر در گفت‌وگوهاي پيشين نسبت به جدي بودن رئيس مركز درخصوص اجرايي شدن قرارداد تيپ بسيار ابراز اميدواري كرده بود. به گزارش خبرنگار ايلنا، تيموريان درخصوص اجرايي شدن وعده‌هاي مركزهنرهاي نمايشي درباره قرارداد تيپ، گفت: با توجه به اينكه طي دو مرحله با قادر آشنا مدير مركزهنرهاي نمايشي گفت‌وگو داشته‌ايم، اما متاسفانه همچنان شاهد هستيم قرارداد تيپ جديد در شيوه‌نامه حمايتي رعايت نمي‌شود.وي ادامه داد: در فاصله گفتگوهايي كه با مركز داشته‌ايم تا امروز كه صحبت مي‌كنيم نمايش‌هايي روي صحنه رفته اما قراردادها بر منوال سابق اعمال شده است كه در همين رابطه شكايت‌هايي از سوي هنرمندان به دفتر خانه تئاتر رسيده و ما درحال پي‌گيري هستيم. سخنگوي خانه‌ تئاتر با تاكيد بر اينكه اعضاي هئيت‌ مديره درحال بررسي چگونگي رسيدگي به اين مسئله هستند، توضيح داد: در گفت‌وگوهاي مشترك اعضاي خانه تئاتر تاكيد زيادي بر ايجاد تغييرات در شيوه‌نامه اجرايي شواري حمايت داشتند كه آقاي آشنا از موارد مطلع شد. وي افزود: قرار بود ايشان پي‌گير ماجرا باشند اما با توجه به شكايت‌هايي كه از سوي هنرمندان به خانه تئاتر مي‌رسد مشخص است كه همچنان تغييري صورت نگرفته و قرارداد تيپ جديد اعمال نشده است، گويا رونوشتي از اين شكايات به دست آقاي آشنا هم رسيده و در جريان قرار گرفته‌اند. به همين دليل اعضاي هيئت مديره درحال بررسي شرايط موجود است كه طي چند روز آينده چگونگي مواجه شدن با اين شرايط را اعلام خواهيم كرد. محمد بهرامي مديرروابط عمومي خانه تئاتر درباره تعداد شكايت‌ها و نام هنرمنداني كه نسبت به عدم تغيير قرارداد تيپ اعتراض كتبي ارسال كرده‌اند، گفت: از زماني كه با آقاي آشنا گفت‌وگو شده تا به امروز حدود صد نمايش اجرا رفته كه اعتراضاتي پس از اين اجراها دريافت كرده‌ايم. اين اعتراضات هم‌اكنون در دست بررسي است و نتايج آن متعاقبا اعلام مي‌شود.


 كتاب زندگي نيما يوشيج منتشر شد 

 كتاب زندگي‌نامه نيما يوشيج به قلم مصطفي اسلاميه منتشر شد. به گزارش ايسنا، كتاب «زندگي‌نامه نيما يوشيج؛ به كجاي اين شب تيره» نوشته مصطفي اسلاميه از سوي انتشارات نيلوفر به چاپ رسيده است.

كتاب «زندگي‌نامه نيما يوشيج» در 11 فصل تدوين شده است. اسلاميه در اين اثر تأمل و درنگي بر زندگي نيما از كودكي و نوجواني تا دوران بزرگسالي دارد. همچنين به تأملات وي در حوزه تبييين مؤلفه‌هاي شعر نو فارسي مي‌پردازد و تلاش‌هايي را كه در عرصه خلاقيت و درانداختن طرحي نو دارد، از نظر مي‌گذراند. او همچنين به اقامت نيما يوشيج در شهر آستارا و بررسي رابطه اين شاعر با حزب توده مي‌پردازد.


 آنا نعمتي، حامي گروه وصل يار شد 

 آنا نعمتي، بازيگر سينما و تلويزيون، اسپانسر گروه «وصل يار» به سرپرستي ابراهيم اثباتي شد. اين نخستين بار است که يک بازيگر سينما از يک گروه موسيقي حمايت مي‌کند. به گزارش ايلنا، آنا نعمتي، بازيگر سينما و تلويزيون با اشاره به اين‌که نخستين بار است که يک بازيگر از يک گروه موسيقي حمايت مي‌کند گفت: گروه موسيقي وصل يار، سال 1382 شکل گرفته و با نوآوري‌هايي که در زمينه موسيقي تلفيقي و درآميختن اين هنر با سينما و تئا‌تر داشته، توانسته توجه و نظر مخاطبان را به خود جلب کند.

او سينما و موسيقي را به هم وابسته دانست و ادامه داد: اين دو هنر، جداي از هم نيستند.


 اظهارنظر دولت‌آبادي درباره كارتون شرق 

 محمود دولت‌آبادي: تصور طعن زدن به جوانمردانِ دفاع در جبهه‌ها غيرممکن است.

محمود دولت‌آبادي درباره كارتون هادي حيدري در روزنامه «شرق» اظهارنظر كرد و تصور طعن زدن به جوانمردان دفاع در جبهه‌ها را غيرممکن دانست. به گزارش ايسنا، متن اظهارنظر اين نويسنده‌ در اين‌باره چنين است: به گمان من، تصور اين‌که کسي يا مجموعه‌اي به جوانمردان دفاع در جبهه‌ها طعن بزند، غيرممکن است؛ بنابراين اميدوارم اين سوءتفاهم که درباره کارتون شرق اتفاق افتاده، برطرف شود. گمان مي‌کنم کسي پيدا نشود به خودش اجازه دهد به جان‌فدايان ايران طعن بزند و مطمئن‌ام چنين تصوري پشت اين طرح نبوده و قطعا تحريفِ تفسير شده است.


 بزرگاني كه آرزو به دل نوبل ادبيات ماندند
 وقتي نوبل «تولستوي»، «چخوف» و «جويس» را ريز مي‌بيند 

 زماني كه صحبت از برندگان جايزه نوبل ادبيات مي‌شود، انتظار داريم نام نويسندگان بزرگي چون «لئو تولستوي»، «جيمز جويس»، «آنتوان چخوف»، «مارسل پروست» و «كارلوس فوئنتس» را بشنويم، اما در كمال تعجب مي‌بينيم آكادمي نوبل در 111 سال گذشته هيچ‌يك از اين اسطوره‌هاي دنياي ادبيات را شايسته دريافت اين جايزه ندانسته‌ ا‌ست. به گزارش ايسنا، نگاهي به نام‌هاي درخشاني كه در شگفتي فراوان از قافله برندگان معتبرترين جايزه ادبي جهان جامانده‌اند،‌ خالي از لطف نيست.

لئو تولستوي

بزرگترين نماينده ادبيات واقع‌گرايانه يكي برجسته‌ترين شخصيت‌هاي ادبي بود كه موفق به دريافت جايزه نوبل نشد. به نظر مي‌رسد «جنگ و صلح» و «آناكارنينا» از اين رمان‌نويس روس كه تا ابد در تاريخ ادبيات جهان ماندگار مي‌مانند‌، براي اعضاي آكادمي سوئدي كافي نبوده‌اند. تولستوي در سال‌هاي 1901 و 1902 نامزد نوبل ادبيات شد، اما گفته مي‌شود به دليل عقايد مذهبي و تفكرات افراطي كه با بالا رفتن سنش شديد‌تر مي‌شد‌، از دريافت اين جايزه بازماند. يكي ديگر از گمانه‌زني‌هايي درباره علت قرباني‌ شدن بزرگترين رمان‌نويس تاريخ روسيه، انزجار تاريخي سوئدي‌ها نسبت به شهروندان روس است.

ولاديمير ناباكوف

شايد باوركردني نباشد، اما خالق «لوليتا» نيز موفق به دريافت جايزه نوبل ادبيات نشد. ناباكوف يكي از بزرگترين نويسندگان تاريخ ادبيات غيرانگليسي است كه مشهورترين آثارش را به اين زبان ارائه كرده‌‌. او در سال 1974 نامزد نوبل ادبيات شد، اما او اين جايزه مهم را به «ايويند جانسون» و «هري مارتينسون» كه هر دو از اعضاي كميته نوبل بودند واگذار كرد. ناباكوف جدا از آثار درخشاني كه در زمينه ادبيات داستاني دارد، در حوزه نقد و ترجمه شعر نيز دست توانايي داشت.

مارسل پروست

«در جست‌وجوي زمان از دست رفته» را مي‌توان يكي از بهترين آثار ادبي دانست كه تكنيك جريان سيال ذهن را به اوج رسانده‌اند. اما به يادماندني ترين رمان چند جلدي قرن بيستم نيز نتوانست جايزه نوبل را براي آفريننده‌اش به ارمغان بياورد. جايزه نوبل سال 1920 به «نوت هامسون»، نويسنده نروژي رسيد. آيا آثار او از هفت جلدي «در جست وجوي زمان از دست رفته‌» پروست هم خواندني‌تر بود؟

ازرا پاوند

«پاوند» شاعر و منتقد آمريكايي كه نامش با شعر مدرنيسم گره خورده نيز از سوي اعضاي تصميم گيرنده بنياد نوبل شايسته دريافت اين جايزه شناخته نشد. وي كه با اشعار تصوير گرايانه‌اش انقلابي در دوران تسلط ادبيات مكانيكي ويكتوريايي به وجود آورد‌، از تاثيرگذارترين قلم بدستان برتر آثار «تي اس.اليوت»،‌ «دبليو بي بيتس» و «رابرت فراست» محسوب مي‌شود. پاوند جدا از توانمندي ادبي‌اش از دوستان نزديك ارنست همينگوي و جيمز جويس بود. ناگفته نماند اين شاعر پيشگام به طرفداري از فاشيسم و اظهارت تند يهودستيزانه‌اش شهرت داشت.

توماس هاردي

هاردي به عنوان نويسنده‌اي انقلابي شناخته مي‌شود كه در نقد ادبيات ويكتوريايي پيشگام بود. وي كه تا حدي تحت تاثير رمانتيسيم قرار داشت‌، با رمان‌هاي معروفي چون «تس‌»، «جود گمنام» و «به دور از اجتماع خشمگين» تا ابد در ذهن تاريخ ادبيات خواهد ماند. افسوس كه هرگز موفق نشد مدال نوبل ادبيات را به گردن بياويزد.

آنتوان چخوف

يكي ديگر از قربانيان تنگ‌نظري‌هاي سياسي آكادمي نوبل، نويسنده «باغ آلبالو» است. اين نويسنده روس نيز به دليل خصومت ديرينه وطنش با سوئدي‌ها ناديده گرفته شد. چخوف كه شايد شايسته عنوان بزرگترين نمايشنامه‌نويس روس باشد‌، در دنيا به عنوان پدر داستان كوتاه مدرن شناخته مي‌شود.

مارك تواين

تواين به عنوان مبدع رمان آمريكايي با حس طنز نايابي كه در رمان‌هاي «هاكلبري فين» و «تام ساير» آفريد نيز نتوانست جايزه نوبل را از آن خود كند. او را به جرات مي‌توان يكي از برترين رمان نويسان‌، مقاله‌نويسان و طنزپردازان ادبيات آمريكايي دانست. تواين نيز مانند تولستوي 10بار نامزد دريافت نوبل ادبيات شد و هربار به نويسندگاني چون «سولي پرودوم»،‌ «تئودور مامسن»، «فردريك ميسترال»، «ژوزه اچراگي»، «روديارد كيپلنگ»، «رادرلف كريستوف اوكن» و... باخت.

هنريك ايبسن

ايبسن بزرگترين نويسنده نروژي و يكي از برجسته‌ترين نويسندگان دراماتيك جهان شش‌بار شانس كسب نوبل ادبيات را به دست آورد، اما هربار شكست خورد. به نظر مي‌رسد اعضاي آكادمي نوشته‌هاي ايبسن را مطابق با وصيت‌نامه آلفرد نوبل در راستاي ادبيات ايده‌آل نديده‌اند.

جيمز جويس

جيمز جويس نيز از ديگر ناكام‌هاي بزرگ نوبل ادبيات محسوب مي‌شود كه برنده نشدنش عدالت اعضاي آكادمي سوئد را زير سوال مي‌برد. برندگان بعدي اين جايزه از جمله «سئول بكت» و «سول بيلو» تحت تاثير قلم جويس شاهكارهايشان را آفريدند‌، اما خالق مهم‌ترين رمان قرن بيستم خود موفق به دريافت آن نشد. جويس كه از پيشگامان ادبيات مدرنيستي محسوب مي‌شود،‌ آثار بي‌نظيري چون «بيداري فينيگان‌ها»، «دوبليني‌ها» و «پرتره مرد هنرمند در جواني» را به دنياي ادبيات هديه كرد. وي به عنوان استاد تكنيك جريان سيال ذهن در دنيا شناخته مي‌شود.

اميل زولا

اميل زولا را مي‌توان سردمدار مكتب ادبي ناتوراليسم ناميد،‌ اما اين نام اين نويسنده فرانسوي نيز در فهرست برندگان نوبل ديده نمي‌شود. زولا در طول عمرش 30 رمان به نگارش درآورد كه هريك از آنها بدون هيچ رقيبي شايسته دريافت جايزه «پوليتزر» بودند. خالق «ژرمينال» دوبار نامزد نوبل ادبيات شد‌، اما هربار با در بسته مواجه شد.


 سينماي جهان 

 زندگي دوباره «جيم‌کري» در دنياي دروغين

جيم‌کري با بازي در «تصور کردن ناتان» يک بار ديگر وارد يک دنياي خيالي مي‌شود که همه چيز آن تقلبي و ساختگي است و هيچ چيز آن واقعيت ندارد. به گزارش فارس، مارک فورستر براي کارگرداني اين درام اجتماعي خانوادگي عجيب و غريب انتخاب شده و کمپاني والت ديزني تهيه‌کننده آن است. قصه فيلم که گفته مي‌شود درامي سنگين و سطح بالا است، درباره ناتان کم هوش است که در شش سالگي والدين خود را از دست مي‌دهد. اطرافيان ناتان براي اين که او متوجه کشته شدن پدر و مادرش نشود، يک دنياي خيالي خلق کرده و ناتان را درون آن رها مي‌کنند. سي سال پس‌از اين ماجرا، ناتان که حالا سي و شش سال دارد در رابطه با موقعيتي که در آن قرار دارد چيزي نمي‌داند و همين مسئله باعث شده تا وي در يک دنياي کارتون گونه و فانتزي زندگي کند. در حقيقت، او توان تشخيص دنياي واقعي از دنياي خيالي و دروغين را ندارد. کاراکتر تس خواهر ناتان که در کنار او قرار دارد، به وي کمک مي کند تا او از خيال‌هاي ترسناک، اوهام و اهريمن‌ها فرار کند و در امان باشد. قرار است نقش خواهر ناتان را در «تصور کردن ناتان» جودي فاستر بازي کند، اما هنوز قرارداد همکاري با وي و کري امضا نشده است. فيلم بر اساس فيلم‌نامه‌اي از ران گاستين پارکر ساخته مي‌شود و در سال قبل قرار بود کمپاني يونيورسال آن را تهيه کند. در آن زمان، توني گلدوين (بازيگري که به جرگه فيلم‌سازان پيوسته بود) براي کارگرداني اين فيلم انتخاب شده بود. جيم کري قبل از اين در سال 1998 با فيلم «نمايش ترومن» هم در نقش کاراکتري بازي کرد که در يک دنياي خيالي زندگي مي‌کند. در اين فيلم، وي در نقش ترومن پورباک ظاهر شد که زندگي آرام و سعادتمندي در يک جزيره دارد، ولي يک روز متوجه دروغين بودن اين زندگي مي‌شود. ترومن تلاش مي‌کند از محل زندگي خود فرار کند، ولي در اين کار موفق نمي‌شود.

کارگردان «ظهور سياره ميمون‌ها» مشخص شد

مت ريوز براي کارگرداني قسمت دوم «ظهور سياره ميمون‌ها» انتخاب شد. به گزارش فارس، به اين ترتيب، روپرت وايت ديگر با اين پروژه به عنوان کارگردان همکاري نخواهد کرد. تا چند روز قبل گفته مي‌شد وايت که سازنده اولين قسمت اين اکشن دلهره‌آور بود، کارگرداني قسمت دوم را هم به عهده خواهد گرفت.در شرايطي که رابطه بين اين فيلم‌ساز و مسوولان کمپاني فوکس قرن بيستم با يکديگر خيلي خوب بود، مشخص نيست چرا وي با دومين قسمت فيلم همکاري ندارد. مت ريوز که با کارگرداني درام دلهره‌آور و رئاليستي «کلاورلند» (2009) مطرح شده، سال قبل اکشن ترسناک «بگذار داخل شوم» را کارگرداني کرد. «ظهور سياره ميمون 2» با حال و هواي علمي- تخيلي خود دنباله‌اي بر ماجراجويي‌هاي ميمون‌هاي هوشمندي است که با فرار از يک آزمايشگاه، شهر لس‌آنجلس را اشغال مي‌کنند. هدف اين ميمون‌ها (که تحت رهبري يک ميمون خشمگين و بسيار باهوش به نام سزار با بازي اندي سرکيس هستند) غلبه بر نوع بشر است. هفته قبل ناگهان روپرت وايت اعلام کرد با اين پروژه همکاري نخواهد کرد. او دليل انصراف خود از امر کارگرداني فيلم را کمبود وقت (و درگيري بر روي پروژه‌هاي ديگر) اعلام کرد. همين مسئله باعث شد تا مسئولان کمپاني فوکس قرن بيستم، بلافاصله به فکر جايگزيني براي اين فيلم‌ساز بيفتند و مذاکره با چند کارگردان را شروع کنند. با قطعي شدن حضور مت ريوز پشت دوربين «ظهور سياه ميمون‌ها»، کليد فيلم‌برداري اين فيلم اوايل سال جديد ميلادي زده مي‌شود. اين فيلم براي اکران عمومي در بيست‌و‌سوم ماه مه سال 2014 آماده مي‌شود. قسمت اول فيلم که تابستان سال 2011 به روي پرده سينماها رفت و 468 ميليون دلار در سينماهاي سراسر جهان فروش کرد، پيش‌در‌آمدي بر قصه فيلم معروف و کلاسيک «سياره ميمون‌ها» است.

نقش جديد «جيسون استاتهام» در «پارکر»

با پايان فيلم‌برداري اکشن ماجراجويانه «پارکر» و شروع کار تدوين آن، پوستر اصلي فيلم هم در سايت‌هاي اينترنتي منتشر شد. به گزارش فارس، «جيسون استاتهام» قهرمان رزمي سينماي اکشن نقش اصلي «پارکر» را بازي کرده است و در آن در قالب کاراکتر تازه‌اي ظاهر شده است. تيلور هکفورد کارگردان فيلم از «پارکر» به عنوان يک اکشن تميز و شسته رفته امروزي اسم مي‌برد که مشابه آن تا پيش‌از اين توليد نشده است. او مي‌گويد به جز پوستر اصلي فيلم که ديروز منتشر شد، قرار است دو پوستر ديگر هم براي اين فيلم ساخته شود. استاتهام در قصه فيلم، در نقش مردي به نام پارکر بازي مي‌کند که يک سارق حرفه‌اي است و زندگي‌اش با کدگذاري‌هاي متفاوت و شخصي مي‌گذرد. وي يک شعار مخصوص هم براي کار خود دارد: از کساني که شايستگي‌اش را ندارند دزدي کن و به کساني که حق‌شان نيست، ضربه نزن. اما اين کاراکتر در آخرين سرقت خود از سوي همکارانش مورد ظلم قرار مي‌گيرد و آن‌ها سر وي کلاه مي‌گذارند. اين همکاران، لوازم او را به سرقت برده و خود او را تا حد مرگ مضروب مي‌کنند. پارکر درصدد انتقام برمي‌آيد و با کشاندن آن‌ها به مکاني که افراد ثروتمند و سرشناس زندگي مي‌کنند، ترتيب بزرگ‌ترين سرقت زندگي‌اش را مي‌دهد. «پارکر» براي نمايش عمومي در دوازدهم اکتبر امسال آماده مي‌شود و پيش‌بيني مي‌شود فروش بالايي در جدول گيشه نمايش سينماها بکند. از «جيسون استاتهام» هم‌اکنون دومين قسمت اکشن ماجراجويانه «بي‌مصرف‌ها» با موفقيت روي پرده سينماهاي جهان است.